Potroluję trochę nie to że lubię ale muszę 💀 1. Wzbudzenia to ciekawa sprawa i może przydałby się test przebiegiem kwadratowym z podłączonym na wyjściu obciążeniem RC tak aby pokazać zachowanie wzmacniacza przy trudnych obciążeniach ? . Jak zgaduję w przypadku wzbudzeń dotykamy problemu przesunięcia fazy w układzie wynikającego z opóźnień które są dokładane w każdym stopniu wzmacniacza. 2. Z ciekawości uruchomiłem w LTspice symulację zespołu 3 drożnego Visaton Classic 200 i okazało się że z grubsza faza U/I jest skompensowana podobnie jak w odbiornikach reaktancyjnych zasilanych z sieci 230VAC 😘 3. Podobny układ wejściowy do tej Yamahy za wyjątkiem stopnia mocy jest np w Denonach PMA-1500 , PMA-1510. Ale już Arcam'y serii Alpha są wykonane klasę lepiej. Czyli podobnie jak wg Twojego konceptu.
Cenię Twoje uwagi i zaangażowanie, zauważ jednak, że takie sztuczne komplikowanie i wymyślanie coraz to nowych problemów sprawa, że na forach internetowych nie da się już znaleźć praktycznie żadnej potwierdzonej informacji. Ciągłe przepychanki i mądrości. Ja nie jestem youtuberem i swoje materiały przygotowuję raz na jakiś czas ale przede wszystkim tę pracę wykonuję w rzeczywistości i słyszę jakie daje efekty. Stąd polecam ją innym ale nic nie narzucam. Zresztą, to niszowy temat. Pisanie tak wydumanym językiem nie przybliża posiadaczom a-720 czy innych wzmacniaczy, pomysłów i problemów związanych z możliwościami ulepszeń wzmacniaczy i ogólnie elektroniką analogową. Pomiar prostokątem jest oczywiście cenny i w sumie może kiedyś coś na ten temat przygotuję ale przeciętny posiadacz a-720 czy innych fajnych wzmacniaczy raczej nie posiada generatora odpowiedniej jakości by wyciągać dobre wnioski. Do tego ja nie wymyślam nowego wzmacniacza, a pomysły są dobrze poznane i potwierdzone w zasadach ogólnych elektroniki analogowej.
@@HifiretroPL Ok ale co do wielu rozwiązań konstrukcyjnych to można przeczytać przeciwstawne sobie zalecenia. Tak jak kwestie prostownika , bocznikowania kondensatorów, układów wzmacniaczy symetrycznych bądź asymetrycznych, transformatorów EI lub toroidów itd... I chyba nie ma tu jednoznacznej i dobrej odpowiedzi na problemy konstrukcyjne... Całość zagadnienia interesuje mnie od strony inżynierii i stąd min moje uwagi o tak prostych i archaicznych konstrukcjach jak LFD Mistral. ...Widać jest tu wiele dróg do celu i nie sposób powiedzieć która z nich jest najlepsza.
Super film!!! no i super porównanie prze i po!!! Zainspirowało mnie porównanie przez Pana kondensatorów - w zasadzie wyłożone głównie w odcinku nr 2. Czy może Pan zdradzić - których kondensatorów Pan użył ostatecznie w zasilaczu (te główne filtrujące) i dlaczego? Skorzystał Pan z wykresów które Pan sporządził w excelu?/i to się potwierdziło? czy jednak dopiero testy osłuchowe dopiero wyłoniły zwycięzcę? Dziękuję i pozdrawiam!!!
Głównym zestawem w A-1000 jest ALS70 i ALS30 Kemeta (w A-1000 są 4 główne), a do projektu A-720 pożyczyłem ALS30 z tysiączki. W a1000 zamiennie korzystam też z Nichicon LNR oraz LNT, a czasem w mixie z kemetami. Co do tabelki to jest ona pomocna szczególnie na początku poznawania różnych kondensatorów i ich brzmienia w różnych funkcjach i miejscach układu. Gdy nabędzie się pewne doświadczenie i pozna więcej typów, robi się to raczej intuicyjnie. Tabelka może być pewną podpowiedzią jak kondensator wpłynie na charakterystykę, jednak nie mówi nic o samej jakości dźwięku. Oczywiście to finalne brzmienie jest decydujące.
Świetny materiał. Bardzo ładnie to objąłeś. Jeśli chodzi o kondensatory. W filtrze urzywan w większości M-Lytic w moich wzmacniaczach. Widzę że robisz testy bardziej rozległe i bardzo mnie to interesuje. W dalszym torze, króre (z tych które sprawdziłeś oczywiście) kondensatory twoim zdaniem i twoim uchem są najbardzie zbalansowane dzwiękowo i nie przymulają dzwięku? Dziękuję.
Dzięki, jednym z moich ulubionych typów kondensatorów na wyjściu układów stabilizacji są Nichicon LKG Type III Super Trough. Generalnie uważane za przymulacze ale mało osób zwraca uwagę,, że są 3 typy tej serii. Typ I i II faktycznie potrafią takie być, natomiast Super Through na wysokie napięcie (50V,63V) to pełne i zrównoważone pasmo bez suchości i sztuczności w graniu. Grają z dobrą masą, dźwięcznie, czysto i z dobrą separacją dźwięków od siebie i ogólnie uważam, że mają dobry balans. Druga sprawa, że nawet jeśli komuś jest zbyt "ciemno" to moim zdaniem dużo łatwiej rozjaśnić brzmienie innymi kondensatorami gdzieś indziej w układzie niż później próbować tłumić sypiące wysokie tony imitujące dużą rozdzielczość czy nachalną wysoką średnicę. Często kończy się to zamgleniem, utratą głębi czy jak to mogę ująć takim "zbełtaniem" muzyki. Suchości też trudno pozbyć się z układu, gdyż żeby nadać dźwięczność czy emocjonalność trzeba kolorować barwę czy sztucznie dodawać "powietrza", a z tymi kondensatorami w zasadzie jest możliwość pójścia w obie strony brzmienia. Wyszedł mały elaboracik ale o to chodzi w tym kanale, wiec jeszcze w skrócie o sygnałowych: W moich ulubionych seriach yamahy A-700/1000 i A-720/1020 nie ma stricte sygnałowych kondensatorów, a raczej bypassy do ominięcia części stałoprądowej. W A-720/1020 w roli sygnałowego jest bardzo ważny kondensator sprzężenia zwrotnego. W różnych rolach sygnałowych również w innych wzmacniaczach stosuję: Illinois BPS, Elna RBD, Kemet ESY, BC Components serii 170 RVI, czasem Elna Tonerex na wysokie napięcie (100V), zdarza się Rubycoon ZJL mimo, że uważany za zasilający. W kolekcji warto mieć też ES Nichicona choć bardzo rzadko się sprawdza. Taki Nippon Chemi-Con GXF w zasilaniu mega gra średnie tony niestety kosztem reszty, przypuszczam, że w sygnale jest podobnie... Jest tego sporo i trudno wszystko opisać i nie ma jednej reguły. W stabilizatorach jako filtrujące oznaczone często jako Cadj - polimery czy Panasonic FM. W stabilizacji wstępnej najczęściej Panasonic FM. Jeśli chodzi o bocznikowanie elektrolitów małym foliowcem to raczej nie stosuję. Dla mnie są jakieś problemy z przesunięciami fazowymi i mi to nie odpowiada. Jedynie stare styroflexy na bocznikach zawsze zostawiam. Nie stosuję natomiast Elna Silmic II, Nichicon FW, KW, Panasonic FC, Wurth W-Cap Atul... czy to w zasilaniu czy w sygnale.
@@HifiretroPL Dzięki wielkie za podzielenie się twoim doświadczeniem. Nie każdy wie że takie info jest na wagę złota. Wydaje mi się że mamy podobne ucho. Tak, ja również mieszam kondensatory w całych torach. Tylko tak można osiągnąć dzwięk neutralny i też naturalny. I ja również nie stosuję ani Elna Silmic ani Cerafine, ani Nichicon FW czy fine gold mają zbyt natarczywe swoje charaktery. I jak widzę, twoje znalezienia dowodzą po raz kolejny jak dla mnie że dobrej jakości industrialne elektrolity mają przewagę nad Audio Grade tanią technologią w wysokiej cenie :-). Widać tutaj że lepsza technologia w nich zawarta co pozwala na niske i homogeniczne ESR w szerokim paśmie robi swoją robotę. PS. Jeśli chodzi o strojenie dzwięku to ostratnio budowałem DAC NOS, i zajęło mi 4 miesiące testowanie i wybór właściwych kondensatorów (nie tylko elektrolitów).
Zdaje się że Sanyo już nie produkuje OS-Con'ów. Robi je Panasonic, a sam OS-Con to nazwa handlowa i kryją się pod nią serie np. SEF, SEK, SEP i odmiany. Ja np. używam SEPF (podwyższone napięcia pracy względem SEP). Nichicon swoje polimery produkuje pod nazwą handlową FPCAP. Używam np. serii RNS, RR7. Kemet też swoje produkuje, mam chyba serię A759 - Jest tego trochę na rynku, choć większość na niskie napięcie pracy.
Jasne że jest sens. Układy wzmacniaczy różnicowych w końcówkach mocy są bardzo podobne, również podwójne i zasilane niskim napięciem czyli można zrobić dobrą stabilizację i dołożyć źródła i lustra prądowe jak w tym projekcie yamahy a-720. W stosunku do A-700 poza sekcją wzmacniaczy różnicowych jest dość mocno okrojona. Główne różnice to: - okrojona sekcja wzmacniacza napięcia (VAS) - brak DC Servo tylko kondensator w sprzężeniu zwrotnym (tak jak w a-520,a-720) - uproszczona sekcja prądowa - brak prampa, a korektory wpięte w sprzężenie zwrotne - okrojone kondensatory w sekcji zasilania Poza opisanymi moimi rozwiązaniami można pokusić się o modyfikację wzmacniacza napięcia ale to trzeba odpowiednio opracować czy dołożyć jakieś większe kondensatory w linie zasilania.
Nic z tego nie zrozumiałem, ale doceniam poziom wiedzy. Szacunek dla takich osób i ich zapał oraz pasję👍
Potroluję trochę nie to że lubię ale muszę 💀 1. Wzbudzenia to ciekawa sprawa i może przydałby się test przebiegiem kwadratowym z podłączonym na wyjściu obciążeniem RC tak aby pokazać zachowanie wzmacniacza przy trudnych obciążeniach ? . Jak zgaduję w przypadku wzbudzeń dotykamy problemu przesunięcia fazy w układzie wynikającego z opóźnień które są dokładane w każdym stopniu wzmacniacza. 2. Z ciekawości uruchomiłem w LTspice symulację zespołu 3 drożnego Visaton Classic 200 i okazało się że z grubsza faza U/I jest skompensowana podobnie jak w odbiornikach reaktancyjnych zasilanych z sieci 230VAC 😘 3. Podobny układ wejściowy do tej Yamahy za wyjątkiem stopnia mocy jest np w Denonach PMA-1500 , PMA-1510. Ale już Arcam'y serii Alpha są wykonane klasę lepiej. Czyli podobnie jak wg Twojego konceptu.
Cenię Twoje uwagi i zaangażowanie, zauważ jednak, że takie sztuczne komplikowanie i wymyślanie coraz to nowych problemów sprawa, że na forach internetowych nie da się już znaleźć praktycznie żadnej potwierdzonej informacji. Ciągłe przepychanki i mądrości. Ja nie jestem youtuberem i swoje materiały przygotowuję raz na jakiś czas ale przede wszystkim tę pracę wykonuję w rzeczywistości i słyszę jakie daje efekty. Stąd polecam ją innym ale nic nie narzucam. Zresztą, to niszowy temat.
Pisanie tak wydumanym językiem nie przybliża posiadaczom a-720 czy innych wzmacniaczy, pomysłów i problemów związanych z możliwościami ulepszeń wzmacniaczy i ogólnie elektroniką analogową.
Pomiar prostokątem jest oczywiście cenny i w sumie może kiedyś coś na ten temat przygotuję ale przeciętny posiadacz a-720 czy innych fajnych wzmacniaczy raczej nie posiada generatora odpowiedniej jakości by wyciągać dobre wnioski. Do tego ja nie wymyślam nowego wzmacniacza, a pomysły są dobrze poznane i potwierdzone w zasadach ogólnych elektroniki analogowej.
@@HifiretroPL Ok ale co do wielu rozwiązań konstrukcyjnych to można przeczytać przeciwstawne sobie zalecenia. Tak jak kwestie prostownika , bocznikowania kondensatorów, układów wzmacniaczy symetrycznych bądź asymetrycznych, transformatorów EI lub toroidów itd... I chyba nie ma tu jednoznacznej i dobrej odpowiedzi na problemy konstrukcyjne... Całość zagadnienia interesuje mnie od strony inżynierii i stąd min moje uwagi o tak prostych i archaicznych konstrukcjach jak LFD Mistral. ...Widać jest tu wiele dróg do celu i nie sposób powiedzieć która z nich jest najlepsza.
świetny artykuł, niestety nie znam polskiego. czy jest możliwość napisów? Dziękuję
Super film!!! no i super porównanie prze i po!!! Zainspirowało mnie porównanie przez Pana kondensatorów - w zasadzie wyłożone głównie w odcinku nr 2. Czy może Pan zdradzić - których kondensatorów Pan użył ostatecznie w zasilaczu (te główne filtrujące) i dlaczego? Skorzystał Pan z wykresów które Pan sporządził w excelu?/i to się potwierdziło? czy jednak dopiero testy osłuchowe dopiero wyłoniły zwycięzcę? Dziękuję i pozdrawiam!!!
Głównym zestawem w A-1000 jest ALS70 i ALS30 Kemeta (w A-1000 są 4 główne), a do projektu A-720 pożyczyłem ALS30 z tysiączki. W a1000 zamiennie korzystam też z Nichicon LNR oraz LNT, a czasem w mixie z kemetami.
Co do tabelki to jest ona pomocna szczególnie na początku poznawania różnych kondensatorów i ich brzmienia w różnych funkcjach i miejscach układu. Gdy nabędzie się pewne doświadczenie i pozna więcej typów, robi się to raczej intuicyjnie. Tabelka może być pewną podpowiedzią jak kondensator wpłynie na charakterystykę, jednak nie mówi nic o samej jakości dźwięku.
Oczywiście to finalne brzmienie jest decydujące.
Świetny materiał. Bardzo ładnie to objąłeś. Jeśli chodzi o kondensatory. W filtrze urzywan w większości M-Lytic w moich wzmacniaczach. Widzę że robisz testy bardziej rozległe i bardzo mnie to interesuje. W dalszym torze, króre (z tych które sprawdziłeś oczywiście) kondensatory twoim zdaniem i twoim uchem są najbardzie zbalansowane dzwiękowo i nie przymulają dzwięku? Dziękuję.
Dzięki, jednym z moich ulubionych typów kondensatorów na wyjściu układów stabilizacji są Nichicon LKG Type III Super Trough. Generalnie uważane za przymulacze ale mało osób zwraca uwagę,, że są 3 typy tej serii. Typ I i II faktycznie potrafią takie być, natomiast Super Through na wysokie napięcie (50V,63V) to pełne i zrównoważone pasmo bez suchości i sztuczności w graniu. Grają z dobrą masą, dźwięcznie, czysto i z dobrą separacją dźwięków od siebie i ogólnie uważam, że mają dobry balans. Druga sprawa, że nawet jeśli komuś jest zbyt "ciemno" to moim zdaniem dużo łatwiej rozjaśnić brzmienie innymi kondensatorami gdzieś indziej w układzie niż później próbować tłumić sypiące wysokie tony imitujące dużą rozdzielczość czy nachalną wysoką średnicę. Często kończy się to zamgleniem, utratą głębi czy jak to mogę ująć takim "zbełtaniem" muzyki. Suchości też trudno pozbyć się z układu, gdyż żeby nadać dźwięczność czy emocjonalność trzeba kolorować barwę czy sztucznie dodawać "powietrza", a z tymi kondensatorami w zasadzie jest możliwość pójścia w obie strony brzmienia.
Wyszedł mały elaboracik ale o to chodzi w tym kanale, wiec jeszcze w skrócie o sygnałowych:
W moich ulubionych seriach yamahy A-700/1000 i A-720/1020 nie ma stricte sygnałowych kondensatorów, a raczej bypassy do ominięcia części stałoprądowej. W A-720/1020 w roli sygnałowego jest bardzo ważny kondensator sprzężenia zwrotnego.
W różnych rolach sygnałowych również w innych wzmacniaczach stosuję:
Illinois BPS, Elna RBD, Kemet ESY, BC Components serii 170 RVI, czasem Elna Tonerex na wysokie napięcie (100V), zdarza się Rubycoon ZJL mimo, że uważany za zasilający. W kolekcji warto mieć też ES Nichicona choć bardzo rzadko się sprawdza. Taki Nippon Chemi-Con GXF w zasilaniu mega gra średnie tony niestety kosztem reszty, przypuszczam, że w sygnale jest podobnie... Jest tego sporo i trudno wszystko opisać i nie ma jednej reguły.
W stabilizatorach jako filtrujące oznaczone często jako Cadj - polimery czy Panasonic FM. W stabilizacji wstępnej najczęściej Panasonic FM.
Jeśli chodzi o bocznikowanie elektrolitów małym foliowcem to raczej nie stosuję. Dla mnie są jakieś problemy z przesunięciami fazowymi i mi to nie odpowiada. Jedynie stare styroflexy na bocznikach zawsze zostawiam.
Nie stosuję natomiast Elna Silmic II, Nichicon FW, KW, Panasonic FC, Wurth W-Cap Atul... czy to w zasilaniu czy w sygnale.
@@HifiretroPL Dzięki wielkie za podzielenie się twoim doświadczeniem. Nie każdy wie że takie info jest na wagę złota. Wydaje mi się że mamy podobne ucho. Tak, ja również mieszam kondensatory w całych torach. Tylko tak można osiągnąć dzwięk neutralny i też naturalny. I ja również nie stosuję ani Elna Silmic ani Cerafine, ani Nichicon FW czy fine gold mają zbyt natarczywe swoje charaktery. I jak widzę, twoje znalezienia dowodzą po raz kolejny jak dla mnie że dobrej jakości industrialne elektrolity mają przewagę nad Audio Grade tanią technologią w wysokiej cenie :-). Widać tutaj że lepsza technologia w nich zawarta co pozwala na niske i homogeniczne ESR w szerokim paśmie robi swoją robotę. PS. Jeśli chodzi o strojenie dzwięku to ostratnio budowałem DAC NOS, i zajęło mi 4 miesiące testowanie i wybór właściwych kondensatorów (nie tylko elektrolitów).
°W stabilizatorach jako filtrujące oznaczone często jako Cadj - polimery ° - ktróre polimery> OsCon? jeśli tak to czy Panasonica czy Sanyo?
Zdaje się że Sanyo już nie produkuje OS-Con'ów. Robi je Panasonic, a sam OS-Con to nazwa handlowa i kryją się pod nią serie np. SEF, SEK, SEP i odmiany. Ja np. używam SEPF (podwyższone napięcia pracy względem SEP). Nichicon swoje polimery produkuje pod nazwą handlową FPCAP. Używam np. serii RNS, RR7. Kemet też swoje produkuje, mam chyba serię A759 - Jest tego trochę na rynku, choć większość na niskie napięcie pracy.
Dobra robota!
Czy jest sens modyfikacji yamaha a-500?
Jasne że jest sens. Układy wzmacniaczy różnicowych w końcówkach mocy są bardzo podobne, również podwójne i zasilane niskim napięciem czyli można zrobić dobrą stabilizację i dołożyć źródła i lustra prądowe jak w tym projekcie yamahy a-720.
W stosunku do A-700 poza sekcją wzmacniaczy różnicowych jest dość mocno okrojona. Główne różnice to:
- okrojona sekcja wzmacniacza napięcia (VAS)
- brak DC Servo tylko kondensator w sprzężeniu zwrotnym (tak jak w a-520,a-720)
- uproszczona sekcja prądowa
- brak prampa, a korektory wpięte w sprzężenie zwrotne
- okrojone kondensatory w sekcji zasilania
Poza opisanymi moimi rozwiązaniami można pokusić się o modyfikację wzmacniacza napięcia ale to trzeba odpowiednio opracować czy dołożyć jakieś większe kondensatory w linie zasilania.