Koguduse kujunemisest (20):

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 апр 2024
  • Hea sõber, oleme jõudnud 20.-nda vaatluseni algkoguduse kujunemisest.
    Seekord räägime algkoguduse elu koormanud probleemidest. Mõnda neist võiks kirjeldada isegi kriisidena. On probleeme, mis on kogudust algusest peale saatnud. Näiteks diskussioon #naiste positsiooni, õiguste ja rolli üle koguduses.
    Heebrea kiri aga tunneb muret selle üle, et paljud ristitud koguduse liikmed, selle asemel, et osaleda Issanda poolt seatud leivamurdmisest - jäävad meelsamini koju ja tegelevad muude asjadega. Nii kirjutab Heebrea kirja autor otse: "Ärgem jätkem maha oma koguduse kooskäimisi, nõnda nagu mõnel on kombeks, vaid manitsegem üksteist..." Hb 10:25
    Pastoraalkirjad räägivad sobivate koguduslike #kaastööliste otsimisest. Küsimus on selles, kes need on, kellele võiks usaldada koguduses juhtivaid ülesandeid?
    Apostlite tegude raamatut lugedes märkame kuidas liiga jäigad teoloogilised seisukohad, hoolimata muljetavaldavatest argumentidest, tekitasid kujunevates kogudustes kitsikust. Oli vaja Püha Vaimu juhtimist, et kõrvaldada takistused evangeeliumi leviku teel.
    Johannese ilmutuse raamatus aga manitsetakse, et #leigus ja otsustamatus ning #kohandumine ajavaimuga röövivad koguduse läkituselt jõu ja veenvuse. (Ilm 2). Seegi on tänini probleemiks.
    Seda probleemide loetelu võiks veel jätkata.
    Kui kõiki Uues Testamendis leiduvaid viiteid erinevatele probleemidele arvestada, siis algkogudus seisis väga suurte väljakutsete ees.
    Siin on nii teoloogilisi kui praktilise elu probleeme.
    - Hea nõu oli ja on alati kallis. Kuid keegi ei saanud ka öelda, et seda poleks antud. Jeesuse ja tema apostlite sõnum ning Püha Vaimu juhtimine aitasid toona ja aitavad tänagi probleeme ületada.
    Tooksin välja mõned reaktsioonid:
    Apostel Paulus toonitab, et uskumused ja tavad ei peaks koguduses kuidagi vastanduma.
    Nii ütleb apostel Paulus Filipi kogudusele: Fl 4:8 "Viimaks veel, vennad, mis iganes on tõene, mis auväärne, mis õige, mis puhas, mis armastusväärne, mis ülendav, ja kui miski on vooruslik ja kui miski on kiidetav, seda arvestage!"
    Teoloogilise kindluse saavutamiseks keskenduti tugevale #kristoloogiale.
    Fundamentaalne küsimus millele tuli ikka ja jälle vastata oli: Mis alusel me peame Jeesust Kristuseks. - Ei piisanud Jeesuse ainulaadse eetika kuulutamisest. Oli vaja ka rõhutada, et Jumal on ennast ilmutanud Jeesuses ainulaadsel ja ületamatul viisil. Ja teeb seda tänini.
    1Kr 12:3 kirjutab Paulus: "ükski ei suuda öelda: "Jeesus on Issand!" muidu kui Pühas Vaimus."
    Püüdlused säilitada koguduse kuulutuse ainulaadset mõju taandusid ikkagi usklike elu tunnistuslikule autentsusele. Selles sisaldus äratundmine, et mitte ainult suured kõned, mis küll inspireerivad usklikke kristlikule elule, ei kasvata kogudust arvuliselt ja sisemiselt. Vaja oli vaja ka kaastundliku sotsiaaltööd, ettevalmistatud jumalateenistuse vorme, südameid puudutavat muusikakultuuri, usaldusväärsust suhtlemises ja loobumist enese ülistamisest ja liialdustes. See kõik vajas pidevat vaimulikku süvenemist õpetusse ja ümbritseva elu väljakutsetesse.
    Struktuuriliselt väljendus see elavas #mitmekesisust siduvas #ühtsuses.
    Evangeeliumi kõikehaaravale avarusele pidi vastama ka avar kogudus.
    Evangeeliumi lepitavale ja ühendavale sõnumile pidi vastama ka siduv koguduslik elu.
    Vaja oli Jumala perekonnaks ühendada kõige erinevama usulise, sotsiaalse ja etnilise taustaga inimesi. Samas ei tohtinud eksida ka ebamäärasusse.
    Niisiis tuli vältida hirmunud kapseldumist ja samas leida ka uusi dialoogi vorme ümbritseva kogukonnaga. Sellest kujunes ranguse ja kohanemise vahelise tasakaalu leidmise teekond.
    Kõike seda on lihtne tagantjärgi kirjeldada. Kuid nagu tänaseni näeme, on neid väljakutseid väga raske rahumeelselt ja konstruktiivselt lahendada. Alati on lihtne öelda, mis on valesti, mida ei tohiks olla või peaks tegema.
    Kuid arvestada tuleb sellega, et kogudusena on meile usaldatud inimkonna suurim aare - evangeelium ristilöödud ja ülestõusnud Issandast, kes on meid päästnud surma, patu ja saatana meelevallast.
    Järgmine kord räägime koguduslikust motost - "Üks kõigi eest!"
    Kohtumiseni.
    @JoosepTammo

Комментарии •