5:20 spawacz z fajka w gebie:) a teraz jakies palarnie sa:DDDD silnik bizona to sw 400 stosowany w starach i autobusach. ten dzwiek ma dzieki krotkiemu ukladowi wydechowemu i jest przeeeeeecudowny :)))
Legendarna maszyna duma polskiej wsi jego dźwięk jest jak muzyka co koji zmysły szkoda że go już niema ale dzieki naszym rolnikom którzy nie pozwalają tym maszynom umrzeć można jeszcze podziwiać prawdziwe perełki na naszych polach dla mnie kombajn legenda zawsze jak go widzę na drodze ustępuje mu miejsca chylac czoła opuszczam szybę i slucham jak ten zwierz wkreca się na obroty muzykaaaaaa😚
Sprowadzilem z Płocka 4szt stresowal mnie najbardziej most na Wiśle mialem 2 awarie skrzyni biegów apracowalem na nim 10 lat smarowanie wszystkich punktów to jest gwarancja jego dobrej pracy
Bizon to legenda naszego kraju, i tylko naszego, każdy kraj ma własne legendy, dla nas Bizon takim jest, dla innego kraju legendarną będzie inna maszyna, etc, etc etc. Ile krajów na świecie tak każdy ma swoją własną legendarną maszyne rolniczą. Bizon niestety ustępuje miejsca nowym kombajnom, i taka jest kolej rzeczy, wszystko się zużywa i przestaje być rentowne, nie obierając mu niczego, swojej pozycji w naszym kraju której się dorobił, muszę otwarcie powiedzieć że przed Bizonami czeka 10, może jeszcze 15 lat pracy. Nic nie przepracuje 100 lat. Ja sam mam bizona z roku 1982-giego, również mnie ciekawią, mój to standardowy jak na stan wojenny model, malowane naklejki tylko po stronie rury, w czerwonym lakierze i typowa dla tego okresu również czerwona kabina.
Dźwięk i wygląd. Piękne maszyny. Mi osobiści najbardziej podoba się z tylu i z rozłożona rurą a dźwięk najbardziej jak dodaje gazu. Szkoda ze to wszystko pieprznęło.
Jedyne kombajny które mają nie powtarzalny dźwięk silnika jak również ich wygląd jest super dlatego żniwa bez bizonow to nie te żniwa, tylko zbior przy użyciu automatów...
Pamiętam jeszcze żniwa w latach 87-95 r. jak jeździłem na wakacje na wieś to ten kto miał kombajn to był gość na wsi i kłaniali mu się w pas. Mało kogo stać było wtedy na kombajn, a ten kto miał to przeważnie wyeksploatowane szroty odkupione od PGR. Nonstop się psuły, a o części było bardzo ciężko.N Kombajnista też miał dobrze w tamtych czasach, szanowany i poważany no ale często musiał w nocy kosić .
Silniki produkowane na licencji Leylanda sw400 produkowane w mieście Andrychów woj. Małopolskie..... zakład nadal funkcjonuje(pracuję w nim) jednakże zakład nie opiera się już na produkcji silników... taka ciekawostka :)
Bizony to moje dzieciństwo 😊Polski dobry sprzęt,szkoda że Ich już nie produkują i fabryka maszyn żniwnych upadła....robią teraz to zachodnie g....!Bizony to polska historia,maszyny naszych pól i jego cudowny dźwięk silnika!!!!!!!!
Pytanie do Pana Józefa Jak wiadomo większość kombajnistów kosi na stojąco z powodu nie dostatecznej widoczności na heder (nazywane przeze mnie "tańcem kombajnisty") 😉 Dlaczego konstruktorzy nie wydłużyli gardzieli do takiej długości która pozwoliła by na lepszą widoczność z pozycji fotela operatora ?
Zawsze Ojciec pracował w PGR-rze,czy Zakładzie i głos kombajnu kojarzy mi się z zapachem słomy,tego pyłu żniwnego i SKRZYNKI WODY MINERALNEJ stojącej koło kombajnu... Gdzieś mam jeszcze zdjęcia z siostrą na tle Vistuli... 😁
Zlodzieje zlikwidowali jedna z wielu polskich marek! Jestem z okolic Płocka i mnie to strasznie rusza ze nie ma FMŻ, Ursusa, FSO i wiele innych.Qrwa, fajnie sie pracuje dla obcego kapitału??? Sługusy pier...ne!!!
@@arkadioohose9490 Znaczy ci którzy do tego doprowadzili powini być postawieni przed sądem ale zwykłych pracowników bym nie obwiniał bo dla nich pewnie też jest to bolesne a wpływu na to nie mieli.
Crusader Animation oczywiscie, zwykli pracownicy wkładali serducho i byli dumni ze pracują w fmż, zdażały się wyjątki jak wszędzie.dokładnie chodziło mi o tych co zlikwidowali ów zakład, ale to odgórny prykaz....
Kiedyś było wszystko..maszyny ludzie z doświadczeniem konstruktorzy i masa innych osób którzy mieli pojęcie o tym co robią..a teraz wszystko upada.te czasy nigdy nie wrócą..
Pomysł rewelacyjny - to jest opis historii przemysłu w PL i jego problemów. Już tylko wyjaśnienie kwestii "za krótkiej" gardzieli pokazuje jak skomplikowanym problemem jest produkcja zaawansowanych maszyn. Gratulacje dla twórców serii.
Fortschritt miał silnik IFA akurat a on był bardzo podatny na modyfikacje w zależności do czego był stosowany. Sprawdzał się i w ciągnikach i w samochodach i w kombajnach. Tylko musiał byś przeznaczony do tego akurat celu bo silnik w kombajnach miał inaczej ustawioną pompe wtryskową inny bagnet oleju itp niż np w ciągniku czy ciężarówce
Kłamstwo. Jestem projektantem przyrządu montażowego kadłuba kombajnu Bizon (tzw przyrząd montażu głównego). Kiedy przyjechałem do Płocka zapoznać się z wyprodukowanym Bizonem (7 szt), okazało się, że wszystkie Bizony z serii prototypowej są na polach gdzieś w Polsce. Miałem wracać z niczym. Wtedy jeden z pracowników, po cichu doradził, abym przespacerował się wzdłuż płotu od strony lotniska aeroklubowego. Pośród innych wielu kombajnów stał egzemplarz malowany na żółto z tabliczką firmy Glison- Holland. Ze zdziwieniem stwierdziłem, że pasuje do dokumentacji Bizona. Jedyna różnica polegała na zastosowaniu w miejsce sterowania hydraulicznego tylnej, skrętnej osi, układu mechanicznego w postaci wygiętej rury od wąsa przy kierownicy do takiego samego przy tylnej osi. Powodem takiej zmiany był brak pieniędzy na zakup zaworów hydraulicznych proporcjonalnych firmy Orbitrol. Dokumentacja Bizona to było odrysowanie z natury części rozebranego kombajnu zakupionego.To była cała "polska myśl konstruktorska".Potem, po wprowadzeniu Bizona Super przeprojektowałem przyrząd montażowy tak, aby można na nim było przestawić elementy do potrzeb kombajnu zwykłego i super. Brałem udział w innych pracach związanych z oprzyrządowaniem montażowym kombajnu. Na moją sugestię, aby usprawnić montaż osłony wytrząsaczy przez zamontowanie nakrętek w zgrzewanych do blachy koszyczkach, pan z Poznania (który odebrał dość pokaźną nagrodę za "skonstruowanie" kombajnu), stwierdził, że jak tak zrobili mądrzejsi, to on nic nie będzie zmieniał. W efekcie robotnik zakładał waciak, kładł się na plecach na ostre zęby wytrząsaczy i trzymał kolejne nakrętki. Takich "kwiatków" było więcej np mocowanie wałka podsiewacza (wymagało przesuwania łożyska tocznego przez pobijanie młotkiem, co młotkowi nie szkodziło, a łożysku...). Piszę to tylko po to, żeby niektórzy przestali opowiadać bajki, bo przypadkowo żyją jeszcze tacy jak ja, znający prawdę. A sam Bizon, to udana konstrukcja, gdyby był wykonany z takich materiałów jakie zostały przewidziane w oryginalnym projekcie, byłby nie tylko super.
Proszę opowiedzieć więcej takich kwiatków. Do kiedy Pan pracował w FMŻ? Ten kombajn to nie przypadkiem był Clayson New Holland? Krąży też legenda, że oprócz wspomnianego Claysona nasi dzielni projektanci wzorowali się również na kombajnie Fahr i John Deere.
@@matrix6682 I co to znaczy? Zwłaszcza po 60 latach gdzie te 50 tysięcy Senatorów zastąpiło 200 albo i więcej tysięcy nowszych konstrukcji takich jak Dominatory, Mediony, Megi, Lexiony i Tucano?
Były piekne kolego piekne te wyjazdy w pole brygadami po 7,10 bizonow to bylo cos te ursusy 1222 w transporcie zboza I jelcze do poznej nocy sie kosiło to byly czasy 😥pozdrawiam kolego
@@logos7256 tzn ? ja jestem i tak dość młody, moj tata był kierownikiem/mistrzem na fmż zresztą mieszkałem na osiedlu gdzie właśnie mieszkało kierownictwo-dyrektorstwo fmż a mama była w trtakcie wakacji dyrektorem jednego z ośrodków wypoczynkowych fmż, a ja obecnie też pracuje w fabryce ale to już nie nazywa sie fmż tylko cnh
W rodzinie jest kombajn z 1978r w kolorze żółtym, a zimą gdy jest spory śnieg, zamienia w roli pługa śnieżnego by odśnieżyć drogę polną lepiej niż traktorem - co za frajda i to na całego!
@@ukasz98r34 Wymontowujesz hedera i montujesz przerobione łącza od lemiesza spychacza, ale uwaga: spód dolnej krawędzi powierzchni pługowej muszą być na rolkach (przy okazji minipłozy gdy jest kopny śnieg i te minipłoża mozna obrócić o 90 st wzdłuż dolnej krawędzi pługa by je schować i wtedy cały ciężar idzie na mocne małe kółka by nie zniszczyć mechanizm łącza/zaczepy pomiędzy hederem, a kombajnem). Przyznaję iż ja to nie przerabialem, ale nie wolno w ten sposób używać kombajnu na drodze publiczne (poza np stanu klęski żywiołowej), ale na gruntowej już tak, no i na prywatnych drogach czyli np na własnej działce czy polu czy lesie (niektóre np żółte holenderskie górskie kombajny - bo są mniejsze - na zamówienie w drogiej opcji mają możliwość podpięcia pługa od dużego traktora i widziałem kilkanaście lat temu w internecie - podobno wycofano tę opcję, ale nie jestem pewien). Pozdrawiam. :)
@@ukasz98r34 Wcale nie bo kombajn, który nie jest "wyprowadzany na spacer" szybciej się psuje czy amortuzuje. Raz czy 2 razy w miesiącu zimowym odsnieży to przy okazji się smaruje, a tam nie ma żadnej elektroniki. Nie dawno był rozebrany niemal na czynniki pierwsze by zabezpieczyć przed korozją, pomalowany tym samym kodem koloru i będzie służył minimum 15 lat bo silnik z andorii przeszedł generalny remont. Owszem kosztuje spalanie, ale za to się ma wspaniałą muzykę pracy silnika. Jeszcze będziecie płakać iż nawet obecne silniki kombajnów z elektronicznym osprzętem pójdą do lamusa, a będą miały silniki elektryczne generacyjne na prąd na napęd a spalinowy jako generator prądu. Z andorii zero elektroniki i przetrwa - ot niby rolniczy dinozaur. Owszem szkoda sprzętu jak się nie wie jak fachowo się dobrać czy obchodzić, ale rzeczywiście dla tych co nie mają złotych rączek na wyższych lotach, to lepiej nie "eksperymentować zwłaszcza jeśli to np klasyki. Pozdrawiam.
Pytanie do widzów co polecacie nowego tak do 500ha zboża na sezon, z niskim spalaniem i wzorową obsługą serwisowo- częściową w PL, i z możliwością poruszania się kombajnu po drogach publicznych, do 1,5 mln netto??
Z całym szacunkiem do Bizona ale to jednak Fortschritt e512 wygrał konkurencję, oczywiście pomijajac fakt silnika niemiecka maszyna była wydajniejsza i przede wszystkim operator tego kombajnu NIE MUSIAŁ STAĆ przy pracy jak to w polskich bizonach. Te fakty niestety zostały pominięte w filmie.
@@bizonsuperzo5699 1. Ortografia, interpunkcja i poprawna polszczyzna. 2. Nie wspominałem nic o tym że Fortschritty są bezawaryjne. 3. Co prawda sam nie posiadam tej maszyny ale znajomy ma e512 i 14 więc nie zarzucaj że nie mam pojęcia o czym pisze. 4. Polska odbudowywała się po wojnie to fakt, tyle że Fortschritty były produkowane i pracowały na polach NRD, nie wiem czy ci to coś mówi ale był to podobny wytwór państwowy co PRL takie ''komunistyczne Niemcy'' więc w ówczesnych czasach tamtejsi konstruktorzy borykali się z tymi samymi problemami co polscy. 5. Taka prośba jak już wchodzisz w dyskusje sprawdź pisownię w słowniku, a swoje argumenty potwierdź u wuja google, ot taka mała rada ;)
Z tego co wiem to w forszaju można zejść ze spalaniem do 10-11 L na godzinę Bizon ma sporo większy apetyt przy tej samej mocy . Jedynie dzwięk sw 400 jest piękny :)
Miło posłuchać.Ale mamy pytanie czy ktoś może ma katalog części do bizona Rekorda? niestety nigdzie nie mogę kupić katalogu do Rekorda "z dużą chłodnicą" wszystkie w sprzedaży są na stary typ :/
@@karolliio665 no mi nie jest potrzebne chciałem tylko moją logiką odpowiedzieć na pytanie :) ale pomyśleć że dzisiejsze czasy wiodą nas w mechanice jeszcze dalej że co z tego że części są jeśli musisz naprawiać metodą prób i błędów bo już są firmy typu Tesla które nie chcą mieć naprawialnych aut albo wręcz zamykają dostęp bo technikaliów i części zamiennych
@@DawidSzmandra przecież unia to kolejna komuna, 83% podatków płacimy z tego co zarabiamy, to cud że sobie tak radzimy i wiele rzeczy jeszcze robimy na czarno
Lol, 83%? Skąd masz takie dane? O ile wiem to jest to 40-50%. Rzecz w tym, że to nie Unia narzuca nam wysokość podatków. A podatki w krajach spoza UE jakoś nie są na ogół niższe.
Ale Bizon Z040 podobno powstal na licencji Claysona , a tutaj Pan nie potwietdza tego wyraznie wiec jak to bylo ? Bizon to temat rzeka i chcialoby się o kazdym jego szczególe sluchac godzinami . Narobiliscie smaka i obawiam sie ze 2 odcinki to za malo :)
*Brawo! Super materiał* A co do upadku FMŻ to składajcie podziękowania dla Platformy Obywatelskiej i pewnie dalej cześć osób którzy tęsknią za FMŻ i chcieliby aby dalej firma istniała głosują na PO, debile...
@@matrix6682 Prawda jest taka, że pracownicy FMŻ rozkręcili wszystkie tamtejsze kombajny po testach, zmierzyli części, ustalili parametry i zrobili z tych wszystkich kombajnów Bizona, oczywiście cała bryła kombajnu jest bardzo podobna do Fahra i do Claysona.
Nostalgia. Od tego się zaczynało ale dzisiaj to już tylko pooglądać i tylko tyle. Praca jak każdym kombajnem z tamtej epoki- w kurzu, gorącu, człowiek się zmęczył tylko. Sam Bizon mimo dużej propagandy nie był jakimś cudownym wynalazkiem. Kto musiał dobierać się do skrzyni biegów (czy nawet czegokolwiek) ten wie jak nieprzemyślana pod kątem napraw i eksploatacji jest to maszyna. Pod tym względem Fortschritty są jednak dużo lepsze, a E514 to nawet dzisiaj przyjemna maszyna... I uprzedzając- uczyłem się jeździć na Suprze, przerobiłem "pod sobą" 3 Bizony, pracowałem na Rekordzie wujka i doskonale wiem "czym to pachnie".
Nie zgadzam się wychowałem się na Z040 z 1972r i zarobił na siebie na usługach i pokazał że to dobry sprzęt ja go sprzedałem koledze i tam było jeszcze conajmniej połowe oryginalnych łożysk
I tak Bizon to był sukces bo jakby zaczęli zmieniać węzły konstrukcyjne to by im debile u koryta uwaliły naprawdę ten projekt a nie było czasu. To cud że Dyrektor się postawił i się w konspiracji udało. Bo jest mnóstwo konstrukcji które mimo że potem dopracowane i nawet lepsze to przychodził nakaz kupienia licencji i nie było dyskusji. Tak było np z Ursusem z serią U na rzecz Fergusona ; Należy ubolewać że międzyczasie nie zmodernizowano Wistuli i nie przekazano jej produkcji do jakiegoś pomniejszego zakładu można ją było przekształcić np w kombajn doczepiany do ciągnika i dla gospodarstw indywidualnych była by jak znalazł. Co do silnika ten Pan się myli S53 i potem S530 zwane gróźlikami nie nadawały się ani do Stara ani do Wistuli ani do tartaku .Oczywiście mieliśmy udaną konstrukcje silników z Ursusa S 300 ale z niej uchował się tylko S312C do trzydziestki .Wersje 3,4i6 cylindrowe uwalono lekką rękom z chwilą kupienia licencji na pieprzonego Zetora 4011. Co do Leylanda SW400 jak i SW680 nie są to silniki przemysłowe tylko trakcyjne.Każdy zachwyca się ich rykiem ale nie chce widzieć że są drogie i skomplikowane w produkcji a potem w naprawach. A mogło być tak fajnie bo Wistula by dostała S314 a Bizon S316 .
Zakupili Claysona i go zerżneli. Trochę przerobili pod warunki krajowe i gotowe. Myślę że to nie przypadek że potem New Holland zainteresował się zakupieniem upadajacej fabryki w Płocku.
@@matrix6682 to zobacz sobie Claysona z lat 60. Otwórz klapy postaw obok bizona i zrób to samo. Odbicie lustrzane masz gotowe. Sam byłem bardzo zdziwiony jak oglądałem Claysona, bo miałem wrażenie że gdzieś to widziałem 😂
@@matrix6682 trwaj dalej ślepo w miłości do Bizona. Prawda jest taka jak napisałem. Clayson był najnowocześniejszy z tych 4 zachodnich kombajnów więc jego zerżneli, po co było kupować licencję za gruby hajs. Żadna sprawa o plagiat nie miała racji bytu że względu na żelazną kurtyne. Nasi poza c330 dla rolnictwa nie wymyślili nic, poza jakimiś prostymi narzędziami. Większość albo zgapiona z zachodu albo na licencjach.
@@vicia16rock kolego w nogach spisz gówno wiesz w dupie byłeś gówno widziałeś i tu masz link ruclips.net/video/AZKKzSdv98M/видео.html jak widziałeś bizona to obejrzyj sobie to
ale kto znajdzie róznice miedzy bizonem a tym new holland clayson m133 a bizonem super?? moze oni od nas skopiowali ha ha tak samo bizon gigant to kopia fahr 1600
@@stasiek6420 Najpierw sami przez lata nie potrafili skonstruowac kombajnu aby nastepnie w bardzo szybkim czasie zrobic bizona. Przypadkiem w miedzyczasie zakupili kilka modeli zachodnich np. Fahr M1000, do ktorego bizon jest bardzo podobny. Ktos tu robi z ludzi debili.
@@Bugslick po co wymyślać koło od nowa , skoro nawet zachodnie firmy na wzajem siebie kopiują. Mój ojciec kiedyś był w fabryce John Deere i stała tam najnowsza sieczkarnia Classa rozebrana w mak.
Z tego co widzę to Czechosłowacka maszyna SM 500 konstrukcyjnie była bardzo zaawansowana technicznie.Zespól omłotowy to coś w rodzaju A.P.S clasa, tylko że Czesi ile lat wcześniej to opracowali.Szkoda bo maszyna mogła być naprawdę konkurencyjna na rynku nawet dziś.
śp.Bolesław Rostowski powienien mieć ulice albo pomnik, nikt o nim nie pamięta, a bardzo zasłużył się dla kraju.
Ile razy oglądam tę odcinki łza się kręci w oku
Noo, kiedyś to było przez otwarty rynek nikt nie chciał polskich maszyn :(
To samo🥺😔
5:20 spawacz z fajka w gebie:) a teraz jakies palarnie sa:DDDD silnik bizona to sw 400 stosowany w starach i autobusach. ten dzwiek ma dzieki krotkiemu ukladowi wydechowemu i jest przeeeeeecudowny :)))
Legendarna maszyna duma polskiej wsi jego dźwięk jest jak muzyka co koji zmysły szkoda że go już niema ale dzieki naszym rolnikom którzy nie pozwalają tym maszynom umrzeć można jeszcze podziwiać prawdziwe perełki na naszych polach dla mnie kombajn legenda zawsze jak go widzę na drodze ustępuje mu miejsca chylac czoła opuszczam szybę i slucham jak ten zwierz wkreca się na obroty muzykaaaaaa😚
Wspaniale, że możemy sobie przypomnieć o polskim kombajnie.
Nie jestem ze wsi,ale lubie takie materialy o Polskiej mysli i o wspanialych zaprzepastrzonych pomyslach!!!
To już 3 lata a ja nadal lubię tu wracać
Sprowadzilem z Płocka 4szt stresowal mnie najbardziej most na Wiśle mialem 2 awarie skrzyni biegów apracowalem na nim 10 lat smarowanie wszystkich punktów to jest gwarancja jego dobrej pracy
Świetna produkcja pozdrawiam serdecznie 😁😊
Dla mnie to najlepszy kombajn jestem właścicielem bizona zo40 pozdrawiam.
Pokaż go.
50tyś bizonów i to lekko
Super film
Bizon to legenda naszego kraju, i tylko naszego, każdy kraj ma własne legendy, dla nas Bizon takim jest, dla innego kraju legendarną będzie inna maszyna, etc, etc etc. Ile krajów na świecie tak każdy ma swoją własną legendarną maszyne rolniczą.
Bizon niestety ustępuje miejsca nowym kombajnom, i taka jest kolej rzeczy, wszystko się zużywa i przestaje być rentowne, nie obierając mu niczego, swojej pozycji w naszym kraju której się dorobił, muszę otwarcie powiedzieć że przed Bizonami czeka 10, może jeszcze 15 lat pracy. Nic nie przepracuje 100 lat.
Ja sam mam bizona z roku 1982-giego, również mnie ciekawią, mój to standardowy jak na stan wojenny model, malowane naklejki tylko po stronie rury, w czerwonym lakierze i typowa dla tego okresu również czerwona kabina.
Dźwięk i wygląd. Piękne maszyny. Mi osobiści najbardziej podoba się z tylu i z rozłożona rurą a dźwięk najbardziej jak dodaje gazu. Szkoda ze to wszystko pieprznęło.
RYK jest piękny
Fajnie się słucha jak pan opowiada super maszyny bizony .
Jedyne kombajny które mają nie powtarzalny dźwięk silnika jak również ich wygląd jest super dlatego żniwa bez bizonow to nie te żniwa, tylko zbior przy użyciu automatów...
Coś pięknego 😪
duma polskiej wsi posiadam egzemplarz z 1994 roku kuba 7810 ma racje nic nie emituje tak pieknego dzwieku jak BIZON
To zbyt legendarny dźwięk 🔥
Tak
Pamiętam jeszcze żniwa w latach 87-95 r. jak jeździłem na wakacje na wieś to ten kto miał kombajn to był gość na wsi i kłaniali mu się w pas. Mało kogo stać było wtedy na kombajn, a ten kto miał to przeważnie wyeksploatowane szroty odkupione od PGR. Nonstop się psuły, a o części było bardzo ciężko.N Kombajnista też miał dobrze w tamtych czasach, szanowany i poważany no ale często musiał w nocy kosić .
Silniki produkowane na licencji Leylanda sw400 produkowane w mieście Andrychów woj. Małopolskie..... zakład nadal funkcjonuje(pracuję w nim) jednakże zakład nie opiera się już na produkcji silników... taka ciekawostka :)
@Daniel Jankowski a co procz bizonika masz na podworku? Opla, Aódi, czy Passata w tedei? Czemu nie masz polskiego fiata 126pe?
Za wstawkę startową, muzykę itp. to Oskara powinien ktoś dostać. Super klimacik.
Bizony to moje dzieciństwo 😊Polski dobry sprzęt,szkoda że Ich już nie produkują i fabryka maszyn żniwnych upadła....robią teraz to zachodnie g....!Bizony to polska historia,maszyny naszych pól i jego cudowny dźwięk silnika!!!!!!!!
Pytanie do Pana Józefa
Jak wiadomo większość kombajnistów kosi na stojąco z powodu nie dostatecznej widoczności na heder (nazywane przeze mnie "tańcem kombajnisty") 😉
Dlaczego konstruktorzy nie wydłużyli gardzieli do takiej długości która pozwoliła by na lepszą widoczność z pozycji fotela operatora ?
Nie było jak, trzeba było przestawić produkcję, produkcja stała by się droższa itd itp. To była komuna
@@agrolukastm4914 tak komuna nakazala stać kombajniscie
@@marcin3207 powiedz to śp. Rostowskiemu
@@agrolukastm4914 Myślę że im bardziej do przodu, tym ciężej podnieść hydraulika i tak nie najlepsza, no i za siłownikami rama pęka
Bardzo dobre intro , aż się łezka kręci
żywa legenda :)
Chłopie ukłony dal was po same jaja za taki materiał słuchałem z ciekawienie 😀 pozdrawiam
Dziękujemy :) i obiecujemy więcej
Redakcjo Farmera! Świetna inicjatywa takie wywiady z byłymi pracownikami fabryk maszyn rolniczych.
Teraz spróbujcie znaleźć jakiegoś byłego konstruktora ZDCR Ursus.
Dokładnie maszyny z duszą - legenda polskiej wsi
Zawsze Ojciec pracował w PGR-rze,czy Zakładzie i głos kombajnu kojarzy mi się z zapachem słomy,tego pyłu żniwnego i SKRZYNKI WODY MINERALNEJ stojącej koło kombajnu...
Gdzieś mam jeszcze zdjęcia z siostrą na tle Vistuli... 😁
Zlodzieje zlikwidowali jedna z wielu polskich marek! Jestem z okolic Płocka i mnie to strasznie rusza ze nie ma FMŻ, Ursusa, FSO i wiele innych.Qrwa, fajnie sie pracuje dla obcego kapitału??? Sługusy pier...ne!!!
Jestem Lublina u nas byla odlewnia Ursus, Fsc, Duża cukrownia, znam to o czym piszesz
Wiesz jakoś muszą zarobić na chleb.
Crusader Animation powinni żreć kamienie, nasi przodkowie w grobach sie przewracają, ci którzy o wolną Polskę walczyli
@@arkadioohose9490 Znaczy ci którzy do tego doprowadzili powini być postawieni przed sądem ale zwykłych pracowników bym nie obwiniał bo dla nich pewnie też jest to bolesne a wpływu na to nie mieli.
Crusader Animation oczywiscie, zwykli pracownicy wkładali serducho i byli dumni ze pracują w fmż, zdażały się wyjątki jak wszędzie.dokładnie chodziło mi o tych co zlikwidowali ów zakład, ale to odgórny prykaz....
Czy na producentów także CNH Industrial z Płocka wpłynął bo jakoś nie można się doczekać nowych odcinków
Krasne blisko mnie pozdrawiam
Bardzo dobry film :)
Kiedyś było wszystko..maszyny ludzie z doświadczeniem konstruktorzy i masa innych osób którzy mieli pojęcie o tym co robią..a teraz wszystko upada.te czasy nigdy nie wrócą..
Bizon super jest dobry🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾🌾 i bardzo dobra robota
Świetny pomysł z tym filmem :) Oby tak dalej :)
Pomysł rewelacyjny - to jest opis historii przemysłu w PL i jego problemów. Już tylko wyjaśnienie kwestii "za krótkiej" gardzieli pokazuje jak skomplikowanym problemem jest produkcja zaawansowanych maszyn.
Gratulacje dla twórców serii.
Najlepszy kombajn ♥️☺️
Może i nie ma klimatyzacji i szczelnej kabiny ale przynajmniej nie niszczy się tak szybko
@@Prod_LXM bo co rok wymiata się części więc jest jak Nowy ha ha ha
Fortschritt miał silnik IFA akurat a on był bardzo podatny na modyfikacje w zależności do czego był stosowany. Sprawdzał się i w ciągnikach i w samochodach i w kombajnach. Tylko musiał byś przeznaczony do tego akurat celu bo silnik w kombajnach miał inaczej ustawioną pompe wtryskową inny bagnet oleju itp niż np w ciągniku czy ciężarówce
Cześć. Czy ktoś wie coś o podobieństwie Bizona do Fahra m1200 ? Na zdjęciach prezentują się bardzo podobnie w niektórych ujęciach. Pytam z ciekawości.
Najlepszy jest dzwięk :))
Kłamstwo. Jestem projektantem przyrządu montażowego kadłuba kombajnu Bizon (tzw przyrząd montażu głównego). Kiedy przyjechałem do Płocka zapoznać się z wyprodukowanym Bizonem (7 szt), okazało się, że wszystkie Bizony z serii prototypowej są na polach gdzieś w Polsce. Miałem wracać z niczym. Wtedy jeden z pracowników, po cichu doradził, abym przespacerował się wzdłuż płotu od strony lotniska aeroklubowego. Pośród innych wielu kombajnów stał egzemplarz malowany na żółto z tabliczką firmy Glison- Holland. Ze zdziwieniem stwierdziłem, że pasuje do dokumentacji Bizona. Jedyna różnica polegała na zastosowaniu w miejsce sterowania hydraulicznego tylnej, skrętnej osi, układu mechanicznego w postaci wygiętej rury od wąsa przy kierownicy do takiego samego przy tylnej osi. Powodem takiej zmiany był brak pieniędzy na zakup zaworów hydraulicznych proporcjonalnych firmy Orbitrol. Dokumentacja Bizona to było odrysowanie z natury części rozebranego kombajnu zakupionego.To była cała "polska myśl konstruktorska".Potem, po wprowadzeniu Bizona Super przeprojektowałem przyrząd montażowy tak, aby można na nim było przestawić elementy do potrzeb kombajnu zwykłego i super. Brałem udział w innych pracach związanych z oprzyrządowaniem montażowym kombajnu. Na moją sugestię, aby usprawnić montaż osłony wytrząsaczy przez zamontowanie nakrętek w zgrzewanych do blachy koszyczkach, pan z Poznania (który odebrał dość pokaźną nagrodę za "skonstruowanie" kombajnu), stwierdził, że jak tak zrobili mądrzejsi, to on nic nie będzie zmieniał. W efekcie robotnik zakładał waciak, kładł się na plecach na ostre zęby wytrząsaczy i trzymał kolejne nakrętki. Takich "kwiatków" było więcej np mocowanie wałka podsiewacza (wymagało przesuwania łożyska tocznego przez pobijanie młotkiem, co młotkowi nie szkodziło, a łożysku...). Piszę to tylko po to, żeby niektórzy przestali opowiadać bajki, bo przypadkowo żyją jeszcze tacy jak ja, znający prawdę. A sam Bizon, to udana konstrukcja, gdyby był wykonany z takich materiałów jakie zostały przewidziane w oryginalnym projekcie, byłby nie tylko super.
Proszę opowiedzieć więcej takich kwiatków. Do kiedy Pan pracował w FMŻ? Ten kombajn to nie przypadkiem był Clayson New Holland? Krąży też legenda, że oprócz wspomnianego Claysona nasi dzielni projektanci wzorowali się również na kombajnie Fahr i John Deere.
nie koniecznie musialy byc do czerpania wzoru
O rekinie pierwszy raz słyszę.. super odcinek
Ja też
Tylko czemu rekordoskiej skrzyni do biegów nie wsadzili do supra
Wsadzili
Wsadzili
ekstra no w końcu :)))
Bizon bestia piękny dźwięk silnika
Zdrowy jezu.Zdrowe wrc.
Co to za muzyka z intro??
dlaczego nie ma kolejnych odcinków?
Szkoda że zniszczyli PFMŻ ...
Nikt nie musiał. To było skazane na śmierć. 50 tysięcy kombajnów? Samego Mercatora Claas wyprodukował 32 tysiące, a co dopiero reszty...
@@TheAgrotechnik 50 tys to jeszcze jeździ ;)
@@DanieL-mk1cj Zaokrągliłem bo kiedyś sobie policzyłem to wyszło mi 53 tysiące z groszami.
@@TheAgrotechnik 50tysiecy jeszcze pracuje a co do classa to pewnie z 80% już nie ma.
@@matrix6682 I co to znaczy? Zwłaszcza po 60 latach gdzie te 50 tysięcy Senatorów zastąpiło 200 albo i więcej tysięcy nowszych konstrukcji takich jak Dominatory, Mediony, Megi, Lexiony i Tucano?
Ktoś zna tytuł utworu, który jest w czołówce programu?
Ja mam zo50 79 rok przejściówka 50/56
Kiedys to były czasy..i te SkR-y których już niema
Były piekne kolego piekne te wyjazdy w pole brygadami po 7,10 bizonow to bylo cos te ursusy 1222 w transporcie zboza I jelcze do poznej nocy sie kosiło to byly czasy 😥pozdrawiam kolego
Nie daleko mnie jest skr ale nie koszą po kilka bizonów tylko jeden i mają więcej bizonów
taka byl kierownikiem w fmż mieszkalem cale zycie 8 min od fabryki :) zreszta mieszkałem na osiedlu fmż :)
Cześć BMW. Możesz napisać o historii FMZ takiej jaka Ty to widziałeś w tamtych czasach, że swojej perspektywy??? Pozdrawiam.
@@logos7256 tzn ? ja jestem i tak dość młody, moj tata był kierownikiem/mistrzem na fmż zresztą mieszkałem na osiedlu gdzie właśnie mieszkało kierownictwo-dyrektorstwo fmż a mama była w trtakcie wakacji dyrektorem jednego z ośrodków wypoczynkowych fmż, a ja obecnie też pracuje w fabryce ale to już nie nazywa sie fmż tylko cnh
Ten sam silnik był w autobusach autosan...
Sw400 to bardzo popularny silnik. Bizony autosany fadromy ł200 i 201 i kilka innych zastosowań.
Kultowy kombajn pamiętam pierwsza jazdę jako pasażer wrażenie nie do opisania pozdrawiam serdecznie z Śląska u nadal gazdowie na nich pracują
W rodzinie jest kombajn z 1978r w kolorze żółtym, a zimą gdy jest spory śnieg, zamienia w roli pługa śnieżnego by odśnieżyć drogę polną lepiej niż traktorem - co za frajda i to na całego!
Bizon jako Spych do śniegu 😂😂???
@@ukasz98r34 Wymontowujesz hedera i montujesz przerobione łącza od lemiesza spychacza, ale uwaga: spód dolnej krawędzi powierzchni pługowej muszą być na rolkach (przy okazji minipłozy gdy jest kopny śnieg i te minipłoża mozna obrócić o 90 st wzdłuż dolnej krawędzi pługa by je schować i wtedy cały ciężar idzie na mocne małe kółka by nie zniszczyć mechanizm łącza/zaczepy pomiędzy hederem, a kombajnem). Przyznaję iż ja to nie przerabialem, ale nie wolno w ten sposób używać kombajnu na drodze publiczne (poza np stanu klęski żywiołowej), ale na gruntowej już tak, no i na prywatnych drogach czyli np na własnej działce czy polu czy lesie (niektóre np żółte holenderskie górskie kombajny - bo są mniejsze - na zamówienie w drogiej opcji mają możliwość podpięcia pługa od dużego traktora i widziałem kilkanaście lat temu w internecie - podobno wycofano tę opcję, ale nie jestem pewien). Pozdrawiam. :)
@@albenalbus1198 nigdy nie widziałem kombajna jak odśnieżanie 😂
Szkoda sprzętu
@@ukasz98r34 Wcale nie bo kombajn, który nie jest "wyprowadzany na spacer" szybciej się psuje czy amortuzuje. Raz czy 2 razy w miesiącu zimowym odsnieży to przy okazji się smaruje, a tam nie ma żadnej elektroniki. Nie dawno był rozebrany niemal na czynniki pierwsze by zabezpieczyć przed korozją, pomalowany tym samym kodem koloru i będzie służył minimum 15 lat bo silnik z andorii przeszedł generalny remont. Owszem kosztuje spalanie, ale za to się ma wspaniałą muzykę pracy silnika. Jeszcze będziecie płakać iż nawet obecne silniki kombajnów z elektronicznym osprzętem pójdą do lamusa, a będą miały silniki elektryczne generacyjne na prąd na napęd a spalinowy jako generator prądu. Z andorii zero elektroniki i przetrwa - ot niby rolniczy dinozaur. Owszem szkoda sprzętu jak się nie wie jak fachowo się dobrać czy obchodzić, ale rzeczywiście dla tych co nie mają złotych rączek na wyższych lotach, to lepiej nie "eksperymentować zwłaszcza jeśli to np klasyki. Pozdrawiam.
@@albenalbus1198 nie wiem co bierzesz ale zmień dilera 😂
Daj jakieś zdjęcie bo nie mogę w to uwierzyć kombajn do śniegu 😂😂😂😂
Fmż vs zm ursus ciekawe?
Pytanie do widzów co polecacie nowego tak do 500ha zboża na sezon, z niskim spalaniem i wzorową obsługą serwisowo- częściową w PL, i z możliwością poruszania się kombajnu po drogach publicznych, do 1,5 mln netto??
Do 85 roku super maszyna. Niestety potem już przeważały.
Bardzo ciekawe
Mam bizona bs z serii prototypowej o numerze 010.
Będę wdzięczny za kontakt w sprawie tego BS-a (karol.holownia@farmer.pl)
@@karolhoowniafarmer7961 , napisałem do Pana
@Mafia Władimirec T25 & Zetor 50 Super Team bs5110 hydrostatic
Co to za nuta na intro mega tak samo jak bizon
Da się zrobić film o sieczkarni z350/3 lub o całej fabryce
Bizon pomimo wieku dalej daje rade a te współczesne wypasione po 10 latach albo się pala albo są tak wychlastane że się nie opłaca robić
No widzisz...a są ludzie których stać i kupują nowe,a na stary złom nie spojrzą nawet.
Z całym szacunkiem do Bizona ale to jednak Fortschritt e512 wygrał konkurencję, oczywiście pomijajac fakt silnika niemiecka maszyna była wydajniejsza i przede wszystkim operator tego kombajnu NIE MUSIAŁ STAĆ przy pracy jak to w polskich bizonach. Te fakty niestety zostały pominięte w filmie.
E-512 darmo bym nie chciał
@@bizonsuperzo5699
1. Ortografia, interpunkcja i poprawna polszczyzna.
2. Nie wspominałem nic o tym że Fortschritty są bezawaryjne.
3. Co prawda sam nie posiadam tej maszyny ale znajomy ma e512 i 14 więc nie zarzucaj że nie mam pojęcia o czym pisze.
4. Polska odbudowywała się po wojnie to fakt, tyle że Fortschritty były produkowane i pracowały na polach NRD, nie wiem czy ci to coś mówi ale był to podobny wytwór państwowy co PRL takie ''komunistyczne Niemcy'' więc w ówczesnych czasach tamtejsi konstruktorzy borykali się z tymi samymi problemami co polscy.
5. Taka prośba jak już wchodzisz w dyskusje sprawdź pisownię w słowniku, a swoje argumenty potwierdź u wuja google, ot taka mała rada ;)
Jak ktoś lubi stać to stoi, ja siedzę
Z tego co wiem to w forszaju można zejść ze spalaniem do 10-11 L na godzinę Bizon ma sporo większy apetyt przy tej samej mocy . Jedynie dzwięk sw 400 jest piękny :)
Chyba ci się coś pomyliło bizon był najwydajniejszy z tych kombajnów.
Piekne czasy
jedyną bolączką tych maszyn wg mnie była skrzynia biegów, była zdecydowanie za słaba.
Super odcinek. A ma ktoś może oryginalny film z wfdif o bizonach?
Naprawde fajny film
Zajefajny
Świetny film!!
Gdybys taki wywiad przeprowadził z Bolesławem Rostowkim to było by coś
Nie żyje XD
Czy Pan Józef otrzymał zakaz zachwalania Polskiej legendy od współczesnych marek które doprowadziły miedzy innymi do upadku Ursusa
Miło posłuchać.Ale mamy pytanie czy ktoś może ma katalog części do bizona Rekorda? niestety nigdzie nie mogę kupić katalogu do Rekorda "z dużą chłodnicą" wszystkie w sprzedaży są na stary typ :/
Ale po co ci katalog części jeśli samych części już się nie da normalnie kupić ?
Otusz po to by można było poprawić to co poprzednicy sknocili niewłaściwymi naprawami.Czasem rysunki złożeniowe wiele pomagają
@@karolliio665 aha ok tak to działa
@@labedzp jakby ktoś potrzebował to zdobyłem taki katalog i mogę parę stron zeskanować.
@@karolliio665 no mi nie jest potrzebne chciałem tylko moją logiką odpowiedzieć na pytanie :) ale pomyśleć że dzisiejsze czasy wiodą nas w mechanice jeszcze dalej że co z tego że części są jeśli musisz naprawiać metodą prób i błędów bo już są firmy typu Tesla które nie chcą mieć naprawialnych aut albo wręcz zamykają dostęp bo technikaliów i części zamiennych
A jakiś odcinek o ostatnich nizinach tych niebieskich
Szkoda że już nie produkuje się bizonów:(
Psycholog do mnie nie może pan się zakochać w maszynie to niemożliwe tymczasem ja...
Pierwszy egzemplarz bizona z40 zachowany w tych zakładach - zezłomował NH ...
Karol Zadluzny za to odkąd się dowiedziałem nie nawidze new holland.
To nie NH zezłomował w najnowszym odcinku pan Józef debski opowiada co się stało z tym kobajnem
@@ursus-cp9np co się stało jeśli możesz napisz,
Stadnina w Krasnem nadal funkcjonuje ;)
Prosił bym o film z sieczkarniami z-305 itd 😉
Nasi inżynierowie dawniej zawsze lepiej coś potrafili zrobić. Tylko ruska władza nas mooocno ograniczała...
A teraz kto nas ogranicza?
@@DawidSzmandra choćby jebana unia...
Czym cię ogranicza Unia? Dopłatami z polityki spójności? Czy chodzi ci o unię celną i dostęp da unijnego rynku?
@@DawidSzmandra przecież unia to kolejna komuna, 83% podatków płacimy z tego co zarabiamy, to cud że sobie tak radzimy i wiele rzeczy jeszcze robimy na czarno
Lol, 83%? Skąd masz takie dane? O ile wiem to jest to 40-50%. Rzecz w tym, że to nie Unia narzuca nam wysokość podatków. A podatki w krajach spoza UE jakoś nie są na ogół niższe.
Bardzo fajna seria
Ale Bizon Z040 podobno powstal na licencji Claysona , a tutaj Pan nie potwietdza tego wyraznie wiec jak to bylo ?
Bizon to temat rzeka i chcialoby się o kazdym jego szczególe sluchac godzinami .
Narobiliscie smaka i obawiam sie ze 2 odcinki to za malo :)
Nie to nie prawda.
@@matrix6682 Oczywiście, że jest to prawda. Poczytaj troszkę historii, starych książek i nie wprowadzaj ludzi w błąd ;)
Nie licencja a być może Clayson służył jako wzór.
*Brawo! Super materiał*
A co do upadku FMŻ to składajcie podziękowania dla Platformy Obywatelskiej i pewnie dalej cześć osób którzy tęsknią za FMŻ i chcieliby aby dalej firma istniała głosują na PO, debile...
Wniosek o likwidację został złożony w 1996 roku, kiedy nie było żadnej platformy obywatelskiej.
dlaczego nikt nie napisze ze bizon z 040 to w 90 % kopia new holland clayson m140 a nie żadna polska mysl
Bo to nie prawda
@@matrix6682 Prawda jest taka, że pracownicy FMŻ rozkręcili wszystkie tamtejsze kombajny po testach, zmierzyli części, ustalili parametry i zrobili z tych wszystkich kombajnów Bizona, oczywiście cała bryła kombajnu jest bardzo podobna do Fahra i do Claysona.
@@Kombajnistazbizona dokładnie, bo po co płacić za licencję jak chronila nas żelazna kurtyna
No właśnie, a później napiszą ja to mam niu holadna i jest znacznie lepszy od tego Bizona XD
@@Kombajnistazbizona Bizon jest całkiem inną konstrukcją niż tamte kombajny.
mój dziadek pracował w fmż
Ale za wózek do hedera to konstruktorom gaz guma i wąskie drzwi
Dźwięk bizonka i ciary przeszły
Nostalgia. Od tego się zaczynało ale dzisiaj to już tylko pooglądać i tylko tyle. Praca jak każdym kombajnem z tamtej epoki- w kurzu, gorącu, człowiek się zmęczył tylko. Sam Bizon mimo dużej propagandy nie był jakimś cudownym wynalazkiem. Kto musiał dobierać się do skrzyni biegów (czy nawet czegokolwiek) ten wie jak nieprzemyślana pod kątem napraw i eksploatacji jest to maszyna. Pod tym względem Fortschritty są jednak dużo lepsze, a E514 to nawet dzisiaj przyjemna maszyna...
I uprzedzając- uczyłem się jeździć na Suprze, przerobiłem "pod sobą" 3 Bizony, pracowałem na Rekordzie wujka i doskonale wiem "czym to pachnie".
a SM500 nie jeździłeś :-)
@@listonoszpat233 A Ty Syrenką Sport więc jesteśmy kwita. :)
Nie zgadzam się wychowałem się na Z040 z 1972r i zarobił na siebie na usługach i pokazał że to dobry sprzęt ja go sprzedałem koledze i tam było jeszcze conajmniej połowe oryginalnych łożysk
I tak Bizon to był sukces bo jakby zaczęli zmieniać węzły konstrukcyjne to by im debile u koryta uwaliły naprawdę ten projekt a nie było czasu. To cud że Dyrektor się postawił i się w konspiracji udało. Bo jest mnóstwo konstrukcji które mimo że potem dopracowane i nawet lepsze to przychodził nakaz kupienia licencji i nie było dyskusji. Tak było np z Ursusem z serią U na rzecz Fergusona ; Należy ubolewać że międzyczasie nie zmodernizowano Wistuli i nie przekazano jej produkcji do jakiegoś pomniejszego zakładu można ją było przekształcić np w kombajn doczepiany do ciągnika i dla gospodarstw indywidualnych była by jak znalazł. Co do silnika ten Pan się myli S53 i potem S530 zwane gróźlikami nie nadawały się ani do Stara ani do Wistuli ani do tartaku .Oczywiście mieliśmy udaną konstrukcje silników z Ursusa S 300 ale z niej uchował się tylko S312C do trzydziestki .Wersje 3,4i6 cylindrowe uwalono lekką rękom z chwilą kupienia licencji na pieprzonego Zetora 4011. Co do Leylanda SW400 jak i SW680 nie są to silniki przemysłowe tylko trakcyjne.Każdy zachwyca się ich rykiem ale nie chce widzieć że są drogie i skomplikowane w produkcji a potem w naprawach. A mogło być tak fajnie bo Wistula by dostała S314 a Bizon S316 .
To jest bardzo prosta i przemyślana maszyna pod względem napraw dużo lepsze dojście do elementów niż w zachodnich kombajnach.
bizon
Zakupili Claysona i go zerżneli. Trochę przerobili pod warunki krajowe i gotowe. Myślę że to nie przypadek że potem New Holland zainteresował się zakupieniem upadajacej fabryki w Płocku.
Gówno prawda równie dobrze mogli każdy z tych 4 kombajnów zerznąć.
@@matrix6682 to zobacz sobie Claysona z lat 60. Otwórz klapy postaw obok bizona i zrób to samo. Odbicie lustrzane masz gotowe. Sam byłem bardzo zdziwiony jak oglądałem Claysona, bo miałem wrażenie że gdzieś to widziałem 😂
@Michał M wszystko się zgadza ale podobieństw do bizona w forszaju nie zauważyłem
@@adamsZ058 Chyba na odwrót
@@matrix6682 trwaj dalej ślepo w miłości do Bizona. Prawda jest taka jak napisałem. Clayson był najnowocześniejszy z tych 4 zachodnich kombajnów więc jego zerżneli, po co było kupować licencję za gruby hajs. Żadna sprawa o plagiat nie miała racji bytu że względu na żelazną kurtyne. Nasi poza c330 dla rolnictwa nie wymyślili nic, poza jakimiś prostymi narzędziami. Większość albo zgapiona z zachodu albo na licencjach.
Ja miałem Bizona....ale już nie mam eh
Los los i jeszcze raz szkoda taki los....😥
a czemu nikt nie mowi że bizon to zerżnięty nh
@@vicia16rock kolego w nogach spisz gówno wiesz w dupie byłeś gówno widziałeś i tu masz link ruclips.net/video/AZKKzSdv98M/видео.html jak widziałeś bizona to obejrzyj sobie to
Pozdrawiam z ciechanowa
Niestety ale jedyny plus tych kombajnów to dźwięk silnika 😀
To nie jest jedyny plus tych kombajnów jak się nie znasz to się nie wypowiadaj.
@@matrix6682 Miałem 31 lat bizona więc mogę mówić wszytko.
@@ursus-cp9np idź spać bo do szkoły nie wstaniesz 😀
@@kuba7810 jak dbales tak miałeś mam 6 lat i nie narzekam a jest z 84 roku także dbaj a potem się wypowiadaj
@@matrix6682 jak to patriotyzm potrafi przyćmić umysł... pozdro
Fajny film ale przykro sie patrzy jak starszy człowiek nie potrafi sie przyznać że tylko pomagał kopiowac new hollanda i jeszcze zpartolic ten zabieg
Ciekawe ile tych dzisiejszych new holandów i johndeerów będzie jeszcze na chodzie za 40 lat :D
i claasy
ile ma przepracowane motogodzin z 1994 roku?
1000 500 100 900
Niestety wg mnie Bizon nie przebił Fortschritta 512 :/
Obejrzyj film o czeskim kombajnie SM 500,myślę ze Fortschritt 512 to przy nim małe piwo, tyle że nie pozwolili im go produkować bo byłby konkurencją
Piękna historia :-) U mnie jest Z 020 Zagon z Poznańskiej fabryki maszyn żniwnych :-) ruclips.net/video/QqkzkmiODVU/видео.html
ale kto znajdzie róznice miedzy bizonem a tym new holland clayson m133 a bizonem super?? moze oni od nas skopiowali ha ha tak samo bizon gigant to kopia fahr 1600
Clayson M133 i Fahr M100 i Bizon są do siebie podobne ale praktycznie tylko z wyglądu
@@stasiek6420 Najpierw sami przez lata nie potrafili skonstruowac kombajnu aby nastepnie w bardzo szybkim czasie zrobic bizona. Przypadkiem w miedzyczasie zakupili kilka modeli zachodnich np. Fahr M1000, do ktorego bizon jest bardzo podobny. Ktos tu robi z ludzi debili.
@@Bugslick po co wymyślać koło od nowa , skoro nawet zachodnie firmy na wzajem siebie kopiują. Mój ojciec kiedyś był w fabryce John Deere i stała tam najnowsza sieczkarnia Classa rozebrana w mak.
Bizon=clayson :)
ale serce bizona jest nie zastompione
Tak jak twoja ortografia
www.retromania.sk/cs/?option=com_k2&view=item&id=179:kombajn-sm-500-ktery-se-nikdy-nedostal-do-vyroby&lang=cswww.retromania.sk/cs/?option=com_k2&view=item&id=179:kombajn-sm-500-ktery-se-nikdy-nedostal-do-vyroby&lang=cswww.retromania.sk/cs/?option=com_k2&view=item&id=179:kombajn-sm-500-ktery-se-nikdy-nedostal-do-vyroby&lang=cs
Z tego co widzę to Czechosłowacka maszyna SM 500 konstrukcyjnie była bardzo zaawansowana technicznie.Zespól omłotowy to coś w rodzaju A.P.S clasa, tylko że Czesi ile lat wcześniej to opracowali.Szkoda bo maszyna mogła być naprawdę konkurencyjna na rynku nawet dziś.