Od roku uczę się Japońskiego, niesamowitym jest obserwacja samego siebie i mózgu, gdy opanowuje umiejętność czytania niejako od nowa. Gdy najpierw widzisz jakieś kreski, potem od razu zauważasz to pismo, ale dukasz i czytasz powoli analizując każdy znak, a na koniec właśnie niekontrolowanie zaczynasz czytać. To samo zapewne działo się gdy uczyliśmy się czytać jako dzieci, ale tego się już nie pamięta.
Podoba mi się nowy format filmów, który obserwuje na tym kanale od jakiegoś czasu. Ten dystans do tematu jest bardzo potrzebny. 😉 Humor, aranżacje i zrewidowane podejście do tematu bardzo na plus. Też fajnie, że widać w filmikach małe przejęzyczenia, zastanawianie się itp. to przyjemnie się ogląda kogoś naturalnego, a nie za wszelką cenę starającego się przedstawić temat w 120% dokładnie i mega poważnie.
you probably dont give a damn but does anyone know of a tool to log back into an Instagram account? I somehow forgot the password. I appreciate any tips you can offer me
Wiem, że powinien być merytoryczny komentarz na temat treści filmu ale jak nigdy wygląd zewnętrzny mnie rozbroił totalnie i stąd ten wpis. A mianowicie chodzi o białą koszulę i czarne szelki na tle wnętrza biblioteki. Tak rzadki i niespotykany widok, a przy tym niesamowicie seksowny w naszych czasach. Skojarzyło mi się z filmem Stowarzyszenie umarłych poetów chociaż oni tam mieli krawaty, a nie szelki jednak tak jakoś na pierwszy rzut oka... Zresztą sam mówisz, że nasz mózg kojarzy, dodaje, przypasowuje... więc tym razem tak to zadziałało. Pozdrawiam
@dziudelka Zakleszczotki to są takie dwa ludzie co się nie mogą rozszczepić, ewentualnie psy xD xD xD Trochę ci się fantazje mieszają z nazwami stworzeń i wychodzą z tego ciekawe rzeczy xD
Jak zwykle ciekawy odcinek . Błąd w tytule zobaczyłem dopiero po jakimś czasie kiedy bardziej mu się przyjrzałem. Kiedy patrze jak różnorodne są tematy twoich filmów to jestem pod wrażeniem twojej pomysłowości. Wiem ,że raczej nie zobaczysz tego komentarza ,ale życzę miłego dnia.
To jest cudowne uczucie, kiedy widzisz nowy odcinek i masz 100% pewność, że odcinek będzie świetny pod względem merytoryki, montażu, narracji czy umilania czasu. Naprawdę wielkie pokłony.
Uwielbiam Twoje poczucie humoru i wszystkie humorystyczne (nierzadko trudne do wychwycenia) wstawki! Dziękuję za kolejny odcinek. Youtub'e ma dzięki takim kanałom sens! Pozdrawiam ;)
Co ciekawe Visual Word Form Area (Obszar Wzrokowej Formy Słowa) w korze wzrokowej aktywuje się nie tylko podczas czytania przez osoby widzące, lecz także przy czytaniu tekstu zapisanego alfabetem Braille'a przez osoby niewidome. O ewolucji języka przygotowaliśmy kurs na Copernicus College. Znajduje się tam również wykład o ewolucji zdolności czytania.
11:46 - to nie wynika z tego, że nasze mózgi są leniwe. Przeciwnie - to wynika z ich pracowitości i ilości realizowanych zadań. Kojarzysz strajk włoski? Polega na perfekcyjnym wykonywaniu swojej pracy. Tak perfekcyjnym, że niewiele w trakcie dnia jesteś w stanie zrobić. Jeżeli chcesz uzyskać wyższą wydajność to siłą rzeczy musisz upraszczać. U nas biologicznie jest to o tyle ważne, że szybkość reakcji decyduje o przeżyciu. No może obecnie już nie tak mocno, ale kulturowy dorobek to jest nic w porównaniu z czasem wypracowanym przez dziesiątki tysięcy lat. To jest podstawowe zadanie mózgu - wysyłać impulsy do określonych działań tak szybko, jak to tylko możliwe, ponieważ w przypadku zagrożenia ułamki sekund mogą decydować o przetrwaniu puli genowej. Stąd u nas tego typu posługiwanie się skrótami, uproszczeniami, stereotypami. Wyobraź sobie, że z krzaków na twojej drodze coś wypełza. Nie ma czasu na analizowanie czy to zaskroniec, czy jednak żmija. Mózg od razu spina mięśnie. Ten sam mechanizm daje o sobie znać w przypadku czytania. Idziemy na skróty. Tak więc w tym aspekcie to nie czytanie zmieniło nasz mózg, tylko sposób reakcji mózgu wykorzystujemy podczas czytania.
Mała uwaga i jednocześnie ciekawostka odnośnie 8:09 - w języku chińskim znaki nie mają żadnego oficjalnego uporządkowania (jak np. nasze a, b, c itd.) nie można więc nazwać tego systemu alfabetem. Materiał miazga, moje tematy jako książkoholiczki, dzięki wielkie!
Odcinek o dysekcji byłby bardzo dobrym pomysłem. Tak na prawdę to mało kto wie co to tak naprawdę jest. Ludzie wierzą w stereotypy na ten temat i jest to dosyć krzywdzące dla dyslektyków.
19:46 - To brzmi fascynująco w kontekście racjonalnego uzasadnienia wszelkich zakazów lektur o smutnych/agresywnych/wywrotowych treściach. Praktycznie dosłownie "nasiąkamy" więc (nasz mózg) emocjami przekazywanymi w czytanym tekście.
Ooo, o dysleksji bym również chętnie posłuchała! Jako dyslektyk wiecznie zawalony czytanymi przez nią książkami jestem ciekawa naukowego podejścia do tej sprawy. Ludzie czytający moje wypociny (zwykle te ręcznie pisane) marudzą i zalecają mi czytanie większej ilości książek, że to miałoby poprawić poprawność mojego pisania, ograniczyć powtórzenia, gubienie czasu w zdaniu, przedstawianie liter... podczas gdy przez ostatnie 3 dni przeczytałam 2 książki xd A, i nie przeczytałam tutaj "szachy". Mój mózg dostał zwiechy przy tym słowie i się zastanawiałam w jakim to języku xd Ale pewno tu moja dysleksja do mnie macha. Czekam na kolejne odcinki ^^
Zobaczysz te poprzestawiane litery i już wiesz, nie boisz się że dobrze zrozumiesz dlaczego są zdeformowane. Tell me, tell me, tell me! Haczyk chwycony z przyjemniścią. Bardzo ciekawy materiał! Jak zwykle na najwyższym poziomie.
@woo hooo według mnie cenzo może powstać bez szkalowania wizerunku jednego z najważniejszych Polaków w historii Polski, samo robienie memów związanych z papieżem nie jest złe aż do momentu gdzie jawnie obraża się JP2. A same tworzenie nieszkodliwych memów pomaga zachować pamięć o tym wielkim człowieku. PS pisałem to nieironicznie - zapraszam do dyskusji
Do tej pory nie potrafię sobie wyobrazić życia bez czytania i pisania. Dosłownie na każdym kroku pojawiałyby się przeszkody. Co do polskich znaków w wiadomościach, to polecam używać ich jak najwięcej, bo przynajmniej w moim odczuciu w ogromnym stopniu pomaga to w nauczeniu się ortografii. Na końcu wspomniałeś o odczuwaniu emocji opisywanych w tekście. To jest jeden z najciekawszych, a także najbardziej uzależniających elementów czytania. Co więcej, w moim przypadku zdarzyło mi się nawet zauważyć, że potrafiłem odczuwać fizyczny stan bohatera, kiedy po przeczytaniu opisanej w książce ucieczki głównego bohatera, po prostu byłem zdyszany i spocony. Przy okazji chciałbym, żebyś (jeśli też uważasz to za interesujące) opisał co się dzieje w naszych mózgach, że część osób fonetyzuje czytane teksty, a część osób uważa to za dziwactwo. Jeśli dalej (o ile w ogóle) to czytasz, to jeszcze tylko dodam, że to był świetny odcinek :)
@@svart_sigurd9248 Tez dlugi czas uwazalem, ze to lenistwo, a dzisiaj nie jestem tego taki pewny. Dzisiaj przyznaje, ze nie wiem od czego to zalezy i nie rozumiem jak ta przypadlosc powstaje. Film na ten temat bylby dla mnie bardzo wazny. Moj brat jest dyslektykiem i niejednokrotnie mielismy z tego powodu konflikty. Moze on nie jest temu winny, tylko ja mam luke w wiedzy?
ciekawie o tym pisał też Jacek Dukaj w "Po Piśmie". Tam był jeszcze istotny wątek tego, że pismo bardzo mocno przyczyniło się do rozwinięcia myślenia abstrakcyjnego, a w konsekwencji - metody naukowej etc. fajny odcinek!
Fascynujący temat. Jedyną wadą, jaką dostrzegłam w tym filmie, jest jego długość - 20 minut to zdecydowanie za krótko, czuję niedosyt! Mam nadzieję, że odcinek o dyslekcji zostanie kiedyś zrealizowany, bo bardzo chętnie dowiedziałabym się więcej na ten temat. Pozdrawiam :)
Jak zwykle dobra robota. Odnoszę wrażenie z własnych obserwacji, że mechanizm "rozpoznawania liter/obiektów" nie tyczy się tylko liter a i innych "formacji". Myślę, że to dzięki niemu osoby naprawiające skomplikowane obiekty są w stanie niemal od ręki wskazać uszkodzenie widząc nieprawidłowość tam, gdzie greenhorn nie widzi nic dopóki mistrz nie wskaże mu palcem błędu.
To z tym "H" i "A" nie jest w sumie takie oczywiste - najpierw przeczytałem "szachy", ale później miałem problemy z odróżnieniem tych dwóch liter i słowo zmieniło się w "szacay".
Mnie interesuje różnica pomiędzy geniuszem, a przeciętnym człowiekiem i klinicznym cymbałem. Taka zwerbalizowana wizualizacja, to zaiste prawdzie byłaby wyzwaniem.
aaa... więc Szacay to były szachy xD Jedyne słowo które nie zostało przeze mnie przeczytane aczkolwiek nie wiem czy już wtedy nie byłem zbyt skupiony....
Mało tego, staliśmy się tacy leniwi że jeśli umiemy zrozumieć dany język to takie filmy jak twoje puszczamy w przyśpieszeniu x2 + by zaoszczędzić czas bo i tak zrozumiemy co mówisz i to zapamiętamy
A propos sikania do zlewu. Jak miałem koło 27 lat, uczyłem się pisania lewą ręką . Po paru miesiącach, kiedy wchodziła motoryka, zacząłem pisać pojedyncze litery albo kilka liter z rzędu w lustrzanym odbiciu. Nie tylko p czy d, wszystkie. Słowa i kolejność się zgadzały.
Bardzo interesujący odcinek, jednakże mam kilka zastrzeżeń lingwistycznych: 1. Chiński nie ma alfabetu, to pismo logograficzne (sylabiczne właściwiej) - alfabet ma podział na spółgłoski i samogłoski (podobnież arabski, czy hebrajskim alfabetami nie są). 2. Jak się ma rozwinięcie słuchu przez pismo do rozwoju języków? Dźwięczność, ejektywność, nosowość, tonalność przecież rozróżniane musiały być w takim samym stopniu, jak w przypadku osób umiejących pisać, co więcej mlaski (głównie w językach południa Afryki) uważane za jedną z bardziej archaicznych dźwięków języka ludzkiego.
Świetny odcinek :) Mam tylko jedno zastrzeżenie: w badaniu nad korelacją miedzy czytaniem książek a wzmożoną empatią nie chodziło o nowele, tylko o "novels", czyli powieści :) Ale to też się okazało uproszczeniem, bo podobne efekty osiągano, badając wpływ ogólnie pojętej beletrystyki (czyli i przy powieściach, i przy ich fragmentach, i przy nowelach ;)). Pozdrawiam!
Lata temu po necie krążył taki łańcuszek ;-) "Jak wyknika z badań przeprowadzonych na bytyrijskch uweniteretasytch, nie ma zenacznia kojnoleśc ltier przy zpiasie dengao sołwa. Najważniejsze, aby pierwsza i ostatnia litera byly na siwom mijsecu, pozostałe mgoą być w nieładzie. Nie pwinono to stwarzać polbemórw ze zozumierniem tekstu. Dzieje się tak dlatego, że nie czytamy wyszistkch liter w słowie, ale całe słowo od razu."
Od roku uczę się Japońskiego, niesamowitym jest obserwacja samego siebie i mózgu, gdy opanowuje umiejętność czytania niejako od nowa. Gdy najpierw widzisz jakieś kreski, potem od razu zauważasz to pismo, ale dukasz i czytasz powoli analizując każdy znak, a na koniec właśnie niekontrolowanie zaczynasz czytać. To samo zapewne działo się gdy uczyliśmy się czytać jako dzieci, ale tego się już nie pamięta.
Jak postępy? Minęło już trochę czasu a ja przypadkiem trafiłem na ten film.
hehe
Jak idzie?
Też jestem ciekaw
Qqqqqqqqqqqqqqqq
"...ludzie musieli wymyśleć pismo. I jutuba"-uwielbiam 😁
To będzie piękny odcinek.
Już nie będzie.
Podoba mi się nowy format filmów, który obserwuje na tym kanale od jakiegoś czasu. Ten dystans do tematu jest bardzo potrzebny. 😉 Humor, aranżacje i zrewidowane podejście do tematu bardzo na plus. Też fajnie, że widać w filmikach małe przejęzyczenia, zastanawianie się itp. to przyjemnie się ogląda kogoś naturalnego, a nie za wszelką cenę starającego się przedstawić temat w 120% dokładnie i mega poważnie.
Tobie właśnie przydałaby się dokładna wiedza, np z dziedziny ułamków (120% XD)
@@RobotnikzSanoka Nie wiem, co się wydarzyło w twoim życiu, że napisałeś ten komentarz, ale wspieram cię. Trzymaj się, na 200% kiedyś będzie lepiej 😉
you probably dont give a damn but does anyone know of a tool to log back into an Instagram account?
I somehow forgot the password. I appreciate any tips you can offer me
,!
Wiem, że powinien być merytoryczny komentarz na temat treści filmu ale jak nigdy wygląd zewnętrzny mnie rozbroił totalnie i stąd ten wpis. A mianowicie chodzi o białą koszulę i czarne szelki na tle wnętrza biblioteki. Tak rzadki i niespotykany widok, a przy tym niesamowicie seksowny w naszych czasach. Skojarzyło mi się z filmem Stowarzyszenie umarłych poetów chociaż oni tam mieli krawaty, a nie szelki jednak tak jakoś na pierwszy rzut oka...
Zresztą sam mówisz, że nasz mózg kojarzy, dodaje, przypasowuje... więc tym razem tak to zadziałało. Pozdrawiam
Szukałam tego komentarza od momentu gdy zaczęłam oglądać film. Nie wierzyłam, że tylko mnie Dawid zaczarował tą stylizacją. Wygląda świetnie.
@@annabozewicz3240 hihi.. dzięki, że nie jestem sama w odbiorze 😉
Podpisuje się! :D
Jesteśmy absolutnie pod urokiem białej koszuli i tych szelek :D Merytorycznie jak zawsze genialne :)
Ciekawym tematem jest też dwujęzyczność i jej wpływ na mózg vs nauka drugiego języka.
o na ten temat obejzalbym chętnie film
o na ten temat obejzalbym chętnie film
A jeszcze ciekawszym temat wielojęzyczności. Dwujęzyczność jest zjawiskiem relatywnie powszechnym.
Tez o tym pomyślałam ! Chętnie bym sie dowiedziała jak wpływa na mózg umiejetność posługiwania sie kilkoma językami.
@@lidziakulica Już kiedyś Goethe na to pytanie przytoczył słowackie przysłowie: Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.
Super film. Jako Dyslektyk proszę o odcink o dysleksji
Popieram też mam (i dysgrafi)
Dołączam się do prośby
Proże tesz otdzineg o tym
yep.
Parafrazując Feliksa Edmundowicza _"nie ma dyslektyków, dysgrafików, dysortografików, dyskalkulików - są tylko za mało bici"_ ;)
17:27 - zacna żonglerka mózgiem ;)
Kulisy operacji
Ciszej proszę, jesteś w bibliotece
Ciiiii...
ta biblioteka nie jest przypadkiem green screnem ? XD
@@rashempl277 Na końcu filmu napisał nawet jaka to biblioteka :D
@@Daniel_VolumeDown i na początku też 🙄
@@Daniel_VolumeDown JEST NAPISANE :-)
Czy tylko ja w pierwszych sekundach filmiku myślałam że mowa o zapachu bibliotek i starych książek i będzie coś o zakleszczotkach?
Hahaha ja też tak pomyślałem pozdrawiam
Zaleszczotki… :P
I skakuny
@dziudelka Zakleszczotki to są takie dwa ludzie co się nie mogą rozszczepić, ewentualnie psy xD xD xD
Trochę ci się fantazje mieszają z nazwami stworzeń i wychodzą z tego ciekawe rzeczy xD
Ten zapach jest BOSKI
Masz rację Dawid, bo od czytania niektórych komentarzy pod różnymi filmami, mój mózg ulega zniszczeniu 😉😋
Chyba mógz ;D
Brakło sekundy do osiągnięcia perfekcji.
No to robię przerwę od nauki do egzaminu.
Ha ja też
Ucz się, ucz. Ja już z autopsji wiem, że możesz mieć wyjebane a dostaniesz się gdzie chcesz jak nie jesteś skończonym idiotą xD
i ja też :D
17:27 Przez chwilę nie wiedziałem co się dzieje :D
Jak zwykle ciekawy odcinek . Błąd w tytule zobaczyłem dopiero po jakimś czasie kiedy bardziej mu się przyjrzałem. Kiedy patrze jak różnorodne są tematy twoich filmów to jestem pod wrażeniem twojej pomysłowości. Wiem ,że raczej nie zobaczysz tego komentarza ,ale życzę miłego dnia.
Ten odcinek jest prześwietny pod każdym względem! Sceneria, ruchy kamery, te zabawy słowne z widzami! Wspaniała robota!
To jest cudowne uczucie, kiedy widzisz nowy odcinek i masz 100% pewność, że odcinek będzie świetny pod względem merytoryki, montażu, narracji czy umilania czasu. Naprawdę wielkie pokłony.
Piękna biblioteka. UWIELBIAM takie miejsca. Tyle czytania, ten klimat, zapach. Tylko postawić fotel, kocyk i kawa tak mało wystarczy do szczęścia 😉
Cieszę się, że aktualnie (sierpień 2020) wśród najlepszych przeczytanych książek jest Twoja.
Coraz częściej przyłapuje się ma tym, że omawiasz tematy, które miałam albo w liceum albo na studiach.
Uwielbiam Twoje poczucie humoru i wszystkie humorystyczne (nierzadko trudne do wychwycenia) wstawki! Dziękuję za kolejny odcinek. Youtub'e ma dzięki takim kanałom sens! Pozdrawiam ;)
*Czyta tytuł*
Co ty mi właśnie zrobiłeś?
Pospuł mógz
@Kakss Dopiero Twój komentarz sprawił, że zobaczyłam ten haczyk :D
Biedny mógzi!
Co ciekawe Visual Word Form Area (Obszar Wzrokowej Formy Słowa) w korze wzrokowej aktywuje się nie tylko podczas czytania przez osoby widzące, lecz także przy czytaniu tekstu zapisanego alfabetem Braille'a przez osoby niewidome. O ewolucji języka przygotowaliśmy kurs na Copernicus College. Znajduje się tam również wykład o ewolucji zdolności czytania.
Świetnie wyglądasz w tych szelkach 😍 materiał świetny!
11:46 - to nie wynika z tego, że nasze mózgi są leniwe. Przeciwnie - to wynika z ich pracowitości i ilości realizowanych zadań. Kojarzysz strajk włoski? Polega na perfekcyjnym wykonywaniu swojej pracy. Tak perfekcyjnym, że niewiele w trakcie dnia jesteś w stanie zrobić. Jeżeli chcesz uzyskać wyższą wydajność to siłą rzeczy musisz upraszczać. U nas biologicznie jest to o tyle ważne, że szybkość reakcji decyduje o przeżyciu. No może obecnie już nie tak mocno, ale kulturowy dorobek to jest nic w porównaniu z czasem wypracowanym przez dziesiątki tysięcy lat.
To jest podstawowe zadanie mózgu - wysyłać impulsy do określonych działań tak szybko, jak to tylko możliwe, ponieważ w przypadku zagrożenia ułamki sekund mogą decydować o przetrwaniu puli genowej. Stąd u nas tego typu posługiwanie się skrótami, uproszczeniami, stereotypami. Wyobraź sobie, że z krzaków na twojej drodze coś wypełza. Nie ma czasu na analizowanie czy to zaskroniec, czy jednak żmija. Mózg od razu spina mięśnie. Ten sam mechanizm daje o sobie znać w przypadku czytania. Idziemy na skróty. Tak więc w tym aspekcie to nie czytanie zmieniło nasz mózg, tylko sposób reakcji mózgu wykorzystujemy podczas czytania.
Dzięki za ten odcinek :) Będę polecać go rodzicom dzieci, które uczę czytać w ramach terapii :)
Mała uwaga i jednocześnie ciekawostka odnośnie 8:09 - w języku chińskim znaki nie mają żadnego oficjalnego uporządkowania (jak np. nasze a, b, c itd.) nie można więc nazwać tego systemu alfabetem.
Materiał miazga, moje tematy jako książkoholiczki, dzięki wielkie!
Długość filmu prawie idealna
Podobał mi się ten odcinek pod względem nowego otoczenia i większej dynamiki tego, co się działo. Poproszę więcej takich 😊😃
Odcinek o dysekcji byłby bardzo dobrym pomysłem. Tak na prawdę to mało kto wie co to tak naprawdę jest. Ludzie wierzą w stereotypy na ten temat i jest to dosyć krzywdzące dla dyslektyków.
Najlepsze kombo ruchów jakie widziałem 17:26
4:31 myślałem, że Macarena zaczyna lecieć XD
W sumie ... xD
Czyli nie tylko mi się skojarzyło xD
Świetnie się słucha każdego oddcinka i lubię różne żarciki wplatane w treść, ale latający mózg tutaj zrobił mi dzień ;-).
Miłego dnia.
O nie wiedziałem że się zaręczyłeś/ożeniłeś gratulacje! :D
już dawno :)
@@Elercik nawet nie zauważyłem 😅
Ludzie są piękni, kiedy patrzy się na nich w sposób naukowy, zza szyby. Ale kiedy przychodzi do intrerakcji społecznych, to, hehe, już trochę mniej...
Najpiękniejsza lokacja odcinka! 🖤
19:46 - To brzmi fascynująco w kontekście racjonalnego uzasadnienia wszelkich zakazów lektur o smutnych/agresywnych/wywrotowych treściach. Praktycznie dosłownie "nasiąkamy" więc (nasz mózg) emocjami przekazywanymi w czytanym tekście.
Bardzo zaciekawił mnie temat dysleksji, wiec czekam z niecierpliwością. p.s. świetny kanał
Ooo, o dysleksji bym również chętnie posłuchała! Jako dyslektyk wiecznie zawalony czytanymi przez nią książkami jestem ciekawa naukowego podejścia do tej sprawy. Ludzie czytający moje wypociny (zwykle te ręcznie pisane) marudzą i zalecają mi czytanie większej ilości książek, że to miałoby poprawić poprawność mojego pisania, ograniczyć powtórzenia, gubienie czasu w zdaniu, przedstawianie liter... podczas gdy przez ostatnie 3 dni przeczytałam 2 książki xd
A, i nie przeczytałam tutaj "szachy". Mój mózg dostał zwiechy przy tym słowie i się zastanawiałam w jakim to języku xd Ale pewno tu moja dysleksja do mnie macha.
Czekam na kolejne odcinki ^^
dzięki Tobie mój czas na youtubie nie jest zmarnowany
Wspaniały materiał!
Już nie mogę doczekać się odcinka o dysleksji. Przy okazji miło by było posłuchać o innych dysfunkcjach pisania.
Siema Sławek
siemanko xD
Nie spodziewałem sie hiszpańskiej inkwizycji@@Neroese1
Przez ten film poczułem się elitarnie bo umiem czytać 🤪
Zobaczysz te poprzestawiane litery i już wiesz, nie boisz się że dobrze zrozumiesz dlaczego są zdeformowane. Tell me, tell me, tell me! Haczyk chwycony z przyjemniścią. Bardzo ciekawy materiał! Jak zwykle na najwyższym poziomie.
Może powiedziałbyś coś o odruchach? Np gdy ktoś nie złapie czegoś skur*ysyńsko śliskiego i zaczyna tańczyć jak szalony... Tak mnie to ciekawi
Super że są źródła. Wiadomo wtedy że poza dobrą prezentacje jest też merykoryka.
toż to prawie papieżowa długość filmu
@woo hooo Dobre cenzo nie jest złe.
Praktycznie codziennie trafiam w zegarku na tę godzinę ;D
@woo hooo według mnie cenzo może powstać bez szkalowania wizerunku jednego z najważniejszych Polaków w historii Polski, samo robienie memów związanych z papieżem nie jest złe aż do momentu gdzie jawnie obraża się JP2. A same tworzenie nieszkodliwych memów pomaga zachować pamięć o tym wielkim człowieku. PS pisałem to nieironicznie - zapraszam do dyskusji
@woo hooo humor jest względny
@woo hooo sprecyzuję moją myśl - to że ciebie nie śmieszy to nie znaczy że nie istnieje grupa ludzi których może to śmieszyć
Dziękuję za kolejny ciekawy wykład.
Czy tylko u mnie "szachy" nie zadziałały i przeczytałam to jako "szacay"?;-;
Nie.
Nie tylko u Ciebie
Też się głowiłem, co to za SZACAY - jakieś francuskie słowo, czy ki czort ;-)
@@ChristOfCancelSky Ja uznałam, że to imię jakiegoś rapera XD
Ja przeczytałem "szachay" w sensie ten znaczek przeczytalem jednoczesnie jako h i a xD
Do tej pory nie potrafię sobie wyobrazić życia bez czytania i pisania. Dosłownie na każdym kroku pojawiałyby się przeszkody.
Co do polskich znaków w wiadomościach, to polecam używać ich jak najwięcej, bo przynajmniej w moim odczuciu w ogromnym stopniu pomaga to w nauczeniu się ortografii.
Na końcu wspomniałeś o odczuwaniu emocji opisywanych w tekście. To jest jeden z najciekawszych, a także najbardziej uzależniających elementów czytania. Co więcej, w moim przypadku zdarzyło mi się nawet zauważyć, że potrafiłem odczuwać fizyczny stan bohatera, kiedy po przeczytaniu opisanej w książce ucieczki głównego bohatera, po prostu byłem zdyszany i spocony.
Przy okazji chciałbym, żebyś (jeśli też uważasz to za interesujące) opisał co się dzieje w naszych mózgach, że część osób fonetyzuje czytane teksty, a część osób uważa to za dziwactwo.
Jeśli dalej (o ile w ogóle) to czytasz, to jeszcze tylko dodam, że to był świetny odcinek :)
Jako dyslektyk namawiam cię do zrobienia odcinka o dyslekcji właśnie.
Jako dyslektyktyczka również namawiam :)
A ja jako niedyslektyk uchylam
Banda nierobów
Zawiodłem się... liczyłem na shitstorm pod tym komentarzem, że dysleksja to lenistwo.
@@svart_sigurd9248 Tez dlugi czas uwazalem, ze to lenistwo, a dzisiaj nie jestem tego taki pewny.
Dzisiaj przyznaje, ze nie wiem od czego to zalezy i nie rozumiem jak ta przypadlosc powstaje.
Film na ten temat bylby dla mnie bardzo wazny. Moj brat jest dyslektykiem i niejednokrotnie
mielismy z tego powodu konflikty. Moze on nie jest temu winny, tylko ja mam luke w wiedzy?
ciekawie o tym pisał też Jacek Dukaj w "Po Piśmie". Tam był jeszcze istotny wątek tego, że pismo bardzo mocno przyczyniło się do rozwinięcia myślenia abstrakcyjnego, a w konsekwencji - metody naukowej etc. fajny odcinek!
Przeczytałem "szachy" i po ćwierćsekundzie coś w głowie mi zwróciło "ej, wróć! to jest "szacay" a nie żadne "szachy"" xd.
Dawid konsekwentnie od tylu już lat edukuje nas na youtube, dzięki Dawidzie za twój nieoceniony wkład aby coś wsypać do naszych głów :)
Kurcze, dopiero w komentarzach się dowiedziałem, że w tytule jest mógzi zamiast mózgi :D
Twój komentarz mi tę "pomyłkę" uświadomił :D
Gdyby nie ten komentarz też bym tego nie zauważył
Niemalże idealna długość materiału...
Odcinek o dysleksji, o tak :)
Fascynujący temat. Jedyną wadą, jaką dostrzegłam w tym filmie, jest jego długość - 20 minut to zdecydowanie za krótko, czuję niedosyt! Mam nadzieję, że odcinek o dyslekcji zostanie kiedyś zrealizowany, bo bardzo chętnie dowiedziałabym się więcej na ten temat. Pozdrawiam :)
Nikt nic nie czyta, a jeśli czyta, to nic nie rozumie, a jeśli nawet rozumie, to nic nie pamięta.
Stanisław Lem
Dzięki za odicnek.Jestem pod wrażeniem w jaki sposób przekazujesz treść.
17:26 Ty to masz refleks!
lefreks
@@chaber9774 rekslef
Refleks prawdziwego chudego byka
Jest! nareszcie bełkot, jak dla mnie najlepszy kanał tego typu na yt.
Bardzo czekam na odcinek o dysleksji, wszyscy mi to wmawiali przes całe życie a nikt nie wytłumaczył
I nie umiesz korzystać z wyszukiwarek?
@@bs9675 tak nie umię, tak samo jak pisać po polsku
Cały film świetny, ale zakończenie..... mistrzostwo! Piękne ☺
Taaaak, poproszę ten film o dysleksji. Tylko może już po maturze, żebym mogła się pouczyć zamiast oglądać Twój kanał xD
Jak zwykle dobra robota. Odnoszę wrażenie z własnych obserwacji, że mechanizm "rozpoznawania liter/obiektów" nie tyczy się tylko liter a i innych "formacji". Myślę, że to dzięki niemu osoby naprawiające skomplikowane obiekty są w stanie niemal od ręki wskazać uszkodzenie widząc nieprawidłowość tam, gdzie greenhorn nie widzi nic dopóki mistrz nie wskaże mu palcem błędu.
Ja: *widzę tytuł*
Również ja: You mean Wattpad?
xD
16:50 jaki sympatycznie uśmiechnięty Radek!
Ja poproszę film o dysleksji.
Tak! To o tym, że książki uczą empatii. Już dawno to jakoś rozumiałam, czułam. A teraz mam dowód! Dzięki, lecę czytać 😊
To z tym "H" i "A" nie jest w sumie takie oczywiste - najpierw przeczytałem "szachy", ale później miałem problemy z odróżnieniem tych dwóch liter i słowo zmieniło się w "szacay".
Ja przeczytałem to jako "szacay" i potem dopiero skojarzyłem, że mogło chodzić o "szachy".
Ja pierwsze co, to przeczytałam szachy, ale później miałam mikrochwilę zwątpienia, czy to nie było jednak szacay (szakai, jak modne ostatnio jagody).
Ten kanał nauczył mnie więcej niż szkoła, zaciekawił i wogóle. Mam nadzieje że moje małe dzieci też zechcą Ciebie słuchać ;) Pozdrawiam
Zrób film o tym jak ludzie uczą się języków obcych gdy już są dorośli ;) dobry program 😁
Dawidzie, świetna robota. Z przyjemnością jest Cię zawsze słuchać, Twoje odcinki to sztuka sama w sobie 😍
CAMPBELL AAAAA ❤️❤️❤️
Fajnie było by posłuchać o dysleksji tym bardziej że mało jest np filmików na ten temat
Uwaga, Myśliwiec bobarduje, wiedzą!! 👍
Mnie interesuje różnica pomiędzy geniuszem, a przeciętnym człowiekiem i klinicznym cymbałem. Taka zwerbalizowana wizualizacja, to zaiste prawdzie byłaby wyzwaniem.
aaa... więc Szacay to były szachy xD
Jedyne słowo które nie zostało przeze mnie przeczytane aczkolwiek nie wiem czy już wtedy nie byłem zbyt skupiony....
Jeden z wspanialszych filmików. Nie zapomnę go nigdy. ❤️
Za-je-bi-ste miejsce na kręcenie odcinka UNB
Mało tego, staliśmy się tacy leniwi że jeśli umiemy zrozumieć dany język to takie filmy jak twoje puszczamy w przyśpieszeniu x2 + by zaoszczędzić czas bo i tak zrozumiemy co mówisz i to zapamiętamy
"Wczenśej " przeczytałem jako "wcześniej". Hurra, jestem normalny!
A propos sikania do zlewu. Jak miałem koło 27 lat, uczyłem się pisania lewą ręką . Po paru miesiącach, kiedy wchodziła motoryka, zacząłem pisać pojedyncze litery albo kilka liter z rzędu w lustrzanym odbiciu. Nie tylko p czy d, wszystkie. Słowa i kolejność się zgadzały.
Jak przeczytałam SZACAY, to od razu wiedziałam, że coś będzie na rzeczy ;)
Miałeś nie czytać 😡
Wczoraj robiłem sobie takie ćwiczenie żeby patrzeć na napisy jednocześnie ich nie czytając, a dzisiaj taki odcinek. Ciekawi zbieg okoliczności.
Sądze, że 1 na 5 osób zaciekawi odc o dysleksji.
Nieroby zwykłe,nie dyslektycy.
Nasz mózg jest niesamowitym "narzędziem", ciekawe ilu rzeczy z nim związanych jeszcze nie wiemy, a przy ilu tkwimy w błędnych założeniach
mam wrażenie, jakby końcówka filmu była dogrywana na greenscreenie
3:13 Nie tylko nie mogę nie przeczytać słów ale nawet nie jestem w stanie powstrzymać ruchu oczu ze środka do początku wyrazu.
Spolier w tytlue! Dosknoały matreiał!
Co za cringe
@@kacper8530 Srindż gamoniu
16:54 lubię Twoje poczucie humoru :)
Nieważne czy popsuło czy nie popsuło, teraz napawajmy się majestatem i kunsztem Dawida Myśliwca i oglądajmy nowy film!
xD Za pierwszym razem przeczytałem tytuł i było okej, a dopiero potem zobaczyłem, że tam jest "Mógzi" xD
Jedna uwaga, nie istnieje "alfabet" chiński, języki chińskie zapisywane są znakami chińskimi, sinogramami.
Ukłuł mnie prosto w pożółkłe serce, brak dodatkowej sekundy w filmie:'(
17:27 polecam 0,25 prędkość xD
Zdecydowanie polecam. Zrobił się z tego horror. Komu jeszcze stanęły włosy na plecach? Ta mowa, ten wzrok... brrr.
Idę sprawdzić :D
Bardzo interesujący odcinek, jednakże mam kilka zastrzeżeń lingwistycznych:
1. Chiński nie ma alfabetu, to pismo logograficzne (sylabiczne właściwiej) - alfabet ma podział na spółgłoski i samogłoski (podobnież arabski, czy hebrajskim alfabetami nie są).
2. Jak się ma rozwinięcie słuchu przez pismo do rozwoju języków? Dźwięczność, ejektywność, nosowość, tonalność przecież rozróżniane musiały być w takim samym stopniu, jak w przypadku osób umiejących pisać, co więcej mlaski (głównie w językach południa Afryki) uważane za jedną z bardziej archaicznych dźwięków języka ludzkiego.
Ciekawe czy pismo nutowe ma podobny wpływ na mózg ♪ 🎶 🎵
Świetny odcinek :) Mam tylko jedno zastrzeżenie: w badaniu nad korelacją miedzy czytaniem książek a wzmożoną empatią nie chodziło o nowele, tylko o "novels", czyli powieści :) Ale to też się okazało uproszczeniem, bo podobne efekty osiągano, badając wpływ ogólnie pojętej beletrystyki (czyli i przy powieściach, i przy ich fragmentach, i przy nowelach ;)). Pozdrawiam!
12:59 to znaczy że mam w mózgu neuron, który aktywuje się gdy ktoś powie N-Word?
Lol zadziałał XDD
Lata temu po necie krążył taki łańcuszek ;-)
"Jak wyknika z badań przeprowadzonych na bytyrijskch uweniteretasytch, nie ma zenacznia kojnoleśc ltier przy zpiasie dengao sołwa. Najważniejsze, aby pierwsza i ostatnia litera byly na siwom mijsecu, pozostałe mgoą być w nieładzie. Nie pwinono to stwarzać polbemórw ze zozumierniem tekstu. Dzieje się tak dlatego, że nie czytamy wyszistkch liter w słowie, ale całe słowo od razu."