Producentowi jednak nie chodziło o oszczędzanie silników, a lepsze wykorzystanie i oszczędzanie energii. Newag podobną strategię wdrożył od początku produkcji Dragona z modułem spalinowym dla jazdy w trybie diesel, gdzie przy większych prędkościach maszyna korzysta już tylko z jednego silnika trakcyjnego. Związane to jest z tym iż silniki (i nie tylko) zasilane prądem przemiennym wykazują się takim parametrem jak moc bierna. Niedociążony silnik może pobierać większą moc bierną niż czynną, którą efektywnie zamienia na pracę mechaniczną (bierną zamienia na ciepło), więc taki silnik trakcyjny Dragona o mocy ok. 850 kW lepiej wykorzysta te max 450-470 kW na wyjściu generatora diesla niż sześć silników. Nawet gdyby miał 100% sprawność wraz z falownikiem i przekładnią zębatą, to przy 50 km/h siła pociągowa z takiej mocy nie przekracza już 34 kN, więc bezpiecznie jeżeli chodzi o przyczepność. Próbowano taki "patent" wykorzystać podczas pracy elektrycznej. Ponad rok temu koledzy zgłaszali mi, że próby nie wyszły najkorzystniej. Na filmie widać jak łagodnie włączały się poszczególne silniki, czyli sterownik stopniowo zwiększał na nich moment i proporcjonalnie zmniejszał momenty na silnikach już pracujących. Tu tak podobno nie było. Instruktorzy z Dolnego Śląska meldowali iż jadąc na tempomacie po zmiennym profilu linii przy zadanym momencie w okolicach 100% przy zwiększających się oporach na wzniesieniu, gdy trzy silniki nie potrafiły już utrzymać zadanej prędkości - następowało gwałtowne włączenie do pracy trzech pozostałych i duże szarpnięcie. Wiosną zeszłego roku miano to poprawić. Wspominasz też o łatwości w przygotowaniu do transportu na zimno Vectrona. W praktyce instrukcja nie opisuje dobrze wszystkich wersji. Być może wersja dla OBB ma tak jak mówisz. Niemniej faktycznie jest dość prosto. W najnowszych tzn. dwunapieciowych Dragonach (mają jeszcze inną tablicę pneumatyczną niż standardowy Dragon II) mogłoby być podobnie prosto tzn. wystarczyłoby zamknąć jeden kurek tak jak na większości Vectronów (oczywiście inny, bo inna jest tablica pneumatyczna). Producent z Nowego Sącza jednak nie pozawala na to, więc czynności do wykonania oraz sprawdzenia jest dużo więcej. Myślę iż wynika to z faktu że w razie awarii/rozszczelnienia w układzie zasilania sprężonym powietrzem obwodu hamulca postojowego doszłoby do awaryjnego hamowania nagłego całego składu np. gdzieś na szlaku. Maszynista, który ma przeszkolenie na tego typu pojazdy wiedziałby co dalej robić. Nie każdy maszynista np. ET22 ma znajomość tego typu nowszego taboru, a nie musi mieć, jeżeli tabor do holowania został przygotowany przez kogoś innego, mającego do tego legitymację. Siemens podchodzi do tego inaczej. Pewnie w Niemczech/Austrii jest większy odsetek maszynistów znających tego typu konstrukcje, a więc i mniejsze prawdopodobieństwo jakichś sporych opóźnień innych pociągów spowodowanych pęknięciem jakiegoś wężyka gumowego czy rozszczelnieniem jego połączenia. Newag woli "dmuchać na zimne"
I jak nie lubić tego człowieka, ma na imię Paweł i jest " zwykłym maszynistą". Ale pokażcie mi drugiego podobnego ...... i długo nic... . Zielonego szlaku, na torach i w życiu życzę i pozdrawiam 🙋👍
Intro jak zawsze mistrzostwo, nadawałbyś się na instruktora, zdecydowanie..... dobrze i spokojnie tłumaczysz, przyjemnie się słucha. Świetny materiał, oby takich ludzi więcej na kolei. Pozdrawiam i zdrowia życzę, bo zdrowie najważniejsze, reszta przyjdzie sama🍻🍻🍻
Super filmik no relacja pana mega no i doczekałem się coś od pana na temat Vectrona .A tak na marginesie to zamysł tej lokomotywy to były składy intermodalne i typowe wielosystemowe . Jeszcze raz dziękuję warto było obejrzeć ta relację.
Sprężarka główna z baterii raczej zasilana nie jest - bateria ma napięcie znamionowe 24V, a silnik sprężarki zasilany jest napięciem 3x440V 60 Hz. Przy zaniku napięcia może być tak, że TCMS lokomotywy automatycznie wytwarza hamowanie elektrodynamiczne z małą siłą (bez udziału manipulatora). Wtedy mała siła hamowania elektrodynamicznego nie powoduje odczuwalnego hamowania, ale uzyskana w taki sposób energia elektryczna jest wystarczająca do zasilenia przetwornicy pomocniczej i przez to zasilenia silników: sprężarki głównej, wentylatorów, pomp, klimatyzatora itp. Takie "pepetuum mobile" stosowane jest między innymi we Flirtach Stadler'a, ale można też to zrobić na innym elektrowozie. Żeby to sprawdzić proponuję po zaniku napięcia rzucić okiem na bargrafy silników trakcyjnych, czy przypadkiem nie świecą na żółto - sygnalizacja hamowania elektrodynamicznego.
Panie Pawle wielkie dzięki za fajne materiały !!! 👍 Mam małe pytanko, kto dba o czystość w lokomotywie ??? Bo czasami słabo to wygląda 🙄 Gorąco Pozdrawiam 🤗
Bardzo fajny film,na szczęście mam w domu dokumentację DTSU dla tej maszyny co prawda pierwsze wydanie z 2014 roku ale zawsze coś jest. Pozdrawiam z kolejowego Radomia.
Panie Pawle. Jak Pan powiedział to tą maszyną każdy by pojechał. Nigdy nie jechałem to napewno nie dałbym sobie rady. Bo nie😂 super opis wszystkiego...
Bardzo dobry film. Czekam na dalsze w Twoim wykonaniu. W porównaniu z ET21 to kabina kosmiczna. Ale wtedy, jak oglądałem ją w końcu lat sześćdziesiątych, to wtedy mi się strasznie podobała... Pozdrawiam 😊😊
23:55 To jest tryb generowania mocy - jak wywali wyłącznik glowny to lekko hamuje hamulcem elektrodynamicznym produkując prąd dla sprężarki i innych urządzeń pokładowych :)
3:53 Pewnie przydałby się gdzieś pod ręką, w okolicach hamulca dodatkowego, grzybek do jednokrotnego przetarcia szyby wycieraczkami. Aż dziwne, że nikt na to nie wpadł przez lata. O czujniku deszczu nawet nie wspomnę.
Niepotrzebna ta muzyka w tle jak opisujesz przyrządy. Jest zbyt głośna i rozprasza. Jak doszła do tego rozmowa na radiu to nie zrozumiałem do czego służy czerwony przycisk pomiędzy otwieraniem drzwi wagonów. Mam pytanie odnośnie testu hamulców lokomotywy co 96h. Jak ten czas upłynie w czasie jazdy na szlaku to jak to wygląda? Zatrzyma pociąg na szlaku czy dopiero po zatrzymaniu każe wykonać test?
@@1313andrius spalinówki zarówno Siemensa jak i Bombardiera charakteryzują się doskonałą dynamiką i wbrew pozorom nie potrzebują aż tak dużej mocy silnika spalinowego jak konkurencja :)
Jak wygląda ruszanie różnymi lokomotywami pod górkę? Czy na przykład ruszenie takim Vectronem z takim kontenerem 1800t pod 10 promili jest trudne, ale Traxxem bardzo trudne? I jak to wygląda w porównaniu do ET22, gdzie były dwie osie więcej, ale nie było komputerków pilnujących obrotu każdego koła? Z filmu zrozumiałem, że ET22 będzie miał przewagę na mokrej szynie.
Ruszanie ciężkim pociągiem na każdej maszynie wygląda inaczej. Vectron dobrze trzyma się szyny jak na lokomotywę czteroosiową. Traxx dostosowuje dynamikę rozruchu do pochylenia toru. Dragon ma 6 osi więc idzie jak wściekły. Ale żadna z nowoczesnych lokomotyw nie trzyma się szyny tak dobrze, jak dobrze wyważony byk. Byki czy EU07 jak i reszta starych maszyn o rozruchu oporowym mają jeden minus. W przypadku poślizgu możemy zejść z mocy tylko wszystkimi silnikami jednocześnie. Nie ma sterowania każdym z osobna jak w przypadku nowych maszyn. Stare byczyska czy siódemki trzymają się szyny perfekcyjnie ale jak już wpadną w poślizg - jest kicha.
A co do ilości stron w instrukcji to się to mniej więcej zagdza bo w starej wersji z 2014 roku podzielonej na 2 części też jest mniej więcej tyle stron prawie 600. Ale za to instrukcja jest naprawdę szczegółowa i bardzo dobrze jest tam wszystko opisane także nie ma się do czego przyczepić podobnie jak i do samej lokomotywy,która jest idealna do ciągnięcia składów kontenerowych a to są pociągi towarowe,które w tej chwili dominują w segmencie przewozów towarowych w Polsce i w całej Europie także moim zdaniem nie ma w tej chwili lepszej lokomotywy u nas jak ta właśnie. Sam film jest również bardzo dobrze zrealizowany, brakuje mi na koniec paru szczegółów między innymi tej próby hamulców,które Pan tu pominął poza tym film jest świetny i stanowi również doskonały materiał szkoleniowy dla przyszłych maszynistów i miłośników kolei. Pozdrawiam.
Najsilniejsze? Ze spalinówek Class66, z elektrowozów chyba Dragon ale mogę się mylić. Nie wiem jaką siłę pociągową mają zelektryfikowane eksgagariny (207E).
W Dunkierce stoi jakieś 15 wagonów PKP Cargo, więc coś tu na tych wagonach przyjechało, jak wygląda transport kolejowy z Polski do Francji? Maszynista jedzie z Polski do końca, czy tylko odstawia wagony na granicę do Niemców i dalej wagony jadą w świat?
Jak omawiales pulpit to już chciałem pisać że fenomenalna ergonomia. Ale ta wtopa z brakiem okna i manetka sos vs fotel obrotowy.. Zapewne to świetny lok ale widać że Niemiec projektował. Kierwan tak smutne to czoło jak Vectra c/ signum. Może to ten sam narysował jak go z Opla wyrzucili 😂. Dziwi mnie że vectron targa głównie towary, przecież to idealny lok dla intercity nawet perspektywicznue do 200kmh. Reasumując brakuje mu looku gamy, technologia siemensa niech zostanie. PS Pawle fajny sikor
No jest zliczana w liczniku energii. Dodatkowo jest prezentowana na wyświetlaczu. To ta żółta wartość która wyzerował autor. W ruchu towarowym dość symboliczna do całości pobranej energii. Chyba ze maszynista świadomie i maksymalnie korzysta z zadajnika jazdy w trybie hamowania ED.
Wszystkie parametry pociągu mamy w wykazie pojazdów w składzie pociągu (R7) a każdy skład jest po załadunku ważony. Ważony jest często przed rozładunkiem :)
Ten żółty licznik kWh to energia zwrócona do sieci przez hamulec dynamiczny. A do jazdy na zimno to trzeba jeszcze tą żółtą wajche na górze tablicy pneumatycznej obrócić w prawo. To jest bajpas hamulca sprężynowego
Z drugiej strony to jest po stokroć zajebista lokomotywa w porównaniu z tym skansen em et22 eu07 czy nawet ep09. Oczywiście ja uwielbiam gdy stoję z piwkiem przy torach i foce byczka czy siódemke czy epokę bo to fajny klimat. Tylko wy musicie tym pracować. To tak jakby tirowcy dalej gnietli jelcze a zwykły Polak musiał do roboty dymać fiatem 125p.. Litości
Nie za bardzo rozumiem sens wyłączania silników trakcyjnych a już szczególnie tego typu co w vectronie. I tak przecież wirują razem z pozostałym indukując prądy wirowe a tamte pracujące zużywają się szybciej. Teoretycznie jakieś ułamki procenta oszczędności może i są kosztem skomplikowania całego układu jakich wiele we współczesnych sprzętach...
Sens jest w lepszym stosunku mocy czynnej do mocy biernej. Niedociążony silnik prądu przemiennego w praktyce wykazuje się poborem podobnej mocy biernej co wykorzystany w 100%. Po co zamieniać na ciepło odpadowe kilkadziesiąt kW, gdy pojazd wykorzystuje moc cząstkową? Przedsiębiorstwa płacą za wykorzystanie mocy czynnej oraz za moc bierną. Odbiorcy domowi w większości nie. Ostatnio jeden klient/przedsiębiorca zainwestował w oświetlenie LED i się zdziwił gdy zobaczył rachunek za energię...
Bogaty socjal mówisz?? A WC?? Czyli bawimy się dalej - a no ni ma (lub jak kto woli - anonima). Ok - organizm po kilkunastu miesiącach się przyzwyczaja do trybu pracy - wiem, bo mam tak samo, tylko co w momencie jakiejś nagłej potrzeby?? Postój techniczny??
O joj!Na szwedach was uczą.Barwy ma malowane.Gdzie jej do austryjaka!Ale ściema!Displaja brak.Bo sieć inna.I tak sama zrobi.To jeszcze nic.Są wyższe schody.Ucz się.😉🤘
Witaj!Na prawdę ją znasz?Jeszcze nie jedno Cię zadziwi!Bądź pewien!To jest jak dziecko.Siemens!To dzieci.Tylko dzieci.Na niej można wszystko.Do piekła pojadziesz.Chj z widocznością.To ciągnie.W tego tam u nas ma renomę.Zapytaj Hindu.Jeżdżą.Dalej ślę.Maszyna!Nie.Pinć inchiniero z nas!Inwestować nada.Maszyna jak trza.Nicht wa?Pozdro!Stary!PS.To kręci,🤘
Vectron nie jest idealny. SIfa to kurwa, bo projektanci nie wpadli na pomysł aby zainstalować fizyczną, jasną lampkę, tylko masz kwadracik 1cm na 1cm i to jeszcze w widzeniu peryferyjnym, na gównianym LCD(a mogli użyć lotniczych - wysoko kontrastowych ekranów jak czesi) o jasności murzyna w nocy, przez co chwile napierdala różnymi tonami w kabinie. Druga kwestia to gówno kamery, na gówno ekranie o jakości 360p, zamiast fizycznych luster, które są o niebo lepsze (jak czyste). Spryskiwacze, nie da się namoczyć szyby, bo od razu uruchamia wycieraczkę.
Producentowi jednak nie chodziło o oszczędzanie silników, a lepsze wykorzystanie i oszczędzanie energii. Newag podobną strategię wdrożył od początku produkcji Dragona z modułem spalinowym dla jazdy w trybie diesel, gdzie przy większych prędkościach maszyna korzysta już tylko z jednego silnika trakcyjnego. Związane to jest z tym iż silniki (i nie tylko) zasilane prądem przemiennym wykazują się takim parametrem jak moc bierna. Niedociążony silnik może pobierać większą moc bierną niż czynną, którą efektywnie zamienia na pracę mechaniczną (bierną zamienia na ciepło), więc taki silnik trakcyjny Dragona o mocy ok. 850 kW lepiej wykorzysta te max 450-470 kW na wyjściu generatora diesla niż sześć silników. Nawet gdyby miał 100% sprawność wraz z falownikiem i przekładnią zębatą, to przy 50 km/h siła pociągowa z takiej mocy nie przekracza już 34 kN, więc bezpiecznie jeżeli chodzi o przyczepność. Próbowano taki "patent" wykorzystać podczas pracy elektrycznej. Ponad rok temu koledzy zgłaszali mi, że próby nie wyszły najkorzystniej. Na filmie widać jak łagodnie włączały się poszczególne silniki, czyli sterownik stopniowo zwiększał na nich moment i proporcjonalnie zmniejszał momenty na silnikach już pracujących. Tu tak podobno nie było. Instruktorzy z Dolnego Śląska meldowali iż jadąc na tempomacie po zmiennym profilu linii przy zadanym momencie w okolicach 100% przy zwiększających się oporach na wzniesieniu, gdy trzy silniki nie potrafiły już utrzymać zadanej prędkości - następowało gwałtowne włączenie do pracy trzech pozostałych i duże szarpnięcie. Wiosną zeszłego roku miano to poprawić.
Wspominasz też o łatwości w przygotowaniu do transportu na zimno Vectrona. W praktyce instrukcja nie opisuje dobrze wszystkich wersji. Być może wersja dla OBB ma tak jak mówisz. Niemniej faktycznie jest dość prosto. W najnowszych tzn. dwunapieciowych Dragonach (mają jeszcze inną tablicę pneumatyczną niż standardowy Dragon II) mogłoby być podobnie prosto tzn. wystarczyłoby zamknąć jeden kurek tak jak na większości Vectronów (oczywiście inny, bo inna jest tablica pneumatyczna). Producent z Nowego Sącza jednak nie pozawala na to, więc czynności do wykonania oraz sprawdzenia jest dużo więcej. Myślę iż wynika to z faktu że w razie awarii/rozszczelnienia w układzie zasilania sprężonym powietrzem obwodu hamulca postojowego doszłoby do awaryjnego hamowania nagłego całego składu np. gdzieś na szlaku. Maszynista, który ma przeszkolenie na tego typu pojazdy wiedziałby co dalej robić. Nie każdy maszynista np. ET22 ma znajomość tego typu nowszego taboru, a nie musi mieć, jeżeli tabor do holowania został przygotowany przez kogoś innego, mającego do tego legitymację. Siemens podchodzi do tego inaczej. Pewnie w Niemczech/Austrii jest większy odsetek maszynistów znających tego typu konstrukcje, a więc i mniejsze prawdopodobieństwo jakichś sporych opóźnień innych pociągów spowodowanych pęknięciem jakiegoś wężyka gumowego czy rozszczelnieniem jego połączenia. Newag woli "dmuchać na zimne"
Dobrze czasem posłuchać kogoś mądrego :) Wyjaśnia to wiele kwestii.
Przypinam :)
Niestety Gryffiny IC tez tak szarpią przy załączeniu drugiej pary...
I jak nie lubić tego człowieka, ma na imię Paweł i jest " zwykłym maszynistą". Ale pokażcie mi drugiego podobnego ...... i długo nic... . Zielonego szlaku, na torach i w życiu życzę i pozdrawiam 🙋👍
05:03 to kontrolka LZB. Jak się świeci cały czas to jesteś pod kontrolą systemu LZB (LZB jest aktywny). Jeśli miga, oznacza utratę zasięgu. 🎉
31:50 Włoski system sterowania ruchem w skrócie - "Matko Święta" 😁
Czyli typowo po włosku ... 🤪 Santa Madre - alleluia e avanti🤣
Intro jak zawsze mistrzostwo, nadawałbyś się na instruktora, zdecydowanie..... dobrze i spokojnie tłumaczysz, przyjemnie się słucha. Świetny materiał, oby takich ludzi więcej na kolei. Pozdrawiam i zdrowia życzę, bo zdrowie najważniejsze, reszta przyjdzie sama🍻🍻🍻
Dziękuję bardzo bardzo za pokazanie stanowiska pracy maszynisty
Najpierw składanka KłodzkoNeeds Batman a następnie twój film.👍👌 Idealnie w sobotni wieczór przy piwku. Pozdrawiam serdecznie 🤝
Jak zawsze świetny materiał. Końcówka behind the scene najlepsza xD Szczególnie z tym włoskim systemem :D
Pozdrawiam z Tlszcza,,,,,wszystkiego DOBREGO
Z Tłuszcza pozdrowię na DTK :)
Następny film o dragonie, dziękuje tyle w tym temacie.
Jak zawsze mega 850kN! Stały fan od lat :)
Oglądamy łapka w górę !
Jak. Zawsze dobry materiał ,krótko zwięźle i na temat ,świetne intro a końcówka chyba najlepsza ;). Arrivederci ;)
Świetny materiał. Dziękuję bardzo 😁
Świetny materiał, rewelacyjnie zmontowany. Naprawdę super robota :3
No to jest film konkret! Dzięki i pozdrawiam :)
Mega filmik Panie Pawle pozdrawiam
Fajnie przedstawiona lokomotywa, dzięki Pozdrawiam.
Bardzo fajny film, cieszę się że mogłem go w końcu zobaczyć ponieważ jest to akurat moja ulubiona lokomotywa
Super filmik no relacja pana mega no i doczekałem się coś od pana na temat Vectrona .A tak na marginesie to zamysł tej lokomotywy to były składy intermodalne i typowe wielosystemowe . Jeszcze raz dziękuję warto było obejrzeć ta relację.
Bardzo ciekawy materiał
Świetny odcinek, super objaśnienia. Najlepsze oczywiście na samym końcu 🤣🤩💪👍👏
Świetny film. Fajna narracja na początku.
Świetna prezentacja maszyny 👍
Sztos prezentacja Vectrona👍
Bardzo fajny materiał. Czekać aż wyjdą do maszyny i innych symulatorów
Bardzo ciekawy i merytoryczny odcinek 👍
Pozdrawiam serdecznie i miłego weekendu życzę ✌️
Sprężarka główna z baterii raczej zasilana nie jest - bateria ma napięcie znamionowe 24V, a silnik sprężarki zasilany jest napięciem 3x440V 60 Hz. Przy zaniku napięcia może być tak, że TCMS lokomotywy automatycznie wytwarza hamowanie elektrodynamiczne z małą siłą (bez udziału manipulatora). Wtedy mała siła hamowania elektrodynamicznego nie powoduje odczuwalnego hamowania, ale uzyskana w taki sposób energia elektryczna jest wystarczająca do zasilenia przetwornicy pomocniczej i przez to zasilenia silników: sprężarki głównej, wentylatorów, pomp, klimatyzatora itp. Takie "pepetuum mobile" stosowane jest między innymi we Flirtach Stadler'a, ale można też to zrobić na innym elektrowozie. Żeby to sprawdzić proponuję po zaniku napięcia rzucić okiem na bargrafy silników trakcyjnych, czy przypadkiem nie świecą na żółto - sygnalizacja hamowania elektrodynamicznego.
Panie Pawle wielkie dzięki za fajne materiały !!! 👍 Mam małe pytanko, kto dba o czystość w lokomotywie ??? Bo czasami słabo to wygląda 🙄 Gorąco Pozdrawiam 🤗
W przypadku przewoźników towarowych? Tylko i wyłącznie maszyniści.
W końcu ❤
Bardzo fajny film,na szczęście mam w domu dokumentację DTSU dla tej maszyny co prawda pierwsze wydanie z 2014 roku ale zawsze coś jest. Pozdrawiam z kolejowego Radomia.
Witaj Paweł, dzięki za szkolenie. Pozdrawiam serdecznie
Cześć. Ciekawe te ciekawostki. Dobrze spędziłem czas. Pozdrawiam.
Miło było obejrzeć kolejny odcinek. Lajk 517.
Panie Pawle. Jak Pan powiedział to tą maszyną każdy by pojechał. Nigdy nie jechałem to napewno nie dałbym sobie rady. Bo nie😂 super opis wszystkiego...
Panie Pawle, ten wloski system (sistema bla bla bla) - sobie nazywamy (z kolegami z roboty) zeby bylo latwiej "scmt". Piekny filmik, pozdrowienia.
Super odcinek
Super!!!!
Bardzo dobry film. Czekam na dalsze w Twoim wykonaniu. W porównaniu z ET21 to kabina kosmiczna. Ale wtedy, jak oglądałem ją w końcu lat sześćdziesiątych, to wtedy mi się strasznie podobała... Pozdrawiam 😊😊
Paweł jaka szkoda że za moich czasów takich luksusów nie Było Super
Witamy , moc pozdrowień
23:55
To jest tryb generowania mocy - jak wywali wyłącznik glowny to lekko hamuje hamulcem elektrodynamicznym produkując prąd dla sprężarki i innych urządzeń pokładowych :)
@@HirekYT człowiek całe życie się uczy...
3:53 Pewnie przydałby się gdzieś pod ręką, w okolicach hamulca dodatkowego, grzybek do jednokrotnego przetarcia szyby wycieraczkami. Aż dziwne, że nikt na to nie wpadł przez lata. O czujniku deszczu nawet nie wspomnę.
Niepotrzebna ta muzyka w tle jak opisujesz przyrządy. Jest zbyt głośna i rozprasza. Jak doszła do tego rozmowa na radiu to nie zrozumiałem do czego służy czerwony przycisk pomiędzy otwieraniem drzwi wagonów. Mam pytanie odnośnie testu hamulców lokomotywy co 96h. Jak ten czas upłynie w czasie jazdy na szlaku to jak to wygląda? Zatrzyma pociąg na szlaku czy dopiero po zatrzymaniu każe wykonać test?
Szczerze to nie miałem jeszcze takiej sytuacji. Pilnujemy tego...
Traxx DC3 zażąda próby hamulców po zatrzymaniu. Podejrzewam, że Vectron podobnie.
Fajne łapka w górę :)
Dobry bit na początku
Świetny film ,tez chce zostać maszynistą w przyszłości 😊
Niemiecka jakość to jednak niemiecka jakość nie ma sobie równych 💪
To kupić czy nie kupić? A może poczekać na nowszy model?
To zależy. Jak opuści na zimówki i rozrząd to brać :)
Miałem okazję jeździć Vectronem i fajna maszyna, ale najlepszą lokomotywą w Polsce jest ET22. 320kN to Byk ma 411kN max uciągu, ale Gama też ma 320kN.
Gama w porównaniu z Vectronem nie ma takiej dynamiki o przyczepności już nie wspominając :)
9:32 czy nie będzie to przypadkiem energia pobrana i oddana do sieci?
Dokładnie tak. Mój błąd.
Zdecydowanie polecam duży, porządny TV na filmiki kolejowe!
SUPER!!! Dzieki. A my w Litwie mamy 6-osioswy Siemens'y :)
.. LTG??? 🤔 ...no to mi się dobrze wydawało w takim razie...😃
Pozdr,...
Siemens Hercules ER20CF. Z chęcią bym się tym przejechał.
@@850kN W Litwie ony pojedyncze ciagna pociagi o wagie 5000 t i wieciej. Ony maja 450 kN sila pociagowa
@@1313andrius spalinówki zarówno Siemensa jak i Bombardiera charakteryzują się doskonałą dynamiką i wbrew pozorom nie potrzebują aż tak dużej mocy silnika spalinowego jak konkurencja :)
Jak wygląda ruszanie różnymi lokomotywami pod górkę? Czy na przykład ruszenie takim Vectronem z takim kontenerem 1800t pod 10 promili jest trudne, ale Traxxem bardzo trudne? I jak to wygląda w porównaniu do ET22, gdzie były dwie osie więcej, ale nie było komputerków pilnujących obrotu każdego koła? Z filmu zrozumiałem, że ET22 będzie miał przewagę na mokrej szynie.
Ruszanie ciężkim pociągiem na każdej maszynie wygląda inaczej. Vectron dobrze trzyma się szyny jak na lokomotywę czteroosiową. Traxx dostosowuje dynamikę rozruchu do pochylenia toru. Dragon ma 6 osi więc idzie jak wściekły. Ale żadna z nowoczesnych lokomotyw nie trzyma się szyny tak dobrze, jak dobrze wyważony byk. Byki czy EU07 jak i reszta starych maszyn o rozruchu oporowym mają jeden minus. W przypadku poślizgu możemy zejść z mocy tylko wszystkimi silnikami jednocześnie. Nie ma sterowania każdym z osobna jak w przypadku nowych maszyn. Stare byczyska czy siódemki trzymają się szyny perfekcyjnie ale jak już wpadną w poślizg - jest kicha.
Zajebista recenzja Vectrona jak już tak robisz recenzję lokomotyw to może zrobisz recenzje lokomotywy spalinowych np sm42 i dalej innych lokomotyw
Uwierzysz albo nie ale na SM42 straciłem autoryzację.... Epokowa chwila i ważny zwrot w historii kolei... :/
@@850kN ale pisałem że nie musi być odrazu sm 42 może być nawet ST44
@@qlimaxs2008 na chwilę obecną jedyne autoryzacje na spalinówki jakie mi pozostały to 6Dg i BR285.
@@850kN autoryzacja w sensie jakieś uprawnienia czy coś
@@qlimaxs2008 dokładnie. Na każdy typ maszyny są oddzielne uprawnienia ważne rok od ostatniej jazdy.
Łuków (moja rodzinna miejscowosc) 🦾i na Chałupki, trasa marzenie ^^
Niedaleko od mojej rodzinnej miejscowości :)
A co do ilości stron w instrukcji to się to mniej więcej zagdza bo w starej wersji z 2014 roku podzielonej na 2 części też jest mniej więcej tyle stron prawie 600. Ale za to instrukcja jest naprawdę szczegółowa i bardzo dobrze jest tam wszystko opisane także nie ma się do czego przyczepić podobnie jak i do samej lokomotywy,która jest idealna do ciągnięcia składów kontenerowych a to są pociągi towarowe,które w tej chwili dominują w segmencie przewozów towarowych w Polsce i w całej Europie także moim zdaniem nie ma w tej chwili lepszej lokomotywy u nas jak ta właśnie. Sam film jest również bardzo dobrze zrealizowany, brakuje mi na koniec paru szczegółów między innymi tej próby hamulców,które Pan tu pominął poza tym film jest świetny i stanowi również doskonały materiał szkoleniowy dla przyszłych maszynistów i miłośników kolei. Pozdrawiam.
daje suba. ciekawi mnie jak byś zrecenzował amerykańskie loko. jakie obecnie najsilniejsze loko są w pl na torach? pozdro i przyczepności
Najsilniejsze? Ze spalinówek Class66, z elektrowozów chyba Dragon ale mogę się mylić. Nie wiem jaką siłę pociągową mają zelektryfikowane eksgagariny (207E).
@@850kNsilniejsze od klasów są maximy, jeździ ich kilka po kraju
W Dunkierce stoi jakieś 15 wagonów PKP Cargo, więc coś tu na tych wagonach przyjechało, jak wygląda transport kolejowy z Polski do Francji? Maszynista jedzie z Polski do końca, czy tylko odstawia wagony na granicę do Niemców i dalej wagony jadą w świat?
Z reguły maszyniści z danego kraju zapuszczają się za granicę tylko do najbliższej stacji.
Cześć usunąłeś może ten film z ciekawostkami z tzw ogórka? Bo nie umię go znaleźć na kanale
5:54 Ja bym to coś nazwał wskaźnikiem zadajnika mocy
Very good video, like!
Thx :)
EA na bogato - maszynista ma gniazdko, a nie tylko pomocnik jak w EC ;P
Przygotowanie do jazdy na zimno zwaliło mnie z nóg
Reszty nie pamietam 🫠
Jak sobie radzisz z potrzebami fizjologicznymi pod czas pracy ?
Jedynka gdzie popadnie, dwójka toalety dworcowe, toalety w wagonach pasażerskich, krzaczki. Niestety nie ma innej opcji.
💪👍
Malina 👍💪
Witam pozdrawiam
Termostaty to to nie jest tylko czujnik temperatury.
I na dragonach są dwa takie dla uśrednienia pomiaru.
👍🏻 to jedyne elektryki które się niemcom udaly....
Nie zrozumiałeś...
Jak omawiales pulpit to już chciałem pisać że fenomenalna ergonomia. Ale ta wtopa z brakiem okna i manetka sos vs fotel obrotowy.. Zapewne to świetny lok ale widać że Niemiec projektował. Kierwan tak smutne to czoło jak Vectra c/ signum. Może to ten sam narysował jak go z Opla wyrzucili 😂. Dziwi mnie że vectron targa głównie towary, przecież to idealny lok dla intercity nawet perspektywicznue do 200kmh. Reasumując brakuje mu looku gamy, technologia siemensa niech zostanie. PS Pawle fajny sikor
Dźwięk odlicznia metrów to przypadek, czy poczucie humoru autorów systemu?
Poczucie humoru :)
Przypomina to troche niemieckie pulpity sterownicze od maszyn cnc na simensie własnie ;)
Siła pociągowa po prawej i siła hamowania po lewej na tym wskazniku po prawej stronie ekranu.
Ciekaw jestem czy jest zliczana energia oddawana podczas hamowania elektrodynamicznego i rozliczana na zasadzie bilansowania zużytej i oddanej kWh.
No jest zliczana w liczniku energii. Dodatkowo jest prezentowana na wyświetlaczu. To ta żółta wartość która wyzerował autor. W ruchu towarowym dość symboliczna do całości pobranej energii. Chyba ze maszynista świadomie i maksymalnie korzysta z zadajnika jazdy w trybie hamowania ED.
Ciekawi mnie, skąd maszynista wie, ile waży cały skład wagonów? Chodzi mi, czy przed jazdą wszystkie wagony są ważone?
Wszystkie parametry pociągu mamy w wykazie pojazdów w składzie pociągu (R7) a każdy skład jest po załadunku ważony. Ważony jest często przed rozładunkiem :)
15:07 NACHBR = Nachbremsung? To jest w Polscy aktywni? 😂
do lodówki Ci zajadę zdziwiony?
Ten żółty licznik kWh to energia zwrócona do sieci przez hamulec dynamiczny. A do jazdy na zimno to trzeba jeszcze tą żółtą wajche na górze tablicy pneumatycznej obrócić w prawo. To jest bajpas hamulca sprężynowego
Z licznikiem - nie wiedziałem, o żółtej wajsze zapomniałem :)
@@850kN spoko Maroko, jesteśmy tylko ludźmi;)
Wszystko ma.Tu nie nie sama zrobi.
Jestem ciekaw jak to robisz,że w trakcie jazdy lokomotywa na ekranie jest widoczna prędkość maszyny i sygnalizacja świateł czołowych
Sygnalizacja świateł to grafika zrobiona w photoshopie :)
Z drugiej strony to jest po stokroć zajebista lokomotywa w porównaniu z tym skansen em et22 eu07 czy nawet ep09. Oczywiście ja uwielbiam gdy stoję z piwkiem przy torach i foce byczka czy siódemke czy epokę bo to fajny klimat. Tylko wy musicie tym pracować. To tak jakby tirowcy dalej gnietli jelcze a zwykły Polak musiał do roboty dymać fiatem 125p.. Litości
Panie Mechaniku przeniósł się Pan na stałe do Austriaków czy to tylko fuszka.
Na stałe za daleko. Dorabiam :)
Niebieskie „Ü” jest od systemu LZB
Nie za bardzo rozumiem sens wyłączania silników trakcyjnych a już szczególnie tego typu co w vectronie. I tak przecież wirują razem z pozostałym indukując prądy wirowe a tamte pracujące zużywają się szybciej. Teoretycznie jakieś ułamki procenta oszczędności może i są kosztem skomplikowania całego układu jakich wiele we współczesnych sprzętach...
Sens jest w lepszym stosunku mocy czynnej do mocy biernej. Niedociążony silnik prądu przemiennego w praktyce wykazuje się poborem podobnej mocy biernej co wykorzystany w 100%. Po co zamieniać na ciepło odpadowe kilkadziesiąt kW, gdy pojazd wykorzystuje moc cząstkową? Przedsiębiorstwa płacą za wykorzystanie mocy czynnej oraz za moc bierną. Odbiorcy domowi w większości nie. Ostatnio jeden klient/przedsiębiorca zainwestował w oświetlenie LED i się zdziwił gdy zobaczył rachunek za energię...
Ma być maszyna nie do zdarcia!I jest.To my!Oni to tło.
Jak będziesz miał służbę na niej jeszcze raz.Nie czytaj instrukcji!Dostosuj się.Ona sama zrobi.Tylko jej słuchaj.😵💫🤌👋
ICE jeszcze bardziej mundre.
No to se pogadalim.
W tym wypadku szafa Ci nie odmówi.
Instrukcje tylko dla wałków i ignorantów!To trzeba czuć.Jedność z maszyną.tego chcą.Nie podoba mi się To!
Pawciu daj coś świeżego bo już stare filmiki przeglądam po kilka razy.
@@andrzejlickiewicz3586 muszę oszczędzać bo mało materiału mam. Najbliższe filmy raczej w stylu cabview.
To tak że jedni wolą Mercedesa a inni wolą Forda. Jedni wola dragona a inni vectrona 😅
Bogaty socjal mówisz?? A WC?? Czyli bawimy się dalej - a no ni ma (lub jak kto woli - anonima). Ok - organizm po kilkunastu miesiącach się przyzwyczaja do trybu pracy - wiem, bo mam tak samo, tylko co w momencie jakiejś nagłej potrzeby?? Postój techniczny??
W lokomotywach jeżdżących po Europie WC nie ma. Jeśli są, są nieczynne.
tu na moc idzie nie na wagę.Dawid zabił Goljata.
O joj!Na szwedach was uczą.Barwy ma malowane.Gdzie jej do austryjaka!Ale ściema!Displaja brak.Bo sieć inna.I tak sama zrobi.To jeszcze nic.Są wyższe schody.Ucz się.😉🤘
Aparat ucieczkowy na lokomotywie? 🤨
Wyposażenie bardzo bogate. Znajdzie się i aparat.
Widzę Cię w ICE.
Proste żołnierskie słowa.Wybrańcy!🤔Z łapanki nie da rady.
teraz czwórka z przodu!400.✊👋
Jeździmy nawet do Madrytu.
O WaWa nie wspomnę.
Idą próby.
Nawet lokomotywy od Niemca trzeba kupować. Inwestycja w eurokołchoz zaczyna im się zwracać
Cern tego nima.Ma Siemens.To jest kąsek.
Same hamulce a gdzie gaz?????. No sorry nie gaz ale przetworniki ☺️😘🤝🤝🤝
Te szwedy tego nie mają.Austryjaki jak najbardziej
to dopiero próby.
hahahaha a co za cymbał przetłumaczył "torque" na jakiś moment obrotowy, który nie wiadomo kiedy następuje, bo wał się kręci i nic nie wybucha?
Witaj!Na prawdę ją znasz?Jeszcze nie jedno Cię zadziwi!Bądź pewien!To jest jak dziecko.Siemens!To dzieci.Tylko dzieci.Na niej można wszystko.Do piekła pojadziesz.Chj z widocznością.To ciągnie.W tego tam u nas ma renomę.Zapytaj Hindu.Jeżdżą.Dalej ślę.Maszyna!Nie.Pinć inchiniero z nas!Inwestować nada.Maszyna jak trza.Nicht wa?Pozdro!Stary!PS.To kręci,🤘
Vectron nie jest idealny. SIfa to kurwa, bo projektanci nie wpadli na pomysł aby zainstalować fizyczną, jasną lampkę, tylko masz kwadracik 1cm na 1cm i to jeszcze w widzeniu peryferyjnym, na gównianym LCD(a mogli użyć lotniczych - wysoko kontrastowych ekranów jak czesi) o jasności murzyna w nocy, przez co chwile napierdala różnymi tonami w kabinie. Druga kwestia to gówno kamery, na gówno ekranie o jakości 360p, zamiast fizycznych luster, które są o niebo lepsze (jak czyste). Spryskiwacze, nie da się namoczyć szyby, bo od razu uruchamia wycieraczkę.
Drobnostki...