Najlepszy system? Taki, który już mamy 😀 Kombinowałem, szukałem, czytałem recenzje, liczyłem budżety, kminiłem: Sony/Canon/Panasonic, aż w końcu rozbudowałem swój Nikon Z i nie żałuję.
Witam.jestem bardzo początkującym hobbista. Jako pierwszy wybrałem Sony alfa3 Kierowałem się 1 zapleczem technicznym, 2 cena, 3 bateria. 4 dostępnością dodatkowych komponentów. Padło na sony. Zgodzę się z Panem w 200% technika jest ważna ale jeśli nie ma iskry bożej to najdroższy system nic nie zrobi sam. Niech będzie najsłabszy system ale jego znajomość na poziomie wysokim daje ciekawe zdjecia. Już 5 miesięcy oraz 3ka sony i muszę powiedzieć, że jeszcze chyba jestem w lesie ale się uczę. Nic nie robię w auto gubię się w ustawieniach ale Pana porady są bardzo cenne. Dziękuję i lajk strategiczny.
Myślę nadal nad zakupem aparatu i po przestudiowaniu wielu recenzji, obejrzeniu setek zdjęć, dochodzę do wniosku, że jakby poszukać Sony A7III w ładnym stanie, to w tym przypadku pod względem jakość/cena będzie nie do pobicia. Do tego np. obiektyw Tamrona 28-75 f2.8 do ogólnego zastosowania oraz stara ale jara portretówka Canona 85mm f/1.8 EF przez przejściówkę i mamy rewelacyjny zestaw. Pobawiłem się nim trochę i to co mnie powaliło, to niesamowita szybkość i celność AF. Do tego puszka jest dość lekka.
@FotoformaPL fajnie byłoby mieć w opisie do filmików listę w której minucie o czym opowiadacie. Np w tym filmiku do poszczególnych systemów. Uważam ze to zawsze jest pomocne
Super film :) Chyba lekko ograniczyłem wybór. Z Pana opisu pasuje mi Panasonic, FujiFilm i Sony. Mam starego Canona 1000D, ale już dawno go nie używałem i jego kolory mi się nie podobają. Ale chyba mam zbyt rozbieżne potrzeby. Nagrywanie biurkowych filmów na YT, makrofotografia i ptaki :p
Kupiłem z lipa kitu obiektywem Sony A6700 . Jacku potrzebuję bardzo dobrego obiektywu fo foto i filmu (normalne Użytkowanie) . Polecasz specjalne co Sigma czy cudowny większy Tamron?
Dziś każdy aparat jest wystarczająco dobry. Każdy. Wybierając system nie pakujmy się w system niszowy (mało obiektywów a jak są to drogie), w system o mglistej przyszłości (znikną jak np system Samsunga a my zostaniemy z ręką w d..). A tak to wszystko będzie OK. Bardzo dobry film.
Czyli jaki system nie jest niszowy oprócz Sony? Ja rozważam zakup Canona R10, mam od kogoś ofertę prawie nowy za 3300 zł chyba. Ale tu znowu, Canon w poprzednich mocowaniach miał dużo obiektywów, nie tylko od Canona. A teraz? Masakra. Chociaż 50 mm 1.8 cenowo mi w miarę odpowiada. Serio, jakie systemy uważasz za sensowne? :)
@@luklas1997 pytanie czy pełna klatka, czy apsc? W pełnej klatce wspomniane Sony i Nikon dają innym producentom nieodpłatnie dostęp do dokumentacji bagnetu stąd obiektywów jest/będzie dużo. Canon na razie coś się buntuje i nie pozwala, więc bym poczekał aż się temat wyjaśni. W APSC brałbym Fuji. Micro 4/3 nie brałbym na dziś... chyba że miałby być malutkim aparatem do turystyki/tele i zdjęć przy dobrym świetle. Mam OMD EM-10 i leży w szafie. Za tani by się pozbyć ale mając Sony A7, Samyangi i "wiadro" obiektywów m42.... Jakoś wolę Sony. Toporniejszy, o wiele toporniejszy - precyzja wykonania Sony do Olympusa to jak porównywać solidną wiertarkę budowlaną do solidnej wiertarki dentystycznej... ale pełna klatka jednak robi swoje. A dziś smartfony robią na tyle dobre zdjęcia ze jak już kupujemy aparat to niech on robi zdjęcia skrajnie inne jak telefony. A tu micro 4/3 nie będzie aż tak skrajnie inny.
Nie porównuj jedynie aparatów. Musisz wziac pod uwage jakie obiektywy i w jakich cenach sa dostępne. Miedzy Canonem RP a Sony a7iii decyzja jest prosta: a7iii Pod sony masz rowniez kilkaset obiektywow od sony, sigmy, tamrona, samyanga i wielu wiecej producentow.
Obiektywy są bardzo, bardzo ważne więc zgodnie z radą Pawła weź pod uwagę jaki jest twój preferowany obiektyw portretowy. Faktycznie w Sony masz największy wybór, ale popatrz bardziej na szkła i wtedy podejmij decyzję
Jacku dlaczego prywatnie wybrałeś X-S10 i jak byś go porównał do zawodowego A7? Jakie są plusy i minusy wzgledem Sony? Zastanawiam się nad tym X-S10 z kitem 18-55 F2.8-F4
Dla mnie największa różnica to AF. Sony od razu betonuje AF na oko/twarz kiedy w tym czasie Fuji się namyśla :) W pracy zawodowej doceniam sony za szybkość działania i pewność. Fuji jest super ale ma czasami odpały, chociaż akurat X-S10 ma ich najmniej.
Witam potrzebuje kolejnej opini fotografa. Tak więc do rzeczy wycelowałem w dwa aparaty Nikon z50 Canon rp Jestem tatro maniakiem który raczkuje w swiecie foto. Kumpel od 17 lat zajmuje się tematem i siedzi w Nikonie od lat i własnie poleca ten pierwszy na start. RP. To już pełna klatka i 1000 pln droższy. Prosze o rade pozdrawiam🙂
Niedługo przesiadam się z m4/3 na pełna klatkę i po "riserczu" dochodzę do wniosku, że należy wybrać system, który zapewnia największy rynek wtórny (głownie obiektywów). Body nie kupiłbym używanego, ze względu na dużą ilość osób, które filmują takimi aparatami. Bo co mi po nowym bezusterkowym nikonie, canonie etc. skoro nie mogę kupić taniej szkła z drugiej ręki, ceny są wywindowane ze względy na rzekomą nowość albo szkła, którego chciałbym kupić nie ma w sprzedaży, bo producent zwyczajnie nie ma takiego jeszcze w ofercie ze względu zmiany mocowania obiektów na nowe? A te przejściówki na stare szkła producenci mogą sobie wsadzić w tyłek 😉Sony na przykład już od 2013 roku sukcesywnie wypuszcza szkła do swoich bezusterkowych aparatów, inni producenci niedawno obudzili się z ręka w nocniku, ale jak dla mnie o wiele za późno. I nie, nie jestem żadnym fanbojem sony, jeśli np. nikon byłby teraz w tej samej sytuacji z aparatami i szkłami co sony teraz, to wybrałem nikona. Dla osób, które chcą porównać aparaty. Tu można porównywać RAWy, JPG, na danym ISO, jest również możliwość pobrania plików raw: www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=lowlight&attr13_0=sony_a7riii&attr13_1=nikon_z7ii&attr13_2=sony_a7riv&attr13_3=canon_eosr5&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_0=1&attr126_1=1&attr126_2=1&attr126_3=1&attr171_0=1&attr171_1=1&attr171_2=1&normalization=compare&widget=1&x=-0.1125038149580357&y=-0.8529237142875371
Dzięki za wpis! Faktycznie Sony najdłużej, konsekwentnie buduje system bezlusterkowy i dzięki temu jest to system największy i najbardziej spójny. Jeśli myślisz o rynku wtórnym szkieł natywnych to tutaj faktycznie sytuacja jest podobna. Chociaż Canon też mocno goni z tematem :)
Sony wypuszcza szklarnię bodajże od 2010 i przez pierwsze lata była bida, podpierał się Zeiss-em. Potem był bum, a od niedawna mamy wysyp prawdziwych perełek zarówno stałek jak i zoomów sigmy, tamrona, viltroxa no i samego sony. Ja jestem w APS-C i powiem tyle, teraz mogę przebierać jak w ulęgałkach.
Kupuję Canona R6 Mark II z Sigmą 35mm 1.4f HSM Canon z adapterem. Liczę na to, że to będzie ekstra wybór. To mój pierwszy system i nie martwię się o obiektywy. Canon też ma dobre. Zawsze porusza się temat tej ceny. Odłóżmy cenę na bok. Chcę mieć fun z robienia zdjęć i nie chcę, żeby sprzęt mnie ograniczał. Zdaje sobie sprawę, że niewiele potrafię, ale postanowiłem że kupiony sprzęt ma mnie nie ograniczać. Wszelkie niepowodzenia to będą moje błędy. Trzymajcie kciuki i napiszcie co uważacie o zestawie, który podałem wyżej. Pozdrawiam!
0:10 - "specjalnie rozłożyłem tu wszystkie .. " za chwilę gość wskazuje ręką i mówi, które on posiada 😞Czyli po około 15-tu sekundach panu z Fotoformy dziękujemy za "OBIEKTYWNĄ" video recenzję 😛
A czy byłaby jakaś alternatywa dla długich ogniskowych? Myślę o zakupie a6400 + sony 70-350mm f/4,5-6,3. Czy dla takiego zestawu znajdę jakąś alternatywę, która da mi te 400-500mm długości ekwiwalentnej ogniskowej?
Witam, na wstępie dziękuję za merytoryczny materiał który pomógł zrobić mi wstępny rekonesans, jednakże w dalszym ciągu nie jestem w stanie podjąć jednoznacznej decyzji. Czytam różne artykuły, oglądam vlogi i dopytuję się ale dalej biję się z myślami czy inwestować w aparat, kamerę video czy telefon. Jako początkujący w temacie proszę o radę/wskazówki jaki sprzęt wybrać dla swoich indywidualnych potrzeb gdzie głównym celem jest filmowanie/nagrywanie reportaży z wyjazdów w 4K (destynacje tropikalnie, pustynne np. Arabia Saudyjska, Kambodża). Do wydania mam max. 5k gdyż myślę że nie ma sensu na początku inwestować w sprzęt jeżeli nie jestem profesjonalistą/zawodowcem. Chciałbym zainwestować w coś porządnego, co posłuży mi na lata a nie będzie do wymiany po 2/3 latach bo technologia ucieknie do przodu i znowu będę musiał inwestować. Początkowo zainteresował mnie SONY ZV-1 ale po niepochlebnych opiniach dot. słabej przegrzewającej się baterii myślę że nie warto inwestować w ten sprzęt. Dla dopełnienia obrazu chciałbym dodać, iż dotychczas nagrywałem wysłużonym iPhonem 7 ale po latach stwierdzam że zdecydowanie potrzebuję czegoś więcej. Proszę o rady/wskazówki i odpowiedź dlaczego aparat a nie telefon czy kamera video (stricte do tego dedykowana) ?
Dobrze kombinujesz, poszedłbym na Twoim miejscu w Sony RX100. W zakładanym budżecie zmieścisz się z VII generacją tego aparatu. Przerobiłem już kilka aparatów Sony i jeśli chodzi o filmowanie to sprawdzają się świetnie. Jak sprawdza się VII generacja, czy jest odporna na warunki atmosferyczne, piasek itd - tego już nie podpowiem, korzystam ze starszej, II. Ale, uważam że to świetny i poręczny kompakt. Jest jeszcze Ricoh GRIII, polecany przez drugiego specjalistę Fotoformy, aczkolwiek nie znam tej konstrukcji - nagrywa "tylko" FHD, no i jest zbliżona do fotografowania smartfonem, z jedną ogniskową.
Który pelnoklatkwy aparat ma podczas wyzwalania nagrywania możliwość wyzwalania dźwięku? Pytam bo często nagrywanie włączam zdalnie i taka informacja by była dla mnie mega pomocna. Albo dioda rec z przodu i z tyłu
@@FotoformaPl :-) nie. Kiedy zdalnie wyzwalam migawkę aparat emituje dźwięk który to potwierdza. Wielokrotnie wyzwalalem migawkę w Z6Ii po czym okazało się że nadajnik nie wyzwolił migawki.
@@manfrednt Wystarczy kupić dowolne Sony z mocowaniem E i nową serię dedykowanych do video obiektywów Samyang , mają one wbudowane lampki które wskazują aktualny stan pracy aparatu, czuwanie zielony , nagrywanie czerwony...Lampka znajduje się z przodu obiektywu i z boku.
Serwus, a ja chciałbym się zapytać odnośnie aparatu kompaktowego który potrafi zmieścić się w kieszeni. Czy istnieje na rynku coś co można śmiało zmieścić do kieszeni i jest praktycznym narzędziem do "pstrykania" bez wewnętrznej presji zachowania perfekcyjnych warunków i ustawień oraz szybkim autofocusem? Jak do tej pory znalazłem sony rx100 jednak te sensowne nowsze generacje są nieco zbyt drogie z drugiej strony mój kolejny faworyt ricoh grIII nie posiada lampy ani zoom'a który też jest przydatny.
Rozumiem, że jest to poradnik raczej dla amatora lub kandydata na zawodowca, który chce być nie tylko pstrykaczem ale zaawansowanym świadomym fotografem. Fotografowałem półzawodowo, powiedzmy dawno, dawno temu w czasach fotografii analogowej, po prostu dorabiałem jako fotograf, jeszcze jako uczeń i student. Potem już nie było to potrzebne ale i brak czasu, no i zostałem amatorem. Gdy nastał czas fotografii cyfrowej, mój wybór padł na zaawansowane kompakty Fujii ze zględu na zoom. Gdy nastał czas lustrzanek przymierzałem się do Nikona ale ze względu na ceny systemu i rozmiary sprzętu ostatecznie zrezygnowałem. Dość nanosiłem się ciężkiego sprzętu i jako amator nie potrzebuję, tak uważam pełnej klatki. Mój wybór padł na Olympusa i jego bezlusterkowy system micro 4/3. Z mojego punktu widzenia, amatora, turysty, okazjonalnego rodzinnego pstrykacza i takiej fotografii dla przyjemności, miasto, reportaż, sport, także krajobraz czy macro ma same zalety. Lekki, jakość jak na amatorskie potrzeby wyśmienita i wystarczająca. W zasadzie jeden, dwa obiektywy mogą załatwić sprawę. Dla początkującego sugerowałbym aparat z serii M10, przejście na bardziej zaawansowany M5 jest bezbolesne, obiektywy asolutnie są kompatybilne, dotyczy to również superprofesjonalnego M1. Oczywiście nie uważam, że system 4/3 to jedyny wybór bo jeśli ktoś ma zamiar głównie zajmować się jakąś dziedziną typu portret czy krajobraz to można postawić na coś innego. Niemniej z punktu widzenia wszechstronnego amatora, system micro 4/3 jest bardzo uniwersalny i osobiście bardzo polecam. PS. bardzo przydatny przegląd aktualnej sytuacji na rynku. Pozdrawiam!
Jeśli mowa o Olympusie, a właściwie teraz OM System, to warto też wspomnieć o świetnej stabilizacji obrazu w korpusie i niektórych obiektywach, podobnie z uszczelnieniami czy takich bajerach, jak tryby Pro Capture, High-Res, Live Composite i Starry Sky AF czy wbudowanych filtrach ND i wykrywaniu różnych obiektów (np. samoloty, samochody, pociągi, psy, kot i ptaki) w wyższych modelach.
U mnie wybór padł na Olympus em 10 właśnie... Fakt że miałem wcześniej aparaty Nikon i inne, ale mowa o świadomej fotografii a nie pstrykanie "u cioci" system okazał się trafionym wyborem... Lekki, poręczny i idealny pod moje tematy fotograficzne... Daje szansę na szlifowanie swoich technik a poza tym posiada też duże możliwości wyboru dobrych szkieł... 💪🏻🧔🏻📸
@@marcinchabrzyk3395 Dobry wybór. EM-10 to bardzo fajny aparat, mały, ale z dużymi możliwościami. Mój pierwszy bezlusterkowiec to też był Olympus EM-10 w wersji Mk II, ale nie cieszyłem się nim zbyt długo, bo zalałem go pechowo w Wisłoku pod ścianą Olzy w Rudawce Rymanowskiej w Beskidzie Niskim. Od tamej pory kupuję tylko uszczelnione Olympusy :D
@@ptecza szkoda straty, ale wyszła w sumie chyba na plus... Mnie nie ukrywam brak czasem uszczelnień, ale daje radę... Olek 10 mk II plus trzy szkiełka w tym ulubiona stałka Laowa C-dreamer 17 mm f/1.8 i jest dobrze
@@marcinchabrzyk3395 Dalej mam tam aparat, bo jakieś 2 lata temu serwis Olympusa za zryczałtowaną opłatę przeprowadził jego kapitalny "remont", wymieniając co się da i w efekcie dostałem praktycznie nowy korpus :D Na wyprawy w teren go nie zabieram, żeby nie kusić losu, ale na miasto w kieszeń jest w sam raz :)
dodam że różnica pomiędzy aps-c a 4/3 w matrycy polega głównie na długości kadru bo wysokość różni się minimalnie - do krajobrazu aps-c będzie się lepiej nadawał bo obraz ma proporcje bardziej panoramiczne czyli 2/3
Zdjęcia wykonane aparatem micro 4/3 lepiej się ogląda na monitorze 16:9, bo wypełniają cały ekran. Poza tym nawet w tym formacie można kadrować w proporcjach 3/2.
Trafilem na ten film szukajac odpowiedzi co kupic. Wlasnie sprzedalem X-T4 i wlasciwie bylem sklonny natychmiast kupic X-T5. Mam jeszcze X-T1, mialem tez krotko X-T3 i X-T10. Generalnie przez lata nazbieralem troche szkiel (wlacznie ze stalkami) i glownie topowe FXy (takie przywiazanie do marki) 8-16mm, 16-55mm, 55-200mm,100-400+1.4mm, 7.5mm, 23mm,56mm,85mm. Dzis mija 1 dzien po sprzedazy mojej 4ki i ogladam materialy o X-T5 i musze powiedziec ze mnie nie przekonuja (problem z buforem, nadal odbiegajacy od standardow slaby autofocus) no i troszke zaczynam rozwazac kupno Sony, no ale zmiana calej szklarni to jednak spory koszt a i sam Sony AIV jakos mi nie lezy w sensie wygladu bo technicznie, mysle ze trudno bedzie sie o cos przyczepic. Duza zaleta jest pelna klatka, no ale to ma tez swoje przelozenie na wieksze szkla a ja jestem fotografem "niedzielnym" - takie hobby jedno z wielu ;) Jak tu ugryzc ten temat moze ktos pomoze ?
Bardzo mało było powiedziane o OM Systems. A właśnie OM-1 i OM-5 zaczęły mnie interesować. Jak maja się do Panasonicow w kwestii stabilizacji, kolorów, zakresu tonalnego czy autofocusa? Dzielą szkła z Panasoniciem wiec pod tym wzgledem 4/3 ma tez dość fajna bazę małych dobrych obiektywów
to zależy zawsze od budżetu, ale wydaje mi się ze w m4/3 nie bedzie złego wyboru bo szkła om, panasonica i pana/leica są świetnej jakości optycznej i jest duży wybór. tak naprawdę jak powiedział jacek i jak i również moim zdaniem obecny poziom techniczny jakie prezentują dane systemy jest giga wysoki i co wybierzesz bedziesz zadowolony. ja właśnie zacząłem przygodę z fotografią i wybrałem olympusa i czekam na obiektywy. powodzenia w wyborze!
@@bartomiejkusmierczyk5413 omd em-5 mk3, nie jest to sprzęt profesjonalisty ale nie chciałem wydać dużo więcej bo ewidentnie można a nie będę wydawał dziesiątki tysięcy na cały zestaw xD do tego 45-150 panasonica i 9mm panaLeiki, ten pierwszy ze względu na mały kąt widzenia robi ostre jak żyleta obrazy z fajnymi kolorami a przybliżenie się przydaje, niestety minus jest taki ze nawet na 45mm jest zbyt duże przybliżenie więc trzeba się odsunąć o 2-3m żeby zrobić obiektowi sensowne zdjęcie, idealnie by bylo gdyby się zaczynał od 30mm ale no cudów przy tych cenach nie ma, tego drugiego do streetu i zdjęć nocnych super się sprawdza, ogromny kąt widzenia i bardzo jasny 1.7 ze statywem można zrobić bardzo fajne nocne zdjęcia miasta lub nieba jak i do makro (akurat wziąłem na Islandię i przy pomocy pogody złapałem kilka zorzy więc fajnie ogółem). jak jakieś pytania co do zestawu lub wyboru swojego zestawu to pytaj bo akurat troszkę bym w swoim zestawie zmienił ale to za kilka-kilkanascie lat :)
@@es-jd1ei Dzięki. Sprzęt profesjonalisty to sprzęt spełniający zadania fotografa. :) Ja już kupiłem sobie pełną klatkę, ale planuję kupić za rok jakiegoś Olka albo Panasonica właśnie ze względu na cropa 2x -> mniejszy obiektyw da większe zbliżenie i pobawić się makro. :)
@@bartomiejkusmierczyk5413 też właśnie wybralem m4/3 ze względu na połączenie mniejszego rozmiaru sprzętu z większą możliwością przybliżeń względem pełnej klatki :)
Aktualnie jestem użytkownikiem Sony A700 od 2008 roku, wcześniej Zenity. Jestem totalnym amatorem choć pstrykałem komunie, śluby, wesela, pogrzeby i takie tam. W życiu zajmuję się zupełnie czymś innym. Szukam jakiejś pełnej klatki, raczej stawiam na jakość niźli na ilość ( więcej foto mniej video). W grę wchodzi zmiana systemu. Na dzień dzisiejszy czuję totalny mętlik. Pozdrawiam.
Pamiętam czasy jak wtedy do mojego Sony Alfa 100,był słaby wybór obiektywów. Długo miałem Nikona 850,obecnie mam Olympus om-d e-m1x -i jak na razie mi starcza. Pozdrawiam
Dobra reklama..,posiadałem system Nikon. Po przemyśleniu jaki tani do fotografii to system Olympus. Bardzo dobry i tani om d em10 ii . Cena około 1000 zł. Stabilizacja 5cio osiowa ,a co za tym idzie zastosowanie obiektywów manualnych bardzo dobrych i tanich. Możliwości tej małej puszki pozwala na etapie tworzenia obrazu już w jpg , czego nie mają inne systemy. Dobrze przemyślane oprogramowanie.
Co ma stabilizacja do obiektywu „manualnego”? Kwestia stabilizacji, czy to w body czy to w obiektywie ma sie nijak do tego czy obiektyw ma AF czy nie. Czy moglbys rozwinac swoja mysl? ;-)
Jeśli chodzi o AF to chyba oczywiste że go nie ma. Biorę tylko pod uwagę fotografię w której nie potrzebuje szybkich reakcji dynamicznych scen. Fotografię krajobrazy, sceny uliczne,portrety, ale nie sport. Fotografuje od czasów analogów na których stawiałem pierwsze kroki. Śmieszą mnie fotografowanie ślubne wykonywane setkami niczym karab maszynowy. Prześciganie się ilości klatek itp. gdzie prawdziwa praca fotografa....przewidywanie,refleks,praca dłońmi. Na szczęście dziś wszyscy robią zdjęcia..a nie liczni fotografię. W moim przypadku brakowało tej stabilizacji przy tych długich czasach. To właśnie on system zapoczątkował i do dziś posiada najlepszą. W dzisiejszej dobie cyfrowych wynalazków mamy możliwość dopasowania dla swoich potrzeb. Sony, Panasonic, Leica, Nikon, Canon Fuji.,... można tak bez końca wymieniać a raczej długo. Wszystkie są b. dobre Gorzej z obiektywami .....plastik fantastic. Tak doskonałe że bez oprogramowania graficznego ,nie jesteśmy w stanie uzyskać pięknego obrazu.
@@pawenowak4676 dzieki. Ma to sens. Rzeczywiscie, fotografujac statyczne sceny manualnym obiektywem, majac stabilizacje mozesz pozwolic sobie na wiekszy komfort pracy. I dluzsze czasy naswietlania.
@@pawenowak4676 w takim razie Peter Lindbergh nie był fotografem, bo wg Twojej definicji robił zdjęcia na potęgę, szczególnie na cyfrze, żeby wyłapać idealny moment w portrecie. To tylko jeden z przykładów. Obecnie aparaty ułatwiają robienie zdjęć, a czy ktoś robi 1 czy 100000 na sesji - nie ma to znaczenia. Liczy się efekt finalny.
@@rafanaluzie2062 drogi kolego zgadzam się z takim podejściem. Nowe technologie sprawiają że jak mało chłopcy którzy dostali nową zabawkę. Zresztą zawsze jesteśmy małymi chłopcami. Pytam gdzie decydujący moment??? Takie podejście zabiera nam coś wspaniałego ,a przynajmniej ogranicza nas samych. Równie dobrze kupić dobrą kamerę nagrać to co złapie kadr,a w kompie wybrać i zapisać odpowiedni moment. Obrobić i gotowe. Dlaczego nie tak?? fotograf staje się zbędny. Dlatego jak gdzieś pisałem cytując słowa T. Tomaszewski.....wszyscy robią zdjęcia....na szczęście niewielu fotografię.
Dlaczego żaden poradnik nigdy nie omawia systemu Pentax? Są dziedziny fotografii, w której sprawdzą się bardzo dobrze. Kompatybilność wsteczna jest super. Poza tym wszyscy zachowują się tak, jakby marka nie istniała, albo jakby wzięcie do ręki Pentaxa było obciachem na całą ulicę.
Mam Canona 600D i trzy szkła Sigmy (50mm, 18-200mm i 24-35mm), głównie robię zdjęcia na wydarzeniach publicznych (obchody świąt, gry miejskie), szkolenia pracowników i trochę portretów. Zastanawiam się nad zakupem czegoś lepszego, bo czuję już pewne ograniczenie wynikające z 600D. Tutaj pojawia się moje pytanie, zastanawiałem się nad Canonem R6/R6 mark II (ze względu na posiadane simgy z montażem EF), ale może jednak przesiadka na Sony to lepszy wybór? Prawdopodobnie i tak puszkę będę musiał kupić z drugiej ręki, ceny nowych puszek trochę mnie zabijają
Zastanawiam sie kolejny miesiac nad zmianą systemu, niestety canon, ktorego posiadam 6D mark II nie spełnia moich oczekiwań, rozwazm Nikona Z6 II i Sony A7 III, widziałem w akcji obydwa. Z jednej storny kieruje sie ku Nikonowi,jednak mialem chwilę styczność z A7 III i AF mnie powalil..
Z moich własnych testów Sony i Canon(myślę, że porównywalny z Sony) mają lepszy AF niż Nikon... Miałem lustrzankę Nikona, a teraz mam Canona R6 właśnie ze względu na AF (w Nikonach Z6/Z7 był słaby, chociaż matryce jak na moje oko najbardziej mi podchodzą). Jeśli masz już Canona to warto go rozpatrzyć.
Czy mógłbyś w takich sytuacjach, kiedy się zwracasz również do ludzi całkowicie początkujących nie szpanować swoim luzem i nie używać tego (moim zdaniem) infantylnego slangu. Co to jest puszka, olek, panas, obiektyw kitowy, całka - po dx (o ile wiesz o co chodzi), i te inne Twoje określenia, nie wiadomo skąd wzięte. Strzelanie z puszki dla mnie to jest równoznaczne z waleniem z bani. Obejrzałem do 10 minuty i wystarczy. Acha i nie mówi się montaż, tylko to się określa jako mocowanie lub bagnet chociażby z szacunku do sprzętu analogowego. Reszta jak zwykle merytorycznie i jest OK. Pozdrawiam
No i właśnie stoję przed tą decyzją. Od zawsze kanoniarz wszystkie aparaty które miałem to Canon od EOS 350 przez 30 potem 10d aktualnie 80d. Chciałbym wprowadzić coś nowego bez lustra i zastanawiam się nad EOS R vs R7 vs A7III - i nie wiem co wybrać :( POMOCY!!!
Z tej trójcy skupiłbym się na EOS R oraz A7III - system Sony ma tą przewagę, że łatwiej ci będzie ze szkłami od alternatywnych producentów i ma lekką przewagę systemu AF
Canon sie pewnie cieszy majac takich klientow ;-) Ja osobiście mam w nosie firme, raczej wybieram to co jest najlepsze z punktu widzenia konsumenta i uzytkownika ;-)
Od lat jestem związany z Nikonem. Mam szereg aparatów poczynając od tych całkowicie mechanicznych analogowych i kilka wspaniałych szkieł do nich. Nie mogę natomiast zaakceptować kolorów skóry w Z6, Z6II. Szczególnie jeśli dokonuje choćby minimalnego retuszu i color gradingu, to skóra ucieka w kierunku czegoś żółto pomarańczowego. Nie chcę kupić Z7II, bo boję się, że będzie to samo. Dlatego myślę o Sony i uważam ten film za bardzo przydatny.
Fotografia to przede wszystkim optyka, współczesne aparaty już są na tyle doskonałe, że właściwie z każdego body będziecie zadowoleni. Natomiast z optyką już tak różowo nie ma, szczególnie jak weźmie się pod uwagę współczynnik jakość/cena i dostępność na rynku wtórym.
Chciałbym zakupić aparat. Główne zastosowanie to fotografie obiektów i panoramy z podróży. Opcjonalnie portrety. Filmowanie mnie nie interesuje. Zastanawiam się nad czterema opcjami (Budżet na body do 5tys): 1) Sony a7 II 2) Sony a6100 3) Sony a6400 4) Canon RP Prośba o opinie i ewentualnie zasugerowanie innej alternatywy.
Sony ma najbardziej rozbudowany system, najwięcej obiektywów, najtańsze. Co do Canona to fajne aparaty, ale w systemie bardzo brakuje obiektywów. Sony A7 II będę miał na sprzedaż i z wymienionych najbardziej perspektywiczny. Warto też wziąć pod uwagę A7 III jeżeli możesz sobie pozwolić.
@@GRZYMKOWSKIoMotoryzacji na aparaty Sony patrzyłem ale pełna klatka to już dużo większy wydatek. A7 II ma już +/- 8lat I nie wiem czy jest sens się w to "pakować"
@@houdini5157 Pod kątem foto tak (AFS działa spoko, AFC można sobie darować). Pod kątem wideo nie - AF nieużywalny w wideo, a wszystko na manualu kręcić sobie nie wyobrażam. Natomiast wchodząc w pełną klatkę budujesz już sobie bazę obiektywów, jak będziesz miał kasę na update body to obiektywy już masz, nie musisz wszystkiego zmieniać. A7 III była dużym krokiem naprzód pod kątem AF i wideo. Natomiast jak to ma być do nauki foto i złapania zajawki to te body APS-C też dają radę. W szczególności do polecania są w tym systemie Sigma 16 mm f/1.4 (vlog/krajobraz), czy np. Sony 11mm f/1.8 (dużo szerzej, jeszcze lepsze do vloga i krajobrazu, ale też sporo kosztuje).
Zastanawia mnie skąd w jednym zestawieniu A6100 i A6400. Te aparaty dzieli bardzo dużo, w zasadzie łączy je jedynie wygląd, mocowanie szkła i to, że oba należą do serii A6xxx. Ja kupiłem używanego A6300 rok temu i generalnie nie wymieniłbym aparatu Sony na cokolwiek innego a już na pewno nie Canona bo jest niestabilny z mocowaniem obiektywów (dziś RF a jutro wypuści serię X i zrobi XF albo jeszcze coś dziwniejszego).
@@FotoformaPl pewnie, jednak w nocy 56 dosraje w tyłek :D trzeba coś krótszego. z lenistwa lecę na auto albo prioryterd przesłony, reszta auto i zapis do jpeg... nie obrabiam, aparat leżał troche i wyszedłem z wprawy.
Miałem fujifilm x-t3 xt30 z plastyki zdjęć i autofocusa nie byłem zadowolony. Mam teraz canona 6d starego ale prosta lustrzanka. Aparat do inwentów i ślubów mi był potrzebne i wybrałem canona jest prostrzy i uwielbiam kolorki tego systemu mniej obrabiać.
Porównując systemy z punktu widzenia budżetu trzeba wziąć pod uwagę nie tylko koszt body ale również obiektywów. Osobiście wybrałem Sony jako najtańszy system (dla mnie) na rynku, ponieważ: 1) Sony dość dawno zaczął wprowadzać bezlusterkowce, co oznacza, że masz dostęp do taniego i używanego sprzetu. Przykladowo uzywany flagship A9 mozna kupic za mniej niz 50% oryginalnej ceny 2) dostep do kilkuset obiektywow od Sony, Sigma, Tamron, Samyang i sporo wiecej 3) Sony wprowadza juz kolejne wersje obiektywow (mark 2) co oznacza, ze pierwsze wersje obiektywow sa znaczaco tansze (dotyczy to zarowno nowych i uzywanych obiektywow)
Dzięki za komentarz - nie siedzę mocno w rynku używanych szkieł ale na logikę masz rację - Sony od bardzo dawna konsekwentnie buduje swój system wokół jednego montażu więc obecnie jest sporo używanego sprzętu za bardzo małe pieniądze
@@FotoformaPl Małe pieniądze to kwestia względna, która zależy od tego, ile się zarabia :) Osobiście wolałbym nie sprzedać w ogóle swoich używanych obiektywów Olympusa niż oddać je za bezcen, bo to zbyt porządne szkła, żeby ich nie szanować.
Dokładnie! Ludzie bardzo często skupiają się wyłącznie na kupnie korpusu, a zapominają o tym, jak ważne jest dobre szkło. Tym bardziej, że body na ogół się zmienia po kilku latach, a obiektyw zostaje z nami na dłużej.
Sam również stałem przed trudnym wyborem (byłem totalnym laikiem Postawiłem na A7 II (na A7 III zabraklo) i Samyanga 85mm 1.4 (m1) i myślę że sprawdzi się świetnie w zastosowaniach czysto portretowych. Na tą chwilę narzekać chyba nie mogę :)
pentax pozostał trochę w tyle, bo nie poszedł w bezusterkowe i kurczowo trzyma się lustra. Co nie wątpliwie może trochę ograniczać, szczególnie w filmowaniu.
Zapewne z przyzwyczajenia, które ma spore znaczenie na takich wymagających zleceniach. Inna rzecz w tym, że nowsze body nie oferuje z perspektywy takich produkcji dużo więcej, więc wolę poczekać, aż przeskok będzie miał wyraźny sens.
@@FotoformaPl aha rozumiem a powiedz jeszcze czy w dzisiejszych czasach do codziennego uniwersalnego uzytku bedzie sie nadawal SONY A7III z kitowym 28-70 czy lepszy bylby FUJIFILM XT4?
No na pewno '' Lepszejszy'' niz ma mój brat .... a on robi na pelnej klatce Canona ... i buja sie z tymi swoimi eLkami.. czyli ostało mi się ''mojszejszy'' Nikon 850ka i facetowe cięzkie szkla....A Sony? Dobre Sony nie jest złe..... no i podobno PS5 ''lepszejsza'' od PS4...😜🤣 Fajny kawalek...no i bylo tym razem o Nikonie😃..... I tak długo bede him pstrykolil ....aż go polubie w 100%.... Pozdrawiam Serdecznie
Kiedyś myślałem, ze fotografia polega na tym zeby zrobić gotowe idealne zdjęcie w aparacie a nie edytować później zdziwiac malować itd. Interesuje mnie robienie zdjęć a nie malowanie obrazów w photoshopie!
To tak jakbyś narzekał, że nie jeżdżą już parowozy, tylko pociągi elektryczne. Dla mnie dziwne w postprodukcji jest to, że jeśli chcesz otrzymać najbardziej naturalny efekt, to najbardziej musisz się narobić.
z tym nie przegrzewaniem sie sony to juz na grubo :) sony podczas transmisji live potrafia parokrotnie wylaczyc sie tylko z sobie wiadomych przyczyn ... problem znika w typowej kamerze fx 3 i wyzej :)
Faktycznie bywa to wyzwaniem. Ale można to zniwelować ustawieniami - sam miałem z tym przejścia. Wystarczy ustawić na 1080p w 8bitach i aparat może jechać live po wieczne czasy.
@@FotoformaPl nie zawsze jest to adekwatne i tez nie zawsze daje rade - byc moze to zalezy od puszki i/lub warunkow - czasem potrafi tak namieszac puszka, ze gdyby nie inne to polozona bylaby sztuka - w pieniadzach okolo 20-30 tysiecy powinno byc to zjawisko w ogole wyeliminowane :)
Niestety, ale w materiale jest dużo lania wody, a brakuje najważniejszych elementów. Nie ma w ogóle informacji o tym, jakie konsekwencje będzie niosło za sobą wybranie pełnej klatki, a jakie systemu niepełnoklatkowego, brak informacji o podstawowych zastosowaniach jednych i drugich, brak informacji o różnicy głębii ostrości, o cropie - przeliczaniu ogniskowej i jasności, o szumach. Brak informacji o koszcie obiektywów w poszczególnych systemach i w ogóle o tym, jakie obiektywy są dostępne i ile ich w ogóle jest. Powiedzieć, że jak masz budżet x to kup sobie system y bo ma ładne kolory i dobry autofocus, to jakby nic nie powiedzieć. Jeżeli twoim priorytetem jest dorabianie sobie na fotografowaniu chrzcin, wesel, komunii, to np. robienie tego dobrze w micro 4/3 będzie znacznie trudniejsze, niż w pełnej klatce, bo po pierwsze nie uzyskasz dobrych rozmyć na szerokim kącie, a po drugie będziesz musiał stosować wyższe ISO, bo przez większość czasu będziesz fotografował w budynkach, gdzie jest słabe światło. A im jaśniejszy obiektyw, tym jego cena bardzo wzrasta, bo np. za jakąś podstawową 50 mm f1.8 od canona w pełnej klatce, trzeba dać około 1000 zł. A żeby optycznie chociaż trochę zbliżyć się do kąta widzenia i rozmyć posiadając micro 4/3, musielibyśmy kupić obiektyw 25 mm F1.2 za prawie 6 tysięcy zł, a i tak to tylko lekkie "zbliżenie się" do głębi ostrości z pełnej klatki, bo w systemie micro 4/3 ogniskową i przysłonę mnoży się razy 2, czyli kupując 50 mm f1.8 w m4/3, mamy ekwiwalent obiektywu 100 mm f3.6 z pełnej klatki. Jeżeli natomiast jesteś hobbystą, który zabiera aparat na wycieczki i robisz dużo zdjęć przy świetle słonecznym, to powyższe ograniczenia nie będą już tak dokuczliwe i wtedy możesz wybrać micro 4/3, do tego obiektyw 14-140 i mając lekki zestaw - mały korpus + jeden obiektyw, bez zmiany szkieł jesteś w stanie dużo sfotografować - od panoramy, aż po dzwon na wieży kościoła
@@FotoformaPl Nie bez przyczyny. Przy obecnym rozwoju aparatów w smartfonach i tzw. fotografii obliczeniowej za parę lat może się okazać, że lustrzanek lub bezlusterkowców będą używać już niemal wyłącznie zawodowcy, bo 99% fotoamatorom wystarczą smartfony.
Jasne :) ruclips.net/video/7PsKncteMIg/видео.html to jeden z 3: ruclips.net/video/dxefxhedZeY/видео.html ostatni ruclips.net/video/lHd4L4uLjSY/видео.html
Wierność rzeczywistym kolorom to wręcz ideologia bądź nawet religia dla Panasonic. Warto dodać że Panasonic tą wierność stosuje nie tylko w aparatach i kamerach, ale i także w telewizorach,, ekranach. Niestety, dopóki Panasonic nie opracuje AF opartego na detekcji fazy, fotografowanie w gorszym świetle zawsze będzie dużo słabsze. W kwestii najładniejszej stylistyki puszek to liderem jest Canon, dalej Lumix, OMD (Olympus), NIkon, Fuji, Sony. Nie rozumiem polityki np Fuji uparcie trwającej w stylizacji lat 60-80-tych XX wieku. Mamy XXI wiek, old school jest fajny ale nie bez przesady.
Hej Łukasz - nawiązując do Fujifilm, Raw'y z ich puszek nie mają same z siebie wyglądu retro, bardziej taki specyficzny żywy zestaw kolorów. Dopiero w JPG po włączeniu wybranej stylizacji dostajesz look 'retro'. Rozumiem tą politykę, ponieważ jest to bardzo popularny look, który idzie świetnie w parze ze stylistyką tych aparatów oraz jest po prostu bardzo lubiany. Co do Panasa to faktycznie mają kapitalny 'Color science' a bardzo mało o tym słyszę w recenzjach.
@@FotoformaPl ja zdecydowanie wolę wygląd modern niz retro. Co do JPG z Fuji równiez uważam że są bardzo dobre, jedne z najlepszych surowych. Nawet wolę pewnego rodzaju reteo niedoskonałości plików jpg niż taką cyfrową doskonałość jaką dają puszki Canon R, Sony czy Nikony Z. Obrazy niby doskonałe, ale brak im duszy, naturalności.
Wielokrotnie słyszałam, że to fotograf robi zdjęcia. Jeśli tak nie jest, to super nowoczesny system i tryb zielony, po co się przemęczać system zrobi wszystko.
Aparaty produkowane od 2010 roku są takie same. Wybierz taki system, który cieszy twoje oko. Jak trochę porobisz zdjęcia, to zaczniesz szukać tego, co ci jest potrzebne, bo na początku mało kto to wie.
Stare modele tak, ale nowe mają bardzo dobre. Wiadomo, że to kwestia gustu, ale moim zdaniem jedne z ładniejszych. Zdecydowanie wolę obrazek z mojego Sony A7M4 niż skręcający w zieleń Nikon czy białawe zdjęcia z Canonów i mnóstwo szumu w cieniach.
@@PanPalema miałem porównanie do a7II i a7III (duzo lepiej) Z IV nie miałem styczności. Ale nawet w trójce jakos trudno o chemie..choć matryca daje pole do popisu i system FE wydaje sie najbardziej optymalny finansowo
Najlepszy system? Taki, który już mamy 😀 Kombinowałem, szukałem, czytałem recenzje, liczyłem budżety, kminiłem: Sony/Canon/Panasonic, aż w końcu rozbudowałem swój Nikon Z i nie żałuję.
Super wniosek Jacob, o to chodzi!
Witam.jestem bardzo początkującym hobbista. Jako pierwszy wybrałem Sony alfa3 Kierowałem się 1 zapleczem technicznym, 2 cena, 3 bateria. 4 dostępnością dodatkowych komponentów. Padło na sony. Zgodzę się z Panem w 200% technika jest ważna ale jeśli nie ma iskry bożej to najdroższy system nic nie zrobi sam. Niech będzie najsłabszy system ale jego znajomość na poziomie wysokim daje ciekawe zdjecia. Już 5 miesięcy oraz 3ka sony i muszę powiedzieć, że jeszcze chyba jestem w lesie ale się uczę. Nic nie robię w auto gubię się w ustawieniach ale Pana porady są bardzo cenne. Dziękuję i lajk strategiczny.
Dziękuję za poradę z notatnikiem! Wzbraniałem się przez pisaniem po kartkach ale chyba pomoże mi to skompletować zestaw obiektywów.
Tak, papier jest super, żeby podejść do projektu z jasnością myśli
Po wysłuchaniu opowieści wiem, że wiem jeszcze mniej co chciałbym kupić do podróży ;-)
Om System jest bardzo dobrym rozwiązaniem do podróży :D
Myślę nadal nad zakupem aparatu i po przestudiowaniu wielu recenzji, obejrzeniu setek zdjęć, dochodzę do wniosku, że jakby poszukać Sony A7III w ładnym stanie, to w tym przypadku pod względem jakość/cena będzie nie do pobicia. Do tego np. obiektyw Tamrona 28-75 f2.8 do ogólnego zastosowania oraz stara ale jara portretówka Canona 85mm f/1.8 EF przez przejściówkę i mamy rewelacyjny zestaw. Pobawiłem się nim trochę i to co mnie powaliło, to niesamowita szybkość i celność AF. Do tego puszka jest dość lekka.
Bardzo mądra decyzja.
@FotoformaPL fajnie byłoby mieć w opisie do filmików listę w której minucie o czym opowiadacie. Np w tym filmiku do poszczególnych systemów. Uważam ze to zawsze jest pomocne
Super film :) Chyba lekko ograniczyłem wybór. Z Pana opisu pasuje mi Panasonic, FujiFilm i Sony. Mam starego Canona 1000D, ale już dawno go nie używałem i jego kolory mi się nie podobają.
Ale chyba mam zbyt rozbieżne potrzeby. Nagrywanie biurkowych filmów na YT, makrofotografia i ptaki :p
Dziekuje za jak zwykle ciekawy film! Czy Nikon Z5 nadaje się do filmowania? Potrzebuje aparatu do zdjęć i czasem do filmow produktowych na YT
Stare dobre Minollty można podpinać do sony? czy już po zawodach?
Kupiłem z lipa kitu obiektywem Sony A6700 .
Jacku potrzebuję bardzo dobrego obiektywu fo foto i filmu (normalne Użytkowanie) .
Polecasz specjalne co Sigma czy cudowny większy Tamron?
Jaki notes i długopis wybrać na początek?
:))))))))))) Warto się przejść do salonu fotoformy i poprosić o taki jak na filmie - super się sprawdza ;))
Notesu jeszcze nie polecę, ale zamiast długopisu stanowczo doradzam pióro wieczne. Bardzo umili poszukiwania :)
Dziś każdy aparat jest wystarczająco dobry. Każdy.
Wybierając system nie pakujmy się w system niszowy (mało obiektywów a jak są to drogie), w system o mglistej przyszłości (znikną jak np system Samsunga a my zostaniemy z ręką w d..). A tak to wszystko będzie OK. Bardzo dobry film.
Sam miałem Samsunga, że zniknął bo naprawdę dobrze im szło :) Nadal mam sentyment do tego aparatu :)
Czyli jaki system nie jest niszowy oprócz Sony? Ja rozważam zakup Canona R10, mam od kogoś ofertę prawie nowy za 3300 zł chyba. Ale tu znowu, Canon w poprzednich mocowaniach miał dużo obiektywów, nie tylko od Canona. A teraz? Masakra. Chociaż 50 mm 1.8 cenowo mi w miarę odpowiada. Serio, jakie systemy uważasz za sensowne? :)
@@luklas1997 pytanie czy pełna klatka, czy apsc?
W pełnej klatce wspomniane Sony i Nikon dają innym producentom nieodpłatnie dostęp do dokumentacji bagnetu stąd obiektywów jest/będzie dużo. Canon na razie coś się buntuje i nie pozwala, więc bym poczekał aż się temat wyjaśni.
W APSC brałbym Fuji. Micro 4/3 nie brałbym na dziś... chyba że miałby być malutkim aparatem do turystyki/tele i zdjęć przy dobrym świetle. Mam OMD EM-10 i leży w szafie. Za tani by się pozbyć ale mając Sony A7, Samyangi i "wiadro" obiektywów m42.... Jakoś wolę Sony. Toporniejszy, o wiele toporniejszy - precyzja wykonania Sony do Olympusa to jak porównywać solidną wiertarkę budowlaną do solidnej wiertarki dentystycznej... ale pełna klatka jednak robi swoje. A dziś smartfony robią na tyle dobre zdjęcia ze jak już kupujemy aparat to niech on robi zdjęcia skrajnie inne jak telefony. A tu micro 4/3 nie będzie aż tak skrajnie inny.
Zastanawiam sie nad pierwszym powaznym aparatem do fotografi portretowej i nie wiem czy inwestowac w Canona RP czy doplacic do starszego Sony A7III?
Nie porównuj jedynie aparatów. Musisz wziac pod uwage jakie obiektywy i w jakich cenach sa dostępne.
Miedzy Canonem RP a Sony a7iii decyzja jest prosta: a7iii
Pod sony masz rowniez kilkaset obiektywow od sony, sigmy, tamrona, samyanga i wielu wiecej producentow.
Obiektywy są bardzo, bardzo ważne więc zgodnie z radą Pawła weź pod uwagę jaki jest twój preferowany obiektyw portretowy. Faktycznie w Sony masz największy wybór, ale popatrz bardziej na szkła i wtedy podejmij decyzję
Jacku dlaczego prywatnie wybrałeś X-S10 i jak byś go porównał do zawodowego A7? Jakie są plusy i minusy wzgledem Sony? Zastanawiam się nad tym X-S10 z kitem 18-55 F2.8-F4
Dla mnie największa różnica to AF. Sony od razu betonuje AF na oko/twarz kiedy w tym czasie Fuji się namyśla :) W pracy zawodowej doceniam sony za szybkość działania i pewność. Fuji jest super ale ma czasami odpały, chociaż akurat X-S10 ma ich najmniej.
@@FotoformaPl a ustaiwal Pan af pod siebie, szybkość reagowania itd? a przy oku lewe albo prawe a nie oba (taki pro tip)
Witam potrzebuje kolejnej opini fotografa. Tak więc do rzeczy wycelowałem w dwa aparaty
Nikon z50
Canon rp
Jestem tatro maniakiem który raczkuje w swiecie foto. Kumpel od 17 lat zajmuje się tematem i siedzi w Nikonie od lat i własnie poleca ten pierwszy na start. RP. To już pełna klatka i 1000 pln droższy. Prosze o rade pozdrawiam🙂
Cy wiadomo cos, na temat tego czy na horyzoncie jest jakas puszka ktora bedzie miala mozliwosc krecenia 4k w 480fps? Cenowo do 30k
Na ten moment nic mi o tym nie wiadomo - to już by podpadało pod bardzo specjalistyczny sprzęt do slo-mo ale wtedy już nie mówimy o 30k ;|
Niezły materiał, chciałbym zapytać czy będzie recenzja na kanale o obiektywie panasonic LEICA DG SUMMILUX 9MM F1.7?
Bardzo chętnie taką recenzję zrobimy, trzeba jednak pamiętać, że jest to sprzęt bardzo niszowy.
Niedługo przesiadam się z m4/3 na pełna klatkę i po "riserczu" dochodzę do wniosku, że należy wybrać system, który zapewnia największy rynek wtórny (głownie obiektywów). Body nie kupiłbym używanego, ze względu na dużą ilość osób, które filmują takimi aparatami. Bo co mi po nowym bezusterkowym nikonie, canonie etc. skoro nie mogę kupić taniej szkła z drugiej ręki, ceny są wywindowane ze względy na rzekomą nowość albo szkła, którego chciałbym kupić nie ma w sprzedaży, bo producent zwyczajnie nie ma takiego jeszcze w ofercie ze względu zmiany mocowania obiektów na nowe? A te przejściówki na stare szkła producenci mogą sobie wsadzić w tyłek 😉Sony na przykład już od 2013 roku sukcesywnie wypuszcza szkła do swoich bezusterkowych aparatów, inni producenci niedawno obudzili się z ręka w nocniku, ale jak dla mnie o wiele za późno. I nie, nie jestem żadnym fanbojem sony, jeśli np. nikon byłby teraz w tej samej sytuacji z aparatami i szkłami co sony teraz, to wybrałem nikona.
Dla osób, które chcą porównać aparaty. Tu można porównywać RAWy, JPG, na danym ISO, jest również możliwość pobrania plików raw:
www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=lowlight&attr13_0=sony_a7riii&attr13_1=nikon_z7ii&attr13_2=sony_a7riv&attr13_3=canon_eosr5&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr15_2=raw&attr15_3=raw&attr16_0=6400&attr16_1=6400&attr16_2=6400&attr16_3=6400&attr126_0=1&attr126_1=1&attr126_2=1&attr126_3=1&attr171_0=1&attr171_1=1&attr171_2=1&normalization=compare&widget=1&x=-0.1125038149580357&y=-0.8529237142875371
Dzięki za wpis! Faktycznie Sony najdłużej, konsekwentnie buduje system bezlusterkowy i dzięki temu jest to system największy i najbardziej spójny. Jeśli myślisz o rynku wtórnym szkieł natywnych to tutaj faktycznie sytuacja jest podobna. Chociaż Canon też mocno goni z tematem :)
Sony wypuszcza szklarnię bodajże od 2010 i przez pierwsze lata była bida, podpierał się Zeiss-em. Potem był bum, a od niedawna mamy wysyp prawdziwych perełek zarówno stałek jak i zoomów sigmy, tamrona, viltroxa no i samego sony. Ja jestem w APS-C i powiem tyle, teraz mogę przebierać jak w ulęgałkach.
Kupuję Canona R6 Mark II z Sigmą 35mm 1.4f HSM Canon z adapterem. Liczę na to, że to będzie ekstra wybór. To mój pierwszy system i nie martwię się o obiektywy. Canon też ma dobre. Zawsze porusza się temat tej ceny. Odłóżmy cenę na bok. Chcę mieć fun z robienia zdjęć i nie chcę, żeby sprzęt mnie ograniczał. Zdaje sobie sprawę, że niewiele potrafię, ale postanowiłem że kupiony sprzęt ma mnie nie ograniczać. Wszelkie niepowodzenia to będą moje błędy. Trzymajcie kciuki i napiszcie co uważacie o zestawie, który podałem wyżej. Pozdrawiam!
Mega podejście - z takiego sprzętu po prostu nie wyrośniesz i będziesz miał mnóstwo przestrzeni do rozwoju.
0:10 - "specjalnie rozłożyłem tu wszystkie .. " za chwilę gość wskazuje ręką i mówi, które on posiada 😞Czyli po około 15-tu sekundach panu z Fotoformy dziękujemy za "OBIEKTYWNĄ" video recenzję 😛
Posiada bo od 20 lat jest fotografem, ale mam na stole systemy których nie posiadam a chętnie bym posiadł :)
A czy byłaby jakaś alternatywa dla długich ogniskowych? Myślę o zakupie a6400 + sony 70-350mm f/4,5-6,3. Czy dla takiego zestawu znajdę jakąś alternatywę, która da mi te 400-500mm długości ekwiwalentnej ogniskowej?
OLYMPUS micro 4/3
Canon M6 mark II + adapter + dowolny obiektyw EF Sigma, Tamron, Canon
Sigma 100-400 dla Sony ktory da Tobie eq. 150-600 na a6400
Witam, na wstępie dziękuję za merytoryczny materiał który pomógł zrobić mi wstępny rekonesans, jednakże w dalszym ciągu nie jestem w stanie podjąć jednoznacznej decyzji. Czytam różne artykuły, oglądam vlogi i dopytuję się ale dalej biję się z myślami czy inwestować w aparat, kamerę video czy telefon. Jako początkujący w temacie proszę o radę/wskazówki jaki sprzęt wybrać dla swoich indywidualnych potrzeb gdzie głównym celem jest filmowanie/nagrywanie reportaży z wyjazdów w 4K (destynacje tropikalnie, pustynne np. Arabia Saudyjska, Kambodża). Do wydania mam max. 5k gdyż myślę że nie ma sensu na początku inwestować w sprzęt jeżeli nie jestem profesjonalistą/zawodowcem. Chciałbym zainwestować w coś porządnego, co posłuży mi na lata a nie będzie do wymiany po 2/3 latach bo technologia ucieknie do przodu i znowu będę musiał inwestować. Początkowo zainteresował mnie SONY ZV-1 ale po niepochlebnych opiniach dot. słabej przegrzewającej się baterii myślę że nie warto inwestować w ten sprzęt. Dla dopełnienia obrazu chciałbym dodać, iż dotychczas nagrywałem wysłużonym iPhonem 7 ale po latach stwierdzam że zdecydowanie potrzebuję czegoś więcej. Proszę o rady/wskazówki i odpowiedź dlaczego aparat a nie telefon czy kamera video (stricte do tego dedykowana) ?
Dobrze kombinujesz, poszedłbym na Twoim miejscu w Sony RX100. W zakładanym budżecie zmieścisz się z VII generacją tego aparatu. Przerobiłem już kilka aparatów Sony i jeśli chodzi o filmowanie to sprawdzają się świetnie. Jak sprawdza się VII generacja, czy jest odporna na warunki atmosferyczne, piasek itd - tego już nie podpowiem, korzystam ze starszej, II. Ale, uważam że to świetny i poręczny kompakt. Jest jeszcze Ricoh GRIII, polecany przez drugiego specjalistę Fotoformy, aczkolwiek nie znam tej konstrukcji - nagrywa "tylko" FHD, no i jest zbliżona do fotografowania smartfonem, z jedną ogniskową.
Który pelnoklatkwy aparat ma podczas wyzwalania nagrywania możliwość wyzwalania dźwięku? Pytam bo często nagrywanie włączam zdalnie i taka informacja by była dla mnie mega pomocna. Albo dioda rec z przodu i z tyłu
Hej Manfred! Mógłbyś doprecyzować pytanie? Czy chodzi ci o to, że kiedy zdalnie odpalasz nagrywanie filmu w aparacie to również nagrywa się dźwięk?
@@FotoformaPl :-) nie. Kiedy zdalnie wyzwalam migawkę aparat emituje dźwięk który to potwierdza. Wielokrotnie wyzwalalem migawkę w Z6Ii po czym okazało się że nadajnik nie wyzwolił migawki.
@@manfrednt Wystarczy kupić dowolne Sony z mocowaniem E i nową serię dedykowanych do video obiektywów Samyang , mają one wbudowane lampki które wskazują aktualny stan pracy aparatu, czuwanie zielony , nagrywanie czerwony...Lampka znajduje się z przodu obiektywu i z boku.
@@OxygenumplWidzę właśnie i cena nie jest taka zła. Tylko szkoda że brak zoomu
Serwus, a ja chciałbym się zapytać odnośnie aparatu kompaktowego który potrafi zmieścić się w kieszeni. Czy istnieje na rynku coś co można śmiało zmieścić do kieszeni i jest praktycznym narzędziem do "pstrykania" bez wewnętrznej presji zachowania perfekcyjnych warunków i ustawień oraz szybkim autofocusem? Jak do tej pory znalazłem sony rx100 jednak te sensowne nowsze generacje są nieco zbyt drogie z drugiej strony mój kolejny faworyt ricoh grIII nie posiada lampy ani zoom'a który też jest przydatny.
Canon G7X lub G5X
Rozumiem, że jest to poradnik raczej dla amatora lub kandydata na zawodowca, który chce być nie tylko pstrykaczem ale zaawansowanym świadomym fotografem. Fotografowałem półzawodowo, powiedzmy dawno, dawno temu w czasach fotografii analogowej, po prostu dorabiałem jako fotograf, jeszcze jako uczeń i student. Potem już nie było to potrzebne ale i brak czasu, no i zostałem amatorem. Gdy nastał czas fotografii cyfrowej, mój wybór padł na zaawansowane kompakty Fujii ze zględu na zoom. Gdy nastał czas lustrzanek przymierzałem się do Nikona ale ze względu na ceny systemu i rozmiary sprzętu ostatecznie zrezygnowałem. Dość nanosiłem się ciężkiego sprzętu i jako amator nie potrzebuję, tak uważam pełnej klatki. Mój wybór padł na Olympusa i jego bezlusterkowy system micro 4/3. Z mojego punktu widzenia, amatora, turysty, okazjonalnego rodzinnego pstrykacza i takiej fotografii dla przyjemności, miasto, reportaż, sport, także krajobraz czy macro ma same zalety. Lekki, jakość jak na amatorskie potrzeby wyśmienita i wystarczająca. W zasadzie jeden, dwa obiektywy mogą załatwić sprawę. Dla początkującego sugerowałbym aparat z serii M10, przejście na bardziej zaawansowany M5 jest bezbolesne, obiektywy asolutnie są kompatybilne, dotyczy to również superprofesjonalnego M1. Oczywiście nie uważam, że system 4/3 to jedyny wybór bo jeśli ktoś ma zamiar głównie zajmować się jakąś dziedziną typu portret czy krajobraz to można postawić na coś innego. Niemniej z punktu widzenia wszechstronnego amatora, system micro 4/3 jest bardzo uniwersalny i osobiście bardzo polecam. PS. bardzo przydatny przegląd aktualnej sytuacji na rynku. Pozdrawiam!
Jeśli mowa o Olympusie, a właściwie teraz OM System, to warto też wspomnieć o świetnej stabilizacji obrazu w korpusie i niektórych obiektywach, podobnie z uszczelnieniami czy takich bajerach, jak tryby Pro Capture, High-Res, Live Composite i Starry Sky AF czy wbudowanych filtrach ND i wykrywaniu różnych obiektów (np. samoloty, samochody, pociągi, psy, kot i ptaki) w wyższych modelach.
U mnie wybór padł na Olympus em 10 właśnie... Fakt że miałem wcześniej aparaty Nikon i inne, ale mowa o świadomej fotografii a nie pstrykanie "u cioci" system okazał się trafionym wyborem... Lekki, poręczny i idealny pod moje tematy fotograficzne... Daje szansę na szlifowanie swoich technik a poza tym posiada też duże możliwości wyboru dobrych szkieł... 💪🏻🧔🏻📸
@@marcinchabrzyk3395 Dobry wybór. EM-10 to bardzo fajny aparat, mały, ale z dużymi możliwościami. Mój pierwszy bezlusterkowiec to też był Olympus EM-10 w wersji Mk II, ale nie cieszyłem się nim zbyt długo, bo zalałem go pechowo w Wisłoku pod ścianą Olzy w Rudawce Rymanowskiej w Beskidzie Niskim. Od tamej pory kupuję tylko uszczelnione Olympusy :D
@@ptecza szkoda straty, ale wyszła w sumie chyba na plus... Mnie nie ukrywam brak czasem uszczelnień, ale daje radę... Olek 10 mk II plus trzy szkiełka w tym ulubiona stałka Laowa C-dreamer 17 mm f/1.8 i jest dobrze
@@marcinchabrzyk3395 Dalej mam tam aparat, bo jakieś 2 lata temu serwis Olympusa za zryczałtowaną opłatę przeprowadził jego kapitalny "remont", wymieniając co się da i w efekcie dostałem praktycznie nowy korpus :D Na wyprawy w teren go nie zabieram, żeby nie kusić losu, ale na miasto w kieszeń jest w sam raz :)
dodam że różnica pomiędzy aps-c a 4/3 w matrycy polega głównie na długości kadru bo wysokość różni się minimalnie - do krajobrazu aps-c będzie się lepiej nadawał bo obraz ma proporcje bardziej panoramiczne czyli 2/3
Dzięki za wpis!
Zdjęcia wykonane aparatem micro 4/3 lepiej się ogląda na monitorze 16:9, bo wypełniają cały ekran. Poza tym nawet w tym formacie można kadrować w proporcjach 3/2.
Trafilem na ten film szukajac odpowiedzi co kupic. Wlasnie sprzedalem X-T4 i wlasciwie bylem sklonny natychmiast kupic X-T5. Mam jeszcze X-T1, mialem tez krotko X-T3 i X-T10. Generalnie przez lata nazbieralem troche szkiel (wlacznie ze stalkami) i glownie topowe FXy (takie przywiazanie do marki) 8-16mm, 16-55mm, 55-200mm,100-400+1.4mm, 7.5mm, 23mm,56mm,85mm. Dzis mija 1 dzien po sprzedazy mojej 4ki i ogladam materialy o X-T5 i musze powiedziec ze mnie nie przekonuja (problem z buforem, nadal odbiegajacy od standardow slaby autofocus) no i troszke zaczynam rozwazac kupno Sony, no ale zmiana calej szklarni to jednak spory koszt a i sam Sony AIV jakos mi nie lezy w sensie wygladu bo technicznie, mysle ze trudno bedzie sie o cos przyczepic. Duza zaleta jest pelna klatka, no ale to ma tez swoje przelozenie na wieksze szkla a ja jestem fotografem "niedzielnym" - takie hobby jedno z wielu ;) Jak tu ugryzc ten temat moze ktos pomoze ?
Bardzo mało było powiedziane o OM Systems. A właśnie OM-1 i OM-5 zaczęły mnie interesować. Jak maja się do Panasonicow w kwestii stabilizacji, kolorów, zakresu tonalnego czy autofocusa? Dzielą szkła z Panasoniciem wiec pod tym wzgledem 4/3 ma tez dość fajna bazę małych dobrych obiektywów
to zależy zawsze od budżetu, ale wydaje mi się ze w m4/3 nie bedzie złego wyboru bo szkła om, panasonica i pana/leica są świetnej jakości optycznej i jest duży wybór. tak naprawdę jak powiedział jacek i jak i również moim zdaniem obecny poziom techniczny jakie prezentują dane systemy jest giga wysoki i co wybierzesz bedziesz zadowolony. ja właśnie zacząłem przygodę z fotografią i wybrałem olympusa i czekam na obiektywy. powodzenia w wyborze!
@@es-jd1ei Jaki Olek? I jak po 4 miesiącach? :)
@@bartomiejkusmierczyk5413 omd em-5 mk3, nie jest to sprzęt profesjonalisty ale nie chciałem wydać dużo więcej bo ewidentnie można a nie będę wydawał dziesiątki tysięcy na cały zestaw xD do tego 45-150 panasonica i 9mm panaLeiki, ten pierwszy ze względu na mały kąt widzenia robi ostre jak żyleta obrazy z fajnymi kolorami a przybliżenie się przydaje, niestety minus jest taki ze nawet na 45mm jest zbyt duże przybliżenie więc trzeba się odsunąć o 2-3m żeby zrobić obiektowi sensowne zdjęcie, idealnie by bylo gdyby się zaczynał od 30mm ale no cudów przy tych cenach nie ma, tego drugiego do streetu i zdjęć nocnych super się sprawdza, ogromny kąt widzenia i bardzo jasny 1.7 ze statywem można zrobić bardzo fajne nocne zdjęcia miasta lub nieba jak i do makro (akurat wziąłem na Islandię i przy pomocy pogody złapałem kilka zorzy więc fajnie ogółem). jak jakieś pytania co do zestawu lub wyboru swojego zestawu to pytaj bo akurat troszkę bym w swoim zestawie zmienił ale to za kilka-kilkanascie lat :)
@@es-jd1ei Dzięki. Sprzęt profesjonalisty to sprzęt spełniający zadania fotografa. :) Ja już kupiłem sobie pełną klatkę, ale planuję kupić za rok jakiegoś Olka albo Panasonica właśnie ze względu na cropa 2x -> mniejszy obiektyw da większe zbliżenie i pobawić się makro. :)
@@bartomiejkusmierczyk5413 też właśnie wybralem m4/3 ze względu na połączenie mniejszego rozmiaru sprzętu z większą możliwością przybliżeń względem pełnej klatki :)
Aktualnie jestem użytkownikiem Sony A700 od 2008 roku, wcześniej Zenity. Jestem totalnym amatorem choć pstrykałem komunie, śluby, wesela, pogrzeby i takie tam. W życiu zajmuję się zupełnie czymś innym.
Szukam jakiejś pełnej klatki, raczej stawiam na jakość niźli na ilość ( więcej foto mniej video). W grę wchodzi zmiana systemu. Na dzień dzisiejszy czuję totalny mętlik. Pozdrawiam.
Pamiętam czasy jak wtedy do mojego Sony Alfa 100,był słaby wybór obiektywów. Długo miałem Nikona 850,obecnie mam Olympus om-d e-m1x -i jak na razie mi starcza.
Pozdrawiam
Dobra reklama..,posiadałem system Nikon. Po przemyśleniu jaki tani do fotografii to system Olympus. Bardzo dobry i tani om d em10 ii . Cena około 1000 zł. Stabilizacja 5cio osiowa ,a co za tym idzie zastosowanie obiektywów manualnych bardzo dobrych i tanich. Możliwości tej małej puszki pozwala na etapie tworzenia obrazu już w jpg , czego nie mają inne systemy. Dobrze przemyślane oprogramowanie.
Co ma stabilizacja do obiektywu „manualnego”?
Kwestia stabilizacji, czy to w body czy to w obiektywie ma sie nijak do tego czy obiektyw ma AF czy nie.
Czy moglbys rozwinac swoja mysl? ;-)
Jeśli chodzi o AF to chyba oczywiste że go nie ma. Biorę tylko pod uwagę fotografię w której nie potrzebuje szybkich reakcji dynamicznych scen. Fotografię krajobrazy, sceny uliczne,portrety, ale nie sport. Fotografuje od czasów analogów na których stawiałem pierwsze kroki. Śmieszą mnie fotografowanie ślubne wykonywane setkami niczym karab maszynowy. Prześciganie się ilości klatek itp. gdzie prawdziwa praca fotografa....przewidywanie,refleks,praca dłońmi. Na szczęście dziś wszyscy robią zdjęcia..a nie liczni fotografię. W moim przypadku brakowało tej stabilizacji przy tych długich czasach. To właśnie on system zapoczątkował i do dziś posiada najlepszą. W dzisiejszej dobie cyfrowych wynalazków mamy możliwość dopasowania dla swoich potrzeb. Sony, Panasonic, Leica, Nikon, Canon Fuji.,... można tak bez końca wymieniać a raczej długo. Wszystkie są b. dobre Gorzej z obiektywami .....plastik fantastic. Tak doskonałe że bez oprogramowania graficznego ,nie jesteśmy w stanie uzyskać pięknego obrazu.
@@pawenowak4676 dzieki. Ma to sens. Rzeczywiscie, fotografujac statyczne sceny manualnym obiektywem, majac stabilizacje mozesz pozwolic sobie na wiekszy komfort pracy. I dluzsze czasy naswietlania.
@@pawenowak4676 w takim razie Peter Lindbergh nie był fotografem, bo wg Twojej definicji robił zdjęcia na potęgę, szczególnie na cyfrze, żeby wyłapać idealny moment w portrecie. To tylko jeden z przykładów. Obecnie aparaty ułatwiają robienie zdjęć, a czy ktoś robi 1 czy 100000 na sesji - nie ma to znaczenia. Liczy się efekt finalny.
@@rafanaluzie2062 drogi kolego zgadzam się z takim podejściem. Nowe technologie sprawiają że jak mało chłopcy którzy dostali nową zabawkę. Zresztą zawsze jesteśmy małymi chłopcami. Pytam gdzie decydujący moment??? Takie podejście zabiera nam coś wspaniałego ,a przynajmniej ogranicza nas samych. Równie dobrze kupić dobrą kamerę nagrać to co złapie kadr,a w kompie wybrać i zapisać odpowiedni moment. Obrobić i gotowe. Dlaczego nie tak?? fotograf staje się zbędny. Dlatego jak gdzieś pisałem cytując słowa T. Tomaszewski.....wszyscy robią zdjęcia....na szczęście niewielu fotografię.
Dlaczego żaden poradnik nigdy nie omawia systemu Pentax? Są dziedziny fotografii, w której sprawdzą się bardzo dobrze. Kompatybilność wsteczna jest super. Poza tym wszyscy zachowują się tak, jakby marka nie istniała, albo jakby wzięcie do ręki Pentaxa było obciachem na całą ulicę.
Mam Canona 600D i trzy szkła Sigmy (50mm, 18-200mm i 24-35mm), głównie robię zdjęcia na wydarzeniach publicznych (obchody świąt, gry miejskie), szkolenia pracowników i trochę portretów. Zastanawiam się nad zakupem czegoś lepszego, bo czuję już pewne ograniczenie wynikające z 600D. Tutaj pojawia się moje pytanie, zastanawiałem się nad Canonem R6/R6 mark II (ze względu na posiadane simgy z montażem EF), ale może jednak przesiadka na Sony to lepszy wybór? Prawdopodobnie i tak puszkę będę musiał kupić z drugiej ręki, ceny nowych puszek trochę mnie zabijają
W połowie filmu zrozumiałem że twoim systemem który używa się z fugi a pod koniec mówisz że Sony czyli do czego używasz Fuji albo czego Sony?
Zastanawiam sie kolejny miesiac nad zmianą systemu, niestety canon, ktorego posiadam 6D mark II nie spełnia moich oczekiwań, rozwazm Nikona Z6 II i Sony A7 III, widziałem w akcji obydwa. Z jednej storny kieruje sie ku Nikonowi,jednak mialem chwilę styczność z A7 III i AF mnie powalil..
Z moich własnych testów Sony i Canon(myślę, że porównywalny z Sony) mają lepszy AF niż Nikon... Miałem lustrzankę Nikona, a teraz mam Canona R6 właśnie ze względu na AF (w Nikonach Z6/Z7 był słaby, chociaż matryce jak na moje oko najbardziej mi podchodzą). Jeśli masz już Canona to warto go rozpatrzyć.
Czy mógłbyś w takich sytuacjach, kiedy się zwracasz również do ludzi całkowicie początkujących nie szpanować swoim luzem i nie używać tego (moim zdaniem) infantylnego slangu. Co to jest puszka, olek, panas, obiektyw kitowy, całka - po dx (o ile wiesz o co chodzi), i te inne Twoje określenia, nie wiadomo skąd wzięte. Strzelanie z puszki dla mnie to jest równoznaczne z waleniem z bani. Obejrzałem do 10 minuty i wystarczy. Acha i nie mówi się montaż, tylko to się określa jako mocowanie lub bagnet chociażby z szacunku do sprzętu analogowego. Reszta jak zwykle merytorycznie i jest OK. Pozdrawiam
No i właśnie stoję przed tą decyzją. Od zawsze kanoniarz wszystkie aparaty które miałem to Canon od EOS 350 przez 30 potem 10d aktualnie 80d. Chciałbym wprowadzić coś nowego bez lustra i zastanawiam się nad EOS R vs R7 vs A7III - i nie wiem co wybrać :( POMOCY!!!
Z tej trójcy skupiłbym się na EOS R oraz A7III - system Sony ma tą przewagę, że łatwiej ci będzie ze szkłami od alternatywnych producentów i ma lekką przewagę systemu AF
Bez stałki ja generalnie życia nie widzę. Stałka musi być. JS, 2022 ✌(ツ)
Złote usta 2022 ;)
a gdzie Pentax? nie jest to wart wspomnienia system? do pejzażu i nie tylko K-1 nie ma zbyt wielu konkurentów, podobno
Moje zycie jest prostsze odkad ponad 20 lat temu zdecydowalem, ze jestem #teamCanon! :D
Eeeeeee......Kargulowy Canonisto podejdź no do plota.......Bo cię Pawlakowi Nikonista wzywa.....
Canon sie pewnie cieszy majac takich klientow ;-)
Ja osobiście mam w nosie firme, raczej wybieram to co jest najlepsze z punktu widzenia konsumenta i uzytkownika ;-)
Od lat jestem związany z Nikonem. Mam szereg aparatów poczynając od tych całkowicie mechanicznych analogowych i kilka wspaniałych szkieł do nich. Nie mogę natomiast zaakceptować kolorów skóry w Z6, Z6II. Szczególnie jeśli dokonuje choćby minimalnego retuszu i color gradingu, to skóra ucieka w kierunku czegoś żółto pomarańczowego. Nie chcę kupić Z7II, bo boję się, że będzie to samo. Dlatego myślę o Sony i uważam ten film za bardzo przydatny.
Fotografia to przede wszystkim optyka, współczesne aparaty już są na tyle doskonałe, że właściwie z każdego body będziecie zadowoleni. Natomiast z optyką już tak różowo nie ma, szczególnie jak weźmie się pod uwagę współczynnik jakość/cena i dostępność na rynku wtórym.
Chciałbym zakupić aparat. Główne zastosowanie to fotografie obiektów i panoramy z podróży. Opcjonalnie portrety. Filmowanie mnie nie interesuje.
Zastanawiam się nad czterema opcjami (Budżet na body do 5tys):
1) Sony a7 II
2) Sony a6100
3) Sony a6400
4) Canon RP
Prośba o opinie i ewentualnie zasugerowanie innej alternatywy.
Sony ma najbardziej rozbudowany system, najwięcej obiektywów, najtańsze. Co do Canona to fajne aparaty, ale w systemie bardzo brakuje obiektywów. Sony A7 II będę miał na sprzedaż i z wymienionych najbardziej perspektywiczny. Warto też wziąć pod uwagę A7 III jeżeli możesz sobie pozwolić.
@@GRZYMKOWSKIoMotoryzacji na aparaty Sony patrzyłem ale pełna klatka to już dużo większy wydatek. A7 II ma już +/- 8lat I nie wiem czy jest sens się w to "pakować"
@@houdini5157
Pod kątem foto tak (AFS działa spoko, AFC można sobie darować). Pod kątem wideo nie - AF nieużywalny w wideo, a wszystko na manualu kręcić sobie nie wyobrażam. Natomiast wchodząc w pełną klatkę budujesz już sobie bazę obiektywów, jak będziesz miał kasę na update body to obiektywy już masz, nie musisz wszystkiego zmieniać.
A7 III była dużym krokiem naprzód pod kątem AF i wideo.
Natomiast jak to ma być do nauki foto i złapania zajawki to te body APS-C też dają radę. W szczególności do polecania są w tym systemie Sigma 16 mm f/1.4 (vlog/krajobraz), czy np. Sony 11mm f/1.8 (dużo szerzej, jeszcze lepsze do vloga i krajobrazu, ale też sporo kosztuje).
Zastanawia mnie skąd w jednym zestawieniu A6100 i A6400. Te aparaty dzieli bardzo dużo, w zasadzie łączy je jedynie wygląd, mocowanie szkła i to, że oba należą do serii A6xxx. Ja kupiłem używanego A6300 rok temu i generalnie nie wymieniłbym aparatu Sony na cokolwiek innego a już na pewno nie Canona bo jest niestabilny z mocowaniem obiektywów (dziś RF a jutro wypuści serię X i zrobi XF albo jeszcze coś dziwniejszego).
Najlepszy system jest moj.
Co by tutaj nie gadać jest w tym dużo racji, ale też warto czasem coś jednak zmodernizować
@@FotoformaPl
Lepsze wrogiem..
je lecę na sony a6000 + sigma 1.4 56mm
Bardzo dobra kombinacja, lekka, świetny AF a wygląd zdjęć będzie świetny
@@FotoformaPl pewnie, jednak w nocy 56 dosraje w tyłek :D
trzeba coś krótszego.
z lenistwa lecę na auto albo prioryterd przesłony, reszta auto i zapis do jpeg...
nie obrabiam, aparat leżał troche i wyszedłem z wprawy.
Sony 💎
wg mnie warto kupić taki system jaki mają znajomi ponieważ można się wymieniać obiektywami i akcesoriami ze znajomymi
Aczkolwiek wcześniej warto upewnić się, że znajomi zechcą wymieniać się obiektywami ;)
Miałem fujifilm x-t3 xt30 z plastyki zdjęć i autofocusa nie byłem zadowolony. Mam teraz canona 6d starego ale prosta lustrzanka. Aparat do inwentów i ślubów mi był potrzebne i wybrałem canona jest prostrzy i uwielbiam kolorki tego systemu mniej obrabiać.
Porównując systemy z punktu widzenia budżetu trzeba wziąć pod uwagę nie tylko koszt body ale również obiektywów.
Osobiście wybrałem Sony jako najtańszy system (dla mnie) na rynku, ponieważ:
1) Sony dość dawno zaczął wprowadzać bezlusterkowce, co oznacza, że masz dostęp do taniego i używanego sprzetu. Przykladowo uzywany flagship A9 mozna kupic za mniej niz 50% oryginalnej ceny
2) dostep do kilkuset obiektywow od Sony, Sigma, Tamron, Samyang i sporo wiecej
3) Sony wprowadza juz kolejne wersje obiektywow (mark 2) co oznacza, ze pierwsze wersje obiektywow sa znaczaco tansze (dotyczy to zarowno nowych i uzywanych obiektywow)
Dzięki za komentarz - nie siedzę mocno w rynku używanych szkieł ale na logikę masz rację - Sony od bardzo dawna konsekwentnie buduje swój system wokół jednego montażu więc obecnie jest sporo używanego sprzętu za bardzo małe pieniądze
@@FotoformaPl Małe pieniądze to kwestia względna, która zależy od tego, ile się zarabia :)
Osobiście wolałbym nie sprzedać w ogóle swoich używanych obiektywów Olympusa niż oddać je za bezcen, bo to zbyt porządne szkła, żeby ich nie szanować.
Dokładnie! Ludzie bardzo często skupiają się wyłącznie na kupnie korpusu, a zapominają o tym, jak ważne jest dobre szkło. Tym bardziej, że body na ogół się zmienia po kilku latach, a obiektyw zostaje z nami na dłużej.
Sam również stałem przed trudnym wyborem (byłem totalnym laikiem
Postawiłem na A7 II (na A7 III zabraklo) i Samyanga 85mm 1.4 (m1) i myślę że sprawdzi się świetnie w zastosowaniach czysto portretowych. Na tą chwilę narzekać chyba nie mogę :)
Szkoda ze tak mało Pan powiedział o Pentax-ie bo to tez fajny system
Pentax od co najmniej 20 lat jest tak niszowy / martwy że nik nic pod niego nie produkuje.
pentax pozostał trochę w tyle, bo nie poszedł w bezusterkowe i kurczowo trzyma się lustra. Co nie wątpliwie może trochę ograniczać, szczególnie w filmowaniu.
@@MajsterPiotr kupowanie dziś Pentaxa to jakby kupić sobie samochód Isuzu albo Proton
Można. Tylko co dalej...
@@MajsterPiotr Pentax w filmowaniu nigdy nie był dobry ale do zdjęć jest wyśmienity i nie każdy chce mieć aparat do filmowania
Tak, pentax jest też fajny, szkoda, że fotoforma tak zaniedbuje promocję tego systemu.
a czemu nie nagrywasz tych ślubnych filmow troche nowszym fujifilm?
Zapewne z przyzwyczajenia, które ma spore znaczenie na takich wymagających zleceniach. Inna rzecz w tym, że nowsze body nie oferuje z perspektywy takich produkcji dużo więcej, więc wolę poczekać, aż przeskok będzie miał wyraźny sens.
@@FotoformaPl aha rozumiem a powiedz jeszcze czy w dzisiejszych czasach do codziennego uniwersalnego uzytku bedzie sie nadawal SONY A7III z kitowym 28-70 czy lepszy bylby FUJIFILM XT4?
Nikon Z9 wymiata ruclips.net/video/9DsxPTv-XdU/видео.html&ab_channel=Kubulnadaje
No na pewno '' Lepszejszy'' niz ma mój brat .... a on robi na pelnej klatce Canona ... i buja sie z tymi swoimi eLkami.. czyli ostało mi się ''mojszejszy'' Nikon 850ka i facetowe cięzkie szkla....A Sony? Dobre Sony nie jest złe..... no i podobno PS5 ''lepszejsza'' od PS4...😜🤣
Fajny kawalek...no i bylo tym razem o Nikonie😃..... I tak długo bede him pstrykolil ....aż go polubie w 100%....
Pozdrawiam Serdecznie
Kiedyś myślałem, ze fotografia polega na tym zeby zrobić gotowe idealne zdjęcie w aparacie a nie edytować później zdziwiac malować itd. Interesuje mnie robienie zdjęć a nie malowanie obrazów w photoshopie!
To tak jakbyś narzekał, że nie jeżdżą już parowozy, tylko pociągi elektryczne. Dla mnie dziwne w postprodukcji jest to, że jeśli chcesz otrzymać najbardziej naturalny efekt, to najbardziej musisz się narobić.
z tym nie przegrzewaniem sie sony to juz na grubo :) sony podczas transmisji live potrafia parokrotnie wylaczyc sie tylko z sobie wiadomych przyczyn ... problem znika w typowej kamerze fx 3 i wyzej :)
Faktycznie bywa to wyzwaniem. Ale można to zniwelować ustawieniami - sam miałem z tym przejścia. Wystarczy ustawić na 1080p w 8bitach i aparat może jechać live po wieczne czasy.
@@FotoformaPl nie zawsze jest to adekwatne i tez nie zawsze daje rade - byc moze to zalezy od puszki i/lub warunkow - czasem potrafi tak namieszac puszka, ze gdyby nie inne to polozona bylaby sztuka - w pieniadzach okolo 20-30 tysiecy powinno byc to zjawisko w ogole wyeliminowane :)
Niestety, ale w materiale jest dużo lania wody, a brakuje najważniejszych elementów. Nie ma w ogóle informacji o tym, jakie konsekwencje będzie niosło za sobą wybranie pełnej klatki, a jakie systemu niepełnoklatkowego, brak informacji o podstawowych zastosowaniach jednych i drugich, brak informacji o różnicy głębii ostrości, o cropie - przeliczaniu ogniskowej i jasności, o szumach. Brak informacji o koszcie obiektywów w poszczególnych systemach i w ogóle o tym, jakie obiektywy są dostępne i ile ich w ogóle jest. Powiedzieć, że jak masz budżet x to kup sobie system y bo ma ładne kolory i dobry autofocus, to jakby nic nie powiedzieć. Jeżeli twoim priorytetem jest dorabianie sobie na fotografowaniu chrzcin, wesel, komunii, to np. robienie tego dobrze w micro 4/3 będzie znacznie trudniejsze, niż w pełnej klatce, bo po pierwsze nie uzyskasz dobrych rozmyć na szerokim kącie, a po drugie będziesz musiał stosować wyższe ISO, bo przez większość czasu będziesz fotografował w budynkach, gdzie jest słabe światło. A im jaśniejszy obiektyw, tym jego cena bardzo wzrasta, bo np. za jakąś podstawową 50 mm f1.8 od canona w pełnej klatce, trzeba dać około 1000 zł. A żeby optycznie chociaż trochę zbliżyć się do kąta widzenia i rozmyć posiadając micro 4/3, musielibyśmy kupić obiektyw 25 mm F1.2 za prawie 6 tysięcy zł, a i tak to tylko lekkie "zbliżenie się" do głębi ostrości z pełnej klatki, bo w systemie micro 4/3 ogniskową i przysłonę mnoży się razy 2, czyli kupując 50 mm f1.8 w m4/3, mamy ekwiwalent obiektywu 100 mm f3.6 z pełnej klatki. Jeżeli natomiast jesteś hobbystą, który zabiera aparat na wycieczki i robisz dużo zdjęć przy świetle słonecznym, to powyższe ograniczenia nie będą już tak dokuczliwe i wtedy możesz wybrać micro 4/3, do tego obiektyw 14-140 i mając lekki zestaw - mały korpus + jeden obiektyw, bez zmiany szkieł jesteś w stanie dużo sfotografować - od panoramy, aż po dzwon na wieży kościoła
Ja właśnie wychodzę z Sony i przenoszę się na FujiFilm GFX.
Przydałby się jakiś obszerniejszy film o średnim formacie i aparatach fuji gfx 🙂
Pomysł jest przedni :) bardzo poważnie myślimy o takim obszerniejszym materiale
@@FotoformaPl no to nic tylko czekać, aż kiedyś zrealizujecie taki film.
Jak wybrać system fotograficzny i nie zbankrutować? ;)
To fakt, że rynek foto zrobił się drogi, ale też bardziej specjalistyczny
@@FotoformaPl Nie bez przyczyny. Przy obecnym rozwoju aparatów w smartfonach i tzw. fotografii obliczeniowej za parę lat może się okazać, że lustrzanek lub bezlusterkowców będą używać już niemal wyłącznie zawodowcy, bo 99% fotoamatorom wystarczą smartfony.
moglibyście nagrać film jak zarabiac na zdjeciach na bankach zdjęc 🤑
Jasne :) ruclips.net/video/7PsKncteMIg/видео.html to jeden z 3: ruclips.net/video/dxefxhedZeY/видео.html ostatni ruclips.net/video/lHd4L4uLjSY/видео.html
Teraz ro mam ćwieka w głowie 🙃
Wierność rzeczywistym kolorom to wręcz ideologia bądź nawet religia dla Panasonic. Warto dodać że Panasonic tą wierność stosuje nie tylko w aparatach i kamerach, ale i także w telewizorach,, ekranach. Niestety, dopóki Panasonic nie opracuje AF opartego na detekcji fazy, fotografowanie w gorszym świetle zawsze będzie dużo słabsze. W kwestii najładniejszej stylistyki puszek to liderem jest Canon, dalej Lumix, OMD (Olympus), NIkon, Fuji, Sony. Nie rozumiem polityki np Fuji uparcie trwającej w stylizacji lat 60-80-tych XX wieku. Mamy XXI wiek, old school jest fajny ale nie bez przesady.
Hej Łukasz - nawiązując do Fujifilm, Raw'y z ich puszek nie mają same z siebie wyglądu retro, bardziej taki specyficzny żywy zestaw kolorów. Dopiero w JPG po włączeniu wybranej stylizacji dostajesz look 'retro'. Rozumiem tą politykę, ponieważ jest to bardzo popularny look, który idzie świetnie w parze ze stylistyką tych aparatów oraz jest po prostu bardzo lubiany. Co do Panasa to faktycznie mają kapitalny 'Color science' a bardzo mało o tym słyszę w recenzjach.
@@FotoformaPl miałem na myśli wygląd puszek a nie RAWy :)
@@FotoformaPl ja zdecydowanie wolę wygląd modern niz retro. Co do JPG z Fuji równiez uważam że są bardzo dobre, jedne z najlepszych surowych. Nawet wolę pewnego rodzaju reteo niedoskonałości plików jpg niż taką cyfrową doskonałość jaką dają puszki Canon R, Sony czy Nikony Z. Obrazy niby doskonałe, ale brak im duszy, naturalności.
Odnośnie ilości i kompatybilności rurznych marek obiektywów na 2 miejscu jest nikon
A ja kolejny system sony kupię i maży mi się 50 1.2. A tak poważnie bawię się ostatnio mateycami ccd i zmienia wychodzą bajkowo
Przecież jest oczywiste że najlepsza stabilizacja i kolory z puszki to Olympus.
a system Pentax? ....
Gdzieś tam jeszcze jest...
Pakowanie się w umierający / super niszowy system to najgłupsze co można zrobić.
@@cefalloid ale są na tym świecie tacy co idą pod prąd. Tak aby było ciekawiej.
Wielokrotnie słyszałam, że to fotograf robi zdjęcia. Jeśli tak nie jest, to super nowoczesny system i tryb zielony, po co się przemęczać system zrobi wszystko.
@@dorotazajkiewicz8789 a jaki to ma związek z Pentaxem?
Tematem takim podniecają się onaniści sprzętowi :))), odwieczna wojna ktory system lepszy.
Sprzęt fotograficzny kupuje sie z drugiej reki ,nowe sie nie opłaca
Aparaty produkowane od 2010 roku są takie same. Wybierz taki system, który cieszy twoje oko. Jak trochę porobisz zdjęcia, to zaczniesz szukać tego, co ci jest potrzebne, bo na początku mało kto to wie.
Ten poradnik jest po prostu słaby. Nic nie daje, nic nie pomaga
Ale gościu lejesz wodę.....
Dobrze, że nie leję kwasu ;)
Jak nie umiesz z sensem cos powiedziec to krecisz taki bezsensowy bełkot.
Żaden system nie spędził mi jeszcze snu z powiek.
sony chyba najsłabsze kolory prosto z puszki...?
Ale o "'kturo"" puszkę koledze biega? PS4 czy PS5?🤣
Stare modele tak, ale nowe mają bardzo dobre. Wiadomo, że to kwestia gustu, ale moim zdaniem jedne z ładniejszych. Zdecydowanie wolę obrazek z mojego Sony A7M4 niż skręcający w zieleń Nikon czy białawe zdjęcia z Canonów i mnóstwo szumu w cieniach.
@@PanPalema miałem porównanie do a7II i a7III (duzo lepiej) Z IV nie miałem styczności. Ale nawet w trójce jakos trudno o chemie..choć matryca daje pole do popisu i system FE wydaje sie najbardziej optymalny finansowo
Który Sony? Bo ja po przeniesieniu się z dającego cukierkowe kolory Olympusa OMD EM5 na Sony A7 poczułem ulgę..
@@gregjar7281 miałem A7III, mam A7IV i jest różnica. Możesz sobie pooglądać porównania na yt.
A ja polecam system Druch albo Ami.
Przestań się łysy "fotografie" lansować i ogarnij swój sklep internetowy bo nie można doprosić się wysłania zamówień...