Это видео недоступно.
Сожалеем об этом.

NASTAWIANIE KRĘGOSŁUPA - „wypadnięty dysk” a manipulacja stawowa - dr n. med. Marcin Wytrążek

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 мар 2022
  • Ostry ból kręgosłupa potocznie bywa nazywany wypadniętym dyskiem. Bardzo często za tym kryje się wiele schorzeń jednostek ruchowych kręgosłupa. Dyskopatia, rwa kulszowa, lumbago, aktywne punkty spustowe i wiele innych mogą objawiać się ostrym, paraliżującym bólem, po którym często pada zwrot „wypadł mi dysk”.
    Czy technicznie jest to możliwe i czy są specjaliści, którzy potrafią nastawić wypadnięty dysk. Krótko omawiam jakie są przyczyny bólu kręgosłupa i jakie są możliwości rozwiązywania tego typu problemów.
    Dr n. med. Marcin Wytrążek
    INNE FILMY O KRĘGOSŁUPIE:
    * BÓL KRZYŻA: • BÓL KRZYŻA - punkty sp...
    * DYSKOPATIA ĆWICZENIE • BÓL pleców, BÓL kręgos...
    * TAŚMA PRZEDNIA • BÓL KRĘGOSŁUPA - taśma...
    * WYPROST • Ból pleców, ból kręgos...
    * MOBILIZACJE WIĘZADEŁ • BÓL LĘDŹWI - mobilizac...
    #kręgosłup #nastawianie #dysk

Комментарии • 81

  • @radosawdabrowski1357
    @radosawdabrowski1357 Год назад +51

    Szanowny Panie. Mam długoletnie doświadczenie w leczeniu swojego kręgosłupa i po 20 latach doszedłem do wniosku, że każdy ma rację, lekarz , fizjoterapeuta, osteopata a nawet ten nie do końca wykształcony "kręgarz" który może przynieść ulgę w niektórych bólach. Dobrze Pan powiedział, że problem bólu kręgosłupa to nie tylko pęknięty pierścień włóknisty dysku uciskający na nerwy obwodowe ale to stawy międzwyrostkowe , to ból mięśni przykręgosłupowych i powięzi, kręgozmyk, to także stan psychiczny pacjenta może generować bóle. Nie ubliżałbym też ludziom którzy kolokwialnie mówią , że "wypadł mi dysk" bo oczywiście prawie wszyscy wiedzą, że mowa tu o pękniętym pierścieniu włóknistym czyli przepuklinie, protuzji itd. Ból daje też jeśli jest silny ucisk na worek oponowy czy rdzeń kręgowy. Lekarze w większości na początku zgodnie z procedurami dają leki NLPZ, potem rehabilitację a na końcu MR i wtedy dopiero szuka się przyczyny bólu. Nie raz zwykły kręgarz może manipulacją pomóc nijako odbarczyć uciskany nerw lub odblokować na jakiś czas zablokowany staw ale nie zrobią tego tabletki (ewentualnie zastrzyk nadtwardówkowy może na jakiś czas pomóc). Już kilka tysięcy lat temu starożytni Egipcjanie znali techniki manipulacji pomagając w odbarczeniu uciskanych nerwów. Oczywiście wiadomo, że na końcu zniszczony dysk jeśli daje silne dolegliwości bólowe uciskając nerwy to czeka nas operacja. Ja mam taka radę zanim ktokolwiek będzie kogoś wyśmiewał za próby ulżenia człowiekowi w bólu to bym się 5 razy zastanowił czy jako korporacja lekarzy lub fizjoterapeutów nie bronicie swoich interesów. Z doświadczenia wiem, że każdy na swój sposób może pomóc i nie wyśmiewajmy się z nikogo. Pozdrawiam.

    • @anulka1109
      @anulka1109 Год назад +5

      Najlepszy komentarz jaki przeczytalam od dawna !!!

    • @alice8156
      @alice8156 10 месяцев назад +5

      Każdy odwiedzony specjalista neguje to co robili poprzedni, bo tylko on ma rację i wie jak człowieka uleczyć a jeśli nawet nie, to wie, że tamci robili źle.

    • @maniekdnj
      @maniekdnj 9 месяцев назад +2

      Panie Radosław, ale wyleczyli Panu ten kręgosłup?

  • @grazynapietrzyk9633
    @grazynapietrzyk9633 2 года назад +22

    Ja w ubiegłym roku gwałtownie się schylilam i "o matko wypadł mi dysk". Na wizytę do neurologa kolejka, ale na szczęście byłam zapisana do mojego ulubionego fizjoterapeuty ( po endoprotezie kolana). Pan Marcin obejrzał i powiedział nic strasznego to naciągnięcie czegoś tam😏Wymasował, wstałam, jak nowo narodzona. Bez zastrzyków, leków. I to już kolejny raz przekonałam się, że fizjoterapeuta zastępuje wiele leków niepotrzebnych. Dobrze, że Pan porusza takie tematy

    • @zbyszek9202
      @zbyszek9202 11 месяцев назад +1

      tak tylko później trzeba dodać do tego ćwiczenia, żeby za jakiś czas się nie powtórzyło

  • @emilekdem
    @emilekdem 2 года назад +17

    Panie Marcinie jestem takim pacjentem kręgosłupowym. Myślę że mówienie o tym że da się wsunąć dysk, przez niektórych ludzi zajmujących się kręgosłupami i to że nie korygują sformułowania "wypadania dysku", ma na celu to żeby wybrać ich terapię i ich osobę. To działa na ich korzyść i budują opinię nadzwyczajnego specjalisty do którego warto chodzić a czego inni nie potrafią i są "zwykłymi fizjo".. doceniam Pana podejście i uczciwość przekazu!
    Swoją drogą jest bardzo mało informacji jakie substancje odżywcze i suplemtacja pomagają poprawić stan krążków i niewiele się o tym mówi, chętnie bym posłuchała co na Pan do powiedzenia w tej sprawie.
    Serdeczne pozdrowienia!

    •  2 года назад +5

      Dziękuję, niestety nie znam się na diecie i suplementach. Podawałem to jako przykład tego, że wiele osób coraz bardziej rozumie dietetykę, składniki odżywcze itd, a jeśli chodzi o kręgosłup to edukacja trochę stoi. Pozdrawiam serdecznie

    • @uladula365
      @uladula365 2 года назад +4

      Dziękuję.swietnie Pan tłumaczy.Pozdrawiam.

    • @julitawojtowicz5479
      @julitawojtowicz5479 Год назад +3

      Woda, koniecznie woda. Dysk nabiera grubości i elastyczności. Kiedyś słuchałam o odżywianiu dysków. Może na kanale fizjoterapeuty Suchanowski, Purczyński. 🙂

  • @szymonkaczor4130
    @szymonkaczor4130 2 года назад +14

    przy manipulacji dochodzi do '' rozluźnienia'' fałdów torebki stawowej , oraz powięzi oponowej, więc są to techniki jak najbardziej również powięziowe:) , często dają dużą ulgę nawet w stanach ostrych, ale zazwyczaj krótkotrwała , bo problemem pacjenta nie jest zazwychaj tylko samo zablokowanie stawu , czesto/ ale nie zawsze po odpowiednio wykonanej terapii ''miękkotkankowej" , u pacjenta dochodzi do automanipulacji, organizm sam się "nastawia" , a wczesniej nie mógł bo byłoby to dla niego bolesne.

    •  2 года назад +5

      Lepiej bym tego nie ujął😁💪🏻

  • @przemekzielin5539
    @przemekzielin5539 2 года назад +8

    Nareszcie!! Dobry materiał bo tego nastawiania, ustawiania, wciskania już wystarczy na yt.

  • @ukaszbanasiak2398
    @ukaszbanasiak2398 2 года назад +8

    Pacjenci za bardzo są ufiksowani na punkcie określenia "wypadnięty dysk" i stan kręgosłupa. Nie uwzględniają największego organu w ciele człowieka jakim jest mięśnio-powięź. Również spotykałem się z pacjentami, którzy po manipulacji czuły się lepiej, ale jak podkreślali była to ulga na krótko. Widzę to tak, skoro co z tego, że odblokuję staw skoro napięte tkanki w tym regionie poprzez siły kompresujące w niedługim czasie spowodują kolejne "zablokowanie". Jestem fanem pracy manulanej na i w tkankach i widzę sens takiej pracy..

  • @krzysztofkosmider9967
    @krzysztofkosmider9967 Год назад +5

    Dobrze mówisz... W skrócie. Moim zdaniem.. organizm sam ci podpowiada czego mu potrzeba. Temu nie raz lubię skręcać nogami na łóżku itp. sam organizm ci podpowiada daną potrzebę po dniu pracy jednej pozycji ciała

  • @waniliabasia5730
    @waniliabasia5730 Год назад +1

    Powtórzę z innymi "nareszcie". Dziękuję:)

  • @izabelaurbanelis4965
    @izabelaurbanelis4965 2 года назад +6

    No i nareszcie to wybrzmiało. W pierwszej kolejności należałoby się pochylić nad tym, jak odbierze taką informację pacjent, zwyczajnie przerażającą, bo coś jemu wypadło, zatem gdzie się teraz znajduje. Z drugiej strony czyli terapeutów podstawowa wiedza anatomiczna budowy krążka międzykręgowego a zwłaszcza tak silnej struktury jaką jest pierścień ścięgnisty, w jaki sposób silne jego "włókna" skośnie układają się wzajemnie ze sobą i ile w osi poprzecznej jest tych pierścieni. Bardzo mocna struktura lecz także mocno nadwyrężana poprzez nieprawidłowe nawyki, ale nadal tkanka łączna, która ma duże możliwości regeneracyjne przy zachowanych odpowiednich warunkach.
    Sama zostałam bardzo zaskoczona, kiedy osobiście przekonałam się jaką konsystencję mają struktury dyscu, z niedowierzaniem, że jądro miażdżyste jest tak luźnej konsystencji w stosunku pierścienia włóknistego. Daje to sporo do myślenia i sensownie układa się w całość z punktu widzenia biomechaniki.
    Wniosek dla mnie jest bardzo prosty, anatomia to podstawa.
    Dzięki za konstruktywny komentarz.

    •  2 года назад +6

      Dokładnie tak. Nie martwiłbym się tym co powie czy pomyśli pacjent. Jestem za tym, żeby mówić prawdę😊. Pozdrawiam serdecznie!

  • @sywiapatos4607
    @sywiapatos4607 Год назад +3

    Dziękuję za uswiadamianie

  • @beajed9238
    @beajed9238 2 года назад +7

    Bardzo potrzebne! Szczególnie dobra lekcja dla ludzi starszych, którzy, jak nikt inny, powinni zadbać o sprawność

    • @pawelkwarciak6723
      @pawelkwarciak6723 Год назад +2

      Dla starszych też, ale chyba jeszcze bardziej się młodych, którzy wpływają na swoje ciało co dopiero pokazuje się po czasie. Ciężko zresztą zmienić nawyki na starość.

  • @konradnowak5939
    @konradnowak5939 Год назад +1

    Czesc, swietny kanal. Najwazniejsza w zyciu i w mwdycynie jest prawda. Mam 36 lat, i w wieki 17 mialem zdiaagnozowany wtedy "wypadniety dysk"... 2 operacje (wstawienie a potem wyjecie stabilizatora) i (o dziwo) przez ostatnie 10 lat po operacji w miare spokojne zycie - z kilkoma chwilowymi epizodami zaostrzenia - vo jest pewnego rodzaju dowodem dla mnie na to, ze samoleczenie istnieje (nawet po operacjach), ono trwa dlugo, ale istnieje!
    Takie materialy jak pana sa bardzo potrzebne, gdyby te 15 lat temu wiedza o kregoslupie byla rozpowszechniona byc moze byloby latwiej podejmowac wlasciwe decyzje (szybciej). Bardzo dziekuje jeszcze raz za propagowanie wiedzy i prawdziwe przrdstawianie zagadnienia - to jest czynienie niejako fobra poprzez promowanie prawdy i zbijanie (czasami bardzo szkodliwych) zabobonow.

    •  Год назад

      Dziękuję i serdecznie pozdrawiam😊

  • @agnieszkaszydowska2329
    @agnieszkaszydowska2329 10 месяцев назад

    Super lekcja 👏👏👏 dziękuję

  • @martaszadurska-ok9cl
    @martaszadurska-ok9cl 11 месяцев назад

    Dziekuje- ciekawy przekaz.

  • @boloyoung2136
    @boloyoung2136 2 года назад +5

    Panie Marcinie świetny odcinek, spotkałem wielu pacjentów i nawet fizjo kórzy korzystają z manipulacji stawowych i twierdzą że zostali "nastawieni" Podzielam zdanie iż manipulacje niewiele zmieniają w kondycji kręgosłupa i nie są rozwiązaniem problemu. Osobiście porównuję manipulację stawowe do tabletki przeciwbólowej, działa szybko i na krótko , owszem czasami jest to potrzebne i tego nie neguję, ale jak długo można jechać na tabletkach ? Fizjoterapeuci szczególnie Ci z długoletnim stażem sanatoryjnym nie uzupełniają wiedzy nie śledzą nowinek i stąd to się bierze. Jak mówi się im że drenaż limfatyczny brzucha zmniejsza ból w fazie zaostrzenia "wypadniętego dysku " to mają oczy jak 5 zł.. pozdrawiam serdecznie 🙃

  • @robertdaniluk6697
    @robertdaniluk6697 Год назад +1

    Dziękujemy.

  • @barbararogala2698
    @barbararogala2698 Год назад

    Kocham Pana ❤

  • @mozinnek4803
    @mozinnek4803 2 года назад +2

    A co w przypadku zablokowaniem stawu ? Najlepsza terapia ? Ktoś coś poleca ?

    •  2 года назад +1

      Odblokowanie😊. Pozdrawiam

  • @ZbigniewLub
    @ZbigniewLub Год назад

    bardzo pouczający wykład

  • @jajegeg6405
    @jajegeg6405 2 года назад +4

    Witaj Marcin, niby oczywista oczywistość, a jednak. Świetnie to omowiłeś. Bardzo czytelnie. Do dzisiaj lekarze diagnozują ,,wypadnięty dysk". Zabrakło mi kilku zdań o stanach operacyjnych. Pozdrawiam serdecznie

    •  2 года назад +3

      A co konkretnie o stanach operacyjnych? Za dużo nie chciałem mówić?

    • @jajegeg6405
      @jajegeg6405 2 года назад +3

      @ tak ogólnie, jak jest ,,wypadnięty dysk" 😂to doktory często zlecają operacje i pacjent ma dylemat😁

    • @emilekdem
      @emilekdem 2 года назад +4

      @@jajegeg6405 to fakt, lekarze przeważnie mówią "operacja" z ponurą miną co się odczytuje jako wyrok. Justyna Kowalczyk, z tego co pamiętam, to ma 4 przepukliny a wygrywała medale, oczywiście okupując to bólem itp ale miała dobre zaplecze fizjo skoro mimo wszystko te medale z takimi dolegliwościami zdobywała cały czas biegając i trenując!

    • @jajegeg6405
      @jajegeg6405 2 года назад +6

      @@emilekdem tak, i dobrze że, Marcin o tym mówi. To cały czas się dzieje. Wiele z operacji jest NIEPOTRZEBNA, co za tym idzie, szkodliwa.

    • @ewakowalczyk7517
      @ewakowalczyk7517 Год назад +2

      @@jajegeg6405 dokładnie potwierdzam

  • @Golubinek
    @Golubinek Год назад +3

    Jestem osobą która pracuje Cyriaxem. Moim zdaniem oczywiście nie ma czegoś takiego jak wypadanie dysku, ale uwypuklanie pierścieni włóknistych jak najbardziej. Skąd to wiemy? Z wywiadu, testów funkcjonalnych i testów struktur neurologicznych np. testu Lasequa. Z całego badania może nam wyjść zarówno uszkodzenie mięśniowe jak i uwypuklony krążek. Cyriax stosuje manipulacje dlugodźwigniowe. Czy działają? Oczywiście! Np z testu Lasequa, który wychodzi lepiej po manipulacji. Z mojej perspektywy wszystko się rozchodzi o nazewnictwo. Wsuwanie dysku-błąd. Wpływ na uwypuklenie? Tak

  • @9740y
    @9740y Год назад

    Jak ma się już pokrzywiony kręgosłup we wszystkie strony to też można to jakoś naprostować? Jak nic nie robię co obciąża kręgosłup nic nie boli, Ale np. przy odśnieżaniu plecy dają już o sobie znać. (Jest to ból mięśni, nie kości)

  • @Duza-Mi
    @Duza-Mi 2 года назад +3

    Gdzie pan dr przyjmuje pacjentów?
    Jestem straszliwie ponapinana, od mlodych lat borykam sie z bólem pleców mam 180 cm wzrostu potem wypadnięcie podwięzadłowe i operacja i miesiac po niej kolejne wysunięcie w miejscu operowanym na 10mmw głąb kanalu, dyskopatie wielopoziomowe,ciagle napiecia wlaściwie wszystkich mieśni Chodzilam do kręgarza bo faktycznie przestawiały sie i blokowaly stawy W zasadzie nic na dlużej nie pomaga Potrzebuje porady jak sobie z tym radzić

  • @Rafa-il1qu
    @Rafa-il1qu Год назад

    Dzień dobry.Nie zanudził Pan wręcz przeciwnie. Mam dwa pytania.Pierwsze to takie co zrobić żeby nawodnić "dyski"Drugie pytanie dotyczy mojej kontuzji. Uprawiam sporty wytrzymałościowe,po jednym z treningów rozbolały mnie plecy w odcinku lędźwiowym. Ból utrzymywał się przez dwa tygodnie. Zrobiłem rezonans i wyszło że mam protruzje 8 mm delikatnie uciska nerwy.Moje pytanie czy ta wypuklina wchłonie się sam?Dodam tylko że ile lekarzy tyle opini.

  • @98idzikkazik65
    @98idzikkazik65 Год назад +4

    A ja mam takie pytanie. Czy odblokowanie stawu w kręgosłupie powinno się odbywać jednorazowo przez manipulacje czy wieloma masażami kręgosłupa ?

    •  Год назад +3

      To pytanie bez odpowiedzi, bo czasami „ odblokować” jakiś ruch w kręgosłupie można szybko, jedną manipulacją. Ale przy przewlekłych problemach odblokowanie kręgosłupa i jego tkanek może trochę potrwać. Serdecznie pozdrawiam

    • @ewakowalczyk7517
      @ewakowalczyk7517 Год назад

      @ dzień dobry Panie doktorze czy jest możliwość umówienia się na wizytę 16stycznia? przepr.ze sugeruje datę ale będę w tym dniu w Poznaniu.

  • @RemigiuszKostusiak
    @RemigiuszKostusiak 2 года назад +4

    Witam. W moim odczuciu pomija Pan w swojej analizie kwestię możliwych podwichnięć stawów kręgosłupa oraz stawów żebrowo-kręgowych. Jeśli np. w odcinku piersiowym dojdzie w wyniku urazu lub przeciążenia do podwichnięcia stawu/stawów (a samych stawów żebrowo-kręgowych jest tam mnóstwo), to czy wykonanie manipulacji w tych stawach powoduje odpowiednie ułożenie się względem siebie powierzchni stawowych, czy też nie??? A co ze stawami krzyżowo-biodrowymi? W teście funkcjonalnym przed manipulacją wychodzi, że staw nie pracuje prawidłowo, a po wykonanej manipulacji test pokazuje, że staw pracuje. To w takim przypadku manipulacja zmienia jednak coś w stawie, czy też nie???

    •  2 года назад +5

      Nie było moją intencją omówienie manipulacji. Raczej skupienie się na tym, że nie wiele ma manipulacja do krążka. Co do manipulacji to z pewnością dochodzi do „odblokowania” cokolwiek się pod tym kryje, czy zmiana na poziomie neurofizjologicznym czy jak Pan wspomina mechanicznym, choć to drugie pewnie rzadziej. Taka cena uproszczeń w krótkim filmie. Pozostawiłbym wniosek - manipulacja wpływa na stawy międzykręgowe😊. Pozdrawiam serdecznie!

    • @RemigiuszKostusiak
      @RemigiuszKostusiak 2 года назад +7

      Wiem, że filmik jest o tzw. wypadniętym dysku, a nie o manipulacjach, ale przy tej okazji, "strzelając z palców", świadomie bądź nie, zdyskredytował Pan manipulacje zapewniając swoich widzów, że nic one nie dają, że nic nie zmieniają w stawach. Dziękuję, że przyznał Pan, że manipulacje jednak coś mogą zmienić na poziomie mechanicznym. 😁👍
      Podejrzewam, że nie doświadczył Pan nigdy podwichnięcia stawu i nie miał Pan okazji poczuć różnicy na poziomie mechanicznym w funkcjonowaniu tego stawu po manipulacji. Masuję od 20 lat i moje stawy międzypaliczkowe są czasem tak przeciążone i "zablokowane", że nie mogę zginać palców. Zmanipulowanie tych stawów przynosi natychmiastową ulgę i zapewnia dużo większą mobilność w tych stawach. To tylko przykład.
      W odcinku piersiowym, również w wyniku przeciążeń, blokuje mi się kręgosłup. Nie jest istotne czy zablokował się staw międzykręgowy, czy też żebrowo-kręgowy. Ważne jest, że do momentu wykonania manipulacji odczuwam kłucie, uwieranie i pogłębiający się dyskomfort. Po manipulacji problem niemal natychmiast znika. Nie pierwszy raz słyszę z Pana ust, że manipulacje nic nie dają i dlatego postanowiłem zabrać głos.
      A co do Pana stwierdzenia, że niewiele ma manipulacja do krążka, to również pozwolę sobie się nie zgodzić. Skoro ustaliliśmy, że manipulacja ma jednak szansę na "skorygowanie" stawu to zaryzykowałbym tezę, że poprzez to jego odblokowanie, a tym samym zwiększenie ruchomości w stawie, zmniejsza się napięcie tkanek okołostawowych, w kręgosłupie robi się "luźniej" więc i przepuklina krążka międzykręgowego mniej "uwiera". Mam jeszcze odważniejszą tezę, że za większość dolegliwości odkręgosłupowych odpowiadają nie przepukliny, na co najczęściej wskazują lekarze, a podwichnięcia.
      Swego czasu namiętnie grałem w kosza i siatkę i po zakończeniu "kariery" zacząłem mocno odczuwać bóle w kręgosłupie. Rezonans wykazał liczne przepukliny i wypukliny w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Od czasu gdy potrafię sam sobie zmanipulować kręgosłup na całej długości nie mam żadnych problemów z kręgosłupem. Mam nadzieję, że moje argumenty zmobilizują Pana jako naukowca do głębszego przyjrzenia się manipulacjom, jako skutecznej metodzie w walce z problemami bólowymi kręgosłupa. Pozdrawiam serdecznie! 🙂

    •  2 года назад +4

      @@RemigiuszKostusiak myślę, że zrozumiały jest skrót myślowy tego filmu. Mimo wszystko manipulacja ma znikomy wpływ na problemy z krążkiem/dyskiem. Nie jestem przeciwnikiem manipulacji, sam ich niejednokrotnie doświadczałem😉 i doświadczam👍🏻. Cieszę się z dyskusji, to jest zawsze wartość dodana takich filmów. Pozdrawiam serdecznie

    • @blackjohnny0
      @blackjohnny0 2 года назад +2

      @@RemigiuszKostusiak To dokładnie jak fizjoterapia. Ona też nic nie daje - w najlepszym przypadku, bo może też zaszkodzić.

    • @RemigiuszKostusiak
      @RemigiuszKostusiak 2 года назад +1

      @ Moja propozycja na skrót myślowy tego filmu to: "Nastawianie dysku??? Nie ma opcji! No to może nastawianie kręgosłupa??? A to i owszem jest możliwe i sam czasami korzystam!" 😉 Również cieszę się z dyskusji i pozdrawiam serdecznie 🤗

  • @blackjohnny0
    @blackjohnny0 2 года назад +3

    Tak szczerze, to fizjoterapeuci mają miejsce dokładnie pomiędzy Babą Jagą, sprzedającą maść na porost penisa, a szamanem, warzącym mikstury miłosne, i tymi wszystkimi śmiesznymi chiropraktykami. Pierwsza fizjo dała mi przeprosty na przepuklinę. Zapomniała, że mam też spondylozę, a ponoć wtedy nie zaleca się przeprostów. Przez nią nabawiłem się rwy, której nie miałem początkowo. Drugi fizjo to już w ogóle szaman. Wyczuł macając mi brzuch, że mam jakieś złogi w jelitach i kazał przestać jeść gluten i nabiał. xD Ćwiczenia mi przepisywał takie jak np. martwy na prostych nogach i kocim grzbiecie... Później przeczytałem książkę McGilla - też jakieś farmazony. To jego przeciąganie nerwu tylko go podrażnia. Walić was fizjoterapeutów. Jesteście pieprzonymi naciągaczami, którzy gówno wiedzą na temat tego, co robią, a tylko hajs bierzecie i liczycie, że się komuś nie pogorszy albo samo polepszy.

    •  2 года назад +4

      Rozumiem Pana frustrację, też ją często odczuwam w stosunku do innych jak i swojej wiedzy. Niestety działamy na trudnym polu, na którym wiele danych nie jest znanych. Czasami się nie udaje, a czasami rezultaty są zaskakujące. Czy to szamanizm? Być może…Pozdrawiam serdecznie

    • @magdalenawodarczyk4411
      @magdalenawodarczyk4411 29 дней назад

      U mnie też fizjoterapia przynosi takie efekty jak tabletki homeopatyczne , czyli raczej żadne, w nadzieii… może jednak coś😂

  • @fizjoprogniezno
    @fizjoprogniezno Год назад +1

    Polać mu! Świetny materiał! 100% prawdy! Edukujmy pacjentów ;) Chodzi powinni to zacząć robić na początku lekarze, od których często przychodzą do nas pacjenci z ich diagnozą "wypadniętego dysku"...

  • @kbkb4453
    @kbkb4453 2 года назад

    Pomoże ktoś.... Shift kręgosłupa da się jakos wyprostować??????

  • @janekjestem845
    @janekjestem845 Год назад

    Ja posiadam „wypadniety dysk” 22mm ktory naciska na nerwy ( wynika z MRI ) i od 2 miesiecy bol non stop. Mam skierowanie w trybie pilnym na operacje L5S1 . Czy widzi Pan inne wyjscie?

  • @soraja8905
    @soraja8905 Год назад +1

    Nie do końca rozumiem. Czyli jeśli chodzi o zablokowanie stawów kręgosłupa to tzw. nastawianie jest skuteczne tak? Sama korzystałam kilkakrotnie i zdecydowanie pomogło. Nie wiem czy to było zablokowanie stawów czy coś innego ale pomogło i to jest najważniejsze. No bo skąd przeciętny człowiek ma wiedzieć czy mu się właśnie te stawy zablokowały czy przyczyną bólu jest coś innego? Przecież nie wie. Dlatego szuka pomocy u kręgarza czy fizjoterapeuty. Mnie akurat pomógł kręgarz. I jeszcze jedno pytanie: Czy jeśli stawy kręgosłupa są zablokowane to pomocą jest jedynie właśnie ,,nastawienie" czy są jakieś inne sposoby na ich odblokowanie, np. ćwiczenia?

  • @Jot_Pe
    @Jot_Pe Год назад +6

    Przychodzi masażysta do masarza.
    -Poproszę odcinek lędźwiowy wieprzowiny

  • @Jot_Pe
    @Jot_Pe Год назад +1

    Przychodzi masarz do masażysty.
    -Mimo, że zajmuję się masarzem, to na masażu się nie znam

  • @wiesiek666
    @wiesiek666 2 года назад +3

    Prawdę gada!

  • @monikarutkowska7839
    @monikarutkowska7839 2 года назад +3

    Bardzo przydatny temat tylko że szkoda nie ma napisów z powodu jestem osobą niesłyszącą.
    Pozdrowionka!

    •  2 года назад +2

      Dziękuję, niestety czas mi nie pozwala na wstawianie napisów, bardzo bym chciał, ale odbyło by się to kosztem nagrywania. Może kiedyś mi się uda jak będę miał ku temu możliwości. Pozdrawiam serdecznie.

  • @Tina10694433
    @Tina10694433 2 года назад +4

    dzień dobry!:)
    w ciągu dnia słyszę to kilka razy dziennie. ręce mi opadają, czasami już nie mam sił po raz kolejny tłumaczyć, produkować się, widząc to że i tak to nie ma sensu bo „pacjent wie lepiej” a i tak z tym nic nie zrobi a na kolejnej wizycie mówi o tym samym. :)
    chyba starszym osobą wystarczy -przytaknąć kazać im się położyć i zrobić po prostu swoją robotę i wysłać pacjenta do domu. 🤷‍♀️
    czy mogę ten filmik puszczać pacjentom na wizycie rehabilitacyjnej?😅😂
    pozdrawiam 😊

    •  2 года назад +7

      Dzięki, pewnie, jeżeli to coś da😁. O pacjentów się nie martwię, problemem jest ciagle wielu fizjo, którzy takie głupoty gadają🤦🏻. Trzeba robić swoje i tłumaczyć…👍🏻

  • @user-yx1zi9kx5n
    @user-yx1zi9kx5n Год назад +2

    Ja pamiętam jak mi wypadł dysk chodziłem zgięty w 90 stopni chodziłem tak w kółko i nie mogłem się podnieść i wyprostować w końcu patrzę a tu leży dysk na ziemi Podniosłem Rzuciłem dysk wrócił i chodzę teraz normalnie

  • @andreasdlugolecki1138
    @andreasdlugolecki1138 2 года назад +1

    Fajnie się mówi ale jak dysku uszkodzony to już nic się nie da zrobić

    •  2 года назад +2

      Wiele osób ma dysk uszkodzony, czasami bardzo i wiele z bólem, sprawnością i funkcją można zrobić. Serdecznie pozdrawiam

    • @urszulastanek4290
      @urszulastanek4290 Год назад +1

      U mnie "wypadł dysk" podczas twardego zeskoku podczas jazdy rowerem, ponieważ w ostatniej chwili zauważyłam jadący samochód. Ból pojawił się niewyobrażalny. Na szczęście w rodzinie mam fizjoterapeutę, który mi pomógł i wskazał ćwiczenia , które z wysiłkiem zaczęłam robić. Jestem pewna, że to mnie uratowało przed dalszymi konsekwencjami.

  • @pawelkwarciak6723
    @pawelkwarciak6723 Год назад +1

    Super materiał

  • @hope2068
    @hope2068 Год назад

    Panie Marcinie. Fizjo nastawił mi staw w kręgosłupie szyjnym przy potylicy bo tam miałam bolesne miejsce i teraz to miejsce boli mnie bardziej i powoduje ból do głowy. Czy to normalne, ból minie? Czy manipulacja źle wykonana? Czy to raczej mięśnie tam się zaciskają? Rezonans kręgosłupa szyjnego wykonany przed wizytą u fizjo był prawidłowy. Ogólnie po upadku mam problem z bólem w tym miejscu i jeszcze między łopatkami i mrowienia do głowy i rąk

  • @andreasdlugolecki1138
    @andreasdlugolecki1138 2 года назад

    Fajnie się mówi ale jak dysk uszkodzony już nic nie da rady zrobić

  • @ThePfil
    @ThePfil 2 года назад +2

    Płytka międzykręgowa jest integralną częścią kręgosłupa i nie może "wypaść"; Kręgosłup to zbiór stawów, nagły ból po schyleniu się itp. wynika z zablokowania jednego lub więcej stawu - więc de facto "nastawianie" czy uwolnienie torebki stawowej JEST pomocne, przecież nikt zdrowo myślący nie wciska kijem krążka który jest na przyczepach, no Panie... Nie wiem po co tyle lania wody i krytykowania odcinkowej manipulacji w tym materiale, sieje Pan dezinformację nt. terapii manualnej.

    •  2 года назад +1

      Dzień dobry, szkoda, że nie ogląda Pan ze zrozumieniem…Przez ani jedną sekundę nie ma informacji mówiących, że manipulacja nie pomaga. Proszę obejrzeć jeszcze raz bez z góry założonej tezy że jestem wrogiem manipulacji😊. Leję trochę wodę, bo jest jeszcze parę osób, które tego tematu nie rozumieją. Pozdrawiam serdecznie!

    • @ThePfil
      @ThePfil 2 года назад

      ​@ Faktycznie, w minucie 6:30 pyta Pan dlaczego terapeuci "pstrykają" - czyli uwalniają zblokowany/mało mobilny staw (sam dźwięk to tylko powietrze uwolnione z naciągniętej torebki stawowej), nie wiem co to znaczy parafizjologiczne wg Pana, ale odpowiem: pstrykają bo to pomaga. Pacjent po obejrzeniu Pańskiego filmu będzie unikał manipulacji odcinkowej (sądzę po komentarzach), a domyślam się, że raczej miał Pan na celu uświadomienie nam, że kolokwialne wypadnięcie dysku nie jest diagnozą. Proszę się nie unosić, staram się oglądać ze zrozumieniem i staram się krytykować konstruktywnie. Kolejne materiały na pewno będą lepsze, pozdrawiam!

    •  2 года назад +3

      @@ThePfil jestem za pstrykaniem, nie mam nic przeciwko, bardzo Pan wierzy w moje możliwości wpływu na ludzi. Jeżeli tak jest to po prostu będą bardziej kojarzyli, że przy problemach „dyskowych” manipulacja nie jest kluczowym zabiegiem. Przy problemach stawowych owszem, manipulacja jako zabieg z wyboru ma wartość. Zawsze się staram stać po stronie prawdy, a nie sugeruję się tym co ludzie pomyślą. Dyskusja rozwija, choć czasami godzi w nasze utarte szlaki i przekonania. Pozdrawiam serdecznie.