Bizon (#5): Układ jezdny | Historia kombajnów, których miało nie być | FARMER.PL

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 сен 2024
  • Czy wiecie że skrzynia biegów w Bizonach Super to konstrukcja zastępcza, która była stosowana przez cały okres produkcji tych kombajnów? Kto dostarczał obręcze kół i opony oraz dlaczego w pierwszych kombajnach ukręcały się osie? Dowiecie się tego z kolejnego odcinka filmów o tych popularnych maszynach z fabryki w Płocku.

Комментарии • 161

  • @krymar-ni9nf
    @krymar-ni9nf 3 года назад +5

    W wieku 15 lat skrzynię w Z 056 znałem na pamięć. Łożysko igiełkowe wymieniane po dwa dziennie. No i duże koło na DYFRZE rozwiercone na dziesiątki śruby 8.8 zaiast nitów. Jedynkę 3 dni trzymałem lewą nogą bo wyskakiwała. Wskrzynce na pomoście nawet ściągacze jeżdziły i pół warsztatu. Codzienna dla obsługa to serwis filtra powietrza , filterek w bloku, raz przekręcić kalamitkę a pompie wody no i tankowanko. Silnik chodził jak żyleta, grama oleju.

  • @jaras2413
    @jaras2413 5 лет назад +16

    Zwracam się z uprzejmą prośbą do autora o poświęcenie jednego odcinka bizonowi gigant i widzę po komentarzach że nie jestem w tej prośbie odosobniony. Gigant to w końcu jak by nie patrzeć najpotężniejszy obiekt polskiej mechanizacji rolnictwa.

  • @matiZO56
    @matiZO56 5 лет назад +42

    można by słuchać i słuchać tych ciekawych opowieści pana Józefa czekam na kolejny odcinek

  • @waldekbendowski4941
    @waldekbendowski4941 3 года назад +3

    Niech każdy myśli co chce, ale jest to kawał polskiej historii maszyn rolniczych. A ten komentaż pana Józefa to jest wiśienka na torcie!

  • @bartekkowalczyk7549
    @bartekkowalczyk7549 5 лет назад +3

    Mam 36 lat mieszkam na wsi .Bardzo dobrze pamiętam jak u nas Kosik zboże bizon super który przyjeżdżał z kółka rolniczego .Ale to było wydarzenie to były piękne czasy.

  • @KozeraWojciech
    @KozeraWojciech 5 лет назад +1

    Fajnie się słucha wad i zalet kombajnu osoby która go od x-lat użytkuje ale o wiele lepiej kogoś, kto włożył cząstkę siebie do stworzenia historii w polskim rolnictwie, legendy polskich pół -BIZONA

  • @ZAWADAL
    @ZAWADAL 3 года назад +1

    W 2001 roku zaraz po technikum dostalem pracę na wulkanizacji.
    Moja pierwsza robota to było właśnie rozebranie koła od Bizona i naprawienie dętki. Nie było problemu , Stomil to dobra opona.

  • @EdekLS
    @EdekLS 5 лет назад +6

    Mnie bardzo interesuje wersja bizona z gąsienicami. W internecie można znaleźć jedno zdjęcie z wersją z058s a na wikipedii wyczytałem że istaniała już wersja z040s. Bardzo interesuje mnie również wersja przeznaczona na rynek amerykański a bardziej legenda wokół tego kombajnu których cała partia miała zostać zezlomowana ze względu na zły lakier(czy to prawda). Materiał jak zawsze świetny zazdroszczę reporterowi możliwości przeprowadzenia wywiadu z tak doświadczonym byłym pracownikiem fmż. Pytań znalazło by się dużo więcej np o wersję na Tunezję których sprzedaż nie doszła do skutku ale pewnie komentarz zginie wśród innych ciekawych pytań

    • @ukaszrybicki9665
      @ukaszrybicki9665 5 лет назад

      Tak była taka sytuacja ze złym kolorem my mamy bizona cofniętego na rynek usa

  • @wacolo73
    @wacolo73 5 лет назад +1

    Odcinek poświęca sporo uwagi felgom przednim. Jednakże zastanawia mnie dlaczego Pan Józef nic nie wspomniał, iż szerokie felgi w bizonach nie pochodziły jedynie z ZSRR, ale całkiem sporo fabrycznie montowanych jest felg firmy IFA. Warto tutaj dodać, że felgi w bizonach są od zewnątrz białe natomiast od strony wewnętrznej są w kolorze całej maszyny. Jest w głównej mierze znak rozpoznawczy czy felga jest fabrycznie zamontowana, bo i komu by się chciało malować felgi w dwóch kolorach. Tym bardziej, że dobranie odcienia koloru farby całego kombajnu nie jest tak prostą sprawą.

  • @jannowak6970
    @jannowak6970 4 месяца назад

    Chłopie w latach 90 tych było zgrywać znawce., Teraz to już po posiadaniu 18 lat tego kombajnu to co mówisz to zwykła książka. Dzięki Bogu sprzedałem .

  • @zbigniewkuca7260
    @zbigniewkuca7260 5 лет назад

    Nareszcie konkretna seria o Bizonie 😀
    Co do radzieckich opon mam takie w T-25 😂 opona z 89, ciągnik z 92, a mamy 2019 opony popękane sznurki już widać ale ciągle się kupy trzymają 😁

  • @Mariusz_Smiechowski
    @Mariusz_Smiechowski 5 лет назад +5

    Ja proponuję aby po Bizon ie Pan Józef opowiedział również o Gigancie. Super seria

  • @mrpikusagrovideo6858
    @mrpikusagrovideo6858 5 лет назад +7

    Świetna Seria ! Miło tego Posłuchać :) Posiadacz Z050 ;) Pozdrowionka

  • @kowalikkowalik3720
    @kowalikkowalik3720 5 лет назад +4

    Świetnie czekalem na ten odcinek o kolorze bizona. twoja robota jest mega rób jak najwięcej odcinków z tym panem fajnie by było gdyby w którymś odcinku opowiedział o narodzinach giganta skąd pomysł na tak wielki kombajn tamtych lat w naszej fabryce

  • @ukasz-sg5bt
    @ukasz-sg5bt 5 лет назад +32

    Kiedy wymyslono kabine do bizona kto ją produkował? Moze jeszcze coś o przystawkach do zbioru kukurydzy ?

    • @adikpl1
      @adikpl1 5 лет назад

      Kabinę produkowała prawdopodobnie FMR Kunów.

    • @TheAgrotechnik
      @TheAgrotechnik 5 лет назад +6

      A przystawki to była licencja od Węgrów którzy z kolei licencję na przystawki wzięli od Claasa a Claas od Geringhoffa. Proste, prawda?

    • @winamp3aimp228
      @winamp3aimp228 4 года назад

      Kabiny Fortshritt, a przystawka Węgierska,OROS...

  • @PawelEl
    @PawelEl 5 лет назад +4

    I cyk - dodane na playlistę. Dzięki Farmer! :)

  • @pawelboguta91
    @pawelboguta91 5 лет назад +5

    Dawno nie oglądałem tak ciekowego materiału oby takich więcej! Może coś w przyszłości o najpiękniejszym kombajnie czyli Rekordzie?

  • @bartekkowalczyk7549
    @bartekkowalczyk7549 5 лет назад

    Serdeczne pozdrowienia dla Pana Józefa świetnie się słucha jak opowiada o Bizonie.

  • @simonz056
    @simonz056 5 лет назад +3

    Ciekawy odcinek :) czekamy na dalsze odcinki o BIZONie

  • @pawelwysocki1959
    @pawelwysocki1959 5 лет назад +2

    szacun dla tego Pana ;-)

  • @batman8567
    @batman8567 5 лет назад +2

    Witam. Może coś o kombajnie bs . Posiadam bs z 89 r z nr 93 Jest to ostatni egzemplarz z pierwszej serii , eksploatowany w PGR Baranowo. Dokumentacja z eksploatacji znajduje się w bibliotece rolniczej w warszawie.
    Dlaczego tak ekonomicznym i wydajny kombajn został niedopracowany ?????
    Dlaczego tylko parę sztuk wyszło w wersji z wytrzasaczami. .pozdrawiam

  • @danielfarm24.87
    @danielfarm24.87 5 лет назад +3

    Robiłem tą skrzynię w tym roku rolnikowi bo ja już nie mam Z056 . Skrzynia była zawsze narażona na naprężenia dla tego jak dodatkowo doszły luzy łożyskowe i wyrobionych trybów kombajn robił tzw. skoki ( nie jechał płynnie ) . Koła szerokie były dodatkowym obciążeniem dla skrzyni ale coś za coś . Jak taką skrzynię się naprawia to w większości przypadków dno skrzyni z olejem była metaliczna od opiłków , ogólnie trzeba powiedzieć że lubią się lać te skrzynie ( mało co się spotyka sucha taką skrzynię . Felgi stosowane w Gigantach i Bizon BS lubią pękać są za słabe , ja mam w swoim prototypowym Bs już pospawane ( pewnie jeszcze za czasów testów ) , te skrzynie trafiały też do sieczkarni z350 po modyfikacjach ( krótsze półosie i zmiany w układzie hamulcowym i sprzęgła , mam na myśli zastosowanie sterowania hydraulicznego ) . Ciekawostką jest to że wałek atakujący nie zazębia się wypełni z kołem mechanizmu różnicowego ( tak jakby wada fabryczna była ) . . Pozdrawiam Fajny materiał .

  • @Tomasz227
    @Tomasz227 5 лет назад +1

    Pan powiedział że upadłość firmy bieda była powodem która w tamtym okresie przyczyniała się do zamykania firm niestety ja pamiętam tamten okres i wiem że polska polityka i jej błędy się w dużej mierze przyczyniły do tego że polskie firmy sypały się były masowo zamykane,a na ich miejscach jak grzyby po deszczu powstawały zagraniczne polska gospodarka była wyżynana jak zwierzyna na polowaniu polskie huty szkła pozamykać ,polskie stocznie upadały były sprzedawane albo zamykane masowo firmy fiat ursus pozamykano ,fiat powrócił ale już nie na polskiej licencji ,ursus przetrwał kryzys ale dzisiaj też mu grozi zamknięcie .I wiem jedno żeby nie polska polityka w tamtym okresie Bizon byłby produkowany do dziś dnia bo to kłamstwo że dzisiaj nie nadaje się do żniw widziałem wszystkie bizony poza gigantem i powiem że doskonale radzi sobie we wszystkich sytuacjach podczas żniw i ani trochę nie odstaje od współczesnych kombajnów jest na takim samym poziomie tyle że części są przestarzałe no ale człowiek potrafi zmodernizować kombajn tak by części pasowały i dawały radę w najgorszych warunkach polowych .

  • @marekdanilczuk3000
    @marekdanilczuk3000 5 лет назад +2

    Czekam na kolejny ✌️

  • @DDJhaku
    @DDJhaku 5 лет назад +28

    Może kilka słów o systemach przeciążeniowych w kombajnie, oraz czujnikach przeciążenia młocarni i zapchania rozdrabniacza słomy.

  • @bekon800
    @bekon800 5 лет назад +1

    zróbcie proszę serie o "Dynamicu" please!!!!!!! bardzo mało jest informacji o tej serii a najwięcej o "Dynamicu" dowiemy się od Pana Józefa Dębskiego. Seria super.
    Pozdrawiam.

  • @grzeligrzelikus6812
    @grzeligrzelikus6812 Год назад +1

    Nie było tak źle z naprawą. Satelity w koszu wymieniłem bez demontażu 😁

  • @linijka100
    @linijka100 5 лет назад +19

    Chciałbym aby pan Józef odpowiedział dlaczego bizon miały taka krótką gardziel? No I przez to trzeba było stać podczas koszenia 😁😂

    • @olej436
      @olej436 5 лет назад +2

      Agroursus
      Dobre pytanie tez mnie to interesuje.

    • @gregfox6137
      @gregfox6137 5 лет назад +4

      oszczędności materiałowe kiedyś nie było tak ze inżynier siadał sobie z prospektami i wybierał skąd nabędzie materiał, za PRLu wszystkiego brakowało pzdr

    • @andrzejchrzanowski9660
      @andrzejchrzanowski9660 5 лет назад +4

      @@gregfox6137 A dlaczego wszystkiego brakowało. Odpowiedź jest prosta, bo ceny stały w miejscu. Za każda próbą podwyżek była rozróba, strajki,protesty. Za to dzisiaj mamy podwyżkę za podwyżką, zwłaszcza gdy rządzi podła zmiana.

    • @gregfox6137
      @gregfox6137 5 лет назад +4

      Andrzej Chrzanowski podwyżka za podwyżka a strajków brak

    • @subufer7560
      @subufer7560 5 лет назад +2

      @@andrzejchrzanowski9660
      Jeśli chce Pan urządzić sobie "piknik polityczny", to proszę zmienić kanał, np. na tvn. Tutaj rozmawiamy o technice żniwnej. Wszystkiego dobrego.

  • @mariuszh4805
    @mariuszh4805 5 лет назад +2

    Teraz taka seria z konstruktorem z Ursusa 👍

  • @ukasz-sg5bt
    @ukasz-sg5bt 5 лет назад +6

    Moze powstanie chciaz jeden odcinek o FMŻ Poznań o sieczkarniach tam produkowanych.

  • @listonoszpat233
    @listonoszpat233 5 лет назад +2

    Z tym brakiem odlewów z żeliwa sferoidalnego to by się zgadzało bo był taki silnik a8C22 Cegielskiego kolejowy i nie tylko i miał mieć kadłub z tego właśnie żeliwa a że nie było komu zrobić to dostał stalowy spawany w technologi podobnej do tej co obudowa skrzyni biegów z Bizona.

  • @tpapaj6
    @tpapaj6 5 лет назад +1

    Co do tych rosyjskich opon to prawda że były bardzo twarde ale i bieżnik był o wiele wytrzymalszy. Po 30 latach bok opony był bardzo spękany ale bieżnik sie trzymał.

  • @kondzio19
    @kondzio19 5 лет назад +7

    Spotkałem się z opinią starego kombajnisty ze hamulce jak się rozgrzały to była tragedia do hamowania ??? Co pan powie na ten temat ??? I jak kuż pisałem wcześniej kolejną serię prosimy o gigancie albo przynajmniej o rekordzie bo gigant już ciężko dostępny ale tak porównanie supra i rekorda przez was było by czymś wspaniałym. Odcinek jak zwykle genialny. Pozdrawiam i życzę wesołych świąt

    • @migi1114
      @migi1114 5 лет назад +3

      Ja słyszałem teorię, że lepiej hamował jeden mały hamulec ręczny niż te dwa nożne bębny,

    • @Olszanka2.0
      @Olszanka2.0 5 лет назад +2

      @@migi1114 to prawda ręczny jest chujowy ale lepszy niz nożny

    • @mariokubica2761
      @mariokubica2761 5 лет назад +1

      Tam są wszystkie hamulce tarczowe. Nożne w obudowach, a ręczny na zewnątrz. Hamulce nożne najczęściej się zaolejają, a nawet suche są bardzo słabe. Możliwe jednak, że to przez układ dźwigniowy sterowania nimi.

    • @Olszanka2.0
      @Olszanka2.0 5 лет назад +1

      @@mariokubica2761 w bizonie srednica tarczy ciernej jest mniejsza niz w moim moto to nie miało racji bytu

    • @bysiuwad5250
      @bysiuwad5250 5 лет назад +2

      Tak jest te nozne to wyjebac calkiem. A reczny ok 😀 Sam mam polaczony reczny z noznym smigam po gorkach i jest git. Jeszce podobno mozna od autosana zalozyc bebny i sprezarke ale to duzo piepszenia.

  • @tadek573
    @tadek573 5 лет назад +2

    Opona 18,4X30 byly rowniez w Z-056 do roku 1981 roku

  • @xtg7676
    @xtg7676 5 лет назад +1

    Dziękuję bardzo ciekawie Pan opowiada . Szkoda że już jest coraz mniej Polskiej produkcji .
    Podziękujmy PO i Tuskowi.

    • @grzegorzgnich5327
      @grzegorzgnich5327 5 лет назад

      Greg Sour
      A co zrobiła durna zmiana przez 4 lata teraz i za poprzedniej kadencji ?
      Czy może dostajesz już świńskiego lub bydlęcego "pińcetplusa" i te datki wpływają na twój wzrok ?

  • @ATOS-zm5wg
    @ATOS-zm5wg 5 лет назад

    Niech ta seria nigdy sie nie kończy :)

  • @kowal8265
    @kowal8265 5 лет назад

    mam nadzieje ze to nie koniec odcinkow chcemy wiecej i wiecej

  • @kawa.4d4mw
    @kawa.4d4mw 5 лет назад +2

    Tak jak Ktoś już napisał co się stało z pierwszym egzemplarzem Bizona? Jeszcze jedno pytanie jaka kiedyś była cena nowego Bizona?

  • @catchallenger7841
    @catchallenger7841 5 лет назад +3

    Ciekawa ta seria

  • @Darekmotyl27
    @Darekmotyl27 3 года назад +1

    Jaki kolor ral jest na tym bizonie aktualnie? , i drugie pytanie jaką czcionką pisane były naklejki do bizonów??

  • @hubiloko5789
    @hubiloko5789 5 лет назад

    Super !

  • @777mazzy
    @777mazzy 5 лет назад +1

    W latach 80 tych powstał wydział HSW Kuźnia Matrycowa w Stalowej Woli, więc odkowki były...
    (Budowany przez Japończyków)

  • @lolekzetor
    @lolekzetor 5 лет назад +1

    W forszaju jest to dużo lepiej rozwiązane zwolnice przy kołach i osie napędowe łączone frezowanymi mufami .

  • @janekzet1029
    @janekzet1029 5 лет назад

    Hamulce w 56 to nie udana konstrukcja .Ręczny jest trochę lepszy.Ale znam przypadki że kombajnista zapomniał zluzować ręczny i pojechał i pożar gotowy.Tam zbierały się plewy które się zapalały.Po przypadku kolegi co mu się zapalił to zamontowałem dużą lampę stopu zaraz pod kierownicą do dobrej widoczności więc widziałem że jest zaciągnięty ręczny.Orginalna kontrolka to mało widoczna.

  • @grazynagrazyna6608
    @grazynagrazyna6608 5 лет назад +1

    Czy fabrycznie produkowano odplewiacz odrzutnik plew przy bizonie zo56 super bo przy naszym bizonie jest.

  • @dominikmimik9383
    @dominikmimik9383 5 лет назад +1

    Czy w odplewiacz w bizonie zo56 SUPER był montowany na zamówienie czy był dodatkiem bo my mamy z odplewiaczem

  • @ukaszsz5012
    @ukaszsz5012 5 лет назад +1

    Dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź chyba na moje pytanie ^^. Lecz pytań jest wiele.... Tym razem chciałbym się zapytać, czy konstruktorzy nie zastanawiali się nad przekładnią schumachera i rewersem gardzieli?
    Dlaczego gardziel w bizonach była tak krótka, że trzeba było stać podczas pracy, by dokładnie widzieć całą kosę?
    PS. obstawiam, że oryginalnym kolorem bizona był ciemno bordowy (nawet było kilka sztuk w takim kolorze)

    • @PolskiNiedzwiadek
      @PolskiNiedzwiadek 5 лет назад

      Łukasz Sz BIZON SUPER posiadal "cofanie przenosnika " od roku 1987.
      Co do tego ze gardziel krotka i trzeba stac - to dobre pytanie . Mogliby jeszcze poruszyc kwestie szerokosci hederow bo byly rozne .

    • @ukaszsz5012
      @ukaszsz5012 5 лет назад +1

      @@PolskiNiedzwiadek zgadza się, zapomniałem dodać o tym cofaniu, lecz wiadomo, jakie to cofanie było.... miałem na myśli jakaś skrzynię czy hydromotor albo cos w tym stylu

    • @PolskiNiedzwiadek
      @PolskiNiedzwiadek 5 лет назад

      Łukasz Sz No Ja mam starszego Bizona i tylko "cofanie ręczne" :D Masz rację , widzialem kiedys w necie jak troszke przerobiony rozrusznik pięknie pelnil funkcje rewersu przenosnika - koszt maly a nawet na "tamte czasy" proste do wykonania .

    • @ukaszsz5012
      @ukaszsz5012 5 лет назад +1

      @@PolskiNiedzwiadek ludzie kombinują, bo jak pewnie wiesz cofnąć gardziel ręcznie to już mały wyczyn

    • @Kombajnistazbizona
      @Kombajnistazbizona 5 лет назад

      @@ukaszsz5012 Co do koloru bordowego, takie kombajn produkowano na masową skalę w 86-stym roku, wcześniej w latach 70-tych wychodziły pojedyńcze sztuki w takim kolorze.

  • @krystiankruk4657
    @krystiankruk4657 5 лет назад +1

    Po ukreceniu pół osi wystarczyło skręcić hamulce i można zjechać do domu

  • @piotrdabrowski4308
    @piotrdabrowski4308 4 года назад

    Opowiadać to potrafi całą resztę każdy zna kto ma bizona

  • @cris-iu1gq
    @cris-iu1gq 3 года назад +1

    Ja mam ptanie do pana juzefa czy nie kreci mu sie lezka w oku ze juz nie ma bizonuw

  • @rav8trucker362
    @rav8trucker362 5 лет назад

    Powiem tak, jak na tamte czasy i tamte problemy ustrojowe to i tak zajebisty kombajn zrobili.

  • @olej436
    @olej436 5 лет назад

    Raz widziałem jak Z056 miał urwana tylnią oś. Tzn mocowanie u góry. Słyszałem ze to była tez jakaś wada.

  • @koleckyy
    @koleckyy 5 лет назад

    Jakie pan skończył szkoły i w jakim wieku zaczął pan tam pracować

  • @koleckyy
    @koleckyy 5 лет назад

    Podobno variator czyli tak jakby bezstopniowe dozowanie prędkości wymyślili konstruktorzy z Płocka

  • @grand449
    @grand449 3 года назад

    Zrobić podobny materiał z inżynierem ursusa serii ciężkiej

  • @micha.k1237
    @micha.k1237 5 лет назад +2

    Nazwa koloru lakieru to chyba koralowy albo czerwień meksykańska.

  • @bogdansiwko8323
    @bogdansiwko8323 5 лет назад +2

    Super seria 😃 powiedzcie coś może więcej o bizonie z040 moja rodzina jest w posiadaniu takiego bizona pozdrawiam

  • @mich1473
    @mich1473 5 лет назад

    Mam prośbę. Można omówić przystawke bezstopbiowej regulacji prędkości ktora notorycznie pekała lub ścinała śruby?

  • @ursusc--dm9ks
    @ursusc--dm9ks 5 лет назад

    ja i tak nie moge uwierzyc w to ze tak wspanialem maszyny jak bizon nie som juz produkowane tylko zastapione takim dziasdostwek jak nev holand

  • @mariuszchmielewski4211
    @mariuszchmielewski4211 5 лет назад

    Ładnie opowiada pozdro

  • @suzdr6507
    @suzdr6507 5 лет назад

    Mnie ciekawia hamulce bizona dlaczego sa słabym punktem...a i pasek podajnika kłosowego jest luźny😉

  • @tomek21894
    @tomek21894 5 лет назад +2

    Dlaczego ta wersja kombajnu nazywa się 056 a nie np. 055 jakiś powód anegdota ?

    • @pomidorzielony7424
      @pomidorzielony7424 5 лет назад +1

      ponoć w " kosie tnącej " jest 56 nożyków :P :D

    • @Glemigobles
      @Glemigobles 5 лет назад +1

      Bo Z055 to był model america😛

  • @krzysztofwyrzykowski4301
    @krzysztofwyrzykowski4301 5 лет назад

    Za granicą wszystko szło co najlepsze a w Polsce byle co, najlepsze tłumaczenie że brak materiałów itd itp a na eksport materiały były. I tak już wszystko sprzedali co mogli jakoś New Holland się opłaca produkcja. Za dużo jest korupcji tak było i będzie tak jak z FSO. Zamiast dbać o obywateli lepiej obcym oddać.

  • @daker836
    @daker836 5 лет назад

    Dlaczego w wersjach eksportowych rekordy miały pięciometrowy heder a wersje krajowe zwykły 4,2?

  • @bastek1237
    @bastek1237 5 лет назад +5

    Od kiedy zaczeto montaż kabiny

    • @adikpl1
      @adikpl1 5 лет назад

      Znalazłem informację, że FMR Kunów rozpoczął produkcję kabin do Bizonów w 1976 roku.

  • @szakal6122
    @szakal6122 5 лет назад +3

    złoty człowiek

  • @matrix6682
    @matrix6682 5 лет назад

    Może powie Pan coś o Z058s na gąsienicach i kabinach nowego typu.

  • @kuba3048GrSmierciak
    @kuba3048GrSmierciak 5 лет назад

    Dlaczego podobno te ramy lubily pekac czemu tego nie poprawili, oraz hamulce czemu na skrzyni a nie przy kolach i dlaczego mechaniczne a nie hydraulika

  • @xflashu8075
    @xflashu8075 3 года назад

    Pog

  • @adamek1941
    @adamek1941 5 лет назад

    Nie wiem czy była już taka propozycja, ale zaprezentujcie Bizona sampo w przyszłych odcinakach, to chyba był model ratujący fabrykę przed upadkiem. Pozdrawiam ;]

  • @remixm06b3
    @remixm06b3 5 лет назад

    Były jakieś części montowane w bizonie które wytwarzała ZMD Nowa Dęba?

  • @Dondzir
    @Dondzir 5 лет назад

    Mieliśmy Z-tkę 350/3 była na hydrostacie. Takie rozwiązanie w Bizonie byłoby bajka...

  • @piotrcmiel5057
    @piotrcmiel5057 3 года назад

    Zetor 25 miał zwolnice wewnątrz skrzyni biegów już w latach powojennych.

  • @marekbaran7557
    @marekbaran7557 3 года назад

    Widziałem maszyny na których były robione opony nawet do tej pory chłopaki nazywają je bizony .
    .

  • @aleksanderobarzanek3767
    @aleksanderobarzanek3767 5 лет назад

    Będzie odcinek o obsłudze kombajnu?

  • @ursusc--dm9ks
    @ursusc--dm9ks 5 лет назад

    a czemu w mlodszych wersjach byly stosowane hamulce hydrauliczne oraz sprzeglo ba ja mam w swoim

  • @SuperPiotrm
    @SuperPiotrm 5 лет назад

    Bizon jest konstrukcyjne podobny do NH Clayson. Czy nikt NH nie pytał się o to?

  • @goorsky1476
    @goorsky1476 5 лет назад

    Będzie historia kombajnu z020?

  • @ursusc--dm9ks
    @ursusc--dm9ks 5 лет назад

    mam pytanie zrubcie bizona od podstaw

  • @piterbs3350
    @piterbs3350 4 года назад

    Te felgi pękały, trzeba było je wzmacniać kątownikiem.

  • @Super_Saiyan.
    @Super_Saiyan. 5 лет назад

    Bizon zo56 rocznik 82. Odreczne pekaly :( musialem od rekorda zakladac.

  • @miycem813
    @miycem813 5 лет назад

    Zróbcie odc o Bizonie Z056 Super na podwoziu Rekorda

  • @mrolnik6918
    @mrolnik6918 5 лет назад

    A Gigant? Mogę udostępnić swojego do filmu.

  • @PolskiNiedzwiadek
    @PolskiNiedzwiadek 5 лет назад

    Pan Józef zapomnial ze pierwsze BIZONY (Z-050 na pewno a czy i Z-056 to nie wiem) wychodzily na oponach przednich GOOD YEAR ;) Ciekawe czy tylne opony 10-15 z bieznikiem prowadzacym powstaly na potrzeby kombajnu BIZON , bo w reszcie maszyn ten rozmiar mial bieznik w "zygzak" szkoda ze nie mozna juz kupic takich opon nowych ... Co do tylnych opon jeszcze to chyba exporty i ostatnie wersje BIZONA SUPER wychodzily nie na 10" a na 11.5-15.3 - dzis panuje ogolne przekonanie ze taka zmiana opon wiaze sie z mniejszymi stratami plonu (delikatnie zmienia sie pochylenie sit i podlogi podsiewacza ) czy sluszne ?

    • @gyrayec
      @gyrayec 5 лет назад

      Opony Goodyear były "Made in Luxembourg", a tylne były takie same jak w prasach Fortschritt K-442.

    • @PolskiNiedzwiadek
      @PolskiNiedzwiadek 5 лет назад

      gyrayec Mylisz się , w Bizonach mialy 5 paskow a w prasach Forszmit wiecej a drobniejsze .

  • @stolarniameblad3850
    @stolarniameblad3850 5 лет назад

    Mam pytanie co oznacza ten odwrócony trójkąt z jedynką wpisaną w koło?

    • @olej436
      @olej436 5 лет назад

      stolarnia meblad masz na myśli. Czarno biała, z litera B. Jeśli tak to oznaczało znak bezpieczeństwa.

    • @mariusznaszkiewicz1096
      @mariusznaszkiewicz1096 5 лет назад +2

      Tzw. znak bezpieczeństwa to był trójkąt z wpisaną literą B. Oznaczenie z wpisaną "1" pełniło rolę oznaczenia wysokiej jakości wyrobu (tzw. jakość pierwsza klasa).

  • @gregfox6137
    @gregfox6137 5 лет назад +2

    z tymi skrzyniami jest tak jak dbasz tak masz jak ktoś z tym się obchodził jak z workiem kartofli do tego nie zmieniał oleju to bezawaryjnie nie jezdzil pzdr

  • @gyrayec
    @gyrayec 5 лет назад +3

    Materiał był robiony latem, a my teraz mamy zadawać pytania dla pana Józefa. To niby jak mamy otrzymać odpowiedź?🤔

    • @gregfox6137
      @gregfox6137 5 лет назад

      gyrayec może ma konto na YT i się włączy do rozmowy 😊

    • @alanszerszen_official
      @alanszerszen_official 5 лет назад +2

      gyrayec Po opublikowaniu wszystkich odcinków nagranych wczesniej, pojedziemy do Pana Józefa i zadamy mu najciekawsze wg nas pytania wybrane spośród kilkuset :)

  • @carllrac8171
    @carllrac8171 5 лет назад

    Może seria o polskich sieczkarniach orka a w szczególności tych samobieżnych Z350, Z370

    • @kamilrygus3147
      @kamilrygus3147 5 лет назад

      To już nie ta fabryka

    • @carllrac8171
      @carllrac8171 5 лет назад +1

      Warto by było wspomnieć o tej marce i maszynach. Niewiele osób pewnie już pamięta te maszyny za kilka lat zginą i kawałek historii przepadnie.

  • @kekemot378
    @kekemot378 5 лет назад

    Niech opowie o tych hulcach które kompletnie nie hamują

  • @marcinsrodecki4823
    @marcinsrodecki4823 5 лет назад

    18.4r30 na 100% Panie Józefie. Pozdrawiam

  • @marek-wj5fv
    @marek-wj5fv 5 лет назад

    Ile jeszcze odcinków o bizonie

  • @voytazz
    @voytazz 5 лет назад +1

    Mnie zawsze ciekawiło skąd takie oznaczenie Z056 itd. co ono oznacza.

  • @mariuszchmielewski4211
    @mariuszchmielewski4211 5 лет назад +1

    Mam wisniowy

  • @wins899
    @wins899 5 лет назад

    mam kombajn Titan bautz 1300 z 1968roku i ma napęd hydrostatyczny

  • @marcingracikowski8149
    @marcingracikowski8149 5 лет назад +1

    o gigancie opowiedzcie

  • @agrotomson2850
    @agrotomson2850 5 лет назад

    Coś o gigancie

  • @TheSubaruimprezafan
    @TheSubaruimprezafan 5 лет назад +3

    Ergonomia pracy, dlaczego kombajnista stoi

    • @kowalikkowalik3720
      @kowalikkowalik3720 5 лет назад

      Bo krótki gardziel i heder jest pod pomostem żeby lepiej było widać to kombajnista wstawal

    • @agrolukastm4914
      @agrolukastm4914 3 года назад

      Nikt nie musi stać, to tylko widzimisie kombajnisty

  • @pawezarzycki3299
    @pawezarzycki3299 5 лет назад

    Zwolnice planetarne 😀

  • @krzysiuu839
    @krzysiuu839 5 лет назад

    prawidłowo się mówi z056 czy zo56? proszę o odpowiedź.

  • @katrinakotova7155
    @katrinakotova7155 5 лет назад

    skrzynia i hamulce to morderka bizonow