Mam propozycję dla Chrisa zrób doświadczenie z parą wodną w dieslu czy zwiększą się obroty po podaniu pary, jest o tym dużo filmów na internecie ludzie twierdza ze auta mniej pala i nie kopcą ..warto sprawdzić czy to działa kto popiera łapka w górę
Nie o to chodzi-sa dwusuwy ktore moga spełnić euro ale wszystkie zalety zostaly utracone tj prostota konstrukcji, moc jednostkowa, masa silnika itd... Problemem jest niecalkowite spalanie mieszanki poniewaz do komory wpada i wypada na zmiane czesc spalin i mieszanki i tego rozdzielic sie nie da.
no ja slyszlame od mechanika w Niemczech ze szybciej człowiek padłby gdyby zamknęli go w pomieszczeniu z bęzyniakiem niż z dieslem (oczywiście mowa o nowych autach w obu przypadkach)
@@patryk9527 nie do konca. Kluczowe jest CO a potem CO2. Diesel na wolnych obrotach generuje duze ilosci czadu. Benzyniak od euro4 po rozgrzaniu praktycznie wcale.
U siebie stosuję w C5 X7 2.0hdi, 100ml co drugi pełny bak, paliwo Shell. Bez stosowania tego twardo odpalał, ciężki klekot w odgłosie i czasem podczas jazdy na stałych obrotach był objaw, jakby cylinder odłączało i było takie szarpnięcie jakby wtrysk nie dostał paliwa, od momentu jak to stosuję od 40tys km zero dziwnych objawów i dźwięków , bardzo polecam.
Mi tez tak polecili na budach ponad 500 zrobione i zero problemów z wtryskami czy pompa ja wybrałem olej z shela polsyntetyk 2T nazywa się shel VSX jak dla mnie lekko żółty nie ma niepotrzebnych barwników jak te czerwone Niemcy na forum co robili testy tez polecają inne maja barwniki ten leeko żółty bez barwnika
@@sebastianwiater7480Mixol s do paliwa ok. Ale który to półsyntetyk. Bo są jakieś oznaczenia 15W 40 i inne . Proszę pomóż bo już druga pompa pada w 1.5 dci Renault 82 lub 88 KM bo dokładnie nie pamiętam.
Dochodzimy do dziwnego dysonansu - z jednej strony mamy Profesora negującego dolewanie oleju 2T do diesla, a z drugiej robiącego płukankę silnika naftą... :D A na żadnym opakowaniu nafty nie uświadczyłem informacji, że można ją stosować do płukania silnika. Tak właśnie tworzy się mity motoryzacyjne. Należy tu rozróżnić kilka aspektów - jednym z nich jest to, że twórca danego podzespołu projektując go, przyjmuje pewne wartości; taką wartością jest m.in. smarność paliwa, którą wykorzystuje się w wyliczeniach tarcia elementów współpracujących w układzie paliwowym. I jeśli ten parametr ulegnie zmianie, to automatycznie zmieniają się założone parametry tarcia. Taka sytuacja pojawiła się w momencie nakazu obniżenia zawartości siarki w oleju napędowym. Związki siarki mają właściwości smarne, więc jej usunięcie z paliwa zmieniło parametr smarności i jeśli projektant danego elementu nie uwzględnił tego w obliczeniach, to ten element nie miał już odpowiedniego smarowania. Być może młodsze pokolenie tego nie pamięta, ale zbliżona sytuacja miała miejsce w czasie wprowadzania benzyny bezołowiowej i po wycofaniu "etyliny" czyli paliwa z dodatkiem związków ołowiu (tetraetyloołów był środkiem przeciwstukowym). Część silników dostosowanych do paliwa ołowiowanego eksploatowanych na paliwie bezołowiowym ulegała awarii w wyniku wypalenia gniazd zaworowych. To również nie był proces natychmiastowy i nie dotykał jednakowo wszystkich silników, więc dopiero po przeprowadzeniu badań odkryto związek awarii z rodzajem stosowanego paliwa. Co więcej, zalecało się stosowanie dodatków do paliwa, aby uniknąć awarii silnika... Producenci dość szybko wprowadzili odpowiednie zmiany w konstrukcji (m.in. utwardzenie gniazd zaworowych). Ale przyczyna była taka sama - zmiana własności jednego elementu pociągnęła za sobą zmiany innych parametrów. W związku z tym, moim zdaniem sam fakt wyciszenia pracy układu paliwowego bez efektów ubocznych w postaci spadku wydajności lub zmiany przejrzystości spalin powinien być przyjęty jako pozytywny aspekt zastosowania oleju 2T. W końcu nierzadko zdarza się, że po zalaniu nieprawidłowego oleju zaczynają klepać hydropopychacze - mało kto wtedy zastanawia się, że "może one powinny tak głośno pracować", tylko wymienia olej na prawidłowy... Idąc tym tropem powinniśmy zanegować parametry smarne olejów silnikowych, uznając je za spisek producentów i zastosować starą zasadę niektórych "warsztatów": Panie, po 100.000 przebiegu to tylko "minerał"!
Ach wyluzuj... .. to są eksperymenty... Profesor dość często mówi to.. eksperiment a ja dodam od siebie, że to jest pewnego rodzaju zabawa dla dorosłych którzy kochają to co robią. Pozdro.
Test na 1.5 dCi (CR), przeprowadzany około pięciu lat temu. Silnik sprawny. Korekty wtryskiwaczy odczytywane na CLIPie -3 do +2 % per wtryskiwacz (czyli bardzo dobrze). Po dolewce 2T przez 5 tankowań cichsza praca tak jak mówisz, natomiast korekty poszły na 0%. Odstawienie 2T - po dwóch tankowaniach korekty powróciły do poprzednich wartości. Trzeba by było sprawdzić długofalowo na silniku w gorszym stanie technicznym, mającym bardziej wyeksploatowane wtryskiwacze. Łapka w górę, pozdro!
W latach 70 tych interesowałem się Techniką Motoryzacyjną, którą latami prenumerowałem regularnie. W niej wyczytałem, że jedynym preparatem jaki można dolewać do diesla jest nafta, najlepiej lotnicza. W sklepach budowlanych można było dostać zwykłą naftę w plastikowych butelkach, którą dolewałem do mojego citroena saxo 1,5 diesel i faktycznie silnik pracował ciszej i kulturalniej. Tamtejsze zimy były zimniejsze i silnik odpalał bez najmniejszych problemów jak latem. Broń Boże nie można dolewać zimą denaturatu, jak to niektórzy robili. Denaturat jest produkowany na bazie wody i tylko pogarsza rozruch każdego silnika spalinowego!
Od 7 lat jeżdze E46 2.0D i leje mixol, na liczniku 340kkm niewiadomo ile naprawde jest.Silnik faktycznie ciszej pracuje i kultura pracy silnika jest odczuwalna :)
Tym razem Bełkot. Badania były i są. Tylko o tym nie wiesz, Dolewanie oleju do diesla obniża liczbę cetanową oleju napędowego. Przeprowadzone testy wskazują, że olej do paliwa diesel w proporcji 1:50, obniżył liczbę cetanową z 57,8 do…. 31,3 cetanów. Czyli do poziomu… nafty świetlnej do lamp. Przy mieszance 1:150% spadek jest już niższy - ok. 3 cetanów. Czy mixol do ropy zwiększa jej smarność? Niekoniecznie - niemieccy forumowicze zlecili zbadanie parametru smarności HFRR dwóch mieszanek oleju napędowego z olejem do dwusuwów. Wartość smarna czystego paliwa wynosiła 238 µm. Jedna mieszanka z olejem 2T miała smarność wyższą - 256 µm, a druga…. zaledwie 178 µm. Dolewanie MIksol do diesla niesie ze sobą ryzyko ich niepełnego zmieszania. Wystarczy przeprowadzić szybki test, by przekonać się, że olej 2T niechętnie i niecałkowicie "rozpływa się" w oleju napędowym. Doskonale miesza się w benzynie, ale nie trzeba chyba tłumaczyć, czym się różnią od siebie oba te paliwa? Jakie mogą być konsekwencje niepełnego zmieszania się obu substancji? Na przykład - chwilowa praca układu Common Rail na mieszance o bardzo niskiej liczbie cetanowej to prosta droga do fizycznego uszkodzenia pompy lub delikatnych wtryskiwaczy w nowoczesnych silnikach Diesla.
@@PaganiniPaganiOd 7 lat dolewam mixolu w foce mk2 1.6 TDCi i działa jak miodek, silnik cicho pracuje, wtryski nie walą, kultura pracy silnika jest dużo lepsza.
Lałem do Vectry C 1.9 CDTI 16v 150KM . Wycisza pracę silnika, lepsza kultura pracy . Tylko do silników z DPF musi być olej 2T niskopopiołowy, półsyntetyk. A badania były robione panie Kris, w RPA, do poszukania w necie.
Też posiadam taka vectre i leje odkąd kupiłem tj. 50kkm polsyntetyk orlenowski i aktualnie w Niemczech niemieckie po 6 euro i tylko patrzę na specyfikacje żeby było dobrze i dpf się nie zapycha tak szybko i ogólnie polecam 👍
Mixol s do paliwa ok. Ale który to półsyntetyk. Bo są jakieś oznaczenia 15W 40 i inne . Proszę pomóż bo już druga pompa pada w 1.5 dci Renault 82 lub 88 KM bo dokładnie nie pamiętam.
Stosuje Mixsol do Oleju napędowego od zawsze. Obecnie silnik BMK 165KW. w proporcji 1: 200 . Pierwsze dwa tankowania terapia szokowa 1:100 . Zmieniło się wszystko ; korekty wtrysków , brak przedmuchów, równa i miękka praca silnika , wyrównanie cisnienia w cylindrach , zdecydowanie lepsze osiagi i mniejsze spalanie .Według mnie chodzi o skład chemiczny paliwa , który jest zdecydowanie pod ekologię. Wykluczenie pewnych pierwiastków jak siarka czy ołów zmieniło diametralnie właściwości paliwa . Ten kto lał swego czasu ołowiową do dwusówa a potem bez ołowiu wie oco chodzi . Pozdrawiam
Jeszcze ja dodam co od siebie. Nie jestem mechanikiem, natomiast jestem szczęśliwym posiadaczem BMW z opiłkującą pompą CR :) po wymiarnie serwis zalecił mi dolewanie 250-300ml 2t na pełen bak. Z racji posiadania filtra dpf o jak najniższej ilości popiołu. Druga kwestia poruszana jaki olej i temperatura spalania. Najmniej popiołu mają pół syntetyki ale czasem wyrządza temp spalania niż czysty syntetyk. Dużo o tym czytałem, ważna jest również metoda pomiaru. D92, 93. Tygiel otwarty, zamknięty itp. W serwisie pomp CR również zadałem takie pytanie. Przecież ON zapala się w temp 55-60 st a półsyntetyk pond 100 st. Po czym otrzymałem pyt zwrotne. Jak jest temperatura spalania w komorze spalania? 600-800st. :) więc o czym mówimy? Temperatura spalin 200-300st i więcej. Temp w dpf 500 i więcej. Po trzecie, wszystkie charskrtrystki produktu czyli oleju podają temp zapłonu czystego oleju 2t, nie rozcieńczone z proporcji 1:250 :). Ja stosuje każdy ma swoje zdanie. Pozdrawiam
Mixol s do paliwa ok. Ale który to półsyntetyk. Bo są jakieś oznaczenia 15W 40 i inne . Proszę pomóż bo już druga pompa pada w 1.5 dci Renault 82 lub 88 KM bo dokładnie nie pamiętam.
Znam takiego gościa, choć nie jest on wyjątkiem, raczej wyraźnym przedstawicielem swojego gatunku 😂 opowiada i filozofuje co jak a na końcu stwierdza że i tak nic z tego nie rozumie, a coś co miało działać i tak nie działa 😂😂😂 Ale Kris to po prostu robi świadomie. Nie wiem czy może nawet podświadomie nie nawiązuje właśnie do takich ww wybitnych osobowości 😇
Chłopie, masz taki fajny sposób mówienia, że tak się przyjemnie Ciebie słucha, że cokolwiek mówisz, to ja patrzę i słucham. Siedzę te 30-40 minut i zamiast robić rzeczy w pracy, to słucham. A wisienką na torcie jest wschodni akcent w zajebistym wykonaniu. Nie wspomnę o tym, że każdy materiał jest super merytoryczny. Szkoda że nie mam tak fajnego mechanika w okolicy.
Pełen szacun dla Chrisa za ogarnięcie mimo braku formalnego wykształcenia. Drobne błędy się zdarzają ale nie mają one wpływu na obraz całości. Konkurencyjne kanały to nieporozumienie, mimo znacznie większego budżetu, pozwalającego na zrobienie namiastki eksperymentu, z którego można by wyciągnąć jakieś wnioski zawsze spaprzą sprawę - ale wiadomo liczy się wartość rozrywkowa a nie merytoryczna…
Bardzo dobry materiał :) od 6 lat posiadam 330d I dolewam olej do 2T co prawda nie Miksol tylko coś lepszego. A co do lepszego paliwa to zauważyłem różnicę kiedy tankowalem w niemczech paliwa ultimate, zdecydowanie inna praca silnika ,większy zasięg :) POZDRAWIAM!
Drogi Chrisie - od kilkunastu lat tankowałem swoje autka paliwem Premium diesel. Ostatnio wpadł mi w ręce Mondeo MK4 TDCI 163km i po zatankowaniu paliwa premium praca silnika się diametralnie pogorszyła. Z rana biała chmura po odpaleniu, brak mocy dziwnie drgania silnika. Natomiast po zatankowaniu zwykłego Diesla owe objawy ustały . Wynika z tego że częste używanie paliw Premium również szkodzi ponieważ jest suche a wtryski są smarowane paliwem. Taka ciekawostka.
Bo ludzi nie stać i tankują premium rzadko. Zresztą premium to dolewka chemii do zwykłego ON. Więc w zbiorniku na stacji to "premium" jest syfem z osadami i wodą. Musiałeś trafić na taki gnój na stacji....
@@sylwo_28_37 Zasadniczo "premium" mają więcej detergentów (dodatki myjące) więc jest szansa że zaczęło to wymywać cały syf z układu paliwowego - stąd różnica. Ja tankuje "diesel premium" z holenderskiej sieci, do poczciwego oplowskiego 2.0 DTI i oprócz żwawszego odpalania, szczególnie zimą i nieco większej dynamice jak zimny - po kilku zbiornikach przestał "czadzić" przy wkręcaniu na wysokie obroty na pełnym gazie. Spalanie takie same, moc wydaje się podobna.
Premium nie są "suche". Najczęściej Verva, Miles Plus, Dynamic, Vpower zawierają więcej dodatków smarnych (ale zależy to od konkretnej dostawy). Zawartość siarki praktycznie taki sam lub dokładnie taki sam co zwykłego ON w tej samej dostawie. Też kiedyś myślałem że premium rozwala pompę ale to nie prawda, karta jakości paliwa daje jasno do zrozumienia.
A niech sobie leją... Mieszkankę do pilarek robi się 1:50. Przy mocno obciążonych silnikach jak w motocyklach crossowych 1:35. To w aucie, żeby ta mieszanka EWENTUALNIE miała jakieś właściwości smarujące trzeba lać od pół do litra na zbiornik :-) Lanie 100ml to po prostu systemowe wprowadzanie zanieczyszczenia do paliwa. A jak się wleje więcej? To wzrośnie temperatura spalania a tego diesel bardzo nie lubi. Super czyta się januszy, którzy udowadniają, że przez 50kkm lali i nic nie wybuchło. A ja nie lałem przez 200kkm i też nie wybuchło :) Dobry materiał Profesorze. Aż wstyd, że go przeoczyłem.
Pewnie leżą gdzieś w skrzyniach. On się teraz urządza w nowym miejscu. Wszystkiego na raz nie zrobi. A klienci są też po drodze. Może w szafkach narzędziowych są włożone...?
Pracując w firmie badającej silniki pierwszy raz się z tym spotkałem nawet były pokazane wtryski które jeździły bez i z 2t jak i pokazali na maszynie rozpylenie gdzie wtryskiwacz który długo jeździł na 2t był porównywalny z nie używaniem oryginałem w przeciwieństwie do tego bez dodatku. Sam swoim prywatnym autem na 2t zrobiłem 100 tyś km bez problemowo a serwisując auta klientów jak i swoje które jeżdżą na 2t po wyjęciu wtrysków, końcówki są po prostu czystsze. Przy wyborze oleju trzeba pamiętać by spełniał normę API TC i ISO L-EGC lub L-EGD do silników wyposażonych w filtr DPF. A co do mojego prywatnego auto to Doblo z silnikiem 1.9 MJTD na programie które lekko ze mną nie ma i nic się nie dzieje :)
Potwierdzam monzol 5c przetestowałem i używam nadal w moich Mercedesach roki 2017, 2004, 2012. Różnica zauważalna znacznie w cichości pracy silnika jak również silnik w moim odczuciu pracuje elastyczniej, w sezonie zimowym spalanie mniejsze o 1L. Olej monzol 5c sprawdziłem i jest poparty testami w Niemczech jak i w Polsce. Dostępny na allegro w Polsce również. Gorąco polecam
No są, ale moje pytanie nie dotyczyło gdzie występują tylko czy jest posiadaczem diesla w 2t. Może też trochę nadinterpretowalem komentarz. W sumie koleś może być mechanikiem okrętowym.
Na starym filmie widziałam ze błagasz o łapki itp. pokaz jakiś numer konta to wyśle 5 zł myślę ze więcej ludzi sie znajdzie. jesteś spoko gość i powinno sie Ciebie wspomagać .
Olej 2T do diesla to śmiech na sali. Testowałem wiele rodzajów i każdy zostawia zapieczony węgiel w komorze spalania. Od mineralnych po najdroższe syntetyki JASO-FD. PEA do czyszczenia, 2-ETH do zwiększania cetanów, estry do smarowania. Ale z głową, nie litrami do baku bo można uszkodzić układ paliwowy. A jak jednemu z drugim przeszkadza jak 1.9 TD chodzi, to kup V8 w benzynie i zobacz co to kultura pracy.
Producent moim zdaniem wyprodukował silnik pod normę Diesla na cały świat i nie ważne czy kupię paliwo na bp w Anglii czy na aralu w Niemczech ma mieć parametry takie a takie i koniec i ma pracować poprawnie !!! a to że w polszu oszukują to inna sprawa (mi polskiego paliwa zawsze idzie więcej niż np tego z Belgii) ludzie jaraja się produktami premium placebo. Niech wreszcie w Polsce będzie bat na kombinowanie z paliwem!!! Jeżeli normy paliwa będą spełnione to nie ważne gdzie zatankujemy na świecie i czy to będzie niemiecki czy japoński diesel i nie będzie potrzebne żadne premium super dodatki. Pozdrawiam Pana Profesora i dziękuję za materiał.
Parę samochodów z przycierająca pompą uratowaliśmy odpalając je na samym mixolu jak wypalił piątkę oleju, nie wszystkie ale większość jeździła aż trafiła na złom :D Oczywiście na zwykłej pompie rotacyjnej :D
Dolewam 200 ml na 60-70 l on. I powiem szczerze odkod to robie auto lepiej sie zbiera zapala szybciej pracuje ciszej na zimnym silniku przebieg 350 tys km i silnik jest w super kondycji,po badaniu silnika przez profesjonaliste,i ja sam o tym wiem że ten silnik zrobi drugie tyle,CO MNIE BARDZO CIESZY polecam dodawanie 2 T ale z glowo😉💪
Kupiłem kiedyś C220cdi w kombi, bo potrzebowałem przy budowie i haka i kombika. Niby 150PS ale auto słabiutkie, po dodaniu gazu zbierało się 2 dni zanim przyśpieszyło, DPF zaczął się świecić , dymił trochę. Kumpel doradził, kup 2T dolej. Po około 1500 km ... cud. DPF przestał świecić , motor się wyciszył, po dodaniu gazu auto zaczęło reagować dużo lepiej i przestało dymić. Na przeglądzie spaliny miały wartości lepsze jak nówka ( i to na pierwszym katalizatorze i pierwszym DPF - ie !!!! ) Miało autko pojeździć 3 latka .... i jeździ do dziś a to już 5 lat. Motor chodzi jak powinien, zrobiłem na nim 70000, auto ma już 280000 ostatnio postanowiłem troszkę w niego zainwestować i jeszcze nim pojeździć. Jeśli go rdza nie zajedzie to chyba mi jeszcze parę latek posłuży. Jako Info dolewam 300ml 2T półsyntetyka (to jest ważne) na cały bak 60 litrów. Pozdrowionka for all
Nawiązując do końcówki twojej wypowiedzi, o dzieleniu się eksperymentami. Moje stare Volvo 2.5TD z 1997 blisko 4 lata jeździło na miksie ropy i oleju 2T. Zarówno wtryski jak i cała pompa była rozebrane - żadnych uszkodzeń, stan idealny, wtryski sprawdzone na maszynie. Pompa po 800kkm nalotu poza klasycznie zdychajacym nastawnikiem, który poszedł na regenerację do HDK Serwis była w 100% sprawna. Wtryski, fratelli bosio - rozpylanie w normie. Czy mając diesla na pompie rotacyjnej lałbym 2T? Tak. Oprócz tego znam co najmniej dwie osoby lejące 2T do swoich aut przy tankowaniu, jedno z tych aut ma 2.0HDI, drugie 2.1TD - od lat nie było problemów z układem paliwowym. Oba pojazdy z kosmicznymi przebiegami.
I teraz pytanie czy to w czyms pomogło czy bez tego oleju też takie przebiegi by osiągną. To jak mówienie ze czesta wymiana oleju w silniku wydłuża żywotność jego i turbiny. Ja mam 350 tys.na liczniku. Rozbierałem turbo i panewki i nic zlego nie moge powiedziec a olej wymieniany jak producent zaleca czyli co 30 tys. Tak więc nie ma co siać teorii w necie ze coś pomaga jeśli nie ma na to silnych dowodów.
@@romanoix1 Czytałem badania na ten temat, nie zaobserwowano negatywnych zmian, poprawiła się natomiast kultura pracy jednostki - dla mnie to już jest plus. www.czasopismologistyka.pl/artykuly-naukowe/send/318-artykuly-na-plycie-cd-3/6825-artykul W podobny sposób podchodzę do stosowania "Militec'u". A co do interwałów wymiany oleju, to wszystko jest względne. Zbyt dużo zmiennych (sposób jazdy, przebiegi, warunki w jakich pracował silnik etc.) aby przy jednostkowym przypadku stwierdzić, że coś jest tak, a nie inaczej. To trochę jak z piciem tranu albo kieliszkiem czerwonego wina do obiadu.
W swoim poście wyżej nie chciałem być zdecydowanym orędownikiem lania 2t do diesla ale moi znajomi za moja radą też to robi,ą nikt z nas nie ma problemów z układem paliwowym, przebiegi różne, różne auta i konstrukcje. ale może jestem w błędzie ?
No to średnio mam kilka uwag. Od razu dodaje że nie jestem mechanikiem, ale profesor się nie popisał. 1. Silnik pracuje ciszej. Zgadza się i podaje mniejszą dawkę paliwa, jak siadają wtryski wtedy jest jest grzechot i ewentualnie dziura w tłoku. Ujmując kabaretowo, a więc że zmniejsza dawkę. 2. Dodaje mocy i momentu obrotowego na pewno przy CR (tylko nie zwykły mixol a te zielone i czerwone które więcej kosztują . Profesorze jeśli przetestujesz to na jakim 1.6 ewentualnie 1.9 o małej mocy i słabych osiągach to poczujesz różnice w mocy. Nie będzie to jakaś wielka różnica bo 2.3 … 6 %, ale na silniku który ma niemalże 200 koni to nie poczujesz bo to pojedyncze procenty. Tak jak z alkoholem 40 a 44 poczujesz różnice??? 3. Dymienie. Jeśli wlejemy czysty Mixol s za 5 zł będzie większe dymienie gwarantowane, ewentualnie jakieś dodatkowe sadze to DPF złapie :-) Raczej polecam te które więcej kosztują tzw. czerwone i zielone one jak w dwusuwie nie zwiększają dymienia a podniosą moc. Stosowanie olej sprawia że układ jest lepiej smarowany i staje się bardziej precyzyjny pisze o CR. Na piezo nie mam pojęcia. Ta precyzja wynika ze smarowania takiego długiego bagnetu we wtryskiwaczu. Jak wtryskiwacz pada bagnet staje kołkiem. Tu przy lepszym smarowaniu lepiej pracuje jest bardziej precyzyjny, wtedy komputer zmniejsza czas wtrysku i dawkę biegu jałowego przez to pracuje ciszej. Bardzo ważne akurat tym się zajmowałem jako elektronik podpinaniem samochodów pod komputery. Z olejem jeśli ktoś ma zajebisty komputerek albo program to może sobie te czasy podejrzeć i zobaczy że są mniejsze. Jeśli słabszy to może zobaczyć coś innego tzw korekty wtryskiwaczy no i tam jak jes koło 0 to jest wtrysk ok. a jak koło 2 to już nie OK. Dolewając olej poprawimy to. Przy pompach rotacyjny za wiele nie powiem, ale wiem że jak się wlewało opałówkę to się zacierały. wlewając opałówkę z olejem już było ok. to na pewno smaruje układ. Do CR to też jest smarowany zaworek chyba SVC się to nazywa który reguluje ciśnienie na listwie zasilającej. Jak jest smarowany tez lepiej śmiga tylko jeszcze raz przypomnę że raczej zielone i czerwone oleje bo zwykły mixol to trochę za gęsty. Jeśli chodzi o paliwa lepsze to nie robiąc reklamy zauważyłem różnice tylko na stacji z żółtą muszelką, czuć różnice w mocy na innych żadnej. Tylko musi być sprawny DPF bo podnosi temperaturę spalin. Sprawdzałem. Sam stosuje w B8 i wszystkich gorszych. w Układzie glut się nie zrobi, a żeby miał swoją żywotność to po prostu trzeba wymieniać filtr na czas. Jedynie Profesor mógłby wyjaśnić bo powiedzenie lepsze paliwo co dokładniej oznacza bo byłem u naszych zachodnich sąsiadów fajnym Porsche Cayene 3.0 i na polskim paliwie spalanie 9.6l na niemieckim i w zasadzie większej prędkości 8.3l to znaczna różnica i co w tym paliwie jest. Bo taki zwrot że jest lepsze to każdy wysnuje. Pozdro
Wyczytalem raz w niemieckiej instrukcji silnika agregatu pradowego diesla ze mozna dolewac oleju do paliwa w proporcji 1:200 aby przedluzyc zycie ukladu wtryskowego...
Ja też przeczytałem coś takiego , w instrukcji obsługi agregatu 200kWA , ale że była po Niemiecku stwierdziłem że chyba źle sobie tłumaczę , w w wersji angielskiej tego agregatu w tym samym paragrafie nie mogłem znaleźć takiej wzmianki a z angielskim lepiej sobie radzę. (agregat nie był dwusuwowy :) )
Kris "cwaniaku lobbysto" teraz już wiemy czemu służył ten odcinek... chcesz nas przekonać żebyśmy lali V-powerka na shell-u. I pieniążki to fartuszka majstrowskiego🤣🤣🤣 Tak poważnie to bardzo dobry film jak zawsze uwagi trafione w punkt z dozą Twojego specyficznego poczucia humoru!
Monzol 5c mega olej ! ! Właśnie specjalne do dolewania do Diesla, i na butelce jest wyraźnie napisane jako dodatek do Diesla, używam od kilku lat i jestem zadowolony silnik cicho mieko chodzi. Super polecam dostępny na allegro
Potwierdzam monzol 5c przetestowałem i używam nadal w moich Mercedesach roki 2017, 2004, 2012. Różnica zauważalna znacznie w cichości pracy silnika jak również silnik w moim odczuciu pracuje elastycznie, w sezonie zimowym spalanie mniejsze o 1L. Olej monzol 5c sprawdziłem i jest poparty testami w Niemczech jak i w Polsce. Dostępny na allegro w Polsce również. Gorąco polecam
Panie profesorze. Proponuję sprawdzić korekcje przed i po zastosowaniu 2T oraz podzielić się z nami wynikami. Tego zabrakło w tym odcineczku. Dziękuję za uwagę.
No to muszę cos powiedziec o oleju 2t do ON faktycznie też zauważyłem ze silnik pracuje ciszej stosowalem tez parę razy po za tym nie czuć innych efektów czasem tez dolewałem inne dodatki i tez wiekszych efektów nie było ale gdzies kiedys słyszałem ze "niemieccy taksówkarze dolewali i jeszdzili bardzo długo swoimi dieslami" tak po za tym myśle ze nic tam sie nie zepsuje po dolaniu takiego oleju 2T bo...tk na prawde na stacjach paliw tez do konca nie wiem co lejemy :-) pozdro dla profesora kolejny dobry film
Czekałem na to dwa lata. Dzięki! Ja zauważyłem, że pali 0,3 0,4 l mniej, chodzi ciszej, równiej. Koszt dodatku 2t to sporo bo 27 PLN /litr. Po tym odcinku się muszę zastanowić na dalszym stosowaniem.
Co do mieszania się oleju 2T, to wlewasz przed tankowaniem, dodatkowo paliwo cyrkuluje w układzie, więc powrotem wraca i tak się mieli ta nasza mikstura. Do Common Raila i to jeszcze przy braku dpfa to już zwykła codzienność, żeby dolewać oleju 2T;). Na necie są testy tych olejów, które się najlepiej nadają. Pozdrawiam.
Mixol s do paliwa ok. Ale który to półsyntetyk. Bo są jakieś oznaczenia 15W 40 i inne . Proszę pomóż bo już druga pompa pada w 1.5 dci Renault 82 lub 88 KM bo dokładnie nie pamiętam.
2t polsyntetyk czerwony orlenu ok 18zl litr. Lub 1052 liqui moly 35zl litr ten najlepszy. Wyczysc uklad paliwowy wyjmij bak lub pompe z baka i.do sucha szmata z opilek
Ja lałem do swoich bawarek olej Shell 2T VSX, tak jak u profesora zauważyłem bardziej cichą pracę silnika, w 1.6hdi również to zauważyłem. Znajomy dolał to do swojej 530D kiedy lały mu wtryski i po przejechaniu dwóch zbiorników z tym olejem auto zaczęło prawidłowo chodzić i wtryski trzymały prawidłowe parametry. Istotną rzeczą w tym oleju jest dodatek VSX- czyli dodatek rozpuszczalnika węglowodorowego, który zwiększa jego rozpuszczalność w paliwie. Nie stosuję tego non stop, ale od czasu do czasu dla profilaktyki.
Ja w 2.0 HDI stosowałem przez długi czas coś takiego i silnik ciszej pracował - www.ebay.co.uk/itm/Carlube-2-Stroke-Motor-Cycle-Bike-Engine-Oil-Treatment-4-5-Litre-Ltr-Xst455/400807027016?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649
1.9 dci 120km leje liquimoly 1052 Efekty na + - cichsza praca - lepiej ciągnie od dołu Na minus - problemy z mieszaniem - trzeba wlewac do banieczki mieszac i dopiero wlewac. Tak to raczej oceniam na plus ;)
Wypraktykowałem na moich dwóch turbodieslach Common Rail, że najlepszym olejem 2T jak dotąd jest STIHL zielony (syntetyczny). Jest rewelacyjny i w moim odczuciu bije na szyję inne marki. Jest bardzo drogi (od 45 do 60 zł/litr), ale moim zdaniem wart swej ceny. Po otwarciu czuć go... mocznikiem. Czytałem, że mocznik w ogóle dodawany jest nawet do silników TIRów z uwagi na jego silne właściwości ograniczenia dymienia. Niezmiennie od lat stosuję dawkę 0,5 litra oleju 2T (pół butelki litrowej) na 50 litrów tankowanego oleju napędowego (stosunek 1:100). Okazało się, że mniejsza mieszanka (1:250) jest za słaba, gdyż nadal słychać 'zgrzytliwą', 'trzaskającą' pracę pomp wysokiego ciśnienia (pwc). A są one w silnikach CR elementami strategicznymi, więc należy poświęcić im szczególną uwagę. Gdy zastosowałem podwyższoną mieszankę 1:100 obydwie pwc przestały hałasować, tak jak zresztą silniki jakby się 'wyciszyły'. Przy czym w żadnym wypadku nie tracą na mocy, są tak samo żywiołowe, bez odrobiny dymu nawet przy bardzo silnym 'bootowaniu'. Nie ma też problemów z zapalaniem nawet w największe mrozy, jak to niektórzy straszą. Ponadto nie ma wpływu na proces wypalania FAP/DPF (mam dwa systemy filtrów cząstek stałych). Tak więc polecam gorąco olej 2T STIHL ZIELONY (jest też o połowę tańszy czerwony, ale to półsyntetyk i jeszcze go nie stosowałem).
Avensis T22 1CD-FTV 90KM, salon polska, cały czas aso na oryginałach i 5w30, przebieg, silnik, osprzęt jak i układ wtryskowy dziewiczy - 260.000km Zwykła ropa - korekty -3.0 i samochód podkapca Ropa lepsza z BP - korekty -4.5 podkapca jeszcze mocniej i trochę szarpie na zimnym Ropa z jedną bańka Mixolu na pełny zbiornik - korekty -1.5 mniejsze zadymienie. Samochód na codzien u mnie w pracy więc bez ściemy. Oczywiście zgadzam się że to wszystko jest że tak powiem h**em podparte.. ale praktyka swoje pokazuje. Do tego jeszcze mam Corolla Verso 2.2 dcat ( DPF i piezo ) 200.000 km z Mixolem profilaktycznie i wszystko igla - a w tych silnikach wtrychy często wieszają się na przelew.
Nie wiem czy ktoś jeszcze przeczyta ten komentarz ale się wypowiem. Dwa przypadki z życia gdy silnik źle pracował, na ucho nie chodzi na jednym cylindrze, wniosek być może zapieczone wtryski. Okoliczny magik powiedział dolej mixolu to pomoże. I miał rację. Dodam że jeden silnik to zwykła pompa i ciągnik 3 cylindry. Drugi pacjent to silnik na cammon rail w autobusie, 6 cylindrów.
Mixol s do paliwa ok. Ale który to półsyntetyk. Bo są jakieś oznaczenia 15W 40 i inne . Proszę pomóż bo już druga pompa pada w 1.5 dci Renault 82 lub 88 KM bo dokładnie nie pamiętam.
Wlewałem do Stilo 1.9 jtd 115km, to pierwsza generacja common raila fiatowskiego, dość pancerna. Auto ma obecnie 260 tyś km z hakiem, 19 lat. Dymi już nieco, wtryski wyglądają na nigdy nie wyjmowane. Miałem kiedyś pompę wyjętą, dla ciekawości pokręciłem nią aż wypluła cały ON że środka, złapałem to do słoika i szukałem opiłków. Nie znalazłem żadnych, te pompy są raczej pancerne, nie przeszkadza im słabe paliwo ani nawet upadek ze stołu (nie pytajcie...xd). Silnik chodzi dość twardo, zapewne z uwagi na lejące wtryski, kultura pracy zdecydowanie bliżej traktora niż współczesnego auta. Olej 2T rzeczywiście doskonale go wycisza, imho bardziej niż najdroższe paliwa premium (też testowałem). Nagle okazuje się, że kultura pracy może być bliższa współczesnemu dieslowi niż staremu traktorowi. Po dłuższym stosowaniu tego (kilka miesięcy, jakieś 5 tyś km) zmniejszyło się dymienie, ale tylko o jakieś 1/3. Cóż chemicznej regeneracji wtrysków nie udało się zrobić, ale wlewam sobie to nadal od czasu do czasu, bo można minimalnym kosztem sprawić że silnik po prostu "ładnie" brzmi, bardziej jak współczesne diesle. Nie tyle pracuje ciszej, co bardziej miękko, co w sumie sprawia wrażenie że jest też ciszej. Mocy nie ubyło, dymu nie przybyło, odpala tak samo (na ciepłym minimalnie dłużej kręci zarówno z 2T jak i bez), auto DPF jeszcze nie mialo (euro 3) więc nie muszę martwić się o jego zapchanie. Co do rozpuszczania w ON to próbowałem kiedyś wlac trochę do przezroczystego baniaka gdzie było 5l ropy, rzeczywiście na początku poszedł na dno i nie zmieszał się, ale wystarczyło lekko pobełtać i po kilku minutach rozprowadził. Czyli jak wlejecie sobie tuż przed tankowaniem, potem dolejecie ze 20l ropki to już samo szybkie wypełnianie się baku ON spowoduje częściowe rozmieszanie 2T. Reszta rozmiesza się po kilku minutach jazdy gdy paliwo w baku się poprzelewa we wszystkie strony. Można sobie też zawczasu mieszać w kanistrze dla pewności i potem to wlewać tuż przed tankowaniem, ale imho to trochę takie armaty na wróble.
Mocium Panie Chrisie. Lałem mixol do napędu, mieszałem w bańkach na szczęście i wlewałem do MF 255 w celu zapobiegania wytrącaniu się parafiny na zimę. (no ktoś tak doradził i posłuchałem. Buba) wczoraj wymontowaliśmy pompę rotacyjną i wtryski a dziś czekam na diagnozę ze stołu mierniczego czy jak tam się to zowie. Przyczyną tej naprawy było znaczne osłabienie silnika, kopcenie i wyraźna praca na mniej niż wszystkich 3 cyl. Z tego co organoleptycznie udało mi się stwierdzić to to, że końcówki wtryskiwaczy były tak za*ebane że pewnie zamiast mgiełki musiały lać. Dziś odbieramy pompę. Napiszę w tym poście co z nią. Końcówki już wiadomo po badaniu nie nadają się do niczego bo były tak znagarowane. Chrisie może zrobiłbyś jakiś odcineczek o tym co stosować w zimę bo nie ufam nawet paliwom premium przy dużych mrozach. Pozdrówki
Panowie, autor nie bardzo wie dlaczego dolewa się olej 2T do diesela, mówi o testach, żeby sprawdzić ile auto spali lub czy będzie miał lepsze osiągi. Nie o to tutaj chodzi. W układzie paliwowym pracują elementy paraprecyzyjne (wtryskiwacze, pompa wysokiego ciśnienia itd), chodzi o to aby te elementy zostały lepiej smarowane oraz wyczyszczone z nagaru, z czego wynika min. stwierdzona bardziej cicha praca silnika. Laboratoryjnie zostało to przebadane przez ekspertów w Wielkiej Brytanii, którzy potwierdzili skuteczność działania. Obecnie ze względu na stosowanie przez producentów filtrów cząstek stałych (DPF, FAP) nie zaleca się stosowania olejów typu Mixol S, który zawiera zbyt dużą ilość popiołów, natomiast jest taki olej, którego stosowanie wydłuża wręcz przebiegi międzywypaleniowe filtrów cząstek stałych i zawiera w swoim składzie bardzo mało popiołów. Olej ten to MA...OL 2-Takt Plus API TC (nie podaję pełnej nazwy producenta, gdyż komentarz nie zawiera lokowania produktu :), który stosuję z powodzeniem w proporcji 1:250 na zbiornik paliwa. Pozdrawiam serdecznie.
Będę musiał obejrzeć - właśnie rozważałem wlanie 1l orlenowskiego SEMISYNTHETIC 2T na 50l ON i zrobienie "płukanki" mojemu klekotowi. Co do paliw premium to mam wręcz odwrotne odczucia - na ON Premium klekocze mi bardziej niż na zwykłym.
Dolewam olej miksol do zbiornika (BMW 530d). Mam doświadczenie z silników lotniczych (SO-3 i PZL-Franklin). W silniku odrzutowym zacierała się tarcza rozdzielcza pompy pracującej na nafcie lotniczej. Pomógł dodatek do paliwa 1% oleju transformatorowego. W silniku Franklin (czterosuwowy bokser) robiliśmy próby na paliwie etanolowym (85% spirytusu i 15% benzyny nieetylizowanej). Lepkość i smarność tego paliwa była gorsza od AVgazu (lotniczej benzyny etylizowanej). Uważam, że dodatek miksolu poprawia smarność "nowoczesnych" paliw zawierających estry oleju rzepakowego (próba trzech kulek) oraz etanol. Z pewnością poprawia to warunki pracy pomp i wtryskiwaczy pracujących pod wysokim ciśnieniem. Jednocześnie mixol MUSI SIĘ MIESZAĆ z olejem napędowym podobnie, jak się miesza z benzyną (mniej się różni od oleju, niż od benzyny). Ma też własności zmywające - po to m.in. jest stosowany w dwusuwach. Wyniki "prób" są mało wiarygodne. Nie wystarczy stwierdzić, ze silnik pracował ciszej. Normalne próby polegają na pomiarze momentu obrotowego silnika, temperatury spalin, wykresu indykatorowego w różnych warunkach pracy. I oczywiście mikropomiarach elementów pompy i wtryskiwaczy (zużycia). Dopiero te wyniki mogą przesadzać o celowości stosowania dodatków.
Człowieku olej mineralny np: mixol do diesla leje już od 20 lat Bez znaczenia na układ wtryskowy. Mam to opracowane 😉 Trzeba tylko wiedzieć ile, kiedy i jak bo to bardzo ważne. Bardzo poprawia jakość pracy silnika i osprzętu wtryskowego. Ja jestem bardzo zadowolony.
"Lałem do swoich samochodów olej 2t", "nie polecam"," zachęcam do eksperymentowania", "układ wtryskowy jest ultra precyzyjny a wy chcecie wlewać jakiś szajs do niego", "róbcie co chcecie", "to jest całkowicie bez sensu". W dzisiejszym odcinku Profesor zadał nam ciężki orzech do zgryzienia :D
Miałem kiedyś Renault Clio 1,5 dci, 2008 r, . Auto sprowadzone przy 135 00 km . Przy przebiegu ok 180 00 km., pojawiają się komunikaty ,, sprawdź wtrysk" . Pan z jednego z najlepszych na Dolnym Śląsku warsztatów diagnostycznych ( b.długie terminy oczekieania na diagnostykę - kolejka ) w rozmowie telefonicznej radzi, żeby najpierw spróbować lać olej 2T ale tylko z Orlenu. Na 60.litrów w baku ok 150-200 ml Mixolu. I co ważne, nie wjeżdżać paliwa poniżej 1/3 baku. Stosować paliwo klasy premium. Od tego czasu do chwili sprzedania auta, po stosowaniu tego rozwiązania co dwa tankowania - komunikat już nigdy się nie pojawił a zrobiłem potem ok 50 000 km ... Z doswiadczeń warsztatu też wynika, że rozwiązanie to w duzej mierze ratuje pojazdy z niedomagającymi już silnikami zasilanymi systemem pompowtryskiwaczy.
Prosze sobie zrobic korekcje wtryskow nawet na paliwie "premium" a pozniej przejechać 1000km na dodatku z oleju 2t i zrobic ponownie korekcje i wtedy wyciagnac wnioski i odcinek ;)
Chris, po pierwsze primo: nie leje się mixolu, tylko półsyntetyk, bo stwierdzono że mixol zostawia nagar (chyba że masz 200D z 1989r. to OK) szczególnie w katalizatorze/DPF. Po drugie primo: nawiązując do powyższego, olej nie może być z przypadku! Są dostępne wyniki testów od forumowiczów z DE (stamtąd się to w ogóle wzięło), gdzie wyłuskano najlepsze produkty z monzolem 5c na czele - tamte testy ujawniły również pozytywny wpływ na mniejsze dymienie, oraz zużycie paliwa, czego w swoich testach nie uświadczyłeś, zapewne dlatego iż olej wziąłeś jakiś pierwszy lepszy. Po trzecie primo ultimo: paliwa premium wcale nie pomagają, lecz MASAKRUJĄ układ paliwowy, bo są jeszcze bardziej suche (odsiarczone) niż standardowy ON. Na koniec troszkę własnych spostrzeżeń: leję od kilku lat 2T do swojej 530d i praca silnika na + korekcje wtryskiwaczy na + dymienie jest dużo mniejsze (a mam wycięte katy), praca pompy progowej na + w porównaniu z czystym ON. Takie same efekty stosowania 2T zauważyło setki jak nie tysiące kierowców, w odniesieniu do postów na forach motoryzacyjnych dotyczących różnych marek. Pozdrawiam i zachęcam do stosowania 2T do diesla (sam leję Elfa Moto).
Dolewanie 2T do ON w układach CR jest ostatnio od kilku lat na czasie i polecane nawet przez osoby regenerujące układy CR!. Problem polega w paliwie... nie wszystkie mają dostateczne smarowanie(po wejściu do UE),natomiast 2T ma to poprawić. Mało tego można zaobserwować, że silnik ciszej chodzi i może niej pali. Przykładem tego też jest często spotykane w układach Delphi ,zatarcia i zużyciem pomp wstępnych i ich opiłkowanie uszkadzając przy tym wtryskiwacze.... Dlatego z tego względu żeby wydłużyć żywotność układu CR warto go Dolewać jak pamiętam z 200-300ml na cały bak . Zaszkodzić nie zaszkodzi ponieważ ma niską temperaturę spalania. I spala się razem z ON(może więcej koni przybędzie przy okazji :D). Tutaj linki np opracowania naukowe i nie tylko na ten temat: suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i9/i9/i9/r999/OleksiakS_ZagadnieniaSmarnosci.pdf www.czasopismologistyka.pl/artykuly-naukowe/send/318-artykuly-na-plycie-cd-3/6825-artykul www.forum.alfaholicy.org/forum_ogolne_o_alfa_romeo/76456-mixol_dlaczego_dolewamy_oleje_2t_ropy_pigulce_.html
@@saczisaczi7317 czy to musi byc olej do 2t? stanie sie cos jak doleje zwykly olej silnikowy? do benzyny? jezdze na lpg i fajnie by bylo zapewnic dodatkowe smarowanie ukladowi paliwowemu, wiadomo na lpg to malo co to pracuje
@@master9658 silnik się nie zatrze. Na początku i tak silnik jest uruchamiany na benzynie, a tłoki są smarowane przez pierścienie. Wtryski potem nie pracują, a dodawanie oleju może zabrudzić sondę lambda, co zmieni wskazania dla komputera i silnik przestanie pracować poprawnie.
@@master9658 tylko że zwykły olej nie jest przystosowany do spalania!!! Podwyższysz tylko temperaturę spalania , możesz też doprowadzić do nadmiernego wytwarzania nagaru, zwykłego oleju silnikowego raczej bym nie dolewał,2t chociaż ma przeznaczenie do spalania razem z paliwem...
Profesor Chris, to że producenci celowo tak projektują/używają materiałow, aby coś się po określonym czasie zepsuło, to jest fakt, a nie teoria spiskowa.
Dobrze powiedziane. paliwa sa wystandaryzowane i producenci silnikow stosuje ten standard jako paliwo. Nie ma sensu dolewac "czegos" bo to cos juz jest w paliwach samochodych ktorych i nie da sie juz ich ulepszyc. Paliwa premium to bardzo dobry wybor.
Ja dolewałem do BMW 325 tds przez cały mój okres exploatacji i różnica była ogromna. Śilnik pracował o wiele lepiej i na hamowni pokazał po 18latach lepsze parametry niż po opuszczeniu fabryki. Panowie u których serwisowałem auto zajmowali się tylko BMW i tylko dieslami i sami przez długo to jest 20lat sami testowali dolewanie oleju i naprawde pomagało klientom
Tak jak lubię Twoje filmy tak ten traktuje temat zbyt ogólnie. Mam propozycję. znajdź diesla, który ma dość równomiernie rozjechane korekty wtryskow, taki poprostu mocno uzytkowany diesel i przejedz ze dwa trzy baki z dodatkiem liqui moly 1052 (2t) po tym sprawdź korekty. Nie Wszystkie oleje 2t sie nadają. Z tego co pamiętam to tylko ten Liqui moly i Ravenol Scooter 2t mają karty charakterystyki najblizsze ON pozostałe moga wręcz uszkodzić wtryskiwacze i dpf. proporcja jaką sie zaleca to 1:250.
Chris do tego Volvo by ciszej chodził i tłok się uszczelnił trzeba wlać olej z wysmażonych frytek z budy z pod patyka. Tak 1/3 baku. Powaga, sąsiad tak wlewa do każdego auta jakie kupi i jezdzi aż padnie :D PS: Łysy był tak głupi że aby uszczelnić i wyciszyć silnik robił test i wlał miód do silnika. Taki inteligętny że łyka każdą bajkę jak pelikan. hehe
Miałem epizod kiedyś z 2T i dieslem - Xsara kombi 2004 2.0 HDi (common rail) - tak, dolewałem 2T do zbiornika (100ml na jedno tankowanie) - cichsza praca na zimnym i na gorącym. Po 5-6 tankowaniach korekty na wtryskach wyrównały się (wcześniej na 2 cylindrach - 1 i 4 ostawały mocno na +). Praktycznie aż do końca (do czasu sprzedaży) dolewałem 2T (zrobiłem około 60 tys km, monitorując korekty wtrysków). Nowemu właścicielowi powiedziałem o tym - nie wiem, czy kontynuował "tradycję" .... Znam przypadek, gdzie dolewanie skróciło żywotność DPF (polo 2009 1.6 TDi), jak wypalało się co 500-700km, to po dolewaniu 2T wypalanie skróciło się do 150-200km, po czym DPF umarł (po 4-6 tankowaniach).
2 auta. Passat B6 common rail. Audi A6 C6 3,0 TDI. Olej 2T wlewany jest przy każdym tankowaniu już ok 4,5 roku. Półsyntetyk Orlen 2T (malinowy kolor). Zero problemów z DPFami. Przed rozpoczęciem dolewania w Passacie pompa paliwa zaczęła opiłkować a w Audi czasy korekcji wtrysków były dość złe. Po rozpoczęciu dolewek - opiłki w Passacie zniknęły a w Audi czasy wtrysków poprawiły się bardzo znacznie! Dawka oleju to ok 0,5litra na prawie pełny bak paliwa - czyli ok 50-60 litrów. Polecam. Sprawdzane na bieżąco od kilku lat.
Na logikę, na pewno taka dolewka powoduje lepsze smarowanie gładzi cylindra, pompy i wtrysków a w dłuższym terminie mniejsze zużycie cylindra pierścieni i uszczelnia trochę komorę spalania, co może przełożyć się na śladowa redukcje zużycia paliwa, i silnika. Ja zaleciał bym zimą dodać trochę benzyny do ropy, trudniej zamarza. Takie cos bardzo ciężko sprawdzić bo trzeba by było długich testów na hamowni.
Fajny materiał. Sam wlewalem Valvoline Durablend 2t do BMW e53 3.0d 218 KM manual i od czasu do czasu sprawdzalem na kompie korekcje wtryskiwaczy. Przed testem najgorzej wypadał 1 cylinder (korekta okolo 1,2) reszta w okolicy 0.5 - 0.7. Podczas stosowania mieszanki korekta na pierwszym spadała teraz (po prawie roku testu) wynosi na 1 cyl. około 0.7 na pozostałych od 0.1 do 0.5. Praca silnika przed i po taka sama ani glosniej ani ciszej dymienia brak. Proporcja w okolicach 50ml na 10l (lane na "oko" przed zalaniem paliwa ;)) . Bak sprawdzony, brak osadów. Pozdrawiam
Ma lepsze wlasciwosci i kalorycznosc niz ON, tylko brak w nim jakis dodatkow, chyba smarujacych, ale ruski MTZ latami latal na nim bez dolewania czegokolwiek..
Odgrzewam kotleta ale nie mogłem się opanować 😎 Mój ojciec , dawno temu, dolewał oleju do MB126 2.5D ale było to robione w określonych warunkach a nie po to żeby poprawiać fabrykę. Ojciec w momencie gdy nastawała zima i mrozy "czyścił " zbiornik z wody która zbierała się tam przez sezon ( wiadomo woda w paliwie w czasie mrozu to spory kłopot) Aby to zrobić dolewał do zbiornika paliwa (75l) pół litra denaturatu . Spirytus miesza się zarówno z wodą jak i z ON więc powodował że woda z dna zbiornika paliwo i spirytus tworzyły mieszaninę i razem zostawały przepalone przez silnik ALE... Pompa paliwowa w tym mercedesie była smarowana przez paliwo i taka mieszanina z wodą i spirytem mogła by jej zaszkodzić i właśnie dlatego razem z denaturatem dolewało się mixol aby zabezpieczyć pompę. Oczywiście ta cudowna mixtura była najpierw mieszana z paliwem w kanistrze. To były czasy gdy nie było jeszcze specjalnych dodatków do paliwa a i paliwo było innej jakości - Ojciec kupował paliwo do beczki i w domu przepuszczał je przez filtr i dopiero wlewał do zbiornika . z 200l ON zostawało około 2l wodno błotnej mazi w filtrze. Merc u ojca zrobił 1200000km i został sprzedany znajomemu który jeździł i nie ganiał nas z siekierą😁
Ja robię teraz test długo terminowy swoim BMW e90. Na zbiornik pełny leję 1 litr półsyntetyka 2t. Auto lata tylko w trasy 1200 km tygodniowo. Na dieslu z olejem zrobiłem około 120 000 km. Auto ma nalatane na w tej chwili 636 000 km i nie zauważyłem żadnych problemów z układem paliwowym. Auto odpala bez problemu zimą i latem, turbina zdrowa, dymi jak każdy diesel bez dpf-u po raptownym dodaniu gazu i tyle. Myślę że paliwo z dodatkiem tego oleju smaruje lepiej układ paliwowy.
Mam znajomego, który do Kia Sportage 2L diesel CRDI 140KM z chyba 2008 lub 2009 leje opał od chyba 4 czy 5 lat - poza dużymi mrozami.. Do dziś jeździ i się śmieje.
@@dziuplagaragebymaverickgpa regenerowałem najpierw wtryski cr, potem pompy vp boscha i miałem bez przerwy tematy z opałem. W końcu i tak klęknie. A jak już ktoś oddawał na gwarancji a w środku opałowy to dopiero jaja były ;)
Ja dolewalem do 2.5v6 tdi w Audi. Gdzie pompa vp44 nie słynie z długowieczności. Pompa przejechala ponad 300 tys km i jeździ dalej. Co do kwestii paliwa Premium to musze sie nie zgodzic, gdyż na stacjach gdzie jest mały ruch takie paliwo zalega w zbiornikach i można zepsuć silnik niz mu pomuc. Lepiej tankowac tam gdzie jest duży ruch. I ciagle świeże paliwo. Pozdro
Byłem teraz na stacji patrzę na półkę z olejem 2T brak to żeś Krzychu narobił i dziś nie polatam moją WSK 125 Dzięki.
wiejski sprzęt kaskaderski
@@andrzej689 właśnie że nie bo: Wygoda Swoboda Komfort :)
może w zwykły dzień trzeba zajrzeć do marketu budowlanego i tam kupić olej 2 T tylko mixolu nie sprzedają
Ropy nalej
@@zenonlipka3646 Zapomniałem dziś jest niedziela handlowa.
Mam propozycję dla Chrisa zrób doświadczenie z parą wodną w dieslu czy zwiększą się obroty po podaniu pary, jest o tym dużo filmów na internecie ludzie twierdza ze auta mniej pala i nie kopcą ..warto sprawdzić czy to działa kto popiera łapka w górę
Tak obroty silnika się podniosą
To ciekawe ja to zrobie hehe
I do tego tłumiki pognija
Para wodna czy hh2o czyli Gas powstający po dodaniu elektryki?
Dwusuwy są nieekologiczne bo spalają 2 litry oleju a VW w TSI bierze tyle samo i jest ekologiczny... Taka ciekawostka😆
Nie o to chodzi-sa dwusuwy ktore moga spełnić euro ale wszystkie zalety zostaly utracone tj prostota konstrukcji, moc jednostkowa, masa silnika itd... Problemem jest niecalkowite spalanie mieszanki poniewaz do komory wpada i wypada na zmiane czesc spalin i mieszanki i tego rozdzielic sie nie da.
no ja slyszlame od mechanika w Niemczech ze szybciej człowiek padłby gdyby zamknęli go w pomieszczeniu z bęzyniakiem niż z dieslem (oczywiście mowa o nowych autach w obu przypadkach)
@@patryk9527 nie do konca. Kluczowe jest CO a potem CO2. Diesel na wolnych obrotach generuje duze ilosci czadu. Benzyniak od euro4 po rozgrzaniu praktycznie wcale.
VW ma swoich ludzi do przyklepywania ekologii w niemieckich urzędach i instytutach :D
@@patryk9527 tak, bo spaliny z benzyny są gorsze niż z diesla. Różnica jest taka że łatwo można je katalizować w przeciwieństwie do tych z diesla.
U siebie stosuję w C5 X7 2.0hdi, 100ml co drugi pełny bak, paliwo Shell. Bez stosowania tego twardo odpalał, ciężki klekot w odgłosie i czasem podczas jazdy na stałych obrotach był objaw, jakby cylinder odłączało i było takie szarpnięcie jakby wtrysk nie dostał paliwa, od momentu jak to stosuję od 40tys km zero dziwnych objawów i dźwięków , bardzo polecam.
Mi tez tak polecili na budach ponad 500 zrobione i zero problemów z wtryskami czy pompa ja wybrałem olej z shela polsyntetyk 2T nazywa się shel VSX jak dla mnie lekko żółty nie ma niepotrzebnych barwników jak te czerwone Niemcy na forum co robili testy tez polecają inne maja barwniki ten leeko żółty bez barwnika
@@sebastianwiater7480Mixol s do paliwa ok. Ale który to półsyntetyk. Bo są jakieś oznaczenia 15W 40 i inne . Proszę pomóż bo już druga pompa pada w 1.5 dci Renault 82 lub 88 KM bo dokładnie nie pamiętam.
Dochodzimy do dziwnego dysonansu - z jednej strony mamy Profesora negującego dolewanie oleju 2T do diesla, a z drugiej robiącego płukankę silnika naftą... :D A na żadnym opakowaniu nafty nie uświadczyłem informacji, że można ją stosować do płukania silnika.
Tak właśnie tworzy się mity motoryzacyjne.
Należy tu rozróżnić kilka aspektów - jednym z nich jest to, że twórca danego podzespołu projektując go, przyjmuje pewne wartości; taką wartością jest m.in. smarność paliwa, którą wykorzystuje się w wyliczeniach tarcia elementów współpracujących w układzie paliwowym. I jeśli ten parametr ulegnie zmianie, to automatycznie zmieniają się założone parametry tarcia. Taka sytuacja pojawiła się w momencie nakazu obniżenia zawartości siarki w oleju napędowym. Związki siarki mają właściwości smarne, więc jej usunięcie z paliwa zmieniło parametr smarności i jeśli projektant danego elementu nie uwzględnił tego w obliczeniach, to ten element nie miał już odpowiedniego smarowania.
Być może młodsze pokolenie tego nie pamięta, ale zbliżona sytuacja miała miejsce w czasie wprowadzania benzyny bezołowiowej i po wycofaniu "etyliny" czyli paliwa z dodatkiem związków ołowiu (tetraetyloołów był środkiem przeciwstukowym). Część silników dostosowanych do paliwa ołowiowanego eksploatowanych na paliwie bezołowiowym ulegała awarii w wyniku wypalenia gniazd zaworowych. To również nie był proces natychmiastowy i nie dotykał jednakowo wszystkich silników, więc dopiero po przeprowadzeniu badań odkryto związek awarii z rodzajem stosowanego paliwa. Co więcej, zalecało się stosowanie dodatków do paliwa, aby uniknąć awarii silnika... Producenci dość szybko wprowadzili odpowiednie zmiany w konstrukcji (m.in. utwardzenie gniazd zaworowych). Ale przyczyna była taka sama - zmiana własności jednego elementu pociągnęła za sobą zmiany innych parametrów.
W związku z tym, moim zdaniem sam fakt wyciszenia pracy układu paliwowego bez efektów ubocznych w postaci spadku wydajności lub zmiany przejrzystości spalin powinien być przyjęty jako pozytywny aspekt zastosowania oleju 2T. W końcu nierzadko zdarza się, że po zalaniu nieprawidłowego oleju zaczynają klepać hydropopychacze - mało kto wtedy zastanawia się, że "może one powinny tak głośno pracować", tylko wymienia olej na prawidłowy... Idąc tym tropem powinniśmy zanegować parametry smarne olejów silnikowych, uznając je za spisek producentów i zastosować starą zasadę niektórych "warsztatów": Panie, po 100.000 przebiegu to tylko "minerał"!
Święte słowa 👍
Ach wyluzuj... .. to są eksperymenty... Profesor dość często mówi to.. eksperiment a ja dodam od siebie, że to jest pewnego rodzaju zabawa dla dorosłych którzy kochają to co robią. Pozdro.
Test na 1.5 dCi (CR), przeprowadzany około pięciu lat temu. Silnik sprawny. Korekty wtryskiwaczy odczytywane na CLIPie -3 do +2 % per wtryskiwacz (czyli bardzo dobrze). Po dolewce 2T przez 5 tankowań cichsza praca tak jak mówisz, natomiast korekty poszły na 0%. Odstawienie 2T - po dwóch tankowaniach korekty powróciły do poprzednich wartości. Trzeba by było sprawdzić długofalowo na silniku w gorszym stanie technicznym, mającym bardziej wyeksploatowane wtryskiwacze. Łapka w górę, pozdro!
Przy silnikach fiata 1.9 JTDm efekt podobny
a w jakich proporcjach?
@@pioooo1 a w jakich proporcjach?
Profesor ratuje kolejna niedzielę, dziękujemy!
Nie przesadzaj, dzisiaj mamy niedzielę handlową, co nie zmienia faktu, że chętnie Profesora wysłuchamy.
Oj, nie wiecie jak bardzo uratował moją niedzielę.
Patryk uratował wczesniej z Polskim prosiem
W latach 70 tych interesowałem się Techniką Motoryzacyjną, którą latami prenumerowałem regularnie. W niej wyczytałem, że jedynym preparatem jaki można dolewać do diesla jest nafta, najlepiej lotnicza. W sklepach budowlanych można było dostać zwykłą naftę w plastikowych butelkach, którą dolewałem do mojego citroena saxo 1,5 diesel i faktycznie silnik pracował ciszej i kulturalniej. Tamtejsze zimy były zimniejsze i silnik odpalał bez najmniejszych problemów jak latem. Broń Boże nie można dolewać zimą denaturatu, jak to niektórzy robili. Denaturat jest produkowany na bazie wody i tylko pogarsza rozruch każdego silnika spalinowego!
Od 7 lat jeżdze E46 2.0D i leje mixol, na liczniku 340kkm niewiadomo ile naprawde jest.Silnik faktycznie ciszej pracuje i kultura pracy silnika jest odczuwalna :)
witam w jakich proporcjach dolewasz mixol do paliwa
Tym razem Bełkot. Badania były i są. Tylko o tym nie wiesz,
Dolewanie oleju do diesla obniża liczbę cetanową oleju napędowego.
Przeprowadzone testy wskazują, że olej do paliwa diesel w proporcji 1:50, obniżył liczbę cetanową z 57,8 do…. 31,3 cetanów.
Czyli do poziomu… nafty świetlnej do lamp.
Przy mieszance 1:150% spadek jest już niższy - ok. 3 cetanów.
Czy mixol do ropy zwiększa jej smarność? Niekoniecznie - niemieccy forumowicze zlecili zbadanie parametru smarności HFRR dwóch mieszanek oleju napędowego z olejem do dwusuwów. Wartość smarna czystego paliwa wynosiła 238 µm. Jedna mieszanka z olejem 2T miała smarność wyższą - 256 µm, a druga…. zaledwie 178 µm.
Dolewanie MIksol do diesla niesie ze sobą ryzyko ich niepełnego zmieszania.
Wystarczy przeprowadzić szybki test, by przekonać się, że olej 2T niechętnie i niecałkowicie "rozpływa się" w oleju napędowym.
Doskonale miesza się w benzynie, ale nie trzeba chyba tłumaczyć, czym się różnią od siebie oba te paliwa?
Jakie mogą być konsekwencje niepełnego zmieszania się obu substancji?
Na przykład - chwilowa praca układu Common Rail na mieszance o bardzo niskiej liczbie cetanowej to prosta droga do fizycznego uszkodzenia pompy lub delikatnych wtryskiwaczy w nowoczesnych silnikach Diesla.
Zauważyłem że ziomek odpływa w pewnych kwestiach i to od kiedy zaczął nagrywać na YT 😂😂😂
@@PaganiniPaganiOd 7 lat dolewam mixolu w foce mk2 1.6 TDCi i działa jak miodek, silnik cicho pracuje, wtryski nie walą, kultura pracy silnika jest dużo lepsza.
Najbardziej filozoficzny odcinek jak dotąd. Dzięki tym informacjom moje życie nabrało kolorów.
No tak. Profesor kradł części klientów a oni ukradli mu narzędzia :)
Chyba dopiero układa na nowo w nowym warsztacie :D
@@bartoszadamus7055 Bez gówna szerloku
dla mnie, to powówienie ;)
@@bartoszadamus7055 Dziękujemy Ci, Kapitanie.
Zostawił stare bo wie że nowe ukradnie.
Lałem do Vectry C 1.9 CDTI 16v 150KM . Wycisza pracę silnika, lepsza kultura pracy . Tylko do silników z DPF musi być olej 2T niskopopiołowy, półsyntetyk.
A badania były robione panie Kris, w RPA, do poszukania w necie.
Też posiadam taka vectre i leje odkąd kupiłem tj. 50kkm polsyntetyk orlenowski i aktualnie w Niemczech niemieckie po 6 euro i tylko patrzę na specyfikacje żeby było dobrze i dpf się nie zapycha tak szybko i ogólnie polecam 👍
Mixol s do paliwa ok. Ale który to półsyntetyk. Bo są jakieś oznaczenia 15W 40 i inne . Proszę pomóż bo już druga pompa pada w 1.5 dci Renault 82 lub 88 KM bo dokładnie nie pamiętam.
Stosuje Mixsol do Oleju napędowego od zawsze. Obecnie silnik BMK 165KW. w proporcji 1: 200 . Pierwsze dwa tankowania terapia szokowa 1:100 . Zmieniło się wszystko ; korekty wtrysków , brak przedmuchów, równa i miękka praca silnika , wyrównanie cisnienia w cylindrach , zdecydowanie lepsze osiagi i mniejsze spalanie .Według mnie chodzi o skład chemiczny paliwa , który jest zdecydowanie pod ekologię. Wykluczenie pewnych pierwiastków jak siarka czy ołów zmieniło diametralnie właściwości paliwa . Ten kto lał swego czasu ołowiową do dwusówa a potem bez ołowiu wie oco chodzi . Pozdrawiam
Jeszcze ja dodam co od siebie. Nie jestem mechanikiem, natomiast jestem szczęśliwym posiadaczem BMW z opiłkującą pompą CR :) po wymiarnie serwis zalecił mi dolewanie 250-300ml 2t na pełen bak. Z racji posiadania filtra dpf o jak najniższej ilości popiołu. Druga kwestia poruszana jaki olej i temperatura spalania. Najmniej popiołu mają pół syntetyki ale czasem wyrządza temp spalania niż czysty syntetyk. Dużo o tym czytałem, ważna jest również metoda pomiaru. D92, 93. Tygiel otwarty, zamknięty itp. W serwisie pomp CR również zadałem takie pytanie. Przecież ON zapala się w temp 55-60 st a półsyntetyk pond 100 st. Po czym otrzymałem pyt zwrotne. Jak jest temperatura spalania w komorze spalania? 600-800st. :) więc o czym mówimy? Temperatura spalin 200-300st i więcej. Temp w dpf 500 i więcej. Po trzecie, wszystkie charskrtrystki produktu czyli oleju podają temp zapłonu czystego oleju 2t, nie rozcieńczone z proporcji 1:250 :). Ja stosuje każdy ma swoje zdanie. Pozdrawiam
Jeździsz jeszcze na tej pompie opilkujacej czy już się skończyła całkiem?
Mixol s do paliwa ok. Ale który to półsyntetyk. Bo są jakieś oznaczenia 15W 40 i inne . Proszę pomóż bo już druga pompa pada w 1.5 dci Renault 82 lub 88 KM bo dokładnie nie pamiętam.
Hehe 20 minut super wykładu i na koniec "to jest bez sensu".
Cały Chris!!!
Znam takiego gościa, choć nie jest on wyjątkiem, raczej wyraźnym przedstawicielem swojego gatunku 😂 opowiada i filozofuje co jak a na końcu stwierdza że i tak nic z tego nie rozumie, a coś co miało działać i tak nie działa 😂😂😂
Ale Kris to po prostu robi świadomie. Nie wiem czy może nawet podświadomie nie nawiązuje właśnie do takich ww wybitnych osobowości 😇
Nie no,teraz to handlarze do wszystkiego będą wlewać ten mixol żeby auto ciszej pracowało przy sprzedaży 😆
No zamiana miodu na mixol ma sens😄😅
RUclips
No co TY, to działa po paru pełnych tankowaniach, handlarzyny na to nie pójdą👍😂
😆😆😆
Chłopie, masz taki fajny sposób mówienia, że tak się przyjemnie Ciebie słucha, że cokolwiek mówisz, to ja patrzę i słucham. Siedzę te 30-40 minut i zamiast robić rzeczy w pracy, to słucham. A wisienką na torcie jest wschodni akcent w zajebistym wykonaniu. Nie wspomnę o tym, że każdy materiał jest super merytoryczny. Szkoda że nie mam tak fajnego mechanika w okolicy.
Klientom tak nie tłumaczy to aktorstwo.
I tak przez cała pracę:p
Słuchając Ciebie nie moge wyjść z podziwu jak obszerną wiedze masz na każdy temat, który podejmujesz, brawo!
Pełen szacun dla Chrisa za ogarnięcie mimo braku formalnego wykształcenia. Drobne błędy się zdarzają ale nie mają one wpływu na obraz całości. Konkurencyjne kanały to nieporozumienie, mimo znacznie większego budżetu, pozwalającego na zrobienie namiastki eksperymentu, z którego można by wyciągnąć jakieś wnioski zawsze spaprzą sprawę - ale wiadomo liczy się wartość rozrywkowa a nie merytoryczna…
zero echa super nowa jakość w nowym warsztacie, dobry merytoryczny film daje dużo do myślenia pozdrawiam chris !
Zainwestował w mikrofon krawatowy :)
Bardzo dobry materiał :) od 6 lat posiadam 330d I dolewam olej do 2T co prawda nie Miksol tylko coś lepszego. A co do lepszego paliwa to zauważyłem różnicę kiedy tankowalem w niemczech paliwa ultimate, zdecydowanie inna praca silnika ,większy zasięg :) POZDRAWIAM!
Placebo
Leje w pl i w de cały czas w pl bp cirkle k Orlen a w de aral o jeden czort spalanie praca silnika
Drogi Chrisie - od kilkunastu lat tankowałem swoje autka paliwem Premium diesel. Ostatnio wpadł mi w ręce Mondeo MK4 TDCI 163km i po zatankowaniu paliwa premium praca silnika się diametralnie pogorszyła. Z rana biała chmura po odpaleniu, brak mocy dziwnie drgania silnika. Natomiast po zatankowaniu zwykłego Diesla owe objawy ustały . Wynika z tego że częste używanie paliw Premium również szkodzi ponieważ jest suche a wtryski są smarowane paliwem. Taka ciekawostka.
Bo ludzi nie stać i tankują premium rzadko. Zresztą premium to dolewka chemii do zwykłego ON. Więc w zbiorniku na stacji to "premium" jest syfem z osadami i wodą. Musiałeś trafić na taki gnój na stacji....
@@sylwo_28_37 Zasadniczo "premium" mają więcej detergentów (dodatki myjące) więc jest szansa że zaczęło to wymywać cały syf z układu paliwowego - stąd różnica.
Ja tankuje "diesel premium" z holenderskiej sieci, do poczciwego oplowskiego 2.0 DTI i oprócz żwawszego odpalania, szczególnie zimą i nieco większej dynamice jak zimny - po kilku zbiornikach przestał "czadzić" przy wkręcaniu na wysokie obroty na pełnym gazie. Spalanie takie same, moc wydaje się podobna.
Premium nie są "suche". Najczęściej Verva, Miles Plus, Dynamic, Vpower zawierają więcej dodatków smarnych (ale zależy to od konkretnej dostawy). Zawartość siarki praktycznie taki sam lub dokładnie taki sam co zwykłego ON w tej samej dostawie. Też kiedyś myślałem że premium rozwala pompę ale to nie prawda, karta jakości paliwa daje jasno do zrozumienia.
A niech sobie leją... Mieszkankę do pilarek robi się 1:50. Przy mocno obciążonych silnikach jak w motocyklach crossowych 1:35. To w aucie, żeby ta mieszanka EWENTUALNIE miała jakieś właściwości smarujące trzeba lać od pół do litra na zbiornik :-) Lanie 100ml to po prostu systemowe wprowadzanie zanieczyszczenia do paliwa. A jak się wleje więcej? To wzrośnie temperatura spalania a tego diesel bardzo nie lubi. Super czyta się januszy, którzy udowadniają, że przez 50kkm lali i nic nie wybuchło. A ja nie lałem przez 200kkm i też nie wybuchło :) Dobry materiał Profesorze. Aż wstyd, że go przeoczyłem.
Dr.Kris jest zasada "kto smaruje ten jedzie" Pozdrawiam
Olaboga !! Okradli Profesora !! Puste ściany, robimy zrzutke na narzędzia ;))
Pewnie te złodzieje z poprzedniego warsztatu co go zamknęli 😂
na alle u Łysego dziś se okazyjnie kupi cuś
Pewnie leżą gdzieś w skrzyniach. On się teraz urządza w nowym miejscu. Wszystkiego na raz nie zrobi. A klienci są też po drodze. Może w szafkach narzędziowych są włożone...?
Hehe jak fajnie wsadzić kij w szprychy :)))
Pracując w firmie badającej silniki pierwszy raz się z tym spotkałem nawet były pokazane wtryski które jeździły bez i z 2t jak i pokazali na maszynie rozpylenie gdzie wtryskiwacz który długo jeździł na 2t był porównywalny z nie używaniem oryginałem w przeciwieństwie do tego bez dodatku. Sam swoim prywatnym autem na 2t zrobiłem 100 tyś km bez problemowo a serwisując auta klientów jak i swoje które jeżdżą na 2t po wyjęciu wtrysków, końcówki są po prostu czystsze. Przy wyborze oleju trzeba pamiętać by spełniał normę API TC i ISO L-EGC lub L-EGD do silników wyposażonych w filtr DPF. A co do mojego prywatnego auto to Doblo z silnikiem 1.9 MJTD na programie które lekko ze mną nie ma i nic się nie dzieje :)
Profesor Chris-trzeba było sprawdzić korekcje wtrysków na autach przed dolaniem 2T i po kilku przejechanych bakach na 2T
Potwierdzam monzol 5c przetestowałem i używam nadal w moich Mercedesach roki 2017, 2004, 2012. Różnica zauważalna znacznie w cichości pracy silnika jak również silnik w moim odczuciu pracuje elastyczniej, w sezonie zimowym spalanie mniejsze o 1L. Olej monzol 5c sprawdziłem i jest poparty testami w Niemczech jak i w Polsce. Dostępny na allegro w Polsce również. Gorąco polecam
"... No takiego...sie zmiesza" 😂 Profesur jestes najlepszy! Pozdro do 3letniego kotleta!
Życie jest za krótkie by czekać na iskrę i dwa obroty wału.
Pozdro dla kumatych
Masz diesla w 2t?
@@pawe3969 na okretach sa diesle 2t
Zwykły dwusuw ale ile tego z prawie każdej epoki nawet mam dwusuwa z dwoma cylindrami. No niestety ekologia zabija te silniki
No są, ale moje pytanie nie dotyczyło gdzie występują tylko czy jest posiadaczem diesla w 2t. Może też trochę nadinterpretowalem komentarz. W sumie koleś może być mechanikiem okrętowym.
2t gowno najgorsze
Lubię jak Profesor Chris pitoli. Czekam na więcej. :)
Na starym filmie widziałam ze błagasz o łapki itp. pokaz jakiś numer konta to wyśle 5 zł
myślę ze więcej ludzi sie znajdzie. jesteś spoko gość i powinno sie Ciebie wspomagać .
Olej 2T do diesla to śmiech na sali. Testowałem wiele rodzajów i każdy zostawia zapieczony węgiel w komorze spalania. Od mineralnych po najdroższe syntetyki JASO-FD.
PEA do czyszczenia, 2-ETH do zwiększania cetanów, estry do smarowania. Ale z głową, nie litrami do baku bo można uszkodzić układ paliwowy.
A jak jednemu z drugim przeszkadza jak 1.9 TD chodzi, to kup V8 w benzynie i zobacz co to kultura pracy.
Producent moim zdaniem wyprodukował silnik pod normę Diesla na cały świat i nie ważne czy kupię paliwo na bp w Anglii czy na aralu w Niemczech ma mieć parametry takie a takie i koniec i ma pracować poprawnie !!! a to że w polszu oszukują to inna sprawa (mi polskiego paliwa zawsze idzie więcej niż np tego z Belgii) ludzie jaraja się produktami premium placebo. Niech wreszcie w Polsce będzie bat na kombinowanie z paliwem!!!
Jeżeli normy paliwa będą spełnione to nie ważne gdzie zatankujemy na świecie i czy to będzie niemiecki czy japoński diesel i nie będzie potrzebne żadne premium super dodatki.
Pozdrawiam Pana Profesora
i dziękuję za materiał.
Bardzo mądry kawaler! Polecam!
~Babcia Chrisa
A jaki przystojny! Tylko jeść coś nie chce...
@@grumpy_0ld_man Kris to kawaler?
Babcia Chrisa ma na imię Marcin?
@@krzychuvu tak, bo przed wojną trochę inne imiona były modne.
@@marcinpako 😁
Parę samochodów z przycierająca pompą uratowaliśmy odpalając je na samym mixolu jak wypalił piątkę oleju, nie wszystkie ale większość jeździła aż trafiła na złom :D Oczywiście na zwykłej pompie rotacyjnej :D
Chrisie, teraz Twoj warsztat wygląda jak u Papadakis Racing.
Dolewam 200 ml na 60-70 l on. I powiem szczerze odkod to robie auto lepiej sie zbiera zapala szybciej pracuje ciszej na zimnym silniku przebieg 350 tys km i silnik jest w super kondycji,po badaniu silnika przez profesjonaliste,i ja sam o tym wiem że ten silnik zrobi drugie tyle,CO MNIE BARDZO CIESZY polecam dodawanie 2 T ale z glowo😉💪
Kupiłem kiedyś C220cdi w kombi, bo potrzebowałem przy budowie i haka i kombika. Niby 150PS ale auto słabiutkie, po dodaniu gazu zbierało się 2 dni zanim przyśpieszyło, DPF zaczął się świecić , dymił trochę. Kumpel doradził, kup 2T dolej. Po około 1500 km ... cud. DPF przestał świecić , motor się wyciszył, po dodaniu gazu auto zaczęło reagować dużo lepiej i przestało dymić.
Na przeglądzie spaliny miały wartości lepsze jak nówka ( i to na pierwszym katalizatorze i pierwszym DPF - ie !!!! )
Miało autko pojeździć 3 latka .... i jeździ do dziś a to już 5 lat. Motor chodzi jak powinien, zrobiłem na nim 70000, auto ma już 280000 ostatnio postanowiłem troszkę w niego zainwestować i jeszcze nim pojeździć. Jeśli go rdza nie zajedzie to chyba mi jeszcze parę latek posłuży. Jako Info dolewam 300ml 2T półsyntetyka (to jest ważne) na cały bak 60 litrów.
Pozdrowionka for all
Nawiązując do końcówki twojej wypowiedzi, o dzieleniu się eksperymentami. Moje stare Volvo 2.5TD z 1997 blisko 4 lata jeździło na miksie ropy i oleju 2T. Zarówno wtryski jak i cała pompa była rozebrane - żadnych uszkodzeń, stan idealny, wtryski sprawdzone na maszynie. Pompa po 800kkm nalotu poza klasycznie zdychajacym nastawnikiem, który poszedł na regenerację do HDK Serwis była w 100% sprawna. Wtryski, fratelli bosio - rozpylanie w normie. Czy mając diesla na pompie rotacyjnej lałbym 2T? Tak. Oprócz tego znam co najmniej dwie osoby lejące 2T do swoich aut przy tankowaniu, jedno z tych aut ma 2.0HDI, drugie 2.1TD - od lat nie było problemów z układem paliwowym. Oba pojazdy z kosmicznymi przebiegami.
I teraz pytanie czy to w czyms pomogło czy bez tego oleju też takie przebiegi by osiągną.
To jak mówienie ze czesta wymiana oleju w silniku wydłuża żywotność jego i turbiny. Ja mam 350 tys.na liczniku. Rozbierałem turbo i panewki i nic zlego nie moge powiedziec a olej wymieniany jak producent zaleca czyli co 30 tys.
Tak więc nie ma co siać teorii w necie ze coś pomaga jeśli nie ma na to silnych dowodów.
@@romanoix1 Czytałem badania na ten temat, nie zaobserwowano negatywnych zmian, poprawiła się natomiast kultura pracy jednostki - dla mnie to już jest plus.
www.czasopismologistyka.pl/artykuly-naukowe/send/318-artykuly-na-plycie-cd-3/6825-artykul
W podobny sposób podchodzę do stosowania "Militec'u".
A co do interwałów wymiany oleju, to wszystko jest względne. Zbyt dużo zmiennych (sposób jazdy, przebiegi, warunki w jakich pracował silnik etc.) aby przy jednostkowym przypadku stwierdzić, że coś jest tak, a nie inaczej. To trochę jak z piciem tranu albo kieliszkiem czerwonego wina do obiadu.
W swoim poście wyżej nie chciałem być zdecydowanym orędownikiem lania 2t do diesla ale moi znajomi za moja radą też to robi,ą nikt z nas nie ma problemów z układem paliwowym, przebiegi różne, różne auta i konstrukcje. ale może jestem w błędzie ?
Zrób test dodatku do oleju ARCHIOL 9200v2 fajny i bardzo pouczający ten filmik.szacun.
Chris, szacun za klucz "10" na miejscu. :)
No to średnio mam kilka uwag. Od razu dodaje że nie jestem mechanikiem, ale profesor się nie popisał.
1. Silnik pracuje ciszej. Zgadza się i podaje mniejszą dawkę paliwa, jak siadają wtryski wtedy jest jest grzechot i ewentualnie dziura w tłoku. Ujmując kabaretowo, a więc że zmniejsza dawkę.
2. Dodaje mocy i momentu obrotowego na pewno przy CR (tylko nie zwykły mixol a te zielone i czerwone które więcej kosztują . Profesorze jeśli przetestujesz to na jakim 1.6 ewentualnie 1.9 o małej mocy i słabych osiągach to poczujesz różnice w mocy. Nie będzie to jakaś wielka różnica bo 2.3 … 6 %, ale na silniku który ma niemalże 200 koni to nie poczujesz bo to pojedyncze procenty. Tak jak z alkoholem 40 a 44 poczujesz różnice???
3. Dymienie. Jeśli wlejemy czysty Mixol s za 5 zł będzie większe dymienie gwarantowane, ewentualnie jakieś dodatkowe sadze to DPF złapie :-) Raczej polecam te które więcej kosztują tzw. czerwone i zielone one jak w dwusuwie nie zwiększają dymienia a podniosą moc.
Stosowanie olej sprawia że układ jest lepiej smarowany i staje się bardziej precyzyjny pisze o CR. Na piezo nie mam pojęcia. Ta precyzja wynika ze smarowania takiego długiego bagnetu we wtryskiwaczu. Jak wtryskiwacz pada bagnet staje kołkiem. Tu przy lepszym smarowaniu lepiej pracuje jest bardziej precyzyjny, wtedy komputer zmniejsza czas wtrysku i dawkę biegu jałowego przez to pracuje ciszej.
Bardzo ważne akurat tym się zajmowałem jako elektronik podpinaniem samochodów pod komputery. Z olejem jeśli ktoś ma zajebisty komputerek albo program to może sobie te czasy podejrzeć i zobaczy że są mniejsze. Jeśli słabszy to może zobaczyć coś innego tzw korekty wtryskiwaczy no i tam jak jes koło 0 to jest wtrysk ok. a jak koło 2 to już nie OK. Dolewając olej poprawimy to.
Przy pompach rotacyjny za wiele nie powiem, ale wiem że jak się wlewało opałówkę to się zacierały. wlewając opałówkę z olejem już było ok. to na pewno smaruje układ.
Do CR to też jest smarowany zaworek chyba SVC się to nazywa który reguluje ciśnienie na listwie zasilającej. Jak jest smarowany tez lepiej śmiga tylko jeszcze raz przypomnę że raczej zielone i czerwone oleje bo zwykły mixol to trochę za gęsty.
Jeśli chodzi o paliwa lepsze to nie robiąc reklamy zauważyłem różnice tylko na stacji z żółtą muszelką, czuć różnice w mocy na innych żadnej. Tylko musi być sprawny DPF bo podnosi temperaturę spalin. Sprawdzałem.
Sam stosuje w B8 i wszystkich gorszych.
w Układzie glut się nie zrobi, a żeby miał swoją żywotność to po prostu trzeba wymieniać filtr na czas.
Jedynie Profesor mógłby wyjaśnić bo powiedzenie lepsze paliwo co dokładniej oznacza bo byłem u naszych zachodnich sąsiadów fajnym Porsche Cayene 3.0 i na polskim paliwie spalanie 9.6l na niemieckim i w zasadzie większej prędkości 8.3l to znaczna różnica i co w tym paliwie jest. Bo taki zwrot że jest lepsze to każdy wysnuje.
Pozdro
Nie zna życia ten, kto nie jeździł dwusuwem 😁
Na przyklad Warczyburgiem XD
Każdy posiadacz dawnego dwusowa musiał mniej lub bardziej znać mechanikę i umieć naprawić wszystko na poboczu ⚒️🛠️
@@bossingtonhillforever4267 źle wymawiasz to Warrburdźini
Wyczytalem raz w niemieckiej instrukcji silnika agregatu pradowego diesla ze mozna dolewac oleju do paliwa w proporcji 1:200 aby przedluzyc zycie ukladu wtryskowego...
A czy ten agregat prądotwórczy nie byl silnikiem dwusuwowym? Tak z ciekawości pytam bez podtekstu
Ja też przeczytałem coś takiego , w instrukcji obsługi agregatu 200kWA , ale że była po Niemiecku stwierdziłem że chyba źle sobie tłumaczę , w w wersji angielskiej tego agregatu w tym samym paragrafie nie mogłem znaleźć takiej wzmianki a z angielskim lepiej sobie radzę. (agregat nie był dwusuwowy :) )
ŚWIETNY FILM, NIE OGLADALEM JESZCZE BO DOPIERO SIE POJAWIL ALE POLECAM
To samo. Zawsze.
Kris "cwaniaku lobbysto" teraz już wiemy czemu służył ten odcinek... chcesz nas przekonać żebyśmy lali V-powerka na shell-u. I pieniążki to fartuszka majstrowskiego🤣🤣🤣
Tak poważnie to bardzo dobry film jak zawsze uwagi trafione w punkt z dozą Twojego specyficznego poczucia humoru!
Monzol 5c mega olej ! ! Właśnie specjalne do dolewania do Diesla, i na butelce jest wyraźnie napisane jako dodatek do Diesla, używam od kilku lat i jestem zadowolony silnik cicho mieko chodzi. Super polecam dostępny na allegro
Potwierdzam monzol 5c przetestowałem i używam nadal w moich Mercedesach roki 2017, 2004, 2012. Różnica zauważalna znacznie w cichości pracy silnika jak również silnik w moim odczuciu pracuje elastycznie, w sezonie zimowym spalanie mniejsze o 1L. Olej monzol 5c sprawdziłem i jest poparty testami w Niemczech jak i w Polsce. Dostępny na allegro w Polsce również. Gorąco polecam
Mam nadzieję, że kultura techniczna i świadomość w tym kraju dzięki profesorowi wzrosta. Prof. Chris - misjonarzem mechaniki.
Za czołówkę od razu łapa w górę! Morda się sama uśmiecha widząc tego pociesznego profesorka 😁
Panie profesorze.
Proponuję sprawdzić korekcje przed i po zastosowaniu 2T oraz podzielić się z nami wynikami.
Tego zabrakło w tym odcineczku.
Dziękuję za uwagę.
Ja zrobiłem i różnic nie było.
Moj syneczku ! Braklo olejku w twoim mozdzgu !!
Teraz oczywiscie...WSZYSCY TAK ROBILI...NAWET WLASCICIELE POJAZDOW Z DWOMA KOLECZKAMI PO BOKACH....
Kiedyś lałem Mixol do 1.9 TDI, różnica w pracy była spora, silnik miał mniejsze wibrację, przyjemniej pracował :) polecam.
ja tez polecam. :)
Też dolewałem jak jeżdziłem na opale
Ja leję hipola 80w90 2% na 1l 2ml na 100l wychodzi taniej ponieważ na mksol na inną lepkość .
No to muszę cos powiedziec o oleju 2t do ON faktycznie też zauważyłem ze silnik pracuje ciszej stosowalem tez parę razy po za tym nie czuć innych efektów czasem tez dolewałem inne dodatki i tez wiekszych efektów nie było ale gdzies kiedys słyszałem ze "niemieccy taksówkarze dolewali i jeszdzili bardzo długo swoimi dieslami" tak po za tym myśle ze nic tam sie nie zepsuje po dolaniu takiego oleju 2T bo...tk na prawde na stacjach paliw tez do konca nie wiem co lejemy :-) pozdro dla profesora kolejny dobry film
Dolewam od lat :) Zauważalnie silnik lepiej pracuje i chyba nawet ciszej
Czekałem na to dwa lata. Dzięki!
Ja zauważyłem, że pali 0,3 0,4 l mniej, chodzi ciszej, równiej. Koszt dodatku 2t to sporo bo 27 PLN /litr. Po tym odcinku się muszę zastanowić na dalszym stosowaniem.
Lałeś olej 2t do zwykłej rowy czy premium?
I czy tankowałeś ON premium ? Jakieś różnice względem zwykłym?
@@Jachu353WR zawsze do premium. Zawsze 300ml na cały bak.
@@Paprotka-r4c dzięki wielkie
@@Jachu353WR czemu pyta?
To gdzie to Pan kupuje
Na stacji 14 zeta a nie 27
To szwagier nalewamy przed sprzedażą hehe :-)
Do czolgu dolewamy tego oleju w tej samej proporcji ?? I do ruskich chyba kukurydziany ?!!!
Co do mieszania się oleju 2T, to wlewasz przed tankowaniem, dodatkowo paliwo cyrkuluje w układzie, więc powrotem wraca i tak się mieli ta nasza mikstura. Do Common Raila i to jeszcze przy braku dpfa to już zwykła codzienność, żeby dolewać oleju 2T;). Na necie są testy tych olejów, które się najlepiej nadają. Pozdrawiam.
Mixol s do paliwa ok. Ale który to półsyntetyk. Bo są jakieś oznaczenia 15W 40 i inne . Proszę pomóż bo już druga pompa pada w 1.5 dci Renault 82 lub 88 KM bo dokładnie nie pamiętam.
2t polsyntetyk czerwony orlenu ok 18zl litr. Lub 1052 liqui moly 35zl litr ten najlepszy. Wyczysc uklad paliwowy wyjmij bak lub pompe z baka i.do sucha szmata z opilek
@adamsokoowski2319 Twój komentarz z przed 5 lat a odpowiedź w 5 minut. Dzięki bardzo. Cały czas stosujesz olej do diesla.
Ja lałem do swoich bawarek olej Shell 2T VSX, tak jak u profesora zauważyłem bardziej cichą pracę silnika, w 1.6hdi również to zauważyłem. Znajomy dolał to do swojej 530D kiedy lały mu wtryski i po przejechaniu dwóch zbiorników z tym olejem auto zaczęło prawidłowo chodzić i wtryski trzymały prawidłowe parametry. Istotną rzeczą w tym oleju jest dodatek VSX- czyli dodatek rozpuszczalnika węglowodorowego, który zwiększa jego rozpuszczalność w paliwie. Nie stosuję tego non stop, ale od czasu do czasu dla profilaktyki.
Zamówiłem Monzol 5c ponoć najlepszy i właśnie został do tego celu stworzony.
Ja również stosuje monzol 5c sprawdza się
Ja w 2.0 HDI stosowałem przez długi czas coś takiego i silnik ciszej pracował - www.ebay.co.uk/itm/Carlube-2-Stroke-Motor-Cycle-Bike-Engine-Oil-Treatment-4-5-Litre-Ltr-Xst455/400807027016?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649
1.9 dci 120km leje liquimoly 1052
Efekty na +
- cichsza praca
- lepiej ciągnie od dołu
Na minus
- problemy z mieszaniem - trzeba wlewac do banieczki mieszac i dopiero wlewac.
Tak to raczej oceniam na plus ;)
Ja tam do 1.9 JTD na pusty bak wlewam z butelki 200ml a potem tankuje do pełna, samo się miesza
Ja nie mieszam w bańce pompa miesza przelewami i powrotem.
Lałem do wielu aut na CR olej 2t, 200-250ml na 50l ropy , lałem do baku strzykawka później tankowanie
Wypraktykowałem na moich dwóch turbodieslach Common Rail, że najlepszym olejem 2T jak dotąd jest STIHL zielony (syntetyczny). Jest rewelacyjny i w moim odczuciu bije na szyję inne marki. Jest bardzo drogi (od 45 do 60 zł/litr), ale moim zdaniem wart swej ceny. Po otwarciu czuć go... mocznikiem. Czytałem, że mocznik w ogóle dodawany jest nawet do silników TIRów z uwagi na jego silne właściwości ograniczenia dymienia.
Niezmiennie od lat stosuję dawkę 0,5 litra oleju 2T (pół butelki litrowej) na 50 litrów tankowanego oleju napędowego (stosunek 1:100). Okazało się, że mniejsza mieszanka (1:250) jest za słaba, gdyż nadal słychać 'zgrzytliwą', 'trzaskającą' pracę pomp wysokiego ciśnienia (pwc). A są one w silnikach CR elementami strategicznymi, więc należy poświęcić im szczególną uwagę.
Gdy zastosowałem podwyższoną mieszankę 1:100 obydwie pwc przestały hałasować, tak jak zresztą silniki jakby się 'wyciszyły'. Przy czym w żadnym wypadku nie tracą na mocy, są tak samo żywiołowe, bez odrobiny dymu nawet przy bardzo silnym 'bootowaniu'. Nie ma też problemów z zapalaniem nawet w największe mrozy, jak to niektórzy straszą. Ponadto nie ma wpływu na proces wypalania FAP/DPF (mam dwa systemy filtrów cząstek stałych).
Tak więc polecam gorąco olej 2T STIHL ZIELONY (jest też o połowę tańszy czerwony, ale to półsyntetyk i jeszcze go nie stosowałem).
Avensis T22 1CD-FTV 90KM, salon polska, cały czas aso na oryginałach i 5w30, przebieg, silnik, osprzęt jak i układ wtryskowy dziewiczy - 260.000km
Zwykła ropa - korekty -3.0 i samochód podkapca
Ropa lepsza z BP - korekty -4.5 podkapca jeszcze mocniej i trochę szarpie na zimnym
Ropa z jedną bańka Mixolu na pełny zbiornik - korekty -1.5 mniejsze zadymienie.
Samochód na codzien u mnie w pracy więc bez ściemy.
Oczywiście zgadzam się że to wszystko jest że tak powiem h**em podparte.. ale praktyka swoje pokazuje.
Do tego jeszcze mam Corolla Verso 2.2 dcat ( DPF i piezo ) 200.000 km z Mixolem profilaktycznie i wszystko igla - a w tych silnikach wtrychy często wieszają się na przelew.
Nie wiem czy ktoś jeszcze przeczyta ten komentarz ale się wypowiem. Dwa przypadki z życia gdy silnik źle pracował, na ucho nie chodzi na jednym cylindrze, wniosek być może zapieczone wtryski. Okoliczny magik powiedział dolej mixolu to pomoże. I miał rację. Dodam że jeden silnik to zwykła pompa i ciągnik 3 cylindry. Drugi pacjent to silnik na cammon rail w autobusie, 6 cylindrów.
Mixol s do paliwa ok. Ale który to półsyntetyk. Bo są jakieś oznaczenia 15W 40 i inne . Proszę pomóż bo już druga pompa pada w 1.5 dci Renault 82 lub 88 KM bo dokładnie nie pamiętam.
Wlewałem do Stilo 1.9 jtd 115km, to pierwsza generacja common raila fiatowskiego, dość pancerna. Auto ma obecnie 260 tyś km z hakiem, 19 lat. Dymi już nieco, wtryski wyglądają na nigdy nie wyjmowane. Miałem kiedyś pompę wyjętą, dla ciekawości pokręciłem nią aż wypluła cały ON że środka, złapałem to do słoika i szukałem opiłków. Nie znalazłem żadnych, te pompy są raczej pancerne, nie przeszkadza im słabe paliwo ani nawet upadek ze stołu (nie pytajcie...xd). Silnik chodzi dość twardo, zapewne z uwagi na lejące wtryski, kultura pracy zdecydowanie bliżej traktora niż współczesnego auta. Olej 2T rzeczywiście doskonale go wycisza, imho bardziej niż najdroższe paliwa premium (też testowałem). Nagle okazuje się, że kultura pracy może być bliższa współczesnemu dieslowi niż staremu traktorowi. Po dłuższym stosowaniu tego (kilka miesięcy, jakieś 5 tyś km) zmniejszyło się dymienie, ale tylko o jakieś 1/3. Cóż chemicznej regeneracji wtrysków nie udało się zrobić, ale wlewam sobie to nadal od czasu do czasu, bo można minimalnym kosztem sprawić że silnik po prostu "ładnie" brzmi, bardziej jak współczesne diesle. Nie tyle pracuje ciszej, co bardziej miękko, co w sumie sprawia wrażenie że jest też ciszej. Mocy nie ubyło, dymu nie przybyło, odpala tak samo (na ciepłym minimalnie dłużej kręci zarówno z 2T jak i bez), auto DPF jeszcze nie mialo (euro 3) więc nie muszę martwić się o jego zapchanie. Co do rozpuszczania w ON to próbowałem kiedyś wlac trochę do przezroczystego baniaka gdzie było 5l ropy, rzeczywiście na początku poszedł na dno i nie zmieszał się, ale wystarczyło lekko pobełtać i po kilku minutach rozprowadził. Czyli jak wlejecie sobie tuż przed tankowaniem, potem dolejecie ze 20l ropki to już samo szybkie wypełnianie się baku ON spowoduje częściowe rozmieszanie 2T. Reszta rozmiesza się po kilku minutach jazdy gdy paliwo w baku się poprzelewa we wszystkie strony. Można sobie też zawczasu mieszać w kanistrze dla pewności i potem to wlewać tuż przed tankowaniem, ale imho to trochę takie armaty na wróble.
Mocium Panie Chrisie. Lałem mixol do napędu, mieszałem w bańkach na szczęście i wlewałem do MF 255 w celu zapobiegania wytrącaniu się parafiny na zimę. (no ktoś tak doradził i posłuchałem. Buba) wczoraj wymontowaliśmy pompę rotacyjną i wtryski a dziś czekam na diagnozę ze stołu mierniczego czy jak tam się to zowie. Przyczyną tej naprawy było znaczne osłabienie silnika, kopcenie i wyraźna praca na mniej niż wszystkich 3 cyl. Z tego co organoleptycznie udało mi się stwierdzić to to, że końcówki wtryskiwaczy były tak za*ebane że pewnie zamiast mgiełki musiały lać. Dziś odbieramy pompę. Napiszę w tym poście co z nią. Końcówki już wiadomo po badaniu nie nadają się do niczego bo były tak znagarowane. Chrisie może zrobiłbyś jakiś odcineczek o tym co stosować w zimę bo nie ufam nawet paliwom premium przy dużych mrozach. Pozdrówki
Piękny początek Niedzieli :) śniadanko zjedzone i pora na relax z Profesorem
Panowie, autor nie bardzo wie dlaczego dolewa się olej 2T do diesela, mówi o testach, żeby sprawdzić ile auto spali lub czy będzie miał lepsze osiągi. Nie o to tutaj chodzi. W układzie paliwowym pracują elementy paraprecyzyjne (wtryskiwacze, pompa wysokiego ciśnienia itd), chodzi o to aby te elementy zostały lepiej smarowane oraz wyczyszczone z nagaru, z czego wynika min. stwierdzona bardziej cicha praca silnika. Laboratoryjnie zostało to przebadane przez ekspertów w Wielkiej Brytanii, którzy potwierdzili skuteczność działania. Obecnie ze względu na stosowanie przez producentów filtrów cząstek stałych (DPF, FAP) nie zaleca się stosowania olejów typu Mixol S, który zawiera zbyt dużą ilość popiołów, natomiast jest taki olej, którego stosowanie wydłuża wręcz przebiegi międzywypaleniowe filtrów cząstek stałych i zawiera w swoim składzie bardzo mało popiołów. Olej ten to MA...OL 2-Takt Plus API TC (nie podaję pełnej nazwy producenta, gdyż komentarz nie zawiera lokowania produktu :), który stosuję z powodzeniem w proporcji 1:250 na zbiornik paliwa.
Pozdrawiam serdecznie.
Dobry jest Orlen 2t semisintetic
Będę musiał obejrzeć - właśnie rozważałem wlanie 1l orlenowskiego SEMISYNTHETIC 2T na 50l ON i zrobienie "płukanki" mojemu klekotowi. Co do paliw premium to mam wręcz odwrotne odczucia - na ON Premium klekocze mi bardziej niż na zwykłym.
Dolewam olej miksol do zbiornika (BMW 530d). Mam doświadczenie z silników lotniczych (SO-3 i PZL-Franklin). W silniku odrzutowym zacierała się tarcza rozdzielcza pompy pracującej na nafcie lotniczej. Pomógł dodatek do paliwa 1% oleju transformatorowego. W silniku Franklin (czterosuwowy bokser) robiliśmy próby na paliwie etanolowym (85% spirytusu i 15% benzyny nieetylizowanej). Lepkość i smarność tego paliwa była gorsza od AVgazu (lotniczej benzyny etylizowanej). Uważam, że dodatek miksolu poprawia smarność "nowoczesnych" paliw zawierających estry oleju rzepakowego (próba trzech kulek) oraz etanol. Z pewnością poprawia to warunki pracy pomp i wtryskiwaczy pracujących pod wysokim ciśnieniem. Jednocześnie mixol MUSI SIĘ MIESZAĆ z olejem napędowym podobnie, jak się miesza z benzyną (mniej się różni od oleju, niż od benzyny). Ma też własności zmywające - po to m.in. jest stosowany w dwusuwach. Wyniki "prób" są mało wiarygodne. Nie wystarczy stwierdzić, ze silnik pracował ciszej. Normalne próby polegają na pomiarze momentu obrotowego silnika, temperatury spalin, wykresu indykatorowego w różnych warunkach pracy. I oczywiście mikropomiarach elementów pompy i wtryskiwaczy (zużycia). Dopiero te wyniki mogą przesadzać o celowości stosowania dodatków.
Człowieku olej mineralny np: mixol do diesla leje już od 20 lat
Bez znaczenia na układ wtryskowy. Mam to opracowane 😉
Trzeba tylko wiedzieć ile, kiedy i jak bo to bardzo ważne. Bardzo poprawia jakość pracy silnika i osprzętu wtryskowego.
Ja jestem bardzo zadowolony.
Bardzo fajny odcineczek, fachowa wiedza👍 można naprawdę wiele się nauczyć, brawo Chris
"Lałem do swoich samochodów olej 2t", "nie polecam"," zachęcam do eksperymentowania", "układ wtryskowy jest ultra precyzyjny a wy chcecie wlewać jakiś szajs do niego", "róbcie co chcecie", "to jest całkowicie bez sensu". W dzisiejszym odcinku Profesor zadał nam ciężki orzech do zgryzienia :D
Trzeba potrafić rozróżnić kiedy chris używa sarkazmu ,a kiedy chce Ci pomóc w życiu.... A kiedy chce Cie okraść- w końcu mechanik złodziej..
Choroba dwubiegunowa leki nie zadziałały ;D
*"...i to nie takich barów do których się idzie na piwo"* K.Durczok myślał o takich właśnie barach hahaha :D D
Gdzie ty kuzwa widziales barrakude ???? W ZOO ???Mysliwy z przedszkola....
Miałem kiedyś Renault Clio 1,5 dci, 2008 r, . Auto sprowadzone przy 135 00 km . Przy przebiegu ok 180 00 km., pojawiają się komunikaty ,, sprawdź wtrysk" . Pan z jednego z najlepszych na Dolnym Śląsku warsztatów diagnostycznych ( b.długie terminy oczekieania na diagnostykę - kolejka ) w rozmowie telefonicznej radzi, żeby najpierw spróbować lać olej 2T ale tylko z Orlenu. Na 60.litrów w baku ok 150-200 ml Mixolu. I co ważne, nie wjeżdżać paliwa poniżej 1/3 baku. Stosować paliwo klasy premium.
Od tego czasu do chwili sprzedania auta, po stosowaniu tego rozwiązania co dwa tankowania - komunikat już nigdy się nie pojawił a zrobiłem potem ok 50 000 km ...
Z doswiadczeń warsztatu też wynika, że rozwiązanie to w duzej mierze ratuje pojazdy z niedomagającymi już silnikami zasilanymi systemem pompowtryskiwaczy.
Prosze sobie zrobic korekcje wtryskow nawet na paliwie "premium" a pozniej przejechać 1000km na dodatku z oleju 2t i zrobic ponownie korekcje i wtedy wyciagnac wnioski i odcinek ;)
Przypomniały mi się czasy jak byłem mały i jechałem rowerem do cpn po 5l mieszanki i Pan robił na zapleczu z mixolku
Lało się do komara i rura 😎
Też tak jeździłem:D jeszcze wtedy olej pompowali z dystrybutora a nie z bańki.
Chris, po pierwsze primo: nie leje się mixolu, tylko półsyntetyk, bo stwierdzono że mixol zostawia nagar (chyba że masz 200D z 1989r. to OK) szczególnie w katalizatorze/DPF. Po drugie primo: nawiązując do powyższego, olej nie może być z przypadku! Są dostępne wyniki testów od forumowiczów z DE (stamtąd się to w ogóle wzięło), gdzie wyłuskano najlepsze produkty z monzolem 5c na czele - tamte testy ujawniły również pozytywny wpływ na mniejsze dymienie, oraz zużycie paliwa, czego w swoich testach nie uświadczyłeś, zapewne dlatego iż olej wziąłeś jakiś pierwszy lepszy. Po trzecie primo ultimo: paliwa premium wcale nie pomagają, lecz MASAKRUJĄ układ paliwowy, bo są jeszcze bardziej suche (odsiarczone) niż standardowy ON. Na koniec troszkę własnych spostrzeżeń: leję od kilku lat 2T do swojej 530d i praca silnika na + korekcje wtryskiwaczy na + dymienie jest dużo mniejsze (a mam wycięte katy), praca pompy progowej na + w porównaniu z czystym ON. Takie same efekty stosowania 2T zauważyło setki jak nie tysiące kierowców, w odniesieniu do postów na forach motoryzacyjnych dotyczących różnych marek. Pozdrawiam i zachęcam do stosowania 2T do diesla (sam leję Elfa Moto).
Ile lejesz? Na zbiornik
@@robertmajchrzak 250 ml na 70L ON
W skrajnych przypadkach doświadczony mechanik zalecił nawet 5 litrów na zbiornik
Dolewanie 2T do ON w układach CR jest ostatnio od kilku lat na czasie i polecane nawet przez osoby regenerujące układy CR!. Problem polega w paliwie... nie wszystkie mają dostateczne smarowanie(po wejściu do UE),natomiast 2T ma to poprawić. Mało tego można zaobserwować, że silnik ciszej chodzi i może niej pali. Przykładem tego też jest często spotykane w układach Delphi ,zatarcia i zużyciem pomp wstępnych i ich opiłkowanie uszkadzając przy tym wtryskiwacze.... Dlatego z tego względu żeby wydłużyć żywotność układu CR warto go Dolewać jak pamiętam z 200-300ml na cały bak . Zaszkodzić nie zaszkodzi ponieważ ma niską temperaturę spalania. I spala się razem z ON(może więcej koni przybędzie przy okazji :D).
Tutaj linki np opracowania naukowe i nie tylko na ten temat:
suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i9/i9/i9/r999/OleksiakS_ZagadnieniaSmarnosci.pdf
www.czasopismologistyka.pl/artykuly-naukowe/send/318-artykuly-na-plycie-cd-3/6825-artykul
www.forum.alfaholicy.org/forum_ogolne_o_alfa_romeo/76456-mixol_dlaczego_dolewamy_oleje_2t_ropy_pigulce_.html
Nie warto dolewać 2T.
@@saczisaczi7317 czy to musi byc olej do 2t? stanie sie cos jak doleje zwykly olej silnikowy? do benzyny? jezdze na lpg i fajnie by bylo zapewnic dodatkowe smarowanie ukladowi paliwowemu, wiadomo na lpg to malo co to pracuje
@@master9658 nic się nie stanie, lej śmiało!
@@master9658 silnik się nie zatrze. Na początku i tak silnik jest uruchamiany na benzynie, a tłoki są smarowane przez pierścienie. Wtryski potem nie pracują, a dodawanie oleju może zabrudzić sondę lambda, co zmieni wskazania dla komputera i silnik przestanie pracować poprawnie.
@@master9658 tylko że zwykły olej nie jest przystosowany do spalania!!! Podwyższysz tylko temperaturę spalania , możesz też doprowadzić do nadmiernego wytwarzania nagaru, zwykłego oleju silnikowego raczej bym nie dolewał,2t chociaż ma przeznaczenie do spalania razem z paliwem...
Profesor Chris, to że producenci celowo tak projektują/używają materiałow, aby coś się po określonym czasie zepsuło, to jest fakt, a nie teoria spiskowa.
Dobrze powiedziane. paliwa sa wystandaryzowane i producenci silnikow stosuje ten standard jako paliwo. Nie ma sensu dolewac "czegos" bo to cos juz jest w paliwach samochodych ktorych i nie da sie juz ich ulepszyc. Paliwa premium to bardzo dobry wybor.
Ja stosuję w 2 dieslach i rzeczywiście jest cichsza praca, a w jednym nawet wyrównały się korekty wtrysków.
A jaką dawkę tego oleju s stosujesz i jaka marka oleju?
@@krzysztofchmielnicki9949 100-200ml na 50l paliwa.
Zgadza się diesle pracują lepiej i spada ryzyko uszkodzenia układu oraz rosnie trwałość turbiny i pomp- SMARUJESZ TO JEDZIESZ
Lałem Miksol 0.5l na 60 litrów on MB w 210 300td i pracował cicho i elastycznie do 350 000 km i przedałem.
OM606 pojade na oleje z prstow rybnych 350k tak samo. :D
Ja dolewałem do BMW 325 tds przez cały mój okres exploatacji i różnica była ogromna. Śilnik pracował o wiele lepiej i na hamowni pokazał po 18latach lepsze parametry niż po opuszczeniu fabryki. Panowie u których serwisowałem auto zajmowali się tylko BMW i tylko dieslami i sami przez długo to jest 20lat sami testowali dolewanie oleju i naprawde pomagało klientom
Tak jak lubię Twoje filmy tak ten traktuje temat zbyt ogólnie. Mam propozycję. znajdź diesla, który ma dość równomiernie rozjechane korekty wtryskow, taki poprostu mocno uzytkowany diesel i przejedz ze dwa trzy baki z dodatkiem liqui moly 1052 (2t) po tym sprawdź korekty. Nie Wszystkie oleje 2t sie nadają. Z tego co pamiętam to tylko ten Liqui moly i Ravenol Scooter 2t mają karty charakterystyki najblizsze ON pozostałe moga wręcz uszkodzić wtryskiwacze i dpf. proporcja jaką sie zaleca to 1:250.
Chris do tego Volvo by ciszej chodził i tłok się uszczelnił trzeba wlać olej z wysmażonych frytek z budy z pod patyka. Tak 1/3 baku. Powaga, sąsiad tak wlewa do każdego auta jakie kupi i jezdzi aż padnie :D
PS: Łysy był tak głupi że aby uszczelnić i wyciszyć silnik robił test i wlał miód do silnika. Taki inteligętny że łyka każdą bajkę jak pelikan. hehe
Oglądam od niedawna. Bardzo mi się podoba Twoje poczucie humoru 🙂👍
Miałem epizod kiedyś z 2T i dieslem - Xsara kombi 2004 2.0 HDi (common rail) - tak, dolewałem 2T do zbiornika (100ml na jedno tankowanie) - cichsza praca na zimnym i na gorącym. Po 5-6 tankowaniach korekty na wtryskach wyrównały się (wcześniej na 2 cylindrach - 1 i 4 ostawały mocno na +). Praktycznie aż do końca (do czasu sprzedaży) dolewałem 2T (zrobiłem około 60 tys km, monitorując korekty wtrysków). Nowemu właścicielowi powiedziałem o tym - nie wiem, czy kontynuował "tradycję" ....
Znam przypadek, gdzie dolewanie skróciło żywotność DPF (polo 2009 1.6 TDi), jak wypalało się co 500-700km, to po dolewaniu 2T wypalanie skróciło się do 150-200km, po czym DPF umarł (po 4-6 tankowaniach).
Do auta dpf trzeba dolewać t2 o jak najniższej zawartości popiołów na pewno nie mixol. Ja dolewam Ravenol i czas między wypalaniem dpf wydłużyły się.
@@kryptoJack7 Jaki Ravenol ??
RAVENOL SCOOTER 2-Takt Semisynth
@@kryptoJack7 Dzieki, pozdrawiam.
W pompach delphi w silnikach Perkinsa serwisy zalecają właśnie dolewanie mixolu.
2 auta. Passat B6 common rail. Audi A6 C6 3,0 TDI.
Olej 2T wlewany jest przy każdym tankowaniu już ok 4,5 roku. Półsyntetyk Orlen 2T (malinowy kolor).
Zero problemów z DPFami.
Przed rozpoczęciem dolewania w Passacie pompa paliwa zaczęła opiłkować a w Audi czasy korekcji wtrysków były dość złe.
Po rozpoczęciu dolewek - opiłki w Passacie zniknęły a w Audi czasy wtrysków poprawiły się bardzo znacznie!
Dawka oleju to ok 0,5litra na prawie pełny bak paliwa - czyli ok 50-60 litrów.
Polecam. Sprawdzane na bieżąco od kilku lat.
Na logikę, na pewno taka dolewka powoduje lepsze smarowanie gładzi cylindra, pompy i wtrysków a w dłuższym terminie mniejsze zużycie cylindra pierścieni i uszczelnia trochę komorę spalania, co może przełożyć się na śladowa redukcje zużycia paliwa, i silnika. Ja zaleciał bym zimą dodać trochę benzyny do ropy, trudniej zamarza. Takie cos bardzo ciężko sprawdzić bo trzeba by było długich testów na hamowni.
Ja lałem olej 2t gdy mój diesel się zapowietrzal. Lałem 0.5l na bak 70l i pomagało :) pozdrawiam.
Fajny materiał. Sam wlewalem Valvoline Durablend 2t do BMW e53 3.0d 218 KM manual i od czasu do czasu sprawdzalem na kompie korekcje wtryskiwaczy. Przed testem najgorzej wypadał 1 cylinder (korekta okolo 1,2) reszta w okolicy 0.5 - 0.7. Podczas stosowania mieszanki korekta na pierwszym spadała teraz (po prawie roku testu) wynosi na 1 cyl. około 0.7 na pozostałych od 0.1 do 0.5. Praca silnika przed i po taka sama ani glosniej ani ciszej dymienia brak. Proporcja w okolicach 50ml na 10l (lane na "oko" przed zalaniem paliwa ;)) . Bak sprawdzony, brak osadów. Pozdrawiam
Ja chętnie wysłuchałbym twojej opinii na temat tankowania oleju rzepakowego lub opałowego do diesla
Opinia: nie opłaca się.
Olej opalowy nie posiada biododatku
Ma lepsze wlasciwosci i kalorycznosc niz ON, tylko brak w nim jakis dodatkow, chyba smarujacych, ale ruski MTZ latami latal na nim bez dolewania czegokolwiek..
Ursus na rzepakowym w benzynie ekstrakcyjnej nie narzekał
Chociaż trochę w awaryjnej sytuacji sprawdzony to chodził :p
Odgrzewam kotleta ale nie mogłem się opanować 😎 Mój ojciec , dawno temu, dolewał oleju do MB126 2.5D ale było to robione w określonych warunkach a nie po to żeby poprawiać fabrykę. Ojciec w momencie gdy nastawała zima i mrozy "czyścił " zbiornik z wody która zbierała się tam przez sezon ( wiadomo woda w paliwie w czasie mrozu to spory kłopot) Aby to zrobić dolewał do zbiornika paliwa (75l) pół litra denaturatu . Spirytus miesza się zarówno z wodą jak i z ON więc powodował że woda z dna zbiornika paliwo i spirytus tworzyły mieszaninę i razem zostawały przepalone przez silnik ALE... Pompa paliwowa w tym mercedesie była smarowana przez paliwo i taka mieszanina z wodą i spirytem mogła by jej zaszkodzić i właśnie dlatego razem z denaturatem dolewało się mixol aby zabezpieczyć pompę. Oczywiście ta cudowna mixtura była najpierw mieszana z paliwem w kanistrze. To były czasy gdy nie było jeszcze specjalnych dodatków do paliwa a i paliwo było innej jakości - Ojciec kupował paliwo do beczki i w domu przepuszczał je przez filtr i dopiero wlewał do zbiornika . z 200l ON zostawało około 2l wodno błotnej mazi w filtrze. Merc u ojca zrobił 1200000km i został sprzedany znajomemu który jeździł i nie ganiał nas z siekierą😁
Ja robię teraz test długo terminowy swoim BMW e90. Na zbiornik pełny leję 1 litr półsyntetyka 2t. Auto lata tylko w trasy 1200 km tygodniowo. Na dieslu z olejem zrobiłem około 120 000 km. Auto ma nalatane na w tej chwili 636 000 km i nie zauważyłem żadnych problemów z układem paliwowym. Auto odpala bez problemu zimą i latem, turbina zdrowa, dymi jak każdy diesel bez dpf-u po raptownym dodaniu gazu i tyle. Myślę że paliwo z dodatkiem tego oleju smaruje lepiej układ paliwowy.
"nie trzeba podchodzić do sprawy od dupy strony" i ja się pod tym podpiszę! Łapka
Coś w tym jest🤔. Od lat leje mixol w żonę i też ciszej pracuje!
Polecasz, jednym słowem..? 🤔
Kto potrzebuje największego smarowania?
@@corradobart kawaler?
tak też myślałem wiadomo Guma tak nie skrzypi jak sie posmaruje
Spróbuj odwrotnie!
Zrób odcinek o oleju opałowym.
Opału lepiej nie ruszać i nie robić Chrisowi problemu. Temat bardziej do piwa, żeby zbyt dużo osób nie wiedziało o co chodzi 😉
Mam znajomego, który do Kia Sportage 2L diesel CRDI 140KM z chyba 2008 lub 2009 leje opał od chyba 4 czy 5 lat - poza dużymi mrozami.. Do dziś jeździ i się śmieje.
Bo tu różnica jest głównie w podatku. Więc to kwestia prawna, nie techniczna.
Kiedy lejesz opał do swojego 1.9 i wjeżdża ci na banie kryminał😦
@@dziuplagaragebymaverickgpa regenerowałem najpierw wtryski cr, potem pompy vp boscha i miałem bez przerwy tematy z opałem. W końcu i tak klęknie. A jak już ktoś oddawał na gwarancji a w środku opałowy to dopiero jaja były ;)
Panie profesorze pański wykład był wspaniały warto posłuchać i zapamiętać
Ja dolewalem do 2.5v6 tdi w Audi. Gdzie pompa vp44 nie słynie z długowieczności. Pompa przejechala ponad 300 tys km i jeździ dalej. Co do kwestii paliwa Premium to musze sie nie zgodzic, gdyż na stacjach gdzie jest mały ruch takie paliwo zalega w zbiornikach i można zepsuć silnik niz mu pomuc. Lepiej tankowac tam gdzie jest duży ruch. I ciagle świeże paliwo. Pozdro