Bílkoviny ve stravě s Jakubem Přibylem I Trime Podcast #29

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 22 дек 2024

Комментарии • 53

  • @sydloch178
    @sydloch178 Год назад +14

    Děkuji vám, že jste mi konečně v 45 letech umožnili pochopit mnohé (sežral jsem všechny díly), nyní přichází ta horší část- řídit se podle toho :-). Pánové hodně štěstí, dělíte skvělou osvětu, díky za ni.

    • @mytrime
      @mytrime  Год назад +2

      Děkujeme!

    • @SecondOne-b1i
      @SecondOne-b1i 11 месяцев назад

      ja ( taky v 45)
      k necemu jako tohle dopracoval samo pokusy s jidlem
      a ted se snazim najit terminiliogii
      a nazvY

  • @legoscha1612
    @legoscha1612 Год назад +3

    Výborné informace! Podnět bych měla pro jídelníček ženy v menopauze, bez významnějších stravovacích omezení, zdravých pohybových návyků. I když přiznávám, ze zvědavosti jsem se zavěsila na naší třešeň a po 1:10 jsem uzrála a odpadla 😅Díky a krásné dny🍀

    • @mytrime
      @mytrime  Год назад +4

      Dobrý den, děkujeme za zpětnou vazbu a rádi do dalšího dílu zapracujeme.

  • @zuzanabruhova6310
    @zuzanabruhova6310 Год назад +7

    Díky za super díl, informace jsem ve větší míře znala, ale tohle bylo řečeno celistvě a v kontextu tak nejvíc, jak 70minut umožňuje. 👍🏼
    Díky za to, co děláte. 👏

  • @jirilacina3730
    @jirilacina3730 Год назад +4

    Moc díky za super podcast! Spousta skvělých informací.
    Můj postoj: Na bílkoviny jsem vždycky dbal. Kondičně cvičím, nějak se hýbu, takže... Na druhou stranu, kdy jsem poslouchal babičku, jak ještě v 50-60' letech jedli brambory, zelí, brambory, zelí 5-6x týdně a v neděli slavnostně maso - přičemž zjevně nijak zásadně nestrádali a můj táta i jeho bráchové netrpěli žádným deficitem svaloviny - tak si říkám, jestli to s těmi X gramy na kg tělesné váhy nepřeháníme. Totéž Emil Zátopek, extrémní tréninkové dávky a v jídle byl skoro vegeterián. A ne, luštěniny, sóju ani makadamové ořechy v té době skoro nejedli. Zase ty brambory, zelí... Adam Raw v tomto směru vyslovil podobnou myšlenku, za příklad dával kojence, který roste před očima na cca 1 gramu bílkoviny na kg tělesné váhy (podíl v mateřském mléce). Samozřejmě, hormony, extrémně vysoký růsťák v tomhle věku, ale těch pár gramů bílkovin denně mu opravdu stačí,; není to tak málo k tomu, aby to nějak blokovalo růst. V 50ti si tak najednou kladu otázku: Nepřeháníme to?
    Jsem moc zvědav na další díly o makroživinách. Hlavně u tuků bych se zaměřil na délku řetězce, průnik do buněk (každá mastná kyselina to má jinak), Kuba občas varuje před nasycenými tuky (proč? na carnivore nikdo neumírá, naopak těm lidem se daří dobře), vztah vysokých triglyceridů v krvi a inzulinové rezistence... těším se.

    • @mytrime
      @mytrime  Год назад +2

      @mytrime
      před 0 sekundami
      Děkujeme za zpětnou vazbu, do dalšího dílu zapracujeme 📝

    • @mytrime
      @mytrime  Год назад +1

      Dobrý den, pane Lacino, v naší nové epizodě #31 Trime podcastu ruclips.net/video/yJEfsXx3GaI/видео.html se tomuto tématu věnujeme. Děkujeme!

  • @jitkakytka1620
    @jitkakytka1620 Год назад +2

    Super díl 😊

  • @danahradecka3575
    @danahradecka3575 Год назад

    Super!!!!

  • @TonyCpk
    @TonyCpk Год назад

    Super podcast, dekuji :)

  • @vladimirmodr8253
    @vladimirmodr8253 Год назад +2

    Jsem 28 r.vegetarián a dnes už vegan a vůbec nepřemýšlím ,o nějakých bílkovinách a vím moc dobře,že to co jím ,mě pro život určitě,bohatě stačí.Mám 71 r.a cítím se na 20 ajsem zdráv,i celá má rozvětvená rodina.Všichni,co jedí maso ,mléko,tak časem to poznají na sobě,jak se mýlili.Jezdím na kole ,procházky se psem,trochu cvičím ,odpočívám a mám různé koníčky.A díky Bohu,jsem zdravý,bez jediného léku.

    • @mytrime
      @mytrime  Год назад

      Děkujeme za komentář i zpětnou vazbu.

    • @janekkulow4108
      @janekkulow4108 2 месяца назад

      Znáte ten vtip o tom, jak poznáte vegana? 😄

  • @andymulle
    @andymulle Год назад +1

    👏 Naprosto výborný rozhovor s bohatě nadupanými informacemi z velmi podrobného úhlu pohledu. 👍😉 Doufám, že budou i další díly na další dvě makroziviny (tuky a sacharidy) 🙏😉. JP a jeho podcasty jak na Trime, tak i jinde jsou vždy plnohodnotné s informacemi, které jinde člověk nenajde a neuslyší. Děkuji Vám pánové za práci. 👏 Přejdu k dotazům, tak budu ráda, pokud budou někdy případně zahrnuté do dalších videí :)).
    1. Moc ráda bych se zeptala, jestli je vždycky potřeba, aby se bílkoviny rostlinného původu v každém jídle kombinovali, aby vytvořily plnohodnotnou strukturu - např. luštěnina + obilovina, nebo stačí, že to je v rámci celého dne? Hodně se právě toto diskutuje mezi výživovými poradci, že to je jedno, že není třeba v každém jídle toto řešit, když je to v rámci celodenního jídelníčku ale splněno.
    + Rovnou pak i to téma předávkování. Já sama osobně, ačkoliv jsem drobná a malá žena, tak nemám vůbec potíž sníst poměrně velké množství bílkovin a to ani živočišných, tak rostlinných (porce masa apod..) suma mi dá za den - klidně nad 3,5g , ale nemám nějaké negativní následky jako právě plynatost, nadýmání ani mi není vůbec těžko, ba naopak je mi po nich dobře. Jakmile jsem je však snížila, právě proto, že je to na mou těl.konstituci mnoho, tak jsem začala zase extrémně hubnout a ztrácet aktivní hmotu. Takže s tím právě pracovat ?
    - Jenomže přesně, kdo přesně určí, že já z těch 3g přijmu skutečně 3g, ale ne právě méně, že? Ještě bych dodala k tomu, jak mluvíte, že ženy nejsou schopny přijmout bílkoviny a ztrácí se pak síla -> obecně ale asi nejde jen o stravu, ale pokud sice bude jíst hodně bílkovin ve stravě, ale nebude se k tomu stimulovat i cvičením, tak i ten optimální příjem v jídle bude k ničemu a svaly se tím, že se jen jí bílkoviny ve stravě, neudrží... Ono sice podle nějakých tabulkových čísel mi může ukázat, že bílkovin sním hodně, ale realita může být jiná, takže vesměs se nemá smysl řídit ani těmi čísly? ;) A ještě prosím, jak to tedy je s těmi bílkovinami před sportem? Já obecně právě NEMÁM absolutně vůbec potíž sníst dávku poměrně hodně bílkovin a ihned na to jít něco dělat i sportovat a rozhodně mi není špatně a po bílkovinách nejsem vůbec unavena, ba naopak a druhak mám na sobě vypozorováno, že ale já když sním např. kvalitní šetrně upravené v páře čisté hovězí maso, které by se mělo trávit nejdéle, tak je mi po něm lehčeji, než po drůbeži.. Pokud to mám takto, tak to také vadí? Ještě tedy ale zásadní je, že držím přerušovaný půst, takže vesměs 3/4 dne mám okno - v němž i právě sportuji, a pak se prvního jídla najím a následně dalších, kde právě ty všechny bílkoviny doplním, ale pak mám ještě další aktivity a práci
    Př. konkrétní tedy do dalšího videa, jak jste říkali :) . Žena , 30 let, lehčí konstituce s celkovou nízkou aktivní hmotou, aktivní způsob života (NEsedavý pracovní styl ani způsob života), převážně na nohou a v pohybu celkem min. 4-6 h/den zahrnuje: práce v pohybu ( rychlejší chůze cca 6km/h ) + lehčí sportovní aktivity (aerobik střední tempo, eliptical a posilování s vlastní vahou a lehčím závažím - cca 1,5-2h). Stravování formou přerušovaného půstu, kvůli životnímu stylu a práci apod.., cca - 20/4 . Cíl -> Lehčí nárust hmotnosti včetně aktivní hmoty.
    2. Druhá otázka či téma prosím, jestli by šlo ještě obecně i tedy jak časovat konkrétně tedy bílkoviny právě při tom stravování, když je to formou toho přerušovaného půstu, kdy se pak jí jen ty 2-3 jídla, tak tam asi se stejně musí obecně přijmout třeba i více množství, aby se to pokrylo ne? :)
    3. Mluvil jste o těch bílkovinách z mléčného sortimentu a doporučujete ty, kde je více bílkovin, tudíž vyšší podíl sušiny (tvarohy, sýry, jogurty). Tady je však trošku problém, protože alespon co vím, tak samozřejmě čím více bílkovin v produktu je zastoupen, tím ale je pak méně tuku, tudíž takové výrobky, které by byly bohaté na bílkoviny jsou zas ale pak vyráběny z odtučněného mléka, nebo alespon polotučného( viz. např. řecké jogurty, tvarohy nízkotučné a SKYR. )
    Obecně toto jsou právě využívané a doporučované výrobky právě kvůli bílkovinám, to samé je u sýrů, protože čím víc zase tuku výrobek má, tím má méně bílkovin (logicky). Ale v dalších podcastech, kde zase mluvíte o KVALITĚ potravin jste naopak říkal, že ty odtučněné verze apod NEJSOU přirozené a naopak už jsou tam procesy,které výrobky znehodnocují a samozřejmě, že veškeré tyto odtučněné varianty apod jsou zase vyráběny z mléka, které bude standadizované a homogenizované, takže ten výrobek ztrácí opravdu HODNĚ na kvalitě a přirozenosti. Takže otázka je právě tato. Jak tedy v tom mléčném sortimentu vybírat ten výrobek, aby měl bílkoviny, když pak je to vlastně ale zpracovaný produkt? Pokud bych totiž měla vzít na stejné množství bílkovin opravdový kvalitní farmářský (BIO) tvaroh/jogurt/sýr tak ano - mohu, ale zároven s tím přijmu tedy pomyslnou raketu z tuků, což třeba pak ale v celkovém množství a sečtení zase ale nepotřebujeme? Je tu tedy otázka, co v tu chvíli je priorita, jestli ty bílkoviny NEBO ale kvalita bez zpracování... ;) Mohl byste se tomuto zkusit pověnovat, prosím ? :))
    Děkuji moc za možnost, vstřícnost a ochotu :) Budu se těšit!. Krásné letní dny.

    • @mytrime
      @mytrime  Год назад +1

      Děkujeme za zpětnou vazbu, do dalšího dílu zapracujeme 📝

  • @ZuzanaTumova
    @ZuzanaTumova Год назад +4

    Ještě by mne zajímala kombinace bílkovin v rámci jednoho jídla.
    Luštěniny s masem, sýrem, vajíčky a pseudo-obilovinami?
    Já často konzumuju mix. Dělám často pomazánky a saláty, kde je více druhů bílkovin najednou.
    Tak mne to zajímá a všechny možné kombinace :)

    • @mytrime
      @mytrime  Год назад +1

      Dobrý den, děkujeme za dotaz. Kombinování jednotlivých druhů bílkovin se věnujeme v naší nové epizodě #31 Trime podcastu ruclips.net/video/yJEfsXx3GaI/видео.html

  • @thavlik1000
    @thavlik1000 Год назад +2

    Díky za super díl, nakousli jste a nedokončili jak tělu škodí nadbytek bílkovin. Jsou i nějaké běžné projevy, jak poznat, že má tělo nedostatek a nadbytek bílkovin? Pro budoucí díl mě napadá příklad člověka s kancelářskou prací, který po práci každý den sportuje zhruba 45minut.

    • @mytrime
      @mytrime  Год назад +1

      Dobrý den, děkujeme a rádi do dalšího dílu zapracujeme!

    • @mytrime
      @mytrime  Год назад +1

      A ještě doplníme část ohledně nadbytku/nedostatku bílkovin - Nadbytek bílkovin tělo zbytečně přetěžuje, musí investovat spoustu energie, enzymů, antioxidantů atd. na to, aby udrželo stálost/rovnováhu vnitřního prostředí organismu. Zvyšuje riziko prakticky všech neinfekčních onemocnění hromadného výskytu, od nádorových onemocnění, přes osteoporózu až po KVO. Problémy se zažíváním a rychlejší stárnutí jsou asi tím, co lze pozorovat zevně.
      Nedostatek lze typicky pozorovat především na úrovni úbytku svalové hmoty (v delším časovém horizontu), u dětí se nedostatek projevuje zpomaleným růstem a vývojem, často bývá oslabený imunitní systém, objevují se otoky zejména dolních končetin (kvůli poklesu onkotického tlaku), při krevních odběrech hypoalbuminemie (zejména u starších lidí), atd.

    • @mytrime
      @mytrime  Год назад +1

      Dobrý den, pane Havlíku, váš dotaz zmiňujeme v naší nové epizodě #31 Trime podcastu ruclips.net/video/yJEfsXx3GaI/видео.html. Děkujeme!

  • @ZuzanaTumova
    @ZuzanaTumova Год назад +2

    Dobrý den. Děkuji za Váš podcast. Poprvé jsem slyšela takto souhrnně informace ohledně bílkoviny, ač ne strukturovaně, tak i tak pecka :)
    Zajímal by mne konkrétní profil - ale obecně celkově mi chybí tato kategorie ( i ve výpočtech kalorického příjmu) , když žena je na mateřské dovolené a je to žena kojící, aktivní, ne že by sportovala výkonnostně či silově. Ale celý den je v podstatě na nohou, vaří, uklízí, chodí s kočárem, běhá za dětmi. Přes den sedí pouze u jídla. Jinak prostě pořád něco dělá. Krokově zhruba 10 - 25.000 kroků denně. O víkendu občas túra do hor, kolo nebo občas nějaké cvičení, ale to tak 2x za měsíc. Takový profil a vůbec nastavení živin by mě zajímal. Protože když se bavíme třeba potom o sacharidech, které tedy údajně nepotřebujeme. Tak abych třeba já nehubla pořád, tak já je jíst musím - myšleno komplexní sacharidy, ne sladkosti atd. Protože kdybych to měla najíst v té bílkovině a tuku, tak nebudu určitě na 100 g masa na porci, ale budu potřebovat alespoň 300g steak flákotu.
    A ještě se chci zeptat, jak zjistit efektivně svalovou hmotu, jaké mám kosterní svalstvo, podíl tuku atd? To je na nějaké přístroje? Odběry krve?
    Děkuji.

    • @mytrime
      @mytrime  Год назад

      Dobrý den, děkujeme za váš dotaz. Právě nám vyšla nová epizoda #31, kde se tomuto dotazu věnujeme. ruclips.net/video/yJEfsXx3GaI/видео.htmlsi=hsMdCC8mQPmUx5wi.

  • @petrapetra6259
    @petrapetra6259 Год назад

    dokonale jako vzdy

  • @martinmokran6324
    @martinmokran6324 3 месяца назад

    Dobry den. Ako je to s prijimanim bielkovin ( a vseobecne stravou) ked ma clovek beznu 3-5 dnovu chripku. Ma opodstatnenie ich konzumovat v rovnakom mnozstve ako ked je clovek zdravy? Pocas choroby chut do jedla klesa. Dakujem za odpoved.

  • @evamakovicka239
    @evamakovicka239 Год назад +1

    Tak jsem se zase dozvedela neco noveho,diky za vase podcasty. Zminujete,ze o specificke strave treba rostlinne a prizpusobeni se zminujete jinde,ale ja zatim na takove video nenatretila. Muzete me nasmerovat? Nemam poslechnuto uplne vse,ale vetsi cast ano.

  • @e.j.9135
    @e.j.9135 Год назад +2

    Doufala jsem že se zmíní i skupina lidí s nadváhou a obezitou. Jak oni mají zařazovat bílkovinu? A kolik?

    • @mytrime
      @mytrime  Год назад +1

      Dobrý den, děkujeme za komentář. Dotaz ohledně zařazení bílkovin v případě vyššího BMI a obezity jsme zařadili do naší nové epizody #31 Trime podcastu ruclips.net/video/yJEfsXx3GaI/видео.html. Záleží na konkrétním případě a zdravotním stavu, nicméně obecně vzato, jsou právě v případě obezity bílkoviny důležité a měli by tvořit významnou část jídelníčku (oproti kvalitním tukům a komplexním sacharidům). EP

  • @martinabohmova9366
    @martinabohmova9366 Год назад

    Děkuji za informace, musím říct, že jsem úplně v háji. Mám problém s kyselinou močovou. Nemohu téměř maso a luštěniny. Zbývají jen vejce, na které mám alergii a sýry. Když těch sýrů jim mnoho, opravdu mě bolí klouby. Jsem bezradná. Nikdo mi není schopen poradit. Mám i protein v prášku, s alergií na laktózu nemohu syrovátkový. Tak mám konopný. Ale nepřijde mi to ideální , stále na prášku.

    • @mytrime
      @mytrime  Год назад

      Problémy související s hyperurikemií (zvýšenou hladinou kyseliny močové) jsou často spojené s celo řadou metabolických onemocnění a primárně nebývá problém na úrovni příjmu dietních purinů (pokud se bavíme o základních potravinách). Pakliže už máte diagnostikovanou dnavou artritidu, tak je potřeba spolupracovat se specialistou, který bude umět nastavit jídelníček smysluplně, nikoli pouze se zaměřením na puriny! Primárně je potřeba podívat se na příjem cukrů (především fruktózy) a zaměřit se na protizánětlivou dietu. K proteinům mohu jen dodat, že syrovátkové proteiny seženete i v delaktózované verzi. Nad rámec základní suplementace (omega-3, vitamín D3, K2 atd.) stojí za vyzkoušení zařazení ProLifu (v základní dávce 1-1-0 vždy s jídlem), který při těchto potížích dokáže pomáhat.

  • @vasekrosenkranc2477
    @vasekrosenkranc2477 Год назад +1

    Skvělé informace, díky!!! Chtěl bych se zeptat jak je to s tatarákem? Cvičím silově cca 5x týdně a trochu běhám 1-2x týdne a je mi 47let. Jsem štíhlejší... míry 187/74. Je tatarsky biftek pro mě nějak nevhodný? Jim ho cca 2x týdně. Děkuji za případnou odpověď.

    • @mytrime
      @mytrime  Год назад +1

      Dobrý den, děkujeme za komentář. Pokud máte kvalitní tatarák, neměl by být žádný problém. Váš dotaz zmiňujeme v naší nové epizodě #31 Trime podcastu ruclips.net/video/yJEfsXx3GaI/видео.html.

    • @vasekrosenkranc2477
      @vasekrosenkranc2477 Год назад

      Děkuji Vám😉

  • @andymulle
    @andymulle 8 месяцев назад

    Díky za váš názor. Mě by zajímalo, jak se dívate na to, podle čeho by se ty bílkoviny vůbec měly zjišťovat, protože jsou vesměs dva ukazatelé, které jsou ale pak v zásadním rozporu, což je buď v tom případě, kdy se uvádí přepočet g/kg hmotnosti vs. na % výměr z celkového příjmu. Uvedu to hned pro příklad. Když se budu řídit tím parametrem přepočtu g/kg, tak to totiž absolutně nebude sedět. Například pokud totiž bude vysoký celkový příjem, například pro velmi aktivní jedince , kteří mohou dosahovat až na 3000-3500, nebo klidně 4000 kcal/den a budou brát v potaz, že bílkovin bude těch cca 18-20 % , tak máme MINIMÁLNĚ třeba kolem 140-150g, což pokud ale zároveň bude mít být příjem pro drobnější ženu, která bude mít třeba 50 kg, tak je zřetelně vidět, že na přepočtu její váhy začínáme až od 3g/kg . Tudíž, jak byste to vyřešili? Pokud totiž bude extrémně vysoký příjem, tak se nikdy nemůže člověk zároveň dostat na to doporučení třeba 1,5g/kg váhy, respektive může, ale pak je to, strašně málo zase v celém rozsahu příjmu a pak vzniká prostor přesně pro ty extrémní dardy , myšleno min. 450 - 500g , třeba právě pro sacharidy . Díky za názor.

  • @alojztarabik6895
    @alojztarabik6895 Год назад +1

    Chcel by som rozobrat a analyzovať moje stravovanie vzhľadom na cvičenie s Jakubom, je to možné? Prípadne nejaký kontakt pre spoluprácu ďakujem za info, PS: skvelá tvorba

    • @mytrime
      @mytrime  Год назад

      Dobrý den, děkujeme za komentář. Pan Přibyl bohužel v současné době nové klienty nebere z kapacitních důvodů.

  • @marcelplavec6453
    @marcelplavec6453 10 месяцев назад

    za sebe bych strasne rad uvidel VIDEO kde se resi problem STRAVOVANI ale z pohledu pacientu s nemocnym zlucnikem nebo slinivkou.DIK

  • @petrjan9426
    @petrjan9426 Год назад +1

    Mně se nejvíc osvědčilo po tréninku dávat nativní protein a dvacet gramů glukózy, bez sacharidů to nikdy nebylo ono. Nevím jaký máte názor na bcaa ale mně opravdu před a po zátěži velmi výrazně pomáhají s glutaminem. Ale musím mít před tréninkem dost sacharidů a bílkovin v jídle, jinak nefunguje nic, to je asi jasný.

    • @mytrime
      @mytrime  Год назад

      Dobrý den, děkujeme za komentář. Dotazu a BCAA se věnujeme v naší nové epizodě #31 Trime podcastu ruclips.net/video/yJEfsXx3GaI/видео.html

  • @LiborStransky-zb5qx
    @LiborStransky-zb5qx Год назад

    Super info, je to pravda, ale kdyz si zadavam do kal. tabulek jidlo, skoro vzdy bilkoviny nazenu jen masem, vejcema popr. proteinovym napojem (ktery ted nepiju), takze patrim do skupiny maso casto a denne a stejne mam bilkovin malo... zato tuky prestrelit je snadny. Tak bych pridal jeden vzor: 32 let, muž, 187 cm, 88 kg, prace stredni fyzická jednosmenny provoz, ale 7 - 8 hodin na nohou vetsinou chuze, stani a obcas prenaseni bremen do cca 30 kg, doma 3 male deti (narocne), temer denne po praci lehky pohyb a prace okolo domu, atd... snazim se cvicit, ale nepravidelne nekdy vic nekdy min (v prumeru tak jeden mizerny silovy trenink tydne). Jim vetsinou 3 jidla denne a mezi veceri a snidani mam cca 13 hodin okno. Bereme cela rodina vitaminy od Trime. Taky se nekolikrat do tydne nevyhnu pivu. Snazim se to uz dlouho poresit, posledni dobou lehce pribiram, ale bilkoviny proste celej tejden neuhlidam, tak by me zajimaly konkretni priklady jidel na cely den (tyden), protoze i kdyz vim o jinych zdrojich bilkovin, stejne je to v souctu malo abych napr. neprestrelil ty tuky. Taky by me zajimal nazor na piti piva pri dodrzovani zdravejsiho stravovani. Vsichni to spojuji s nezdravou stravou, ale nemusi to tak byt vzdy. Udela napr. 1 - 2 piva denne takovou paseku? Diky

    • @figofit
      @figofit Год назад

      ano, udelaji, alkohol ma i radu dalsich negativnich efektu

    • @mytrime
      @mytrime  Год назад +1

      Děkujeme za zpětnou vazbu a dotaz do dalšího dílu zapracujeme 📝

    • @mytrime
      @mytrime  Год назад

      Dobrý den, váš dotaz zmiňujeme v naší nové epizodě #31 Trime podcastu ruclips.net/video/yJEfsXx3GaI/видео.html. A ohledně alkoholu, - je prokázáno, že alkohol má na organismus spoustu negativních účinků. Zvláště pokud je na denní bázi. Kromě alkoholu je zde ještě otázka kvality piva, jeho zpracování, zpracování a původ všech surovin, kvalita vody, případný obsah těžkých kovů, mykotoxinů, pesticidů, ... EP

  • @ZuzanaTumova
    @ZuzanaTumova Год назад +2

    A do třetice, poslední dotaz, námět. :)
    Hodně by mne zajímalo přímo díl nebo více dílů na téma specifických zdravotních potíží a stravy. A i těch krátkodobých.
    Například průjem, zvracení. Klasické pravidlo piškoty a rohlíky. Lepek, lepek. Jsou nějaké studie, že lepek na tyto potíže není šťastné řešení, případně co má jíst celiak, když má tyto problémy?
    A jestli běžný člověk má jíst jen sacharidy těch několik dní, kdy trpí těmito obtížemi? Představuji si, že by bílkovina v tomto směru nebyla šťastná? Nebo i v těchto extrémních případech by ji člověk měl jíst?
    Já jsem skončila u toho, že podávám bílou rýži, jáhly, strouhané jablko, banán, peču pohankové piškoty s trochou medu. Ale pořád jsou to jen sacharidy, sacharidy a když to dítě má průjem třeba týden, je ok aby jedlo týden jen sacharidy? A ten lepek je velký problém když se jí? Protože to je řešení všech lidí kolem mě. Nacpat dítě lepkem při těchto obtížích.
    Tak to jsou ty krátkodobé.
    A pak mne zajímá hodně co jíst při cukrovce 1. i 2. typu, při autoimunitních chorobách, při žlučníkové dietě - po odebrání žlučníku - tam jsou také doporučení samé sacharidy a hromada lepku a žádný tuk. Zda toto jsou přežitá špatná doporučení, nebo to opravdu je nutné nejíst u absence žlučníku tuk a celozrnné věci? U autoimunity vyřazovat většinu zdrojů bílkovin - vlastně se může jen maso a ryby. Vejce, luštěniny, vše mléčné musí pryč.
    Tak toto ještě by byl z mé strany námět.

    • @janap17
      @janap17 Год назад

      V lepku je jediný problém glyphosaty a GMO.
      Existuje super doku o lepku ktorá bola odvysielaná na nemeckom ARTE, bola po mesiaci vymazana z archívu da sa ale dohľadať na RUclips

    • @80gabina
      @80gabina 10 месяцев назад

      Zkoušela jste jíst kvalitní trávicí enzymy spolu s jídlem? Jsou i různé žlučníkové enzymy...

  • @romanhlavacek3036
    @romanhlavacek3036 Год назад +1

    Ahoj mam specifickej dietni profil zaujala me komplexni snaha o sport jsem IT ktery zacal ve cca 22 letech se sportem temer od nuly vzdy jsem mel problem barat svalovou hmotu cemuz nepoahala ma strava mrazea pizza za 30kc a 2l nejlevnejsi limonady kazdy den
    zacal jsem cvicit v tech 22 s vidinou ze budu body builder zezacatku gym pak nejkay workout a ted po 10 letech udelam kolem 12 shybu snazim se muscel up moje treninkovy jednotky jsou 4-6 hodinu a pul silovyho cviceni se zamerinem na vicekloubove civiky (zalezi s kym jdu takze nekdy 3x tydne benchpress nebo 2h trening v kterym je drep, mrtvy tah, shyby i bench protoze kolega chodi jen jednou tydne ... ) takto docela efektivne pridavam objem ale vahy nejsou nijak velke a nahoru se mi nedari dostat nekteri se mi i smejou ze vypadam osvalene ale zvedam malo ... kazdopadne jsem spokojeny a vim ze je alespon technika v poradku ... posledni rok jsem zacal behat 2-3x tydne a nabeham za mesic 50-80km s tim ze treba 10-15km v kuse nektere behy
    muj cil je silovy cviceni kombinovat s vytrvalostnim + vybusnost co jeste flakam je core celkove takze i tyhle treninky bych chtel pridat bud 2 fazovymy treninky 6/7 nebo jeden tyden vic zamereni na to a druhy na to aby se to dalo stihat a zvladat energii regerovat (nebyt zbytek tydne jen na gauci a regenerovat ..)
    muj problem je ze prvnich 5 let jsem jel zdravou fitness stravu ale ted jak mam i to kardio tak davam jen fastfoody tak 80% me stravy damejidlo hamburgry pizzi ... mcdonald ,, big burger a hooodne cukru susenky a tak ... proste prasecina zatim dobry ale asi to nebude udrzitelny tak s tim chci neco delat
    potrebuju pri praci premyslet a moc mi to v posledni dobe nejde takze toho moc neudelam coz je mozne tim ze jsem fyzicky unaveny a strava by mi mohla pomoct
    diky za vas cas a super rozhovor budu to sledovat :)

    • @romanhlavacek3036
      @romanhlavacek3036 Год назад

      jeste dodam ze treninky jsou nepravidelne a sptne se mi organizuje nejake casovani jendou nemuze na trenink ten pak onen prehodi na jiny cas, den atd...
      a ze i prez tento vydej mi pribiva % tuku odhaduju ze budu uz tak na 18% tuku (cely zivot jsem byl vyhubli ...) coz uz taky zacinam vnimat jako problem spis kuli tomu trendu navysovani ... co na to rict fastfood chutna .. :D

  • @andymulle
    @andymulle Год назад

    Prosím ještě doplněk, jestli by šlo :-) Obecně je nejvíce vstřebatelná a využitelná jaká bílkovina? - myslím tím, například jestli nejvíce je to z masa, nebo je to například z mléčných produktů (tvarohy, jogurty), nebo vajec? Vždycky totiž bylo zajeto, že je to právě maso, nicméně jsem se setkala s tvrzením, že právě nejlépe využitelná bílkovina jsou naopak vejce, konkrétně tedy bílek a naopak nejméně jsou to ty mléčné bílkoviny z mléčných výrobků. Nicméně pak se mi nabízí otázka, proč většina izolovaných proteinů se vyrábí převážně na bázi kaseinu, případně syrovátky? ;) a k těm mléčným bílkovinám. Liší se nějak kvalitou třeba i to, jestli mléčný výrobek je původem například kozího a ovčího mléka oproti klasikému kravskému - jestli je třeba kravský kasein a syrovátka zkrátka plnohodnotnější, než ovčí a kozí, nebo právě ovčí a kozí dokáží naprosto v pohodě kravské plnohodnotně nahradit ? To samé třeba u druhu masa. Jak byste obecně seřadili z pohledu nejvyšší využivatelnosti a kvality bílkovinu z masa - je to ona nejvíce zmíněná drůbež jakožto ta nejlepší, nebo naopak třeba hovězí bílkovina bude lepší :-)? A co takové bílkoviny i z ryb? .... A další otázka prosím. Jaký obecně vidíte smysl v tom, že je v dnešní době tak hodně trendy jíst právě ty proteinové doplnky, případně na svačiny různé proteinové tyčinky atd.., kor když to jedí lidi absolutně normální, kteří nejsou vrcholoví sportovci, jenom si cvičí pro formu (převážně tedy mladé holky), ale zkrátka, aby to rostlo tak všude cpou ty proteináky, nebo vytváří různé recepty (např. proteinové buchty, lívance ad..) Nebylo by třeba lepší, zkrátka si dát normální klasický tvaroh, maso, nebo vejce v normálních jídlech? Nějak mi uniká pointa toho, když jde například holka běhat na 30 minut, pak si cca na 20 minut zajde zaposilovat a pak si nutně musí dávat proteinák atd... Nicméně by mě zajímalo, jestli je vůbec možné, aby ženy budovaly svalové hmoty právě BEZ těchto umělých "dopingů" opravdu pouze jen a čistou bílkovinou z potravin, protože upřímně Já neznám žádnou holku, nebo ženu, která by vymakala extrémní formu, aniž by konzumovala protein, spalovače apod., ale to už mi pak absolutně nepasuje nějak do kvalitního, přirozeného a zdravého životního stylu ani kvality jídla ;))...Děkuji mockrát :)