#14 Akumulator - test poranka - napięcie, straty na słupkach i upływność prądu przed zimą.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 сен 2024
  • Zapraszam na forum dyskusyjne na temat ładowania akumulatorów:
    / 2724758901120365
    Pokazuję jak używać stosunkowo taniego, budżetowego sprzętu by skutecznie naładować akumulator samochodowy AGM i z elektrolitem płynnym.
    #Wskazówki dotyczące ładowania akumulatorów samochodowych i zakupu nowego akumulatora
    #Kulon
    #ŁadowanieAkumulatoraKwasowoołowiowegoZEelktrolitemPłynnym
    1.Ładowanie jednostopniowe - najczęściej stosowane.
    Polega na ładowaniu prostownikiem stałą wartością prądu 0,1C do uzyskania oznak pełnego naładowania - jeśli gęstość mierzona przez 3 kolejne godziny w odstępach 1 godzinnych nie rośnie i/lub osiągnęła 1,28 g/cm3. W akumulatorach, w których nie ma dostępu do elektrolitu można stan pełnego naładowania rozpoznać po trzech kolejnych pomiarach napięcia w odstępach jednogodzinnych. Gdy napięcie nie rośnie akumulator jest pełny.
    2.Ładowanie dwustopniowe - najbardziej zalecane z uwagi na trwałość akumulatorów.
    Polega na ładowaniu akumulatora w pierwszej fazie stałą wartością prądu 0,1C do wystąpienia stanu gazowania elektrolitu, a następnie po kilkugodzinnej przerwie (2 stopień) ładowaniu prądem 0,05C czyli 5% do uzyskania oznak pełnego naładowania lub 1,28 g/cm3. Podobnie jak w ładowaniu jednostopniowym rozpoznanie pełnego naładowania można przeprowadzić pomiarami gęstości elektrolitu w odstępach czasu jak również napięcia na klemach.
    Skrótowe zasady ładowania akumulatora z elektrolitem płynnym
    I. ŁADOWANIE WSTĘPNE do 15 V - prądy 10 - 30% C
    II. ŁADOWANIE WYSYCAJĄCE powyżej 15 V - prądy 2 - 5% C
    Przyjęte wyżej napięcia ładowania mają służyć TYLKO i wyłącznie
    UŁATWIENIU ZAPAMIĘTANIA W/W WARTOŚCI.
    Jeśli gęstość nie rośnie przerywamy ładowanie.
    W akumulatorach, w których nie ma dostępu do elektrolitu:
    - posługujemy się woltomierzem - multimetrem
    Jeśli napięcie nie rośnie przez kolejne 3 godziny przerywamy ładowanie.
    #ŁadowanieAkumulatoraAGM
    Ważne:
    Napięcie końca ładowania 14,5V-14,9V prąd do 0,3C (30%C)
    1. Ładowanie zasadnicze - po głębokich rozładowaniach.
    • - Prąd ładowania maksymalnie do 0,3C czyli 30% pojemności.
    • - Koniec ładowania, gdy spadnie do około 1,5-2,5A zależnie od pojemności akumulatora.
    • Zwykły PROSTOWNIK NADAJE się do ładowania tego typu akumulatora tylko pod nadzorem.
    2. Ładowanie wysycające - do napięcia 15,6V przy malejącym prądzie ograniczonym do 5% pojemności przez 2 godziny do 100% pojemności.
    IDZIEMY NA ZAKUPY CZYLI KUPUJEMY NOWY AKUMULATOR
    Co sprawdzić podczas zakupu czyli jak nie dać się oszukać?
    Na zakupy idziemy z :
    - multimetrem cyfrowym lub
    - miernikiem parametrów elektrycznych akumulatora.
    - wagą łazienkową, sprężynową lub wiedzą jaką markę wybrać
    Parametry do sprawdzenia:
    1. Napięcie spoczynkowe 12,55 - 12,88V
    2. Waga - im więcej tym lepiej
    3. Ogólną sprawność akumulatora (prąd rozruchowy, SOH - sprawność, SOC - poziom naładowania) - pomiar przeprowadzamy profesjonalnym lub posiadanym przez siebie miernikiem.
    Napięcie na zaciskach - między 12,55V-12,8 V
    Jeśli ma mniej niż 12,55V odrzucamy jako leżak magazynowy. Ma początki zasiarczenia, zmniejszoną pojemność i zdolność rozruchową na starcie - również krótsze życie w dobrym stanie.
    Świadomy zakup akumulatora z niskim napięciem może być uzasadniony odpowiednio niższą ceną. Akumulator taki powinien jednak być dokładniej sprawdzony, przetestowany i koniecznie przed użyciem odpowiednio naładowany.
    Waga akumulatora w danej pojemności różnych producentów.
    - wybieramy najcięższy. Różnice w wadze akumulatorów do 100Ah dochodzą do 10kg !!!
    W niektórych dobrych sklepach sprzedawcy mają wagę jeśli nie to waga łazienkowa lub sprężynowa musi wystarczyć albo bazujemy na informacjach z Internetu.
    Prosimy o pomiar testerem Midtronik lub podobnym w celu weryfikacji parametrów i odrzuceniu ewentualnie wybrakowanej sztuki. Wybór końcowy można zweryfikować dodatkowo opornicą - o ile sprzedawca na to pozwoli.
    - Akumulator zdjęty z półki sklepowej zwykle nie osiąga deklarowanych parametrów prądu rozruchowego, wartości odczytane są lekko niższe od deklarowanych przez producenta, gdyż nie są idealnie naładowane. Przed użyciem warto o nie odpowiednio zadbać, przygotować. Odwdzięczą się dłuższym życiem.
    Akumulator autora tekstu Banner 72Ah 700A EN miał w sklepie 649A, po wysyceniu 6 godzin 670A a tygodniu w samochodzie 820A EN !!!
    Ważne przy zakupie akumulatora:
    • Nowy akumulator fabrycznie posiada ok. 80% ładunku i należy go wysycać wg wskazówek zamieszonych powyżej. Im dłużej leży na półce tym dostępna pojemność jest niższa.

Комментарии • 50

  • @piterhonda2194
    @piterhonda2194 3 года назад +2

    Cała Polska w tedeiku :) Fajny kanał, pozdrawiam.

  • @tomaszjar541
    @tomaszjar541 3 года назад +1

    No widzisz powoli, powoli szkoleniówka leci. Możesz jeszcze pokusić się o pomiar spadku napięcia między alternatorem a aku. Co do spadku napięć między klemą a słupkiem - przyznam nie mierzyłem ale zawsze można pomierzyć oporność skoro prąd nie przepływa. W sumie z tym pomiarem napięcia i porównaniem rezystora i spadku nap. to teoretycznie spadek powinien być ale miernik musiałby być b.dokładny i wyskalowany w większą ilość zer. Gdzieś kiedyś ktoś takie coś rozważał, że mimo że prąd nie płynie (miernik ma swoje zasilanie) to różnice potencjałów zawsze będą ale to w kategorii filozofii elektronicznej:) Twój pomiar przy obciążeniu 30A musiałby być przeprowadzony w tym samym czasie na dwóch miernikach. Błąd wystąpi tutaj z uwagi na czas rozładowania aku i różnicę czasu pomiaru kolejnego. W każdym bądź razie odcinek dobry i kontynuuj Piotrze. A nie zapominaj o ładowarkach:) Pzdr

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +1

      Nie zajmujemy się w przypadku ogólnikowej diagnozy akademickimi rozważaniami tylko praktycznym podejściem do tematu. W tym wypadku uznaję woltomierz za urządzenie idealne, nie pobierające prądu wcale bo przy wartościach występujących w samochodzie są to wartości pomijalne. Nie bardzo rozumiem po co mi 2 mierniki. Przy tak ogromnym prądzie poboru jakikolwiek opór da mi spadek napięcia. Zobacz, nawet opór 0,01Ohma da mi przy prądzie 30A spadek napięcia U=0,3V !!! Nie zmierzę tego tym miernikiem? Zmierzę....

    • @tomaszjar541
      @tomaszjar541 3 года назад

      @@piotrsch1976 Chodziło o to, że gdy mierzyłeś nap. na słupkach aku przy poborze 30A i odczytałeś wartość napięcia, a za chwilę powiedzmy 30s mierzyłeś na klemach i odczytywałeś wartość - to ta wartość była już pomniejszona o pobór prądu 30A w czasie 30s. Ta wartość amp. poboru to na woltomierzu - dziesiąte wolta spada i zasuwa dość szybko szczególnie w tych górnych napięciach aku. Dlatego chciałem 2 mierniki aby pomiar był uczciwy i przeprowadzony jednocześnie bo jeżeli jak zakładałeś klemy by były utlenione, brudne czy jakie tam, występowałby na nich opór i wtedy rzeczywiście można by zmierzyć różnicę. Tak praktyka jest najważniejsza.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад

      @@tomaszjar541 wg mnie to bez znaczenia. Właśnie jak mocno obciąży się akumulator to napięcie się stabilizowało na jakimś poziomie i nie widać żeby spadało o wartości o których piszesz żeby nie można było porównać tych dwóch wartości poziomu napięcia miedzy słupkami i między klemami. Napięcie wyraźnie spada gdy tylko lekko obciążasz akumulatorów początkowej fazie do ustabilizowania się napięcia.

  • @wojciechpodsiado4734
    @wojciechpodsiado4734 3 года назад +1

    Panie Piotrze, a jaką automatyczną ładowakę Pan polecam, Aku ~80Ah (800A) do cyklicznego profilaktycznego ładowania przed zimą i na wiosnę, aby trzymać aku w dobrej kondycji?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад

      :-) to cyklicznego czy profilaktycznego bo w wypadku akumulatorów to ma znaczenie ;-)? Oki, rozumiem o co chodzi. Na moim kanale jest już kilka urządzeń za dobrą cenę, które nadają się do tego celu. Unit jest fajny, jako jedyny wykrywa w pełni naładowany aku w opcji Recond. To super sprawa. Tyle, że w fabrycznej wersji bez przeróbek może potrwać pewnie ze 2 doby zrobienie nim poprawnej gęstości, chyba że poprawimy trochę producenta wg moich wskazówek w filmie. Zostawiłem sobie Volta 8A, daje fabrycznie wyższy prąd wysycania bo w zakresie 1,5-1,8A, jest mały i lekki, podoba mi się po prostu. Kładę go sobie na przedniej szybie bo kabel wypuściłem na stałe z aku pod wycieraczki. Kilkukrotne włączenie mu tej funkcji, bo ładuje tak 2 godz 20 minut zrobi nam poprawną gęstość elektrolitu. Ładowarka MW wydaje się też fajna, wg relacji jednego z widzów też ładuje powyżej 16V w opcji Recond na ustawieniu STD i też po kilkukrotnym włączeniu podniesie gęstość. No jest ich już trochę. Agri 15/12 po podniesieniu napięcia jest super ładowarką, malutka, zgrabna tyle, że stalowa obudowa już tak chętnie się jej nie położy na masce samochodu. No jest z czego wybierać.

    • @artur3463
      @artur3463 3 года назад

      @@piotrsch1976 jak voltem 8a odpalasz tryb 16v w aucie to masz odłączoną jedną klemę?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +1

      @@artur3463 moje auto jest zabezpieczone i wyłącza elektronikę powyżej 15,3V ale dla świętego spokoju ściągam do ładowania gdy włączam Boost. Do zwykłego podładowania do 14,4 nie trzeba...

    • @wojciechpodsiado4734
      @wojciechpodsiado4734 3 года назад +1

      @@piotrsch1976 Dziękuję za info. Czyli rozumiem, że takiego przykładowo Volta podpinam najpierw na normalne ładowanie, a potem w zależności od wielkości aku kilka cykli boost, żeby zrobić gęstość? Mam jeszcze jakiś starczy model zwykłego prostownika Stefpol BSK 12V/10A, rozumiem, że do ładowania powinien starczyć, ciekawe tylko czy daje prąd powyżej 16V, żeby popracować nad gęstością

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад

      @@wojciechpodsiado4734 na pewno daje tylko pytanie jaki ten prąd powyżej 16,2V. Przy napięciu 16,2V idealnie dobrany do pojemności powinien być ok 5% pojemności akumulatora i dochodzić powoli do napięcia 16,8V nie przrkraczając go wtedy najsprawniej akumulator się ładuje. Wtedy wystarczy potrzymaać go tak ok 6-8 godzin do pełnej gęstości.

  • @kazimierzkopyt7383
    @kazimierzkopyt7383 3 года назад

    Jest to napięcie wytwarzane przez metale z których są wykonane słupek i klema(efektgalwaniczny metali).

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад

      Mi to raczej wyglądało na nie doskonałość miernika. Na zwarciu pokazywał to samo. Efekt galwaniczny występuje pomiędzy różnymi rodzajami metali a jeśli klema i słupek są z ołowiu to raczej nie wystąpi tam żadna różnica potencjałów.

    • @andrzejfig5922
      @andrzejfig5922 3 года назад

      @@piotrsch1976 To nie miernik tylko wskaźnik.Kup sobie coś lepszego!!!!!

    • @malik5136
      @malik5136 3 года назад +2

      @@andrzejfig5922 Do takich zastosowań wystarczy owy multimetr.Samochod to nie układ technologii CMOS,że liczą się pojedyncze uA.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      @@andrzejfig5922 Nie ma potrzeby używania dokładnych bo przy prądzie 30A jaki pokazałem już rezystancja 0,1 Oma dała by spadek napięcia 0,3V, które byli byśmy w stanie zobaczyć na tym mierniku. Przykładowe wyliczenie spadku napięcia dla prądu 30A rezystancji tlenku R=0,01Ohm, U=IR, U=30x0,1=0,3V Ten miernik pokaże takie napięcie? Pokaże, czego chcieć więcej. Specjalnie używam do tego celu najtańszego miernika z możliwych, bo to film dla wszystkich nie wybranych, używających np. ze względów zawodowych dokładnych mierników.

  • @amidalamidal2309
    @amidalamidal2309 3 года назад

    Piotr , ta Twoja audiczka A4 to dieselek jaki silniczek ?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад

      1,9TDI stary rumpel, ale daje rade, po czipie lubi jeździć ;-)

  • @TheTRYTYTKA
    @TheTRYTYTKA 3 года назад

    Czy to normalne, że V spoczynkowe tak się zmienia w zależności od temperatury otoczenia?:
    Nowy aku 85ah 800A produkcja 11.2020 wczoraj -7stC 12.33V, dziś przy -13stC 12.31V. Auto mało jeździ, tydzień dwa potrafi stać. Jak jeździ to do 30 minut. Wyjaśnijcie mi proszę to: dziś postanowiłem podładować. W domu po 20 minutach bez ładowania aku nagle ma 12.63V czy to normalne? W testach mrAkumulator Aku przy +20 czy -25st ma mniej więcej tyle samo V spoczynkowego, natomiast pojemność i prąd rozruchu może się przy dużych minusach zmniejszyć. Mój aku w grudniu przy dodatnich miał 12,54V. Wywnioskowałem, że mam niedoładowany i gęstość elektrolitu zapewne koło 1,20 i ostatnie chwile aby podładować.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад

      Te różnice są na poziomie błędu statystycznego. 2 miejsca po przecinku można sobie darować. 1 miejsce po przecinku może wynikać z poboru prądu, który się pojawia po otwarciu samochodu. Do oszacowania czy jest potrzeba ładowania wystarczy....

    • @TheTRYTYTKA
      @TheTRYTYTKA 3 года назад

      @@piotrsch1976 chodzi o różnicę -7stC 12.33V zamontowany w aucie, i 12,63V w domu po 20 minutach w 20stC 0.30V

  • @marcinrzepka7463
    @marcinrzepka7463 3 года назад +2

    jak sie sprawuje banner pro

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад

      Na razie spoko, mam go od maja. Gęstość pięknie trzyma, żadnych problemów.

    • @marcinrzepka7463
      @marcinrzepka7463 3 года назад +1

      @@piotrsch1976 bo zamierzam kupic albo amege

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      @@marcinrzepka7463 Jak tam chcesz, ja kupiłem bo mój sprzedawca chodzi na wódkę z dyrektorem Bannera i dostaje aku na pierwszy montaż więc nie myślałem długo ;-)

    • @robasjusi
      @robasjusi 3 года назад +1

      👍👍👍👍👍🔋

    • @marcinrzepka7463
      @marcinrzepka7463 3 года назад +1

      @@piotrsch1976 wiadomo co na 1 montaz idzie najlepsze

  • @rafasmolen138
    @rafasmolen138 3 года назад

    Witam Panie Piotrze mam pacjenta mój własny akumulator Banner PowerBull Profesionall 74Ah ok 6 lat ma napięcie spoczynkowe po nocy w samochodzie mierzone kilka razy 12,19V więc go zdemontowałem i zacząłem ładować na zew Ładowarka Foxsur 8A najpierw ładowanie standardowe + 2x recond temp w garażu 0st przy czym napięcie po naładowaniu dość szybko leci w dół ale problem jest taki że Foxsur nie chce zrobić 3 recondu podejmuje próbę i po pół godziny albo wcześniej się wyłącza (akumulator który mam 2 motorcraft 80AH pozwala się łądować bez problemu ) miał pan może taki przypadek ? akumulator Banner kończy żywot?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад

      Ładowanie w takiej temperaturze jest baaaardzo trudne. Proszę zabrać go gdzieś w ciepłe miejsce i tam ładować.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад

      W tak dużym akumukatorze recond foxura bedzie robił gęstość przynajmniej tydzień po kilkukrotnym urychomieniu ale w ciepłym przy zerze aku nie chce sie wogóle ładować.

    • @rafasmolen138
      @rafasmolen138 3 года назад

      @@piotrsch1976 Witam Przyszły mrozy i akumulator wyleciał z auta bo już nie dawał rady
      Napięcie przed ładowaniem 12,3 V
      Próbowałem go ładować w domu przy (20 st) zwykłym prostownikiem + wysycenie przy napięciu 16V prąd 1A przez 10godz i gęstość elektrolitu ani drgnie po tym próbowałem go ładować foxsurem w trybie recond przez 3 dni i gęstość elektrolitu bez zmian od od 1,20 do 1,24 jest duży rozrzut między celami
      Rozumiem że to już koniec tego akumulatora? czy jest jakiś sposób reanimacji

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад

      @@rafasmolen138 rozładować i naładować ponownie, można próbować asymetrycznie jednopołówkowo z jedną diodą prostowniczą.

    • @rafasmolen138
      @rafasmolen138 3 года назад

      @@piotrsch1976 dziękuję za odpowiedź będę próbował z tym pacjentem moim

  • @andrzejfig5922
    @andrzejfig5922 3 года назад

    Piszecie i piszecie.Naoglądałem się tego z 25 godz. JAKĄ ŁADOWARKĘ kupić. Mam Bestera z 1987 r.Pomiń "Łoma"

    • @Marecki84
      @Marecki84 3 года назад

      Też mam tylko 4A bardzo dobry prostownik!

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад

      Napisz do jakiej pojemności. Zobacz sobie na moim kanale jak przyspieszyć słaby prostownik. Wystarczy ci jakiekolwiek trafo od halogenów czy dzwonkowe, żeby podnieść sobie prąd ładowania w prostowniku i to nie mało bo o cały 1A.

    • @Marecki84
      @Marecki84 3 года назад +1

      @@piotrsch1976 prostownik do 45 ah ale ładowane były akumularoty 60 ah i prąd bardzo ładnie był bliski 1.5A oraz napięcie spokojnie dobijało 16,2 V przy temperaturze 15 stopni ... przy minusowej osiągałem 16.7 fakt były to akumulator 6 letnie w zwyż, nie testowałem tego prostownika na akumulatorze ze sklepu.
      Gdy będzie to potrzebne z trafem pomysł wykorzystam.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      @@Marecki84 do starych akumulatorów jest ok bo trzeba przyjąć że akumulator z każdym rokiem traci 5-15% pojemności więc prąd należy również zmniejszyć i policzyć do realnej a nie tej z etykiety. Jeśli podczas wysycania napięcie na klemach utrzymuje się pomiędzy 16,2-16,8V to znaczy że prąd jest idealnie dobrany do ładowanej pojemności.

    • @Marecki84
      @Marecki84 3 года назад +1

      @@piotrsch1976 jak będę miał nowy akumulator to aż ciekawości podłączę ten prostownik i zobaczę jaki prąd i napięcie ładowania osiąga końcowym formowaniu baterii. Dzięki za sugestię. Słuszne tezy bo przecież z szacowania mi wychodziło że zostało 30 ah. Więc i dlatego prostownik nie wymagał modyfikacji.