#1 Tanie skuteczne ładowanie akumulatora samochodowego ładowarkami modelarskimi Redox i ToolkitRC M8

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 июн 2020
  • Jak osiągnąć bezpiecznie i szybko pełną gęstość elektrolitu w akumulatorach samochodowych kwasowo-ołowiowymi z elektrolitem płynnym ładowarkami Redox i Toolkit RC M8, które jak powszechnie wiadomo teoretycznie zostały zaprojektowane do ładowania tylko akumulatorów AGM i żelowych ze względu na niskie napięcie końcowe ładowania nie przekraczające 15V.
    #Wskazówki dotyczące ładowania akumulatorów samochodowych i zakupu nowego akumulatora
    #ŁadowanieAkumulatoraKwasowoołowiowegoZEelktrolitemPłynnym
    1.Ładowanie jednostopniowe - najczęściej stosowane.
    Polega na ładowaniu prostownikiem stałą wartością prądu 0,1C do uzyskania oznak pełnego naładowania - jeśli gęstość mierzona przez 3 kolejne godziny w odstępach 1 godzinnych nie rośnie i/lub osiągnęła 1,28 g/cm3. W akumulatorach, w których nie ma dostępu do elektrolitu można stan pełnego naładowania rozpoznać po trzech kolejnych pomiarach napięcia w odstępach jednogodzinnych. Gdy napięcie nie rośnie akumulator jest pełny.
    2.Ładowanie dwustopniowe - najbardziej zalecane z uwagi na trwałość akumulatorów.
    Polega na ładowaniu akumulatora w pierwszej fazie stałą wartością prądu 0,1C do wystąpienia stanu gazowania elektrolitu, a następnie po kilkugodzinnej przerwie (2 stopień) ładowaniu prądem 0,05C czyli 5% do uzyskania oznak pełnego naładowania lub 1,28 g/cm3. Podobnie jak w ładowaniu jednostopniowym rozpoznanie pełnego naładowania można przeprowadzić pomiarami gęstości elektrolitu w odstępach czasu jak również napięcia na klemach.
    Skrótowe zasady ładowania akumulatora z elektrolitem płynnym
    I. ŁADOWANIE WSTĘPNE do 15 V - prądy 10 - 30% C
    II. ŁADOWANIE WYSYCAJĄCE powyżej 15 V - prądy 2 - 5% C
    Przyjęte wyżej napięcia ładowania mają służyć TYLKO i wyłącznie
    UŁATWIENIU ZAPAMIĘTANIA W/W WARTOŚCI.
    Jeśli gęstość nie rośnie przerywamy ładowanie.
    W akumulatorach, w których nie ma dostępu do elektrolitu:
    - posługujemy się woltomierzem - multimetrem
    Jeśli napięcie nie rośnie przez kolejne 3 godziny przerywamy ładowanie.
    #ŁadowanieAkumulatoraAGM
    Ważne:
    Napięcie końca ładowania 14,5V-14,9V prąd do 0,3C (30%C)
    1. Ładowanie zasadnicze - po głębokich rozładowaniach.
    • - Prąd ładowania maksymalnie do 0,3C czyli 30% pojemności.
    • - Koniec ładowania, gdy spadnie do około 1,5-2,5A zależnie od pojemności akumulatora.
    • Zwykły PROSTOWNIK NADAJE się do ładowania tego typu akumulatora tylko pod nadzorem.
    2. Ładowanie wysycające - do napięcia 15,6V przy malejącym prądzie ograniczonym do 5% pojemności przez 2 godziny do 100% pojemności.
    IDZIEMY NA ZAKUPY CZYLI KUPUJEMY NOWY AKUMULATOR
    Co sprawdzić podczas zakupu czyli jak nie dać się oszukać?
    Na zakupy idziemy z :
    - multimetrem cyfrowym lub
    - miernikiem parametrów elektrycznych akumulatora.
    - wagą łazienkową, sprężynową lub wiedzą jaką markę wybrać
    Parametry do sprawdzenia:
    1. Napięcie spoczynkowe 12,55 - 12,88V
    2. Waga - im więcej tym lepiej
    3. Ogólną sprawność akumulatora (prąd rozruchowy, SOH - sprawność, SOC - poziom naładowania) - pomiar przeprowadzamy profesjonalnym lub posiadanym przez siebie miernikiem.
    Napięcie na zaciskach - między 12,55V-12,8 V
    Jeśli ma mniej niż 12,55V odrzucamy jako leżak magazynowy. Ma początki zasiarczenia, zmniejszoną pojemność i zdolność rozruchową na starcie - również krótsze życie w dobrym stanie.
    Świadomy zakup akumulatora z niskim napięciem może być uzasadniony odpowiednio niższą ceną. Akumulator taki powinien jednak być dokładniej sprawdzony, przetestowany i koniecznie przed użyciem odpowiednio naładowany.
    Waga akumulatora w danej pojemności różnych producentów.
    - wybieramy najcięższy. Różnice w wadze akumulatorów do 100Ah dochodzą do 10kg !!!
    W niektórych dobrych sklepach sprzedawcy mają wagę jeśli nie to waga łazienkowa lub sprężynowa musi wystarczyć albo bazujemy na informacjach z Internetu.
    Prosimy o pomiar testerem Midtronik lub podobnym w celu weryfikacji parametrów i odrzuceniu ewentualnie wybrakowanej sztuki. Wybór końcowy można zweryfikować dodatkowo opornicą - o ile sprzedawca na to pozwoli.
    - Akumulator zdjęty z półki sklepowej zwykle nie osiąga deklarowanych parametrów prądu rozruchowego. Przed użyciem warto o nie odpowiednio zadbać, przygotować. Odwdzięczą się dłuższym życiem.
    Ważne przy zakupie akumulatora:
    Jeśli zaczynasz się stresować postawą sprzedawcy, który zaczyna z Ciebie kpić podczas rozmowy, gdy zaczynasz zadawać nie wygodne pytania najlepiej po prostu wyjdź i zmień sklep chyba, że masz silną psychikę i ważny interes w tym żeby kupić właśnie w tym miejscu. W takim wypadku nie słuchaj tego co mówi sprzedawca tylko sam zrób oględziny kilku sztuk i weź najlepszy akumulator jaki uda Ci się znaleźć bazując na pomiarach.
    • Nowy akumulator fabrycznie posiada ok. 80% ładunku i należy go wysycać wg wskazówek zamieszonych powyżej. Im dłużej leży na półce tym dostępna pojemność jest niższa.
  • НаукаНаука

Комментарии • 267

  • @redis2945
    @redis2945 3 года назад +12

    Brawo panie. Naprawdę rzeczowy materiał. Jeden Pan ze Szczecina mógłby się uczyć.

  • @adamgwozdz4822
    @adamgwozdz4822 3 года назад +12

    Super materiał. Ciekawe czy pan Mazurek to widział. Brawo TY!!!!

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +6

      Coś bym napisał ale ugryzłem się w kciuki 😉🙂

  • @MrStrusdoc
    @MrStrusdoc 11 месяцев назад +2

    Dzięki! Używam Imax B6, potwierdził Pan moją teorię na temat ładowania takich aku.
    Dziękuję za szczegółowy opis całej procedury :)
    Pozdrawiam!

  • @Marecki84
    @Marecki84 4 года назад +10

    Świetnie zaprezentowane 👍!

  • @romang7453
    @romang7453 3 года назад +4

    👋👋👋 Dzięki Tobie dowiedziałem się co to wysycanie i jak ustawić. Szukałem informacji co to jest to całe wysycanie i dopiero tu to zrozumiałem. Mam ładowarkę ISDT-620 500W za chwilę spróbuję na akumulatorze EFB 65Ah. Ładowarka ma możliwość ustawienia napięcia na cele 2,0V-2,40V. Jeśli ustawię 2,4V*7S do da max 16,8V. Prąd ustawię na 3% z 65Ah = 1,95A. Czas ładowania wysycającego wyniesie ok 7godz. W ładowarce nie mam zabezpieczenia godzinowego lecz rozwiążę to za pomocą wyłącznika czasowego zasilacza.

  • @diacon-fox2347
    @diacon-fox2347 3 года назад +8

    Po raz kolejny trafiłem na przydatny filmik. Przetestowałem wiedzę zawartą w filmie i powiem szczerze, że u mnie się to sprawdza...testowane na dwóch akumulatorach: 6 letnim Boshu 110Ah i półrocznym Banner Professional 77Ah.
    Ja zrobiłem tak, że wstępne naładowałem akumulatory ładowarką Agri 15/12 do napięcia 16.25V (tak mam ustawiony koniec ładowania), po czym odpiąłem Agri i podłączyłem Redoxa Alpha V2 ustalając prąd ładowania 2.5A (taki sam dla obu akumulatorów) i już tą ładowarką finalnie wysycałem elektrolit.
    W obu przypadka napięcie na akumulatorach doszło do wsrtości 16.8V i tak się utrzymywało przez kilka godzin. Ładowałem tak długo, aż zauważyłem, że napięcie zaczyna spadać...wtedy odłączałem ładowarkę.
    Wyniki (zazwyczaj po kilkunastu godzinach od zakończenia ładowania) jak dla mnie super. Bosh nominalnie miał 850A prądu rozruchowego, po takim ładowaniu odczyt wyniósł 936A i gęstość na poziomie 1.31g...Banner nominalnie ma 700A prądu rozruchowego, po ładowaniu 815A !!!, gestość 1.30g.
    Jak dla mnie rewelacja tym bardziej, że w Banerze ponoć ciężko zrobić gęstość, zaś Bosh ma już swoje lata.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      Super, fajnie że Ci się udało, ale nie przesadzaj z tą gęstością bo to też nie korzystne, gdy jest zbyt wysoka. Oczywiście dla zabawy, testów itp. ok, ale trwale w samochodzie powinniśmy jednak stosować się do zaleceń producentów akumulatorów żeby nie przyspieszać sobie erozji płyt akumulatora i ładować jednak do 1,28g/cm3. W tej chwili ładuję do 1,27g/cm3 a po kilkunastu godzinach aku dochodzi do nominalnej 1,28 jeśli nie to doładowuję. Jeśli masz jeszcze gdzieś kartę gwarancyjną od Bannera to zobacz do jej treści strona trzecia zalecenia co do utrzymywania gęstości elektrolitu w akumulatorze.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      Podczas takiego ładowania wystarczy zaczekać, gdy przez 3 godziny z rzędu napięcie już nie rośnie i kończymy ładowanie a że takie ładowanie jest w porównaniu z prostownikiem na którym przyjmuje się czas wysycania ok 6-8 godzin, i którym szybko spada prąd ładowania, BARDZO szybkie to 4 godziny zwykle wystarcza żeby zrobić gęstość.

    • @diacon-fox2347
      @diacon-fox2347 3 года назад +2

      Zgadzam się, że zbyt duża gęstość jest nieporządana. Te ładowania były swego rodzaju testem i uważam, że się powiódł. Ustaliłem skuteczne napięcie i prąd potrzebny do wysycenia obu akunulatorów, dzięki czemu wiem już jak długo je wysycać.
      Dzięki za porady i czekam na więcej filmów.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      @@diacon-fox2347 poprawka ;-), nie wyznaczyłeś skutecznego napięcia, napięcie jest wynikiem ograniczenia prądowego jakie ustawiłeś :-), przypadkowo przy takim napięciu płynie taki prąd, który na Twoje życzenie ładowarka starała się utrzymać...

  • @Marek12450
    @Marek12450 2 года назад +1

    Dzięki za wytłumaczenie! Akurat mam turnigy acuccel 6 i sprawdzę jak z uzyskiwaniem gestosci

  • @ZygmuntKiliszewski
    @ZygmuntKiliszewski 3 года назад +3

    Test wykonany poprawnie. Gratuluję (!). Zdecydowanie, bardzo precyzyjna interpretacja ładowania prądem, a nie napięciem. Oczywiście, różnica potencjałów umożliwia jego przepływ i decyduje o wartości natężenia. Metody cyfrowe jego sterowaniem są skuteczne, ale pod warunkiem poprawnego ich funkcjonowania. Żywotność standardowego prostownika jest znacznie dłuższa, aniżeli współczesnych konstrukcji posiadających wiele ograniczeń związanych chociażby z ilością cykli zastosowanych półprzewodników. Jednak standardowe bezpieczniki topikowe muszą być stosowane, aby można było spokojnie zasnąć (!).
    Serdecznie pozdrawiam :).

    • @ZygmuntKiliszewski
      @ZygmuntKiliszewski 3 года назад +1

      Dziękuję za polubienie :).

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      Stosuję bezpieczniki samochodowe na wszystkich przewodach, które podłączam do akumulatora ;-). Teraz jeszcze uwzględniam podczas ładowania rzeczywistą pojemność akumulatora oraz napięcie maksymalne 16,8V jako górne napięcie graniczne w temperaturze pokojowej z kompensacją napięcia podczas ładowania w niższych temperaturach. Przekraczanie tego napięcia świadczy o tym że prąd jest nie dostosowany do pojemności, która jest niższa niż zakładaliśmy licząc prąd ładowania z zakresu 5-2%C. Najlepszym wg mnie jest średni prąd 3,5% rzeczywistej pojemności. Pozwala w optymalnie szybki i zdrowy sposób ładować akumulator.

    • @ZygmuntKiliszewski
      @ZygmuntKiliszewski 3 года назад +3

      @@piotrsch1976 Uważam podobnie, 3 - 5 % C rzeczywistej. Pozdrawiam i jeszcze raz serdecznie gratuluję wiedzy :).

  • @kurczakpe
    @kurczakpe 3 года назад +5

    Co do "Kulona" oczywiście masz rację (ma chyba jedną zaletę można ustawić ilość władowanej energii ) , co do prądu ładowania też- (temat ładowania "prądem" też znany w stacjach ładowania z przed 30lat "prostowniki" nic nie mówiły o napięciu mówiły tylko o prądzie napięcie było kontrolowane oddzielnie często było ładowanych kilka akumulatorów połączonych w szereg (12V) ) jak dla mnie materiał "Czapka z głowy" P.S. Ładowarka Tool.... ciekawa zamiast jakiejś automatycznej zakupie sobie te w wersji M8.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      Oczywiście, że kulon ma zalety tylko bardzo drogo wycenione 😃😉

    • @kurczakpe
      @kurczakpe 3 года назад +2

      @@piotrsch1976 Tak ja też doceniam jego zalety , jego wartość to "dobrze" napisany program , choć i funkcjonalność jest w małym warsztacie mocno użyteczna ale nie kupie go z powodu bardzo prostego , takie urządzenia powinny być produkowane w naszym kraju mamy kopalnię (mieliśmy) wiedzy w postaci opracowań dość mocno naukowych z Poznania Centra wystarczy nabyć wiedzy i skonstruować urządzenie

  • @vencahdedavena
    @vencahdedavena 3 года назад +4

    super video, hodně jsem se dozvěděl 👌

  • @vertex944gt3
    @vertex944gt3 3 года назад +2

    szok ze ty napisales prawde o tanim ladowaniu. wielki szacun. od siebie tylko dodam ze : przy roznych Amper-ach zasilaczy tego typu ladowarek . . . rozne akumulatory o roznej pojemnosci troche inaczej wspolpracuja i sie zachowuja i reaguja z tego typu chargerami. kluczem do sukcesu jest nadzorowanie koncowego napiecia 16,2 i temperatury akumulatora

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +4

      Bzdura z tym napięciem. Widać nie zrozumiałeś. Ładowarką modelarską nie utrzymasz 16,2V poza tym np Banner wprost pisze ze ich akumulatory ładują się do 16,8V. A co to ma znaczyć że JA napisałem prawdę? Czy gdzieś skłamałem wielokrotnie że akurat tutaj zbłądziłem i zacząłem mówić prawdę? Nie rozumiem...

    • @arturkozak5244
      @arturkozak5244 Год назад +1

      Panie Piotrze... moim zdaniem vertex944 pochwalił odwagę poszukiwania ze strony Pana.

  • @tomg8069
    @tomg8069 3 года назад +3

    Dobry film

  • @andrjooo
    @andrjooo 3 года назад +6

    Super Material! kupilem nie dawno prostownik Teraz zaczynam zalowac .. :)

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +4

      Nie wiem jaki kupiłeś, ale jak chcesz go podrasować bo kupiłeś ten z wyższej półki, ale z najniższym napięciem końca ładowania to na moim kanale poszukaj autotransformatora ;-)

    • @andrjooo
      @andrjooo 3 года назад +4

      @@piotrsch1976 Prostownik to Stef Pol Est 303 i nie mogę złego słowa na niego powiedzieć bo robi robotę i fadny elektrolit.. mając ładowarkę modelarska miałbym troszkę większe pole manewru😊
      Pozdrawiam

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +6

      @@andrjooo nie masz czego żałować bo prostownik i tak uważam, że jeśli daje dobre parametry prądu jest lepszym urządzeniem od stało prądowej ładowarki. Akumulatory bardziej lubią prostowniki, łatwiej nimi zrobić gęstość. Ładowarki czasem nie radzą sobie z trudnym akumulatorem, wtedy i tak trzeba podpiąć trafo z diodami żeby pogonić ładowanie. O autotransformatorze pisałem dlatego, że stefki jakościowo są dobrze wykonane, ale mają nie dostosowane napięcie końca ładowania do większych akumulatorów i zrobienie nimi gęstości w większych akumulatorach trwa za długo,dlatego pisałem o autotransformatorze. Ładowarkę dokupisz sobie dla zabawy znowu za jakiś czas i będziesz miał komplet.

    • @Yeti.R
      @Yeti.R 3 года назад +1

      @@piotrsch1976 Piotrze czyżby ten "Stefek" przeczył temu o czym wyżej piszesz. Potrafi poganiać Aku 16 Voltami - no chyba że to jeszcze za mało. Posiada przełącznik 14,4/14,9/16 Volt.
      allegro.pl/oferta/prostownik-ladowarka-stef-pol-est-516m-12v-15a-10106994785

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +3

      @@Yeti.R ten prostownik niczemu nie przeczy jest tylko źle zaprojektowny. Samo osiągnięcie napięcia nie jest wyznacznikiem w pełni naładowanego akumulatora. Tylko jakaś przypadkowa część akumulatorów zostanie dobrze naładowana, pozostałe zostaną wyłączone przedwcześnie lub wogóle nie osiągną tych 16V i trzeba mieć pojęcie o ładowaniu żeby potrafić nim dobrze naładować aku.

  • @robasjusi
    @robasjusi 3 года назад +2

    👍👍👍👍👍👍👍👍👍

  • @grociu85
    @grociu85 3 года назад +4

    Ja mam ładowarkę Redox Gamma i tam można ustawić też tak jak tutaj ilość cel ale również napięcie końcowe na cele. Fajna sprawa polecam

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      W jakim zakresie można ustawiać te napięcia? Zapraszam na forum m.facebook.com/groups/2724758901120365

    • @grociu85
      @grociu85 3 года назад +2

      @@piotrsch1976 Będę wieczorem w domu to posprawdzam i dam znać

    • @grociu85
      @grociu85 3 года назад +2

      Cele można ustawić od 1 do 12 a napięcie końcowe na celi może być od 1500mV do 2500mV
      Jest to ładowarka z ekranem dotykowym, wbudowanym zasilaczem i chłodzeniem.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +3

      @@grociu85 No miło, ale to i tak o wiele zbyt mało bo przy 6ciu celach daje max 15V. I tak będzie trzeba podnieść liczbę cel i ustawić sobie prąd do wysycenia na poziomie np. 2% pojemności i zostawić na parę godzin....

    • @grociu85
      @grociu85 3 года назад +3

      @@piotrsch1976 Dokładnie ustawić sobie 7 lub 8 i dobrać końcowe napięcie na cele- indywidualnie pod dany akumulator i nie trzeba żadnego przereklamowanego kulona 😉

  • @wungiel84
    @wungiel84 3 года назад +2

    Świetny materiał. Akurat leży mi chińczyk IMAX B6, to mi się przyda do ładowania akumulatora, albo przynajmniej do przetestowania jej czy da radę👍

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +4

      On na pewno, ale czy ty dasz radę? ;-) Ustaw 7 cel i ładuj, żeby znowu nie było, że ustawiłem 8 cel jak ty i nie działa....

  • @bogusiek71
    @bogusiek71 3 года назад +7

    Bardzo fajne porady co do ładowania akumulatorów, interesowało by mnie, czy AGM 80AH 800 A dało by się tym sprzętem wysycić i odzyskać trochę sprawności jeżeli SOH pokazuje 60 %. Pozdrawiam.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +7

      Oczywiście, ustawiasz 6 cel i ładujesz każdego AGMa. Co do regeneracji to zapraszam na nasze forum facebookowe Akutronik. Jest co czytać i oglądać jeśli chodzi o poprawę parametrów akumulatorów

  • @pawechilmon3043
    @pawechilmon3043 3 года назад +2

    Sam tak robie w skyrc nano b6 tylko nie przekraczam 7P lekko gazuje i bez strachu aku fajnie regeneruje i ładuje

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +3

      Bardzo dobrze, że ustawiasz 7 cel. Ja ustawiłem prowokacyjnie tak duża liczbę cel żeby pokazać, że to bez znaczenia jakie napięcie końcowe ustawisz bo, gdy dobrze trafisz z prądem tzn dobrze oszacujesz pojemność aktualną aku uwzględniając wiek/zużycie i ustawisz prąd o wartości 5% rzeczywistego C to nie przekroczysz napięcia 16,8V...

  • @pawechilmon3043
    @pawechilmon3043 3 года назад +3

    Z 7 letniego aku udało się zrobić 1.28 w zime bez problemu

  • @piotrsch1976
    @piotrsch1976  4 года назад +16

    Wiecie co? Dostrzegłem pewną sprzeczność w tym co przekazałem w filmie a tym co wszyscy zaobserwowaliśmy podczas fazy wysycania. Tak zasugerowałem się informacją od Pana Andrzeja, że przyrost gęstości elektrolitu maleje wraz ze zbliżającym się końcem ładowania, że bezmyślnie to powtórzyłem a to przecież nie prawda przyjmując moje założenia ładowania. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy ładujemy akumulator do stałego napięcia czyli do tego magicznego "Kulonowego" poziomu 16,2V, gdyż wtedy to nie napięcie nam spada bo jest sztucznie utrzymywane na stałym poziomie tylko co? PRĄD SKUTECZNY ŁADOWANIA AKUMULATORA!!! I przyrost gęstości idzie łeb w łeb ze SPADAJĄCYM prądem ładowania czyli wykres przyrostu gęstości wypłaszcza nam się w funkcji czasu wraz z MALEJĄCYM PRĄDEM ŁADOWANIA!!! Gdyż są to dwa RÓŻNE podejścia do ładowania akumulatora. STAŁYM NAPIĘCIEM "KULONA" 16,2V CZY STAŁYM PRĄDEM Schimkiego jak akumulatory NiCd czy NiMh. Czy dostrzegacie już zaletę ładowania stałym prądem? Jeszcze nie? Jest po prostu szybsze bo wydajniejsze i gęstość rozbija "termometr". Znowu przypominając, że to prąd wlewa się nam do akumulatora jak woda z węża do beczki robiąc to metodą Kulona im bardziej zbliżamy się do zapełnienia beczki tym woda z węża leje nam się coraz słabiej do takiego stopnia jak by zaraz miała przestać się lać i mówimy wtedy ok basta nie chce mi się tu dłużej stać z tym wężem w ręce bo za długo to trwa. Beczka jest prawie pełna, ale mówimy DOOOBRA dość tego, BEDZIE....A pamiętacie co mówiłem o gęstości jaką uzyskiwałem podczas ładowania stałym prądem? 1,3 czy 1,31. Dla Pana Andrzeja, nie ujmując mu niczego bo jest super miłym człowiekiem, gęstość 1,26-27 jest ok bo ręka już go boli od trzymania "węża" i nogi od stania :-). Przy stałym prądzie ładowania przyrost gęstości był rekordowo szybki. Widzieliście jak wzrastała gęstość w ciągu jednej godziny i co było po dwóch i pół godziny? A co będzie po sześciu godzinach wysycania? Odpowiedzcie sobie sami bo ja już i tak mam dziś problem z zaśnięciem z tego powodu ;-)

    • @sp5mxx
      @sp5mxx 3 года назад +6

      Piotr a może ty sobie kup półtorej litry gorzały ? Wszystko co tu napisałeś jest logiczne i jest ok. tylko wytłumacz mi jak to jest możliwe, że nowy akumulator który w fabryce był zalany elektrolitem o gęstości 1,28 g/cm3 a ty po "wysyceniu" uzyskujesz 1,31 g/cm3 ?
      Czyżby problem z dokładnością areometru ? czy siarki ci przybyło w akumulatorze od tego prądu ? Ogólnie prąd to jakieś piekielne zjawisko jest więc może i siarki przybyło ?
      A tak na poważnie to ja wiem co jest tego przyczyną i jak do tego doszło i wcale nie jest to korzystne zjawisko, gęstość powinna wrócić do wartości pierwotnej a nie wyższej, a skoro uzyskałeś wyższą to coś się wydarzyło i wiadomo co, ale wcale to nie jest powód do radości, że jest tak gęsto i jest tak dobrze, bo jest źle. Ciekawe czy wiesz dla czego jest źle i co się wydarzyło że do tego doszło ?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +3

      @@sp5mxx Oki, to napisz proszę to co wiesz, wszyscy będziemy mądrzejsi. Moim celem nie było uzyskiwanie kosmicznych gęstości bo działo się tak głównie z powodu bardzo nie równo pracujących cel, w których to gęstość była dużo niższa i stąd ładowanie przedłużało się w celu osiągnięcia pożądanej gęstości w tych słabszych a po drugie wynika to raczej z fascynacji szybkim ładowaniem stałym prądem, które to znacząco bo o kilka godzin skraca czas wysycania akumulatora w porównaniu do ładowania choćby prostownikiem czy propagowanym ładowaniem stało napięciowym do 16,2V. Ta wysoka gęstość była niejako przypadkowa uzyskiwana w krótkim czasie w zasadzie przez nieuwagę z powodu dużej szybkości jej wzrostu. Oczywiście zapoznałem się z literaturą wskazującą na to, że gęstość powyżej 1,28 jest szkodliwa dla akumulatora, ale każdy ma prawo decydować o tym co robi ze swoją własnością i jak o nią dba w oparciu o wiedzę i własne chęci.

    • @sp5mxx
      @sp5mxx 3 года назад +11

      @@piotrsch1976 Gęstość powyżej 1, 28 g/cm3 jest szkodliwa dla akumulatora ponieważ następuje przyspieszona korozja płyt, czyli skraca się czas eksploatacji akumulatora. 1,28 g/cm3 uznaje się za taką górną granicę przy której jest nadal wysoka wydajność a także akceptowalny czas eksploatacji czyli inaczej żywotności akumulatora.
      A teraz przejdźmy do sedna sprawy, czyli jak można uzyskać gęstość elektrolitu większą od tej jaka była w momencie zalewania akumulatora w fabryce ? Czyli w fabryce akumulator został zalany elektrolitem 1,28 g/cm3 a ty ładując akumulator stałym prądem osiągasz gęstość 1,31 g/cm3. Jest tylko jedna możliwość a ponieważ siarki w układzie nie przybędzie i to niezależnie od metody ładowania to znaczy że elektrolit zagęścił się z powodu "odparowania" wody, a dokładniej rozkładu wody na wodór i tlen w wyniku elektrolizy. Mniej wody w roztworze to zwiększony stosunek kwasu do wody i stąd ta gęstość, czyli należy dodać wody destylowanej aby powrócić do prawidłowego stosunku wagowego roztworu kwasu w wodzie.Był czas że zalewano w fabryce akumulatory elektrolitem o gęstości 1,26 g/cm3 to powodowało większą żywotność akumulatora a po za tym był pewien margines na odparowanie wody. Więc nie ma się co cieszyć z gęstości 1.31 g/cm3 a po za tym intensywne gazowanie z płyt przyczynia się do przyspieszonego odrywania fragmentów mas czynnych z płyt. Szybkość jest konieczna przy łapaniu pcheł a w przypadku akumulatorów nie bardzo się opłaca. ładowanie stałym napięciem jest dużo bezpieczniejsze ponieważ nie skraca żywotności akumulatora, szczególnie jeżeli robimy to napięciem do 14,8V a nie 16,2V które tak ładnie wysyca elektrolit lecz doprowadza do gazowania elektrolitu a te jest szkodliwe. Zdarzają się czasami akumulatory w takim stanie, że jak im nie damy porządnego kopa to czyli ładowanie np. 16,2V lub np. stałym prądem to one nie osiągną zadowalających parametrów, więc czasami jest taka konieczność ale nie należy tego robić często. Sprawny akumulator prawidłowo naładuje się nawet napięciem 14.4V. Przykład mój akumulator który eksploatowany jest od dwóch miesięcy i ładowany wyłącznie alternatorem w aucie a dysponuje parametrami wyższymi niż w momencie zakupu. Jeszcze bezpieczniejszym sposobem ładowania akumulatora jest ładowanie stałym napięciem powiedzmy 14,7V ale z ograniczeniem prądowym, czyli tak jakby stałym prądem lecz bez możliwości przekroczenia napięcia powyżej progu 14,7V. Gdy napięcie na słupkach akumulatora będzie zbliżać się do warunków granicznych to stały prąd nagle zacznie być redukowany aż do znikomej wartości. Ale wracając do mojego pytania, to 1,3 g/cm3 uzyskamy gdy odparuje część wody i będzie jej za mało w układzie.

    • @sp5mxx
      @sp5mxx 3 года назад +4

      Robisz w sumie ciekawe eksperymenty, może to ciebie zainteresuje sp5mxf.com/kondensator-rozruchowy-zamiast-akumulatora-w-aucie-z-silnikiem-diesla/
      A tu cały cykl różnych artykułów powiązanych z akumulatorami sp5mxf.com/?s=akumulator

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      @@sp5mxx SP9RKD ;-)

  • @luqash5013
    @luqash5013 2 года назад +1

    Witam. Zakupiłem nowy akumulator i napięcie spoczynkowe wynosi 12.7v
    Akumulator 74Ah 680A
    Jak poleci go Pan podładować ?
    Pozdrawiam :)

  • @kurczakpe
    @kurczakpe 3 года назад +3

    Taka mała dygresja stare akumulatory wymagają wyższego napięcia bo chyba maja już efekt zasiarczenia, żeby je naładować łatwiej następuje proces przy wyższym napięciu , w zasadzie zasiarczenie jest nieusuwalne ale może się mylę ? Inna dygresja w latach deficytu akumulatorów , stosowałem się do zaleceń znanego naszego producenta akumulatorów i doładowywałem swoim handmade prostownikiem co miesiąc akumulator 74Ah w VW transporterze akumulator żył aż 10lat (do momentu kiedy zaprzestałem tego rytuału) następny tej samej firmy i o tej samej pojemności tez zył tyle lat przestał funkcjonować w momencie kiedy przestałem jeździć autem (korozja) i nie kontynuowałem tego rytuału

    • @waldeusz7066
      @waldeusz7066 3 года назад +2

      W Fordzie eskorcie rocznik 89 fabryczny akumulator zmieniłem po 11 latach. Nie był nigdy ładowany poza alternatorem. W tym czasie ok 2x uzupełniałem tylko poziom elektrolitu wodą destylowaną. Samochód eksploatowany normalnie - dojazd do pracy ok 10km - miasto, raz na czas wyjazd w trasę.
      Jesli ktos nie jest np. dostawcą towaru i nie uzywa rozrusznika raz na 2-3 km, to IMO w sprawnym aucie nie ma potrzeby doładowywania akumulatora i mało kto to w ogóle robi.

    • @sp5mxx
      @sp5mxx 3 года назад +4

      @@waldeusz7066 Święta prawda, nic dodać nic ująć. Sam alternator potrafi zrobić prawidłową gęstość elektrolitu, najważniejsze żeby stosunek ładowania do uruchamiania był jak najkorzystniejszy przy jeździe przynajmniej 5 km pomiędzy rozruchami akumulator będzie stosunkowo dobrze naładowany, czym dłuższe odcinki jazdy w stosunku do rozruchów tym lepiej.

    • @sebek6543210
      @sebek6543210 3 года назад +2

      @@waldeusz7066 Ostatnio kupiłem samochód z 2009 roku z fabrycznym akumulatorem. Czuję że pojemność już ma sporo niższą niż mieć powinien, ale nadal odpala bez zająknięcia. Ciekawostką jest to, że napięcie przez większość czasu w trasie utrzymuje się na 13.4v, a wyższe napięcia 14.4 - 15V są tylko jak komputer wykryje że akumulator trzeba doładować.

    • @andrev3
      @andrev3 2 года назад +1

      @@sp5mxx niestety obecnie auta mają tak dużo odbiorników, że 5km to stanowczo za mało aby podładować akumulator. Poza tym akumulator woli ładowanie niskim prądem ale przez długi czas, zaś w aucie najczęściej jest odwrotnie. W służbowym aucie, mimo tras w okolicy 20km pomiędzy uruchomieniami akulator z tygodnia na tydzień kręci coraz słabiej. Po doładowaniu pod korek na miesiąc/dwa jest spokój. Grzanie szyby tylnej, przedniej, foteli, kierownicy, lusterek, światła elektryczne wspomaganie its, itd... to po odpaleniu więcej niż daje alternator zwłaszcza przy niskich obrotach.

    • @sp5mxx
      @sp5mxx 2 года назад +1

      @@andrev3 Jeżeli pobór prądu jest wyższy od możliwości akumulatora to może tak być jak piszesz lecz jest to nieprawidłowo dobrany alternator do potrzeb energetycznych auta. Ja mam stare auto Citroena C5 i mam tam alternator 150A i jest ok. ale gdy włączę podgrzewanie przedniej szyby to wtedy włącza się grzałka 900W i widać spadek napięcia do 13V a jak wiadomo 13V akumulator ładuje się bardzo słabo. Po około 5 minutach grzałka wyłącza się automatycznie i napięcie wraca do 14,5V zimą a latem mniej, ok. 13,8V co jest prawidłowe. Latem napięcie ładowania powinno być niższe a zimą wyższe. Są też auta z tzw. inteligentnym ładowaniem i tam to jest dopiero cyrk.

  • @jakubbaran9802
    @jakubbaran9802 3 года назад +3

    Witam.Bardzo ciekawy material.Prosze podaj dokladna nazwe tej ladowarki(renox).Szukam czegos do ladowania akumulatora AGM ok.70 Ah.Zastanawiam sie nad kulonem 720.Wiem ze agm nie moga byc ladowane napieciem powyzej 15 v.Czy mozna w tej ladowarce ustawic maksymalne napieciem 15v.Czy moglbys porownac kulona 720 a renox.Twoja opinia ma dla mnie znacznie poniewaz bedzie obiektywna.pozdrawiam

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +4

      Redox Delta. Do ładowania AGM nie trzeba szukać. Każda ładowarka jaką weźmiesz do ręki sobie z nim poradzi, różnice są tylko w prądzie maksymalnym i progach napięciowych i po prostu słabsze ładowarki szybko obniżają prąd ładowania i dużo czasu zajmuje im ładowanie. Wybrał bym coś z mocnych, dedykowanych ładowarek jakie znajdziesz na moim kanale za rozsądne pieniądze. Do AGM KULON nie potrzebny. Jego kupuje się do kwasiaków a i tak nie jest uniwersalny bo ma niskie napięcie końca ładowania i starsze zasiarczone aku trudno nim naładować. Redox ładuje do 14,7V i nie ma żadnych progów napięciowych tak jak ImaxB6 i naładują najszybciej. Kulon to fajna zabawka ale kupienie jej jest zależne od zasobności portfela i siły motywacji. Redox jest dosyć słaby. Do podładowywania aku jest ok gdy trzeba doładować kilka Ah ale do ładowania od zera daje zbyt mały prąd maksymalny. Imax B6 jest mocniejszy i jego bym wybrał gdybym mial Kupić ładowarkę modelarską. Agmy wystarczy naładować do napięcia 13,8-14,4. Wyższe napięcie to już ułamki amperogodzin i nie mają większego znaczenia. Czasem jak pokazuje przykład aku który teraz ładuje nie pozwala przekroczyć 14,5V przy pierwszym cyklu. Zobaczymy co pokaże w kolejnych. Wątek na facebooku grupa Akutronik. Zapraszam do wstąpienia.

  • @jankunc6325
    @jankunc6325 2 года назад +2

    Wspaniały materiał. Od wielu lat mam IMAX B6. Nurtuje mnie jednak to wyższe napięcie ładowania. Czy można takim napięciem ładować akumulator bez odpinania klem? Czy to napięcie w trakcie ładowania na spowoduje uszkodzenia jakiejś elektroniki w aucie?

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад +2

      Przy wyższym napięciu istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia elektroniki, dlatego w takich sytuacjach praktykuje się przynajmniej odpięcie klemy minusowej. Nie bez powodu popularne ładowarki automatyczne mają ograniczenie do 14,7V.

  • @mareks1284
    @mareks1284 Год назад +1

    Ciekawi mnie jak ustawić deltę w moim akumulatorze a konkretnie magneti marelli 64Ah

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  Год назад +1

      Ładuj dwuetapowo. Najpierw ustaw ładowanie dla 6 cel i prąd maksymalny którego ta ładowarka i tak nie osiągnie. Zaczekaj aż prąd ładowania spadnie do wartości ok 2-3% pojemności. Następnie ustaw ładowanie dla 7 cel i prąd ładowania też z tego samego przedziału na ok 6 godzin.

  • @izerjozef2644
    @izerjozef2644 3 года назад +4

    Ładowarka wymaga nadzoru i obsługi oraz znajomości procesu ladowania. Mój 30 letni prostownik też, też używam multymetru i gestosciomierza, nie kupuję aku bez korków, chyba że taki jest w nowym samochodzie. Akumulator ładuje osoba a nie ładowarka.

    • @zwykyelektryk5781
      @zwykyelektryk5781 2 года назад +3

      Idąc tym tokiem myślenia, nie byli byśmy na tym etapie ewolucji, aut elektrycznych by nigdy nie było, nie wysłali byśmy nigdy nawet satelity w kosmos bo trzeba by było postawić człowieka który nadzoruje lądowanie akumulatorów.

  • @piotrek1009412
    @piotrek1009412 2 года назад +1

    Hej . Czy da się i jak , taka ładowarka naładować akumulator mocno rozładowany ?? Chodzi o 8ah 135A

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад

      Oczywiście. Program Pb6, prąd ładowania 0,8A.

  • @bg07657
    @bg07657 2 месяца назад +1

    A słyszał Pan o przebiciu?

  • @damikss1982
    @damikss1982 3 года назад +3

    Dzięki temu odratowałem dwa akumulatory spisane już na starty i leżące w kącie.Mam pytanie Panie Piotrze, czy wypadku akumulatorów AGM, można zostawić w nich wodę destylowaną, czy trzeba ja wylać po tym jak akumulator już udało się ożywić(po otwarciu przed ładowaniem oba były kompetentnie suche, wiec dolałem wody des.) Gdzieś wyczytałem, ze w AGM ma być sucho, bo maty są nasączone.Chyba, ze Akumulator AGM motocyklowy = akumulator bezobsługowy w samochodzie, wtedy pytania nie było.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +3

      Rozumiem, że przesadziłeś mocno z dolewaniem wody. Trudno będzie ją teraz wylać, na ile dasz radę to wylej ten naddatek żeby podczas ładowania nie "smarkał" ci elektrolitem. Testy z uzupełnianiem suchych cel w AGM pokazują, że lepszy rezultat daje uzupełnianie elektrolitem nie samą wodą destylowaną, ale skoro ożył to jest ok a maty i tak już nasiąkły wodą więc trudno będzie to zmienić.

    • @damikss1982
      @damikss1982 3 года назад +2

      @@piotrsch1976 dziękuję za odpowiedz .Wody dolałem tyle, aby tylko zakrywały płyty.Czyli mam rozumieć, ze teraz mogę spokojnie wylać ile się da.Bo co miała wsiąknąć w płyty to i tak wsiąkło?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +3

      @@damikss1982 Myślę, że tak. Wystarczyło wlać 1-2 strzykawki 25ml do każdej celi.

    • @damikss1982
      @damikss1982 3 года назад +2

      @@piotrsch1976 Jeszcze raz dziękuje.Myślalem ze przechyle aku do góry nogami i po prostu samo wyleci wszytko.Czyli jednak trochu tej wody destylowanej niech tam będzie, skoro nie szkodzi.

  • @tomaszpilarz3451
    @tomaszpilarz3451 3 года назад +2

    Czy mozna okreslic stan pelnego naladowania tylko na podstawie napiecia, jakie pokazuje ladowarka (lidla)? Przez pierwsze 6h naładowało mi do 12.8V (na wyswietlaczu akumulator naladowany), zostawiłem akumulator podlączony na kolejne 24h i dobilo do 14.2V, kiedy go odłączyć? Druga kwestia, czy załóżmy, jeśli dobije do tych 15V, jeśli go podłączę do auta, to czy nie spali mi instalacji elektrycznej?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +3

      Oj, napięcie podczas ładowania nie jest wyznacznikiem dobrze naładowanego akumulatora chyba, że napięcie jest w okolicach 16,8V a prąd ładowania spadł poniżej 2% pojemności akumulatora. Jest kilka sposobów detekcji pełnego akumulatora, ale na etapie, o którym piszesz ładowanie jest jeszcze daleko w polu. Dobrze naładowany akumulator po odstaniu 8 godzin po użyciu jak już go włożysz do samochodu i z nim pojeździsz powinien mieć napięcie spoczynkowe powyżej 12,7V. Poniżej 12,6 kwalifikuje się do ładowania. Najlepiej zmierzyć go rano przed uruchomieniem silnika. Zaraz po użyciu kluczyka spada trochę napięcie, ale jak odczekasz z 5 minut przy otwartej pokrywie silnika to mniej więcej będziesz miał dobry ogląd sytuacji. O ile nie zostawiasz ładowarki podpiętej do akumulatora wpiętego do instalacji samochodu to te 15V które masz z podpiętą ładowarką w ciągu kilkunastu sekund spadnie poniżej 14V, nie masz się czego obawiać.

    • @tomaszpilarz3451
      @tomaszpilarz3451 3 года назад +2

      @@piotrsch1976 Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz, pozdrawiam

  • @darekg9411
    @darekg9411 3 года назад +2

    Jak ładować zasilaczem laboratoryjnym?
    Efb bez korków Varta 70ah.
    Jakie napięcie końcowe ustawić i po jakim czasie przerwać?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      Opcji jest kilka, nie wiem jak mocny to zasilacz. Jeśli to w miarę nowy akumulator możesz testować ładowanie stałym napięciem, podziel się potem czy zadziałało i w jakim czasie. Ustawiasz napięcie 16V, prąd maksymalny 20%C i zostawiasz na 24 godziny. Druga metoda to ładowanie 2 etapowe ładujesz prądem maksymalnym do 14,4V i spadku prądu ładowania do 3%C, jak dojdzie do tego poziomu prądu to podnieś napięcie do 18V, prąd ustaw na 3%C i czekaj na efekty około 6-8 godzin, jeśli jest dostęp do elektrolitu to wiesz co robić jeśli nie ma to zakończ ładowanie jeśli 3 godziny z rzędu napięcie na aku nie rośnie.

    • @darekg9411
      @darekg9411 3 года назад +3

      @@piotrsch1976
      Zasilacz chińczyk max 5 A.
      Tak też zrobiłem dokładnie jak opisałeś teraz.
      Doszło do 16,8 i się nie podnosiło.
      Prąd nie malał.
      Został na poziomie 2 amper .
      Tak trwało kilka godzin bo mi trzeba było auto.
      Aku ma już prawie 5 lat.
      I jeździ na ładowaniu zwykłym 2 lata gdyż odłączyłem wtyczkę z bms i wydaje mi się że Aku lepiej tak odpala autofocus MK3 1,6 d
      € 16,90 8%OFF | XYS3580 DC DC Buck Boost Converter CC CV 0.6-36V 5A moduł zasilania regulowany regulowany zasilacz laboratoryjny zmienny
      a.aliexpress.com/_BUW8FR

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +4

      @@darekg9411 czyli z dużym prawdopodobieństwem masz dobrze naładowany akumulator

  • @mareklimanowski687
    @mareklimanowski687 Год назад +1

    A jak ładowac taki akumulator imaxemb6 jeśli nie ma dostępu do cel ?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  8 месяцев назад +1

      ustawić mu 7 cel i prąd ładowania jakiś mały np 0,5A i ładować bardzo powoli żeby nie odparować za dużo wody. Można też na raty z przerwami codziennie po kilka godzin.

  • @kornik7130
    @kornik7130 3 года назад +2

    Czy ta ładowarka Redox można ładować akumulator Centra Futura CA-CA?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +5

      Może naładować każdy akumulator dowolnego typu a szczególnie tak mało wymagający jak akumulator samochodowy ;-)

  • @hoocker93
    @hoocker93 Год назад +1

    Okej, przypuśćmy że mam Redoxa, ustawiam I=3%C, no i jak poznać kiedy jest naładowany? Siedzieć i obserwować napięcie i czekać aż osiągnie jakieś maksimum i zacznie opadać?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  Год назад +1

      Mierzyć gęstość elektrolitu, ma być 1,28. Jeśli nie ma korków to ładować 6 godzin od rozpoczęcia gazowania. Po skończonym ładowaniu pojeździć nim w samochodzie dzień czy dwa i potem zmierzyć rano przed opaleniem napięcie nie obciążonego akumulatora jakieś 5-10 minut po otwarciu. Ma być 12,8V, jeśli jest mniej niż 12,6V należy go jeszcze doładować.

  • @mawu7773
    @mawu7773 Год назад +1

    kurde mam aku 64 Ah samochodowy , ostatnio imaxem wlazło tam 7000mah ale dałem na 14.7, teraz dałem na 17v chyba i 2A, narazie jest 15.2V, taki akumulator jest w stanie sam sie wskrzesić ? wybuchnie przeładuje sie ? fajnie jakby do 35 Ah sie doładował ...

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  8 месяцев назад +1

      nie wybuchnie i się nie przeładuje jeśli nie przesadzisz z czasem ładowania. Max kilkanaście godzin takiego gazowania chyba że chcesz mu zrobić odsiarczanie to prąd ustaw 1,3A czyli 2%C

  • @Daniel8x8
    @Daniel8x8 2 года назад +1

    Również posiadam Redoxa i chciałbym doładować akumulator samochodowy na zimę, Akumulator ma 600A, 61Ah, Czyli rozumiem jak na filmie, ustawić 9 cel i prąd 1,8A (3%) ?
    Nadmienię że akumulator jest "zamknięty" bez dostępu do elektrolitu.
    Pozdrawiam

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  2 года назад +1

      Ustaw 7 cel też wystarczy bo tylko redox rusza przy ustawieniu na 9 cel cała reszta ładowarek ruszy pewnie tylko przy ustawieniu 7cel.

  • @marekcygan4330
    @marekcygan4330 3 года назад +2

    Ładowałem akumulator i coś padło w środku, prąd nie płynie tylko w tej funkcji, napięcie jest. Czy może ktoś wie co?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +3

      W środku czego coś padło? Napisz dokładniej o co chodzi bo nie rozumiem.

  • @krzysztofsady9783
    @krzysztofsady9783 5 месяцев назад +1

    Czy to jest akumulator Ca Ca ?

  • @mlikogito1954
    @mlikogito1954 3 года назад +1

    25:40 skąd bierze się taka gęstość? - czy na pewno z rozpuszczonego siarczanu, czy może ze ,,śmieci" wypłukanych z płyt zwiększonym napięciem ładowania. Proszę popatrzeć
    na ,,kolor" elektrolitu - jaka super klarowność. 😂

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +1

      Na starym paździochu robiłem test, nie sugeruj się tym...

  • @radosawkosberg3375
    @radosawkosberg3375 3 года назад +2

    Witam ponownie. Mam w tej chwili do testów ładowarkę SkyRC D100 V2. Podłączyłem wyjęty z auta akumulator 47Ah z napięciem 12,53 V. Nie wiem dlaczego, ale maksymalnie mogę ustawić 8 cel 16,00 V a jeżeli ustawię 9 cel jak u Ciebie w filmiku to po wystartowaniu pokazuje mi błąd i przestaje ładować. Co do natężenia ustawiłem 3% z 47Ah czyli 1,4A ale tu kolejna niespodzianka, ponieważ nie zaczyna ładować od poziomu 1,4A i spada tylko stale ładuje prądem na poziomie 0,15A. Jakie mogą być przyczyny tego stanu rzeczy?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      Nie ma potrzeby podnoszenia do takiej liczby cel. Wystarczy nawet 7. Podejrzewam, że ładowarka daje tak mały prąd bo ma bardziej zaawansowany program ładowania niż moja i uznaje, że ma do czynienia z głęboko rozładowanym akumulatorem i rozpoczyna ładowanie bardzo delikatnie. Celowo ustawiałem duża liczbę cel żeby pokazać, że końcowe napięcie ładowania nie ma znaczenia przy dobrze dobranym prądzie ładowania. Ustaw sobie 7 cel bo to gwarantuje górne napięcie na wystarczającym poziomie 17,15V i ładuj. Ten film kręciłem parę miesięcy temu. Teraz uwzględniam jeszcze pojemność rzeczywistą akumulatora, która maleje z czasem i w temperaturze pokojowej nie przekraczam napięcia 16,8V przyjętego jako górne napięcie do ładowania akumulatorów ołowiowych. Jeśli zamierzasz ładować w okolicach 0'C możesz pozwolić ładować się do napięcia ok 17,2V uwzględniając kompensację temperaturową.

    • @radosawkosberg3375
      @radosawkosberg3375 3 года назад +2

      @@piotrsch1976
      Dziękuję za odpowiedź. Możesz mieć rację z poziomem zaawansowania ładowarki. Wczoraj ładowałem wstępnie przez 6 godzin na 6ciu celach i napięcie zatrzymało się na 14,4V a nie tak jak u Ciebie na 14,7V. Tu przez godzinę ładowało zadanym prądem i spadło do 0,23A. Przez ten czas doładowała 1723 mAh. Następnie zmieniłem ustawienie na 8 cel i prąd 3% czyli 1,4A i tu przez 20 godzin ładowała od początku do końca ładowała prądem 0,15A co podniosło napięcie do 14,84V i wniosło ładunek 2864 mAh. Z tego co się od Ciebie dowiedziałem skuteczny prąd ładowania to min. 2% czyli 0,94 A co by znaczyło że to ładowanie nie wysyci akumulatora. Także sobie myślę że trzeba oddać SkyRC D100 i zakupić prezentowaną przez Ciebie starą dobrą REDOX Delta.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      @@radosawkosberg3375 ale dlaczego nie spróbujesz na ustawieniu dla 7miu cel jak pisałem wyżej. Wtedy ładowarka może ruszy tak jak chcesz. Jeśli chcesz wymieniać ładowarkę to wybrał bym ImaxB6, jest mocniejsza o 30W...

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      @@radosawkosberg3375 wg tego co piszesz o napięciu to dla 7 miu cel będziesz miał idealne napięcie końca ładowania 16,8V. To napięcie którego nie powinno się przekraczać ładując w temperaturze pokojowej. Zapewni ci warunki w których nawet przez przypadek nie ustawisz zbyt dużego prądu ładowania bo ładowarka Cię powstrzyma...

    • @radosawkosberg3375
      @radosawkosberg3375 3 года назад +2

      @@piotrsch1976
      Spróbuję po powrocie do domu 7 cel. Może się faktycznie uda. Jeżeli chodzi o IMAXA to ma takie oprogramowanie jak Redox, tzn. przy 6 celach ładuje to 16,7V? Która opcja IMAXA jest lepsza ta z wbudowanym zasilaczem, czy z zewnętrznym?

  • @remiczek83
    @remiczek83 3 года назад +2

    Czemu producenci ładowarek automatycznych czy tam z lidla czy jakieś volt nie podniosą napięcia ładowania żeby ten aku mógł tą gęstość uzyskać??

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      Z ostrożności. Nie chcą płacić odszkodowań za uszkodzenia elektroniki w samochodach podczas nie umiejętnego ładowania. Volt podnosi napięcie ale tylko w opcji Boost i tylko w jednej wersji ładowarki tego importera.

    • @bigjapko3139
      @bigjapko3139 3 года назад +2

      żeby niedzielny mechanik nie wygotował akumulatora czy nie spalił chałupy. One są projektowane z myślą o idiotoodporności.

  • @kanalKjedendwa
    @kanalKjedendwa 3 года назад +4

    Wgraj sobie inny soft do tej ładowarki. github.com/stawel/cheali-charger Będziesz mógł wtedy zrobić sobie dedykowane profile ładowania z podaniem napięcia docelowego na każdej celi akumulatora.

    • @kanalKjedendwa
      @kanalKjedendwa 3 года назад +4

      @@piotrsch1976 Do tej konkretnej ładowarki nie ma wsadu, więc raczej się nie da.

    • @TachoTron
      @TachoTron 3 года назад +2

      To są klony skyrc jeśli w środku jest Atmega to można wgrać

    • @TachoTron
      @TachoTron 3 года назад +3

      Świetnie wytłumaczone z tym wysycaniem zastanawiałem się nad kulonem a mam dwie imax skyrc jedna nawet orginal 😜 teraz będzie się działo !!!

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +4

      @@TachoTron kulony sie palą na potęge ludzie juz to przeklinają a sprzedawcy ktory sprowadzają je na własną rękę mają ciepło

    • @TachoTron
      @TachoTron 3 года назад +2

      @@piotrsch1976 zobacz czy masz w tym swoim procesor atmege jest pod wyświetlaczem mogę Ci ten chelichrger program wgrać i skalibrować
      Jest wiele lepszy od tego co masz ja w obu mam ten z github

  • @andrjooo
    @andrjooo 3 года назад +2

    Panie Piotrze, czy ładowarka IMAX B6 tez dała by rade? z tego co się dowiedziałem to parametry ma bardzo zbliżone do Redoxa.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +3

      Jak najbardziej, jest mocniejsza o 30W a więc pierwszy etap ładowania może przebiegać szybciej niż u mnie. Jedna uwaga, podczas wysycania pod napięciem powyżej 16V nie przekraczaj 16,8V. To górny zakres napięcia przyjętego do ładowania akumulatorów ołowiowych. Przekraczanie go oznacza, że nasz akumulator ma już niższą pojemność i prąd który ustawiliśmy jest zbyt wysoki i należy dostosawać go do aktualnej pojemności a trzymanie się zakresu napięć 15,5-16,8V i uzyskanie czasu wysycania do pełnej gęstości w ciągu 6-ciu godzin od napięcia 14,7V oznacza ładowanie prądem dobrze dobranym do pojemności ładowanego akumulatora. Powodzenia

    • @andrjooo
      @andrjooo 3 года назад +4

      @@piotrsch1976 Dzięki Wielkie ! ! Powiem szczerze i wprost: Masz Chłopie wiedzę jakiej może pozazdrościć Ci większość "expertow" od ładowania 😊

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      @@andrjooo Akumulatory tracą ok 10-15% pojemności z każdym rokiem użytkowania, po prostu tak mają. Należy wziąć to pod uwagę i adekwatnie do wieku akumulatora już na początku ładowania przyjąć do obliczeń wartość prądu liczoną od odpowiednio pomniejszonej pojemności ładowanego akumulatora.

    • @andrjooo
      @andrjooo 3 года назад +2

      @@piotrsch1976 No własnie, o tym też prawie nikt nie wspomina.
      Dzięki!

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +3

      @@andrjooo bo nie wielu ludzi o tym wie a jeszcze mniej o tym mówi 😉

  • @dawidktos8812
    @dawidktos8812 3 года назад +2

    Czyli jeśli mam 8V akumulatory o poj 150 ah, to ładowanie prądem 5A? A jakie ustawić napiecie czy tez nie ma znaczenia ?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      Co to znaczy masz akumulatory 8V? Tak głęboko rozładowane chcesz odratowywać czy o co kaman? Do 14,7V możesz ładować 15A powyżej ładuj 3,5%C czyli ok 5A. Zerkaj czasem na napięcie. Jeśli Twoja ładowarka dl 6 cel kończy ładowanie przy napięciu 14,4V do dla 7 cel bedziesz miał idealne 16,8V. Jeśli ładuje Ci do 14,7 do będzie 17,15 (to napięcie też dobre gdy ładujesz w temperaturze bliskiej 0 stopni). Jeśli w temperaturze pokojowej ładujesz to nie przekraczaj 16,8V. Po prostu obniż prąd jeśli napięcie wzrosło za bardzo i trzymaj się w okolicy 16,6V chyba że jak pisałem wyżej ładowarka nie przekroczy 16,8V . Ustaw sobie ładowanie dla 7miu cel żebyśmy uniknęli dodatkowej dyskusji jak ładowarka Ci nie ruszy na 8śmiu ;-)

  • @franksinatra6487
    @franksinatra6487 4 года назад +6

    Czyli mamy dość tania ładowarkę uniwersalną która robi gęstość elektrolitu :)

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  4 года назад +4

      Ale myślę że trzeba rozszerzyć Twój komentarz. Każda ładowarka modelarska zrobi nam gęstość ;-)

    • @franksinatra6487
      @franksinatra6487 4 года назад +2

      @@piotrsch1976 chodzi mi o to, że ta z Lidla za podobną cenę nie zrobi nam gęstości.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  4 года назад +2

      @@franksinatra6487 no nie, lidlowska jest tylko do AGM

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +1

      Trzeba by dopowiedzieć, że lidlowska ładowarka nadaje się również do podładowanian kwasiaka, ale po uprzednim zrobieniu gęstości. Nie jest konieczne ładownie zawsze do wysokich napięć. Jeśli ubytek pojemności w akumulatorze jest niewielki to wystarczy ładowanie do napiecia 14,4V dowolną, tanią ładowarką. Należy utrzymywać gęstość 1,28g/cm3, ale przy małym ubytku ładunku nie spada tak od razu.

    • @franksinatra6487
      @franksinatra6487 3 года назад +3

      @@piotrsch1976 ja właśnie tak robię, pokonuje autem często bardzo krótkie dystanse i ok 4 razy do roku traktuje go prostownikiem a jak mam wolną chwilę to staram się co 2/3 tygodnie podłączyć ładowarkę ultimate speed 3.8a z lidla żeby go podładować. Akumulator marki fiamm.

  • @dawidktos8812
    @dawidktos8812 3 года назад +2

    Chodzi o to że te akumulatory to 8V są o pojemności 150ah. Nie 12V ani 6V . Tylko 8V są. I są to chińskie bo takie mam je w aucie elektrycznym. Widzę jak można je zregenerować . Więc chciałbym się popytać ciebie.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +1

      Pytaj, ale najpierw powiedz jaki to rodzaj akumulatora bo pewnie coś z litowych.

    • @dawidktos8812
      @dawidktos8812 3 года назад +1

      @@piotrsch1976 to trakcyjne kwasowe

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      @@dawidktos8812 jeśli chcesz to odezwij sie na messenger albo znajdz Akutronik na fejsbooku. Do tak dużych akumulatorów kup mocniejszą ładowarkę choćby iMaxB6 da wyższy prąd ładowania a liczbę cel ustawisz jaką chcesz do ładowania tych akumulatorów.

  • @wmk166
    @wmk166 3 года назад +1

    Ja daje 1.3A i powoli wskazuję na 16.2V jak dam 1.1A to nie przekracza 16V. Nie daje wiecej niż 1.3A

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +3

      Wedle życzeń, ale prąd dobiera się do pojemności, napięcie 16,2 to wartość czysto teoretyczna dla nowych akumulatorów. Jeśli masz czym i ładujesz nowy akumulator to możesz spróbować ładowania w taki sposób, że ustawiasz na sztywno 15V i zostawiasz aż prąd spadnie do bardzo niskiej wartości, ok 1%C po ok 6 godzinach od przekroczenia 14,5V i po takim ładowaniu gęstość będzie już bliska poprawnej. Dopiero wtedy ustaw prąd wysycania na ok 1,5A i tak w ciągu 2-3 godzin akumulator powinien teoretycznie zostać w pełni wysycony w możliwie najbardziej delikatny sposób.

    • @wmk166
      @wmk166 3 года назад +1

      @@piotrsch1976 Mój aku ma 7 lat i już powoli robi papa a do ladowania mam imaxa b6 i Lidla. Jaki zalecasz ladowanie w takim przypadku?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +1

      @@wmk166 Po prostu uwzględnij utratę pojemności i ładuj połową wartości prądu z etykiety...

  • @radosawkosberg3375
    @radosawkosberg3375 3 года назад +2

    Dzień dobry. Proszę o informację jak można przerobić w Redoxie przewody do ładowania akumulatora samochodowego. Chodzi mi o wielkość zacisków - krokodylków. Może można kupić gotowe zestawy? Proszę o ewentualne linki.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      Proponuję się zaopatrzeć w kilka zestawów złącz XT60, bardzo dobrej jakości zabezpieczone przed odwrotnym podłączeniem złącza wysokoprądowe. Drugą rzeczą to porządne przewody 2mm2 silikonowe w każdym sklepie modelarskim, do tego osobno kup krokodylki. Gniazdo na stałe najlepiej zamontować w ładowarce. I masz zestaw młodego ładowacza ;-)

    • @radosawkosberg3375
      @radosawkosberg3375 3 года назад +2

      @@piotrsch1976 Dziękuję za szybką odpowiedź. Nie ukrywam, że w tym temacie jestem na razie laikiem, dlatego liczę na kilka podpowiedzi. Co mam rozumieć przez montaż gniazda na stałe? Jeżeli to możliwe proszę o jakieś linki do wymienionych złączek, gniazd i przewodów, żebym wiedział o czym rozmawiamy i czego mam szukać. Z góry dziękuję.

    • @radosawkosberg3375
      @radosawkosberg3375 3 года назад +2

      Czy mogę prosić o zdjęcia Twojego rozwiązania tego połączenia?Chodzi mi o odcinek między ładowarką, a akumulatorem? Jaki przekrój mają wtyki które wchodzą w gniazda OUTPUT, bo oglądając film, rozumiem że z tamtych gniazd wychodzi ładowanie na akumulator... A co do napięcia pracy tej ładowarki, to na aukcji znalazłem że jest to 11,0 do 15,0V jak to rozumieć? Czy to max przy 6ciu celach bo u Ciebie prezentowałeś napięcie 18,00V?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      @@radosawkosberg3375 no nie ma sprawy ale specjalnie podałem dokładny typ żebyś łatwo odnalazł google albo aukcje, najtaniej chińskie. Na stałe w sensie zeby nie mylić biegunów robisz dwa otwory w obudowie, dolutowujesz kable wewnątrz i wypuszczasz tylko gniazdo z dobrze zaizolowanymi złączami. Jak chcesz pogadać to znajdź mnie na facebooku/messenger ale wszystkie rzeczy o których piszę sam szybko znajdziesz przeglądając ofertę lub dzwoniąc do dowolnego sklepu modelarskiego których są dziesiątki do znalezienia w internecie. Chcąc cokolwiek majterkować trzeba niestety włożyć trochę własnego wysiłku w poszukiwania...

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      @@radosawkosberg3375 fabrycznie w tej ładowarce to zwykłe wtyczki bananowe. Razem z ładowarką dostaniesz komplet kabli razemz wtyczkami a przedłużke do ładowania akumulatora polutukesz z czegokolwiek. To nie jest problem. Najpierw zamów a potem zobaczysz co masz. Imax da rade. Kup i odezwij sie na mesengerze to pogadamy. Jak mam ci wysłać zdjęcia?

  • @TheBadyliszek1
    @TheBadyliszek1 3 года назад +2

    Do czego masz połączoną ładowarkę M8? Na Ali sprzedają za ponad 200 zl model M8 bez dobrego zasilacza, a to lipa, Zasilacz 360-400w to tez ponad 100 zl ☹

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      HP 230W na aledrogo, 20zeta ;-)

    • @TheBadyliszek1
      @TheBadyliszek1 3 года назад

      @@piotrsch1976 trochę taki słabawy jak do 400 watowej ładowarki 😉

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +4

      @@TheBadyliszek1 To jest wręcz idealny zasilacz do tej ładowarki. Moja ładowarka ma moc 300W przy maksymalnym napięciu 20V i Imax=15A dostępnym dla tej ładowarki, 400W ma nowsza wersja. Dla mnie napięcie użytkowe przy prądzie maksymalnym nie przekracza 15V. Jeśli znasz wzory to obliczysz sobie, że 230W i prąd 15A pozwoli nam na maksymalne napięcie przy którym osiągniemy te moc 15,3V. Biorąc pod uwagę powyższe dane twierdzę że na tym zasilaczu ta ładowarka w moim warsztacie rozwija skrzydła. ;-)

    • @TheBadyliszek1
      @TheBadyliszek1 3 года назад

      @@piotrsch1976 Podaj proszę modell albo linka bo nie mogę znaleźć 15A w podobnych pieniądzach ☹

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +1

      @@TheBadyliszek1No niestety, cena poszła w górę, ktoś dostrzegł zalety tego sprzętu. Nie sugeruj się prądem maksymalnym podanym w parametrach ładowarki HP. Policz prąd z mocy przy potrzebnym Ci napięciu. Moja ładowarka ma 300W nie 400. Przy mocy 230W i 15A prądu maksymalnego M8 dostaniesz maksymalnie 15,3V myślę że Ci wystarczy allegro.pl/oferta/oryginalny-zasilacz-hp-230w-19-5v-11-8a-7-4-5-0-mm-9628053412

  • @alchemik2010
    @alchemik2010 2 года назад

    Tyle ładowarek i tyle zmarnowanego czasu i prądu, a wystarczy prostownik laboratoryjny i wszystko inne można wyrzucić do kosza.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 2 года назад +1

      Niekoniecznie. Warto też mieć nieskomplikowany prostownik jednopołówkowy do ewentualnego odsiarczania.

  • @mlikogito1954
    @mlikogito1954 3 года назад

    Zabawa w ładowanie nie dająca żadnej fachowej wiedzy!!! Szkoda.😞

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +1

      Bo mówią że mądrej głowie wystarczy w pół słowie. Szkoła oducza myślenia a to takie przyjemne, ciągłe łamigłówki i ich rozwiązywanie ;-)

    • @mlikogito1954
      @mlikogito1954 3 года назад +1

      @@piotrsch1976 racja, i mimo wszystko, każda zabawa ma swoje walory poznawcze! 😋