Gdy przeszłam na emeryturę, znajomi pytali mnie jak spędzam czas? Odpowiadałam - studiuję architekturę i historię sztuki. Skończyłam już oglądanie wszystkich archiwalnych wykładów vloga GOOD IDEA (dostanę dyplom? ;-) Teraz jestem na bieżąco i cieszę się z każdego nowego odcinka.
Połowa tych ulic zaliczona. Wg mnie Ring jest ładniejszy niż Pola Elizejskie ;) Zabrakło Gran via w Madrycie pełnej pięknej architektury, secesji. Krakowskie Przedmieście, bardzo piękna ulica. Może odcinek z polskimi ulicami?
Mój typ w Polsce to ulica Gdańska w Bydgoszczy wcześniej nazywana Alejami 1 maja, a w czasie niemieckiej okupacji Adolf-Hitler-Straße. Długa na przeszło 7km ulica zaczyna się praktycznie w samym sercu miasta gdzie po obu stronach ulicy możemy podziwiać wiele pięknych eklektycznych kamienic z przeszło stuletnim rodowodem. Po drodze mijamy kilka parków wraz z przyległym do nich dystryktem muzycznym. Dalej jest także monumentalny Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych wraz z Muzeum Wojsk Lądowych oraz Stadion Zawiszy im. Zdzisława Krzyszkowiaka, który gościł największe imprezy lekkoatletyczne na świecie. Koniec tej najbardziej reprezentacyjnej Bydgoskiej ulicy wieńczy największy miejski park w Polsce czyli Leśny Park Kultury i Wypoczynku, którego piękna nie sposób opisać zwłaszcza jesienią.
Tak sobie dzisiaj pomyślałem... Na podróżowanie po świecie zabrałabym: żonę, dobry aparat fotograficzny, wygodne buty i Pana Radka, żeby nam pięknie opowiadał o tym, co właśnie widzimy 😉
Moim zdaniem najpiękniejsze ulice w Polsce: ul. Floriańska (Kraków), ul. Piotrkowska (Łódź), Krakowskie Przemieście (Warszawa), Długi Targ (Gdańsk), ul. Gdańska (Bydgoszcz), ul. Zwycięstwa (Gliwice)
Ul. Zwycięstwa w Gliwicach byłaby ładna gdyby wyrzucić z niej ruch samochodowy, wyremontować plac przed dworcem, załatać dziury w zabudowie i wyremontować kamienice. Obecnie ta ulica jest niezbyt zachęcająca. Całe Gliwice są mało zachęcające poza kampusem.
@@lookash3048 Nie zgodzę się. Prawda, że teren przed dworcem powinien być zagospodarowany, ale od skrzyżowania z Dubois w stronę rynku ta ulica pod względem zabudowy jest praktycznie idealna. Kamienice w większości wyremontowane, dziury w zabudowie nie istnieją. Jedyne z czym się zgodzę to z tym, że ulica powinna być przeznaczona dla pieszych, ale nie jest tak źle.
Wysadzana lipami Aleja Wolności w Kownie (Laisves al.) po niedawnym remoncie to świetne miejsce na elegancki spacer, na jej początku jest kościół św. Michała, na końcu przechodzi w ul. Wileńską (Vilniaus gatvė) prowadzącą do rynku. Przepadam za Waszą serią "Ulice i kamienice"!
Świetny odcinek! Poznałem ten kanał niedawno i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Filmy są wykonane na wysokim poziomie i bardzo przyjemnie się je ogląda. To zdecydowanie najlepszy kanał o architekturze jaki widziałem. Oby tak dalej! :)
Chciałabym słyszeć więcej ludzi tak pięknie sie wypowiadających jak pan Radek. Niestety dookola tylko eeeeee....yyyyyyyy.... no ten tego... I mamrotanie pod nosem.
Najgorsze jest to, że spotkałem nie tylko takich polityków, ale i wykładowców (Politechnika Wrocławska 1975-1980). Wtedy nie było możliwości ich oceny, chociażby przez niechodzenie, bo groziło niezaliczenie. Jak jest dziś nie wiem, ale wiem, że są i tacy jutuberzy! Na szczęście mamy Radka i Natalię, ostoje pozytywnej dewiacji nie tylko merytorycznej, ale i językowej!
Od siebie dodałbym Via della Conciliazione. Prócz tego że był to śmiały projekt (wszak wyburzono część zabytkowego Rzymu) ostateczny wynik był zachwycający. Z obu stron ulicę zamykają duże przestrzenie: Plac św Piotra z górującą bazyliką oraz dziedziniec zamku św Anioła, a duże przestrzenie w mieście o tak zwartej zabudowie są na wagę złota :)
Kształt ulicy Via della Conciliazione rodził się w latach 1936-1950, czyli zaczęto za czasów Benita M. A autorem był Marcello Piacentini, twórca sztandarowej inwestycji włoskiego faszyzmu, czyli dzielnicy EUR w Rzymie. Warto tam zajrzeć, szczęka opada, np. przed Palazzo della Civiltà Italiana! Inskrypcja na zwieńczeniu pałacu głosi: Un popolo di poeti di artisti di eroi, di santi di pensatori di scienziati, di navigatori di trasmigratori, czyli Naród poetów, artystów, bohaterów, świętych, myślicieli, naukowców, żeglarzy, podróżników .... i pochodzi z jednej z mów Benito Mussoliniego.
Moim zdaniem, jedną z najpiękniejszych ulic w Polsce jest Szeroka i królowej Jadwigi (w Toruniu), bardzo ciekawy film, dziękuję za umilanie czasu w tej trudnej chwili, pozdrawiam :)
Anulka - Jak to z rodzeństwem bywa... A ulice piękne, ale super są też te małe, gdzie można się zgubić, jak w labiryncie i czasem odbyć podróż w czasie. Dzielnica Alfama w Lizbonie, uliczki Barcelony, zaułki Krakowskie z dala od Floriańskiej...
@ChrisWMGdn Nie ma rzeczy idealnych i zawsze mozna sie przyczepić. Oczywiście ranking 3 ulic to żaden ranking, tylko szybkie pomysły. Po dłuższym namyśle jednak Krakowskie przedmieście odpada.
To może coś z naszego domowego ogródka. Lubię nasze warszawskie Krakowskie Przedmieście. Szczególnie w tygodniu, kiedy jest mniej ludzi. Pięknych kamienic i historycznych budynków mamy tu pod dostatkiem:-).
Niestety ale siłą Warszawy jest nowoczesna architektura... Krakowskie Przedmieście jakkolwiek jest "przyjazną" ulicą, to niestety nie ma zbyt dużej wartości historycznej. Podczas odbudowy Stolicy ulica ta straciła swój charakter, m.in. przez wyrównanie wysokości budynków (wiele kamienic obniżono). Warto wspomnieć, że przed wojną najbardziej reprezentacyjną ulicą Warszawy była Aleja Marszałkowska, dzięki bogato zdobionym gmachom była porównywalna do ulic Paryża... Natomiast wśród moich propozycji najpiękniejszych polskich ulic z pewnością wymieniam krakowskie: Floriańska, Gorodzka i wiele innych... Oraz niedoceniona Łódź (np. ul. Piotrkowska)
bardzo ciekawy kanał, nigdy nie interesowała mnie szczególnie architektura, weszłam jakoś przypadkiem.. a tutaj i świetnie zrobiony filmik, i tekst, a ja jestem pod wrażeniem architektury! no nieźle..
Jeśli chodzi o Gdańsk (gdzie teraz mieszkam), to dla mnie najpiękniejsza jest ulica Mariacka. We Wrocławiu (jako rodowita Wrocławianka) uwielbiam ulicę Świdnicką (chociaż czasy swojej świetności ma za sobą, to w ostatnich latach wyraźnie odżywa).
Niesamowicie pięknie Pani opowiada. Bardzo cieszę się i dziękuję, że w pewnym momencie zdecydowała się Pani stanąć również po drugiej stronie kamery - gratuluję i życzę kolejnych sukcesów! Odcinek bardzo ciekawy i profesjonalny, jak zawsze.
Aux Champs-Elysées… ;-) Bardzo ciekawy materiał! Polecam ulicę Marii Curie-Skłodowskiej we Wrocławiu (dawną Tiergartenstrasse), powstałą w latach 1867-1869 i prowadzącą na tereny rekreacyjne miasta. Szeroka, widna, wiodąca starym szlakiem zwanym drogą "Zielonego Dębu", z promenadami - i oczywiście zabytkami architektury czy techniki. Pod koniec XIX w. budowane były wzdłuż tej alei prywatne, historyzujące kamienice z ogrodami; powstał tam też kompleks klinik Uniwersytetu Medycznego (1887-1909). Interesującym zakończeniem drogi jest Most Zwierzyniecki (1895-1897) zaprojektowany przez K. Klimma.
Na pewno dodałabym coś z Hiszpanii - La Rambla w Barcelonie lub Gran Via w Madrycie. We Włoszech jeszcze Via Appia ze względu na swój historyczny charakter :) a może Złota Uliczka w Pradze? W Polsce na pewno Krakowskie Przedmieście Marszalkowska w Warszawie, Piotrkowska w Łodzi, Krupówki w Zakopanem i Długi Targ w Gdańsku, no i jeszcze może Aleja Najświętszej Marii Panny w Częstochowie :)
Ulica Szeroka w Toruniu :) Z jednej strony Ratusz, z drugiej Dwór Artusa, no i przepiękne kamienice. Rozpoczyna się pod malowniczymi krużgankami i ciągnie do równie uroczego rozwidlenia.
Z moich typów dodałbym: 1) Andrassy utce w Budapeszcie (choć wzorowane na Polach Elizejskich), 2) Unter dem Linden w Berlinie, 3) Aleja NMP w Częstochowie 4) (o mało bym nie zapomniał) - Prospekt Niezależności w Mińsku - szczęka opada :)
Mapinguari, rzucono hasłem o wskazaniu swoich typów-to wskazałem. Te wymienione na filmie są reprezentatywne. O ile Andrassy utce nie jest może wybitnie oryginalne (Unter dem Linden podobnie) to Praspjekt Niezawslosti jest najbliższą nam aleja w stylu monumenalistycznym i socrealistycznym, z architekturą nowoczesną, stalinowską i XIX- wieczną. Katedra i dom Moniuszki, pałac Łukaszenki, plac niepodległości z pomnikiem Lenina oraz tzw. bramy miasta. Co do Częstochowy- to szeroka aleja z zabytkową architekturą, prowadzaca do ważnego miejsca pielgrzymek. W razie potrzeby jest w stanie"zgromadzić" masy ludzi. Dlatego stanowiłaby uzupełnienie prezentacji ;)
Uważam, że najpiękniejszą ulicą jest Krakowskie Przedmieście. Nie wiem, czy to dlatego, że urodziłam się w Warszawie, ale staram się być obiektywna. Szczególnie jest urokliwa o zmroku. Uwielbiam dwa jej momenty, stojąc naprzeciwko bazyliki p.w. św. Krzyża, no i zakończenie ulicy czyli plac Zamkowy
*Passeig* *de* *Gràcia* w Barcelonie - z podobnych powodów co Champs-Élysées, ale plus Gaudí, secesyjne latarnie i wszystkie odbiegające od niej ulice :)
Akurat Pola Elizejskie są bardzo przereklamowane i można je sobie darować, o ile się ma niezbyt dużo czasu w Paryżu. Za to Canal Grande należy się miejsce pierwsze, bo to najbardziej bajkowe miejsce na świecie. Radku, w zielonym Ci bardzo do twarzy! :) Zapraszam na Hauptstraße w Heidelbergu. Piękna ulica, pełna ciekawych perspektyw i widoków.
Hauptstr. w Heidelbergu zacną ulicą staromiejską jest ;) Ale, czy wygra z innymi podobnymi średniowiecznymi założeniami? Już miałbym obawy. A Pola Elizejskie - cóż, inne bulwary bardziej nam przypadają do gustu, a to zdecydowanie jest warte wspomnienia, zaś autorzy chyba skupili się na głównych ulicach reprezentatywnych miast ;)
Świetny odcinek, jak zawsze. Dziękuję i łapka leci w górę. Moja ulubiona ulica to Strada Sforii w Braszowie w Rumunii. Nie ma tam ruchu samochodowego co czyni ją bardzo przyjazną dla spacerowiczów o ile nie mają się klaustrofobii.
Ringstraße w Wiedniu są w zasadzie dwie - przepiękna ścieżka rowerowe, ja bym tu dodał jeszcze "trzeci ring" - Margaretengürtel, na ktorej środku górą poprowadzona jest szósta linia metra, a fasady poszczególnych stacji wbudowane są w łukowe fundamenty, dodatkowo wewnątrz gdzieniegdzie istnieją sklepy, serwisy, restauracje, itp.
w Polsce, to rzeczywiście w największych, znanych miastach takich brakuje, mówi się o ul. Piotrkowskiej w Łodzi z przedłużeniami, ja najbardziej polecam Aleję Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, prowadzącej ze Starego Miasta na Jasną Górę, z widokiem na sanktuarium na całej długości - szczególne wrażenie robi podczas wejścia pielgrzymek
Szkoda, że tak późno odkryłem ten kanał. Geopolityka wiele dzisiaj przesłania. Ja dodam dwie ulice: Ermou w Atenach i Via Fori Imperiali w Rzymie. Spacer nimi to dwie najlepsze lekcje historii antycznej w Europie. Pozdrawiam twórców i sympatyków.
Dobra robota 👍 Moglibyśmy zaraz za rondem na wjeździe do Nowego Światu zainstalować Łuk Triumfalnym Bitwy Warszawskiej , to moje ulubione ulice Warszawy byłyby jeszcze piękniejsze : Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat! Taki 1/postulat. 2/ zdjąć palmę. Pozdrawiam PP
Glowna ulica w Polmira w Syrii, oczywiscie pozostaly tylko ruiny ale sa czesciowo zrekonstruowane, bylam tam w 2005 roku zanim zdewastowano czesc pozostalych ruin. Pozdrawiam cieplo :)
Z innych zagranicznych ulic, ja bym dodał berlińską, Straße des 17. Juni - przedłużenie Unter den Linden (centalnej osi starego miasta) na zachód, prosta aleja ponad 10km, obok której Reichstag, dalej Großer Stern (z niej widok panoramiczny na aleję), potem brama, zabudowa z kilkupiętrowymi kamienicami ciągnie się aż do Theodor-Heuss-Platz w okolicy Berliner Messe (targi)
Czeski Krumlov czyli troszkę poza ligą wielkomiejską - chodzi oczywiście o średniowieczny diament czyli "labiryntową" ulicę Latran. Wraz z ulicą Radniční tworzą one oś bajecznego zespołu historycznego. Jest to założenie urbanistyczne umiescowione w pięknych zakolach Wełtawy - wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Można je podziwiać także z góry (zamek/okoliczne wzgórza i parki) i z wody (np. z łódki/kajaku). Gratka dla fanów klimatów średniowiecza, renesansu, rokoko (zamkowy teatr!).
Pasaże z Natalią powinny być kręcone z filtrem rozostrzającym w stylu lat trzydziestych, taka lekka romantyczna mgiełka á la Pola Negrii (wystarczy posmarować soczewkę np. gliceryną)! A Radek wręcz odwrotnie :-)
Mieszkam w Berlinie i codziennie do pracy jadę ulicą, co prawda nie najpiękniejszą ale niezwykłą, bo dawniej była to granica między wschodem i zachodem - Bernauer Str. Wiele zdjęć podzielonego Berlina zrobiono właśnie tam, bo przez jakiś czas granicą sektorów były kamienice, które stały na wschodzie ale wychodziło się z nich na zachodnią stronę. W 1961 zamurowano ich okna i stały się częścią pierwszego muru. Kościół przy Bernauerstr. uwięziony został w pasie śmierci. Kamienice i kościół ostatecznie zostały zburzone, by zrobić miejsce dla prawdziwego muru z betonu. Teraz powstają na ich miejscu jakieś obiekty, generalnie jednak jest tam wciąż pusto i przy chodniku zaznaczone są wejścia do zburzonych domów. W miejscu kościoła stoi mała kaplica i odsłonięto fragmenty fundamentów. Jest też zrekonstruowany fragment muru, jako atrakcja turystyczna oraz ażurowy mur - instalacja artystyczna, który biegnie śladem dawnego muru. Niesamowite jest podróżowanie ulicą, której przejście dawniej mogło skończyć się śmiercią. Po jednej stronie są domy w stylu Berlina Zachodniego, po drugiej jest wschód. To jest jedna z moich ulubionych ulic w mieście, bo trzeba mocno wysilać wyobraźnię by ją dobrze poznać.
Jak dla mnie jedną z najładniejszych ulic w Polsce jest Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach wraz z jej kameralnością i zabudową w stylu wczesnego modernizmu z okresu międzywojennego
Filmiki sa krótkie w Paryżu były tylko zdjęcia i częściej widziałam pani miła i sympatyczna buzie. Wizyta w Wenecji była ciekawsza i filmik pokazał to piękne miejsce.
Mi się bardzo podoba Kurfürstendamm w Berlinie - kwintesencja Berlina Zachodniego. Może warto by było zrobić porównanie z Unter den Linden (przed upadkiem muru w Berlinie Wschodnim)? Pozdrawiam i gratuluję bardzo udanego filmiku.
Może takie bardziej kameralne: Stradun w Dubrowniku, z Krakowa to raczej Kanonicza, Mariacka w Gdańsku, wileńskie Użupio i Ostrobramska z trzykrotnie zmieniającą się perspektywą.
Witam, dla mnie najpiękniejszą ulicą jest ulica Mickiewicza w moim rodzinnym Dębnie w województwie Zachodniopomorskim. Miasto przez wiele stuleci związane z niemiecką kulturą i historią zwane kiedyś Tham, Damm a po 1717 do 1945 Neudamm. Mickiewicza to główna arteria miasta, wiją ca się podobnie jak Canale Grande w kształcie odwróconego S:-D Przechodzi co prawda później w Armii Krajowej i Kostrzyńską ale można ją traktować jako całość kompozycyjno - urbanizacyjną. Już na samym początku po prawej stronie widzimy ciekawy zabytek - wieża ciśnień. Dalej po lewej stronie ciąg okazałych mieszczańskich kamienic z przełomu XIX/XX wieku, przed nimi na rogu mały skwerek z roślinami. Od wiosny do jesieni układany jest "zegar ogrodniczy" z codziennie zmienianą datą. Ze skwerku - patrząc w lewo - widać 2 okazałe wille dawnych fabrykantów - 2 z kilkunastu - jakie zostały wybudowane w Neudamm w 2 poł. XiX wieku i później co miało związek z gospodarczą ekspansją miasta. Spacerując dalej dochodzimy do ładnego budynku biblioteki zlokalizowanym w dawnej willi jednego z fabrykantów. Na ścianie budynku wmurowany został herb miasta pierwotnie widniejący na ratuszu, który jednak nie przetrwał wojny. Kawałek dalej przechodzimy przez most nad rzeką Kosą, stąd tylko kilka kroków i wchodzimy na plac Konstytucji [za PRL Światowida]. Na skwerku przed blokiem stała zresztą figura Światowida. Nad placem dominuje kościół św. Piotra i Pawła. To już trzecia świątynia w tym miejscu. Pierwszą po roku 1232 wybudowali Templariusze!!! Byli właśnie od tego roku właścicielami Dębna i okolic. W Chwarszczanach - 7 km od Dębna - mieli swoją komandorię z której została tylko [całe szczęście!] kaplica. Drugą świątynię sfinansowała w XVI wieku księżna Katarzyna z Brunszwika, żona margrabiego Jana z Kostrzyna której Dębno zostało podarowane na mocy kontraktu ślubnego. Ówczesna świątynia była bowiem już w złym stanie technicznym. Ale i ta świątynia nie miała szczęścia, całość konstrukcji została mocno naruszona w połowie XIX wieku po zawaleniu się wieży, co zmusiło rajców miejskich do rozbiórki i wybudowania nowego kościoła. Posłużono się gotowym wzorem kościoła św. Mateusza w Berlinie znanego architekta Friedricha Augusta Stulera. Dzisiejszy plac przecina właśnie ulica Mickiewicza, przed wojną był większy i bardziej obudowany kamienicami, na placu stał też ratusz. Z którego zachowały się tylko fundamenty które zresztą można oglądać na przeszkleniach. Na placu kilkanaście lat temu postawiono pomnik Orła Białego [niezbyt ładny]. Jego jedynym wartościowym elementem są wklejone w płytę placu daty z historii Polski, na panelu obok objaśnione. Wiele budynków w tym ścisłym centrum przetrwało wojnę, ale już wejścia Armii Czerwonej już nie... Około 35% zabudowy zostało celowo zniszczonej. Niestety także księgozbiór założony przez księżnę Katarzynę, który nawet ocalał z wielkiego pożaru Tham z 1716 roku, a który był uzupełniany w następnych stuleciach. Po prawej stronie placu wielka wyrwa po dużych zakładach przemysłu owocowo-warzywnego, którym nie udało się przetrwać zderzenia z kapitalizmem. Całość budynków rozebrano i dosłownie zaorano. W tym miejscu kończy się Mickiewicza, która przechodzi w ulicę Armii Krajowej, tu także interesujące kamienice. W miejscu marketu Biedronka stała kiedyś modernistyczna willa, zamieniona po wojnie na dom dziecka który spłonął w 1972 roku. Mijamy jeszcze pomnik - mauzoleum żołnierzy radzieckich, i poprzez nieistniejącą Bramę Kostrzyńską wychodzimy z Dębna...
W Warszawie jest dużo najpiękniejszych na świecie ulic. Lubię spacerować: Emili Plater, Poznańską, Mokotowską, al. Ujazdowskie. Marszałkowska, Puławska na Mokotowie też są niczego sobie...
Mariacka w Gdansku tez jest ladna a wszyscy pisza tylko o Dlugim Targu :-( Natalia swietnie sie ciebie slucha - bo Radka to kazdy uwielbia co tu wchodzi
Dla mnie wartą wspomnienia ulicą jest Avenida da Liberdade w Lizbonie- ma dwa doskonale zamknięcia: od północny rondo Marques de Pombal z pięknym, ogromnym pomnikiem w centrum a zaraz za nim park Edwarda VII, a od południa Monumento aos Restauradores (chodzi o wyzwolicieli Portugalii z XVII wieku, nie o właścicieli restauracji) to taki plac główny, na pewno jeden z wielu. I ta aleja również posiada wszelkie cechy elegancji i luksusu: ambasady, drogie butiki, restauracje, wspaniała zieleń, ciekawa posadzka no i widoki: w która stronę nie spojżeć, dosłownie wszędzie jest na co popatrzeć i ulice zachęcają do zboczenia z niej i zwiedzania okolic tejże ulicy.
Zróbcie wersję w Polsce! Btw. robicie świetne filmiki
Najlepszy kanał o architekturze!!!
Gdy przeszłam na emeryturę, znajomi pytali mnie jak spędzam czas? Odpowiadałam - studiuję architekturę i historię sztuki. Skończyłam już oglądanie wszystkich archiwalnych wykładów vloga GOOD IDEA (dostanę dyplom? ;-) Teraz jestem na bieżąco i cieszę się z każdego nowego odcinka.
No cóż najpiękniejsza to będzie ta ulica, na którą wolno mi będzie normalnie wyjść z domu 😉
Ul. Długa W Gdańsku, Piotrkowska w ŁODZI, ITD.
Długa w Gdańsku to się do remontu nadaje
Damian Dziaduch tak zgadzam się długa nadaje się do remontu ale Piotrkowska jest piękna
@@n0zyknawierzchnia zdecydowanie tak ale ogólnie ulica jest piękna.
Połowa tych ulic zaliczona. Wg mnie Ring jest ładniejszy niż Pola Elizejskie ;) Zabrakło Gran via w Madrycie pełnej pięknej architektury, secesji. Krakowskie Przedmieście, bardzo piękna ulica. Może odcinek z polskimi ulicami?
Mój typ w Polsce to ulica Gdańska w Bydgoszczy wcześniej nazywana Alejami 1 maja, a w czasie niemieckiej okupacji Adolf-Hitler-Straße. Długa na przeszło 7km ulica zaczyna się praktycznie w samym sercu miasta gdzie po obu stronach ulicy możemy podziwiać wiele pięknych eklektycznych kamienic z przeszło stuletnim rodowodem. Po drodze mijamy kilka parków wraz z przyległym do nich dystryktem muzycznym. Dalej jest także monumentalny Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych wraz z Muzeum Wojsk Lądowych oraz Stadion Zawiszy im. Zdzisława Krzyszkowiaka, który gościł największe imprezy lekkoatletyczne na świecie. Koniec tej najbardziej reprezentacyjnej Bydgoskiej ulicy wieńczy największy miejski park w Polsce czyli Leśny Park Kultury i Wypoczynku, którego piękna nie sposób opisać zwłaszcza jesienią.
Tak sobie dzisiaj pomyślałem... Na podróżowanie po świecie zabrałabym: żonę, dobry aparat fotograficzny, wygodne buty i Pana Radka, żeby nam pięknie opowiadał o tym, co właśnie widzimy 😉
Pozostaje pytanie czy pańska Żona z Panem Radkiem zabrałaby Pana razem z dobrym aparatem fotograficznym i wygodnymi butami? Pozdrawiam
W obecnym czasie Jesteście balsamem na moją duszę. Pozdrawiam i życzę zdrowia❤️
Dla mnie Wasz kanał, to Wielki Kanał!
❤
Moim zdaniem najpiękniejsze ulice w Polsce: ul. Floriańska (Kraków), ul. Piotrkowska (Łódź), Krakowskie Przemieście (Warszawa), Długi Targ (Gdańsk), ul. Gdańska (Bydgoszcz), ul. Zwycięstwa (Gliwice)
No to jeszcze film trzeba nakręcić!
Ul. Zwycięstwa w Gliwicach byłaby ładna gdyby wyrzucić z niej ruch samochodowy, wyremontować plac przed dworcem, załatać dziury w zabudowie i wyremontować kamienice. Obecnie ta ulica jest niezbyt zachęcająca. Całe Gliwice są mało zachęcające poza kampusem.
@@lookash3048 Nie zgodzę się. Prawda, że teren przed dworcem powinien być zagospodarowany, ale od skrzyżowania z Dubois w stronę rynku ta ulica pod względem zabudowy jest praktycznie idealna. Kamienice w większości wyremontowane, dziury w zabudowie nie istnieją. Jedyne z czym się zgodzę to z tym, że ulica powinna być przeznaczona dla pieszych, ale nie jest tak źle.
Wysadzana lipami Aleja Wolności w Kownie (Laisves al.) po niedawnym remoncie to świetne miejsce na elegancki spacer, na jej początku jest kościół św. Michała, na końcu przechodzi w ul. Wileńską (Vilniaus gatvė) prowadzącą do rynku.
Przepadam za Waszą serią "Ulice i kamienice"!
Świetny odcinek! Poznałem ten kanał niedawno i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Filmy są wykonane na wysokim poziomie i bardzo przyjemnie się je ogląda. To zdecydowanie najlepszy kanał o architekturze jaki widziałem. Oby tak dalej! :)
Muszę przyznać, ża ma Pan bardzo ładną marynarkę.
Oczywiście też wspaniały film!
Ulica Zwycięstwa w Gliwicach, pełna pięknej secesji ☺️
Niedoceniana a z przepięknymi kamienicami. Moim zdaniem powinno się tam zablokować ruch samochodowy. Szkoda żeby takie "deptak" się marnował :)
Chciałabym słyszeć więcej ludzi tak pięknie sie wypowiadających jak pan Radek. Niestety dookola tylko eeeeee....yyyyyyyy.... no ten tego... I mamrotanie pod nosem.
Najgorsze jest to, że spotkałem nie tylko takich polityków, ale i wykładowców (Politechnika Wrocławska 1975-1980). Wtedy nie było możliwości ich oceny, chociażby przez niechodzenie, bo groziło niezaliczenie. Jak jest dziś nie wiem, ale wiem, że są i tacy jutuberzy!
Na szczęście mamy Radka i Natalię, ostoje pozytywnej dewiacji nie tylko merytorycznej, ale i językowej!
Uwielbiam wasz kanal. Tak trzymac. Pozdrawiam.
Znacznie mniejszego kalibru miasto, ale przez to ma swój urok. Ulica Piastowska w Opolu 🥰
PIOTRKOWSKA W ŁODZI ❤️❤️
@@typowyfan7333 XDDD
Natalia w niezłym progresie, gratulacje!!! No i jak zwykle jesteście wzorem dobrego stylu, słuchanie i oglądanie Was to czysta przyjemność :)
Od siebie dodałbym Via della Conciliazione. Prócz tego że był to śmiały projekt (wszak wyburzono część zabytkowego Rzymu) ostateczny wynik był zachwycający. Z obu stron ulicę zamykają duże przestrzenie: Plac św Piotra z górującą bazyliką oraz dziedziniec zamku św Anioła, a duże przestrzenie w mieście o tak zwartej zabudowie są na wagę złota :)
Kształt ulicy Via della Conciliazione rodził się w latach 1936-1950, czyli zaczęto za czasów Benita M. A autorem był Marcello Piacentini, twórca sztandarowej inwestycji włoskiego faszyzmu, czyli dzielnicy EUR w Rzymie. Warto tam zajrzeć, szczęka opada, np. przed Palazzo della Civiltà Italiana!
Inskrypcja na zwieńczeniu pałacu głosi: Un popolo di poeti di artisti di eroi, di santi di pensatori di scienziati, di navigatori di trasmigratori, czyli Naród poetów, artystów, bohaterów, świętych, myślicieli, naukowców, żeglarzy, podróżników .... i pochodzi z jednej z mów Benito Mussoliniego.
Bardzo mi się podobała La Rambla w Barcelonie,przepiękna ulica😎
Super film. Ja akurat mieszkam w Wiedniu na Schotenring- Inna piekna ulica to Paryska w Pradze.
Piotrkowska! :)
Moim zdaniem, jedną z najpiękniejszych ulic w Polsce jest Szeroka i królowej Jadwigi (w Toruniu), bardzo ciekawy film, dziękuję za umilanie czasu w tej trudnej chwili, pozdrawiam :)
Kurcze, sposob opowiadania macie niemal identyczny , kocham Was sluchac ! Dziekuje :-)
Anulka - Jak to z rodzeństwem bywa... A ulice piękne, ale super są też te małe, gdzie można się zgubić, jak w labiryncie i czasem odbyć podróż w czasie. Dzielnica Alfama w Lizbonie, uliczki Barcelony, zaułki Krakowskie z dala od Floriańskiej...
Najpiękniejsze ulice w Polsce.
- Poznański ring - aleja Niepodległości
- Długi targ w Gdańsku
- Krakowskie przedmieście w Warszawie
Piotrkowska, Łódź
Świdnicka, Wrocław
Monciak, Sopot
@ChrisWMGdn Nie ma rzeczy idealnych i zawsze mozna sie przyczepić. Oczywiście ranking 3 ulic to żaden ranking, tylko szybkie pomysły. Po dłuższym namyśle jednak Krakowskie przedmieście odpada.
To może coś z naszego domowego ogródka. Lubię nasze warszawskie Krakowskie Przedmieście. Szczególnie w tygodniu, kiedy jest mniej ludzi. Pięknych kamienic i historycznych budynków mamy tu pod dostatkiem:-).
No tych kamienic to właśnie w Warszawie jest mało. Same bloki
Tak krakowskie przedmieście i nowy Świat to przepiękna ulica! Zgadzam się. Wyjątkowo elegancka.
@@ku8adop Najwięcej przedwojennych kamienic z historycznego punktu widzenia prawdopodobnie ma Łódź. Potem pewnie Wrocław.
Jako mieszkanka Gdanska powiem ze krakowskie przedmiescie jest super
Niestety ale siłą Warszawy jest nowoczesna architektura... Krakowskie Przedmieście jakkolwiek jest "przyjazną" ulicą, to niestety nie ma zbyt dużej wartości historycznej. Podczas odbudowy Stolicy ulica ta straciła swój charakter, m.in. przez wyrównanie wysokości budynków (wiele kamienic obniżono). Warto wspomnieć, że przed wojną najbardziej reprezentacyjną ulicą Warszawy była Aleja Marszałkowska, dzięki bogato zdobionym gmachom była porównywalna do ulic Paryża... Natomiast wśród moich propozycji najpiękniejszych polskich ulic z pewnością wymieniam krakowskie: Floriańska, Gorodzka i wiele innych... Oraz niedoceniona Łódź (np. ul. Piotrkowska)
Miło tak przejść się na spacer w trakcie kwarantanny 🥰
Jak ja Was lubię słuchać
Proszę o więcej filmów o pięknych ulicach. Fajny pomysł na serię 😉
bardzo ciekawy kanał, nigdy nie interesowała mnie szczególnie architektura, weszłam jakoś przypadkiem.. a tutaj i świetnie zrobiony filmik, i tekst, a ja jestem pod wrażeniem architektury! no nieźle..
Ciekawe. Nigdy nie pomyślałabym, że zaciekawią mnie ulice. Dzięki!
Jeśli chodzi o Gdańsk (gdzie teraz mieszkam), to dla mnie najpiękniejsza jest ulica Mariacka. We Wrocławiu (jako rodowita Wrocławianka) uwielbiam ulicę Świdnicką (chociaż czasy swojej świetności ma za sobą, to w ostatnich latach wyraźnie odżywa).
Natalia jest ładna
Niesamowicie pięknie Pani opowiada. Bardzo cieszę się i dziękuję, że w pewnym momencie zdecydowała się Pani stanąć również po drugiej stronie kamery - gratuluję i życzę kolejnych sukcesów! Odcinek bardzo ciekawy i profesjonalny, jak zawsze.
Aux Champs-Elysées… ;-) Bardzo ciekawy materiał! Polecam ulicę Marii Curie-Skłodowskiej we Wrocławiu (dawną Tiergartenstrasse), powstałą w latach 1867-1869 i prowadzącą na tereny rekreacyjne miasta. Szeroka, widna, wiodąca starym szlakiem zwanym drogą "Zielonego Dębu", z promenadami - i oczywiście zabytkami architektury czy techniki. Pod koniec XIX w. budowane były wzdłuż tej alei prywatne, historyzujące kamienice z ogrodami; powstał tam też kompleks klinik Uniwersytetu Medycznego (1887-1909). Interesującym zakończeniem drogi jest Most Zwierzyniecki (1895-1897) zaprojektowany przez K. Klimma.
Nareszcie, mój ulubiony temat. Bardzo dziękuję. Na nastęny odcinek w tym cyklu proponuję Royal Creascent w Bath, UK. Pozdrawiam. Aux Champs-Elysées...
Świetny by był odcinek o „ zarazach/ plagach i ich wpływach na Architekturę „!! Byłoby mega ciekawie!
Anglia - York i najpiekniejsza ulica - The Shambles. średniowieczna ulica zachowana w całości, cudo! Pozdrowienia dla pani Natali i pana Radka.
Super .... fajnie by było zobaczyć odcinek o polskich najpiękniejszych ulicach
te 10 min filmu upłynęło w momencie, czekam na drugą część 👍👍👍👍
Dla mnie cudem architektury jest Piotrkowska w Łodzi.
Na pewno dodałabym coś z Hiszpanii - La Rambla w Barcelonie lub Gran Via w Madrycie. We Włoszech jeszcze Via Appia ze względu na swój historyczny charakter :) a może Złota Uliczka w Pradze?
W Polsce na pewno Krakowskie Przedmieście Marszalkowska w Warszawie, Piotrkowska w Łodzi, Krupówki w Zakopanem i Długi Targ w Gdańsku, no i jeszcze może Aleja Najświętszej Marii Panny w Częstochowie :)
Warszawa. - Nowy Świat Kocham
Ulica Szeroka w Toruniu :) Z jednej strony Ratusz, z drugiej Dwór Artusa, no i przepiękne kamienice. Rozpoczyna się pod malowniczymi krużgankami i ciągnie do równie uroczego rozwidlenia.
Z moich typów dodałbym: 1) Andrassy utce w Budapeszcie (choć wzorowane na Polach Elizejskich), 2) Unter dem Linden w Berlinie, 3) Aleja NMP w Częstochowie 4) (o mało bym nie zapomniał) - Prospekt Niezależności w Mińsku - szczęka opada :)
Po napisaniu stwierdziłem, że kolejność powinna być raczej odwrotna niż zaprezentowana w poście głównym,.
Mapinguari, rzucono hasłem o wskazaniu swoich typów-to wskazałem. Te wymienione na filmie są reprezentatywne. O ile Andrassy utce nie jest może wybitnie oryginalne (Unter dem Linden podobnie) to Praspjekt Niezawslosti jest najbliższą nam aleja w stylu monumenalistycznym i socrealistycznym, z architekturą nowoczesną, stalinowską i XIX- wieczną. Katedra i dom Moniuszki, pałac Łukaszenki, plac niepodległości z pomnikiem Lenina oraz tzw. bramy miasta. Co do Częstochowy- to szeroka aleja z zabytkową architekturą, prowadzaca do ważnego miejsca pielgrzymek. W razie potrzeby jest w stanie"zgromadzić" masy ludzi. Dlatego stanowiłaby uzupełnienie prezentacji ;)
Uważam, że najpiękniejszą ulicą jest Krakowskie Przedmieście. Nie wiem, czy to dlatego, że urodziłam się w Warszawie, ale staram się być obiektywna. Szczególnie jest urokliwa o zmroku. Uwielbiam dwa jej momenty, stojąc naprzeciwko bazyliki p.w. św. Krzyża, no i zakończenie ulicy czyli plac Zamkowy
Super!
*Passeig* *de* *Gràcia* w Barcelonie - z podobnych powodów co Champs-Élysées, ale plus Gaudí, secesyjne latarnie i wszystkie odbiegające od niej ulice :)
Aleja Andrássyego w Budapeszcie
Akurat Pola Elizejskie są bardzo przereklamowane i można je sobie darować, o ile się ma niezbyt dużo czasu w Paryżu.
Za to Canal Grande należy się miejsce pierwsze, bo to najbardziej bajkowe miejsce na świecie.
Radku, w zielonym Ci bardzo do twarzy! :)
Zapraszam na Hauptstraße w Heidelbergu. Piękna ulica, pełna ciekawych perspektyw i widoków.
Hauptstr. w Heidelbergu zacną ulicą staromiejską jest ;) Ale, czy wygra z innymi podobnymi średniowiecznymi założeniami? Już miałbym obawy. A Pola Elizejskie - cóż, inne bulwary bardziej nam przypadają do gustu, a to zdecydowanie jest warte wspomnienia, zaś autorzy chyba skupili się na głównych ulicach reprezentatywnych miast ;)
Świetny odcinek, jak zawsze.
Dziękuję i łapka leci w górę.
Moja ulubiona ulica to Strada Sforii w Braszowie w Rumunii. Nie ma tam ruchu samochodowego co czyni ją bardzo przyjazną dla spacerowiczów o ile nie mają się klaustrofobii.
Pojęcia nie mam o architekturze ale tak dobrze się Was ogląda. Ulice w Polsce - Zdunska w Łowiczu
a można poprosić o taki ranking polskich ulic? bardzo jestem ciekawa :)
Natalia jest przepiękna i fantastycznie się jej słucha! :)
Postaraj się częściej wychodzić z domu :)
@@rebuzz6866 - a co ma piernik do wiatraka?
Ringstraße w Wiedniu są w zasadzie dwie - przepiękna ścieżka rowerowe, ja bym tu dodał jeszcze "trzeci ring" - Margaretengürtel, na ktorej środku górą poprowadzona jest szósta linia metra, a fasady poszczególnych stacji wbudowane są w łukowe fundamenty, dodatkowo wewnątrz gdzieniegdzie istnieją sklepy, serwisy, restauracje, itp.
w Polsce, to rzeczywiście w największych, znanych miastach takich brakuje, mówi się o ul. Piotrkowskiej w Łodzi z przedłużeniami, ja najbardziej polecam Aleję Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, prowadzącej ze Starego Miasta na Jasną Górę, z widokiem na sanktuarium na całej długości - szczególne wrażenie robi podczas wejścia pielgrzymek
Niech pani Natalia pojawia się częściej bardzo ją lubie :)
Nevsky Prospekt w Sankt Petersburgu i Arbat w Moskwie
Popieram!
Nevsky prospect,
Saint Petersburg ❤️
Phi. W Rosji nie ma piękna (niestety), jest tylko monumentalizm.
A szkoda.
A widziałeś? Żeby tak bezapilacyjnie twierdzić
@@Qcqful Petersburg jest piękny.
@@Qcqful Bzdury mowisz
Jak najbardziej - Newski Prospekt w Petersburgu. Proszę, nie krytykujcie, kto nie przeszedł go pieszo w obie strony kilka razy.
Szkoda, że tak późno odkryłem ten kanał. Geopolityka wiele dzisiaj przesłania. Ja dodam dwie ulice: Ermou w Atenach i Via Fori Imperiali w Rzymie. Spacer nimi to dwie najlepsze lekcje historii antycznej w Europie. Pozdrawiam twórców i sympatyków.
ul. Mariacka w Gdańsku o świcie,czyli bez przechadzających się turystów.Polecam.
Byliśmy wczoraj! Niestety nie o świcie, ale w deszczu, więc pusto i malowniczo :)
Dobra robota 👍
Moglibyśmy zaraz za rondem na wjeździe do Nowego Światu zainstalować Łuk Triumfalnym Bitwy Warszawskiej , to moje ulubione ulice Warszawy byłyby jeszcze piękniejsze : Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat! Taki 1/postulat. 2/ zdjąć palmę.
Pozdrawiam PP
Glowna ulica w Polmira w Syrii, oczywiscie pozostaly tylko ruiny ale sa czesciowo zrekonstruowane, bylam tam w 2005 roku zanim zdewastowano czesc pozostalych ruin. Pozdrawiam cieplo :)
Proponuję 10 najpiękniejszych polskich ulic
Z innych zagranicznych ulic, ja bym dodał berlińską, Straße des 17. Juni - przedłużenie Unter den Linden (centalnej osi starego miasta) na zachód, prosta aleja ponad 10km, obok której Reichstag, dalej Großer Stern (z niej widok panoramiczny na aleję), potem brama, zabudowa z kilkupiętrowymi kamienicami ciągnie się aż do Theodor-Heuss-Platz w okolicy Berliner Messe (targi)
Polecam High Street w Oxfordzie, uchodzi właśnie za taka wspaniałość, wysadzana koledzami uniwersyteckimi i całą pychą
Via della Conciliazione z widokiem na Bazylikę św Piotra. A w Polsce Aleja NMP Częstochowa i może starówka w Gdańsku, piękne budynki.
Czeski Krumlov czyli troszkę poza ligą wielkomiejską - chodzi oczywiście o średniowieczny diament czyli "labiryntową" ulicę Latran. Wraz z ulicą Radniční tworzą one oś bajecznego zespołu historycznego. Jest to założenie urbanistyczne umiescowione w pięknych zakolach Wełtawy - wpisane na listę dziedzictwa UNESCO. Można je podziwiać także z góry (zamek/okoliczne wzgórza i parki) i z wody (np. z łódki/kajaku). Gratka dla fanów klimatów średniowiecza, renesansu, rokoko (zamkowy teatr!).
Miło patrzy się jak Pani Natalia rozwinęła się przed kamerą. :)
Pasaże z Natalią powinny być kręcone z filtrem rozostrzającym w stylu lat trzydziestych, taka lekka romantyczna mgiełka á la Pola Negrii (wystarczy posmarować soczewkę np. gliceryną)! A Radek wręcz odwrotnie :-)
Może kolejny odcinek o najpiękniejszych polskich ulicach? Moim faworytem jest oś 10 lutego z Gdyni ❤️
Mieszkam w Berlinie i codziennie do pracy jadę ulicą, co prawda nie najpiękniejszą ale niezwykłą, bo dawniej była to granica między wschodem i zachodem - Bernauer Str. Wiele zdjęć podzielonego Berlina zrobiono właśnie tam, bo przez jakiś czas granicą sektorów były kamienice, które stały na wschodzie ale wychodziło się z nich na zachodnią stronę. W 1961 zamurowano ich okna i stały się częścią pierwszego muru. Kościół przy Bernauerstr. uwięziony został w pasie śmierci. Kamienice i kościół ostatecznie zostały zburzone, by zrobić miejsce dla prawdziwego muru z betonu. Teraz powstają na ich miejscu jakieś obiekty, generalnie jednak jest tam wciąż pusto i przy chodniku zaznaczone są wejścia do zburzonych domów. W miejscu kościoła stoi mała kaplica i odsłonięto fragmenty fundamentów. Jest też zrekonstruowany fragment muru, jako atrakcja turystyczna oraz ażurowy mur - instalacja artystyczna, który biegnie śladem dawnego muru. Niesamowite jest podróżowanie ulicą, której przejście dawniej mogło skończyć się śmiercią. Po jednej stronie są domy w stylu Berlina Zachodniego, po drugiej jest wschód. To jest jedna z moich ulubionych ulic w mieście, bo trzeba mocno wysilać wyobraźnię by ją dobrze poznać.
maidere Bardzo interesujący opis.
Dzięki !
Promenade des Anglais w Nicei! Royal Mile w Edynburgu...
Jak dla mnie jedną z najładniejszych ulic w Polsce jest Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach wraz z jej kameralnością i zabudową w stylu wczesnego modernizmu z okresu międzywojennego
Mnie urzekła La Rambla w Palma de Mallorca. A wspomniana tu Ring Strasse jest piękna, taka wystawa the best of Wiedeń.
Filmiki sa krótkie w Paryżu były tylko zdjęcia i częściej widziałam pani miła i sympatyczna buzie. Wizyta w Wenecji była ciekawsza i filmik pokazał to piękne miejsce.
To prosiny zrobić dłuższe i wypełnione ujęciami filmowymi. Chętnie obejrzymy!
Aleja Andrassy'ego w Budapeszcie jest przepiękna
Dziękuję.
Mi się bardzo podoba Kurfürstendamm w Berlinie - kwintesencja Berlina Zachodniego. Może warto by było zrobić porównanie z Unter den Linden (przed upadkiem muru w Berlinie Wschodnim)? Pozdrawiam i gratuluję bardzo udanego filmiku.
Panie Radku, powoduje Pan automatyczny uśmiech. Dzięki. Marzę, żeby opowiedział Pan o Francisie Baconie.
Może takie bardziej kameralne: Stradun w Dubrowniku, z Krakowa to raczej Kanonicza, Mariacka w Gdańsku, wileńskie Użupio i Ostrobramska z trzykrotnie zmieniającą się perspektywą.
Ja mogę osobiście polecić ulicę Sienkiewicza w Kielcach. Jest bardzo piękna
Dzięki za bardzo dobry materiał. Pozdrawiam;
"Aux Champs-Elysées…"
Piszę to śpiewająco :)
Gran Via - moim zdaniem najpiękniejsza ulica ;)
Witam,
dla mnie najpiękniejszą ulicą jest ulica Mickiewicza w moim rodzinnym Dębnie w województwie Zachodniopomorskim.
Miasto przez wiele stuleci związane z niemiecką kulturą i historią zwane kiedyś Tham, Damm a po 1717 do 1945 Neudamm.
Mickiewicza to główna arteria miasta, wiją ca się podobnie jak Canale Grande w kształcie odwróconego S:-D Przechodzi co prawda później w Armii Krajowej i Kostrzyńską ale można ją traktować jako całość kompozycyjno - urbanizacyjną.
Już na samym początku po prawej stronie widzimy ciekawy zabytek - wieża ciśnień.
Dalej po lewej stronie ciąg okazałych mieszczańskich kamienic z przełomu XIX/XX wieku, przed nimi na rogu mały skwerek z roślinami. Od wiosny do jesieni układany jest "zegar ogrodniczy" z codziennie zmienianą datą. Ze skwerku - patrząc w lewo - widać 2 okazałe wille dawnych fabrykantów - 2 z kilkunastu - jakie zostały wybudowane w Neudamm w 2 poł. XiX wieku i później co miało związek z gospodarczą ekspansją miasta. Spacerując dalej dochodzimy do ładnego budynku biblioteki zlokalizowanym w dawnej willi jednego z fabrykantów. Na ścianie budynku wmurowany został herb miasta pierwotnie widniejący na ratuszu, który jednak nie przetrwał wojny.
Kawałek dalej przechodzimy przez most nad rzeką Kosą, stąd tylko kilka kroków i wchodzimy na plac Konstytucji [za PRL Światowida]. Na skwerku przed blokiem stała zresztą figura Światowida.
Nad placem dominuje kościół św. Piotra i Pawła.
To już trzecia świątynia w tym miejscu.
Pierwszą po roku 1232 wybudowali Templariusze!!!
Byli właśnie od tego roku właścicielami Dębna i okolic. W Chwarszczanach - 7 km od Dębna - mieli swoją komandorię z której została tylko [całe szczęście!] kaplica.
Drugą świątynię sfinansowała w XVI wieku księżna Katarzyna z Brunszwika, żona margrabiego Jana z Kostrzyna której Dębno zostało podarowane na mocy kontraktu ślubnego.
Ówczesna świątynia była bowiem już w złym stanie technicznym. Ale i ta świątynia nie miała szczęścia, całość konstrukcji została mocno naruszona w połowie XIX wieku po zawaleniu się wieży, co zmusiło rajców miejskich do rozbiórki i wybudowania nowego kościoła.
Posłużono się gotowym wzorem kościoła św. Mateusza w Berlinie znanego architekta Friedricha Augusta Stulera.
Dzisiejszy plac przecina właśnie ulica Mickiewicza, przed wojną był większy i bardziej obudowany kamienicami, na placu stał też ratusz. Z którego zachowały się tylko fundamenty które zresztą można oglądać na przeszkleniach.
Na placu kilkanaście lat temu postawiono pomnik Orła Białego [niezbyt ładny]. Jego jedynym wartościowym elementem są wklejone w płytę placu daty z historii Polski, na panelu obok objaśnione.
Wiele budynków w tym ścisłym centrum przetrwało wojnę, ale już wejścia Armii Czerwonej już nie... Około 35% zabudowy zostało celowo zniszczonej.
Niestety także księgozbiór założony przez księżnę Katarzynę, który nawet ocalał z wielkiego pożaru Tham z 1716 roku, a który był uzupełniany w następnych stuleciach.
Po prawej stronie placu wielka wyrwa po dużych zakładach przemysłu owocowo-warzywnego, którym nie udało się przetrwać zderzenia z kapitalizmem. Całość budynków rozebrano i dosłownie zaorano.
W tym miejscu kończy się Mickiewicza, która przechodzi w ulicę Armii Krajowej, tu także interesujące kamienice.
W miejscu marketu Biedronka stała kiedyś modernistyczna willa, zamieniona po wojnie na dom dziecka który spłonął w 1972 roku.
Mijamy jeszcze pomnik - mauzoleum żołnierzy radzieckich, i poprzez nieistniejącą Bramę Kostrzyńską wychodzimy z Dębna...
Świetny odcinek 🤩
Ja bym dołożył Gran Via w Madrycie
To teraz wersja polska!!!!!! Proponuję Podwale we Wrocławiu - też cała kolekcja monumentalnych gmachów i unikalna rzecz, czyli zachowana fosa :)
Super odcinek! 5th Avenue, Nowy Jork ❤️❤️❤️
Jako lokalna patriotka powiem, że dla mnie najpiękniejsza jest Aleja Wolności w Kaliszu, szczególnie w ciepły, letni wieczór 😍
Godną tej listy wydaje się być Av. Paseo de la Reforma w Mexico City - architektonicznie to pole do godzin analiz. Pozdrawiam!
W Warszawie jest dużo najpiękniejszych na świecie ulic. Lubię spacerować: Emili Plater, Poznańską, Mokotowską, al. Ujazdowskie. Marszałkowska, Puławska na Mokotowie też są niczego sobie...
Ładna sukienka.
Mariacka w Gdansku tez jest ladna a wszyscy pisza tylko o Dlugim Targu :-( Natalia swietnie sie ciebie slucha - bo Radka to kazdy uwielbia co tu wchodzi
Kraków ulica Floriańska:)
Dla mnie wartą wspomnienia ulicą jest Avenida da Liberdade w Lizbonie- ma dwa doskonale zamknięcia: od północny rondo Marques de Pombal z pięknym, ogromnym pomnikiem w centrum a zaraz za nim park Edwarda VII, a od południa Monumento aos Restauradores (chodzi o wyzwolicieli Portugalii z XVII wieku, nie o właścicieli restauracji) to taki plac główny, na pewno jeden z wielu. I ta aleja również posiada wszelkie cechy elegancji i luksusu: ambasady, drogie butiki, restauracje, wspaniała zieleń, ciekawa posadzka no i widoki: w która stronę nie spojżeć, dosłownie wszędzie jest na co popatrzeć i ulice zachęcają do zboczenia z niej i zwiedzania okolic tejże ulicy.
Dzx..