#Algkogudus

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 30 апр 2024
  • Hea vaataja, täna mõtiskleme algkoguduse jumalateenistuse üle.
    Siinkohal hakkab meile silma mõiste "#oikos". Esimese koguduse kohta on Apt 2:46 öeldud, et nad "murdsid leiba kodasid mööda". Mõistet "#koda" või "maja" kasutati toona mitte ainult hoone, vaid ka perekonna sotsiaalse struktuuri kohta. Koja või kodu juurde kuulusid vanemad ja lapsed, sageli ka vallalised sugulased, koduabilised ja isegi vabad inimesed. Peret juhtis perepea, tavaliselt selle maja peremees - pater familias. Teda vaadeldakse perekonna usaldusväärse juhina. Seda usaldust toestasid sotsiaalsed suhted ja kokkulepped. Ta oli oma naise armastav abikaasa, laste eeskujulik isa, teenijatele vastutustundlik tööandja ja orjadele õiglane peremees.
    Samas oli kõigis eelpool loetletud suhetes ka domineerimise moment.
    Muidugi kuulusid pereisa vastutusalasse ka usulised toimingud ja pühade pidamine. Seega oli ta ka perekonna vaimulik juht - n.ö. selle koja ehk oikos'e kaplan.
    Uue Testamendi autorid ütlevad, et algkogudus kogunes sageli kodudes. Muidugi oli ka alternatiivseid võimalusi: Apostlites tegudest loeme, et Efesoses koguneti ka "klubihoones". Piibli välistes Pauluse elu kirjeldavates ürikutes on kirjas, et apostel on rentinud Rooma väravate juures koguduse kooskäimiseks lauda.
    Kodud olid siiski kindlasti praktilisemad ja turvalisemad kogunemise paigad. Siin eeldati teatud tutvuskonda. Kuid neis võis toimuda ka erakorralisi kogunemisi, mis ületasid tutvuskonna piire. Näiteks on teada, et Rooma kuberneid on pidanud eramajades isegi kohtuistungeid. Seega võib arvata, et algkoguduse kohtumised võisid vahel kasvada ka tavapärasest suuremaks.
    Jõukate kristlaste arv, kellel oli avar eramaja, ei olnud tõenäoliselt siiski väga suur. Rooma villade stiilis majades võis olla külaliste arvu ülempiiriks umbes 50 inimest. Sisehoovi ja sellega piirnevatesse ruumidesse saanuks veel mõned külalised majutada. Varakristlik teoloog ja eksegeet #Origenes märgib teatud pahameelega: "Mõned isegi ei märka, millal (Pühakirja) ette loetakse, vaid tõmbuvad kaugematesse ruumidesse ja tegelevad seal maiste asjadega" (Homily Ex 12:2).
    Tundub, et turuhindadega tegelemine on algusest peale konkureerinud jumalateenistusega. Kuid "oikos" ehk koda pakkus algkristlikule kogudusele kohtumispaigana ka mitmeid eeliseid ja võimalusi.
    Nende võimaluste hulgas oli kindlasti väga tähtis asjaolu, et "oikoses" oli alati koht ka avalikele või poolavalikele pidusöömaaegadele. Nende söömaaegade eesmärgiks oli ühine söömine ja mõttevahetus. Need olid sotsiaalse suhtlemise ideaalsed keskkonnad. Niisiis oli kodu ehk koda parim ruum Issanda surma ja ülestõusmise mälestamiseks. Siin said kokku kreeka-rooma kultuurile omane pidusöömaaegae ja juutlik paasasöömaaja traditsioon. Kuid sellest räägime hiljem.
    Järgmine kord räägime algkoguduse seltskondlikkusest.
    @JoosepTammo

Комментарии •