@@UFO-RYSZARD to szukaj inne filmiki albo napisz na Akubiz w formularzu kontaktu. Mi odpisali na temat prostowników mimo że obejrzałem parę filmów. Ludzie mają nawał prac a Ty nie jesteś pępkiem świata. Nawet jak się Tobą zajmą to dekoncetruja się tym co robili zanim zadzwoniłeś. Witamy w rzeczywistości. Szanujmy się.
Rok temu widząc videosy z tego kanału oraz wykresy automatycznie czułem wymioty z powodu tabeli, z powodu długiej treści ale teraz oglądam wiele z kanału i chłonę jak gąbkę :) :) Dobrze widzieć że się firma i kanał rozwija i z sercem podchodzi do klienta. Niech Ci się to opłaci bo to sprawiedliwe! Pozdrawiam
Zrób przegląd różnych typów akumulatorów(kwasowe,GEL,AGM,Litowe różne)rozładowywanych i ładowanych w różnych warunkach(-10°C,1°C,20°C,35°C)różnie(nominalnie,głęboko)rozładowywane,i postawienie różnych wniosków w zależności od temperatury,stopnia rozładowania,innych.Aby w gąszczu różnych typów wybrać najlepsze na różne warunki(atmosferyczne,pracy).Wiem że odcinek powstawałby rok,ale warto go zrealizować aby jak najlepiej zadbać o jeszcze jeżdżące spalinówki zanim(politycy,dygnitarze)zaleją nas elektrykami,na które nikt z nas nie będzie (oprócz specjalistycznych serwisów)wpływu😒😃
Fajny odcinek, sezon się zbliża, jest wiele ludzi którzy zaczynają się interesować akumulatorami, ładowaniem przed zimą itp. Moim zdaniem sumarycznie i tak ogólnie więcej korzyści przyniesie taka podstawowa wiedza niż bardzo skomplikowana, dla wąskiego grona specjalistów. Ale też warto wiedzieć gdzie specjalistów szukać, w razie potrzeby aby coś dopytać :).
Bardzo chętnie bym obejrzał taki odcinek od podstaw jak obchodzić się z elektrolitem. Bo jest wokół tego mnóstwo mitów. Wiemy, że robi dziury w spodniach i musimy być ostrożni. Ale pamiętam jak dawno temu w starych akumulatorach płukało się akumulatory i zalewało nowym elektrolitem aby dać im jakieś drugie życie. Dzisiaj mało już kto tak robi (bo i dostępność nowych akumulatorów zupełnie inna) i trochę takiej wiedzy zanika.
Witaj MrAkumulator ! pozdrawiam ! fajny temat ! jako mechanik spedzam duzo czasu serwisujac baterie rozruchowe w maszynach rolniczych. Buduje wlasne ladowarki pradu stalego z kontrola napiecia i natezenia. Ciezki temat musze przyznac. Ale kudos za podjecie ! Super !
Witam! Właśnie ładuje sobie AGM-a w W205 za pomocą C-teka, a tu taka niespodzianka i film z odpowiednim tematem na kanale! Pozdrawiam i życzę miłego weekendu!
Myślałem że już trochę wiem więcej niż przeciętny obywatel na temat akumulatorów, ale dopiero te kompendium poukładało mi w głowie! Czapki z głów! Dzięki!
Piekne streszczone i usystematyzowane podstawy. Brakowalo takiego kompendium, trzeba bylo na prawde przegrysc sie przez wiele poprzednich filmow i wyciagac wnioski zeby dojsc samemu do tych point. Dzieki!
Pięknie wyjasnione! Dziekuje Robert. Ja każdy akumulator bez korków ładuję stefpolem esf-305 do napięcia 16-16.2v a natężenie spada do 700mA - 1A W moim przypadku akumulatory od 60Ah do 74Ah (trzymam akumulator na takim napieciu przez 2-3h żeby wysycić elektrolit i zakonczam ładowanie)
@@Krzysztunio Zależy w jakim stopniu rozładowany. Trzymam akumulator tak długo aż napięcie przestaje wzrastać (im starszy akumulator tym jego napięcie końcowe będzie niższe) np. kilkuletni akumulator osiagnie 15.6v i więcej nie rośnie to zostawiam go tak jeszcze na 2-3h i odłączam prostownik.
@@Tarvezz dzięki za info. Wczoraj właśnie ładowałem taki starszy akumulator. Nie do końca rozumiem pewną rzecz, bo mam ruski prostownik z regulacją natężenia prądu i na mniejszym amperarzu napięcie końcowe było około 15.50V. Ale ja zwiększyłem amperarz na około 2,5A to od razu napięcie wzrastało do około 16.30V. Więc jak to jest?
Znakomity odcinek, bo bardzo dużo usystematyzowanych informacji w jednym miejscu. Mi jako osobie mocno zainteresowanej tematem najbardziej spodobało się usystematyzowana wiedza na temat ładowania kwasiaków z płynnym elektrolitem z informacją na temat napięć dla tych aku które mają dostęp do korków i dla tych które nie mają dostępu do elektrolitu. Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki. Z pozdrowieniami Krzysztof Wiczkowski
Świetne filmiki! Fachowym a zarazem przystępnym językiem. Gratuluję i dziękuję. Z pozdrowieniami. P.S. Już nie mogę się doczekać, kiedy moje akumulatory dokonają żywota 😉
Dziękuję za trud włożony w ten film, oraz wszystkie inne których jeszcze nie obejrzałem. Często lubię słuchać filmów. Podejrzewam że wiele osób również. Tj bez patrzenia na ekran i robić coś w tle. Nie wiem czy specjalnie głos jest na takim poziomie aby widz pozostał widzem a nie słuchaczem, a tym samym szanował twórcę filmów. Jednak mogę wyrazić swoje życzenie aby jednak filmy były głośniejsze, i to sporo, tj o 100% lub 150% . Proszę odnieść się do mojego komentarza. Dziękuję
Może jakiś odcinek o akumulatorach specjalnego przeznaczenia. Na przykład akumulator głębokiego rozładowania w kontekście różnic w ich budowie, sposobu obsługi i trybu ładowania.
Pytanie czy można ładować akumulator AGM przy użyciu zasilacza laboratoryjnego z możliwością ograniczenia napięcia i prądu? Jeśli tak to w którym momencie należy przerwać ładowanie?
Świetne informacje😊 przynajmnie podstawy załapałem😅 tych aku troche mi się przewinęło,, ale widzę że z mojej ''niewiedzy''😊 A takie pytanie: Firma ma znaczenie? Słyszałem że bosch to już lipa, a warta zajebista😆 żeby jeszcze była polska😊 Dzięki pozdrawiam..
Stabilizację napięcia do prostownika można zrobić w prosty sposób z minimum 7 elementów koszt od 5zł. Wystarczy tyrystor np bt152, sterowany stabilizatorem LM317, dwa oporniki, potencjometr i dwie diody prostownicze. UWAGA! Przed układem nie może być kondensatora! Można też dodać przełącznik i kilka oporników, potencjometrów i mieć możliwość przełączania 14,4V, 14,9V, 15,8V itp itd
Posiadam optime yellow. Jakie jest optymalne napięcie ładowania takiego akumulatora? Zamierzam zlecić zbudowanie regulowanego regulotaro napięcia alternatora i zastanawiam się nad progiem napięcia. 14.7 V ?
Robert, znormalizuj dźwięk bo strasznie cichutko słychać :) To na przyszłość jakbyś mógł :) A jeszcze tak spytam... Skąd zmiana nagle na 1/8 prądu z 1/10? Chodzi o pokrycie strat na kablach?
Słuchajcie akumulatory 100Ah AGM miałem podłączone do fotowoltaiki. Pracowały od kwietnia, a tak na 100% od maja 2022 roku. Ostatnio zauważyłem, że po odcięciu zasilania bardzo szybko się rozładowują. Posprawdzałem ładowanie, połączenia niby wszystko w porządku. odłączyłem akumulatory, naładowałem ładowarką specjalnie kupioną do akumulatorów żelowych. Naładowane akumulatory miały 13,62V. Podłączyłem żarówkę H7 55W i w ten sposób rozładowywałem akumulator. Z wyliczeń wychodzi, że prąd miał by mieć wartość ~~ 4,5A, w rzeczywistości miał 3,8-3,9A. Pod takim obciążeniem napięcie spadło do 13,24V. Akumulator rozładował się w ciągu 40 minut. Osiągnął napięcie 10,64V. Nie che mi się wierzyć, żeby akumulator o pojemności 100Ah w czasie używania go przez 4 miesiące stracił 99% swojej sprawności. Czy może ktoś to objaśnić? Ta sytuacja dotyczy 4 akumulatorów 100Ah. Różnice są niewielkie.
@@mrAkumulator Może i tak być. Słuchaj gdzieś oglądałem taki film, że AGM mogą po prostu wyschnąć. Mając na uwadze, że mieliśmy przez spory okres temperatury +34 stopnie na dworze, to może to jest przyczyną. Te akumulatory w szybkim czasie straciły swoją moc. Na chłopski rozum to może być to. Gdyby to były kwasiaki to byłbym pewien na 100% takiej przyczyny. Co ty na to? Dolewałeś coś do żelówek? Pozdrawiam.
Ojciec w Volvo 2008 1.6d ma jeszcze oryginalny akumulator który profilaktycznie kilka razy ładuje, akumulator Made in Poland - czy wiecie kto w Polsce w tym czase robił aku dla Volvo ?
A ja mam pytanie w kwestii podładowania akumulatora. Wszędzie mówi się o ładowaniu 1/10 pojemności, ale przy rozładowanym, a ile dobrać amper w przypadku, gdy aku jeszcze dobrze kręci rozrusznikiem? Prostownik to stefpol 305 z regulacją, a akumulator mokry 74ah bez korków.
Jak nie jest bardzo rozladowany to szybciej dobije do tych np. 14.4V i natezenie szybciej zacznie spadac. 1/10 pojemnosci w kazdym wypadku jest bezpieczna wartoscia. Lektury mowia ze sprawny akumulator mozna bezpiecznie ladowac natezeniem do wartosci 15% pojemnosci, autor filmu uogolnia te wartosc do 1/8. Nie ma co ksiazek pisac😉
3 pytania 1 - Czy programem AGM ładowarki NOCO Genius 10 można ładować akumulatory wapniowe bezobsługowe Ca-Ca ? Napięcie jest jeszcze bezpieczne ale chodzi mi bardziej o profil czy też algorytm ładowania, który w programie AGM jest przecież inny niż w programie akumulatora SLI. Czy program ten jest bezpieczny dla akumulatora ? 2 - Czy program REPAIR - może być używany w akumulatorach GEL i AGM ? Czy tylko w elektrolicie płynnym ? Napięcie może tam dojść nawet do 16.5V (wg instrukcji) więc czy ten program nie usmaży tych akumulatorów ? 3 - No a jeśli tylko w aku z elektrolitem płynnym , to co w przypadku akumulatorów bezobsługowych ? W testach napięcie dochodziło do 15.5 V (choć w teorii może do 16.5), czy to nie spowoduje zbytniego gazowania ? Czy może sam profil tego trybu i te peaki napięciowe pomimo wyższego napięcia są nieszkodliwe bo są krótkotrwałe ? Dzięki z góry za odpowiedź... może sam mrakumulator mi odpowie ? :)
Mam w domu prostownik wyprodukowany w latach 70tych. Zamontowałem elektroniczny regulator napięcia i ustawiłem na 14.5V. Nie zepsuje tym akumulatora 50Ah jak zostawię podłączony np na 2 dni? Max amperów przy 12v to jakieś 5A. Nie zauważyłem gazownia.
Witam mam ptanie do Pana.A mianowicie, jak przechowywać zimą (Chorwacja) akumulatory AGM w jachcie? (bywa że nie ma mnie 5 miesięcy) Mam panele słoneczne zamątowane i przetwornice na 220V. Dziękuję za odpowieć. Pozdrawia Serdecznie.
Dzień dobry. Ładuje pan normalnym trybem czy naprawczym? Ten tryb naprawczy, to warto, ma to sens, jeszcze takimi małymi ładowarkami pulsacyjnymi 12V? Zastanawiam się czy kupić inną ładowarkę czy nowy akumulator od razu?
Jeśli nie ma możliwości dokładnego wyboru prądu ładowania to lepiej dać mniej A czy więcej w zwykłych kwasiakach? Chcę kupić Noco Genius i mam dylemat czy brać 5 czy 10. Akumulator 63 Ah, więc raczej 5A byłoby bardziej odpowiednie, tak?
A jak to jest w przypadku, gdy ktoś chce ładować np tylko 5 godzin, potem przerwać na dobę, potem za 5 godzin itd. Jaki to ma wpływ na akumulator? Ma sens zostawianie ładowarki podłączonej do akumulatora z płynnym elektrolitem na kilka dni, tygodni, miesięcy? Czy po prostu wystarczy policzyć godziny ładowania danym natężeniem przez Ah akumulatora?
Wszędzie się słyszy że w akumulatorach agm nie występuje płynny elektrolit. To jak wytłumaczyć to że w baterii unibat agm cbtx14-bs po otwarciu zabezpieczenia, w komorach ukazał się elektrolit delikatnie zakrywający maty?
Mam prośbę o pomoc w wyborze ustawień tz mam akumulator zwykły kasowy i muszę wybrać jedną z opcji- AGM spiral cell Gel victron Deep discharge 1 lub 2 Gel victron Long Life (OPzV) Lithium Iron phosphate Life Po4 PzS tubular płatne trakcion 1lub 2 lub 3 Proszę o podpowieć
No ale mam pytanie, zawsze mi się wydawało, że jak włożę akumulator do samochodu to przez jakieś 5 lat tam nie zaglądam. Po tym odcinku wnoszę, że powinienem sprawdzać dokładnie napięcie akumulatora i naładować jak będzie potrzeba specjalną ładowarką. A jak nigdy nie spadnie napięcie poniżej 12,6 to nie ładować akumulatora wcale ?
Gdzieś było info o ładowaniu Aku na mrozie. W sensie wyciągnąłem sobie kable z prostownika na zewnątrz, podpiąłem do samochodu, rano mierze napięcie i 16.4
Tak myślę. Jakie będą efekty jeśli procentowo będzie za dużo wody albo za dużo kwasu? Czy możemy bezkarnie dolewac sobie wody destylowanej/demineralizowanej do akumulatora jeśli zauważymy ubytek? Może kiedyś będzie o tym odcinek, a może już jest? 😊 Pozdrowienia 👍
No ciekawy wątek. Ja staram się ładować akumulatory dosłownie pod koreczek, czasem wychodzi blisko 1.30 (np w niższej temperaturze) i mam wrażenie, że to też nie jest zbyt dobre. To tak w kontekście utrzymywania gęstości w akumulatorze.
Czy naładowany akumulator jako awaryjny do rozruchu lub podłączenia ładowarek telefonowych lub innych, większych lub mniejszych odbiorników, może oczekiwać w chłodnym pomieszczeniu o temp. około 10°C ? Konkretnie mam ten z sześcioma celami walcowatym (około 50Ah/ 750). Konkretnie jak dla niego lepiej czekać na swój czas, pow. 20°C, czy poniżej 20°C. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
Moźe w firmie p. Mazurka występują w ofercie akumulatory, do których można dolać wody. Na rynku są wyłącznie bezobsługowe, pozbawione tego udogodnienia. Takie jak produkty Varty, Boscha i inne markowe. Innych nie sposób kupić.
Czy zawsze paruje tylko woda? Pytam, bo w normalnych mokrych akumulatorach, jeśli kwasu jest 37% a woda paruje to bez odlewania wody stężenie kwasu rośnie.
Witam. Oglądam testy różnych ładowarek etc. Wszystko fajnie - jednak zwykle testujecie ładowarki na rozładowanych akumulatorach, a jak by ktoś chciał doładować? Ja mam 2 tańsze ładowarki Dedra 10A DEPM022LFP oraz Weldman Grand 80. Mam 3 auta, 3 różne akumulatory, wszystkie autka jeżdżą bardzo krótkie trasy, 3-6 km dziennie, pomyślałem że nie będę czekał na mrozy i doładuję akumulatory przed zimą - obie ładowarki po podłączeniu do każdego z 3 akumulatorów po minucie pokazały "FULL". Czy to możliwe że mam tak świetnie alternatory w autach i super kilkuletnie akumulatory że nie trzeba ich doładowywać? Czy te ładowarki to raczej pieniądze wyrzucone w błoto? Akumulatory nie mają korków więc nie sprawdzę gęstości... ale skoro ładowarki nie chcą nawet kilku godzin poładować to czy tak być powinno?
pytanie jak mogę stwierdzić ze akumulator nadaje się do dalszej eksploatacji po sytuacji w której AGMy spięte w szereg lekko spuchły (szereg 48V) gdzie po kilku godzinach zorientowałem się ze mocno gazują podpięte do inwertera hybrydowego gdzie prąd ładowania był ustawiony na 30A a napięcie na 14,4 V? Takie napięcie dopuścił producent jako maksymalne a jedyne co w karcie było na niższym poziomie to wartość A wynosząca 25. Czy samo wybrzuszenie może świadczyć o wadliwym działaniu zaworów ?
No dobra mam akumulator 50Ah jakiś budżetowy, ostatnio rozladowalem przypadkowo tam do 8v, odpaliłem na kable i trzymał 12V, ładowałem prostownikiem 4A , i ogólnie z 13.3 do 14.7 zeszło z 12godzin, pozniej lądował się jeszcze 5 godzin do 15.5V ale ostatnie 0.2v prąd wynosił około 0.4-0.25A im wyższe napięcie tym mniejszy, będzie naładowany ?:P
@MrAkumulator Co jeśli przy napięciu ładowania 16,2V akumulator bierze większe natężenie niż 2% pojemności? Ostatnio ładowałem 50Ah i potrafił brać w końcowej fazie 2 albo nawet 2,5A.
Bardzo dobry filmik w bardzo dobrym czasie - przed sezonem zimowym!!
Tyle wie pan co z książki.
Jak pytałem lub dzwoń, zwodzono mie
@@UFO-RYSZARD to szukaj inne filmiki albo napisz na Akubiz w formularzu kontaktu. Mi odpisali na temat prostowników mimo że obejrzałem parę filmów. Ludzie mają nawał prac a Ty nie jesteś pępkiem świata. Nawet jak się Tobą zajmą to dekoncetruja się tym co robili zanim zadzwoniłeś. Witamy w rzeczywistości. Szanujmy się.
I to mi się podoba, same konkrety bez zbędnego gadania, 20 minut szybko zleciało
Bardzo ciekawy pomocny film. Pełen profesjonalizm.
Super odcinek z podstaw budowy działania akumulatora dla początkujących Pozdrawiam 👍
Rok temu widząc videosy z tego kanału oraz wykresy automatycznie czułem wymioty z powodu tabeli, z powodu długiej treści ale teraz oglądam wiele z kanału i chłonę jak gąbkę :) :) Dobrze widzieć że się firma i kanał rozwija i z sercem podchodzi do klienta. Niech Ci się to opłaci bo to sprawiedliwe!
Pozdrawiam
Chłonę jak gąbkę czy jak gabka wode ?
Zrób przegląd różnych typów akumulatorów(kwasowe,GEL,AGM,Litowe różne)rozładowywanych i ładowanych w różnych warunkach(-10°C,1°C,20°C,35°C)różnie(nominalnie,głęboko)rozładowywane,i postawienie różnych wniosków w zależności od temperatury,stopnia rozładowania,innych.Aby w gąszczu różnych typów wybrać najlepsze na różne warunki(atmosferyczne,pracy).Wiem że odcinek powstawałby rok,ale warto go zrealizować aby jak najlepiej zadbać o jeszcze jeżdżące spalinówki zanim(politycy,dygnitarze)zaleją nas elektrykami,na które nikt z nas nie będzie (oprócz specjalistycznych serwisów)wpływu😒😃
Cześć Robert ✋ Fajny filmik. Dużo informacji. Dziękuję bardzo
Super seria 👍👌 Fajnie, że też będzie poruszany wątek tych nowszych technologii litowych.
Fajny odcinek, sezon się zbliża, jest wiele ludzi którzy zaczynają się interesować akumulatorami, ładowaniem przed zimą itp.
Moim zdaniem sumarycznie i tak ogólnie więcej korzyści przyniesie taka podstawowa wiedza niż bardzo skomplikowana, dla wąskiego grona specjalistów. Ale też warto wiedzieć gdzie specjalistów szukać, w razie potrzeby aby coś dopytać :).
Nie przeginaj. Jakie korzyści? Dwa akumulatory żelowe 100 Ah to 1800 złotych. Tyle to ja człowieku elektrowni za prąd rocznie płacę, a może i mniej.
Bardzo chętnie bym obejrzał taki odcinek od podstaw jak obchodzić się z elektrolitem. Bo jest wokół tego mnóstwo mitów. Wiemy, że robi dziury w spodniach i musimy być ostrożni. Ale pamiętam jak dawno temu w starych akumulatorach płukało się akumulatory i zalewało nowym elektrolitem aby dać im jakieś drugie życie. Dzisiaj mało już kto tak robi (bo i dostępność nowych akumulatorów zupełnie inna) i trochę takiej wiedzy zanika.
Witaj MrAkumulator ! pozdrawiam ! fajny temat ! jako mechanik spedzam duzo czasu serwisujac baterie rozruchowe w maszynach rolniczych. Buduje wlasne ladowarki pradu stalego z kontrola napiecia i natezenia. Ciezki temat musze przyznac. Ale kudos za podjecie ! Super !
skondensowana wiadza, ale czytelnie przedstawiona . fajnie i tabelki super .
Witam! Właśnie ładuje sobie AGM-a w W205 za pomocą C-teka, a tu taka niespodzianka i film z odpowiednim tematem na kanale!
Pozdrawiam i życzę miłego weekendu!
Myślałem że już trochę wiem więcej niż przeciętny obywatel na temat akumulatorów, ale dopiero te kompendium poukładało mi w głowie! Czapki z głów! Dzięki!
I wszystko jasne, zaoszczędziło mi to szukanie po necie. 👍👌
Piekne streszczone i usystematyzowane podstawy. Brakowalo takiego kompendium, trzeba bylo na prawde przegrysc sie przez wiele poprzednich filmow i wyciagac wnioski zeby dojsc samemu do tych point. Dzieki!
Akumulatory mokre i otwieralne mają po odkręceniu korka w "dziurze" taką wypustkę i jest to maksymalny poziom, ot i cała filozofia ;)
Pięknie wyjasnione! Dziekuje Robert.
Ja każdy akumulator bez korków ładuję stefpolem esf-305 do napięcia 16-16.2v a natężenie spada do 700mA - 1A
W moim przypadku akumulatory od 60Ah do 74Ah (trzymam akumulator na takim napieciu przez 2-3h żeby wysycić elektrolit i zakonczam ładowanie)
A ile czasu ładujesz taki akumulator? I jak ustawiasz amperarz, na max?
@@Krzysztunio Zależy w jakim stopniu rozładowany. Trzymam akumulator tak długo aż napięcie przestaje wzrastać (im starszy akumulator tym jego napięcie końcowe będzie niższe) np. kilkuletni akumulator osiagnie 15.6v i więcej nie rośnie to zostawiam go tak jeszcze na 2-3h i odłączam prostownik.
@@Tarvezz dzięki za info. Wczoraj właśnie ładowałem taki starszy akumulator. Nie do końca rozumiem pewną rzecz, bo mam ruski prostownik z regulacją natężenia prądu i na mniejszym amperarzu napięcie końcowe było około 15.50V. Ale ja zwiększyłem amperarz na około 2,5A to od razu napięcie wzrastało do około 16.30V. Więc jak to jest?
Kawał dobrej treści. Pozdrawiam Zbigniew Bożek (Hoppecke)
Znakomity odcinek, bo bardzo dużo usystematyzowanych informacji w jednym miejscu. Mi jako osobie mocno zainteresowanej tematem najbardziej spodobało się usystematyzowana wiedza na temat ładowania kwasiaków z płynnym elektrolitem z informacją na temat napięć dla tych aku które mają dostęp do korków i dla tych które nie mają dostępu do elektrolitu. Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki.
Z pozdrowieniami
Krzysztof Wiczkowski
Rewelacyjne kompendium wiedzy, dobra robota :)
Dzięki za cenne porady , mam kilka aut z różnymi akumulatorami
Dzięki wielkie za filmy.
Proszę bardzo :)
Super materiał, bardzo dużo konkretnej wiedzy. Pozdro od klienta z Lubasza.
Dzięki i dziękuję za zakup ;)
Oglądać, słuchać, zapamiętać, nie brać wszystkiego do serca, a znaleźć wnioski między wierszami 😉
Tak, te wnioski są najważniejsze :)
To ide naładować akulator😊
Jak ja szanuje Pana pracę i wiedzę.
Świetne filmiki! Fachowym a zarazem przystępnym językiem. Gratuluję i dziękuję. Z pozdrowieniami. P.S. Już nie mogę się doczekać, kiedy moje akumulatory dokonają żywota 😉
Wspaniały i merytoryczny film!
Dziękuję za Twoje słowa ❤️
Fajnie. Pan to umie.
Kiedyś tą czystą wodę nazywano,,Destylowana,, A tak poza tym klasyczne łopatologicznie wyłożone abc aku,👍👏👌😎
Tak by wypadało powiedzieć, dziękuję za cenną uwagę.
Świetny materiał bardzo fajnie wytłumaczone. Pozdrawiam
Dziękuję :)
Świetny odcinek czekam na więcej.
Świetny materiał 👍
ja właśnie wykończyłem kwasowy 19ah i teraz mam agm 20ah i ładowarkę elektroniczną oby to wytrzymało dłużej bo ostatni dał płat po 3 latach
4:58 - podajesz chyba napięcie w g/cm^3 ... Taki chochlik słowny😋 Zdaża się najlepszym.
Karol, napisz mi maila info @ akubiz . biz adres paczkomatu blisko Ciebie i wysyłam kubeczek za czujność. Dziękuję ;)
A bo na północy tak się podaje. 🤣
dobra robota
Dziękuję za trud włożony w ten film, oraz wszystkie inne których jeszcze nie obejrzałem. Często lubię słuchać filmów. Podejrzewam że wiele osób również. Tj bez patrzenia na ekran i robić coś w tle.
Nie wiem czy specjalnie głos jest na takim poziomie aby widz pozostał widzem a nie słuchaczem, a tym samym szanował twórcę filmów.
Jednak mogę wyrazić swoje życzenie aby jednak filmy były głośniejsze, i to sporo, tj o 100% lub 150% .
Proszę odnieść się do mojego komentarza.
Dziękuję
ok, podkręcę poziom dźwięku 2x aby był komfort do słuchania. Dzięki za cenną uwagę.
Nie wszyszyscy ogladaja na jakims gowniamym sprzecie. Noe ruszaj nic z dźwiękiem. Kolega niech kupi sobie glosniki
@@adik23000 brawa👏👏👏
Elegancko 😉
Może jakiś odcinek o akumulatorach specjalnego przeznaczenia. Na przykład akumulator głębokiego rozładowania w kontekście różnic w ich budowie, sposobu obsługi i trybu ładowania.
profesjonalista :)
A jak się ma gęstości i prądy ladowania dla akumulatorów 6V? Chodzi o te małe do motorowerow jak i maszyn rolniczych.
Świetny kanał dużo się z niego dowiedziałem na temat aku. Np że EBF-a mogę ładować normalnym prostownikiem do 16,2 V ;)
Ale tylko chwilowo tak zrozumiałem
@@marcinsnieg7495 hmm 3 4 godzinki
Akuku-mulator - pozdro dla kumatych.
Świetny odcinek.
Duża i systematyczna porcja wiedzy.
Dzięki.
PS.
Robercie, głośno było o jakieś imprezie ostatnio. 😂😂😂
Chyba muszę nagrać jakieś sprostowanie :)
@@mrAkumulator też tak myślę.
👍😂😂😂
@@mrAkumulatorCzy bezpiecznie jest trzymać w domu AGM? Czy bezpiecznie jest zrobić z niego "UPSa" do potrzymania pracy pieca na ekogroszek?
Znajdę jakiś film o akumulatorach typowo pracujących w ciężarówkach?obsługa ładowanie dedykowane prostowniki itd?? Pozdrawiam serdecznie
3:17 NAŁADWANY AKULATOR :o)
Mam pytanie czy dałoby się zrobić test prostownika automatycznego YATO YT-8301? Czy jest wart zakupu? 😉
Świetny odcinek.
Czy z bateriami trakcyjnymi jest identycznie, czy one wymagają innego traktowania ?
Pytanie czy można ładować akumulator AGM przy użyciu zasilacza laboratoryjnego z możliwością ograniczenia napięcia i prądu? Jeśli tak to w którym momencie należy przerwać ładowanie?
Świetne informacje😊 przynajmnie podstawy załapałem😅 tych aku troche mi się przewinęło,, ale widzę że z mojej ''niewiedzy''😊 A takie pytanie: Firma ma znaczenie? Słyszałem że bosch to już lipa, a warta zajebista😆 żeby jeszcze była polska😊 Dzięki pozdrawiam..
Stabilizację napięcia do prostownika można zrobić w prosty sposób z minimum 7 elementów koszt od 5zł. Wystarczy tyrystor np bt152, sterowany stabilizatorem LM317, dwa oporniki, potencjometr i dwie diody prostownicze. UWAGA! Przed układem nie może być kondensatora!
Można też dodać przełącznik i kilka oporników, potencjometrów i mieć możliwość przełączania 14,4V, 14,9V, 15,8V itp itd
dzięki, już odczytałem wiadomość na FB
A czy gęstość elektrolitu można sprawdzić bezpośrednio po skończeniu ładowania czy trzeba odczekać jakiś czas?
Posiadam optime yellow. Jakie jest optymalne napięcie ładowania takiego akumulatora? Zamierzam zlecić zbudowanie regulowanego regulotaro napięcia alternatora i zastanawiam się nad progiem napięcia. 14.7 V ?
Jakoś tam wpadnie pomarudzić ) mam trzy pacienta)
Robert, znormalizuj dźwięk bo strasznie cichutko słychać :) To na przyszłość jakbyś mógł :) A jeszcze tak spytam... Skąd zmiana nagle na 1/8 prądu z 1/10? Chodzi o pokrycie strat na kablach?
Słuchajcie akumulatory 100Ah AGM miałem podłączone do fotowoltaiki. Pracowały od kwietnia, a tak na 100% od maja 2022 roku. Ostatnio zauważyłem, że po odcięciu zasilania bardzo szybko się rozładowują. Posprawdzałem ładowanie, połączenia niby wszystko w porządku. odłączyłem akumulatory, naładowałem ładowarką specjalnie kupioną do akumulatorów żelowych. Naładowane akumulatory miały 13,62V. Podłączyłem żarówkę H7 55W i w ten sposób rozładowywałem akumulator. Z wyliczeń wychodzi, że prąd miał by mieć wartość ~~ 4,5A, w rzeczywistości miał 3,8-3,9A. Pod takim obciążeniem napięcie spadło do 13,24V. Akumulator rozładował się w ciągu 40 minut. Osiągnął napięcie 10,64V. Nie che mi się wierzyć, żeby akumulator o pojemności 100Ah w czasie używania go przez 4 miesiące stracił 99% swojej sprawności. Czy może ktoś to objaśnić? Ta sytuacja dotyczy 4 akumulatorów 100Ah. Różnice są niewielkie.
Widocznie kupiłeś AGMy do pracy buforowej a nie cyklicznej.
@@mrAkumulator Może i tak być. Słuchaj gdzieś oglądałem taki film, że AGM mogą po prostu wyschnąć. Mając na uwadze, że mieliśmy przez spory okres temperatury +34 stopnie na dworze, to może to jest przyczyną. Te akumulatory w szybkim czasie straciły swoją moc. Na chłopski rozum to może być to. Gdyby to były kwasiaki to byłbym pewien na 100% takiej przyczyny. Co ty na to? Dolewałeś coś do żelówek? Pozdrawiam.
Ojciec w Volvo 2008 1.6d ma jeszcze oryginalny akumulator który profilaktycznie kilka razy ładuje, akumulator Made in Poland - czy wiecie kto w Polsce w tym czase robił aku dla Volvo ?
witam , mam zasadnicze pytanie odnośnie ładowania akumulatora CaCa, ile czasu prostownikiem ładować akumulator???
👍👍
Zrobisz kiedyś test ładowarki Boscha C3 był test C7 , chętnie zobaczyłbym c3
Jakie natężenie końcowe ustawiać przy częstszym ładowaniu akumulatora z płynnym elektrolitem SMF z napięciem 14,9V i jak długo można go przetrzymać?
A ja mam pytanie w kwestii podładowania akumulatora. Wszędzie mówi się o ładowaniu 1/10 pojemności, ale przy rozładowanym, a ile dobrać amper w przypadku, gdy aku jeszcze dobrze kręci rozrusznikiem? Prostownik to stefpol 305 z regulacją, a akumulator mokry 74ah bez korków.
Jak nie jest bardzo rozladowany to szybciej dobije do tych np. 14.4V i natezenie szybciej zacznie spadac. 1/10 pojemnosci w kazdym wypadku jest bezpieczna wartoscia. Lektury mowia ze sprawny akumulator mozna bezpiecznie ladowac natezeniem do wartosci 15% pojemnosci, autor filmu uogolnia te wartosc do 1/8. Nie ma co ksiazek pisac😉
3 pytania
1 - Czy programem AGM ładowarki NOCO Genius 10 można ładować akumulatory wapniowe bezobsługowe Ca-Ca ? Napięcie jest jeszcze bezpieczne ale chodzi mi bardziej o profil czy też algorytm ładowania, który w programie AGM jest przecież inny niż w programie akumulatora SLI. Czy program ten jest bezpieczny dla akumulatora ?
2 - Czy program REPAIR - może być używany w akumulatorach GEL i AGM ? Czy tylko w elektrolicie płynnym ? Napięcie może tam dojść nawet do 16.5V (wg instrukcji) więc czy ten program nie usmaży tych akumulatorów ?
3 - No a jeśli tylko w aku z elektrolitem płynnym , to co w przypadku akumulatorów bezobsługowych ? W testach napięcie dochodziło do 15.5 V (choć w teorii może do 16.5), czy to nie spowoduje zbytniego gazowania ?
Czy może sam profil tego trybu i te peaki napięciowe pomimo wyższego napięcia są nieszkodliwe bo są krótkotrwałe ?
Dzięki z góry za odpowiedź... może sam mrakumulator mi odpowie ? :)
👍
Witam mam pytanie od czego może wybuchnąć akumulator pytam bo u mnie w koparce Zeppelin jeden wybuch
A jak długo ładować akumulator? I czy można bez pośrednio w samochodzie? Pozdrawiam
Witam a czy ładownie np Agm ladowarka o małej mocy przez bardzo dlugi czas jest szkodliwe?
Mam w domu prostownik wyprodukowany w latach 70tych. Zamontowałem elektroniczny regulator napięcia i ustawiłem na 14.5V. Nie zepsuje tym akumulatora 50Ah jak zostawię podłączony np na 2 dni? Max amperów przy 12v to jakieś 5A. Nie zauważyłem gazownia.
Głośniej!
Witam mam ptanie do Pana.A mianowicie,
jak przechowywać zimą (Chorwacja) akumulatory AGM w jachcie? (bywa że nie ma mnie 5 miesięcy)
Mam panele słoneczne zamątowane i przetwornice na 220V.
Dziękuję za odpowieć.
Pozdrawia Serdecznie.
Dzień dobry. Ładuje pan normalnym trybem czy naprawczym? Ten tryb naprawczy, to warto, ma to sens, jeszcze takimi małymi ładowarkami pulsacyjnymi 12V? Zastanawiam się czy kupić inną ładowarkę czy nowy akumulator od razu?
Akumulatory tzw deep cycle czy lepiej AGM lub ŻEL do banku energii? Proszę o opinie, please!
Jeśli nie ma możliwości dokładnego wyboru prądu ładowania to lepiej dać mniej A czy więcej w zwykłych kwasiakach? Chcę kupić Noco Genius i mam dylemat czy brać 5 czy 10. Akumulator 63 Ah, więc raczej 5A byłoby bardziej odpowiednie, tak?
Czy mógłbyś mi wyjaśnić do jakiego stopnia można rozładować akumulator AGM Gel aby go naładować ponownie ? Do połowy czy więcej?
A jak to jest w przypadku, gdy ktoś chce ładować np tylko 5 godzin, potem przerwać na dobę, potem za 5 godzin itd. Jaki to ma wpływ na akumulator? Ma sens zostawianie ładowarki podłączonej do akumulatora z płynnym elektrolitem na kilka dni, tygodni, miesięcy? Czy po prostu wystarczy policzyć godziny ładowania danym natężeniem przez Ah akumulatora?
Trzeba dac jakąś łapkę oraz bylejaki komentarz 😜
Mam pytanie czy,przy naładowanym nowym,dwa tygodnie w aucie akumulatorze w temperaturze 5 stopni magiczne oczko może nie pokazać gęstości elektrolitu?
Wszędzie się słyszy że w akumulatorach agm nie występuje płynny elektrolit. To jak wytłumaczyć to że w baterii unibat agm cbtx14-bs po otwarciu zabezpieczenia, w komorach ukazał się elektrolit delikatnie zakrywający maty?
Mam prośbę o pomoc w wyborze ustawień tz mam akumulator zwykły kasowy i muszę wybrać jedną z opcji-
AGM spiral cell
Gel victron Deep discharge 1 lub 2
Gel victron Long Life (OPzV)
Lithium Iron phosphate Life Po4
PzS tubular płatne trakcion 1lub 2 lub 3
Proszę o podpowieć
Czy bezpiecznie jest trzymać w domu AGM? Czy bezpiecznie jest zrobić z niego "UPSa" do potrzymania pracy pojęcia na paliwo stałe?
No ale mam pytanie, zawsze mi się wydawało, że jak włożę akumulator do samochodu to przez jakieś 5 lat tam nie zaglądam. Po tym odcinku wnoszę, że powinienem sprawdzać dokładnie napięcie akumulatora i naładować jak będzie potrzeba specjalną ładowarką. A jak nigdy nie spadnie napięcie poniżej 12,6 to nie ładować akumulatora wcale ?
Gdzieś było info o ładowaniu Aku na mrozie. W sensie wyciągnąłem sobie kable z prostownika na zewnątrz, podpiąłem do samochodu, rano mierze napięcie i 16.4
Dzień dobry, czy zwykłym prostownikiem HB-1206S-GS 42877 mogę naładować akumulator EFB (Volvo 30644962)?
Tak myślę. Jakie będą efekty jeśli procentowo będzie za dużo wody albo za dużo kwasu? Czy możemy bezkarnie dolewac sobie wody destylowanej/demineralizowanej do akumulatora jeśli zauważymy ubytek? Może kiedyś będzie o tym odcinek, a może już jest? 😊 Pozdrowienia 👍
Się dzieje to właśnie ;)
No ciekawy wątek. Ja staram się ładować akumulatory dosłownie pod koreczek, czasem wychodzi blisko 1.30 (np w niższej temperaturze) i mam wrażenie, że to też nie jest zbyt dobre. To tak w kontekście utrzymywania gęstości w akumulatorze.
Uzupełniać możemy ale jak przelejemy to będzie gęstość nie gęsta jak Tadek Marczuk mówi
Nic nie było o akumulatorach ca/ca, calcium/calcium, jakim napięciem ładować i czym?
Czy naładowany akumulator jako awaryjny do rozruchu lub podłączenia ładowarek telefonowych lub innych, większych lub mniejszych odbiorników, może oczekiwać w chłodnym pomieszczeniu o temp. około 10°C ?
Konkretnie mam ten z sześcioma celami walcowatym (około 50Ah/ 750). Konkretnie jak dla niego lepiej czekać na swój czas, pow. 20°C, czy poniżej 20°C.
Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
Czy możliwe jest wyprodukowanie serii testowej akumulatorów 24v do ciężarówek, aby zmienić połączenie z szeregowego na równoległe?
witam
jak ładować akumulator bezobsługowy varta silver , jeśli jest nie otwieralny ? i jakim prostownikiem ? , jaki prostownik by pan polecił.
Witam, Czy możesz doradzić jaki kupić konkretnie prostownik do akumulatora AGM 72 Ah 760 amper i takiej samej moce ale EFB?
Moźe w firmie p. Mazurka występują w ofercie akumulatory, do których można dolać wody. Na rynku są wyłącznie bezobsługowe, pozbawione tego udogodnienia. Takie jak produkty Varty, Boscha i inne markowe. Innych nie sposób kupić.
Czy zawsze paruje tylko woda? Pytam, bo w normalnych mokrych akumulatorach, jeśli kwasu jest 37% a woda paruje to bez odlewania wody stężenie kwasu rośnie.
Cześć, ładowanie prądem 2A akumulatora żelowego Toyama NPG 60ah będzie dla niego dobre? czy lepiej używać 6A?
Czym się różni ładowarka od prostownika ?
Witam. Oglądam testy różnych ładowarek etc. Wszystko fajnie - jednak zwykle testujecie ładowarki na rozładowanych akumulatorach, a jak by ktoś chciał doładować? Ja mam 2 tańsze ładowarki Dedra 10A DEPM022LFP oraz Weldman Grand 80. Mam 3 auta, 3 różne akumulatory, wszystkie autka jeżdżą bardzo krótkie trasy, 3-6 km dziennie, pomyślałem że nie będę czekał na mrozy i doładuję akumulatory przed zimą - obie ładowarki po podłączeniu do każdego z 3 akumulatorów po minucie pokazały "FULL". Czy to możliwe że mam tak świetnie alternatory w autach i super kilkuletnie akumulatory że nie trzeba ich doładowywać? Czy te ładowarki to raczej pieniądze wyrzucone w błoto? Akumulatory nie mają korków więc nie sprawdzę gęstości... ale skoro ładowarki nie chcą nawet kilku godzin poładować to czy tak być powinno?
pytanie jak mogę stwierdzić ze akumulator nadaje się do dalszej eksploatacji po sytuacji w której AGMy spięte w szereg lekko spuchły (szereg 48V) gdzie po kilku godzinach zorientowałem się ze mocno gazują podpięte do inwertera hybrydowego gdzie prąd ładowania był ustawiony na 30A a napięcie na 14,4 V? Takie napięcie dopuścił producent jako maksymalne a jedyne co w karcie było na niższym poziomie to wartość A wynosząca 25. Czy samo wybrzuszenie może świadczyć o wadliwym działaniu zaworów ?
Procent elektrolitu znaczy stężenie odnosi się do masy a nie objętości
No dobra mam akumulator 50Ah jakiś budżetowy, ostatnio rozladowalem przypadkowo tam do 8v, odpaliłem na kable i trzymał 12V, ładowałem prostownikiem 4A , i ogólnie z 13.3 do 14.7 zeszło z 12godzin, pozniej lądował się jeszcze 5 godzin do 15.5V ale ostatnie 0.2v prąd wynosił około 0.4-0.25A im wyższe napięcie tym mniejszy, będzie naładowany ?:P
@MrAkumulator Co jeśli przy napięciu ładowania 16,2V akumulator bierze większe natężenie niż 2% pojemności? Ostatnio ładowałem 50Ah i potrafił brać w końcowej fazie 2 albo nawet 2,5A.
Jak nie masz sterowania to ogranicz prąd żarówka.
A może aku jest zużyty lub jeszcze jest chetny do przyjmowania takiwgo ładunku?
@@adik23000 Tak też robię - skoro chce tyle brać to niech bierze.
Ależ łapczywy ten akumulator... tylko by chciał brać :D
@@spike95ist Egoista straszny! 😉
Jednym słowem najpierw przeczytać instrukcję 😀
Przynajmniej te strony z zaleceniami ;)