Ładowarka MW-SC8E | Jak ładuje, czy naładuje pod korek akumulator AGM OEM Varta Mercedes 92Ah 850A

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 июл 2024
  • 0:00 Wstęp.
    2:44 Sprawdzenie parametrów akumulatora przed ładowaniem oraz początek 1 etapu ładowania.
    5:03 Pomiar KW650 parametrów 5min po zakończeniu 1etapu ładowania oraz wykres z tego procesu
    16:07 Pomiar KW650 po 26h od odłączenia ładowarki oraz poczatek 2 etapu procesu ładowania.
    18:10 Wykres z 2 etapu ładowania.
    23:57 Pomiar testerem BT360 oraz KW650 akumulatora po 60h od zakończenia ładowania.

Комментарии • 47

  • @inspektorelektron
    @inspektorelektron 6 месяцев назад +6

    Świeżutki filmik na śniadanko :).
    Po wykresie z ładowania 5:45 ja tu widzę praktycznie takie samo zachowanie jak w typowej biedrokowej ładowarce Sena 4A. Tam też pojawiają się takie "zęby" przy początkowym dużym prądzie.
    Jeśli chodzi o wykres z 21:38, a szczególnie o tą górkę w okolicy 12h to dla mnie nie jest to dziwne. Ogólnie ładowarki elektroniczne w przeważającej ilości przypadków działają albo jak źródła napięcia albo jak źródła prądu. Także takie parametry jak tutaj np 1A i 16.0V w czasie regeneracji są parametrami skrajnymi. Jeśli w czasie ładowania prądem napięcie przekroczy wartość maksymalną to będzie ono utrzymywane na tej właśnie wartości a prąd będzie spadał. A jeśli nie przekroczy tej wartości to napięcie się zmienia tak jak zmienia się rezystancja wewnętrzna akumulatora. Tu przy stałym prądzie napięcie zaczęło spadać a to oznacza, że jego Rwe też spadała i dalej to oznacza, że akumulator się odsiarcza. Czy się odsiarczył tak do końca dobrze ... wg mnie jeszcze nie ale zapewne zadziałało ograniczenie czasowe.
    Jak dla mnie omawianie tych wykresów z ładowania to esencja tego co dana ładowarka potrafi zrobić z akumulatorem - także na ile to możliwe to je zamieszczaj i omawiaj :).
    Przy jakiejś tam okazji możesz opowiedzieć co oznaczają te rozmyte wykresy prądu i napięcia. Są ładowarki w których wykresy są niemal idealnie gładziutkie a są takie gdzie mniej lub bardziej rozmyte.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  6 месяцев назад +5

      Oj Panie niby filmik banalnie prosty i nie za długi😁ale poświęciłem mega sporo wolnego czasu na nagranie i złożenie go do kupy i teraz jak ktoś napisze, że film jest do d.p. to sie wqu...................rze🤣🤣🤣
      Co do Twoich technicznych podpowiedzi to się zgadzam, a nawet jestem przeciwko😁

  • @bajabongosoffgrid
    @bajabongosoffgrid 6 месяцев назад +4

    z zainteresowaniem śledzę takie eksperymenty 👍

  • @pawcio81op
    @pawcio81op 6 месяцев назад

    Wykresy najlepsze 😎

  • @kamilbogus
    @kamilbogus 6 месяцев назад +4

    Dobra robota i odcinek !

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  6 месяцев назад +1

      Witaj Kamil.Dziękuje za Wizyty😁

  • @elespe8167
    @elespe8167 6 месяцев назад +2

    Nie no, wykresy to jest to co tygryski lubią najhardziej po za efektami pirotechnicznymi😅.
    Na podstawie wykresu ujawniłeś zdolność do ładowania asymetrycznego😮

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  6 месяцев назад +3

      Panie, no nie bardzo z tą asymetrią, ale żeby na osi czasu jednostką były sekundy, a nie godziny to graficzne podobieństwo występowałoby.

  • @mowca100
    @mowca100 6 месяцев назад +3

    Ta ładowarka ma jeszcze jeden feler wynikający z zaprogramowania algorytmów ładujących. Gdy osiągnie ona jakikolwiek etap ładowania, próg prądowy, to jeśli przyłożyć do słupków akumulatora obciążenie prądowe większe niż ładowarka podaje, to nie zareaguje ona zwiększeniem natężenia. Tak więc w pewnych okolicznościach ładując tą ładowarką akumulator, można go jednocześnie rozładować do cna.

    • @karolus1
      @karolus1 6 месяцев назад +1

      W jakim celu przykładać "obciążenie prądowe" w trakcie ładowania ?

    • @mowca100
      @mowca100 6 месяцев назад

      @@karolus1 Ładujesz w samochodzie, włącza Ci się jakieś zepsute ustrojstwo, albo zapominasz wyłączyć jakieś światełko w samochodzie i tego nie widzisz bo jest dzień i jest jasno. Ładowarka właśnie przeszła w następny etap ładowania gdzie ładuje prądem 1A. A pobór żarówki w samochodzie lub innego urządzenia jest większy niż 1A np. 2A. A ładowarka dalej ładuje 1A pomimo tego, że cały czas spada napięcie na słupkach akumulatora bo ten się przecież już rozładowuje prądem 1A (2A-1A=1A :)). Ładowarka tego "nie zauważa", i po jakimś czasie akumulator się rozładowuje do cna. Wyobraź sobie że zostawiłeś samochód j.w. na parę dni, bo byłeś chory, musiałeś pilnie wyjechać służbowo, etc. A przecież jesteś przekonany że nie musisz się martwić, bo ładowarka przecież ładuje akumulator w samochodzie. Ba, nawet o tym nie myślisz i nic Cię nie niepokoi. A tym czasem wracasz do samochodu i... kicha.

  • @robasjusi
    @robasjusi 6 месяцев назад +2

    👍👍👍👍👍🔋

  • @carburator52
    @carburator52 6 месяцев назад +2

    Dla tego też kupiłem taką samą ładowarkę, lecz 6A_mperową bo ona nie osiaga az takiej temperatury aby musiała w trakcie ładowania (odpoczywać) a i tak ładuję akumulatory do 60Ah, więc w zupełności wystarczy. Do większych akumulatorów uzywam Kulona 912. W Kulonie wentylatorek zasówa nawet przy prądzie 2A, więc w mieszkaniu go nie używam a gdy już muszę to przenoszę z powodu tego szumu do drugiego, pustego pokoju. Temu, więc kupiłem mniejszą ładowarkę aby te maleństwa 7Ah czy 18Ah ładować w mieszkaniu bez hałasu wentylatorka.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  6 месяцев назад +2

      Mistrzu chyba wiesz o tym, że załączenie wentylatorka w Kulonie 912 możesz konfigurować np. kiedy on ma się włączać, a kiedy wyłączać.

    • @carburator52
      @carburator52 6 месяцев назад +2

      @@Tadek-n3g Chyba coś obiło mi się o uszy, jednak wolał bym nie ingerować w ustawienia Fabryczne Kulona. Teraz mam inny problem bo taki Battery Monitor BM2 w Tablecie Nokia T20 monitoruje elegancko akumulator w czasie rzeczywistym oraz zapisuje przebieg w historii natomiast w smartfonie Motorola e7 Power - w czasie rzeczywistym jest OK natomiast gdy kliknę na przebieg i otworzy się okno historii to pojawia się dymek (brak danych). Robiłem wszystko co możliwe z zezwpleniem lokalizacji, dostępu dp pamięci wewnętrznej, czyszczeniu pamięci podręcznej - odinstalowanie i ponowne zainstalowanie Apki BM2 i nic się nie zmienia. Wysłałem dziś zapytanie do Producenta ze stosownymi zdjęciami tego problemu na adres e-mail: info@leagent.com i może coś zaradzą w tym temacie. Dziś dostałem to urządzonko i testuję w domu na Ultracell 7Ah i Ultracell 18Ah ale docelowo będę monitorował w mojej Merivce A akumulator StarLine 45Ah 400A EN. Pozdrawiam tomek

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  6 месяцев назад

      @carburator52 Monitory to nie moja bajka,Co do wentylatora w Kulonie 912 moc jest wyznacznikiem progu jego załączenia w ustawieniach.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 6 месяцев назад

      ​​@@carburator52Jak widać na obrazku z odnośnika ładowarka 6A również redukuje prąd. Test przeprowadzony 04.08.2021, początek po godzinie 18-stej, gdy temperatura otoczenia była jeszcze dość wysoka. Na starcie ładowarka była w pozycji leżącej, dopiero później została powieszona za oczko celem lepszego chłodzenia. W międzyczasie spadła również temperatura w pomieszczeniu. Tak więc i owszem, wersja 6A też redukuje prąd w niesprzyjających warunkach. Dlatego warto zawsze je podwiesić na czas ładowania, zarówno wersję 6A jak i 8A.

    • @carburator52
      @carburator52 6 месяцев назад

      @@Tab7.6.Tab7.6 Pewnie też redukuje ale myślę - wtedy gdy temperatura otoczenia jest dosyć wysoka i w tym czasie ładuje 6_cioma Amperami. Przy tych mniejszych akumulatorach ustawiam jedynie do 3A, więc nie mam tego problemu. Dzięki za zwrócenie uwagi na tą kwestię. Pozdrawiam

  • @andywade172
    @andywade172 6 месяцев назад +2

    Odnośnie tego że ładowarka wysysa prąd z akumulatora, to ostatnio czytałem specyfikację ładowarki victron i producent podaje że ładowarka też wysysa prąd, nie pamiętam ile ale każdy może sobie sprawdzić.
    Drugie. A jakby trochę wody podolewać do każdej celi, bo korki się odkręcają więc jest możliwość to ciekawe czy by się polepszyły parametry akumulatora.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  6 месяцев назад +2

      Niby tak tylko, że .... Victron i np.Kulon912 ma mozliwość ustawienia parametrów trybu podtrzymania (jeśli tylko tego chcemy) po zakończeniu ładowania zasadniczego i wówczas nie ma prądu rozładowującego akumulator tak jak to robi MW-SC8E i MW-SC6B ( nie tylko te ładowarki mają ten feler).
      Jednak masz rację Kulon 912 też będzie rozładowywał akumulator jak się przed tym wcześniej nie zabezpieczymy odpowiednią opcją w ustawieniach, tylko np. Kulona 912 nikt raczej nie kupował, żeby podłączać go na zimę do akumulatorka motocyklowego.

  • @PrzemyslawKostrzewski-sh1km
    @PrzemyslawKostrzewski-sh1km 2 месяца назад

    Witam,
    Którą ładowarkę polecasz do aku AGM do 20 AH i 100AH do echosondy i silnika elektrycznego i na jakich ustawieniach?
    Pzdr.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  2 месяца назад

      Wiesz wszytko zależy ile chcesz wydać na ładowarkę i jak chcesz ją obsługiwać to znaczy czy na starcie jej pracy chcesz ustwiać w sposób dość skomplikowany parametry ładowania na smartfonie, czy tylko wciskać jeden, dwa, a nawet trzy odpowiednie przyciski.Jeżeli komuś zależy na pieniądzach to do wymienionych pojemności akumulatorów AGM kupić może i tą ładowarkę z tego filmiku.Jeśli jednak ktoś na pieniądzach śpi to do akumulatora AGM o pojemności od 20 do 100Ah może kupić NOCO 5.
      Noco 5 poradzi sobie z akumulatorem dużym nawet takim100Ah, bo Noco 10 do małych akumulatorów jest moim zdaniem za mocna.

  • @szeptuch
    @szeptuch 6 месяцев назад +2

    Od miesiąca mam agm 80ah Varta/Mercedes i doładowuję go Victronem ip22 15a Nurtuje mnie tylko jedno. A mianowicie owe ładowarki ładują do 80% pojemności a słuchy chodzą że agm lubi być naładowany do 100%. Co o tym myśleć?

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  6 месяцев назад +2

      80% sprawności tak jest ustalone moim zdaniem że za pierwszym razem, cyklem czyli na chłopski rozum bez powtórek.Wiemy jednak że posiadacze takich ładowarek klikać potrafią.

  • @alterego7440
    @alterego7440 6 месяцев назад +2

    Witam, czyli urządzenie ładujące akumulator przestawione w tryb podtrzymania szkodzi akumulatorowi?

    • @kwiatek8892
      @kwiatek8892 6 месяцев назад +1

      Nie szkodzi, wręcz odwrotnie, ale musi ten tryb podtrzymania posiadać, a MW-SC8E (i pochodne) go nie posiada, więc po zakończeniu procesu ładowania (jeżeli nie zostanie odłączona) pobiera prąd z akumulatora, rozładowując go stopniowo. Nie nadaje się zatem do konserwacji długoterminowej, czyli podłącz i zapomnij...w odróżnieniu od innych ładowarek, które uzupełniają ładunek co jakiś czas, który ubywa z akumulatora nawet w wyniku procesu samorozładowania.

    • @alterego7440
      @alterego7440 6 месяцев назад +1

      @@kwiatek8892 dzięki za dokładną odpowiedź, sam narobiłem takich prostowników transformatorowych na tyrystorze które po naładowaniu samoczynnie przechodzą w tryb podtrzymania ładując impulsami i jednocześnie utrzymując napięcie 15,3V , mam też inny sposób, ładuje do 15,3 wyłącza się i czeka do 14V wtedy włącza ładowanie do 15,3V i tak w kółko, są to prostowniki o dużej skuteczności ładowania akumulatora, oczywiście napięcia podane można regulować na płytce sterującej tyrystory

    • @andywade172
      @andywade172 6 месяцев назад

      @@kwiatek8892 no tak.
      Ale jak napięcie na akumulatorze spadnie poniżej 12,6 volta to zaczyna ładować znowu, więc jaki problem.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  6 месяцев назад

      @@andywade172 Jest tak jak napisałeś napięcie spada do ok.12.6V i zaczyna się ponowne ładowanie teoretycznie więc jest ok.ale to nie jest ok.to jest proces zabójczy szczególnie dla małego akumulatorka, a dlaczego? jak znajdę wykres z takiego podtrzymania to wrzucę ponieważ tylko wykres uwypukla gdzie pies jest pogrzebany😁

    • @andywade172
      @andywade172 6 месяцев назад

      @@Tadek-n3g no, ogólnie rozumiem o co chodzi.
      Tylko że skoro tak to tak samo zabójcze jest używanie victrona który jest chwalony pod niebiosa i z ceną też pod niebiosa

  • @ukiarni5011
    @ukiarni5011 5 месяцев назад

    Hej. Mam taką ładowarkę jak na filmie 8A i jestem w trakcie profilaktycznego ładowania dużego akumulatora 100ah z Mercedesa, który jeździ okazjonalnie. I kurcze ładuje już trzeci dzień po około 10/12 godz i nadla ładowarka nie pokazuje w pełni naładowania.??? Dodam, że akumulator zwykły nie AGM i obecnie widzę ładuje około 14,4 V i 0,5A. I nie wiem mam zakończyć czy nadal ładować? Ładuje jakby z przerwami, bo idąc do pracy odłączam bo nie chce zostawiać urządzenia w prądzie.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  5 месяцев назад

      Jaki to akumulator z płynnym elektrolitem, czy AGM?

    • @ukiarni5011
      @ukiarni5011 5 месяцев назад

      @@Tadek-n3g AGM nie zwykły Exide ea 1000 100ah ma już 7 lat ale śmiga. Ładuje profilaktycznie, bo że sterego merca którym jeżdżę okazjonalnie. Chcę mu zrobić regenerację skoro taka funkcja jest w ładowarce, ale najpierw powinien się naładować na full chyba?

  • @adamnowak3374
    @adamnowak3374 6 месяцев назад

    Jakiś chiński nieuk zrobił ładowarkę 8A, która tego prądu nie wytrzymuje i się wyłącza. Czyli mamy bubel na rynku, ale szkoda już kopać leżącego, czyli te wszystkie gadżety podładowujące. Najlepsza ładowarka jaką testowałem i używam do dziś, to przetwornica step down, gdzie można ustawić dowolne napięcie od 0,8 do 30V z dokładnością do 0,01V i ograniczenie prądowe. Ładuje każdy typ akumulatora na świecie z parametrami idealnymi (takimi jak podaje producent dla danego typu akumulatora), ładuje bezpiecznie, skutecznie (do pełna), cicho (nie ma wiatraka) i jak ktoś chce może też mieć fazę podtrzymania dowolnym napięciem. I taka ładowarka kosztuje 11,60 zł w sklepie internetowym. Do tego tylko woltomierz, amperomierz, śrubokręcik, trochę wiedzy i każdy aku naładowany jak w profesjonalnym laboratorium. Oczywiście można też odsiarczać aku, wyrównywać gęstość w celach itd. Ponieważ aku są dziś delikatne i każdy producent i każdy typ aku ma dziś inne parametry ładowania, takie gotowe niby automatyczne ładowarki, nawet nie chińskie, nigdy się nie sprawdzą, chyba że będą w pełni programowalne. Bo zauważcie, nawet dla samochodowych aku AGM, Exide podaje max napięcie ładowania 14,6V, Banner 14,8V inni producenci 14,7V. Z kolei dla aku mokrych chyba każdy producent podaje max napięcie 14,4V (wyjątek Banner 14,8V). Jak ładowarka ma znać jaki typ i producenta aku jej podłączono i w jakim jest stanie. Nie mam rejestratora, ale robiłem notatki, wykres z ładowania przetworniczką za 11,60 zł byłby jak z podręcznika. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku i życzę aby pojawiały się w 2024 roku w testach nowoczesne typy akumulatorów jak AFB i TPPL, wszak lata lecą a testy mamy tylko starej technologii.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 6 месяцев назад +2

      W oficjalnym poradniku technicznym Bannera mamy następującą informację: "Firma Banner zaleca ładować tradycyjne akumulatory poza pojazdem przy napięciu ładowania 16 V przez 24 godziny".

    • @adamnowak3374
      @adamnowak3374 6 месяцев назад +1

      @@Tab7.6.Tab7.6 Tak, to prawda, wszystko się zgadza. Ale warto zauważyć, że jak się weźmie dokumentację techniczną do konkretnego modelu akumulatora firmy Banner, to tam, niezależnie czy będzie to zwykły mokry czy EFB czy AGM, wszędzie tam Banner podaje maksymalne napięcie ładowania 14,8V. Czyli w jednym miejscu Banner mówi o 16V dla tradycyjnych aku, a w instrukcji do konkretnego tradycyjnego aku już podaje 14,8V. Exide np. w ogólnych zaleceniach podaje dla AGM 14,7V +/- 0,1V ale na obudowie małego AGM do motocykla jak i na obudowie dużego aku 70 Ah podaje z wykrzyknikiem max napięcie ładowania 14,6V. Tak zaobserwowałem.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 6 месяцев назад +1

      @@adamnowak3374 No i właśnie to jest takie dość miałkie ze strony Bannera. O AGM w poradniku pisze bowiem rzecz następującą.
      Wyjątek: Running Bull AGM/Backup.
      Koniecznie ładować za pomocą ładowarki z technologią regulacji napięcia (maks. 14,8 V)! Korzystanie ze standardowych ładowarek bez technologii regulacji napięcia niszczy akumulator poprzez przeładowanie i prowadzi do uchodzenia elektrolitu!

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 6 месяцев назад

      @@adamnowak3374 Podejrzewam, że dokumentacja dla odbiorcy końcowego to są przede wszystkim dupochrony. Czyli zawierają informacje z zasady bezpieczne zarówno dla producenta, jak i użytkownika.

    • @adamnowak3374
      @adamnowak3374 6 месяцев назад

      @@Tab7.6.Tab7.6 I tak i nie. Niekoniecznie. Po prostu producent, który najwięcej wie o swoim wyrobie przekazuje tę wiedzę nabywcy, aby prawidłowo korzystał z produktu. Te napięcia ładowania dla AGM-ów to są maksymalne dopuszczalne napięcia ładowania, jeśli komuś się bardzo śpieszy i chce szybko naładować aku. Nie znaczy to, że te napięcia są optymalne, bo optymalne są niższe napięcia tak do 14,4V, bo powyżej tej wartości zachodzi już aktywna elektroliza. AGM-y ładnie ładują się przy napięciu 14,4V - 14,5V i ma sensu, jeśli ktoś się nie śpieszy, podnosić to napięcie do maksymalnego. AGM naładujemy i napięciem 14,4 i 14,8V. Tym wyższym zrobimy to nieco szybciej, ale z większą szkodą (patrząc na długoterminową eksploatację aku), tym niższym nieco wolniej ale przyjaźniej dla trwałości aku. Ważne, by samemu kontrolować czas ładowania i zakończyć je samemu w odpowiednim momencie, gdy aku jest w pełni naładowany.

  • @user-vp5tn1lv5x
    @user-vp5tn1lv5x 5 месяцев назад

    Autorowi polecam przetestowanie,w tej ładowarce tryb tzw. szybkiej na żabki, poprzez kilkukrotne szybkie rozwarcie minusowej żabki, w trybie recond AGM, na 24v

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  5 месяцев назад

      Znam tą metodę na szybką żabkę utawiając tryb 24V w ładowarce MW- SC8E jak też MW-SC6B ładując akumulator 12V. Nikomu nie polecam takiich zabiegów nastepuje duże iskrzenie, idą duże szpilki napięciowo- napędowe w linku mój filmik o tej ,,chorej metodzie'' ruclips.net/video/iABFv_pCPvs/видео.html