Tisztelt Kömkel! Amit viszont mindenképpen ajánlok az új építésű háznàl, hogy kívülről a hőszigetelés alatt legyen 1 réteg vakolat, simítás nélkül Indoklás: 1. Szerkezeti stabilitás - A nútfédered téglák miatt a függőleges, vertikàlis habarcs hiànyzik, így kap egy szerkezeti stabilitást a falazat kívül-belül 2. Résmentesítés - A téglaszerkezet pólusai és a habarcshézagoknál lévő réseket eltömíti 3. Vízszigetelés -Hatékonyabb lesz a lábazati szigetelés felragasztása, nem lesz mögötte rés pl a téglabefordulásoknál a sarkokban, ezáltal egységes alapozott felületet kap a bitumenes lemez, mielőtt felkerül - így nem fog sehol nedvesség kerülni a szerkezetbe, ami ténylegesen javítja a hőszigetelő értéket 4. Olcsóbb és egyszeűbb kivitelezés - Kevesebb EPS ragasztóra lesz szükség és jobban tapad is a ragasztó a felületre, emellett a vakolattal a függőben lévő egyenetlenségeket is lehet javítani, így nem jut eszükbe a kivitelezőknek a pogácsázás, ami felesleges rést képez a szerkezet és a szigetelés között. Azért tartottam fontosnak ezeket megemlíteni, mert a hőszigetelés kalkulátorokban a külső vakolatot általában szükségtelennek tartják, mert a hőátbocsátási tényezőn kimutathatóan nem javít. ( Ezért nem is foglalkoznak vele.) Üdv Béres Gergely
Hasznosak és informatívak a tartalmak. Elhangzott a videó elején, hogy az energia árak adottak. Azért érdemes lenne nyomatékosabban felhívni a figyelmet arra, hogy a villany és gáz ára nem feltétlenül marad 30 évig ugyan ennyi. Egy gazdasági társaság már most sem 40 Ft ért veszi a villamos energiát, hanem inkább 100 Ft körül, ami azért már más megtérülést eredményez. Fontos, hogy megértse mindenki, az energia hatékonyság komplex gondolkodást igényel. A szerkezeteket, gépészetet és energia igényt összehangoltan kell kezelni. Csak így tovább!
Remek videó lett! 2 éve szigeteltük magunk a kádárkockánkat. Előtte rengeteget kutattam és gyűjtöttem infót főként tőled! (Szerencsére) Tető kiengedéssel kezdtük hogy a szigeteléssel normálisan nézzen ki a ház, jött rá 15 cm eps és 10cm xps. Fém beütős dübellel. Pont-perem technikával. Az oldalfali szigetelést feltoltuk addig hogy összeérjen a padláson lévővel és zárt legyen a hőburok. Hiába régi ház és szigetelve lett, sehol nincs penész és a pára sem lett magas. Köszönöm itt is ezt a sok hasznos információt! 😊
Köszi a matekot ezt nem lehet érzésekkel megcáfolni.. Tartsd meg ezt a struktúrát, mert matekról senki sem szeret beszélni, ár/megtérülés/különbségek :)
Hálózáson kívül mindent egyedül csináltam (színezve még nincs),úgyhogy 150e Ft munkadíjat fizettem,és szigetelve van a födém,fal,lábazat. :) Én 12 cm fehér EPS-t raktam a falra. Főleg Sebestyén Imi videói alapján készítettem el.
Ez egy nagyon informatív videó lett! Nincs benne semmi bújtatott reklám csak a kész tények. Ez nagyon ritka a neten. Kádár kockám van 5cm eps homlokzati szigeteléssel. Éves gáz fogyasztásom 498m3. Igy már tuti nem rakok fel még +10cm t. Peddig a szigetelős égre földre esküszik hogy milyen jó lenne 😅
Hát kétszerre megcsinálva biztos H pénzügyileg nem éri meg. Ha alapból 15 cm lett volna rakva akkor nagyon más lenne a matek a két vastagság összehasonlitásánàl.
@@TheGyuszi1Ugy vettem a házat hogy már le volt szigetelve. Hozzá kell tennem hogy a fűtési rendszerem teljesen új, és a nyílászárók is. Igy jött ki ez az éves fogyasztás.
Klassz videó volt és értem, hogy 15 cm az optimum, azzal hibazni nem lehet. Viszont a megtérülés számítással mindig szkeptikus vagyok. Az a jelenértéken értelmezhető, de az energia olcsóbb sosem lett, tehát túlzottan optimisták vagyunk, ha ma a kevesebbel is beérjük. Másik, hogy az energia több, mint egyszerű pénz, ezt abból tudjuk igazán ha fizetnénk bármiért, csak az nincs.
Tisztelettem. Nagy segitség lenne ha a vakolatról lenne egy videó pro/kontra és kin/ ben alapon. Minden tisztelettem! Hasznos infok voltak az edigiek! Köszönöm
Hangosan felnevettem a "Márpedig végig fogjuk számolni" résznél a mosolyodon :D Zseniális! Amúgy nekem adtál gondolkodnivalót, mert épp 25 centis hőszigetelésrendszert akarnak rámmelegíteni, mondván, hogy különben hőhidas és penészes lesz, mert 38 cm vázkerámiás falazatom van, és annak ennyi kell. Plusz nyílászárócserét is rám akarnak sózni, hogy kihozzák falsíkba az ablakokat. Kicsit elbizonytalanodtam, hogy akkor most mi van.
téged jól át akarnak bacni :) A redőnyt meg lehet oldani másképpen, nemsokára lesz kint videóm róla, "feltaláltam" egy jó módszert, a nyílászárós cégek is csak pislogtak a megoldástól... (működik, mert van olyan házam, ahol 2 éve úgy készült)
Túlszigetelés esetén jobban kijönnek a hőhidak. Ha szakszerű minden, akkor 20cm hőszig mellé KELL a kijjebb rakott minőségi ral beépítéses nyílászárórendszer is.
Nagyon hasznos videókat csinálsz, és tök jó, hogy mögé teszed a matekot is. Ugyanakkor ahogy mások is említették, az energiaárak ingadozása miatt évtizedeket változhat a megtérülési mutató. Ez kicsit ilyen preperkedés, de egy angol nyelvű videó alatt kifejtette egy ukrán, hogy ő is tudta, hogy sosem fog megtérülni a felrakott szigetelése a házra, ugyanakkor ő most a háború miatti téli áramszünetekben igencsak jól járt vele, mert a háza nagyon lassan hül ki és kényelmesen vészeli át az átamenti fűtéshiányokat is. És most, ha megkérdezel egy ukránt, hogy megérte volna neki +500 ezer Ft-ot, hogy 10-15 helyett egy 30 cm-es szigetelést dob fel a falra, lehet azt mondaná, hogy igen. A vastagabb szigetelés olyan nevetségesen alacsony összeg, hogy ez kicsit olyan, mint lottó szelvényt venni. Nagy haszonnal kecsegtető kis összegű befektetés. És ha a pénztárca engedi, nagyon balga dolog nem élni vele, ha már egyszer hozzányúlsz. Ezen kívül az ingatlan értékét is befolyásolhatja a szegitelés vastagsága, főleg a jövőbeni értékét. És mégegy fontos dolog: szigetelésnél érdemes számolni a komforttal is, amit az ember érez a lakásban, amit nehéz számszerűsíteni. Nálam sem fog sose megtérlülni, hogy a gázfűtést lecseréltem hőszivattyús szellőztető rendszerre, illetve, hogy a brit időjáráshoz túlzásnak számító 15cm-es homlokzati hőszigetelést rakatok fel az egyetlen szigeteletlen falra, de ahogy említed is a kőzetgyapotnál: a puszta hőszegetelésen túl vannak egyéb hozzáadott értékei, és akkor mindjárt megérheti az a plusz 50%. Ezeket kiegészítésnek szántam, egyáltalán nem vitatom amiket elmondtál. Csak így tovább.
Azt szépen bemutatta, hogy nem igazán éri meg vastagabb hőszigetelést feltenni. De azt azért hiányolom, hogy hőszigetelés nélkül mennyi lenne a fűtés, azaz a számolásban nem az 5 cm-es hőszigeteléssel kellene kezdeni, hanem a 0-val. Mert a matek szerint ha már van 5 cm, akkor nem igazán éri meg középtávon sem vastagabbat feltenni (5% difi), de a kérdés, hogy az 5cm a 0 cm helyett mennyit javít?
Sziasztok! Én 19 évvel ezelőtt 30-as tufablokk falazatra (Kádár kockáról van szó) tettem 70 mm EPS-t, kb.: 30 % megtakarítást hozott . 2 éve pedig plusz 120 mm-t és az É-i falra plusz 140 mm-t tettem, ez már "csak" 20 % körüli csökkenést hozott. Viszont így benne tudtam maradni a rezsicsökkentet tartományban, ami nagyon komoly összeget jelent megtakarításban már éves viszonylatban is (kb.: 300 m3/év).
Sokat. De itt nem is ez volt a lényeg, hogy ne legyen őszigetelés, hanem az hogy milyen vastag legyen. Megéri e a brutál vastag, vagy elég e a kevesebb!!
Üdv, köszi a vidit.🙏 Lenne egy kérdésem vàlyogfalra (50cm)szeretnék rakni valamit , eddig gyapot volt a terv , de mostanában talàltam baumit open - t , mi a véleményed? Nem sokkal olcsóbb mint a gyapot , viszont jobb vele dolgozni gondolom.🤔 Mi a véleményed?🙏
Kedves Kömkel! Informatív ez a videó is, gratulálok a munkádhoz! Felújítás előtt vagyunk és egy kis segítséget kérnék! Adott egy Kádár kocka a 70-es évekből, amin (talán sóskúti) mészkő van kívülről, belül 3-4 cm légrés majd kisméretű tégla a belső falakon. Az építész 15 cm grafitos szigetelést ajánlott, de elbizonytalanodtam a mészkő miatt, több helyen olvastam, hogy az eps és a mészkő nem szerencsés illetve egyik videódban is említetted. Mit tanácsolnál? A kőzetgyapot jó megoldás lehet? Köszönöm előre is!
Ez az!! Mindig azt kérdezem, mikor térül meg az a sok energiatakarékos beruházás - hővisszanyerés, hőszigetelés, stb. Mondjuk az is mániám, hogy megéri-e modern téglával építkezni, vagy a kisméretű tömörrel szemben szintén évtizedek lesznek a megtérülési idők?
Köszönöm, érdemes volt végignézni mivel én is építkezés előtt vagyok. Én könnyűszerkezetes (pallóvázas) épületben gondolkodom, jó lenne azokra is elmondani hasonló, segítő gondolatait. (PP)
könnyűszerkezetes háznál mindenképpen csak tanúsítvánnyal rendelkező szerkezetet érdemes beépíteni, a tanúsitványban pedig le vannak irva a rétegrendek, hőszigetelés vastagságok, attól nem lehet(ne) eltérni. A pallóváznál mindenképpen javasolt a szerkezet közé cellulóz hőszigetelést tenni, kivülre pedig mehet a sima EPS is.
Köszönöm a videót. Jó volt, hogy összehasonlítottad a típusokat és a vastagságokat, hogy kitértél a hangszigetelésre. Sajnálom, hogy az élettartamról nem hallottam alapos összehasonlítást, ill. arról, hogy van-e olyan szigetelő a három közül, amelyik rongálásába egy harkály bele se fog. Milyen lehetőség van a probléma elkerülésére és mennyibe kerül Ugyancsak sajnálom, hogy egy sokemeletes panelházra nem tértél ki kiérve a szigetelésen túl a fűtéskorszerűsítésre (egyedi hőfokszabályzó és mérők, ill. annak hiánya)...
olyan dolgokat kérsz/kértek számon a videón, ami már más tulajdonságokat feszeget. Ha ennyire "elkalandozok" egy videón belül, szétesik az egész és nézhetetlenül hosszú lesz. De másik videóban kitérek majd ezekre :) A másik, hogy én családi házakkal foglalkozom :) (30-40 perces videókat már senki nem néz meg, és túl tömény is lenne egyszerre a sok infó)
Egyre jobbak a videók! Gratula. Pár éve én is túlzásba estem, 20cm grafitos eps-sel, ráadásul akkor volt a legmagasabb az ára (10500ft/m2). Mi kitettük a falsíkra az új nyilászárót, és így a 20cm vastag szigetelés miatt a látszó tokos redőnyök (sem a 16,5 cm sem a 18,5 cm-es doboz) nem lógtak ki a falsíkból, esztétikailiag is hasznos illetve a csapadékvíz okozta problémák sem jelentkeznek (gondolok itt a foltosodásra). Kis kiegészítés a videóhoz, ami talán befolyásolja a számokat, bár nem tudom mennyire. Bocs, ha csak pár százalékot jelentenek. Szóval, ha a nyári hűtést is figyelembe vesszük, mert ugye a szigetelés a nyári hőség ellen is véd (sőt egyre fontosabb sajnos ezt is nézni), akkor pár szazalékot (és így pénzt) azzal is nyerünk. Illetve a számítás alapjául szolgáló gáz/áram ára jelenleg fix (bizonyos mennyiség alatt), de hogy meddig marad így, nem tudni. Ha emelkedik az energia ára (vagy szociális alapon határozzák meg), kíváncsi lennék a számokra. És akkor már el is érkeztünk a hőszivattyúkhoz, és így a téma tovább bonyolódik. Ha bátor vagy, ülj le egy beszélgetésre Szakiellenőrrel, de legyen moderátor, vér ne folyjon. :)
Pétert (Szakiellenőr) ismerem, szoktunk egymásnak kommentelgetni, nemrég hívtak meg egy közös podcastre a Kamarától, majd kiderül, hogy a fejesek rábólintanak-e...
70 éves házat renováltunk szinte a nulláról. Már elkezdtük a 15 cm eps felpakolását. Úgy érzem jól döntöttünk 😊 Amúgy EPS 15 CM vs. Rockwool 15 cm: 3270 Ft/m2 vs. 8670 Ft/m2. Ez nem +50% felár, hanem +165%
Köszi, hiánypótló! Nappali + konyha toldásunkra 8 cm eps-t raktam (annyi volt akkor tervezve). De a régi házrész még nem kapott szigetelést. Mondom lehet akkor megérné 15 körül tenni, de akkor ugye elüt a síktól. Én ez alapján egy 8 cm -es grafitos eps-ben kiegyezem.
Nagyon jó lett a videó, viszont a passzív ház az mindig passzív ház lesz... 1980-ban is, 2024-ben is és 2080-ban is. Azt viszont nem tudhatjuk, hogy milyen energiaárak lesznek 2080-ban. Nézd meg a mai energiaárakat a 70-80-as évekhez képest és kezdj el sírni. Lehet, hogy nem fog megtérülni a büdös életbe a jelenlegi árakon, viszont ha van pénzem és MEGTEHETEM, akkor miért ne építenék passzívat? Egy tanúsított passzív ház a piacon is unikális, és bizony drágábban menne el, mint a különbség amibe anno került felépíteni.
Kedves Komkel! Hálás köszönet a munkásságodért. 20+ éve újítottunk fel egy vályog házat YTONG toldással. A HMV és a fűtés 1,000 m^3 / nettó 105nm. Full padlófűtés, 21°C, 2rétegű ablakok, 20cm menyezeti kőzetgyapot ellenére is meglepően jónak érzem. Ha külső k.gyapot szigetelésben gondolkodnék akkor az alól illene lefejteni a külső -nem páraáteresztő- színezést? Mi a tapasztalat: Le lehet fejteni kis rombolással? Vakolatot leverni semmiképpen nem vetemednék. Annyit nem ér. Lábazatra horvát mészkő van ragasztva, de a fugákon látszik, h helyenként jön ki rajta pára. :( Badarság alsó zárássaal XPS-t tenni helyette, de felül nyitva hagyni a szellőzés miatt? Tudoooom, hogy nem hatékony, de a kőhöz képest űrhajó lesz de nem merném bezárni a párát. Nagyon köszönöm a megosztott tapasztalatokat!
akkor rosszul tettem (fölösleges?) ha a lábazatra is 15 xpst raktam 20cm rel leásva a talajszint alá? pedig hőkamera mutatta ám rendesen amikor csak a homlokzati volt fent és a labazati nem 1 telet.
A mi vályogházunk sima homok +mész vakolattal van becsapva és nem kell hőszigetelés. Viszont mi den évben oltott mészel kezelem. A lábazatot pedig mész+korom ami a kürtből kijött azzal meszelem le és úgy lesz szürke a lábazat. A nagyim tanította és működik. Igazat adok neked Kömkel nem kell mindent agyonszigetelni, becsomagolni!!! 👍👍💯🙏
Számításokból az is kiderül, hogy egy hőszigetelés összköltségének jó ha egynegyede az EPS, többi a munka, állvány, szín, ragasztó, stb. Ezért ha valaki kifizet 2.5M forintot 15 cm vastag szigetelésért, akkor nem jövőbiztosabb befektetés hozzácsapni még 120.000 forintot a 20 centis szigetelésért (esetleg a 16 cm grafitosért)? Gondolom mikor a 5 cm szigeteléseket rakták, akkor is úgy hozta ki a matek, hogy a 10 centis sose hozza vissza az árát.
Benne vannak a videóban a járulékos költségek, drágább ablakpárkány és plusz 5cm a lábazatra. Így a különbség nem 120 lesz. Amúgy meg ki kell számolni.
Tisztelt Kömkel ! Épülőben levő házunk Ytong 40 es tégla. Kérdésem, hogy a 7 cm grafitos eps elég lesz homlokzati szígetelésre ? A ház vízes padlófüttést kap, villannyal, valoszínű 1-2 éven belül gázkazánra cserélhetjük( akkor vezetik be a gázt a falúba) Egy kisebb méretű fatűzelésü kandalló is rásegítene a 85 nm kifűttésére , a padlófűttés mellett.
a minimum energetikai követelményeket teljesiti a 7 cm is. De új épületnél nagyon-nagy hiba 15 cm-nél kevesebbet felrakni. Ahogy a videóban is mondtam, már 15 éve is ezzel a vastagsággal tervezem az összes új házamat, ritka a vastagabb. Sosem térül meg a 15 cm a 10 cm-hez képest, de szégyen egy új építésűre keveset felrakni, miközben a pluszköltség tényleg elenyésző.
Szia, köszönjük a videót! Érdeklődni szeretnék hogy egy kivitelezés alatt álló épületben ahol a tervező nem tervezet be plusz hőszig.et monolit áthidalónak, (pl. garázs vagy egyéb nagy nyílásoknál) jó gondolat-e hogy a monolit vb. áthidalókra túlnyúlással kerülne grafitos EPS, a normál tégla falazatra pedig megegyező vastagságban normál fehér EPS, ezzel próbálva kiegyenlíteni a nem azonos hő átbocsájtást. Kiküszöbölhető-e a belső oldali párásodás ezzel a megoldással?
Köszi a videót, nemrég vasaroltam egy régebbi felújított házat és nagy dilemmám volt, hogy elég lesz-e 5 cm polisztirol szigeteles, ami már a házon van, persze az okos kivitelezok szerinte, a szigeteles 20 cm-nél kezdődik, 5cm az olyan mindt ha nem is lenne . A videó megtekintése után orommel hallom, hogy az 5 cm-nek megis van ertelme ,foleg ha mar elottem valaki megcsinalta, ertelmetlen ujra szigetelni a hazat.
Szia Kömkel.A közetgyapot lambdája úgy tudom 0,42 vezetés értékű ,írd már meg miert tud 25 százalékkal többet mikor a fémdűbel +hőhíd kockázat,meg egyébként is.Légyszives lehet rosszul látok valamit.A beton tufáról szivesen meghallgatnék egy előadást ugyanis semmilyen falakkal szemben támasztott követelmény nem teljesül.Véleményem szerint a km tömör tégla sokkal jobb falazati fizikát ad vissza mint a vázkerámia ugyanis hanggátlásba is és hőtároló tömegbe is sokkal jobb .Ha felfűtjük egy óráig is nyitva lehet hagyni az ablakokat a fal tömege visszafűti a teret
Köszi a videót! A mostani telek mellett az éves gázfogyasztás majdnem a fele országos szinten, már ha vásárolt és elfogyasztottat nézzük. Ezt helyi fogyasztásunk is alátámasztja, ami a számolt fele rosszabb szigeteléssel is, 900m3 alatt van. Azért a munkadíjak az egekben az anyagköltséghez képest. Nem akarom a régi anakdotát idehozni, de emlékszem amikor az volt a mondás: bezzeg a németeknél (autószerelésnél) az anyag költség annyi , mint a munkadíj nálunk meg rosszabb volt az arány csak 80:20). Most (33:66) itthon, ha jól számolom.
Mi a személyes véleménye a különböző eps rögzítési megoldásokról? ( ragasztótárcsa, ecotwist, besüllyesztett tárcsa) Nekem ecotwist rendszerű rögzítéssel került felrakásra. Mi a véleménye a reflex réteggel bevont grafitos eps kontra bevonat nélküli grafitos eps kapcsán?
Szia, nagyon köszönöm a videót! Kérdés: te mennyi eps-t tennél erre a házra? Tetőtér beépítéses ház 91-ből, 2x85m2 Termoton tégla, téglában benne vannak a polisztirol csikok. Utólag felraktak 5cm EPS-t az az északi oldalra, 3cm-t a nyugati és déli oldalra, viszont a keleti hosszú oldalra nem raktak. Külső vakolás mindenképpen kellene. Tetőben 25cm gyapot, padlóban szinte semmi. Válaszod nagyon köszönöm!
Talan nem kell hogy megteruljon eleg csak elvezni a passziv haz altal adott elonyoket. Nem lehet mindent penzben merni es valamit nem is erdemes.... Ez egy erdekes video volt.
egyetértek, főleg a hangszigetelés az ami többe kerül, de az nem mérhető pénzben, ha csönd van a lakásban és nem az utcazajt/szomszéd flexelését hallgatja az ember.
Kömkel, köszi a videokat. Olyan kérdésem lenne, hogy van egy 72-ben régi lyukacsos téglából épült házam, amin van 10 cm eps szigetlés. Sajnos az észak-nyugati szoba egyik fala a szigetelés ellenére elég hideg. Tehetek belülrül ytong téglát arra az 1 falra? Sajnos az ytong multipor nem jöhet szóba, mert hamarosan konyhabútort szeretnék tenni arra a falra.
Kedves Kömkel! Nem volt szó a cikkben, hogy tűzfalra is kőzetgyapotot kötelező e tenni. Nem lesz gáz a házban, ha ennek van jelentősége. Továbbá 15 cm e.gy. vasbeton falazatunk lesz, erre kellhet a 18 cm grafitos Eps, vagy elég a 15cm. Köszönöm. (a hőátbocsátási tényezőkből jött ki, hogy ha 15 cm kellhet a 30 cm Porothermre, akkor 18 a vb-ra)
Ezt mondtam az ismerősömnek is. Annyi adat van erről ha mutattam neki, akkor azt mondta, hogy az internetre bárki bármit feltehet stb és leszigeteltette jó sok pénzért
Üdv! Az én haverom is ezt mondta tegnap az "Internetre"! Ott minden hazugság, minden csak kitaláció és manipulált felvétel. Ezt mondta a természetfilmekre is.... :) Nézi ahogy a nagy sas lerántja sziklafalról a hegyi kecskét, repül vele egy darabig majd ledobja a sziklák közé. Erre megszólal, hogy ezt ő akkor sem hiszi el...! Eszembe jutott róla a vicc a paraszt bácsiról aki az állatkertben a zsiráfot nézegetve közben azt mondogatja, hogy : " ilyen állat márpedig akkor sem létezik "! Nehéz szépet mondani vagy gondolni ilyenkor.
Az sajnos kimaradt, hol lesz a párásodási határ (harmatpont?) az 5cm és a 15(20) cm esetében. Utóbbinál esélyesen falon kívül, a 5cm esetén valahol a fal közepén, ami figyelembe véve a polisztirol szigetelések párazáró hatását, esélyes hogy a belső penészedést támogatja.
Köszönet a hasznos infókért! Tömör téglás házban lakom 10cm EPS hőszigetelést tettünk rá kb 10 éve. Nagyon elégedett vagyok, jól tartja a meleget. Hőszivattyús és klímás fűtés van. nulla a rezsi mert 14Kw napelemmel van kombinálva. Persze addig még van szaldó :( .
@@leslielong9996 Mi is szaldóban vagyunk de szerintem nem fáj a szolgáltatónak hogy a nyári túltermelésemet 180Ft/KWh-ért el tudja adni az egy utcával lejjebb működő üzemnek. Szóval ennnyit aról hogy mások fizetik ki.
@@leslielong9996 Én bruttóban vagyok napenergia plusz pályázattal akkumlátorral, és nem irigykedem a szaldósokra. Jól döntöttek akkoriban. Sajnos nekünk a felújításkor először másra kellett költenünk. Van egy érzésem hogy te úgy gondolod, hogy akik egy pályázatot kihasználnak azok is ingyenélők.
Hasznos videó, viszont annyit fűznék még hozzá, a vastagabb szigetelés nem csak télen számít hanem nyáron is, a nyári 35 fokot is jobban megfogja nem csak a fagyokat, azt is érdemes lenne belevenni a megtérülésbe.
A természetes alapanyagú megoldások összehasonlítását is szeretném látni (keményfarost, kender, szalmapaplan), melyek különösen a vályogházak tekintetében érdekesek. Egyáltalán: mennyire érdemes egy vastagfalú vályogház homlokzatát hőszigetelni...
Kedves Komkel! Salakblokk/gázszilikát épület esetén is célszerű a kőzetgyapotot választani? Vizesedés jelenleg nincs és szárítóvakolat illetve szilikát festék került fel megelőzés jelleggel belül, de a szigetelésnél nagyon gondolkozok. Illetve olyan elborult ötletem is volt már, hogy 2 sör kerülne kőzetgyapottal és a többi felfelé grafitos eps, ha már ugyanaz a hőátbocsátási tényező. 😅 Egyszerűen az ár miatt.
salakblokkra és gázszilikátra páratechnikai ÉS radonsugárzási okokból KIZÁRÓLAG kőzetgyapotot vagy Open-EPS rendszert rakhatsz, sima vagy grafitos EPSt nem.
@@KomKel Köszönöm! Az Open-EPS-re még ránézek jobban, abból is van grafitos, ha jól láttam, az is szimpatikus. A radonsugárzást és radioaktivitást bemérettem a házban, jegyzőkönyv alapján azzal nincs gond, bízom a mérésekben :D Nagyon szépen köszönöm mégegyszer!
Tanácsot kérnék: 5cm EPS a 38NF téglán, DE a lábazaton semmi sincs :( Hőkamerával világít is szépen. Ha oda rakok 5cm XPS-t, azzal biztos javítok rajta, de akkor szintben lesz a lábazat és a homlokzat. Ez problémás lenne? Mi a javaslat? :)
Kedves @TechnicR beleokoskodnék.. Gépész és nem építész mérnök vagyok és az én házamon is kb azonos szintben van a lábzat. SEMMI bajt nem okozott az elmúlt 20 évben. Kömkel is csak esztétikai hibaként említette. Erre a célra már 1cm difi is elég. A lényeg hogy a falsík alatt legyen, hogy ne álhasson meg rajta a hó/por/eső.
Biztos nem baj, ha síkban van. Sőt, akár ki is állhat, ilyenkor egy Z profillal és egy cseppentőprofillal meg kell oldani felülről az esővédelmet. Meg vízálló vakolat kell majd rá, illetve lehet nem lenne hülyeség az XPS-t annyira mélyre levinni, amennyire csak lehet a talajszint alá - optimálisan fagyhatár alá. És lehet hogy a lábazat körül egy 40 cm széles kulékavics sáv megfelelő kialakítással sem lenne hülyeség, ami megakadályozza a felverődő eső káros hatásait, és gyorsan elviszi a lábazattól a vizet. (Érdekesség - az ÉKM rendelet az épület peremszigetelés kialakításával kapcsolatban különböző eseteket nevez meg, attól függően milyen a csatlakozó terepszint és az épület padlósíkjának a viszonya - nem véletlenül került bele - itt tudsz utánanézni njt.hu/jogszabaly/2023-9-20-8X - az 1. melléklet 1. táblázat *** csillaggal jelölt magyarázata tartalmazza az erre vonatkozó adatokat) És ugye vízszigetelés is van azon a lábazaton? :)
Ugye a megtérülés erősen függ az energia árától, plusz egy ingatlanban azért nagyon sok luxus dolgot beépítünk, ami szintén nem térül meg, pl hidromasszázs kád, szóval kicsit eltulzott mindent a megtérülésre kihegyezni. Viszont tök jó lett volna említeni az hogy a szigetelés nem minden, valahogy most az ingatlan piacnak homokzati szigetelés fétise lett, és megy a számháború a centiken, holott a nyílászárókon szabad kézzel érezhetően átfúj a szél, a tető/födém nincs szigetelve az nem érdekel senkit, hisz ezek nem látszanak kívülről. Ami látszik az a homlokzati szigetelés, ezért ennek kell minnél nagyobbnak lennie. Szóval lehet arról beszélni, hogy egy BMW nem éri meg egy renault clióhoz képest, de BMW-t nem azért vesz az ember, hogy megérje, hanem mert az egy BMW. Szerintem a homlokzati szigeteléseknél ugyan ez van, azzal, hogy van ez a megtérülés amivel le lehet nyomni az asszony torkán a költséget.
Az elején elmondta az alap felállást. 30cm födém szigetelés van, elvben. Itt azt arról volt szó hogy ha minden más jól megvan csinálva önmagában a homlokzati szigetelés mit tud. De tudjuk jól hogy a födém szigetelés az elsődleges ha spórólni szeretnénk a fűtésen.
Mivel az országban rengetek vályogház van, arról is szivesen hallanánk . Nálam a sarkokban van hideg, arra gondoltam csak ott szigetelek , persze nem eps el, majd arra diszites kerulne kivul.
Kedves Kömkel, ha csak az ablakok(25 eves műanyag, 2 retegű üveg ) cseréjére van lehetőseg 3 retegűre, új műanyagra, az sokat tud jelenteni , vagy csak szigeteléssel ér valamit?
Én saját példámból indulok ki, hogy nagyon megéri. Nyilván nem olcsó, de nálunk látható megtakarítást jelentett. Megtérülést nem mondok, meg szerintem ezek, ahogy egy BMW se, soha nem terül meg talán, viszont az ingatlan értékében jelentkezhet.
nalunk 2 retegu ablakok vannak, hokameraval merve ezek jobban szigetelnek, mint maga a fal (b30 szigeteles nelkul) szerintem jobban jarsz szigetelessel ablakcsere nelkul.
Én amikor kérdeztem az ablakost azt mondta a három rétegű nem ér annyit mint amennyivel drágább pedig neki eladó! Gondolj bele hány nm ez ablak és mennyi a fal?Egy szigeteléshez elég kb 10 cm EPS vagy 15 max és 2 rétegű ablak.Így is lett 10 cm szigetelés 2 rétegű ablak.
@@sandorhogye1477 Nekemis ezt mondta, de mi azzal csináltattuk meg. Itt írta valami ex ablakos hogy azért nem ajánlják mert rohadt nehéz, annyival nem keres vele többet mint amennyivel nagyobb szívás beszerelni. Amúgy az sem mindegy hogy van beépítve, körbe XPS , stb.
Érdekes! A 2016-os építkezésünk során hasonlóan gondolkoztunk. Akkor még nem volt rezsicsökkentés, de a kb 1000 köbméteres éves fogyasztással mindegy is. Rakattunk napelemet a házra, mert az autó miatt áramban túlfogyasztottunk. Fűtünk klímával is, de ahogy más videóban elmondod, a gáz jobb. A klíma tényleg csak egész napos üzem esetén melegíti át a falakat és hangos. Silent módban is duruzsol a háttérben. A rezsicsökkentés visszavétele azonban tovább fog menni. Lesz az majd évi 1500, majd 1200 köbméter is, szerintem. Aki még éppen belefér, készítsen tervet arra, mit tud fejleszteni.
Kedves Kömkel ! Nagyon jó a videó! 2 dolgot vehetünk még figyelembe egy ilyen beruházás tekintetében: ha idős a ház, akkor a mostani pályázat nagyon baba + az ingatlan értéknövekedése.
"a mostani pályázat nagyon baba"? Ehhez képest 10 emberből 8 inkább hagyja a francba az egészet a sok hülye adminisztráció miatt, mert teljesithetetlenek. :)
@KomKel ezt alá is írom, bár értelmes embernek tartom magam, de én is pályázatíró céget bíztam meg, nem volt annyira stresszes a dolog, bár tény, hogy kicsit ütni kellett őket, hogy haladjon a dolog, végül kb 3 hónapon belül meg is nyertük.
hőszigetelésnél pl a számlát olyan kivitelező cég adhatja, akinél van olyan alkalmazott, aki ilyen végzettségű, és a megfelelő TEÁOR szám is kell... és ezek nem lehetnek frissen, gyorsan kialakitottak. Komplett baromság az egész...
@@KomKel hát, ezért fizettem cégnek, végül 300at kértek, ami elszámolható, persze, ha átszámolom, nekem nem kerül összességében kevesebbe a dolog, mert kb amennyi az önerő annyiba került volna a buli, ha keresek egy céget és megcsinálja nekem egyből, de csak 2027től kell elkezdeni törleszteni és 0%-os konstrukció, így viszont anyagilag nekem megéri.
A különbségeket tovább árnyalhatja hogy egyre enyhébbek a telek. Nem tudom a kalkulátor mikori és milyen átlag kinti hőmérséklettel számol, de pl. -15 °C szinte nincs is, ha esetleg igen az legfeljebb pár nap. Ezt persze ellensúlyozza hogy az áram és gáz ára is inkább drágulni fog mint hogy olcsóbb lesz a következő 20 évben.
Tetszett a video, jo dolgok vannak benne. 1950-ben épült KŐ házban lakom, 70cm falvastagságú. 7 éve gondolkodom szigetelésen..... De félek tőle, a penész kialakulása miatt. Érdemes ilyen falvastagság mellett is szigeteltetni a falakat???? Mi garantálja, h az eddig száraz házam nem lesz a szigetelés után egy dohos nyirkos penészfészek? (sajnos sokan igy jártak a környéken).... Új nyílászárók, 40cm kőzetgyapot födémszigetelés van, fűtés gázkazán, kiegészítő fűtésnek cserépkályha, klíma szintén van. 100m2 alapterületet igy 100ezerből kifűtöm, 23-25 fok van bent télen...... Érdemes szigetelni? Tapasztalat kőházak terén valakinek?
évi vagy havi 100ezerből fűtöd ki? A hőszigeteléstől nem lesz egy ház penészes. Akkor lesz penészes ha a fal a harmatpont alá tud hülni, ezt meg pont a szigetelés akadályozza.
@@steve_videoÉvi 100-120ezer, mikor , hogy, de ez a max, gáz, fa vegyesen... Tudom, h nem a szigeteléstől lesz penészes egy ház.... De a kőfalnak a természetes szellőző funkcioja megváltozik.... Megváltozhat.... Nem tudom...
Valaki esetleg tudja, hogy efy betonfodemre rakott 30cm vastagvasvanygyapot szigeteles egy reszet lehet cserelni kasirozott uveggyapotra hogy jarhato legyen az a resz? Vagy mivel tudom jarhatova tenni sajat kezuleg?
Koszonom. A padlapbeseten csak siman felszedem az adott teruleten az asvanygyapotot es melleteszem a padlapot? Illetve hany centis padlappal valtom ki a 30 cmeres asvanygyapotot?
30 cm gyapot = 30 cm lépésállóval. Vegyél 2x15 cm EPS-100at (lépésálló eps) és tegyél rá 8 vagy 10 mm OSB-t. Ez sokkal olcsóbb lesz, mint a Padlap, és kvázi ugyanaz.
6 дней назад
@@KomKel Azért mondasz 2 réteget, hogy legyen átfedés? Ha 1 rétegben teszem le a lapokat és habbal összeragasztom nem érem el ugyanazt az eredményt?
Nekem 20 cm vastag szigetelés van fent, de mégse vet nagy árnyekot a káva és nincs lőrés érzet, mert az ablakokat a nyílászáró cserénél a fal síkjába ültettük ki. Így 20cm a káva, ami maga a hőszigetelés vastagsága, de ha valakinek ez is sok lenne akkor konzolos megoldással még kijjebb is lehet tenni az ablakokat
Kömkel, mit számolok el? 5 cm Eps:~ 0,8W/m2K, 15 cm meg kb 0,3W/m2K, tehát fél wattot javul. (22+15)*113*0,5 ~ 2 kW. Ennyit csökken a hőigény - 15 fok környezeten. Nálad miért nem ezek a számok?
@@steve_videonem győztél meg, az a két kW javulás akkor is annyi ha olyan jól hőszigetelt, hogy más felületen nincs is veszteség, és akkor is, ha 10kW. Inkább arra gondolnék, hogy a falazo anyag hőszigetelő képességét hagytam ki, tehát nem 0,8-rol indul, hanem pl 0,6-rol, és 0,25-re javul.
Tudod hol csúszik el a matek? Az elven. Abból indulsz ki, hogy a tél és fűtés. De a nyár és tartós hűtés/hővédelem legalább annyira fontos. S egy déli oldal nyáron a felületen olyan reggel kilentől este nyolcig simán 40°C felett van. S főzi a házat ...
Most nyáron a napsütötte falfelületem a koradélutáni legmelegebb időben 60+ fok volt. Olyankor amikor árnyékban volt a levegő 40. Ugyanennek a falnak a belső oldala 25 fok volt ugyanakkor. Nem nevezném a ház főzésének ezt a belső falhőmérsékletet és ezt egy 30 éves B30 fal+16centi fehér EPS produkálta. Nem a fal fűtötte a ház belsejét hanem a levegő melegítette belülről a falat.
Ez jó. Nagyon jó volt. Hát igen erre szokták mondani hogy 15 cm hőszigetelésnél már tök mindegy hogy mi van a szigetelőanyag mögött! A másik. Hogy csinálhatnál egy videót a vályogházakról! Magyarázd már el a sok agyhalottnak hogy a vájog nem!! Jó hőszigetelő. Mert sajnos sokan meg vannak győződve hogy jó. De nem. Max jó hőtároló a nagy tömege miatt. De kb annyit tud mint egy b30 as tégla. Viszont egy vájog ház hőszigetelve. Na az már kurva jó lenne. Csak ott meg a pára meg a nedvesség a problémás.
És így ment kukába a 20 cm-es grafitos szigetelésről álmodozás! Még jó, hogy az új tető a 20 cm-hez lett elkészítve! XD Ezt a videót pont egy évvel ezelőtt kellett volna elkészítened!
Azért a komfortot is figyelembe kellene venni. Jelenleg 15 vb. + 5 cm EPS a társasházi szigeteles, es eléggé fűteni kell a szélső lakásokban, nem komfortos es draga. Másik társasháznál ráraktak 15 cm- 20 cm szigetelést a falakra (pontosan nem tudom) es kb elég a langyos radiátor, sokkal komfortosabb. Másik: megtérülés addig igaz, ameddig nyomott áron van az energia, mi van ha emelkedik a pl a gáz ára? Egyből más a matek. Más 15-20 cm szigeteles mellett spórolni, megint más 5 cm szig mellett fagyoskodni…..
5 cm hőszigetelésnél (modern tégla esetén) kinti -15 foknál a belső felületi hőmérséklet 20.4 fok, ugyanez 15 cm hőszignél 21,1 fok. Tömör tégla falnál 15 cm-nél 20,9 fokos, 5 cm hőszignél 19,4 fok. Ott nem a falazat húzza a hideget, más gond van...
szvsz ott az 5 cm is rosszul lett felrakva, meg kell nézni hőkamerával. Kömkel kiszámolta a különböző vastagságok hőigény eltérést százalékosan, pár százaléknál nem a falak hészigetelése fogja mondjuk piaci árnál a "meglepetést" okozni.
@@KomKel 15 cm vasbeton + 5 cm EPS van. Szélső, alsó lakásokban nem komfortos a hőérzet, ezért csak túlfűtve lehet kompenzálni azokat a lakásokat. A felső középső lakásoknál meg az átmenő csövek is elegendőek fűtésnek. Ebben a helyzetben nem csak a megterulesrol érdemes beszelni, hanem a komfortérzetről is. Mert jelenleg is be lehet fűteni a szélső lakásokat, csak akkor a középső lakásban van pokol, es a gázszámla se keves. Ilyen helyzetben lehet azt mondani, h “60 év alatt se térül meg”, viszont a komfort szinten sokat javítana a vastagabb szigeteles. Arról nem is beszélve, hogy magasabb gázárak mellett rövidebb a megtérülés. Emlékezzünk vissza, hogy pár éve még nem volt gond kifizetni egy kadar kocka gázfűtését, ma meg már nem fér bele a rezsicsokkentett árba. Harmadik dolog: amikor 5 cm-t feljavítod 15-20-ra, akkor értéknövelést is végzel az ingatlanodon, a megtérülésnél ezt is figyelembe lehetne venni… Negyedik: hitelből elvégzed a felújítást, a pénz elinflálódik, ezzel a hiteled törlesztője is, meg is van a tuti megtérülés 😅 (sokkal jobb, mintha áll a társasházi számlán a megtakarítás)
Szep es jo es informativ de nagyon egyoldalu megkozelites , sok benne az altalanositas . A szomoru valosag az , hogy legalabb annyit szamit a munka minosege mint a vastagsaga , mert ha hiaba rakunk vastagon , ha legtomorsegre nem figyelunk, ha tervezes szintjen a hohidakat nem probaljuk megoldani. Az en velemeny az , hogy kisebb koltsegvetessel is lehet energia hatekony hazat epitani valamint a vilag osszes penzet is kolteni kokler munkara. Masik az nem vagyunk egyformak nem jar mindenki Suzukival es nem jar mindenki Volvoval es valhol ez igy van rendben , szerintem ha valaki megtudja engedni, hogy egy energia hatekonyabb hazat epitsen van ra lehtosege azt nem kell lenezni .
A 15 cm szigeteléssel, hogy oldod meg, hogy hőhíd mentes legyen a redőnytok? Netán ha vakolható tokot akarsz és még az ablak is falsík elé kerül, akkor nem sok választásod van. Nyilván lehet teljesen hőhidas az egész, azt is ki lehet fűteni olcsóbban mint normálisan megcsinálni. A penésszel, a rossz komforttal és a süvítő széllel majd foglalkozik utólag az ember. Amúgy tetszett a videó és teljesen igazad van, de szerintem nem minden a megtérülés.
@@KomKel Félre ne érts, nem kötöttem bele. Csak végignéztem a videót ami ki volt hegyezve arra, hogy fölösleges 15 cm-nél vastagabb szigetelés és megjegyeztem, hogy van az az eset amikor nem. Amikor a tervezési fázisban voltunk mi is így voltunk vele, aztán sorra jöttek szembe a kérdések, hogy ha ilyet akarsz akkor.. Tényleg tetszenek a videóid.
Ez a suvito szel mit jelent, mi lehet a hiba forrasa? Nalam 15 cmes a szigeteles vakolhato redonytokkal egy most elkeszult epuletben, es epp ma keltem fel elegge suvito szelre. Kimindottan zavart.
Egyértelmű, hogy az 1. cm hőszigetelés hozza a legtöbb spórolást, minden további cm egy kicsit kevesebbet ér. Szerintem egyéb geometriai, műszaki szempontok alapján érdemes eldönteni, hogy mennyi legyen a pontos hőszigetelés vastagság. De ha pl. a helyi tüzépnél éppen féláron van (létezik ilyen?) a 12 cm-es, akkor azt raknék 10 cm helyett. Ha valaki egy többhektáros erdő közepén lakik és szeret fát vágni, annak is butaság lenne túl vastag hőszigetelést raknia...
Ismerősi alapon anno 12 centis árban tudtam 16 centis "hibás" (100 helyett 99centisre voltak vágva a lapok) fehér eps-t venni, nem volt kérdés, hogy azt veszem:)
Ez csak csórisztánban szempont. Filléres dolgokról beszélünk egy ma 100M családi ház esetében...2024-ben egy 129m2 alapterületű ház mifelént 120-150M...itt 200e huf-on sírdogálunk, nudli, hibahatár... Minden m3/kW feleslegesen elhasznált energia pazarlás... Ellenben csórisztánban pont gépi szellőztetés szokott kimaradni...mert arra senki nem szeret áldozni
A hanggal kérlek csinálj valamit a jövőben, mert nagyon halk. Notebookon nézve általánosságban a többi youtube-os videó 35-40%-on normál hangerőn szól, a te videód 100%-on is alíg hallhatóak.
Hú azért arra bíztatni az embereket, hogy ne tegyenek fel 15 cm-nél vastagabb hőszigetelést, az elég vad. Az egy dolog, hogy folyton drágul az energia, ami rövidíti a megtérülési időt, de sehol nincs megemlítve a komfortérzet pl. A végigszámolt ház padlója és födéme tök jól hőszigetelt, a homlokzaton pedig 5 cm van, nem életszerű példa, illetve nagyon kompakt a forma (kevés a homokzat aránya a többi lehűlő felülethez). Én épületszigetelő szakmérnökin erről írtam nemrég szakdolgozatot, nekem az jött ki, hogy a 20 cm-es grafitos EPS térül meg a leggyorsabban (6 év), ha hőszigeteletlen kádárkockára tesszük. A megtérülési időt nem így van értelme számolni. (jelenérték-jövőérték stb.) De az egész számítás nem ilyen egyszerű, pl. a gépészetet is figyelembe kellene venni, komplexen az épületet.
Az érzés nem egyenlő a fizikával. Minden dolgot valaki el akar adni és az érzésekre hatni. Ezért van a műszaki leírás, el kell olvasni. Az ki van mérve. 😊
Tisztelt Kömkel!
Amit viszont mindenképpen ajánlok az új építésű háznàl, hogy kívülről a hőszigetelés alatt legyen 1 réteg vakolat, simítás nélkül
Indoklás:
1. Szerkezeti stabilitás - A nútfédered téglák miatt a függőleges, vertikàlis habarcs hiànyzik, így kap egy szerkezeti stabilitást a falazat kívül-belül
2. Résmentesítés -
A téglaszerkezet pólusai és a habarcshézagoknál lévő réseket eltömíti
3. Vízszigetelés -Hatékonyabb lesz a lábazati szigetelés felragasztása, nem lesz mögötte rés pl a téglabefordulásoknál a sarkokban, ezáltal egységes alapozott felületet kap a bitumenes lemez, mielőtt felkerül - így nem fog sehol nedvesség kerülni a szerkezetbe, ami ténylegesen javítja a hőszigetelő értéket
4. Olcsóbb és egyszeűbb kivitelezés - Kevesebb EPS ragasztóra lesz szükség és jobban tapad is a ragasztó a felületre, emellett a vakolattal a függőben lévő egyenetlenségeket is lehet javítani, így nem jut eszükbe a kivitelezőknek a pogácsázás, ami felesleges rést képez a szerkezet és a szigetelés között.
Azért tartottam fontosnak ezeket megemlíteni, mert a hőszigetelés kalkulátorokban a külső vakolatot általában szükségtelennek tartják, mert a hőátbocsátási tényezőn kimutathatóan nem javít. ( Ezért nem is foglalkoznak vele.)
Üdv
Béres Gergely
Hasznosak és informatívak a tartalmak. Elhangzott a videó elején, hogy az energia árak adottak. Azért érdemes lenne nyomatékosabban felhívni a figyelmet arra, hogy a villany és gáz ára nem feltétlenül marad 30 évig ugyan ennyi. Egy gazdasági társaság már most sem 40 Ft ért veszi a villamos energiát, hanem inkább 100 Ft körül, ami azért már más megtérülést eredményez.
Fontos, hogy megértse mindenki, az energia hatékonyság komplex gondolkodást igényel. A szerkezeteket, gépészetet és energia igényt összehangoltan kell kezelni.
Csak így tovább!
Remek videó lett! 2 éve szigeteltük magunk a kádárkockánkat. Előtte rengeteget kutattam és gyűjtöttem infót főként tőled! (Szerencsére) Tető kiengedéssel kezdtük hogy a szigeteléssel normálisan nézzen ki a ház, jött rá 15 cm eps és 10cm xps. Fém beütős dübellel. Pont-perem technikával. Az oldalfali szigetelést feltoltuk addig hogy összeérjen a padláson lévővel és zárt legyen a hőburok. Hiába régi ház és szigetelve lett, sehol nincs penész és a pára sem lett magas. Köszönöm itt is ezt a sok hasznos információt! 😊
Köszi a matekot ezt nem lehet érzésekkel megcáfolni.. Tartsd meg ezt a struktúrát, mert matekról senki sem szeret beszélni, ár/megtérülés/különbségek :)
Igen jó a példa, ami még jobb, ha megcsinálod magadnak jól, na azon milyen jó kis százalékot lehet spórolni 😅
Hálózáson kívül mindent egyedül csináltam (színezve még nincs),úgyhogy 150e Ft munkadíjat fizettem,és szigetelve van a födém,fal,lábazat. :) Én 12 cm fehér EPS-t raktam a falra. Főleg Sebestyén Imi videói alapján készítettem el.
Ez egy nagyon informatív videó lett! Nincs benne semmi bújtatott reklám csak a kész tények. Ez nagyon ritka a neten. Kádár kockám van 5cm eps homlokzati szigeteléssel. Éves gáz fogyasztásom 498m3. Igy már tuti nem rakok fel még +10cm t. Peddig a szigetelős égre földre esküszik hogy milyen jó lenne 😅
És mennyi volt szigetelés előtt a fogyasztás ?
Hát kétszerre megcsinálva biztos H pénzügyileg nem éri meg. Ha alapból 15 cm lett volna rakva akkor nagyon más lenne a matek a két vastagság összehasonlitásánàl.
@@TheGyuszi1Ugy vettem a házat hogy már le volt szigetelve. Hozzá kell tennem hogy a fűtési rendszerem teljesen új, és a nyílászárók is. Igy jött ki ez az éves fogyasztás.
És hány fok van a lakásban?
@@gyorgybalogh7432 Amennyire felfűti! A kérdés inkább úgy lenne értelmes, hogy ezt mennyi energiával teszi!
Klassz videó volt és értem, hogy 15 cm az optimum, azzal hibazni nem lehet. Viszont a megtérülés számítással mindig szkeptikus vagyok. Az a jelenértéken értelmezhető, de az energia olcsóbb sosem lett, tehát túlzottan optimisták vagyunk, ha ma a kevesebbel is beérjük. Másik, hogy az energia több, mint egyszerű pénz, ezt abból tudjuk igazán ha fizetnénk bármiért, csak az nincs.
Tisztelettem. Nagy segitség lenne ha a vakolatról lenne egy videó pro/kontra és kin/ ben alapon. Minden tisztelettem! Hasznos infok voltak az edigiek! Köszönöm
Hangosan felnevettem a "Márpedig végig fogjuk számolni" résznél a mosolyodon :D Zseniális! Amúgy nekem adtál gondolkodnivalót, mert épp 25 centis hőszigetelésrendszert akarnak rámmelegíteni, mondván, hogy különben hőhidas és penészes lesz, mert 38 cm vázkerámiás falazatom van, és annak ennyi kell. Plusz nyílászárócserét is rám akarnak sózni, hogy kihozzák falsíkba az ablakokat. Kicsit elbizonytalanodtam, hogy akkor most mi van.
téged jól át akarnak bacni :) A redőnyt meg lehet oldani másképpen, nemsokára lesz kint videóm róla, "feltaláltam" egy jó módszert, a nyílászárós cégek is csak pislogtak a megoldástól...
(működik, mert van olyan házam, ahol 2 éve úgy készült)
Túlszigetelés esetén jobban kijönnek a hőhidak. Ha szakszerű minden, akkor 20cm hőszig mellé KELL a kijjebb rakott minőségi ral beépítéses nyílászárórendszer is.
A 25 centit ráadásul grafitosból mert az a modern?
jol javasoljak
Nagyon hasznos videókat csinálsz, és tök jó, hogy mögé teszed a matekot is. Ugyanakkor ahogy mások is említették, az energiaárak ingadozása miatt évtizedeket változhat a megtérülési mutató. Ez kicsit ilyen preperkedés, de egy angol nyelvű videó alatt kifejtette egy ukrán, hogy ő is tudta, hogy sosem fog megtérülni a felrakott szigetelése a házra, ugyanakkor ő most a háború miatti téli áramszünetekben igencsak jól járt vele, mert a háza nagyon lassan hül ki és kényelmesen vészeli át az átamenti fűtéshiányokat is. És most, ha megkérdezel egy ukránt, hogy megérte volna neki +500 ezer Ft-ot, hogy 10-15 helyett egy 30 cm-es szigetelést dob fel a falra, lehet azt mondaná, hogy igen. A vastagabb szigetelés olyan nevetségesen alacsony összeg, hogy ez kicsit olyan, mint lottó szelvényt venni. Nagy haszonnal kecsegtető kis összegű befektetés. És ha a pénztárca engedi, nagyon balga dolog nem élni vele, ha már egyszer hozzányúlsz.
Ezen kívül az ingatlan értékét is befolyásolhatja a szegitelés vastagsága, főleg a jövőbeni értékét.
És mégegy fontos dolog: szigetelésnél érdemes számolni a komforttal is, amit az ember érez a lakásban, amit nehéz számszerűsíteni. Nálam sem fog sose megtérlülni, hogy a gázfűtést lecseréltem hőszivattyús szellőztető rendszerre, illetve, hogy a brit időjáráshoz túlzásnak számító 15cm-es homlokzati hőszigetelést rakatok fel az egyetlen szigeteletlen falra, de ahogy említed is a kőzetgyapotnál: a puszta hőszegetelésen túl vannak egyéb hozzáadott értékei, és akkor mindjárt megérheti az a plusz 50%.
Ezeket kiegészítésnek szántam, egyáltalán nem vitatom amiket elmondtál. Csak így tovább.
Azt szépen bemutatta, hogy nem igazán éri meg vastagabb hőszigetelést feltenni. De azt azért hiányolom, hogy hőszigetelés nélkül mennyi lenne a fűtés, azaz a számolásban nem az 5 cm-es hőszigeteléssel kellene kezdeni, hanem a 0-val. Mert a matek szerint ha már van 5 cm, akkor nem igazán éri meg középtávon sem vastagabbat feltenni (5% difi), de a kérdés, hogy az 5cm a 0 cm helyett mennyit javít?
Egyetértek.
Sziasztok! Én 19 évvel ezelőtt 30-as tufablokk falazatra (Kádár kockáról van szó) tettem 70 mm EPS-t, kb.: 30 % megtakarítást hozott . 2 éve pedig plusz 120 mm-t és az É-i falra plusz 140 mm-t tettem, ez már "csak" 20 % körüli csökkenést hozott. Viszont így benne tudtam maradni a rezsicsökkentet tartományban, ami nagyon komoly összeget jelent megtakarításban már éves viszonylatban is (kb.: 300 m3/év).
Sokat. Csak nincs értelme, mert ugyan úgy kifizeted a 12-15/nm munkadijat plusz a ragasztót és dűbeleket.
Sokat. De itt nem is ez volt a lényeg, hogy ne legyen őszigetelés, hanem az hogy milyen vastag legyen. Megéri e a brutál vastag, vagy elég e a kevesebb!!
Ezt te magad is ki tudod számolni. Van rengeteg U számító a neten.
Üdv, köszi a vidit.🙏 Lenne egy kérdésem vàlyogfalra (50cm)szeretnék rakni valamit , eddig gyapot volt a terv , de mostanában talàltam baumit open - t , mi a véleményed? Nem sokkal olcsóbb mint a gyapot , viszont jobb vele dolgozni gondolom.🤔 Mi a véleményed?🙏
Kedves Kömkel! Informatív ez a videó is, gratulálok a munkádhoz!
Felújítás előtt vagyunk és egy kis segítséget kérnék! Adott egy Kádár kocka a 70-es évekből, amin (talán sóskúti) mészkő van kívülről, belül 3-4 cm légrés majd kisméretű tégla a belső falakon. Az építész 15 cm grafitos szigetelést ajánlott, de elbizonytalanodtam a mészkő miatt, több helyen olvastam, hogy az eps és a mészkő nem szerencsés illetve egyik videódban is említetted. Mit tanácsolnál? A kőzetgyapot jó megoldás lehet?
Köszönöm előre is!
Ez az!! Mindig azt kérdezem, mikor térül meg az a sok energiatakarékos beruházás - hővisszanyerés, hőszigetelés, stb. Mondjuk az is mániám, hogy megéri-e modern téglával építkezni, vagy a kisméretű tömörrel szemben szintén évtizedek lesznek a megtérülési idők?
Köszönöm, érdemes volt végignézni mivel én is építkezés előtt vagyok. Én könnyűszerkezetes (pallóvázas) épületben gondolkodom, jó lenne azokra is elmondani hasonló, segítő gondolatait. (PP)
könnyűszerkezetes háznál mindenképpen csak tanúsítvánnyal rendelkező szerkezetet érdemes beépíteni, a tanúsitványban pedig le vannak irva a rétegrendek, hőszigetelés vastagságok, attól nem lehet(ne) eltérni.
A pallóváznál mindenképpen javasolt a szerkezet közé cellulóz hőszigetelést tenni, kivülre pedig mehet a sima EPS is.
@@KomKel Köszönöm.
Válaszd a farkast.😉 Persze nem magyarul. Ők elég jó házakat készítenek.
Köszönöm a videót. Jó volt, hogy összehasonlítottad a típusokat és a vastagságokat, hogy kitértél a hangszigetelésre. Sajnálom, hogy az élettartamról nem hallottam alapos összehasonlítást, ill. arról, hogy van-e olyan szigetelő a három közül, amelyik rongálásába egy harkály bele se fog. Milyen lehetőség van a probléma elkerülésére és mennyibe kerül
Ugyancsak sajnálom, hogy egy sokemeletes panelházra nem tértél ki kiérve a szigetelésen túl a fűtéskorszerűsítésre (egyedi hőfokszabályzó és mérők, ill. annak hiánya)...
olyan dolgokat kérsz/kértek számon a videón, ami már más tulajdonságokat feszeget.
Ha ennyire "elkalandozok" egy videón belül, szétesik az egész és nézhetetlenül hosszú lesz.
De másik videóban kitérek majd ezekre :)
A másik, hogy én családi házakkal foglalkozom :)
(30-40 perces videókat már senki nem néz meg, és túl tömény is lenne egyszerre a sok infó)
Egyre jobbak a videók! Gratula. Pár éve én is túlzásba estem, 20cm grafitos eps-sel, ráadásul akkor volt a legmagasabb az ára (10500ft/m2). Mi kitettük a falsíkra az új nyilászárót, és így a 20cm vastag szigetelés miatt a látszó tokos redőnyök (sem a 16,5 cm sem a 18,5 cm-es doboz) nem lógtak ki a falsíkból, esztétikailiag is hasznos illetve a csapadékvíz okozta problémák sem jelentkeznek (gondolok itt a foltosodásra). Kis kiegészítés a videóhoz, ami talán befolyásolja a számokat, bár nem tudom mennyire. Bocs, ha csak pár százalékot jelentenek. Szóval, ha a nyári hűtést is figyelembe vesszük, mert ugye a szigetelés a nyári hőség ellen is véd (sőt egyre fontosabb sajnos ezt is nézni), akkor pár szazalékot (és így pénzt) azzal is nyerünk. Illetve a számítás alapjául szolgáló gáz/áram ára jelenleg fix (bizonyos mennyiség alatt), de hogy meddig marad így, nem tudni. Ha emelkedik az energia ára (vagy szociális alapon határozzák meg), kíváncsi lennék a számokra. És akkor már el is érkeztünk a hőszivattyúkhoz, és így a téma tovább bonyolódik. Ha bátor vagy, ülj le egy beszélgetésre Szakiellenőrrel, de legyen moderátor, vér ne folyjon. :)
Pétert (Szakiellenőr) ismerem, szoktunk egymásnak kommentelgetni, nemrég hívtak meg egy közös podcastre a Kamarától, majd kiderül, hogy a fejesek rábólintanak-e...
Jól hangzik
@@KomKel na az BOMBA LENNE
Én Kömkelt komálom. Nem tukmálja magát.
Szaki nagyon ráment a nézettségre. Mindegy mi csak róla legyen szó...
70 éves házat renováltunk szinte a nulláról. Már elkezdtük a 15 cm eps felpakolását. Úgy érzem jól döntöttünk 😊 Amúgy EPS 15 CM vs. Rockwool 15 cm: 3270 Ft/m2 vs. 8670 Ft/m2. Ez nem +50% felár, hanem +165%
Köszi, hiánypótló! Nappali + konyha toldásunkra 8 cm eps-t raktam (annyi volt akkor tervezve). De a régi házrész még nem kapott szigetelést. Mondom lehet akkor megérné 15 körül tenni, de akkor ugye elüt a síktól. Én ez alapján egy 8 cm -es grafitos eps-ben kiegyezem.
❤❤❤❤❤ Le a kalappal . Ok . És a multipor lapok ? Vélemények ?
Nagyon jó lett a videó, viszont a passzív ház az mindig passzív ház lesz... 1980-ban is, 2024-ben is és 2080-ban is. Azt viszont nem tudhatjuk, hogy milyen energiaárak lesznek 2080-ban. Nézd meg a mai energiaárakat a 70-80-as évekhez képest és kezdj el sírni. Lehet, hogy nem fog megtérülni a büdös életbe a jelenlegi árakon, viszont ha van pénzem és MEGTEHETEM, akkor miért ne építenék passzívat? Egy tanúsított passzív ház a piacon is unikális, és bizony drágábban menne el, mint a különbség amibe anno került felépíteni.
A fizetésed sem maradt a 70-80 évek szintjén!
Az energia bolti ára lehet akármennyi, a napelem már létező technológia, azzal magadnak megcsinálhatod az energiát ha a bolti túl drága lenne.
Kedves Komkel! Hálás köszönet a munkásságodért.
20+ éve újítottunk fel egy vályog házat YTONG toldással. A HMV és a fűtés 1,000 m^3 / nettó 105nm. Full padlófűtés, 21°C, 2rétegű ablakok, 20cm menyezeti kőzetgyapot ellenére is meglepően jónak érzem.
Ha külső k.gyapot szigetelésben gondolkodnék akkor az alól illene lefejteni a külső -nem páraáteresztő- színezést?
Mi a tapasztalat: Le lehet fejteni kis rombolással? Vakolatot leverni semmiképpen nem vetemednék. Annyit nem ér.
Lábazatra horvát mészkő van ragasztva, de a fugákon látszik, h helyenként jön ki rajta pára. :(
Badarság alsó zárássaal XPS-t tenni helyette, de felül nyitva hagyni a szellőzés miatt?
Tudoooom, hogy nem hatékony, de a kőhöz képest űrhajó lesz de nem merném bezárni a párát.
Nagyon köszönöm a megosztott tapasztalatokat!
akkor rosszul tettem (fölösleges?) ha a lábazatra is 15 xpst raktam 20cm rel leásva a talajszint alá? pedig hőkamera mutatta ám rendesen amikor csak a homlokzati volt fent és a labazati nem 1 telet.
A mi vályogházunk sima homok +mész vakolattal van becsapva és nem kell hőszigetelés. Viszont mi den évben oltott mészel kezelem. A lábazatot pedig mész+korom ami a kürtből kijött azzal meszelem le és úgy lesz szürke a lábazat. A nagyim tanította és működik. Igazat adok neked Kömkel nem kell mindent agyonszigetelni, becsomagolni!!! 👍👍💯🙏
Számításokból az is kiderül, hogy egy hőszigetelés összköltségének jó ha egynegyede az EPS, többi a munka, állvány, szín, ragasztó, stb. Ezért ha valaki kifizet 2.5M forintot 15 cm vastag szigetelésért, akkor nem jövőbiztosabb befektetés hozzácsapni még 120.000 forintot a 20 centis szigetelésért (esetleg a 16 cm grafitosért)?
Gondolom mikor a 5 cm szigeteléseket rakták, akkor is úgy hozta ki a matek, hogy a 10 centis sose hozza vissza az árát.
Benne vannak a videóban a járulékos költségek, drágább ablakpárkány és plusz 5cm a lábazatra. Így a különbség nem 120 lesz. Amúgy meg ki kell számolni.
+ a fémdübel. Elhangzott, hogy 20 centire már az kell
Óriási figura vagy!
Tisztelt Kömkel !
Épülőben levő házunk Ytong 40 es tégla.
Kérdésem, hogy a 7 cm grafitos eps elég lesz homlokzati szígetelésre ?
A ház vízes padlófüttést kap, villannyal, valoszínű 1-2 éven belül gázkazánra cserélhetjük( akkor vezetik be a gázt a falúba) Egy kisebb méretű fatűzelésü kandalló is rásegítene a 85 nm kifűttésére , a padlófűttés mellett.
a minimum energetikai követelményeket teljesiti a 7 cm is. De új épületnél nagyon-nagy hiba 15 cm-nél kevesebbet felrakni. Ahogy a videóban is mondtam, már 15 éve is ezzel a vastagsággal tervezem az összes új házamat, ritka a vastagabb.
Sosem térül meg a 15 cm a 10 cm-hez képest, de szégyen egy új építésűre keveset felrakni, miközben a pluszköltség tényleg elenyésző.
Szia, köszönjük a videót! Érdeklődni szeretnék hogy egy kivitelezés alatt álló épületben ahol a tervező nem tervezet be plusz hőszig.et monolit áthidalónak, (pl. garázs vagy egyéb nagy nyílásoknál) jó gondolat-e hogy a monolit vb. áthidalókra túlnyúlással kerülne grafitos EPS, a normál tégla falazatra pedig megegyező vastagságban normál fehér EPS, ezzel próbálva kiegyenlíteni a nem azonos hő átbocsájtást. Kiküszöbölhető-e a belső oldali párásodás ezzel a megoldással?
Mit tudnak az ipari kenderből készült szigetelőanyagok?
Köszi a videót, nemrég vasaroltam egy régebbi felújított házat és nagy dilemmám volt, hogy elég lesz-e 5 cm polisztirol szigeteles, ami már a házon van, persze az okos kivitelezok szerinte, a szigeteles 20 cm-nél kezdődik, 5cm az olyan mindt ha nem is lenne . A videó megtekintése után orommel hallom, hogy az 5 cm-nek megis van ertelme ,foleg ha mar elottem valaki megcsinalta, ertelmetlen ujra szigetelni a hazat.
Szamold ki te magad. UBAKUS.de , es rajossz, hogy jobban jartal volna ha a kivitelezore hallgattal.
Az Eps zsalus technológiáról mit gondolsz? Érdemes ilyenben gondolkodni, vagy csak hype? Esetleg tapasztalat a témában?
Szia Kömkel.A közetgyapot lambdája úgy tudom 0,42 vezetés értékű ,írd már meg miert tud 25 százalékkal többet mikor a fémdűbel +hőhíd kockázat,meg egyébként is.Légyszives lehet rosszul látok valamit.A beton tufáról szivesen meghallgatnék egy előadást ugyanis semmilyen falakkal szemben támasztott követelmény nem teljesül.Véleményem szerint a km tömör tégla sokkal jobb falazati fizikát ad vissza mint a vázkerámia ugyanis hanggátlásba is és hőtároló tömegbe is sokkal jobb .Ha felfűtjük egy óráig is nyitva lehet hagyni az ablakokat a fal tömege visszafűti a teret
Köszi a videót!
A mostani telek mellett az éves gázfogyasztás majdnem a fele országos szinten, már ha vásárolt és elfogyasztottat nézzük.
Ezt helyi fogyasztásunk is alátámasztja, ami a számolt fele rosszabb szigeteléssel is, 900m3 alatt van.
Azért a munkadíjak az egekben az anyagköltséghez képest. Nem akarom a régi anakdotát idehozni, de emlékszem amikor az volt a mondás: bezzeg a németeknél (autószerelésnél) az anyag költség annyi , mint a munkadíj nálunk meg rosszabb volt az arány csak 80:20). Most (33:66) itthon, ha jól számolom.
Köszönjük!
30-as ytongra ,vagy via blokkra milyen vastag szigetelés szükséges?köszönöm a válaszát elöre is.
Mi a személyes véleménye a különböző eps rögzítési megoldásokról? ( ragasztótárcsa, ecotwist, besüllyesztett tárcsa)
Nekem ecotwist rendszerű rögzítéssel került felrakásra.
Mi a véleménye a reflex réteggel bevont grafitos eps kontra bevonat nélküli grafitos eps kapcsán?
Szia, nagyon köszönöm a videót! Kérdés: te mennyi eps-t tennél erre a házra? Tetőtér beépítéses ház 91-ből, 2x85m2 Termoton tégla, téglában benne vannak a polisztirol csikok. Utólag felraktak 5cm EPS-t az az északi oldalra, 3cm-t a nyugati és déli oldalra, viszont a keleti hosszú oldalra nem raktak. Külső vakolás mindenképpen kellene. Tetőben 25cm gyapot, padlóban szinte semmi. Válaszod nagyon köszönöm!
Ajanlom kiszamolni a fal U erteketm utana pedig ki lehet szamolni az idealis hoszigetelo vastagsagat.
Talan nem kell hogy megteruljon eleg csak elvezni a passziv haz altal adott elonyoket. Nem lehet mindent penzben merni es valamit nem is erdemes.... Ez egy erdekes video volt.
egyetértek, főleg a hangszigetelés az ami többe kerül, de az nem mérhető pénzben, ha csönd van a lakásban és nem az utcazajt/szomszéd flexelését hallgatja az ember.
Kömkel, köszi a videokat. Olyan kérdésem lenne, hogy van egy 72-ben régi lyukacsos téglából épült házam, amin van 10 cm eps szigetlés. Sajnos az észak-nyugati szoba egyik fala a szigetelés ellenére elég hideg. Tehetek belülrül ytong téglát arra az 1 falra? Sajnos az ytong multipor nem jöhet szóba, mert hamarosan konyhabútort szeretnék tenni arra a falra.
Használj hosszabb és erősebb csavart. Simán elbírja a felső szekrényt. Vagy sínt 20 kisebb csavarral és eloszlik a teher.
Kedves Kömkel! Nem volt szó a cikkben, hogy tűzfalra is kőzetgyapotot kötelező e tenni. Nem lesz gáz a házban, ha ennek van jelentősége. Továbbá 15 cm e.gy. vasbeton falazatunk lesz, erre kellhet a 18 cm grafitos Eps, vagy elég a 15cm. Köszönöm. (a hőátbocsátási tényezőkből jött ki, hogy ha 15 cm kellhet a 30 cm Porothermre, akkor 18 a vb-ra)
Ezt mondtam az ismerősömnek is. Annyi adat van erről ha mutattam neki, akkor azt mondta, hogy az internetre bárki bármit feltehet stb és leszigeteltette jó sok pénzért
Üdv! Az én haverom is ezt mondta tegnap az "Internetre"! Ott minden hazugság, minden csak kitaláció és manipulált felvétel. Ezt mondta a természetfilmekre is.... :)
Nézi ahogy a nagy sas lerántja sziklafalról a hegyi kecskét, repül vele egy darabig majd ledobja a sziklák közé. Erre megszólal, hogy ezt ő akkor sem hiszi el...!
Eszembe jutott róla a vicc a paraszt bácsiról aki az állatkertben a zsiráfot nézegetve közben azt mondogatja, hogy : " ilyen állat márpedig akkor sem létezik "!
Nehéz szépet mondani vagy gondolni ilyenkor.
Az sajnos kimaradt, hol lesz a párásodási határ (harmatpont?) az 5cm és a 15(20) cm esetében. Utóbbinál esélyesen falon kívül, a 5cm esetén valahol a fal közepén, ami figyelembe véve a polisztirol szigetelések párazáró hatását, esélyes hogy a belső penészedést támogatja.
Én csak azt szeretném megkérdezni hogy mióta egyenértékű a grafitos és a gyapot hőátbocsátási tényezője? Egyik0,31-0,32 a másik 0,35-037
Köszönet a hasznos infókért!
Tömör téglás házban lakom 10cm EPS hőszigetelést tettünk rá kb 10 éve. Nagyon elégedett vagyok, jól tartja a meleget.
Hőszivattyús és klímás fűtés van. nulla a rezsi mert 14Kw napelemmel van kombinálva. Persze addig még van szaldó :( .
A szaldot, meg majd kifizetik helyetted mások mi?
Pont a szaldó fáj? Lőrincnek is kifizetted az új jachtot.
@@leslielong9996 Mindenki fizeti, te is, én is, ő is.
@@leslielong9996 Mi is szaldóban vagyunk de szerintem nem fáj a szolgáltatónak hogy a nyári túltermelésemet 180Ft/KWh-ért el tudja adni az egy utcával lejjebb működő üzemnek. Szóval ennnyit aról hogy mások fizetik ki.
@@leslielong9996 Én bruttóban vagyok napenergia plusz pályázattal akkumlátorral, és nem irigykedem a szaldósokra. Jól döntöttek akkoriban. Sajnos nekünk a felújításkor először másra kellett költenünk. Van egy érzésem hogy te úgy gondolod, hogy akik egy pályázatot kihasználnak azok is ingyenélők.
A kőzetgyapot nyári felmelegedés ellen miért jobb? Nagyobb hőtároló tömeg, vagy van valami más?
Hasznos videó, viszont annyit fűznék még hozzá, a vastagabb szigetelés nem csak télen számít hanem nyáron is, a nyári 35 fokot is jobban megfogja nem csak a fagyokat, azt is érdemes lenne belevenni a megtérülésbe.
mi ez az outro zene? xD
egyébként annyira szeretem, hogy csak elkezdekgondolkodni egy kérdésen, és jön valami videós aki megválaszolja nekem :)
A természetes alapanyagú megoldások összehasonlítását is szeretném látni (keményfarost, kender, szalmapaplan), melyek különösen a vályogházak tekintetében érdekesek. Egyáltalán: mennyire érdemes egy vastagfalú vályogház homlokzatát hőszigetelni...
Kedves Komkel! Salakblokk/gázszilikát épület esetén is célszerű a kőzetgyapotot választani? Vizesedés jelenleg nincs és szárítóvakolat illetve szilikát festék került fel megelőzés jelleggel belül, de a szigetelésnél nagyon gondolkozok. Illetve olyan elborult ötletem is volt már, hogy 2 sör kerülne kőzetgyapottal és a többi felfelé grafitos eps, ha már ugyanaz a hőátbocsátási tényező. 😅 Egyszerűen az ár miatt.
salakblokkra és gázszilikátra páratechnikai ÉS radonsugárzási okokból KIZÁRÓLAG kőzetgyapotot vagy Open-EPS rendszert rakhatsz, sima vagy grafitos EPSt nem.
@@KomKel Köszönöm! Az Open-EPS-re még ránézek jobban, abból is van grafitos, ha jól láttam, az is szimpatikus. A radonsugárzást és radioaktivitást bemérettem a házban, jegyzőkönyv alapján azzal nincs gond, bízom a mérésekben :D Nagyon szépen köszönöm mégegyszer!
Tanácsot kérnék:
5cm EPS a 38NF téglán, DE a lábazaton semmi sincs :(
Hőkamerával világít is szépen.
Ha oda rakok 5cm XPS-t, azzal biztos javítok rajta, de akkor szintben lesz a lábazat és a homlokzat. Ez problémás lenne? Mi a javaslat? :)
Kedves @TechnicR beleokoskodnék.. Gépész és nem építész mérnök vagyok és az én házamon is kb azonos szintben van a lábzat. SEMMI bajt nem okozott az elmúlt 20 évben. Kömkel is csak esztétikai hibaként említette. Erre a célra már 1cm difi is elég. A lényeg hogy a falsík alatt legyen, hogy ne álhasson meg rajta a hó/por/eső.
Nem probléma, miért is lenne az?
Biztos nem baj, ha síkban van. Sőt, akár ki is állhat, ilyenkor egy Z profillal és egy cseppentőprofillal meg kell oldani felülről az esővédelmet. Meg vízálló vakolat kell majd rá, illetve lehet nem lenne hülyeség az XPS-t annyira mélyre levinni, amennyire csak lehet a talajszint alá - optimálisan fagyhatár alá. És lehet hogy a lábazat körül egy 40 cm széles kulékavics sáv megfelelő kialakítással sem lenne hülyeség, ami megakadályozza a felverődő eső káros hatásait, és gyorsan elviszi a lábazattól a vizet. (Érdekesség - az ÉKM rendelet az épület peremszigetelés kialakításával kapcsolatban különböző eseteket nevez meg, attól függően milyen a csatlakozó terepszint és az épület padlósíkjának a viszonya - nem véletlenül került bele - itt tudsz utánanézni njt.hu/jogszabaly/2023-9-20-8X - az 1. melléklet 1. táblázat *** csillaggal jelölt magyarázata tartalmazza az erre vonatkozó adatokat) És ugye vízszigetelés is van azon a lábazaton? :)
Manapság eleve sok helyen sikba rakják a lábazati szigetelést a fallal. Mi probléma lenne belőle? Kintebb ne lógjon.
hasznos, de ezeket a számokat jobb lenne egy táblázatos formában megjeleníteni, ahol könnyebb ránézésre összehasonlítani.
Köszi
Ugye a megtérülés erősen függ az energia árától, plusz egy ingatlanban azért nagyon sok luxus dolgot beépítünk, ami szintén nem térül meg, pl hidromasszázs kád, szóval kicsit eltulzott mindent a megtérülésre kihegyezni. Viszont tök jó lett volna említeni az hogy a szigetelés nem minden, valahogy most az ingatlan piacnak homokzati szigetelés fétise lett, és megy a számháború a centiken, holott a nyílászárókon szabad kézzel érezhetően átfúj a szél, a tető/födém nincs szigetelve az nem érdekel senkit, hisz ezek nem látszanak kívülről. Ami látszik az a homlokzati szigetelés, ezért ennek kell minnél nagyobbnak lennie. Szóval lehet arról beszélni, hogy egy BMW nem éri meg egy renault clióhoz képest, de BMW-t nem azért vesz az ember, hogy megérje, hanem mert az egy BMW. Szerintem a homlokzati szigeteléseknél ugyan ez van, azzal, hogy van ez a megtérülés amivel le lehet nyomni az asszony torkán a költséget.
Az elején elmondta az alap felállást. 30cm födém szigetelés van, elvben. Itt azt arról volt szó hogy ha minden más jól megvan csinálva önmagában a homlokzati szigetelés mit tud. De tudjuk jól hogy a födém szigetelés az elsődleges ha spórólni szeretnénk a fűtésen.
Mivel az országban rengetek vályogház van, arról is szivesen hallanánk . Nálam a sarkokban van hideg, arra gondoltam csak ott szigetelek , persze nem eps el, majd arra diszites kerulne kivul.
Szakiellenőr, 200 éves ház-téma.
Mindenhol "a sarkokban van hideg", nem csak nálad. De ha csak ott szigetelsz (nem tudsz) akkor tuti lerohasztasz mindent. Keress hozzáértőt!
Kedves Kömkel, ha csak az ablakok(25 eves műanyag, 2 retegű üveg ) cseréjére van lehetőseg 3 retegűre, új műanyagra, az sokat tud jelenteni , vagy csak szigeteléssel ér valamit?
Én saját példámból indulok ki, hogy nagyon megéri. Nyilván nem olcsó, de nálunk látható megtakarítást jelentett. Megtérülést nem mondok, meg szerintem ezek, ahogy egy BMW se, soha nem terül meg talán, viszont az ingatlan értékében jelentkezhet.
lesz róla videó nemsokára ;)
nalunk 2 retegu ablakok vannak, hokameraval merve ezek jobban szigetelnek, mint maga a fal (b30 szigeteles nelkul)
szerintem jobban jarsz szigetelessel ablakcsere nelkul.
Én amikor kérdeztem az ablakost azt mondta a három rétegű nem ér annyit mint amennyivel drágább pedig neki eladó! Gondolj bele hány nm ez ablak és mennyi a fal?Egy szigeteléshez elég kb 10 cm EPS vagy 15 max és 2 rétegű ablak.Így is lett 10 cm szigetelés 2 rétegű ablak.
@@sandorhogye1477 Nekemis ezt mondta, de mi azzal csináltattuk meg. Itt írta valami ex ablakos hogy azért nem ajánlják mert rohadt nehéz, annyival nem keres vele többet mint amennyivel nagyobb szívás beszerelni. Amúgy az sem mindegy hogy van beépítve, körbe XPS , stb.
Érdekes! A 2016-os építkezésünk során hasonlóan gondolkoztunk. Akkor még nem volt rezsicsökkentés, de a kb 1000 köbméteres éves fogyasztással mindegy is. Rakattunk napelemet a házra, mert az autó miatt áramban túlfogyasztottunk. Fűtünk klímával is, de ahogy más videóban elmondod, a gáz jobb. A klíma tényleg csak egész napos üzem esetén melegíti át a falakat és hangos. Silent módban is duruzsol a háttérben. A rezsicsökkentés visszavétele azonban tovább fog menni. Lesz az majd évi 1500, majd 1200 köbméter is, szerintem. Aki még éppen belefér, készítsen tervet arra, mit tud fejleszteni.
Kedves Kömkel ! Nagyon jó a videó! 2 dolgot vehetünk még figyelembe egy ilyen beruházás tekintetében: ha idős a ház, akkor a mostani pályázat nagyon baba + az ingatlan értéknövekedése.
"a mostani pályázat nagyon baba"? Ehhez képest 10 emberből 8 inkább hagyja a francba az egészet a sok hülye adminisztráció miatt, mert teljesithetetlenek. :)
@KomKel ezt alá is írom, bár értelmes embernek tartom magam, de én is pályázatíró céget bíztam meg, nem volt annyira stresszes a dolog, bár tény, hogy kicsit ütni kellett őket, hogy haladjon a dolog, végül kb 3 hónapon belül meg is nyertük.
hőszigetelésnél pl a számlát olyan kivitelező cég adhatja, akinél van olyan alkalmazott, aki ilyen végzettségű, és a megfelelő TEÁOR szám is kell... és ezek nem lehetnek frissen, gyorsan kialakitottak.
Komplett baromság az egész...
@@KomKel hát, ezért fizettem cégnek, végül 300at kértek, ami elszámolható, persze, ha átszámolom, nekem nem kerül összességében kevesebbe a dolog, mert kb amennyi az önerő annyiba került volna a buli, ha keresek egy céget és megcsinálja nekem egyből, de csak 2027től kell elkezdeni törleszteni és 0%-os konstrukció, így viszont anyagilag nekem megéri.
@@trefasnyul1 Meg tudnád írni, hogy melyik pályázatíró céggel csináltattad a pályázatot? Előre is köszi.
A különbségeket tovább árnyalhatja hogy egyre enyhébbek a telek. Nem tudom a kalkulátor mikori és milyen átlag kinti hőmérséklettel számol, de pl. -15 °C szinte nincs is, ha esetleg igen az legfeljebb pár nap. Ezt persze ellensúlyozza hogy az áram és gáz ára is inkább drágulni fog mint hogy olcsóbb lesz a következő 20 évben.
Hogy jön ki az, hogy 129nm alapterülethez 113nm a külső fal? Alacsony négyzet?
a nyílászárók kivonásra kerültek ;-)
Hatalmas ajtó/ablak a teraszra...
Tetszett a video, jo dolgok vannak benne. 1950-ben épült KŐ házban lakom, 70cm falvastagságú. 7 éve gondolkodom szigetelésen..... De félek tőle, a penész kialakulása miatt. Érdemes ilyen falvastagság mellett is szigeteltetni a falakat???? Mi garantálja, h az eddig száraz házam nem lesz a szigetelés után egy dohos nyirkos penészfészek? (sajnos sokan igy jártak a környéken).... Új nyílászárók, 40cm kőzetgyapot födémszigetelés van, fűtés gázkazán, kiegészítő fűtésnek cserépkályha, klíma szintén van. 100m2 alapterületet igy 100ezerből kifűtöm, 23-25 fok van bent télen...... Érdemes szigetelni? Tapasztalat kőházak terén valakinek?
garantálni csak egy hővisszanyerős szellőztetés fog bármit is, abból van olcsó decentralizált és van drágább centralizált is.
Érdemes :)
évi vagy havi 100ezerből fűtöd ki? A hőszigeteléstől nem lesz egy ház penészes. Akkor lesz penészes ha a fal a harmatpont alá tud hülni, ezt meg pont a szigetelés akadályozza.
Ha felére csökkenne a fűtési számlád, akkor kb.50 év alatt megtérül a jelenlegi tüzelőanyag árakkal. 25% esetén 100 év. Cirka.
@@steve_videoÉvi 100-120ezer, mikor , hogy, de ez a max, gáz, fa vegyesen... Tudom, h nem a szigeteléstől lesz penészes egy ház.... De a kőfalnak a természetes szellőző funkcioja megváltozik.... Megváltozhat.... Nem tudom...
Valaki esetleg tudja, hogy efy betonfodemre rakott 30cm vastagvasvanygyapot szigeteles egy reszet lehet cserelni kasirozott uveggyapotra hogy jarhato legyen az a resz? Vagy mivel tudom jarhatova tenni sajat kezuleg?
Pakolható padlástér:
- meglévő födém
- élére állított pallóváz (5x10) közötte hőszigetelés, keresztbe ugyanígy élére állított pallóváz (5x10) közötte hőszigetelés
- páraáteresztő fólia (felirattal felfelé) vagy geotextil
- 5x5 stafniváz 50 cm-ként (átszellőztetett légrés)
- deszkaburkolat vagy OSB (min 18 mm) hézagosan rakva
Költségben ez 10-15.000 Ft/m2 (jó alternatíva lehet Austrotherm Padlap nevű készterméke)
Koszonom. A padlapbeseten csak siman felszedem az adott teruleten az asvanygyapotot es melleteszem a padlapot?
Illetve hany centis padlappal valtom ki a 30 cmeres asvanygyapotot?
30 cm gyapot = 30 cm lépésállóval.
Vegyél 2x15 cm EPS-100at (lépésálló eps) és tegyél rá 8 vagy 10 mm OSB-t. Ez sokkal olcsóbb lesz, mint a Padlap, és kvázi ugyanaz.
@@KomKel Azért mondasz 2 réteget, hogy legyen átfedés? Ha 1 rétegben teszem le a lapokat és habbal összeragasztom nem érem el ugyanazt az eredményt?
Nekem 20 cm vastag szigetelés van fent, de mégse vet nagy árnyekot a káva és nincs lőrés érzet, mert az ablakokat a nyílászáró cserénél a fal síkjába ültettük ki. Így 20cm a káva, ami maga a hőszigetelés vastagsága, de ha valakinek ez is sok lenne akkor konzolos megoldással még kijjebb is lehet tenni az ablakokat
Attól még a fal vastagsága nem változik, hogy az ablakot kitolod benne, a lőrés megmarad csak nem kívül lesz hanem belül.
Kömkel, mit számolok el? 5 cm Eps:~ 0,8W/m2K, 15 cm meg kb 0,3W/m2K, tehát fél wattot javul. (22+15)*113*0,5 ~ 2 kW. Ennyit csökken a hőigény - 15 fok környezeten. Nálad miért nem ezek a számok?
mert te csak a falat számolod ö meg egy komplett jól szigetelt házat amin csak a homlokzatszigeteés változik.
@@steve_videonem győztél meg, az a két kW javulás akkor is annyi ha olyan jól hőszigetelt, hogy más felületen nincs is veszteség, és akkor is, ha 10kW. Inkább arra gondolnék, hogy a falazo anyag hőszigetelő képességét hagytam ki, tehát nem 0,8-rol indul, hanem pl 0,6-rol, és 0,25-re javul.
Tudod hol csúszik el a matek?
Az elven.
Abból indulsz ki, hogy a tél és fűtés.
De a nyár és tartós hűtés/hővédelem legalább annyira fontos. S egy déli oldal nyáron a felületen olyan reggel kilentől este nyolcig simán 40°C felett van.
S főzi a házat ...
Vedd figyelembe a külső és belső hőmérséklet különbségét! Ez télen, fűtéskor sokkal nagyobb, ezért méreteznek erre.
Most nyáron a napsütötte falfelületem a koradélutáni legmelegebb időben 60+ fok volt. Olyankor amikor árnyékban volt a levegő 40. Ugyanennek a falnak a belső oldala 25 fok volt ugyanakkor. Nem nevezném a ház főzésének ezt a belső falhőmérsékletet és ezt egy 30 éves B30 fal+16centi fehér EPS produkálta. Nem a fal fűtötte a ház belsejét hanem a levegő melegítette belülről a falat.
Milyen kár, hogy nincs valami EPS | gyapot | EPS szendvics szerkezet.
mi értelme lenne? olcsóbb és mégis hangszigetelő?
Basszus, pár perce a villanyfűtéses video alatt ugyanezt írtam a szigetelés értelmetlen vastagításáról 5centis lépésekben kiszámolva egy fal U-ját :)
Ez jó. Nagyon jó volt.
Hát igen erre szokták mondani hogy 15 cm hőszigetelésnél már tök mindegy hogy mi van a szigetelőanyag mögött!
A másik. Hogy csinálhatnál egy videót a vályogházakról! Magyarázd már el a sok agyhalottnak hogy a vájog nem!! Jó hőszigetelő.
Mert sajnos sokan meg vannak győződve hogy jó. De nem. Max jó hőtároló a nagy tömege miatt. De kb annyit tud mint egy b30 as tégla. Viszont egy vájog ház hőszigetelve. Na az már kurva jó lenne. Csak ott meg a pára meg a nedvesség a problémás.
korábban 50centis vályogházban éltem valószínüleg elég szarul megcsinált 5centis eps-szigetelés mögött (ugy vettem). Minden szempontból szar volt.
És így ment kukába a 20 cm-es grafitos szigetelésről álmodozás! Még jó, hogy az új tető a 20 cm-hez lett elkészítve! XD Ezt a videót pont egy évvel ezelőtt kellett volna elkészítened!
15:15-nél az 5,26% helyesen 26 század, nem 26 tized!!! Tisztelettel.
Ha megírom a véleményem, azt kapom majd, hogy látom, a lényeg átjött :)(
Kis javítás: 3800kWh H tarifával nem 140.000 hanem 91.000Ft (24ft/kWh)
Azért a komfortot is figyelembe kellene venni. Jelenleg 15 vb. + 5 cm EPS a társasházi szigeteles, es eléggé fűteni kell a szélső lakásokban, nem komfortos es draga. Másik társasháznál ráraktak 15 cm- 20 cm szigetelést a falakra (pontosan nem tudom) es kb elég a langyos radiátor, sokkal komfortosabb. Másik: megtérülés addig igaz, ameddig nyomott áron van az energia, mi van ha emelkedik a pl a gáz ára? Egyből más a matek. Más 15-20 cm szigeteles mellett spórolni, megint más 5 cm szig mellett fagyoskodni…..
5 cm hőszigetelésnél (modern tégla esetén) kinti -15 foknál a belső felületi hőmérséklet 20.4 fok, ugyanez 15 cm hőszignél 21,1 fok.
Tömör tégla falnál 15 cm-nél 20,9 fokos, 5 cm hőszignél 19,4 fok.
Ott nem a falazat húzza a hideget, más gond van...
szvsz ott az 5 cm is rosszul lett felrakva, meg kell nézni hőkamerával. Kömkel kiszámolta a különböző vastagságok hőigény eltérést százalékosan, pár százaléknál nem a falak hészigetelése fogja mondjuk piaci árnál a "meglepetést" okozni.
@@KomKel 15 cm vasbeton + 5 cm EPS van. Szélső, alsó lakásokban nem
komfortos a hőérzet, ezért csak túlfűtve lehet kompenzálni azokat a lakásokat. A felső középső lakásoknál meg az átmenő csövek is elegendőek fűtésnek. Ebben a helyzetben nem csak a megterulesrol érdemes beszelni, hanem a komfortérzetről is. Mert jelenleg is be lehet fűteni a szélső lakásokat, csak akkor a középső lakásban van pokol, es a gázszámla se keves.
Ilyen helyzetben lehet azt mondani, h “60 év alatt se térül meg”, viszont a komfort szinten sokat javítana a vastagabb szigeteles.
Arról nem is beszélve, hogy magasabb gázárak mellett rövidebb a megtérülés. Emlékezzünk vissza, hogy pár éve még nem volt gond kifizetni egy kadar kocka gázfűtését, ma meg már nem fér bele a rezsicsokkentett árba.
Harmadik dolog: amikor 5 cm-t feljavítod 15-20-ra, akkor értéknövelést is végzel az ingatlanodon, a megtérülésnél ezt is figyelembe lehetne venni…
Negyedik: hitelből elvégzed a felújítást, a pénz elinflálódik, ezzel a hiteled törlesztője is, meg is van a tuti megtérülés 😅 (sokkal jobb, mintha áll a társasházi számlán a megtakarítás)
Tipp: pogácsázva rakták fel az 5centit, alatta átszellőzik, kb mintha ott sem lenne.
Szep es jo es informativ de nagyon egyoldalu megkozelites , sok benne az altalanositas . A szomoru valosag az , hogy legalabb annyit szamit a munka minosege mint a vastagsaga , mert ha hiaba rakunk vastagon , ha legtomorsegre nem figyelunk, ha tervezes szintjen a hohidakat nem probaljuk megoldani. Az en velemeny az , hogy kisebb koltsegvetessel is lehet energia hatekony hazat epitani valamint a vilag osszes penzet is kolteni kokler munkara. Masik az nem vagyunk egyformak nem jar mindenki Suzukival es nem jar mindenki Volvoval es valhol ez igy van rendben , szerintem ha valaki megtudja engedni, hogy egy energia hatekonyabb hazat epitsen van ra lehtosege azt nem kell lenezni .
Arról nem is beszélve, hogy 13-éve tél sem volt.
az energia árak elszabadulása nincs benne a képletben.
Benne van az, csak nem nezted vegig. Az arak es rezsihatar adott. Mivel szamoljon massal? Egy random szammal?
Nem nezted vegig. Elmindja hogy a szamok es rezsihatarok adottak. Nem ismert szamokkal nem lehet szamolni.
évi 5% az évi 5% marad minden tarifa mellett. Ha triplázódik az energiaár akkor is évi tízezres nagyságrend marad.
A 15 cm szigeteléssel, hogy oldod meg, hogy hőhíd mentes legyen a redőnytok? Netán ha vakolható tokot akarsz és még az ablak is falsík elé kerül, akkor nem sok választásod van. Nyilván lehet teljesen hőhidas az egész, azt is ki lehet fűteni olcsóbban mint normálisan megcsinálni. A penésszel, a rossz komforttal és a süvítő széllel majd foglalkozik utólag az ember. Amúgy tetszett a videó és teljesen igazad van, de szerintem nem minden a megtérülés.
lesz videó erről is nemsokára. Megint egy olyan dologba kötöttél bele, ami az esetek max 10%-ban kérdés, tehát a nagy többséget nem érinti :)
@@KomKel Félre ne érts, nem kötöttem bele. Csak végignéztem a videót ami ki volt hegyezve arra, hogy fölösleges 15 cm-nél vastagabb szigetelés és megjegyeztem, hogy van az az eset amikor nem. Amikor a tervezési fázisban voltunk mi is így voltunk vele, aztán sorra jöttek szembe a kérdések, hogy ha ilyet akarsz akkor.. Tényleg tetszenek a videóid.
Ez a suvito szel mit jelent, mi lehet a hiba forrasa? Nalam 15 cmes a szigeteles vakolhato redonytokkal egy most elkeszult epuletben, es epp ma keltem fel elegge suvito szelre. Kimindottan zavart.
Azért egy 200 Ft-os energiaárral sírva számolnád újra a megtérülést...
Egyértelmű, hogy az 1. cm hőszigetelés hozza a legtöbb spórolást, minden további cm egy kicsit kevesebbet ér.
Szerintem egyéb geometriai, műszaki szempontok alapján érdemes eldönteni, hogy mennyi legyen a pontos hőszigetelés vastagság.
De ha pl. a helyi tüzépnél éppen féláron van (létezik ilyen?) a 12 cm-es, akkor azt raknék 10 cm helyett.
Ha valaki egy többhektáros erdő közepén lakik és szeret fát vágni, annak is butaság lenne túl vastag hőszigetelést raknia...
Ismerősi alapon anno 12 centis árban tudtam 16 centis "hibás" (100 helyett 99centisre voltak vágva a lapok) fehér eps-t venni, nem volt kérdés, hogy azt veszem:)
10 cm közetgyapot.
Égésálló.
Lélegzik mellette a fal.
Ha a falad lélegzik akkor ki kell javítani mert hibás.
A magyar energiárak irreálisan alacsonyak. Nagyon tanulságos lenne, ha átszámolnád pl. átlag-EU energiaárakra!
Ez csak csórisztánban szempont. Filléres dolgokról beszélünk egy ma 100M családi ház esetében...2024-ben egy 129m2 alapterületű ház mifelént 120-150M...itt 200e huf-on sírdogálunk, nudli, hibahatár...
Minden m3/kW feleslegesen elhasznált energia pazarlás...
Ellenben csórisztánban pont gépi szellőztetés szokott kimaradni...mert arra senki nem szeret áldozni
Ha megnézzük a gáz ár változását a megtérülési idők drasztikusan lecsökkennek.
A hanggal kérlek csinálj valamit a jövőben, mert nagyon halk. Notebookon nézve általánosságban a többi youtube-os videó 35-40%-on normál hangerőn szól, a te videód 100%-on is alíg hallhatóak.
🤣 egy jol szigetelt haz, nagyon kozel all a passziv hazhoz. max 20-25% a kulonbseg,
Hú azért arra bíztatni az embereket, hogy ne tegyenek fel 15 cm-nél vastagabb hőszigetelést, az elég vad. Az egy dolog, hogy folyton drágul az energia, ami rövidíti a megtérülési időt, de sehol nincs megemlítve a komfortérzet pl. A végigszámolt ház padlója és födéme tök jól hőszigetelt, a homlokzaton pedig 5 cm van, nem életszerű példa, illetve nagyon kompakt a forma (kevés a homokzat aránya a többi lehűlő felülethez).
Én épületszigetelő szakmérnökin erről írtam nemrég szakdolgozatot, nekem az jött ki, hogy a 20 cm-es grafitos EPS térül meg a leggyorsabban (6 év), ha hőszigeteletlen kádárkockára tesszük.
A megtérülési időt nem így van értelme számolni. (jelenérték-jövőérték stb.) De az egész számítás nem ilyen egyszerű, pl. a gépészetet is figyelembe kellene venni, komplexen az épületet.
milyen komfortjavulás van 15centi fehér meg 20centi grafitos között attól a pár század U javulástól?
Szerintem két pulóver pontosan kétszer annyi meleget tart vissza, mint egy pulóver.
Az érzés nem egyenlő a fizikával.
Minden dolgot valaki el akar adni és az érzésekre hatni.
Ezért van a műszaki leírás, el kell olvasni. Az ki van mérve.
😊
Nem! :D A másodiknak már csak az elsőn átmenő meleget kell szigetelnie.
Régen volt már az a fizika óra...
Van egy előnye annak, ha valaki éjjelibagoly. :) Köszi a videót!