Ładowanie akumulatora AGM BMW 92Ah 850A CCA oryginalnego z USA mocno rozładowanego.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 окт 2024

Комментарии • 42

  • @Tadek-n3g
    @Tadek-n3g  8 месяцев назад +3

    Małe wyjaśnienie w 23:40 mały bląd w wyjaśnianiu pracy prostownika.Tłumaczyłem, że od pierwszego wierzchołka napięcia do drugiego wierzchołka napięcia przełączałem zakresy (od 10min do 2h45min).Prawda taka, że nic nie przełączałem i w tym okeresie prostownik pracował na 7zakresie, czyli na maxa.Wrzucam link do filmiku w którym kamerką termowizyjną nagrałem jak prostownik wygladał podczas pracy na maxa w ok.50min.ruclips.net/video/yxIZWpZsoto/видео.html

  • @siema877
    @siema877 8 месяцев назад +2

    To co robisz Tadeuszu to bezapelacyjnie laboratorium jakiego nie da się porównać z innymi jutuberami.Twój przekaz to majstersztyk,brawo

  • @czeslawzelent2928
    @czeslawzelent2928 8 месяцев назад +1

    Super!!!

  • @kamilbogus
    @kamilbogus 8 месяцев назад +3

    Świetna robota i odcinek !!!!

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  8 месяцев назад +2

      CK Cześć Kamil .

  • @Dj_Francuz
    @Dj_Francuz 8 месяцев назад +3

    Szkoda ze nie miałeś więcej czasu chętnie bym zobaczył w twoim wykonaniu regenerację agm :) sposób rejestrowania i opowiadania autora mógłby doprowadzić do tego że puszczali by ten film w szkołach i poważnych uczelniach :) p.s osobiście na dzień, dobry bym dolal mixa w cele i podłączył pod prostownik bez pitu pitu 😊 i po jednym rozładowaniu i później ładowaniu ctek bym już miał podgląd na to czy warto poświęcać mu czas, czy odpuścić :)

    • @roberttomczak110
      @roberttomczak110 8 месяцев назад +4

      Zobacz kanał Piotra Schimke jak należy tą regenerację AGM wykonać.
      Też najpierw dodałbym wody skażonej elektrolitem jeśli maty przesuszone. A potem wpompować ze 180%C prądem od 1/100C do 1/50C przy uwolnionym napięciu. Czyli minimalny czas ładowania kilka dób. Czasem moze nie warto, ale czego nie robi się dla nauki.

    • @Dj_Francuz
      @Dj_Francuz 8 месяцев назад +4

      @@roberttomczak110 miło że polecasz kanał mojego kolegi 😉 znam temat wielokrotnie robiłem. Tadek to czarodziej potrafi z uporem psychopaty analizować pewne rzeczy dlatego powiedziałem chętnie bym to zobaczył w jego wykonaniu. Wiedzę chłop ma czas też znajdzie, aby miał pacjenta który rokuje na poprawę wyników 😉

    • @roberttomczak110
      @roberttomczak110 8 месяцев назад +4

      @@Dj_Francuz Polecam coś co ktoś sprawdził i działa. Też lubię Tadka humor i tą dramaturgię jak u Hichkoka 😁
      Swoją drogą ciekawe jestem jakby się odsiarczył tą metodą i jaki by miał parametry. Pytanie tylko czy pacjent jest jeszcze na stole czy już w kostnicy.😁

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  8 месяцев назад +2

      @@roberttomczak110 Ten akumulator podejrzewam będzie jeszcze żył po japońsku tj. jako tako.Oddałem go koledze informując przy tym, że akumulator ma stan klasy abuabu, czyli abu będzie uruchamiał beemkę, abu będzie wsadem do pieca 😁😁😁.Opornica dla ubogich ta 200A wykazała 29:00, że tragizmu nie ma i takie napięcie przy obciążeniu tymi 200A generują akumulatory mokre w bardzo dobrej kondycji o pojemności np.60Ah.

    • @roberttomczak110
      @roberttomczak110 8 месяцев назад

      @@Tadek-n3g Nie chcę się mądrzyć, ale z mojego skromnego doświadczenia większość AGM umiera z przesuszenia🚱 W BMW siedział pewnie w bagażniku to warunków nie miał najgorszych, ale klimat Florydy widać mu nie służył😁
      1. Jeśli maty przesuszone to tylko dolne części płyt pracują.
      2. Zwiększone stężenie kwasu w elektrolicie (część wody odparowała) powoduje szybszą korozję. System rekombinacji wody nie zawsze dobrze sobie radzi i zawory VRLA potrawią się odtworzyć na skutek zwiększonego ciśnienia wewnątrz akumulatora.
      AGMy w pracy buforowej np. w dużych UPS-ach jeśli nie dopuszcza się do wysuszenia i regularnie dodaje choć niewielką ilość wody potrafią żyć znacznie dużej. Niby są to akumulatory bezobsługowe, ale teoria teorią a praktyka praktyką.

  • @bajabongosoffgrid
    @bajabongosoffgrid 8 месяцев назад +2

    witaj 👍👍👍łapka super😄

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  8 месяцев назад +1

      Cześć Witaj Motorowodniaku 😁

  • @neonowka69
    @neonowka69 8 месяцев назад

    Tadek Mistrzem CTEKów

  • @elespe8167
    @elespe8167 8 месяцев назад +2

    Przeprowadzka z Florydy na Podlasie, efekt łatwy do przewidzenia, 😅

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  8 месяцев назад +4

      Akumulator przeżył ST (Szok Termiczny).

  • @darekk156
    @darekk156 8 месяцев назад +2

    A jest może jakiś uniwersalny sprzęt do ładowania AGM i zwykłych akumulatorów

  • @robasjusi
    @robasjusi 8 месяцев назад

    👍👍👍👍👍🔋

  • @adamnowak3374
    @adamnowak3374 8 месяцев назад +3

    Jak na AGM to jeszcze młody ten akumulatorek. Widać, że na skutek ciężkiej eksploatacji i braku regularnego ładowania do pełna płyty uległy pokryciu siarczanem ołowiu i siarczanem wapnia i spadła pojemność oraz inne parametry. Jak ktoś ma czas, wiedzę i cierpliwość, to za pomocą zasilacza laboratoryjnego (warsztatowego) lub przetwornicy można go odratować przez ładowanie czteroetapowe ale raczej nie jednokrotne tylko trzy cztero albo pięciokrotne. Aku uznaje się za sprawny, jeśli ma przynajmniej 60% pojemności znamionowej, myślę że udałoby się w nim to osiągnąć a może i więcej a mając 60 czy 70% pojemności mógłby jeszcze parę lat w autku popracować. Ja mam aku agm ze złomu, który po trzech cyklach ładowania ma parametry lepsze niż na etykiecie. To dowodzi, że niepotrzebnie wyrzuca się na złom całkowicie dobre akumulatory, które tylko są nienaładowane, ew. odwracalnie zasiarczone.

    • @elespe8167
      @elespe8167 8 месяцев назад +2

      Ilu letni był aku ?

    • @piotrpiechowicz7867
      @piotrpiechowicz7867 8 месяцев назад +2

      Mógłbyś jeśli można coś bliżej na temat tego ładowania?

    • @adamnowak3374
      @adamnowak3374 8 месяцев назад +2

      @@elespe8167 Niecałe 7 lat.

    • @adamnowak3374
      @adamnowak3374 8 месяцев назад +4

      @@piotrpiechowicz7867 Tak. Najważniejsze - temperatura aku. Jeśli ratujemy aku, który ma parę lat, jest zasiarczony, ma obecnie niską pojemność i słabe parametry, to ładujemy aku, który ma temperaturę cały wewnątrz co najmniej 23 stopnie, lepiej więcej 25 a super 30 stopni. Ustawiamy napięcie na 14,4V, ograniczenie prądu na 5% pojemności i ładujemy. Napięcie wzrośnie do 14,4V i tak zostanie a prąd zacznie pomału spadać i ładujemy dotąd, aż prąd się ustabilizuje i przestanie spadać (albo spadek prądu będzie znikomy, minimalny). Od momentu jak prąd się ustabilizuje, ładujemy jeszcze 2 lub 3 godziny i odłączamy ładowanie. Od razu ustawiamy napięcie na 14,9V i ładujemy tym napięciem od 2 do 4 godzin. Kończymy ładowanie, odczekujemy 2 godziny, podłączamy znowu urządzenie ładujące, ustawiamy 13,8V i tak trzymamy co najmniej 24 godziny, lepiej 72 godziny. Po tym ładowaniu aku AGM jest w pełni naładowany. Dobrze odczekać 24 godziny i zrobić pomiary testerem, opornicą czy pomiar pojemności rozładowaniem C20. Jeśli parametry ok to temat zamknięty, jeśli nie, to po rozładowaniu prądem C20 do 10,5V ponownie ładujemy w ten sam sposób i ponownie rozładowujemy. Aku po każdym cyklu zyskuje z reguły na pojemności, jeśli nie ma innego uszkodzenia a tylko zasiarczenie. Czasem wystarczy jednokrotne naładowanie i rozładowanie i ponowne naładowanie a czasem dwa lub trzy takie cykle. Powyższe tyczy się aku AGM, to ładowanie czteroetapowe (bulk, absorption, equalization, float), inne aku wymagają nieco innej procedury. Jeśli aku agm jest nowy, dobry i tylko chcemy naładować profilaktycznie do pełna, pomijamy trzecią fazę, tę z podwyższonym napięciem (equalization) i ładujemy trzema etapami z tym, że napięcie na początku ustawiamy na wartość maksymalną dla danego aku (podaje to producent) minus 0,1V. Np. Exide podaje max napięcie ładowania dla swoich agm na 14,6V, odejmujemy 0,1V i mamy 14,5V. Banner podaje 14,8V, odejmujemy 0,1V i mamy 14,7V. Takie ładowanie jest w pełni skuteczne i bardzo bezpieczne i łagodne dla agm-ów i zapewnia długą żywotność akumulatora.

    • @piotrpiechowicz7867
      @piotrpiechowicz7867 8 месяцев назад +2

      Wielkie dzięki .

  • @wieszak26
    @wieszak26 8 месяцев назад +2

    Jak w NASA.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  8 месяцев назад +3

      Dawno, dawno temu, gdy na świecie nie było jeszcze facebooka modna była NASA KLASA 🤣🤣🤣

  • @mariomariusz993
    @mariomariusz993 8 месяцев назад +2

    niezłą kolekcja a gdzie kulfon?????????

    • @elespe8167
      @elespe8167 8 месяцев назад +1

      niepoprawny politycznie :)

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  8 месяцев назад +4

      Miałem masę propozycji odsprzedaży swojego Kulona 912, ale jakby nie było legendy nie są na sprzedaż.Według mnie Kulon 912 dalej jest najlepszą (teraz niemodną) ładowarką do tysiaka na 7 kontynentach.Jest niełatwą ładowarką, ale uniwersalną.

  • @pawcio81op
    @pawcio81op 8 месяцев назад

    🤓😎

  • @krzysztofk5277
    @krzysztofk5277 8 месяцев назад +2

    Z tego co widziałem to ten CTEK jest dość drogawy, droższy od EST-516. Warty jest swojej ceny?

    • @roberttomczak110
      @roberttomczak110 8 месяцев назад +4

      Nie wart. Moim zdaniem lepiej w tej cenie kupić victrona bluecharge 10a. Można coś skonfigurować a na cteku oprócz włączenia trybu recond który trwa z 2 godziny nic nie zrobisz.

    • @krzysztofk5277
      @krzysztofk5277 8 месяцев назад +2

      @@roberttomczak110 dzięki za odpowiedź.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  8 месяцев назад +3

      Ctek MXS10 do technologii AGM oraz jako ładowarka tester np.do wstępnego ładowania podejrzanych akumulatorów mimo swoich wad mogę polecić.Tu filmik jak sobie radził podczas ładowania AGM-a OEM Varta Mercedes ruclips.net/video/H-dX4cMCY98/видео.html

    • @roberttomczak110
      @roberttomczak110 8 месяцев назад +1

      @@krzysztofk5277 Nie ma za co, moje subiektywne wrażenia z posiadania cteków. Bezpieczne może są, ale od ładowarki za 700 zł wymaga się trochę więcej.

  • @grzeniu9972
    @grzeniu9972 8 месяцев назад +1

    Rzut oka na wykres i widać, ze ten aku to szrot.

  • @andrzejs4296
    @andrzejs4296 8 месяцев назад

    Witam jak powstają te wykresy?

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g  8 месяцев назад

      Wykresy powstają w Excelu jednak trzeba posiadać rejestrator w linku jest filmik jak powstaje taki rejestrator ruclips.net/video/7Tyf8otw1Sw/видео.html jednak informuję, że konstruktor wypuścił kiedyś w świat kilka egzemplarz, a teraz z tego co wiem nie wypuszcza ponieważ nie ma czasu na angażowanie się w rozpowszechnianie swego dzieła, a szkoda.