Witam ja ma nikona Zfc czyli coś podobnego do z 50 i ten kitowy obiektyw 16-50 oraz viltrox 33mm 1.4 ale jak kupiłem nikkora 18-140 mm dopiero czuje potencjał i ta stabilizacja w tym obiektywie robi robote można nagrać coś z ręki i foty z czasem 1/8 tez nie problem
witam panie Marku 👊, kolejna przydatna porcja wiedzy o systemie Z od Nikona. Po zakupie Z50 (pierwsze bezlustro) zdobyłem Nikkor-a 24-200 , f/4-6.3 VR do uniwersalnego zastosowania w dzień. Warto wspomnieć że niektóre szkła do tej serii mają bagnety z tworzywa, ja wolałem bardziej użyteczny zakres ogniskowej i jednak metalowe mocowanie. Mam nieco starszych szkieł manualnych więc wyszperałem w dobrej cenie body Z5 już ze stabilizacją i pełną matrycą. To będzię nieco dłuższa przygoda 😎. Lubię fotografować urbex, wnętrza w takim klimacie i zakupiłem prezentowaną 24/1.8 od Viltrox-a. Zapewne do błękitnej godziny i architektury też się nada 💪. Serdecznie pozdrawiam i miłych, skąpanych jesienią kadrów życzę .
Witam Panie Marku od kilku dni mam ten aparat w domu, trochę go testowałem czekam na lepszą pogodę. Jak będą nowe zdjęcia to się odezwę. Bardzo często oglądam Pańskie filmy i jestem bardzo z nich zadowolony a zarazem pobieram naukę. Pozdrawiam Pana.
Dziękuję za przegląd systemu Z od strony praktycznego wykorzystywania jego potencjału. Mój plecak oczywiście nie jest tak bogaty, zazwyczaj wędruję z jednym body i uniwersalnym obiektywem typu zoom np 18-105mm. (*1,5) Odpowiednikiem tego, co dziś używam w lustrzance APSC byłby Z5 ze szkłem 24-200mm, co oznacza wydatek 8000- 9000 zł. Hobby fotograficzne zrobiło się dość kosztowne. W Z50 bardzo brakuje stabilizacji obrazu i ma rozdzielczość tylko 20 Mpixeli. Ps. Nie lubię obiektywu naleśnikowego 18-50mm jaki często trafia do zestawów z Z50. Gdy bawiłem się takim sprzętem robiąc fotografię uliczną to po pierwsze brakowało mi nieco większych ogniskowych, a po drugie miał dziwne zniekształcenia optyczne. Jego jedyną zaletą jest mały gabaryt, reszta to jeden wielki kompromis... Niestety mam wadę wzroku zwaną astygmatyzmem, co powoduje, że widzę bardzo nieostry obraz w wizjerach elektronicznych. Na razie jakoś nie mogę się przekonać do bezlusterkowców...
Widzę, że przekonujesz się do bezlusterkowców systemu Z. Jeżeli mnie pamięć nie myli stosunkowo nie tak dawno Twój pogląd na ten system był lekko sceptyczny. Ciekawy jestem czym podyktowana jest ta zmiana poglądów. Może uprzedzę Twoją odpowiedz ,,system bezlusterkowców jest systemem rozwojowym”. Czyżbym się mylił? Pozdrawiam z Florydy i życzę wspaniałych kadrów.
Cześć Jurku, nie ma innego wyboru. Lustrzanki już się nie rozwijają - a wręcz przewinie zwijają. Fotografuję zarówno lustrzanką D850 jak i bezlusterkowcami z serii Nikon Z. Każdy z tych systemów ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne :) Fotografia krajobrazowa ma swoje wymagania, które trzeba brać pod uwagę podczas wyboru aparatu i osprzętu. Gigantycznej zmiany w jakości zdjęć nie widzę, jednak są szczegóły, którymi się warto zainteresować. Mnie np. zainteresował ten fakt precyzyjny AF - dostępny tylko w trybie zdjęć nocnych w Z8. Będę się mu przyglądał. Pozdrawiam!
skwituje to cytatem Tony Robbinsa „Nie zmieniając niczego, nic się nie zmieni”. Po prostu autor musiał dojrzeć do zmiany i pójść naprzód jak idzie cały świat.
Dzień dobry. Posiadam Nikona D7100 z kilkoma obiektywami. Kusi mnie przesiadka na Z50 głównie z uwagi na mniejsze gabaryty. Tu pytanie, czy miał Pan doświadczenie z adapterami FTZ? I pytanie drugie, jak obiektywy typu DX z mocowaniem F (jakieś AF-P lub AF-S) działałyby z adapterem FTZ i aparatem pełnoklatkowym typu Z5? Aparat by wtedy przeszedł na tryb DX? Czyli niejako z pełnej klatki by zrobił crop na APS-C?
Jeśli Z50 lub Z50II to najlepiej w komplecie z nowymi obiektywami dedykowanymi do systemu DX Nikona Z. 16-50 oraz 50-250. Sprzedać stare np. w sklepie lub komisie w którym kupuje się nowy sprzęt ( w tzw. rozliczeniu). Jeśli Z5 do popularnych zastosowań to wybrać w zestawie z 24-200. Pozdrawiam :)
Z tym zakresem tonalnym to bym był ostrożny. Elektroniczna migawka jest cudna ale niestety jej włączenie daje mniejszą rozpiętość tonalną. W Z9/Z8 ni email dla niej alternatywy. Ponadto, Nikon usuwając mechaniczną migawkę ograniczył koszty i tylko tyle. Jak fanboy Nikona bardzo mi szkoda że rezygnuje z własnych lamp błyskowych.
Mam Nikona AF-S 500mm F4 bez stabilizacji i działa genialnie z nowymi Zkami ale co ciekawsze działa rewelacyjnie z D800E, które do tej pory uważałem za produkujący mydło sprzęt.
Dzień dobry, film jak zawsze świetny i dobrze wyczerpuje temat. Mam do Pana parę pytań o kombinacje z50/ftz. Jak sprawuje się z obiektywem AF-S 200-500? W internecie znalazłem opinie, że w takiej kombinacji ostrzy długo i zdecydowanie zbyt często niecelnie (zwłaszcza w godzinach porannych/wieczornych lub w lesie) oraz długo wybudza się z trybu czuwania. Kolejne pytanie dotyczy obiektywów makro - jak bardzo opóźniony jest obraz w wizjerze? Oraz czy to prawda, że przy szybkim szukaniu obiektu obraz w wizjerze zamazuje się na kilka sekund? Będę wdzięczny za Pana zdanie na ten temat.
Dzień dobry, jak być może Pan zauważył piszę o tych aparatach w kontekście fotografii krajobrazowej, nie używam na co dzień 200-500 mm z Z50 ani makro z FTZ. Jednak podczas fotografowania nie zauważyłem problemów, które wpływają na pogorszenie komfortu pracy tym sprzętem. Pozdrawiam.
Przy okazji porównywania obiektywów i tego że sam myślę intensywnie aby powrócić do korzystania z Nikona.... Thomas Heaton brytyjski fotograf krajobrazy znany z YT porównywał 24-120 f4, 24-70 F4 i wersję F2.8. Wybrał 24-70 f4 w porównaniu do wersji 24-120 z uwagi na gorszą jakość obrazka. Szczególnie węższy kąt który chcielibyśmy wykorzystać jest miękki. Ja sam nie wiem, to znaczy Nikon nie daje mi za wiele możliwości mnożąc produkty i wrzucając te same funkcjonalności... te same matryce np. z30 i z50, frywolność dot. wyposażenia obiektywów w przyciski funkcyjne, różne koła nastaw, ekranik. Są jeszcze obiektywy 17-28 i 28-70 które Nikon żywcem wziął z Tamrona. Z resztą chyba najfajniejsze ogniskowe i nie nakładające się jak w materiale ale niestety obiektywy nie są z nazwy "S" więc nie są uszczelnione i nie posiadają np. przycisków funkcyjnych. Sony staje się realną fajną alternatywą z obiektywami "G" i "GM". Proponuję nawet od strony wizualnej zaglądnąć do jakiegoś sklepu i postawić przed sobą niby budżetowy Sony "G" i Nikon "S". Zdziwicie się jak nas Nikoś dyma. Jakość użytych materiałów w Sony jako gościa z 20 latami spędzonymi w Nikonie otworzyły oczy ze zdziwienia. Wersje "GM" posiadają od lat wyściełane czarnym materiałem, solidne osłony przeciwsłoneczne. To detale ale składają się na pełny obraz.
Ponieważ mnóstwo bezlusterkowców ma już systemy AF wspierające wykrywanie i śledzenie ptaków raczej szukałbym takiego modelu. Będzie łatwiej ale rzecz jasna wszystko zależy od umiejętności :) Pozdrawiam!
Poza tymi które pan wymienił nikkor 17-28 /28-75 ze światłem f2.8 również rewelacyjne a 28-75 uważam ze o niebo lepszy jak 24-70 f4 (bardziej uniwersalny)
Dzien dobry jak kupiłem miesiąc temu nikon z 30 bo zawsze byłem przyzwyczajony do robienia zdjęć IPhonem damnie nie problem ze nie ma wizjera . posiadam w zestawie 16-50 , 50-250 oraz osobno kupiłem 12-28 pz vr myślę żeby jeszcze dokupić 18-140 czy poleca pan jakiś inny robie zdjęcia amatorsko krajobraz , ludzi ,zwierząt posiadałem bardzo mały budżet same zdjęci super wychodzi i jestem zadowolony dla tego myślę o jakimś miedzy który jest tani a będzie mi juz pasował do kompletu . jak pisałem jestem amatorem
Dzień dobry, Dziękuję za komentarz i gratuluję wyboru sprzętu! Z zestawem obiektywów, który posiadasz, masz już naprawdę solidne pokrycie większości potrzeb fotograficznych, szczególnie w zakresie krajobrazów, portretów i fotografii zwierząt. Obiektyw 18-140 mm, mimo że jest wszechstronny, rzeczywiście może okazać się mniej przydatny, biorąc pod uwagę Twój aktualny zestaw bo już masz obiektywy z pokrywającymi się ogniskowymi : 16-50 mm i 50-250 mm zapewniają szeroki zakres ogniskowych, pokrywający większość scenariuszy fotograficznych, od szerokich krajobrazów po szczegółowe zbliżenia. Jeśli szukasz czegoś, co mogłoby uzupełnić Twój zestaw w nowy sposób, warto zastanowić się nad obiektywem makro, np. 50 mm. Pozwoli Ci on na eksplorowanie świata z zupełnie nowej perspektywy, oferując możliwość robienia zdjęć z bliskiej odległości przy zachowaniu niesamowitych detali. Zakup obiektywu makro otworzy przed Tobą nowe możliwości, zarówno w fotografii przyrodniczej, jak i w tworzeniu unikatowych portretów czy detali w fotografii krajobrazowej. Jest to interesująca opcja, która może wnieść nową jakość do Twoich zdjęć i pozwoli na dalszy rozwój pasji. Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu inspirujących kadrów!
@@MarekWaskiel a dla czego właśnie ten 50 makro stałoogniskowy . jak pisałem mam juz 12-28 dodatkowo i jestem zupełnym laikiem i to mój pierwszy taki aparat za 999 euro udało mi się kupić w promocji to cena tez była super za tą mam prawi za darmo 3 obiektyw . rozumiem ze to jest jasny obiektyw ta 50 mm ten model co wysłałem linka poniżej nie mam stabilizacji obrazu i musił bym używać statywu ? z tego co czytałem na ten obiektyw powinien pasować równie do APS-c
@@MarekWaskiel dziękuję panu za odp słuchałem jak pan opowiada ciekawie i te cudowne zdjęcia mam nadziej ze mi się tez uda takie zrobić a mam kilka takich co sam jestem z nich dumny :P
Z tego wynika, że system jest świetny lecz niestety drogi jak każdy system innych marek. Niestety mam Canona, choć dziś na pewno wybrałbym Nikona ale zmiana systemu niestety powala cenowo
Wydaje mi się, że ceny są obecnie bardzo ruchome. Niestety żaden z systemów bezlusterkowców nie jest tani. Jeśli jednak można jednej nocy aparat z 21 tys. na 15 tys. to widać jak wielki jest podatek od nowości. Pozdrawiam :)
@@MarekWaskiel Cena Nikona Z8 po dwóch tygodniach od startu sprzedaży też spadła jednego wieczora o tysiąc złotych. Canon swoją R5 cenowo obniżył w chyba w kwietniu tego roku po prawie trzech latach.
🗞Bądź na bieżąco - ZAPISZ SIĘ na mój BEZPŁATNY newsletter:
marekwaskiel.com/bezplatny-ebook-o-fotografii/
Cześć.
Dziękuje za Twoje filmy,
24 - 120 , filtr 77 mm
Dzięki, temat bardzo aktualny.
Witam ja ma nikona Zfc czyli coś podobnego do z 50 i ten kitowy obiektyw 16-50 oraz viltrox 33mm 1.4 ale jak kupiłem nikkora 18-140 mm dopiero czuje potencjał i ta stabilizacja w tym obiektywie robi robote można nagrać coś z ręki i foty z czasem 1/8 tez nie problem
tak to prawda Zfc jest klonem Z50 w innej obudowie - bardziej retro :) Pozdrawiam!
witam panie Marku 👊, kolejna przydatna porcja wiedzy o systemie Z od Nikona. Po zakupie Z50 (pierwsze bezlustro) zdobyłem Nikkor-a 24-200 , f/4-6.3 VR do uniwersalnego zastosowania w dzień. Warto wspomnieć że niektóre szkła do tej serii mają bagnety z tworzywa, ja wolałem bardziej użyteczny zakres ogniskowej i jednak metalowe mocowanie. Mam nieco starszych szkieł manualnych więc wyszperałem w dobrej cenie body Z5 już ze stabilizacją i pełną matrycą. To będzię nieco dłuższa przygoda 😎.
Lubię fotografować urbex, wnętrza w takim klimacie i zakupiłem prezentowaną 24/1.8 od Viltrox-a. Zapewne do błękitnej godziny i architektury też się nada 💪.
Serdecznie pozdrawiam i miłych, skąpanych jesienią kadrów życzę .
Dziękuję bardzo za miłe słowa :) Pozdrawiam!
Witam Panie Marku od kilku dni mam ten aparat w domu, trochę go testowałem czekam na lepszą pogodę. Jak będą nowe zdjęcia to się odezwę. Bardzo często oglądam Pańskie filmy i jestem bardzo z nich zadowolony a zarazem pobieram naukę. Pozdrawiam Pana.
Z50 bardzo fajny aparat a obiektywami z zestawu wychodza super zdjęcia -ostre I z fajnym rozmyciem. Polecam z czystym sumieniem.
Dziękuję za przegląd systemu Z od strony praktycznego wykorzystywania jego potencjału. Mój plecak oczywiście nie jest tak bogaty, zazwyczaj wędruję z jednym body i uniwersalnym obiektywem typu zoom np 18-105mm. (*1,5) Odpowiednikiem tego, co dziś używam w lustrzance APSC byłby Z5 ze szkłem 24-200mm, co oznacza wydatek 8000- 9000 zł. Hobby fotograficzne zrobiło się dość kosztowne. W Z50 bardzo brakuje stabilizacji obrazu i ma rozdzielczość tylko 20 Mpixeli. Ps. Nie lubię obiektywu naleśnikowego 18-50mm jaki często trafia do zestawów z Z50. Gdy bawiłem się takim sprzętem robiąc fotografię uliczną to po pierwsze brakowało mi nieco większych ogniskowych, a po drugie miał dziwne zniekształcenia optyczne. Jego jedyną zaletą jest mały gabaryt, reszta to jeden wielki kompromis... Niestety mam wadę wzroku zwaną astygmatyzmem, co powoduje, że widzę bardzo nieostry obraz w wizjerach elektronicznych. Na razie jakoś nie mogę się przekonać do bezlusterkowców...
Na dziś Z50 oraz np. 18-140 mm ZVR to około 6 tys. (jako nowe) VR to stabilizacja. Pozdrawiam :)
Widzę, że przekonujesz się do bezlusterkowców systemu Z. Jeżeli mnie pamięć nie myli stosunkowo nie tak dawno Twój pogląd na ten system był lekko sceptyczny. Ciekawy jestem czym podyktowana jest ta zmiana poglądów. Może uprzedzę Twoją odpowiedz ,,system bezlusterkowców jest systemem rozwojowym”. Czyżbym się mylił?
Pozdrawiam z Florydy i życzę wspaniałych kadrów.
Cześć Jurku, nie ma innego wyboru. Lustrzanki już się nie rozwijają - a wręcz przewinie zwijają. Fotografuję zarówno lustrzanką D850 jak i bezlusterkowcami z serii Nikon Z. Każdy z tych systemów ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne :) Fotografia krajobrazowa ma swoje wymagania, które trzeba brać pod uwagę podczas wyboru aparatu i osprzętu. Gigantycznej zmiany w jakości zdjęć nie widzę, jednak są szczegóły, którymi się warto zainteresować. Mnie np. zainteresował ten fakt precyzyjny AF - dostępny tylko w trybie zdjęć nocnych w Z8. Będę się mu przyglądał. Pozdrawiam!
skwituje to cytatem Tony Robbinsa „Nie zmieniając niczego, nic się nie zmieni”. Po prostu autor musiał dojrzeć do zmiany i pójść naprzód jak idzie cały świat.
Te Zetki to Pana czy pożyczone?
od niedawna mam z8, i z tokina 16-28 daje naprawde rade :) pozdrawiam:)
Życzę wielu udanych kadrów! Pozdrawiam!
Dzień dobry. Posiadam Nikona D7100 z kilkoma obiektywami. Kusi mnie przesiadka na Z50 głównie z uwagi na mniejsze gabaryty. Tu pytanie, czy miał Pan doświadczenie z adapterami FTZ? I pytanie drugie, jak obiektywy typu DX z mocowaniem F (jakieś AF-P lub AF-S) działałyby z adapterem FTZ i aparatem pełnoklatkowym typu Z5? Aparat by wtedy przeszedł na tryb DX? Czyli niejako z pełnej klatki by zrobił crop na APS-C?
Jeśli Z50 lub Z50II to najlepiej w komplecie z nowymi obiektywami dedykowanymi do systemu DX Nikona Z. 16-50 oraz 50-250. Sprzedać stare np. w sklepie lub komisie w którym kupuje się nowy sprzęt ( w tzw. rozliczeniu). Jeśli Z5 do popularnych zastosowań to wybrać w zestawie z 24-200. Pozdrawiam :)
Z tego co wiem ze względu na zakres tonalny Nikon będzie najlepszy, jak jednak z sentymentu wybrałem Canona.
Najważniejsze, żeby się nam aparat podobał :) Pozdrawiam!
Z tym zakresem tonalnym to bym był ostrożny. Elektroniczna migawka jest cudna ale niestety jej włączenie daje mniejszą rozpiętość tonalną. W Z9/Z8 ni email dla niej alternatywy. Ponadto, Nikon usuwając mechaniczną migawkę ograniczył koszty i tylko tyle. Jak fanboy Nikona bardzo mi szkoda że rezygnuje z własnych lamp błyskowych.
Mam Nikona AF-S 500mm F4 bez stabilizacji i działa genialnie z nowymi Zkami ale co ciekawsze działa rewelacyjnie z D800E, które do tej pory uważałem za produkujący mydło sprzęt.
Życzę wiec wielu udanych kadrów! Pozdrawiam :)
Dzień dobry.
Bardzo fajny film. Mam pytanko czy ten Z50 nada się do makrofotografii. Mam obiektyw sigma 105 do D7500. Pozdrawiam serdecznie
Tak oczywiście jedynie potrzebna będzie przejściówka FTZ aby móc wykorzystać dotychczasowy obiektyw systemu F do Z.
@@MarekWaskiel bardzo dziękuję za odpowiedź.
Mam pytanie do pana , mam Nikon D5300 ,jaki by pan polecił obiektyw do krajobrazu
Dzień dobry, każdy :) może być 18-55 mm, może być Nikon Nikkor AF-S DX 16-85 mm albo 70-300 mm. Pozdrawiam :)
Jak to się szybko wszystko zmienia
Dzień dobry,
film jak zawsze świetny i dobrze wyczerpuje temat. Mam do Pana parę pytań o kombinacje z50/ftz. Jak sprawuje się z obiektywem AF-S 200-500? W internecie znalazłem opinie, że w takiej kombinacji ostrzy długo i zdecydowanie zbyt często niecelnie (zwłaszcza w godzinach porannych/wieczornych lub w lesie) oraz długo wybudza się z trybu czuwania.
Kolejne pytanie dotyczy obiektywów makro - jak bardzo opóźniony jest obraz w wizjerze? Oraz czy to prawda, że przy szybkim szukaniu obiektu obraz w wizjerze zamazuje się na kilka sekund?
Będę wdzięczny za Pana zdanie na ten temat.
Dzień dobry, jak być może Pan zauważył piszę o tych aparatach w kontekście fotografii krajobrazowej, nie używam na co dzień 200-500 mm z Z50 ani makro z FTZ. Jednak podczas fotografowania nie zauważyłem problemów, które wpływają na pogorszenie komfortu pracy tym sprzętem. Pozdrawiam.
@@MarekWaskiel Dziękuję bardzo za odpowiedź
👍🏻
👍
Przy okazji porównywania obiektywów i tego że sam myślę intensywnie aby powrócić do korzystania z Nikona.... Thomas Heaton brytyjski fotograf krajobrazy znany z YT porównywał 24-120 f4, 24-70 F4 i wersję F2.8. Wybrał 24-70 f4 w porównaniu do wersji 24-120 z uwagi na gorszą jakość obrazka. Szczególnie węższy kąt który chcielibyśmy wykorzystać jest miękki. Ja sam nie wiem, to znaczy Nikon nie daje mi za wiele możliwości mnożąc produkty i wrzucając te same funkcjonalności... te same matryce np. z30 i z50, frywolność dot. wyposażenia obiektywów w przyciski funkcyjne, różne koła nastaw, ekranik. Są jeszcze obiektywy 17-28 i 28-70 które Nikon żywcem wziął z Tamrona. Z resztą chyba najfajniejsze ogniskowe i nie nakładające się jak w materiale ale niestety obiektywy nie są z nazwy "S" więc nie są uszczelnione i nie posiadają np. przycisków funkcyjnych. Sony staje się realną fajną alternatywą z obiektywami "G" i "GM". Proponuję nawet od strony wizualnej zaglądnąć do jakiegoś sklepu i postawić przed sobą niby budżetowy Sony "G" i Nikon "S". Zdziwicie się jak nas Nikoś dyma. Jakość użytych materiałów w Sony jako gościa z 20 latami spędzonymi w Nikonie otworzyły oczy ze zdziwienia. Wersje "GM" posiadają od lat wyściełane czarnym materiałem, solidne osłony przeciwsłoneczne. To detale ale składają się na pełny obraz.
Thomas Heaton testował również Nikona D850 i co z tego wyszło...?! Akurat jego testami bym się nie sugerował.
Czy z 50 ogarnie sport? I ptaki?
Ponieważ mnóstwo bezlusterkowców ma już systemy AF wspierające wykrywanie i śledzenie ptaków raczej szukałbym takiego modelu. Będzie łatwiej ale rzecz jasna wszystko zależy od umiejętności :) Pozdrawiam!
@@MarekWaskiel ok dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.
Poza tymi które pan wymienił nikkor 17-28 /28-75 ze światłem f2.8 również rewelacyjne a 28-75 uważam ze o niebo lepszy jak 24-70 f4 (bardziej uniwersalny)
Dzien dobry jak kupiłem miesiąc temu nikon z 30 bo zawsze byłem przyzwyczajony do robienia zdjęć IPhonem damnie nie problem ze nie ma wizjera .
posiadam w zestawie 16-50 , 50-250 oraz osobno kupiłem 12-28 pz vr myślę żeby jeszcze dokupić 18-140 czy poleca pan jakiś inny robie zdjęcia amatorsko krajobraz , ludzi ,zwierząt posiadałem bardzo mały budżet same zdjęci super wychodzi i jestem zadowolony dla tego myślę o jakimś miedzy który jest tani a będzie mi juz pasował do kompletu . jak pisałem jestem amatorem
Dzień dobry,
Dziękuję za komentarz i gratuluję wyboru sprzętu! Z zestawem obiektywów, który posiadasz, masz już naprawdę solidne pokrycie większości potrzeb fotograficznych, szczególnie w zakresie krajobrazów, portretów i fotografii zwierząt. Obiektyw 18-140 mm, mimo że jest wszechstronny, rzeczywiście może okazać się mniej przydatny, biorąc pod uwagę Twój aktualny zestaw bo już masz obiektywy z pokrywającymi się ogniskowymi : 16-50 mm i 50-250 mm zapewniają szeroki zakres ogniskowych, pokrywający większość scenariuszy fotograficznych, od szerokich krajobrazów po szczegółowe zbliżenia.
Jeśli szukasz czegoś, co mogłoby uzupełnić Twój zestaw w nowy sposób, warto zastanowić się nad obiektywem makro, np. 50 mm. Pozwoli Ci on na eksplorowanie świata z zupełnie nowej perspektywy, oferując możliwość robienia zdjęć z bliskiej odległości przy zachowaniu niesamowitych detali.
Zakup obiektywu makro otworzy przed Tobą nowe możliwości, zarówno w fotografii przyrodniczej, jak i w tworzeniu unikatowych portretów czy detali w fotografii krajobrazowej. Jest to interesująca opcja, która może wnieść nową jakość do Twoich zdjęć i pozwoli na dalszy rozwój pasji.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wielu inspirujących kadrów!
@@MarekWaskiel a dla czego właśnie ten 50 makro stałoogniskowy . jak pisałem mam juz 12-28 dodatkowo i jestem zupełnym laikiem i to mój pierwszy taki aparat za 999 euro udało mi się kupić w promocji to cena tez była super za tą mam prawi za darmo 3 obiektyw . rozumiem ze to jest jasny obiektyw ta 50 mm ten model co wysłałem linka poniżej nie mam stabilizacji obrazu i musił bym używać statywu ? z tego co czytałem na ten obiektyw powinien pasować równie do APS-c
@@MarekWaskiel dziękuję panu za odp słuchałem jak pan opowiada ciekawie i te cudowne zdjęcia mam nadziej ze mi się tez uda takie zrobić a mam kilka takich co sam jestem z nich dumny :P
Z tego wynika, że system jest świetny lecz niestety drogi jak każdy system innych marek. Niestety mam Canona, choć dziś na pewno wybrałbym Nikona ale zmiana systemu niestety powala cenowo
Wydaje mi się, że ceny są obecnie bardzo ruchome. Niestety żaden z systemów bezlusterkowców nie jest tani. Jeśli jednak można jednej nocy aparat z 21 tys. na 15 tys. to widać jak wielki jest podatek od nowości. Pozdrawiam :)
@@MarekWaskiel Cena Nikona Z8 po dwóch tygodniach od startu sprzedaży też spadła jednego wieczora o tysiąc złotych. Canon swoją R5 cenowo obniżył w chyba w kwietniu tego roku po prawie trzech latach.
Do kraiobrazu wystarczy aparat pokroju canon 5d 5dmk2 40d a obrazek hmm kto nie widział niech spróbuje
Ale mnie Pan zdziwił tym filmem… Jednak komercja wkrada się nawet do tego wybitnego kanału. Szkoda.