Bardzo przyjemnie się słucha tego pana :) widać że gość tym żył że jest dumny że się do tego przyczynił :) tak powinni pracować dzisiejsi inżynierowie by robili swoje maszyny pojazdy itp z dumą i by za kilka naście kilka dziesiąt lat nie musieli się ich wstydzić tylko by było z nich dumni i z dumą o nich opowiadali tak jak ten pan. Może wtedy nie wychodził by taki szit że byle do gwarancji a potem niech się dzieje co chce. Zostawiam subskrybcje i łapkę w górę oczywiście no i dzwoneczek i z niecierpliwością czekam na kolejne materialy. Życzę miliona subskrypcji a temu panu dużo zdrówka i sto lat
Wczoraj miałem okazję poznać wója mojego kolegi. W `70 latach pojechał z pierwszymi Bizonami do Szwecji i pracował tam całe żniwa. Też opowiadał o helikopterach i o tym,że w fabrycznie nowych kombajnach brakowało hamulców i Szwedzi bali się jeździć po swoich górkach. Opowiadał też jak z Białegostoku pociągiem jechał na kilka tygodni do Związku Radzieckiego na kurs serwisowy do fabryki traktorów K700.
To że jest "kanciaty" to daje mu uroku :) mam 24 lata a od dziecka marzyłem żeby kupić bizona w tych latach od 5 lat nim jeżdżę ale w tym roku go dopiero kupiłem odkąd pamiętam to ten bizon mi towarzyszył jeździło się na rowerze szukało się gdzie one kosza raz naliczyłem 13 sztuk stojąc w jednym miejscu i patrząc na otwarty teren :) to były czasy Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Witam to prawdziwy gosc,który zna się na rzeczy wie co mowi.Sam posiadam Bizona ZO56 77r jeździ,kosi jak ta lala i jestem z niego dumny i dbam o niego.Pozdrawiam
Przepięknie się Pana Józefa słucha, kawał historii. Z tego co pan inż. mówi w tamtych czasach wielu polskich rolników stać było na nowy kombajn. Gdzie teraz przeciętny rolnik może sobie pozwolić na nowy kombajn??
Bardzo ciekawy film :) Nie mogę doczekać się kolejnych odcinków. Szkoda tylko, że wszystko upadło. Film pokazuję jaki był kiedyś potencjał w naszym kraju, mimo krótkiego okresu po wojnie. Szkoda, że więcej maszyn nie sprzedawało się na zachód, ponieważ byłby większy nacisk na modernizację i może historia potoczyłaby się troche lepiej. Pozdrawiam Panów konstruktorów Bizona i wszystkich użytkowników tej jakże dobrej maszyny na owe czasy (posiadamy w gospodarstwie cały czas ZO50). :)
I tu idealnie pasuje powiedzenie: Kto się nie rozwija, ten się cofa. Sztywne ramy technologiczne doprowadziły zakład do upadku. Bizon super ZO56 z 1990 r. : wszystkie nastawy i regulacji wykonywane wokół kombajnu, Często brak nawet kabiny, zbiornik 1500l, wydajność 4-5 t zboża na godzinę. Wymiana klepiska na kukurydziane to wgl jakaś abstrakcja, zatykająca się chłodnica, skrzynia z dyfrem od sześćdziesiątki. Claas dominator 98 sl MAXI z 1990r : wszystkie nastawy i regulacje wykonywane z poziomu kabiny, czujniki strat ziarna, komputer pokładowy, napęd hydrostatyczny, okurzacz na chłodnicy, klimatyzowana kabina, zbiornik 5700l, wydajność ok 12t zboża na godzinę, klepisko multicorp, przystosowany do omłotu kukurydzy, wszystkie regulacje proste i części nie do zdarcia. Nieporównywalna przepaść technologiczna.
Tak jak z sieczkarniami do kukurydzy. Orkany i claasy z lat 70 są na podobnym poziomie a w latach 90 Claas jest potęgą a orkan był nadal na poziomie lat 70
super materiały, że ja dopiero na to trafiłem 😅 Pozdrawiam Pana Józefa i dziękuję za Super kombajn 👏 jest od 86r. od nowości i jeszcze długo posłuży 👍👍👍
Moglibyście poświęcić odcinek bądź pare zdań na temat początków Rekorda, a konkretnie modelu Bizon Z055 America, po wielu latach powracał na polskie pola - warty uwagi model.
Najchętniej chciałbym by poruszono kwestię związaną ze słynną krótka gardzielą i młóceniem w pozycji na stojąco. Dość gorący temat o który często kombajniści kruszą kopie. Zawsze mnie zastanawiało dlaczego nie zauważono tego w momencie projektowania i czy faktycznie była to wada.
Super opowieść. Najważniejsze że jeszcze jeżdżą po polskich polach, no i ich unikalny ryk, w zimie o bizonach przypominały mi Autosany jak się jeździło do szkoły.
Zróbcie odcinek o bizonach Bs z110 . Mam taki z 1987 prototypowy . Kombajn do dzisiaj robi porządną robotę i mówiąc skromnie Objechałem nawet nowy mały kombajn producenta nie będę mówił . Dobrze wyregulowany BS idzie jak rakieta . były też BS-sy A chyba dokładnie 3 sztuki o oznaczeniu ale tylko na dokumentacji BX były to kombajny na klawiszach . Myślę że warto zagłębić się w historię tego modelu. Materiał bardzo dobry, bardzo ciekawy o historii bizon z056. Można zobaczyć na moim kanale ten kombajn . Pozdrawiam .... .
Z tego co ja pamiętam z tamtych czasów to 90% rolników nie było stać na taką maszynę. Główni odbiorcy to były PGR-y i SKR-y. Dopiero od 1988 roku to zwykli rolnicy zaczeli okupować Płoc ze sławnym przejazdem Bizonem przez most. Pozdrawiam
Bardzo dobry film, oby tak dalej, zgadzam się z LamborghiniGrand coś więcej na temat Bs-a, gigantów, dynamiców. Musze zadać to pytanie, czemu czerwony rekord zo58 się grzał? Jak wiemy w niebieskich to poprawili, ale czemu trzeba było tak długo czekać na poprawę tego układu. Robicie dobrą robotę takimi filmami.
zbyt mała wydajność chłodnicy, bęben który w teorii zapobiegal zasyfianiu sie chłodnicy był napędzany siłą wentylatora chłodnicy zamiast od razu hydromotorem i nie spełniał on swojego zadania oraz zamiast chłodnicy oleju jak w suprze był wymiennik ciepła (woda chodziła olej) nie były to najlepsze rozwiązania i dlatego sie grzal. Jeśli napisałem coś źle, proszę mnie poprawić :)
Jest o tym w odcinku o silniku. Przede wszystkim był problem ze zbyt mało wydajnym układem chłodzenia. W niebieskich zastosowano już większe chłodnice od Giganta. Nie stosowano ich wcześniej był na nie deficyt
Z serwisem lotniczym to fakt, super posunięcie. Na początku lat 90'tych to przejazd Bizon'a to było coś, w końcu ery kosiarek konnych ect. Ten odgłos silnika, niejeden sportowy wóz może smakiem się obejść.
A ja mam takie pytanie, Dlaczego niektóre eksportowe egzemplarze zostawały w kraju? Czy czegoś im brakowało? Jak wyglądał eksport maszyn na gąsienicach, podobno były wersje przystosowane do zbioru ryżu? Dlaczego gigant nie osiągnął takiego sukcesu jak Super czy Rekord?
Kombajny podobnie jak i inne sprzęty idące na eksport przechodziły kontrolę jakości,jak coś było nie tak to mogli cofnąć taki egzemplarz,te do zbioru ryżu szły na Egipt i chyba Maroko,lecz wiele przerobiono na normalne i albo wróciło do kraju albo wcale nie poszło na eksport
Bardzo ciekawy i interesujący film. Mam też pytanie. W filmie było odniesienie do tego że Super mógł być bardziej "okrągły" nie taki kanciasty lecz po prostu nie było środków na nowe maszyny do produkcji itp. Ma pan jakieś rysunki/plany, żebyśmy mogli się dowiedzieć jak Bizon miał wyglądać?
Chciałbym zapytać o kolor lakieru. Zasadniczym kolorem była tzw czerwień meksykańska, potem niebieski. Ale spotyka się bizony miodowe żółte bordowe. Czy to ma jakieś uzasadnienie ( tak jak w traktorach żółte na kraj czerwone na eksport) czy może wg specyfikacji odbiorcy czy poprostu malowano jak leci jaka farba poprostu była na hali?
posiadam bizona z 1994 byl kupowany nowy i lakier jak by yl swiezo pomalowany a bardzo przyjemny film aby tak dalej dziekoje bardzo a dzwiek bizona przycmiewa inne kombajny wielki szacunek dla tego ze zostal ten przepiekny silnik zamontowany
Przejażdżka z wujasem po złocistym łanie czerwonym Bizonem miała rozmiary wydarzenia roku! Tak... Pany, co pokazują te wskaźniki l/min? I czemu są dwa? Pozdrawiam
Mnie bardzo ciekawi dlaczego Bizony wychodziły w różnych kolorach? Skąd to konkretnie wynikało? Wiem że braki czerwonej farby etc ale czy ktoś decydował że tego Bizona malujemy na czerwono a tego na bordowo?. Czy właśnie bordowe kombajny wychodziły tylko w 1986-stym roku?. Skąd różne wersje kabin starego typu? , czemu niektóre były białe , inne czarno białe a jeszcze inne cale czerwone? skąd różne wersje tylnych okien? czemu niektóre mają pojedyncza szybę inny podwójną a inny tak małą szybę że nic nie widać?. Czemu w latach 85-86 w pojedynczych bizonach wrócono na chwilę do starego wzoru malowania ,,FMŻ"?
Ojciec opowiadał że mieli z dziadkiem kupić nowego bizona ale za nowego bizona kupili ursusa 1012, ładowacz, rozrzutnik obornika, pług, i używanego bizona z kompletem wszystkich ale to kompletnie wszystkich części jakich się dało właśnie kupili. To były czasy... Za 2 świniaki było pół bizona...
Witam, posiadam bizona Supra z roku 1989, maszyna spisuje się dobrze jest na bieżąco przeglądania i przygotowywana do żniw. Moje pytanie jest następujące, dlaczego nie montowane w standardzie kabin do suprów? a bynajmniej nie do wszystkich.
@@lukaszochocki1726 i to właśnie było chore, równie dobrze mogli sprzedawać kombajny z 3 kołami a za 4 kazać sobie dopłacac bo czwarte koło w kombajnie to już,, luksus''
Świetny materiał, to prawda że wojsko zaprojektowało hydraulikę w Bizonie? Czy fabrycznie były zakładane silniki SW400 z turbodoładowaniem do Bizona Super i może były jakieś egzemplarze z innym silnikiem? Według początkowych założeń konstruktorów ile hektarów miał skosić Bizon w jednym sezonie?
Kontrolki mi nie dzialają na wcisniętym kluczyku , tylko na postojówkach - jak to naprawic ? Ja mam ciekawy egzemplarz Bizona Super Z056 z 1982 roku i on ma nie symetrycznie rozmieszczone swiatla (reflektory w podescie) co jest ciekawostką bo inne mają symetrycznie :) Moze cos wiecej Pan opowie o chwytaczu plew ? Interesujące jest tez dlaczego w Lublinie produkowano hedery do Bizonow do roku 84 a pozniej zmieniono konstrukcje i produkowano je w Płocku .
PolskiNiedzwiadek bardziej mi chodziło o połoenie kabli w stacyjce poprzekładaj je bo mi sie wydaje ze są poprostu te od kontrolek podłączone razem z pierwszą pozycją stacyjki...a zapali kombajn po włorzeniu kluczyka czy trzeba przekrecic k dopiero?
Tech mech 16 pali po wlozeniu kluczyka , klakson , kierunkowskazy i kogut dziala , a nie dzialaja wskazniki i kontrolki na pulpicie przy dzwigni zmiany biegów . Rozkrecalem , patrzylem a dojsc przyczyny nie mogę , stalo się to nagle w srodku zniw podczas odpalania .
To pan odkręci kable i na krótko sprawdza przy których styku zapalają sie kontrolki i wtedy ten kabelek podłączyć pod kluczyk tak jest identyczna stacyjka co w zetorach czy sześćdziesiątkach
Ja też należę do fanatyków polskiego bizona z056.Miałem to szczęście pracować na takim bizonku jako pomocnik operatora😂,śmiesznie to brzmi,ale dzięki temu mogłem poznać te piękna maszynę od podstaw i nauczyć się kosic.Mama mi opowiadała że od 4 roku życia biegałem za nimi po polach .nadnienie ze nie pochodzę ze wsi ale koło nas było kilka pól i tam uciekałem patrząc jak kosza bizony.Dzis mam 37 lat i dalej się za nimi uganiam .Faktycznie facet jest dzieckiem do końca życia😂😂.Bardzo miło się ogląda ten program i jeszcze milej słucha Pana Józefa.brawo Wy.
Ciekawi mnie to, czy teraz też byłby taki boom na polskie kombajny, i jeszcze jedno, nie mogłem się znikąd dowiedzieć jak to jest z tytułem handlowym "BIZON", czy gdybym chciał reaktywować/otworzyć fabrykę nowych bizonów to musiałbym ten tytuł odkupywać od kogoś ? Liczę na odpowiedź. Pozdrawiam.
New Holland to było wrogie przejęcie, hipotetycznie rzecz biorąc jeśli Bizon by był w produkcji uważam ze to samo by go spotkało co Ursusa, czyli działanie na krawędzi bankructwa, w PL niestety rządzi NH potem długo długo nic, prędzej można na polach Valtre spotkać niż nowego Ursusa pzdr
Cały czas ten sam błąd. Nawet konstruktor zapożyczył z języka potocznego liczbę wytrząsaczy. Otóż wytrzasacz był jeden klawiszowy, tylko liczba klawiszy się zmieniała A nie liczba wytrząsaczy....
Seria bizonow bs u mnie ludzie dużo mówią że jest podobny do deutza fahra 36.10 pomimo tego że bs był na rotorze czy FMZ brał na testy ten kombajn jak kiedyś 512 czy claysona jak Pan mowil :) chciałbym tez usłyszeć dlaczego większość mówi że dynamic jest nie udanym kombajnem ;) Przyznam się że każdy na wsi rolnik miał bizona a my tata miał same niemieckie kombajny właśnie 512 porównywalnie do bizon super potem kupił 514 co już był trochę lepszy niż bizon i właśnie większość teraz jest 514 czy 524 my sami kupiliśmy teraz df 36.10 i jest to już przyjemność z pracy a wydajność podobna do bs a mimo tego bs jest tańszy. myślę że bizon miałby szanse dorównać gdyby nie rozpad firmy :/
Wszystko ładnie pięknie ale jedno w tej historyjce nie pasuje a mianowicie bizony nie radziły sobie w sytuacji kiedy w zbożu było dużo zielonego zielska bądź też zboże było wilgotne w przeciwieństwie do Fortschritta E 512 który nie miał z tym problemu
Dlaczego w bizonie Z056 nie zostały poprawione hamulce? Bo zawsze jak się je podkręci to się grzeją, a gdy są popuszczone to praktycznie służą za spowalniacz, a nie hamulec.
Przecież było powiedziane w wywiadzie, fabryka nie miała na to ani pieniędzy ani maszyn na modernizacje. Druga sprawa to prostota i prymitywność hamulcy bębnowych mechanicznych, kombajn to nie wyścigówka która musi mieć 6cio tłoczkowe zaciski i nawiercane wentylowane ceramiczne tarcze. Nie zapominajmy też że wierchuszka na Kremlu nie mogła pozwolić żeby "jakichś polski Bizon" był lepszy od ich Nivy.
Najlepiej jak byś zrobił materiał z tym panem i opowiedział by o wszystkich modelach między innymi gigant bs dynamic a i ciekawi mnie dla czego bizony super z056 były malowane w kilku kolorach bodajże czerwony żółty taki miodowy i wiśniowy coś takiego
Witam super seria, kciuk w górę, apropo pytań na temat bizona, czytałem kiedyś artykuł na temat skrzyni w suprze i czy to prawda, że obudowa skrzyni w projekcie z założenia miała być odlewana z żeliwa, ale ze ze wzgledu na brak wymaganej technologii zastąpiono ją korpusem spawanym z blach i tak zostało niemalże do końca produkcji, z niecierpliwością czekam na kolejny odcinek i na odpowiedź na moje pytanie. Pozdrawiam
Bardzo fajny film Dziś bizon miałby 650KM zbiornik 14500tyś l i heder 12m:-) Jest jakiś jeszcze zachowany nowy egzeplasz bizona?który np się nie sprzedał?
@@kacpersawkowski4772 I za to coś to powinien im konserwator zabytków zrobić wjazd na firmę. Zniszczyć kawałek historii, tak ot, po prostu. Chyba tylko żeby nas bardziej upodlić. Powinien stać w muzeum a nie trafić do huty...
Nie rozumiem gościa monopol na nie nasyconym rynku, export na zachód a on płacze że nie mieli pieniędzy na modernizacje i 30 lat klepali bez zmiany taśmy produkcyjnej i choćby oblachowania coś tu sie nie trzyma kupy ktoś musiał przejadać te zyski z tej dojnej krowy pt. FMŻ.
Do dzisiejszych czasów byli byśmy potęga w budowaniu maszyn rolniczych ciągników i kombajnów( nie mówiąc o innych rzeczach) gdyby nie ci komuniści którzy rządzą do dziś tylko w innych garniturach PIS, PO, SLD, PSL odkąd pamiętam już przeszło 25 lat w tych sejmach siedzą gnoje a wy na nich głosujecie wstyd!!! Co do programu miło się słucha dobra produkcja oby więcej takich tu a TV niech zdycha jak potrafią tylko stare programy puszczać i reklamy
Nikt na pewno nie ujmuje chwały bizonom ze ułatwiły rolnikom prace Inna rzecz ich jakość wykonania mój brat pracował w fmż w latach osiemdziesiątych jak śróba nie wkręciła się to młotek pomagał Ale i tak żeby nie one to jeszcze więcej rolników miało by garba na plecach
Szkoda że nie dali go wam ulepszać tylko małe zmiany mam new hollanda 8050, 1985 r. i posiadał już orginalnie klimatyzacje hydraulicznie otwieraną rurę drugi bęben młóconcy i chociaż takich ulepszeń brakowało bizonowi głupia rura hydraulicznie otwieraną a ile lżej lub klima a jaka milsza praca i wiele innych rzeczy dochodzi względem młócenia
Pierdolona komuna, wracamy do tych czasów i jest to straszne... Pan Józef bardzo konkretny, zna się na rzeczy i świetnie się słucha historii zza kulis produkcji
@@JezTerenowy prosto w sedno. tylko nie socjalizm a komunizm czyli jego ekstremistyczny odłam. komunizm to okropny ustrój którego ten świat powinien się kompletnie wystrzegać. w praktyce ekstremizm jakichkolwiek izmów jest okropny. nawet kapitalizm gdyby był zekstremalizowany byłby tragiczny w skutkach
@@strzeldrob6422 Kapitalizm to jest najgorsze ścierwo jakie tylko może być,skutki widać na świecie od 45r gdy usa stało sie mocarstwem a jeszcze bardziej pogorszyło się po upadku Związku Radzieckiego ,Socjalizm realny nie utopijny w pewnych kwestiach jest wręcz świetny,ale to tylko i wyłącznie moje zdanie.Może i rzeczywiście technologicznie państwa bloku wschodniego były zacofane ale po mojemu te 50 lat komuny uratowało jakiekolwiek wartości na świecie
@@h5j5j54 nie podzielam tego zdania ale widzę skąd mogą brać się takie myśli. po tym co w ostatnich latach odwala się na zachodzie to ta (w oczach zachodu) przez komunę zacofana polska przetrwała fale uchodźców i idiotycznych zmian unii. Tylko że zamiast tego mamy zmiany własnego rządu które powodują oszołomienie i chwytanie się za głowę.
Gdyby nie system rządzący naszego kraju to marki typu FMŻ czy URSUS były by maszynami które, nie dość że były by rodzime to bardzo konkurencyjne dla innych marek. Szkoda bo polscy inżynierowie potrafili zrobić coś z niczego i to wszystkim bardzo przeszkadzało i przeszkadza nadal.
Bardzo przyjemnie się słucha tego pana :) widać że gość tym żył że jest dumny że się do tego przyczynił :) tak powinni pracować dzisiejsi inżynierowie by robili swoje maszyny pojazdy itp z dumą i by za kilka naście kilka dziesiąt lat nie musieli się ich wstydzić tylko by było z nich dumni i z dumą o nich opowiadali tak jak ten pan. Może wtedy nie wychodził by taki szit że byle do gwarancji a potem niech się dzieje co chce. Zostawiam subskrybcje i łapkę w górę oczywiście no i dzwoneczek i z niecierpliwością czekam na kolejne materialy. Życzę miliona subskrypcji a temu panu dużo zdrówka i sto lat
Nic dodać, nic ująć, przyłączam się do tych słów i pozdro...
Masz rację.Teraz nie ma nic polskiego.
Święte słowa
Wczoraj miałem okazję poznać wója mojego kolegi. W `70 latach pojechał z pierwszymi Bizonami do Szwecji i pracował tam całe żniwa. Też opowiadał o helikopterach i o tym,że w fabrycznie nowych kombajnach brakowało hamulców i Szwedzi bali się jeździć po swoich górkach. Opowiadał też jak z Białegostoku pociągiem jechał na kilka tygodni do Związku Radzieckiego na kurs serwisowy do fabryki traktorów K700.
To że jest "kanciaty" to daje mu uroku :) mam 24 lata a od dziecka marzyłem żeby kupić bizona w tych latach od 5 lat nim jeżdżę ale w tym roku go dopiero kupiłem odkąd pamiętam to ten bizon mi towarzyszył jeździło się na rowerze szukało się gdzie one kosza raz naliczyłem 13 sztuk stojąc w jednym miejscu i patrząc na otwarty teren :) to były czasy Pozdrawiam wszystkich serdecznie.
Miałem Tak samo z tym ze zakup bizona dopiero przede mną
@@lukaszochocki1726 także życzę udanych zakupów :)
Pamietam tez jak sie jezdzilo po okolkicy w poszukiwaniu Bizonów eh.. :)
Miałem tak samo
Ostatni Bizon Super Z056 miał numer 73 674, symbol handlowy Z056/7 - na podwoziu Rekorda, zjechał z taśmy produkcyjnej 25 lipca 1994 roku :)
Dokładnie w tym dniu i tego samego roku się urodziłem xD
Ile było wyprodukowanych kombajnów Bizon Z057 Super?
ja mam bizona super o nr 70692 i czy to prawda ze we wszystkich bizonach ostatnich lat wyje dziwnie trzeszczy skrzynia biegów
BIZON PL Z056/7 byl wersja eksportową
@@garncuch8930 Chyba bizon ZO57 był wersja ekportowa
Bardzo fajny gość. Z mechanizacja rolnictwa nie mam nic wspólnego a słucham go z wielka przyjemnością.
Witam to prawdziwy gosc,który zna się na rzeczy wie co mowi.Sam posiadam Bizona ZO56 77r jeździ,kosi jak ta lala i jestem z niego dumny i dbam o niego.Pozdrawiam
Kawał dobrej roboty Farmer :) Zdrowia dla pana Józefa, istna skarbnica wiedzy :)
Przepięknie się Pana Józefa słucha, kawał historii. Z tego co pan inż. mówi w tamtych czasach wielu polskich rolników stać było na nowy kombajn. Gdzie teraz przeciętny rolnik może sobie pozwolić na nowy kombajn??
Bardzo ciekawy film :) Nie mogę doczekać się kolejnych odcinków. Szkoda tylko, że wszystko upadło. Film pokazuję jaki był kiedyś potencjał w naszym kraju, mimo krótkiego okresu po wojnie. Szkoda, że więcej maszyn nie sprzedawało się na zachód, ponieważ byłby większy nacisk na modernizację i może historia potoczyłaby się troche lepiej.
Pozdrawiam Panów konstruktorów Bizona i wszystkich użytkowników tej jakże dobrej maszyny na owe czasy (posiadamy w gospodarstwie cały czas ZO50). :)
Wielki szacun i kawał kawał historii . Sto lat dla pana Józefa 😊
Super wywiad, cała prawda,ale bardzo smutna prawda.
Zniszczyc zniszczyc, a kupowac zza granicy
I tu idealnie pasuje powiedzenie: Kto się nie rozwija, ten się cofa. Sztywne ramy technologiczne doprowadziły zakład do upadku. Bizon super ZO56 z 1990 r. : wszystkie nastawy i regulacji wykonywane wokół kombajnu, Często brak nawet kabiny, zbiornik 1500l, wydajność 4-5 t zboża na godzinę. Wymiana klepiska na kukurydziane to wgl jakaś abstrakcja, zatykająca się chłodnica, skrzynia z dyfrem od sześćdziesiątki.
Claas dominator 98 sl MAXI z 1990r : wszystkie nastawy i regulacje wykonywane z poziomu kabiny, czujniki strat ziarna, komputer pokładowy, napęd hydrostatyczny, okurzacz na chłodnicy, klimatyzowana kabina, zbiornik 5700l, wydajność ok 12t zboża na godzinę, klepisko multicorp, przystosowany do omłotu kukurydzy, wszystkie regulacje proste i części nie do zdarcia.
Nieporównywalna przepaść technologiczna.
Tak jak z sieczkarniami do kukurydzy. Orkany i claasy z lat 70 są na podobnym poziomie a w latach 90 Claas jest potęgą a orkan był nadal na poziomie lat 70
Coś pięknego!! Kawał historii.. Mieliśmy Bizona, piękna polska Maszyna.
super materiały, że ja dopiero na to trafiłem 😅 Pozdrawiam Pana Józefa i dziękuję za Super kombajn 👏 jest od 86r. od nowości i jeszcze długo posłuży 👍👍👍
Moglibyście poświęcić odcinek bądź pare zdań na temat początków Rekorda, a konkretnie modelu Bizon Z055 America, po wielu latach powracał na polskie pola - warty uwagi model.
Oby jak najwięcej tego typu filmów ❤
Może coś o bizonach Dynamic Z115 3B Turbo już bardziej nowoczesnych konstrukcjach z komfortową kabiną których wyszło tak mało egzemplarzy i BS-ach
Zagadzm się 😀
Lub gigant
Będzie coś o Gigancie ? Bardzo ciekawi mnie ta maszyna i fajnie gdy by Pan Józef co nie co opowiedział.
Najchętniej chciałbym by poruszono kwestię związaną ze słynną krótka gardzielą i młóceniem w pozycji na stojąco. Dość gorący temat o który często kombajniści kruszą kopie. Zawsze mnie zastanawiało dlaczego nie zauważono tego w momencie projektowania i czy faktycznie była to wada.
Super opowieść. Najważniejsze że jeszcze jeżdżą po polskich polach, no i ich unikalny ryk, w zimie o bizonach przypominały mi Autosany jak się jeździło do szkoły.
Jeśli chodzi o kształt to jest on najpiękniejszy na świecie. Tego akurat nie trzeba było modernizować.
Zróbcie odcinek o bizonach Bs z110 . Mam taki z 1987 prototypowy . Kombajn do dzisiaj robi porządną robotę i mówiąc skromnie Objechałem nawet nowy mały kombajn producenta nie będę mówił . Dobrze wyregulowany BS idzie jak rakieta . były też BS-sy A chyba dokładnie 3 sztuki o oznaczeniu ale tylko na dokumentacji BX były to kombajny na klawiszach . Myślę że warto zagłębić się w historię tego modelu. Materiał bardzo dobry, bardzo ciekawy o historii bizon z056. Można zobaczyć na moim kanale ten kombajn . Pozdrawiam .... .
Z tego co ja pamiętam z tamtych czasów to 90% rolników nie było stać na taką maszynę. Główni odbiorcy to były PGR-y i SKR-y. Dopiero od 1988 roku to zwykli rolnicy zaczeli okupować Płoc ze sławnym przejazdem Bizonem przez most. Pozdrawiam
Mój dziadek kupił Bizona w 1982 😆 pamiętam że siedziałem w nim całymi dniami
Bardzo dobry film, oby tak dalej, zgadzam się z
LamborghiniGrand coś więcej na temat Bs-a, gigantów, dynamiców. Musze zadać to pytanie, czemu czerwony rekord zo58 się grzał? Jak wiemy w niebieskich to poprawili, ale czemu trzeba było tak długo czekać na poprawę tego układu. Robicie dobrą robotę takimi filmami.
zbyt mała wydajność chłodnicy, bęben który w teorii zapobiegal zasyfianiu sie chłodnicy był napędzany siłą wentylatora chłodnicy zamiast od razu hydromotorem i nie spełniał on swojego zadania oraz zamiast chłodnicy oleju jak w suprze był wymiennik ciepła (woda chodziła olej) nie były to najlepsze rozwiązania i dlatego sie grzal. Jeśli napisałem coś źle, proszę mnie poprawić :)
Jest o tym w odcinku o silniku. Przede wszystkim był problem ze zbyt mało wydajnym układem chłodzenia. W niebieskich zastosowano już większe chłodnice od Giganta. Nie stosowano ich wcześniej był na nie deficyt
Z serwisem lotniczym to fakt, super posunięcie. Na początku lat 90'tych to przejazd Bizon'a to było coś, w końcu ery kosiarek konnych ect. Ten odgłos silnika, niejeden sportowy wóz może smakiem się obejść.
A ja mam takie pytanie, Dlaczego niektóre eksportowe egzemplarze zostawały w kraju? Czy czegoś im brakowało? Jak wyglądał eksport maszyn na gąsienicach, podobno były wersje przystosowane do zbioru ryżu? Dlaczego gigant nie osiągnął takiego sukcesu jak Super czy Rekord?
Kombajny podobnie jak i inne sprzęty idące na eksport przechodziły kontrolę jakości,jak coś było nie tak to mogli cofnąć taki egzemplarz,te do zbioru ryżu szły na Egipt i chyba Maroko,lecz wiele przerobiono na normalne i albo wróciło do kraju albo wcale nie poszło na eksport
Bardzo ciekawy i interesujący film. Mam też pytanie. W filmie było odniesienie do tego że Super mógł być bardziej "okrągły" nie taki kanciasty lecz po prostu nie było środków na nowe maszyny do produkcji itp. Ma pan jakieś rysunki/plany, żebyśmy mogli się dowiedzieć jak Bizon miał wyglądać?
Chciałbym zapytać o kolor lakieru. Zasadniczym kolorem była tzw czerwień meksykańska, potem niebieski. Ale spotyka się bizony miodowe żółte bordowe. Czy to ma jakieś uzasadnienie ( tak jak w traktorach żółte na kraj czerwone na eksport) czy może wg specyfikacji odbiorcy czy poprostu malowano jak leci jaka farba poprostu była na hali?
posiadam bizona z 1994 byl kupowany nowy i lakier jak by yl swiezo pomalowany a bardzo przyjemny film aby tak dalej dziekoje bardzo a dzwiek bizona przycmiewa inne kombajny wielki szacunek dla tego ze zostal ten przepiekny silnik zamontowany
Przejażdżka z wujasem po złocistym łanie czerwonym Bizonem miała rozmiary wydarzenia roku! Tak... Pany, co pokazują te wskaźniki l/min? I czemu są dwa? Pozdrawiam
Zróbcie film jak przebiegał eksport Bizonów albo podczas naprawy dojazd do zepsutego samolotem bądź innym pojazdem.
Super materiał, proszę o odcinek poświęcony wersjom exportowym jak 5056, 5058 czy bizon Ameryka.
Mam takie pytanie czy nie myślano nad przerobieniem gardzieli lub czegoś innego aby kombajnista nie musiał stać podczas omłotu
Mnie bardzo ciekawi dlaczego Bizony wychodziły w różnych kolorach? Skąd to konkretnie wynikało? Wiem że braki czerwonej farby etc ale czy ktoś decydował że tego Bizona malujemy na czerwono a tego na bordowo?. Czy właśnie bordowe kombajny wychodziły tylko w 1986-stym roku?. Skąd różne wersje kabin starego typu? , czemu niektóre były białe , inne czarno białe a jeszcze inne cale czerwone? skąd różne wersje tylnych okien? czemu niektóre mają pojedyncza szybę inny podwójną a inny tak małą szybę że nic nie widać?. Czemu w latach 85-86 w pojedynczych bizonach wrócono na chwilę do starego wzoru malowania ,,FMŻ"?
przynajmniej część odpowiedzi jest w tym odcinku
ruclips.net/video/pnj7gutes8w/видео.html
Pozdr.
Jeżeli chcecie dużo materiałów archiwalnych z bizonami to wiem że muzeum w Szreniawie posiada dużo takowych .
To powinni w tv pokazac, naprawdę
Niestety, ten program, to zbyt mądry przekaz dla tak ogłupianego propagandą sukcesu narodu...
Ojciec opowiadał że mieli z dziadkiem kupić nowego bizona ale za nowego bizona kupili ursusa 1012, ładowacz, rozrzutnik obornika, pług, i używanego bizona z kompletem wszystkich ale to kompletnie wszystkich części jakich się dało właśnie kupili. To były czasy...
Za 2 świniaki było pół bizona...
A teraz nawet za te 2 świniaki nie kupisz tony nawozu.
Jak byś mógł dodawać jeszcze filmiki jak się obsługuje maszyny to by była najlepszy jak dla mnie kanał rolniczy na polskim youtube
Może pan Józef powie coś więcej o planowanych ulepszeniach Bizona Super? :D
Witam, posiadam bizona Supra z roku 1989, maszyna spisuje się dobrze jest na bieżąco przeglądania i przygotowywana do żniw. Moje pytanie jest następujące, dlaczego nie montowane w standardzie kabin do suprów? a bynajmniej nie do wszystkich.
Zamawiałeś kobajn z kabiną to miałeś z kabiną.kabina to był luksus za dodatkowe pieniądze
@@lukaszochocki1726 i to właśnie było chore, równie dobrze mogli sprzedawać kombajny z 3 kołami a za 4 kazać sobie dopłacac bo czwarte koło w kombajnie to już,, luksus''
Ile było wyprodukowanych kombajnów Bizon Z057 Super?
Czy bizon super był produkowany na równi z bizonem gigant i w kwestii mechaniki czym się różni
Jakie to jest wciągające😄😄😄
A jaki był powód zakończenia produkcji?
Świetny materiał, to prawda że wojsko zaprojektowało hydraulikę w Bizonie?
Czy fabrycznie były zakładane silniki SW400 z turbodoładowaniem do Bizona Super i może były jakieś egzemplarze z innym silnikiem?
Według początkowych założeń konstruktorów ile hektarów miał skosić Bizon w jednym sezonie?
Super filmy. Prawie każdy zna Bizona To jest potęga !!!!
interesuje mnie jeszcze Z020 zagon, dedykowany do c360 kiedy powstał, jak długo i na ile był popularny i jak wydajny
Kontrolki mi nie dzialają na wcisniętym kluczyku , tylko na postojówkach - jak to naprawic ?
Ja mam ciekawy egzemplarz Bizona Super Z056 z 1982 roku i on ma nie symetrycznie rozmieszczone swiatla (reflektory w podescie) co jest ciekawostką bo inne mają symetrycznie :)
Moze cos wiecej Pan opowie o chwytaczu plew ?
Interesujące jest tez dlaczego w Lublinie produkowano hedery do Bizonow do roku 84 a pozniej zmieniono konstrukcje i produkowano je w Płocku .
Jesli ci nie działają na wcisniętym kluczyku tylko jak przekręcisz raz na postuj to kable przy stacyjce
Tech mech 16 wymienilem stacyjkę i bez zmian , zmienię moze na "pewną" od ciagnika bo moze nowa i zla jest ...?
PolskiNiedzwiadek bardziej mi chodziło o połoenie kabli w stacyjce poprzekładaj je bo mi sie wydaje ze są poprostu te od kontrolek podłączone razem z pierwszą pozycją stacyjki...a zapali kombajn po włorzeniu kluczyka czy trzeba przekrecic k dopiero?
Tech mech 16 pali po wlozeniu kluczyka , klakson , kierunkowskazy i kogut dziala , a nie dzialaja wskazniki i kontrolki na pulpicie przy dzwigni zmiany biegów . Rozkrecalem , patrzylem a dojsc przyczyny nie mogę , stalo się to nagle w srodku zniw podczas odpalania .
To pan odkręci kable i na krótko sprawdza przy których styku zapalają sie kontrolki i wtedy ten kabelek podłączyć pod kluczyk tak jest identyczna stacyjka co w zetorach czy sześćdziesiątkach
co to jest za kombajn rekin
4:22 - Prawdopodobnie jedyne stare zdjęcie Bizona za granicą :P
Super historia! Mam pytanie- dlaczego kombajny malowano akurat na czerwono ?
7:18 ale sie miło na serduszku robi jak ktos mówi o twoich okolicach
Może mogli byście porównać różnicę pomiędzy bizonem z Konica produkcja z początku produkcja oraz powiedzieć coś o skrzyni biegów oraz o rekordzie
Ja też należę do fanatyków polskiego bizona z056.Miałem to szczęście pracować na takim bizonku jako pomocnik operatora😂,śmiesznie to brzmi,ale dzięki temu mogłem poznać te piękna maszynę od podstaw i nauczyć się kosic.Mama mi opowiadała że od 4 roku życia biegałem za nimi po polach .nadnienie ze nie pochodzę ze wsi ale koło nas było kilka pól i tam uciekałem patrząc jak kosza bizony.Dzis mam 37 lat i dalej się za nimi uganiam .Faktycznie facet jest dzieckiem do końca życia😂😂.Bardzo miło się ogląda ten program i jeszcze milej słucha Pana Józefa.brawo Wy.
Ciekawi mnie to, czy teraz też byłby taki boom na polskie kombajny, i jeszcze jedno, nie mogłem się znikąd dowiedzieć jak to jest z tytułem handlowym "BIZON", czy gdybym chciał reaktywować/otworzyć fabrykę nowych bizonów to musiałbym ten tytuł odkupywać od kogoś ? Liczę na odpowiedź. Pozdrawiam.
Prawa do marki bizon ma firma New Holland
New Holland to było wrogie przejęcie, hipotetycznie rzecz biorąc jeśli Bizon by był w produkcji uważam ze to samo by go spotkało co Ursusa, czyli działanie na krawędzi bankructwa, w PL niestety rządzi NH potem długo długo nic, prędzej można na polach Valtre spotkać niż nowego Ursusa pzdr
@@gregfox6137 A filmie jest odpowiedz dlaczego tak się stało
Cały czas ten sam błąd. Nawet konstruktor zapożyczył z języka potocznego liczbę wytrząsaczy. Otóż wytrzasacz był jeden klawiszowy, tylko liczba klawiszy się zmieniała A nie liczba wytrząsaczy....
od razu sub i lapka w gore.pozdrawiam
dzięki !!! :)
W 10:30 ten "Bizon Rekord Z058" jak to powiedziano wyglada cos jak "Bizon Super Z056"
Bo to prototyp rekorda :P
Seria bizonow bs u mnie ludzie dużo mówią że jest podobny do deutza fahra 36.10 pomimo tego że bs był na rotorze czy FMZ brał na testy ten kombajn jak kiedyś 512 czy claysona jak Pan mowil :) chciałbym tez usłyszeć dlaczego większość mówi że dynamic jest nie udanym kombajnem ;) Przyznam się że każdy na wsi rolnik miał bizona a my tata miał same niemieckie kombajny właśnie 512 porównywalnie do bizon super potem kupił 514 co już był trochę lepszy niż bizon i właśnie większość teraz jest 514 czy 524 my sami kupiliśmy teraz df 36.10 i jest to już przyjemność z pracy a wydajność podobna do bs a mimo tego bs jest tańszy. myślę że bizon miałby szanse dorównać gdyby nie rozpad firmy :/
Wszystko ładnie pięknie ale jedno w tej historyjce nie pasuje a mianowicie bizony nie radziły sobie w sytuacji kiedy w zbożu było dużo zielonego zielska bądź też zboże było wilgotne w przeciwieństwie do Fortschritta E 512 który nie miał z tym problemu
Czy ktoś wie kiedy ukażą się kolejne filmy ???
Farmer, nagraj p. Józefa z opowieścią co teraz robią w New Holandzie w Płocku.
a czemu juz nie ma zadnej seri ciagu dalszego
Dlaczego w bizonie Z056 nie zostały poprawione hamulce? Bo zawsze jak się je podkręci to się grzeją, a gdy są popuszczone to praktycznie służą za spowalniacz, a nie hamulec.
Przecież było powiedziane w wywiadzie, fabryka nie miała na to ani pieniędzy ani maszyn na modernizacje. Druga sprawa to prostota i prymitywność hamulcy bębnowych mechanicznych, kombajn to nie wyścigówka która musi mieć 6cio tłoczkowe zaciski i nawiercane wentylowane ceramiczne tarcze. Nie zapominajmy też że wierchuszka na Kremlu nie mogła pozwolić żeby "jakichś polski Bizon" był lepszy od ich Nivy.
@@Maykello5 Mimo to i tak bizon był dużo lepszy od tej ich nivy.
@@Maykello5 niby tak ale forszaj potrafił mieć skuteczne hamulce
Super materiał!
Najlepiej jak byś zrobił materiał z tym panem i opowiedział by o wszystkich modelach między innymi gigant bs dynamic a i ciekawi mnie dla czego bizony super z056 były malowane w kilku kolorach bodajże czerwony żółty taki miodowy i wiśniowy coś takiego
14:56 co to jest ta biala skrzynka? W zadnym bizonie tego nie widzialem.
Wyglada jak sterownik od stoll-a😀
Prąd włączysz i wyłączasz prad do kombajnu z akumulatorów
Hebel :)
Dźwięk silnika niezapomniany
Czyli pasy dziś są produkowane na jakiej licencji?
Chodzi Ci o Stomil Sanok?
Gates to produkuje tak znany min z pasków rozrządu
Witam super seria, kciuk w górę, apropo pytań na temat bizona, czytałem kiedyś artykuł na temat skrzyni w suprze i czy to prawda, że obudowa skrzyni w projekcie z założenia miała być odlewana z żeliwa, ale ze ze wzgledu na brak wymaganej technologii zastąpiono ją korpusem spawanym z blach i tak zostało niemalże do końca produkcji, z niecierpliwością czekam na kolejny odcinek i na odpowiedź na moje pytanie. Pozdrawiam
tak, to prawda, ale pewnie już się o tym dowiedziałeś z jednego z kolejnych odcinków, Pozdrowienia i dzięki za dobre słowo :)
o bs na export niech opowie bo mam model exportowy do czech :)
dlaczego bizon zo56 bywały żółte?
Kiedy będzie odcinek z odpowiedziami na pytania od widzów ?
Bardzo fajny film. Czy Bizon ma jakieś elementy wzorowane na E512?
Myślę że ogólną koncepcję kabiny (pierwsza wersja)
Fajnie byłoby posłuchać o pierwszych awariach najsłabszych punktach ciekawostkach serwisowych . Kawał ładnej historii I pisze to użytkownik E512
Niech wspomni również o Z 020 Zagon :-) Pozdrawiam
może pan coś by mógł powiedzieć co więcej o rożnych typu przystawkach oraz o innych adapterach do zbioru
Bardzo fajny film
Dziś bizon miałby 650KM zbiornik 14500tyś l i heder 12m:-)
Jest jakiś jeszcze zachowany nowy egzeplasz bizona?który np się nie sprzedał?
Z tego co wiem pierwsze prototypy, firma FMŻ przechowywała, ale NewHolland po przejęciu zakładów je zezłomował.
Kacper Sławkowski Szkoda obejżał bym z chęcią taki nówka sztuka model z cyckami na oponach xd
Ahhh, marzenie 💓
@@kacpersawkowski4772 I za to coś to powinien im konserwator zabytków zrobić wjazd na firmę. Zniszczyć kawałek historii, tak ot, po prostu. Chyba tylko żeby nas bardziej upodlić. Powinien stać w muzeum a nie trafić do huty...
Jakbyś miał pieniądze,chęci,warunki to mógłbyś odtwożyć takiego bizona zupełnie nowego
Świetny film
Nie rozumiem gościa monopol na nie nasyconym rynku, export na zachód a on płacze że nie mieli pieniędzy na modernizacje i 30 lat klepali bez zmiany taśmy produkcyjnej i choćby oblachowania coś tu sie nie trzyma kupy ktoś musiał przejadać te zyski z tej dojnej krowy pt. FMŻ.
To był ustrój komunistyczny. Tak tołku nie masz.
fajny film sub i lapa w gore leci
Może troche o bizonie zagonie Z020?
Ah ten bizon wuja jak popił to na dwóch kołach jeździł to było pamiętam jak dziś
Dlaczego giganta wyszło tak mało skoro to byl bardzo dobry kombajn
Do dzisiejszych czasów byli byśmy potęga w budowaniu maszyn rolniczych ciągników i kombajnów( nie mówiąc o innych rzeczach) gdyby nie ci komuniści którzy rządzą do dziś tylko w innych garniturach PIS, PO, SLD, PSL odkąd pamiętam już przeszło 25 lat w tych sejmach siedzą gnoje a wy na nich głosujecie wstyd!!! Co do programu miło się słucha dobra produkcja oby więcej takich tu a TV niech zdycha jak potrafią tylko stare programy puszczać i reklamy
CIESZE SIE ZE JUZ NIE MIESZKAM W TYM POPIERDOLONYM KRAJU GDZIE LUDZIE TO DEBILE
Nikt na pewno nie ujmuje chwały bizonom ze ułatwiły rolnikom prace
Inna rzecz ich jakość wykonania mój brat pracował w fmż w latach osiemdziesiątych jak śróba nie wkręciła się to młotek pomagał
Ale i tak żeby nie one to jeszcze więcej rolników miało by garba na plecach
Dlaczego firma upadła?
Bo nie było unowocześnień, a dlaczego to powiedział w filmie.
Kret 123 kasa
Bo rozstał rozkradziony
@@TheMatis150 a BS czy Dynamic to nie unowocześniony??
Adi A tam nikt nie musiał nic okradać po prostu nie było pieniędzy i upadła
Dobrze że nie zmienili wyglądu Supra bo jest ZA JE BIS TY
Szkoda że nie dali go wam ulepszać tylko małe zmiany mam new hollanda 8050, 1985 r. i posiadał już orginalnie klimatyzacje hydraulicznie otwieraną rurę drugi bęben młóconcy i chociaż takich ulepszeń brakowało bizonowi głupia rura hydraulicznie otwieraną a ile lżej lub klima a jaka milsza praca i wiele innych rzeczy dochodzi względem młócenia
Pierdolona komuna, wracamy do tych czasów i jest to straszne... Pan Józef bardzo konkretny, zna się na rzeczy i świetnie się słucha historii zza kulis produkcji
Dlaczego na rynek zachodni były produkowane kombajny dużo lepiej wyposażone niż na Polskę?
Bo na zachodzie była konkurencja, a u nas realny socjalizm :/
Bo na zachodzie mieli wybór jaki chcą kombajn a u nas żeby mieć wogule kombajn
@@JezTerenowy prosto w sedno. tylko nie socjalizm a komunizm czyli jego ekstremistyczny odłam. komunizm to okropny ustrój którego ten świat powinien się kompletnie wystrzegać. w praktyce ekstremizm jakichkolwiek izmów jest okropny. nawet kapitalizm gdyby był zekstremalizowany byłby tragiczny w skutkach
@@strzeldrob6422 Kapitalizm to jest najgorsze ścierwo jakie tylko może być,skutki widać na świecie od 45r gdy usa stało sie mocarstwem a jeszcze bardziej pogorszyło się po upadku Związku Radzieckiego ,Socjalizm realny nie utopijny w pewnych kwestiach jest wręcz świetny,ale to tylko i wyłącznie moje zdanie.Może i rzeczywiście technologicznie państwa bloku wschodniego były zacofane ale po mojemu te 50 lat komuny uratowało jakiekolwiek wartości na świecie
@@h5j5j54 nie podzielam tego zdania ale widzę skąd mogą brać się takie myśli. po tym co w ostatnich latach odwala się na zachodzie to ta (w oczach zachodu) przez komunę zacofana polska przetrwała fale uchodźców i idiotycznych zmian unii. Tylko że zamiast tego mamy zmiany własnego rządu które powodują oszołomienie i chwytanie się za głowę.
Jle mogę dostać za zo40 pierwszej serii
Gdyby nie system rządzący naszego kraju to marki typu FMŻ czy URSUS były by maszynami które, nie dość że były by rodzime to bardzo konkurencyjne dla innych marek. Szkoda bo polscy inżynierowie potrafili zrobić coś z niczego i to wszystkim bardzo przeszkadzało i przeszkadza nadal.
Uszy mi krwawio jak słyszę SUPPRA, SUPRZE - niepotrzebne kombinatorstwo słowne.
Bizon Supra
Czy Pan Józef mógłby zaprojektować maszynę, która przeniesie nas do tych niby trudnych ale pięknych czasów? ;-)))
Dlaczego Bizon Rekord nie został lepiej zmodernizowany? (chodzi na przykład o dłuższe sita)
Posłuchaj co mówi człowiek na filmie.
Mam bizona sampo 2020 z 2000 roku
Żaden inny kombajn na święcie nie ma gangu silnika gdy wchodzi na obroty niż stary podciwy BIZON
Chyba An2 A nie 24 coś mu się pomyliło.
Pog