Co lejesz do Baku ? Benzyna 95 a 98 Fakty i Mity

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 окт 2024

Комментарии • 1,2 тыс.

  • @rafau2284
    @rafau2284 8 лет назад +37

    Mam golf iv 1.6 16v i tankowałem raz 95 a raz 98 za 100 zł..
    Na benzynie 98 oktanowej, mimo że było jej mniej z racji ceny, to na tej samej trasie , statystycznie, z 20 km mi więcej potrafił przejechać niż na 95.

    • @dziczkupl8674
      @dziczkupl8674 4 года назад +2

      Peugeot 307 1.6 16v 80kW na 95 śmiga aż miło a na 98 zaczął łapać dziury mocy miedzy 90km/h a 110km/h i było szarpniecie. Na wlewie jest PB 95/98 więc wszystko powinno działać :) a nie chce działać hmm Wymieniłem układ zapłonu listwę zasilającą(cewka), świece, przewody, akumulator, miedzy innymi olej filtry wszystkie :) Przeczyszczona została przepustnica itd więc powinno śmigać a raz jechało a raz nie...
      Tobie się udało bo trafiłeś na dobrą partię PB98 :P

    • @rochudek
      @rochudek 4 года назад

      @@dziczkupl8674 Naprawiłeś to? Znalazłeś przyczynę?

    • @p3xrr
      @p3xrr 2 года назад +2

      Megane 2 2004 1.6 benzyna
      Na 95pb czkawka przy ruszaniu, spalanie średnio 7,8l/100km
      Na 98pb owej czkawki brak, spalanie rzadko przekracza 7,1l/100km

    • @themajster0079
      @themajster0079 9 месяцев назад

      ​​@@p3xrrClio 2 z K4M 1.6 16v mam wrażenie że zbiera się faktycznie lepiej, szczególnie przy niższych obrotach,i przy wysokich dostaje kopa,i pali mniej... cały czas taki sam sposób jazdy

  • @tomwrzosel
    @tomwrzosel 8 лет назад +2

    Drogi Miłośniku, cieszę się, że postanowiłeś podjąć się tego tematu i w prostych, zrozumiałych słowach obaliłeś mit pokutujący wśród tysięcy kierowców. Liczba cetanowa decyduje jedynie o odporności na spalanie stukowe, nic więcej. Ktoś tam niżej się burzył o testy Nissana GTR-a. I wszystko się zgadza, że na 95 "gorzej jedzie", skoro sterownik cofa zapłon i zmniejsza dawke z uwagi na... spalanie stukowe, a nie "cudowne" właściwości paliwa. Każdy silnik przystosowany jest do zasilania konkretnym paliwem i tyle. Nie ma konieczności ochrony silnika przed spalaniem stukowym (bo taki jest cel stosowania paliw o wysokiej liczbie oktanowej), skoro takie spalanie nie występuje. A lepsza dynamika pojazdu, czy też niższe spalanie (wspomniana kaloryczność paliwa) to tylko placebo. Jeżeli wciąż nie dajecie wiary, to zachęcam do lektury dowolnej książki wydawnictwa Politechniki Warszawskiej dotyczyącej termodynamiki silników spalinowych. Ewentualnie od października zaczynają się wykłady z Silnilów Spalinowych na wydziale Samochodów I Maszyn Roboczych, na które zapraszam wszystkich niedowiarków :)

  • @equipslot
    @equipslot 8 лет назад +17

    Jako pracownik stacji pozwolę się wypowiedzieć. Mówi się tankującemu to co się chce usłyszeć czyli samochód dostanie mocy mniej spali itp (w przypadku disla rzeczywiście spalanie jest mniejsze). A dlaczego tak się wmawia ? Otóż nikt nie stoi na podjeździe żeby pomóc Ci zatankować ale żeby samemu wyrobić normę dzienną paliwa premium i dostać jakąś premię do nędznej wypłaty. Z 98 jest jak mówisz trzeba tankować zgodnie z zaleceniami producenta. A do disla sam tankuję lepszy olej na pełnym baku robię do 100 km więcej :)

    • @akkudakkupl
      @akkudakkupl 5 лет назад +1

      W takim razie polecam zmienić pracę.

    • @BrainDeadFamila
      @BrainDeadFamila 5 лет назад +2

      @@akkudakkupl Taak, ratownikom medycznym też to mówiliście, a teraz o matko, brak obsady, ola boga, nie ma karetki do zawału...

  • @EMB75
    @EMB75 4 года назад +3

    od kilkunastu lat leję wyłącznie 98 do każdego benzyniaka, od rocznika 89 do współczesnych. W porównaniu do 95:
    - cichszy,
    - lepiej się zbiera od dołu (start na dwójce nawet silnikiem 0,9 nie jest problemem,
    - odczuwalnie mniej pali.
    Taki np. Yaris 1 na 95 ledwie się toczy, z przy ruszaniu dławi, przy 98 jedzie. Po prostu.

  • @rgrzesiak123
    @rgrzesiak123 4 года назад +11

    Dziękuję za ten filmik. Ja tankuje 98 do mojego Matiza z 98r. 😀. Narazie wszystko gra i buczy. Pozdrawiam

  • @czytrus
    @czytrus 5 лет назад +2

    Witam, z autopsji. Mam a4 b6 1.8 turbo 163 km na wlewie jest znak pb95. Po zalaniu na stacji na O pb 95 samochód wołał o pomoc przy przyśpieszeniu, odkąd leję 98 lepszy zryw plus mniejsze spalanie i to bardzo czuć różnicę. Pozdrawiam Wesołych Świąt

  • @MrGrzech1991
    @MrGrzech1991 8 лет назад +843

    A ja o ile rozumiem odcinek, dobrze mówisz i lubię oglądać Twoje filmy o tyle nie rozumiem braku empatii do pracownika stacji. Gość robi na najniższą krajową, ma obowiązek polecić droższe paliwo. Nie musi się na tym znać, wchodzisz z nim w dyskusje i robisz z niego debila. Żal mi tego pracownika.

    • @5kubany
      @5kubany 8 лет назад +85

      wiesz podejmując jakąkolwiek pracę staram się zagłębić w temat i znać branżę...(aby właśnie nie jąkać się jak parówa) no ale co ja tam wiem...

    • @MrGrzech1991
      @MrGrzech1991 8 лет назад +63

      +Tom K w porządku, ale to jest proste stanowisko, i tak i tak każą mu polecać 98,nie zależnie od tego jak działa jego silnik. Pracownicy Orlenu są nawet z tego audytowani.

    • @XauSex
      @XauSex 8 лет назад +11

      Shell też :)

    • @jakubthomas8947
      @jakubthomas8947 8 лет назад +24

      Nie ma pojęcia "najniższa krajowa" tylko "pensja minimalna". Z jakiej racji chcecie zarabiać więcej skoro nawet de facto nie wiecie co macie za kwotę w umowie i jak się ją określa.

    • @XauSex
      @XauSex 8 лет назад +26

      Jakub Thomas no tak, gdybyś miał jakąś umowę to byś może wiedział, że w umowie nie ma napisane ani "najniższa krajowa" ani "pensja minimalna" tylko "stawka X zł brutto" lub "...brutto za godzinę" panie mądry. Aha, jak by co to ja nie pracuję - mam swoją firmę :)

  • @ekorych
    @ekorych 3 года назад +1

    W okresie przejściowym dodawali mniej bioetanolu do 98 niż do 95 więc wtedy stare silniki w autach z lat 80tych i 90tych niedostosowane do biokomponentów zauważalnie lepiej jechały na 98. Dziś dodają tyle samo dodatków do 95 i 98. Warto patrzeć na oznaczenie E5 które oznacza 5% bioetanolu dodanego do benzyny. Większe ilości takiej domieszki (E10, E15, E20 ...) mogą być niezalecane w motorach niedostosowanych do biopaliw. Dla odmiany w zimie benzyna 98 na wyższą temperaturę zapłonu i na siarczystych mrozach może być trudniejszy rozruch na zimnym silniku.

  • @mariuszpruchniewski8693
    @mariuszpruchniewski8693 8 лет назад +10

    Do benzyny się nie odniosę ale do ropy mogę z własnego doświadczenia. Mam leciwego turbo diesla 1.5 TD z isuzu, jakieś 68 kunia. Na co dzień leję normalną ropę na Shellu, autko jedzie jak jedzie, bez rewelacji ale jakoś się toczy, lecz raz na jakiś czas czekam aż autko zostanie mi na " oparach" i jadę na Shella zalać do pełna V power diesel. I nie będę tutaj pieprzył że już po przekręceniu kluczyka auto zaczyna kipieć mocą i zrywa trakcją nawet na 3 biegu ale, sam zauważam że po przejechaniu jakichś 20km, autko radzi sobie wyczuwalnie lepiej, nie że nie wiadomo jak niesamowicie ale wyczuwalnie, najbardziej to czuć przy jeździe pod strome wzniesienie i przy wyprzedzaniu. To nie jest moje wrażenie ani autosugestia że jak droższe to musi lepiej jechać, nie pisał bym o tym gdybym tego nie czuł na własnej dupie podczas jazdy. Zwyczajnie mój klekot mniej się męczy i daje z siebie troszkę więcej. Spalanie pozostaje absolutnie bez zmian. Aha, Shell nie płaci mi za reklamę, leję u nich bo po prostu mam najbliżej, żeby zaraz burzy nie było że reklama marki itp, itd :P

    • @5kubany
      @5kubany 8 лет назад

      witaj ;) może efekt placebo ;) a moze wcale nie ;) osobiście tankuje na lotosie i LPG i PB :) więcej kilometrów na tym samym paliwie ;)

    • @0Patroy0
      @0Patroy0 8 лет назад +3

      to może niech Michu zrobi ślepy test z kilkoma próbami różnych paliw premium

    • @ChristOfCancelSky
      @ChristOfCancelSky 8 лет назад +4

      Ja to Puga 206 1.4 HDI leję Vervę, bo jakoś o Orlenie złego słowa powiedzieć nie mogę, a przy okazji nie oddaję kasy obcokrajowcom.
      I też mam wrażenie, że na Vervie autko jest jakieś takie bardziej "zwinne", ma troszkę większy pazur, właśnie przy wyprzedzaniu i stromiznach. Zdarzało się czasami, że zalewałem na prawie pusty bak "zwyklaka" (bo np. paliwo było jakoś mega drogie, więc nie chciałem jeszcze dodatkowo go podrażać) i dawało się odczuć "spadek" - ale oczywiście może to być placebo, choć przecież jeżdżąc setki km nie myślę non stop o tym, jaką ropę mam w baku.
      Ale ostatnio efekt placebo był niemożliwy, a mimo to poczułem różnicę. Wraz z lubą laliśmy ostatnio ciągle Vervę, a ona dużo ostatnio jeździła sama i tankowanie przypadło akurat jej. Jakiś czas potem byliśmy w trasie i ja prowadziłem. Miałem wrażenie, że auto było jakieś słabsze/ociężałe... Wyraziłem swoje zdanie o tym, a jak się okazało, luba zalała właśnie cały bak zwykłego ON - wszystko stało się dla mnie od razu jasne.
      Wiadomo, to lepsze paliwo/ropa nie zrobi z Twojego samochodu potwora na szosie, ale jak ktoś dużo jeździ i "czuje" samochód, to jest w stanie tę różnicę odczuć w pewnych momentach.

    • @tomwrzosel
      @tomwrzosel 8 лет назад +1

      Hej! Różnicą w wymienionych przez Ciebie paliwach jest liczba cetanowa. Jest to liczba, określająca zdolność oleju napędowego do samozapłonu. Także Twoje spostrzeżenia mogą być jak najbardziej słuszne, gdyż po zastosowaniu paliwa o wyższej liczbie cetanowej spalanie go w cylindrach ma lepszy przebieg, więcej paliwa jesteśmy w stanie spalić co bezpośrednio przekłada się na moc uzyskiwaną z silnika. Cudów bym się nie spodziewał, ale kilka "kuniów" więcej z pewnością. W szczególności w takim silniku na pompie, gdzie nie ma tak precyzyjnego sterowania paliwem jak we współczesnych silnikach, w których różnica może być niewyczuwalna.

  • @Adiksa626
    @Adiksa626 8 лет назад +1

    Mazda 626 91r GE 2.0 benzyna, min. okt WD. producenta: 91. Pomimo to, jak zaleje 98 zamiast 95 różnica w przyspieszaniu pomiędzy 80-120 na 4 biegu wynosi prawie sekundę na korzyść 98, przy 98 czas do setki również spada o około 0,3-0,5 sekundy. Rekord na 98: 8,5 s ; na 95: 8,7 (bardzo blisko 8,8). Fabryka w książce podaje 9,1s. Jednak jak wiem auto jest wyposażone w czujnik spalania stukowego.

  • @TRANSMISSIONNO15
    @TRANSMISSIONNO15 5 лет назад +37

    Ja wlewam tylko najszlachetniejszy trunek dla mojej bestii - podtlenek lpg jest i mocarny i ekologiczny a przy okazji ekonomiczny. Żadne 95, 98 nie przebije szlachetnego gazu dla koneserów motoryzacji :)

  • @StefanEdek
    @StefanEdek 5 лет назад +74

    Jak Toyota z 1998 to trzeba lać 98! 95 to do tych 3 lata starszych.

  • @Skorlut7
    @Skorlut7 8 лет назад +35

    Również pracuje jako podjazdowy i rozumiem, że zdenerwował Cię brak wiedzy gościa. Sam nie wiedziałbym jak miałbym odpowiedzieć na twoje pytanie, tylko ja nie wciskam na siłe ludziom "lepszych" paliw. Uważam, że jeżeli ktoś wykaże zainteresowanie to sam spyta. Tutaj nie chodzi o oktanowość bo ta różnie wpływa w różnych silnikach (W moim uno 1.4 ies 71km na baku 98tki robie ~100km wiecej). Chodzi o dodatki, które i tak masa ludzi dolewa chociażby do czyszczenia wtrysków. Osobiście uważam, że bardzo mało obiektywnie wyraziłeś się w tym filmie. Sam długo nie pracuje jako podjazdowy bo raptem pół roku ale widzę, że nawet nie które auta które nie wyszły z fabryki przystosowane pod 98 potrafią pokazać różnice dlatego zalecam po prostu spróbowanie. Raz odżałować można te 10-15 zł na baku więcej, a grunt może coś da. W ten sposób sam zrobiłem sobie baze klientów i sami nie którzy mówią, że rzeczywiście jest różnica, czy to spalania, czy cichszej pracy. Nie u każdego ale jednak. Zresztą, temat rzeka, mogę rozpisywać się na kilka stron A4 ale i tak będzie to olane a YT nie jest miejscem na takie dyskusje. Pozdro

    • @NCMSGarage
      @NCMSGarage 8 лет назад +1

      Na 98 zawsze kultura pracy będzie lepsza, bo mieszanka spala się "łagodniej".

    • @zbyszek9202
      @zbyszek9202 4 года назад

      w 98 chodzi głównie o spalanie stukowe w silniku z tego co czytałem, mniej obciążone cylindry i tłoki czy jakoś tak, sam takie tankuję do 2.8 V6 z 1999r bo takie zalecane, 95 też mogę ale nie zalecane ( chociaż na początku na takim jeździłem , dopiero jak na klapce wlewu zobaczyłem napis 98/95 to zainteresowałem sie tematem) po prostu silnik konstruowany pod 98

  • @adas67
    @adas67 8 лет назад +2

    Dobrze gada. Kiedyś mi wpadło w ręce kilkadziesiąt litrów Panty 118 oktanów (bagatela 25zł za litr) z zawodów WTCC na slovakia ring. Wlane później na treningach do 180 konnego motocykla nie dało żadnej różnicy na czasach okrążenia w stosunku do 95 z lukoila, oczywiście w tym samym dniu temperaturze i oponach.

  • @tutson32btc
    @tutson32btc 8 лет назад +56

    Może odcinek z testem porównawczym paliw na hamowni np. zwykłe 95 vs v power, zwykłe ON vs ON verva

  • @W.Arc.
    @W.Arc. 8 лет назад +2

    Hej. Fajny i jak zwykle konkretny odcinek. Nalezałoby jednak napomknąć, że lejąc 98 nie uzyskamy więcej mocy, natomiast lejąc 95 do silnika zaprojektowanego do 98, moc sobie zredukujemy.

  • @Zuffenhausener
    @Zuffenhausener 8 лет назад +10

    Kiedysw Niemczech bylo benzyna "normal" o liczbie oktanowej 91. Ale coraz mniej ludzi ja kupowalo, bo w nowszych autach wymagana bylo 95 i juz kolo 2005 roku wycofano ja ze sprzedazy

  • @WparuSlowach
    @WparuSlowach 2 года назад +1

    Warto zrobić aktualizacje w dobie eco paliw. Dla przykładu w UK nie ma już typowej 95, jest 95 (paliwo E10) które ma w sobie 10 procent odnawialnego etanolu. Mój samochód na tym nie jedzie, wiele osób ma problem z wtryskami. Więc z góry jesteś zmuszony na zakup droższego paliwa 95 (E5) - ma tylko 5 procent odnawialnego etanolu lub tego które ma wyższą oktanowość.

  • @bezstronniczy880
    @bezstronniczy880 8 лет назад +152

    Zrób porównanie ON: zwykły tani olej napędowy vs Diesel Power Plus itd.

    • @AdamRusin
      @AdamRusin 8 лет назад +2

      Różnicy pewnie nie będzie, ale np. w zimie gdzie u mnie temperatury potrafią spaść poniżej -25*c to zwykły ON potrafił nieźle zgęstnieć, tak że pompa nie potrafiła go zassać, a Verva ON nie.

    • @Miszyk
      @Miszyk 8 лет назад +2

      Przy -10 tylko Mondeo nie odpala :D

    • @UrbanSkyview
      @UrbanSkyview 8 лет назад

      +Michał Biegluk
      Jak dbasz tak masz😎

    • @arkadiuszwunsz
      @arkadiuszwunsz 8 лет назад

      kiedyś pracowałem na stacji benzynowej i widziałem jak jedna i ta sama cysterna leje dokładnie ten sam olej (lotos dynamic) do obu zbiorników. Wynika to wyłącznie z tego że kolo przywozi jedną cysternę i nikt następnej nie zamawia bo się to nie opłaca. Tak więc lejąc ten tańszy bardzo często masz ten droższy (nigdy nie widziałem żeby robili odwrotnie, czyli zwyklaka jako dynamica bo to już pewnie byłoby oszustwem).

    • @Miszyk
      @Miszyk 8 лет назад +1

      W dwie strony to oszustwo. A masz pewność co było w cysterce?

  • @wrocawwolf2510
    @wrocawwolf2510 5 лет назад

    Przy okazji oglądania filmu opowiem swoją historię. Posiadam Mazdę 3 BK z 2005 roku, zakupioną z Niemiec, tam nią jeździła starsza kobieta, więc samochód zadbany tak wewnątrz jak i zewnątrz. Chodzi o to, że producent zaleca lanie do niej 95. W Niemczech owszem, na 95 hulała, ale podobno Mazdom wjeżdżającym do polski i po zalaniu naszej 95 wywala check engine i ja tak też miałem. Po zbadaniu urządzeniem do diagnostyki wyszedł błąd czujnika spalania stukowego. Wymienić czujnik? Zalać 98? spróbowałem najpierw drugiej opcji. I napiszę Wam, że pomogło. Kontrolka silnika zgasła, samochód jeździ ciszej. po tygodniu dolałem 95 nie całe pół baku (zalewam zawsze do pełna) i nadal kontrolka się nie zapala. Zobaczymy jak będzie dalej na 95 po następnych tankowaniach ;) To tak w ramach odświeżenia tematu :)

  • @Bartolome0
    @Bartolome0 8 лет назад +36

    Mi się wydaje że te wszystkie mity i odczucia w Polsce że jak się zaleje 98 to samochód lepiej się zachowuje mogą też wynikać z tego że benzyna 95 jest niestety częściej "chrzczona" jakimiś gównami i jak się pojeździ na takiej kiepskiej 95 a później zaleje czystą 98 to ma się wrażenie że auto lepiej jedzie. Tak samo już słyszałem nie raz, także od znajomych że jak zalali benzyny czy ropy w Niemczech to samochód zaczął się lepiej zachowywać także wydaje mi się że nie tyle 98 jest lepsza co po prostu z 95 na polskich stacjach jest w większości coś nie tak.

    • @Asusp5vd2
      @Asusp5vd2 8 лет назад +5

      ja Ci powiem tak, wracając z Anglii i tankując w Niemczech miałem spalanie około 6.4, w polsce tankując mam 7.5. I mówię tu o bardzo zbliżonej prędkości itp. Nawet w Anglii nie miałem takiego spalania a tam poruszałem się po mieście, więc wniosek jest prosty, tu mamy gorsze paliwo, i wielu moich znajomych to potwierdziło którzy byli za granicą.

    • @MaoWatt
      @MaoWatt 8 лет назад +2

      +Rafał dokładnie tak jak mówisz

    • @X4avI
      @X4avI 8 лет назад +1

      Wiadomo, że benzyna 95 jest bardziej kaloryczna od zwykłej 98. Ale dzisiaj na mało której stacji jest "zwykła" 98. Są 98 tzw. "premium", w których jest szereg dodatków wpływających na pracę silnika. Głównie mających wpływ na "czystość" spalania. O większej mocy można zapomnieć - albo nie ma jej wcale, albo jest pomijalna.

    • @albenalbus1198
      @albenalbus1198 8 лет назад +1

      +XavI Nie prawda, jest różnica i sprawdzałem nie tylko na hamowniach na mych samochodach. 98 "zwykła" i :premium" to JEDNO I TO SAMO paliwo o tej samej liczbie oktanowej bez diarczanów tylko jest to wybieg W NAZEWNICTWIE na użytek handlowy. Żeby miało sens z 98 trzeba mieć czysty filtr paliwa, filtr powietrza ( w turbinie dobre rozprowadzenie olejem jako środek śmarny i chłodzenie zarazem), a resztę uważnie poczytaj mój tekst z 22 lipca pod alben albus. Oczywiście np niektóre np Ople nie mogą używać 98Pb ze względu na układ stukowy z niezsynchronizowaną czasowo dawkowaniem powietrza do kolektora dolotowego. Aha, jeśli używało się 95Pb a chcesz sensownie używać 99Pb należałoby bardzo starannie oczyścić cały układ paliwowy od korka poprzez bak aż do komory spalania i wymienić na nową przepustnicę jeśli jest nieszczelna. Paliwo 98 nie jest wymysłem marketingowym w czystej postaci. Pozdrawiam.

    • @X4avI
      @X4avI 8 лет назад +1

      +alben albus pracowałem na jednej ze stacji mającej w ofercie paliwo tzw. premium i widziałem specyfikację dodatku do paliw 98. Są jeszcze stacje, głównie mniejsze i nie sieciowe, na których paliwo 98 jest paliwem 98 oktanowym pozbawionym ww dodatku. Hamownia to jedno, a odczucia z jazdy to jedno. Często słyszę opinie, gdy ktoś raz wleje 98 premium i mówi, że to nie działa, nie ma różnicy i w ogóle szkoda pieniędzy, a przecież w kwestii poprawienia bądź utrzymania dobrej kondycji silnika potrzebne jest regularne stosowanie.

  • @pogromca1853
    @pogromca1853 8 лет назад

    Dobrze mówisz!
    Pracownicy stacji benzynowych powinni być doszkalani z tego zakresu bo na większości stacji jak się kogoś zapytasz co to jest liczba oktanowa i co ona oznacza to ten ktoś nie będzie wiedział. Liczba oktanowa to zdolność benzyny do spalania stukowego i NIE jest wyrażona w procentach, w procentach mogą być wyrażone proporcje składników benzyny. Do większości silników starszych zalecane paliwo 95 oktanowe bo tak jak powiedziałeś może być gorzej, a nie lepiej. Można sprawdzić w internecie czy dany silnik przystosowany jest do paliwa 95 czy 98 oktanowego. Nie wiem czy będziesz robił jeszcze jeden odcinek o olejach napędowych, ale w olejach napędowych nie ważna jest liczba oktanowa tylko liczba cetanowa która określa zdolność oleju napędowego do samozapłonu.

  • @PiotrKravi82
    @PiotrKravi82 8 лет назад +6

    TO już w Corsie 1.2 z roku 95 roku był przełącznik zmiany paliwa 95/98! Można sobie było samemu przełączać! Żadnego strojenia nie trzeba było robić.

  • @wojciechbocianski4319
    @wojciechbocianski4319 8 лет назад +2

    1. Placebo to coś innego niż benzyna 98 - najlepiej sprawdzić w Googlach.
    2. Liczba 95 czy 98 nie oznacza procentowej zawartości czegoś tam. Liczba ta oznacza, że badane paliwo zachowuje się pod względem "stukowości" tak samo, jak mieszanina 95% węglowodoru o nazwie izo-oktan ( osiem węgli w rozgałęzionym łańcuchu) oraz 5% węglowodoru o nazwie heptan ( siedem węgli w prostym łańcuchu).
    Dlatego mogą być paliwa ( np. lotnicze o liczbie oktanowej wyższej niż sto. A przecież nie można zrobić mieszanki zawierającej ponad 100% czegoś tam...
    3. Zalanie paliwa o większej liczbie oktanowej może jednak podnieść moc silnika. Bo współczesne silniki, jak wszyscy wiemy, mają czujniki spalania stukowego. Gdy przeciążony silnik zaczyna "stukać" komputer opóźnia zapłon czy ogranicza ilość podawanego paliwa a obie te czynności zmniejszają aktualną moc silnika.
    Paliwo o wyższej liczbie oktanowej opóźnia wkroczenie komputera do akcji ratunkowej i silnik dłużej może rozwijać swą fabryczną moc.

    • @Mongun_Taiga
      @Mongun_Taiga 6 лет назад

      A nie jest tak, że sterownik w niektórych silnikach może właśnie paradoksalnie zwiększać ilość podawanego paliwa żeby zmniejszyć temperaturę (przez co zniwelować samozapłon)?

  • @mareckky8932
    @mareckky8932 8 лет назад +7

    Lubię Cię oglądać, ale trochę zawiodła mnie końcówka w której mówisz "Nie chcę mi się [...] już robił o tym Scifun, już robił o tym coś tam z wiedzą, jakiś tam Naukowy Bełkot coś...". Sam jesteś youtuberem i nie powinieneś z taką ignorancją mówić o innych, którzy również coś ciekawego mają do powiedzenia. Dużo fajniej zabrzmiałoby: "Mam sporą wiedzę o motoryzacji i o tym chciałbym wam opowiadać, a jeśli ktoś jest szerzej zainteresowany tematem, zapraszam na kanały Scifun, Uwaga Naukowy Bełkot (linki w opisie), którzy świetnie uzupełnią temat".

  • @djzbigi
    @djzbigi 8 лет назад +2

    To prawda. Zalałem 98 do malucha (elegant na elektronice) to zrobił się nieco slabszy i przestało działać ogrzewanie. No i przestał mieć samozapłon. W zwykłym maluchu wystarczy przestawić aparat i można wlać więcej oktanów, na pewno będzie trochę szybszy.

  • @jednoreki666
    @jednoreki666 8 лет назад +9

    No to, jeśli mogę Cię poprosić, to zrób taki sam odcinek na temat ON. Czym się różni zwykły ON od VERVA ON/ULTIMATE ON, różnie się to nazywa we wszystkich koncernach. Na przykładzie mojego Mercedesa E220 CDI stwierdzam, że paliwo z oznaczeniem VEVRVA trochę wygładza pracę silnika, nie koniecznie odbijając się na spalaniu. Jeśli możesz mi powiedzieć coś więcej na ten temat, będę Ci niezmiernie wdzięczny...

    • @jedrussabramowicz
      @jedrussabramowicz 6 лет назад

      jednoreki66

    • @adamnowak519
      @adamnowak519 6 лет назад

      człowieku jakie verva jakie ultimate tosz to z. jednej cysterny leci

    • @frixxxmen7121
      @frixxxmen7121 6 лет назад

      Daj spokoj z ropą.. na rope to traktory są

  • @Karoldd26
    @Karoldd26 7 лет назад

    liczba oktanowa mówi o odporności paliwa na spalanie stukowe i nie chodzi tylko o zapłon ale przede wszystkim o stopień sprężania, silniki z większym stopniem sprężania muszą używać benzyny o wyższej liczbie oktanowej, zastosowanie "słabszej" (mniej oktanowej) spowoduje opóźnienie zapłonu (przez czujnik spalania stukowego) i obniżenie mocy, nie działa to w drugą stronę "zwykły" silnik na "lepszej" benzynie nie zauważy tego że dostał lepszą, a nawet gdyby zauważył to nie wiele z tym może zrobić stopień sprężania to parametr konstrukcyjny i nie da się go zmienić bez wymiany części.

  • @piotrlenartowicz9894
    @piotrlenartowicz9894 7 лет назад +6

    A co z benzyną 95 vs. 95 na sterydach?
    Mam tutaj na myśli np. stację Shell i ich zwykłą 95 vs. 95 V-Power. Na stronie Shell oczywiście jest marketingowy bełkot, nie ma tam żadnych merytorycznych informacji. Czy takie wzmocnione 95 ma sens w celu poprawy osiągów?
    Oraz czy korzystanie z takiego mocniejszego paliwa może mieć jakiś negatywny wpływ na silnik?

    • @maciejm8896
      @maciejm8896 5 лет назад +2

      Na stacjach shell jest to kit najlepiej dolać dodatku to paliwa typu "STP" a jeśli chodzi o mocniejsze paliwa to te mogą się zawory popalić,komputer dostanie świra. Kiedyś dłuższy okres lalem tylko Racing na shell i po 2/3miesiaca choinka się zapaliła check,podobno sonda dostała świra. 400zl poszło xD

  • @kleryk
    @kleryk 8 лет назад

    Jeszcze jedna ważna rzecz. Na Litwie czy Rosji jest dostępna benzyna 92 oktany tańsza o około 10% od 95 . Praktycznie w Polsce nie spotkałem samochodu który wymagał by benzyny 95 oktan ( może poza Hondą CRV ), a wszystkie BMW, Volvo S80 twin turbo, VW itd mają napisane min. 91 oktanów. W Rosji jest też benzyna 80 oktanowa i dobrze widać wtedy różnicę w spalaniu. Samochód który może łykać 80 ( amerykańskie fury czy ruskie ) na 80 oktanowej pali zawsze około 10-15% mniej paliwa niż na benzynie 95 oktanów. Przypuszczam że jest analogicznie jest różnica przy benzynie 95 a 92 bo im więcej dodatków zwiększających oktany tym mniej kalorii tym więcej silnik musi benzyny przerobić. W Polsce jako że 90% samochodów może zasuwać na tańszych 92 oktanach do tego paliły by mniej dało by to ogromne oszczędności w skali kraju na paliwie :) a nawet w skali gospodarstwa domowego. Dlaczego więc jak likwidowano U95 nie zamieniono jej na bezołowiową 92 to pozostaje tylko teoria spiskowa :(

  • @5kubany
    @5kubany 8 лет назад +27

    witaj ;) Łysy słyszałeś o płynach do paliwa (dodatkach) do czyszczenia wtryskiwaczy(diesel i benzyna) mozna by było rozebrać wtryski przed i po zalaniu tym płynem? ciekawi mnie sam napis że oczyszcza regeneruje oraz usuwa nagar z wtrysków ;) bardzo jestem ciekawy tych preparatów.
    za odcinek łapa i SUBIK ;) na priv moge coś polecić ?|

    • @damiansiczek187
      @damiansiczek187 8 лет назад +2

      Z doświadczeń chłopaków z forum BMW płyny do diesla działają, korekcje wtrysków o ile nie były tragiczne (nie były już uszkodzone mechanicznie) wracały w okolicach normy, podobnie do paliwa dolewali oleju do 2 taktów, co tez dawało podobne efekty.

    • @zlomek433
      @zlomek433 8 лет назад +1

      Ja zalałem do benzyny ;) i wypaliło zawór . Oczywiście zgodnie z zaleceniami producenta. Tyle ile chciał tyle wlałem.. Dodatek za 10zł kosztował 3500zł (remont silnika)

    • @ziemowit678
      @ziemowit678 8 лет назад +2

      Za 10 zł? Nie znam takich osobiście, STP kosztują zazwyczaj ponad 2x tyle. Ja czasem jak lecę w trasę i wypalam bak, to zaleje STP do czyszczenia wtryskiwaczy benzynowych. Silnik to 21 letnia konstrukcja Hondy, wolnossąca 2.0. Problemów nie zauważyłem, poprawę też ciężko ocenić bo jestem nieobiektywny w zasadzie. Mam nadzieję, że zachowam silnik w troszkę lepszej kondycji niż gdybym tego nie zrobił.

    • @Domi9620
      @Domi9620 8 лет назад

      Sorki ale głupoty wypisujesz , a za 10 zł to mogłeś najwyżej nalać paliwa.

    • @zlomek433
      @zlomek433 8 лет назад

      sklep.armicar.pl/carlube-dodatek-czyszczacy-do-silnikow-benzynowych,3,6904,181 dokładnie ten był promocji w carefour-ze :)

  • @andrzejfabianski4948
    @andrzejfabianski4948 7 лет назад

    Z punktu widzenie motocyklisty. Dawniej latałem Hondą Hawk GT silnik V2 650, po dwie świece na cyinder, gaźnik, rocznik 1988, zalecane paliwo 98 i czułem każdą zmianę w benzynie. Nauczyło mnie to na przykład nie tankować 98 na orlenie (a w zasadzie wogóle nie tankowac na orlenie), bo równie marnie pracowała co na 95 z tej samej firmy. Natomiast dostawała wspaniałego "kopa" na 98 ze statoil. Teraz latam CBR XX i leję 95 bo różnicy nie czuje więc nie warto przepłacać.

    • @Greg92PL
      @Greg92PL 7 лет назад

      Bo obecne moto dostosowuje sie do paliwa,czego gazniki nie potrafia

  • @sokowocowy
    @sokowocowy 8 лет назад +10

    Zamiast tego gadania prosty test. Bierzesz swoją toyotę zalewasz 95, dajesz na hamownie. Wylewasz ją, Wlewasz 98 i bierzesz na hamownie.
    Bierzesz Subaru (coś mocnego z dużą ilością koni) zalewasz 95 i bierzesz na hamownie. Potem 98.
    Kiedyś był taki test na TURBOTURBO wnioski: okazało się że na 98 w silnikach słabych był nieznaczny wzrost mocy - nie warty uwagi, natomiast w silnikach z dużą mocą opłacało się wlewać 98 bo tych koni przybyło kilkadziesiąt.

    • @krystian8376
      @krystian8376 8 лет назад +2

      kilkadziesiąt??? hyba 3-8KM

    • @radomskipikej5619
      @radomskipikej5619 8 лет назад +4

      "HYBA" nie xDDDDDD

    • @hubertus323f
      @hubertus323f 8 лет назад

      Eeeeee, wlałem 98 do pocketa i Ci powiem, że szybciej rusza xD (w sumie to sam silnik, nie jest on w pockecie a na longboardzie) XDD

    • @marekjankowski9898
      @marekjankowski9898 8 лет назад

      chłopie super pomysł ,masz trochę doświadczenia zrób taki test ,zamiast gadania ,czekamy na Twój link -uda się....

    • @beegxxc9832
      @beegxxc9832 8 лет назад +3

      Kilkadziesiąt koni zysku na 98? XDDDDDDD

  • @Firon7506
    @Firon7506 8 лет назад +1

    Kolego. W kwestii liczby oktanowej paliwa pominąłeś kwestię najważniejszą a mianowicie STOPIEŃ SPRĘŻANIA. Tak, to stopień sprężania, czyli objętość całkowita cylindra (mierzona w DMP tłoka) podzielona przez objętość komory spalania (mierzona w GMP tłoka) decyduje, jaka ma być liczba oktanowa, by zapobiec spalaniu detonacyjnemu (prędkość rozchodzenia się czoła płomienia jest wielokrotnie wyższa niż podczas normalnego spalania co powoduje potężne uderzenia ciśnienia w tłok niszczące z czasem układ korbowo-tłokowy). W drugą stronę to liczba oktanowa ogranicza stopień sprężania podczas konstruowania silnika.
    Co do kąta wyprzedzenia zapłonu, to jeśli będzie za wysoki będzie stukać na każdej benzynie, ponieważ mieszanka sprężana jest podczas spalania, kiedy już zbyt duża część została objęta płomieniem. Oczywiście im wyższa liczba oktanowa paliwa, tym przy wyższym kącie wyprzedzenia zapłonu nastąpią "stuki", ponieważ paliwo o wyższej liczbie oktanowej spala się bardziej leniwie.
    Także występują tu dwa zjawiska: spalanie detonacyjne i stukowe. Howgh.

  • @ziomus123able
    @ziomus123able 8 лет назад +10

    Szkoda że nie poruszyłeś kwestii Diesla, ponieważ po zakupie mojego Leona 1.9 TDI na pompowtryskach sprzedawca mówił żeby najlepiej lać Verve z Orlena co o tym sądzisz .Proszę o odpowiedź

    • @powerlaska12
      @powerlaska12 6 лет назад +2

      RiKi TiKi szkoda że nie dostałeś odpowiedzi bo mam podobne pytanie do Twojego

    • @frixxxmen7121
      @frixxxmen7121 6 лет назад +5

      Na rope to traktory jeżdżą

  • @mareknowak8564
    @mareknowak8564 8 лет назад +1

    Witam a ja z innej beczki kazdy o silnikach spalinowych o których chyba wszystko wszyscy wiedzą .OK
    Mam temat na ciekawy odcinek zrobić porównanie oczywiscie teoretyczne silnika spalinowego czy disla czy benzyny( jeden parowóz z konstrukcji), z silnikeim elektrychnym pod wzgledem efektywności z 1 kJ energi dostarczonego w postaci paliwa. Wywiad z kimś kto ma sporą wiedzę na ten temat . Nie wszyscy wiedzą mysle jak jest różnica, a jest spora . Pozdrawiam

  • @dmn4633
    @dmn4633 8 лет назад +9

    Zrób odcinek analogiczny tylko z olejem napędowym zwykłym i premium (Dynamic, Ultimate, Verva, itp) :)

  • @unaimed1337
    @unaimed1337 8 лет назад

    Spalanie stukowe to jest coś innego. To o czym mówisz w 3:24 to akurat samozapłon, który MOŻE być wywoływany przez spalanie stukowe, jeżeli górna gładź tłoka nagrzeje się do ogromnej temperatury ( w wyniku długo trwającego stuku ).
    Spalanie stukowe to jest po prostu o wiele szybsza (niekontrolowana) propagacja eksplozji. Stuk następuje po podaniu iskry, nie przed.

  • @MrZajca11
    @MrZajca11 8 лет назад +8

    7:42 Czujecie ten oddech na karku?

  • @tomek9811
    @tomek9811 7 лет назад

    Dzięki wielkie, Utwierdziłeś mnie w przekonaniu ,że nie warto lać do starego auta droższego paliwa. I zgadzam się z tym ,że do auta nop z 94 roku zalanie benzyny 98 może pogorszyć osiągi. Miałem tak kilkakrotnie dlatego przestałem ,,przepłacać''

  • @Blondiopt
    @Blondiopt 7 лет назад +90

    A nie mogłeś na stacji powiedzieć " Poproszę benzynę 95"? Nie lepiej robić jakąś gównoburze i chłopaczka tyrać. Masakra nie można tak tej tajemnej wiedzy dla siebie zachować?

    • @footballyoutubeofficial375
      @footballyoutubeofficial375 6 лет назад +3

      Blondiopt nie bo potem taki niekompetentny pracownik poleca 98 naciąga w ten sposób klientów którym gowno to daje - wiem ze myślisz tylko k sb no ale

    • @PolnischPartisan
      @PolnischPartisan 6 лет назад +4

      Opowieść miała cel wprowadzający i raczej się nigdy nie wydarzyła. Nie ma co się bulwersować.

    • @Gilmur718
      @Gilmur718 5 лет назад

      przecież to jakaś historyjka wymyślona na poczekaniu

    • @michapiotrstankiewicz2713
      @michapiotrstankiewicz2713 Год назад +1

      @@Gilmur718może jest wymyślona, ale widziałem ją na żywo wiele razy

  • @BeavisoPaulaner
    @BeavisoPaulaner 7 лет назад

    Trzeba lać taką, jaką zaleca producent auta. W moim (silnik Opla 2.0 Ecotec 250KM - bezpośredni wtrysk) wyraźnie jest napisane, że zalecanym paliwem jest 95, a 98 jedynie "dopuszczalnym". W silnikach 2.8 V6 Opla jest już odwrotnie i zalecają 98, a dopuszczają 95. Po co kombinować?
    Różnica jest w dieslu. U siebie do diesli (TDI, CDTI-JTD) od zawsze wlewam/wlewałem przez cały rok Lotos Dynamic ON (na firmowej stacji z dużym obrotem, a nie w PPHU Ziutek i S-ka gdzieś na peryferiach), no i nigdy nie miałem problemów z układem wtryskowym czy uruchamianiem w zimie. Diesel premium polecam, benzynę - niekoniecznie.

  • @diconster
    @diconster 8 лет назад +3

    Mazda 3 BK 2.0: udowodnione na hamowni, że paliwo 98 daje około 4 KM więcej. Do tego nieporównywalnie lepsza kultura pracy.

    • @Razzzordback
      @Razzzordback 7 лет назад +2

      Bo to nowe w miarę auto przystosowane pod taką benzynę że lepiej się na niej sprawdzi. Tu mowa o starszych autach gdzie konstrukcyjnie silniki nie są przystosowane do czerpania korzyści z bogatszej w oktany benzyzny

  • @kamilciosek18
    @kamilciosek18 8 лет назад

    Według instrukcji mogę lać 91 jako normalna, 95 jako super (zalecane) i 98 jako super plus. Normalnie leje 95 ale jak wlałem 98 to chodził minimalnie ciszej i silnik był bardziej elastyczny tzn mniej szarpał na obrotach poniżej 1200 obr/min przy próbie "zduszenia" ale to tylko test. A odnośnie 91 jest napisane, że w przypadku zastosowania tego paliwa samochód ma nieco mniejszą moc i moment obrotowy oraz nie zaleca się jazdy z pełnym otwarciem przepustnicy, przy dużych obciążeniach, a także w terenie górzystym z mocno obciążoną przyczepą lub bagażnikiem.

  • @anetawunszik5016
    @anetawunszik5016 5 лет назад +32

    Z kolei ja zauważyłem, że na 98 silnik nieco się wycisza.

    • @chocololo1246
      @chocololo1246 4 года назад

      bo wolniej spala paliwo, moze tak stracic troche na mocy :)

    • @dariuszwnorowski5549
      @dariuszwnorowski5549 4 года назад +1

      @@chocololo1246 może nie tyle wolniej co spalanie przebiega w łagodniejszy sposób a nie gwałtowne "bum".

  • @esepese99
    @esepese99 8 лет назад

    ja akurat mam inne spostrzeżenia. Jeżdżę golfem 6 generacji 1.6 102konie i na 95 oktanów przejeżdża o wiele mniej, natomiast na 98 ultimate i 100 v-power Racing jedzie o wiele dłużej, mimo że silnik ma wskazane lanie benzyny 95 oktanowej, tak samo było jak w posiadaniu rodziny był golf 4 generacji również 1.6 z pierwszego wypustu (101 koni). Dlatego zalewane jest u mnie tylko 98 albo 100

  • @giedowimilionerzy433
    @giedowimilionerzy433 8 лет назад +7

    To zależy od samochodu, moj seryjny Jaguar ma w dowodzie wpisane 298 koni, na 95 na hamowni wyszlo 301, a na 98 306, a na Shellowej 100 wyszlo 311, co ciekawe zalanie 95 wystarczylo na 5 km krotsza trase, przy wydaniu tych samych pieniedzy na 98, mimo ze litrow bylo mniej, wiec to chyba nie sa jakies marketingowe bajeczki koncernow paliwowych

    • @adas67
      @adas67 5 лет назад +2

      jprd, chyba nie słuchałeś co on mówił. 98 lejemy tylko tam, gdzie silnik może wykorzystać większą odporność na spalanie stukowe i wtedy daje to pożądane efekty. Jag raczej nie należy do grupy casualowych samochodów.

  • @DA-vg9hm
    @DA-vg9hm 8 лет назад

    Więcej oktan to większa moc. Nie raz sprawdziłem w cr-v I 147km 4x4. chyba standardowo pod 95. W piachu nie ma siły się wykopać na 95, A na vPower idzie i ma moc przy niskich obrotach wału. Przy normalnej jeździe (takie samej jak zwykle) mniej spali ale droższego paliwa. Zrób taki test. W zimie lepiej odpala i ponoć szybciej się grzeje silnik. Benzyny (bo gaz też mam) używam wiadomo do zimnego silnika i gdy się śpieszę i trzeba wykorzystać moc i docisnąć do oporu, ponieważ gaz jest suchy i przegrzewa pierścienie. To tak po krótce z praktyki jazdy po Europie wszystkim co jeździ.

  • @MrKamro
    @MrKamro 8 лет назад +101

    Daj spokój chłopaka pracującym na stacjach. Bo im mega cisniesz. 98 jest lepszym paliwem od 95 fakt nie do każdego silnika. Silniki o duzj mocy nie odczują zmian. Filmik fajny ale nie wyżywaj się na ludziach pracujacych w takiej a nie innej pracy. To że on nie zna składu chemicznego itp to nie znamczy że jest idiotą. W dzisiejszych czasach chodzi o sprzedaż jak najdroższego towaru a nie o naukowe wytłumaczenie . co ty myślisz że ktoś ci doradzi kup tańszą benzynę bo nie kompletnie rożnicy w drozszej. jak by tak powiedział tobie to zmiejsca nie ma pracy. Są ciezkie czasy dlatego ty ze swoja wiedza która zachowaj dla siebie szanuj innych którzy zarabiaja grosze i chca jakos przeżyc. Pozdrawiam

    • @ukaaszsti2526
      @ukaaszsti2526 6 лет назад +3

      na miejscu tego chlopaka bym powiedział to jedz pan na inna stacje a nei swoje mąrdosci pokazujesz ;d

    • @youarenothingatall
      @youarenothingatall 6 лет назад +4

      Dokladnie :) co taki chlopak ma powiedziec? Przeciez nie studiuje paliw bo moze to nie jest jego praca marzen?? Tak samo jak probowalam sie dowiedziec w internecie sami producenci pisza takie rzeczy ze wiadomo ze roznicy sie nie zauwazy a ten sie sadzi jakby koles pracujacy na stacji mial robić z tego doktorat i ze wgl zaproponowal pomoc. Masakra. Wiesniak i to jego wkurwiajace "e".. wielki intelektualista i wydaje mu sie ze kolesia na stacji moze ponizac.

    • @youarenothingatall
      @youarenothingatall 6 лет назад +2

      Piotr Pawulski wielkiej roznicy pomiedzy paliwami nie zauwazysz. Za to budowlaniec ma troche lepsze warunki pracy. Gnoisz ich jakbys im łaske robil a gdyby nie oni to ciekawe gdzie bys w swieta tankowal i sylwka. Zesral bys sie a nie zatankowal.

    • @youarenothingatall
      @youarenothingatall 6 лет назад +5

      Piotr Pawulski sluchaj skonczyles studia i jako architekt masz duzo wieksze stawki za godzine. Nie rozumiem skad w ludziach sie to bierze, ze zarabiam więcej, wiecej wiem ale pracownik stacji powinien miec takie same kompetencje jak ja. Nie, nie powinen. Wybor paliwa oprocz rozróżnienia ropy od beznzyny nie przyniesie tyle szkod to zly projekt lub oznaczenia dla budowlancow. Taka jest roznica. Pracownik stacji nie odpowiada za glupote tankujacego i nie musi uczyc sie formulek. Prawda jest taka ze jesli nie nauczy sie jej to mu gowno zrobia. Znajdzie inna prace na podobnym poziomie i z takimi wiesniakami i umysłowymi amebami nie bedzie musial miec nic wspólnego. Kultura to podstawa. Jak ktos nie ma kultury to dla mnie moze i miec doktorat ale jest gownem a nie czlowiekiem.

    • @nowitsdrwho2776
      @nowitsdrwho2776 6 лет назад +1

      An ia ...jak to pracownik nie powinien wiedziec jaka jest roznica w benzynie . Przeciez to "jedyna" rzecz jaka ma wiedziec. Chyba Pani nie popiera cycastych blondynek nie majacych pojecia co sprzedają. Kobiety powinny walczyć z przedmiotowym podejściem do siebie. A "zwykły pracownik" nawet stacji benzynowej przez pezyzwoitość swoją chyba się zainteresuje motoryzacją. Na stacji nie ma czasu na elaborat. Przypomina mi sie sytuacja ktorej nie cierpię. Kupujesz jabłka które widzisz pierwszy raz na oczy i pytam czy są słodkie czy kwaśne a panienka za straganem mówi ze nie wie. To kto ma wiedzieć. Ja tu tylko sprzedaję.... i od pracownika stachi wymagam zeby np pomógł tankwać gaz kobiecie na przyklad....czy doradził w miarę oczywiście swojej wiedzy który płyn wybrać do spryskiwaczy a który capi ! Od tego jest.

  • @albenalbus1198
    @albenalbus1198 8 лет назад

    Od prawie 12 lat nieprzerwanie w mych samochodach od nowości leję 98-kę (oczywiście przystosowanych do tego) i to od pierwszego wlania do baku bo to ma kolosalny sens, a mianowicie wewnątrz sinika nie ma prawie nagarów siiarczanowych co powodują mniejsze opory co w kolei prowadzi do zwiększenia troszkę więcej niż 5% KM i nieco mniej niż 6% Nm na hamowni, a zużycie paliwa jest mniejsze o ok. 0,4 l/100 km na trasie, a w mieście praktycznie nie zauważalne, ale nie jeden mechanik w mych autach, zaglądając do wnętrza silnika, twierdzą o wiele lepszej czystości - jeden powiedział, że " jest czysto jak w buzi niemowlaka" - a to procentuje w większej kondycji silnika w żywotności oraz wydłuża sprawność katalizatora de facto kupując Pb98 od początku, kupujesz ...spokój. Oczywiście nie ma sensu lać wyższą oktanową benzynę w autach z poniżej 77 KM i poniżej 115 Nm (ale to nie jest reguła bo trzeba m.in. uwzględnić rozmiary tłoków i skoki). Autor filmiku ma sporo racji o czym mówi i pozdrawiam.

  • @Rybskee
    @Rybskee 8 лет назад +115

    Stek bzdur. Oktanowość ma zdcecydowany wpływ na osiągi jak i spalanie. Spalanie będzie mniejsze a prędkości będą uzyskiwane szybciej. Prosty przykład, GTR podawane przez producenta 2,7s od 0 do 100km/h osiąga tylko na 100 oktanowej benzynie. Zachar OFF wyciągnął "tylko" 3.2 bo na zwykłej 98. Ba, na każdej hamowni uzyskasz lepsze efekty na Shell V Power Racing (100oktanów) niż na 95. Szczególnie na samochodach z małą pojemnością oraz mniejszą mocą ten przyrost czuć najbardziej. Sam sprawdź i sprostuj ;)
    Inaczej ma się to w dieslach, gdzie przyrost mocy jest mniejszy jak nie znikomy ale spalanie spada znacząco. Sam w wielu testach na swojej 3.0 V6 biturbo (diesel) uzyskiwałem 0.5 - 1l na 100km mniej, porównując marketowskiego diesla z orlenowską vervą.
    EDIT: Skąd Ty czerpiesz te bzdury? W Niemczech jest 92? Właśnie siedzę w takiej małej wsi, Berlin i gdyby tutaj na Aralu/Shellu sprzedawano 92 do nowych e klass czy a6 to by te silnikiem bokiem wychodziły. Masakra ogarnij się.

    • @Milosnicy4Kolek
      @Milosnicy4Kolek  8 лет назад +99

      bzdurny to twój komentarz nie obejrzałeś filmu ? obejrzyj 3 razy potem napisz to jeszcze raz bo co napisałeś jest powiedziane!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • @mateuszrynkiewicz3190
      @mateuszrynkiewicz3190 8 лет назад +33

      Tak, ale osiąga on lepsze wyniki na 100 oktanach bo można silnik mocniej doładować bez ryzyka spalania stukowego. Przy 98 komputer zmienia kąt zapłonu, zmniejsza doładowanie (mniejsze sprężanie = mniejsza temperatura w komorze = mniejsze szanse samozapłonu = mniejsza moc). Do tego dochodzi sama jakość paliwa, bardzo możliwe(pod tym się nie podpiszę bez konkretnych danych) że taki V Power ma po prostu "lepszy" skład chemiczny co możliwe że da się odczuć. Ale nie ma to nic wspólnego z oktanami. Film w swoim zakresie informacji jak najbardziej poprawny.

    • @0Patroy0
      @0Patroy0 8 лет назад +45

      Ale wiesz, że GTR o którym piszesz jest troszeczkę innym samochodem niż Golf IV czy owa Toyota Avensis o której Michu mówił i w kontekście której wypowiadał się o wyborze do niej benzyny 95 zamiast 98?

    • @MyMaksior
      @MyMaksior 8 лет назад +35

      Poza tym GTR jest dostosowany to wysokooktanowego paliwa :D

    • @jajak6998
      @jajak6998 8 лет назад +10

      Mateusz Rynkiewicz ma rację. Problem z doładowaniem silników o zapłonie iskrowym leży w spalaniu stukowym. Gdyby nie to, to bez żadnej modyfikacji układów korbowo-tłokowych można by było wysoko doładować każdy silnik. Silnik w GTRze jest przystosowany do paliwa 100 oktanowego, czyli można go wyżej doładować bez obawy spalania stukowego. Zalanie do tego silnika benzyny 95 oktanowej spowoduje powstanie spalania stukowego a w efekcie tego komputer zmniejszy doładowanie i zmieni kąt wyprzedzenia zapłonu - i tu dopiero jest efekt zmniejszonej mocy.

  • @Kryptonian2000
    @Kryptonian2000 6 лет назад +1

    Fajny materiał ale ja jako pracownik Orlenu też mam obowiązek polecać Vervę. Pracownicy stacji robią za śmieszne pieniądze więc wychodzę z założenia, że ich nie obrażamy bo gość może wiedzieć ale musi polecać taka praca. Panu co roznosi ulotki też go nie obrażamy czy pytamy się dlaczego rozdaje śmieci tylko zabieramy albo nie.

  • @ewa91
    @ewa91 5 лет назад +4

    Będąc pracownikiem BP, kazali nam mówić że mają nową formułę w paliwach która czyści silnik~

    • @roberttata8104
      @roberttata8104 3 года назад +1

      A mają formułę, która brudzi silnik, aby był wybór? 😂

  • @olekbolek6943
    @olekbolek6943 6 лет назад

    Cześć,oglądam Twój kanał dość często i z reguły są tam rzetelne informacje tu jednak się nie zgadzam...Mam łódkę z silnikiem doczepnym Mercury 50hp. 2004r.Łódka jest dość ciężka a ten motor do niej to konieczne minimum.Wszystko było ok.do momentu pomalowania dna farbą anty porostową co spowodowało zwiększenie tarcia o wodę.Łódka przestała wchodzić w ślizg i dopiero zmiana paliwa na 98 zmieniła bardzo moc silnika.Łódka pływa jak dawniej.Myślałem że to przypadek ale kiedyś w Mikołajkach znów nalałem 95 i dupa...powrót do portu w parkocie.Wniosek jest jeden...na 100%jest sporo większa moc silnika,co do spalania się nie wypowiadam bo nie sprawdzałem,pozdrawiam.

  • @MP-dw9nv
    @MP-dw9nv 3 года назад +3

    7:42 chyba coś poszło bez popity 😄

  • @marcingoldap
    @marcingoldap 6 лет назад

    Też pracuję na Stacji paliw- podjazdowy.I nam wmawia się ze więcej oktanów to więcej mocy, lepsze czyszczenie silnika dzięki dodatkom. Wg pracodawców oktan=moc. Dzięki za pouczający odcinek

  • @marcin.k9666
    @marcin.k9666 6 лет назад +4

    zrup filmik Test paliw z rożnych stacji w Polsce czyli ile osadu i jakość i tak dalej coś w tym stylu

  • @australius
    @australius 5 лет назад +1

    A co w przypadku zalania za niskiej oktanowości, mówie tu o benzynie 91, mieszkam w Australii i mamy tu 91,95 i 98, Kupilem nowego Polo w 2014r, pan w salonie mowil ze mozna lać do niego 91, choc w instrukcji jest 95/98. Ja tam leje 95 jak mowi VW, ale zastanawialem sie czy silnik poradzilby sobie ze spalaniem stukowym na paliwie 91..

  • @jaceklewinski4824
    @jaceklewinski4824 8 лет назад +5

    Michał, będzie Q&A? Pozdrawiam, zajebistą robotę robisz :)

  • @garmelgarmel2135
    @garmelgarmel2135 7 лет назад

    FSI, TFSI musisz bardziej przeszukać internet przed przygotowaniem materiału. Wiedziałbyś wtedy że zalecają 98 dlatego aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia spalania stukowego a nie uzyskać większą moc czy oszczędność paliwa które uzyskują z zastosowania wtrysku bezpośredniego,większy stopień sprężania...W Oplu G z 1998 sterownik wykrywa 98...
    Zajmij się lepiej takim zagadnieniem
    Ponadto surowa benzyna ma zmienną liczbę oktanową zależnie od źródła ropy naftowej i warunków rafinacji w danej rafinerii[1]. Liczbę oktanową uśrednia i powiększa proces krakingu, jednak również maksymalnie do poziomu ok. 80-90[2].
    Współczesne silniki iskrowe stosowane w samochodach wymagają benzyny o liczbie oktanowej minimum 95, zaś produkcja paliwa o takiej liczbie wyłącznie w procesie rafinacji i krakingu jest ekonomicznie nieopłacalna.
    pl.wikipedia.org/wiki/Środki_przeciwstukowe

  • @RadaS600RR
    @RadaS600RR 8 лет назад +4

    Jeżdżę hondą cbr 06r i od jakiegoś czasu zaczęła się dlawić powyżej 11 tyś obr tankowalem na mniej znanej stacji 95 i później 98 problem ustąpił odkąd zacząłem tankować shell V-power racing wręcz idzie jak wściekła. Problem techniczny, czy w paliwie?

    • @Marine475
      @Marine475 8 лет назад +2

      Mam to samo, silnik niby stopień sprężania 10,5:1 czyli 95 a jednak na 98 pracuje ciszej i równiej. Obawiam się, że to może być jednak kwestia gówno-paliw w PL.

    • @Browar666PL
      @Browar666PL 8 лет назад +3

      Bo V-power Racing posiada 110 oktanów badawczej a 101 motorycznej

    • @damiansiczek187
      @damiansiczek187 8 лет назад +1

      I jako jedyne chyba paliwo jest sprowadzane bezpośrednio z Niemcowni.

    • @profrook
      @profrook 8 лет назад

      weź pod uwagę że silnik może skorygował sobie mapę paliwową pod 95 (albo taka mapa była fabrycznie), zalewając mu 98 albo 100+ powodujesz że ECU silnika będzie sobie powoli i stopniowo wprowadzać korekty paliwowe w mapie, bo teraz ma bardziej kaloryczne paliwo i może minimalnie i stopniowo skracać czasy wtrysków aż ostatecznie dojdzie do takiego samego punktu jak na 95.
      w moim mitsubishi odbywa się to tak że zresetuję mapę paliwową ECU silnika, nauczę go jeździć na 95, zaleję 98, jest rakieta, ale ta rakieta z czasem zaniknie aż do poziomu 95

    • @Browar666PL
      @Browar666PL 8 лет назад +1

      V-power racing faktycznie jest z niemiec, co do aut to roznie moj crx 2gen na 100 targal az milo a palil w okolicach 6,7 przy optymalnej jezdzie, wszystko zalezy tez od auta, im nowsze tym bardziej badziewne i ograniczone w prawdziwym potenciale

  • @klochowicz1990
    @klochowicz1990 8 лет назад +1

    Sprawa jest bardzo prosta - auta przystosowane do 95, będą miały większą moc na tej benzynie niż na 98, ALE czasem warto zalać paliwo premium nie po to, żeby auto było szybsze, bo nie będzie, ale dlatego, że paliwa te mają dodatki czyszczące i konserwujące, co pozytywnie wpływa na pracę silnika. Ja raz na kilka tankowań leję bak 98.
    Aha, silnik na 98 będzie chodził ciszej i spokojniej, bo paliwo 98 spala się w nim wolniej niż 95, ale mocy mu nie przybędzie :-)

  • @kukiluki119
    @kukiluki119 5 лет назад +5

    U mnie przy każdym aucie było napisane w instrukcji: ".... conajmniej 95".

    • @tomaszmroz7616
      @tomaszmroz7616 5 лет назад +6

      To chyba mieli na bakier z ortografią

    • @kukiluki119
      @kukiluki119 5 лет назад +2

      @@tomaszmroz7616 No tak. Polska ortografia jest skomplikowana dla obcokrajowca, a polskich producentów nie ma.

  • @konradkopytko8479
    @konradkopytko8479 7 лет назад

    Autentycznie jeśli chodzi o mój samochód Matiz rocznik 2000 nie widzę żadnej różnicy przy paliwie 95/98 także ok zgadzam się. Jednak posiadam również skuter pojemność 50 ccm3 od nowości, tankowałem go od zawsze paliwem 98, jeden jedyny raz nalałem paliwa 95 bo nie było innego stacji efekt? motorek zaczął się dławić , przerywać i ogólnie żałowałem zakupu także coś musi w tym być ...

  • @RequiredData
    @RequiredData 8 лет назад +6

    Ja zawsze tankuję na orlenie, kiedyś akurat nie było 95 i zalałem 98. Miałem wrażenie że BMW było trochę żwawsze/

  • @damiangornik7603
    @damiangornik7603 7 лет назад

    Podsunę dwa przykłady z własnego doświadczenia. Opel vectra b 2.5 v6. 473 000tyś. Benzyna 95 spalanie 8.4l na trasie przy 120km/h. Vpower racing 7.1l trasa 120km/h. Skuter chińczyk 90ccm. czterosów. Na 95 vmax 85km/h na vpwr ponad 100km/h dodam ze w skuterze mam możliwość wyprzedzenia kąta zaplonu. Na seryjnym ustawieniu nie ma różnicy w osiagach poza tym że na vpwr się przegrzewa. Kąt - 28 plus vpwr i skuter jakby dwa razy mocniejszy. Mój wniosek jest taki że jak mapy w aucie nie zrobisz to gwno będzie. Plus za spalanie ale po pół roku jazdy na vpwr wyjebało mnie uszczelke pod głowicą.. Michu jestes najlepszy oby tak dalej. Jako mechanik się zgodzę prawie pod każdą kwestią którą poruszasz. Plus dla ciebie ale jeszcze jeden i wpierdol.. :P

  • @karinkarin4680
    @karinkarin4680 8 лет назад +5

    czy z ropą jest tak samo ?

  • @kacpermielczarek8437
    @kacpermielczarek8437 5 лет назад +1

    Fajny odcinek, kiedyś miałem taki dylemat na stacji czym to się różni, ale rozwiałeś wszystkie moje wątpliwości i słyszane pogłoski o różnicy tych paliw.

  • @lordwiader5841
    @lordwiader5841 5 лет назад +5

    Po co ogladac caly odcinek polecam przewinac do 10:03 i tak bedziecie zadowoleni 😂😂

  • @DaBuzz92
    @DaBuzz92 7 лет назад

    Do motocykla (Yamaha TDM900) Nie zaleje innego paliwa niż 98. To moto potrafi mieć 2l/100km większe spalanie na 95 niż na 98. Mam dylemat czy nie spróbować zalać do auta 98 (GOLF MK5 1.6 BSE) . Wybiorę się w trasę z pełnym bakiem, dotankuje do pełna, potem jak będę mial suchy zbiornik to zaleje full 98 i podobny pomiar na takiej samej trasie. Zużycie zmierze na dolewke do pełna a nie na komputer bo to nijak ma sie do faktycznego spalania. Jestem prawie na 99% pewny że koszt przejechnia 1km będzie taki sam na pb98 i pb95. Okaże się niebawem

  • @Max-nu5dg
    @Max-nu5dg 8 лет назад +7

    Moja Rolla 165 kW z 2005 r. na 98 oktanów przejeżdża 30 kilometrów więcej niż na 95 oktanów.

    • @marcinjaworski5656
      @marcinjaworski5656 8 лет назад +1

      Tikuś na 98 też więcej, dalej szybciej. ;)

    • @Max-nu5dg
      @Max-nu5dg 8 лет назад +2

      Marcin Jaworski Nie wiem jak Tikuś, skoro tak piszesz to tak pewnie jest. Tojke mam lat 5 i stwierdzam, że na 98 oktanach przejeżdża od 20 do 30 kilometrów więcej od tankowania do tankowania. Moc i dynamika zostaje na tym samy poziomie czyli wysokim. Pozdrawiam

  • @Pogarachdam
    @Pogarachdam 6 лет назад

    Jaką benzynę najlepiej lać zimą ? Czy oktanowość ma wpływ na minusowe temperatury i ogólnie ? BMW 2.8 R6 z e36

    • @krzysztofm.3473
      @krzysztofm.3473 6 лет назад

      Lentelienn w naszym klimacie nie ma wpływu, jedynie właściciele samochodów z silnikiem diesla powinni się tym przejmować

  • @pawelkapelusik
    @pawelkapelusik 8 лет назад +4

    Gaz liczba oktanowa ? , a nie czasem liczba metanowa ? LPG nie jest benzyną

  • @grzegorznatkaniec5507
    @grzegorznatkaniec5507 8 лет назад

    Liczba oktanowa harakteryzuje odporność paliwa (konkretniej mieszanki stechiometrycznej)na spalanie, paliwem o zbyt niskiej liczbie oktanowej możemy zaszkodzić silnikowi szczegulnie tyczy się to starszych aut z klasycznym układem zapłonowy gdzie KWZ jest regulowany ręcznie, w nowszych ten kąt jest regulowany przez komputer, silnik najefektywniej pracuje na granicy spalania stukowego, wysoka liczba oktanowa szczegulnie jest ważna w silnikach doładowanych gdzie występują wyższe ciśnienia i temperatury w komoże spalania więc są bardziej podatnie na spalanie stukowe i wymagają lepszego paliwa, także wyższa liczba oktanowa nie zaszkodzi w żadnym silniku może tylko pomóc, mniejsza może zaszkodzić

  • @Jartostor
    @Jartostor 8 лет назад +5

    ale verva orlenowska ma cos w sobie ze jednak moc się zwiększa

  • @xextreme94x
    @xextreme94x 8 лет назад

    Z własnego doświadczenia tankuję tylko 98, spalanie wyszło mi mniejsze o może 0,5l/100km. Sprawdzane parę razy "na oko" trasa 400km, po drugie na 98 (w moim przypadku) mniej szarpie samochód przy nagłym dodaniu gazu. I tak... Jak najbardziej 98 nie zwiększa ilości koni! Ale komfort pracy silnika według mnie się zmienił.

  • @grzes8246
    @grzes8246 8 лет назад +2

    Skoro jesteś w temacie paliw, czy mógłbyś zrobić test paliwa VERVA PREMIUM, chodzi mi dokładnie czy te paliwo faktycznie usprawnia prace silnika tak jak podają to w reklamach, czy to bujda na resorach, jestem tego bardzo ciekawy.
    PS: robisz zajebiste materiały pozdro :)

  • @aanathe
    @aanathe 8 лет назад +1

    Generalnie dobry odcinek, do pokazania wszystkim kolegom którzy twierdzą że ojezuojezu jak mi spalanie na tej 98 spadło! Wydaje mi się, że jeszcze w tych droższych paliwach (czyli 98 i "lepszy" diesel) niektóre przynajmniej stacje mówią, że dodają jakieś środki czyszczące silnik - ale też nie wiem czy to prawda, czy tylko tak mówią, a jak prawda, czy to coś naprawdę daje :)

    • @siemensiki
      @siemensiki 8 лет назад +1

      Na każdej stacji mają Ci obowiązek pokazać na Twoje żądanie test jakości paliwa ;). Więc jak chcesz to się dowiesz ;)

  • @wojteks100
    @wojteks100 8 лет назад +4

    większość ludzi i tak myśli że 98 jest lepsza

  • @arekw9922
    @arekw9922 8 лет назад

    Dobrze mówisz. Przy paliwach tak jak wszędzie na rynku - więcej marketingu niż faktów. Koncerny zrobią prawie wszystko aby sprzedać swoje.

  • @takisobie3583
    @takisobie3583 5 лет назад +7

    "Skajfan" XD

    • @czarnycharakter1989
      @czarnycharakter1989 4 года назад

      😆😆😆

    • @Ja-mi8dl
      @Ja-mi8dl 3 года назад

      a jak się to czyta?

    • @takisobie3583
      @takisobie3583 3 года назад

      @@Ja-mi8dl "sajfan" się czyta, napisałem ten komentarz 2 lata temu, nie wiem czy chciałem się bardzo Micha czepiać czy nie ale jestem widzem Scifun'a i nie Mich pierwszy mówi "skajfan", była już taka jedna osoba która twierdzi, że Ziemia jest płaska i powiedziała właśnie dokładnie "skajfan" - dlatego pewnie śmiechłem

    • @takisobie3583
      @takisobie3583 3 года назад

      @@Ja-mi8dl swoją drogą, Uniwersum szkolnej 17 też śledzę Majorze Suchodolski :D

  • @DevilLeitoTV
    @DevilLeitoTV 8 лет назад

    Osobiście mam 2 samochody i do obu leje Vervę 98 (orlen). Posiadam Focusa MK1 1.6 benzyna (101KM) od 5 lat i samochód na Vervie pali mi zdecydowanie mniej. jeżdżę dynamicznie, i w przypadku 95 spalanie w mieście miałem średnio na poziomie 9,5L/100km. W przypadku paliwa 98 wychodzi mi ok. 8,7. Niby niewielka różnica ale coś tam zawsze jest. A co do mocy? Tu ciekawostka. Jeśli jeżdżę na 95 i mając rezerwę zaleje do pełna 98 nie czuję absolutnie żadnej różnicy. Ale gdy jeżdżę na co dzień na 98 i dajmy na to rodzice pożyczają ode mnie samochód i zaleją mi później 95, to wyczuwam to od razu. Reakcja na gaz jest zdecydowanie opóźniona :) Być może silnik po prostu jest przystosowany, tak jak mówisz. Nie wczytywałem się w instrukcje ;)
    Z drugiej strony moi rodzice mają Peugeota 1007 z silnikiem 1.4. Przystosowany jest do jazdy na paliwie 91 i 95. Jeśli w nim zaleje się 98. to zapala się check. Mocy nie traci (przynajmniej nie w odczuwalnym stopniu), no ale żółta kontrolka się już pali :)

  • @czewor
    @czewor 8 лет назад +3

    SkyFun hahahahaha ;)

  • @kierowca23
    @kierowca23 7 лет назад

    różnica najbardziej istotna to dodatki do paliwa, odnośnie niemieckiego paliwa to ma znaczenie z jakiej ropy naftowej je wyprodukowano, inna jest ropa z zatoki perskiej, jest lepsza, inna z morza północnego, inna z usa, a ropa typu urals jest najbardziej wymagająca pod względem rafinacji, nasze rafineria przez dłuższy czas były przystosowane tylko do przeróbki ropy ze wschodu

  • @filaspoz9889
    @filaspoz9889 7 лет назад +3

    może odcinek o żarówkach?

  • @ManiekXTZ
    @ManiekXTZ 7 лет назад

    Zwrócił bym uwagę że nowe silniki maja układy adaptacyjne i układ sam dostosowuje się do Paliwa. Co do starych pojazdów wszystko się zgadza, co zalecają to lać. Brak poruszenia jednego aspektu, paliwa obecnie mają wile uszlachetniaczy zarówno pod względem czyszczenia układów, procesu spalania a także emisji spalin, dlatego paliwa "super extra" są nieraz kilkukrotnie droższe właśnie przez uszlachetniacze (nie mylić z uszlachetniaczami typu dolewka).
    Co do parametrów silnika jeśli posiada on właśnie adaptacyjny układ, to (o dziwo) może wystąpić dość spora różnica nawet kilku kW, oraz wzrost temperatury w układzie wylotowym. Dlatego mając nową kosiarkę lepiej lać dobre paliwo zarówno pomoże to na jego turbinkę
    Co do kanału jest git, wiedzę posiadasz brakuje troszkę nowości (wiem wiem emisja jest bee, nowe są bee) ale to niestety jest przyszłość i z tematów np. DPF to dałeś kichę i ogólne podejście każdego Janusza w TDI (bez obrazy).
    A i mam pytanie na hamowni z jakich norm korzystacie ? oraz przeliczników do znormalizowanych?

  • @Cherlok1
    @Cherlok1 8 лет назад +10

    08:05 Skaj fan?

  • @Simon_Says
    @Simon_Says 8 лет назад

    I dobrze gada wódki mu polać (takiej zwykłej, 40-tki ;) )
    Warto jeszcze wspomnieć, że są też różne rodzaje pomiaru oktanowości paliwa i w USA na przykład mamy inne liczby oktanowe na dystrybutorach a jednak są to odpowiedniki paliw Europejskich (jeśli dobrze pamiętam to w USA standardowa benzyna ma 82 albo 87 oktanów co odpowiada mniej wiecej naszym 95, albo ciut mniej).
    Bardzo dobry materiał!

  • @croowab
    @croowab 7 лет назад +4

    nie klnij :)

  • @31FOTO
    @31FOTO 6 лет назад

    Fajny odcinek. Chciałbym dodać dlaczego jest te 20 gr. promocja na 98. Paliwo na stacji benzynowej może być przechowywana do 3 miesięcy w zbiorniku. Jak kończy się ten termin jest promocja te 2o gr. Benzyna się starzeje.Przykład. Zwykła kosiarka do trawy odpalana na wiosnę, a paliwo jeszcze z jesieni i jest problem.Nie odpala!! Wystarczy benzynę zmienić i jest ok. Pozdrawiam

  • @ukaszniema6101
    @ukaszniema6101 8 лет назад +4

    Mam silnik Tsi wiec czyli zrozumiałem że jak będę lał 98 ten samochód będzie sprytnieszy?niż na 95?

    • @Milosnicy4Kolek
      @Milosnicy4Kolek  8 лет назад +17

      jo

    • @ukaszniema6101
      @ukaszniema6101 8 лет назад

      +Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam Dzięki bardzo 😀 będę lał 98 Jo 😊

    • @ukaszniema6101
      @ukaszniema6101 8 лет назад

      +Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam a tak z innej beczki mieszkam w Skandynawi i kiedy jadę do polszczu zawsze przed wjazdem na prom tankuje w szwecji i pytają mnie dla czego bo w polszczu 2zl taniej. ale jakość tego paliwa dużo gorsza i zawsze w polszczu więcej mi pali wiec czy to 95 czy 98 myślę że to jedno gówno pozdrawiam

    • @marek196c
      @marek196c 8 лет назад

      hejka, zrozumialem ze 95 a 98 nie ma wiekszego znaczenia dla pojazdu typu samochod ktory ma wyprzedznie zaplonu ustawione na jakas oktanowosc benzyny (pasywne lub aktywne z czujnikiem), lecz w przypadku aut - motocykli ktore nie posiadaja elektryki sterujacej (typu 2 suw w 50cc) wyprzedzenia mialo by to juz znaczenie? Ze wzgledu na kalorycznosc/suchosc mieszanki (olej-benzyna).

    • @bartek124212
      @bartek124212 8 лет назад

      Oczywiście, że ma znaczenie. Np: w 2t 50 cc czyli starych komarkach itp paliwo było zalecane 78 (tak mi mówił tata) i w tych czasach benzynki 95 oktanowej spokojnie można się pobawić przyśpieszeniem zapłonu. Ja do swojej Derbi zalałem kiedyś benzyny 92 oktanowej z Rosji i nie chodziła tak jak należy :) Czyli nawet takie małe dwusuwki odczuwają zmianę paliwa.

  • @MatrimWrc
    @MatrimWrc 5 лет назад +1

    Bodajże w Auto Świecie, nie pamiętam w którym numerze. kiedyś mierzyli właśnie oktanowość paliw i innych parametrów. Porównywano stacje "firmowe" i budżetowe przy hipermarketach i wyszło na to, że 95, to w nawet na stacji budżetowych miała ponad tych 95 oktanów (spełniała normy), a na paru stacjach benzyna 95 miała nawet 97 i powyżej oktanów. Z kolei paliwo 98 miało 98 i niedużo powyżej. Także nie ma prawie różnicy. Zrobili tam test Peugeota 106 z silnikiem 1.1 benzyna i na 98 miał on chyba z 1-2 konia więcej...

  • @pytaniedodcf9230
    @pytaniedodcf9230 8 лет назад +3

    Rany Boskie - co ten Pan piepszy... Co ten Pan z tego ma ?

  • @LaskinMario
    @LaskinMario 8 лет назад

    Testowałem auto Kia Sportage III na 95 i na 98 przez jakiś czas przejeżdzając na danym paliwie danego koncernu paliwowego: LOTOS i SHell po 1000 km. Jestem pewny, że przy tej samej jeździe w trybie mieszanym, zdecydowanie lepsze spalanie i osiągi były na 98, natomiast na 95 samochód łapał moc dopiero przy nieco większych obrotach niż przy 98.

  • @ZrobieMelanz
    @ZrobieMelanz 8 лет назад +7

    Odcinek zbędny, każdy na lpg popyla z biedy, tłumacząc się zę rodzina dziecko itp.
    Only 1.9TDi !!!!!!!!!

    • @Dadder333
      @Dadder333 8 лет назад +3

      2.0HCi !!

    • @jakubthomas8947
      @jakubthomas8947 8 лет назад +1

      +Dawid Wiencek 2.0 HDi rulez

    • @teodozjusz1084
      @teodozjusz1084 8 лет назад +3

      Tylko Chevy 5.7l, a nie jakieś klekoczące pierdziawki na ropę!!!!111oneoneone

    • @jakubthomas8947
      @jakubthomas8947 8 лет назад +2

      ***** Tak utrzymaj i zapłać OC za tego amerykańskiego klamota. Poza tym 5,7 raczej nie wytrzyma 500tkm bez remontu? A HDi takie sztuczki robi z palcem w rurze wydechowej.

    • @Bartolome0
      @Bartolome0 8 лет назад +6

      Sorry ale jeśli chodzi o trwałość i niezawodność to hdi nie może się równać z wolnossącym V8.

  • @Suvero1
    @Suvero1 8 лет назад

    Posiadałem kiedyś Skodę Fabie ze silnikiem 1.2 HTP , na paliwie 95 bardzo mocno się dławiła dusiła itd. Po nalaniu 98 nie to samo auto , jeździło lepiej , lepiej przyspieszało. Na klapce wlewu paliwa zalecane paliwo to 93/95 , więc nie zawsze się to sprawdza :)

  • @MCAndrewino
    @MCAndrewino 8 лет назад

    Dlatego podoba mi się uczciwość norwegów w tej kwestii. Na większości stacji jest tutaj tylko benzyna 95 i ropa. Żadnych 98, ultra power, mega speed, itp. :D
    Pozdrowienia z Bergen, trafiłem przypadkiem, ale sub leci :D

  • @marcinskoczylas87
    @marcinskoczylas87 7 лет назад

    Jeszcze taka ciekawostka.. Wyobraźcie sobie że na stacji są zbiorniki zazw. podziemne i każdy z nich jest do innego rodzaju paliwa. Jak normalnie 95 i ON trzeba często uzupełniać bo schodzi na stacji na potęge, tak 98 sobie leżakuje i leżakuje. Potrzeba sporo czasu zanim przywiozą nową dostawę więc to paliwo paruje przez te wszystkie zawory przeciwwybuchowe które rurami sterczą wysoko nad zbiornikami. A parują jakieś związki czegoś tam czegos i traci to paliwko na wartości. Z doświadczenia wiem ze np. paliwo w motorze czy jeszcze lepszy przykład w kosiarce jeśli dłużej postoi, to robią się już problemy z odpaleniem. Po prostu traci na wartości i to jest kolejny fakt dlaczego nie kupuję 98. Pozdro wszystkim.

  • @ZETOR60
    @ZETOR60 8 лет назад

    CO te aromaty mają znaczyć na planszy skład benzyn ?
    obecnie tego jest bardzo mało, bo Benzo alfa piren może powstawać podczas spalania, ale 100-130 oktanów czyste te związki mają. Zamiast tego stosuje się MTBE ( tert-butylowo-metylowy) etanol (ponad dobrze 100 oktanów)
    Benzyna po instalacji DRW ma 40-50 oktanów (stosowane w silnikach w czasie II wojny światowej) potem po dodaniu odpowiednich komponentów te 95 sie uzyskuje

  • @SirAtrus
    @SirAtrus 8 лет назад +1

    Fajny i ciekawy odcinek, przydatne, niemniej dużo lania wody, po 6 minutach już wszystko było powiedziane, wstęp również mógłby być krótszy. Pozdrawiam.