Yamaha A-720 cz.4 - Upgrade wzmacniacza różnicowego. Źródła i lustra prądowe. Modyfikacje DIY audio.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 янв 2025

Комментарии • 13

  • @tysioran
    @tysioran Год назад

    18:12 W układzie praktycznym , a mówimy tu o stopniu wejściowym wzm audio , zamiast R2 można też zastosować źródło prądowe co powinno zmniejszyć modulację prądu przez tętnienia zasilania. 22:59 No tak myślałeś tak samo ☺

  • @micjaljaron8169
    @micjaljaron8169 Год назад

    super film

  • @adamkaminski8466
    @adamkaminski8466 Месяц назад

    Witam serdecznie. Świetne wytłumaczenie tematu :D Co w przypadku, jakby zamiast rozbudowywania stopnia wejściowego opartego o parę różnicową, zastosować dobrej jakości wzmacniacz operacyjny ? Parametry i stabilność nie osiągnęłyby jeszcze większej wartości ?

  • @andr27
    @andr27 Год назад

    fajnie wyjaśnione. plusik

  • @tysioran
    @tysioran Год назад

    9:48 Ale do tego dochodzi jeszcze rozgrzewanie się tranzystora i wynikający z tego coraz mniejszy spadek napięcia złącza B-E co z kolei wraz ze wzrostem jego temp będzie powodować wzrost prądu źródła prądowego

    • @HifiretroPL
      @HifiretroPL  Год назад +1

      Jasne, do momentu w którym osiągnie pewną temperaturę i prąd się ustabilizuje.

  • @GrzegorzMatusinski
    @GrzegorzMatusinski Год назад

    super!

  • @TheXAlienx
    @TheXAlienx Год назад

    Super!

  • @tysioran
    @tysioran Год назад

    1. Z tego co zauważyłem to wiele drogich i uznanych ampów ma stopnie wejściowe zasilane napięciem niestabilizowanym i/lub bez źródeł prądowych. Jak np ampy f-my Accuphase albo też prosty i ciekawy LFD Mistral. 2. Co ze stopniami sterującymi tranzystory wykonawcze ? Czy tu stabilizator też nie byłby wskazany ? 3. Co z prostownikiem zasilacza mocy ? Standardowe diody protownicze ew + snubber , prostownik aktywny czy może diody soft recovery ?

    • @HifiretroPL
      @HifiretroPL  Год назад

      1. O tzw. drogich i uznanych hajendach podywagować możesz na AS. Ze swojej strony podałem przykłady wcześniej i jest też Accuphase w którym stosowali stabilizację i co to dowodzi lub nie? Chcesz to wykonaj pracę i sprawdź. A to, że dzisiaj wstawiają 4 tranzystory na krzyż i reklamują jako drut wzmacniający czy inne pierdoły to nie mój zachwyt.
      2. W poprzednim odcinku powiedziałem, że osobiście uważam że wtórnikom emiterowym (najczęstsze rozwiązanie stopnia prądowego) nie ma co robić stabilizacji. Raz, że sygnał napięciowo jest już wzmocniony, a dwa że moim zdaniem lepiej dać wydajny prądowo niestabilizowany zasilacz. Zresztą co to we wzmacniaczu mocy w klasie AB są te tranzystory wykonawcze? Przecież sterujące są tak samo wykonawcze jak wyjściowe mocy. Oczywiste jest, że odpowiedniego wzmocnienia prądowego nie da się uzyskać w jednym tranzystorze, stąd sterujące wzmacniają prąd by wystarczył dla wyjściowych i tyle. Choćby Naim stosował stabilizację dla niektórych swoich wzmacniaczy w przeszłości i znów co to dowodzi?
      3. Gdzie ja w ogóle podejmuję ten temat? Masz coś ciekawego do przekazania to możesz zrobić swój materiał. Temat oczywiście jest ciekawy i ma potencjał ale to też dużo mitów. "Szybkie diody" to taki slogan, soft-recovery mają sens ale nie zmieniają zasady działania prostownika, a snubbery to trzeba umieć stosować i doświadczenie praktyczne również wskazane. Zresztą, to w żaden sposób nie wyklucza się z tym co przedstawiłem.

    • @tysioran
      @tysioran Год назад

      @@HifiretroPL Być może to efekt małych cegiełek które są wrzucane do jednego wiaderka co w efekcie ma pomóc osiągnąć ZEN czyli dać doskonałość. Ale są tacy co lubią ampy z dużą ilością zniekształceń jak np lampowe....Zatem ta cała inżynieria czasem jest nieco jałowym zajęciem co nie znaczy od razu że bezproduktywnym czy też bezsensownym

  • @tysioran
    @tysioran Год назад

    10:30 Słaba stabilność ? Dla dryftu 14mV i zakresu temperatur od -25C do +125C wychodzi to 0,56%. To raczej całkiem dobry wynik

    • @HifiretroPL
      @HifiretroPL  Год назад

      Masz rację. To mój błąd, bo przecież chodzi o dryf w całym zakresie temperatury, a nie na stopień Celsjusza co słusznie zauważyłeś. dzięki. Postaram się zrobić stosowną adnotację.