A sokadik estét töltöm el leszakadt pofával bámulva a videóidat, de megéri rászánni az időt, igazán értékes tartalom! Üdítő színfoltja vagy ennek a szarkupac jutyúbnak, csak így tovább! :)
Az RPG-ről jut eszembe. Nem tervezed, hogy bemutatod a fegyvert és a hozzá tartozó gránátokat? (Pl. kumulatív (sima, tandem, növelt erejű), termobárikus, fregmentációs.) Vagy esetleg magát a fegyver kategóriát, a vállról indítható páncélelhárító fegyvereket? (Például a svéd Carl Gustafhoz is méretes paletta tartozik.)
Nem; a Páncéltörő lőszeres videó bemutatja a fontosabb lövedék-típusokat és azt gondolom, ennél mélyebben nem sok embert érdekel a téma (akit mégis, az a honlapon elolvashatja a Carl Gustav második világháborús elődjét és hasonló ínyencségeket).
A "golyós" fegyvereknél használják a caliber/calibre azaz kaliber kifejezést. A gauge gyakorlatilag a sörétes puska "kalibere". Nem vagyok benne biztos, de talán erre használták - a talán már kissé divatból kiment - öbnagyság szót magyarul. A sörétes puskáknál még fontos a hüvelyhossz, ez az elöl "becsomagolt" patronok esetén a kinyílt hüvelyhossz (merthogy úgy fekszik fel a töltényűrben). Leggyakoribb a 70 és 76 mm hosszú sörétes lőszer, de vannak 63.5, 65, 67.5 és 89 mm hosszú lőszerek is. Ez utóbbi a "libázó" lőszer, a 3.5incses "magnum" (a vadliba nagy, masszív és magasan is száll). Lefelé kompatibilis a hüvelyhossz, felfelé nem (hosszú töltényűrbe mehet rövidebb lőszer, fordíva nem). Igaz, így a fennmaradó szabadon álló töltényűrt koszolja az elégő lőpor, így lehetőség szerint nem javallot a rövidebb lőszer használata, vagy - valamire való lövész - lövészet után takarítsa ki a fegyvert. Egy példa a jelölésre: 16/70 vagy 12/76, ez annyit tesz, hogy a kisebb "átmérőjű" 16-os "kaliberű" puska rövidebb 70mm-es lőszert tud befogadni, míg a nagyobb 12-es az a 76mm-es lőszert is (evidens, hogy a 16-osba nem megy bele a 12-es, a 12-esben meg "lötyögne" a 16-os). És persze itt is van egy kakukktojás, a .410 kaliberű sörétes. Na, ez szó szerint kaliber, mert szó szerint átmérővel számol. Golyó átmérővel. Mert a műanyag hüvely miatt bizony ha olyan a fegyver, akkor a .45 Long Colt revolver lőszerrel csereszabatos: pl. Taurus Judge. Tovább cifrázza a dolgot a "choke", azaz szűkítés. A sörétes csövek nem huzagoltak (van olyan is, de az sörétes puskára/puskába szerelhető cserecső), különben szanaszét röpködne már csőtorkolatnál a sörétraj. Ha nincs szűkítés akkor az egész cső kb. azonos belső átmérőjű. A szűkítések lényeg a nevéből adódóan a sörétraj többé-kevésbé történő összetartása. Különféle szűkítések vannak, ezek nevében nem vagyok biztos, főleg, hogy még a brit angol és amerika angol is másképpen hívja őket. Lényeg, hogy többféle van és full choke az a teljes szűkítés. A teljes fogja össze a legjobban, kvázi ezzel lehet a legmesszebbre lőni. Például egy duplacsövű (nem lapát, azt a kubikus használ!) egyik csöve mondjuk feles, a másik meg teljes szűkítésű, akkor először közelre a felesből, majd távolabbra a teljesből küldi a fácán(ok) után a lövéseket (vagy mert két fácán repült fel, vagy mert elhibázta az első lövést). A choke - szűkítés - lehet fixen beépített vagy cserélhető (csavaros megoldás). Erősen összeszűkülő szűkítésből - olvasataim szerint - nem egészséges gyöngygolyót lőni (slug, brenneke). en.wikipedia.org/wiki/Caliber en.wikipedia.org/wiki/Gauge_(firearms) en.wikipedia.org/wiki/.410_bore en.wikipedia.org/wiki/Choke_(firearms)
@@kristofboncz7572 Hú, az más, az kvázi a hagyományos kaliber jelölés alapján van, nem a söréteseké alapján (a sörétes egy elsőre nyakatekert dolog). Alapvetőn a lőszerek - pisztolytól a géppuskákig - kétféle éven élnek. Ami "Amerikában születik" (vagy a briteknél), az incses jelölést kap, pl. .44 Remington Magnum, .303 British, .50 BMG (Browning Machine Gun), ami pedig az "Öreg kontinensen", az metrikus jelölést, például 9x19mm Luger, 7x64mm Brenneke, stb. Mivel világ metrikus felén gőzünk nincs az angolszász mértékegységkről - de még Pataki Ferencnek is feladná a leckét az átváltás - így az egyszerűség kedvéért az angolszász kaliberek kaptak metrikus jelölést, például a .30-06 Springfield az 7,62x63mm, a .303 British az meg 7,7x56mmR, az "R" az a "Rimmed" vagyis peremes lőszer (a fenekén kiálló perem van, mint a revolverek lőszerén, csak ott a dobon való megtámaszkodást szolgálja. Elavult dizájn, ennek ellenére például az öreg orosz cári lőszer, a 7,62x54mmR köszöni szépen, él és virul, kvázi az összes szovjet-orosz géppuska ezt tüzeli a mai napig). Persze itt Európában sem mondja senki a Lee-Enfield-jére, hogy 7,7x56mmR kaliberű, hanem simán azt mondja rá, hogy "háromszázhármas" és pont. Ha egy vadásznak azt mondod, hogy 7,62x63mm lehet hülyén fog nézni, de a harminc-nullahatosról már egyből vágja, hogy micsoda. A NATO miatt két nagyon hasonló, ám legtöbb esetben nem csereszabatos lőszer miatt az eredeti amerikai lőszer metrikus jelölést kapott: .223 Remington -> 5,56x45mm NATO .308 Winchester -> 7,62x51mm NATO Hogy melyik volt előbb, azt passzolom - mármint civilből lett "besorozott' a lőszer, vagy katonai lőszerből csináltak civilt. De egyike a másikából lett, az biztos. Amúgy furcsa dolog, de sok ország tiltja a hadi kaliberek (és nem csak a lőszerek, pl. gyújtó, nyomjelző, páncéltörő lövedékű lőszer, hanem a komplett kaliber!) használatát, pl. Olaszország és Franciaország ilyenek. Az olaszoknál tilos 9x19mm Luger lőszer, mert hadi kaliber. Ezért nekik (is) ki lett fejlesztve a teljesítményre totál megegyező 9x21mm. Jogi értelme volt, teljesítménybeli nem. Hogy csak aktív, avagy olyan lőszer is, ami valaha volt hadi az tiltott, azt nem tudom, mert akkor gyakorlatilag 8mm Lebel, 7,65x53mm Argentín Mauser és egy rakás kaliber tiltott az olaszoknál, franciáknál. De emlékeim szerint csak az aktív tiltott. És hogy hol? Csak náluk, vagy csak a NATO-ban, vagy amíg akár egyetlen állam is használ ilyen lőszert hivatalosan, hát azt passzolom. Mert még tuti van olyan állam, ahol az USA fegyveres erőitől kb. a koreai háború után kivont .30-06 még mindig aktív (különféle demokráciát hírből sem ismerő banán-kókusz-ananász-kokain és egyéb köztársaságok).
@@Cuccos19 köszi szépen az infót. Nem vagyok egy nagy fegyver szakértő. Kifejezetten azért is kérdeztem mert több videót is láttam hogy 50cal vs steel és hasonlók. Ahol egy hatalmas barett (nem tudom pontosan hogy írják) tipusu mesterlövész fegyverrel (bár ezzel már gyengében páncélozott 2.vh-s tankokat is ki lehetne szedni szerintem) lőnek acélra rézre meg minden féle anyagra. És azt nem tudom hogy az az 50 cal pontosan hány mm átmérőjü. Azt tudom hogy a 2.vh-s pks nevü kézi tankelháritó puska 12,7 mm-es. Bár tankokhoz sokkal jobban értek de pont ezért gondoltam hogy kézi fegyverek világába is kicsit bele ásnék.
@@kristofboncz7572 Barrett M82 talán, de szerintem ebből is volt egy pár típus, ahogy a "Gepárdból" is (de mekkora szar névválasztás: kecses ám nem túl erős nagymacska nevét adni egy erős és ormótlan fegyvernek). Mesterlövész? Romboló puska? Angolul anti-materiel rifle a neve, vagyis valami technikai dolgok leküzdésére valók. Biztosan nem tankokéra, de egy drónt, helikoptert vagy egy technical-t (terroristák kedvenc járgánya: általában megbízható japán pick-up-on különféle fegyver felépítmények) könnyebb kilőni velük. A "mesterlövésznek" meg szerintem valamilyen pontosságot kell hozni. Van két halmaz, aminek van közös halmaza is. De egy mesterlövész nem minden esetben romboló és egy romboló sem minden esetben mesterlövész. 12,7-es tankelhárító nem rémlik nekem, volt 14,5-ös a szovjeteknél, pár 20mm-es a svájci/német/magyar/japán vonalon, de voltak ilyen 7,9mm-esek is. Meg a Boys puska, az valami .55-ös volt vagy milyen.
Én mint játékos vágom ám a pontos löszerektet de csak kézi pl 9x18 és 9x19 a 9x19 löszer az gondolom az a parabellum amit nagyrészt a glock és walther pisztolyok használnak a 9x18 az meg gondolom neked a makarov amit a pm makarov pb makarov a skorpion vz98 szokott használni na de várjunk csak a 7.62 ből is van 2 tudtommal tudott fajta 7.62x51mm és 7.62x39mm annyit tudok hogy pár orosz használja az utobbit pl akm pkm és a 7.62x51mm azt meg az ak47 és dt mdr de asszem a többi ak már 5.45x39mm használ szóval mostmár abba hagyom a flexelést
Kár hogy csak most találtam meg a csatornád pedig nagyon érdekesek a videóid.
A sokadik estét töltöm el leszakadt pofával bámulva a videóidat, de megéri rászánni az időt, igazán értékes tartalom! Üdítő színfoltja vagy ennek a szarkupac jutyúbnak, csak így tovább! :)
5:58 Az ott egy Hetzer (ha jól tudom)
Tegyünk már különbséget a löveg és a lövedék között!
A bunker rombolo loszerol illetve a barikad rombolo loszerol lehetne ismerteto mert nincs fent egyse
Az RPG-ről jut eszembe. Nem tervezed, hogy bemutatod a fegyvert és a hozzá tartozó gránátokat?
(Pl. kumulatív (sima, tandem, növelt erejű), termobárikus, fregmentációs.)
Vagy esetleg magát a fegyver kategóriát, a vállról indítható páncélelhárító fegyvereket?
(Például a svéd Carl Gustafhoz is méretes paletta tartozik.)
Nem; a Páncéltörő lőszeres videó bemutatja a fontosabb lövedék-típusokat és azt gondolom, ennél mélyebben nem sok embert érdekel a téma (akit mégis, az a honlapon elolvashatja a Carl Gustav második világháborús elődjét és hasonló ínyencségeket).
A .22LR -nek nem a hüvelye 1 inch hanem a szerelt lőszer hossza
Köszönöm, hogy felhívta(d) a hibára a figyelmemet - jobb híján frissítettem a videó leírását.
@@Elfnethu Nincs mit, egyébként remek videóid vannak! Alapvetően nekem sok újat nem mondanak, mégis élvezettel nézegetem őket, én köszönöm!
Miért raksz szinte minden videóba hetzereket ?
HETZEEEEER!
ruclips.net/video/6ZFPB0spgOw/видео.html
És mi az a 8 gauge shell? A shell az lövedék. De mi az a gauge? Sörét?
A "golyós" fegyvereknél használják a caliber/calibre azaz kaliber kifejezést. A gauge gyakorlatilag a sörétes puska "kalibere". Nem vagyok benne biztos, de talán erre használták - a talán már kissé divatból kiment - öbnagyság szót magyarul. A sörétes puskáknál még fontos a hüvelyhossz, ez az elöl "becsomagolt" patronok esetén a kinyílt hüvelyhossz (merthogy úgy fekszik fel a töltényűrben). Leggyakoribb a 70 és 76 mm hosszú sörétes lőszer, de vannak 63.5, 65, 67.5 és 89 mm hosszú lőszerek is. Ez utóbbi a "libázó" lőszer, a 3.5incses "magnum" (a vadliba nagy, masszív és magasan is száll). Lefelé kompatibilis a hüvelyhossz, felfelé nem (hosszú töltényűrbe mehet rövidebb lőszer, fordíva nem). Igaz, így a fennmaradó szabadon álló töltényűrt koszolja az elégő lőpor, így lehetőség szerint nem javallot a rövidebb lőszer használata, vagy - valamire való lövész - lövészet után takarítsa ki a fegyvert. Egy példa a jelölésre: 16/70 vagy 12/76, ez annyit tesz, hogy a kisebb "átmérőjű" 16-os "kaliberű" puska rövidebb 70mm-es lőszert tud befogadni, míg a nagyobb 12-es az a 76mm-es lőszert is (evidens, hogy a 16-osba nem megy bele a 12-es, a 12-esben meg "lötyögne" a 16-os). És persze itt is van egy kakukktojás, a .410 kaliberű sörétes. Na, ez szó szerint kaliber, mert szó szerint átmérővel számol. Golyó átmérővel. Mert a műanyag hüvely miatt bizony ha olyan a fegyver, akkor a .45 Long Colt revolver lőszerrel csereszabatos: pl. Taurus Judge.
Tovább cifrázza a dolgot a "choke", azaz szűkítés. A sörétes csövek nem huzagoltak (van olyan is, de az sörétes puskára/puskába szerelhető cserecső), különben szanaszét röpködne már csőtorkolatnál a sörétraj. Ha nincs szűkítés akkor az egész cső kb. azonos belső átmérőjű. A szűkítések lényeg a nevéből adódóan a sörétraj többé-kevésbé történő összetartása. Különféle szűkítések vannak, ezek nevében nem vagyok biztos, főleg, hogy még a brit angol és amerika angol is másképpen hívja őket. Lényeg, hogy többféle van és full choke az a teljes szűkítés. A teljes fogja össze a legjobban, kvázi ezzel lehet a legmesszebbre lőni. Például egy duplacsövű (nem lapát, azt a kubikus használ!) egyik csöve mondjuk feles, a másik meg teljes szűkítésű, akkor először közelre a felesből, majd távolabbra a teljesből küldi a fácán(ok) után a lövéseket (vagy mert két fácán repült fel, vagy mert elhibázta az első lövést). A choke - szűkítés - lehet fixen beépített vagy cserélhető (csavaros megoldás). Erősen összeszűkülő szűkítésből - olvasataim szerint - nem egészséges gyöngygolyót lőni (slug, brenneke).
en.wikipedia.org/wiki/Caliber
en.wikipedia.org/wiki/Gauge_(firearms)
en.wikipedia.org/wiki/.410_bore
en.wikipedia.org/wiki/Choke_(firearms)
@@Cuccos19 köszi! Egyébként az 50-es kaliberü (ez alatt a barett m82-re gondolok) fegyverek átméröje 12,7 mm?
@@kristofboncz7572 Hú, az más, az kvázi a hagyományos kaliber jelölés alapján van, nem a söréteseké alapján (a sörétes egy elsőre nyakatekert dolog). Alapvetőn a lőszerek - pisztolytól a géppuskákig - kétféle éven élnek. Ami "Amerikában születik" (vagy a briteknél), az incses jelölést kap, pl. .44 Remington Magnum, .303 British, .50 BMG (Browning Machine Gun), ami pedig az "Öreg kontinensen", az metrikus jelölést, például 9x19mm Luger, 7x64mm Brenneke, stb. Mivel világ metrikus felén gőzünk nincs az angolszász mértékegységkről - de még Pataki Ferencnek is feladná a leckét az átváltás - így az egyszerűség kedvéért az angolszász kaliberek kaptak metrikus jelölést, például a .30-06 Springfield az 7,62x63mm, a .303 British az meg 7,7x56mmR, az "R" az a "Rimmed" vagyis peremes lőszer (a fenekén kiálló perem van, mint a revolverek lőszerén, csak ott a dobon való megtámaszkodást szolgálja. Elavult dizájn, ennek ellenére például az öreg orosz cári lőszer, a 7,62x54mmR köszöni szépen, él és virul, kvázi az összes szovjet-orosz géppuska ezt tüzeli a mai napig). Persze itt Európában sem mondja senki a Lee-Enfield-jére, hogy 7,7x56mmR kaliberű, hanem simán azt mondja rá, hogy "háromszázhármas" és pont. Ha egy vadásznak azt mondod, hogy 7,62x63mm lehet hülyén fog nézni, de a harminc-nullahatosról már egyből vágja, hogy micsoda.
A NATO miatt két nagyon hasonló, ám legtöbb esetben nem csereszabatos lőszer miatt az eredeti amerikai lőszer metrikus jelölést kapott:
.223 Remington -> 5,56x45mm NATO
.308 Winchester -> 7,62x51mm NATO
Hogy melyik volt előbb, azt passzolom - mármint civilből lett "besorozott' a lőszer, vagy katonai lőszerből csináltak civilt. De egyike a másikából lett, az biztos.
Amúgy furcsa dolog, de sok ország tiltja a hadi kaliberek (és nem csak a lőszerek, pl. gyújtó, nyomjelző, páncéltörő lövedékű lőszer, hanem a komplett kaliber!) használatát, pl. Olaszország és Franciaország ilyenek. Az olaszoknál tilos 9x19mm Luger lőszer, mert hadi kaliber. Ezért nekik (is) ki lett fejlesztve a teljesítményre totál megegyező 9x21mm. Jogi értelme volt, teljesítménybeli nem. Hogy csak aktív, avagy olyan lőszer is, ami valaha volt hadi az tiltott, azt nem tudom, mert akkor gyakorlatilag 8mm Lebel, 7,65x53mm Argentín Mauser és egy rakás kaliber tiltott az olaszoknál, franciáknál. De emlékeim szerint csak az aktív tiltott. És hogy hol? Csak náluk, vagy csak a NATO-ban, vagy amíg akár egyetlen állam is használ ilyen lőszert hivatalosan, hát azt passzolom. Mert még tuti van olyan állam, ahol az USA fegyveres erőitől kb. a koreai háború után kivont .30-06 még mindig aktív (különféle demokráciát hírből sem ismerő banán-kókusz-ananász-kokain és egyéb köztársaságok).
@@Cuccos19 köszi szépen az infót. Nem vagyok egy nagy fegyver szakértő. Kifejezetten azért is kérdeztem mert több videót is láttam hogy 50cal vs steel és hasonlók. Ahol egy hatalmas barett (nem tudom pontosan hogy írják) tipusu mesterlövész fegyverrel (bár ezzel már gyengében páncélozott 2.vh-s tankokat is ki lehetne szedni szerintem) lőnek acélra rézre meg minden féle anyagra. És azt nem tudom hogy az az 50 cal pontosan hány mm átmérőjü. Azt tudom hogy a 2.vh-s pks nevü kézi tankelháritó puska 12,7 mm-es. Bár tankokhoz sokkal jobban értek de pont ezért gondoltam hogy kézi fegyverek világába is kicsit bele ásnék.
@@kristofboncz7572 Barrett M82 talán, de szerintem ebből is volt egy pár típus, ahogy a "Gepárdból" is (de mekkora szar névválasztás: kecses ám nem túl erős nagymacska nevét adni egy erős és ormótlan fegyvernek). Mesterlövész? Romboló puska? Angolul anti-materiel rifle a neve, vagyis valami technikai dolgok leküzdésére valók. Biztosan nem tankokéra, de egy drónt, helikoptert vagy egy technical-t (terroristák kedvenc járgánya: általában megbízható japán pick-up-on különféle fegyver felépítmények) könnyebb kilőni velük. A "mesterlövésznek" meg szerintem valamilyen pontosságot kell hozni. Van két halmaz, aminek van közös halmaza is. De egy mesterlövész nem minden esetben romboló és egy romboló sem minden esetben mesterlövész.
12,7-es tankelhárító nem rémlik nekem, volt 14,5-ös a szovjeteknél, pár 20mm-es a svájci/német/magyar/japán vonalon, de voltak ilyen 7,9mm-esek is. Meg a Boys puska, az valami .55-ös volt vagy milyen.
Puhány hobbivadász 😅
Én mint játékos vágom ám a pontos löszerektet de csak kézi pl 9x18 és 9x19 a 9x19 löszer az gondolom az a parabellum amit nagyrészt a glock és walther pisztolyok használnak a 9x18 az meg gondolom neked a makarov amit a pm makarov pb makarov a skorpion vz98 szokott használni na de várjunk csak a 7.62 ből is van 2 tudtommal tudott fajta 7.62x51mm és 7.62x39mm annyit tudok hogy pár orosz használja az utobbit pl akm pkm és a 7.62x51mm azt meg az ak47 és dt mdr de asszem a többi ak már 5.45x39mm használ szóval mostmár abba hagyom a flexelést
7.62-ből sok féle van, pl. a 7.62x45-ös lőszerrel tüzelő HK G3.
Bence Hámori és 7.62x25mm amit egy TT Takorev használ vagy FN-Fal ami nátó verzióját használja a 7.62x51mm