NOCO genius 5 - test, cz. 2/2: To jak, odsiarczamy?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 окт 2021
  • Zasiarczony akumulator to mniejsza pojemność i gorsze parametry rozruchowe. Sprawdźmy, jakie właściwości odsiarczające ma tryb Repair ładowarki NOCO.
    Dziękuję właścicielowi sklepu dobreakumulatory.pl za wypożyczenie ładowarki do testów: dobreakumulatory.pl/prostowni...
  • НаукаНаука

Комментарии • 36

  • @TomaszHudy
    @TomaszHudy 2 года назад +10

    Trafo, dioda i kilka żarówek robią równie dobrą robotę o ile nie lepszą.
    Z NOCO miałem jedynie G7200 której cena była wysoka, ale jeszcze akceptowalna. Obecnie uważam że te ładowarki są zdecydowanie zbyt drogie jak na swoje możliwości.
    Może odwdzięczą się trwałością - ale to czas pokaże 😉

  • @Tadek-n3g
    @Tadek-n3g 2 года назад +9

    Bardzo dobrze, że,,kombinujesz'' jak koń pod górkę, a konkretnie w tym video z żarówką.Bardzo dobrze, że pokazujesz ,,prawdę'', czyli gęstość i klarowność niekiedy nienajpiękniejszą elektrolitu we wszystkich celach po naładowaniu chociaż w tym materiale zapewne z oszczędności czasu po rozładowaniu pokazałeś tylko 1celę.Dlaczego takie ,,pierdoły'' o mierzeniu i pokazywaniu gęstości we wszystkich celach wypisuję?.Dlatego gdyż ważne jest pokazywać wszystko przynajmniej w starych akumulatorach.Z tą jednolitością gęstości elektrolitu i jego zabarwieniu w używanych kilka lat akumulatorach jest różnie, a nawet zawsze jest rozbieżność.Po prostu przynajmniej początkujący akumulatorowcy widząc rozbieżności w gęstości i klarowności u innych nie będą smutni jak zobaczą takie rozbieżności w swoim akumulatorze.
    Napisałem to ponieważ co poniektórzy wstydzą się pokazywać szary, brunatny czy nawet czarny elektrolit zresztą akumulatora z różną gęstością w celach też się wstydzą.Jak wiemy nieklarowny elektrolit, czy też mały chaos w gęstości w poszczególnych celach nie zawsze oznacza koniec życia akumulatora.

    • @prawyplus865
      @prawyplus865  2 года назад +6

      Tak wyglądają akumulatory, które jeżdżą w naszych autach po dwóch, trzech, czterech latach. Co więcej, uważam, że jest to ich stan normalny. Samo życie 👍

  • @carburator52
    @carburator52 2 года назад +6

    Jeżeli ktoś dopuszcza do zasiarczanienia akumulatora tzn, że ma wszystkie zasady dotyczące prawidłowej eksploatacji akumulatora w nosie (przynajmniej w większości przypadków). Najważniejsze jest aby nie dopuszczać do takich sytuacji aby dać szansę akumulatorowi na zasiarczanienie bowiem porządne odsiarczanianie to proces żmudny i długotrwały a przy tym jak
    każde lekarstwo (JEDNO LECZY, DRUGIE KALECZY) gdyż faktycznie kryształy siarczanów zostają częściowo rozbite i rozpuszczone lecz niestety w tym procesie ulega też wysypanie sporej masy czynnej z Płyt Akumulatora co prowadzi do nieodwracalnej już utraty jego patametrów użytkowych. Wiele dzisiejszych samochodów, gdy nie są w danej chwili używane to i tak wymagają podtrzymania zasilania całej gamy elektronicznych urządzeń w samochodzie powodując obciążenie nie ładowanego w tym czasie akumulatora. Prosta rada jest taka aby jeżeli mamy taką możliwość (np. garaż z Siecią 230V itp.) podłączać jak tylko to możliwe, tego typu (przedstawioną tu ładowarkę) w celu nie dopuszczenia do spadków napięcia na akumulatorze lub przynajmniej codziennego pilnowania aby napięcie na akumulatorze nie spadło poniżej 12,5V. Jeżeli się zdzrzy, że napięcie spadnie do ok. 12.0V to (jeżeli mamy taką możliwość) nie ładować akumulatora podczas jazdy samochodu lecz prostownikiem gdyż inaczej regulator z 12.0V dąży od razu do wyrównania napięcia ok 12.4V co przekłada się na wielokrotnie przekroczoną wartość ładującego Prądu po prostu powodując znaczne skrócenie życia takiego akumulatora. Jeżeli akumulator ma 3 lub ponad 3 lata to odsiarczanie takiego akumulatora jest już mało efektywne i absolutnie nieopłacalne. Standardowy ale dobry akumulator Firm Amega, Exide, Banner itp. przy odpowiedniej eksploatacji swobodnie wytrzymują 6 -10l więc dbajmy o nie a one nam się też odwdzięczą dłuższą żywotnością. No niestety samochody z nowoczesnym, pseudointeligentnym ładowaniem typu Ford Mondeo (po 2014r) potrafią zniszczyć akumulator nawet już po dwóch sezonach i na to nie mamy już żadnego wpływu. Właśnie z powodu fatalnych rozwiązań całej instalacji elektrycznej Forda Mondeo EcoBust 1,6 benzyna z turbo doładowaniem z 2014r sprzedałem go trzy lata temu a wolałem kupić 12 letnią Opla Meriva z 2006r również z silnikem 1,6 w benzynie, który w opisanej kwestii jest 100 razy bardziej przyjazny użytkownikowi niż Ford. Ford w ciągu 4 lat eksploatacji zjadł mi dwa okumulatory Varta Silver Calcium(cholernie drogie) w jednakowym 2 lata na jeden akumulator czasie.
    W Merivie A mam przeciętnej Firmy akumulator (za nieduże pieniądze) BPower 60Ah 600A (rozruchu) już trzy lata i akumulator nadal ma pełne parametry użytkowe i nie mam z nim najmniejszych problemów ( oczywiście dbam o niego)
    goombay

    • @prawyplus865
      @prawyplus865  2 года назад +6

      Wielu z użytkowników ma zasiarczony akumulator nawet o tym nie wiedząc. Powodem jest nie głębokie rozładowywanie, a notoryczne niedoładowywanie. Akumulator odpala, nie sprawia kłopotów, ale suma sumarum jego pasek życia powoli się skraca. Twarde siarczany powoli opanowują płyty zabierając pojemność i resztę parametrów. Dzieje się to nawet wówczas, gdy się go serwisuje/doładowywuje, a wówczas winę ponoszą nieskuteczne ładowarki, które nie ładują do końca, przerywając proces w zdumiewających dla mnie momentach.

    • @carburator52
      @carburator52 2 года назад +3

      @@prawyplus865 W 100% masz rację, lecz nie chciałem wchodzić w temat samego odsiarczania co jest już przewaznie mało skuteczne gdyż użytkownicy dostrzegają problem wtedy gdy nie tylko jest zasiarczony ale w dużej mierze zużyty (z utraconą masą czynną Płyt akumulatora) bo wtedy już ewidentnie daje to znać o sobie a wtedy jest już stanowczo za późno. Skupiłem się więc na zapobieganiu zasiarczaniania zapominając faktycznie o sprawie nie tylko doładowywania lecz zaczynając od doprowadzenia do jego wczesniejszego, pełnego naładowania z jego wysyceniem, doprowadzając do gęstości 1:28 elektrolitu. Potem przez jakiś czas gdy będziemy pilnowali aby napięcie na akumulatorze nie spadało poniżej 12,5V będzie łatwo wracał do tej pełnej gęstości nawet stosując te proste ładowarki z Biedronki czy z Lidla.
      Gęstość łatwo sprawdzić nawet gdy się nie ma areometru będąc w posiadaniu Tabelki proponowanej przez Roberta Mazurka dającej wskazanie gęstości na podstawie temperatury akumulatora (czyli i elektrolitu) i napięcia na zaciskach tego akumulatora. Gdzie przykładowo gdy przychodzimy na drugi dzień a akumulator ma 15st.C i ma napięcie 12,6V to jego gęstość elektrolitu ma niewiele powyżej 1:26g/cm3 (co jest OK), lecz już przy napięciu 12,5V przy tej temperaturze gęstość jest niewiele większa od 1,24g/cm3 i wtedy już wskazane jest jego doładowanie najlepiej do 16,2V podtrzymując to napięcie jeszcze przez jakiś czas lub nawet tymi nieszczęsnymi ładowarkami do ich pełnego napięcia ok. 14,7V i nie odłączając od razu po zakończeniu ładowania lecz pozostawiając w takim stanie jeszcze przez jakiś czas.
      goombay

    • @prawyplus865
      @prawyplus865  2 года назад +2

      Gęstość jest dla mnie parametrem ograniczonego zaufania. Popełniłem niedawno o tym filmik, polecam 👍
      Testy testami, ale prywatnie opieram się raczej na obserwacji zmian parametrów elektrycznych podczas ładowania, niż gęstości. No, ale to już raczej dla kompletnych wariatów 😝😂

    • @bananowymieciu814
      @bananowymieciu814 2 года назад

      @@prawyplus865 Czy ten noco 5 będzie doby do ładowania małych akumulatorków 6V konkretnie 6V 14ah i 6v7ah chciałem coś dobrego do 6V al tu przy okazji i 12v można ładować czy polecisz coś innego?

  • @akumariusz
    @akumariusz 2 года назад +2

    Neco w połączeniu z żarówka, robi dobrą robotę jak widzę z wykresu, dużo lepsza niż małe, chińskie zewnętrzne desulfatorki 🙂

    • @prawyplus865
      @prawyplus865  2 года назад +3

      Tak naprawdę każda ładowarka impulsowa. Choć faktem jest, że NOCO ma bardzo sensowne parametry podczas tego etapu. Impulsy 1A będą bardzo odpowiednie dla aku od +/- 50 do 100AH.

  • @inspektorelektron
    @inspektorelektron 2 года назад +5

    Kolejny ciekawy film :).
    Myślałem, że coś jeszcze więcej dopiszę ale nic ciekawego czy mądrego mi nie przychodzi do głowy :) Duża część spostrzeżeń jest zbieżna z moimi - chociażby zauważony brak wzrostu napięcia w czasie wysycania. Jak widać chyba trudno by było jednoznacznie określi ile razy należało by ten proces wysycania powtórzyć. U mnie i po 3 recondzie napięcie przestało wzrastać. Jak aku bardziej zasiarczony, o większej pojemności to i 7 może być za mało.
    Kolejna sprawa - zależność parametrów elektrycznych od dostępnej pojemności (a więc pośrednio od stopnia naładowania). Też to niejednokrotnie zauważam - porządnie wysycony akumulator ma gorsze parametry od takiego gorzej wysyconego. Teoretycznie mogło by to sugerować, że jest przeładowany ... zniszczony. A tu elektrolit w zależności od gęstości ma inną rezystywność i to pośrednio się przekłada na rezystancję wewnętrzną a dalej na prąd rozruchowy i SOH.
    Niektóre ładowarki mimo wyszczególnionych informacji w instrukcji ładują lu też raczej doładowują asymetrycznie. W czasie przerwy między impulsami ładującymi akumulator jest rozładowywany przez elektronikę samej ładowarki. Bywa to na poziomie nawet do -0.2A. Ostatnio to zauważyłem w Bereżok V1 (chociaż jest o tym wspomniane w instrukcji), Kulon 820, Kulon 720 oraz wcześniej w innych z europejskiego rynku.
    Odnośnie Noco to też mi sięwydaje, że nie ma różnicy w trybie Recond między trybem normalnym a AGM - ten chyba jest w sumie niezależny od trybów ładowania. A w samych trybach ładowania różnica jest w maksymalnych napięciach do których ładowarka podchodzi przy tych samych nastawach prądu.

    • @carburator52
      @carburator52 2 года назад +2

      Tryb Recond jest bezpieczny i możesz go stosować kilka razy a w szczególności jest przydatny właśnie przy w miarę nowych ale już lekko zasiarczanionych akumulatorach w których nie uszczupliła się jeszcze masa czynna w ich Płytach.
      Wtedy to jest wskazane aż do uzyskania 1:28g/cm3
      goombay

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron 2 года назад +3

      @@carburator52 Bezpieczeństwo trybu recond (jak w tej ładowarce) to sprawa trochę dyskusyjna. W takim wydaniu jak to sobie wymyślił producent to raczej tak. Jest ograniczenie czasowe, jest ograniczenie prądowe oraz ograniczenie napięciowe. Do tego ładowanie impulsowe - w zasadzie wszystko co potrzeba. Ja akurat nie mam tak precyzyjnej wagi przeznaczonej do celów ważenia akumulatorów ale jak widać z tego kanału czy innych - wysycanie mniej lub bardziej ale powoduje odparowanie wody. Raz, dwa do roku - ok. Ale częste testy takie jak chociażby ja robię (pewne sobie taką wagę sprawię :) ) jednak mocno nadwyrężają akumulatory.
      Inna sprawa, że akumulatory nie przystosowane do częstych i głębokich rozładowań szybciej kończą swój żywot nawet ładowane bez recond'a.

    • @carburator52
      @carburator52 2 года назад +3

      @@inspektorelektron Jak zawsze piszę "nawet najlepsze lekarstwo w nadmiarze staje się trucizną". Dla tego wcześniej pisałem, że wysycenie akumulatora przeprowadzić nie za każdym razem lecz gdy przydarzy nam się takie bezwiedne, dosyć głębokie rozładowanie a szczególnie wtedy, gdy akumulator pozostawał w takim stanie jakiś czas. Dla tego też bardzo wskazane jest częste sprawdzanie napięcia na drugi dzień i doładowywanie taką elektroniczną ładowarką gdy stwierdzimy, że napięcie jest niższe niż 12,5V która bezpiecznie nie męcząc zbytnio akumulatora doładuje go do optymalnego napięcia 14,7V a tryb Recond używać tylko w uzasadnionych przypadkach. Ale jak już użyjemy to najlepiej tyle razy aż zauważymy, że dalej nie wzrasta już gęstość elektrolitu. Powtarzam aby robić ten zabieg tylko w uzasadnionych sytuacjach. Dla tego między innymi Producenci takich urządzeń ustawiają ten tryb jako niezależny od standardowego doładowywania.
      goombay

  • @mowca100
    @mowca100 2 года назад +1

    A teraz dla porównania proponowałbym rzetelny test ładowarki Volt 8A, tak jak ten na tym filmie. Przypuszczam, że wielu obserwujących kanał będzie miało déjà vu. Za wyjątkiem nazwy oraz ceny urządzeń różnice będą nieznaczne i jak sądzę na korzyść.... Volt 8A :) Mnie się oczy otwarły ze zdumienia kiedy ją sobie przetestowałem .
    Można rzec - tyle samo a może więcej za mniej.

  • @zegarekmarek4996
    @zegarekmarek4996 2 года назад

    Mam pytanie. Na filmie pokazane jest elektroniczne obciążenie EBD-A20H (model bez możliwości ładowania). Ty pokazujesz również wykres ładowania zrobiony na software EBA. Czy mógłbyś pokazać lub napisać jak podłączyć to obciążenie aby uzyskać wykres parametrów ładowania bo przecież ładowałeś NOCO?

  • @robertmariuszpozniak6482
    @robertmariuszpozniak6482 Год назад

    Witam, mam od nie dawna Noco 10, i właśnie próbuję nim uratować 2 akumulatorki AGM od dużego UPS (APC Smart-UPS 1000), który był wytworzony w 2014 r. i nigdy nie używany, dodatkowo jakiś osioł wcisnął bezpiecznik transportowy , który izoluje te akumulatorki od UPS. zmierzone napięcie 0.51V, z nominalnej 12V. Po niecałej dobie ładowania i spoczynku 1 godz. jest 2.05V. Ładowanie na czerwonym polu oczywiście i widzę że pulsacyjnie od razu zaczął, od pętli napięć tu niektóre z nich, w każdej pętli były ciut inne, zapisałem najmniejsze i najwyższe. : 0.15, 0.77, 1.49, 2.05, 2.25, 2,65, 4.03, 5.09, 6.35, 10.42, 15.13, 16.87, 18.87, 19.42, 19.83, przerwałem na chwilę bo odsiarczam akumulator w samochodzie, jest kilku miesięczny i zbyt szybko się rozładowuje i ładuje. Za kilka godzin wrócę do "ratowania tych 2 AGM" i zapewne potrwa to z tydzień. Opowiem czy się udało.

  • @Przemas79
    @Przemas79 Год назад

    Bardzo dziękuję za bardzo przystępnie jak dla laika przeprowadzone doświadczenie ładowania akumulatora ładowarką NOCO Genius 5. Mam taką samą i od roku nie potrafię przywrócić gęstości w nowym, fabrycznie zainstalowanym w aucie akumulatorze Yuasa 12V, 65 Ah 520 A, które wynosi 1,22-1,24 g/cm³ w temp. 10 °C. Wczoraj postanowiłem sprawdzić multimetrem natężenie prądu ładowania w trybie REPAIR. Niestety zmartwiłem się, gdyż w przeciwieństwie do zaprezentowanego na filmie wykresu, multimetr nie wskazywał stałego natężenia prądu na poziomie ok. 1 A, tylko jakieś ciągłe fluktuacje o wartości 0 - 0,9 A na sekundę, tak jakby prąd ładowania był dostarczany do akumulatora impulsowo. Czy to znaczy, że ładowarka ma wadę fabryczną i powinienem ją zareklamować? Czy to prawidłowe, że w trakcie ładowania w trybie REPAIR, czerwona dioda 12V miga? Aha, napięcie po 20 i 30 min. od rozpoczęcia procesu ładowania w trybie REPAIR wahało się pomiędzy 15,6 a 15,8 V. Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

  • @heyamarcin
    @heyamarcin 2 года назад +3

    Wg Ciebie takie ładowanie asymetryczne zasiarczonego akumulatora lepiej ustawić w fazie wysycania czy od samego początku procesu ładowania? Mały prąd impulsowy + niewielkie obciążenie. I tak przytrzymać 4-5 dni, nawet do napięcia 16,2-16,5V w temperaturze poniżej 20°C.

    • @prawyplus865
      @prawyplus865  2 года назад +3

      Optymalizując pod kątem czasu, najpierw naładować standardowo na ile się da, a potem odsiarczać. Warto uchwycić moment wstrzymania przyrostu napięcia, żeby niepotrzebnie nie męczyć pacjenta i wtedy rozpocząć ładowanie asymetryczne 👍

    • @mowca100
      @mowca100 2 года назад +1

      @@prawyplus865 Dlaczego przyjęło się że faza ładowania >14,4V uznawana jest za odsiarczanie? Wydaje mi się że cały proces ładowania jest procesem odsiarczania akumulatora. W końcu tak on działa, że siarka zawarta w elektrolicie po rozładowaniu akumulatora odkłada się na jego płytach w postaci siarczanów. W związku z tym czy ładowanie asymetryczne nie byłoby skuteczniejsze, gdyby było realizowane od początku do końca ładowania?

  • @tomaszjar541
    @tomaszjar541 2 года назад +2

    Filmik całkiem ok. Ciekawy byłem czy uda ci się tą ładowarką coś bardziej osiągnąć. Ale niestety tak jak przypuszczałem nadaje się ona raczej tylko do nowych i sprawnych akusów. Na tym zasiarczonym aku spróbować by można jeszcze sił jakimś prostownikiem z regulacją tak by wymusić większe napięcie w fazie wysycania albo zaawansowaną ładowarką oczywiście by nie przegiąć z "A". Sorki gdzie kolega ma tutaj asymetrię? Tu chyba przez żarówkę udzieliło się bardziej zmienne impulsowe (niższe Umin) ładowanie od podstawowego Repair. Ja nie dojrzałem na wykresie ujemnych natężeń prądu albo mnie oko się przysłoniło:) Życzę kolejnych ciekawych testów. Pzdr

    • @prawyplus865
      @prawyplus865  2 года назад +1

      Ten rejestrator niestety nie uwzględnia wartości ujemnych - przedstawia je jako 0.

    • @tomaszjar541
      @tomaszjar541 2 года назад +1

      @@prawyplus865 A widzisz o tym nie pomyślałem:)

  • @Flip90
    @Flip90 2 года назад

    Prawy Plus co lepiej kupić ładowarkę Noco Genius 5 czy lepiej standardowe ciężkie pudło transformatorowe pokroju AEG 15a? Nie chodzi mi o rozruch a o dobre naładowanie aku w cenie 300 - 400zl.

    • @filipowski4954
      @filipowski4954 2 года назад +1

      Ja mam noco 5 i naprawdę fajna ładowarka maksymalne natężenie 4,5 ampera można nie wyciągać aku z auta I zostawić i nie martwić się że auto spłonie ;),ale do tej mogę Ci polecić drugą bo mam foxsura 8a która daje 8.5ampera rzeczywiście ma tryb repair zajebisty robi gęstość szybciej niż noco możesz zobaczyć filmy na yt foxsur 8a,i kosztuje 90zl na allegro ,i jeśli ładuje aku w aucie a to bardziej doładowuje to noco jeśli chcesz szybciej to wyciągasz aku i pod foxsura szybko ładuje i ma czujnik temp ogolnie spoko i cena 100zł ,a noco też korzystam do małych aku jak do enduro bo foxsur ma troszkę za wysokie natężenie jak na małe aku

    • @Flip90
      @Flip90 2 года назад

      @@filipowski4954 Anhtczyx 8a to jest to samo?

    • @filipowski4954
      @filipowski4954 2 года назад

      @@Flip90 Tak ,tydzień temu były po 90zł ale dużo osób kupowało je ale to to samo , a jak masz noco czy bierzesz tylko foxsura ,do normalnych aku najlepsza do i tryb repair robi robote

  • @WormZes
    @WormZes 9 месяцев назад

    Przy odsiarczaniu muszą być odkręcone korki? Bo nie posiadam takich w aku :(

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 8 месяцев назад +1

      Akumulator bez korków tak czy owak ma w wieczku odprowadzanie gazów, ale w przypadku braku dostępu do elektrolitu nie ma co przesadzać z ładowaniem bo w razie czego nie uzupełnisz ubytku wody. Co masz na myśli pisząc odsiarczanie, jakim urządzeniem?

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 8 месяцев назад

      No i właściwie jaki akumulator - z płynnym elektrolitem czy AGM?

    • @WormZes
      @WormZes 8 месяцев назад

      @@Tab7.6.Tab7.6 Noco Genius 5

  • @januszserwatko
    @januszserwatko Год назад

    08

  • @tadeuszkarasciuk6614
    @tadeuszkarasciuk6614 2 года назад

    Ctek czy Noco ?

    • @krzysztofsypniewski2658
      @krzysztofsypniewski2658 Год назад

      Noco.
      Lepiej wykonany,
      I ma program do litowych a taki używam w moto.
      Miałem wcześniej ctek mxs 5.0.
      Zwrot na gwarancji i zakup noco