#9 Prostownik Elsin 6A + przetwornica step up czyli przyspieszamy ładowanie.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 ноя 2020
  • Pokazuję jak używać stosunkowo taniego, budżetowego sprzętu by skutecznie naładować akumulator samochodowy AGM i z elektrolitem płynnym.
    #Wskazówki dotyczące ładowania akumulatorów samochodowych i zakupu nowego akumulatora
    #Ładowanie akumulatora kwasowo-ołowiowego z elektrolitem płynnym
    1.Ładowanie jednostopniowe - najczęściej stosowane.
    Polega na ładowaniu prostownikiem stałą wartością prądu 0,1C do uzyskania oznak pełnego naładowania - jeśli gęstość mierzona przez 3 kolejne godziny w odstępach 1 godzinnych nie rośnie i/lub osiągnęła 1,28 g/cm3. W akumulatorach, w których nie ma dostępu do elektrolitu można stan pełnego naładowania rozpoznać po trzech kolejnych pomiarach napięcia w odstępach jednogodzinnych. Gdy napięcie nie rośnie akumulator jest pełny.
    2.Ładowanie dwustopniowe - najbardziej zalecane z uwagi na trwałość akumulatorów.
    Polega na ładowaniu akumulatora w pierwszej fazie stałą wartością prądu 0,1C do wystąpienia stanu gazowania elektrolitu, a następnie po kilkugodzinnej przerwie (2 stopień) ładowaniu prądem 0,05C czyli 5% do uzyskania oznak pełnego naładowania lub 1,28 g/cm3. Podobnie jak w ładowaniu jednostopniowym rozpoznanie pełnego naładowania można przeprowadzić pomiarami gęstości elektrolitu w odstępach czasu jak również napięcia na klemach.
    Skrótowe zasady ładowania akumulatora z elektrolitem płynnym
    I. ŁADOWANIE WSTĘPNE do 15 V - prądy 10 - 30% C
    II. ŁADOWANIE WYSYCAJĄCE powyżej 15 V - prądy 2 - 5% C
    Przyjęte wyżej napięcia ładowania mają służyć TYLKO i wyłącznie
    UŁATWIENIU ZAPAMIĘTANIA W/W WARTOŚCI.
    Jeśli gęstość nie rośnie przerywamy ładowanie.
    W akumulatorach, w których nie ma dostępu do elektrolitu:
    - posługujemy się woltomierzem - multimetrem
    Jeśli napięcie nie rośnie przez kolejne 3 godziny przerywamy ładowanie.
    #Ładowanie Akumulatora AGM
    Ważne:
    Napięcie końca ładowania 14,5V-14,9V prąd do 0,3C (30%C)
    1. Ładowanie zasadnicze - po głębokich rozładowaniach.
    • - Prąd ładowania maksymalnie do 0,3C czyli 30% pojemności.
    • - Koniec ładowania, gdy spadnie do około 1,5-2,5A zależnie od pojemności akumulatora.
    • Zwykły PROSTOWNIK NADAJE się do ładowania tego typu akumulatora tylko pod nadzorem.
    2. Ładowanie wysycające - do napięcia 15,6V przy malejącym prądzie ograniczonym do 5% pojemności przez 2 godziny do 100% pojemności.
    IDZIEMY NA ZAKUPY CZYLI KUPUJEMY NOWY AKUMULATOR
    Co sprawdzić podczas zakupu czyli jak nie dać się oszukać?
    Na zakupy idziemy z :
    - multimetrem cyfrowym lub
    - miernikiem parametrów elektrycznych akumulatora.
    - wagą łazienkową, sprężynową lub wiedzą jaką markę wybrać
    Parametry do sprawdzenia:
    1. Napięcie spoczynkowe 12,55 - 12,88V
    2. Waga - im więcej tym lepiej
    3. Ogólną sprawność akumulatora (prąd rozruchowy, SOH - sprawność, SOC - poziom naładowania) - pomiar przeprowadzamy profesjonalnym lub posiadanym przez siebie miernikiem.
    Napięcie na zaciskach - między 12,55V-12,8 V
    Jeśli ma mniej niż 12,55V odrzucamy jako leżak magazynowy. Ma początki zasiarczenia, zmniejszoną pojemność i zdolność rozruchową na starcie - również krótsze życie w dobrym stanie.
    Świadomy zakup akumulatora z niskim napięciem może być uzasadniony odpowiednio niższą ceną. Akumulator taki powinien jednak być dokładniej sprawdzony, przetestowany i koniecznie przed użyciem odpowiednio naładowany.
    Waga akumulatora w danej pojemności różnych producentów.
    - wybieramy najcięższy. Różnice w wadze akumulatorów do 100Ah dochodzą do 10kg !!!
    W niektórych dobrych sklepach sprzedawcy mają wagę jeśli nie to waga łazienkowa lub sprężynowa musi wystarczyć albo bazujemy na informacjach z Internetu.
    Prosimy o pomiar testerem Midtronik lub podobnym w celu weryfikacji parametrów i odrzuceniu ewentualnie wybrakowanej sztuki. Wybór końcowy można zweryfikować dodatkowo opornicą - o ile sprzedawca na to pozwoli.
    - Akumulator zdjęty z półki sklepowej zwykle nie osiąga deklarowanych parametrów prądu rozruchowego, wartości odczytane są lekko niższe od deklarowanych przez producenta, gdyż nie są idealnie naładowane. Przed użyciem warto o nie odpowiednio zadbać, przygotować. Odwdzięczą się dłuższym życiem.
    Akumulator autora tekstu Banner 72Ah 700A EN miał w sklepie 649A, po wysyceniu 6 godzin 670A a tygodniu w samochodzie 820A EN !!!
    Ważne przy zakupie akumulatora:
    • Nowy akumulator fabrycznie posiada ok. 80% ładunku i należy go wysycać wg wskazówek zamieszonych powyżej. Im dłużej leży na półce tym dostępna pojemność jest niższa.
  • НаукаНаука

Комментарии • 53

  • @marcinl4010
    @marcinl4010 3 года назад +4

    Jak zwykle fajna inspiracja, czekamy na wiecej!

  • @marekw.3811
    @marekw.3811 3 года назад +4

    Super odcinek:-)
    Mam identycznego Elsin-a kupionego 15-20 lat temu. Raz pożyczony znajomemu wiec po przejsciach-obudowa trzyma się na "trytytkach",zielona dioda nie świeci,trafo kilka razy lutowane styki a amperomierz czasem bzyczy jak sierści ale....ładuje nadal i robi swoje:-)
    Super,że pokazujące nie tylko nowe ale też sprzęt,który tak naprawdę ma większość z nas.

    • @marekw.3811
      @marekw.3811 3 года назад +2

      Bzyczy jak swierszcz
      Słownik Google przesądza z nadgorliwoscia

  • @krzysztofdercz1840
    @krzysztofdercz1840 3 года назад +3

    Dobry film. Pozdrawiam

  • @5Dale65
    @5Dale65 Год назад +1

    Mam taki chyba jeszcze z lat 80. Mój daje maksymalnie 15V i 0,4A, zapewne kiedyś dawał 14,4V ale że tam jest zwykłe trafo sieciowe to po podniesieniu napięcia z 220V do 230V wzrosło też napięcie i zarazem prąd ładowania. Swoją drogą parametry takiego prostownika można też zmieniać poprzez podnoszenie mu napięcia na wejściu np. autotransformatorem. Do 250V powinien wytrzymać, a wtedy chyba zrobi ponad 16V bez problemu.

  • @zugii
    @zugii 3 года назад +4

    DOBRA ROBOTA NIE TYLKO TEGO URZĄDZENIA ALE WILE INNYCH :) POZRAWIAM !!!

  • @mateomateo-dh5ue
    @mateomateo-dh5ue 3 года назад +3

    Ciekawy patent

  • @inspektorelektron
    @inspektorelektron 3 года назад +5

    Dobry patent :). Ja myślę, że można by w automacie wykorzystać pełne możliwości takiego zestawu. Po prostu normalne wyjście z mostka prostowniczego podpiąć przez diodę na wyjście kabla plusowego prostownika. Do tego sprzed diody pobrać prąd na przetwornicę i z wyjścia przetwornicy ponownie się wpiąć za tą diodę. Chodzi tylko o to aby nie zewrzeć sobie wejścia z wyjściem. Dopóki napięcie ładowania na akumulatorze będzie dość niskie to prąd ładujący będzie pobierany równolegle z transformatora i przetwornicy. Jak napięcie wzrośnie to z transformatora już nie da rady płynąć tylko zostanie ten z przetwornicy, z wyższego punktu napięcia.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      Super pomysł!

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron 3 года назад +1

      @@piotrsch1976 Fajnie, przy okazji sprawdź jak się to zachowa w praktyce.

    • @mateomateo-dh5ue
      @mateomateo-dh5ue 3 года назад +1

      Pomysł też bardzo ciekawy z tą równoległa praca przetwornicy i trafa.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +1

      @@inspektorelektron zostawiłem ten zestaw na jakąś godzinę podpiętą do aku i nic nie wybuchło więc myślę że może dać radę. Tak wogóle to jest moduł ładujący. W lewym dolnym rogu ma diody wskazujące stan pracy. Power, full i CC...

    • @lapilibra4672
      @lapilibra4672 3 года назад +1

      Oj, ignoranci, przetwornica to nie bateryjka z żarówką. Pomysł połączenia równolegle z prostownikiem skończy się uszkodzeniem przetwornicy. Prąd ładowania płynie przez rezystor pomiarowy na masie układu. Większy spali rezystor. Przy mniejszych prądach przetwornica będzie chciała za wszelką cenę utrzymać ustawione napięcie i zacznie wariować bo nie będzie wiedziała co się dzieje i skąd jest napięcie na wyjściu. Zamiast bezsensownie kombinować, wystarczy sama przetwornica, 8-9A max bo słabe trafo i tak więcej nie da. Lepszym rozwiązaniem jest podniesienie napięcia przez dowinięcie kilku (5-10) zwojów do uzwojenia wtórnego transformatora, sprawdzenie prostownika bo Elsin czasem obniżał napięcie diodami w szeregu ew. wymiana diod na Schottky.

  • @janjanuszczak105
    @janjanuszczak105 3 года назад +3

    Zrzut napięcia do bezpiecznego ( 13,75 - 14, 17 ) V uzyskiwałem przez szeregowe wpięcia diód krzemowych 5A BYP 680 ( R -takich miałem dużo ) pomiędzy stopniami przełącznika głośnikowego. Każda zrzucała ok 0.7 V. Prostowniki robiłem z transformatorów bezpieczeństwa 150 VA i podobnych mniejszej mocy. Wykorzystywałem głównie mostki prostownicze alternatorów, ale i własne rozwiązania. Teraz wszystko jest gotowe.

    • @janjanuszczak105
      @janjanuszczak105 3 года назад +2

      @@romanjanicki6601 Syn wywiózł wszystko co miałem do punktu demontażu AGD i nawet nie pytał, czy można. .. .Kupowałem różne ładowarki, a ostatnio : -->>
      1.) www.smd-led.pl/inteligentna-ladowarka-akumulatorowa-mw-sc6b-34783
      2.) www.smd-led.pl/inteligentna-ladowarka-akumulatorowa-mw-sc8e-40371
      Opis działania poniżej
      ruclips.net/video/eyEksM8FZgY/видео.html ** ( ! ) ** BASS-polski odpowiednik za 129 zł dostępny na Allegro -->>
      3.) allegro.pl/oferta/prostownik-elektroniczny-ladowarka-12-24v-gel-agm-10110586923?ev_adgr=Wyposa%C5%BCenie+i+akcesoria+samochodowe+-+Prostowniki+i+kable+rozruchowe&gclid=CjwKCAjwr_uCBhAFEiwAX8YJgSBqsb8EqYZcngAfVT2t9-4bDGPduCkBE4wbt9uHjJLP5eT8uzkVPRoCS3gQAvD_BwE ** ( ! ) Podobny Car Commerce za 135 zł
      4.) allegro.pl/oferta/prostownik-cyfrowy-ladowarka-12v-24v-inteligentny-9964000589?ev_adgr=Narz%C4%99dzia+i+sprz%C4%99t+warsztatowy+-+Blacharstwo+i+lakiernictwo&gclid=CjwKCAjwr_uCBhAFEiwAX8YJgX8QbIKMn2o-HbZJHSODGcwZbpPedSzxoHm-THr4X4fJdfggv5bw8hoC-FsQAvD_BwE

    • @janjanuszczak105
      @janjanuszczak105 3 года назад +3

      @@romanjanicki6601: Miło mi. Trzeba się wspierać informacją, wiedzą i doświadczeniem, także przetartymi ścieżkami. Pozdrawiam

    • @janjanuszczak105
      @janjanuszczak105 3 года назад +2

      Wiele lat temu ( 8 - 10) sfinansowałem Synowi Polską inteligentną ładowarkę. ZP3. AGM ŻEL 12 V. 10 A z funkcją zasilacza 12 V - wych odbiorników, np. lodówki biwakowej. Ją już nowsze
      allegro.pl/oferta/12a-12v-ladowarka-akumulator-zelowy-prostownik-agm-10432497195

    • @janjanuszczak105
      @janjanuszczak105 3 года назад +2

      @@romanjanicki6601 To są uniwersalne ładowarki. Ładowaliśmy główne ,,kwasiaki". Synowi ładowarka ZP3 AGM GEL 12 V 10 A służy, jako zasilacz lodówki na campingu. / ... Czasem zaglądam do Facebooka /.

    • @janjanuszczak105
      @janjanuszczak105 3 года назад +2

      @@romanjanicki6601 Syn ma w Hondzie żelowy. Te ładowarki same wykrywają rodzaj akumulatora: kwasowy, AGM, czy GEL. / Syn ma mi dosłać foto ZP3 i jej instrukcję, to doślę /.

  • @robasjusi
    @robasjusi 3 года назад +3

    👍👍👍👍👍🔋

  • @talipskilipa1310
    @talipskilipa1310 2 года назад

    Co to za elektroniczny wskaźnik prądu napięcia nad prostownikiem?? Są dołączone do niego jakieś dodatkowe elementy

  • @gwalcicielmuminkow
    @gwalcicielmuminkow 2 года назад

    Można coś takiego zastosować z ładowarką z lidla?

  • @rafasmolen138
    @rafasmolen138 3 года назад +2

    Witam panie Piotrze
    mam pytanie czy miał pan porównanie areometr droższy np banner/wurth vs tani marketowy? Jaki warto kupić do sporadycznego zastosowania
    Pozdrawiam Rafał

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +2

      Ja kupiłem w castoramie i nie narzekam, miał ten plastikowy pierścionek zapobiegający przylepianiu się pływaka do ścianek rurki, ale skala była dość nie czytelna i pływak jest z drugiego taniego aerometru ze sklepu motoryzacyjnego...

    • @hobbysta3376
      @hobbysta3376 3 года назад +1

      @@piotrsch1976 taki pierścionek do aerometru od czego można by założyć, bo klei mi trochę pływak do ścianek,

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +1

      @@hobbysta3376 nie mam pojęcia...

  • @revision373
    @revision373 3 года назад +3

    Cena prostowniczka 100 zł... Warto pomyśleć. Świetny materiał.
    A w tym filmie
    ruclips.net/video/M7TH3yR8ZEY/видео.html
    omówiony jest STEFPOL EST W300 12V 4A za 80 zł.

  • @TzOk
    @TzOk 3 года назад +4

    Banner już zmienił zdanie... w nowych instrukcjach piszą, że max. napięcie ładowania to 14,8 V.

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +1

      To juz chyba kolejny raz je zmienił. Wiosną pisali o 16.8, w wakacje 16V przez 24 godziny a teraz 14,8? No spoko czyli zeby im troche życie skrócić bo za dużo aku na pierwszy montaż po pierwszym lockdownie poszło do sklepów i są stratni...

    • @pablox11NEW
      @pablox11NEW 3 года назад +1

      baner pisze i to i to ale zależy co chcemy osiągnąć.

  • @rreekkddaa
    @rreekkddaa Год назад

    Szukam plytki drukowanej z takiego prostownika, w moim się scieszki popaliły bardzo.

  • @spontan22
    @spontan22 2 года назад

    Mam pytanie: czy jesli połączę 21 ogniw 18650 równolegle i zastosuje przetwornice step up ustawioną na ok 14V-16V to czy mogę czym takim w razie czego podładować (nie odpalać) padnięty akumulator samochodowy? Czy coś się stanie ogniową lub przetwornicy?

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  2 года назад

      Równolegle wszystkie będziesz miał niskie napięcie i przetwornica tego nie wytrzyma, bardzo będzie się grzała. Lepiej połącz je częściowo równolegle i częściowo szeregowo tak by uzyskać napięcie najbardziej zbliżone do ok 14-15V. Będziesz miał minimalne straty na konwersji napięcia a ładunek pozostanie przekazany taki sam czy raczej większy bo z dużo mniejszymi stratami na ciepło.

  • @wojtekernest7040
    @wojtekernest7040 3 года назад +4

    Oryginalny Elsim daje impulsy 10,5 - 17,5 V polecam film z wynikami na oscyloskopie i woltomierzem z pomiarem RMS. ruclips.net/video/vPRyazMv_24/видео.html

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 3 года назад +2

      Tylko Piotrowi zależało na większym prądzie w końcowej fazie, aby ładowanie było bardziej efektywne.
      Tutaj widać:
      ruclips.net/video/eqBK3VtoKt8/видео.html
      że dobił nawet do 20V na przetwornicy, gdzie akumulator stawił opór na 17,1V.

    • @wojtekernest7040
      @wojtekernest7040 3 года назад +2

      @@Tab7.6.Tab7.6 Tak, efekt jest i to mi się podoba. Zwracam tylko uwagę ze na wejsciu są impulsy, a więc srednie napięcie wejsciowe jest mniejsze, czyli wtedy idzię z niego wiekszy prąd aby utrzymać moc wyjsciową. Tylko dlatego to dziala bo przetwornica stabilizuje napięcie wyjsciowe mimo wachań napiecia wejsciowego. Wg mnie ładować oryginalną metodą a wysycanie poprzez pomysł Piotra. Mam tę ladowarkę , leżała w kącie ze 20 lat no pewnie będzie jako rezerwowowa znów uzywana :-)

    • @piotrsch1976
      @piotrsch1976  3 года назад +1

      Widzieliście ile Elsin produkuje wersji swoich prostowników? To na pewno nie ta wersja z generatorem na wyjściu ;-)

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 3 года назад +2

      @@wojtekernest7040 Znaczy, stabilizacja czy też wygładzenie jest osiągnięte kondensatorem, natomiast przetwornica jest typu step up, czyli umożliwia podniesienie napięcia wyjściowego ponad oryginalne parametry prostownika. Zamiast 50Hz przetwornica daje 180kHz.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 3 года назад +2

      @@piotrsch1976 Myślę, że dużo zyskały wersje robione jeszcze na 220V 😉