Z przyjemnością pomogę lub zaprojektuje obudowę, lub kilka wersji, do wzmacniacza marzeń - zawodowo konstruuje. Wezmę kilka dni urlopu i na pewno coś fajnego da się stworzyć.
Przedwzmacniacz lampowy świetna sprawa, fajnie by było gdyby taki przedwzmacniacz mógł pracować również jako wzmacniacz słuchawkowy, powiedzmy mógł napędzać słuchawki 250 Ohm.
Panie Krzysztofie - serce roście! Czekam z utęsknieniem na wzmacniacz marzeń - jeśli gra tak jak Pan opisał rozpoczynając ten temat to niech kit kosztuje ile musi, ja już się zapisuję w kolejce chętnych. Postawię go obok RS RIAA który wydobył z moich winyli ich prawdziwe brzmienie. No nie mogę się doczekać po prostu.
Lampowy przedwzmacniacz myślę że to bardzo dobry pomysł bo taniej niż cały wzmacniacz a brzmienie już jest :) Wiele osób szuka coś takiego bo by do wzmacniaczy gitarowych bardzo chętnie taki wsadzili. Myślę że najważniejsze by taki preamp jak najbardziej uwydatniał lampowy charakter brzmienia. By osoby podłączając takowy od razu odczuli różnice między "sterylnym" brzmieniem scalaków. Pozdrawiam i życzę dalszych super pomysłów jak i filmów
bardzo dobry pomysł żeby połączyć z simple amp, i na przykład jak ktos ma totalnie nie do naprawy unitry wzmacniacz to obudowa się nie zmarnuje dla takiego projektu :D
Projekt marzeń i przedwzmacniacz lampowy to bardzo interesujące projekty - chętnie je zakupię. Co do technikalii to nie znam się, to się nie wypowiem. Zdaję się na specjalistów.
Proszę nie porzucać WZMACNIACZA MARZEŃ. Własnie miałem zmieniać swój wzmacniacz ale poczekam na końcowy etap projektu, aby sobie złożyć takie cacko. 3mam kciuki!!!
Fajny odcinek. Ja nadal mam nadzieje, ze kiedys powstanie na kanale RS projekt miernika do lamp, ktory pozwoli sprawdzic ich zuzycie i parowanie. Na razie czekam niecierpliwie na Wzmacniacz Marzen. Pozdrawiam.
@@RSElektronika To moze kiedys dobrz by bylo zrobic odcinek na ten temat? Jak mierzyc lampy? Czym mierzyc? Co mierzyc? Czy warto kupowac NOS czy tylko nowe? Pasowalo by do tych projektow opartych na lampach ktore juz sa na kanale RS.
Dziękuję za informacyjny odcinek i czekam niecierpliwie na RS SIMPLE PREAMP bo mam już obudowę dostosowaną z dwoma trafo do końcówek mocy i bardzo bym sobie chciał posłuchać w komplecie... i się pysznić lekko złośliwie. 😀
Nie moja bajka Ale kibicuje i mam nadzieję że projekty pójdą szerzej w świat😁 Ale pewnie do tego trzeba by było do filmików dorzucić angielskie tytuły i napisy.
Jak zawsze miło się ogląda i słucha. Dzięki za to. Odpowiadając na pytanie czy jesteś za nowym projektem preampu na lampach, odpowiadam : jeśli ten, właśnie omawiany na opampach przedwzmacniacz będzie brzmiał dobrze (a ufam Panu) to nic więcej nie potrzebuję. Wszystko o czym myślałem ten projekt zawiera, jeśli będzie miał odłączanie głośników, to bomba. Selektor wejść i ew. inne segmenty każdy sobie dorobi.
Fcemy tego klona, no, marzeń! Jak się uda, to naprawdę rozważę zakup kitu. Chyba, że cena kitu za bardzo się zbliży do ceny działającego oryginału w internetach. Życzę powodzenia i sądzę, że ten kit może być niezłym szlagierem.Nawet, jeśli trzeba będzie przy nim pozasuwać (ale przecież to lubiny, prawda? :-), to za mniejszy, czy większy ułamek ceny oryginału możemy mieć coś, co naprawdę jest warte słuchania.
Jeśli sam przedwzmacniacz z Dream Ampa byłby dostępny osobno, to byłbym wniebowzięty :D A co do projektu przedwzmacniacza, to fajnie jakby miał jakąś regulacje barwy dźwięku i loudness tak jak ten tranzystorowy, który pokazałeś. Wybór 2/3 wejść byłby super, ale to zawsze coś co każdy może sobie bardzo prosto dołożyć samemu. Myślę, że fajna opcja do obydwu preampow (jeśli chcesz je sprzedawać z obudowami) byłoby zostawienie trochę wolnego miejsca w środku obudowy, tak aby każdy mógł sobie dołożyć np. Wyżej wspomniany wybór wejść lub DAC/Bluetooth/przedwzmacniacz riaa itp.
Super podsumowanie. Choć nie wiem czy będę budował preamp, chciałbym wtrącić małą sugestię aby na płytce przewidzieć miejsce dla potencjometru Alps tak jak w przedwzmacniaczu lampowym.
Do co wzmacniacza marzeń - przy dużych projektach zawsze pojawia się chwila (albo tygodnie) zwątpienia. Pamiętaj, że poza tobą zaangażowało się dużo ludzi i wszyscy z dziwną nadzieją patrzą ci na ręce. Stałeś się kierownikiem poważnego projektu i realnie robisz coś, za co z różnych powodów nie zabrał się nikt od wielu lat. To trudne. Na tym etapie nie patrz na koszty. Jeśli konstrukcja sprzeda się (a na to się zapowiada) nagle ceny jednostkowe traf i lamp okażą się ostatnim ze zmartwień. Proszę iść na przód.
Już nie mogę się doczekać tego przedwzmacniacza na NE5532 🙂. Wspaniałe to wygląda. Jestem ciekaw w którym miejscu pasma będą te filtry barwy. Pozdrawiam i trzymam kciuki.
Trzymam kciuki za dalszą realizację wzmacniacza marzeń. Zrezygnować można zawsze, ale projekt jest bardzo zaawansowany i szkoda by było go przerwać. Co do trafo, to może nawiąże do zbudowanego prze ze mnie RS Tube amp MK 2 na trafach Sizei który gra super, więc dla większości z nas budżetowe trafo będzie wystarczające.
W temacie przedwzmacniacza lampowego: mi najbardziej zależałoby na pewnym skręcie w stronę wzmacniacza słuchawkowego opartego na lampach. Bardzo ciężko znaleźć materiały, nawet teoretycznie, o budowie dobrego wzmacniacza słuchawkowego który poradzi sobie z bardziej wymagającymi prądowo słuchawkami planarnymi (pierwsze z brzegu Fostex T60RP spokojnie potrafią zjeść 2-3W mocy).
Może w simple preamp zastosować budowę modułową gdzie bedzie mozna opcjonalnie dokładać dodatkowe uklady np preamp gramofonowy coś tak jak bylo w pierwszych wzmacniaczach NAD.
Zamawiasz płytki na JLCPCB? Odnośnie wzmacniacza marzeń, widzę że zamówiłeś z czarną soldermaską. Niestety teżniedyś zamówiłem u nich czarna i okazała się paskudna. Bardzo krucha i delikatka, odpadała całymi płatami.
Ja bym chciał zapytać was wszystkich wraz z autorem. Jakie ksiazki polecacie o projektowaniu płytek pcb. Zasady, rozłożenie elementów. Grubość ścieżek. Pozdrawiam
Co do RS SimpleAmp: sądzę że nie ma sensu dodawać modułu BT czy WiFi do przedwzmacniacza. Raczej wolałbym mieć możliwość dodania kolejnego źródła audio. Sam buduję obecnie RS SimpleAmp i pokusiłem się o wzbogacenie go o moduł BT 5.0 z LDAC APTX-HD (kupiony z Ali za około 330zł). @@UC3TAqUdZld-6B76GqrFEV8g czy preAmp do RS SimpleAmp będzie stereo? Po użyciu 2-kanałowych potencjometrów wnioskuję że jednak stereo :)
RSSimplePreamp zapowiada się świetnie, pozostaje tylko nauczyć się lutować. Tak samo genialny i przydatny może być przyrząd do testowania tranzystorów. Z przyszłych projektów to może lampowy wzmacniacz słuchawkowy?
Panie Krzysztofie, proszę nie upadać na duchu. Ja merytorycznie wspomóc Pana nie jestem w stanie, nie znam się na tych sprawach ani trochę, ale mocno trzymam kciuki za powodzenie projektów.
Z testerem tranzystorów wiąże się problem z rozpraszaniem mocy admisyjnej. Żeby taki 10A tranzystor w TO220 przetestować nawet z połową prądu kolektora potrzebny jest niezły radiator do którego mierzony element trzeba przykręcić (problem izolacji napięcia na obudowie tranzystora od radiatora przy zachowaniu małej rezystancji cieplnej, czyli podkładki mikowe i pasta za każdym testem). Lampy rozpraszają ciepło do otoczenia i nie potrzebują w większości radiatorów. Natomiast, żeby sprawdzić takiego 2N3055 trzeba go przykręcić do jakieś powierzchni chłodzącej, bo pójdzie z dymem. Tu widzę największą trudność w tym mierniku. Testowanie tranzystora na małych prądach i napięciach oferują zwykłe testery. Załóżmy, że chcę dobrać dwa BD254 do pracy z prądem kolektora 2A przy napięciu kolektor emiter 9V. Tranzystor rozprasza już 13 W przy temperaturze obudowy i radiatora 45 deg C. OK, to była ekstremalna wartość dla tego tranzystora. Ale chcę dobrać tranzystory i np.: robię to przy prądzie kolektora pół ampera, to nadal mam sporą moc do rozproszenia około 5W. Z katalogu wiem, że zakresie od 0,1 do 1A mam największe wzmocnienie hfe21 (szczyt przy około 0,2A). W takim razie do miernika trzeba też wpisać procedurę, która sprawdzi nam największy zakres wzmocnienia i w tym zakresie prądu kolektora parować tranzystory. Współczynnik wzmocnienia w funkcji prądu kolektora nie jest prostą. Jak sądzę to nie koniec problemów.
Mam pytanie trochę (a nawet bardzo) z innej beczki. Czy jeśli wymienię obudowę subwoofera na bardziej płaską ale o tej samej objętość to będzie to miało duży wpływ na dźwięk? Chodzi o to by była głęboka tylko na tyle żeby zmieścił się głośnik. Pytanie może śmieszne ale jestem "zielony" w tym temacie. Pozdrawiam
Ja czekam niecierpliwie na nowoczesny miernik do starych lamp elektronowych. Taki który można by samodzielnie programować (w sensie uzupełniać dane lamp) dodając własne charakterystyki lamp - to byłby hit. Śledzę temat pańskiego zmodyfikowanego projektu Vacum Tube Tester i nadal jest on owiany tajemnicą. Czy można go jeszcze bardziej unowocześnić? A może połączyć to z programem komputerowym, który upraszczałby sprawę wprowadzania nowych danych o lampach, wyświetlałby czytelne charakterystyki itp.
Co do preampu lampowego, fajnie jeśli taki układ także można by użyć jako wzmacniacz słuchawkowy do napędzania słuchawek typu HD600, HD650, Beyer DT880-600 czy coś w tym stylu. Nie myślę tu słuchawkach o niskiej impedancji, ponieważ te najlepiej będą grały z układami na półprzewodnikach. Napewno układ który dałby radę dobrze wysterować 250-600 ohmowe słuchawki nie powinien dobrze współdziałać z nowoczesnymi końcówkami, a wśród takich można spotkać układy które mają stosunkowo niską impedancje wejściową. Co do regulacji barwy, filtrów typu Loudness mają dla mnie one prawie nieistotne znaczenie.
To jak to jest z Little Dot jako przedwzmacniacz? Można go podłączać do standardowego wzmacniacza zintegrowanego z możliwością rozłączenia przedwzmacniacza i końcówki? Bo w manualu Little Dot mk3 coś takiego piszą; "The Little Dot MK III is not to be used with a DC or direct coupled power amplifier. Doing so may result in damage to your Little Dot and/or downstream components! Dlaczego nie ma Pan patronite lub możliwości wesprzyj. Z niecierpliwością czekam na wzmacniacz marzeń.
Odnośnie przedwzacniacza to trzeba było zrobic prosty jedynie z regulacją głośności, eq, filtr, selektror wejść, preamp phono czy BT powinny być w formie modułów - wtedy każdy by sobie kupił tylko to co by potrzebował. Co do loudness - on właśnie powinien działać tak że im ciszej tym bardziej wzmacnia bas - inaczej to nie loudness a najzwyklejsze podbicie częstotliwości (taki eq o stałych parametrach)
Nowy preamp lampowy to dobry pomysł! Najlepiej żeby był zintegrowany z DACiem i żeby można było podłączyć słuchawki! Moc taka żeby napędzić dwie małe satelity. Regulatory barwy też mile widziane! Dla mnie to był by projekt marzenie. TO zadowoliło by wszystkich którzy słuchają muzyki z komputera, siedząc przy biurku. Na pewno tez cena była by przystępna. Myśle że na szerszą skale miało by to powodzenie.
Przed odkryciem pana kanału "Reduktor Szumu" RUclips był nudny dla mnie. Na myśl o samodzielnym złożeniu RS Wzmacniacza Marzeń nie śpię po nocach , po tym jak zobaczyłem drukowane płytki do tego projektu. Trzymam kciuki i pozdrawiam.
Preamp lampowy? Nie mogę się doczekać - bezdyskusyjnie doskonały pomysł :)
Podpisuję się. Czekam z niecierpliwością na projekt. Regulacja barwy dźwięku oraz loudness mile widziane
Już ustawiam się w kolejce do wzmacniacza marzeń 🤗
Drugi!
Trzeci
Chwileczkę @Łukasz Rugała, Pan stał za mną!
Wy się kłócicie, a ja zająłem wasze miejsce. :P Czwarty!
@@konraddarno97 Piekne :)
Cieszę się, że projekt wzmacniacza marzeń idzie do przodu :) nie mogę się doczekać
moge wplacic przedpłatę nawet 😀jezeli koszty sie nie spinają…
Super, oby projekt wzmacniacza marzeń wypalił - życzę z całego serca!!!
Miło słyszeć o postępach nad wzmacniaczem marzeń. Trzymam kciuki.
Czekałem na wieści o wzmacniaczu marzeń! Cieszę się że projekt ruszył do przodu, nie mogę się doczekać kitów :D
Z przyjemnością pomogę lub zaprojektuje obudowę, lub kilka wersji, do wzmacniacza marzeń - zawodowo konstruuje. Wezmę kilka dni urlopu i na pewno coś fajnego da się stworzyć.
Bardzo się cieszę, że dalej Pan nagrywa.
Spora doza nadziei na zm. marzeń. Wszystkie Dobrego w Nowym Roku . Spełnienia Marzeń dla Pana i Sypatyków Reduktora Szumu.
Przedwzmacniacz lampowy jak najbardziej. Dla mnie oczywiście z regulacją barwy dźwięku. Pozdrawiam :)
RS Dream Amp.... nie mogę się doczekać :)
Wzmacniacz marzeń, biere łod razu!!!
Przedwzmacniacz lampowy ~ super pomysł
Preamp lampowy. Analogicznie jak RS SimplePreamp. Nic dodać, nic ująć.
Też czekam na wzmacniacz marzeń kupię na pewno. Preamp gramofonowy już gra.
Już się ciesze na nadejście RS SIMPLE PRE-AMP. Pierwszy do zakupu :-)
Wzmacniacz marzeń! Czekam z niecierpliwością! :)) Powodzenia!
Przedwzmacniacz lampowy, chętnie zamówiłbym taki kit bo wiem że gdy wyjdzie spod Pańskich rąk będzie dobrze brzmiał :)
Sam będę czekał z niecierpliwością, na alledrogo sam chiński chłam 😆
Czekam na Dream AMP!!! A przedwzmacniacz lampowy koniecznie ze wzmacniaczem sluchawkowym jeśli ma byc do kompa telefonu itp...
a może i jakimś fajnym opcjonalnym DAC-iem?
Ta strzałka to jest dziedzictwo Adama Słodowego.
Witam Skuteczność jest miarą prawdy ,pozdrawiam czekam na marzenia
Dobrze wiedzieć że jest parcie na tego typu projekty, świadczy to o pasjonatach jak najlepiej :)
Super projekt! Dzięki za filmik, od razu łapka w górę. Pozdrawiam
Przedwzmacniacz lampowy świetna sprawa, fajnie by było gdyby taki przedwzmacniacz mógł pracować również jako wzmacniacz słuchawkowy, powiedzmy mógł napędzać słuchawki 250 Ohm.
Panie Krzysztofie - serce roście! Czekam z utęsknieniem na wzmacniacz marzeń - jeśli gra tak jak Pan opisał rozpoczynając ten temat to niech kit kosztuje ile musi, ja już się zapisuję w kolejce chętnych. Postawię go obok RS RIAA który wydobył z moich winyli ich prawdziwe brzmienie. No nie mogę się doczekać po prostu.
Super film. Zacne projekty.
Uda sie! trzymam kciuki!
Czekamy na wzmacniacz marzeń 👍 A preamp lampowy powinien mieć regulację barwy. Seletor wejść no i lampy najlepiej 12AX7.
Lampowy przedwzmacniacz myślę że to bardzo dobry pomysł bo taniej niż cały wzmacniacz a brzmienie już jest :)
Wiele osób szuka coś takiego bo by do wzmacniaczy gitarowych bardzo chętnie taki wsadzili.
Myślę że najważniejsze by taki preamp jak najbardziej uwydatniał lampowy charakter brzmienia.
By osoby podłączając takowy od razu odczuli różnice między "sterylnym" brzmieniem scalaków.
Pozdrawiam i życzę dalszych super pomysłów jak i filmów
Jestem ciekawy czy rodzi się już pomysł kolumn marzeń 🤩
W końcu będzie "wzorcowy" loudness :)
No i DreamAmp
fajnie że od razu jest stabilizowanie napięcia symetrycznego :D
Łapka w górę za bejze-hohen xD
O bäse hohen! Ciekawe czy złomnik to zobaczy haha
Za Bäse Hohen Reduktor dostanie piwo jak tylko go spotkam.
''Dream Amp'' = Polak potrafi. 👍 🙂
Na starosc dam sie jeszcze skusic.Lubie to!
bardzo dobry pomysł żeby połączyć z simple amp, i na przykład jak ktos ma totalnie nie do naprawy unitry wzmacniacz to obudowa się nie zmarnuje dla takiego projektu :D
Jak ktoś wie czego chce już mi się podoba .Szacun
Projekt marzeń i przedwzmacniacz lampowy to bardzo interesujące projekty - chętnie je zakupię.
Co do technikalii to nie znam się, to się nie wypowiem. Zdaję się na specjalistów.
Proszę nie porzucać WZMACNIACZA MARZEŃ. Własnie miałem zmieniać swój wzmacniacz ale poczekam na końcowy etap projektu, aby sobie złożyć takie cacko. 3mam kciuki!!!
Zbuduję sobie...do moich klocków, dzięki, pozdrawiam
Już projektuję obudowę😉👍
Fajny odcinek. Ja nadal mam nadzieje, ze kiedys powstanie na kanale RS projekt miernika do lamp, ktory pozwoli sprawdzic ich zuzycie i parowanie. Na razie czekam niecierpliwie na Wzmacniacz Marzen. Pozdrawiam.
Miernik do lamp to akurat mam i raczej nie przewiduję nowego modelu, ten jest ok.
@@RSElektronika Zgadzam się. Można taki miernik kupić już uruchomiony na znanych portalach aukcyjnych.
@@RSElektronika To moze kiedys dobrz by bylo zrobic odcinek na ten temat? Jak mierzyc lampy? Czym mierzyc? Co mierzyc? Czy warto kupowac NOS czy tylko nowe? Pasowalo by do tych projektow opartych na lampach ktore juz sa na kanale RS.
@@pcb5269 Jasne - kupic mozna wiele rzeczy, ale chyba nie dlatego ogladamy ten kanal.
@@Mario007718 Zgadzam się. Płytkę pcb można kupić w AVT wraz z instrukcją. Zamawiamy części i montujemy. Gotowe :) Cena części to około 600-700 zł.
Super program dla ludzi z pasją czekam na przedwzmacniacz lampowy
Podziwiam twoją wiedzę. Łapka w górę.
No,szacun,obydwa kanały świetne,nic dodać nic ująć.
Wzmacniacz marzeń. Kupię w ciemno 👍
czekam na lampowy preamp
Dziękuję za informacyjny odcinek i czekam niecierpliwie na RS SIMPLE PREAMP bo mam już obudowę dostosowaną z dwoma trafo do końcówek mocy i bardzo bym sobie chciał posłuchać w komplecie... i się pysznić lekko złośliwie. 😀
Nie moja bajka Ale kibicuje i mam nadzieję że projekty pójdą szerzej w świat😁 Ale pewnie do tego trzeba by było do filmików dorzucić angielskie tytuły i napisy.
Jak zawsze miło się ogląda i słucha. Dzięki za to. Odpowiadając na pytanie czy jesteś za nowym projektem preampu na lampach, odpowiadam : jeśli ten, właśnie omawiany na opampach przedwzmacniacz będzie brzmiał dobrze (a ufam Panu) to nic więcej nie potrzebuję. Wszystko o czym myślałem ten projekt zawiera, jeśli będzie miał odłączanie głośników, to bomba. Selektor wejść i ew. inne segmenty każdy sobie dorobi.
ten odcinek jest ok , dobrze Panu idzie
Rownież czekam na kit wzmacniacza marzeń.
Sztos!
No ale przedewszystkim to prosimy o miejsce na potencjometry ALPS RK27. Ewentualnie o miejse na silnik też.
Fcemy tego klona, no, marzeń!
Jak się uda, to naprawdę rozważę zakup kitu. Chyba, że cena kitu za bardzo się zbliży do ceny działającego oryginału w internetach.
Życzę powodzenia i sądzę, że ten kit może być niezłym szlagierem.Nawet, jeśli trzeba będzie przy nim pozasuwać (ale przecież to lubiny, prawda? :-), to za mniejszy, czy większy ułamek ceny oryginału możemy mieć coś, co naprawdę jest warte słuchania.
Jeśli sam przedwzmacniacz z Dream Ampa byłby dostępny osobno, to byłbym wniebowzięty :D
A co do projektu przedwzmacniacza, to fajnie jakby miał jakąś regulacje barwy dźwięku i loudness tak jak ten tranzystorowy, który pokazałeś. Wybór 2/3 wejść byłby super, ale to zawsze coś co każdy może sobie bardzo prosto dołożyć samemu.
Myślę, że fajna opcja do obydwu preampow (jeśli chcesz je sprzedawać z obudowami) byłoby zostawienie trochę wolnego miejsca w środku obudowy, tak aby każdy mógł sobie dołożyć np. Wyżej wspomniany wybór wejść lub DAC/Bluetooth/przedwzmacniacz riaa itp.
Super podsumowanie. Choć nie wiem czy będę budował preamp, chciałbym wtrącić małą sugestię aby na płytce przewidzieć miejsce dla potencjometru Alps tak jak w przedwzmacniaczu lampowym.
hahah, basse hohen basse hohen świetne :)
Do co wzmacniacza marzeń - przy dużych projektach zawsze pojawia się chwila (albo tygodnie) zwątpienia. Pamiętaj, że poza tobą zaangażowało się dużo ludzi i wszyscy z dziwną nadzieją patrzą ci na ręce. Stałeś się kierownikiem poważnego projektu i realnie robisz coś, za co z różnych powodów nie zabrał się nikt od wielu lat. To trudne. Na tym etapie nie patrz na koszty. Jeśli konstrukcja sprzeda się (a na to się zapowiada) nagle ceny jednostkowe traf i lamp okażą się ostatnim ze zmartwień.
Proszę iść na przód.
RS SimplePreamp. Czy te dwa potencjometry nie są aby za blisko siebie? Będzie problem z nakładkami.
Czy z tego przedwzmacniacza SimplePreamp będzie można wyprowadzić wyjście słuchawkowe?
Już nie mogę się doczekać tego przedwzmacniacza na NE5532 🙂.
Wspaniałe to wygląda.
Jestem ciekaw w którym miejscu pasma będą te filtry barwy.
Pozdrawiam i trzymam kciuki.
Sprubuj LM4562 lub ich odpowiedników z serii LME - nowsza konstrukcja, ładniej brzmi
Trzymam kciuki za dalszą realizację wzmacniacza marzeń.
Zrezygnować można zawsze, ale projekt jest bardzo zaawansowany i szkoda by było go przerwać.
Co do trafo, to może nawiąże do zbudowanego prze ze mnie RS Tube amp MK 2 na trafach Sizei który gra super, więc dla większości z nas budżetowe trafo będzie wystarczające.
Zaczekam
W temacie przedwzmacniacza lampowego: mi najbardziej zależałoby na pewnym skręcie w stronę wzmacniacza słuchawkowego opartego na lampach. Bardzo ciężko znaleźć materiały, nawet teoretycznie, o budowie dobrego wzmacniacza słuchawkowego który poradzi sobie z bardziej wymagającymi prądowo słuchawkami planarnymi (pierwsze z brzegu Fostex T60RP spokojnie potrafią zjeść 2-3W mocy).
A mniejwięcej ile może kosztować preamp / ile wyszedł jego koszt
Dream amp to the moon! :D
Może w simple preamp zastosować budowę modułową gdzie bedzie mozna opcjonalnie dokładać dodatkowe uklady np preamp gramofonowy coś tak jak bylo w pierwszych wzmacniaczach NAD.
A może by tak zastąpić DIY na ZTS?
Macie może filmik na temat transformatora do zmiany liczy faz?
Zamawiasz płytki na JLCPCB? Odnośnie wzmacniacza marzeń, widzę że zamówiłeś z czarną soldermaską. Niestety teżniedyś zamówiłem u nich czarna i okazała się paskudna. Bardzo krucha i delikatka, odpadała całymi płatami.
Ja bym chciał zapytać was wszystkich wraz z autorem. Jakie ksiazki polecacie o projektowaniu płytek pcb. Zasady, rozłożenie elementów. Grubość ścieżek. Pozdrawiam
Tez sie chetnie dowiem. Ogolnie kazdy program jest troche inny. Ja robie w kicad i nie chce zadnego innego mimo swojej prostoty
ciekawy przedwzmacniacz
Co do RS SimpleAmp: sądzę że nie ma sensu dodawać modułu BT czy WiFi do przedwzmacniacza. Raczej wolałbym mieć możliwość dodania kolejnego źródła audio.
Sam buduję obecnie RS SimpleAmp i pokusiłem się o wzbogacenie go o moduł BT 5.0 z LDAC APTX-HD (kupiony z Ali za około 330zł).
@@UC3TAqUdZld-6B76GqrFEV8g czy preAmp do RS SimpleAmp będzie stereo? Po użyciu 2-kanałowych potencjometrów wnioskuję że jednak stereo :)
Preamp na lampach :)
RSSimplePreamp zapowiada się świetnie, pozostaje tylko nauczyć się lutować. Tak samo genialny i przydatny może być przyrząd do testowania tranzystorów. Z przyszłych projektów to może lampowy wzmacniacz słuchawkowy?
Panie Krzysztofie, proszę nie upadać na duchu. Ja merytorycznie wspomóc Pana nie jestem w stanie, nie znam się na tych sprawach ani trochę, ale mocno trzymam kciuki za powodzenie projektów.
Mam pytanie czy można stabilizatory napięcia łączyć równolegle ?
RS DreamAmp ;)
Witam czy jest s,ansa zeby ten przed wzmacniacz byl dostepny w ciagu kilku miesiecy ?
Ja wciąż oferuję pomoc przy zaprogramowaniu testera tranzystorów, będę na niego czekał Panie Krzysztofie. Pozdrawiam!
Z testerem tranzystorów wiąże się problem z rozpraszaniem mocy admisyjnej. Żeby taki 10A tranzystor w TO220 przetestować nawet z połową prądu kolektora potrzebny jest niezły radiator do którego mierzony element trzeba przykręcić (problem izolacji napięcia na obudowie tranzystora od radiatora przy zachowaniu małej rezystancji cieplnej, czyli podkładki mikowe i pasta za każdym testem). Lampy rozpraszają ciepło do otoczenia i nie potrzebują w większości radiatorów. Natomiast, żeby sprawdzić takiego 2N3055 trzeba go przykręcić do jakieś powierzchni chłodzącej, bo pójdzie z dymem. Tu widzę największą trudność w tym mierniku. Testowanie tranzystora na małych prądach i napięciach oferują zwykłe testery. Załóżmy, że chcę dobrać dwa BD254 do pracy z prądem kolektora 2A przy napięciu kolektor emiter 9V. Tranzystor rozprasza już 13 W przy temperaturze obudowy i radiatora 45 deg C. OK, to była ekstremalna wartość dla tego tranzystora. Ale chcę dobrać tranzystory i np.: robię to przy prądzie kolektora pół ampera, to nadal mam sporą moc do rozproszenia około 5W. Z katalogu wiem, że zakresie od 0,1 do 1A mam największe wzmocnienie hfe21 (szczyt przy około 0,2A). W takim razie do miernika trzeba też wpisać procedurę, która sprawdzi nam największy zakres wzmocnienia i w tym zakresie prądu kolektora parować tranzystory. Współczynnik wzmocnienia w funkcji prądu kolektora nie jest prostą. Jak sądzę to nie koniec problemów.
Mam pytanie trochę (a nawet bardzo) z innej beczki. Czy jeśli wymienię obudowę subwoofera na bardziej płaską ale o tej samej objętość to będzie to miało duży wpływ na dźwięk? Chodzi o to by była głęboka tylko na tyle żeby zmieścił się głośnik. Pytanie może śmieszne ale jestem "zielony" w tym temacie. Pozdrawiam
Może zaprojektuje i zbuduje Pan wzmacniacz w klasie A o mocy 30-40 W
Ja czekam niecierpliwie na nowoczesny miernik do starych lamp elektronowych. Taki który można by samodzielnie programować (w sensie uzupełniać dane lamp) dodając własne charakterystyki lamp - to byłby hit. Śledzę temat pańskiego zmodyfikowanego projektu Vacum Tube Tester i nadal jest on owiany tajemnicą. Czy można go jeszcze bardziej unowocześnić? A może połączyć to z programem komputerowym, który upraszczałby sprawę wprowadzania nowych danych o lampach, wyświetlałby czytelne charakterystyki itp.
Co do preampu lampowego, fajnie jeśli taki układ także można by użyć jako wzmacniacz słuchawkowy do napędzania słuchawek typu HD600, HD650, Beyer DT880-600 czy coś w tym stylu. Nie myślę tu słuchawkach o niskiej impedancji, ponieważ te najlepiej będą grały z układami na półprzewodnikach. Napewno układ który dałby radę dobrze wysterować 250-600 ohmowe słuchawki nie powinien dobrze współdziałać z nowoczesnymi końcówkami, a wśród takich można spotkać układy które mają stosunkowo niską impedancje wejściową. Co do regulacji barwy, filtrów typu Loudness mają dla mnie one prawie nieistotne znaczenie.
To jak to jest z Little Dot jako przedwzmacniacz? Można go podłączać do standardowego wzmacniacza zintegrowanego z możliwością rozłączenia przedwzmacniacza i końcówki? Bo w manualu Little Dot mk3 coś takiego piszą; "The Little Dot MK III is not to be used with a DC or direct coupled power amplifier. Doing so may result in damage to your Little Dot and/or downstream components!
Dlaczego nie ma Pan patronite lub możliwości wesprzyj. Z niecierpliwością czekam na wzmacniacz marzeń.
Odnośnie przedwzacniacza to trzeba było zrobic prosty jedynie z regulacją głośności, eq, filtr, selektror wejść, preamp phono czy BT powinny być w formie modułów - wtedy każdy by sobie kupił tylko to co by potrzebował. Co do loudness - on właśnie powinien działać tak że im ciszej tym bardziej wzmacnia bas - inaczej to nie loudness a najzwyklejsze podbicie częstotliwości (taki eq o stałych parametrach)
Czy w przedwzmacniaczu użyte są rezystory metalizowane? Czy jest zasadność, by w celu polepszenia parametrów użyć takowych w projekcie?
Tak, są metalizowane.
Nowy preamp lampowy to dobry pomysł! Najlepiej żeby był zintegrowany z DACiem i żeby można było podłączyć słuchawki! Moc taka żeby napędzić dwie małe satelity. Regulatory barwy też mile widziane! Dla mnie to był by projekt marzenie. TO zadowoliło by wszystkich którzy słuchają muzyki z komputera, siedząc przy biurku. Na pewno tez cena była by przystępna. Myśle że na szerszą skale miało by to powodzenie.
Preamp na lampach... Czekam.
Jeszcze do wątku testerów. Może jakiś tester triaków i tyrystorów ?
Proponuje dodać do przedwzmacniacza regulacje tonów średnich.
Liczyłem na informacje o preampie dla niskopoziomowych wkładek MC.
Mnie interesowałby selektor źródeł oparty zastosowamy w ION Obelisk 100.
Pozdrawiam
Czy to że w 2021 roku użyte zostały elementy przewlekane zamiast smd to jakiś celowy vintage zabieg ?
NIe znam się na audio... dlatego pytam :)
Smd w audio to tylko w sekcji cyfrowej.
Przed odkryciem pana kanału "Reduktor Szumu" RUclips był nudny dla mnie. Na myśl o samodzielnym złożeniu RS Wzmacniacza Marzeń nie śpię po nocach , po tym jak zobaczyłem drukowane płytki do tego projektu. Trzymam kciuki i pozdrawiam.
11:08 do Rumi trzeba jechac z porządnym trunkiem
przyłącze do transformatora powinno być 4 zaciskowe