JAK ZVÝŠIT VÝKON 2 | Nejlepší suplementy pro podporu výkonu? Jak fungují a jak je dávkovat?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 июн 2024
  • 💥 Trenér Jirka Vacek má pro vás tipy, na doplňky stravy, kterými podpoříte svůj výkon nejen při silových sportech, ale i vytrvalostních. V podcastu se dozvíte i jak fungují a jak je správně užívat. Máte další dotazy? Ptejte se pod videem v komentářích.
    Co vybrat? ➡️ bit.ly/Produkty_na_vykon
    🎥 Jak zvýšit výkon 1 ➡️ • JAK ZVÝŠIT VÝKON | Nas...
    📗 Audio-videokniha Průvodce aktivním životním stylem - Petr Havlíček a Jirka Vacek
    ➡️ bit.ly/AudioknihaCZ
    ➡️ bit.ly/AudioknihaSK
    0:00 Úvod
    2:15 Jaké jsou základní doplňky pro podporu výkonnosti?
    4:00 Nakopávač podle Zdeňka Srstky.
    5:00 Jaký vliv má placebo efekt? Síla myšlenek.
    7:00 Jaké jsou účinky kofeinu? Jak podporuje výkon?
    10:15 Kreatin není vhodný jen pro silové sporty? Jak funguje?
    14:50 Je třeba nasycovací fáze? Jak a kdy dávkovat kreatin?
    18:00 Jakou formu kreatinu zvolit?
    20:05 Proč zařadit beta alanin pro podporu výkonu? Jak funguje?
    24:50 Jak dávkovat beta alanin? Co když mě mravenčí tělo?
    27:42 Jaký je rozdíl mezi citrulinem a argininem?
    30:00 Jaké jsou účinky citrulinu? Produkce oxidu dusnatého.
    32:45 Fungují adaptogeny pro podporu výkonu?
    33:30 Po čem Petr zhubnul? Doba zkoušení.
    35:00 Zpátky do minulosti. Devadesátkový suplementy.
    39:30 Shrnutí
  • СпортСпорт

Комментарии • 73

  • @jirilacina3730
    @jirilacina3730 7 месяцев назад +8

    Kofein - poslední dobou jsem si oblíbil zelené čaje. Jednak je jejich paleta benefitů mnohem širší než u všemi adorované kávy, jednak miluju to postupné uvolňování kofeinu. U kafe je to prda, nahoru, dolů, 60-120 minut po něm zase zívačka. Takže jich do sebe někteří borci nalejou i pět za den, uffff.... V zeleném čaji zpomalují uvolňování kofeinu třísloviny, takže příjemně pozvolná záležitost. O jeho vlivu na krevní cukr jsem se s glukometrem v ruce přesvědčil sám (můžeme si zase jen klást otázku, proč není zelený čaj doporučován diabetikům II. typu), pak je tu příznivý vliv na neurogenezi (katechiny coby prevence neurodegenerativních chorob) a mnoho dalšího. Kéž by aspoň zlomek z toho nabízelo klasické kafe...

    • @fitness0079
      @fitness0079  7 месяцев назад

      To máš pravdu, ale jak Petr s Jirkou dost často zmiňují, nemůžeš dělat pořád věci, které jsou "jen" správně, musí tě to těšit. Pokud sis oblíbil zelený čaj, je to super, ale někdo má rád pořád kafe a pokud jde o kvalitní kávu není na ní nic zlého :)

  • @lenuunger
    @lenuunger 7 месяцев назад +6

    Dobrý den, prosím o video na téma metabolický syndrom a metabolická flexibilita. Jak se pozná, kdy jsme metabolicky flexibilní a kdy naopak jsme tzv. metabolicky inflexibilní a jak vlastně nebýt inflexibilní. Jde to vůbec? Jak vnímáte metabolický syndrom a co to přesně je. Jak vzniká, jak mu předcházet vlivem zdravého životního stylu a stravy. Jaké je, podle Vás, nejlepší řešení naučit tělo být metabolicky flexibilní a umět efektivně přepínat mezi využiváním zdrojů tuků i sacharidů během dne efektivně tak, abychom zbytečně nepřibírali? Co přesně se rozumí pod pojmem metabolický syndrom a jak můžeme dopomoci tomu, abychom nebyli tzv. LEPTIN REZISTENTNÍ a uměli i zároveň efektivně pracovat a hospodařit s ghrelinem a inzulinem v krvi. Moc děkuji :-)

    • @fitness0079
      @fitness0079  7 месяцев назад +1

      To je hezké, jak se pro všechno nachází takové pěkné termíny. Vzhledem k tomu, že pod tento termín spadá nadváha, obezita a všechny civilizační choroby, tak návod na něj je úplně jednoduchý. Žijte dobře, mějte pestrý jídelníček, hýbejte se, dostatečně spět a obklopujte se správnými lidmi. Ani úplně nesouhlasíme s komentářem pod tímto příspěvkem (nežijeme v době ledové, takže nepotřebuje výživu doby ledové) ani není třeba to jídlo až tak hrotit, chce to jíst střídmě a trochu u toho přemýšlet, jak často zmiňujeme ve videích. Nepitvejte jídlo na složky, jak Petr říká "Zaměřujete se na jednu konkrétní složku a odsodíte tak celou potravinu, přitom má daná potravina další přínosné benefity pro zdraví a jejím vyřazením naděláme více škody než užitku. Nerozebírejte potraviny na složky, dívejte se na ní jako na komplexní živinu."

  • @radomirbarta5311
    @radomirbarta5311 5 месяцев назад

    Díky🙏🤷‍♂️

  • @doktorfrajer4358
    @doktorfrajer4358 7 месяцев назад

    Jo takto to je,já myslel že jde jen o prodej 🙂.Jsem rád že už vím.

  • @monikrejska
    @monikrejska 7 месяцев назад +1

    Pěkný den. Zajímalo by mě, co si myslíte o pravidle tzv. 80:20, respektive takové to " nezdravé neexistuje, jen množství dělá jed". Já upřímně s tímto moc nesouhlasím a to hlavně z důvodu toho, že právě to "nezdravé neexistuje a jen množství dělá jed....." toto mi přijde jako blbosti a největší hovadina. Díky moc.

    • @fitness0079
      @fitness0079  7 месяцев назад +1

      Dobrý den, mám zaznamenáno do dalších natáčecích dílů. Každopádně pokud sledujete naše Podcasty, tak věta "množství dělá jed" jste už musel několikrát slyšet. 😅

  • @ptrickcz
    @ptrickcz 7 месяцев назад +2

    pamatuji, jak jsem si dal půst od kofeinu a snížil i příjem cukru.. Po 14dnech jsem měl večer chuť na colu a vůbec mi nedošlo, že tam vlastně ten kofein je.. no čuměl jsem do půlnoci do stropu a nemohl zabrat 😀😀

    • @fitness0079
      @fitness0079  7 месяцев назад +3

      😀😀😀😀😀😀

  • @petrjan9426
    @petrjan9426 7 месяцев назад +1

    Káva pred cvičením určitě pomáhá davam taky 🙂

  • @jirkasirka9248
    @jirkasirka9248 7 месяцев назад

    Ahoj, děkujeme za skvělá videa. Můžete nějak blíže rozebrat tu kyselinu mléčnou a souvislost s protahováním? Všude jsou info jak je důležité protahování ihned po tréninku. Díky ať se daří

    • @fitness0079
      @fitness0079  6 месяцев назад +1

      Ahoj, díky za dotaz mám zaznamenáno k videím do tréninku.

  • @miroslavmedo3938
    @miroslavmedo3938 7 месяцев назад +2

    Dobrý deň,
    chcem sa opýtať, ako opytimalne prejsť z rysovacej fázy (súťažného obdobia) do naberacej fázy? Je lepšie zaradiť nejaké medzi obdobie? Pripadne reverznu dietu aby sa zabránilo jojoefektu? A ako zabrániť neustálemu pocitu hladu (vlčieho hladu) po súťažnom období?
    Za odpoveď vopred ďakujem.

    • @fitness0079
      @fitness0079  7 месяцев назад +2

      Díky za dotaz mám poznamenáno :)

  • @petranovotna7890
    @petranovotna7890 7 месяцев назад

    Dobrý den, vím, že téma těhotenství a kojení se tady už probíralo a mně teda odpovědi Petra uspokojily, neboť zmínil, že je běžné nabrat cca 6kg tuku na kojení. No několik měsíců jsem se tím uklidňovala. Momentálně kojim 8 měsíc (plně neboť mimi moc příkrmy nechce) a byť jsem v těhotenství nabrala 18 kg (před těhotenstvím jsem byla spíš štíhlá, dostatek aktivní hmoty) těch 12 šlo hned v šestinedělí ale těch 6 se drží.. Piju jen vodu, už jsem úplně vysadila rafinovaný cukr, průmyslově zpracovaný potraviny ani 80/20. Zkrátka jsem osoba, která ví jak na to, jím a hýbu se dobře, jsem zdravá v plné síle a vždy to fungovalo ale teď se to tělo chová, jako by nechtělo pustit ani půl kila tuku. Zoufalá nejsem, není to katastrofa ale zajímalo by mě, proč se to děje, kdy to půjde a jestli vůbec. Kojení se v blízké době vzdát rozhodně nechci ale zároveň bych chtěla vypadat zase jako před porodem.
    Nemůže to být tím, že mi bylo prvních půl roku špatně a nemohla jsem se kvalitně stravovat ani moc cvičit?
    Budu moc ráda za rozebrání mé situace, děkuji😊

  • @rnissmo
    @rnissmo 7 месяцев назад +2

    Tak k tem pocitacum zaleti co. Treba co se simracingu tyce. Tak mam bezne tep mezi 120-160bpm
    Protoze to je fyzicky namahava vec. Volant ma az 25Nm takze neni sranda stim jet hodinovy zavod kdy kazde zatoceni je fyzicka aktivita. A co se brzdeni tyce tak mackam brzdu po dlouhych rovinkach 70kg. Muzu samozrejme mackat klidne i 150Kg ale to uz nedava smysl.
    Jinak kolem 50kg zmacknuti a tech brzd v jednom kole je kooem 10ti
    Takze ano i E-sport je sport a bez treningu jak mentalniho tak fyzickeho si ani neprdnes paprdo. 🎉

  • @Travis9797
    @Travis9797 7 месяцев назад +2

    Ahoj, mohli by jste probrat jaky názor máte na molekulární vodík ve sportu? Používám lahev na výrobu vodíkové vody acca po měsíci se mi zvýšil výkon od maxima až po 5min. intervaly (cyklistika) a snížení váhy o cca 2kg. A hlavně už nepiju slazené ani sycené nápoje. Díky

    • @fitness0079
      @fitness0079  7 месяцев назад +1

      Díky za dotaz napsala jsem si ho pro další videa :)

    • @gigabajt68
      @gigabajt68 6 месяцев назад

      Mohu se zeptat , kterou láhev a značku používáte ?

  • @hanasulcova471
    @hanasulcova471 7 месяцев назад +3

    Dobrý den, zajímal by mě váš názor na neprůstřelnou kávu? Jestli je v pohodě dlouhodobé pití nebo zařazovat jen občas. Zda by se jí měl někdo raději vyhnout. A jestli se dá zařadit místo snídaně k prodloužení půstu?

    • @hanasulcova471
      @hanasulcova471 7 месяцев назад +1

      @@Knedlikplnej 😁👍

    • @jirilacina3730
      @jirilacina3730 7 месяцев назад

      Dlouhodobé pití vede přesně k tomu, o čem mluvil Petr - budete rezistentní. Tělo potřebuje receptory, kudy proniká do buněk kofein, i pro jiné látky, takže si pod přívalem kofeinu vytváří další a další receptory a závislákům kafe nezbývá než dávky zvyšovat... Tak je to ale fakticky s každou látkou. Tělo si zvykne na všechno a účinek se vytratí. Jinak kafe půst nenarašuje, můžete jakékoli nekalorické tekutiny, takže samozřejmě bez cukrů a bez mléka. Já už kafe nepiju skoro vůbec. Radši mám ženšen, reishi, tulsi, zelené čaje, atd. Stačí zkusit a porovnat.

    • @fitness0079
      @fitness0079  7 месяцев назад

      Dobrý den, ano čistá kvalitní káva (né ten rozpustný prášek) lze zařadit i do půstu a Jirka i Petr jsou milovníci kávy a ano je i k dlouhodobému pití, jen jak zaznělo ve videu i níže v komentářích, člověk si na kofein zvykne, ale Petr sám říká, že kávu má jako svůj rituál :)

  • @jozefbalazi6423
    @jozefbalazi6423 7 месяцев назад +1

    Chcem sa spytat ohladom proteinovych suplementov. Extrahuju sa zo zdrojovych latok predpokladam nejakymi fyzikalnymi+chemickymi procesmi. Su tieto procesy "zdrave"? Nemoze dlhodobe uzivanie sposobit vedlajsie negativne efekty na nase zdravie? Napr. v porovnani s prijimanim proteinov z prirodzenych zdrojov v potravinach?

    • @fitness0079
      @fitness0079  7 месяцев назад +1

      Díky za dotaz, ano procesy jsou zdravé. Oddělí se Syrovátka a kasein, pak se proteiny filtrují za nízkých teplot a zbaví tekutiny, skutečně tam není nic špatného ani na procesu :)

  • @komar7557
    @komar7557 7 месяцев назад +1

    Dobrý den,
    dá se užívat doporučená kombinace kreatin, beta alanin a citrulin i pro začátečníky?
    Děkuji

    • @komar7557
      @komar7557 7 месяцев назад

      @@Knedlikplnej je mi 25 takže asi v poho 😁 Diky

    • @fitness0079
      @fitness0079  7 месяцев назад +1

      Jasně že jo! :)

    • @komar7557
      @komar7557 7 месяцев назад

      @@fitness0079 děkuji 😁

  • @Sisi-uk3fd
    @Sisi-uk3fd 7 месяцев назад +2

    Dobrý den, kdysi nám učitel biochemie říkal, že kofein osoby s nízkým tlakem nenakopne, ale naopak je uspává. Je na tom něco pravdy? Děkuji

    • @fitness0079
      @fitness0079  7 месяцев назад

      Otázku mám zaznamenanou, díky :)

  • @petermasar713
    @petermasar713 7 месяцев назад

    Dobrý deň, zaujímal by ma Váš názor na užívanie vitamínu K spolu s vitamínom E . Používam Omega3 od firmy PromIn kde je 1mg vitamínu E na jednu tabletku a súčasne vitamín MK7+D3 od firmy PromIn. Dočítal som sa že vitamíny E a K by sa nemali užívať súčasne. Je teda dobré dať medzi nimi napr. 2 hodiny pauzu alebo sa vylučujú úplne a je teda potrebné zmeniť suplementy napr. aby tam E vitamín nebol? Vitamín E zase ale odporúčajú k Omega 3.... Ďakujem za odpoveď.

    • @fitness0079
      @fitness0079  7 месяцев назад +1

      Ahoj píšu do otázek, ale kombinovat je lze v pohodě. :)

  • @krystyjanorumaldo
    @krystyjanorumaldo 7 месяцев назад

    Zdravím. Prosím vás, pokud mám fermentované vločky ve vodě, je správně před konzumací vločky propláchnout čistou vodou nebo se mají konzumovat rovnou?

  • @gigabajt68
    @gigabajt68 6 месяцев назад

    Dobrý den, jaký je váš názor na Inosine pokud se užívá ve videu užívanými suplementy ??

    • @fitness0079
      @fitness0079  6 месяцев назад

      Ahoj, dávám do dalších otázek :)

  • @pavelfreisleben1737
    @pavelfreisleben1737 4 месяца назад

    Dobrý den,
    začínám se suplementy a mám pouze kreatin a protein. Ve videu říkáte - dávat společně po tréninku. Na netu je ovšem pár článků, že se nemají užívat naráz z důvodu kyselé/zásadité prostředí. Jak to mám tedy užívat, aby to nebylo zbytečné?
    Díky moc.

    • @fitness0079
      @fitness0079  4 месяца назад

      Dobrý den, kreatin a protein lze kombinovat bez obav dohromady. Kreatin je běžně součástí gainerů a dalších suplementů a skutečně to není zbytečné. :)

    • @pavelfreisleben1737
      @pavelfreisleben1737 4 месяца назад

      @@fitness0079 Dobrý den,
      děkuji za odpověď. Dám tedy na vás a budu věřit, že se kombinací kreatin neznehodnotí.
      Při mých 130kg jsem začal dávat ráno 35g proteinu a 7g kreatinu po snídani + omega 3. Večer to samé cca hodinu po tréninku (bez omega 3). Nutričně mi protein společně s jídlem vychází pěkně.
      Trénuji pro získání síly a redukci hmotnosti. Na velikosti svalů mi nezáleží. V průběhu týdne střídám posilovnu - fullbody trénink se středními váhami (cca 6-8 opakování, 4 série), běh na pásu,(30 minut), plavání (500 - 1000 m), saunu a lezeckou stěnu. Aktivity jsou rozdělené do několika dní.
      Dělám to dobře nebo máte nějaké doporučení pro zlepšení?
      Děkuji mnohokrát.

  • @blankarezkova1138
    @blankarezkova1138 7 месяцев назад

    Dobrý den, jsem tzv. stovkař, to znamena, ze v prumeru 100 km mesicne sportovne nachodim a 100km nabeham. V behani se letos nemuzu dostat na 10 km ( minule roky bezne). Zmenila jsem zpusob stravovani, omezila na 3 x denne po 5 hodinach, omezila porce. Vaha sla dolu z 59 kg na 53 kg ale pri behu hrozne dru. Nekdy je to lepsi, ale pokazde je to o vuli a o tom ze stale mne to bavi. Je mi 58 let. Je mozne, ze jak starnu, tak ubyvaji sily? Dekuji za reakci

    • @blankarezkova1138
      @blankarezkova1138 7 месяцев назад +1

      To ja nedokazu😀mam sedave zam tak hybat se musim🏃‍♀️🏃‍♀️🏃‍♀️

    • @vojtechbarta8442
      @vojtechbarta8442 7 месяцев назад +1

      Za mě přidat jídlo, hlavně bílkoviny, ať svaly pořádně regenerují.

    • @fitness0079
      @fitness0079  7 месяцев назад

      Dobrý den, Blanko, takto se těžko radí, ale pokud jste před změnou stravování měla lepší výkony a třeba se i cítila plnější energie atd. tak třeba nová změna není úplně dobrá nebo nemáte dostatek živin.

  • @janblaha9415
    @janblaha9415 7 месяцев назад

    S tím kreatinem je to v pohodě začít nasycovat prvních 5-7 dní že si dáte 3x5gramů denně, např dopo odpo a večer. pak to stáhnout na 5 :D čistě pro pocit

    • @fitness0079
      @fitness0079  7 месяцев назад

      Určitě to v pohodě je, spoustu sportovců to tak dělá 🙌🏽😁

  • @blankarezkova1138
    @blankarezkova1138 7 месяцев назад +1

    Muze byt video jak vyse veku ovlivňuje sportovni vykon?

    • @fitness0079
      @fitness0079  7 месяцев назад +1

      Máme video, kde se bavíme o lidech, tedy převážně ženách 45+ ruclips.net/video/sujPdZA8sPo/видео.html :) Pohyb, strava doplňky :)

    • @blankarezkova1138
      @blankarezkova1138 7 месяцев назад

      @@fitness0079 diky

  • @user-jg3wl3qb4n
    @user-jg3wl3qb4n 7 месяцев назад +1

    Na citrulin bacha, když máte nízký tlak, se mnou to málem seklo.

    • @jirilacina3730
      @jirilacina3730 7 месяцев назад +1

      Jako že působí hypotonicky, snižuje tlak?

    • @user-jg3wl3qb4n
      @user-jg3wl3qb4n 7 месяцев назад

      ​@@jirilacina3730 Ano, zcela jistě snižuje tlak, píšou to většinou v popisku, že by to neměli brát lidé co trpí nízkým tlakem. Kombinoval jsem to docela v rozumných dávkách s argininem a pak jsem jednou prudce vstal z gauče (nejspíš šok z náhlého poklesu tlaku) a skoro jsem lehnul. Pár týdnů jsem se z toho dostával.

    • @fitness0079
      @fitness0079  7 месяцев назад

      Díky za podnět mrkneme na to.

  • @WDproduction99
    @WDproduction99 7 месяцев назад +2

    Esporty to vždycky odnesou, co šachy? Je to označované jako sport, člověk u toho nedělá nic kromě přemýšlení a pohybu figurek.
    Navíc vrcholoví esport hráči maji také své výživové poradce a různé odborníky které kontrolují zda dobře spí, správně jí, kompenzují hraní různými cvičeními na ruce, ale i celkově celé tělo, protože dostává neskutečnej záhul při sezení. Nejvíc však musí pushnout své mentální zdraví a výkonost, což dost úzce souvisí také s jídlem.

    • @davidzeravik3198
      @davidzeravik3198 7 месяцев назад +1

      Jde o nepochopení samotného slova sport. Je ale faktem, že pro esporty typu country strike jste ve 25 starý co se týče reakcí. Osobně bych to viděl spíš na životní styl .

    • @fitness0079
      @fitness0079  7 месяцев назад

      Máš pravdu, ale je to skutečně jak píše David níže, sport se vždycky spojoval s nějakou fyzickou aktivitou, tím nechcete shazovat esporty, protože skutečně to není pro každého, ale jen by to chtělo dát tomu jiný termín. :)

    • @WDproduction99
      @WDproduction99 7 месяцев назад

      @@fitness0079 Možná proto se to nejmenuje sport ale Esport? XD

  • @Daviddavid-bp9sg
    @Daviddavid-bp9sg 7 месяцев назад

    Jebej👍

  • @doayat
    @doayat 7 месяцев назад +1

    Lee Haney nebral Weidera jako většina , ale Twinlab...!

  • @nightplayers6709
    @nightplayers6709 2 месяца назад

    tvl pořád dokola....Dobře jíst dobře spát a hodně prcat :D a budeš mít takové výkony že ani arrnold tě nepřekoná....tak zdareeeeek

  • @perun99
    @perun99 7 месяцев назад +1

    Ano esport a motorsport jsou bizarní.

    • @fitness0079
      @fitness0079  7 месяцев назад

      👀👀 Trochu jo, ale své sledovatele to má :)