Hej :D Zacznę od 4:06 - Na zdrowie 😁 Warto zaznaczyć, że ta jednostka jest podobna do silnika z 111Db (obydwa silniki mają 76.3 dm3 pojemności skokowej, 2400 kW mocy znamionowej i blisko 13100 Nm momentu obrotowego) natomiast silnik z TRAXXa ma mniejsze gabaryty i "na sucho" jest o 1120 kg lżejszy. Co ciekawe, silnik TRAXXa spełnia normę IIIA, a 111Db - IIIB więc różnią się układami recyrkulacji spalin i ich oczyszczania. Czemu o tym wspominam? Ponieważ z niewiadomych przyczyn szesnastocylindrowa jednostka w 111Db jest dużo bardziej awaryjna niż ta z TRAXXa. Co do brzmienia tej jednostki to nie bez przyczyny jest tak, że im więcej cylindrów tym ich praca jest łagodniejsza i bardziej harmoniczna, przez co jednostka np. PD1M, która ma 6 cylindrów, 12CzN26/26, czy Caterpillar C27, które mają 12 cylindrów będą głośniejsze i ich praca będzie sprawiała wrażenie bardziej nie równej (pomijam tutaj dwusuwowe silniki np. z Class 66 czy 14d40 bo to inna bajka ;) ). Co najważniejsze, te największe jednostki zyskują najbardziej pod obciążeniem, gdyż wtedy można usłyszeć największe różnice w pracy jednostek napędowych. Jeżeli zaś chodzi o wrażenia z prowadzenia tej lokomotywy, to to poczucie prowadzenia lokomotywy elektrycznej wynika z czterech rzeczy: - zastosowanie przekładni elektrycznej, czyli silników trakcyjnych zasilanych prądem z generatora, - tożsamej konstrukcji pojazdu oraz kabiny względem wariantów elektrycznych, - niższej masy niż wariant wielosystemowy, - ciszy w kabinie, porównywalnej z wariantami elektrycznymi. Na koniec chciałbym poruszyć temat mocy lokomotyw i trochę się "nie zgodzić" jeżeli chodzi o to, że są mocniejsze lokomotywy 😀 O ile np. silnik 12N-710G3B-T2 z Class 66 jest mocniejszy od tego z TRAXXa, to zaledwie o 20 kW, przy niemalże dwukrotnie większej pojemności skokowej (139,3 dm3 do wspomnianych 76.3 dm3) i gabarytach samej jednostki - i tak jak uwielbiam te "szklankowe", "amerykańskie" brzmienie tej dwusuwowej V12, tak przy masie 82 ton TRAXXa, uważam, że nie ma sprawniejszej lokomotywy spalinowej, która oparta jest o 4 osiową konstrukcję układu biegowego, nawet pomimo o 100 kN mniejszej sile pociągowej niż Class 66. Każda lokomotywa, która generuje większą sile pociągową posiada już sześć napędzanych osi, a nie ma co ukrywać, że tę moc trzeba jeszcze jakoś przenieść na główkę szyny, co akurat TRAXX robi rewelacyjnie jak na swoją specyfikację techniczną 😁 P.S. W 15:36 to był wyborny żart 😂
Aż przypnę bo komentarz świetny. Dla nas jako maszynistów "siłę" lokomotywy określają dwa czynniki. Moc lokomotywy i jej właściwości trakcyjne. Moc jest ważna ale trzeba ją jeszcze przenieść na tory wytwarzając siłę pociągową. Traxx spalinowy ma moc ale jest to lokomotywa czteroosiowa. Stąd moc ta nie zawsze może być w pełni wykorzystana (poślizgi). Strach pomyśleć co by się stało gdyby Alstom wprowadził na rynek wersję 6 osiową...
@@850kN Tak się składa, że istnieją lokomotywy, które bazują na platformie TRAXX i posiadają sześć osi, choć są to pojazdy elektryczne - lokomotywy IORE przeciągają w parach składy z rudą żelaza z Kiruny do portu Narvik i każda z nich ma moc 5,4 MW, co może nie robi takiego wrażenia ale siła pociągowa wynosząca 600 kN (każdej z nich) już tak 😁 Lokomotywy te mają zmienioną nazwę handlową z TRAXX na FLEXX. Ale spalinowy TRAXX Co'Co' to byłby "mokry sen" miłośników 🙃
@@KUBUTECH911 nawet nie wiedziałem. Ale fakt. Do pracy towarowej potrzebna jest siła pociągowa a nie moc. 5 MW w zupełności do ruchu towarowego wystarcza :)
W 11:00 minucie ten pracownik prawdopodobnie miał w ręku lokalizator do kabli, a na początku pan "z laską" czyli kółkiem pomiarowym. Może mają awarie kabla i szukają trasy, żeby zmierzyć potrzebny odicnek do wymiany.
@@850kN pracuje już 11 lat w firmie, która dla PKP świadczy usługi w zakresie urządzeń SRK, teletechniki i energetyki, także coś się wie, może pamiętasz wiadomość z nocki z piątku, z "zasilaczami" 😉
Ja kupiłem sobie tego Traxxa w H0 z dźwiękiem i po prostu siedzę słucham i patrzę i słucham i cóż; cud miód i orzeszki. Ta lokomotywą jest moją pierwszą nie PKP Cargo złapaną w obiektyw i stałem przy niej nie słysząc czy silnik pracuje, po prostu bajka 😍
18:04 W Norwegii se bardzo cenią Traxxy. Ponad 90% taboru na sieci zelektryfikowanej to Traxxy AC2, AC3. Było by 100% gdyby na dieslu też jeździły, ale mają niestety od tego swoje wytwory. Zaczynają się też doposażać w tzw. Hybrydy, od kilku miesięcy dwie lokomotywy Stadler Eurodual jeżdżą między Bergen a Oslo, za miesiąc dwie kolejne zaczną jeździć na częściową zelektryfikowanej linii Oslo - Trondheim (trakcja), Trondheim - Bodo (diesel).
Norwegia jest z tego co widzę pod kątem kolejowym na bardzo wysokim poziomie. A to jaki sprzęt jeździ u nich po torach to zasługa tego, że nie oszczędzali na zakupach :)
@@MarSen1294 mają sieć z prądem przemiennym stąd traxxy w wwrsji AC. W takim terenie jak Skandynawia dziwiłem się, że wykorzystują tak lekkie lokomotywy ale gdy zacząłem na takich lokomotywach jeździć szybko moje zdziwienie ustąpiło :)
Te silniki od MTU to są chyba najcichsze silniki spalinowe na kolei a brzmią jak w jakiejś ciężarówce. Nie to co GE czy EMD gdzie po samym dźwięku czuć gigantyczną moc. Litwini zmodernizowali swoje 2M62 do wersji UM właśnie na silnikach MTU i kiedy taki dwuczłonowy potwór ciągnie skład to w całym pociągu słychać tylko jadące wagony.
...poezja. Tak opowiedziane, że pomimo bliskiej choroby, to nie widziałem żadnej różnicy w płynności wypowiedzi. Całkiem logicznie i przystępnie, a zarazem zachęcająco i interesująco. Podoba się - dziękuję.
4:06 - Na zdrowie :) Ciekawi mnie czy taki BR285 pociągnie tyle samo maksymalnego brutta do którego zdolne jest pociągnąć takie E186 czy E483 czy jednak ma jakieś ograniczenie tonażowe. Pytam bo 3200 KM na 4 osiach musi robić wrażenie. Takie gagary mają 2000 KM na 6 osi a mój ulubiony "tiepłowóz" na PKP czyli 311D vel ST40S ma 2900 KM. Jeszcze druga kwestia mi się nasuwa: czy robiąc autoryzację na lokomotywę BR285, z racji podobieństw pulpitu, dostaje sie autoryzację również na E186 i E483 czy to są osobne dwie grupy autoryzacyjne? Dziękuję z Góry za odpowiedź.
E186 i BR285 z racji innego źródła napędu wymagają oddzielnych autoryzacji. Maksymalny uciąg dla BR285 określa się jako 2600 ton brutto i z takim pociągiem lokomotywa ma osiągi podobne do E186 z pociągiem 3200 ton. Jest słabsza od E186 ale dalej silniejsza od np 31E (czeskiej serii E181).
Odpowiednikiem pasażerskim BR285 w Niemczech jest BR246. Na co dzień obsługują pociągi Metronom, zestawione z wagonów piętrowych, w landzie Niedersachsen 🙂
A będzie film z jazdy bez drutu , bluza się elektryzuje i kopie . Luzowanie lokomotywy to co to znaczy , kiedyś luzowanie to było ustawienie nastawnika na zero aby można było puścić czuwak pasywny .Ile ten silnik ma cylindrów 8 czy 16 ? A gdzie to było kręcone? . Wwa Praga czy Dęblin?. Ale mogę się mylić. Praktycznie cicho , nie to co kiedyś.
Kręcone na warszawskiej Pradze. Silnik oczywiście 16V. Luzowanie lokomotywy - chodzi o luzowanie hamulca. Żeby odpiąć się od składu trzeba pociąg zahamować i docisnąć się do niego lokomotywą a żeby to z kolei zrpbić trzeba najpierw lokomotywę wyluzować.
Co do diesli z dynamiką to pierwsze były SP32 i w latach 2010-2014 początek eksploatacji BR285 zazębiał się z końcem eksploatacji SP32. Potem wspomniany w filmie drugi diesel to się domyślam, że jest to Gama SU160?
Skoro mamy elektryka którego można "przebudować" na spalinówkę i odwrotnie to do kompletu brakuje tylko lokomotywy dwutrakcyjnej z przełącznikiem trakcji. Ciekawe czy taka lokomotywa musiała by być dłuższa od typowej.
Wszystko zależy jaką moc chcesz osiągnąć była szansa na dwutrakcyjną na bazie SU46 ale PLK jara się układem Bo Bo ,Cargo ma to w d.pie a Piesia lubi zakładać blutu i inne niepotrzebne pierdoły żeby tylko cena była 'modernizacji' była jak za nową.
Mamy już gamę dwutrakcyjną. Obecnie chyba odbywa jazdy testowe. Trzeba pamiętać o tym, że silnik spalinowy i cała aparatura elektryczna elektrowozu musi zmieścić się w jednym pudle...
@@850kN No to trzeba zrobić tak żeby się nie dublowały w polskich warunkach najlepiej byłoby dać przekształtniki bezpośrednie sieć/silniki trakcyjne jak i prądnice główną na 3 kV która też mogłaby zasilać przekształtniki napędów pomocniczych.
16:35 - nie, no orginalny Gagar ma 2000 KW, a nie 2400kW :) To spora różnica. Na kołach Gagarowi zostaje mniej niż 1400kW (tamara po modernie ma 1200 OIDP). A ten ma silnik 2400kW, z tego trzeba odjąć jakieś 150 na potrzeby własne i 150 na chłodzenie i zostanie ciągle ponad 2000kW na koła. To sporo. Zmodernizowane Gagary )311D czy też jakeś tam odmiany z silnikami CAT) to już lepiej mają, bo na koła zostaje ok 1800kW w nich. Gagar wygra za to siłą rozruchową (na początku), bo ma na co rozłożyć - co 6 osi, to 6 osi. Ale charakterystyka mu się szybciej kończy przez brak mocy :) A co do komformu, to cóż. Inna bajka.
Ta a ergoelektronika jest na nadprzewodnikach ? :-) spytaj może cię w rzuNdzie zatrudnio to będziesz dla nich duraczył nawet to że BR285 ma 2000 kW na kołach :-)
@@listonoszpat233 Tak, mój błąd! Pomyliłem się AŻ o 10kW. Producent podaje max. moc na kole (cytuję z dokumentacji): 1990kW, a nie 2 MW jak podałem - przyznam - bez zaglądania w dokumentację. Warto dodać, że mamy te 1990kW przy mocy nominalnej silników 4x1080kW, czyli pracują poniżej 50% mocy znamionowej, trochę niewykorzystanego potencjału, ale po prostu wzięli silniki "z półki"). Pozostałe istotne dane: Max siła rozruchowa 300kN, moc hamowania 2x800kW (limit siły hamowania 150kN, czyli standard). Więc nie wiem, po co tu tobie nadprzewodniki. IGBT chłodzone cieczą wystarczą z powodzeniem, nawet nie muszą być największe dostępne na rynku. PS. Gama 111Db, czyli to co lata w IC ma podobne parametry w sumie, ale ma dodatkową przetwornicę zasilania składu, co odejmuje jej do 400kW mocy...
@@przewoz83 Teraz to się różne głupoty pod marketing pisze . Nie jestem przekonany zwłaszcza że niemiaszki stosowali falowniki pośrednie jak masz dostęp do dokumentacji to napisz jaka jest sprawność podzespołów to się wyliczy sprawność przekładni wprawdzie prawie 83% w elektrycznej jest możliwe ale mało realne przy tylu elementach pośrednich.
@@listonoszpat233 współczynnikiem sprawności nie chwali się żaden producent energoelektroniki (nawet w opracowaniach naukowych trudno to znaleźć, już szybciej znajdzie się wynik sprawności silnika zasilanego z falownika, ale nie samego falownika). Jak już to przytoczyłeś to raczej wiesz, że to nie jest stała. W jednym punkcie to może być 1%, w innym 95%. Na pewniaka można tylko przyjąć sprawność przekładni na 99%. Ale to na tej samej zasadzie taki Siemens, Newag czy Pesa mówią, że mają 5MW, 6MW czy nawet 6,4MW na kołach, nikt nie zamartwia się efektywnością. Moim zdaniem te 1,9MW jest na tym Traxxie realne, zapas mocy na silniku jest, na prądnicy też i to nam musi wystarczyć. Ja wyczułem po pierwszym wpisie, że bardziej nie wierzysz w poziom tej mocy (wpis o nadprzewodnikach). To akurat przekształtniki łykają z palcem w 4 literach taką moc :)
A można spytać co jaki czas i na ile starcza paliwa jak zatankowana jest pod korek i ike takie tankowanie trwa @850KN. Byłaby możliwość pokazania jak sie tankuje ??
Na pewno nagram wam coś z tankowania w najbliższym czasie. Na ile wystarcza paliwa? 2 kółka Gdańsk - Warszawa - Gdańsk z pociągami ładownymi. A tak szczerze to wszystko zależy od pracy jaką lokomotywa wykonuje.
1. Możesz nie odpowiadać jeśli to tajemnica. Czy masz szlak na linii Gdynia Kościerzyna z przyległościami. Pytam bo często u Szlakowca przewijał się BR235 Lotosu + stonka i pudernice do Gdańska Osowej. Bywał też filmik z 2 traxami i np węglarkami z drewnem lub właśnie pudernicami z okolic Wieżycy. 2. czy BR235 (ale też trax elektryczny) ma opcję jazdy w trakcji ukrotnionej ?
@@radekmichalski4112 jest możliwość ukrotnienia ale nigdy z tego nie korzystamy. Nie spotkałem jeszcze takiego pociągu, żeby potrzebne były aż dwa traxxy. Ciekawsze pytanie jest czy można ukrotnić traxxa spalinowego z elektrycznym. Podejrzewam, że tak.
@@850kN Licencje kupiliśmy już z EU06 to nie musimy o nic pytać a potrzeba jest bo bieg zestawu jest wyraźnie spokojniejszy i nie degraduje toru ale oczywiście Piesia ma to daleko w du.ie ich tylko interesuje jak nachapać się zleceń których potem nie mają możliwości zrealizować.
Masz może dostęp do pozostałych starych lokomotyw? SU45 SU43 czy manewrowe SM? Pomimo, że w internecie jest sporo informacji na ich temat to brakuje właśnie takich ciekawostek.
Jedno pytanko: Loczek posiada prądnicę do zaopatrywania w prąd wagony pasażerskie? To mnie zawsze ciekawiło. Przy buforach są chyba gniazda od "wysokiego" ale nie jestem pewien.
Tak. Posiada. Lokomotywy te prowadziły pociągi pasażerskie Kolei Śląskich kilka ładnych lat temu. Mimo, że jest to towarowa wersja Traxxa to jest ona przystosowana do prowadzenia pociągów pasażerskich.
@@850kN Już o to kiedyś pytałem i sprawdzałem w innych źródłach i tak też wynika z instrukcji (pkt 2.7, jeżeli masz gdzie sprawdzić). Tak więc nie, ona nie zasili składu. A na KŚ latały lotosowe Traxxy, ale tylko elektryki OIDP.
czy zdarzylo sie Panu kiedys ze sie ta kawa wylala na guziki i manetki? bardzo mi sie podobaja Pana filmiki zwlaszcza kiedy oprócz cabview , po prawej sa tez wskazniki i np etcs, lub kiedy widac tez cały kokpit i to co robi maszynista pozdrawiam gorąco
@@850kN poprawiłbym: to nie są tanie rzeczy. ale żarty na bok. jak przekazywany jest napęd, rozumiem że generator-silniki elektryczne, ale jakie? prądu stałego komutatorowe szeregowe, asynchroniki (obstawiam że te ostatnie)? niewiele wiem, a chciałbym wiedzieć. jaka jest sprawność moc diesla w przełożeniu na moc elektryczną napędu?
@@wwaldes powiem szczerze. Takie pytania należy kierować do warsztatu lub konstruktorów. Maszyniście takie informacje nie są potrzebne i takich informacji (w większości) nie posiadam. Praca maszynisty polega na prowadzeniu pociągu poprzez obsługę pojazdu. Obsługę w zakresie pracy pojazdu oraz napraw podstawowych usterek. Nic więcej od maszynisty nie jest wymagane i osobiście staram się zbyt dużo nie wiedzieć. Zbyt duża wiedza także prowadzi do problemów.
@@wwaldes oczywiście że wiem. Tylko znajdź mi logiczną odpowiedź na pytanie: Do czego ta wiedza jest mi jako maszyniście potrzebna? P.s. silniki asynchroniczne, trójfazowe.
BR285 ma prądnicę i silniki elektryczne czy napęd z diesla przez przekładnię na koła? Nie widzę na pulpicie nic ze wskazań elektrycznych czyli odpowiadam sobie sam na pytanie... Pozdrawiam👍
Prądnica i silniki trakcyjne. Przekładnia elektryczna. Niemcy nie bawią się w ampery i volty. Siła pociągowa wyrażona w kilonewtonach jest bardziej miarodajna. Można jednak zmienić sobie widok na panelu ze wskazaniami dotyczącymi prądu :)
@@pawelabcdef2613 ale jakiego gatunku te silniki, jak przebiega sterowanie obrotami , mocą na kolach? jest jakaś elektronika sterująca silnikami elektrycznymi czy tylko prosty sposób , dodanie gazu w dieslu?
Nie jeździłem, nie wiem co powiedzieć. Z tego co słyszałem to głośne w środku ale silne. Bardzo silne. Dobrze radzą sobie z poślizgami, z ciężkimi bruttami w trudnym terenie. Nie wiem tylko czemu ich tak mało jeździ...
40 stopni to temperatura minimalna ale... Wyłączanie webasta trwa kilka minut a przez ten czas olej stygnie. Dlatego z reguły podgrzewamy silnik przed startem do temperatury około 45°C. Ile to trwa? Zależy od temperatury na zewnątrz. Raz będzie to 20 minut, raz godzina.
Jarasz sie tym Traxxem bo nie jeździłeś Primą tam jest creativ technology ! :-) ten drugi wskaźnik po obrotomierzu to temperatura cieczy chłodzącej czy oleju silnikowego ? Co te szkopy mają z tym uszczelnianiem kabiny znów mają nadwyżki cyklonu b ? To wyłączanie nadciśnienia to rozwiązanie nadwyraz głupie wystarczy że maszynista straci przytomność i się już nie obudzi bo udusi się własnym dwutlenkiem węgla.
Szkopy mają to, że mają sporą iliść tuneli na południu kraju i taka hermetyzacja kaminy jest bardzo potrzebna gdy z dużą prędkością wjeżdżasz do takiego tunelu. Tworzy się wtedy podciśnienie które może nawet uszkodzić słuch. A wyłączanie nadciśnienia musi mieć jakiś powód. W każdym razie po wyłączeniu go lokomotywa zasypuje nas komunikatami i prędzej to ona wykończy nas psychicznie niż brak tlenu :)
Ewentualnie przejazd przez obszar jakieś katastrofy ekologicznej gdzie przejazd zwykłą lokomotywą może być ryzykowny i może spowodować potencjalnie większe zagrożenie.
TRAXXy mają hermetyczną kabinę, po to aby ułatwić maszyniście pracę w warunkach z niekorzystną atmosferą (np. przy dużym zapyleniu podczas ładowania kruszywa/węgla/rudy) oraz po to aby zapewnić odpowiednią izolację od wydobywających się spalin lub dymu w przypadku potencjalnego pożaru lokomotywy. 😉 Hermetyzacja pojazdu wpływa też na zmniejszenie głośności w kabinie (drzwi są bardziej dociśnięte) i mimo wszystko odizolowanie od pracującego silnika spalinowego 😁
Tak. Między innymi tunele. Pamiętajmy że są to lokomotywy (traxxy) o dużych prędkościach konstrukcyjnych i wjazd do tunelu przy prędkości np 160 czy 200km/h powoduje powstanie w tunelu podciśnienia które z kolei może być groźne dla maszynisty przy wyjeździe z tunelu.
@@850kN Nie ciśnienie w ok czoła składu i gwałtowny jego spadek przy wyjeździe? Zawsze wydawało mi się że w ten sposób. Oczywiście mijanie się pociągów to już kumulacja zjawisk. Swoją drogą, jeździ się przez tunele z tak wysokimi prędkościami? Już pomijając Polskę 😉
@@HelioMarine nie widziałem pytania ale zawsze na kształtowych zatrzymuję się w takiej odległości, żeby semafor widzieć. Chyba, że długość pociągu to uniemożliwia...
Hej :D
Zacznę od 4:06 - Na zdrowie 😁
Warto zaznaczyć, że ta jednostka jest podobna do silnika z 111Db (obydwa silniki mają 76.3 dm3 pojemności skokowej, 2400 kW mocy znamionowej i blisko 13100 Nm momentu obrotowego) natomiast silnik z TRAXXa ma mniejsze gabaryty i "na sucho" jest o 1120 kg lżejszy. Co ciekawe, silnik TRAXXa spełnia normę IIIA, a 111Db - IIIB więc różnią się układami recyrkulacji spalin i ich oczyszczania. Czemu o tym wspominam? Ponieważ z niewiadomych przyczyn szesnastocylindrowa jednostka w 111Db jest dużo bardziej awaryjna niż ta z TRAXXa.
Co do brzmienia tej jednostki to nie bez przyczyny jest tak, że im więcej cylindrów tym ich praca jest łagodniejsza i bardziej harmoniczna, przez co jednostka np. PD1M, która ma 6 cylindrów, 12CzN26/26, czy Caterpillar C27, które mają 12 cylindrów będą głośniejsze i ich praca będzie sprawiała wrażenie bardziej nie równej (pomijam tutaj dwusuwowe silniki np. z Class 66 czy 14d40 bo to inna bajka ;) ). Co najważniejsze, te największe jednostki zyskują najbardziej pod obciążeniem, gdyż wtedy można usłyszeć największe różnice w pracy jednostek napędowych.
Jeżeli zaś chodzi o wrażenia z prowadzenia tej lokomotywy, to to poczucie prowadzenia lokomotywy elektrycznej wynika z czterech rzeczy:
- zastosowanie przekładni elektrycznej, czyli silników trakcyjnych zasilanych prądem z generatora,
- tożsamej konstrukcji pojazdu oraz kabiny względem wariantów elektrycznych,
- niższej masy niż wariant wielosystemowy,
- ciszy w kabinie, porównywalnej z wariantami elektrycznymi.
Na koniec chciałbym poruszyć temat mocy lokomotyw i trochę się "nie zgodzić" jeżeli chodzi o to, że są mocniejsze lokomotywy 😀
O ile np. silnik 12N-710G3B-T2 z Class 66 jest mocniejszy od tego z TRAXXa, to zaledwie o 20 kW, przy niemalże dwukrotnie większej pojemności skokowej (139,3 dm3 do wspomnianych 76.3 dm3) i gabarytach samej jednostki - i tak jak uwielbiam te "szklankowe", "amerykańskie" brzmienie tej dwusuwowej V12, tak przy masie 82 ton TRAXXa, uważam, że nie ma sprawniejszej lokomotywy spalinowej, która oparta jest o 4 osiową konstrukcję układu biegowego, nawet pomimo o 100 kN mniejszej sile pociągowej niż Class 66. Każda lokomotywa, która generuje większą sile pociągową posiada już sześć napędzanych osi, a nie ma co ukrywać, że tę moc trzeba jeszcze jakoś przenieść na główkę szyny, co akurat TRAXX robi rewelacyjnie jak na swoją specyfikację techniczną 😁
P.S. W 15:36 to był wyborny żart 😂
Aż przypnę bo komentarz świetny. Dla nas jako maszynistów "siłę" lokomotywy określają dwa czynniki. Moc lokomotywy i jej właściwości trakcyjne. Moc jest ważna ale trzeba ją jeszcze przenieść na tory wytwarzając siłę pociągową. Traxx spalinowy ma moc ale jest to lokomotywa czteroosiowa. Stąd moc ta nie zawsze może być w pełni wykorzystana (poślizgi). Strach pomyśleć co by się stało gdyby Alstom wprowadził na rynek wersję 6 osiową...
@@850kN Tak się składa, że istnieją lokomotywy, które bazują na platformie TRAXX i posiadają sześć osi, choć są to pojazdy elektryczne - lokomotywy IORE przeciągają w parach składy z rudą żelaza z Kiruny do portu Narvik i każda z nich ma moc 5,4 MW, co może nie robi takiego wrażenia ale siła pociągowa wynosząca 600 kN (każdej z nich) już tak 😁
Lokomotywy te mają zmienioną nazwę handlową z TRAXX na FLEXX.
Ale spalinowy TRAXX Co'Co' to byłby "mokry sen" miłośników 🙃
@@KUBUTECH911 nawet nie wiedziałem. Ale fakt. Do pracy towarowej potrzebna jest siła pociągowa a nie moc. 5 MW w zupełności do ruchu towarowego wystarcza :)
Kurde przekonałeś mnie - kupię sobie taką lokomotywę! ;)
W 11:00 minucie ten pracownik prawdopodobnie miał w ręku lokalizator do kabli, a na początku pan "z laską" czyli kółkiem pomiarowym. Może mają awarie kabla i szukają trasy, żeby zmierzyć potrzebny odicnek do wymiany.
Bardzo możliwe :) Nie znam się aż tak w temacie teleinformatyki :)
@@850kN pracuje już 11 lat w firmie, która dla PKP świadczy usługi w zakresie urządzeń SRK, teletechniki i energetyki, także coś się wie, może pamiętasz wiadomość z nocki z piątku, z "zasilaczami" 😉
Ja kupiłem sobie tego Traxxa w H0 z dźwiękiem i po prostu siedzę słucham i patrzę i słucham i cóż; cud miód i orzeszki. Ta lokomotywą jest moją pierwszą nie PKP Cargo złapaną w obiektyw i stałem przy niej nie słysząc czy silnik pracuje, po prostu bajka 😍
18:04 W Norwegii se bardzo cenią Traxxy. Ponad 90% taboru na sieci zelektryfikowanej to Traxxy AC2, AC3. Było by 100% gdyby na dieslu też jeździły, ale mają niestety od tego swoje wytwory. Zaczynają się też doposażać w tzw. Hybrydy, od kilku miesięcy dwie lokomotywy Stadler Eurodual jeżdżą między Bergen a Oslo, za miesiąc dwie kolejne zaczną jeździć na częściową zelektryfikowanej linii Oslo - Trondheim (trakcja), Trondheim - Bodo (diesel).
Norwegia jest z tego co widzę pod kątem kolejowym na bardzo wysokim poziomie. A to jaki sprzęt jeździ u nich po torach to zasługa tego, że nie oszczędzali na zakupach :)
@@850kN Wiedza co dobre. A Traxxy wynajmują tak samo jak polscy przewoźnicy od Railpoola, tyle że wersje AC a nie jak my DC
@@MarSen1294 mają sieć z prądem przemiennym stąd traxxy w wwrsji AC. W takim terenie jak Skandynawia dziwiłem się, że wykorzystują tak lekkie lokomotywy ale gdy zacząłem na takich lokomotywach jeździć szybko moje zdziwienie ustąpiło :)
Prezentacja bezbłędna, świetnie omówione i pokazane, fakt cicho ''chodzi'' ten ''dieselek ''.Duży kciuk do góry.Pozdrawiam.
Odszedłem z Lotosu kilka lat temu, strasznie tęsknie za BR285 i innymi świeżymi lokami :( Moje serce zostało w Lotosie :)
Zawsze się tęskni. Podobnie jak ja za starymi byczyskami i składakami.
Konkretny materiał. Włosi umieją w projektowanie kolejowe.
18:15 krótko ale rzeczowo .
Lubię pana oglądać panie Pawle
Żarcik o białej lasce genialny! 😅 pozdrawiam serdecznie
Te silniki od MTU to są chyba najcichsze silniki spalinowe na kolei a brzmią jak w jakiejś ciężarówce. Nie to co GE czy EMD gdzie po samym dźwięku czuć gigantyczną moc. Litwini zmodernizowali swoje 2M62 do wersji UM właśnie na silnikach MTU i kiedy taki dwuczłonowy potwór ciągnie skład to w całym pociągu słychać tylko jadące wagony.
Dokładnie jak piszesz....
Dodatkowo mogę tylko wspomnieć że silniki MTU są stosowane w każdym Jelczu który jest dostarczany do Polskiej Armii
Hej, piękne filmy. Dopiero dziś na nie trafiłem. Muszę przyznać że świetnie je robisz i jestem pod wielkim wrażeniem. Tak trzymaj i nagrywaj dalej 💪
Super odcinek
...poezja. Tak opowiedziane, że pomimo bliskiej choroby, to nie widziałem żadnej różnicy w płynności wypowiedzi. Całkiem logicznie i przystępnie, a zarazem zachęcająco i interesująco. Podoba się - dziękuję.
4:06 - Na zdrowie :) Ciekawi mnie czy taki BR285 pociągnie tyle samo maksymalnego brutta do którego zdolne jest pociągnąć takie E186 czy E483 czy jednak ma jakieś ograniczenie tonażowe. Pytam bo 3200 KM na 4 osiach musi robić wrażenie. Takie gagary mają 2000 KM na 6 osi a mój ulubiony "tiepłowóz" na PKP czyli 311D vel ST40S ma 2900 KM. Jeszcze druga kwestia mi się nasuwa: czy robiąc autoryzację na lokomotywę BR285, z racji podobieństw pulpitu, dostaje sie autoryzację również na E186 i E483 czy to są osobne dwie grupy autoryzacyjne? Dziękuję z Góry za odpowiedź.
E186 i BR285 z racji innego źródła napędu wymagają oddzielnych autoryzacji. Maksymalny uciąg dla BR285 określa się jako 2600 ton brutto i z takim pociągiem lokomotywa ma osiągi podobne do E186 z pociągiem 3200 ton. Jest słabsza od E186 ale dalej silniejsza od np 31E (czeskiej serii E181).
Na zdrowie!
Dziękuję :)
Odpowiednikiem pasażerskim BR285 w Niemczech jest BR246. Na co dzień obsługują pociągi Metronom, zestawione z wagonów piętrowych, w landzie Niedersachsen 🙂
Ale kawulec czarny jak smoła, szatan 😁😁😁. Zdrowia życzę
I bez cukru :)
@@850kN Ło Matko
0:57 mały Chochlik wkradł się do info o lokomotywie 😉 Prędkość konstrukcyjna powinna być w km/h😉
Czeski błąd :)
Mam nadzieję, że na polskich torach będzie coraz więcej lokomotyw Traxx.
Super filmik
Tego samego -122 łapałem w Marcu jeździł on luzem w Zgorzelcu, Węglińcu i Lubaniu na testach ponoć GSMR
13:36 możesz lecieć na orbitę
Hamulec elektrodynamiczny miała również rumuńska lokomotywa SP32.
A będzie film z jazdy bez drutu , bluza się elektryzuje i kopie . Luzowanie lokomotywy to co to znaczy , kiedyś luzowanie to było ustawienie nastawnika na zero aby można było puścić czuwak pasywny .Ile ten silnik ma cylindrów 8 czy 16 ? A gdzie to było kręcone? . Wwa Praga czy Dęblin?. Ale mogę się mylić. Praktycznie cicho , nie to co kiedyś.
Kręcone na warszawskiej Pradze. Silnik oczywiście 16V. Luzowanie lokomotywy - chodzi o luzowanie hamulca. Żeby odpiąć się od składu trzeba pociąg zahamować i docisnąć się do niego lokomotywą a żeby to z kolei zrpbić trzeba najpierw lokomotywę wyluzować.
na zdrowie ;-) tudzież gesundheit, jako, że to niemiec ;-)
Dziękuję :)
Zastanawiałem się po co ta hermetyczna kabina. Okazuje się że do uniknięcia skoków ciśnienia przy wjeździe do tuneli.
Co do diesli z dynamiką to pierwsze były SP32 i w latach 2010-2014 początek eksploatacji BR285 zazębiał się z końcem eksploatacji SP32. Potem wspomniany w filmie drugi diesel to się domyślam, że jest to Gama SU160?
Skoro mamy elektryka którego można "przebudować" na spalinówkę i odwrotnie to do kompletu brakuje tylko lokomotywy dwutrakcyjnej z przełącznikiem trakcji. Ciekawe czy taka lokomotywa musiała by być dłuższa od typowej.
Wszystko zależy jaką moc chcesz osiągnąć była szansa na dwutrakcyjną na bazie SU46 ale PLK jara się układem Bo Bo ,Cargo ma to w d.pie a Piesia lubi zakładać blutu i inne niepotrzebne pierdoły żeby tylko cena była 'modernizacji' była jak za nową.
Mamy już gamę dwutrakcyjną. Obecnie chyba odbywa jazdy testowe. Trzeba pamiętać o tym, że silnik spalinowy i cała aparatura elektryczna elektrowozu musi zmieścić się w jednym pudle...
@@850kN No to trzeba zrobić tak żeby się nie dublowały w polskich warunkach najlepiej byłoby dać przekształtniki bezpośrednie sieć/silniki trakcyjne jak i prądnice główną na 3 kV która też mogłaby zasilać przekształtniki napędów pomocniczych.
Ciekawy mayeriał. 15:06 młotek na mikoli?
Na mikoli jest kij :) Młotek bardziej na sokistów :) Żarty oczywiście :)
@@850kN prawda na sokistów to potrzebny mocniejszy kaliber
jak zwykle super film - pytanko - co to za zielony lok stoi w tle? :)
Dragon spółki Jaxan?
@@850kN dzieki za odp :)
@@sebastiankostelecki8514 proszę bardzo :)
16:35 - nie, no orginalny Gagar ma 2000 KW, a nie 2400kW :) To spora różnica. Na kołach Gagarowi zostaje mniej niż 1400kW (tamara po modernie ma 1200 OIDP). A ten ma silnik 2400kW, z tego trzeba odjąć jakieś 150 na potrzeby własne i 150 na chłodzenie i zostanie ciągle ponad 2000kW na koła. To sporo. Zmodernizowane Gagary )311D czy też jakeś tam odmiany z silnikami CAT) to już lepiej mają, bo na koła zostaje ok 1800kW w nich.
Gagar wygra za to siłą rozruchową (na początku), bo ma na co rozłożyć - co 6 osi, to 6 osi. Ale charakterystyka mu się szybciej kończy przez brak mocy :)
A co do komformu, to cóż. Inna bajka.
Doskonale widać że w ruchu towarowym liczy się siła pociągowa a nie moc silnika :)
Ta a ergoelektronika jest na nadprzewodnikach ? :-) spytaj może cię w rzuNdzie zatrudnio to będziesz dla nich duraczył nawet to że BR285 ma 2000 kW na kołach :-)
@@listonoszpat233 Tak, mój błąd! Pomyliłem się AŻ o 10kW. Producent podaje max. moc na kole (cytuję z dokumentacji): 1990kW, a nie 2 MW jak podałem - przyznam - bez zaglądania w dokumentację. Warto dodać, że mamy te 1990kW przy mocy nominalnej silników 4x1080kW, czyli pracują poniżej 50% mocy znamionowej, trochę niewykorzystanego potencjału, ale po prostu wzięli silniki "z półki"). Pozostałe istotne dane: Max siła rozruchowa 300kN, moc hamowania 2x800kW (limit siły hamowania 150kN, czyli standard).
Więc nie wiem, po co tu tobie nadprzewodniki. IGBT chłodzone cieczą wystarczą z powodzeniem, nawet nie muszą być największe dostępne na rynku.
PS. Gama 111Db, czyli to co lata w IC ma podobne parametry w sumie, ale ma dodatkową przetwornicę zasilania składu, co odejmuje jej do 400kW mocy...
@@przewoz83 Teraz to się różne głupoty pod marketing pisze . Nie jestem przekonany zwłaszcza że niemiaszki stosowali falowniki pośrednie jak masz dostęp do dokumentacji to napisz jaka jest sprawność podzespołów to się wyliczy sprawność przekładni wprawdzie prawie 83% w elektrycznej jest możliwe ale mało realne przy tylu elementach pośrednich.
@@listonoszpat233 współczynnikiem sprawności nie chwali się żaden producent energoelektroniki (nawet w opracowaniach naukowych trudno to znaleźć, już szybciej znajdzie się wynik sprawności silnika zasilanego z falownika, ale nie samego falownika). Jak już to przytoczyłeś to raczej wiesz, że to nie jest stała. W jednym punkcie to może być 1%, w innym 95%. Na pewniaka można tylko przyjąć sprawność przekładni na 99%. Ale to na tej samej zasadzie taki Siemens, Newag czy Pesa mówią, że mają 5MW, 6MW czy nawet 6,4MW na kołach, nikt nie zamartwia się efektywnością. Moim zdaniem te 1,9MW jest na tym Traxxie realne, zapas mocy na silniku jest, na prądnicy też i to nam musi wystarczyć. Ja wyczułem po pierwszym wpisie, że bardziej nie wierzysz w poziom tej mocy (wpis o nadprzewodnikach). To akurat przekształtniki łykają z palcem w 4 literach taką moc :)
10:45 to by sie nadawalo do funny moments xD ale nie bede robic
Sam się z tego śmieję :)
@@850kN to bym moze zrobil :p
A można spytać co jaki czas i na ile starcza paliwa jak zatankowana jest pod korek i ike takie tankowanie trwa @850KN. Byłaby możliwość pokazania jak sie tankuje ??
Na pewno nagram wam coś z tankowania w najbliższym czasie. Na ile wystarcza paliwa? 2 kółka Gdańsk - Warszawa - Gdańsk z pociągami ładownymi.
A tak szczerze to wszystko zależy od pracy jaką lokomotywa wykonuje.
5:10 troche nie przymierzając jak ursus
Tylko ma parę cylindrów więcej :)
1. Możesz nie odpowiadać jeśli to tajemnica. Czy masz szlak na linii Gdynia Kościerzyna z przyległościami. Pytam bo często u Szlakowca przewijał się BR235 Lotosu + stonka i pudernice do Gdańska Osowej. Bywał też filmik z 2 traxami i np węglarkami z drewnem lub właśnie pudernicami z okolic Wieżycy.
2. czy BR235 (ale też trax elektryczny) ma opcję jazdy w trakcji ukrotnionej ?
1. Widziałem te filmy. Niestety to nie moje regiony. Moje szlaki to okolice Warszawy i wszystko od Terespola do Kuźnicy Białostockiej + Ełk
@@850kN A jak jest ze sterowaniem ukrotnionym w traxach?
@@radekmichalski4112 jest możliwość ukrotnienia ale nigdy z tego nie korzystamy. Nie spotkałem jeszcze takiego pociągu, żeby potrzebne były aż dwa traxxy. Ciekawsze pytanie jest czy można ukrotnić traxxa spalinowego z elektrycznym. Podejrzewam, że tak.
@@850kN to zaraklamuję filmik Szlakowca - ruclips.net/video/-fuJATY1_CA/видео.html 2 BR285 ciągną pudernice po Kaszubach
@@radekmichalski4112 jego nie trzeba reklamować. Jego reputacja go wyprzedza :)
Ostatnio pod Wyszkowem (08.06.2024) ten traxx miał stłuczkę z samochodem
Na szczęście po oględzinach dopuszczony do ruchu. Pojechał dalej.
P.s. następnego dnia zaliczyła jeszcze sarnę.
@@850kN a tak przy okazji dlaczego facebook zniknął?
Paweł małe sprostowanie BR od strony pudła różni się ilością piasecznic 🙂
Szczerze to nawet o tym nie wiedziałem :)
czyli diesli na elektrowozy lub na odwrót się nie przebudowuje?
@@listonoszpat233 przebudowuje się jeśli zachodzi taka potrzeba ake o to już oytać trzeba Alstom.
@@850kN Licencje kupiliśmy już z EU06 to nie musimy o nic pytać a potrzeba jest bo bieg zestawu jest wyraźnie spokojniejszy i nie degraduje toru ale oczywiście Piesia ma to daleko w du.ie ich tylko interesuje jak nachapać się zleceń których potem nie mają możliwości zrealizować.
I love that you have kettle in your cab😂😂😂
The most important equipment in the cab. :)
Masz może dostęp do pozostałych starych lokomotyw? SU45 SU43 czy manewrowe SM? Pomimo, że w internecie jest sporo informacji na ich temat to brakuje właśnie takich ciekawostek.
Oj niestety nie. Mimo że marzy mi się poprowadzić sukę. Trzeba się chyba udać w rejony Dolnego Śląska.
Jedno pytanko: Loczek posiada prądnicę do zaopatrywania w prąd wagony pasażerskie? To mnie zawsze ciekawiło. Przy buforach są chyba gniazda od "wysokiego" ale nie jestem pewien.
Tak. Posiada. Lokomotywy te prowadziły pociągi pasażerskie Kolei Śląskich kilka ładnych lat temu. Mimo, że jest to towarowa wersja Traxxa to jest ona przystosowana do prowadzenia pociągów pasażerskich.
@@850kN Już o to kiedyś pytałem i sprawdzałem w innych źródłach i tak też wynika z instrukcji (pkt 2.7, jeżeli masz gdzie sprawdzić). Tak więc nie, ona nie zasili składu. A na KŚ latały lotosowe Traxxy, ale tylko elektryki OIDP.
@@przewoz83 ruclips.net/video/lixzuKomx9Y/видео.html
Można się zdziwić prawda?
@@850kN Dzięki
@@850kN pisałeś o KŚ, tam były tylko elektryki LK :)
Panie Maszynisto z okazji Barbórki życzę dużo zdrowia, bo jak by nie było jest Pan w jakiś sposób związany z górnictwem wożąc węgiel.
Dzięki :) I najlepszego wszystkim górnikom :)
Hej Paweł BR 285 jest chyba trochę wyższa , ja po dachu je rozrużniam.
czy zdarzylo sie Panu kiedys ze sie ta kawa wylala na guziki i manetki? bardzo mi sie podobaja Pana filmiki zwlaszcza kiedy oprócz cabview , po prawej sa tez wskazniki i np etcs, lub kiedy widac tez cały kokpit i to co robi maszynista pozdrawiam gorąco
Nie zdarzyło mi się to jeszcze i mam nadzieję, że się nie zdarzy. Bo są to drogie rzeczy :)
@@850kN poprawiłbym: to nie są tanie rzeczy. ale żarty na bok. jak przekazywany jest napęd, rozumiem że generator-silniki elektryczne, ale jakie? prądu stałego komutatorowe szeregowe, asynchroniki (obstawiam że te ostatnie)? niewiele wiem, a chciałbym wiedzieć. jaka jest sprawność moc diesla w przełożeniu na moc elektryczną napędu?
@@wwaldes powiem szczerze. Takie pytania należy kierować do warsztatu lub konstruktorów. Maszyniście takie informacje nie są potrzebne i takich informacji (w większości) nie posiadam.
Praca maszynisty polega na prowadzeniu pociągu poprzez obsługę pojazdu. Obsługę w zakresie pracy pojazdu oraz napraw podstawowych usterek. Nic więcej od maszynisty nie jest wymagane i osobiście staram się zbyt dużo nie wiedzieć. Zbyt duża wiedza także prowadzi do problemów.
@@850kN Hmm, przecież musisz wiedzieć jakiego typu to silniki
@@wwaldes oczywiście że wiem. Tylko znajdź mi logiczną odpowiedź na pytanie: Do czego ta wiedza jest mi jako maszyniście potrzebna?
P.s. silniki asynchroniczne, trójfazowe.
BR285 ma prądnicę i silniki elektryczne czy napęd z diesla przez przekładnię na koła? Nie widzę na pulpicie nic ze wskazań elektrycznych czyli odpowiadam sobie sam na pytanie... Pozdrawiam👍
Oczywiście, że prądnica i silniki trakcyjne
brzdęknąłeś
Prądnica i silniki trakcyjne. Przekładnia elektryczna.
Niemcy nie bawią się w ampery i volty. Siła pociągowa wyrażona w kilonewtonach jest bardziej miarodajna.
Można jednak zmienić sobie widok na panelu ze wskazaniami dotyczącymi prądu :)
@@850kN wszystko jasne👍
@@pawelabcdef2613 ale jakiego gatunku te silniki, jak przebiega sterowanie obrotami , mocą na kolach? jest jakaś elektronika sterująca silnikami elektrycznymi czy tylko prosty sposób , dodanie gazu w dieslu?
Z kim bym nie gadał to każdy jednogłośnie mówi, że ten dizloey trax to jest najlepszy i nie ma nic lepszego
Zgadzam się.
jeszcze jest spalinowy vectron ale tp pewnie mu papiery w pl podbiją za 10 lat
Zauważyłem na monitorze, że jest coś takiego jak test lamp. Można nagrać filmik jak to wygląda?
Jak będę w swoich rękach miał BR285 to postaram się zademonstrować :)
Jeśli jesteśmy przy temacie lokomotyw spalinowych. A co pan sądzi o lokomotywie Class 66?
Nie jeździłem, nie wiem co powiedzieć. Z tego co słyszałem to głośne w środku ale silne. Bardzo silne. Dobrze radzą sobie z poślizgami, z ciężkimi bruttami w trudnym terenie. Nie wiem tylko czemu ich tak mało jeździ...
"Gama jest elektrowozem." Myślałem że to dizel, z opcją na elektryk. A Marathon jest zwyklackim elektro
To chyba Milicja Kolejowa....?
Do jakiej temperatury oleju trzeba podgrzać, by ruszyć? Ile to trwa?
40 stopni to temperatura minimalna ale... Wyłączanie webasta trwa kilka minut a przez ten czas olej stygnie. Dlatego z reguły podgrzewamy silnik przed startem do temperatury około 45°C.
Ile to trwa? Zależy od temperatury na zewnątrz. Raz będzie to 20 minut, raz godzina.
@@850kN dzięx
Wymieniasz wszystkie loko vs traxx. Zapomniałeś o królu Siemens Vectron który stoi jeszcze wyżej.
O Vectronie niestety wiem niewiele poza tym co słyszałem. Nie jeździłem na vectronach. Stąd moja niechęć do wypowiadania się o nim :)
017 obecnie lata Sokółka Trakiszki
Lekko tam nie ma :)
Jarasz sie tym Traxxem bo nie jeździłeś Primą tam jest creativ technology ! :-) ten drugi wskaźnik po obrotomierzu to temperatura cieczy chłodzącej czy oleju silnikowego ? Co te szkopy mają z tym uszczelnianiem kabiny znów mają nadwyżki cyklonu b ? To wyłączanie nadciśnienia to rozwiązanie nadwyraz głupie wystarczy że maszynista straci przytomność i się już nie obudzi bo udusi się własnym dwutlenkiem węgla.
Szkopy mają to, że mają sporą iliść tuneli na południu kraju i taka hermetyzacja kaminy jest bardzo potrzebna gdy z dużą prędkością wjeżdżasz do takiego tunelu. Tworzy się wtedy podciśnienie które może nawet uszkodzić słuch.
A wyłączanie nadciśnienia musi mieć jakiś powód. W każdym razie po wyłączeniu go lokomotywa zasypuje nas komunikatami i prędzej to ona wykończy nas psychicznie niż brak tlenu :)
Dlaczego olej w silniku spalinowym przed jego uruchomieniem musi byc podgrzany?
Zimny olej jest gęsty. Nie zapewnia odpowiedniego smarowania.
Po co opcja hermetyzacji kabiny? Na wypadek zagrożenia nuklearnego?;) Jedyne co przychodzi mi do głowy to przejazd przez tunel...
Tunele, których w alpejskich krajach jest dużo.
Ewentualnie przejazd przez obszar jakieś katastrofy ekologicznej gdzie przejazd zwykłą lokomotywą może być ryzykowny i może spowodować potencjalnie większe zagrożenie.
TRAXXy mają hermetyczną kabinę, po to aby ułatwić maszyniście pracę w warunkach z niekorzystną atmosferą (np. przy dużym zapyleniu podczas ładowania kruszywa/węgla/rudy) oraz po to aby zapewnić odpowiednią izolację od wydobywających się spalin lub dymu w przypadku potencjalnego pożaru lokomotywy. 😉
Hermetyzacja pojazdu wpływa też na zmniejszenie głośności w kabinie (drzwi są bardziej dociśnięte) i mimo wszystko odizolowanie od pracującego silnika spalinowego 😁
Tak. Między innymi tunele. Pamiętajmy że są to lokomotywy (traxxy) o dużych prędkościach konstrukcyjnych i wjazd do tunelu przy prędkości np 160 czy 200km/h powoduje powstanie w tunelu podciśnienia które z kolei może być groźne dla maszynisty przy wyjeździe z tunelu.
@@850kN Nie ciśnienie w ok czoła składu i gwałtowny jego spadek przy wyjeździe? Zawsze wydawało mi się że w ten sposób. Oczywiście mijanie się pociągów to już kumulacja zjawisk.
Swoją drogą, jeździ się przez tunele z tak wysokimi prędkościami? Już pomijając Polskę 😉
W pewnym sensie to jest Maybach, więc kultura musi być ;-)
Wbrew pozorom regulacja luzu zaworowego nie jest tam automatyczna a najprostsza z możliwych. Dość prosty silnik.
Oj chyba jestem pierwszy pozdro
kliknalem w lubie bys byl bardziej zadowolony
Słyszałem, że koltrans zabrał wszystkie beerki do Płocka. Prawda to?
Nic mi o tym nie wiadomo. Tabor kolejowy nie jest własnością Koltransu
Najwidoczniej koledzy z wrocławskiego oddziału mają złe informacje. Pozdrawiam
Jaki maksymalne brutto na haku może ciągnąć?
Zależy od linii kolejowej ale z reguły jest to max 2600 ton. 3200 też weźmie ale będzie już się męczył.
Silników MTU tej wersji w UE już nie wolno sprzedawać, więc nowych więcej nie będzie. Pesa musiała zamontować nowsze, bardzo kapryśne.
Jak zwykle biurokrata z Brukseli wie najlepiej co jest dobre.
Taaaa. I ślimak jest rybą :) Cóż zrobić. Ue
Ale o co chodzi z tym "zakłóceniem"?
Na Dragonie wyświetla się napis "Alarm", na BR285 wygłasza się komunikat "Zakłócenie". Zakłócenie pracy lokomotywy
@@jutubmgjk mi się wydaje że miało być "usterka" tylko że coś nie poszło w tłumaczeniu
Co to St w BCU/KON
Sygnalizacja usterki :)
To co 500 litrów na godzine pali taka lokomotywa?
Na pełnej mocy tak.
Kawusią nie zalej pulpitu!
Jeszcze mi się nie zdarzyło :)
Bardzo nie lubi napojów, kilku kolegów wie ile kosztuje naprawa.
@@grzegorztraindriver też tak słyszałem. Trzeba się pilnować...
No i nie dowiem się, a szkoda.
Ale czego?
@@850kN Pytałem w innym filmie w jakiej odległości zatrzymałeś się od semafora kształtowego :)
@@HelioMarine nie widziałem pytania ale zawsze na kształtowych zatrzymuję się w takiej odległości, żeby semafor widzieć. Chyba, że długość pociągu to uniemożliwia...
@@850kN Dzięki ale w przybliżeniu to może być 30m?
@@HelioMarine a o który film chodzi? I w której minucie filmu?
Chodzi podobnie do BMW z silnikiem n57 xd
Ale tam musi być penerski katalizator. . .
wielkosci grety
Szkoda że nie pokazałeś prądnicy ...
Też się zastanawiam czemu :/
no wlasnie, nie pokazał, ani elektroniki która przekształca całą moc na silniki e.
Ale kawa musi być