Wyświetliło mi na głównej i nie żałuję, że kliknąłem. Sub leci i wolnym czasie obczaję inne treści. Bardzo przypominasz swoją dociekliwością, sarkazmem oraz technicznym podejściem SciFuna. Ciekawe jak w twoim wykonaniu wyglądałaby Grawitacja i inne powieści dziejące się w kosmosie.
Nie prawda, dwa razy była marsjańska grawitacja pierwszy raz jak poleciał zabrany przez antenę drugi raz jak wysadził tą śluzę którą wchodził do habu 😅
Ten kto czytał, doskonale wie co napisał -> (.Y.) Generalnie w książce wyglądało to o wiele spójniej i lepiej. Z drugiej (jak dla mnie) film wciąż bardzo dobry i warty obejrzenia. Z takich kosmicznych polecam jeszcze salut-7 o radzieckiej misji naprawczej na stację salut z którą stracili komunikację. wizualnie perełka.
To zależy, mogą również po prostu rozwijać technologie stacjonowania na marsie, możliwość stworzenia większej bazy, która będzie wielomisjowa, lub np. coś w kierunku turystyki. (To że chcą badać inne rejony marsa to nie znaczy że muszą tam od razu wysyłać ludzi. Mają taje świetne pojazdy, zdalne sterowanie może im przywieść próbki) Mój komentarz głównie odnosił się do tego jakie to wygodne dla fabuły filmu, że następna misja przyleci bardzo daleko.
W środku ich habitatu są bo tam żyło 5 ludzi przez przez kilkanaście dni. A posiadanie bardzo drobnego piasku w środku rany nie jest raczej dobrym pomysłem.
Fajnie by było gdybyś na końcu podawał ocenę omawianego filmu,wiadomo filmy sci-fi często mają mało wspólnego z nauką,ale mimo wszystko dobrze się je ogląda,i tak samo fajnie by było zobaczyć Twoją rzeczywistą ocenę pomimo wielu błędów naukowych itd :P
Te wszystkie współczesne filmy sci-fi filmy są tak niedorzeczne, że najbardziej wiarygodnym zdaje się być Idiokracja. Chociaż to film klasy B to przynajmniej wyjaśnia dlaczego ludzkość robi się taka durna i do czego to prowadzi. Ewolucja się zatrzymała.
Zdezynfekować? Na Marsie? Tam chyba wszystko co przywieźli było niemal sterylne (nie mylić z "czyste"). Raczej nie miał szansy nałapać niczego, czego nie miał już w środku.
500 km na godzinę na marsie przy 100 krotnie nìższej atmosferze to jak 50 km/h na ziemi takie jest ciśnienie naporu więc nawet 1000km/h nie przewróciłoby tej rakiety
Tak rozdarcie prowadzące do gwałtownej zmiany ciśnienia, oczywiście. Ale czy wyjaśnili co je spowodowało? Jeśli wcześniej używali RTG jako źródło prądu w MAVie, to dalej nie wyjaśnia dlaczego potem go zakopali.
@@Szybkozwiezleinienatemat AD1 Powodem "wystrzelenia" było rozdacie zbyt częstym używaniem tego samego wejścia czyli zmęczenie materiału. A były ogółem 3 wejścia do HABA. AD2 zakopali z powodu bezpieczeństwa, gdyby był uszkodzony. W pojemniku było kilka podłużnych kapsuł z materiałem radioaktywnym (chyba plutonem), który potrafił się rozgrzać do czerwoności, stąd to ciepło. Autor w książce (o ile dobrze pamiętam) napisał według protokołów bezpieczeństwa trzeba było zakopać RTG min. 4 km, a dokładnie dowódca po rozpakowaniu łazików pojechała 4km na południe od bazy i wetknęła dobrze widoczną flagę. Jeszcze wspomnie o ładowaniu łazika. Wykopanie RTG spowodowało skrócenie ładowania z 13 do 12 godz. spowodowanie było tym, że generator generował ciepło i nie potrzeba było używać ogrzewania. Dodatkowo 2 łaziki miały zasięg po 35km. Po modyfikacjach, przerobieniu drugiego łazika jako przyczepy i wzięciu głównych baterii z HAB'u zasięg zwiększał się do 90km .
@@Szybkozwiezleinienatemat AD1 Powodem rozdarcia było zbyt częste użytkowaniem tego samego wejścia przez cały czes, w skrócie zmęczenie materiału. W HAB'ie było ogółem 3 wejścia. A bohater używał wejścia, gdzie było blisko do stacji ładowania łazików. AD2 W książce autor napisał, że głównym powodem zakopania RTG było bezpieczeństwo. Według przepisów (w fabule książki) trzeba było zakopać min. 4 km. Wiec dowódca misji pojechała 4km na południe od bazy i zakopała RTG oznaczając flagą. W środku RTG były kapsuły z szczelnie zamknięty materiał rozszczepialny (chyba pluton ), który potrafił sam z siebie rozgrzać się do czerwoności co powodowało ciepło. Jeśli "obudowa" została uszkodzona to było się bezpiecznym, a jeśli w środku kapsuły rozszczelniła jedna z kapsuł to były kłopoty w postaci promieniowania (według książki). Jeśli chodzi o ładowanie łazika to w książce zajmowało nie 13 godz., a 12 godz. Z tego powodu, mianowicie, że Mark używał RTG jako źródła ciepła, a nie grzejników. które powodowały obciążenie akumulatorów. Zasięg jednego łazika był 35km., były dwa. Po modyfikacjach łazików (jednego zrobienie jako przyczepy) i wzięciu akumulatorów z HAB'a zasięg zwiększył do 90km. Gdzieś słyszałem, że książka jest bliżą realizmowi. Różnice można by pisać i pisać. W porównaniu filmu do książki, wolę książkę.
@@Darios94 Przy starcie MAV dzieli się na kilka części i kapsuła z ludźmi dociera do stacji kosmicznej. Jeżeli RTG miał być w części która potem spadnie na Masa to jasne nie powinno go tam być. Przy starcie dalej potrzebują prądu muszą mieć inne źródło. Korzystanie z RTG w MAVie i potem go zakopanie jest słabym pomysłem. Dodatkowo zdarzały się katastrofy w których RTG był narażony na ekstremalne siły i wszystkie przetrwały bez większych problemów. Pogoda na Marsie nie stanowiłaby żadnego problemu. Takie urządzenie są chyba najmniej awaryjnym źródłem energii jakie można wsadzić w statek kosmiczny. I nie dojdzie do tak ekstremalnego rozgrzania. Więc tu nie zgadzam się również z książką. Na przyszłość, mój film był analizą filmu. Dodatkowe informacje z książki dużo nie zmieniają.
Przesłana pierwsza informacja tego kosmonauty do reszty ludzkości. Nie jest źle, ale będzie jeszcze gorzej, ale prędko przyślijcie nachosy bo jestem już GŁODNY. Bez odbioru. over.
rozbraja mnie takie rozbieranie filmu na cząsteczki i wytykanie każdego błędu , film jak film , gdyby to zrobili w 100% jak ma być to by się nie dało tego oglądać , to nie jest film dokumentalny
#4:38 a czy na ISS mocz jest filtrowany i uzdatniany do picia? A na Marsie już by nie był? Zasada 3 3 3 .Człowiek bez tlenu umrze 3 minuty . Bez wody 3 dni. Bez jedzenia 3 tygodnie. I to warunki ziemnie
Tak filtrują mocz, na marsie pewnie również, mój komentarz dotyczący moczu był raczej trochę żartobliwy, ale dalej przydałoby się wyizolować azot i użyć do nawożenie ziemniaków.
@24:15 KLUCZOWE .A bardziej mam pytanie ok ratują go. Wydają miliony przy tym poświęcają życie ludzkie na ziemi. Krudko falowo 1~10 do max 20 lat niszczą przy tym ogniwa łańcucha współzależności dostaw i ekonomi. Przy czym tracą kolejne miliony i w ten sposób zamykają błędne koło. W efekcie czego cofają się w rozwoju. Czy weźmiesz to pod lupę ?
Mimo wszystko fala hejtu spłynełaby na NASA i USA i reszte że pozostawiono człowieka na Marsie na śmierć. Ale fakt ,wydali miliardy by ratować jednego człowieka
fajny film zasluguje na wiecej wsywietlen🎉
Wyświetliło mi na głównej i nie żałuję, że kliknąłem. Sub leci i wolnym czasie obczaję inne treści. Bardzo przypominasz swoją dociekliwością, sarkazmem oraz technicznym podejściem SciFuna. Ciekawe jak w twoim wykonaniu wyglądałaby Grawitacja i inne powieści dziejące się w kosmosie.
Ziemniaczki były na święto dziękczynienia, w książce było ;)
audiobook był ( jest) świetny
Fajna analiza sub.
Cześć.Przez Ciebie więcej nie obejrzę tego filmu a bardzo go lubię.Ale dobra robota swoją drogą.Dzięki i czekam na więcej.Pozdrawiam.
To polecam książke, wyjaśnia sporo tych błęców wytkniętych w filmie. Nie mam pretensji do prowadzącego kanał, on analizuje film, a nie książke :D
Książka jest dużo lepsza, zawiera o wiele więcej nauki i mniej typowo kinowych wstawek
@@Tajemniczy15a prawda, jak w filmie np wytlumaczenie wybuchu wodoru nie miało kompletnie sensu, to w książka wyjaśniła super dokładnie
Scenarzysta: musimy obsadzić rolę genialnego dzieciaka. Osoba od castingu: afroamerykanin, pakistańczyk czy LGBT?
Tam przez cały film była Ziemska grawitacja, a przecież tam na Marsie, grawitacja jest kilka razy mniejsza niż na Ziemi.
Nie prawda, dwa razy była marsjańska grawitacja pierwszy raz jak poleciał zabrany przez antenę drugi raz jak wysadził tą śluzę którą wchodził do habu 😅
Dobry kanał fajnie to wygląda ,szkoda że tak wolno suby rosną
Coś jak kiedyś kanał hardcoreteaching ale bez zbędnego pajacowania
Następnym razem, zanim weźmiesz się do analizy jakiegoś filmu sugeruję przeczytać książkę. W książce wszystko było dokładnie wyjaśnione.
Ale opisuje film, a tam nie jest dobrze wyjaśnione. Dlatego jak już to lepsze są seriale.
taaaa w książce to wszystko troszkę bardziej spójnie wyglądało xD
Kazałbym wyłączyć łączność i Marsjanin by tam zmarł. Spoczywaj w pokoju Marsjaninie.
Zabilbys Mata Deamona 😂😂
@@MarcinSzatan9235 No cóż. Tak się robi ale przecież musiał być film fantasy.
@@przemysawpawlinski5536 dlaczego tak sie robi?
@@Acaquowara Bo po jedną osobę na Marsa się nie wraca. Na Księżyc by nie wrócili a co dopiero na Marsa.
@@przemysawpawlinski5536 dokładnie już była mowa pożegnalna prezydenta USA jak by coś poszło źle na księżycu.
Dostali sygnał o rozszczelnieniu skafandra bo został przebity kawałkiem anteny ale piach i krew uszczelniły dziurę na tyle że przeżył 😅
Za kerbale szanuje w opór, mogli wykorzystać moda RSS+COPERNICUS xD
Ten kto czytał, doskonale wie co napisał -> (.Y.)
Generalnie w książce wyglądało to o wiele spójniej i lepiej. Z drugiej (jak dla mnie) film wciąż bardzo dobry i warty obejrzenia.
Z takich kosmicznych polecam jeszcze salut-7 o radzieckiej misji naprawczej na stację salut z którą stracili komunikację. wizualnie perełka.
9:58 badają różne rejony Marsa, lądowanie w kółko w tych samych nie ma sensu, to jak wysyłać sondę w tę samą okolicę.
To zależy, mogą również po prostu rozwijać technologie stacjonowania na marsie, możliwość stworzenia większej bazy, która będzie wielomisjowa, lub np. coś w kierunku turystyki.
(To że chcą badać inne rejony marsa to nie znaczy że muszą tam od razu wysyłać ludzi. Mają taje świetne pojazdy, zdalne sterowanie może im przywieść próbki)
Mój komentarz głównie odnosił się do tego jakie to wygodne dla fabuły filmu, że następna misja przyleci bardzo daleko.
@Szybkozwiezleinienatemat wiadomo film potrzebuje akcji, nawet jak to podróżowanie z punktu do punktu, niczym najprostsza misji kurierska w grze RPG.
@@Szybkozwiezleinienatematmasz rację, to bardzo wygodne.
Z tym odkażaniem rany z pyłu to przecież nie jest tak potrzebne bo na marsie nie ma bakterii które powodowalyby infekcję
W środku ich habitatu są bo tam żyło 5 ludzi przez przez kilkanaście dni. A posiadanie bardzo drobnego piasku w środku rany nie jest raczej dobrym pomysłem.
Fajnie by było gdybyś na końcu podawał ocenę omawianego filmu,wiadomo filmy sci-fi często mają mało wspólnego z nauką,ale mimo wszystko dobrze się je ogląda,i tak samo fajnie by było zobaczyć Twoją rzeczywistą ocenę pomimo wielu błędów naukowych itd :P
Zazwyczaj jest tak, że co najmniej próbuje nie przekazywać swojej opinii. Ponieważ raczej nie ma ona znaczenia w kontekście rzeczy które omawiam.
Przeczytajcie projekt hail mary tego samego autora co marsjanina
O czym to?
@bagstermucha grube sf. Moja ulubiona a stary już jestem
Kup i czytaj
Pytanko
Nie czytałem Marsjanina nie mniej Andy Wair raczej zwraca uwagi na szczegóły. Czy książka aż tak różni się od tak wielu błędów w filmie?
Te wszystkie współczesne filmy sci-fi filmy są tak niedorzeczne, że najbardziej wiarygodnym zdaje się być Idiokracja. Chociaż to film klasy B to przynajmniej wyjaśnia dlaczego ludzkość robi się taka durna i do czego to prowadzi. Ewolucja się zatrzymała.
Drogi autorze. Pomimo licznych uchybień scenariusza, to podoba Ci sie ten film?
Tak
Hej a grasz w ksp2??
Nie, KSP 1 lepszy. I teraz czekam na KSA (nowy projekt: kitten space agency)
Zdezynfekować? Na Marsie?
Tam chyba wszystko co przywieźli było niemal sterylne (nie mylić z "czyste").
Raczej nie miał szansy nałapać niczego, czego nie miał już w środku.
Może wystarczyło normalne mycie, bo te narzędzie leżały na otwartym powietrzu zbierając kurz i pył.
😂tak
500 km na godzinę na marsie przy 100 krotnie nìższej atmosferze to jak 50 km/h na ziemi takie jest ciśnienie naporu więc nawet 1000km/h nie przewróciłoby tej rakiety
Siła oporu aerodynamicznego rośnie wraz z kwadratem prędkości wiatru. Moje obliczenia sugerują wartość raczej około 500km/h
W książce opisali dlaczego bohatera wystrzeliło jak z armaty, po prostu w materiale powstało rozdarcie. RTG zasilało MAV.
Tak rozdarcie prowadzące do gwałtownej zmiany ciśnienia, oczywiście. Ale czy wyjaśnili co je spowodowało?
Jeśli wcześniej używali RTG jako źródło prądu w MAVie, to dalej nie wyjaśnia dlaczego potem go zakopali.
@@Szybkozwiezleinienatemat
AD1 Powodem "wystrzelenia" było rozdacie zbyt częstym używaniem tego samego wejścia czyli zmęczenie materiału. A były ogółem 3 wejścia do HABA.
AD2 zakopali z powodu bezpieczeństwa, gdyby był uszkodzony. W pojemniku było kilka podłużnych kapsuł z materiałem radioaktywnym (chyba plutonem), który potrafił się rozgrzać do czerwoności, stąd to ciepło. Autor w książce (o ile dobrze pamiętam) napisał według protokołów bezpieczeństwa trzeba było zakopać RTG min. 4 km, a dokładnie dowódca po rozpakowaniu łazików pojechała 4km na południe od bazy i wetknęła dobrze widoczną flagę.
Jeszcze wspomnie o ładowaniu łazika. Wykopanie RTG spowodowało skrócenie ładowania z 13 do 12 godz. spowodowanie było tym, że generator generował ciepło i nie potrzeba było używać ogrzewania.
Dodatkowo 2 łaziki miały zasięg po 35km. Po modyfikacjach, przerobieniu drugiego łazika jako przyczepy i wzięciu głównych baterii z HAB'u zasięg zwiększał się do 90km .
@@Szybkozwiezleinienatemat
AD1 Powodem rozdarcia było zbyt częste użytkowaniem tego samego wejścia przez cały czes, w skrócie zmęczenie materiału. W HAB'ie było ogółem 3 wejścia. A bohater używał wejścia, gdzie było blisko do stacji ładowania łazików.
AD2 W książce autor napisał, że głównym powodem zakopania RTG było bezpieczeństwo. Według przepisów (w fabule książki) trzeba było zakopać min. 4 km. Wiec dowódca misji pojechała 4km na południe od bazy i zakopała RTG oznaczając flagą. W środku RTG były kapsuły z szczelnie zamknięty materiał rozszczepialny (chyba pluton ), który potrafił sam z siebie rozgrzać się do czerwoności co powodowało ciepło. Jeśli "obudowa" została uszkodzona to było się bezpiecznym, a jeśli w środku kapsuły rozszczelniła jedna z kapsuł to były kłopoty w postaci promieniowania (według książki).
Jeśli chodzi o ładowanie łazika to w książce zajmowało nie 13 godz., a 12 godz. Z tego powodu, mianowicie, że Mark używał RTG jako źródła ciepła, a nie grzejników. które powodowały obciążenie akumulatorów.
Zasięg jednego łazika był 35km., były dwa. Po modyfikacjach łazików (jednego zrobienie jako przyczepy) i wzięciu akumulatorów z HAB'a zasięg zwiększył do 90km.
Gdzieś słyszałem, że książka jest bliżą realizmowi.
Różnice można by pisać i pisać. W porównaniu filmu do książki, wolę książkę.
@@Darios94 Przy starcie MAV dzieli się na kilka części i kapsuła z ludźmi dociera do stacji kosmicznej. Jeżeli RTG miał być w części która potem spadnie na Masa to jasne nie powinno go tam być. Przy starcie dalej potrzebują prądu muszą mieć inne źródło. Korzystanie z RTG w MAVie i potem go zakopanie jest słabym pomysłem.
Dodatkowo zdarzały się katastrofy w których RTG był narażony na ekstremalne siły i wszystkie przetrwały bez większych problemów. Pogoda na Marsie nie stanowiłaby żadnego problemu. Takie urządzenie są chyba najmniej awaryjnym źródłem energii jakie można wsadzić w statek kosmiczny. I nie dojdzie do tak ekstremalnego rozgrzania.
Więc tu nie zgadzam się również z książką. Na przyszłość, mój film był analizą filmu. Dodatkowe informacje z książki dużo nie zmieniają.
@@SzybkozwiezleinienatematOczywiście, rozumiem Ja mianowicie tylko pisałem jak jest w książce.
LETS GO KERBALE
co ty masz do ziemniaków, świetne żarcie na wile sposobów xd
Jak żyłem w biedzie to potrafiłem tygodniami jeść smażone ziemniaki xD
@@OrionToth sałatka ziemniaczana, puree, podsmażane, fryty, chipsy, placuszki, panie kochany xd
Wódka z ziemnioka lepsza niż żytnia 😅
Co on ziemniaków nie lubi?. No to dlugo nie pożyje. 😂. No.
Dla Białorusinów xd.
pozdro
Tak sobie myślę czy wogóle ogladałeś ten film bo komentujesz jakbys czytał bajki braci Grimm.
Jakbyś nie wiedział to podaję:
Satelita jest rodzaju męskiego. Ten satelita.
Przesłana pierwsza informacja tego kosmonauty do reszty ludzkości. Nie jest źle, ale będzie jeszcze gorzej, ale prędko przyślijcie nachosy bo jestem już GŁODNY. Bez odbioru. over.
taktyczny komentarz
Boom xd
Książka była lepsza
rozbraja mnie takie rozbieranie filmu na cząsteczki i wytykanie każdego błędu , film jak film , gdyby to zrobili w 100% jak ma być to by się nie dało tego oglądać , to nie jest film dokumentalny
Ma to sens bo nie wystarczy wsypać proszek do pieczenia i zalać sodą oczyszczą i podpalić by dolecieć na Marsa . A tak to widzą dzieci i dorośli 😢😢😢
@@Grzegorz99Produkowanie dziesiątek zarzutów na pałę ma średni sens, chyba że chce się zrobić wrażenie na szukających sensacji.
@@jacekkubis To idź oglądać drużynę pierścienia. Marsjanin startował do kategorii scifi a wyszedł drugi Armageddon jak widać. No może Grawitacja.
#2:50 jedna antena ? A co z ogólną zasadą że NASA dubluje kluczowe układy?
Najwidoczniej zapomnieli.
#4:38 a czy na ISS mocz jest filtrowany i uzdatniany do picia? A na Marsie już by nie był? Zasada 3 3 3 .Człowiek bez tlenu umrze 3 minuty . Bez wody 3 dni. Bez jedzenia 3 tygodnie. I to warunki ziemnie
Tak filtrują mocz, na marsie pewnie również, mój komentarz dotyczący moczu był raczej trochę żartobliwy, ale dalej przydałoby się wyizolować azot i użyć do nawożenie ziemniaków.
@24:15 KLUCZOWE .A bardziej mam pytanie ok ratują go. Wydają miliony przy tym poświęcają życie ludzkie na ziemi. Krudko falowo 1~10 do max 20 lat niszczą przy tym ogniwa łańcucha współzależności dostaw i ekonomi. Przy czym tracą kolejne miliony i w ten sposób zamykają błędne koło. W efekcie czego cofają się w rozwoju. Czy weźmiesz to pod lupę ?
TRAUMA bądź OPĘTANIE. Z Bogiem.
nienawidzę Mutt Damon
Do przeżycia 😅 vin diesel czy julia roberts to dopiero irytujące 😅
Eeeeeee
W książce wszystko lepsze
W książce znajdziesz odpowiedzi na swoje głupie pytania. tylko z gęstością atmosfery masz racje.
ale to omowienie filmu nie książki
Mimo wszystko fala hejtu spłynełaby na NASA i USA i reszte że pozostawiono człowieka na Marsie na śmierć.
Ale fakt ,wydali miliardy by ratować jednego człowieka
Przy tym zabijając miliony ludzi na ziemi. Następnie długo falowo tracą tracąc kolejne miliony na skutek zerwania ogniw łańcucha współzależności
@@Grzegorz99
,,śmierć jednej osoby to tragedia, śmierć milinów osób to statystyka"
@@Gryt_Solski Oj tak, a statystka zawsze będzie na korzyść tego kto ją przestawia 🤑🤑🤑
@@Grzegorz99 Społeczeństwo nie widzi skutków pośrednich. W innym wypadku kredyt 2%, 500+ i inne tego typu "inwestycje" nigdy nie miałyby racji bytu.
To był film a nie laboratorium doświadczalne na ziemi baranie więc po co się wygłupiasz mieliśmy się bawić a ni krytykować.
Właśnie dlatego wy siedzicie w domu i pierdolicie hipolicie a inni robi filmy SCIENCE FICTION