A legrosszabb harckocsik védelmében [HADITECHNIKA]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 ноя 2024

Комментарии • 228

  • @Anri75
    @Anri75 4 года назад +67

    Nagyon szimpatikus az előadásmódod, alaposan és jól felépített gondolatmenetet vezetsz végig, tényleg minőségi, gratulálok!

  • @LV426-Acheron
    @LV426-Acheron 4 года назад +4

    Ma találtam a csatornádra,de nagyon örülök hogy ránéztem! Köszönöm a munkásságodat,mert kiváló, szórakoztató és egyben informatív videókat csinálsz. Kérlek folytasd ezt a munkát ilyen minőségi szinten :)

  • @leventehegedus7572
    @leventehegedus7572 4 года назад +5

    1 fantasztikus szövegkörnyezet 2érdekes téma 3 tehát ez egy fantasztikus videó lett szóval csak így tovább ezt nevezem minőségnek!!!!!!4!!

  • @adamnagy8642
    @adamnagy8642 4 года назад +13

    Szuper videó, nagyon érdekes és szerencsére olykor vicces is, így igazi értelmes időtöltés volt nézni! Feliratkoztam! :)

  • @richardsomogyi1714
    @richardsomogyi1714 4 года назад +1

    Kitűnő videó, összeszedett, érdekes előadásmóddal. Gratulálok, és köszönöm!

  • @attilahorvath3055
    @attilahorvath3055 4 года назад +5

    A legjobb magyar videó a témában! Köszönjük! Várjuk a következő videót a témában :)

  • @norbi267
    @norbi267 4 года назад +7

    Tök jó videókat csinálsz! Jók a vágások,szépen artikulálsz! Sok munkád van bennük ez biztos. Szívből remélem hamarosan befut a csatornád!

  • @ortnerendre4197
    @ortnerendre4197 4 года назад +1

    Hihi ez jó volt! Tetszett a szöveg, az elemzés, a magyarázat, és az videó tele van számomra ismeretlen típusokkal..pedig elég sok mindent elolvastam már a témában (magyarul).

  • @bencejuhasz6459
    @bencejuhasz6459 4 года назад +6

    Messze nem hibátlan,de egészen elfogadható videó. Örülök,hogy van magyar videós,aki ilyen témákkal foglalkozik.

    • @gergolencses2088
      @gergolencses2088 Год назад +1

      Korantsem hibatlan komment, de szodaval elmegy. koszi hogy megosztottad. Orulok, hogy vannak meg trollok, akik meg ide-oda tudnak arrogans kommenteket boffenteni.

  • @biafckntorbagyball8343
    @biafckntorbagyball8343 4 года назад +4

    Nos, hogy ez belekerült mindenkinek a recommendations-ába fellendült a csatornád! Nem hiszem el, hogy ilyen kevés feliratkozód van ilyen minőség után. Csak így tovább!

  • @MrUbull
    @MrUbull 4 года назад +1

    Ez komolyan mondom, nagyon informatív volt :) Tetszett :) Jöhet még, harckocsi/ egyéb fegyverrendszer témában :)

  • @frosthammer2386
    @frosthammer2386 4 года назад +1

    A Tiger harckocsit egészen nyugodtan lehet Tigrisnek is mondani. De Maga a videó fantasztikus, eddig a témában ilyen jó adással nem találkoztam, Köszönet érte.

  • @markradvanszki5659
    @markradvanszki5659 4 года назад +1

    erdekes es (sajnos) szokatlan megkozelitese a temanak, koszonom a feltoltest :) szeretem, ha az emberek nem csak egy iranyba tudnak nezni, ha ertitek :)) a videot mellesleg nagyon elveztem, megegyszer koszonet a reszletes ismeretterjesztesert ^^

  • @gamepodhungary
    @gamepodhungary 4 года назад +1

    Nagyon jól megszerkesztett és informatív! Feliratkoztam! Több nézettséget érdemelsz! :D

  • @laszlonothdurft1167
    @laszlonothdurft1167 4 года назад +2

    Há ugyen aezt mondtam el a 2. vh esszémnél amikor a harckocsik és tankoknál jártam. :D De ez már 10 éve volt vagy több és akkor kaptam azt a kérdést miért emeltem ki ezt a 2.vh nál én csak annyit mondtam,hogy itt figyelhető meg leginkább a gazdaság és kreativitás a béke időszakban. :) tuti siker de ha még mellé raksz pár politikai viccet az idő tájt akkor szín ötös ember. Csak egy tip egy olyan emberél aki értette a dolgát hacászati téren hála a barátainak és a kiíváncsiágának és nem utolsó sorban gamer vérének. :) Hajrá kövi generáció bízok bennetek!!!! Ti vagytok a jövő mi elbasztuk nektek nem kell sőt tudjátok mit basztunk el és ha kell segyítség benne én teljesen támogatlak bennetek ne a mi hülyeségünk miatt szívjatok elég szerintem a szétoszlás ideje valami újjat mutatni!!! Egyébként tetszik nagyon a csatorna csak így tovább hajrá barátom!! :D

  • @foxboiii96
    @foxboiii96 4 года назад +1

    Huhhh, Annyira jó volt ez a videó. :'D Köszi mert eddig semmit sem tudtam erről a Bob Semple tankról.

    • @balintmate4464
      @balintmate4464 4 года назад

      nem hullámlemez borította, pusztán hasonlít rá

    • @ereshkigalis
      @ereshkigalis 4 года назад

      A Bob Semple a legjobb tank a világon! Persze, h nem esett róla szó, hisz nem ebbe a videóba való :D

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад +1

      @@balintmate4464 Technikailag valóban nem, mert nem 1-2 mm-es horganyzott lemezből (cink bevonatú vasból) készült, csak azért mondtam, mert azt remélhetőleg mindenki érti.
      Az általam olvasott régi forrás (amit így hirtelen istennek se találok) kiemelte, hogy a páncélzat nem hagyományos, páncélzat gyártásához használt nagy szilárdságú, de rugalmas RHA acélból készült, hanem (ha jól emlékszem) 8-12,7 mm-es acélból, amelyet az addingtoni vasúti műhelyben szereltek össze (amely nem is rendelkezett páncélzat megmunkálására alkalmas szerszámokkal).

  • @jonesjim6698
    @jonesjim6698 4 года назад +1

    hát ez marha jó volt. gratulálok :) nagyon érdekes volt.

  • @toronyor5175
    @toronyor5175 4 года назад +1

    Nagyon jó a videó, szurkolok neked hogy folytasd tovább. Egy dolgot kellene javítani, egy kicsit gyors a tempó, nincs idő megnézni a képeket alaposan, és közben figyelni arra amit mondasz. Ha egy kicsit lassítasz a tempón, és tovább látni a képeket, még jobb lesz!

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад +1

      Köszönöm az építő jellegű kritikát: az igazság az, hogy direkt igyekszem felgyorsítani a videót (pl.: kivágni a szavak közti összes levegővételt, hogy a néző kevésbé unja a dolgot), de így is van családtagom, aki másfél-kétszeres sebességgel nézi a videókat.

  • @gergoelek5453
    @gergoelek5453 4 года назад +2

    A fegyver kalibere nem minden esetben függ össze átütő képességével, függ a löveg hosszától, huzalozásától töltény típusától. Illetve két céljában eltérő páncélost hasonlítottál össze többször. Példa: az Su-76 és az Asu-57 közötti hasonlításod, az Su-76 os-t szárazföldi páncélvadászatra tervezték és használták, míg az Asu-57 ejtőernyős páncélvadásznak lett tervezve, aminek a páncél átütő képessége meghaladta az általad felhozott összehasonlításban szabvány tölténnyel az Su-76 os páncélvadászét. Pár apró pontatlanságon kívűl ez egy nagyon remekül összerakatott videó!

  • @zoltannyiri7262
    @zoltannyiri7262 4 года назад +1

    Gratulálok a videóhoz, jól felépített, alapos munka!

  • @2rhx
    @2rhx 4 года назад +1

    A kis könnyű harckocsikat, mint Magyarország azért így gyártotta, mert semmilyen nehéz ipar nem állt rendelkezésre, hogy nagyobbakat gyártsunk. És még a gazdaságunk sem tette lehetővé a drága gépek gyártását/megvételét.
    A Weasel meg nem is ide való. Ez egy Armoured Weapons Carrier (AWC) ami egy légi szállíthatóságú AFV (armoured fighting veichle) kategóriás eszköz. Ennek az volt a lényege hogy a ejtőernyős gyalogos egységeknek olyan tűztámogatást tudjon nyújtani, mint amit egy APC vagy IFV tud. Ezért volt "csak" egy 20mm-es gépágyúja.
    A páncélvadászok meg megint egy jó kategória, hiszen mindenki úgy gyártotta őket, olyan céllal amiket az adott doktrína megkövetelt. A németek védelemben használták, mert gyorsabban és olcsóbban lehetett gyártani a közepes hk-k helyett. Az amcsik meg támadáshoz, azon belül is átkarolásokhoz tervezték. Ezért volt könnyű, gyors és volt ugyanúgy 75mm -es lövege az M18 Hellcat-nek.

  • @kareszpont
    @kareszpont 4 года назад +1

    Elképesztően jó videó. Nagyon tetszik.👍 Ja és szépen énekelsz.😁😉

  • @istvanszekely4842
    @istvanszekely4842 4 года назад

    Érdekes volt megismerni az okokat. Köszönöm szépen az összeállítást.
    Mindazonáltal a kis méret nem hátrány a csatatéren. Véleményem szerint az egy-/kétszemélyes mini harckocsiknak a jövőben ismét lesz létjogosultsága a csatatéren. A páncéltörőrakéták fejlődése szükségtelenné teszi a nagy kaliberű ágyúkat épp úgy, mint a hozzájuk tartozó emberi vagy mechanikus töltőt.
    A telekommunikáció pedig már ott tart, hogy nincs szükség külön rádiósra, parancsnokra. Az irányzó és a vezető azonos személye lehet kérdéses, de szerintem az elektronika ezt megoldja, a kezelőnek csak döntenie kell. Itt kérdéses még, egyáltalán szükséges e, a drónok korában a harckocsiban emberi jelenlét? Távirányítással is lehet vezetni, vagy éppen célozni. Nem beszélve a mesterséges intelligenciáról.
    A kis harckocsiknak van/lesz egy sor előnyük. Mobilitás, álcázhatóság, olcsóság, takarékosság és az elhangzottakkal ellentétben, páncélvédelem. Attól, hogy kicsi, még kaphat nagyon vastag frontpáncélt. Már csak azért is, mert a kisebb küzdőteret kevesebb tömegű páncéllal is meglehet védeni. Nem véletlenül találták ki az automata töltőt az oroszok a negyedik legénységi tag mellőzése végett.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      Érdekes felvetés, de a jelenlegi példák azt mutatják, hogy a szárazföldi drónok a harctéren fabatkát sem érnek (az oroszok tesztelték a távirányítású tan...mármint harckocsijukat, az Ulan-9-et), de olyan rosszul teljesített Szíriában, hogy vissza kellett vonni. Persze előbb-utóbb nyilván lesznek hatékonyabb modellek, de véleményem szerint még sokáig lesznek emberek a harckocsikban.
      Hogy mennyi, az más kérdés.
      A kicsi, de vastag páncélzattal az a problémám, hogy jelenleg nem létezik olyan páncélzat, amely 100%-ban képes minden találatnak ellenállni, ergo kérdéses, hogy kell-e egyáltalán vastag páncél.
      Az automatikus töltőrendszer véleményem szerint túlértékelt: igen, a szovjetek, majd az oroszok használták/ják, mégsem terjedt el: a legtöbb páncélos, köztük az M1 „Abrams” és a Leopard 2 is emberrel tölt.
      A valódi harckocsizó Nicholas Moran (aka Chieftain) egy videóban nézői kérdésre válaszolva megjegyezte, hogy a 4. legénységi tag amellett, hogy flexibilis, mindenben segíthet, amikor éppen nem kell tölteni, márpedig az idő 99%-ában nem kell, míg az automatikus töltőrendszer magasabb ára mellett plusz alkatrész és még valami, ami elromolhat.

    • @istvanszekely4842
      @istvanszekely4842 4 года назад

      @@Elfnethu "kell-e egyáltalán vastag páncél."
      Nos képzelj el egy olyan keskeny sziluettű tankot, amely simán ráfér bármilyen autómentőre!
      Képzeld el, hogy mindössze egy vállszélességnyi védelmet kell nyújtani szemből a kezelő számára, mert a fegyverek egyenként, külön konzolokon a vezetőtől távol, jobb és bal oldalt, valamint egy géppuska a tetőn helyezkednek el. Véleményem szerint, nincs az a kinetikai energia, ami lyukat vágna egy cirka másfél méter hosszú, kúp alakú, homogén bazalt, márvány, kerámia vagy egyéb kőzettömbbe -csak feltételezem, nem értek hozzá-. Sokkal valószínűbb, hogy lepattan róla és minimális károkat okozva a földbe csapódik vagy elszáll a francba.
      A modern harckocsiknak is a frontpáncélját vastagítják a végtelenségig, az oldalról jövő támadásokat kisebb mértékben képesek kivédeni.
      "100%-ban képes minden találatnak ellenállni"? Mindig is volt egy igény egy átüthetetlen páncélra, aztán meg egy fegyverre ami azt átüti, hogy aztán a fegyverre ismét új páncéllal reagálhassanak.
      Ha létezik egy olyan páncél, aminek a védelme, ereje a viselőjétől függ, akkor feleslegessé válik a leküzdésére új fegyvert fejleszteni. Elegendő elég nagy számban gyártani a meglévő technológiájú fegyvert, és jobban kiképezni a bakákat a hadviselésre. Vagyis a fejlesztésre sokkal kisebb figyelmet fognak fordítani mindkét fél részéről, mert a védekező és a támadó egyformán lehetségesnek tartja a győzelmét, csak ügyesebbnek kell lennie.
      A töltő azokban a tankokban indokolt, ahol ágyú van. Vagyis az összes jelenlegi MBT-ben. Ahol fixen rögzített állványokról csak korlátozott számú rakéta lőhető ki, ott nincs szükség újratöltésre.
      Illetve azt megoldja az egység többi tagja kívülről.
      A távirányítás tekintetében szerintem bármelyik katona örömmel venne egy játékkonzolt amivel lehetősége nyílik a távolból(akár pár méterrel odébbról), rejtekhelyéről, fedezékből cselekedni. Egy Merkava MK4-essel szemtől szemben valószínűleg inkább kiszállna a minitankból a baka, és TV-n nézve nyomná meg a gombot a rakétaindításhoz. Persze más is indokolhatja a távirányítást.
      "mindenben segíthet, amikor éppen nem kell tölteni,"Nos, ha a harckocsiknak apróbb taktikai feladatokat -egy ellenséges tank, géppuskafészek, egyebek kiiktatása, utcaszakaszon fegyveresek esetleg pokolgépek felderítése, kiiktatása- szánnak és nem a teljes harctéri fölény megteremtését kell garantálniuk, akkor az osztag többi tagja ellát kintről minden más feladatot. Harckocsikat gyalogság nélkül amúgy sem célszerű bevetni.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      @@istvanszekely4842 Azt gondolom, hogy a páncélzat vastagítása értelmetlen. Ez az elv abból indul ki, hogy a páncél képes lesz megállítani minden bejövő találatot, amiért hajlandóak megfizetni a méret, tömeg, ár, bonyolultság, stb. növekedését.
      Ahogy említetted, a fő csataharckocsik frontpáncélja erre szemből esetleg képes lehet, de a modern városi harctéren nagyon gyakori az alulról vagy oldalról, a harctéren pedig a felülről érkező találat, ezért a páncélzatot ott is növelni kell, ami tovább csökkentve a mobilitást és egyéb jellemzőket, ennek ellenére eddig még a legerősebb típusokat is sikerült kilőni, ergo kérdéses, hogy megéri-e a páncélzat.
      A rejtekhelyről történő támadásra két ellenérvem van:
      1.: ez csak védekezésben megvalósítható
      2.: a modern harctéren szinte lehetetlen elbújni: egy repülőgép infravörös felderítője, kémrepülőgép, drón, kémműhold, valami ki fogja szúrni, legkésőbb az első tüzelés pillanatában, jobb esetben már a bázis elhagyásakor.
      (emellett amennyiben létezik kiemelkedően jó védelmi vagy támadó fegyverzet, jármű vagy eljárás, nyilván az ellenség is vagy hasonló eszközöket rendszeresít, vagy kifejezetten az adott típus leküzdésére képeseket).

    • @istvanszekely4842
      @istvanszekely4842 4 года назад

      @@Elfnethu Megéri e a páncélzat? A klasszikus harckocsik létjogosultsága kérdéses a horribilis velejáró költségek mellett. Nagyon sok katonát lehet az árukból frontra küldeni. Aprapó páncél!
      Nemrég láttam egy videót egy mellényről, ami megfogott egy 50-es BMG lövedéket. Már a gyalogságot sem olyan egyszerű géppuskatűzzel sakkban tartani. Persze ettől még valószínűleg a célpont meghal a belsővérzésektől.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      @@istvanszekely4842 Azt nem tudom, hogy ma hogy van, de még a második világháború alatt is a legtöbb katonát a tüzérség ölte meg. Az ellen egy lövedékálló mellény nem sokat ér.
      Egy .50-es kalibert megállítani nagyon nehéz lehet, de lehetőség szerint én ki sem tenném a lábamat a páncélozott járműből.
      És akkor még ott van a filmes kérdés: na de mi lett volna, ha nem a golyóálló mellényt találják el, hanem egyszerűen fejbe lövik a főszereplőt?

  • @oliverzsamba9471
    @oliverzsamba9471 4 года назад +1

    Nagyon szép a hangod.

    • @oliverzsamba9471
      @oliverzsamba9471 4 года назад

      De ha nem is iratkozok fel akkor is néz a videóid.

  • @attilacsizi3520
    @attilacsizi3520 4 года назад +79

    Hangod alapján fiatal vagy, de összességben szépen alaposan körbe jártad a témát és szerintem objektíven adsz át információkat ezért feliratkozom a csatornádra és más videóidat is.

  • @FatBucket0
    @FatBucket0 4 года назад +6

    Nagyon szeretem a videóidat! :)

  • @Roland3pont
    @Roland3pont Год назад +1

    Lenyűgözően érdekesen adtad elő a témát, ismét csak gratulálni tudok.

  • @Vid.186
    @Vid.186 2 года назад

    Nagyon jó videó, gratulálok! 👍
    Ami viszont szerintem hiba, hogy egymás elleni harcot feltételezel. A legtöbb esetben a harckocsikat ugyanis nem erre tervezték és használták, mert azt megoldották a páncélvadászok, a kézi páncéltörő fegyverek, a tüzérség illetve a légierő. Bár kétségtelen, hogy a történelem folyamán rengetegszer kerültek páncélosok közvetlen tűzharcba. Ajánlom a témában Számvéber Norbert videóit! 😉

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  2 года назад

      Ez a videó elsősorban arról szól, hogy a legrosszabb harckocsik nem feltétlenül a legrosszabbak, mert nincsen egyetlen jól definiálható mérőszám, amihez mérni lehetne a páncélosokat.
      Számvéber Norbert videóit ismerem, ezért ajánlottam a harckocsis videó-sorozatom végén a nézőknek megtekintésre, de ő tipikus kutató: részletes videókat csinál, de szinte kizárólag a második világháborús harckocsik bevetésével foglalkozik (akárcsak az írott anyagaiban). Én inkább ismeretterjesztő gyerek-videókat készítek: sokkal szélesebb merítéssel dolgozom, cserébe mindenről csak nagyon felületesen beszélek.

  • @sandorszebelledi1531
    @sandorszebelledi1531 4 месяца назад

    Mennyi mennyi matchbox !
    😍🤣
    De most komolyan !
    Némelyik annyira "cuki" hogy elfogadnám boltba rohangászósnak mert alig nagyobbak mint egy bevásárló kocsi.
    😁

  • @zoltankohazi-kis2660
    @zoltankohazi-kis2660 4 года назад +4

    Hú , de hiányoztak az ilyen videók

  • @sikertsok225
    @sikertsok225 4 года назад +7

    4:40 A Matilda egy gyalogsági tank. Ezért lassú. A páncél azért volt vékony mivel gépágyúk ellen tervezték. És hatékony volt a Pz. I és Pz. II ellen. A TÚLNYOMÓ RÉSZE EZ VOLT A WERMACHT-nak. És a Pz. IV-eket is gyakran lepttintották ugyanis az ebben az időszakban csak egy 75mm-es rövidcsövű (L/14) gyalogsági "bombavető" volt benne aminek a páncélátütése maximum 25mm volt. Tehát a fronton valódi veszélyt csak a Pz. III jelentett. És a Német Elephant TD minden szempontból szar volt. Gyengeségei: Gyenge motor, túl nagy azaz gyenge páncélzat, gyenge váltó. 5m-rt nem tudott megmászni.

    • @tothvilmos8617
      @tothvilmos8617 4 года назад

      a PZ IV korai verzióinak L/24 kaliberhosszúságú lövegei voltak. Mi az a gyalogsági bombavető? XD
      Az Elefánt arra volt jó, hogy általa felhasználhassák a porsche tigris alvázakat úgy, hogy annak valamiféle értelme is legyen. Nem teljesen úgy sikerült, ahogy tervezték. Amúgy annyira nem volt borzalmas miután kapott géppuskákat és önálló páncélvadászsága ellenére elkezdték rajta alkalmazni a tigrisekre vonatkozó szabályzatot.

    • @ineednochannelyoutube5384
      @ineednochannelyoutube5384 4 года назад

      A matulda I ről nem tudok sokat, de a brit doktrínában a gyalogsági tankok mobil bunkerek voltak, eszement vastag homlokpáncéllal. A vékony páncélzat ennek nem felelne meg.
      A Ferdinand meg valóban szar volt mint tank, de nem tankként kell tekinteni rá, hanem önjáró gyalogsági ágyúként.
      A gázturbinás meghajtást ez sem magyarázza, da az még a korábbi jármű hibája.

    • @alnotz
      @alnotz 4 года назад

      A rovid cso hatalmas elonyt jelent tamogato tuzersegkent, es kozelharcban - a Pz-IV pont erre lett tervezve.** Akkor. Kesobb - helyesen - megvolt benne a fejleszthetoseg.
      Minel hosszabb a cso es nagyobb a kezdosebesseg, annal rosszabb a loveg tuzersegnek, tamogato feladatra, es annal jobb pontos lapos roppalyan pancel atutesre.
      A kettos rendeltetest, a modern technikaban csokkentett toltetekkel oldottak meg, azaz, a repesz-rombolo loszer joval kevesebb robbanoanyagot tartalmaz, es a roppalyaja teljesen mas. Ezert is, pl a T-72 celzokeszulekeben kulon szalkereszt (celzo halo) van minden loszertipusra.
      **. Ezert is keszult a Pz-IIIN altipus (75/24 + PzSchurzen), mivel a Pz harom kisebb, olcsobb es mozgekonyabb volt (es kisebb kar az elvesztese). Tokeletes takarekos megoldas volt a tamogato szerepbe, mivel attoresre, tankcsatara mar amugy is alkalmatlan volt

  • @o-hogameplay185
    @o-hogameplay185 4 года назад +3

    14:10 azt tegyük hozzá, hogy sem a conqueror, sem az m103 nem jó páncélzattal, főleg, hogy a lőszerrekeszük a tank test alsó részében volt, amit egy effektív 100-150mm-es lemez védett...
    18:00 ezek a tankok már rendelkeztek HEAT-FS lőszerrel, ami át tudta ütni a potenciális ellenfél mbt-k gyenge pontjait. de nem az volt a feladatuk, hogy szemből, hanem, hogy oldalról vagy hátulról támadják meg őket
    20:22 prototípusként még ott volt nekik a type 4 és type 5, amik lényegesen erősebbek lettek volna az m4-eknél, de sosem kerültek bevetésre
    22:02 ácsi, ácsi! az 57mm-es (zis-4) ágyú messze felülmúlta a 76mm-es löveget. ezt az 57mm-est építették be néhány t-34-be is, és mint páncélvadász alkalmazták őket. a t-34-es szériában csak a 85mm-es változat rendelkezett erősebb löveggel (illetve volt egy kísérleti 100mm-es változat is)
    25:51 nem újdonság az, hogy valami polgári járművet/elfoglalt ellenséges, elavult platformokat/elavult sajátokat alakítanak át úgy, hogy valami igazán ótvar, ronda kreálmányt kapnak, viszont ez rendelkezik egy erős löveggel. ezáltal gyorsabb szállítani, mint egy vontatott löveget, és esetleges visszavonulás alkalmával is gyorsabb elvinni. ilyen a képen látható zis-30 is
    ezek ellenére egy kimondottan jó videó lett!

    • @alnotz
      @alnotz 4 года назад +1

      ZiSz-2. 1942-re mar kesz volt. A gyartasat lealitottak, mert - szo szerint - tul eros volt. lapos roppalya es oriasi sebesseg = hatalmas, a 88mm flak-kal osszemerheto atutes. Zero hatekonysag robbano loszerrel gyalogsag es beasott egysegek ellen.
      A nemet harckocsikat a 45mm es a regebbi 76mm tabori agyuk is ki tudtak szedni, es ezek hatekonyak voltak mint tabori agyu (tuzerseg).
      Csak akkor, mar mikor a Tigris es a Parduc megjelent, akkor hoztak vissza a ZiSz-2-est. A T-34/57 fo fegyvere is ez volt. Ez a harckocsi is pont azert nemterjedt el, mert a brutalis pancelatutest kiveve masra nemvolt jo.
      Visszaterve az ASzU-57-re, ennek egyetlen feladata van - pancelt torni. semmi mas. Ez az a kepesseg amivel a legideszant nem rendelkezik/rendelkezett, mielott az iranyitott raketak megjelentek volna.

  • @nandee6601
    @nandee6601 4 года назад

    Úr isten Nagon okos vagy!!!!!!!!!! Én mindent tudok a tankokról és te jobban értesz hozzá

  • @benzol123456
    @benzol123456 4 года назад

    Sok helyen pontatlan vagy, de az összeszedettség és a szerkesztés nagyon szuper.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      Nem akarok nagyon sok pluszmunkát csinálni magamnak, de esetleg felsorolnád mondjuk a Top50 pontatlanságot?

    • @benzol123456
      @benzol123456 4 года назад

      @@Elfnethu
      Ha 50 nem is de összeszedtem amit tudtam.
      1. Ha nem gyártották sorozatban akkor pazarlás.
      Ez egyáltalán nem igaz. Nagyon sok haditechnikai eszköz soha nem került sorgyártába. Ellenben a fejlesztés alatt szerzett tapasztalatok nagyon sokszor átkerültek egy következő projektbe ahol jónak és hatásosnak bizonyult.
      Lásd: T32 nehézharckocsi ami az M26 "Pershing" direkt elődje volt. Az M26 alapján pedig kifejlesztésre kerültek az M46, M48 és M60 harckocsik.
      2. A KV-2 nem egy "egy adott értelemben elfogadható" harckocsi. Igazából önjáró tarack volt és betonbunkerek megsemmisítésére készült és csak a kényszer miatt vetették be tank-tank elleni harcokban.
      3. Említed hogy önkényesen csoportosítasz. Nem éppen helyes dolog mert nagyon sokszor nem veszed figyelembe egy-egy adott ország hadviselési doktrináit. (lejjeb bővebben)
      4. Az S-tank elve ennél jóval egyszerűbb. Nem azért nem kapott tornyot mert az kapta a legtöbb találatot. Honvédő harcra tervezték és a svédek egyszerűen letudták azzal az elvvel hogy "ha már mögöttünk vannak úgy is mindegy." Valamint a tervezésénél elég erős szempont volt, hogy akár egy fős legénységgel is harcképes volt.
      5. A Matilda MK I. valóban elavult volt de az alapján tervezett Matilda MK IV. nagyon is sikeres volt az oroszok körében a Kaukázus védelmében.
      6. A Char B1 egyetlen problémája a sebessége volt, önmagába véve nem volt rossz vagy elavult.
      7. A 40mm-es löveg nem volt elégtelen. A brit harckocsi doktrinák alapján a harckocsit gyalogsági támogatásra (Churchill/Matilda "infantry") vagy lovasrohamok, ellenséges állások lerohanására (Crusader "cruiser/cavallary") alkalmazták. A tankokkal a nehéztüzérség elbánik.
      (Mellesleg megemlíted Fletchert és megfeledkezel arról hogy a 131-es Tigrist egy Churchill MK I. tett harcképtelenné.)
      Ugyanakkor a Toldi és Turán harckocsik 40mm-es lövege is elégséges volt az akkori román, ukrán, lengyel harckocsik ellen. A saját idejükben kiemelkedően jó harckocsinak számítottak egy hátországhoz képest, arról nem beszélve hogy a magyar hadsereg ágyútöltelék vagy támogatás volt a Wehrmacht mellett de ahoz képest nagyon is jól felszereltnek számítottunk.
      8. A páncélvadász nem a korlátozott ipari lehetőségek mellékterméke.
      9. A Shermant nem csak a szállíthatósága miatt rendszeresítették. A fejlesztése alatt már javában ment a háború és az amerikaiaknak szinte fogalmuk sem volt arról mi fán terem a tank és a nehéz hadi ipar. Az M4 egy könnyen gyártható és olcsó konstrukció volt a T1 és az M6-hoz képest és ezért esett arra a választás.
      10. Csak mert egy régi fejlesztésű tankon alapul még nem rossz vagy elavult. A Magach 7 erre kifejezettten rossz példa mivel az USA 1980-ig hadrendben tartotta az M60-at ergo a Magach 85-ben kifejezetten modern harckocsinak számított.
      11. A német Tigrisek és a Párduc nem túl jó hanem fölöslegesen túltervezett.
      Itt hozzátenném hogy a németek egy 88 mm-es ágyú köré 50-60 tonnás állandóan lerobbanó tankot terveztek míg az oroszok egy 85mm-es ágyút simán felszereltek egy T-34-re és később az ellensúlyozására készült JSZ-1 és JSZ-2 is jobb konstrukció volt nagyobb és pontosabb 100 és 122mm-es lövegekkel. (A JSZ-2 statisztikai pontossága német számítások alapján, 2km-ről 100% volt, ergo az irányzó lövés után következő lövés harcképtelenné tudott tenni egy Tigrist.)
      12. Nem a futómű volt a ludas hanem a sebességváltó. A futóműprobléma a Porsche féle Tigrisnél jött elő amikre később a Ferdinand és az Elephant rohamlöveg épült. Itt sem a túlterheltség volt a baj hanem a lánctalp szélessége. A tavaszi olvadás után a keleti fronton egyszerűen elsüllyedtek.
      13. Nem volt pazarlás a Tigrisek fejlesztése. Ez máig vitatott de a Tigrisek gyártása volt a megfelelő döntés mivel, ha legyártanak példáult 40000 Pz. IV-est (amire a német hadiiparnak lett volna kapacitása gond nélkül) nem lett volna elég ember a legénységre.
      14. Az M103 és a Conqueror nem a Tigris 2 ellen készült hanem az IS-3 ellen. Védekező harcban egy szovjet roham esetén megállták volna a helyüket. A lényeg a löveg volt és nem az alap amire helyezték, ez jól látható a Conway létrejöttéből is ami egy Centurion MK I-re felszerelt 120mm ágyúval rendelkező páncélvadász volt.
      15. Nem volt elmaradott sem az M4 sem a Churchill és a Crusader de még a Szovjetunió lerohanásakor használt KV-1 sem.
      A nyugatiak nem látták értelmét nagyobb nehezebb harckocsik gyártására a hadi doktrináik miatt. Az USA harckocsidoktrinája szerint a Sherman nem tank-tank elleni harcra készült hanem a gyalogság támogatására. A harckocsik megsemmisítésére ott voltak a páncélvadászok mint pl.: a Jackson, a Wolverine és a Hellcat. Később ez változott mivel szükségessé vált a Shermanok tankok elleni bevetése, így felszerelték őket a hosszú 75mm-es lövegekkel amik már elbírtak a Tigrisekkel és a Párducokkal szemből akár 1.5km-es távolságból is, majd a háború végére megjelent az M26 is.
      A brit harckocsidoktrinát már említettem. Mikor úgy hozta ők is előhozakodtak a Sherman Firefly-al és a Cromwellel.
      A KV-1 nagyon is jól teljesített a német Pz. III, IV és a Sturmgeschütz ellen (Lásd Raseinai-i csata). Leváltásukra a kis hatótáv miatt került sor.
      16. Nem a szovjetek zárták a kört. Bár a nyugatiak még egy darabig pepecseltek a Conquerorral és az M103-mal de mire a szovjetek hadrendbe állították a T-10-et az rögtön elavultá is vált mivel kidobták ellene az új Centurion MK VII-et és az M48A2-t amik már sokkal fejlettebbek voltak.
      17. Egy modern MBT páncélzata nem "vastag." Általában kompozit vagy RR páncélzat ami a tankok ellen javarészt használt repesz, antitank repesz, vagy tankelhárító rakéták elleni védelemre szolgál. Nagyon kevés páncéltörőgránátot használnak manapság, mivel nem sok értelme van, hogy csak csinál egy lyukat vagy lepattan de önmagában a tanknak nem árt.
      18. A TAM annak ellenére hogy picurka a löveg nagyon is modern (RHM-105-30 alapján készült), az átütőképessége páncéltörő lövedék esetén 1km-ről 380mm és valőszínüleg ennél nagyobb formázott töltet esetén.
      19. A Type 60 nem tank hanem önjáró tankelhárító löveg, így nem sok keresnivalója van ezen a listán a többi hasonló járművel és tankettel egyetemben.
      20. A kétéltű járművek nem tank-tank elleni harcra készülnek hanem gyalogsági támogatásra, akárcsak a desszant harckocsik és az általad hibásan kategorizált Weasel 1 sem ami páncélozott felderítőjármű.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад +1

      @@benzol123456
      1.:
      Én ezzel nem értek egyet. Különösen az Amerikai Egyesült Államok ismert a sok milliárd dollárt felemésztő, sehová sem vezető projektjeiről, de ha csak a második világháborús páncélosaiknál maradunk: a nehéz harckocsijaik kifejlesztésére szánt időt és energiát felhasználhatták volna hasznosabb dolgokra is (a pénz/tudás nem veszett volna el, sőt, hasznosul).
      Ahogy a videóban el is hangzik, természetesen ki kell próbálni megoldásokat, hogy kiderüljön, hogy hibás, de erre vannak a technológiai demonstrátorok.
      Valahol meg kell húzni a határt, mert az M1 „Abrams” az M60-ból tanult, ami az M48-7-6-ból, ami az M26-ból, ami a T32-ből, az viszont a korábbi T29-esen szerzett tapasztalatokat használta, stb. és így visszamehetünk az első világháborús Mark VIII-ig.
      Úgy gondolom, hogy például a teljesen önálló Maus vagy E100 harckocsik kifejlesztésére fordított energiát hasznosabban is fel lehetett volna használni.
      2.:
      A KV-2-t minden általam olvasott forrás harckocsiként azonosítja, függetlenül attól, hogy technikailag egy lapos röppályán tüzelő önjáró löveg, ezért én is harckocsinak neveztem.
      3.:
      Az önkényes csoportosítással arra utaltam, hogy egyes járművek több kategóriákba is beleillenek. Az irreleváns, hogy egy adott ország mit gondol, ez egy általános haditechnikai videó (pl.: a magyarok által nehéz harckocsinak nevezett típusok nemzetközi összehasonlításban közepes harckocsinak feleltek meg).
      4.:
      Ahogy a többi Strv 103-ast említő komment esetében is említettem, erről kérlek írj forrásokat, mert ellentmondanak az általam olvasott forrásokkal.
      Az egyetlen fő által üzemeltethetőség képességét máshol is olvastam, de nagyon furcsállom: milyen gyakorlati esetben fontos az, hogy egy harckocsit egy fő is képes legyen működtetni?
      Függetlenül a nevetségesen alacsony hatékonyságtól (egyszerre vezetni, tartani a kapcsolatot más harckocsikkal, töltetni, célozni és lőni), amennyiben egy találat átüti a páncélzatot és megöli/kiüti egy híján az összes legénységi tagot, akkor véleményem szerint érdemesebb lett volna a tervezésnél a páncélzat növelésére vagy más aspektusra több energiát fordítani.
      5.:
      Tudomásom szerint a Matilda I harckocsit soha nem exportálták, a Matilda II Mk IV a Matilda II változata.
      6.:
      A Char B1 alacsony sebessége mellett az egyfős torony rendkívül alacsony hatékonyságú, az 1 fokos vízszintes kitéríthetőségű tarack (egyáltalán a kettős löveg) koncepciója elavult, akárcsak a benzinüzemű motor és a szegecselt páncélzat. A típus Franciaország lerohanásakor meglepően jól szerepelt, de ettől még 1940-ben elavultnak számított.
      7.:
      A 40 mm-es löveg nem elégtelen egy Churchill-ben: ezzel a Tiger-ek ellen harcoló britek nem feltétlenül értettek egyet (nem véletlenül váltottak az 57 mm-es lövegre).
      Attól, hogy egy harckocsi kilőtt egy jóval nagyobbat, a löveg még nem válik elfogadhatóvá (a legenda szerint egy M8 „Greyhound” is kilőtt egy Tiger-t a 37 mm-es lövegével); a harctéren megesik az ilyen.
      Ahogy a videóban is elhangzik, számos harckocsi megjelenésekor megfelelő, egyes esetekben pedig kiváló volt, de ez nem számít, mert amikor harcba került, már elavultnak számított (pl.: a magyaroknak nem a román, hanem az új szovjet harckocsik ellen kellett helytállnia).
      Azt nem tudom, hogy a magyar hadsereg mennyire volt jól felszerelt (nemzetközi összehasonlításban nem nagyon), a németek mindenesetre több modern harckocsit átadtak a fronton (olyanokat is, amelyek gyártási jogának értékesítésétől elálltak).
      8.:
      „A páncélvadász nem a korlátozott ipari lehetőségek mellékterméke.” Akkor mié? A második világháború alatt (ahogy később is) az új harckocsik ellen szükségessé vált erősebb lövegek használata, de ehhez sokszor teljesen új harckocsira volt szükség.
      Pl.: a T-34-es tornyában nem fért el az új 85 mm-es löveg, ezért gyártani kezdték a SzU-85-öt, de miután megjelent az új tornyos T-34-85, a SzU-85 háttérbe szorult. Ugyanígy a SzU-100-at kiváltotta a T-44, majd a T-54; oka van annak, hogy a lánctalpas páncélvadászok a második világháború után kihaltak és néhány kivétellel nem is éledtek fel.
      9.:
      Nem azt állítottam, hogy az M4-est kizárólag a szállíthatósága miatt rendszeresítették, hanem azt, hogy az M6-os nehéz harckocsit részben a szállíthatóság hiánya miatt nem rendszeresítették.
      10.:
      A Magach 7 az egyik legkomolyabb fejlesztés, de a hatalmas költségek ellenére a típus egy új fejlesztésű kortárs M1 „Abrams”-szal összehasonlítva elmarad (azért a Magach 7-et választottam, hogy minél nagyobb legyen a bázismodell és a fejlesztett változat közötti évek száma, hangsúlyozva a mondanivalómat).
      11.:
      Ez nem mond ellent a videónak, de amellett, hogy a második világháborúban 2000 méterről egy mozgó célpontot 100%-os valószínűséggel eltalálni a szovjetek fejletlen célzórendszerével nem tűnik valószínűnek, a német harckocsik túltervezésével az a bajom, hogy nagyon vékony a határvonal: ha kevésbé túltervezik, akkor könnyen hátrányba kerülhet (évekre előre pedig lehetetlen megmondani, hogy az ellenség hogyan fog teljesíteni).
      12.:
      A futóművet összefoglalóan használtam a mozgékonyság elemeire (futógörgők, lánctalp, felfüggesztés, váltómű, stb. kopása, törése, egyéb hibái).
      13.:
      Véleményem (és más videóim) szerint a Tiger I fejlesztése valóban nem volt pazarlás, a Tiger II-é viszont igen.
      14.:
      A videó is azt állítja, hogy az M103 és a Conqueror a JSz-3 ellen készült.
      Nem gondolom, hogy megállták volna a helyüket a JSz-3 ellen, mert 300 + 185 példány épült belőlük, JSz-3-ból viszont több mint 2000, ráadásul utóbbinak nagyobb volt a mozgékonysága.
      15.:
      A doktrínák irrelevánsak, csakis a tényleges harctéri teljesítmény számított: az amerikai páncélvadászokat az M4-es hiányosságainak gyors pótlására gyártották. Azzal egyetértek, hogy a KV-1 nem volt rossz harckocsi, nem is került fel a listára, sőt, bár nem esküdnék meg rá, de mintha a Legjobb nehéz harckocsis cikk kritikája című videómban meg is dicsértem volna.
      A britekkel is az a probléma, hogy éltek a saját kis szigetükön a cirkáló- és gyalogsági harckocsijaikkal, meg a 40 mm-es lövegükkel, csakhogy az egy idő után már nem volt elégséges; a Sherman Firefly vagy éppen az Archer kényszerűségből született.
      16.:
      Az M103 és a Conqueror után nyugaton már nem rendszeresítettek új nehéz harckocsikat, míg a szovjetek igen. Szintén egy másik videómban (Hidegháborús szuper-harckocsik) bemutattam, hogy a szovjetek is terveznek további nehéz harckocsikat, de ezeket sem rendszeresítették.
      17.:
      Attól függ, mihez képest: egy második világháború közepes harckocsihoz vagy az összes többi modern szárazföldi harcjárműhöz képest igen. Azzal nem értek egyet, hogy a kumulatív gránátokat ne használnák: majdnem minden lázadó csoport ezeket preferálja (pl.: most elsunnyogom a forrást, de néhány éve például a Haditechnika folyóiratban megjelent egy cikk a törökökről, akik vagy egy tucat Leopard 2-est vesztettek a kurdok ellen éppen ilyen fegyverektől).
      18.:
      A TAM hiába üt át 380 mm-nyi homogén páncélt, ha ennél még egy T-72-es frontpáncélja is vastagabb, a modern szendvics-páncélzat pedig megeszi az ilyen lövéseket.
      19.:
      Véleményem szerint a harckocsi egy összefoglaló kategória, amely a következő alkategóriákat tartalmazza:
      kisharckocsi, légideszantos harckocsi, kétéltű harckocsi, könnyű harckocsi, közepes harckocsi, nehéz harckocsi, szupernehéz harckocsi, páncélvadász, rohamlöveg.
      A 60-as típust és a kisharckocsikat is minden általam olvasott forrás harckocsiként azonosítja, ezért én is így tettem.
      20.:
      Visszatérve egy korábbi mondásomra: irreleváns, hogy egy kétéltű harckocsit nem ellenséges harckocsik leküzdésére tervezték, ha a harctéren összetalálkoznak. A Wiesel 1 érdekes kérdés, mert mit nevez az ember harckocsinak?
      Meg milyen mondvacsinált kategória a páncélozott felderítőjármű? Ez olyan, mint hogy ma a gumikerekes, páncélozott harcjárművek egy részét AFV-nek nevezik, de ez csak a páncélautó/gumikerekes páncélvadász trendi elnevezése.
      A Wiesel 1 egy olyan támadásra tervezett harcjármű, amely lánctalpas, páncélozott és rendelkezik alacsony röppályán tüzelő löveggel; ez számomra kimeríti a harckocsi elnevezést.
      Örülök, hogy 20-nál megálltál, mert a csiga tempómban ezt is majdnem egy óráig írtam.

  • @martinbenko2728
    @martinbenko2728 4 года назад +1

    A Cár Tank kimaradt :D Vagy az a prototípus volta miatt nem számít bele?

  • @zsombinyo4263
    @zsombinyo4263 4 года назад

    Szia nagyon tetszet a videó ment a like és jó látni hogy te is 2. vh fan vagy

  • @darklysm8345
    @darklysm8345 4 года назад +1

    Zseniális videó, köszi :D

  • @andrasbunda573
    @andrasbunda573 4 года назад

    Hallod itt lebecsülöd a félig nyitott harckocsikat, azok általában páncélvadászok ember pl Jackson is ilyen de ennek a feladata a messziről való tankelhárítás és nem a közelharc mert ebben a szellemben mindenki pz VII maus okat gyártana. Egyébként egész jó videó lett

  • @Cbereczki
    @Cbereczki 3 года назад

    Majd csinálsz egy egyedi tigris videót pls.

  • @ottonyiga1423
    @ottonyiga1423 4 года назад

    Gratulálok!

  • @gyorgyurban576
    @gyorgyurban576 4 года назад

    A STRIDSVAGN 103 a maga idejében a világ legjobb harckocsijainak egyike volt. Ne gúnyold! Csak azért avult el, mert ma már menet közben is lehet precízen célozni. A STRIDSVAGN bizonyos értelemben nem is tank, hanem talán a valaha épült legjobb tank-romboló (rohamlöveg) volt.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      Az Strv 103 érdekes konstrukció, de a legjobb harckocsi címétől azért nagyon messze állt (és nem csak azért, mert nem volt forgatható tornya és támadásra jóformán alkalmatlan volt).
      A svédeknek papíron megfelelt és soha nem kellett bevetni, ezért a gyakorlati problémák nem kerültek napvilágra, de azért árulkodó, hogy a későbbi harckocsik rendelkeznek toronnyal és még svédek is feladták a koncepciót.

  • @ducktoottd1257
    @ducktoottd1257 3 года назад

    Milyen érzés lehet évekig fejleszteni egy harckocst, ami a gazdaságnak megfelel és így úgy megyeget is és kikiáltják a LeGrOsZaBb harckocsinak.

  • @davidnagy2894
    @davidnagy2894 4 года назад

    Mostanában is küldenek harcba különféle használati eszközöket persze nem a frontvonalon megy a harc hanem az üzleti életben.
    Manapság is előfordul hogy új de olcsó terméket úgy készítünk hogy kipofozzuk a régit ez lehet akár autó vagy telefon is viszont nem fogja felvenni a versenyt a vetélytársak gyártmányaival.
    Magyarán vagy elég olcsón adjuk kevesebb haszonnal vagy modernt jóval drágábban és felmerül a kérdés mit tudunk megfizetni.

  • @phoneguy7883
    @phoneguy7883 Год назад +1

    18:25 mit keres ott egy hetzer??????????

  • @csongorawot6428
    @csongorawot6428 4 года назад +3

    Aki nem szűrte volna le a következtetést: Minden valaha létezett tank a legrosszabb.

  • @VitanyiGyula
    @VitanyiGyula 4 года назад +2

    Felröhögtem a bádog tankon hogy mit össze szerencsétlenkedtek látszik politika volt a követendő példa

  • @HunGarvey
    @HunGarvey 4 года назад

    1-2 észrevétel a brit OQF 2 pounder-el felszerelt tankok (igen amikre 40 mm-est mondtál) annak a páncéltörő kapacitása 1942 végéig (igen a tigris megjelenéséig) még minden német tank homlokpáncéljának az átütésére elég volt és az A15 cruseder '41ben már harcolt afrikában tehát böven nem volt gyenge az ágyúja. 2. a Párduc a 2, vhs terminologia szerint a maga 45 tonnájával nehéz harckocsinak számít igen a németek közepesnek hívták de mindehol máshol a 40t vagy a fölötti nehéznek. A Stridsvagn 103 tervezésében tudtommal a fő szerepet az jelentette hogy a svéd hadsereg ezekkel akarta a hágokat megvédeni egy esetleges szovjet támadás esetén. Tehát csak a homlok páncél és a tüzgyorsaság számit. Az 57mm-es Zis 2 hasonló páncéltörő lépességgel rendelkezett mint a Su-85 vagy a T34-85 85mm-es ágyúja csak valamivel nagyobb tűzgyorsasággal. A hátránya a hosszabb ágyúcső

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      Lorrin Bird és Robert Lingston 2001-es World War II Ballistics: Armor and Gunnery c. könyvük alapján (60. old.) a brit 40 mm-es löveg 1000 yd-ról (914 m; ~ 1000 méterről) 60 fokos beesési szög mellett szabványos AP/T Mk I páncéltörő lőszerrel 27 mm-nyi homogén páncélt ütött át, 500 m-ről pedig 37 mm-t, a legtöbb német páncélos (Panzer 38(t) Ausf. E, Panzer III Ausf. H, Panzer IV Ausf. F1 és későbbi modellek) frontpáncélzata ekkor 50 mm volt.
      Természetesen kisebb távolságról, oldalról vagy a ritka speciális lőszerrel az érték magasabb, de véleményem szerint egy páncéltörő lőszernél a még éppen elég nem elég.
      A második világháború végén a 40 tonna fölötti, nagy mozgékonyságú páncélosok mind nehéz harckocsik-kal nem értek egyet; ld.: 42 tonnás M26 közepes harckocsi, 52 tonnás Centurion (a témát érintettem a Legjobb nehéz harckocsis cikk c. videóban).
      A ZiSz-2 1000 méterről, 90 fokos beesési szögnél homogén páncélra BR-271K APHE (AP nincs) lőszerrel 74 mm-nyi homogén acélt ütött át, 500 m-ről pedig 94 mm-t, míg a 85 mm-es D-5T azonos adata 107 és 125 mm (háború utáni brit tesztek alapján).
      Az 57 mm-es löveg hossza 7,03 méter, a 85 mm-esé 7,05 m.
      Azt gondolom, hogy a fő különbség a tömeg volt: a ZiSz-2 1,25 tonna, a 85 mm-es 52-K-é (oké, két tengelyes légvédelmi vázzal) 4,5 tonna; az egész ASzU-57 3,4 tonna.
      Nekem személy szerint tetszik a ZiSz-2 löveg (még a T-34-esen is), de önszántából egyetlen hadsereg sem fejleszt ki egy jobb képességű löveget, majd tér vissza egy korábbi, gyengébb típusra (főleg akkor, amikor közben már kifejlesztették a még erősebb 100 mm-es löveget, hogy a 122 és 152 mm-esekről ne is beszéljünk).
      Az Strv 103 valóban kifejezetten védelemre készült, de ettől még naiv dolog lenne feltételezni, hogy mindig csak és kizárólag pontosan szemből, vízszintesen lőhetnek rá (főleg a harci helikopterek és földi csapásmérő repülőgépek korában).
      A németek és a franciák próbálkoztak vékony páncélzatú harckocsikkal (ld.: Leopard 1 és AMX-30), de ott a frontpáncél is viszonylag vékony volt és mindkét ország visszatért a minden oldalt vastag páncélzathoz, ahogy a svédek is áttértek a Leopard 2-re (csak Strv 122 néven).

  • @wotblitz5219
    @wotblitz5219 4 года назад +2

    A kv 2 mért rosz?

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      Nem tudom*, én szeretem (már ahogy szeretni lehet egy több évtizedes acél monstrumot), de láttam már legrosszabb videóban.
      Az alábbi videó például a legrosszabb harckocsik közé teszi a T-72-est és a T-80-ast. Ja és a Tiger II-t is.
      ruclips.net/video/qYtLKOVamjY/видео.html
      * (azért voltak a KV-2-nek problémái)
      elfnet.hu/haditechnika/harckocsik/kv2.php

  • @feherrolland
    @feherrolland 4 года назад

    nagyon jó videók

  • @Alexnagy850
    @Alexnagy850 4 года назад

    Egy kérdésem van csak. Hány éves accountod van World of Tanks-ban?:) A WoT-ban lévö információk a tankokról gondolom pontosak.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      2011-ben kezdtem, tehát idén 9 éves.

    • @Alexnagy850
      @Alexnagy850 4 года назад

      @@Elfnethu Detto:D 2011-ben kezdtem én is😀

  • @zolihuby3849
    @zolihuby3849 4 года назад

    Mi az a fő csata harckocsi? Tudom, fordítása a Main Battle Tanknak, de ez így nagyon "magyartalan". Talán használhatnád/használhatnánk első-vonalbeli vagy front harckocsinak... elvégre a main battle tank elnevezés - ha jól tudom - azokat a harckocsikat jelentik, melyeket általában valamennyi cél ellen eredményesen lehet bevetni (Universal Tank - sokoldalú, többcélú). Persze ezen felesleges rágóznunk, az azonban biztos, hogy általános vagy mindenes harckocsit értenek alatta. Ami persze vicc, hiszen ezeknek az elsődleges feladata az áttörés, az ellenséges védelem megkerülése, megroppantása, nem pedig a légi eszközök lefogása, de hát fogadjuk el így. De szerintem ha elhagyod a csata-szót, akkor is minden magyar érteni fogja, miről van szó, felesleges erőltetni. A tankokat/harckocsikat ütközetek megvívására szokták használni, nem pedig szántásra, vagy tűzoltásra. Ettől eltekintve jól összeszedted az infókat, a képek levadászásához is gratulálok! Talán csak egy dolog hiányzott, mégpedig a velük harcoló veteránok véleménye...

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      Ez a "fő csataharckocsi" valahogy többek fülét bántja.
      Alapvetően négy okból használom:
      1.: nem hallottam jobbat (a csataharckocsi vagy alapharckocsi nem gondolnám, hogy lényegesen jobb)
      2.: angolul MBT, így külföldi szövegekben egyértelmű
      3.: egyesek azt javasolták, hogy legyen közepes harckocsi, de szeretnék különbséget tenni a hidegháború előtti és az utáni típusok között.
      4.: ez a legfontosabb: következetesség. 2011-ben (amikor még a mainál is ifjabb és bohóbb voltam), így használtam a honlapon és azóta is minden cikkben/videóban így használtam.
      A veteránok véleményét és egyáltalán a hadtörténelmet igyekszem kerülni (csak a haditechnikára koncentrálni), mert előbbi nagyon szubjektív: ha valakinek éveken át az élete múlott egy típuson, nyilván érteni fog hozzá, de kevésbé tud objektív maradni.

    • @zolihuby3849
      @zolihuby3849 4 года назад

      @@Elfnethu Csak javaslom, hogy találj/találjatok ki rá valami frappáns magyar megfelelőt. Értem, hogy az angol a világnyelv, de nem ártana a sajátunkat is művelni, fejleszteni. Épp most néztem meg a páncéltörő lőszerek videódat, ami szintén jól sikerült (!), szóval azt gondolom, hogy jó irányba haladsz, s mivel előbb-utóbb sok emberhez eljut amit mondasz, érdemes vagy az angol változatot használni (és értelmezni, hogy tudja a nép kevésbé szakértő része is felfogni, miről van szó), vagy nyelvet újítani. :) Ha kell, akár az olvasók/nézők között is feldobhatnád az ötletet megfelelő kifejezésre. Mellesleg mitől jobb vagy különlegesebb a Main Battle Tank a többitől? Elsősorban csatában használják? Jaj ne (ez most nem neked fricska, nehogy félre értsed!). Magyarban szimplán harckocsi, az ettől eltérő pedig a különleges rendeltetésű harckocsi (KRH vagy KRHK). Csak hogy a rövidítéseknél maradjunk... Ettől eltekintve szerintem nagyon jól csinálod, amit csinálsz, csak így tovább. De kérlek, kezdjünk valamit ezzel a fránya Fő Csatatankkal mert arghh... nagyon gáz!

  • @davidgate5786
    @davidgate5786 4 года назад

    Jó kis videó volt :D

  • @sikertsok225
    @sikertsok225 4 года назад +3

    10:35 azon visszarúgás mentes ágyúk (93mm) és az egy TD nem MBT az volt a feladata hogy oldalpáncélra lőjön.

    • @tothvilmos8617
      @tothvilmos8617 4 года назад

      Minden páncéltörésre alkalmas lövegnek az a célja, hogy az ellenség oldalát, vagy hátulját lője meg és ne a frontpáncélzatát. A recoiless gun megtervezésének az volt az oka, hogy radikálisan tudjanak csökkenteni a löveg súlyán és a visszarúgásán.

    • @sikertsok225
      @sikertsok225 4 года назад

      @@tothvilmos8617 Illetve hogy a könnyű gyalogság is kapjon egy tank elhárító eszközt. Pl.: Panzerfaust

    • @sikertsok225
      @sikertsok225 4 года назад

      @@tothvilmos8617 Vannak ágyúk amik front páncél ellen vannak tervezve de nem egy 1.5-2 tonnás páncéloson.

    • @tothvilmos8617
      @tothvilmos8617 4 года назад

      @@sikertsok225 Fogalombeli probléma. Egy löveget nem front, vagy oldalpáncél ellen terveznek. Szimplán páncélátütésre tervezik. Az már a paraméterek függvénye, hogy mekkora lesz a páncélátütési mutatója és ez egy éles szituációban elég e az adott ellenség frontpáncélzatának átütéséhez.

    • @tothvilmos8617
      @tothvilmos8617 4 года назад

      @@sikertsok225 Azt azért tegyük hozzá, hogy a hátrasiklás nélküli löveg nem kizárólag páncélelhárításra lett kitalálva. Az, hogy aránylag elégséges páncélátütési mutatói is voltak, az a kumulatív gránátoknak köszönhető, aminél nem volt szempont a lövedék sebessége.

  • @HemiBiriba
    @HemiBiriba 4 года назад

    Az M50-esen azok nem rakátavetők?
    Csak kérdezem, én nem tudom.
    Egyébként nagyon jók a videóid!

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад +2

      Nem, sima M40-es hátrasiklás nélküli lövegek (ez gyakorlatilag egy túlméretezett hüvelyű lőszert tüzel, amely a robbanáskor keletkező energiával működik, csak a cső hátul nyitott, míg a rakéta a hajtóanyag égésével fokozatosan gyorsul fel).
      en.wikipedia.org/wiki/M40_recoilless_rifle

    • @HemiBiriba
      @HemiBiriba 4 года назад

      @@Elfnethu
      Ja, köszi, azért hittem azt, mert nyitott hátul, mint a rakétáknál.

  • @martonszabo838
    @martonszabo838 4 года назад +6

    18:27 Ott a kis Hetzer :-)

  • @tothvilmos8617
    @tothvilmos8617 4 года назад

    Tök jók a videóid és látszik, hogy konyítasz is a témához. Csak ez a "Főcsataharckocsi"-zás kerget a plafonra. De miért? Tényleg. Miért kell szolgaian lefordítani? Ne legyél olyan mint a külföldi filmeknek magyar címet adók.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      Az érveimet leírtam a legújabb, S1E0 - Bevezető c. videóban.

  • @ineednochannelyoutube5384
    @ineednochannelyoutube5384 4 года назад +1

    A 40mm toldi neve Toldi IIb. A Toldi III páncélja vastagabb, meg szoknyát kapott, de összesen készült belőlük valami 24 darab.
    A Turán II rövid 7.5cmes ágyúja meg nem spórolás volt. A PaK40, meg 8cm Bofors 28m nem fértek bele a toronyba. Közti megoldás volt, amíg a tornyot áttervezték.
    Ezek mellett emlékiratokból tudjuk hogy hatékony volt a szovjet közepesek ellen.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад +1

      Ebben az esetben is kérnék egy-két forrást; szintén a Zrínyi Kiadós, Bonhardt-Sárhidai-Winkler féle A Magyar Királyi Honvédség fegyverzete c. könyv (70. old) ugyanis azt állítja, hogy a 40 mm-es űrméretű harckocsiágyús Toldi jelölése 43 M Toldi III (Toldi C40).
      A Turán-ok sikerét én nagyon furcsállanám. Az igaz, hogy a harctéren több esetben sikerült kisebb kaliberű löveggel kilőni ellenséget páncélosokat, de a 0,4 ezer Turán minden téren elmaradt még a 84 ezer darab T-34-es közepes harckocsitól is, ráadásul jelentős létszám-hátrányban harcoltak (és hát az is árulkodó, hogy Magyarország elvesztette a második világháborút).
      Az általam olvasott források azt állítják, hogy Turán-ok kilőttek néhány T-34-est, de közben maguk is súlyos veszteségeket szenvedtek.

  • @Vodkalasnyikov
    @Vodkalasnyikov 4 года назад

    A Ha-Gó az nem olyan mint Kamasuka páncélautója?

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      A Kincs ami nincs-ből? Mert ott valamit a magyar szinkronnál benéztek: először páncélautónak mondják, később viszont már harckocsinak, míg az angol verzióban eleve "tank"-nak nevezik.
      Amúgy a típus egyfajta öszvér modell; gyakorlatilag bármelyik japán második világháború harckocsi lehet, így a Ha-Gó is.

    • @alnotz
      @alnotz 4 года назад

      @@Elfnethu Kamasuka "Pancelautoja" egy athegesztett USA M113 APC. A japanok egyebkent valoban minden kicsi pancelozott jarmuvet pancelautonak neveztek, akkor is ha lanctalpas volt. Pl a Te-Ke

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      @@alnotz
      Ezt igen furcsállanám, tekintve, hogy a típus lényegesen kisebb egy lánctalpas M113-asnál, emellett gumikerekei vannak.
      Ld. 3:23-nál:
      ruclips.net/video/HB90kfzlRWY/видео.html

  • @leonardfender2472
    @leonardfender2472 4 года назад +1

    A SzU-76 gyengébb páncélátütő képességgel rendelkezik mint az ASzU-57. A ZiS-2 még a T-34-esek páncélvadász kivitelein is megállta a helyét. A páncélvadász feladata ugyanis a páncél átütése, nem a pontatlan repeszbombázás. A löveg űrmérete nem mindig arányos annak átütő erejével. Ha a németeket jobban ismered: A PzKpfw III N 75 mm-es a későbbi PzKpfw III M pedig 50 mm-es löveget kapott. A 75mm-es L/18 messziről nem volt olyan jó páncélzat ellen mint az 50 mm-es L/60.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      Kétségtelen, hogy ZiSz-2 páncélátütése jobb (homogén acélra 60 fokos beesési szög mellett 1000 méteren BR-271K típusú APHE lőszerrel 60 mm, míg a 76 mm-es ZiSz-3-as lövegé BR-350A típusú AP lőszerrel 55 mm) plusz ignoráljuk azt, hogy a SzU-76-ot a háború végén gyalogság támogatásra használták, amire az 57 mm-es löveg nem alkalmas (nincs hozzá HE lövedék).
      A gond az, hogy a SzU-76-osnak 1943-ban egy Panzer IV-est kellett leküzdenie, egy ASzU-57 viszont az 1950-es években egy amerikai M48-assal vagy brit Centurion-nal találkozhatott, a 60-as évekről pedig jobb nem is beszélni.
      (nyilván persze szóltak érvek az 57 mm-es löveg mellett, különben nem használták volna).

    • @alnotz
      @alnotz 4 года назад

      @@Elfnethu A kesei 43-as szeria APCR loszert is kapott, ez also hangon is 100, de kozelrol akar 190mm atutes..

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      @@alnotz Azért én nem dimenzionálnám túl a dolgot. Valóban, 1943-ban beindult a BR-271P lőszer gyártása (nem a használata), de a háború alatti szovjet volfrám-karbid hiány miatt (ahogy a németeknél) harckocsinként jó, ha néhány példány rendelkezésre állt (általában egy sem).
      A BR-271P lőszert a háború után szinte azonnal kiváltotta a nagyobb tömegű, egyszerűbb BR-271N, de előbbinél maradva: 190 mm (más forrásokban 183 mm) 100 méterről elért találat homogén acél célra, 90 fokos beesési szögnél.
      A szovjet acél minőségéről sajnos nem maradtak fent adatok, az viszont ismert, hogy mivel csak a tökéletes átütést mérték (minden mást nem vettek figyelembe), az értékek közvetlenül nem hasonlíthatók össze a nyugati adatokkal (ezt a magyar, angol, orosz, stb. Wikipédia oldalakon külön kiemelik).
      Emellett érdemes figyelembe venni, hogy a valóságban soha nincsen pont 90 fokban beeső találat (még egy függőleges célpontnál sem), ráadásul a 190 mm-es érték 100 méterre értendő: 500 méternél kisebb távolságú harckocsik közötti tűzpárbaj már csak 1940-es években is ritkaságszámba ment, az 1950-es években (az ASzU-57 szolgálati ideje alatt) a nyugati harckocsikat pedig már lézertávmérővel és ballisztikai számítógéppel gyártották, lehetővé téve az 1-2 km-ről leadott pontos találatokat.
      Oka volt annak, hogy az 57 mm-es lövegek a második világháború után gyorsan eltűntek (az ASzU-57 is csak alacsony tömege miatt használta).

  • @ernomakra4524
    @ernomakra4524 4 года назад

    Ez jó! Feliratkoztam!

  • @gyulamiko3332
    @gyulamiko3332 4 года назад

    Nagyon jó!!!!

  • @ed7792
    @ed7792 4 года назад

    Szerintem nem volt rossz a Maus, szimplán nem használták ki a lehetőségét, és későn gyártották. De ez csak az én véleményem!

  • @karolyszonyeg5492
    @karolyszonyeg5492 4 года назад +1

    Miért is kell egymást őlnünk?

  • @mermidance
    @mermidance 4 года назад

    A T-35-nek nem az volt a feladata hogy, át tőrje az ellenség vonalát, hanem a félelem keltés a nagy súlyával. Az SMK is ehhez volt használva, a félelem keltés.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      Ehhez a kijelentéshez tudnál forrást biztosítani?
      Nem akarok cinikusnak tűnni, de milyen a félelemkeltés magas tömeggel? Az ellenség attól félt, hogy a harckocsi rá fog ülni?! Ha csak a félelemkeltés lett volna a cél, arra néhány szibériai tigris is megfelelt volna.
      Ahogy én látom, a cél (a kor lehetőségei és elgondolásai mellett) a létező legerősebb harckocsi létrehozása volt (erre kellett a jelentős tűzerő és a vastag páncélzat), a magas tömeg csak elkerülhetetlen következmény volt (ami ártott is a mozgékonyságnak).

    • @mermidance
      @mermidance 4 года назад

      @@Elfnethu a félelem keltés alatt a föld "belerezzenését" értem.

  • @benedekporpaczy6352
    @benedekporpaczy6352 4 года назад

    Nekem a challenger 1-es harckocsi a kedvencem.

  • @wonderfluff4830
    @wonderfluff4830 4 года назад

    Mi van a Hetzer-el ?

  • @mermidance
    @mermidance 4 года назад

    Az asu-57 nem volt rossz. Ha csatában kellett használni, beálltak vele egy bokor mögé, és a jó isten se vette őket észre. A 1951-es harckocsik meg hátulról/ oldalról nem nagyon voltak erősek... az asu-57 egy "sunyuló" TD volt.

    • @IGLArocknroll
      @IGLArocknroll 4 года назад

      Nem mellesleg az '50-es években baromi nagy szó volt azért, hogy a deszantosok kaptak egy olyan harcjárművet, ami a siker jelentős esélyével vette fel a harcot bármelyik ellenséges páncélos ellen.

    • @alnotz
      @alnotz 4 года назад

      Meg csak nem is TD. Csak egy onalloan mozogni kepes agyu. semmitobb. a lenyege hogy repulogepbol ejtoernyovel ki tudtak dobni, es ebben a kategoriaban meg hasonlo sem volt a vilagon.

  • @gergoonofer4529
    @gergoonofer4529 4 года назад +5

    16:34 ... hát én nem vennék rá mérget, hogy az Armatából csak 20 darab készült el... arra sem, hogy az lenne a legfejlettebb orosz páncélos. ha a ruszkik valamihez értenek, na az a haditechnika, és az elhallgatás

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад +5

      Egyetértek, közel sem biztos, hogy csak ennyi van, de én is csak a sajtóhírekből értesülök, bár a jelenlegi helyzetben ha az oroszoknak lényegesen több példányuk lenne, akkor szerintem mutogatnák.
      Akik igazán kérdésesek, azok a kínaiak: iszonyú sok pénzük van és technológiai szinten is felzárkóztak - az ember csak fogja a fejét, hogy az elmúlt 10 évben hány új harcjárművet fejlesztettek ki és kezdtek gyártani.

    • @MrSatoSS
      @MrSatoSS 4 года назад

      Ha valamihez értenek az az hogy a hadászati fejlesztések miatt összeomoljanak. xd (lásd szu) Szóval talán most előre látnak és valóban csak 20db van.

    • @tamastalosi2073
      @tamastalosi2073 4 года назад

      Elnézést, de aki tényleg szarban van, az cselekszik igazán. Az orosz is jó, a kínai is jó, de globalizált, összefüggő világunkban minden mindennel összefügg. Ezért ezek nem számitanak ,,komoly" eseményre. A dél koreaiak viszont egy őrűlt rendszer szomszédjaként, és rokonaként tényleg jobbat kell hozniuk. Ezért van a K1, vagy hogy a f.- ba hívják!

    • @alnotz
      @alnotz 4 года назад

      @@MrSatoSS Ilyen (sajnos) egyszer sem tortent. Most kezd bebizonyosodni, hogy a fontosabb fejleszteseik akadalytalanul folytak tovabb, SZU FAK vagy Federacio is volt a neve az orszagnak... Egyre inkabb az derul ki, hogy a bukast is megjatszottak, elore menekultek es - ahogy nalunk is - a rendszervaltas valojaban atoltozes volt csak

    • @MrSatoSS
      @MrSatoSS 4 года назад

      ​@@alnotz Hát... felfogás módban lehetnek ugyan azok. Ugyan olyan törekvéssel stb, sőt ugyan azok emberekkel.
      Mivel nem háborús kapitulálás vagy hasonló dolgok történtek, csak egy rendszer szintű bebukás, így csak a működő rendszert kellet "leváltani". Minden maradhatott ugyan úgy kb.
      De nem hiszen hogy szándékos "megjátszott bukás" lett volna, hisz egy csomó dologban kárt szenvedtek, nagy hatalmi státuszok oda kb.

  • @baranybumm
    @baranybumm 4 года назад

    Waó.. Nagyon nem érdekelnek a tankok de ez a videó érdekes volt!

  • @engineermerasmus2810
    @engineermerasmus2810 4 года назад

    A conqueror nem a cearnarvon fejlesztése ? Mármint a test szinte egyforma leszámitva a vastagságot.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      De, az FV 214 „Conqueror” gyakorlatilag egy fejlesztett FV 201/221 „Caernarvon”, csak utóbbi nem került sorozatgyártásba, és ahogy a videóban is említettem, amennyiben valamiből létezett rosszabb, akkor arra koncentráltam.

    • @engineermerasmus2810
      @engineermerasmus2810 4 года назад

      @@Elfnethu Az angolok miért nem tettek gyorsabb fokozatot hátrafelé pl a cromwell en? Mármint kutatgattam de semmi infó nincs róla.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      @@engineermerasmus2810 Miért lenne szüksége egy harckocsinak, vagy a speciálisan kétirányba haladó járművek (pl.: tolatómozdony) kivételével bármilyen járműnek magas hátrameneti sebességre?
      Egy harckocsiban (is) a tolatást kizárólag parkolásra és hasonló feladatokra szánták, emellett jellegéből fakadóan a jármű képes helyben megfordulni. A számítógépes játékokban imádják az épület sarka mögül kirontó, majd visszatolató harckocsit, de ez távol áll a valóságtól (hacsak nem nagyon muszáj, egy harckocsi nem is teszi be a lábát a városba).
      Természetesen a Cromwell-be is be lehetett volna építeni több hátrameneti fokozatú, áttételesen gyorsabb tolatást lehetővé tevő váltót (vagy pl. egy szinkronváltót), de az bonyolultabbá tette volna a járművet, növelve a vételárat és csökkentve a megbízhatóságot, ami a második világháború közepén nem lett volna okos választás.
      Egyébként a második világháború után a Centurion harckocsi átvette a Cromwell és Comet páncélosok Merrit-Brown típusú váltóművét, de beépítettek egy 6. (2. hátrameneti) fokozatot, amitől jelentősen nőtt a páncélos tolatási sebessége, de ez inkább kényelmi funkció volt, nem nőtt tőle a típus harctéri teljesítménye.

  • @kivi5586
    @kivi5586 4 года назад

    Ha a Szovjetek az asu-57-et páncélvadász módján használták volna akkor nagyobb lehetett volna a sikere. A zis-30-at viszont bekerítésre használtam volna a helyükben. Ui: War thunderben a 2 kedvenc tankom az asu57 és zisz30.

    • @alnotz
      @alnotz 4 года назад

      Merthogy arra is hasznaltak, mivel masra nem volt jo. Rendeltetese: Ejtoernyovel celbajuttathato, onjaro panceltoro loveg. Sem sebessegre, sem pancelzatra nincs szuksege, mert NEM harckocsi. gyk. az ASzU-57 a 60-as evek elejenlett rendszeresitve, es semmi koze sincs a 2.vh-hoz.

  • @bandiras2
    @bandiras2 4 года назад +1

    2:31 GÁZ-ELEKTROMOS
    Na az inkább benzin elektromos. Amerikaiul a benzin gasoline, röviden gas. A gázolajat meg dízelnek hívják. És a benzin egy tankban nagyon gáz. Mert ellentétben a gázolajjal garantált a tűzgolyó.

    • @bandiras2
      @bandiras2 4 года назад

      A T55 enigma éppenséggel bevált. A kiegészítő vasbeton páncél védelmet nyújtott a hellfire rakéták ellen. Volt olyan T55, ami 5 rakéta után cafatokban lógó vasbeton maradékokkal iszkolt, mert volt olyan mákja hogy a rakéta mindig érintetlen betonelemeket talált meg. Valamint egy olyan eset is volt, ahol az amerikai Abrams-ból kilőtt leváló köpenyes uránlándzsa beleállt a vasbetonba, és meredt ki belőle mint a nyílvessző, mert a betonban elég energiát vesztett, hogy aztán az acélt már ne üsse át. Hozzá tartozik, hogy az M1 igencsak messziről lőtt rá, de akkoris.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      Valóban, a gáz az gasoline, ergo helyesen benzin-elektromos harckocsi - frissítettem a videó leírását (a benzinüzemű harckocsik valóban rosszabbak a dízelüzeműeknél, de ettől még ezerszámra építették őket a második világháború végéig).

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      Azzal nem értek egyet, hogy a T-55 „Enigma” bevált.
      Attól, hogy egyes példányok több találat után is üzemképesek maradtak, többet probléma nélkül kilőttek, emellett ha nem is a leg-megbízhatóbb forrás, de a Tank-Encyclopedia például 5-8-ra teszi az összes megépített példányt.
      tanks-encyclopedia.com/modern/Iraq/t-55-enigma/
      A T-55 „Enigma” még a legendásan gagyi francia AMX-30-asnál sem tűnik egyértelműen jobbnak, nemhogy az elsődleges ellenfélnek számító amerikai M1 „Abrams”-nál (nem tudom például, hogy akár egyetlen T-55-ös is kilőtt volna M1-est, a fordítottjáról viszont vannak fotók és akkor még nem esett szó az olyan dolgokról, mint hogy a T-55-öst csak alacsony harckocsizók használhatták).

    • @bandiras2
      @bandiras2 4 года назад

      @@Elfnethu
      A T-55 tényleg kicsi volt. Viszont langaléta gimis ofőm ennek ellenére T-55-ön volt katona. Elmondása szerint a bűnöző elemeket rángatták be töltőnek, rádiósnak meg vezetőnek, a tanárképzős értelmiségieket meg irányzónak/parancsnoknak. Legalábbis abban az évfolyamban amibe ő került. Ő éppen irányzó volt, és nagyon rühellte, mert alig fért be a tankba.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      @@bandiras2 Nagypapámat anno. polgári családból származóként nem engedték az orvosi egyetemre (busz-szerelő lett), de a 160 cm-ével egy T-55-ön töltőként szolgált, úgyhogy ebben lehet valami.

  • @benedekporpaczy6352
    @benedekporpaczy6352 4 года назад +2

    A t14 armata a világ egyik legjobb tankja.

    • @pajmataj8606
      @pajmataj8606 4 года назад +2

      1. Harckocsi
      2. Kb 14 darabot gyàrtottak belőlr (papiron) 2018 òta , akkor bisztos van valami gebasz

    • @benedekporpaczy6352
      @benedekporpaczy6352 4 года назад

      @@pajmataj8606 de az nem jelenti azt hogy rossz

    • @pajmataj8606
      @pajmataj8606 4 года назад

      .......................

    • @balazskiss8050
      @balazskiss8050 4 года назад +1

      @@benedekporpaczy6352 azt se hogy jóóóo!💪

    • @attila17051
      @attila17051 4 года назад

      Nincs pénz gyärtani.

  • @martonszabo838
    @martonszabo838 4 года назад +1

    3:05 Ez a kedvenc harckocsim.

    • @Qwer-012
      @Qwer-012 3 года назад

      Nekem a Whippet, a kv-1, és a bt 2 harckocsi.

  • @engineermerasmus2810
    @engineermerasmus2810 4 года назад +2

    Én az ARL44-et is megemlíteném az ilyen "legrosszabb" harcjárműves videókban mármint az egy B1 csak steroidokon 1940 es évekből...

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад +2

      Azért én a védelmembe venném az ARL 44-et: kétségtelenül számos hibája volt, de összességében tipikus második világháborús nehéz harckocsi annak minden előnyével és hátrányával; összehasonlítható a német Tiger I vagy az amerikai M6-os nehéz harckocsikkal.
      Lehet, hogy késett 5 évet és lemaradt a második világháborúról, de a B1 meg 15 évet késett és a második világháborúban már anakronisztikusnak számított.

    • @laszlocsapo3279
      @laszlocsapo3279 4 года назад

      Csak elmondanám, hogy az ARL-44-nek nem az volt a funkciója, hogy szembeszálljon egy Tiger-II-vel, hanem az hogy talpraállítsa a francia nehézipart. A tervezőmérnökök és a gyártó üzemek gyártástapasztalatot szerezzenek vele.

    • @engineermerasmus2810
      @engineermerasmus2810 4 года назад

      @@Elfnethu Szerintem a wiesel 1 es kiválló ATGM szállító lehetett volna.

  • @janosvarga135
    @janosvarga135 4 месяца назад

    Hát kösz. "Okosabb nem lettem. 😅 "De a tankokhoz sem èrtek.

  • @ereshkigalis
    @ereshkigalis 4 года назад +1

    Bob Semple! Bob Semple! Bob Semple! :D

  • @attilathehun5211
    @attilathehun5211 4 года назад

    Nem korrekt az ilyen-olyan gépesített lövegeket így a harckocsikkal összehasonlítani. Mert nem azok. Harckocsinak lehet hogy rosszak, ahogy porszívónak is. De nem is annak készültek. Most veszünk néhány panzerhaubitze 2000-t. Lövegük van, páncéljuk van, mozognak. Egy-két 30-as évekbeli autó simán otthagyná őket, ahogy egy 30-as évek végi jobbfajta páncéltörő sem lenne esélytelen. Szóval elég rosszak harckocsinak. Minden eszközt az alapján ítéljünk, mennyire volt képes a neki szánt szerep betöltésére.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      Azzal egyetértek, hogy nem korrekt általánosítani. Én például nem szeretnék megvásárolni egy PzH 2000 önjáró löveget, mert 6,7 milliárd Forintba kerül egyetlen darab.
      Az említett önjáró löveg kétségtelenül lassabb egy 1930-as évekbeli személyautónál, ez azonban irreleváns, ugyanis nem fognak a versenypályán találkozni. Egy 1940-es évekbeli könnyű, nyitott páncélvadász (pl.: SzU-76) viszont "könnyen" szembe találhatta magát mondjuk egy Panther harckocsival, akár akarta, akár nem.

  • @Gabor-xn3lm
    @Gabor-xn3lm 4 года назад

    1829 nézzétek a sziklát!

  • @mihalyszilagyi3627
    @mihalyszilagyi3627 4 года назад +2

    a panzerjáger tiger azért ilyen lassú mivel nagy kaliber úgy hogy már rossz a gondolata

  • @ToyotaSupraRZ-vs7ok
    @ToyotaSupraRZ-vs7ok 4 года назад +1

    Bob Semple Tank gang rise up

  • @vegbelnyilaskrakogo9804
    @vegbelnyilaskrakogo9804 4 года назад

    Szovjetek meg a német tankok a legjobbak

  • @Levi-.-
    @Levi-.- 4 года назад

    Nagyon tetszett de nem értek abban egyet hogy az aszu meg az Zis-30 rosz. Mert kevés a kölltség vetése viszonylag mozgékonyak és könnyen el lehet vele bujni a bokorban és oldalban szerintem már átütik az ellenséget. Ezért volt sok T-34 es mert olcso volt mozgékony és így sokat tudtak gyártani azért is van a mondás hogy "annyian vagytok mint az oroszok".

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад +1

      A videónak éppen arra mutat rá, hogy a legrosszabbnak kikiáltott harckocsiknak is van (volt) értelme, ugyanakkor például a ZiSz-30 rendkívül rossz típus volt.
      A tűzereje egy rövid ideig még éppen elegendő volt, de nem lehetett fejleszteni, a kezelőket semmi sem védte (leszámítva a lövegpajzsot) és a fegyvere rendkívül túlterhelte a bázisjárművet, emellett az "elrejtőzés egy bokorban" csak a számítógépes játékokban működik, a valóságban csak igen ritkán.

  • @Lordmotor
    @Lordmotor 4 года назад

    jó anyag!

  • @cheersbro7347
    @cheersbro7347 4 года назад

    Lehet hogy szarok de bármelyiket elfogadnám a hátsókertbe funolni :D. Némelyik el is férne köhömm köhömm...

  • @andreailles1635
    @andreailles1635 10 месяцев назад

    👍👍🇭🇺🇭🇺

  • @dominikszeidel4309
    @dominikszeidel4309 4 года назад

    antonov a 40?

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      Az csak egy tuning-T-60-as, ami szerepel a videóban.

  • @Keszthelyy
    @Keszthelyy Год назад

    Megrokkant gazdaság. :-D Erre valami prémiumot fizet a youtube? Egyre nézhetetlenebb amit csinálsz.

  • @balintbacskai2173
    @balintbacskai2173 3 года назад

    Minden egyszer elavul (kivétel az AK)

  • @gabornovak1498
    @gabornovak1498 4 года назад

    Hát a T-14-est nem becsülném alá.

    • @attila17051
      @attila17051 4 года назад

      Jó tank. De csak 1-2 prototipust gyártotakle. Nincs pénzűk az oroszoknak fegyvert gyártani.

  • @thcs6903
    @thcs6903 4 года назад

    A videó jó csak a tankok típusai nagyon pontatlanok

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад

      Amennyiben mellékeli a helyes kategória-neveket, frissíthetem a videó leírását.

  • @antalbendeguz2179
    @antalbendeguz2179 4 года назад

    szia

  • @botondbanhidi817
    @botondbanhidi817 4 года назад

    Tudjátok melyik a legjobb harckocsi?
    A német berta mert az olyan nehéz volt hogy sín kellet alá és mikor tüzeltek 2 kilométert gurult vissza a visszalökés miatt. Ezzel a tankal tüzeltek németországból Londonba
    Edit: itt egy videó amin a tank látható, a címben rosszul írva gustavnak írták de ez nem az hanem amiről szó van ruclips.net/video/XoanUAduZ6k/видео.html

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад +1

      Az M-Gerät vonatott ostromtarack, a Schwerer Gustav pedig vasúti löveg (egyik sem volt képes az önálló mozgásra). Esetleg a Karl-Gerät önjáró löveget lehetne említeni, de az sem harckocsi.
      elfnet.hu/haditechnika/kulonlegesonjarolovegek/karlgerat.php

  • @Albertribal1927
    @Albertribal1927 4 года назад

    Kisfiú , mi az 13:40 nél, hogy az a baj , hogy a nácik nem voltak ügyesek ??? Naci vagy kislányom ?

  • @martini2334
    @martini2334 4 года назад

    KV-2 nekem már KV-3 is van
    (Word of tanks)

  • @CT-421X
    @CT-421X 4 года назад

    Huh sokat sirtam a togg2 re awot ban de viszonylag jol forog leszámitva a 14km hára nagyon gyenge egy motorja volt

  • @Cbereczki
    @Cbereczki 3 года назад

    Ezt ne vedd sérésnek de szerintem a tiger 2 nem rossz tank .

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  3 года назад +2

      Nem veszem. Ez egy jó kérdés. Ha csak és kizárólag a lehető legjobb harckocsi létrehozása a cél, akkor a típus a katasztrofális mozgékonysága miatt nem tökéletes, de semmiképpen sem rossz.
      Ha viszont a valóságot nézzük, akkor további problémák is felmerülnek (mint a gyakori meghibásodás).
      A legnagyobb probléma: a típust elképesztően drága volt hatalmas fejlesztési költséggel, ami néhány száz egységet eredményezett, de azt gondolom, a németek jobban jártak volna, ha az erre fordított erőforrásokból mondjuk Panther harckocsikat gyártanak; az is elég jó teljesítményt nyújtott, nem kellett kifejleszteni (hiszen már létezett), nem kellett hozzá külön gyártósor és olcsóbb is volt, ezért azonos forrásokból több példányt építhettek volna.

  • @vondobrogi8196
    @vondobrogi8196 4 года назад +1

    Ennek a videónak sokat levon az értékéből az állandó nácizás. Nincs olyan hogy náci harckocsi. Gondolom családi kulúrád okozza ezt a kényszeres nácizást. a háború véget ért 75 éve. Jó lenne már ez megjegyezni, és nem gyűlölködni állandóan.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад +6

      Egyik kedvenc szófordulatommal élve; ez egy érdekes kérdés.
      Azt nem tudom, hogy milyen a családi kultúrám, úgyhogy ezen most úgy lépek át, mint az általánosításon, megjegyzésem viszont lenne.
      A félreértések elkerülése végett a videóban majdnem minden harckocsinál szerepel a gyártó ország/nemzet (a Szovjetunióban gyártott harckocsik például szovjet harckocsiként szerepelnek). A német Harmadik Birodalomban gyártott harckocsikat Harmadik Birodalom-beli emberek gyártották, közkeletű nevükön a nácik, vagy németek.
      Ez egy 27000 karakteres videó, amelyben ezért a szóismétlések elkerülése végett 14 alkalommal szerepel a német és 3 alkalommal a náci kifejezés. Lehet, hogy a végleges videóban kicsi többször felcseréltem őket (nem hallgattam újra), de valamilyen szinten humorosnak tartom, hogy a 30 perc alatt 3-szor kimondani, hogy náci már probléma és "kényszeres nácizás"-nak számít, bezzeg háromszor mondtam, hogy "francia", az mégsem gond.
      Más részről viszont ez egyáltalán nem vicces.
      Sajnos azt nem értem, hogy a náci uralom alatt, a nácik által gyártott harckocsikat náci harckocsiknak nevezni miért minősül állandó gyűlölködésnek (főleg egy haditechnikai videóban), ezt kérlek magyarázd el, ahogy azt is, hogyan von le ez minden néző számára sokat a videó értékéből.
      Én úgy látom, hogy bár a második világháború már 75 éve véget ért, de ettől még az 1933-45 között a nácik által gyártott harckocsikat nem nevezhetjük másnak, csakis náci (vagy német) harckocsinak, ahogy a régebbi események nevei sem válnak elavulttá akkor sem, ha 100 vagy 1000 éve történtek.

    • @csucskos
      @csucskos 4 года назад +1

      A Harmadik Birodalom, avagy nemzetiszocialista Németország (röviden náci Németország) történelmi kifejezés. Teljesen objektíven. Mintha fel kéne háborodni azon, ha valaki szovjetnek nevezi a CCCP, magyarul Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetségének lakosát... Vagy Osztrák-Magyar Monarchiabelinek a 19 századi államalakulat közép európai lakóit. Nem a mostani nézet számít, hanem hogy minek nevezik a történészek az egyes dolgokat a pontos azonosíthatóság érdekében.

    • @gersezoltan
      @gersezoltan 4 года назад +1

      @@Elfnethu Az ilyen kötekedést azok írják, akik magukra mérgesek, mert még egy ilyen videó elkészítését sem tudják elérni.
      Nem lényeges.
      Jó a videó!
      Megjegyzem én is többször használom a "t" szót! :)

  • @krisztinaszalay8625
    @krisztinaszalay8625 3 года назад

    bocsi uncsi

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  3 года назад +2

      Megbocsátok, bár erre van megoldás: egyesek dupla sebességgel nézik, mások beletekernek vagy csak simán átugranak egy másik videóra.

  • @janosschubert1256
    @janosschubert1256 4 года назад

    A videó sajnos tele van koncepcionàlis és haditechnikai hibákkal. Iszonyatos hülyeségek vannak benne, amiket sajnos a készítő forrás elemzés nélkül fogadott el.
    Ez persze nem a kommentátor hibája, de igazán nem ártana kicsit belemerülni a háttértudományba a készítőknek.

    • @Elfnethu
      @Elfnethu  4 года назад +2

      Ahogy a többi néző esetében is, amennyiben mondjuk a 10 legfontosabb, iszonyatos hibát feltütnetné(d), frissíthetem a videó leírását, hogy elérhető legyen a helyes információ.

    • @gersezoltan
      @gersezoltan 4 года назад +1

      Nem nagyon érkeznek a hibák...

    • @janosschubert1256
      @janosschubert1256 4 года назад

      ​@@Elfnethu Bocsánat a késésért, az elmúlt hét a vírushelyzet kapcsán sok változást hozott ami felborította az időbeosztásom.
      10 pont helyett inkább a kategóriák szerint haladok sorban ha nem gond.
      1. Matilda I-es harckocsi kapcsán fontos lenne tisztában lenni, hogy a korabeli angol harcászat milyen feladatköröket határozott meg.
      Alapvetően voltak gyalogsági támogató harckocsik, mint a Matilda I-es és II-es is amiknek a gyalogság menetben való kísérete és támogatása volt a tervezési cél, ahogy az említetted később is de így már célszerű megemlíteni az un. "cruiser" tankokat amiket az áttörések kiaknázására terveztek. Nem a Matilda hibája, hogy az angolok koncepcionálisan megragadtak az első világháborúban.
      Ugyanez értendő a fegyverzetére, mivel nem megerősített pontok és erődök vagy más harckocsik ellen tervezték. (légpuskát sem tartom rossznak azért, mert nem tudok vele elefántot lőni - mivel nem is erre lett tervezve)
      Másrészt a korabeli harckocsik közül az egyik legjobban páncélozott volt.
      Semelyik akkori tank oldalpáncélzata nem nyújtott védelmet a kb 7.92 mm-es puskalőszereknél erősebb lövedékek ellen közeli távolságokon.
      2. a Char B-nél a teljes testen körbefutó lánctalppal van magyarázva általában a francia tankok alacsony sebessége, illusztrációnak pedig a H35/R35 képei beillesztve amiknek a mai szokásnak is megfelelő lánctalp elrendezése van.
      A francia tankok gyenge felfüggesztése, erőátviteli rendszere és alulmotorizáltsága magyarázza általánosságban a gyenge végsebességi értékeket.
      Aztán idézem: "De ugyanezért kapott az 1941-es amerikai M2-es harckocsi rekordszámú; 7 géppuskát."
      Nem azért kapott 7 géppuskát, főleg hogy az 1939-ben(!) kezdődő gyártású tanknak 42 km/h-s sebessége volt.
      A géppuskák magas száma maradvány volt az I.világháborús tervezési koncepciókból, semmi köze nem volt a tank sebességéhez.
      Megjegyzésként: gyorsabb volt a cirkáló és gyorsharckocsik nagy többségénél is.
      3. A korlátozott lehetőségek kategóriánál néhány dolog általánosságban mivel nincs értelme egy-egy típusra lebontani.
      Könnyű utólag ítéletet mondani adott döntések miatt, de háborúban nincs meg az a luxusod hogy ne fejleszd a meglévő eszközeid míg egy fejlettebb harceszközt állíthatsz szolgálatba.
      Években mérhető míg egy tank kiforrja a gyermekbetegségeit és tervezési hiányosságokat, felpörög a gyártás és addig valamivel harcolni kell.
      MINDEN nemzet addig fejlesztette az adott típusát amíg azt a konstrukció potenciálja engedte és csak azután álltak le ezek gyártásával amint már végleg használhatatlanok voltak vagy a gyártókapacitást muszáj volt más típusra átállítani. Így ezt felróni nem fair, főleg hogy nem kell mindenre Királytigrist küldeni, egy szakasz könnyűlövész ellen egy Matilda I-es is jó például. (ágyuval verébre tipikus esete ugye)
      Alapvető hiba az is, hogy gondolkodásban minden ellenséges tankot kb. Tigrisként kezelünk.
      A brit cruiser tankok ellenfelei nagyrészt Panzer II-es és Panzer III-as típusok voltak amik ellen a 2 fontos, azaz 40 mm-es páncéltörő ágyú is nagyon megfelelő volt.
      Csak a hosszúcsövű Panzer IVF2-es megérkeztével voltak gondban a britek Észak-Afrikában 1942-től, addig egyszerűen nem volt szükségük erősebb páncéltörő lövegre.
      A Churchill is gyalogsági támogató tanknak lett tervezve, és tervezés koncepcióban eleve elavult volt.
      De nem más tankok ellen készült, az A43-as Black Prince programban volt kísérlet egy erős páncéltörő löveg és a Churchill testének házasítására.
      Az amerikai páncélvadászok valóban gyengén voltak páncélozva, de igazából nem volt szükségük jobbra.
      Ott volt nekik több milliónyi katona, sok 10,000-el több tank, tüzérségi löveg, minden másra ott a Mastercard...réskitöltők voltak csupán és általában pont azt csinálták mint a Shermanok; gyalogsági támadásokat támogattak repeszgránátokkal.
      Ráadásul ha már később meg lett említve a dokk-daruk korlátozott teherbírása, akkor már meg is van a válasz a "Mit gondoltak az amerikaiak amikor a közel 60 tonnás tankok helyett könnyebb de nagy tűzerejű és mozgékonyságú tankvadászokat küldtek Európába?" kérdésre is.
      Csak egy megjegyzés a brit vasúti hálózattal kapcsolatba elhangzottakra:
      Nem a vágányokat építették egymáshoz közel, hanem úgynevezett "keskeny nyomtávú" vasút, azaz a sínpárok tagjainak kisebb az egymástól mért távolsága mint Európa nagy részében, a korlátozó tényező stimmel bár a németek például külön keskenyebb lánctalpakat gyártottak a Tigrisekhez, mivel azok a normál verziókkal szintén túl szélesek lettek az európai vasúti szállításhoz.
      Ez a lehetőség az angoloknak is adott lett volna, de nem éltek vele.
      4. Olcsó fejlesztés:
      Nem csak tűzerőben lehet fejleszteni (és ismét nem minden tank volt Tigris, vagy IS-2, KV-1 vagy T-34).
      Fejlesztettek optikákon, páncélzaton, ergonomián, kommunikációs berendezéseken és mindenen amivel kicsit több eséllyel életben maradt a személyzet.
      5. Túl jó harckocsik kategória
      A német nehéz tankok tűzerőben és tűzvezetésben tényleg nagyon fejlettek voltak, páncélzatot mindenki tudott készíteni így a vastagsági értékek viszonylag könnyen utolérhetőek.
      Viszont az erőátviteli rendszerekben pocsékul teljesítettek. Egyszerűen alkalmatlan volt a német ipar az alumínium öntött motorblokkok előállítására amivel nagy teljesítményű dízel motorokat készíthettek volna kellően kis súllyal.
      Így legalábbis vitatható, hogy a Tigris és Királytigris tankok valóban túl jók voltak-e. Voltak jó megoldásaik, de elhibázott koncepcióból épültek meg és iszonyatos erőforrás pazarlás volt a gyártásuk és fejlesztésük.
      T-14 Armatánál kissé eltúlzott, hogy minden orosz tank ezalatt elavult, és saját fejlettségének a foglya.
      A T72B3M, T90SZ, T90A és M tankok amik a gerincét fogják alkotni az orosz hadseregnek, gyakorlati harcértékben egyenértékűek kb a Leopard 2AA5/A6-os tankokkal amiket nyugodtan lehet top 5-ben emlegetni.
      Az mellett, hogy jóval kevesebbe kerülnek kb 95%-ban pariban vannak.
      Az Armata koncepcionálisan nem forradalmi mivel a személyzet nélküli torony nem újdonság, de ennek a gyakorlati alkalmazásával valóban új cipő az oroszoknak és a világnak.
      Vicces, hogy drága ugyan de még így is olcsóbb mint a nyugati harckocsik.
      Egy Leopard 2A6-os ára kb 5,7 millió USD, míg az Armata a belpiacra való olcsóbb termeléssel kb 3,7 millió USD-ba kerül.
      Csak az orosz katonai vezetés még ennél is olcsóbbhoz van szokva és ehhez a tankhoz új alkatrészbázist kell felhalmozni, új kiképzési módszerek kellenek, új infrastruktúrát kell megteremteni ami nem 1-2 millió dollárba fog kerülni.
      Plusz nem fogják a sorozott állománynak adni ebből kifolyólag, így nem is kell belőle sokezer darab.
      Nem lesz kizárólagos MBT az oroszoknál, és nincs is rá szükség.
      6. Helyi igényekre kategóriánál:
      Megemlítettem volna, hogy sok esetben országonként eltérő volt a tankok bekategorizálása.
      Például a németeknél a főlöveg űrmérete alapján határozták meg.
      37mm-ig könnyű, 75mm-ig közepes és az felett voltak nehéz harckocsik.
      Így lehet, hogy a mi közepes Turán tankjaink egy kategóriában lehetnek a Pantherekkel, miközben össze sem lehet hasonlítani őket.
      Aszu57 kapcsán hibás az összehasonlítás az Su76-al.
      Míg az utóbbi egy könnyű páncélvadász (ellenfelei nagyrésze ellen megfelelő löveggel - nem minden német tank volt Párduc vagy Tigris), az előbbi egy deszantolható páncélvadász.
      Nem feladata háborút megnyerni vagy alapharckocsikra (MBT) vadászni, hanem az ejtőernyős csapattestek közvetlen páncélosok elleni védelmét hivatott ellátni amíg az adott baráti hadsereg a közeli állásokból odaér.
      Nagyon korlátozott súlyból kell kihozni egy közeli és azonnali védelemre használható egységet, ahogy azt meg is említi a videó készítője.
      A régebbi löveg nagyobb lövedék kezdősebességgel és jobb lövedékkel ellátta volna a célját, de az idő hamar túlhaladt rajta.
      Az Su76 kapcsán az elvi lehetőség megvolt arra, hogy könnyen felváltsák hatékonyabb páncélvadászokkal ahogy az meg is történt az SU85-el.
      De mai napig a legerősebb deszantolható hadrendben levő páncélos a BMD-4 IFV, amit reggelire megenne akár a TAM is ha nem számolunk a páncéltörő rakétákkal.
      Amúgy nagyrészt jó videó így még egyszer meghallgatva, csak kontextusba nem helyez el igazán egy-egy ekézett típust ami pedig sokat segít egy a témában átlagosan vagy annyira sem tájékozott embernek, miért is lenne valóban rossznak tekinthető az adott tank vagy miért nem.
      Javaslom, hogy olvass el sokkal több forrásmunkát minden jövőbeli témádban, és egy rövid alapismeretet is adj a követőknek hogy jobb viszonyítási pontjaik legyenek majd.
      Az alap nagyon jó és hiány is van hadtechnikai ismeretterjesztésből, kívánom hogy a tiéd legyen az egyik, ha nem a legjobb csatorna a jövőben mert a potenciál megvan a csatornában!

    • @janosschubert1256
      @janosschubert1256 4 года назад

      @@gersezoltan Megérkezett kis késéssel.