polski motocykl SHL Gazela - omówienie i historia

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 янв 2025

Комментарии • 50

  • @krysiaa4657
    @krysiaa4657 Год назад +8

    Dziękuję za prezentacje pozdrawiam serdecznie

  • @WieslawBoczar
    @WieslawBoczar 11 месяцев назад +28

    W 1959 zrobiłem prawo jazdy no i jeździłem wieloma dostępnymi wtedy motocyklami nawet SHL z trapezowym zawieszeniem przodu i sztywnym tyłem. Gazelę uważam za szczyt myśli technicznej przemysłu motocyklowego który gdyby był rozwijany pobiłby Japończyków. Wady gazeli, łatwe do naprawienia, zacieranie się silnika a właściwie zapiekanie się pierścieni, zlikwidowałem robieniem mieszanki z dokładnie odmierzonym i tym samym olejem, skrzynia biegów, wystarczyło utwardzić wodziki i skrzynia była nie do zdarcia, co do awarii, spaliłem sprzęgło w Bieszczadach i po dojechaniu na niskich biegach do stacji benzynowej gdzie dostałem tarcze, wymieniłam je bez spuszczania oleju. Z innych problemów istotnym był problem z prądem który usunąłem przez zastąpienie prostownika selenowego importowanymi diodami. Zwiększyłem stopień sprężania i przeszedłem na żółtą benzynę, zastosowałem też świece zapłonowe z długim gwintem i dodatkowym radiatorem odprowadzającym ciepło. W niedziele ( nie było wolnych sobót) potrafiłem przejechać ponad 600 km spalając 2,9 l/100 km. Niestety embarga zachodu i ich przekupstwo w elitach władzy już wtedy niszczyło nasz dorobek intelektualny.

    • @PawełSmolarek-o7g
      @PawełSmolarek-o7g 9 месяцев назад

      "Niestety embarga zachodu i ich przekupstwo w elitach władzy już wtedy niszczyło nasz dorobek intelektualny". No chyba przesadziłeś, tak jak z tym spalaniem po Bieszczadach te 2,9 l/100 km. Ówczesne elity polityczne bardzo chciały by ten motocykl był na naszych drogach tak samo jak Junak M10, ale zniszczyło te "osiągniecia" niestety , ale nasza polska ... bieda. Junak i Gazela owszem fajne motocykle , ale w porównaniu z Jawami i MZ to niestety maszyny jakościowo gorsze, niedoróbki, fuszerki na każdym kroku itd. Jak pamiętasz lub może zobacz gdzieś, po odkręceniu bocznej lewej osłony (panel) co widzimy? Dwa akumulatory, to druciarstwo z którym chciałeś pobić Japończyków? Nas nawet jako, ... przemysłu motocyklowo-samochodowego nie było stać na akumulator 12 V do motocykla. Po za tym naturalnym jak gdyby środowiskiem w tamtych czasach dla motocykla to wieś, male miasteczka a nie wielkie miasta gdzie są autobusy i tramwaje. Na wsi był potrzebny prosty motor, który kopnięty palił natychmiast a nie z zapłonem bateryjnym, gdzie z akumulatorami było krucho. Junak drogi jak smok i wymagający (zmiany oleju, filtrów, regulacje zaworów), Gazela droga i także z wymaganiami. Więc pozostały WSK 125, tania, prosta, akumulator był to dobrze , jak nie było go, to... też paliła i się jechało. I na koniec jeszcze jedno, na polskich drogach w tamtym czasie (czasie Gazeli), pojawił się MORDERCA naszych wszystkich motocykli!!! BYL TO FIAT 126p.

    • @reskol1
      @reskol1 9 месяцев назад +5

      przegonilibyśmy japończyków .... niezły żart .Fakty są takie ,że polskie rozwiązania techniczne im dalej odbiegały od kopiowanych światowych patentów tym były gorsze zarówno pod względem funkcjonalności jak i skuteczności .Dotyczy to ,,polskich '' konstrukcji od sokoła począwszy na s01 skończywszy .Silniki Wiatra ,Harta i Junaka są dobrą ilustracją względnie autorskich rodzimych projektów nasyconych wadami konstrukcyjnymi po czubek głowicy . Natomiast ,,legendarna '' 125 S01 była niczym innym jak kopią przedwojennego niemieckiego DKW , i działa sprawnie po dziś dzień .
      Przepchałem w swoim życiu kilometry polskich motocykli więc z autopsji znam ich cechy . Junak wieczne wycieki oleju zalewające prądnicą m uszkodzenia koła zębatego pierwszego biegu , luzy korbowodu, uniemożliwiające precyzyjne ustawienie zapłonu ,skrzywianie ośki iskrownika ( ten feler konstrukcji zawdzięczamy szwabom bo iskrownik był od avosimsona ) wieczne problemy z przedmuchami pod głowicą , KOBUZ sprzęgło wraz z łańcuszkiem niewyrobne przy mocy silnika 175 , wieczny brak ładowania prądnicy ,wał nawet fabrycznie nowy (do dezametu w Nowej Dębie mam 20 kilometrów ) wytrzymywał kilka miesięcy i luzy wzdłużne i poprzeczne powodowały problem z zapłonem , odpalanie na lewych obrotach , co potrafiło kopnikiem zrobić krzywdę , skrzynia biegów zbyt licha do tej mocy ,generalnie porażka.O Harcie nie wspomnę bo miałem na raz trzy i nigdy więcej tego złomu . Jestem patriotom polskim ale nie znaczy to że będę kłamał w spawach oczywistych ,polska myśl techniczna była i jest zapóźniona z różnych niezależnych od Polaków przyczyn i to jest stan faktyczny . Mam na podwórku poloneza trucka 1993 rok jakbyście chcieli rzeczowej recenzji to służę .

    • @misiukisiu
      @misiukisiu 9 месяцев назад

      Bo nie byłeś milicjantem. Gdybyś był, to byś mógł dosiadać MZ TS i od razu zmieniłbyś zdanie.

    • @michakalabinski7453
      @michakalabinski7453 9 месяцев назад +3

      Miałem też . Była dobra . Miała dobre przyśpieszania . Nie miłem z nią problemu .

  • @dominikbaszkiewicz149
    @dominikbaszkiewicz149 9 месяцев назад +4

    Piekny i ciekawy motocykl

  • @hadzi9382
    @hadzi9382 Год назад +8

    Dużo nowoczesnych rozwiązań to może warto nawiązać do najciekawszych patentów

  • @MrMarek41
    @MrMarek41 Год назад +10

    Naszej "Gazeli" nic nie dogoni. Pamiętna scena z filmu "Motodrama"

  • @Malowany648
    @Malowany648 10 месяцев назад +4

    U mnie Gazela Cały czas miałem problem ze sprzęgłem jak nie rozwaliło całego to przy szybkim przyspieszaniu potrafił się cały rozkręcić ale kochałem ten motor i miałem Gazelle 10 lat sprzedałem w 90 roku szczerze powiem że żałuję bo na dzień dzisiejszy były to ładny unikat później miałem osę Najlepiej jakbyś zrobił program osa 175 posiadała trzy biegi koła jak od taczki Pozdrawiam

  • @andrzejjaniczek7964
    @andrzejjaniczek7964 Год назад +7

    To były motocykle reprezentacyjne.

  • @pawwir
    @pawwir 10 месяцев назад +10

    Przy współczesnych olejach syntetycznych być może by się nie zacierał .

  • @ArturCegieła
    @ArturCegieła 11 месяцев назад +7

    Witam. To była szansa dla rodzimej motoryzacji. Jestem scyzorkiem i moja rodzina była związana z tym motocyklem. Wadą tak jak kolega mowi był silnik ale nie ze wzgledow konstrukcyjnych tylko materiałów z jakich go wykonano. Konstrukcja bardzo rozwojowa. Szkoda szkoda

  • @zbigniew62
    @zbigniew62 11 месяцев назад +6

    Nie wiem czy pan wie ale skrzynia biegów w Gazeli miała jeden problem i wcale nie była za słaba trzeba było dość spokojnie przełączać biegi w skrzyni były cienki dwa wodziki które odpowiadały za włączanie biegów. Jeżeli ktoś miał ciężką nogę i mocno uderzał w dźwignie zmiany biegów krzywiły się wodziki co powodowało brak 1 i 2 biegu lub 3 i 4 biegu, i to była w 95 % najczęstsza usterka. Mój tato miał taką gazelę i dokładnie o tym opowiadał a ponieważ rozebranie skrzyni biegów było pracochłonne dlatego kilka ich naprawił właśnie skrzynie biegów. A ile gazeli miał pan to znaczy czy użytkował pan osobiście taki motocykl a jeżeli tak to jak długo ? Pytam z czystej ciekawości.

  • @ireneuszskowerski3758
    @ireneuszskowerski3758 Год назад +3

    Szkoda ze brak omówienia nowinek takich jak :stop w przedniej klamce,"zamykany" bak paliwa i kranik czy regulowane amorki...
    to tylko w gazeli.pozdrowka

  • @bogusawniemiec4567
    @bogusawniemiec4567 11 месяцев назад +2

    To nie był alternator.Trunnosci były z od palaniem.Pierścienie lubiału pękać na zamkach. Wodziki w skrzyni biegów miały krótkie prowadzenie i szybko miały luzy.

    • @romangringo
      @romangringo 10 месяцев назад +2

      To był totalny złom ale była śliczna Fajne moto Pozdrawiam

  • @mirosawkozowski2982
    @mirosawkozowski2982 11 месяцев назад +2

    Pamiętam że rodzice pany młodej kupili w prezencie Gazele dla wygody w poruszaniu się w tamtych czasach.

  • @mirosawjabonski8514
    @mirosawjabonski8514 3 месяца назад

    Nie było problemów z odpaleniem jak się wywaliło prostownik selenowy. Nowe się przepalały. Dopiero jak zamontowałem prostownik Lukas kłopoty się skończyły. Równolegle do prostownika wlutowałem kondensator 1000mikrofaradów/250v. Można było odpalić ją bez akumulatorów z pychu. Gaźnik przechyliłem do przodu, założyłem szklankę z dziurką fi 6 do gaźnika.Przelewałem przez kilkukrotne pochylenie na prawo. Ciekły przednie amortyzatory, tulejki przedniego wachacza miały luz i na mocnych zakrętach się gibała. Założyłem tłumik i wspormik od MZ i gumki między żeberka i była cichutka. To słychać było tłuczenie luźnego łańcuszka sp. Próbowałem zrobić napinacz pod spodem. Założyłem głowicę od WSKi.Wymieniłem siedzenie na MZtoskie bo miało schowek na klucze z zamkiem. I ktoś mi ją ukradł. Była czerwona. Z magazynu Polmozbytu w Łodzi na Piotra Skargi można było nowe części kupić za grosze. Nie było do niej wtedy regulatorów napięcia. Zrobiłem do niej miernik napięcia z magnetofonu grundiga diody zenera 10V i opornika. Pokazywał wtedy zakres od 10V do 15V.

  • @kerecsen2000
    @kerecsen2000 2 месяца назад

    Interesting. Please provide the technical data and the year of production in English.

  • @mblus32
    @mblus32 9 месяцев назад +4

    No cóż. Kolejna audycja radiowa z dwoma slajdami. Gratuluję.

  • @tadeusznowakowski1116
    @tadeusznowakowski1116 Год назад +5

    Miałem ten czarny egzemplarz nowy byłem zadowolony

  • @Darek_belfer
    @Darek_belfer 2 месяца назад

    Wielkim problemem Gazeli był bateryjny zapłon. Bez sprawnego akumulatora nie zapaliłeś. Przy permanentnych brakach na rynku, był to kłopot. Musiały być na dodatek dwa 6V. W prymitywniejszych silnikach S-32 oraz silnikach WSK 125 była prądnica - iskrownik. Zapalało to niemal zawsze. A przy prymitywnym sposobie eksploatacji, większa nowoczesność była po prostu wadą. Ciekawe, że MZ-tki nie miały takich problemów, bo to była wyższa klasa i samej maszyny i posiadaczy. Piękną Gazelkę w czerwonym kolorze miał brat mojego taty. Tato zaś miał SHL M11U. Stryjek więcej czasu spędzał w warsztacie, a tato jeździł, jeździł i jeździł. Może ktoś wie, może nie wie, ale konstrukcyjnie mogło to mieć elektryczny rozruch, ale nigdy takiej wersji chyba nie wypuszczono. Miały mieć tzw. magnetodynę, czyli jedno urządzenie spełniające rolę rozrusznika i prądnicy. Podobno prowadzono próby z elementami produkcji zachodniej. Z wiadomych powodów nic z tego nie wyszło. Gazela przegrała niekoniecznie z Maluchem 126p, ale ze ... śmigłowcami Mi-2. W zakładach wytwarzających Gazelki podjęto produkcję części do helikopterów.

  • @marcinw7040
    @marcinw7040 Год назад +6

    W tym motorku była prądnica 3 fazowa nie maila regulatora napięcia.,.to nie był alternator

  • @krysiaa4657
    @krysiaa4657 Год назад +7

    🎉 czego tak krótko był produkowany??

    • @PawełSmolarek-o7g
      @PawełSmolarek-o7g 9 месяцев назад +1

      Odpowiedź jest bardzo prosta. Był drogi i ... troszkę skomplikowany jak na ówczesne polskie warunki eksploatacji motocykli. Np. zapłon bateryjny (dwa akumulatory 6V połączone szeregowo by dawały 12V). Na wsiach potrzebny był motocykl prosty i niezawodny, np. WSK lub WFM, ze wskazaniem na WSK jako troszkę droższy , ale bardziej niezawodny i ... ładniejszy.

    • @romangringo
      @romangringo 7 месяцев назад

      Był za drogi lipny zapłon bateryjny chujowa skrzynia

    • @PawełSmolarek-o7g
      @PawełSmolarek-o7g 7 месяцев назад +1

      @@romangringo Owszem, ale przełożenia na poszczególnych biegach miała gazela lepsze niż późniejsza WSK M21W2, tzw. czwórka czy np. Kobuz, którego miałem. Gazela miała liche wodziki i one pękały a wspomniane WSKi miały już kute tym samym lepsze. Rozwiązanie dobre to koła zębate od Gazeli a wodziki od WSK. Niestety to wymagało trochę precyzyjnej roboty. Generalnie, jak wcześniej pisałem o gazeli to podtrzymuje nadal.

  • @pallas0000
    @pallas0000 8 месяцев назад +3

    Silnik bardzo dobry to chyba zart mialem to wiempuznjej mialem mz to dopero byl mtocykl

  • @romangringo
    @romangringo 7 месяцев назад +1

    Piękny motocykl na którego nie było mnie stać teraz mógłbym kupić ale wolę mojego golwinga

  • @DanielRJan
    @DanielRJan 9 месяцев назад +1

    🏍👍

  • @alekjedrzejczak8836
    @alekjedrzejczak8836 9 месяцев назад +1

    Mam w swojej kolekcji Gazelę choć niekompletną..

  • @ARKO1324
    @ARKO1324 5 месяцев назад

    Chcesz mieć robotę w niedzielę to kup sobie gazelę

  • @mayksiaze7062
    @mayksiaze7062 Год назад +5

    Powiedzmy to szczerze...materiały użyte do budowy były po prostu nędzne...robiłem remont gazeli szału nie było i nawet do pięt nie dorastał mz 175...ale fakt był dość ciekawy jak na demoludy...pozdrawiam 😅

    • @karolwozniak7039
      @karolwozniak7039 Год назад +7

      Nieprawda! Jakość części i materiałów przekładająca się na jakość całego Moto, była przyzwoita. Miałem egzemplarz z 1969 roku, oliwkowo- srebrny. Przejechał bez usterek prawie 35 tys.km, i dopiero wtedy wykonałem mu remont silnika, nowy wał, łożyska i tłok. Bezawaryjna jazda! Drobiazgi, wymiana tulejek w przednim wahaczu i wymiana łańcucha i zębatek , zwykła rzecz. Dobry motor.

    • @mirosawkozowski2982
      @mirosawkozowski2982 11 месяцев назад +4

      Super, trzeba było umieć użytkować. Miałem WSK 175nowa 1977r. Nawet jeździłem i zimą do dworca. Bez awaryjna. Gazela piękna.

    • @karolwozniak7039
      @karolwozniak7039 9 месяцев назад +2

      @@mirosawkozowski2982 Tak. Po Gazeli była u mnie WSK 175 Kobuz. Rok 1977. Pomarańcz, yellow bahama, lakier był orginalny , ten sam co w 125 p. Kupiłem go dwuletniego, na giełdzie na Okęciu, w Warszawie. To był dobry motor, niezawodny i w miarę mocny. Miał naprawdę te 14 KM .Stawał na kole bez problemu. Dobrze wykonany. Zrobiłem nim po całej Polsce pewnie ze 20 tys. km. Przez 3 lata. Bardzo dobra maszyna. Tak o niego dbałem, że po 3 latach sprzedałem bo za sumę sporo większą, niż kupiłem. Wymieniałem tylko akumulator, prostownik selenowy, łańcuch i zębatki i opony. Opony , pamiętam kupiłem w Lublinie, a mieszkałem pod Warszawą! Znajomy przywiózł samochodem. Cała historia.

  • @jansantus9175
    @jansantus9175 9 месяцев назад +1

    Ja tym jezdziłem w latach 70 i stuknij sievw leb co ty gadadz!!!

  • @slaweklisowski4602
    @slaweklisowski4602 8 месяцев назад

    I to badziewie reklamowali że gazela jest lepsza od MZ troph a tylko mniej paliła od mzki, gówno prawda silniki się zacieraly i rozpiepszaly stare silniki w shlkach były wytrzymałe i sprawne przez wiele lat i dlatego gazele szybko upadły

  • @JerzySolich
    @JerzySolich 3 месяца назад

    To był wyjątkowy złom, wiem coś na ten temat.

  • @gienio9034
    @gienio9034 5 месяцев назад

    Miałem to dziadostwo biegi wyskakiwały, bo wodziki były zrobione z cienkiej blaszki . Ile razy rozbieralń to juz nie będę pisał

  • @pallas0000
    @pallas0000 2 месяца назад

    Te silniki to złom psuły się katastrofa

  • @pallas0000
    @pallas0000 7 месяцев назад

    Ten alternator był dokitu słabe ładowanie

  • @pallas0000
    @pallas0000 2 месяца назад

    Co ty gadasz ten alternator to tragedia w WSK był taki sam

  • @alternativdj
    @alternativdj 11 месяцев назад

    EEEE Zakopcu drożej ...

  • @piotr.leniec-lincow5209
    @piotr.leniec-lincow5209 9 месяцев назад +1

    Czuć MZtkę

  • @Pajaczek-vx9bb
    @Pajaczek-vx9bb 9 месяцев назад +2

    Ogólne to był gruz

  • @Jozin-z-bazin123
    @Jozin-z-bazin123 6 месяцев назад +1

    Miałem shl a kumpel gazele psuło się jedno i drugie jak cholera najmniej awaryjnym była wfm

  • @jerzyrzeczka918
    @jerzyrzeczka918 10 месяцев назад +1

    Skrzynia biegowa awaryjna.