📍 Ciemna strona napięcia 16.2V Ładowanie akumulatorów. S4E10

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 23 авг 2024

Комментарии • 205

  • @radoslaw8444
    @radoslaw8444 2 года назад +6

    No no. Taka samokrytyka fana 16,2v ... pozdrowienia

  • @jarosaws216
    @jarosaws216 2 года назад +2

    Bardzo dziękuje za odcinek - szacunek dla zgłębienia tematyki ładowania 14.4V. W łopatologiczny sposób wyjaśnione dlaczego napięcie ładowania jest takie a nie inne w samochodach. Pokazuje także dlaczego ładowarki marketowe mają właśnie napięcie ładowania w okolicach 14,4V (po prostu są idioto odporne - to jest skrót myślowy. Nikogo nie chcę obrazić.). Napisał bym nawet, że dbają o to byśmy sobie nie zrobili kuku. Z filmu wynika wręcz jasno, że są to urządzenia najlepsze dla większości nieświadomych i nie interesujących się tematyką ludzi.

  • @woba7166
    @woba7166 2 года назад +7

    No nareszcie, nareszcie dobry odcinek. Nie przeładowywać akumulatorów. Ładować do objawów pełnego naładowania i nie dłużej. Ale twoje stwierdzenie, że przed każdą zimą i przed każdym latem należy obowiązkowo doładowywać akumulator jest nieprawdziwe. Doładować trzeba tylko wtedy, gdy akumulator tego wymaga. A nie zawsze wymaga. Poza tym, tak jak nie można się wyspać "na zapas", tak też nie można naładować akumulatora "na całą zimę". A więc gdy układ ładowania będzie niesprawny lub przebiegi będą bardzo małe to i tak może się okazać, że bilans energetyczny akumulatora będzie ujemny i nic tu nie da jednorazowe doładowanie "przed zimą".

    • @Wrublos212
      @Wrublos212 2 года назад +4

      Prawda. Ta reguła ładowania 2 razy w roku raczej skierowana jest do użytkowników zapominających o akumulatorze na całe lata dopóki ten jest w stanie uruchomić silnik. Lepsze dwa razy w roku niż wcale.

    • @mowca100
      @mowca100 2 года назад

      A co to znaczy "Ładować do objawów pełnego naładowania"? Kiedy to Twoim zdaniem następuje?

    • @woba7166
      @woba7166 2 года назад +1

      @@mowca100 Moim, nie moim. Cytuję z podręcznika: "Jeżeli podczas ładowania w trzech kolejno po sobie następujących pomiarach, wykonanych w odstępach 1-godzinnych napięcie było stałe na końcówkach, gęstość elektrolitu była stała i występowało intensywne gazowanie to oznaczało, że akumulator był całkowicie naładowany. Obecnie upraszcza się tę definicję. Akumulator ładowany stałym natężeniem prądu I=0,1 Q20 [A] uważa się za naładowany, jeżeli napięcie na końcówkach nie zmieni się o więcej niż o 0,05V w trzech kolejnych pomiarach dokonanych w odstępach jednogodzinnych".

  • @michakargul5293
    @michakargul5293 2 года назад +2

    Dziękuję. Głośność filmu znacznie podwyższona przez co nie trzeba się wsłuchiwać gdy korzysta się z głośnika smartfona jakkolwiek on byłby dobry. Mój smartfon akurat ma bardzo dobry głośnik i jeszcze jest podkręcony a pomimo to, jakis czas temu poprosiłem pana o zwiększenie głośności nagrań. Dziękuję ze wziął pan to na serio.

  • @rafakuda633
    @rafakuda633 2 года назад +16

    Przydałby się test tanich (chińskich) testerów do akumulatorów w stosunku do pomiarów profesjonalnych. Pozdrawiam

  • @piotrpiotr1775
    @piotrpiotr1775 2 года назад +33

    Jeszcze z pół roku i dowiemy sie że ładowanie powyżej 16v szkodzi też masie czynnej na płytach

    • @ominguti6345
      @ominguti6345 2 года назад +13

      Bo szkodzi, ale nie masie czynnej tylko siatce elektrody dodatniej. I nie jest to głównie sprawa ubytku wody i tego że "kwas jest za gesty" tylko tego że za wysokie napięcie ładowania powoduje znacznie przyśpieszoną korozję. Normalnie na powierzchni siatki elektrody dodatniej jest cieniutka warstewka tlenku ołowiu. Taka cienka warstwa chroni pozostały ołów siatki przed dalszą korozją. Nawet jeśli mamy kwas o gęstości 1.30, ale napięcie podtrzymujące ustawimy na 13.8 korozja nie postępuje. Przy napięciu 14.4 korozja jest bardzo niewielka, praktycznie nieistotna. Przy 14.7 zaczyna robić się istotna i zauważalna, długość ładowania tym. Napięciem powinna być kontrolowana że świadomością że za brak zasiarczenia płyt płacimy (nieznaczną) korozją siatki. Przy 15.3V korozja postępuje szybko. W powszechnej praktyce napięcie te używane jest na końcu ładowania przez krótki czas do ładowania baterii trakcyjnych (w przemyśle itd) by zapewnić ich pełne naładowanie przed początkiem nowej zmiany. Baterie trakcyjne mają znacznie grubsze płyty, a mimo to 99% baterii trakcyjnych kończy swój okres przydatności z powodu korozji płyty dodatniej a nie z powodu zasiarczenia. Taka technika ich użytkowania jest od 130 lat. Powinno to uzmysłowić właścicielom akumulatorów, że ładowanie zbyt dużym napięciem może mieć bardzo zły wpływ na okres przydatności akumulatora. 16.2V? Takie napięcie to można użyć jak ktoś ma rozładowany akumulator i absolutnie, koniecznie musi go naładować bo jest mu potrzebny nieważne co, ale regularne korzystanie z takiego napięcia zdecydowanie skróci czas użytkowania takiego akumulatora.

    • @sebastianwojdyla4735
      @sebastianwojdyla4735 Год назад +3

      @@ominguti6345 O jakim typie aku piszesz że napięcie w okolicy 16V niszczy siatki płyty dodatniej?
      Starego typu akumulator to i może ale dziś większość to CA-CA i tu jest zalecane napięcie końcowe 16,25 i mały prąd.
      Nie popadajmy w steotypy wszystko się zużywa a dziś to już celowe postarzanie produktu wszędzie gdzie się słyszy 🤪
      Także dwa razy w roku można sobie pozwolić na podniesienie napięcia krótkotrwałe do 16,2.
      Pozdrawiam

  • @piotrkowalski519
    @piotrkowalski519 2 года назад +2

    Cześć i czołem Robert ✋ Zamieniam się w słuch. Pozdrawiam

  • @grymasek7
    @grymasek7 2 года назад +1

    Dziękuje ze dzielenie się wiedzą

  • @marek5629
    @marek5629 2 года назад +4

    Jak zawsze świetny materiał.
    Od siebie dodam, że moja Varta Silver SLI 61Ah w stanie pełnego naładowania po zwiększeniu napięcia do 16V (bez ograniczenia prądowego) wykazuje jedynie lekkie objawy gazowania a prąd pobierany przez akumulator nie przekracza 0,6A.

    • @pablomarko2483
      @pablomarko2483 2 года назад

      zapewne liczy sie moc nie samo napiecie. czyli V * A. turaj by było 16x0.6 czyli bezpiecznie

  • @HeniekBmw
    @HeniekBmw 2 года назад +1

    Bardzo przydatny film. No to już wiem czemu nowy bosch silver wytrzymał tylko 2.5 roku, po tym czasie nawierciłem otwory i dolałem wody i wytrzymał jeszcze 1.5 roku i cela padła.

  • @arturzoa7069
    @arturzoa7069 2 года назад +1

    Aku trakcyjne 12cel*2V ładuje się napięciem max 29 V, i czuć intensywny zapach... Ubytki wody uzupełnia się centralnym systemem aquamatic. I trochę tej wody odparuje, ok 200 gramów / ładowanie. Dlatego trzeba tego pilnować. :)

  • @ukaszdabrowski4441
    @ukaszdabrowski4441 2 года назад +9

    Głos rozsądku! Brakuje mi jednak cały czas filmu, który pokazałby ubytek wody w czasie ładowania ~16,2V w akumulatorach o różnej konstrulcji (szczelne, z korkami, z odkręconymi korkami, )...

  • @kanalKjedendwa
    @kanalKjedendwa 2 года назад +4

    Jest rozwiązanie tego problemu. Trzeba ładować dużym prądem do 14,7 V a powyżej - 1 A, ale dłużej. Wtedy nie ma gazowania i utraty wody z elektrolitu. Czyli ustawiamy pierwszy program np 14,7 V i 10 A a jak już prąd zejdzie do 1A to ustawiamy 16,2 i 1 A. Trwa to znacząco dłużej, ale jest bezpieczne dla każdego akumulatora. Od lat stosuję taki program i nie mam utraty poziomu elektrolitu.

    • @robhalford6051
      @robhalford6051 2 года назад +2

      Jest to jedna z metod dobrego ładowania. Najważniejsze by być świadomym wykonywania czynności przy akumulatorze, poporta odrobiną wiedzy. Większą krzywdę zrobi niedoladowanie rozładowanego aku niż ładowanie nawet ponad 16,2V. Tak trzymaj. Gratuluję profesjonalnej opieki nad pacjentem;)

  • @MarianBobolny
    @MarianBobolny 2 года назад +7

    Trzeba było sprawdzić, ile wody ubyłoby przy krótszym ładowaniu, do 4h ładowania z napięciem 16,2V.

  • @arktossubaru9886
    @arktossubaru9886 2 года назад +4

    Z starej szkoły pamiętam, jak uczyli żeby ładować akumulator co najmniej 20 godzin prądem dostosowanej do pojemności akumulatora, ale chyba to dotyczyło starej konstrukcji akumulatora

    • @Zbignief
      @Zbignief 2 года назад +2

      Ale zwykły kwasiak niczym się nie różni od tych starych

  • @rafalf1358
    @rafalf1358 2 года назад +2

    Oglądamy i słuchamy:)

    • @starywiarus4177
      @starywiarus4177 2 года назад

      Podobają mi się Pańskie instruktaże Proszę więcej o doładowaniu nowych typów EFB AGM zamontowanych w samochodzie.Pozdrawiam

  • @1964Orzel
    @1964Orzel 2 года назад

    przejezdzalem w sobote obok was ale mieliscie juz zamkniete :D bede kiedys to wejde tak dla zasady :D pozdrawiam!

  • @amatorkombinator
    @amatorkombinator 2 года назад +19

    Nie zapominajmy, że ładujemy prądem, a nie napięciem. Napięcie jest tylko nośnikiem natężenia więc niekiedy 0,5A przy 17V jest mniej szkodliwe, ale skuteczniejsze niż 2A przy 16V, a o tym decyduje i tak rezystancja oraz inne warunki czyli nie do końca tylko my 😜 Do czego dążę zapominając co wyżej napisałem 😉 Po prostu jak zdarzył się taki przypadek to uzyskujemy referencyjną gęstość elektrolitu 1,28 i koniec, a jak to wymaga tej ciemnej strony podejścia to miejmy to na uwadze, że nie zawsze to zdrowa metodyka, ale niekiedy konieczna. Poza tym starajmy się nie rozładowywać tak głęboko akumulatorów to nie będzie konieczne takie wymagające ładowanie. Lepiej częściej i delikatniej doładowywać niż doprowadzać do takiego stanu. Ot tylko albo aż tyle 😉 Jeszcze lepiej podskoczyć wyżej technologicznie i brać mniej wymagający, a zarazem lepszy AGM zamiast "zwykłych" 😜 Nie bądź jak wszyscy, wybierz mądrzej, wybierz AGM 😉

    • @artineogda
      @artineogda 2 года назад +12

      Jeszcze lepiej podskoczyć wyżej technologicznie i brać mniej wymagający, a zarazem lepszy LiFePO4 zamiast AGM 😜 Nie bądź jak wszyscy, wybierz mądrzej, wybierz LiFePO4 😉

    • @szymonrekowski
      @szymonrekowski 2 года назад +1

      @@artineogda dobre 😉

    • @amatorkombinator
      @amatorkombinator 2 года назад +1

      @@artineogda absolutnie w rzeczy samej aczkolwiek nie dajmy się aż tak zwariować i miejmy z tyłu głowy jeszcze względy ekonomiczne jednostek, na to przyjdzie jeszcze też czas. Niech społeczeństwo się pierw oswoi z AGM, bo na razie to większość jeszcze zapiera się rekoma i nogami, a co dopiero LiFePO itp 😜

    • @hossekostja
      @hossekostja 2 года назад +2

      Akurat 17V i 0.5A świadczyłoby o uszkodzeniu. Ładowanie powinno być zakończone kiedy napięcie przestanie wzrastać mierzone 3 krotnie w odstępie 1godz. A prąd będzie przy tym nie większy niż 0.02C. Sama wartość napięcia też nie jest wyznacznikiem naładowania i zależy od dodatków oraz tego jak mocno steżonym kwasem producent zalał akku. Ciągle ładowanie na 16V nie ma najmniejszego sensu nawet wcale nie pomoże o ile ładowanie jest ok.
      Co innego akumulatory do pracy cyklicznej, te należy nieco wyżej podładować niż 14.4v z alternatora

    • @amonra4046
      @amonra4046 8 месяцев назад

      @@hossekostja Mam prostownik z marketu i pokazuje napięcie ładowania 13.4V A mam też stary peerelowski prostownik gdzie można ustawić wartość napięcia ładowania. Jak zacząłem jego używać zima do ładowania aka wartością 15.4V to ako odżyło. Zresztą po co ja to pisze 🙄🙄

  • @cyklista99
    @cyklista99 2 года назад +1

    Dzień dobry, myślę że niezła burza się nakręciła. Oglądam prawie wszystkie filmiki na tym kanale i wyciągam swoje wnioski jakie autor chciał przekazać i jak narazie wychodzi mi to na plus. Jestem kierowcą od 30 lat i na moich dotychczasowych doświadczeń jest prawdą że o aku. Trzeba dbać i posłuży dłużej. Miałem jeden o którego niedbałem i posłużył 3,5 roku. Nie był katowany czyli nigdy nie był rozładowany na max, każde odpalenie samochodu wiązało się przynajmniej 30 minut jazdy czyli super alternator na bieżąco doładowywał zużytą energię. Obecny aku. Mam z rocznika 19go i robię doświadczenia które zdobywam na tym kanale I wychodzi na to że jest dużo prawdy a mianowicie pierwsze ładowanie i przegląd po za pojazdem zrobiłem po pół roku eksploatacji i wyszło że napięcie było 12.4v, niski poziom lektrolitu a gęstość na poziomie 1.25g. Po uzupełnieniu płynów i naładowaniu oraz od siarczaniu gęstość powróciła do 1.28g. robię to 2-3 razy w roku okazało się że kolejne ładowania były kosmetyczne ponieważ gęstość utrzymuję prawie cały czas ta tym samym poziomie czyli od 1.27g do 1.28g. Ładunek jaki mi aku. przyjmuje to jest max do 7ah. I jestem cholernie ciekawy ile jeszcze posłuży.
    P.s. Jak padnie mi aku poinformuję P. Roberta jak długo mi służył i czy jego rady były słuszne czy nie, pozdrawiam.

    • @tomaszjar541
      @tomaszjar541 2 года назад +2

      Rozładuj do 10,5V C20 i wtedy będziesz jeszcze bardziej pewien ile ma w sobie Ah (sprawdzisz ubytek pojemności). Pzdr

    • @cyklista99
      @cyklista99 2 года назад

      @@tomaszjar541 Znam tą metodę sprawdzenia aku. Nawet mam możliwość zrobienia tego tylko nie chcę. Pracowałem w pewnym serwisie samochodowym i byłem kontrolerem jakości między innymi Sprawdzałem w samochodach aku. Była nota że rozładowanie bodajże do 12.05v zachodzą nie odwracalne zmiany w aku. Nie pamiętam całej tej noty bo to było ładne parę lat wstecz. W teście wyszło że ma jeszcze piękny prąd rozruchowy około 6% mniej od deklarowanej więc na 3letni aku chyba dobrze.

    • @tomaszjar541
      @tomaszjar541 2 года назад +1

      ​@@cyklista99 Może chodziło o pewną grupę akumulatorów, producenta? To trochę dziwne by nap. 12,05V powodowało nieodwracalne zmiany. Każdy aku chociaż nie głębokiego rozładowania ma swoją kartę techniczną/specyfikację. Są tam podane dane i wielkości odnośnie ładowania i rozł. Zasadniczo powinien taki aku wytrzymać spokojnie rozładowanie C20 do 10,8V w temp. wzorcowej 25st.C i nie powinno to wpłynąć na jego dalszą stabilność pod warunkiem, że taki rozładowany aku naładujemy właściwie i do pełna. Główną przyczyną szybszego zużycia aku jest pobór prądu przy małym natężeniu i niskim napięciu odcięcia. Odwrotnie możemy rozładowywać wyższym natężeniem do niższych napięć ale tak by nie przekraczać przypisanych parametrów. Dalej to warunki pracy w niskich lub zbyt wysokich temperaturach, nieodpowiedni algorytm ładowania, nieodpowiednie i niewłaściwe/niepełne naładowanie aku - brak przywrócenia stanu sprzed rozładowania; wady konstrukcyjne aku i słabej jakości materiały wew aku, no i niewłaściwa eksploatacja. Zgodzę się na pewno, że aku standardowy powinien być więcej ładowany czy doładowywany jak rozładowany do min. Obowiązuje tu zasada zdroworozsądkowa by traktować akusy zgodnie z ich przeznaczeniem., Nie mniej jednak każdy aku raz na jakiś czas dobrze jest rozładować co przywraca mu pewną świeżość/regenerację. Co więcej przed rozładowaniem obowiązkowo należy aku naładować nawet celem sprawdzenia ile jeszcze (bez ładowania) zostało ładunku w częściowo rozładowanym aku. Często się obserwuje jak popularni youtuberzy/akumulatorowcy nieświadomie niszczą swoje akusy przez dość dziwne czasami nielogiczne testy, a później narzekają na kondycję aku. Czyli np. rozładowywują aku poszczególnym urządzeniami zapominając o kolejnym właściwym pełnym odbudowaniu ładunku i sprawności aku przed kolejnym testem rozładowania i nie tylko. Ładują też swoje akusy dowolnym natężeniem nie zwracając szczególnie uwagi na krzywe ładowania zgodne ze specyfikacja - tak z obserwacji.
      Myślę, że to napięcie 12,05 wynikało z granicznej, którą jeszcze w jakiś sposób mógłby poradzić sobie alternator w odniesieniu do średniego odbudowywania ładunku w aku. Pewny na 100% nie jestem ale coś w tym musi być. Każdy producent i firma korzystająca z ich produktów zabezpiecza się na wypadek no właśnie - szybszego niekontrolowanego zużycia części:)) Swoją drogą aku akumulatorowi nierówny i każdy ładuje się inaczej. Z akumulatorami starszymi sprawa pogłębia się jeszcze bardziej i proces odbudowy energii jest coraz trudniejszy.
      Tak czy inaczej pilnując swojego aku - jego napięcia (nawet tego 12,05)/ stanu itd. powodujesz, że będzie ci służył dłużej i to jest dobre:) Pozdrawiam.

    • @cyklista99
      @cyklista99 2 года назад +1

      @@tomaszjar541 dzięki za info, jestem pod wrażeniem tak dokładnego napisania swojej myśli. Tak jak napisałem było to parę lat w stecz i myślę że może chodziło o to żeby aku. Był sprawy w 100% bo jak wiemy każdy ma swoją liczbę rozładowań. Nawet P. Robert ( w innym filmie) podawał że czym bardziej rozładowany aku np. do 80% ma większy wpływ na żywotność aku. niż do 20% a jest proporcjonalne do gęstości elektrolitu i postanowiłem przy obecnym aku. pilnować gęstość jak najbliżej optymalnej. Zobaczymy jak będzie. Na pewno dam znać za jakiś czas czy to miało sens oby za parę lat:)).

    • @tomaszjar541
      @tomaszjar541 2 года назад

      @@cyklista99 Chętnie o tym przeczytam:)

  • @jakublis4560
    @jakublis4560 2 года назад +14

    Czyli to całe wysycanie wysokim napięciem, mające na celu uzyskanie wysokiej gęstości elektrolitu, to niekoniecznie powrót siarki z płyt do elektrolitu, tylko w dużym stopniu wyparowanie wody (i zagęszczenie elektrolitu).

    • @amatorkombinator
      @amatorkombinator 2 года назад +4

      Nie koniecznie. Wycycasz tylko jak musisz, nie za każdym razem. Tak, część wody ubywa, ale jak trzeba się pastwić nad akumulatorem aby uzyskać referencyjną gęstość 1,28. Sprawny i odpowiednio traktowany akumulator takiej metodyki nie wymaga, bo uzyskuje referencyjną gęstość bez stosowania tej ciemnej strony metodyki ładowania 😉 Latem w aucie też ubywa ta woda, bo naturalną koleją rzeczy jest, że odparowuje z czasem 😉

    • @oborobo6561
      @oborobo6561 2 года назад +5

      @@slowdiesel1044 to czekaj aż ci rozsadzi baterie i kwasem zaleje całą komore silnika

    • @wojteknowak9514
      @wojteknowak9514 2 года назад

      @@slowdiesel1044 tak to mi wysadziło to magiczne oko jak mechanik gdzieś przytrzasnął wężyk odpowietrzania. Kwas był na połowie komory silnika.

    • @wojteknowak9514
      @wojteknowak9514 2 года назад

      @@slowdiesel1044 nie wiem czy najnowsza bo to był samochód Renault Megane 2 kombi 1,5dci z 2008roku a akumulator centra futura i właśnie do tych bocznych otworków był podłączony wężyk odprowadzający opary z akumulatora. Wężyk się kończył na dolnej części zderzaka.

  • @kamilwegrowski3106
    @kamilwegrowski3106 2 года назад +3

    O i le pamiętam to mówiłeś o czasie max 4h ładowania takim napięciem. I ja się do tego stosuje a raczej mój CTEK 🙃

    • @fotil
      @fotil 2 года назад

      To samo pamiętam od 4 do 6 h na 16v a tu 24h na 16

  • @dziekujeci980
    @dziekujeci980 Год назад

    Tu mi brakuje słów takich:
    1:45 Jony kwasu siarkowego (zamiast cząsteczek)
    2:00 następuje elektroliza (zamiast rozkładu cząsteczek wody)
    5:40 wzrasta gęstość elektrolitu.
    7:00 elektrolit jest żrący.
    Dziwne 14.4 V zdało mi się napięciem z alternatora a w materiale pada 14.7 V
    Dobrze co do czepiania się słów i słownictwa to groziła mi pała na pierwszym semestrze chemia a na drugi miałem 4 a w kolejnych latach to z chemii to same 5 miałem.
    Potem to tylko mr akumulator na YT mnie łączy z chemią ( pozdrawiam ) i w wielu innych materiałach usłyszałem te słowa jako podstawowe wielokrotnie.

  • @inspektorelektron
    @inspektorelektron 2 года назад +3

    No, z tym ubytkiem wody to jak widać poważna sprawa ... nie sądziłem, że jest to aż tak bardzo widoczne na wadze.

    • @Kubakolarz2
      @Kubakolarz2 2 года назад

      No właśnie i co wtedy zrobić? Jeśli dolejemy wody żeby uzupełnić masę to gęstość znów się obniży. Chyba, że naładujemy na więcej jak 1,28 i potem spadnie do zakładanej wzorcowej gęstości?

    • @TheBlobik
      @TheBlobik 2 года назад

      @@Kubakolarz2 Teoretycznie trzebaby znac mase fabryczna akumulatora, bo przeciez tak w 100% szczelne to one prawie nigdy nie sa - a jesli tylko powietrze moze dostac sie do srodka, to znaczy ze on bedzie mial w sobie po latach wiecej wody. Kwas siarkowy jest higroskopijny, wiec na moj rozum powinien stopniowo sie sam rozrzedzac

  • @jacekm
    @jacekm Год назад

    Robert, rzeczowo i konkretnie, a jeśli to tylko kilka godzin potrwa ok 8h to tragedii nie będzie chyba co...?. 16,2V i 10A dla 12V/100Ah. Oczywiście stan elektrolitu kontrolować i wodą destylowaną uzupełniać . Pozdrawiam.

  • @faraon2618
    @faraon2618 2 года назад +2

    i pamiętajcie jak już odkrecicie korki to musicie przyświećić czy kwas pokrywa płyty najlepiej zapalniczką świecić :-)

    • @dziekujeci980
      @dziekujeci980 Год назад

      Mój znajomy zrobił taką elektrolizę że akumulator mu eksplodował. Więc zapalniczki do tego nie trzeba.

    • @jacekm
      @jacekm Год назад

      ​@@dziekujeci980 zrobił elektrolizę, wodór z tlenem parował na maxa, ruszył klemą lub krokodylem od prostownika na słupku, poszły iskry i bum. U kolegi w ciężarówce kombinowali majstry i zaiskrzyli, a akurat gazy wyszły i było bum....😮

  • @patptys3977
    @patptys3977 2 года назад +6

    Zdrowy naładowany akumulator ma gęstość najwyżej 1,26. 1,28 to tylko w teorii i przez krótką chwilę po odłączeniu ładowarki. Ogólnie 1,28 to ostateczna granica bezpieczeństwa. 1,29 lub 1,3 to zczernienie płyt momentalnie na oczach i Aku kaput. Robiłem takie eksperymenty w młodości. Nikt normalny na umyśle nie powinien ładować kwasiaka powyżej 14,4 volta. No chyba, że koniecznie chce go szybko zniszczyć w celach ekperymentalnych. Dążenie do mitycznych 100% pojemności, idealnej gęstości NIC nie daje! Podobnie manewry z aerometrem w dłoni i kombinowaniem z wodą i kwasem - pewny przepis na zniszczenie akumulatora. Można co najwyżej odrobinkę wody destylowanej dolać aby gołe płyty nie sterczały. Ale prawda jest taka, że jak nawet się to zrobi to nie poprawi to pojemności, nie przywróci młodości, ani wigoru. To tylko pudrowanie trupa, niewielkie przedłużenie okresu eksplatacji skoro tak się stało - ubyło znacząco wody, to jest źle. Ekperymentując z napięciami 16 V i pozostawienie w nieodpowiednich warunkach bez nadzoru to dodatkowe ryzyko ekslozji wodoru. Rozumiem, że ten filmik to taki satanistyczny marketing aby zachęcić do ekperymentów które zakończą się kupnem nowego akumulatora?

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 2 года назад +8

      ,,Zdrowy naładowany akumulator ma gęstość najwyżej 1,26. 1,28 to tylko w teorii i przez krótką chwilę po odłączeniu ładowarki'' Nie wiem jakie i jak ładujesz akumulatory, że takie rzeczy wypisujesz zostałeś do tego na siłę zmuszony, czy co?Nie można tak manipulować faktami.Dalsza część twojego wpisu też raczej należy zaliczyć jako wielkie nieporozumienie.

  • @kamil004
    @kamil004 2 года назад +3

    Jak zawsze super odcinek ;)
    Malo tego, dowiedzialem sie czegos waznego i zrozumialem kolejna mala cegielke do procesu ladowania. Dzieki

  • @LukaszU
    @LukaszU 2 года назад

    Świetny filmik. Jak zwykle...;)

  • @sebczajna700
    @sebczajna700 2 года назад +8

    Czyli test poranka powinien mieć teraz poważny update? „Nie starajmy się tak mocno rozładowywać akumulatorów” - a były rozładowane do 10 V więc wtedy wiele ładowarek odpadło. Zróbmy test przy rozładowaniu akumulatora do 12V gdzie wychodzi gdzieś 25% jego naładowania i naładujmy jeszcze raz traktując jako ładowanie sezonowe przed zimą/latem. Pozdrawiam

    • @tomaszjar541
      @tomaszjar541 2 года назад +2

      oj to napięcie to chyba już mocno rozładowany akus:) Ale zgadzam się z kolegą, że lepiej nie rozładowywać do takich skrajnych napięć, no chyba że samo się tak stanie. Pzdr

    • @EkoKolo_Katowice
      @EkoKolo_Katowice 2 года назад

      u mnie po rozładowaniu żelowego czy AGM obciążeniem C10 do 10,5 V daje taki efekt że po godzinie ma już 12,4V . Żeby zostało 10 V to trzeba się mocno postarać .

    • @sebczajna700
      @sebczajna700 2 года назад

      @@EkoKolo_Katowice proponuje zapoznać się ze starszymi filmami na kanale mr. Akumulator gdzie słynne testy prostowników i ładowarek występowały w cyklu „test zimnego poranka” - stąd pochodzi mój komentarz i kontekst wypowiedzi. Pozdrawiam

  • @rafaelk1390
    @rafaelk1390 2 года назад +2

    Ostatnio z ciekawości przeglądałem instrukcje obsługi ładowarek np cetek tam max 15,8V max 1.5A max 4 godziny, ładowarka Victorion max 16,2 max 1.2A max 1 godz. Robertowi ostatnio wysłałem proste schematy jak przerobić zwykły prostownik aby na wyjściu było napięcie stabilizowane. U niego na FB też wstawiłem

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 2 года назад +3

      Bywa i tak szczególnie w starszych akumulatorach, że akumulator nie przyjmuje już prądu i po prostu już się nie ładuje.Prąd przestał płynąć przy napięciu powiedzmy 15,5V ładunek władowany wyrażony w Ah stanął na 70Ah w akumulatorze 100Ah jak myślisz akumulator jest wystrczający naładowany?.Podkręcamy napięcie do 16,2V i o dziwo prąd zaczyna znowu płynąć w czasie ładowania /doładoowania z podkręconym napięciem do np.16,2V władowany ładunek podskoczył do 100Ah.
      Jak ma ten ładunek podskoczyć chociażby do 90Ah jak prostownik z napięciem 16,2V i prądem 1A wysycał tylko 1 godzinę.
      Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie co jest lepsze niedoładowany akumulator w sensie z dużo mniejszą pojemnością, czy lekko przeładowany?, ale za to z pojemnością tak bardzo ważną przy zimowych porannych rozruchach silnika diesla gdy temperatura za oknem wynosi minus 25stC.
      Fabryka nalewa elektrolitu do akumulatora wystarczjąco dużo (ze sporym zapasem) aby wystarczyło go na cały czas normalnej eksploatacji w aucie ze sprawną instalacją elektryczną i kilkoma w razie czego ładowaniami prostownikiem.Kto ma taką potrzebę codziennego ładowania, czy raz na tydzień niech kupuje dużo droższe akumulatory żelowe lub AGM.
      Ostatnio mało kto myśli o pojemności większość przejmuje się tylko ubytkiem wody i ostatnio wypromowany został mit, że wyżśze od 14.4V napięcie zabija akumulator z płynnym elektrolitem.

    • @rafaelk1390
      @rafaelk1390 2 года назад +2

      @@Tadek-n3g Skoro myślisz, że stary akumulator który na nalepce ma 100Ah będzie miał cały czas taką samą pojemność po kilku latach to pogratulować. Jesteś pewny, że podskoczy do 100Ah? Stary akumulator i dość mocno rozładowany potrzebuje dłuższego ładowania i to nie podlega dyskusji. A powiedz mi skoro w samochodzie masz napięcie 14,4V - 14,8V i robisz codziennie dłuższe trasy np 40km i odpalasz auto 4 razy na dzień to co ile doładowujesz akumulator prostownikiem napięciem 16,2V raz w miesiącu, raz na kwartał?, chyba często skoro 14,4V nie naładuje akumulatora do odpowiedniej wartości i cały czas masz niedoładowany.
      Do tego prostownik ze sklepu na bazie transformatora, mostka prostowniczego i ściemniacza do żarówek nie gwarantuje, że skończy ładować do napięcia 16,2V , może przekroczyć tą wartość i to o kilka V jak to można zauważyć na innych filmach na YT. Więc stabilizacja napięcia jest potrzebna. A kto jakim napięciem chce to jego decyzja.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 2 года назад

      @@rafaelk1390 Swoje pytanie czemu tak jest, że akumulator w aucie jest tak dobrze ładowany przy napięciu 14,4V musisz skierować do alternatora.
      Co do przytoczonej przeze mnie wartości 100Ah nie chodzi tyle o rzeczywistą oszacowaną pojemność chodziło mi bardziej o uzupełnienie/władowanie do akumulatora takiej pojemności przez prostownik, ładowarkę.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 2 года назад

      W linku mój króciutki filmik jakim prądem potrafi ładować alternator w tym wypadku zaraz po uruchomieniu auta wartość poniżej zera to ładowanie akumulatora myślę, że dochodzi nawet przez moment do 50A.ruclips.net/video/gp4yXCjtxU0/видео.html

    • @rafaelk1390
      @rafaelk1390 2 года назад

      Zgadzam się z Tobą że alternator przez chwilę ładuje dużym prądem ale to tylko przez chwilę. Co skraca czas ładowania. Co do ładowania starych akumulatorów to ładowanie impulsami np 2 sekundy ładuje , 2 sekundy nie ładuje napięciem 15.8V prądem 5A. Podobnie robić cetek pobudza to akumulator a mniejszy ubytek wody.

  • @zdenekzalis5916
    @zdenekzalis5916 2 года назад +5

    Nie kupię baterii bez wtyczek. Właśnie z powodu zagęszczenia elektrolitu i późniejszej korozji chemicznej. Bateria bez wtyczek to duży chwyt marketingowy dla producentów baterii. Gwarantuje krótszą żywotność baterii lub większe zyski.

    • @TheBlobik
      @TheBlobik 2 года назад +1

      "Wtyczek"? w sensie, bez korkow (zakretek) ?

  • @adip1927
    @adip1927 2 года назад

    Witaj. Zdrowka. Zycze.

  • @pawew4871
    @pawew4871 2 года назад

    Wodę można uzupełniać. Troszkę można przeładować aku ale nie dużym prądem. Czyli jeśli już lądujemy aku 10 godzinę prądem q10 to warto wtedy zmniejszyć prąd nawet do 1-1.5 ampera czyli przy typowym aku 70 Ah to jakieś q1 czy q2.

  • @pifi7719
    @pifi7719 2 года назад +3

    Nie ma korków to jest problem. No i po co tak gazować?

  • @182mcg1
    @182mcg1 Год назад

    Po wypadku gdzieś było zwarcie akumulator rozładował się do 4V akumulator nowy 2 tygodnie 80ah 740A podłączyłem go do ładowarki z Lidla 4A ale omijając procesor kontrolujący lądowanie, napięcie na stykach ładowarki 16.28V, akumulator do osiągnięcia tego napięcia bez gazowania był podłączony 6 dni dziś sprawdziłem testerem jego stan...
    840A 12.91 V 3.31m ohm

  • @paweszadkowski1510
    @paweszadkowski1510 2 года назад +3

    Test jest nierzetelny! Dokładność na wadze co do jednego grama a akumulator przed ładowaniem zważony z korkami na słupkach a po ładowaniu już bez więc już po tym bez ładowania nawet kilka gram ubyło na samym niedokładnym ważeniu.

  • @dziuplagaragebymaverickgpa
    @dziuplagaragebymaverickgpa 2 года назад +2

    proszę w miniaturce nie robić czerwonych ramek bo nie widać czy film był już oglądany czy nie

  • @mowca100
    @mowca100 2 года назад +6

    Prosiłbym o odpowiedź. Czy mam rozumieć że to co do tej pory było przedstawiane na tym kanale w kwestii wysycania i osiągania zalecanej gęstości 1,28g/cm3 to było niewłaściwym działaniem? Co się stało że przestawiasz sprawę zupełnie inaczej niż do tej pory. Inaczej niż można przeczytać w podręcznikach i skryptach szkół wyższych.
    Rzeczą ludzką jest się mylić ale wiedza jaka jest przekazywana od kilkudziesięciu lat jest w tej materii taka sama a budowa i działanie zwykłych akumulatorów kwasowych się również od kilkudziesięciu lat zasadniczo nie zmieniła.
    Może to zabrzmi mocno, ale kolego tracisz twarz i wiarygodność.

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  2 года назад +6

      Pozwolę sobie stwierdzić, że zupełnie nie zrozumiałeś filmu, a szkoda, bo przekaz wydawał się dość prosty, ale spróbuje wyjaśnić. W tym filmie zaprezentowałem jedynie to, że podchodząc do ładowania ślepo "tylko 16.2V" można wyrządzić akumulatorowi szkodę, jeśli nie zachowa się pewnych zasad, jak np. ograniczenia czasu ładowania, uzupełnianie wody jak można, nie przekraczanie progu gazowania jeśli się ma akumulator smf.
      U mnie się nic nie zmieniło, nadal ładuję jak ładowałem, ale do kanału dochodzi mnóstwo nowych osób, którym należy się wiedza na poziomie "podstawowym".
      Jeśli dla Ciebie informowanie ludzi, zwłaszcza początkujących o potencjalnych zagrożeniach jest utratą twarzy, to niech tak będzie, mogę stracić nawet i plecy.
      Robert

  • @darwinek1988
    @darwinek1988 5 месяцев назад

    Witam Mam pytanie Jaki wybrać prostownik z rozruchem do ładowania akumulatorów w ciągniku c-360

  • @michawyzlic1099
    @michawyzlic1099 2 года назад +1

    Ciekawe.

  • @bsplol2556
    @bsplol2556 2 года назад +1

    Kolejna lekcja i znów wiemy więcej 👍

    • @mowca100
      @mowca100 2 года назад +1

      Raczej mniej. Przecież mrAkumulator tym filmem wycofuje to co do tej pory przedstawiał.

    • @m.2817
      @m.2817 Год назад

      @@mowca100 Racja, ja już nic z tego nie wiem.

  • @kamilbogus
    @kamilbogus 2 года назад +1

    Super kolejny Dobry odcinek

  • @tomeniek1162
    @tomeniek1162 2 года назад

    Spoko koleś

  • @wsip82
    @wsip82 2 года назад

    Lecę po akumulator, prostownik i siadam do oglądania!

    • @piotrpiotr1775
      @piotrpiotr1775 2 года назад +4

      Po obejrzeniu odłożysz prostownik na półkę i pójdziesz kupić ładowarkę :)

  • @Dedis87
    @Dedis87 2 года назад

    Świetny (jak zawsze) film! Zastanawiam się czy mogę "na stałe" zainstalować mojego stefpola 516 (fabryczny przełącznik między 14,4 14,9 i 16V) na nastawie 14,4 do ładowania akumulatora przyczepy kempingowej w trakcie podłączenia do 230V Na polu kempingowym (to może być kilka dni pod rząd). I jaki wtedy amperarz ustawić? (trzymać się zasady 1/10 pojemności?)

  • @karolkuich
    @karolkuich 2 года назад +3

    Ja proponowałbym ustawienie prądu ładowania na 1/20 i zakręcenie korków. Ja mam zawsze korki zakręcone podczas ładowania a odkręcam tylko dla inspekcji i sprawdzenia gęstości. Pozdrawiam.

    • @szymonrekowski
      @szymonrekowski 2 года назад

      Fajne podejście, też tak myślę, tylko czasami problem z czasem😉

  • @zawleczka88
    @zawleczka88 10 месяцев назад

    Witam mam pytanko bo chce se naładować akumulator przed zimą samochodowy bez korków.. i mam ładowarke stef pol 516 która ma możliwość ustawienia ładowania 16.2v i jest możliwość ustawienia natężenia (Amper) akumulator to ma pojemność 74 ah i nie jest mocno rozładowany bo diesel 1.9tdi pali na strzał.. ma jakoś 12.4 12-6V chodzi o to że nie chce se pogorszyć tym ładowaniem 16.2v i mogę dać tryb 14.9v z góry dziękuję i czekam na kolejne filmy bo bardzo lubię pana słuchać i nabierać wiedzy.. pozdrawiam

  • @dziekujeci980
    @dziekujeci980 Год назад

    Ja tak robię że 5W panelem solarnym ładuje akmulator 24h/7/365 bezpośrednio w aucie. (Z regulatorem oświetlenia świateł do jazdy dziennej który w sytuacji naładowania do 13.8v dokonuje przełączenia w histerezie do 13.5v )
    W sumie ciekawe czy w tej sytuacji może następować jakiś proces degradacji akumulatora?
    (Dokonuję do tego 2x w roku ładowania 48h napięciem do 14v (18v z żarówką daje 14v przy 0.1A )

  • @aleurwal2000
    @aleurwal2000 2 года назад +4

    a co jesli akumulator jest bezobsługowy i nie da sie dostać do środka? wiadomo można wiercić ale jesli sie nie da to co? akumulator na szrot po paru takich ładowaniach?

    • @tomliu2188
      @tomliu2188 2 года назад +2

      dokładnie o to chodzi

    • @radoslaw8444
      @radoslaw8444 2 года назад +2

      Taki akumulator ma napisane w instrukcji , ładować napięciem max 14,4v. Lub 14,6 v

  • @dominikkozowski3378
    @dominikkozowski3378 2 года назад +11

    Drobna uwaga, bo się tu masło maślane robi. "Ładujemy prądem o napieciu (...)". Ten skrót myślowy brzmi nieprofesjonalnie. To wręcz błędne stwierdzenie. Prąd to prąd, a napiecie to różnica potencjałów. Ładujemy prądem o wartości X przy napięciu Y brzmi zdecydowanie lepiej i prościej w odbiorze dla mniej wtajemniczonych.
    Poza tym świetny materiał! Pozdrawiam

    • @kamilwegrowski3106
      @kamilwegrowski3106 2 года назад

      Napięcie to: zdolność elektronów do wykonania pracy. Taka jest prawidłowa definicja.

    • @inkoguto69
      @inkoguto69 2 года назад +4

      czyżby profesjonalni teoretycy ? ;)

    • @dominikkozowski3378
      @dominikkozowski3378 2 года назад

      @@kamilwegrowski3106 zaciąga to od definicji SEM. W istocie nie umniejsza temu co napisałem, bo tamta definicja jest prawidłowa.

    • @kamilwegrowski3106
      @kamilwegrowski3106 2 года назад

      @@inkoguto69 Hi hi jestem też praktykiem.

    • @dominikkozowski3378
      @dominikkozowski3378 2 года назад

      @@inkoguto69 nie krępuj się, jeżeli masz coś mądrego do dodania :)

  • @182mcg1
    @182mcg1 Год назад

    A i jedno pytanie samochód honda cr-v 1.6 i-dtec ładowanie podczas uruchomienia samochodu to 14.8v później spada do 12.9v i oscyluje pomiędzy 12.6v do 13.6v w momencie włączenia świateł skok do 14.7v.
    Mysle że alternator jest w porządku bo w garażu powiedziano mi że do wymiany

  • @marekabramis1580
    @marekabramis1580 2 года назад

    Witam,jaki akumulator by Pan polecił do małej fotowoltaiki z wyjątkiem litowych?

  • @mariuszizydorczyk2659
    @mariuszizydorczyk2659 2 года назад +1

    Z tego co ja pamiętam to napięcie 16,20v powinno być na samym końcu ładowania godzinę albo dwie

    • @wujekalfred15
      @wujekalfred15 2 года назад

      Też mnie tak uczono.

    • @fotil
      @fotil 2 года назад

      Coś często zmieniają definicje czasu ładowania na 16v raz 1-2h potem 4-6 a teraz 24h

  • @zizispontan
    @zizispontan Год назад

    Ładuje kilka razy po 3 godziny po 15v bez korków 77 amper akumulator. To moze byc?

  • @jmadej8280
    @jmadej8280 Год назад

    kupiłem akumulator OE MOLL EFB 74Ah 700A nowy czy ktoś mi powie dlaczego ma brudny elektrolit?

  • @lukeduke9304
    @lukeduke9304 2 года назад

    👍

  • @krzysztofwiczkowski6156
    @krzysztofwiczkowski6156 2 года назад

    Jedno jest pewne. Bardziej świadomi Klienci wybiorą akumulatory z odkrecanymi korkami by po prostu dolewać wody destylowanej. To badanie z tego filmu jest super bo pokazuje ile mniej więcej tej wody ubywa i ile w prosty sposób przy pomocy strzykawki tej wody dolewać. Fajne jest też to, że MRAkumulator pokazał w jednym z filmów ile tego elektrolitu jest powyżej płyt w nowych akumulatorach. Dziękuję za te informację bo teraz przy pomocy kawałku papieru uda się doprowadzić do tego by poziom elektrolitu był równy we wszystkich celach. Wasze komentarze też są bardzo inspirujące, bo patrzycie na to zagadnienie z różnych perspektyw. Mam nadzieję, że ten film udostępnimy wielu ludziom, bo pokazuje co robić by akumulator dłużej nam służył. Pozdrawiam serdecznie Krzysztof Wiczkowski

    • @Venom-gs4nz
      @Venom-gs4nz Год назад +1

      niestety ale wiekszosc producentow kwasiakow produkuje bezobslugowe modele i jedyna metoda to rozwiercanie xd

  • @VEKYR900
    @VEKYR900 2 года назад

    cześć z Waldkiem rozmawialiście o PV i pompach o weszłeś na temat tych pomp gruntowych, a on ci przerwał... może coś się wypowiesz o co Ci chodziło w temacie o którym tam gadaliście, bo myślę że to mogło być istotne , w stosunku do tych powietrznych ... dzięki

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  2 года назад

      Przymierzam się do montażu takiej pompy na wiosnę jak ruszę z budową, za kilka tygodni zrobię materiał na te temat i nagram materiał z człowiekiem który używa pompy gruntowej. To dobry kierunek.

    • @VEKYR900
      @VEKYR900 2 года назад

      ​@@mrAkumulator o bo to chyba ciekawsze rozwiązanie jest. A jeszcze wspomniałeś o pompowaniu wody tym prądem z paneli. Załóżmy ze dałoby się zrobić taką małą instalację na 10 tys litrów wody. Żeby w dzień ją do góry pompować a nocą spószczać w dół. Uzyskanie różnicy np 5 m to nie jakiś duży problem. Tylko trzeba by policzyć np. prądnica 2kw , dla pieca i oświetlenia by starczyło. I jaki przepływ by musiał być aby te 2kw płynnie chodziły i czy te 10 tys litrów wody starczy na noc? czy może trzeba będzie 20 tys litrów? Myślałeś o czymś takim??

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  2 года назад

      Tak, planuję to zrobić u siebie na wiosnę/jesień 2022 :)

  • @pawel8990
    @pawel8990 2 года назад

    Witam możecie mi powiedzieć jak ładować aku Bosch silver S5 110ah, jest to akumulator bezopslugowy jedno na forum piszą że można napięciem do 16,2v na innym forum znów za mak14.4 v więc jak to z tym Aku jest

  • @krzy27
    @krzy27 2 года назад +4

    Coś mi się wydaje że dochodzisz do sensu ładowarek elektronicznych.

    • @szymonrekowski
      @szymonrekowski 2 года назад

      👍

    • @radoslaw8444
      @radoslaw8444 2 года назад +1

      Właśnie. Taki foxsur podbije do 15,2-15,6 v impulsowo i nie zagotuje.

  • @minimalistycznykonsument1690
    @minimalistycznykonsument1690 2 года назад +1

    Mnie to zagadnienie nurtowało od dłuższego czasu jak chodzi o akumulatory zamknięte. Kiedyś to była normalna rzecz, że podczas intensywnego ładowania prostownikiem woda odparowywała i się ją uzupełniało na bieżąco do odpowiedniego poziomu i była gitara. Jeżeli akumulator nie ma możliwości uzupełnienia braków, to założyć by można, że przypuszczalnie w domyśle powinna być dla takich akumulatorów dobrana metoda ładowania, które nie powodowała by intensywnego parowania, albo akumulatory były by tak szczelne, że nie miało by prawa z nich nic wyparować. To drugie twierdzenie wydaje się być utopijne. Prawdziwe zapewne będzie twierdzenie, że jak dojdzie do nadmiernego odparowania płynu z akumulatora i nie zostanie on uzupełniony, to zatraci on swoje właściwości prądowe i będzie się nadawał już tylko na złom :-)

  • @miroslawfrydrych
    @miroslawfrydrych 2 года назад +1

    Cześć, czy znajdę gdzieś rzetelne info o ładowaniu akumulatora zamontowanego w samochodzie, tj. ładowania aku bez odłączania klem. Mam ładowarkę CTek 5 i ma w zestawie taką szybko złączkę do ładowania. Jednak ma to sens przy ładowaniu aku podpiętego do auta, nawet na rysunkach w instrukcji ładowarki tak jest. Tylko czy to jest bezpieczne dla elektronik auta?

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 2 года назад +2

      Osobiście używałem Ctek MXS10 do ładowania akumulatora w aucie bez odpinania klem w trybie auto, AGM oraz Recond nigdy nie było żadnego problemu auto starsze z 2005 ultra nowoczesnych aut nie ładowałem bo to nie moja liga:)

    • @miroslawfrydrych
      @miroslawfrydrych 2 года назад

      @@Tadek-n3g ja w poprzednim starszym aucie też nie odpinalem, ale teraz trochę się cykam, bo auto nafaszerowane elektroniką. Zwykle lata w mieście, dlatego aku ciągle niedoładowane. Ale raczej będę odpinał klemę, żeby nie narobić sobie kuku 😉

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 2 года назад

      @@miroslawfrydrych Jak masz możliwość odpięcia klem to na pewno jest bezpieczniej.Jednak przy odpiętej klemie szybciej i moim zdaniem lepiej naładujesz prostownikiem nie inteligentnym jednak jak masz tylko Ctek5 to nie masz wyjścia.

    • @michafds8091
      @michafds8091 2 года назад

      Też mam ten kłopot i nie wiem czy dibrze robię. Ustawiam max nateżenie 1/10 poj aku + napięcie max 14.4-14.5v. Mam kulona 820. Aku ładuje w aucie bez odpinania klem (krokodylki podpinam do wyjścia w komorze silnika a akumulator jest w bagażniku). Co o tym sądzicie? W instrukcji auta jak byk pisze aby nie odpinać klemy (-) z akumulatora a boje się uszkodzić jakąś elektronikę w aucie ładując pod koniec niskim prądem przy no 16.2v... aku zwykły kwasowy

  • @inkwizytorr
    @inkwizytorr 2 года назад +1

    Hmm no cóż kupy się to wszystko nie trzyma wg mnie. Najpierw Pan Robert w wielu filmach twierdzi że akumulator jest naładowany dopiero jak mamy gęstość 1.28, później w wielu filmach wychodzi na to że żeby mię taka gęstość to trzeba trzymać aku pod napięciem około 16V przez dobre dobre kilkanaście godzin a teraz leci filmik że właściwie to z tym 16.2 to trzeba uważać, tak nie za długo bo woda odparuje.... no to odpowiadam: a no pewnie ze odparuje. Bo niby z czego wzrasta gęstość jak nie z ubytku wody? I właściwie to wychodzi na to że aku beż korków powinno się ładować mniej więcej jak Pan mówi kilka godzin po osiągnięciu 16v. Czyli nie ma co liczyć na 1.28 co jasno wychodzi z Pana filmów. Więc jak to jest z tym 1.28 Panie Robercie?

  • @robasjusi
    @robasjusi 2 года назад

    👍👍👍👍👍🔋

  • @mateuszx17x
    @mateuszx17x 2 года назад +1

    Istnieje taka możliwość że można dodać za dużo wody?

    • @tomek3397
      @tomek3397 2 года назад +2

      Będzie poprostu nadmiar wylatywać podczas lądowania na karoserię i będzie korodowac

    • @GenekLoska
      @GenekLoska 2 года назад +1

      Istnieje, co za dużo to nie zdrowo.

  • @dziekujeci980
    @dziekujeci980 Год назад

    Te napięcia ładowania akumulatora i kompensacja temperaturowa. To coś mi nie pasuje ...
    Na mój tok myślenia powinno być odwrotnie.
    Czyli dla temperatur wyższych obniżamy napięcie ładowania a dla niższych podwyższamy.
    Ale ja się mogę naprawdę mylić .

  • @krzysiekp4631
    @krzysiekp4631 2 года назад +1

    Czy częste (raz na tydzien)ładowanie "prostownikami" automatycznymi, typu Sena 4A marketowymi, w trybie zwykłym czyli kończąc ładowanie przy osiągnięciu 14,5V potrafi tak samo wytrącic wodę z elektrolitu? W przeciągu np roku lub dwóch.(Brak korków, nie mam jak kontrolować elektrolitu) Ładowanie wykonywane by stale utrzymać gęstość bliską 1,28. Dzięki, pozdrawiam 🖐

    • @pifi7719
      @pifi7719 2 года назад +1

      Nie ubywa zbytnio. Choć jak nie masz upływności to nie ma co nadgorliwie. Szkoda czasu.

    • @jpfx9470
      @jpfx9470 2 года назад

      Nie powinno zaszkodzić bo gazowanie zaczyna się od 14,8 v.

  • @Edhardd
    @Edhardd 2 года назад

    Czy to normalne że, mój akumulator latem ma 12,8v a zimną ma 12,3 v bez ładowania po zimnie latem ma 12,8v. Czy ogólnie jest jakoś nie doładowany? Gęstości nie sprawdzę.

    • @okkkk9922
      @okkkk9922 2 года назад +1

      To normalne, sprawdź tabele zależności gęstości od temperatury :)

  • @jozek3989
    @jozek3989 2 года назад

    Dzień dobry, kupiłem ostatnio ładowarkę Einhell CE-BC 10M i mam takie pytanie, dlaczego ona ładuje tak niskim napieciem jak 13V, max jakie widziałem to chyba 13.5V i było full.

    • @MH-vx1fo
      @MH-vx1fo 2 года назад +2

      Bo to bezpieczna wartość dla każdego typu akumulatora ołowiowego z punktu widzenia producenta ładowarki.Ładowarka zapomniana nie zepsuje akumulatora a producent uniknie sporów z klientem dotyczących szkody.

    • @szymonrekowski
      @szymonrekowski 2 года назад

      @@MH-vx1fo nie zepsuje ale i nie naprawi

    • @dominIKhs
      @dominIKhs Год назад

      Te 13,5V to napiecie juz po fazie ladowania, tzw float, ladowarka utrzymuje takie napiecie w celu wyrownania samorozladowania akumulatora.

  • @marcinz.6114
    @marcinz.6114 2 года назад

    Mam nowego banera lekko odkleiła się naklejona z góry i widziałem korki, czy powinienem tam zajrzeć jak będę doładowywał akumulator prostownikiem??? Czy skoro producent zakrył korki to dlatego żeby tam nie zaglądać, czy stracę gwarancję jeśli zajrzę??
    Panie Robercie chciałbym zakupić prostownik eltraf z pewnego źródła, ale nie macie ich w swojej ofercie, czy jest możliwość poszerzenia oferty o prostownik który mnie interesuje??

    • @mowca100
      @mowca100 2 года назад +1

      Pewne źródło to od producenta. A ten jest obecny na znanym portalu aukcyjnym pod nikiem jak nazwa firmy z dołączonym na końcu 55. Swojego Eltrafa właśnie w ten sposób kupiłem.

    • @marcinz.6114
      @marcinz.6114 2 года назад

      @@mowca100 zastanawiało mnie dlaczego jeden kosztuje 250 a drugi 360 zł. Jak widzę podejrzanie niską cenę to nabieram podejrzeń i nie kupuje u takich sprzedawców. Później poszukam tego przedajacego na alllledrogo 😁😁

    • @mowca100
      @mowca100 2 года назад

      @@marcinz.6114 To zależy od modelu i od sprzedawcy. W plastykowej obudowie są tańsze i inaczej wewnątrz zbudowane. Eltraf ostatnio zaczął wypuszczać prostowniki w metalowej obudowie bardzo fajnie, solidniej wykonane wewnątrz. Tomasz Hudy i Inspektor Elektron prezentowali jeden 15A tak właśnie zbudowany. Ja swoim 30A z rozruchem jestem zachwycony :). W stosunku do 15A (bez rozruchu) ma też lepiej wykonane zabezpieczenie przeciwzwarciowe - na bezpieczniku tzw. esce.

    • @marcinz.6114
      @marcinz.6114 2 года назад +1

      @@mowca100 tak wiem, dlatego szukam tylko żółtego z metalową, po teście Tomka się zdecydowałem że będę takiego szukał, ale właśnie ten model był w różnych cenach. Miałem kupić stefpol 9A ale po testach Tomka stwierdziłem że dorzucę trochę i kupię ten żółty Eltraf ale narazie na portalu nie mają go wystawionego

    • @mowca100
      @mowca100 2 года назад +1

      @@marcinz.6114 Piszesz do sprzedawcy/producenta to Ci wystawi aukcję. Nie trzeba szukać wystarczy poprosić :)

  • @tomek3397
    @tomek3397 2 года назад +1

    Kiedyś pisałem komuś w komentarzu że jak zagrzany samochód to mam trochę mniejsze ładowanie i odpowiedział mi że się nie znam i ma być takie samo cały czas xD edit:do aku nie trzeba lać przypadkiem wody demiralizowanej 7:41?

    • @mateuszx17x
      @mateuszx17x 2 года назад +3

      Woda destylowana nie zawiera minerałów

    • @tomek3397
      @tomek3397 2 года назад

      @@mateuszx17x nie jest przypadkiem tak że woda destylowana to zwykła przegotowana taka co z pokrywki skapuje podczas gotowania wody a demiralizowana to czysta chemicznie bez żadnych związków chyba że się mylę to sory

    • @amatorkombinator
      @amatorkombinator 2 года назад +8

      Zależy jaki samochód i alternator. . Jedne tak mają, że regulatory są z kompensacją, a jedne mają regulatory stałonapięciowe, bez kompensacji (kwestia podejścia inżynierów w danym okresie produkcyjnym) 😉

    • @mmllmmll22
      @mmllmmll22 2 года назад +2

      @@tomek3397 woda destylowana = demineralizowana

    • @Bobydewaststorodbytu
      @Bobydewaststorodbytu 2 года назад +4

      U mnie kiedyś w starej Vectrze A napięcie w lato spadało do około 13V podczas upałów,cała instalacja przetrzepana,mnóstwo nerwów,kombinowania a samochód jak i akumulator pracowały bez zarzutu tylko to ja niepotrzebnie szukałem problemu.Zawodówki do dzisiaj korzystają ze starych i nieaktualnych książek tłukąc każdemu rzeczy które już dzisiaj inaczej wyglądają.Mi wbijano do głowy 14.3V i nie było od tego wyjątków,dlatego szukałem jak debil ;)

  • @EkoKolo_Katowice
    @EkoKolo_Katowice 2 года назад

    Czyli krótko : nadgorliwość jest niewskazana .

  • @davidsanders9058
    @davidsanders9058 2 года назад +6

    Popatrz ,a myślałem,że dalej uparcie będziesz pokazywał ,że buzowanie aku, to miód malina,cieszę się,że ktoś Cię uświadomił.Wciągnąłeś w tę grę mnóstwo ludzi,którzy przewijali trafa ,sterydowali zabawki itp.Szacunek za zwrot akcji,ale za to ,że nie wyciągałeś wniosków z samodzielnie przeprowadzanych testów ,to wstyd.Dla mnie ten kanał był dla dzieciaków,albo fame.Może wreszcie zacznie być merytorycznie dopracowany.Pozdrawiam.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 2 года назад

      Musisz wybrać ładujesz szybko i z buzowaniem, czy ładujesz bez buzowania, ale 48h i więcej godzin.Buzowanie nie jest czymś tragicznym.Posiadałem akumulatory, które nie znają ładowania bez buzowania, a dożywały 8, a nawet 10,5 roku.Każdy ładuje jak chce i jednemu słabo się robi na widok kropli elektrolitu, drugiemu to normalka.

    • @davidsanders9058
      @davidsanders9058 2 года назад +1

      @@Tadek-n3g Znasz moje zdanie w tej kwestii,bo kilka razy się wypowiedziałem,być może Mazurek tez je czytał i czegoś się nauczył,albo pewniej dostał uwagi od dostawców -producentów i stąd ten odcinek.Wybacz ,ale tak jak już kiedyś wspominałem ,nie zamierzam się doktoryzować z ładowania aku (zwłaszcza tych zamontowanych w pojazdach silnikowych),dla mnie jest to temat zbyt banalny.Mam wystarczająco duże doświadczenie,żeby zadbać o aku w swoich pojazdach,a wiele lat w swoim życiu poświęciłem zasilaniom awaryjnym,pojazdom z nap.elektrycznym i wszelkim systemom ładowania.Sprowadzanie każdego aku do jakichś szablonowych parametrów ładowania nie ma sensu,dlatego lepiej dłużej i łagodniej,jak nie ma parcia na gwałt...że tak sexualnie zakończę.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 2 года назад +3

      @@davidsanders9058 Poświeciłeś wiele lat swego życia akumulatorom to musisz wiedzieć że akumulatora z płynnym elektrolitem nie zniszczy napięcie 16,2V i prąd1A.

    • @davidsanders9058
      @davidsanders9058 2 года назад +3

      @@Tadek-n3g napięcie o którym mówisz i prąd,to szablon,a szablonów nie ma,gdyby były,to ktoś wreszcie stworzyłby algorytm i mieli byśmy w pełni automatyczne ładowarki,które naładują szybko,bezpiecznie i skutecznie każdy akumulator,a tak nie jest.Przy takim napięciu nie można mówić o 1A odnosząc się do każdego przypadku.Kończąc te wywody,powiem jeszcze raz,16 V w akumulatorze eksploatowanym w pojeździe silnikowym nie jest potrzebne.Udowodnił to sam Mazurek wkładając rozładowany aku do swojego auta(jeśli dobrze pamiętam) .Podwyższone napięcie ładowania odświeżającego jest zalecane przez producentów,jeśli aku nie jest długi okres eksploatowane,a takich przypadków raczej nie mamy,albo prawie nie mamy w swoich pojazdach i nie jest,to szablonowe 16,2 w każdym przypadku, bo różni producenci podają ,,swoje,, wartości.Kanały które prowadzicie są w moim odczuciu kierowane do przeciętnego użytkownika pojazdu i powinny stawiać nacisk na ładowanie konserwujące,a nie hardkorowe buzowanie,bo akumulatorom słabszej kondycji,na pewno to nie pomoże,a w wielu przypadkach mocno zaszkodzi.Szczycenie się ile to energii żeśmy wcisnęli do akumulatora ,ma się tak ,jakbyśmy się cieszyli,że zmarnowaliśmy sto litrów wody napełniając butelkę z węża strażackiego.Silne gazowanie,to sygnał,że aku nie jest w stanie przyjmować w takim tempie dostarczanej energii,ale o tym wszystkim już mówiłem na kanale Tomka.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 2 года назад

      ​@@davidsanders9058 Wytłumacz to wędkarzowi, turyście, który przez weekend katował akumulator podczas wieczornych imprez integracyjnych, a w poniedziałek rano nie uruchomił auta, a chce wracać do domu, że będziesz ładował mu akumulator powoli, bezpiecznie nie przekraczając progu gazowania.Drugi porzykład jest zimą jest -15stC i jest konieczność ładowania akumulatora w zimnym garażu, a nie przy kominku co zrobisz napięciem 14,4v, akumulatorowi z płynnym elektrolitem naładujesz go przez dobę?,
      Także wszystko zależy od okoliczności i czasu na doprowadzenie akumulatora do jak najwyższej sprawności.Ładując dwa, czy pięć razy akumulator przez okres jego użytkowania nie zrobisz krzywdy napięciem 16V.Ubytek wody to nic anormalnego i z tym trzeba się pogodzić dlatego też fabryczny poziom elektrolitu nad płytami jest ze sporym zapasem wyliczony na czas eksploatacji.
      Powtórzę stary numer wspomnieniowy, kiedyś prostowniki nie widziały voltomierzy, a akumulatory z tamtych czasów stawiamy za wzór długowieczności.
      Dostarczona wpompowana energia jest mega ważna, bo ona ,,produkuje'' pojemność.
      W obecnych czasach staramy się zawracać kijem Wisłę w kierunku gór w tylu dziedzinach życia i w takim tempie, że brakuje już powoli tych dziedzin więc nadszedł czas na tłumaczenie, że podczas ładowania akumulatorów z płynnym elektrolitem najważniejsze jest napięcie, a prąd jest tylko dodatkiem co jest oczywistą nieprawdą.

  • @ralfxx5930
    @ralfxx5930 2 года назад +1

    Można dojść do wniosku że się znasz na tym co robisz ...

  • @mir16wp
    @mir16wp 2 года назад

    Czy w takim motocyklowym AGM'ie jakoś można uzupełnić wodę?
    Jeśli tak, to jak to prawidłowo zrobić?
    Mój był suchoładowany i sam go zalesień po zakupie (przed zmianami przepisów)

    • @GenekLoska
      @GenekLoska 2 года назад +1

      W AGM nic się nie uzupełnia. Raz zalany i spokój.

    • @mir16wp
      @mir16wp 2 года назад

      @@GenekLoska niby tak, ale myślę, że coś może być na rzeczy

  • @ODNOWA_Bez_Cenzury_na_RUMBLE
    @ODNOWA_Bez_Cenzury_na_RUMBLE 2 года назад +1

    ruclips.net/video/HlyKKgqEMqI/видео.html W tej mojej relacji live w 50 minucie zajechałem pod pana firmę i parę reklamowych słów o pana firmie powiedziałem z potrzeby serca i wdzięczności za okazaną pomoc 👍

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  2 года назад

      Wielkie dzięki również za dzisiejsze odwiedziny, następnym razem zapraszam na kawę.

  • @Ravsawicki1
    @Ravsawicki1 8 месяцев назад

    Cozy pan wie jak naladowac akumukator? Bo z filmow wychodzi, ze Pan nie wie i pyta widzów. Albo testuje ładowarki, co nie potrafią naładować. Rozumiem, ze ładowarki są złe, bo Pan tylko umie naładować. Ale nawet jak bym mógł uwierzyć, ze pan potrafi, to Pan. Owi, że Pan nie potrafi. Na koniec, wychodzi na to, że Pan jest zupełnie nie potrzebny, bo samochód sam potrafi to zrobić. Sam Pan szuka problemów, które nieudolnie niby szuka.

  • @tade769
    @tade769 2 года назад +2

    Przecież akumulatory z dostępem do odkręcanych korków od wielu lat już nie istnieją , producenci "zadbali" o kieszeń klijentów sprzedając dzisiaj jedynie akumulatory tzw. "bezobsługowe" które najczęściej po okresie gwarancji 2 czy 3 lat maksymalnie tracą swoją pojemność i są do wymiany , czasy gdzie akumulator funkcjonował 10 lat to dzisiaj tylko "miejska legenda" , tak że Twoje jakoby praktyczne rady Robert dzisiaj niczemu nie służą i to jedynie ciekawostka dla nielicznych...

    • @jpfx9470
      @jpfx9470 2 года назад

      Nadal jest bardzo wiele akumulatorów z korkami, ale to i tak niczego nie zmienia bo zdecydowana większość nawet nie doładowuje akumulatorów a co dopiero sprawdza w nich gęstość.

    • @tade769
      @tade769 2 года назад

      @@jpfx9470 Na Allegro to tylko korki do nich znalazłem... 🤣

    • @Kubakolarz2
      @Kubakolarz2 2 года назад +1

      Jak to nie istnieją xD? Ostatnio kupiłem taki z korkami. Kwestia jest tego, że były pod naklejką :-)

    • @tade769
      @tade769 2 года назад

      @@Kubakolarz2 O lucky man...😁

  • @stanislawmnich9780
    @stanislawmnich9780 2 года назад +1

    2:05 Hm...mnie uczono, że anoda to elektroda dodatnia, a katoda -ujemna. Tymczasem na rysunku....

  • @adriangadawski7974
    @adriangadawski7974 2 года назад +1

    Ogólnie ładowanie napięciem 16V jest szkodliwe i nie rozumiem w jakim celu powstał ten materiał? Najpierw pan Robert zachęcał do ładowania takim napięciem, a teraz mówi o wadach. I że trzeba kontrolować proces ładowania. A moim zdaniem większość konsumentów chce podłączyć akumulator i mieć spokój. ładowarki z marketów są najlepsze. Mają one bezpieczne napięcie 14.4V i nie trzeba pilnować procesu ładowania. Pan Robert w testach gęstości uznał, że taka ładowarka (14.4V) nie jest w stanie naładować akumulatora, bo nie robi gęstości. Mimo, że napięcie i prąd rozruchowy się zgadza. Do gęstości w większości akumulatorach nie ma dostępu więc trzeba uznać, że akumulator jest w pełni naładowany. Takie jest moje zdanie, a wnioski wyciągnijcie sami. Jakby faktycznie gęstość była taka istotna na, to w KAŻDYM akumulatorze byłby dostęp do elektrolitu. Jak przekładałem z jednego auta do drugiego, to akumulator był mocniejszy niż po ładowaniu ładowarką. A nikt mi nie powie, że alternator w starszym aucie robi lepszą gęstość niż ładowarka z marketu, Pozdrawiam

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 2 года назад +8

      Podam Ci prosty przykład, że nie do końca dobrze opowiadasz.Z akumulatora podczas rozładowania np.lampką w bagażniku wypompowane zostało około 30Ah ładowarka z biedronki władowało podczas procesu ładowania tylko 15Ah i zakończyła ładowanie komunikatem FULL.Pomijając gęstość, czy uważasz, że akumulator został prawidłowo naprawiony przez byle jaką ładowarkę.A Twoim zdaniem pojmność liczy się ,czy nie nalezy brać ją pod uwagę oceniając skutecznośc ładowania?

    • @adriangadawski7974
      @adriangadawski7974 2 года назад +1

      @@Tadek-n3g Oczywiście, że pojemność się liczy, ale jakby taka ładowarka ładowała 50%, to nie będzie pokazywać dobrych, właściwych parametrów napięcia i prądu rozruchowego. Chyba, że Robert ma lipne testery w co wątpię, bo nie chcą tracić wiarygodności i zaufania klientów. Akumulator został stworzony do instalacji elektrycznej w pojeździe i ładowanie ładowarką czy prostownikiem to jest ostateczność nie reguła. Jeżeli na zimę naładujesz akumulator, to jest duża szansa, że przy krótszych dystansach akumulator się rozładuje, bo przez tą gęstość alternator nie będzie doładowywał tego akumulatora. Wniosek taki, że ogólnie ładowanie akumulatora jest szkodliwe. Jeżeli jest możliwość, to najlepiej nie ładować wcale. A jeżeli już to na początek lata. Nie mam ładowarki z biedronki, tylko z Kauflandu I uważam, ze jest bardzo dobra, bo posiada dwa cykle ładowania tzn. stały i impulsowy. Więc jestem zadowolony. Po ładowaniu w okresie zimowym akumulator wytrzymał dwa miesiące. Myślałem, że po ładowaniu będę miał spokój, a tu lipa. Moim zdaniem taka ładowarka Kauflandu jest w stanie naładować akumulator do minimum 90% i to jest wystarczające. Jestem zdania, że dla każdego akumulatora jest inna gęstość. Dla jednego może być dobra 1,28, a dla drugiego 1,24 ze względu na wielkość i pojemność takiego akumulatora

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 2 года назад +2

      @@adriangadawski7974 Serio podaj model tej ładowarki.Robert testy robi na akumulatorach nówkach.Pŕąd rozruchowy w starych akumulatorach najlepszy tester elektroniczny poda niekiedy wyższy od nominalnego w akumulatorze w którym pojemność oszacowana wynosi 50/60% z pojemności nominalnej/naklejkowej.Nie porównujmy ładowania alternatora z ładowaniem na stole.

    • @Tadek-n3g
      @Tadek-n3g 2 года назад +1

      Ogòlnie widzę, że ustalasz reguły ładowania pod siebie i pod swòj sprzęt.W skrócie wiesz, że gdzieś dzwonią .........reszty nie muszę dopowiadać.

    • @mowca100
      @mowca100 2 года назад +1

      @@adriangadawski7974 Kolego herezje opowiadasz wypowiadając się w ten sposób o gęstości elektrolitu. Stężenie jest tak dobrane aby temperatura krzepnięcia elektrolitu była najniższa. A ta dla stężenia 1,28 g/cm3 jest właśnie najniższa i wynosi -60 st.C. I żeby było ciekawiej, to jest ona nieliniowa i powyżej oraz poniżej tego stężenia, temperatura krzepnięcia jest wyższa.