PRZESTAŃ KORYGOWAĆ POSTAWĘ CIAŁA

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 30 сен 2024
  • Film, który pozwoli niektórym trochę wyluzować w kwestii treningowej i jednocześnie przekona do treningów.
    Książka: ksiazka.calipr...
    Montaż i realizacja: Mateusz Nowicki @matnowicki
    Insta: / cezarydymkowski
    Fb: / cezarydymkowskitrener
    Forum: / 228127754339078
    Użyte materiały:
    • Video
    www.ncbi.nlm.n...
    indianexpress....
    • Perfect posture doesn'...
    pubmed.ncbi.nl...
    www.ncbi.nlm.n...
    • KOMPLETNA Historia Mar...
    • 1984 WORLD CHAMPIONSHI...
    • Video
    www.ncbi.nlm.n...
    indianexpress....
    • Perfect posture doesn'...
    pubmed.ncbi.nl...
    www.ncbi.nlm.n...
    • KOMPLETNA Historia Mar...
    • 1984 WORLD CHAMPIONSHI... i
    • Taylor Atwood - 758kg ...
    • Lumbar Flexion is NOT ...
    • Brian Carroll with Dr....

Комментарии • 61

  • @Cesart
    @Cesart  2 года назад

    Zakup moją książkę. Zapraszam. :) www.ksiazka.caliproject.pl

  •  2 года назад +88

    Czarek w pełni rozumiem co chciałeś powiedzieć, ale mam wrażenie że pomieszałeś trochę sportowców, gdzie indywidualizacja techniki i pozycji jest konieczna, z osobami początkującymi które dopiero zaczynają trenować.
    Owszem, kręgosłup ma się zginać, prostować i rotować, bo skoro ma takie możliwości to warto je wykorzystać. Dlatego podnosząc klucze z ziemi owszem, możemy się zgarbić i zaokrąglić plecy.
    Robiąc jednak martwy ciąg z submaksymalnym obciążeniem powinniśmy unikać zgięcia czy przerostu , bo może to powodować kontuzje. Ustawienie neutralne + prawidłowa praca centrum jest kluczowa.
    Tak wiem - ciężarowcy często tak robią, co nie oznacza że pan Kowalski również powinien.
    Zgodzę się, że poświęcanie całego treningu na korygowanie skrzyżowania górnego to słaby pomysł. Trening wzmacniający jest potrzebny. Może on też świetnie niwelować plecy okrągłe jeśli chcemy je zniwelować. Jeśli jednak w tym treningu siłowym osoba garbiąca się wszystko będzie robić w tej samej pozycji której chce się pozbyć nie patrząc na technikę, problem prawdopodobnie jeszcze się pogłębi.
    Nie zrozum mnie źle, wiem co chciałeś przekazać i nie hejtuję, bo z wieloma aspektami się zgadzam. Mam jednak wrażenie, że wszystko wrzuciłeś do jednego worka, wymieszałeś i wrzuciłeś materiał, co może dezorientować.
    piona

    • @Cesart
      @Cesart  2 года назад +22

      Dzięki za komentarz. Zgadzam się ze wszystkim co napisałeś w komentarzu, dlatego na końcu zaznaczyłem, że w kwestii nauki techniki i jej rozumienia trzeba rozróżnić sportowców i amatorów. Możliwe, że mogło być to powiedziane na początku. :)
      Oczywiście, że martwy ciąg z ciężarem powinien być wykonywany z odpowiednią pracą mobilnego biodra i stabilnego centrum. W przypadku takich treningów jestem fanem koncepcji "Joint by joint". Natomiast wydaję mi się, że kult idealnej postawy ciała może mieć drugą stronę medalu i powodować, że ćwiczący z różnymi wadami rzeczywiście będą bać się trenować lub/i samym strachem zwiększać prawdopodobieństwo kontuzji. Zdaję sobie sprawę, że hasło typu "nie koryguj postawy" może dezorientować, ale od dłuższego czasu potrzebowałem aby nagrać taki film, aby pokazać inny punkt widzenia.
      Nawet amatorowi zdarza się w martwym ciągu "puścić plecy" i na takie zdarzenia powinien być przygotowany np. poprzez stopniową adaptacje ćwiczeniami akcesoryjnymi, w których kręgosłup się zgina (a nawet jak nie będzie przygotowany to nie zawsze oznacza to kontuzję). Kompensacje to norma. W przypadku wspomnianych "okrągłych pleców" nie mamy pewności, że na pewno spowoduję to np. nieoptymalna prace łopatki lub kontuzję (może, ale nie musi). Co więcej, czasami takiego garba nie da się naprawić (np w przypadku choroby Scheuermanna). Niestety są osoby, które całe treningi bawią się rollerem zamiast zrobić po prostu trening. I właśnie dla takich osób jest ten film.
      Chciałbym zaapelować, że warto jest być świadomym ciała, ale odradzam popadać w skrajności i w efekcie bać się ćwiczyć. Jest to trudny temat, szczególnie dzisiaj kiedy informacji jest tak wiele z tak różnych źródeł.
      Pozdro i mam nadzieję na jakiś wspólny film kiedyś :D

    •  2 года назад +18

      @@Cesart wspólny film? jak najbardziej!

    • @pozytywnenastawienie7966
      @pozytywnenastawienie7966 2 года назад +1

      Dzięki za ten komentarz bo zaoszczędził mi pisania dokładnie tych samych uwag :)

    •  2 года назад +3

      Pozwolę sobie dorzucić 3 grosze bo ciekawą dyskusję rozpoczęliście ;)
      Myśle że ogólnie jako branża (trenerzy, fizjo) powinnismy unikać stygmatyzowania i straszenia ludzi słowami typu „nie zginaj bo grozi kontuzją” albo „masz zrotowaną miednicę” i tego typu podobnymi rzeczami.
      Tutaj zarówno zgodzę się z Czarkiem, że ludzki organizm to wręcz maszyna adaptacyjna i sobie z większością rzeczy poradzi jeśli tylko mu na to pozwolimy. (Na przykładzie puszczenia pleców)
      Z Damianem też się natomiast zgadzam, że to nie znaczy ze każdemu początkującemu powinnismy pozwalać robić co chce i zdecydowanie należy zwracać uwagę na technikę bo przysłowiowemu Kowalskiemu daleko do sportowca.
      Ale za dużo się mówi moim zdaniem o „groźbach” danych ćwiczeń. Mimo ze na przykład we wspomnianym zgięciu kręgosłupa dopiero maksymalny zakres może się wiązać z mniejszą tolerancja do przyjmowania obciążeń. Koniec końców trening siłowy czy ogólnie podnoszenie ciężarów to sporty o jednym z najmniejszych odsetków kontuzji.
      Tymczasem nasza „branżowa” narracja często prowadzi do strachu przed ciężarami, albo obwinianiem kontuzji właśnie chociażby złym podniesieniem ciężaru. I potem kończy się to tak że Kowalski unika martwego ciągu bo go zabolało, a dalej spi po 4 godziny na dobę, je co popadnie, w weekend idzie po bandzie i radzi sobie piłeczką i właśnie nadmiernym korygowaniem ;)
      Ale.. sami sobie poniekąd jesteśmy winni, bo za dużo straszymy, za mało edukujemy o „pierdołach” związanych ze stylem życia (mówię o branży, wasze kanały są pod tym względem Pro ;))
      Pozdro !

  • @poszukiwaczprawdy3060
    @poszukiwaczprawdy3060 2 года назад +41

    Jak to dobrze posłuchać kogoś kto podchodzi do tematu i profesjonalnie i na luzie :) książka zakupiona w ciężkich trudach w dniu premiery :D pozdrawiam serdecznie!

    • @Cesart
      @Cesart  2 года назад +2

      Oj tak, było dużo problemów. :D
      Pozdro

  • @warakn
    @warakn 2 года назад +3

    Ić w uj z tym tytułem.
    Siedzę w robocie 8h. Gdybym nie korygował postawy to bym oszalał przez ból w przy każdej aktywności. Ok, jak ktoś ma 20 lat to może robić co chce, ale w pewnym wieku lepiej poświęcić więcej czasu na ćwiczenia, które zapewniają lepszy komfort życia niż bezrefleksyjnie dążyć do lepszych osiągów i wyników.

  • @TheKeef98
    @TheKeef98 2 года назад +5

    Technika jest też ważna w niektórych sztukach walki. Jeśli podczas walki Taekwon-do uderzę przeciwnika niepoprawnie (złą powierzchnią dla danej techniki) lub stracę równowagę, to nie mam punktu, jeśli natomiast taka sytuacja będzie miała miejsce podczas walki w formacie k1 i znokautuję kogoś niepoprawną techniką, to nikt się tym nie będzie przejmował. Czasami nawet zła technika jest bezpieczniesza (bo np. wymaga mniejszej mobilności).

  • @Cesart
    @Cesart  2 года назад +2

    Super się czyta Wasze komentarze! Taki temat wzbudza kontrowersje ale dzięki temu jesteśmy w stanie poznać wiele różnych opinii. Dziękuję Wam za aktywność. 😍

  • @deexet
    @deexet 2 года назад +2

    gdzie najlepiej się udać żeby zdiagnozować wady postawy i dostać ćwiczenia na ich zniwelowanie, plus rady jakie ćwiczenia siłowę mogę wykonywać, a jakie nie? fizjoterapeuta, ortopeda czy jakiś trener?

    • @Szpakiu
      @Szpakiu 7 месяцев назад +1

      Ortopeda myśli na zasadzie operować czy nie, dlatego najlepiej udać się do *doświadczonego i sprawdzonego* fizjoterapeuty który podejdzie do Ciebie indywidualnie, ewentualnie skieruje do ortopedy

  • @zalanypaladyn
    @zalanypaladyn 2 года назад +5

    Bardzo doceniam fakt, że robisz odcinki na tematy rzadko poruszane na YT. Mnóstwo osób z tego youtube "fit" świata robi po 5 razy filmk "BEZ TEGO NIE ĆWICZENIA NIE UROŚNIE CI BICEPS!!!!"

  • @kamilwrzosek9649
    @kamilwrzosek9649 2 года назад +2

    Czy garb bociana z anglii mozna skorygowac?

  • @mikoaj1070
    @mikoaj1070 Год назад

    Jedyne czego tutaj nie objąłeś to to ze może to nie być szkodliwe a zazwyczaj jest nawet jak nie zdrowotnie to mobilistycznie to to że większość osób cytując sakera „chodzi jak kurwa jebana” i nie wyglada dobrze jak ktoś ma wadę postawy

  • @danielchec6392
    @danielchec6392 2 года назад +8

    Dawaj jakieś dłuższe odcinki🔥

    • @Cesart
      @Cesart  2 года назад +3

      Zapracowany człowiek jestem, ale postaram się. :D

  • @PodcastCharyzmatyczny
    @PodcastCharyzmatyczny 2 года назад

    Ciekawe podejście. Dzięki za materiał!

  • @kIocuchl2
    @kIocuchl2 2 года назад +3

    Super odcinek, jedyne co to optymalny = najlepszy, więc mówienie bardziej optymalny, brzmi jak mówienie bardziej najlepszy :D czekam na więcej materiałów!

  • @wiktor2632
    @wiktor2632 2 года назад +1

    Co do prawidłowej postawy, zgadzam się z tobą. Ludzie zbyt skrajnie podchodzą do tego i obawiają się wszystkiego. Jednak co do techniki, nie zgodzę się. Zacznijmy od tego, że zmiany w technice np. trójbojowej, zmieniły się z wiekiem, albowiem nauka i świadomość ludzi na temat treningu siłowego i samej dziedziny sportu, poszły do przodu. Zdecydowana większość osób trenuje rekreacyjnie, z małym lub średnim obciążeniem, gdzie brak poprawnej techniki ma mały wpływ na zdrowie (choć i tak może skończyć się kontuzją). Brak prawidłowej techniki, poza skrajnościami, nie jest końcem świata i nie oznacza że na 100% złapiemy kontuzje, ale każdy odchył od prawidłowej techniki, która dla każdego będzie trochę inna, zwiększa prawdopodobieństwo tej że kontuzji. Ma ona pomóc w znajdowaniu jak najlepszych pozycji mięśni, stawów podczas ćwiczeń i tworzyć jak najkorzystniejsze dźwignie dla człowieka. Jestem zwolennikiem pilnowania techniki, szczególnie gdy w treningu siłowym, wchodzi się na duże dla ciała ciężary. Wtedy jest to coś niezbędnego. Oczywiście, delikatne odchyły w prostocie kręgosłupa nie są złe, ale są ich swego rodzaju granice. Nie będę mówił o zawodnikach trójboju, którzy pozwalają sobie np. na lekki garb w odcinku piersiowym, bo mówimy tutaj o PROFESJONALISTACH i trenowaniu ZAWODOWYM, a nie rekreacyjnym. To kompletnie inna para kaloszy, tak samo jak strongmeni, a osoby ze stażem mniejszym niż 5 lat nie powinny brać przykładu i powtarzać tego na sobie. Wzmocniony core i pamiętanie o technice pomaga zachować zdrowie na starość. Pomaga w tej starości zachować sprawność oraz jeszcze bardziej unikać kontuzji, na które jak wiemy, z wiekiem jesteśmy coraz bardziej podatni.

  • @saitamaone2164
    @saitamaone2164 2 года назад +1

    Pytanie apropo wykonywania ćwiczeń możliwie symetrycznie. Jeżeli ktoś ma jakieś przykurcze, wady postaw, skoliozę lub inne wady, to jak dowiedzieć się, że wykonujemy dobrze dane ćwiczenie dajmy na to wyciskanie leżąc lub podciąganie, gdzie wada wymusza większą pracę jednej ze stron?

  • @natichar2767
    @natichar2767 2 года назад +2

    Dzięki, jako wlascielka hiper lordozy lędźwiowej bardzo potrzebowałam takich uspokajających informacji:)

  • @81cub
    @81cub 2 года назад +1

    Dziwna ta Twoja teoria z lordozą, bo mam już 40 lat i od 20 lat od siedzenia za biurkiem i wysówania barków do przodu zniknęło napięcie mięśni brzucha (a głównie dolna część). I co dalej... A no bili bo nie ma siły stabilizować. Trzeba było wzmocnić KOR, a potem najszerszy pleców, brzuch, przywrócić mobilność miednicy i po kilku miesiącach ból przechodzi. Ten materiał skierowałeś chyba do młodych ludzi których nic nie boli a tylko krzywo wyglądają. Powodzenia, jak nabierzesz więcej doświadczenia i się dowiesz do jakich operacji hiruegicznych można doprowadzić swój organizm to odpisz :) Mój znajomy w wieku 45 lat miał to samo co ja ale nic z tym nie robił i dziś jest już po operacji (zawodowy kierowca).

    • @Cesart
      @Cesart  2 года назад

      Polecam zapoznać się z resztą moich materiałów.
      To ze kat stopnia lordozy nie jest bezpośrednio skolerowany z bólem w odc ledzwiowym to wynik wielu badań, a nie moja teoria.

    • @81cub
      @81cub 2 года назад +2

      @@Cesart Seba Kot z KFD, czy Marek Purczynski fizjo doradził by robienie korekty postawy, co zwiększy mobilność i zakresy ruchu, poprawić technikę i następnie można walczyć o progres. Tak jak wspomniałeś trenowanie z wadami postawy doprowadzi do kontuzji

  • @kanalprobny1927
    @kanalprobny1927 2 года назад +1

    Nagraj, jakie ćwiczenia wykonywać, aby mieć taka linię włosów jak Ty

  • @MrZylak
    @MrZylak 2 года назад

    łapka w dół za clickbaitowy tytuł

  • @ZapytajFotografa
    @ZapytajFotografa 2 года назад +1

    Zaskakujące. Dzięki!

  • @bartekkrawczyk5837
    @bartekkrawczyk5837 2 года назад +2

    Ja dalej mam dylemat, bo z jednej strony coraz częściej słyszy się o tym żeby ruszać ciało jak sie da bo jest to naturalne, a z drugiej strony "poprawna technika" wyciągnęła mnie z bólów np.barków.Jak to z tym jest?
    Swoją drogą niedługo zakupuje twoją książkę , pozdrawiam.

    • @pozytywnyczowiek8469
      @pozytywnyczowiek8469 2 года назад +6

      Podejrzewam, że trochę źle to rozumiesz. To, że zniwelowałeś ból barku nie oznacza, że nauczyłeś się wykonywać ćwiczenie tą "poprawną techniką" tylko oduczyłeś się go wykonywać w sposób zły dla Ciebie, pogłębiający wady i narażający na kontuzje. U każdego ta "poprawna technika" będzie się różnić. Każdy jest zbudowany trochę inaczej i to, że u kogoś dany ruch może powodować problemy nie znaczy, że będzie tak u każdego. Ważne, żeby ćwiczenia wykonywać w sposób kontrolowany ze świadomością w jakim celu je robimy.

    • @Cesart
      @Cesart  2 года назад +4

      @@pozytywnyczowiek8469 Kolejna kwestia to zdolności adaptacyjne, które zależą od wielu czynników. U osoby "A" zdolności będą dobre i zaadoptuję się ona do chujowej techniki, którą może wykorzystywać przez całe życie bez kontuzji. Natomiast osoba "B" po miesiącu ćwiczeń zacznie zmagać się z bólem.
      Technika jest super istotna warto ją znać i się jej stale uczyć. Ale jej brak NIE będzie ZAWSZE powodował coś złego. Wszystko zależy od osoby, warunków, stażu, poziomu treningowego, dyscypliny, celów, środowiska, diety itp itp itp.
      Mam nadzieję, że po tym filmie nie zaczniecie robić pompek z bananem w plecach na wyjebce. :D

  • @kornikkaktus1588
    @kornikkaktus1588 2 года назад +1

    Zdrowe podejście, z większością się zgodzę, ale co do korekcji wad postawy (ze względu na wymienione w filmie różnice w budowie anatomicznej kośćca, pytanie co jest wadą i u kogo) , to powinniśmy traktować je jako konieczność. Jako przykład podam "wdowi garb", przy którym dochodzi do narastania tkanki chrzęstnej. Taka tkanka narastając latami może doprowadzić do ucisków na korzenie nerwowe a w konsekwencji zaniedbań do, np. niedowładów rąk(mowa o bardzo długich okresach czasu, w których zaniedbujemy wadę postawy). Pozdro.

    • @xyzzyx9189
      @xyzzyx9189 9 месяцев назад +1

      Wdowi garb, co ważniejsze, wpływa na to jak jesteśmy postrzegani przez samice.

  • @piotrczekaa364
    @piotrczekaa364 2 года назад +1

    Coś o mnie sprzed roku...

  • @Kicki215
    @Kicki215 2 года назад

    A te Bochenki na biurku przeczytałeś, czy tak tylko leżą, żeby mądrzej wyglądało?
    Technika określa pewne normy, w których należy się zmieścić aby wykonywane ćwiczenie przyniosło efekty i co ważniejsze nie wyrządziło krzywdy. O ile zginanie pleców przy wiązaniu butów tak aby dosięgnąć sznurówek jest wskazane, o tyle podnoszenie w takim zgięciu 100kg ciężaru może stać się przyczyną bolesnej kontuzji.
    Zawsze jest sens pracować nad swoją techniką i ją szlifować. Nawet jeśli popełnimy drobne błędy, to zmniejsza to ryzyko uszkodzenia narządu ruchu niż podejście: nic mi się nie stanie...
    Może po prostu źle ubrałeś swoje myśli w słowa, ale dla mnie ten film nie jest merytorycznie poprawny

  • @TheKrisu98
    @TheKrisu98 2 года назад +8

    Nasze ciało adaptuje się do optymalnych form zależnie od warunków wykonywanej roboty. Jak długo patrzysz w telefon to będziesz miał wysunięta szyje z automatu, aby nie przemęczać mięśni szyi.

    • @Mefiju1994
      @Mefiju1994 2 года назад +7

      Niech mi ktoś powie że czytając ten komentarz nie odchylił głowy do tyłu.... 😂

    • @TheKrisu98
      @TheKrisu98 2 года назад +2

      @@Mefiju1994 hahah, sam wróciłem do tego koma co napisałem i tak samo zrobiłem ;) Pozdro

    • @krzysiek3763
      @krzysiek3763 2 года назад

      @@Mefiju1994 haha dokladnie tak zrobilem

  • @delysidus925
    @delysidus925 2 года назад

    Szkoda że obrazki sugerują coś innego niz jest mowa w filmiku

  • @jakobs3132
    @jakobs3132 2 года назад

    Z jednej strony się zgodzę, wystarczy spojrzeć na szkołę Ido Portal, gdzie stawiają na jak największe wykorzystywanie potencjału ciała. Sam Ido (trener od funkcjonalnie McGregora) wypowiadał się w jednym z wywiadów chyba u Joe Rogana, że ludzie zbyt często starają się usilnie praktykować ćwiczenia w idealnych ułożeniach ciała, gdzie później nie ma to przełożenia na to co robią na codzień w życiu czy dyscyplinie sportowej ;)
    Z drugiej zaś strony, na własnym przykładzie, gdzie moje skłonności do kontuzji są wyższe niż przeciętne, wiem że aby móc osiągać jakieś rezultaty, nie mogę sobie pozwolić na źle ustawienia, gdyż czuje to w związku z chociażby niestabilnością niektórych odcinkach kręgosłupa, czy mobilnością pozostawiająca wiele do życzenia. Często ejst tak, że gdy uloze się źle przy obciążających ćwiczeniach, wiem o tym niekiedy od razu, niekiedy chwilę po, dlatego długo byłem "technicznym nazistą". Obecnie mam podejście typu "to zależy". Masz fajny kanał, ciekawe tematy, dobre podejście :)
    Swoją drogą ciekawi mnie twoje zdanie na temat właśnie np. Animal flow, szkoly Ido Portala i innych metodach treningowych z ciężarem ciała, nie będących kalisteniką. Liczę na filmik z tym związany ! Pozdrawiam !

  • @askalt819
    @askalt819 2 года назад

    Postaraj się lepiej ustawić kamerę frontową , bardzo dobrze cię widać ale boli w oczy efekt rozmazania na książkach + shakerze.

  • @franczesko8591
    @franczesko8591 2 года назад

    Cześć, czy możesz w jakimś filmie zaprezentować jakieś ćwiczenia na stawy kolanowe które jednocześnie nie będą zbytnio go obciążały? Wiem że sam przechodziłeś rehabilitację kolana i byłem ciekawy czy możesz polecić jakieś bezpieczne sposoby na zwiększenie sprawności tych stawów

  • @sewipl4736
    @sewipl4736 2 года назад

    robie 115kg z krzywymi plecami i nic mnie nie boli takze elo

  • @marcinwjcik9876
    @marcinwjcik9876 2 года назад

    Aż mi się przypomniało jak ostatnio Adam Meakins robi sobie story z "Ugly Lifts" xD
    Wszystko z umiarem - tak jak nie funkcjonujemy cały dzień z "prostymi" plecami, tak i maxów nie powinniśmy robić jak kot.

  • @Excaliborg123
    @Excaliborg123 2 года назад

    Spoko odcinek, jednak temat trochę mylący.

  • @xDemosek
    @xDemosek 2 года назад

    Zepsulem sobie bark, bolał mnie gdy zmieniała się pogoda na deszczowa, poprostu był bardzo nadwyrężony i się przeciążył. Fizjoterapeuta powiedział mi że nadmiernie się prostuje i cofam barki do tyłu, a w mojej postawa ciała powinna być naturalna. Zdałem sobie sprawę że przez cofanie barków i wypinanie klaty przy wznosach bokiem, całkowicie sobie zniszczyłem bark. Głupota, szczególnie jak od dzieciństwa ci mówią żeby się nie garbić.

    • @bartdaniel9800
      @bartdaniel9800 2 года назад

      taaa lepiej miec garba i zapadnieta klate i wygladac jak kwasimodo xD typie zniszczyles sb bark bo wykonywales niepoprawnie cwiczenie - zreszta gowno warte popatrz na gimnastykow ich przeciazeniazenia barkow sa nieporownywalne z twoimi a wszyscy maja proste kregoslupy i prawidlowa postawe a wrecz taka postawa jes wymagana na zawodach miales pecha i teraz za to bd placicl nara i bez odbioru najlepiej idz sie poplacz mamusi w rekaw

  • @finba4515
    @finba4515 2 года назад

    OK

  • @F000ks
    @F000ks 2 года назад

    dzięki, fajnie

  • @tomasznowicki4900
    @tomasznowicki4900 2 года назад

    dla satystyk

  • @blogierka5312
    @blogierka5312 2 года назад

    fajne rozkminy

  • @arodaz4792
    @arodaz4792 2 года назад

    Super. Więcej takich merytorycznych materiałów !

  • @sw3739
    @sw3739 2 года назад

    Super!

  • @siarq1135
    @siarq1135 2 года назад

    zapowiada sie ciekawie

  • @rapp-r.9831
    @rapp-r.9831 2 года назад

    W szkole rzuciłem sam sobie piłką lekarską w plecy.

  • @bjk9810
    @bjk9810 2 года назад

    Pozdrawiam!