Obejrzyj, a nigdy nie przestaniesz czytać książek

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 дек 2024

Комментарии • 1,9 тыс.

  • @Mateuszox1
    @Mateuszox1 2 года назад +1151

    W tym roku przeczytałem 12.5 książki to mój rekord. Jestem z Siebie dumny 💪

    • @AnnaMammaMia
      @AnnaMammaMia 2 года назад +15

      Tylko uważaj, żebyś Sobie tej dumy nie przekłuł... 😁
      Sorry, podłożyłeś się. 😊
      A do końca roku masz jeszcze szansę na zaokrąglenie do 13. Ciekawych lektur życzę. 🤗

    • @Mateuszox1
      @Mateuszox1 2 года назад +9

      @@AnnaMammaMia to pół wynika z tego, że kończyłem książkę ze zeszłego roku.

    • @jadwigapachtyna1320
      @jadwigapachtyna1320 2 года назад +125

      Ja czytam 6 książek na mc w zależności od ilości stron, tak średnio to 400stron to 3-4 dni. Bez książki niema życia. Mam 75 i od dziecka książki to mój świat

    • @Mateuszox1
      @Mateuszox1 2 года назад +77

      @@jadwigapachtyna1320 A ja mam 30 lat i chodzę do pracy, zajmuję się sportem, i obowiązkami domowymi.

    • @jadwigapachtyna1320
      @jadwigapachtyna1320 2 года назад +24

      @@Mateuszox1 też tak miałam, ale to było dawno, teraz już inna opcja, ale jest DOBRZE pozdrawiam

  • @MisiaOwczarekNiemiecki
    @MisiaOwczarekNiemiecki Год назад +308

    Dopiero po 30 roku życia przekonałam się, ba dosłownie odkryłam magię czytania książek i czerpania z tego morza przyjemności. Lepiej późno niż wcale :)

    • @jakub8860
      @jakub8860 Год назад +4

      »Dał też BÓG Salomonowi bardzo wielką mądrość i roztropność, nadto rozum tak rozległy jak piasek nad brzegiem morza.
      A mądrość Salomona przewyższała mądrość wszystkich ludzi Wschodu i całą mądrość Egiptu.
      Był on mędrszy niż wszyscy ludzie, niż Etan Ezdrachida, i Heman, i Kalkol, i Darda, synowie Machola; jego sława dotarła do wszystkich okolicznych narodów.
      Ułożył on trzy tysiące przypowieści i tysiąc pięć pieśni.
      Mówił on w nich o drzewach, począwszy od cedru, który rośnie w Libanie, aż do hizopu, który wyrasta z muru; mówił o zwierzętach i ptakach, o płazach i o rybach.
      Toteż ze wszystkich ludów przychodzili ludzie, aby słuchać mądrości Salomona, od wszystkich królów ziemi, którzy posłyszeli o jego mądrości.«
      (1 Księga Królewska - Rozdział 4:29-34)

    • @justynazg
      @justynazg Год назад +2

      Oczywiście :D Jeszcze masz przy dobrych wiatrach z 40 lat tej przyjemności :)

    • @szczepanmaj8771
      @szczepanmaj8771 Год назад +3

      @@justynazg ZUS ma nadzieję że 30 lat

    • @witstworz4079
      @witstworz4079 Год назад +2

      Miałem to samo. W szkole fizycznie nie byłem w stanie czytac. Ból oczu, głowy, brak totalny skupienia. W wieku 28 lat przeczytałem pierwszą książkę, tysiac stronicową, w ciągu tygodnia... coś jak narkotyk. Teraz czytam gdy tylko mam wolną chwilę. Katalizatorem do tego było przyjmowanie przeze mnie przez dwa tygodnie leków przeciwdepresyjnych.

    • @msangelina6923
      @msangelina6923 Год назад

      ty rozumisz debilko znaczenie slowa " dosłownie"?

  • @Szokomoko1
    @Szokomoko1 2 года назад +3789

    Szkoda że szkoły przez słaby dobór lektur raczej odrzucają od czytania niż do tego nakłaniają. Ja książki polubiłem dopiero po zakończeniu edukacji gdy miałem więcej wolnego czasu.

    • @v4g105
      @v4g105 2 года назад +160

      Mi się na przykład lektury szkolne bardzo podobało, istniały trochę bardziej lub mniej wciągające niemniej były ciekawe.

    • @beata1807
      @beata1807 2 года назад +195

      Szkoły zniechęcają do czytania właśnie przez te bzdurne lektury i rządzącym właśnie o to chodzi - proste. Zdrawiam.

    • @laikipl1278
      @laikipl1278 2 года назад +112

      Lalka to totalny banger

    • @sff6045
      @sff6045 2 года назад +111

      Lektury wybierane przez oświate są takie a nie inne z wielu powodów. np. Czytając powieść krzyżacy możemy przenieść się w realia średniowiecza przez co dużo lepiej zdajemy sobie sprawę jak wyglądała rzeczywistość za tamtych czasów. To bardziej o to chodzi w doborze lektur, czy są ciekawe? Może niekoniecznie ale jeżeli chce się być człowiekiem na pewnym poziomie wypadałoby znać większość z tych pozycji.

    • @antkot1897
      @antkot1897 2 года назад +87

      @@sff6045 Większość lektur szkolnych przeczytałem, zanim doszedłem do klasy w której były one lekturami - a kiedy już były, nie dotykałem ich, ani nie brałem się za te których nie czytałem. Większym problemem niż dobór lektur jest analityczne podejście do książki - dziecko czytając nudny fragment może się znudzić i odłożyć książkę, albo przeskoczyć pół strony dalej i przeczytać w ten sposób ją do końca. Czytając lekturę szkolną, nie ma takiego wyboru, kartkówki z lektur są zbyt szczegółowe.
      A jeśli już ma przeczytać książkę od deski do deski z nudnymi fragmentami (albo takimi, do których nie dorosło), to odkłada to znaczenie mniej przyjemne zajęcie na później
      i później
      i później
      po kilku lekturach, których nie przeczytało, przestaje się oszukiwać i przestaje czytać wogóle - wie, że i tak nie przeczyta

  • @arekchmielewski2413
    @arekchmielewski2413 2 года назад +329

    Od około dwóch miesięcy trzymam dyscyplinę czytania minimum 2 godzin dziennie, co sprawiło iż czytam średnio 2 książki na tydzień, licząc od początku tego "challengu". Z własnych obserwacji mogę podać, że moja koncentracja uległa znacznej poprawie. Gdy wcześniej nie potrafiłem utrzymać wzroku na książce (lub innych rzeczach czy czynnościach) dłużej niż 15 minut, tak teraz te dwie godziny odczuwam jakby minęła mniej niż godzina. Dodatkowo przysłowiowy bank słów w głowie nie tyle co jest większy, to mam jego większą świadomość i chętniej sięgam po synonimy w dialogu czy w pisaniu. Jak na tak krótki okres tego rygoru muszę przyznać, że szybko zjawiły się pozytywy. Nie mówiąc już o przyswojonej wiedzy, którą książka sama w sobie przekazuje. Dodatkowo nie uważam tej aktywności jako chwilową i systematycznie odwiedzam stacjonarny empik i strony internetowe różnych księgarń, aby nie dopuścić do braku lektur.

    • @bartomiejzakrzewski7220
      @bartomiejzakrzewski7220 2 года назад +4

      do zydow po ksiazki chodzissz ? taki oczytany

    • @arekchmielewski2413
      @arekchmielewski2413 2 года назад +9

      @@bartomiejzakrzewski7220 do swoich, miłego teatru

    • @narodowyprogramrozwojuczyt5971
      @narodowyprogramrozwojuczyt5971 2 года назад +49

      Warto też zerknąć do biblioteki! Tam nieprzebrana ilość książek i to jeszcze za darmo ;)

    • @Misiogry
      @Misiogry Год назад +5

      Dzięki Ci Arku za ciekawy i bynaniej nielakonicznykomentarz. Przeczytawszy 4 opinie, które odniosły się do jednego słowa, napiszę, że super i fajnie Stary, iż odczuwasz te zmiany.
      A resztą się nie przejmuj, bo to jak ktoś, kto cieszyłby się, że sam piwo uwarzył, że ma spostrzerzenia, co do takiego slodu, etc., a nagle kubeł pomyj, bo kupił to w jakimś sklepie... widać, że jesteś na dobrej drodze, skoro nikt nie potrafił przyczepić się do niczego poza miejscem zakupu pozycji czytelniczch (często-gęsto wymienianym wręcz "bo tak").

    • @wiktorialukoszek3402
      @wiktorialukoszek3402 Год назад +3

      Łał .. mega wartościowa opinia :)

  • @pieguspoeciak9123
    @pieguspoeciak9123 2 года назад +360

    Ksiazki nie raz uratowały mi życie. Dosłownie! Jako przykład anegdotyczny, powiem, że wygrywały z psychoterapią czy farmakologią. Oczywiście nie twierdzę, że to zadziała tak samo na każdego. Ale dla mnie to jest najlepsza z możliwych metod radzenia sobie z życiem 😉 dziękuję Panie Tomku, za ten materiał👏

    • @narodowyprogramrozwojuczyt5971
      @narodowyprogramrozwojuczyt5971 2 года назад +18

      Książki są odprężające :)

    • @zgredzi1
      @zgredzi1 2 года назад +11

      @@narodowyprogramrozwojuczyt5971 Nie powiedziałbym że są odprężające, jeśli czyta się coś nieciekawego, bez sensu i w nielogicznym języku np. Ferdydurke W.G. to wolę co innego robić niż tracić na to czas i nerwy. PS. Koniec i bomba A kto czytał, ten trąba! Tak autor śmieje się z czytelników którzy przeczytali jego książkę którą niektórzy nazywają dziełem a ja mówię że to jest kupa a nie książka 🙂 i powinni tą oraz inne niektóre ksiązki spalić i zakazać sprzedaży

    • @narodowyprogramrozwojuczyt5971
      @narodowyprogramrozwojuczyt5971 2 года назад +7

      @@zgredzi1 ale czy z książką nie jest też tak jak z filmem - jednym się podoba, a innym nie? Literatura ma na tyle bogatą ofertę, że każdy znajdzie coś dla siebie 🙂

    • @sylwiamichaowska3511
      @sylwiamichaowska3511 2 года назад +7

      Biblioterapia

    • @jaroslawski12
      @jaroslawski12 Год назад +8

      Mam to samo, książki sprawiły że lepiej pokierowałem życiem, coś w tym jest pod warunkiem że dobór książek jest odpowiedni

  • @tomaszmatuszewski3048
    @tomaszmatuszewski3048 2 года назад +23

    Gdyby ludzie wiedzieli ile daje nauka gry na instrumencie i czytanie nut, to zdecydowanie bardziej by się tym zainteresowali. Czytanie nut w przeciwieństwie do czytania książek jest procesem nieporównywalnie bardziej złożonym. Przeczytanie kilku taktów jest bardziej angażujące niż przeczytanie grubej książki. To pierwsze angażuje co najmniej 3 zmysły i to w bardzo intensywny sposób. Mózg normalnie paruje. Wyrabia się niesamowitą podzielność uwagi np. czytając nuty z trzech pięciolinii naraz, pisane w dwóch kluczach czyli takich podjęzykach. Przydałaby się dodatkowa półkula w mózgu. nie mówię już o tym, że ręce i nogi są zaangażowane w bardzo precyzyjne ruchy podczas gdy wzrok bacznie śledzi zapis nutowy. Ilość informacji obecnych na przestrzeni kilku taktów jest ogromna. Oprócz wysokości dźwięku na 3 klawiaturach musimy pamiętać o tempie, dynamice i wielu innych oznaczeniach, które powodują że utwór nabiera wartości artystycznych.

    • @jagaja5338
      @jagaja5338 Год назад +3

      Uwielbiam książki ale nie zaprzeczam że zazdroszczę ludziom którzy umieją czytać nuty☺

    • @tomaszmatuszewski3048
      @tomaszmatuszewski3048 Год назад +4

      @@jagaja5338 Więc do dzieła. Nigdy nie jest za późno na naukę czytania nut i gry na instrumencie. Ba, nawet im człowiek starszy, tym bardziej jest to korzystne dla mózgu. 🙂

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 10 месяцев назад +6

      Pełna zgoda - powinni tego w szkole uczyć zamiast religii 😊

    • @Oj_tam_Oj_tam
      @Oj_tam_Oj_tam 9 месяцев назад

      Zgadza się, czytanie nut i granie jest niesamowicie angażujące ale jak było powiedziane, czytanie pozwala nabyć też kompetencji, które są niezbędne bohaterom książek, które czytamy.

  • @Bukson8x9x
    @Bukson8x9x 2 года назад +297

    Czytanie, granie w nie głupie gry, oglądanie nie głupkowatych seriali tylko treści np które nas interesują, używanie aplikacji edukacyjnych, rysowanie, granie na instrumentach itp. To wszystko rozwija nasz mózg. Czytanie po prostu jest najlepiej zbadane, bo jest najstarsze względem nowych technologi, ale pomijanie innych mediów według mnie jest największym błędem ówczesnych ekspertów. Przekaz, rodzaj przekazywanej wiedzy, sposób i konkretnie co czytamy, co oglądamy w co gramy jest chyba tutaj najistotniejsze.

    • @Osotogari1992
      @Osotogari1992 2 года назад +22

      granie we wszystkie gry to idiotyzm. zobacz sobie jak to pokolenie teraz na grach wygląda, przecież to ciamajdy życiowe

    • @Bukson8x9x
      @Bukson8x9x 2 года назад +89

      @@Osotogari1992 jak się nie gra w gry to można tak uogólniać. Jest mnóstwo gier, które poruszaja bardzo trudne tematy w których jest mnóstwo aktywności, łączą czytanie, słuchanie i faktyczne działanie. Poruszają tematyki, które są trudne do przekazania w innej formie. Dajmy takie gry jak Limbo, To the Moon , Valiant Hearts: The Great War, która powstała na bazie autentycznych listów żołnieży walczących podczas I wojny światowej, The Graveyard poruszająca temat samotności starszych osób, nie wspomne o BioShock, Hevy Rain, This War of Mine, Wiedźmin 3, które rozwija doznania fantasy itp. Gier jest mnóstwo i tak jak książki bywają słabe, pozbawione wartościowych treści ale są też gry, produkcje bardzo angażujące, łączące czytanie, podejmowanie czasami trudnych decyzji, wciągające w dany świat. Głupkowate jest nie rozumienie tematu i zamykanie się na inne media, bo tylko książka i tylko książka rozwija co jest oczywiście bzdurą i są na to liczne badania. Jak jedynym źródłem informacji są mainstreamowe media i nie zna się zagadnienia to takie właśnie ma się odczucia.

    • @robikz
      @robikz 2 года назад +35

      @@Osotogari1992 Alarm! Alarm! Dziaders detected!

    • @comodsuda
      @comodsuda 2 года назад +27

      myślę że książki stymulują mózg w pewien szczególny sposób. Nie wiem czy zdarzyło się wam oglądać ekranizację książek które już czytaliście, to porównanie swoich wyobrażeń z tym co na ekranie pokazuje mi często jak wiele pracy wykonałem czytając

    • @sff6045
      @sff6045 2 года назад +12

      @@Osotogari1992 Mam 25 lat, wyrosłem na grach :) Gdyby Pan chciał jakąś stronę internetową, kampanie reklamową w social media, analizę poszczególnego rynku zbytu w języku Polskim lub Angieslkim to zapraszam. Za 15000zł mogę coś pomyśleć.

  • @kamilnurkowski
    @kamilnurkowski 2 года назад +238

    Ja kilka lat temu doszedłem do wniosku, że właśnie czytane książki w okresie dziecięcym-nastoletnim odegrały kluczową rolę w kształtowaniu mojego charakteru i ułatwiły edukację. Synowi w wieku 3 miesiące już też czytam książeczki!

    • @jolawitt3548
      @jolawitt3548 2 года назад +4

      Niby fajna teza. Czytanie rozwija, przekształca mózgi itp. bla bla bla. Nie postawił Pan czytania w kontrze do innych aktywności np. oglądania filmów, jazdy na rowerze, jedzenia lodów. Nie wykazał Pan że oglądanie filmów mniej "przekształca mózg". Nie przekonał mnie Pan zamiast czytania wybieram seriale i lody tym będę przekształcała swój mózg i mózgi moich dzieci.

    • @krzysztoflewicki4268
      @krzysztoflewicki4268 2 года назад +36

      @@jolawitt3548 zmusiłem się do czytania pani bzdetów . Ma pani rację szkoda książek -nie lubią brudnych paluchów zwłaszcza od lodów.

    • @KenamiShoty
      @KenamiShoty 2 года назад +5

      @@krzysztoflewicki4268 Musiałeś przedstawić swoją uszczypliwość. Książka to jeden ze sposobów przekazywania informacji. Nie jest jej równy żaden film czy bajka ale to samo obowiązuje w drugą stronę. Rozmowa z samym sobą również rozwija. Nie trzeba czytać żeby uruchomić mózg.

    • @kamilnurkowski
      @kamilnurkowski 2 года назад +20

      @@jolawitt3548 Akurat jestem zdania, że zarówno filmy jak i gry mogą stanowić ciekawe, rozwijające doświadczenie. Każde stanowi zupełnie odmienne medium tak jak książka. Jednak to właśnie książki naturalnie skłaniają mózg do uruchamiania wyobraźni, multimedialne treści w inny sposób angażują odbiorcę, a to w przypadku małego dziecka duża różnica. Co do zabaw fizycznych typu jazda na rowerze itp., to oczywiste jest, że czytanie książek ich nie zastąpi... Należy znaleźć złoty środek i czas na oba rodzaje aktywności - w zdrowym ciele zdrowy duch!

    • @krzysztoflewicki4268
      @krzysztoflewicki4268 2 года назад +3

      @@KenamiShoty o ile się go ma

  • @mariannaostas5237
    @mariannaostas5237 2 года назад +48

    Dziękuję za tę rewelacyjne wieści.Czytanie książek,to mój jedyny nałóg,a książka to mój niezawodny przyjaciel.🌹

  • @lunasemet7261
    @lunasemet7261 2 года назад +20

    Jako mól książkowy, dziękuję za ten film :) Wysłałam link do "moich" ludzi. Niech sami zobaczą ile zyskuję / tracą :) Dziękuję za wszystkie Pana filmy - wiele wyjaśniają i są bardzo przydatne. Pozdrawiam :) Udanego roku 2023!

  • @damianzieba5133
    @damianzieba5133 2 года назад +600

    Kilka pytań: co z filmami, grami (proszę podejść na poważnie, bo gry są różne) co z audiobookami, czy liczy się tylko treść czy chodzi o samą czynność czytania, a może i to i to jest istotne?

    • @czerwony7929
      @czerwony7929 2 года назад +36

      Podpinam sie a co z czytaniem w grach dialogów np po angielsku lub po polsku (audio po ang) tak samo z filmami z napisami ?

    • @marcin6027
      @marcin6027 2 года назад +27

      A co z komiksami?

    • @mateuszmanka498
      @mateuszmanka498 2 года назад +44

      Na samym początku mówi że nierealne wydarzenia sprawiają że jesteśmy bardziej dostosowani do różnych wydarzeń w życiu. W tym przypadku gry i filmy są nawet lepsze bo bardziej wciągają i ludzie odczuwają to innymi zmysłami też. Np można poprzez oglądanie nauczyć się dźwięku którego szybkie rozpoznanie może się kiedyś przydać. A na podstawie gry można lepiej się nauczyć postępowania w krytycznych sytuacjach. Częściej nam się zdarza brać udział w np wypadku samochodowym w grze niż w życiu codziennym. Jako bohater gry możemy nauczyć się wtedy poprawnego postępowania. Ilość powtórzeń w takich sytuacjach się liczy tak naprawdę. Mam nadzieję że rozumiecie o co mi chodzi.

    • @Lisa-bu2ii
      @Lisa-bu2ii 2 года назад +31

      Mnie też zastanawia co z grami. Osobiście, zarówno grając w grę jak i czytając książkę czuję się jakbym to ja była w centrum wydarzeń. Tyle, że w grach typu Wiedźmin jeszcze bardziej mam wrażenie jakby to była moja historia a nie kogoś innego, tym bardziej, że mam sporą sprawczość ( w końcu to ja decyduję co zrobi moja postać) albo dość wygodną jej ułudę

    • @AdamMaszynotwor
      @AdamMaszynotwor 2 года назад +43

      @@krzysstefkof9578 Czyli w takim razie audiobooki mogły by działać jak książka bo też słuch jest tylko kanałem a resztę musimy sami sobie wyobrazić.

  • @OczkoTom
    @OczkoTom 7 месяцев назад +4

    Polubiłem audiobooki, bo można idąc słuchać. Polecam dla zdrowia nie tylko psychicznego. Nie zawsze do domu trzeba iść najkrótszą drogą a zwłaszcza jeśli fabuła jest wciągająca ;-) Polecam

  • @anon_24
    @anon_24 2 года назад +34

    Nauczyłem się czytać w wieku 4 lat, przez kilka lat pochłaniałem wiedzę - głównie przyrodniczą i matematyczną. Na przestrzeni edukacji dało mi to tyle... że przestałem robić cokolwiek, bo nic w szkole nie sprawiało mi problemu. Przerzuciłem się na komputer, gdzie w wieku 10 lat zacząłem interesować się tworzeniem stron internetowych. Dzięki pandemii wróciłem do książek, choć głównie w formie audio, ale tak - efekt poszerzania horyzontów jest znaczny, co mnie bardzo cieszy, bo z każdą kolejną przesłuchaną książką mam większą wiedzę, którą wykorzystuję przy przesłuchiwaniu kolejnych. Polecam cieplutko.

    • @mariuszwieczorek8242
      @mariuszwieczorek8242 2 года назад +3

      Co ma zabawa na kompie i robienie stron do czytania? Chwalić się można. Robienie stron i komp to pikuś. Małpę tego można nauczyć. Czytania tylko człowieka.

    • @borix5434
      @borix5434 2 года назад +5

      @@mariuszwieczorek8242ciekawa perspektywa xD

    • @anon_24
      @anon_24 2 года назад +7

      @@mariuszwieczorek8242 Jak widać ma sporo, bo Pan ma z tym problem. Wróciłem do książek i widzę jak wiele straciłem kiedy ich nie czytałem. Polecam czytać całe komentarze, a nie tylko to co Pana interesuje. A i o tworzeniu stron zbyt wiele Pan nie wie, bo trzeba do tego znać przynajmniej trzy języki informatyczne.

    • @mariuszwieczorek8242
      @mariuszwieczorek8242 2 года назад +2

      @@anon_24 panie. Jestem informatykiem. Strony można robić na różne sposoby. Żadnych języków stara tata nie trzeba umieć. Ostatnio jest sporo portali , które ułatwiają tzw budowanie stron. Jest sporo builderów(budowaczy) takich programów kombajnów. Jest sporo gotowych szablonów. Wystarczy wstawić tekst i obrazki, muzykę, filmiki. Ale można odpalić Worda i w kilku ruchach mamy stronkę. Albo jest pan ograniczony umysłowo i poznawczo ( bo jak małpa nauczył się jednego i tylko tak potrafi) . Ja przeczytałem ponad 5000 książek i teraz żal mi czasu na czytanie chłamu. Drugie tyle leży w spakowanych formatach książkowych. Poza tym należy samemu tworzyć świat. Ale do tego trzeba dojrzeć.

    • @anon_24
      @anon_24 2 года назад +8

      @@mariuszwieczorek8242 A do kultury w konwersacji też trzeba dojrzeć czy się z niej wyrasta?

  • @pawetomczak631
    @pawetomczak631 2 года назад +36

    Takie informacje powinny być podstawą lekcji tzw. wychowania w edukacji od żłobka, przedszkolach i szkołach podstawowych, oraz na szkoleniach dla przyszłych rodziców, dziadków i sąsiadów.
    Pozdrawiam.

  • @joannakowalska6800
    @joannakowalska6800 Год назад +3

    Od wczesnego dzieciństwa nałogowo czytam książki. Moje najwcześniejsze wspomnienia zwiazane są z czytaniem. Czasami mówię, że jestem obciążona genetycznie: babcię zawsze widziałam z książką lub czasopismem, podobnie rodziców. Mnie czytano od początku mojego życia. Sama czytam od 4 roku życia i uważam książki za najlepszych przyjaciół, którzy towarzyszyli mi w trudnych momentach. Dzięki książkom znam świat i ludzi różnych epok, moge oderwać się od rzeczywistosci w każdej chwili. Wszystkim polecam 🌹🌹🌹

  • @lucyjal-po8560
    @lucyjal-po8560 2 года назад +9

    Prawda. Piszę to jako nauczyciel i mama. Dziękuję bardzo. Cenię każdy Pana tekst. Czytam też w GOŚCIU NIEDZIELNYM Pana i żony ciekawe informacje:)

  • @Galaxitylczyj
    @Galaxitylczyj 2 года назад +6

    Ja czytam od małego, pomagało mi walczyć że stresem, stymulowało moje emocje kiedy chodziłem do szkoły i w dorosłym życiu. Elokwencja i zasób słownictwa to coś pięknego kiedy się tak długo czyta - niejedna osoba mi to mówiła, do tej pory uwielbiam czytać jednak trochę mniej czasu na to, zawsze się staram chociaż parę stron dziennie ulubionej opowieści przeczytać, bardzo polecam 🤌😁

  • @justynaskarlosz1501
    @justynaskarlosz1501 Год назад +4

    Od ponad roku czytam codziennie, nie wyobrażam sobie innego życia! W tamtym roku osiągnęłam mój życiowy rekord-50 przeczytanych książek. W tym roku czytam już 21, kocham czytanie i zachęcam jak najwięcej moich znajomych!😁

  • @MADZIA0606
    @MADZIA0606 2 года назад +7

    *Dziękuję za dzisiejszy wartościowy odcinek*
    *Potwierdzam, czytanie zmienia postrzeganie świata, to swoisty trening naszego mózgu*
    *zwiększa się szybkość i kondensacja przyswajanej wiedzy*
    *ja ten rok zamykam z liczbą przekraczającą 300 przeczytanych książek*
    *Pozdrawiam i do kolejnego spotkania*

    • @scjut
      @scjut 2 года назад +1

      Czytasz ebooki czy tradycyjne ksiazki?

    • @HarukaTenoh00
      @HarukaTenoh00 2 года назад +2

      Wow 300 :) ja w tym momencie mam już 60 przeczytanych :) wiec pobiłam zeszłoroczny rekord (50) i bardzo się cieszę

    • @jack_3.5mm
      @jack_3.5mm 2 года назад +2

      Książka dziennie? Szacun 😂

    • @MADZIA0606
      @MADZIA0606 2 года назад +2

      @@scjut
      *Mam sporą biblioteczkę tradycyjnych "wersji papierowych", do których często wracam, żeby poczuć bliższy kontakt. Niestety z racji braku miejsca, pozostaje mi korzystanie z tego udogodnienia jakim są ebooki. Osobiście nie lubię audiobooków, bardzo rzadko i tylko dla mojego ulubionego lektora pana Krzysztofa Gosztyły mogę zrobić odstępstwo* 😊
      *Pozdrawiam*

    • @MADZIA0606
      @MADZIA0606 2 года назад +2

      @@HarukaTenoh00
      *Gratulacje! Każda przeczytana książka, to nagroda dla czytającego*

  • @paulinanerka9004
    @paulinanerka9004 2 года назад +3

    9:33 -> Oooj, jak bardzo się zgadzam. Moja młodsza siostra nauczyła się mówić z dobrą wymową, a w pewnym momencie zaczęła seplenić i nie wymawiać "r'. Dlaczego? Bo rodzice puszczali jej maraton Teletubisiów i innych uwsteczniających programów dla dzieci.

  • @grazynagrazynajl439
    @grazynagrazynajl439 Год назад +3

    Czytam 2 ksiązki na tydzień,polecam,to najlepsze lekarstwo na stres,zatapuamy się w innych życiach,stajemy się innymi osobami

  • @jadwigapachtyna1320
    @jadwigapachtyna1320 2 года назад +4

    Czytam czytam czytam!!! Uwielbiam książki poznaje świat. TV niemam od lat, i jestem szczęśliwa!!! U mnie w RODZINIE zawsze były książki!!!! Na prezenty zawsze kupuję książki!!!

  • @marcinszulc2562
    @marcinszulc2562 2 года назад +12

    Dzięki za uświadomienie !😊
    Nie zdawałem z tego sprawy jak czytanie jest ważne, już teraz wiem dziękuję i pozdrawiam

  • @paulinakucharska1154
    @paulinakucharska1154 2 года назад +1

    Wspanialy temat. Jestem fanka czytania. Od 7 lat czytam corce praktycznie codziennie. 2 Lata temu dolaczyla do nas druga corenka. Widze efekty czytania od zawsze, w tym jak szybko I gietko poruszaja sie jezykowo.
    Informacja ze mozg jest stymulowany czytaniem nawet podczas snu dziecka: wow!
    Panie Doktorze a co z audiobookami? Maja sens? My sie jakos nie mozemy przekonac. Pytanie podsylam od mojego meza☺️🙃

  • @z.u.i.5987
    @z.u.i.5987 2 года назад +41

    Ja od dziecka uwielbiam czytać. Zawdzięczam to moim dziadkom, to oni zaszczepili mi miłość do książek. Potem chodziłam z tatą do biblioteki. Teraz juz niestety sama chodzę... Ale moja rodzina nigdy nie ma problemu z prezentem dla mnie😁

    • @narodowyprogramrozwojuczyt5971
      @narodowyprogramrozwojuczyt5971 2 года назад +2

      Czyli domowa biblioteczka jest sporych rozmiarów? :)

    • @JadwigaPlachtyna-uo6vl
      @JadwigaPlachtyna-uo6vl Год назад +1

      U mnie w rodzinie prezentem zawsze była książka! Rodzice, rodzeństwo, dzieci wnuki , zawszę książka. I wszyscy czekali i czytają dalej!!

    • @KateBridgette
      @KateBridgette 2 месяца назад

      A to u mnie odwrotnie... Mam tyle książek że ostatnio znajomi stwierdzili, że nie będą wozić drewna do lasu...

  • @jezuschrystus.onlycash
    @jezuschrystus.onlycash 2 года назад +3

    DZIĘKI za Rzeszów 👏👏👏
    Podkarpacie to nie tylko szury.😉🤗

  • @gabrielamarcickiewicz4613
    @gabrielamarcickiewicz4613 Год назад +3

    Dziękuję za świetny przekaz! Tę wiedzę należy szeroko rozpowszechniać wśród rodziców, również przyszłych!

  • @noadnie8210
    @noadnie8210 2 года назад +27

    Ja kocham książki popularnonaukowe i przeczytanie takiej świetnej książki, która zmieni mój światopogląd jest wg mnie jedną z największych przyjemności. Zauważyłam natomiast, że po covid stałam się widocznie głupsza i ciężko mi się skupić na lekturze, a nawet straciłam część zainteresowania czytaniem książek 😱. Może się jeszcze naprostuję, bo trochę to straszne

    • @przemysawkujawa3685
      @przemysawkujawa3685 2 года назад +1

      Możliwe, że to przez zakażenie: "Cognitive deficits in people who have recovered from COVID-19"
      Możliwe, że przez całą sytuację pandemii i wszystkie jej skutki.
      Możliwe, że przez obie te rzeczy.

    • @mateuszkaramazow88
      @mateuszkaramazow88 2 года назад +2

      A może przez szcze...nki?

    • @przemysawkujawa3685
      @przemysawkujawa3685 2 года назад +6

      @@mateuszkaramazow88 Pokaż badanie, które wskazuje na taki NOP, to pogadamy ;)

    • @blackcougar8777
      @blackcougar8777 2 года назад

      @@przemysawkujawa3685 Pokaż badanie, które wskazuje na ich nieszkodliwość, i które powinno być wykonane przed dopuszczeniem preparatu do obiegu ;)

    • @przemysawkujawa3685
      @przemysawkujawa3685 2 года назад +6

      @@blackcougar8777 Proszę bardzo: "Public Health and Medical Professionals for Transparency" Tam znajdziesz całą dokumentację, którą Pfizer udostępnił, na podstawie której dopuszczono szczepienia do obrotu. Pytanie czy umiesz to czytać ;)

  • @maciekszymanski8340
    @maciekszymanski8340 2 года назад +41

    1. Nauczyłem się czytać przez to samo, co zabija koty, czyli przez ciekawość: widząc literę, pytałem jak się ją wymawia. W ten sposób mając trzy lata opanowałem alfabet i początki czytania. I bardzo mi się to spodobało.
    2. W wieku 6 lat zostałem zapisany do biblioteki, a cztery lata później przyjęto mnie oficjalnie do działu dla osób dorosłych.
    3. Pewnie dzięki czytelnictwu nigdy nie miałem problemów językowych. Wszelkie dyktanda i klasówki pisałem bez bólu, a od siódmej podstawowej byłem zwolniony zupełnie, bo z nudów podpowiadałem całej klasie.
    4. Sam fakt, że coś jest wydrukowane, nie spowodowało w mojej mózgownicy asocjacji, że musi to być prawda. Wręcz przeciwnie - szybko nauczyłem się oddzielać opis zdarzeń od celu i znaczenia przekazywanej informacji. Czytanie różnorodnych treści jakoś naturalnie wytworzyło we mnie sceptycyzm i dystans poznawczy. Dzięki temu mogę czytać różne kolorowe książeczki i inne majnkampfy bez popadania w zachwyt nad nimi, ani tym bardziej znajdowania w nich jawnego czy ukrytego sensu.
    5. Chyba właśnie dzięki temu, że tak wcześnie zacząłem czytać (także bajki), nauczyłem się oddzielać fakty od komentarzy i interpretacji. Ale nie jestem jednym z tych, którzy prawdziwość niebezpieczeństwa prądu elektrycznego sprawdzają wsadzając gwóźdź do gniazdka. Raczej też nie będę namawiał innych by sprawdzili tę tezę własnoręcznie. Po prostu pewne aksjomaty warto przyjąć za swoje, opierając się na doświadczeniu starszych ludzi, którzy nie zawsze pieprzą głupoty.

    • @eureka9217
      @eureka9217 2 года назад +1

      Nie znam cię, ale po przeczytaniu tych punktów cię polubiłam

    • @nedeforspilen
      @nedeforspilen 2 года назад

      @@eureka9217 laske mu zrób teraz

    • @eureka9217
      @eureka9217 2 года назад

      @@nedeforspilen
      Ta odpowiedź była taka niepotrzebna

    • @narodowyprogramrozwojuczyt5971
      @narodowyprogramrozwojuczyt5971 2 года назад +1

      Bardzo wartościowe doświadczenia!

    • @agness2404
      @agness2404 Год назад +1

      ja tylko rzucam okiem na tytuły na onecie i wiem jaka jest treść, cel i kto za tym stoi :) obawiam się, że większość społeczeństwa nieczytająca od dziecka łyka wszystko jak młody pelikan... co do błędów na dysortografię czytanie nie pomogło ale może troszkę złagodziło trudno powiedzieć

  • @oksiazkach
    @oksiazkach 2 года назад +28

    O, jaki świetny film 😁 Kocham czytać książki ❤️

  • @Leszyx
    @Leszyx 2 года назад +14

    Przez całe swoje 25 letnie życie omijałem książki jak tylko się da. Ten materiał zdecydowanie mnie zachęcił do czytania. Dlatego mam nowe postanowienie na ten nowy 2023 rok, zeby właśnie przeczytać minimum 2 książki na rok, a celuje w 1 książkę na miesiąc :D zobaczymy jak mi pójdzie.
    Trochę żałuję, że nie było nic wspomnianego odnośnie audiobooków zwłaszcza, że nie ma kompletnie materiałów na ten temat. Znalazłem jeden artykuł, który mówi, że słuchanie jak ktoś czyta aktywuję w ten sam sposób nasz mózg co samo czytanie. Z chęcią oglądnąłbym kolejny materiał, bądź krótkiego shorsta na temat audiobooków i Twojej opinii :)
    Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku! :)

    • @lobo_4581
      @lobo_4581 Год назад

      Sam słucham ponad 52 audiobooki rocznie. Chętnie bym się dowiedział, czy to też pomaga na mózg ;)

    • @Ganakhur
      @Ganakhur Год назад +1

      I jak Ci idzie z czytaniem?

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 10 месяцев назад

      Tak trzymaj 💪

  • @zjulia
    @zjulia Год назад +2

    Super ! Bardzo lubiłam Pana słuchac w radio. Dziękuję za rozpowszechnianie wiedzy. :)

  • @michaworek9399
    @michaworek9399 2 года назад +9

    Warto też mimo wszystko czytać rzeczy które rozwijają nas w jakiś sposób, a nie np. podrzędne romansidła. Z książkami jest podobnie jak z podróżami, niby podróże kształcą, ale siedząc tydzień nad basenem w Turcji z drinkiem w ręku zbyt dużo się nie rozwiniemy :)

    • @annaratajska2367
      @annaratajska2367 Год назад +1

      Podrzędne romansidła - tak, ale w języku obcym. Ta metoda pozwoliła mi nabrać swobody w tzw. small talk w języku angielskim.

    • @agness2404
      @agness2404 Год назад

      e no co ty romansidła rozwijają wyobraźnię a to też potrzebne... ja tam siostrze w podstawówce harlekiny podbierałam, to teraz jak mi się rozkręci wyobraźnia...

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 10 месяцев назад

      Kręta może być droga, która wiedzie do celu. Czytanie romansów jako etap w rozwinięciu upodobania do lektury? Poprę 😊

    • @88nutshell
      @88nutshell 9 месяцев назад +1

      Dokładnie, w filmie jest mowa o samych korzyściach z czytania książek, nie ma nic o negatywnych stronach. A osobiście uważam np., że nadmierne czytanie takich romansideł wykształca nierealistyczne oczekiwania dotyczące miłości i związków, tak samo jak komedie romantyczne.

  • @IzabelMaridgal
    @IzabelMaridgal 10 месяцев назад

    Bardzo dobry i wartościowy materiał. Z punktu widzenia rodzica małych dzieci dodałbym jeszcze że ważne jest to co dzieciom czytamy. W przypadku współczesnych książek dla dzieci mamy do czynienia z taką samą dewaluacją jak w przypadku ocen w szkole. Książki dla dzieci stały się mniej stymulujące i inspirujące.

  • @m77pl
    @m77pl 2 года назад +54

    Super materiał :) Zrobisz jeszcze porównawczy na temat tego co jest dla nas lepsze: czytanie książek, czytanie ebooków, czy słuchanie audiobooków? Audiobooki, czy ebooki są teoretycznie najwygodniejsze, ale mi osobiście najlepiej czyta się zwykle książki. Zastanawiam się jednak jak to jest z naukowego punktu widzenia.

    • @zimna.szatynka
      @zimna.szatynka 2 года назад +8

      Podbijam pomysł 👍Czytam sporo ebokoow, bo wygodnie i nie trzeba czekać na nowości biegać do biblioteki itd... Ale nie ma to jak książka papierowa. Mam nieodparte wrażenie, że papierową książkę "przyswajam" inaczej - szybciej, pełniej.... smutkiem napawa fakt, ze za kilka lat papierowa ksiazka będzie luksusem, na który niewiele osób będzie mogło sobie pozwolić z uwagi na ceny papieru i braki papieru, które nas czekają.

  • @dawidkedzia-xo4zp
    @dawidkedzia-xo4zp 8 месяцев назад

    Brawo !
    Czekam na kolejny odcinek z Dr Jackiem Bartosiakiem, bardzo przyjemnie się Pana słucha.
    Wszystkiego Dobrego ! :)

  • @magorzatapatrzykat1384
    @magorzatapatrzykat1384 Год назад +4

    Dziękuję, słuchając Pana nauczyłam się dziś naprawdę dużo 🙂

  • @plunderersparadise
    @plunderersparadise 9 месяцев назад +1

    Jak byłem mały to czytałem wiele tysięcy stron książek, miałem elokwentne słownictwo i zajmowałem podium w konkursach matematycznych, 3 ze szkoły najlepszy wynik z egzaminu, a potem zacząłem grać na kompie i bojkotować system edukacji.
    Później na studiach próbowałem wrócić do czytania, ale nie mogłem się wczuć, w ogóle. To przez uzależnienie. Musiałem zachować abstynencję i od alko/dragów i od komputera. Zacząć się socjalizować.
    Ten film serio dał mi nadzieję na to, że mogę się rozwinąć. Moja pamięć teraz a kiedyś to jak starcie Dawida z Goliatem

  • @matheush84
    @matheush84 2 года назад +34

    Podobny materiał o audiobookach też byłby interesujący. Częściowo z tego materiału wynika, że audiobooki mają dobry wpływ ale konkretnie o korzyściach audiobooków też bym chciał zobaczyć. Pozdrawiam i dziękuję za świetną robotę

    • @angrypotato_fz
      @angrypotato_fz 2 года назад +3

      Zgadzam się! Zastanawiam się, na ile audiobooki są brane pod uwagę w takich badaniach. W końcu można połączyć czytanie ze spacerem :)

    • @matheush84
      @matheush84 Год назад +2

      @@angrypotato_fz w moim wypadku z pracą. Slucham około 30godzun tygodniowo youtube i w tym gdzieś połowa to książki. Z czytaniem mam problem od lat, dwie strony i zasypiam😅

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 10 месяцев назад

      Słuchanie interesujących lektur jest ok, ale czytanie pozwala przyswajać treści w wielokrotnie szybszym tempie, do tego bardziej angażuje mózg, więc korzyści daje nieporównywalnie większe

  • @patriciax8311
    @patriciax8311 Год назад

    Kocham czytac! jestem molem ksiazkowym, nie wyobrazam sobie dnia bez ksiazki. Czestro bedac wsrod ludzi nie moge sie doczekac kiedy wroce do domu i wezme ksiazke do reki. Jedynym minusem sa czeste migreny oczne i duza wada wzroku ( prawie-9.00) Czytam od 4.roku zycia ;)

  • @romang9634
    @romang9634 2 года назад +24

    Pytania: czy/jakie ma znaczenie czy to jest 'beletrystyka' czy literatura faktu, jakość (trywializując harlequin czy dzieło noblisty), oraz książka vs audiobook vs słuchowisko vs film ?

    • @kasiatoya
      @kasiatoya 2 года назад +2

      Chyba istotne są emocje jakie wywołuje dana historia i opisane wydarzenia. Nobliści po prostu robią to lepiej. Książki "noblistów" zostają we mnie na dłużej, bo potrafili wywołać mocniejszy ślad emocjonalny dzięki swojemu talentowi pisarskiemu.

    • @muzykalny
      @muzykalny 2 года назад

      Słowo klucz - immersja. Znajdź mój komentarz! :)

    • @znerwal
      @znerwal 2 года назад +1

      @@kasiatoya nobliści w cale nie robią tego lepiej

  • @gathaspar2831
    @gathaspar2831 2 года назад +1

    Od lat jestem zdania, i nikt do tej pory nie zdołał podać mi sensownych kontrargumentów poza emocjonalnymi, że gry bardziej rozwijają mózg/umysł niż książki. Gry komputerowe ale nie tylko. Moja linia argumentacji jest taka: książki do pewnego stopnia przeżywamy jako uczestnicy wydarzeń lecz w większej mierze jesteśmy biernymi odbiorcami przekazywanych treści. W przypadku gier na przykład fabularnych, strategicznych, zręcznościowych, drużynowych (wiele z nich łączy w sobie wszystkie te elementy) jesteśmy rzeczywiście uczestnikami. Mamy pewien wpływ na rozwój wydarzeń, wcielamy się w pewne role, odgrywamy je. Już nie tylko biernie je konsumujemy ale musimy podejmować decyzje, zarządzać zasobami, przewidywać, planować, reagować na różne sytuacje, komunikować się z innymi uczestnikami gry. Gry stymulują też wyobraźnię ale w nieco inny sposób niż książki: wiele rzeczy mamy już podane jako gotowe czyli obraz, dźwięk, wygląd bohaterów, scenerię. Ale przenosimy się poza fizyczne operowanie narzędziami danej gry: nagle nie siedzimy u siebie w pokoju tylko jesteśmy pilotem statku kosmicznego, zarządcą państwa, czarodziejem walczącym z potworami, budowniczym. Podobnie jak dziecko bawiące się kijem na podwórku w tym danym momencie w swoim świecie jest rycerzem a nie tylko dzieckiem z kijem, to dzieje się w jego wyobraźni. Moim zdaniem to wszystko dużo bardziej stymuluje mózg niż czytanie książek. Muszę zaznaczyć też, bo zawsze pojawiają się takie zarzuty, że nie twierdzę, że książki są złe czy bezwartościowe. Sam lubię czytać. Twierdzę jedynie, że wszystko co oferują książki oferują także i gry plus o wiele wiele więcej dodatkowo. Pomijam również książki naukowe, podręczniki, instrukcje, bo z nich można się wiele nauczyć. Chodzi mi o beletrystykę, książki rozrywkowe, bo porównuję tylko jedną formę rozrywki do innej. Od razu odpowiem też na częsty zarzut, że wiele jest głupich, wręcz ogłupiających gier. Cóż, może i tak ale książki też są lepsze i gorsze, płytkie, lekkie, różni autorzy piszą często bzdury, są też i głębsze, lepsze i mądrzejsze. Tak jak i gry. Nie ma co posługiwać się skrajnymi przykładami. Niech łaska naszego Pana, Jezusa będzie z wami wszystkimi.

  • @jeremi4196
    @jeremi4196 Год назад +4

    Ja kiedyś zapamiętałem jedną całą krótką książkę i udawałem, że ją czytałam, a tak naprawdę mówiłem z pamięci.

  • @qbus5
    @qbus5 2 года назад +2

    Przeszlo 22 lata temu stworzylem strone na Republice, gdzie mozna bylo sciagnac dziela uznane i lektury szkolne. Nieodplatnie naturalnie, a i czesc niezupelnie legalnie, ze tak sie wyraze :)
    Zamiescilem tez kilka notatek, opracowan i wypracowan na tematy na poziomie szkoly sredniej. Bylo troche ruchu, potem strona zamarla.
    Bardzo mnie ucieszyl pomysl, gdy natrafilem na Projekt Wolne Lektury, ktory wspomagam. A i polecam zajrzec, bo ktos spelnil moj sen :)

  • @milczacyzrybami1084
    @milczacyzrybami1084 2 года назад +5

    Cześć p.Tomaszu.Jak zawsze fajny film.Pozdrawiam Tadeusz 😃😁

  • @mariajacek5650
    @mariajacek5650 Год назад

    Uwielbiam czytać dla mnie książka jest ważna od 8 roku życia zaczęłam czytać jak tylko nauczyłam się.poznawac litery te wspaniałe obrazki w książkach dla dzieci rozbudzały moją wyobraźnię chciałam wiedzieć więcej więc składałam literki iczytałam Pinokio na jagody zawsze miałam z polskiego najlepsze w klasie oceny mam bogaty język w mowie i piśmie dziś mam68 łat i książka u mnie jest jak chleb zawsze pod ręką pomogła mi w żałobie po śmierci męża pomaga mi w życiu na emigracji proszę wszystkich czytajcie wasze życie będzie ciekawsze ibogatsze

  • @michaszymecki8088
    @michaszymecki8088 2 года назад +22

    Po tym materiale czuję jeszcze większą odrazę do naszego systemu edukacji, który od początku szkolnictwa wymusza czytanie takich książek, przez które młodzi ludzie kojarzą czytanie z nieprzyjemną koniecznością niż ze świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

    • @spaceratjustlikethat1
      @spaceratjustlikethat1 Год назад +1

      czytanie w szkole nie ma być przyjemnością, tylko pracą dzięki której dzieci i młodzież poznają podstawy naszej kultury. nie da się nikogo zmusić żeby mu się dana książka podobała, te które pan uważa że powinny być czytane tez by się nie wszystkim podobały i tez by niektórych zniechęciły do czytania.

    • @michaszymecki8088
      @michaszymecki8088 Год назад +2

      @@spaceratjustlikethat1 Nie zgadzam się z tym. Czytanie pracą? Z jakiego powodu? Zgodzę się z tym że młodzież powinna poznawać polską kulturę i literaturę, ale książki dobrane są w taki sposób że tylko zniechęcają młodych do czytania, zamiast zachęcać i pokazywać że poprzez czytanie można się uczyć, poznawać kulturę ale również świetnie bawić. Dlaczego czytanie w szkole ma nie być przyjemnością?

    • @michaszymecki8088
      @michaszymecki8088 Год назад

      @@spaceratjustlikethat1 Nie można nikogo zmusić żeby mu się podobało, ale można dobrać książki tak, że będę bardziej podobać się młodym ludziom, a Ci młodzi ludzie sami dorosną do momentu gdy będą chcieli sięgnąć po bardziej dojrzałą literaturę, którą też będą w stanie zrozumieć.

    • @agness2404
      @agness2404 Год назад +1

      no nie konieczni ja tam przeczytałam wszystkie lektury właśnie z lenistwa bo szybko zauważyłam, że dzięki temu nie jestem pytana z rzeczy które trzeba było wykuć na pamięć typu np. życiorys jakiegoś pana no tego już nie zdzierżyłam... byłam pytana z lektur bo mało kto czytał a już prawie nikt nie potrafił się wypowiedzieć z lektury (brak wyobraźni wynikający z braku czytania) więc wykuwanie życiorysów na pamięć pani zostawiała dla innych

    • @agness2404
      @agness2404 Год назад +1

      poza tym uwielbiałam polską literaturę może to właśnie efekt czytania i słuchania radia od dziecka co nie było już takie całkiem oczywiste w pokoleniu lat 80

  • @czelusc
    @czelusc Год назад +2

    Rodzice czytali mi całe moje dzieciństwo. Hobbit, Wladca Pierścieni, Niekończąca się Opowieść, Opowiesci z Narnii. Jestem im za to bardzo wdzięczny. Później jako nastolatek przez wiele lat regularnie grałem w gry RPG (nie tylko te na komputer, ale także). W Stanach przez jakiś czas DnD (obecnie znane z serialu Stranger Things) bylo „używane” w szkołach, w celu nakłonienia młodzieży do podejmowania trudnych decyzji. Gry wyobraźni to książki, których się uczestniczy i uważam, ze naprawdę wiele mnie to nauczyło. Choć twardych dowodów na to nie mam. Mało się o nich dzisiaj mówi i nie są już takie cool. Chodź chyba nigdy specjalnie nie były. A szkoda

  • @dariabartoszak6970
    @dariabartoszak6970 2 года назад +7

    Czytam od zawsze, regularnie. Chwytam za książkę kiedy tylko mam czas, a także... piszę książki 😏

  • @katarzyna7935
    @katarzyna7935 Год назад

    Rodzicom, dziadkom, nauczycielom i innym, którym leży na sercu dobro dzieci, polecam serdecznie książkę "Wychowanie przez czytanie" I. Koźmińskiej i E. Olszewskiej. Książka w przystępny i niezwykle ciekawy sposób mówi co, jak i dlaczego czytać dzieciom. I jakie pozytywne przynosi to plony.

  • @madzia3103
    @madzia3103 2 года назад +8

    Fajnie. Książki to mój ulubiony prezent pod choinkę 😊

    • @kubala1979
      @kubala1979 2 года назад

      Mój też'ale zawsze dostaje skarpetki🤣

  • @anitamroczkowska627
    @anitamroczkowska627 Год назад +1

    swietny program dzieki!

  • @cabri4540
    @cabri4540 2 года назад +55

    *Przestałem czytać książkę żeby oglądnąć twoj film*

  • @dziapedagogiczny1565
    @dziapedagogiczny1565 2 года назад

    Dziękujemy za ciekawy materiał! Warto o tym mówić zwłaszcza tym rodzicom, którzy wciąż powielają staroświeckie przekonania. Do dziś słychać głosy, że czytanie sprawia, iż dzieci (i później dorośli) zamykają się w sobie, nie nawiązują kontaktów i nie nabierają poczucia odpowiedzialności za obowiązki domowe. A przecież we wszystkim można znaleźć złoty środek. :)

  • @slavvi
    @slavvi 2 года назад +10

    Dzięki za materiał. Najlepszy kanał 🤩🤩

  • @STASIANIEZNALSKA
    @STASIANIEZNALSKA Год назад +1

    Dziękuję , za wiedzę , którą poznałam przez czytanie książek. Dziękuję💖💖💖

  • @kasiatoya
    @kasiatoya 2 года назад +19

    Myślę, że czytanie czy słuchanie audiobooków nie ma znaczenia bo dla mózgu liczy się historia i nasze zaangażowanie w nią. Chętnie dowiedziałabym się czy są jakieś badania na ten temat. Czasami, po jakimś czasie nie jestem wstanie sobie przypomnieć czy daną książkę przeczytałam, czy odsłuchałam, ale doskonale ją pamiętam, o czym była i jakie emocje we mnie poruszyła.

    • @muzykalny
      @muzykalny 2 года назад

      Słowo klucz - immersja. znajdź mój komentarz :)

  • @Gosiak-im1em
    @Gosiak-im1em Год назад +1

    dobrze, że o tym mówisz, ja zaczęłam regularnie czytać dopiero po wielu latach od skończenia szkoły, niestety zmuszanie do czytania lektur mocno mnie zniechęciło, ale teraz sama zachęcam innych, żeby zaczęli, dzisiaj czytam około cztery książki miesięcznie i nie żałuję że zaczęłam, polecam każdemu :)

  • @TheAndriu21
    @TheAndriu21 2 года назад +4

    Promujemy czytelnictwo tyle że wartościowych treści również bo wchodząc do księgarni wychodzę z. niej zdegustowany co się w nich dziś promuje :)
    Dziękuje za materiał ;)

  • @jarekparzych2924
    @jarekparzych2924 2 года назад +1

    Super piękne. Kapitalne i brak słów do właściwej dobrej oceny tego super extra programu... Brawo. Jarek Parzych z Mazur 🐺🐹🦊🦁🐯🐼🐶🚧🚂🐱🦉🐅😊

  • @ciekawostkihistoryczne4592
    @ciekawostkihistoryczne4592 2 года назад +11

    Uwielbiam czytać, książki 😄😄, dzięki książkom trenuje swój mózg 😉

  • @beatamichalska6220
    @beatamichalska6220 2 года назад +1

    Bardzo dziękuję. Niezwykle rozwijający materiał. Dodał mi motywacji by zachęcać do czytania.

  • @Wolansky
    @Wolansky 2 года назад +12

    Panie Tomaszu, materiał jest super, ale też naprawdę doceniam zmianę w realizacji odcinka, super aranżacja i super montaż.
    Dobra robota : )
    I wesołych świąt wszystkim

  • @hackleberrym
    @hackleberrym 2 года назад

    Mocno przeceniasz ludzi. Myślę, że palacze wiedzą jak szkodliwe jest palenie papierosów, a jakoś nie przestają. Wiedza o tym, że coś szkodzi albo działa dobrze nie wystarcza do zmiany swoich nawyków.

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 10 месяцев назад

      Nie wystarcza, ale jest niezbędna, żeby zacząć

  • @kanal1234321
    @kanal1234321 2 года назад +200

    Zastanawiam się co nauka mówi o tym jaki wplyw ma na mozg słuchanie audiobooków, czy działanie jest zbilożone do czytania? Czym się różni?
    Czekam na materiał na ten temat :)

    • @muzykalny
      @muzykalny 2 года назад +4

      Słowo klucz - immersja. Znajdź mój komentarz! :)

    • @AdrianXDDS
      @AdrianXDDS 2 года назад

      to nie doktor by ci powiedzial .

    • @donniasty
      @donniasty 2 года назад +6

      Myślę, że częściową odpowiedzią na ten temat jest ten fragment: 7:54 - 8:18.

    • @galeonybasni
      @galeonybasni 2 года назад +8

      O ile pamiętam nie ma różnicy. A to z powodów, o których w tym filmie pań Tomasz wspomniał kilkukrotnie.
      Czyli o tym, że to samo działanie ma OPOWIADAMIE .
      Jako opowiadacz dodam, to dlatego, że zanim powstało pismo, opowiadaliśmy i struktury mózgowe były rozwijane pod to.
      I choć jak wspomniał Pan Tomasz, za krótki czas w ewolucji minął by wykszralcikybsuebosobne i pewnie stąd czytanie i sluchanie działa tak samo jak opowiadanie, to są równoważne.
      Pozdrawiam bajkowo

    • @Cobza385
      @Cobza385 2 года назад +17

      ​@@galeonybasni, nie wiem, więc się wypowiem - myślę, że różnica zdecydowanie jest, ale nie wynika ona z samej formy podania treści, tylko z faktu, że audiobooków przeważnie się słucha robiąc coś innego, a co za tym idzie - z mniejszym zaangażowaniem. Ale chętnie posłucham też więcej na ten temat, bo sam chciałem zadać pytanie o audiobooki :)

  • @dawidburdelak
    @dawidburdelak 2 года назад +1

    Gdy oglądam ten filmik, to czytam również książkę. Super, panie Tomku!

  •  2 года назад +4

    Całkowicie się z tym zgadzam :) Dlatego staram się czytać jak najwięcej. W tym roku 46 książek. Pewnie nie tak dużo, ale zawsze coś.
    Btw. Panie Tomku super materiał, tylko jedna sprawa: muzyka za głośno, niestety ciężko się skupić. Dzięki :)

  • @apista2
    @apista2 Год назад +1

    Jeszcze kilka lat temu nie zdawałem sobie sprawy jaki głupi byłem. A to co jest w tym filmie, potwierdzam. Ba, rok temu czułem fizycznie że mózg mi się powiększa kiedy czytałem książkę "Jak nie chorować" akurat tam było tyle mądrości że nieraz czytałem 1-2 akapity dziennie które ryły mi banię przez cały dzień. A uczucie rosnącego mózgu jest nie do opisania. Brakowało mi tej wiedzy. Nie zdobył bym się na przeczytanie choćby jednej książki gdybym nie poszedł za prawdą która mnie wyzwoliła, oraz za żywieniem które również mnie zmieniło. Beż odpowiedniego żywienia nie ma lepszego myślenia. To od żywienia naszego zależy całe nasze życie, nawet to co mówimy i co myślimy.

  • @jacekmorawski5607
    @jacekmorawski5607 2 года назад +4

    Czytanie jest dla mnie jedną z najlepszych rzeczy jakie znam a jak jeszcze czyta się w języku obcym ( w moim przypadku niemieckim) to satysfakcja jest jeszcze podwójna....👍👍💪💪

    • @utahdan231
      @utahdan231 Год назад

      Gratuluje i rozumiem. Czytam w trzech i w każdym ciagle sie czegoś uczę.

  • @aneta8920
    @aneta8920 Год назад +1

    Dziękuję Panu bardzo, nie wiedziałam , a mam już sporo lat 👍🧡🌼🌼🌼

  • @pawewodarczyk1546
    @pawewodarczyk1546 2 года назад +3

    Odnośnie książek to u mnie to była ciężka zagłostka. Na wiele długich lat to zapewne szkoła wbiła mi totalne obrzydzenie do słowa pisanego :D Poza lekturami przeczytałem tylko jedną serię o Mikołajku w podstawówce (taki prekursor Włatców Much dla nieletnich bym powiedział :)). Jako uczeń lubiłem jeszcze czytać starożytną mitologię, etc. ale im dalej tym coraz bardziej nabierałem niechęci do czytania i praktycznie zdawanie języka polskiego opierało się u mnie (i z resztą u wielu moich kolegów) na perfekcyjnym wkuciu wszystkich ściąg i streszczeń oraz wypożyczaniu z biblioteki książek dla picu byle tylko nabić ustaloną quotę 4 sztuk miesięcznie na 5-tkę z polskiego. Później to już tylko czasem zdarzało mi się przeczytać jakąś literaturę branżową, albo czasami również i je olewałem, bo książki IT się dezaktualizują relatywnie często i lepiej jest od razu zajrzeć do dokumentacji on-line. Dopiero niedawno sytuacja się lekko zmieniła bliżej mojej 30-stki kiedy zacząłem czytać light nowele w celu poznania dalszej fabuły kilku adaptacji opowieści które mi wpadły w oko. W taki o to sposób prawdopodobnie poznałem serię o niebo lepszą nawet od Harrego Pottera bym powiedział (tylko moja własna opinia) :)

  • @Ptaszki
    @Ptaszki 2 года назад +1

    Ja czytam na ogół ciągu roku 40 książek moja ulubiona tematyka to popularnonaukowa i literatura faktu . Jest książka o neuroplastycznosci mózgu polecam. Tylko że ja nie mam Facebook i innych portali społecznościowych tylko RUclips bo są kanały osób które lubią czytać książki. 👍🍀📚

    • @michabernaczek1724
      @michabernaczek1724 2 года назад

      O jakiej książce dokładnie wspominasz?
      P.S. Portale społecznościowe to strata czasu - absolutnie się zgadzam !

    • @magru5285
      @magru5285 2 года назад

      Podziel się tytułem książki o neuroplastycznosci :)

  • @Caaamill
    @Caaamill 2 года назад +6

    Świetny materiał 👌❤️

  • @patrykmn5729
    @patrykmn5729 2 года назад +1

    👍 za wykład dziękujemy serdecznie

  • @galeonybasni
    @galeonybasni 2 года назад +4

    Panie Tomku, dziękuję z 🧡 w imieniu OPOWIADACZY za kilkukrotne wspomnienie,że opowiadanie ma ten sam wpływ.
    Chcemy propagować jak najszerzej sztukę tradycyjnej opowieści a takie wspominanie p tym procesie bardzo nam pomaga.
    Pozdrawiam bajkowo

    • @igorkosek2094
      @igorkosek2094 2 года назад

      Na czym polega sztuka opowiadania? Jestem szczerze ciekawy.

  • @wiktorialukoszek3402
    @wiktorialukoszek3402 Год назад

    Bardzo ważna wiedza !! Dziękuję:) idę czytać dzieciakom które już śpią. Dobranoc

  • @lukazs15
    @lukazs15 2 года назад +5

    Świetny film, podpinam się do pytań o audiobooki i podcasty.

  • @cezaryluczynski5418
    @cezaryluczynski5418 9 месяцев назад +1

    Bardzo madry progam.Sedrdecznie dziekuje.

  • @radekhurkaa8610
    @radekhurkaa8610 2 года назад +3

    Witam Pana doktora - ja bym z chęcią zobaczył odcinek jak nauka matematyki zmienia mózg. Kiedyś Pan o tym mówił dość konkretnie lecz wątek nigdy nie był rozwinięty do miana osobnego odcinka - ponadto ostatnie badania naukowe z pewnego Uniwersytetu Angielskiego (nie pamiętam nazwy - był to tylko artykuł) mówił, że mózg uczy się matematyki w sposób odczytywania proporcji i różnic np: między wzorami - im większe różnice tym szybsza nauka przy czym im mniejsze różnice i podobne wzory subtelne rozwiązania idą ciężko w nauce
    Ja natomiast z książek PZWL o medycynie (uczyłem się przedmiotów medycznych) oraz o z książek Uniwersytetu Jagiellońskiego i chyba Bydgoskiego czołowych polskich naukowców o psychologii behawioralnej wyczytałem zaś, że nie wiadomo jak ludzki mózg uczy się matematyki. Problem badawczy polegał na tym, że dano uczestnikom badania do nauczenia się pewnej treści matematycznej i:
    badania potwierdziły powyższe badania z Uniwersytetów zagranicznych o proporcjach
    zaś matematyka nie jest przekazywana ani bodźcami abstrakcyjnymi jak mowa lub czytanie, ani też wzorkowo, obrazem
    jest to fenomen bo inne nauki właśnie w ten sposób mają swoje odbicie w mózgu prócz matematyki a jednak po przez pisanie ręką obliczeń najlepiej utrwala ślad edukacyjny matematyka - czego nie było w badaniach a jest ten schemat powielany przez nauczycieli czy wykładowców co jak widać sprawdza się do dzisiaj.
    Jak uczymy się matematyki i jak wpływa na mózg.

  • @grzegorzsmolira9244
    @grzegorzsmolira9244 4 месяца назад

    Bardzo wartościowy film. Każdy rodzic powinien obejrzeć go 10 razy.

  • @objectpaper
    @objectpaper 7 месяцев назад +3

    Coś w tym jest. Mam w otoczeniu 2 starsze Panie: jedna wykształcona, była polonistka, ale od lat nie czytająca książek, oglądająca ogłupiające seriale typu: trudne sprawy itp. druga po szkole podstawowej, codziennie sięgającą po książkę z kręgu jej zainteresowań, a jej hobby to rozwiązywanie krzyżówek. Pierwsza ma straszne problemy z pamięcią, obserwuję już oznaki demencji. Cały dom oklejony karteczkami. Druga natomiast ma świetną pamięć.

  • @MarCin-fu5lj
    @MarCin-fu5lj 2 года назад

    Bardzo dziękuję za interesujący materiał.
    Możliwe, że zachęcił mnie Pan do czytania, czego zwyczajnie nie lubię. Ale argumenty są znaczne i silne.
    Pozdrawiam :)

  • @damian6461
    @damian6461 2 года назад +6

    Super materiał i kolejne pytanie. Czytanie tradycyjne z książek, gazet itd.. (chodzi o fakturę fizyczną) czy czytanie wirtualne bez styku materialnego? Jakie są różnice i czy są jakieś badania na ten temat?

  • @Sajgoniarz
    @Sajgoniarz Год назад

    Zawsze zachwycała mnie neuroplastyczność u dzieci oraz dorosłych ofiar wypadków w którym tracili np 1/4 obojętności mózgu. Po covidzie, który miał u mnie objawy neurologiczne miałem tego demo, gdy mózg musiał na nowo nauczyć odróżniać się przyprawy czy płyn do mycia naczyń od płynu do płukania tkanin. Przez pewien okres miałem do wyboru tylko kształt i kolor albo tekst na etykieice. W swojej rekonwalescencji również wróciłem do czytania artykułów naukowych i w życiu nie miałem tak dobrej pamięci w tym okresie.

  • @jack_3.5mm
    @jack_3.5mm 2 года назад +12

    Ja dopiero po 30ste przekonałem się do książek, aktualnie czytam 5... 😂 Najlepiej mi wchodzą te popularnonaukowe, kwantechizm czytam drugi raz

  • @bartekjaszczak4816
    @bartekjaszczak4816 Год назад +1

    Bardzo dziękuję za materiał!

  • @fbvip1
    @fbvip1 2 года назад +62

    Zastanawia mnie kwestia, która nie została poruszona w filmie- czy pozytywny wpływ na mózg dorosłych ma przeczytana treść, czy sam proces czytania. Są jakieś wiarygodne porównania wpływu na umysł klasycznych książek i audiobooków?

    • @joannawaliszewska6516
      @joannawaliszewska6516 2 года назад +2

      Chodzi o sam proces czytania treści przedstawionych w linearny sposób - gdy słuchasz audiobooka, inne obszary mózgu wykazują największą aktywność. Nawet czytanie artykułu w internecie z masą hiperłączy i obrazków jest nieco innym procesem niż czytanie książki lub "klasycznego" artykułu prasowego.

    • @Pysia.to.belja.
      @Pysia.to.belja. 2 года назад

      @@joannawaliszewska6516 -czyli, że lepiej jest czytać niż słuchać audiobooka (chodzi o dorosłego)?

    • @beataysiak1027
      @beataysiak1027 2 года назад +2

      Sądzę, że audiobook daje to samo - rodzice czytający dzieciom są dla nich takimi audiobookami:)

    • @sylwiamacura1594
      @sylwiamacura1594 Год назад +4

      @@beataysiak1027 zgodziłabym się z Panią , jednak gdy rodzic czyta, dziecko widzi jak porusza ustami ( co ma dodatkowy ,,plus'' w postaci nauki wyraźnej mowy-przepraszam jeśli źle napisałam). Można by jeszcze dodać więź rodzic dziecko. Więc nic nie zastąpi rodzica.

    • @108kubas
      @108kubas Год назад +2

      ​@@beataysiak1027ale rodzice czytający dzieciom to też nie to samo co dzieci czytające same :)

  • @krzysztofjednavhowski8700
    @krzysztofjednavhowski8700 2 года назад

    Mądrość to nie wiedza a doświadczenia życiowe tak na poziomie fizycznym, emocjonalnym czy uczuciowym. Jednak jest takie mądre powiedzenie,, Szczęśliwi są ci którzy uczą się na błędach popełnianych przez innych"...

  • @gosiasz3964
    @gosiasz3964 2 года назад +4

    Mi się wydaje że jeśli chodzi o czytanie dla siebie (nie dla dzieci) to bardziej chodzi o wciągnięcie się w historię i zanurzenie w niej - wejście do świata przedstawionego tak, że w pewnym momencie nie widzisz tekstu tylko obrazy (często czytanie książek nazywam długim filmem) - myślę że nie jestem jedyna i każdy kto czytał wciągającą książkę wie o czym mówię. I myślę że ten właśnie proces tak może korzystnie wpływać na nasze mózgi, które pracują wtedy na najwyższych obrotach. Choć uwielbiam seriale, to jednak oglądanie obrazów przedstawionych na ekranie nie działa w tak głęboki i intensywny sposób. Nigdy nie słuchałam audiobooków, ale jeśli można się w nich zanurzyć na takim poziomie jak przy czytaniu, to pewnie efekt jest podobny.

    • @narodowyprogramrozwojuczyt5971
      @narodowyprogramrozwojuczyt5971 2 года назад

      Zdecydowanie książki rozwijają wyobraźnie!

    • @88nutshell
      @88nutshell 9 месяцев назад

      Wg powyższego filmu przeczytanie danej historii daje takie same korzyści jak jej wysłuchanie. Nie zapominajmy, że na długo przed erą audiobooków, w społeczeństwach niepiśmiennych rolę książek odgrywały opowieści przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. Słuchanie takich historii miało identyczną funkcję jak czytanie książek - czyli zdobywanie "doświadczeń z drugiej ręki", uczenie się emocji/reakcji, przyswajanie norm społeczności, ale też umacnianie więzi w tych społecznościach (czego książki akurat dziś nie robią - bo czyta się je samemu - no chyba że chodzi o rodzica czytającego dzieciom).

  • @piotrtarczynski3398
    @piotrtarczynski3398 9 месяцев назад

    Przez wiele lat co roku czytałem100 różnych książek historycznych od września do czerwca. Oczywiście, wakacje to odpoczynek spędzany w różnych częściach kraju. Pozdrawiam Piotr anglista.

  • @poteroo1354
    @poteroo1354 2 года назад +43

    Mógłby pan nagrać film o audiobookach? Jestem ciekaw jak ta forma przyswajania książek wpływa na nasz mózg. Czy jest gorsza od zwykłego czytania? Pozdrawiam serdecznie😃

    • @bartpas12
      @bartpas12 2 года назад +2

      i o ebookach czytanych na telefonie

    • @GS-yg9wk
      @GS-yg9wk 2 года назад +3

      @@bartpas12 czytanie na telefonie jest szkodliwe dla wzroku

    • @bartpas12
      @bartpas12 2 года назад +2

      @@GS-yg9wk nie wiem czy jest dużo bardziej szkodliwe przy włączonym trybie ciemnym, z filtrowaniem światła niebieskiego niż czytanie książki, i tu i tu jest problem z małą odległością do obiektu, natomiast telefon daje dużo większe możliwości późniejszej pracy z tym tekstem

    • @jolawitt3548
      @jolawitt3548 2 года назад +4

      Niby fajna teza. Czytanie rozwija, przekształca mózgi itp. bla bla bla. Nie postawił Pan czytania w kontrze do innych aktywności np. oglądania filmów, jazdy na rowerze, jedzenia lodów. Nie wykazał Pan że oglądanie filmów mniej "przekształca mózg". Nie przekonał mnie Pan zamiast czytania wybieram seriale i lody tym będę przekształcała swój mózg i mózgi moich dzieci.

    • @ghost25763
      @ghost25763 2 года назад +1

      @@bartpas12 Jest, bo gdybyś całkowicie wyeliminował światło niebieskie to nie byłoby nic widać. Lepiej kup czytnik ebooków.

  • @pakson1269
    @pakson1269 2 года назад

    Jestem świadom tego że z czytania książek można wyciągnąć wiele benwfitów ale mimo to nie potrafię się przemoc. Wiem z doświadczenia że dosłownie czytanie mnie boli zanudza i z czasem tracę sens czytanego tekstu lub zapominam o tym co przeczytałem wcześniej. Nie sztuką przeczytać coś ale sztuką jest przeczytać i zapamiętać naukę która płynie z danego tekstu. Umiejętność czytania ze zrozumieniem pewnie nabywa się z czasem, natomiast na swoją obronę mogę dodać że początkowe 18lat mojego życia spędziłem w sposób wegetatywny z różnych powodów. Ale na szczęście jestem istota myślącą, potrafię wyciągać wnioski oraz mam łatwy dostęp do szybko przyswajalnej wiedzy a ściślej mówiąc, w formie filmów na jutubje.

    • @BeataBookworm
      @BeataBookworm 10 месяцев назад

      Czytanie to zupełnie inny level dla mózgu niż przyswajanie treści wzrokiem. Przy takich deficytach czytelniczych sugeruję, byś na rozpęd sięgnął po audiobuki. Wybierz interesujące cię treści, a wkrótce nie będziesz mógł się oderwać! Powodzenia

  • @krzemass8599
    @krzemass8599 2 года назад +3

    Zamawiam taki sam filmik o spaniu! Ponieważ jets to niesamowity proces który wykrztałtował nas jakimi teraz jesteśmy.

  • @Loulou_et_Effi
    @Loulou_et_Effi 10 месяцев назад

    Bardzo ciekawy i pouczający materiał! Dużo więcej teraz słucham niż czytam (podkasty) i chyba jednak trzeba wrócić do czytania...

  • @Palitkeusz
    @Palitkeusz 2 года назад +9

    Czytanie, ale zależy czego. Samo w sobie czytanie książek wcale nie musi rozwijać. Przecież to samo można mówić o każdym medium - o filmach, serialach, grach komputerowych, które mogą wnieść w nasze życie więcej wartości niż niejedna książka. Może warto by było polecić takiemu nastolatkowi zniechęconemu do czytania (pewnie dzięki lekturom) gry typu Detroit: Become Human, które mają ponad 2 tysiące stron scenariusza?? Tak, w grach, nawet w filmach i serialach da się czytać (nawet uczyć się języka!), ba, nawet na facebooku można czytać warte uwagi eseje, spostrzeżenia, ciekawostki.
    Tylko no właśnie, to wszystko zależy od tytułu. Ślepe wychwalanie czytania "bo to czytanie i wtedy się jest mądrym bo się czyta" mało kogo zachęci do czytania imo. Książki nie muszą być dla każdego i jest milion innych sposobów by doświadczać historii, zdobywać wiedzę i się rozwijać.

  • @Jeziorowski242
    @Jeziorowski242 2 года назад

    Ja czytałem bardzo dużo ze względu na studia Potem miałem długa przerwę I po 10 latach wróciłem do czytania napewno z 50 książek w rok czytam Polecam

  • @marciecorda5209
    @marciecorda5209 Год назад +7

    PODSTAWA:To nie wazne ILE ksiazek sie czyta ale JAKIE ksiazki sie czyta. Dzis pisanych jest tak wiele BREDNI a nawet niewlasciwych ksiazek, ze czasami lepiej by ich nie czytac i nie zatruwac glowy ZLYMI MYSLAMI i TRESCIAMI.

    • @maraseq_
      @maraseq_ 5 месяцев назад

      To nie do końca prawda. Jakby nie patrzeć czytanie czegokolwiek już jest krokiem do przodu, ponieważ w nawet najgorszym przypadku poprawia nam to koncentrację. Owszem teraz wiele ludzi woli źle napisane i romantyzujące toksyczne zachowania książki od lepiej napisanych książek. Ale to że ktoś czyta przykładowo fantastykę, a nie literaturę piękną nie jest niczym złym. Dlatego ja raczej jestem zdania, że to nie ma znaczenia jaki gatunek czyta, a jakiego autora i z jaką treścią w środku, bo znam i książki (głównie te dla młodzieży), które są świetnymi i uroczymi romansami

    • @marciecorda5209
      @marciecorda5209 5 месяцев назад

      @@maraseq_ Romanse to zwiedzenie Zlego.

  • @anslee1046
    @anslee1046 Год назад

    Dziękuję za uświadomienie, jak ważne jest czytanie dziecku. Mnie mama bardzo dużo czytała i teraz mam mocne postanowienie przekazać to dalej 🙂

  • @generationzdegenerate765
    @generationzdegenerate765 2 года назад +10

    Jako student psychologii zatwierdzam informacje Pana Rożka. To samo na temat neuroplastyczności mózgu znajdziecie w literaturze naukowej i badaniach psychologicznych tylko w mniej przystępnej formie :)
    Lubię patrzeć jak ten kanał trzyma poziom od lat.

    • @jestes71830
      @jestes71830 2 года назад +2

      Czy tylko książki mają ten pozytywny wpływ czy dowolny tekst? Co z czytaniem komentarzy, napisów w grach lub filmach

    • @generationzdegenerate765
      @generationzdegenerate765 2 года назад +2

      @@jestes71830 nie mam takiej wiedzy niestety, ale czytałem badanie, które dowiodło, że niektóre gry komputerowe jak Tetris czy Minecraft poprawiają funkcję poznawcze i pozytywnie wpływają na szarą materię w mózgu. Zachęcam do samodzielnego szukania badań np. na google scholar :)

  • @c0achu
    @c0achu 2 года назад +1

    Też się zastanawiałem jak mają się do tego gry i wydaje mi się, że jednak gry mniej angażują wyobraźnię, ale jednoczesnie pozwalaĵą się równie dobrze stawiać w sytuacjach w nich przedstawionych - słowem trenują reakcję, ale nie wyobraźnię.
    Panie Robercie, podbijam prośbę o materiał na ten temat.