9 sekretów parzenia - Szkoła herbaty

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 дек 2024

Комментарии • 40

  • @michaelstelmann2621
    @michaelstelmann2621 2 года назад +11

    Kupując od lat herbatę w waszym sklepie za każdym razem mogłem usłyszeć jak się z daną herbatką obchodzić, skąd jest, a nieraz, w wypadku mistrzowskich herbat konkursowych dosłownie kto wykonał i z czego. Potem zestawy klubowe z opisami. Parę źródeł poleconych przez Pana Konrada. No i zrobiło się z tego moje prawdziwe hobby. A teraz powrót do filmików. Dzięki za to. To piękna i przy tym przyjemna, odprężająca wiedza.

    • @herbaciarnia
      @herbaciarnia  2 года назад +2

      Dzięki za miłe słowa i cieszymy się z Twojego rozwoju herbacianego. Obserwujemy wiele fascynujących ścieżek i dróg herbaty którymi ludzie podążają. Fajnie że czasem możemy, (o ile potrafimy), co nieco im w tym towarzyszyć.

  • @KlajniKleiner
    @KlajniKleiner 12 дней назад

    Super, dzięki :)

  • @henrykplesniak6790
    @henrykplesniak6790 7 месяцев назад +1

    Bardzo dziękuję

  • @misscogito
    @misscogito Год назад +1

    Wszystkie zasady rozkminiłam, oprócz odkrywania liści pomiędzy parzeniami 😮 dziękuję bardzo!

    • @herbaciarnia
      @herbaciarnia  Год назад +1

      Szczególnie ważne przy delikatnych zielonych herbatach, ale jak niemal zawsze - znajdą się wyjątki. Parząc mocno sprasowanego pu'era, który powoli się otwiera, można go zostawić pod przykryciem, żeby trochę mu pomóc w rozwijaniu skrzydeł.

  • @suse2727
    @suse2727 2 года назад +1

    Pisze komentarz dla zasięgu, super film pozdrawiam:D

  • @tomaszglinski118
    @tomaszglinski118 Год назад +2

    Cześć! Super filmy i sklep :)
    Mam takie pytanie, co do parzenia :) Jeśli jest trochę głupie, to przepraszam.
    W momencie jak zaparzamy herbatę ponownie, po jakimś czasie. Na przykład godzinie. To jak ogrzewacie naczynie, w którym są fusy. Plastikowe czy szklane naczynia zdążą już się ochłodzić i zastanawiam się, jak to praktycznie można rozwiązać? Wyjmować za każdym razem herbaciane fusy i po ograniu naczynia wkładać je z powrotem? Czy może w ogóle darować sobie ogrzewanie naczynia przy kolejnych parzeniach?

    • @herbaciarnia
      @herbaciarnia  Год назад +2

      Lepiej sobie darować ogrzewanie. 🙂 Niektóre naczynia, jak czajniczki Yixing, pozwalają na ogrzanie ich przez polewanie wrzątkiem od zewnątrz. Ale to parzenie gongfu i rządzi się trochę innymi prawami.
      Im krótsza przerwa między parzeniami, tym lepiej, ale niektórych rzeczy nie da się przeskoczyć, jak na przykład utraty temperatury.

    • @tomaszglinski118
      @tomaszglinski118 Год назад

      Dzięki@@herbaciarnia

  • @magdalenamateusz796
    @magdalenamateusz796 11 месяцев назад

    Świetny filmik :) jestem osobą początkującą, jeżeli chodzi o smakowanie herbaty. Mam pytanie, co to za czajniczek (czy ma on w środku jakiś filtr, dzięki czemu liście nie wylatują przez dziubek ?

    • @herbaciarnia
      @herbaciarnia  11 месяцев назад +3

      Dziękuję za miłe słowa! Czajniczek ma u nasady dzióbka kilka małych dziurek, przez które wylewa się napar, a które blokują wypadanie liści. Tak działają tradycyjne czajniczki, nie wymagają w środku żadnych koszyczków. Dziurki mogą być drobniejsze lub grubsze - drobne lepiej filtrują, ale łatwiej mogą się zatkać, natomiast grubsze mogą wypuścić trochę małych liści, więc najlepiej nadają się do parzenia herbat o dużych liściach.

  • @KamaS85
    @KamaS85 2 месяца назад

    🍵💚

  • @mattiwicki6978
    @mattiwicki6978 2 года назад

    Uwielbiam wasze filmy! Zawsze bije od was wielka, inspirująca pasja i pozytywna energia. Super!
    Jeśli szukacie tematów na kolejne filmy, chętnie posłuchałbym jak opowiadacie o historii, być może nawet legendach na temat różnych herbat. Pozdrawiam :)

    • @herbaciarnia
      @herbaciarnia  2 года назад +1

      Dzięki za miłe słowa, kiedyś oczywiście planujemy nagrać odcinek "legendarny". Najprawdopodobniej będzie on dotyczył wielkiej dziesiątki herbat chińskich, których jest dwadzieścia :)

  • @Helios1714
    @Helios1714 5 месяцев назад

    Witam. W filmie mowa jest o swobodzie jaką liście powinny mieć w naczyniu. A co w wypadku jak mam dzbanuszek 0.85l z sitkiem i muszę nieco więcej do niego wsypać liści na taką ilośc wody? Ta ilość powoduje ujemne doznania z powodu bycia herbaty w sitku czy nie?

    • @herbaciarnia
      @herbaciarnia  5 месяцев назад

      To duży czajnik i prawdopodobnie sito nie jest wystarczająco duże, żeby taki czajnik „obsłużyć”. Przy niektórych herbatach może to nie być problemem, na przykład przy jakichś czarnych z drobnymi liśćmi. Sitko jest dobrym rozwiązaniem tylko kiedy zajmuje większość pojemności czajnika lub kubka.

    • @Helios1714
      @Helios1714 5 месяцев назад

      @@herbaciarnia rozumiem dziękuję za odpowiedź, a czy w takim wypadku można na stronie eherbaty znaleźć tak duże sita lub zrobić je na zamówienie?

    • @herbaciarnia
      @herbaciarnia  5 месяцев назад

      @@Helios1714 W tak dużym czajniku zalecam parzyć bez użycia koszyczka. Tradycyjna brytyjska metoda parzenia w takich czajnikach zakłada użycie sitka nakładanego na kubki i filiżanki, by liście się do nich nie dostały. Po prostu przecedzanie podczas wylewania. Herbaty z dużymi liśćmi w ogóle nie powinny być problemem, nawet bez sitka. Czy ten czajnik nie ma żadnego sitka przy dzióbku?

    • @Helios1714
      @Helios1714 5 месяцев назад

      @@herbaciarnia czajniczek jest żeliwny a przy dzióbku nie ma żadnych sitek ani tradycyjnych fabrycznie zrobionych dziurek. Jedynie w zestawie znajdowało się osobne sitko

    • @slapbass8494
      @slapbass8494 3 месяца назад

      ​@@Helios1714 w żeliwnym czajniczku gotuje się wodę, nie parzy się herbaty więc jeśli używasz do parzenia żeliwnego czajniczka to myślę że sitko nie zrobi dużej różnicy

  • @gusmic5759
    @gusmic5759 2 года назад

    Panowie co myślicie o ponownym zagotowywaniu wody w czajniku do każdego parzenia? Kiedyś słyszałem że nie jest to najlepsze do herbaty bo woda traci dużo tlenu i od tego czasu używam termosu do wody ale po godzinie picia temperatura wody spada o kilka stopni.
    Pozdrawiam

    • @herbaciarnia
      @herbaciarnia  2 года назад

      Zawartość tlenu w wodzie o wysokiej temperaturze jest bardzo małą, niezależnie od tego, ile razy ją gotujemy. Niekorzystne dla wody może być długie gotowanie, powodujące znaczne odparowanie.

  • @marcinwisniarski6265
    @marcinwisniarski6265 2 года назад +2

    Oj spotkałem się kiedyś jak mi pleśń wyrosła, bo zapomniałem wyrzucić starej herbaty.

  • @seyurstyp1045
    @seyurstyp1045 4 месяца назад

    Trzeba oddzielać liście? Ja po prostu wlewam wodę do dużego kubka, a kubek zakrywam małym talerzykiem. Potem bombilą od yerby piję z tego kubka

    • @herbaciarnia
      @herbaciarnia  4 месяца назад

      @@seyurstyp1045 Nie trzeba, są takie herbaty, które można parzyć bez oddzielania. Niedługo będziemy mieć na ten temat odcinek o herbatach chińskich. Jednak z oddzielaniem liści można zaparzyć w większości przypadków lepszą herbatę.

  • @andrzejj113
    @andrzejj113 2 года назад

    Czemu tyle lat było przerwy Panowie od materiałów na kanale? Dziękuję za ten materiał. Pora wrócić po latach do picia. Pozdrowieniami z równie jak Karków herbacianego Wrocławia.

    • @herbaciarnia
      @herbaciarnia  2 года назад +1

      Głównych przyczyn było kilka: 1. Odeszła od nas 7 lat temu osoba która zajmowała się kanałem; 2. Nie czuliśmy sę wtedy na siłach aby ten kanał rozwijać w sposób w jaki byśmy chcieli, czyli co najmniej poprawnie, 3. Podjęliśmy próbę reaktywacji kanału 4 lata temu, nagrywając tzw. filmy produktowe, ale wyszło to tak sztucznie że daliśmy sobie wtedy spokój (choć być może niektóre filmy ujrzą światło dzienne jak już nabierzemy trochę dystansu do siebie :) tak abyście mogli pośmiać się razem z nami. 4. Najważniejszym priorytetem przez te lata było uporządkowanie firmy oraz procesów związanych z pozyskaniem i selekcją herbat - tak naprawdę już na nic więcej nie mieliśmy czasu.

    • @andrzejj113
      @andrzejj113 2 года назад

      @@herbaciarnia Dzięki Mariusz za odpowiedź

  • @yeah2bniki941
    @yeah2bniki941 2 года назад

    Jaka to była herbata?
    A druga sprawa. Zamawiam u was od paru lat. I nieraz na opakowaniu jest inna informacja parzenia niż na stronie. Nieraz na opakowaniu nie ma informacji że można parzyć kilka razy.
    Poza tym wszystko pięknie

    • @Keyboard12850
      @Keyboard12850 2 года назад

      W filmiku w około 8 minucie jest mowa o tym co jest tego powodem.

    • @herbaciarnia
      @herbaciarnia  2 года назад

      To Bai Hao Oolong Premium 2020 🙂Mogę jedynie powiedzieć, że będziemy pracować nad poprawieniem takich niedociągnieć.

  • @przemyslawkapica8539
    @przemyslawkapica8539 2 года назад

    No niestety czasami na noc musi zostać na nast parzenie. Wyciskam dobrze wiec szkody wielkiej nie ma ... ...

    • @herbaciarnia
      @herbaciarnia  2 года назад

      własny system zarządzania liśćmi to podstawa :) niektórzy z takich liści jeszcze później po wysuszeniu robią poduszki, inni jeszcze mokre zjadają!

    • @przemyslawkapica8539
      @przemyslawkapica8539 2 года назад

      @@herbaciarnia zasmuciliscie mnie ...

    • @herbaciarnia
      @herbaciarnia  2 года назад

      @@przemyslawkapica8539 Ojej, ale dlaczego? Wracając bardziej do tematu, to schowanie liści na noc do lodówki podobno załatwia sprawę.

    • @przemyslawkapica8539
      @przemyslawkapica8539 2 года назад +1

      @@herbaciarnia wyczuwam sarkazm dlatego 😁 Rade wezme oczywiscie i bede staral sie ukrocac czas pomiedzy parzeniami. Moim gdzechem jest ze za czesto chce pierwsze parzenie. I wtedy czasami dwie herby czekają...

    • @herbaciarnia
      @herbaciarnia  2 года назад

      @@przemyslawkapica8539 o nie! nie taka była intencja w tej odpowiedzi! Przytoczyłem autentyczne zdarzenia, które dla mnie były pokazaniem możliwości, ciekawostką, co można zrobić jeszcze z liśćmi. Sami nieraz jedliśmy tartę z gyokuro. Pozdrawiam, mariusz