#3 Prostownik Agri 15/12 tanie skuteczne ładowanie - test prostownika, regulacja napięcia i prądu.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 июн 2020
  • WAŻNE: PRZECZYTAJ ZANIM ZACZNIESZ REGULOWAĆ !
    Ten prostownik ładuje stałym prądem i odbywa się to szybciej i o jakieś 2 godziny krócej niż prostownikiem. Gęstość robi się już po 3ch max 4rech godzinach. Pilnujcie ładowania przy pierwszych regulacjach bo jak przesadzicie z nastawami i wyczekacie do 6ciu godzin to może być utrudnione lub nie możliwe ustawienie progu przejścia w podtrzymanie. Najlepiej na początek regulujcie sobie może tylko napięcie końca ładowania do 16,2 V lekko kręcąc w lewo tym przednim potencjometrem. W razie gdybyście się pogubili to ten tylni potencjometr od prądu trzeba kręcić maksymalnie w prawo aż zacznie lekko klikać co każdy obrót i wtedy w lewo dojeżdżamy do momentu, w którym ustawimy sobie prąd przełączenia. Z napięciem jest podobnie, gdyby coś było nie tak to nie należy panikować tylko kręcić na maksa w lewo aż usłyszymy klikanie. Będzie to maksymalne napięcie końca ładowania, potem wracamy kręcąc w prawo obniżając napięcie.
    #Wskazówki dotyczące ładowania akumulatorów samochodowych i zakupu nowego akumulatora
    #ŁadowanieAkumulatoraKwasowoołowiowegoZEelktrolitemPłynnym
    1.Ładowanie jednostopniowe - najczęściej stosowane.
    Polega na ładowaniu prostownikiem stałą wartością prądu 0,1C do uzyskania oznak pełnego naładowania - jeśli gęstość mierzona przez 3 kolejne godziny w odstępach 1 godzinnych nie rośnie i/lub osiągnęła 1,28 g/cm3. W akumulatorach, w których nie ma dostępu do elektrolitu można stan pełnego naładowania rozpoznać po trzech kolejnych pomiarach napięcia w odstępach jednogodzinnych. Gdy napięcie nie rośnie akumulator jest pełny.
    2.Ładowanie dwustopniowe - najbardziej zalecane z uwagi na trwałość akumulatorów.
    Polega na ładowaniu akumulatora w pierwszej fazie stałą wartością prądu 0,1C do wystąpienia stanu gazowania elektrolitu, a następnie po kilkugodzinnej przerwie (2 stopień) ładowaniu prądem 0,05C czyli 5% do uzyskania oznak pełnego naładowania lub 1,28 g/cm3. Podobnie jak w ładowaniu jednostopniowym rozpoznanie pełnego naładowania można przeprowadzić pomiarami gęstości elektrolitu w odstępach czasu jak również napięcia na klemach.
    Skrótowe zasady ładowania akumulatora z elektrolitem płynnym
    I. ŁADOWANIE WSTĘPNE do 15 V - prądy 10 - 30% C
    II. ŁADOWANIE WYSYCAJĄCE powyżej 15 V - prądy 2 - 5% C
    Przyjęte wyżej napięcia ładowania mają służyć TYLKO i wyłącznie
    UŁATWIENIU ZAPAMIĘTANIA W/W WARTOŚCI.
    Jeśli gęstość nie rośnie przerywamy ładowanie.
    W akumulatorach, w których nie ma dostępu do elektrolitu:
    - posługujemy się woltomierzem - multimetrem
    Jeśli napięcie nie rośnie przez kolejne 3 godziny przerywamy ładowanie.
    #ŁadowanieAkumulatoraAGM
    Ważne:
    Napięcie końca ładowania 14,5V-14,9V prąd do 0,3C (30%C)
    1. Ładowanie zasadnicze - po głębokich rozładowaniach.
    • - Prąd ładowania maksymalnie do 0,3C czyli 30% pojemności.
    • - Koniec ładowania, gdy spadnie do około 1,5-2,5A zależnie od pojemności akumulatora.
    • Zwykły PROSTOWNIK NADAJE się do ładowania tego typu akumulatora tylko pod nadzorem.
    2. Ładowanie wysycające - do napięcia 15,6V przy malejącym prądzie ograniczonym do 5% pojemności przez 2 godziny do 100% pojemności.
    IDZIEMY NA ZAKUPY CZYLI KUPUJEMY NOWY AKUMULATOR
    Parametry do sprawdzenia:
    1. Napięcie spoczynkowe 12,55 - 12,88V
    2. Waga - im więcej tym lepiej
    3. Ogólną sprawność akumulatora (prąd rozruchowy, SOH - sprawność, SOC - poziom naładowania) - pomiar przeprowadzamy profesjonalnym lub posiadanym przez siebie miernikiem.
    Napięcie na zaciskach - między 12,55V-12,8 V. Jeśli ma mniej niż 12,55V odrzucamy jako leżak magazynowy. Ma początki zasiarczenia, zmniejszoną pojemność i zdolność rozruchową na starcie - również krótsze życie w dobrym stanie. Świadomy zakup akumulatora z niskim napięciem może być uzasadniony odpowiednio niższą ceną.
    Waga akumulatora w danej pojemności różnych producentów.
    - wybieramy najcięższy. Różnice w wadze akumulatorów do 100Ah dochodzą do 10kg !!!
    Prosimy o pomiar testerem Midtronik lub podobnym w celu weryfikacji parametrów i odrzuceniu ewentualnie wybrakowanej sztuki.
    - Akumulator zdjęty z półki sklepowej zwykle nie osiąga deklarowanych parametrów prądu rozruchowego, wartości odczytane są lekko niższe od deklarowanych przez producenta, gdyż nie są idealnie naładowane.
    • Nowy akumulator fabrycznie posiada ok. 80% ładunku i należy go wysycać wg wskazówek zamieszonych powyżej. Im dłużej leży na półce tym dostępna pojemność jest niższa.
  • НаукаНаука

Комментарии • 157

  • @marekg.9078
    @marekg.9078 3 года назад +3

    Dziekuje za dobry film . Super

  • @witniep
    @witniep 3 года назад +4

    Dzięki za filmik i prezentację . Zakupiłem. Prąd ustawiłem na 5,5A a napięcie na 16,2V (było 15,8V) Prostownik przechodzi w stan podtrzymania (niebieska dioda) przy prądzie 1,5A, ale napięcie podniosło się z 13,9V na 14,4V przy prądzie ok. 60mA. Przetestowałem i ustawiłem parametry dla akumulatorów 40Ah i 50Ah. Na potencjometrach były plomby z czerwonego lakieru :)

  • @Marecki84
    @Marecki84 4 года назад +5

    Świetny opis do filmu oraz cała prezentacja jak zawsze w filmach !

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  4 года назад +5

      Wychowywałem się na "SONDZIE" Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński ;-)

    • @robasjusi
      @robasjusi 3 года назад +2

      @@piotrsch1976 Pamiętam Sondę

  • @tomaszt2730
    @tomaszt2730 2 года назад +1

    Fajowy film👍

  • @piotrsch1976
    @piotrsch1976  3 года назад +3

    Gruszka i tuba pochodzi z Castoramy a pływak z równie taniego aerometru zamówionego w sklepie z częściami samochodowymi, takiego cienkiego najtańszego. Pływak z casto ma mało czytelną skalę a ten drugi znowu kiepsko działał. Z dwóch zrobiłem jeden fajny, a teraz jeszcze wyrwałem sam gumowy wężyk i wsadziłem pasujący przewód paliwowy chyba 6mm i działa jeszcze lepiej bo łatwo i mocno można zamieszać elektrolit.

  • @robasjusi
    @robasjusi 3 года назад +1

    👍👍👍👍👍

  • @giemejl
    @giemejl 3 года назад

    Jakiego areometru używasz? Nie mogę znaleźć żadnego z dokładną skalą.

  • @MK-pk9gh
    @MK-pk9gh 2 года назад

    Panie Piotrze mam bliźniaczy model tylko 25-12/24. Czy ta ładowarka można ładować na aucie czyli podłączyć pod miejsca do ładowania pod maska? I czy takie lądowanie powyżej 16v nie będzie szkodliwe na akumulator Agm ? I na sterowniki w aucie ? Samochód to porsche cayenne

  • @Tab7.6.Tab7.6
    @Tab7.6.Tab7.6 4 года назад +2

    Z zaciekawieniem obejrzałem kilka odcinków, kolejny pozytywnie zakręcony na punkcie akumulatorów ;-) Co do małego Agri to całkiem przyzwoita ładowarka i co więcej nie drenuje portfela. Aż się prosi aby zmienić potencjometry montażowe na zwykłe wieloobrotowe i wyprowadzić je na przykład na górę obudowy. A gdyby jeszcze dołożyć niedrogi moduł woltomierz / amperomierz LED lub na bogato taki jak prezentujesz 7w1 OLED - pełen komfort przy regulacji.
    P.S.: właśnie mnie olśniło, wystarczyłby sam woltomierz panelowy, bo przecież amperomierz już jest... xD

    • @awitszubert4172
      @awitszubert4172 3 года назад

      Pozytywnie zakręcony :) 👍potrzebuje pozytywnej rady :)
      Od kilku dni szukam ładowarki/prostownika. Obecnie mam w aucie aku 74ah. Planuje jeszcze kupić akumulator 100-115ah głębokie rozładowania - do busa przerobionego na domek. Głównie pod to potrzebuje czegoś, aby ładować z sieci. Podczas jazdy z alternatora. Czy im mocniejsza ładowarka/prostownik czas ładowania będzie krótszy? Foxsur 8a się nada? Lepiej jakiś Agri? Jestem zielony w tym temacie, najlepiej rozwiązanie jak najprostsze. Pozdrawiam Serdecznie.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 3 года назад

      @@awitszubert4172 Zgadza się, czas ładowania jest adekwatny do prądu pod warunkiem, że dana ładowarka jest w stanie utrzymać go w sposób stały i nie redukuje go na skutek wzrostu temperatury urządzenia. Foxsur 8A na pewno by się pod tym względem sprawdził ze względu na aktywne chłodzenie gdyby nie to, iż miałbym obawy pozostawić go podłączonego do akumulatora bez nadzoru na dłuższy czas. Chińczycy bowiem w ramach redukcji kosztów przyoszczędzili niestety na paru elementach mających bezpośredni związek z bezpieczeństwem użytkowania. Dlatego sam korzystając ze słabszej wersji 5A stawiam ją na betonowej posadzce w garażu lub umieszczam na niepalnej podkładce. Ktoś może powiedzieć, że przesadzam, ale licho nie śpi (z byle kim) ;-) Gdybym miał postawić na 1 urządzenie, które na dodatek nie wymaga od użytkownika większych umiejętności, to moim zdaniem (z którym oczywiście można się nie zgodzić ;) byłaby to propozycja również Piotra dotycząca ładowarki MW-SC6B. Link do materiału wrzucę na koniec. Z mojego punktu widzenia bardzo uniwersalny automat, naładujesz nim zarówno małe AGMy czy żelusie, jak i normalne akumulatory. Do tego tryb Recond wspomoże zagęszczenie elektrolitu i bardziej doładuje. W razie czego po zaniku napięcia wznowi ładowanie na ostatnim ustawionym programie. Dodatkowo sprawdzi się w miejscach o podwyższonej wilgotności czy zapyleniu ze względu na szczelną obudowę IP65.
      No i tu nie pożałowano na elementach, niczego nie brakuje ;)
      Wersja 6A jest kompromisem pomiędzy ceną a wydajnością, gdybyś jednak potrzebował mocniejszej i był skłonny sięgnąć głębiej do kieszeni to jest również wersja 8A, równie uniwersalna. W przypadku akumulatora głębokiego rozładowania można go wstępnie podładować mniejszym prądem, a gdy nabierze wigoru przełączyć na maksymalny zakres. Gdyby nie to, że mam tych ładowarek i prostowników już w lekkim nadmiarze to sam bym się zdecydował na słabszą wersję, adekwatnie do potrzeb :)))
      Polecam materiał Piotra:
      ruclips.net/video/eyEksM8FZgY/видео.html

    • @awitszubert4172
      @awitszubert4172 3 года назад

      Dziękuję Ci za odpowiedź i podzielenie się opinią. Sporo osób uważa, że lepszym wyborem jest Unit 6.5a Miałeś styczność?
      m.ruclips.net/video/dlv7HcTaPpk/видео.html

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 3 года назад

      @@awitszubert4172 Widziałem materiały Piotra, ale tej akurat osobiście w rękach nie miałem. A uważają za lepszą w oryginalnym wydaniu czy po modyfikacjach? Czujesz się w razie czego na siłach aby w niej grzebać?

    • @awitszubert4172
      @awitszubert4172 3 года назад

      To muszę zwrócić uwagę na to. Dla kogoś kto jest w stanie dokonać modyfikacji. Inne będą kryteria wyboru.

  • @piotrsch1976
    @piotrsch1976  3 года назад +1

    Nie wiem w którym momencie i jaki dźwięk, ale jest możliwość, że to był dźwięk blachy na rozkręconej mikrofalówce która stoi pod moim blatem ;-)

  • @rxxxsxxx1129
    @rxxxsxxx1129 3 года назад

    Witam udało się Panu dokopać do adresu strony producenta? Jeśli tak będę wdzięczny za podesłanie. Pozdrawiam

  • @obodziog
    @obodziog 7 месяцев назад

    Skąd wiemy z jakim prądem ładować dany akumulator?, bo na początku nagrania zmieniłeś prąð ładowania z 9-10 A na 3.5 A czy prąd ładowania 9-10 A zniszczyłby ten akumulator?

  • @MB-mq1ep
    @MB-mq1ep 4 года назад +3

    Super poradnik dla początkujących, prostowniku w sumie wystarczy podnieść napięcie końcowe na 16.2-16.3V (tym potencjometrem z przodu) i mamy super tania, automatyczna i mocną maszynkę :) Ja zapłaciłem 105zl tak ze nie ma konkurencji :)

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  4 года назад +2

      Jest jak piszesz, gdy ładuje się aku ok 77Ah lub większe. Przy ładowaniu akumulatora 40 czy 50 Ah prąd ładowania w okolicach tych 16stu woltów jest zbyt wysoki w tej ładowarce i zniszczy płyty. Powinno się wtedy zachować najlepiej prąd do 5% pojemność dla zachowania długiej żywotności akumulatora choć dopuszczalny jest do 10%, ale wtedy skracamy mu życie.

    • @SuperItaliano83
      @SuperItaliano83 3 года назад +1

      @@piotrsch1976 Czyli w fazie wysycania akumulatora nadal będzie konieczna korekta prądu ładowania na potencjometrze, aby zejść z prądem do tych 5% ?
      Wychodzi na to, że do mniejszych akumulatorów nawet Agri 12/10 trzeba poskramiać z prądem ładowania w fazie wysycania?
      Innymi słowy ten prostownik trzeba dostroić do akumulatora który będziemy ładować, aby uzyskać gęstość.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      @@SuperItaliano83 dokładnie tak. Prąd w fazie gazowania jest akceptowalny do 10% pojemności ale zdrowszy jest do 5ciu...

    • @SuperItaliano83
      @SuperItaliano83 3 года назад +2

      @@piotrsch1976 Zainwestuje w 30/12 do akumulatora 60Ah on ma potencjometr maksymalnego prądu ładowania 5-20A. Więc jeśli na wewnętrznym potencjometrze ograniczę prąd ładowania w fazie wysycania, to i tak będzie aż na to zapas mocy w fazie ładowania wstępnego- 6A które będę mógł ograniczyć na zewnętrznym potencjometrze.
      A napięcie dla mojego Boscha podniosę na początek do 16.2V.
      Odnośnie fazy przejścia w stan podtrzymania to jestem trochę nieufny w przypadku akumulatora bezobsługowego, jednak wolałbym mieć możliwość sprawdzenia gęstości elektrolitu w czasie ładowania.
      Dziękuję za pomoc i wsparcie w postaci materiałów które przygotowujesz, jest to ciekawa alternatywa dla "owczego pędu" za moim zdaniem przecenionymi produktami z innych kanałów.

    • @rxxxsxxx1129
      @rxxxsxxx1129 3 года назад

      Witam mógłbym poprosić o link do oferty w tej cenie? Z góry dziękuję.

  • @jamjest2585
    @jamjest2585 4 года назад +10

    Czyli jako elektryczny laik co mam kupić i podpiąć do akumulatora który jest w aucie w garażu tak żeby się nie martwić, a żeby wysyciło i podtrzymywało akumulator. Czy coś takiego w ogóle jest?

    • @vinylscorcese3435
      @vinylscorcese3435 3 года назад

      Kup sobie programator dzienny taki jak ludzie mają do bojlera i jak auto zostawiasz na długi czas ustaw ładowanie codziennie pol godz zabezpiecz prostownik połóż go na zamknięta maskę samochodu tak żeby na wszelki wypadek na wypadek zapłonu

  • @devcio9107
    @devcio9107 Год назад

    mozna zejsc z napieciem w dol zeby ladowac agm ?

  • @piotrkania5835
    @piotrkania5835 5 месяцев назад

    Kupiłem ten prostownik bo przyciągnęła mnie jego wielkość i ciężar. Ale troszkę się zawiodłem. Otóż to nie chce on wystartować przy całkowicie rozładowanym akumulatorze. Czy jest jakiś sposób aby się jednak załączał przy mocno rozładowanych akumulatorach ??

  • @pawelgoliatowski6148
    @pawelgoliatowski6148 Год назад

    Zauważyłem na nie pierwszym aku że to cudo nie chce w ogóle wystartować na skrajnie rozładowanym aku. Wkurzyłem się i zamówiłem starego klasyka na transformatorze co wystartuje zawsze

  • @piotrsch1976
    @piotrsch1976  4 года назад +2

    Jeśli wyregulujemy raz pod konkretny akumulator np 74Ah te ładowarkę to nie będziemy już potem musieli jej otwierać. Ustawmy jej np. na dla akumulatorów Centra 16,6V czy 16,7V, dla Jenoxa, Boscha czy Varty 16,2V i prąd maksymalny na 10 % czyli ok 7A dla tego akumulatora a zostawmy ustawienia maksymalne dla akumulatorów od 100Ah w górę i jeśli jest w stanie przejść w podtrzymanie po wysyceniu to tak możemy ją zostawić i używać. Ona sama obniży trochę prąd ładowania w okolicach 16V. Nie będzie to 5% ale ok 7-8% przez jakiś krótki czas co też jest dopuszczalne bo po krótkim czasie ten prąd i tak spadnie. Osiągniemy wtedy kompromis między szybkim ładowaniem i wysycaniem w dopuszczalnych granicach. W takim układzie podłączamy akumulator i możemy o nim zapomnieć. Jak się nam przypomni, że włączyliśmy ładowanie, akumulator będzie już wysycony i gotowy do użytku. Szczególnie myślę tutaj o Camperowcach, czy użytkownikach łódek z silnikiem na 12V, którym na pewno marzy się taki stan pełnego naładowania akumulatora ;-).

    • @franksinatra6487
      @franksinatra6487 4 года назад

      Czy według Ciebie ta ładowarka do akumulatora 75ah będzie lepsza jak ostatnio testowana ładowarka volt polska 8A?

  • @DamianYesiolow
    @DamianYesiolow 3 года назад +2

    Jak się ma do tego model Dinamik 340/440? Czy jest to dobry wybór do bezobsługowego ładowania i okazjonalnego wspomagania rozruchu? Nie mogę znaleźć informacji czy model dinamik też ma jakieś funkcje podtrzymania

    • @marianpazdzioch8538
      @marianpazdzioch8538 3 года назад

      Nie ma tam funkcji podtrzymania.Urządzenia z serii Dynamik jak nazwa wskazuje są dynamiczne :) One mają nieco inne przeznaczenie.Tam liczy się duży prąd i funkcja boostera która pozwoli natychmiast uruchomić auto.Według mnie seria Dinamik jest zbędna komuś komu wystarczy tylko okazjonalne doładowanie akumulatora.Też rozważałem jego zakup,ale jak na moje potrzeby doszedłem do wniosku,że wystarczy mnie zwykłe Magnum Agri 25-12/24 i takie kupiłem.Baza transportowa,warsztat czy gospodarstwo z licznymi maszynami to jest miejsce dla urządzeń Dinamik.Zakup bym uzależnił od tego jak często będziesz korzystał z wspomagania rozruchu.

  • @marcinrzepka7463
    @marcinrzepka7463 7 месяцев назад

    Czy agri 30/12 bez przeróbek moze byc do agmów.

  • @campo19841122
    @campo19841122 3 года назад +1

    Wg mnie to ta ładowarka ładuje za dużym natężeniem dlatego elektrolit tak buzuje, wysycanie się robi wysokim napięciem 16.2v-16.5v ale bardzo małym natężeniem, przy takim akumulatorze 0.5A-1A max przez ok 5-10h.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +1

      Kolego prąd i napięcie są ze sobą bardzo powiązane i nie jest tak prosto jak piszesz. Poczytaj teorię jaki %C przyjmuje się w odpowiedniej fazie ładowania i wszystko będzie jasne. Napięcie w tym wypadku jest wynikiem płynącego prądu nie odwrotnie.

  • @barthec
    @barthec 3 года назад +1

    Piotr Schimke A czy jest taka możliwość że pomimo ładowania akumulatora do napięcia 16,62 volta nie idzie odtworzyć gęstości elektrolitu w akumulatorze która stanęła na poziomie 1,22 g na centymetr sześcienny? A przez ostatnie dwie godziny ładowania prąd ani napięcie nie wzrastają dalej czyli Świadczy to o końcu ładowania? Czy wysycać dalej?
    Ładuje podkręconym Agri Magnum 30/12

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      Nie napisałeś czy ładowarka przy tym napięciu przechodzi Ci w podtrzymanie czy ładuje dalej. Jaki procent pojemności stanowi prąd podczas tego etapu ładowania i czy akumulator jest już mocno ciepły. Możesz próbować podnosić dalej napięcie przekraczając nawet 17V tylko zachowaj prąd w granicach do 5% pojemności akumulatora. Trochę mało informacji mi przekazałeś ale jeśli masz ochotę to odezwij się na messengera.

    • @michakalabinski7453
      @michakalabinski7453 Год назад

      Twój akumulator po prostu he is dead .

  • @hobbysta3376
    @hobbysta3376 3 года назад +1

    Cześć, czy ten prostownik/ładowarka pracuje jako zasilacz? Można go używać jako urządzenie rozruchowe, fakt tylko 10A ale zawsze to coś? Marpol 20A wspomaga uruchomić skuter z padniętym aku dając ok. 18A.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +1

      Nie daje możliwości pracy jako zasilacz chyba, że podłączysz jej jakiś choćby mały akumulator żeby wykryła napięcie na zaciskach. Nie ma gwarancji że jej nie uszkodzisz, nie pamiętam już czy ona ma gdzieś na płycie bezpiecznik topikowy, ale spodziewaj się że dla niej rozruch to będzie zwarcie i możesz ją spalić. Ja bym tego nie robił również z tego powodu że takie rozruchy niszczą akumulator chyba że to i tak złom który mamy zamiar wymienić na nowy.

    • @hobbysta3376
      @hobbysta3376 3 года назад

      @@piotrsch1976 ok, dzięki

    • @hobbysta3376
      @hobbysta3376 3 года назад +1

      @@piotrsch1976 Według opisu producenta można uruchamiać silnik na podłączonym prostowniku.

  • @hobbysta3376
    @hobbysta3376 3 года назад +1

    A czy agri 30/12 ładuje tak jak 50/12. Czy różnica to tylko prąd ładowania. Bo jestem zainteresowany tą 30/12.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      Z tego co pamiętam to różni je prąd przełączenia w podtrzymanie ale dobrze by było jak by to ktoś potwierdził bo z tego co pamiętam to małe przełączało sie przy 1,8A a duże mi przechodzi przy 1,2A. Co do napięć końcowych to tak jak mowiłem w filmie.

  • @ukaszpaczy
    @ukaszpaczy 3 года назад +2

    W moim agri 15/12 potencjometry sa zalepione jakims czerwonym twardawym materiałem, wiesz może czym można by to zdjąć ?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      Tak, włożyć śrubokręt i kręcić ;-)

    • @cefalloid
      @cefalloid 3 года назад

      Szlifierką kątową

  • @Tab7.6.Tab7.6
    @Tab7.6.Tab7.6 4 года назад +2

    Jak się sprawuje ten miernik 7w1 w tandemie ze zwykłym prostownikiem transformatorowym? Jest w stanie w miarę poprawnie rejestrować parametry czy jednak woli wygładzony prąd?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  4 года назад +1

      Pokazuje z błędem 0,1 A to samo co cęgi UT203

  • @dawid11810
    @dawid11810 3 года назад +1

    Witam. Czy jest w tym prostowniku możliwość odłączenia przejścia w stan podtrzymywania tzn chce żeby doszedł do tych 16-16,2 Volta i tak trzymał aż sam odłącze? Pozdrawiam

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +1

      Niestety ja nie potrafię tego zrobić, może jakiś wprawny elektronik się wypowie i spróbuje temu zaradzić..

    • @michakalabinski7453
      @michakalabinski7453 2 года назад

      To kupa złomu , jak u mnie .

  • @adamkromraj4481
    @adamkromraj4481 3 года назад +1

    Mam pytanie.czy ta ładowarka naładuje akumulator o poj.400A ?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +1

      Naładuje, ale dobrze było by jeszcze gdybyś napisał czy masz ją zamiar dopiero kupić czy już ją masz i czy będziesz ładował akumulator głębokiego rozładowania czyli całą pojemność akumulatora będziesz uzupełniał czy tylko czasem chcesz nią zrobić gęstość czyli ok 20% pojemności chcesz uzupełnić? W niej najłatwiej jest podnieść napięcie dużo powyżej 17V co jest potrzebne do uzyskania dużego prądu skutecznego do wysycenia tego potwora. Od 0 do pełnej gęstości elektrolitu to myślę spokojnie 3-4 dni zleci o ile podniesiesz jej napięcie na tyle by prąd pod koniec ładowania oscylował jeszcze w okolicach 2% pojemności czyli jeszcze ok 8A. Wersja 30A jest przeznaczona do tak dużych akumulatorów tyle że zauważyłem ta 20A ma możliwość wyższego podniesienia napięcia czyli okolice 17V, bo moja 30A pozwalała się wyregulować bez ingerencji w elektronike do 16,3V a t o wiele za mało do zrobienia gęstości w tym ogromnym aku. Jest to konieczne do zrobienia gęstości w tak dużym akumulatorze przy użyciu agri. Jak chcesz to odezwij się na messenger. (w tle samoloty)

  • @superAN77
    @superAN77 3 года назад +1

    Aktualnie można kupić tylko model Agri 15-12/24 z pokrętłem za ok 170zl. Czy to taki sam sprzęt, chodzi mi o możliwości?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      tak, tylko trzeba ostrożnie podkręcać bo podobno jak się przesadzi to przeskakuje na 24V

  • @robertmichonski3972
    @robertmichonski3972 Год назад +1

    Ja tez mam ta ładowarkę tylko że z dwiema kontrolkami czerwona i zielona i niewidze tam regulacji a po za tym po podpięciu do akumulatora szybko się przełącza z czerwonej na zieloną. W max 10 min. A powinno się ładować ok 10 godzin.

  • @janwasiluk4704
    @janwasiluk4704 3 года назад

    Chciałbym zapytać, czy jest możliwe po zmniejszeniu prądu Pr-ką ładowanie tym prostownikiem akumulatorów motocyklowych 12V 18Ah AGM. Pozdrawiam. Dziękuję za film.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад

      Można zmniejszyć, ale w okolicach 2A już zaczyna się zachowywać nie stabilnie i nie koniecznie to urządzenie nadaje się do ładowania tak małych akumulatorów. Nie uda się nią dobrze, do końca naładować akumulatora bo za szybko się wyłączy. Taki mały akumulator powinno się ładować do momentu aż prąd spadnie do poziomu 200-500mA a agri wyłącza się w okolicach 1,6A.

  • @phantomdriver9831
    @phantomdriver9831 3 года назад

    Dzisiaj podłączyłem ten prostownik (agri 15/12) pod 2 aku 6v 160Ah połączone szeregowo. Ładowanie rozpoczęło się prądem 17A (wg. wskazań wyświetlacza) po chwili wzrosło do 26.5A i zaczęło spadać w okolice 9A. Prostownik dziwie się zachowywał wiec przerwałem ładowanie(dziwny dźwięk urządzenia) . Na aku o pojemności 50- 60Ah zachowuje się normalnie. Jakieś pomysły/ przemyślenia?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад

      Ten prostownik nie daje takiego prądu na akumulatorach 12sto woltowych. Na moje oko to Twoje połączenie akumulatorów było równoległe albo ładowarce coś dolega...

    • @michakalabinski7453
      @michakalabinski7453 2 года назад

      U mnie w czasie drugiego ładowania zaginęły wskaźniki . Zostało kilka kresek czerwonych . Przechodzi w stan podtrzymania po kilku minutach . To kupa złomu . Nie mam czasu na zajmowanie się nią . Kupiłem drugą transformatorową 4,5 A

  • @btk5886
    @btk5886 3 года назад +2

    witam zakupiłem ten prostownik testowany na trzech akumulatorach bardzo szybko przechodzi w tryb podtrzymania ok 20 min czy to jest normalne ?

    • @MrPiotr0209
      @MrPiotr0209 3 года назад

      U mnie jest to samo.Testowane na dwóch aku.

    • @MrPiotr0209
      @MrPiotr0209 3 года назад

      Ps.Podkręciłem napięcie do 16.5 V Jak narazie ładuje prądem 1.1 A.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад

      Ładuj, ładuj, napięcie trzeba podnosić powoli tak długo aż nie zrobi poprawnej gęstości...

    • @michakalabinski7453
      @michakalabinski7453 2 года назад

      U mnie po 10 minutach . Do śmieci tylko się nadaje .

  • @tomaszgagatek7835
    @tomaszgagatek7835 2 года назад

    Witam czy ten prostownik nadaje się do ładowania agm 70/760 ?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  2 года назад

      Tylko po korekcie napięcia końca ładowania.

  • @grizzwold884
    @grizzwold884 3 года назад +1

    Podpiąłem pod AGRI 15/12(podkręcony na 16.2) akumulator 74A. Ładuje się już kilkanaście godzin łącznie z nocna przerwa. Zaczynał od 10A. Zaczęło spadać. Doszedł do 2.8 po czym zaczął rosnąć do ok ok 3.5-4A...Cos nie tak z Aku? Temperatura Aku nie rośnie. Napięcie zatrzymalo się w okolicach 16,10.Podpowie ktoś coś?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад

      Aku najprawdopodobniej jest uszkodzony i ma zwartą celę lub druga opcja nie chce tak wysoko się ładować. Drugim razem obniż trochę napięcie, jak jest możliwość to sprawdź gęstość jeśli nie to mierz drugiego dnia rano przed jazdą ale po uprzednim dniu, w którym już na nim jeździłeś. Napięcie na odstanym aku ma być ponad 12,7V

    • @grizzwold884
      @grizzwold884 3 года назад

      @@piotrsch1976 dzięki za pomoc. Zrobię jak napisałeś. Zobaczymy czy pomoże. Jak nie to to odkładać powoli na nowy Aku.

    • @marianpazdzioch8538
      @marianpazdzioch8538 3 года назад

      Pomaga w takich przypadkach odłączenie ładowarki na godzinę lub dwie i wznowienie ładowania.Dałem nieco wytchnąć akumulatorowi po kilkunastu godzinach i potem dokończyła jak trzeba ładowanie.

  • @franksinatra6487
    @franksinatra6487 4 года назад +3

    Jeśli miałbyś wybrać Agri albo stefpola to na jakie urządzenie by padło

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  4 года назад +1

      Wziął bym dwa, Agri do super szybkiego ładowania stałym prądem sprawnych akumulatorów a małego 6A Stefpola do ratowania zasiarczonych aku, gdy gęstość się zatrzyma i nie chce rosnąć. Ten mały prostowniczek w ciągu kilku godzin potrafi zdziałać cuda ;-)

    • @franksinatra6487
      @franksinatra6487 4 года назад +1

      @@piotrsch1976 mówisz o est - 301?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  4 года назад +3

      ​@@franksinatra6487 Może być, podobno jest całkiem fajny i wygrał nawet jakiś plebiscyt na dobry prostownik, ale nie chodzi o to. Nie musi być ten konkretnie model czy producent. Inni producenci tak jak i Stefpol robią takie małe walizeczki 6 Amperowe za cenę w granicach 50-60zł. Chodzi o to żeby to było urządzenie transformatorowe z diodami prostowniczymi bez dodatkowego wygładzania prądu ładowania. Bo wtedy ten nie wygładzony prąd powoduje skoki prądu ładowania z częstotliwością sieci energetycznej, co ułatwia wybicie drobnego zasiarczenia. Grube zasiarczenie jest nie usuwalne. Żeby o tym poczytać znajdź w sieci tekst Pana Sękowskiego
      solis.pl/index.php/elektronika/informacje_dodatkowe/jak_uratowac_zuzyty_akumulator
      traktujący o odsiarczaniu akumulatorów. Zauważ, że prostownik przy tym samym napięciu ładowania potrafi dać wyższy prąd o 1-2 A niż zasilacz z idealnie wygładzonym napięciem i prądem. Bierze się to stąd, że podczas przebiegu prądu wyprostowanego z prądu sinusoidalnego, gdzie w 1/25 sekundy prąd spada do zera, napięcie na akumulatorze też spada w tym samym czasie a co za tym idzie przy większej różnicy potencjałów pomiędzy SEM Siłą Elektro Motoryczną czyli naszym źródłem ładowania - prostownikiem - powstają większe różnice potencjałów wielokrotnie w ciągu sekundy i wtedy średni prąd jest wyższy niż wygładzony prąd z zasilacza. :-). To kolejna zaleta i przewaga zwykłego prostownika nad nawet drogim zasilaczem ;-)

    • @franksinatra6487
      @franksinatra6487 4 года назад +2

      @@piotrsch1976 szukam w ostatnim czasie takiego złotego środka bo mam akumulator 75 ah fiamm w dieslu 1.9 i niestety pokonuje krótkie dystanse (nawet 3 razy po 2 km dziennie) i często doładowywuje akumulator. Dotychczas robiłem to ładowarka z Lidla przez gniazdo zapalniczki ale po pewnym czasie spada gęstość i napięcie w okolicy 12,4 więc chciałbym go solidnie ładować i szukam ładowarki bądź prostownika która zrobi gęstość i nie będzie kosztowała majątku. Ten Agri bardzo mnie kusi, aczkolwiek stefpol czy Hertz to też sprawdzone urządzenia.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  4 года назад +1

      @@franksinatra6487 Agri Ci się wyłączy i przejdzie w podtrzymanie aczkolwiek jeśli chcesz wysycać do pełna to nie ominie Cię odpinanie klemy obojętnie w prostowniku czy Agri chyba, że lubisz ryzyko ;-). Za Agri przemawiają małe rozmiary, niska waga bo nie ma trafa, i maksymalnie szybkie ładowanie. Ładuje szybciej od prostownika bo robi to przy wyższych prądach .

  • @marcinrzepka7463
    @marcinrzepka7463 3 года назад

    co wybrac agri 15 czy 30 jak aku 44ah i 74ah rozladowane aku

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +1

      15, Spokojnie naładuje nawet 140Ah a najłatwiej go sobie wyregulować pod swój akumulator. Nawet bez obniżania prądu ładowania ta ładowarka zmieści się w bezpiecznych do ładowania wartościach prądu dla małych i średnich akumulatorów...

    • @marcinrzepka7463
      @marcinrzepka7463 3 года назад

      @@piotrsch1976 a kupilem 30/12 bo ten 15 nie ma tego pierwszego trybu tzn ma 3 a reszta 4 etapy ladowania a roznica w cenie niewielka

  • @przemo8312
    @przemo8312 4 года назад +1

    Ma ktos moze zapamiętane oryginalne nastawy tych potencjometrow? chodzi mi glownie o nastawę tego tylnego, ile obrotow od pozycji max lub min mial w oryginale
    teraz tak to rozregulowalem ze na przednim ustawilem 16.2V i wszystko fajnie tylko teraz prostownik sie nie wylancza tylko caly czas utrzymuje te 16.2V i w zależności od akumulatora ktory probuje ladowac mam 16.2V i 2.0A oraz 16.2V i 3.7A oba akumulatory 77ah
    w obu przypadkach zaraz po starcie mialem skrecone tym tylnym na 7.7A a przedni byl ustawiony na 16.2V (uregulowalem to na nabitym akumulatorze tak by byla juz ta koncowa faza)

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  4 года назад +1

      Nie panikuj, kręć na maksa w prawo aż usłyszysz delikatne cykanie w tym potencjometrze, potem powoli kręć w lewo aż dojedziesz do momentu jak prąd zacznie spadać i tak ustaw moment przełączenia. Poza tym zależy jeszcze co to za akumulatory, w jakim stanie i jak długo je wysycałeś bo przy tym napięciu sprawne wysycone akumulatory schodzą spokojnie poniżej 2A chyba że wysycasz je juz długo wyzszym prądem przy wyższym napięciu co oznacza ze przesadziles z nastawami i przy nastepnym ładowaniu ustaw niższe napięcie końca ładowania.

    • @przemo8312
      @przemo8312 4 года назад +1

      ​@@piotrsch1976 ja nie panikuje tylko wcześniej te same akumulatory ładowałem tym samym prostownikiem i chodziło to w automacie, wyłączył się i w ogole, a teraz akumulator juz odczuwalnie ciepły napięcie 16.2V a prad w okolicach 3.5-3.7A i nie spada i tak mam od 6h (odlaczylem po zrobieniu gestosci), przynajmniej ta gestosc teraz zrobil ale tak jak mowie nie wylancza sie automatycznie
      cos czuje ze wystarczyło pokrecic tym przednim by napiecie tylko podniesc a tego tylnego w ogole nie ruszac

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  4 года назад +1

      @@przemo8312 może być jak mówisz, ale spokojnie. Teraz akumulatory są mocno wysycone i spróbuj tylko krecąc w lewo doprowadzić do przerwania ładowania. Następnym razem przypilnuj sobie ich wcześniej bo stały prąd wysyca o jakieś 2 godziny szybciej niż spadajacy jak w prostowniku a potem zaczynaja sie juz dziac rozne nie zbadane jeszcze przeze mnie rzeczy z napieciem i prądem więc jesli jest gęstość to go rozłącz a następny raz ustawiaj po ok 3-4 godzinach wysycania.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  4 года назад

      @@przemo8312 W razie problemów pisz na priv przez messengera...

    • @przemo8312
      @przemo8312 4 года назад

      @@piotrsch1976 probowalem skrecac ten tylny tak by przerwal ladowanie i udalo sie to ale przy dolnej granicy potencjometra, potencjometr ma ok 20-25obrotow i przy ok 5obr od dolu przerywa ladowanie trzymiac jednak prad w okolicy 3.7A do samego konca, temu zapytalem o oryginalne nastawy bo moze ktos zapamietal :)
      teraz znow rozladowuje akumulator, dam ten tylny na maxa w prawo i zjade nim tak by dzialal jak to bylo mniej wiecej oryginalnie gdzie zaczynal ladowac od ok 10.5A

  • @robertj7583
    @robertj7583 3 года назад

    Zrób może recenzję kulona

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +4

      No tak, tylko po co? Żeby nagonić komuś klientów na sprzęt za 8 i pół stówy robiący to samo co ten za stówe? W życiu...

    • @robertj7583
      @robertj7583 3 года назад

      @@piotrsch1976 przepraszam że zapytałem

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +4

      @@robertj7583 spoko, po prostu drażni mnie takie głupie pazerniactwo i żerowanie na ludzkiej niewiedzy. Te wszystkie kulony w Rosji kosztują tyle co u nas zwykłe prostowniki od 100 do 350zl w najbardziej wypasionej wersji a u nas sprzęt full eksklusive i tylko on zrobi Ci gęstość, bzdura. Dlatego testuje te wszystkie tanie ładowarki żeby odkłamać rzeczywistość.

    • @robertj7583
      @robertj7583 3 года назад

      @@piotrsch1976 na xlO namierzyłem kulona za 750. U nas kupić wypasioną ładowarkę to trzeba położyć z tysiaka

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      @@robertj7583 wiesz, gdyby kulon kosztował te 3,5 stówy to ok zrozumiał bym. Zainteresuj się ładowarkami modelarskimi. Jak chcesz wydać więcej kasy to zobacz na moim kanale jak ładuje się takim sprzętem. One przynajmniej są uniwersalne do wszystkich rodzajów akumulatorów jakie są na rynku. Też znajdziesz duża wydajność za nawet mniejsze pieniądze a naładujesz każdą inną zabawkę.

  • @michakalabinski7453
    @michakalabinski7453 Год назад

    Prostownik robi co chce i pokazuje co chce . Akumulator ładuje jedynie pozornie .

  • @michakalabinski7453
    @michakalabinski7453 Год назад

    Te "potencjometry" to tylko u pana . U mnie nie są regulowane .

  • @gigi2011gigi
    @gigi2011gigi 2 года назад

    Agri 30/12 Nie startuje ładowanie Cały czas na podtrzymaniu! Nawet po podłączeniu żarówki pod akumulator prostownik nie startuje

  • @mariuszwarych837
    @mariuszwarych837 3 года назад +1

    ładowareczka 10A za ponad 200 pln no faktycznie tania hoho...

    • @Yeti.R
      @Yeti.R 3 года назад

      Jakie ponad 200 PLN. ?
      allegro.pl/oferta/prostownik-samochodowy-agri-15-12v-24-auto-magnum-7209412836

    • @mariuszwarych837
      @mariuszwarych837 3 года назад

      @@Yeti.R no spoko na flache urwałeś przyznaje racje

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад

      Jak kręciłem film to cena była 119zł.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад

      to wersja z dodatkowym napięciem 24V...

    • @Yeti.R
      @Yeti.R 3 года назад

      @@piotrsch1976 I
      Oraz regulacją prądową na zewnątrz. Twój egzemplarz Piotrze był jeszcze bez.