PZL M2000 | licencyjny MiG-29? Polskie skrzydła lat'90

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 27 дек 2022
  • Na początku lat 90. ubiegłego wieku najlepszym samolotem w polskim lotnictwie wojskowym był wielozadaniowy MiG-29. Polska wielokrotnie podejmowała próby pozyskania nowych maszyn tego typu i zwiększenia własnej floty, ale ostatecznie udało się tylko uzyskać kilkanaście samolotów należących wcześniej do lotnictwa niemieckiego. Wcześniej, na początku lat 90., Polacy pozyskali nieco samolotów tego typu pochodzących z Czech, których władze w 1994 r. podjęły decyzję o wycofaniu „dwudziestych dziewiątych” ze służby. Czechy wyraziły wówczas zgodę na wymianę maszyn - w zamian za MiGi oczekiwali 20 śmigłowców W-3 Sokół, które okazały się niewygórowaną ceną za 10 „prawie” nowych MiGów-29. Oczywiście istniały także inne koncepcje zwiększenia floty polskich MiGów. Jedną z nich był projekt rozpoczęcia budowy licencyjnej samolotów MiG-29 przez polski przemysł lotniczy. Projekt miał nosić oznaczenie PZL M-2000 i być produkowany przez zakłady w Mielcu.
    Na początku lat 90., na skutek transformacji ustrojowej polskie lotnictwo wojskowe znalazło się w dość trudnym położeniu. Z jednej strony międzynarodowe traktaty rozbrojeniowe pozwalały Warszawie na wystawienie całkiem licznej floty samolotów bojowych, z drugiej strony warunki finansowe nie pozwalały na szastanie posiadanymi środkami. W tych warunkach najlepszym rozwiązaniem wydawało się wsparcie własnego przemysłu lotniczego, który po transformacji ustrojowej i wprowadzeniu gospodarki rynkowej, musiał zapewnić sobie dochody pozwalające na utrzymanie miejsc pracy i posiadanego zaplecza. Wcześniej produkcja, nawet jeśli nie spełniała wymogów zachodnich i tak znajdowała chętnych nabywców w Związku Radzieckim, który wyznaczył Polsce, w ramach bloku wschodniego rolę producenta samolotów rolniczych i transportowych, a także małych śmigłowców Mi-2, które klepaliśmy na naprawdę dużą skalę.
    A jeśli podoba się Państwu to co robię i chcecie zobaczyć więcej treści na kanale, zapraszam do stawiania mi wirtualnej kawy. Aby to zrobić wystarczy wejść w link i dokonać przelewu na wybraną przez siebie kwotę: buycoffee.to/balszoi
    Na marginesie: kanał ma swoje... "fanpejdże" na Facebooku:
    / balszoi-106995892122488
    Oraz portalu Albicla:
    albicla.com/Balszoi
    #lotnictwo #aviation #fighter #myśliwiec #airforce #samoloty #historia #polska #pzl #mielec #świdnik #wojskopolskie #mig29 #mig #gripen #jas39gripen #mirage2000 #mirage #90s
  • Авто/МотоАвто/Мото

Комментарии • 88

  • @konradstrzakowski7646
    @konradstrzakowski7646 Год назад +5

    Faktycznie w połowie lat dziewięćdziesiątych SAB chciał i to bardzo wejść z produkcją JAS 39 Gripen do Mielca. Niestety Polska w tedy broniła swoich zakładów zbrojeniowych jak niepodległości. Po prostu nie było ustawy o prywatyzacji zakładów zbrojeniowych. Efekt był taki ,że wiele zakładów zbrojeniowych w tym Mielec zbankrutowały. Znowu pojawiło się prawo - "Jak ktoś chce wszystko to znaczy ,że nie chce nic."

  • @janwitek4817
    @janwitek4817 Год назад +15

    Licznych katastrof Irydy ? Ja wiem o 2 . Jedna przy probach flaterowych {sorry ale wpisane ryzyko w testy prototypow } A nastepna jto cala historia , raczej nie wina kostrukcji . Jak dla mnie to Iryda zostala uwalona na zamowienie .

    • @skierbek72
      @skierbek72 Год назад +1

      i tylko dwie katastrofy były Irydy.

    • @SoWhiskey
      @SoWhiskey Год назад +3

      Ostatnio natrafiłem na wywiad z jednym z pilotów Irydy. Twierdził, że program był na ostatniej prostej, ale po wizycie zachodnich specjalistów, którzy mieli pełen wgląd do tajnych dokumentów, MON zmienił magicznie założenia taktyczno techniczne i cały projekt trzeba byłoby zaczynać od zera, a na to nie było środków.

  • @krzysztofdobrzycki4276
    @krzysztofdobrzycki4276 Год назад +37

    Jakoś nie mogę pojąć że "w owej skalistej Szwecji" ,która liczy sobie mniej ni 10 000 000 mieszkańców mogą robić wyroby światowej klasy jak samoloty ,okręty,samochody ,a nawet pilarki spalinowe,a Polska z 36 000 000 mieszkańców drewniane palety.Czy jesteśmy ułomni umysłowo ?

    • @marcinbolda1108
      @marcinbolda1108 Год назад +16

      Bo oni nie zostali rosprzedani w latach 90

    • @krzysztofdobrzycki4276
      @krzysztofdobrzycki4276 Год назад +10

      @@marcinbolda1108 Powiem tak.W...a mnie taka gadka jak Twoja.Kto miał kupować nasze wyroby - rząd czy Polacy ? A Polacy co kupowali ? Niemieckie traktory- Ursus upadł,niemieckie samochody- FSO upadła,niemieckie pralki i lodówki - Polar upadł i tak mmożnaby wyliczać aż do zera absolutnego.A skoro to upadło to i tak dobrze ,że ktoś to kupił .A Polacy nadal chodzą na zakupy do Biedronki ,która podatków w Polsce nie płaci ,a zysk odsyła do Lizbony chodzą do izraelskich aptek ,które w Polsce leki sprzedają drogo tylko po to by w Izraelu sprzedawać te same leki taniej.Trzeb przypatrzeć się co my Polacy robimy,a nie ciągle kogoś obwiniać.Pewnie rządzący też przynajmniej 60% mają winy a my za to im fundujemy ciepłe posadki w parlamentach.

    • @13strza47
      @13strza47 Год назад

      Mamy gifantyczną agenturę, ktòra nas niszczy

    • @emvogueiwogole4989
      @emvogueiwogole4989 Год назад

      Sam jesteś ułomny zadając takie pytanie. Potencjał Polski tylko w ciągu ostatnich 100 lat był ograniczany a właściwie zniszczony przez II WŚ, niemieckie ludobójstwo i pożogę zastąpione sovieckim jarzmem i absurdami komunizmu, który dzisiaj ma twarz totalnej opozycji i takich służalczych idei jak np. "Po co nam CPK jak jest lotnisko w berlinie?".

    • @slawomirfryszkowski2288
      @slawomirfryszkowski2288 Год назад +5

      @@krzysztofdobrzycki4276 A dlaczego te zklady upadly, co?

  • @jarosawpacak9039
    @jarosawpacak9039 Год назад +4

    W marcu 1988 roku zostało zakupione 12 fabrycznie nowych Mig 29 w ZSSR a nie tylko używane z Czech i Niemiec .

  • @tomek1862
    @tomek1862 Год назад +7

    O licencyjnym MIG 29, mówiło się ze ma być produkowany u nas, a awionika do niego ma być zachodnia.

  • @SoWhiskey
    @SoWhiskey Год назад +19

    Może i nasze F-16 lepsze od Migów, ale to 29ka jest wg mnie najładniejszym samolotem bojowym

    • @tomaszwojewodzki5081
      @tomaszwojewodzki5081 Год назад +3

      generalnie sowieckie są piękniejsze od natowskich, su27,su34, tylko śmigłowce już ustępują urodą natowskim :), tyle że w starciu to raczej nie ma znaczenia...

    • @peceed
      @peceed Год назад +1

      Z tym że Mig-29 produkowane w Polsce byłyby na poziomie naszych Block 52.

    • @PolakInHolland
      @PolakInHolland Год назад +1

      @@peceed Hahaha ty powaznie?

    • @piotrzabierowski2949
      @piotrzabierowski2949 Год назад

      Poszukaj w necie zdjec samolotow ktore zrobione sa z bliska. Masz racje ze z odleglosci w sensie sylwetki sowieckie samoloty sa piekne. Niestety z bliska czar pryska. Mig29 ktorego mialem okazje widziec z bliska wygladal jakby byl oklepany młotkiem w każdym miejscu. Natomiast f16 byla jakby bardziej spasowana i jakosc wykonania byla lepsza. Mowie tutaj o poszyciu, blachach. Nie wiem i nie znam sie, moze trafilem na taki samolot. Niestety zawiodlem sie ogladajac to z bliska. Zaznaczam ze oba samoloty byly dzialajacymi maszynami

  • @mirog1788
    @mirog1788 Год назад +4

    Wychodzi na to ruskimi bardziej oplacala nam wspopracowac,,czy masz jakies informacje na temat polskich F16 ile jest z tych 48 jest dostawcami czesci a ile w sluzbie

  • @mariuszj7623
    @mariuszj7623 Год назад +6

    Licencja to bardzo szerokie pojęcie i bardzo umowne. Bo czego mialaby dotyczyć. Wątpię by całego samolotu do ostatniej śrubki. Nitowania i spawania struktury i czy całej czy tylko części. Skąd tytan i nierdzewka- sprowadzane? A silniki i awionika, układy hydrauliczne czy elektryczne, agregaty i wyposażenie bojowe?
    Sprowadzane? Monopolista dyktuje ceny tak jak z dostawami ropy i gazu. Polska zysku by nie miała żadnego.
    Polska do NATO? No to byłby szlaban na tytan dla MiGów i gotowe komponenty pod byle pretekstem. Ile by realnie powstalo tych maszyn, 5 czy 10, może ze 20 w warunkach lat 90. A resztę linii produkcyjnej by sprzedali na złom.
    Taka prawda.
    Uwalili politycy Irydę to śmialo by uwalili i MiGa.
    Wielka szkoda że w ramach offsetu na F-16 równie obłudni i fałszywi okazali się zaoceańczycy przejmując PZL.

  • @gzrreg8707
    @gzrreg8707 Год назад +4

    Su 39 to samolot pola walki, dobrze opancerzony, przystosowany do przetrwania po ostrzale, Irydą samolot szkolno treningowy przeznaczony do doskonalenia pilotażu. Wspólne cechy Su 39 z Irydą to że ma skrzydła i dwa silniki.
    Liczne katastrofy Irydy 😂( dokładnie dwie, pierwsza strata prototyp w czasie prób fletnerowych, druga początek 1996r.), radzę doczytać ile ich było i nie siać zamętu.
    Radzę poczytać dokładniej przygotować się do filmów.

    • @Balszoi
      @Balszoi  Год назад

      "Su 39 to samolot pola walki, dobrze opancerzony, przystosowany do przetrwania po ostrzale, Irydą samolot szkolno treningowy przeznaczony do doskonalenia pilotażu. Wspólne cechy Su 39 z Irydą to że ma skrzydła i dwa silniki." - taaa, to porównaj uzbrojenie podwieszane Su-39 i Irydy. Druga sprawa - wzorem dla Irydy był Alpha Jet, lekki samolot wsparcia, który w wersji E miał być maszyną szkolno-treningową. I taki los wróżono Irydzie - najpierw szkolno-treningowy, potem z tego miała być klepana lekka maszyna wsparcia, która uzupełniłaby Su-22M4.
      "Liczne katastrofy Irydy 😂( dokładnie dwie, pierwsza strata prototyp w czasie prób fletnerowych, druga początek 1996r.), radzę doczytać ile ich było i nie siać zamętu." - W TVP w 96 r. podawano, że "rodziny pilotów żegnają się z pilotami, którzy mają wykonywać loty na Irydzie".

    • @gzrreg8707
      @gzrreg8707 Год назад +1

      @@Balszoi
      Nadal nie widzę związku z Su 39 który był od początku projektowany do walki, a uzbrojenie Irydy miało służyć do szkolenia, później próbowano zrobić z niej samolot wsparcia żeby go w ogóle sprzedać. Radzę poczytac WTT dla projektu Irydy i raporty z wypadków są dostępne. W TVP była rządowa nagonka na Iryde, komuś zależało żeby nie weszła do produkcji. Na początek wystarczy książka z serri" biblioteka historyczna instytutu lotnictwa " tom4 autorstwa Alfreda Barona kompendium wiedzy o Irydzie od początku do końca.

    • @Balszoi
      @Balszoi  Год назад +1

      "Nadal nie widzę związku z Su 39 który był od początku projektowany do walki, a uzbrojenie Irydy miało służyć do szkolenia, później próbowano zrobić z niej samolot wsparcia żeby go w ogóle sprzedać." - no wiesz w 90% polskie projekty były robione od razu tak, żeby jeszcze to eksportować, problem polegał na tym, że w 9 na 10 przypadków te próby poszły z dymem. Bo nikt nie chciał tego kupować.
      "W TVP była rządowa nagonka na Iryde, komuś zależało żeby nie weszła do produkcji." No, tak bo wszystko to wina cyklistów i innych mniejszości, które tylko czatują na polski przemysł i Polaków.
      "Radzę poczytac WTT dla projektu Irydy i raporty z wypadków są dostępne." Ah, no tak - a spojrzałeś na inne projekty tego typu? Porównajmy czas powstawania projektu Irydy z porównywalnym Kawasaki T-4. Rozwój Aplha Jeta - 10 lat. Rozwój Kawasaki T-4 - 9 lat. Rozwój Irydy - 19 lat. Brawo Polska.
      "Na początek wystarczy książka z serri" biblioteka historyczna instytutu lotnictwa " tom4 autorstwa Alfreda Barona kompendium wiedzy o Irydzie od początku do końca." Ok, a ja na początek radzę zapoznać się z tym jak od lat funkcjonuje Instytut Lotnictwa, który lekką ręką bierze państwowe pieniądze na projekty, które nie zostają wprowadzone do produkcji. Dlaczego? Bo są opracowywane bardzo długo, za bardzo duże pieniądze i ostatecznie wychodzi z tego wielkie nic. Nie pamiętam detali, ale kilka lat temu zrobili projekt awionetki dla Straży Granicznej. Dlaczego? Bo ktoś miał do napisania doktorat/habilitację. I co? I nic. Temat umarł śmiercią naturalną, gość dostał tytuł naukowy. Sprawa do zamknięcia. I tak samo z Irydą i pracą pana Barona. Instytut potrzebował potwierdzenia, że Iryda byłą ok, bo trzeba potwierdzić swoje prawo do życia. Baron pisze to co napisał Bronowicki, tylko bardziej naukowo - czyli Iryda dobra, winni wszyscy inni. Ok. Tylko, że w ten sposób potwierdzamy prawo do życia tej Instytucji, którą finansujemy z naszych podatków. Temat Irydy powinien zbadać niezależny badacz. Niezwiązany z IL, i wówczas możemy mówić o rzetelnym i uczciwym opracowaniu o Irydzie.

  • @PunkinsSan
    @PunkinsSan Год назад +1

    Świetny materiał :) własne nogi to by było coś w sumie ale raczej od początku do końca nierealny i tak

  • @pawelstruzik5173
    @pawelstruzik5173 Год назад +3

    Bardzo interesujący odcinek, prawdopodobnie dam Ci suba, ale z dygresją na temat zagranicznych partnerów bym polemizował

    • @PatrykRozgwiazda1966
      @PatrykRozgwiazda1966 Год назад

      @Pawel Struzik. Bo to jest tak: wczoraj odcinek o tym, że powinniśmy kupić a najlepiej produkować Gripeny Jas39, dziś o tym, że powinniśmy produkować MiG-29, jutro będzie o tym, że najlepsze są Rafale (+/- 5. generacja) i powinniśmy natychmiast kupować i produkować Rafale. I sze kręczi ...
      Potem przyjdzie jakiś komentator i napisze, że to styropianowscy debile z rusofobią odrzuciły MiGi-29, a prawda jest taka, że
      * Niemcy (RFN) "oddało" nam NRD-owskie MiGi w 2001 i je wzięliśmy (23 sztuki).
      * przetarg na nowe samoloty był ogłoszony w też 2001 (końcówka AWS-u), zmodyfikowany 2002 (SLD, zmniejszono liczbę zamawianych maszyn, bo pojawiły się te poniemieckie),
      * w przetargu startowały F16, Gripeny i Mirage 2000,
      * rozstrzygnięcie przetargu w grudniu 2002 (nadal SLD)
      * podpisanie umowy na zakup 48 F16 w kwietniu 2003 (nadal SLD - rząd Leszka Millera, choć już w cieniu afery Rywina).
      * dostawy w latach 2006-2008.
      Cały ten czas prezydentem RP i zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP (1995-2005) był Aleksander Kwaśniewski (ZSMP/PZPR/SLD). W latach 1993-2005 przez 8 lat (1993-1997, 2001-2005) rządziła koalicja SLD/PSL, a 4 lata (1997-2001) AWS z przystawkami. Ale nie - to te wstrętne solidaruchy zamordowały polski przemysł lotniczy, a najgorsze to te wredne kaczory (to nic, że do 2005r nigdy nie byli przy władzy, na początku doradzali Wałęsie, ale Bolek wolał wspierać "lewą nogę" i ich pognał). Na pewno nie zrobił tego przecież Balcerowicz do spółki z ministrem/komisarzem Lewandowskim, którzy wszystko wyprzedawali za bezcen, prawda?

  • @winogronek1290
    @winogronek1290 Год назад +2

    Politycy raczej nie mają żadnych sympatii bądź antypatii do zamówień, raczej działają na nich pojedyncze lobby producentów. Na przykład ostatnio zakupiono francuskie satelity dla wojska zupełnie zapominając że Francja sympatyzuje z Władimirem P, Gerhardem Szrederem z niemiec i ogólnie Platformą Obywatela.

  • @piotrpiotr7672
    @piotrpiotr7672 Год назад +3

    Mig 29 używany w Polsce, NRD i Czechosłowacji nie był nigdy samolotem wielozadaniowym. To jest samolot myśliwski. Samolotem wielozadaniowym w Polsce jest dopiero F-16.

  • @robertws181
    @robertws181 3 месяца назад

    ....i nasze kombinatorstwo doprowadziło do tego,iż zostaliśmy z ręką w nocniku !

  • @blackhawk2980
    @blackhawk2980 Год назад +4

    "Wielozadaniowy MiG29"? Sądziłem, że ta maszyna nie została zaprojektowana jako wielozadaniowa, a raczej pełniła rolę myśliwca frontowego wg sowieckiej/rosyjskiej (a więc także sowieckiej) nomenklatury😉
    Nie zmienia to faktu, że w latach 90. sowiecka "lokomotywa" była najlepszą naszą maszyną bojową...
    A propos licencji na samoloty bojowe to nie zaszkodziłoby, żebyśmy coś choćby na licencji produkowali🙂

    • @voli11
      @voli11 Год назад +1

      Mig-29 i Su-27 powstawały jako czyste myśliwce, ale w latach '80 przystąpiono do opracowania wersji wielozadaniowych (a jednocześnie morskich), bazując na znacząco zmodernizowanych konstrukcyjnie płatowcach. Podobną drogę rozwoju przeszło bardzo wiele samolotów, z wersji na wersję dojrzewając i zyskując nowe możliwości.
      Tyle, że im się gruba obsuwa zrobiła po tym jak sojuz się rozleciał, skarbonka potłukła a możliwości ciupkę zwiędły.

    • @peceed
      @peceed Год назад +1

      @@voli11 Tak samo było z F-15 i F-16, przy czym ten drugi został uwielozadaniowiony jeszcze na etapie prototypu.

  • @voli11
    @voli11 Год назад +2

    Psst, 9.12A nie jest samolotem wielozadaniowym. To myśliwiec, kropka. Zdolność do zrzucania klasycznych bomb grawitacyjnych, użycia rakiet niekierowanych czy działka przeciw celowi naziemnemu to jeszcze nie jest wielozadaniowość ;) Tu by się musiały pojawić inne, nowsze cyferki po dziewiątce lub stosowna moderka.

  • @grzegorznowacki7025
    @grzegorznowacki7025 Год назад +1

    Akurat ta wersja miga 29 używanego przez PSP jest wersją myśliwską z ograniczoną możliwością atakowania celów naziemnych...serdecznie pozdrawiam 😀👏👏👏

  • @tomaszk3014
    @tomaszk3014 Год назад +1

    Ciekawe, nie miałem o tym pojęcia.

  • @lukaskania6879
    @lukaskania6879 Год назад +8

    A szkoda że nie zakupiliśmy licencji na miga 29.🤷‍♂️Tylko w latach 90 dziesiątych Polska była biedna i skorumpowana. Cóż Wałęsa zrobił drugą Japonie! 😂

    • @jezuschrystus.onlycash
      @jezuschrystus.onlycash Год назад +2

      Wałęsa to cieć po zawodówce. Miał doradców z doktorarami. Np. Kaczyńskich.😁

    • @lukaskania6879
      @lukaskania6879 Год назад +1

      @@jezuschrystus.onlycash tak i Mazowieckich, Balcerowiczów i innych typów spod ciemnej gwiazdy😂

    • @peceed
      @peceed Год назад

      @@lukaskania6879 Balcerowicz to mr. Nobody z przerostem ego który podżyrował plan Sachsa, swoją drogą napisany w jeden dzień na kolanie. Sachs zdołał już zmienić poglądy (Chiny go wyleczyły), a Balcerowicz nie.

  • @lukaskania6879
    @lukaskania6879 Год назад +6

    Zapomniałem dodać że jest tak jak autor za pozyskaniem i współpracą europejskich samolotów. Czy to Eurofighter czy Jas-Gripen a nawet fracuskich Rafael. Mam nadzieje że przyjdzie wkońcu normalny rząd i unieważni kontrakty-umowy na samoloty Fa50 czy haubice k9A1 a nawet czołgi k2, które niespełniają wymogów wojska Polskiego. Tyle w temacie i łapa 🤚. Dziękuje za materiał i ciekawostki związane z migiem 29👍

    • @tazkforcealpha
      @tazkforcealpha Год назад

      :D

    • @piotrd.4850
      @piotrd.4850 Год назад +1

      xD przyjdzie, przyjdzie.... i nazywa się budżet na 2024.

    • @Harrier787
      @Harrier787 Год назад +1

      Rafale, nie Rafael✈️

    • @lukaskania6879
      @lukaskania6879 Год назад

      @@Harrier787 dzięki za uwage za błąd w pisowni. 👍😁

  • @grzesiekdobosz4065
    @grzesiekdobosz4065 Год назад +2

    Ciekawa opowieść. W końcu Francuzi w przetargu na samolot wielozadaniowy oferowali Polsce Mirage 2000. No ale dużo dał offset , w końcu taka Astra II to nie byle co. Swoją drogą ciekawe dlaczego nie chcieli sprzedać Rafale.
    Jeśli Pan ma możliwość i więcej materiałów proszę poruszyć temat zakładów w Tibilisi które produkowały Su 25. Po rozpadzie Sojuza coś tam chcieli samemu nawet byli blisko.

    • @dkrakovsky
      @dkrakovsky Год назад

      Mówisz o sprzedaży Rafale w czasie przetargu na WSB? Przetarg był rozstrzygnięty w grudniu 2002r czyli około roku od rozpoczęcia wdrażania Rafale we własnych siłach przez francuzów, więc ta oferta nie miała sensu. Dziś to raczej nie ma szans na niego chociaż jest dobra maszyna z doskonałym system WRE

    • @grzesiekdobosz4065
      @grzesiekdobosz4065 Год назад

      Możesz mieć rację. Nie mam nawet czasu żeby to sprawdzić. Pozdrawiam

    • @peceed
      @peceed Год назад +1

      Cena by się nie spięła, do tego Francuzi chcieli opchnąć swoje Miraże. A cały przetarg był chyba na samolot jednosilnikowy.

  • @MrCzarnm
    @MrCzarnm Год назад +3

    Jak Su-39 nie różnił się od Irydy to ja jestem żydowski król. MiG-29 to byłby technologiczny skok i wejście do grona producentów samolotów naddźwiękowych. Wystarczy zobaczyć co powstało w Izraelu na bazie Mirage - Nasher,Dagger,Kfir. Podobno oferta objęła również MiG-AT i podpisano wstępne porozumienie a to już był kolejny błąd. Teraz na tym etapie nie do nadrobienia. Odnoszę wrażenie że dyrekcja zrobiła wszystko co można było zrobić aby nic nie robić. Ciężko, trudno, nie ta technologia.. zdecydowanie niewłaściwi ludzie.

  • @arnipredator
    @arnipredator Год назад +1

    Najlepiej rosja i chiny i będzie miód.

  • @arnipredator
    @arnipredator Год назад +1

    Mirage 2000 widziałem nad Irackim niebem w 1989 roku,gdy pracowałem tam,robiły wrażenie,a dzisiaj???? po tylu latach??

    • @peceed
      @peceed Год назад +2

      Mirage 2000 jest młodszą konstrukcją od F-16.

  • @draak9764
    @draak9764 Год назад +3

    Dopiero Gripen E jest sensownym myśliwcem, a poprzednie wersje Gripena były czymś niewiele lepszym od FA-50.

    • @peceed
      @peceed Год назад +1

      Bredzisz. Przede wszystkim Gripen od początku redukował sygnaturę radarową, optyczną i termiczna, miał lepszy radar od EL/M-2032 i wbudowany IRST.
      Do tego ekstremalnie efektywny defensywny system WRE i znacznie lepszą manewrowość, większą prędkość maksymalną. Ilość zabieranego uzbrojenia również jest o połowę większa.

  • @ggnagognagoma2462
    @ggnagognagoma2462 Год назад +4

    Tu fobia rządzących aferałów styropianowców zaważyła. A oferta na licencje na Miga 29 była sygnalizowana w ówczesnej prasie lotniczej i jej olanie było grubym błędem. Jak podobnie jak Limy w całości z silnikami dla Rzeszowa byłaby wzięta i fotelami zwiezdy

  • @mackozbogdanca192
    @mackozbogdanca192 Год назад

    A co takiego mistrzu w Polsce sława się wiązką elektronów w próżni? Jakieś przykłady takich wyrobów?

    • @Balszoi
      @Balszoi  Год назад +1

      Nie wiem co się sława w Polsce. Za to masz tu pierwszy z brzegu link do firmy, która wykonuje spawanie elektronowe w Polsce ;) ms-mech.pl/oferta/spawanie-elektronowe

    • @mackozbogdanca192
      @mackozbogdanca192 Год назад

      „Sława” to wymysł słownika w IPhone, amerykański szajs. Co do ogłoszenia firmy do której link podałeś. Jak duże są te struktury które spawa ta firma? Od kiedy jest na rynku i świadczy swoje usługi? Przypominam że mówimy o początku lat 90-tych.

    • @Jenotpl
      @Jenotpl Год назад

      @@mackozbogdanca192 Nie masz pojęcia kompletnie o czym mówisz

    • @peceed
      @peceed Год назад

      @@Jenotpl Głupkom wydaje się że w Polsce niczego nie potrafiono. A to Polskie firmy wybudowały Libię i Irak.

  • @jarosawkonieczny500
    @jarosawkonieczny500 Год назад

    Moglibyśmy mieć produkcję Grippena i co z tego? Tak w służbie mamy F-16 czyli pełnokrwistą maszynę bojową a nie szwedzkiego nielota.

  • @tomasz7386
    @tomasz7386 Год назад +2

    Szkoda że nie możemy kupić mig - 35. Rosyjskie samoloty są bardzo dobrze zaprojektowane, choć ustępują wyposażeniem elektronicznym samolotom zachodnim.

    • @PolakInHolland
      @PolakInHolland Год назад +1

      Ty powaznie? Ile jest warta kacapska technologia widac za wschodnia granica.

  • @smekesmekes
    @smekesmekes Год назад

    Te projekty to szkaradne, nie wiem czemu, ale sam potrafie ładne kształty odrzutowców wymyśleć, także 6-generacji i takie tworze do latania.

  • @pawezmijewski450
    @pawezmijewski450 Год назад

    Dla kogo ta Brazylia będzie klepać te Gripeny? Dla siebie? Czyli 36 szt. i ich ewentualną konserwację? Czy może są jakieś kontrakty, które zwiększą produkcję ponad ten niecałe 300 szt. które zostały wyprodukowane do tej pory? Lubię kanał, ale czasem strasznie lecisz populizmami

    • @peceed
      @peceed Год назад

      Przede wszystkim będzie robić dla siebie cześci zamienne, do tego serii zamówień będzie więcej i ostateczna liczba wyprodukowanych samolotów też będzie większa. Celowo zdecydowali się na ofertę która dawałą największy transfer kompetencji.