Jest jeszcze jedno ale... Mianowicie kupuje się procesor który ma mieć te 6ghz wydajności a nie wybiera się np słabszego ale tańszego procesora bo zależy nam na wydajności i nagle dostajemy kaganiec w postaci mikrokodu. Ktoś by powiedział że to całe 3 czytam 5 procent do wydajności ale nie po to kupiłem procesor z wyższej półki żeby mieć potem obniżone wyniki. To jest wprowadzenie kupującego w błąd i można tutaj zadziałać uokikiem lub rzecznikiem do spraw konsumentów.Ja osobiście proponuję po prostu zwracać te procesory ze względu na wprowadzenie w błąd kupującego.
Obecna perspektywa przedstawia się tak, że właściwie nowym mikrokodem nie spowolniono produktu, tylko doprowadzono go do nominalnych prędkości - to początkowo nadmiernie go "przyspieszono". Musiałbyś pokazać któremu punktowi specyfikacji nie odpowiada towar z nowym mikrokodem. Punkty w Cinebench nie są elementem specyfikacji.
@@sleyt6 Po zmianie mikrokodu i ustawieniu Intel default nie dobija 6GHz na single core? W Prime 95 też? W zasadzie jest to jakaś przesłanka do reklamacji, ale trudno określić z jakim powodzeniem, bo osiąganie częstotliwości Max Turbo jest warunkowane zawiłymi algorytmami, na dodatek uwzględniającymi otoczenie systemowe, temperatury itd. Na dobrą sprawę tylko Base clock nie podlega dyskusji.
@@yanke4033 Nie ma "jeśli", bo wiadomo że to robiły. Natomiast mikrokod to osobna para kaloszy, taki wewnętrzny niezależny od płyty zarządca napięciami wewnątrz procesora.
Jakiś czas temu kupiłem i7 14 gen (jeszcze nie nagłośniono problemu) były crashe i lagi w nagrywaniu.. nie wytrzymałem oddałem po 2 dniach. Wróciłem do mojej i7 12gen i wszystko w porządku. Cieszę sie że oddałem :)
@@guciooo82 Hej. Póki co nie zadławił się w grach które gram, max wykorzystanie sięga około 20% przy wymagających tytułach - tak że bardzo dobry cep. Dodam tylko że gram w 1440q i mam rtx4080
Nie uratuje, bo procesory i tak mają wadę fizyczną której nie da się żadnym updatem biosu czy mikrokodu wyeliminować. To wada powstała już na etapie produkcji, jeżeli ma się procesor podatny na oksydację to jedynym wyjściem jest jego wymiana. Dziękuję, można się rozejść.
Nie wiemy jaka jest skala oksydacji, prawdopodobnie niewielka. Problem dotyczy tylko 13 generacji. Problem nie prowadzi też pewnie do do katastrofy i część osób które mają zagrożony procesor, nie zauważą problemu.
Tylko nie ma czegoś takiego jak "procesor podatny na oksydację" - albo tej oksycacji uległ albo nie nie. I to już się nie zmieni po opuszczeniu fabryki.
Powiedz coś więcej zastanawiałem się nad zakupem laptopa z procesorem i7 14650HX 26 % wydajniejszy. Zależy mi na dużej ilości chashu do gry EFT . chyba się nie zdecyduje, chociaż cena podobna do ryzena 8845HS ...
@@KrzychuNowicki Intel zapewnia że właśnie wypuścił kolejną aktualizację micro kodu i tym razem kłopot został rozwiązany. A jak jest naprawdę pokaże czas.
@@Jablonski_KOMPUTERY czyli lecę w AMD chociaż w laptopach to fakt że lepiej mieć wydajniejszy nie wyżyłowany dłużej pociągnie... miałem kiedyś legion 5 i padł miesiąc po gwarancji. Wypaliło dziurę na wylot w płycie głównej...
@@KrzychuNowicki wszyscy producenci procesorów tak naprawdę mają poważny problem. Chodzi o to że doszliśmy do prędkości prądu, a nawet światła. Teraz jedynym rozwiązaniem jest budowanie procesorów które mają bardzo dużo rdzeni gdyż pojedynczy rdzeń ma już maksymalną możliwą prędkość. Ani Intel ani też AMD nie oszuka praw fizyki. Z dużą ilością rdzeni jest taki problem że wiele gier i programów nie potrafi ich używać bo trzeba teraz dzielić dane zadania dla danych procesorów i poszczególnych wątków. W obecnych czasach znacznie większe znaczenie ma dobrze zoptymalizowane oprogramowanie niż sama elektronika w komputerze. Zresztą o tym świadczy Windows 11 który działa na komputerach dwunastoletnich bez większych problemów. Wynika to z optymalizacji tego systemu oraz faktu że pojedyncze rdzenie są tak samo szybkie jak Intele z generacji trzeciej. Po prostu przybyło teraz rdzeni i wątków.
Szczerze, to już od premiery 11-gen, bo to chyba pierwsza w której zaczęli żyłować swoje procesory ponad granice zdrowego rozsądku, zacząłem się zastanawiać kiedy to w końcu wszystko "klęknie", jednak chwilę trzeba było czekać. Wystarczyłoby żeby ustawili te procesory z sensem, co prawda musieliby wtedy jednoznacznie oddać koronę wydajności dla AMD, ale przynajmniej uniknęli by kompromitacji, a teraz mają problem. Praw fizyki nie da się oszukać. Swoją drogą, dawno dawno temu, gdy Intel był tak zdesperowany, by przebić magiczną barierę 1GHz, wydał Coppermine 1.13GHz który został szybko wycofany ze sklepów ze względu na problemy ze stabilnością. Wiadomo, że to kompletnie inna skala problemu, ale historia lubi się powtarzać? ;D
Rozumiem, że ich problemy z wydajnością to kwestia braku technologii do zejścia na bardziej zaawansowany proces litograficzny? Jak dobrze pamiętam to intel zatrzymał się o kilka nm wyżej niż TSMC
@@sleyt6 pośrednio, choć samo schodzenie z procesem litograficznym to jedno, ale jak dla mnie, to jeszcze brakuje usprawnień w samej architekturze. Tu potrzebna jest rewolucja pokroju tej przy premierze Core 2 czy Sandy Bridge, ale do tego potrzeba wykwalifikowanej kadry, z którą Intel może już mieć problem. Pozostaje mieć nadzieję, że Arrow Lake spełni oczekiwania i nawiąże równa walkę, bo wszyscy wiemy jak kończy się monopol jednej firmy, ale będzie ciężko naprawić mocno nadszarpniętą reputację.
3 месяца назад+2
Na szczęście w moim przypadku (i7 13700 kf) wystarczyło zgłoszenie w helpdesku i w poniedziałek odebrali DHL-em (wysyłka do Holandii) i w środę u siebie miałem zaplombowaną nówkę. Powód wymiany znany: temperatury sięgające 100 stopni. W pewnym momencie normą było wiszenie pomiędzy 80-90 bez specjalnego stresu (jakaś obróbka w Photoshopie). Apki niestabilne. Gry się wyłączały. Po wymianie wszystkie problemy zniknęły - temperatury, których nie widziałem wcześniej, 31-39 stopni, w stresie 65-80. EDIT: Mimo aktualizacji BIOSU (mikrokodu), ten stary procek dalej trzymał wysokie temperatury, także wyglądało już na jakieś uszkodzenie. Natomiast stał się odrobinę stabilniejszy, lecz nawet sam Intel uznał, że to nie jest normalne i kwalifikuje się na wymianę na nowy. Od razu Wam przedstawię listę rzeczy, których wymagają z dokładnym opisem: 1) CPU Batch number 2) CPU Serial number - a następnie: litania... 3) WINDOWS: wersja i kompilacja 4) BIOS 5) POWER SCHEME (schemat energetyczny w Windowsie) 6) MAINBOARD 7) MEMORY 8) SSD oraz na zakończenie: We understand that you have updated your BIOS to the latest update. We further request you to use "Intel Default Settings" by upgrading latest BIOS from ODM website and checking the BIOS settings on your 600/700 series chipset systems to ensure operation within Intel specifications as detailed below: Current Excursion Protection (CEP): Enable Enhanced Thermal Velocity Boost (eTVB): Enable Thermal Velocity Boost (TVB): Enable TVB Voltage Optimizations: Enable ICCMAX Unlimited Bit: Disable TjMAX Offset: 0 C-States: Enable AC/DC Load Lines: AC and DC Load Lines must match ICCMAX: Varies, Never>400A* ICCMAX_App: Varies* Power Limits (PL's): Varies* Please reach out to motherboard manufacturer if you are not able to find the settings mentioned above in the system BIOS.
i5-13500 mam ponad rok, dużo go katowałem przy montażu, nadal działa stabilnie, i tak już zostanie. Pierwszy raz nie kupiłem top komponentów, i nie żałuję 🙃.
Mój nie dawał żadnych oznak niestabilności, po prosty się spalił przy renderowaniu fotek w Lightroomie + poszedł zasilacz, a na diagnozę stanu płyty głównej nadal czekam...
w skrócie wyżyłowali procesory żeby je konkurencyjniej sprzedać , pewnie jakiś inżynierek wspominał że szybciej żużyją się procki , ale to olali , typ dostał po głowie pewnie , a potem cała firma dostała od rynku w łeb za wciskanie produktu chodzącego na 110%
U mnie od listopada lata i9 14900K i zero problemów. A sporo grafiki i wideo mam do ogarniania. Przy Biosie dla Z790 Aorus Pro X nie zauważyłem większych spadków wydajności na Performance. Max u mnie procek brał do 1,3V. Teraz zdarza mu się 1,35 do 1,4V. Ale nigdy nie przekracza 253W, a czasem bywało więcej :D
mam i7 14700KF i u mnie po aktualizacji biosu z nowym mikrokodem zauważyłem spadek temperatur podczas CinebenchR23, i wreszcie można odpalić The Callisto Protocol, oraz bardziej stabilne działanie systemu, przed aktualizacją różne bechmarki CPU potrafiły wywalić BSD a teraz nic, jak bym wymienił procesor na nowy.
@@W1NDYK4T0R tak, zwłaszcza w Cities Skyline 2, i czasami podczas oglądania RUclips lub zwykłego przeglądania internetu potrafił się całkowicie zawiesić przynajmniej 2 razy dziennie, tak jak pisałem po aktualizacji bios-u z mikrocode x129 wszystko zaczęło działać normalnie, zaznaczam że nie robiłem reinstall Windows
@@kapiszon7347 on nie miał naprawić już dokonanych uszkodzeń, miał zminimalizować jego skutki, z tego co wyczytałem to niektórzy też nie widzą poprawy ale są też tacy co widzą poprawę w stabilności. Zauważyłem że najbardziej oberwali użytkownicy i9 14900 swoją drogą. A jak problemy wrócą to po prostu kupuje nową płytę główną i procek AMD Ryzen 9 9950X albo Ryzen 9 7950X3D chociaż korci mnie wziąć jakiegoś Threadrippera, i intel straci jednego ze swoich fanboyi :p
13600K - przed aktualizacją zero problemów, na ACLL = 40, DC LL = 50, LLC 6 (drugie najbardziej pochyłe oprócz auto) Po aktualizacji do 0x125 (bo 0x129 jest ciągle w becie) ACLL = 170, DCLL = 170 XDDDD Od razu wróciłem do poprzednich ustawień, miałem 1,39V w idle, porównując do max. 1,30V przed undervoltingiem. Także przestroga, polecam od razu sprawdzać te wartości po aktualizacji, maksymalne zalecane przez intela to 110 (czyli 1,1 mOhm), i to przy najbardziej stromym LLC.
@@anonimowy2433 Mam ustawiony PL2 na 150W, przy takim poborze mocy temperatura dobija maksymalnie do 77 stopni na AK620, które ma wtedy około 90% obrotów (1650 RPM). A tak średnio w ciągu dnia to w okolicach 15W i 45 stopni.
@@Savigo. Ehhh ja mam zrobiony UV -0.180V i pobiera maksymalnie 150W. Na Navisie F240 temperatury pod obciążeniem dochodzą do 92 maksymalnie w lato na 100% obrotów wentylatorów. Albo chłodzenie niesprawne albo taka sztuka się trafiła.
mój nowy intel i5 13400f ma powiedziane że pracuje domyślnie na maks 1.1V a u mnie pod stress testem osiąga nawet 1.3 chwilowo :/, to samo z ogólnym poborem mocy, według producenta ma brać 65 watów a bierze chwilami nawet 82, więc jestem ciekawy ile zmieni mi ten nowy micro kod, bo jak nie będzie poprawy zbytniej to uciekam na i7 12 generacji która jest bezpieczna
przecież 82w to mało. Wyłącz turbo jeśli aż tyle to za dużo. w biosie możesz zmienić core voltage np o -0.05 V i nie stracić wydajności jeśli wysokie napięcie
Te 65W to jest do póki zegar nie przebije base clock, a potem przy turbo może brać aż do 148W, a bardziej oddać tyle ciepła czyli watów może troszkę więcej pobrać. W idle ten procesor weźmie do 10W, jedyny problem to temperatura bo na rachunku za prąd to wartość pomijalna
tak procesor z poprzedniej generacji jest najlepszym sposobem by mieć 65 w zamiast turbo. Wejście do biosu to poprostu f2 lub del i core voltage na - 0.05 lub 0.050 (w AI tweaker lub inne menu). Na większości przypadków bedzie stabilnie, mniej grzania sie i mniej mocy pobiera. Jak nie ma problemów jak blue screen można iść o kolejne 0.01V w dół
@@piotrekstel Tylko jeszcze trzeba nadmienić, że UV jest możliwy jedynie na płytach z odblokowanym chipsetem, a taki posiada mniejszość użytkowników 13400. Do UV na chipsecie B660\760 potrzebne jest uruchomienie mikrokodu 104.
hmm... analizując to co powiedziałeś 6:40 można by taki program napisać analizując to ile prądu bierze i jaki temp miał czy po stronie producenta w jakim stanie procesor do nas przybył- można by wyliczyć przybliżony stopień degradacji procesora.
i5-14600KF, aktualizacja BIOSu z mikrokodem 0x129 powoduje spadek wydajności rzędu 70%. Wróciłem do starego BIOSu, jak procesor dokona żywota to Intel wymieni mi go, lub dostanę zwrot pieniędzy, bo mamy wydłużoną gwarancję o 2 lata (w moim przypadku do 2029 roku). Nie po to płaciłem za procesor prawie 1500 zł żeby teraz Intel przez jego błędy zabierał mi prawie 3/4 wydajności. Spadek wydajności 5%, no może 10% byłby do przełknięcia, ale 70%??
@@pjeteroscudotwórcy z tego Intela. Tyle energii mniej pobiera i wydajność nie spadła. Powinni też zaczac produkować silniki spalinowe i by się okazało że silnik 100KM nagle może palić poniżej 1 litra na 100km. Normalnie cuda się dzieją, chyba otworzyli te magiczna szufladę.
Zmontowałem kompa w połowie sierpnia z i7 13700KF i MSI Z790 Gaming Plus na pokładzie. I miałem to szczęście że w tym okresie wyszedł Bios do tej płyty z mikrokodem 129. Przed 1wszym uruchomieniem zrobiłem update BIOSa z tym nowym mikrokodem(potem po kilku dniach wyszła już stabilna wersja którą docelowo też zapakowałem do płyty :P). Umożliwiła mi to funkcja "Flash BIOS button" dostepna na tej płycie. Nie robiłem jeszcze żadnego OC procka bo i po co skoro mam jeszcze starą grafikę Radeon Rx 580 4GB. Przy 1wszym uruchomieniu i wejściu do BIOSa od razu wyskoczyło okienko z presetami ustawień dla procesora; oczywiście wybrałem Intel Default, bo zależy mi przede wszystkim na żywotności procka. Sprzyjającymi okolicznościami dla mnie jest też to, że od razu zainstalowałem lekki OS jakim jest Linux(w moim przypadku Mint Mate uciekłem od Windowsa 10 a tymbardziej 11). Więc puki co mój procek nie mógł lepiej trafić :D (chłodzenie Arctic Liquid Freazer III 240). Odezwe się tu kiedyś jeśli coś niedobrego nie daj Bóg się przytrafi mojemu i7
Miałem to szczęście reklamować moją i9 14 generacji. Po wypełnieniu formularza na stronie intela i odebraniu wadliwego procesora przez kuriera całość reklamacji zamknęła się w 3 dniach.
U mnie z 13600K jest problem z temperaturami gdzie silent loop 2 360mm nie wyrabiał i miałem crashe a po 2 update'ach problem się trochę poprawiał ale dalej było 95 stopni w stresie i 60 na pulpicie przy wydajnym AiO. A na dodatek taktowania skaczą jak głupie z 1,2GHz do 4,4GHz i z powrotem do 1,2 GHz tak cały czas
Bezproblemowe półtora roku na 13900K. Jednak nie widział ustawień domyślnych, od początku żadnych głupot typu MCE itp, a napięcia były w normie i przez cały ten czas PL1=PL2=200W, bo tak widzę jego efektywność energetyczną. Przy tych 200W ostatnie biosy ukradły mi tysiąc punktów CB23 - wcześniej było ~35500, teraz ~34500. Jednak teraz lata w pełni po bożemu, zgodnie z niebieską tabelką, którą pokazałeś, a mi nie chciało się dochodzić tego tysiąca. Ogółem nie przejmuję się i cieszę tym świetnym procem, póki nie ma problemu, ale wiem, że nie każdy tak potrafi ;)
Dzięki, właśnie zaktualizowałem BIOSa. Akurat kupiłem w tym roku i9-14900K jeszcze zanim się dowiedziałem o tej inbie. Na szczęście u mnie wszystko działa stabilnie a pracuję z 3d i grami. Mam nadzieję, że po aktualizacji nie będą już mi grozić żadne skoki napięcia xD
Posiadam i7 13700K od sierpnia 2023 r. na płycie głównej Gigabyte Z790 Gaming X, jestem po czterech aktualizacjach Biosu aktualnie wersja F10, i do dnia dzisiejszego nie zaobserwowałem żadnych niestabilności sytemu. Procesor po lekkim undervolting max w stresie 80 °C na AIO 360mm i przy 26°C w pokoju (w zimie będzie lepiej :P). Osiągi w Cinebench R23 wyższe od przeciętnych, tak samo w 3D Marku. Wygląda na to, że trafił Mi się dobry kawałek krzemu ;). Pozdrawiam.
AMD ma kolejną szansę poważnie odskoczyć intelowi, choć kiedyś tego nie wykorzystali, gdy intel wypuścił grzałkę zamiast procesora, znaczy pentium 4. Mam nadzieję, że teraz jednak uda im się odskoczyć niebieskim, bo dawniej dzięki marketingowi AMD i tak było tą gorszą firmą :/
Wtedy nie było całej tej tech otoczki , społeczności. Info się tak nie niosło. Wiedzieli o tym tylko ludzie "w środowisku" Dzisiaj dzieciak chcący kompa do gier przeglądając w necie co by tu kupić dowie się niemal natychmiast że seria 13/14 to zły pomysł ...
niepowiem gdzie ale słyszałem że powoli stan magazynowy procesorów z listy którą podałeś jest na wyczerpaniu . intel ma zamiar po cichu wprowadzić zmiany w procesorach i doprodukować tak aby nie okazało sie że na rynku ich braknie . mają za małą moc przerobową w tym sensie i muszą ogarnąć dupe . niemoge podać źrudła ale jest to jeden z pracowników produkcji podpowiem że miejsce akcji to irlandia :)
@@tteqhu to się wiąże z brakiem dostępności z produkcji na Europę o czym pisze xD czego nie rozumiesz , próbują załatać dziury jak się da ale jest tyle zwrotów ze się w dopiero nie śni. Mam znajomego z Irlandi a sam mieszkam w uk , praco2nika Intela którego poznałem 6 lat temu w barze i jest Polakiem xD
Mam i9-13900KF i ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI, od początku były mniejsze i większe problemy z różnymi grami i programami (bluescreeny, crashe, przygaszanie ekranu), oczywiście szukałem przyczyn wszędzie, tym bardziej że jak już dzisiaj wiadomo, błędy które wyskakiwały to np. "out of video memory...". Od początku też nie udawało mi się też zrobić sensownego undervoltingu, procesor od razu tracił stabilność. Jeszcze przed aferą, trafiłem na poradnik dotyczący ustawienia w BIOSie limitów Intela, więc to zrobiłem. Po wypłynięciu całej sprawy zaktualizowałem BIOS lipcowym updatem mikrokodu, powiedzmy że było stabilniej. Epic wypuścił ostatnio Callisto Protocol, odpalam, crashe już w samym menu, właściwie gra nie była w stanie działać dłużej niż minuta (gra na Unreal Engine, swoją drogą z Remnantem 2 też były problemy). Zaktualizowałem ponownie BIOS sierpniowym updatem mikrokodu, Callisto działa bez problemów. Pytanie na jak długo, a przede wszystkim czy i w jakim stopniu procesor już został zdegradowany? Swoją drogą materiał o całej sprawie nagrał TekTesters, ale film zniknął.
Możliwe, że miałeś fabrycznie zrobiony undervolting za pomocą AC load line. jeśli przykładowo AC LL = 0,5 mOhm, przy LLC auto (1,1 mOhm), to biorąc 250 A np. przy kompilacji shaderów miałeś undervolting o 0,6*250 = 150 mV. Im wyższe natężenie tym wyższy undervolting, bo tak działa load line. Po aktualizacji producenci płyt głównych zrobili obrót o 180 stopni i podwyższyli AC LL jak najbardziej się da.
Nagrał ten film na kanale morele i zachęcał tam do zwracania procesorów. To tylko moje przypuszczenia, ale myślę że komuś z góry się mogła nie spodobać ta porada.
Mistrzu w kwestii mikrokodów do procesorów to nie znam lepszego speca jak "Ext73/Netext73". Znam typa z forum internetowego Debian User Gang (byłem tak koło 20 lat temu zarejestrowany). Ten koleś wie, jak aplikować mikrokody procków w jaja linuksa tak by komp chodził ponadprzeciętnie idealnie. Jak możesz skontaktuj się z nim. Jak dla mnie to Bóg Jąder Linuksa i Mikrokodów procków. Pozdro! 👍👍👍
Dzięki za wyjasnienie tematu dla osób, które nie śledzą tego na bieżąco i od czasu do czasu zobaczą coś na głównej, jednak mam pytanie. Niestety podczas budowy nowego zdecydowałem się sie na i5-13600KF i osiąga on niższe wyniki w benchmarkach, niż te średnie w Internecie. Zamiast 23-24k dostaję 20-21k w Cinebenchu R23. Podobne wyniki dostawałem na starym BIOSie, bez zaktualizowanych mikrokodów. Czy może to być spowodowane degradacją procesora? Niby w codziennym użytkowaniu oraz przy okazjonalnym graniu działa stabilnie, jednak niepokoją mnie te niższe wyniki.
Ustawienia w BIOSie mam domyślnie, poza włączonym profilem XMP oraz wybranym ustawieniem "Intel Defaults" odnośnie power limitów, choć przez dość długi czas procesor pracował na profilu maksymalnej wydajności (nawet o tym nie wiedziałem, bo płyta od MSI taki profil sugerowała dla chłodzenia wodnego).
@@ZMASLO problem w tym, że nawet przed aktualizacją i przy zdjętych limitach mocy (4096W) wyniki ledwo przekraczają 21k. Choć możliwe, że to z moim chłodzeniem jest coś nie tak, bo sprawdziłem jeszcze raz i włączeniu testu temperatury od razu lecą na ponad 90 stopni XD
@@Dawid2849 mam dokładnie tak samo, 13600kf i z790 DDR5. Wcześniej temperatury też leciały do góry odrazu pod 100 przy chłodzeniu wodnym ale wynik był około 24k, po undervoltingu trzymały się w okolicach 80-82 C i wynik w Cinebenchu też był 24k. Teraz ponad roku i aktualizacji biosu na intel default temperatury pod 100 i mam 21k w cinebenchu, ale widze w hwinfo że ucina moc procesora przy testach i temp chwilowo spadają a z undervoltingiem nie da się zejść na taki sam poziom jak na starym biosie. Chyba trafił się jakiś słaby procesor albo już jest z nim coś nie tak
Jakim cudem uzyskałeś tak niskie temperatury na domyślnych ustawieniach z nowym mikrokodem? Mam i7-13700K, Endorfy Navis F360 i Asus Prime Z790-A WIFI od roku. Rok temu zrobiłem undervolting, aby CPU w Cinebenchu zatrzymywał się na 92 stopniach, a nie 100. Po aktualizacji do nowego BIOSu, na domyślnych ustawieniach miałem znowu to samo, czyli instant 100 stopni po odpaleniu Cinebench. Doczytałem o SVID Behavior i spróbowałem zmienić na "Best-Case Scenario". Temperatury git, ale wydajność siadła. Doczytałem więc dalej i okazało się, że trzeba wyłączyć IA CEP. No więc temperatury git, wydajność git, ale za to po kilku dniach okazało się, że CPU niestabilny. Zmieniłem SVID Behavior na "Typical Scenario", ale znowu temperatury zaczęły dochodzić do 95 stopni. Dołożyłem Global Core SVID Voltage -0.09, czyli tak jak miałem na starym BIOSie i póki co działa stabilnie z temperaturami maksymalnymi ~91. A ty na domyślnych ustawieniach i to jeszcze w i9 masz ledwo ponad 80. Jak??? 😅
Niecały rok temu zamówiłem całego kompa w X-Komie zewzględu na zrobiony dobry rabat na "gotowca" gam3r. Jak można się domyśleć siedzi w nim procek 13th gen xd Komputer miał mi służyć do pracy - montażu ale także na to bym mógł sobie hobbystycznie pogrzebac w UE5, albo pograć w cokolwiek. Wiele godzin spędziłem na discordach dla developerów UE5 zeby dojsc do tego czemu wywala sie ten silnik posiadajac driver nvidii we stacktracie. Jako że jestem fanem cyberpunka i nie zdazylem ograc jeszcze nowego DLC to postanowilem ze zacznę sobie fabułę od samego początku - no i niestety moja jedyna ucieczka od slabszego samopoczucia psychicznego również jest niedostępna przez wysypującą się gre.. Po podpięciu debugera co widzę? Sterownik Nvidii, wiadomo clean install porobiony ale potem sie okazalo ze to jednak chodzi o degradacje proca. Więc ogólnie komputer do pracy mi się sprawdza w montażu tak w pozostałych kwestiach jest giga niestabilny - wszystkie gry na UE5 ale dosłownie wszystkie sie wysypują z tą samą dllką. Oczywiscie memtesty i inne rzeczy porobione, nie ma juz gdzie grzebac. No i co ja mam zrobic? Kupilem caly zestaw w xkomie wiec na gwarancje/rękojmię będę musiał oddać całą puszkę... eh Przejebana sytuacja troche Biosu jeszcze nie aktualizowałem, zrobię to sprawdzę i wrócę tu pewnie zostawić wyniki
Mam i9-14900k i nie miałem żadnych problemów, ale ja zaraz po instalacji zrobiłem undervolting i ściągnąłem zegary w booście do 5.2GHz, które trzyma mi się stabilnie przy niskich temperaturach i ograniczonym poborze mocy o prawie połowę
Posiadam i5 13500. Ten konkretny model to tak naprawdę procesor 12 generacji tylko, że na sterydach więc ciężko stwierdzić czy wymienione przez wszystkich problemy go złapią. Póki co nie instalowałem nowego biosu, bo ludzie zgłaszali problemy po aktualizacji to stwierdziłem, że temat chwilę przeczekam. Póki co jest git. Użytkuję go równy rok. Czy mimo to polecilibyście i tak wrzucić ten nowy mikrokod?
nie wiem jaką masz płytę główną, ale np. na Gigabyte B760 gaming x po aktualizacji biosu mam problemy ze stabilnością po ustawieniu profili XMP na DDR5 na 6000mhz (gdzie na starej wersji biosu wszystko działało elegancko), także ja bym na twoim miejscu wstrzymał się z tą aktualizacją biosu raczej, jeżeli nie zauważyłeś żadnych problemów, czasami lepsze jest wrogiem dobrego
@@mateusz682 nie chce mi się w to bawić, na razie zmniejszyłem zegary do stabilnych 5200mhz i poczekam na jakiś bardziej dopracowany bios. Btw zrobiłem kilka testów żeby zobaczyć jaki wpływ będzie miało zmniejszenie taktowania RAMu na wydajność w grach w 1440p. Sprawdziłem w Cyberpunku, Calisto Protocol i Forza Horizon 4. Różnice są marginalne, rzędu 2-3 fpsów.
I7 13700k używany od grudnia 2022, nigdy żadnych problemów. Dlatego, że od początku używany na moich niskich napięciach. Mam ściągnięte wszelkie limity mocy, napięcie na stałe ustawione 1,15V
U siebie korzystam z i7 13700kf od przełomu 22/23 nie było problemów ze stabilnością cały czas pracuje dobrze, nie robiłem update biosu od czasów jak wypłynęła afera z tymi procesorami by przypadkiem zmiany w biosie nie spowodowały problemów ze stabilnością, fakt jest też taki że procesor nie pracuje na standardowych nastawach a jest przeze mnie ustawiony może ale nie musi to być powodem jego dobrej pracy.
Ja też mam i 7 13700kf i też niby jest wszystko dobrze ale z tyłu głowy cały czas jest ta myśl że coś sie może rozwalić nawet przy dobrze działającym ustawieniu napięć
14700K - w trybie boost/turbo przy 5.6 (profil płyty głównej) niestabilna praca, niektóre gry nie chodziły (nie uruchamiały się - błąd D3D), a niektóre jak np. CS wyrzucało randomowo do pulpitu raz na godzinę. Przy ręcznym ustawieniu i zjeździe do 5.3 jest stabilnie i wszystko działa. 5.3 ustawiłem już z 3 miesiące temu i od tego momentu wszystko jest stabilnie, BIOS zupdatowany do najnowszego i też wszystko ok, jednak na 5.6 już nie wchodziłem. Chciałbym zwrócić procka, ale oczywiście płyty głównej już nikt nie przyjmie, mimo że brane pod procesor od jednego sprzedawcy (bo kupowane w listopadzie/grudniu 23) więc bym był stratny, ponadto jak zgłoszę na rękojmie czy gwarancje to nie jest powiedziane że mi zwrócą pieniądze - zakup z X-Komu... Na przestój nie mogę sobie pozwolić, bo komputera używam codziennie do pracy, a pakować się w ciemno w nowy sprzęt z myślą że może zwrócą a może nie, też mi się nie widzi... Sytuacja patologiczna.
Mam i5-14600k i niejednokrotnie słyszałem cyknięcia, coś takiego jakbyś zwarł kabelki plusa z minusem. Nie pojawił mi się ani razu błąd o braku pamięci, czy coś w tym stylu. Zainstalowałem najnowszy BIOS no i zobaczymy co będzie.
Ja kupilem i7 13700k na premierę. Zrobilem undervolting, a nastepnie ustawilem ia vr voltage limit (plyta gigabyte). To ustawienie obcina VID requesty procesora, dzięki czemu napiecie nie powinno skakać do niebezpiecznych wartości. Bios aktualizuje na bieżąco, i trzymając sie tych ustawień nie zanotowalem spadków wydajności. Ze stabilnością do tej pory również nie było problemów. Skoków napiecia nie widac w systemie. Mozna je zmierzyć oscyloskopem z płyty głównej. Na gorszych i9 14gen widac skoki do ponad 1.65V. Edit. Dodałem pierwszy akapit
Zmierzyłem to co byłem w stanie zrobić na ten moment, niestety nie mam takiego sprzętu jak buildzoid. Może trzeba zainwestować w końcu w taką zabawkę 😅
Że intel do takiego czegoś dopuścił... A film na UFD Tech z 6 lat temu "How NOT to Overclock!" pokazał, jak procesor, który ma litografię 32nm, czyli jest znacznie bardziej wytrzymały na wyższe napięcia, został uśmiercony przez lekkie podkręcenie przy napięciu 1.55V. W między czasie Intel na 10nm pakuje 1.65 i to jeszcze przy wysokich temperaturach, oraz mówi publicznie "This is fine", będzie dobrze (a fizyka to gdzie???)...
@@ZMASLOBuildzoid robi super robotę, ale ciężko ogląda się jego wykłady z overclockingu. Oscyloskop na pewno by Ci się przydał, szczególnie przy modyfikowaniu i naprawianiu starszych konsol i innej elektroniki 😊
@@PiotrKnapiecia z jakimi pracuje dany kawałek krzemu, tak jak temperatury z jakimi może pracować to problem inżynierów intela i my konsumenci możemy się jedynie domyślać kiedy taki procesor wychodzi na rynek, że będzie krócej działać. Podczas projektowania często zdarzają się błędy, większość z nich jest eliminowana przed wdrożeniem do produkcji, ale często są mało istotne potrafią się prześlizgnąć i są potem patchowane softem. Zastanawia mnie jednak jak doszło do tego, że przez QA przeszła im tak gruba rzecz. I to przez 2 generacje. Jakby zupełnie nie robili weryfikacji...
@@P4intr33 Jak napisałem w innym komentarzu, Intel umywa ręce i zamierza odmawiać wymiany tych procesorów, i to im ujdzie w USA a w Europie??? Szykuje się pozew masowy z tytułu Europejskiej ochrony konsumentów..
W kwietniu - czyli jak nie było jeszcze głośno o problemach - kupowałem nowego kompa, z i7 14700, czyli z kartą bez mozliwości OC. Od samego początku miałem problem w ogule z uruchomieniem bez dedykowanej karty graficznej - oczywiście mam rtx ale chciałem sprawdzić jak działa karta na procku - diodaa na płycie pokazywała problem z GFX 😓. Na dedykowanej karcie poszło ale bardzo długi boot. Następnie były problemy z instalacją windy bo tak ok. po 4 min działania instalatora komp się wieszał. Pomyslałem że to pewnie przez plytę (MSI z790 gaming pro) więc pobrałem update i zflashowałem bios. Po tej aktualizacji miodzio bez problemów. Od tamtej pory wszystko działa elegancko. Sprawdziłem na testach oraz na wielu starszych i nnowszych tytułach - bez problemów, nawet gralem kilka godzin w ten sam nowszy tytuł. Nie wiem czy początkowe problemy były spowodowane mikrokodem czy brakiem sterowników na płycie bo w sumie w kwitniu nie bylo jeszcze za dużo płyt z supprtem inteli 14gen. No i "niby" intel ni miał jeszcze przygotowanego mikrokodu. Wszystko działa super, ale na wszelki wypadek flashuje bios jak tylko wychodzi aktualizacja... Tak na wszelki 😉 Co mnie dziwi najbardziej to sama 14 gen. - przeciez to prawie to samo co 13 tylko troszke podrasowana (raptor lake "refresh"). Do tego 14 jak narazie niby nie oksydują... Czyżby intel od dawna wiedział o tych problemach i poprostu liczył na to ze nikt nie zauważy?
Ooo, wlasnie to samo zauwazylem w swoim lapku co mowisz w 4:00. Doslownie sa momenty gdzie jest duzy boost, a potem dlugo dlugo nic (choc zapotrzebowanie na cpu jest nada, kompilacja na wszystkich watkach). Po paru miesiacach moj i7-1370p po prostu...czuc ze dziala wolniej.
Kupiłem na początku 2023 roku 13900K. Wprawdzie nic się nie działo, ale profilaktycznie odesłałem procesor do Intela i przysłali mi nowy. Całość zajęła kilka dni.
Kolego porzucenie budowy fabryki w Polsce zawdzięczamy jaśnie panującemu nam wojewodzie polskiemu. Cyt... nie potrzebujemy fabryki frytek, czy tam wafelków...to tak w skrócie.
@@marcinb.7894Politycy akurat nic nie mają do gadania w kwestii kondycji finansowej Intela. Intel sam sobie narobił problemów, i nawet gdyby to druga strona stała u władzy, to wątpię czy to by cokolwiek zmieniło.
Od roku mam 13700k od początku był problem z wysokim napięciem ,w trybie auto napięcie pływało od 1.32~1.36V... po zmniejszenie do 1.25V .W spoczynku temp nie wiele to zmieniło ale przy obciążenie C23 różnicą sięgała 15 stopni... Aio Asus 360mm
kurde, oglądając twój filmik, z 10 razy zatrzymywałem filmik bo myślałem że to moje wentylatory w karcie głównej kręcą się z mocą 80% a gdy zatrzymałem filmik, okazywało się za każdym razem że u ciebie cos wydaje taki dźwięk... masakra
Sprawa jest dwuznaczna. Rzeczywiście podbijanie voltażu CPU może nieść ryzyko uszkodzenia CPU. W starych modelach zdarzało się wręcz spalenie procesora. Im bardziej upakowane tranzystory i zmniejszony rozmiar CPU, zdarzało się że nie było na czym położyć wentylatora (Słynne Athlony, Durony, Semprony XP) tym mniejsze napięcie zasilania. Dlatego dla mnie to szok że dzisiejsze CPU BIOS zezwala zasilać napięciem 1,6 volta !!! Pamiętam że bariera propagacji sygnału to około 1 volt. Więc ja widzę koniec krzemu. I intel przed tym właśnie stanął. Albo wymyślą co innego, jakieś CPU na grafenie lub zupełnie czym innym. Z drugiej strony to koniec "dojnej krowy"... Obserwowałem zjawisko potęgowane przez intela kiedy to firma każdą architekturę drenowała w nieskończoność ( cpu szły co 33 mhz, np. 100,133,166,200,233,266,300 etc.) dziś jest jeszcze gorzej. Zamiast kilku CPU mamy w ofercie las z grzybami.... Wszystko przekombinowane do bólu. Intel od tyłu to Letni... A letni ma być wypluty z ust.....
Z perspektywy uzytkownika i7-13700KF musze powiedziec ze troche ta cala drama mnie omija, bo na mojej sztuce procesora od lipca 2023 nie ma absolutnie zadnych problemow. A przed aktualizacja biosu procesor chulal na mniej wiecej 1,45V a teraz chula na 1,15V i nic sie z nim nie dzieje. Teraz rodzi sie pytanie czy to jakas dobra sztuka czy cos innego.
Mam procesor 13600K od roku, nie podkręcałem go i nie zauważyłem od tego czasu żadnych problemów z temperaturami, spadkiem wydajności lub crashami programów. Może wygrałem loterię krzemową
siema zmaslo mam pytanie. chodzi o to ze mam dwie stare plyty glowne i chcialem zrobic taki retro komputer ale mam taki problem ze te plyty odpalaja tylko dyski twarde ktore byly oryginalnie w systemie jak podlaczam inny dysk to caly czas stoi na veryfing dmi pool data wiesz moze jak to naprawic? pozdro.
Problem faktycznie będzie z osobami nietechnicznymi. Niedawno miałem okazję rozmawiać ze znajomą, która lubi pograć i ma niezłego kompa, ale techniczna zdecydowanie nie jest. Długo zajęło mi wyjaśnienie, że to, że WIndows wszystko sam aktualizuje, steam sam aktualizuje, przeglądarka się sama aktualizuje itd. a BIOS sam się nie aktualizuje, a po za tym ona takiego programu nie instalowała. A jak już to wyjaśniłem, to następnego dnia się dowiedziałem, że nie będzie aktualizować biosu, bo tam straszą, że w razie awarii będzie źle. I takie osoby na pewno nie będą aktualizować. Nie będą też wiedzieć pewnie, że Intel przedłużył gwarancję, a nawet jeśli, to będą się kontaktować ze sklepem, a temu może się nie chcieć obsłużyć gwarancji, bo klientowi dał papier, że jest 2 lata i po co sobie d*** zawracać po tym czasie. Tylko że na takich osobach Intel po prostu więcej zarobi i tyle, bo kupią nowego procka mimo, że nie musieli by.
Kiedy składałem obecnego kompa 13600K wydawał się najlepszym możliwym rozwiązaniem przy porównywalnej wydajności cały zestaw był tańszy niż Zen 4. Teraz żałuję. No ale wtedy 13600K wydawał się nowym 2500K (z którego z resztą przechodziłem). Bios oczywiście zaktualizowany, ale cały czas czekają mnie jakieś poważniejsze testy stabilności pod wysokim obciążeniem, bo jedyna okazja kiedy ten procek poważnie się wysila to u mnie renderowanie w Resolve.
W pracy mam 13900k którego używałem kilka miesięcy, po jakimś czasie zaczal się crashowac solidworks bez wyraźnego powodu. Przesiadłem się na stary komp a tym zajęło się IT. Po tygodniach walki zdecydowali się na wyłączenia turbo boost na tej, a następnie na ponad 100 komputerach w firmie które mają te procki, do momentu wydania jakiejś aktualizacji z HP.
Jako użytkownik procka i7-13700kf sprawa wygląda następująco: Sam procesor undervoltowałem od startu (100mV), wysokich napięć nie zaobserwowałem w trakcie idle, lecz w przypadku startu poziom podnosi się do 1,45V. Jednak nawet na Cinebenchu r23 procesor nie przekracza magicznej bariery 1.3 volta. Jego temperatura sama w sobie niska, bo w idle potrafi być nawet 28 stopni, a na ciężkim obciążeniu nie zdaje się przekraczać 65 stopni. Nie wygląda na to, że procesor jest zdegradowany (jest stabilny, nawet po dłużym stresie). Wyniki które podałem są oczywiście po pobraniu tego głupiego mikrokodu na płytę (który mam nadzieję że i tak zrobi swoje). Przed pobraniem tej aktualizacji BIOSu idle (oczywiście undervoltowany) wynosił jakieś 35 stopni a na stress teście maks 75 stopni, no i pobierana moc faktycznie czasem dochodziła do 1,5V. Podsumowując; Nie wydaje mi się, aby zakup procesora był jakimś ogromnym błędem. MOŻLIWE, że sam w sobie się po prostu zdegraduje, chociaż miejmy nadzieję że Intel mnie zaskoczy.
Tak przy okazji jak by ktoś był zainteresowany, to moja płyta główna to TUF GAMING B760-PLUS WIFI DDR4 Asusa, a RAMu mam 32GB, więc generalnie procesor stoi bez możliwości podkręcenia.
Ja już po wymianie swojego 14900k. Wysłany air postem do Holandii, 5 dni i miałem nowy. Lejce z Biosu ściągnięte i smiga 5 tydzień bez żadnych problemów. Radzę wszystkim, którzy mieli choćby jedną ścinkę lub crash przez CPU oddać i nie bawić się w pana hirurga od PC-tów. Procka nie da się uratować. Tydzień detoxu od kompa dobrze zrobi 😅😅
@@PIWO2237 co przeszkadza użyć gwarancję jeszcze raz za parę łat? Przecież ona się nie anuluje po wymianie. Akurat za pare łat ten wymieniony też "zgnije", wszystkie te aktualizacje to tylko próba od terminować nieodwracalne.
Czyli rozumiem że przez te 5 dni Intel zapewnił inny procesor, bo jeśli sam sobie załatwiałeś to firmy lubią takich naiwniaków i beds dymać Tyle ile się da, a jeszcze taki się będzie cieszyć. Maks 1 dzień i to kurier przychodzi daje nowa sztukę, a stara zabiera. Tyle to mogło maksalnie trwać i nic więcej.
@@PIWO2237 Moje CPU było po rocznej gwarancji a i tak go wymienili na nowy i dorzucili kolejne 2 lata gwarancji. Nie wiadomo co by zrobili za kilka lat, na pewno nie wymieniali by na inną generację 😂😂😂
@@magnum84rm bo? gen14 i gen13 skoncza sie pewnie w magazynach za maks rok czasu. pozniej intel bedzie musial wymieniac na to co w danym momencie bedzie produkowac i na produkt ktory bedzie odpowiadal klasa procesorowi ktory padl.
Trzeba jasno przyznać jeszcze powiedzmy robienie z procesów bananow bylo skandaliczne, ale do naprawy za niecałe 50zł to w tym przypadku nie da sie tego zapomnieć i wybaczyć. Plusem tej sytuacji jest fakt, że teraz będą 10x sprawdzać procki zanim je sprzedadzą
Po jakim czasie tracą stabilność? I jakie procesory? Jakieś konkretne partie produkcyjne, czy wszystkie procesory danego typu? Mój i9 14900 KF, kupiony miesiąc temu, nie sprawia na razie problemów. Nie słucham kogoś kto kupił AMD i się głupio cieszy, bo mu cos tam nagadali.
Mam i7-14K, ciepły dosyć, ale to było normalne. Zrobiłem undervolting i wtedy zdarzały się sporadyczne blue-screeny przy włączaniu windy. Wróciłem do ustawień fabrycznych i jest git.
Kiedyś im się zachciało P4 Willamet i pamięci RAMBUS. Też było zabawnie, ale faktycznie było to dawno. Poczytaj jeszcze na temat wtórnej dyfuzji, o której się nie mówi a to ona ma dużą zależność od niekomfortowych warunków pracy krzemu - temperatura i napięcie. Przed oksydacją można się zabezpieczyć, wystarczy ograniczyć dostęp tlenu. zalać czymś, czy jak, więc moim zdaniem to ściema.
kiedy komputer ze smietnika?
Szukałem i znalazłem. Będzie niedługo™
@@ZMASLOjej
@@ZMASLO jej
@ZMASLO jej
@@ZMASLO 👍👍
Za czasów E8400 nie było takich problemów. Rozwiązanie jest chyba proste?
Dlatego nadal na nim siedze
gdzieś w szafie leży E8600 :-)
Mam E8400 22 sztuki, parę E8500 i jednego E8600 razem 28 sztuk jest z czego wybierać ;) A z rdzeniem Wolfdale 88 sztuk jak na razie...
@@Almuric_of_Elwyn Mam Bartona :)
@@Almuric_of_Elwyn ale wariat 😁
0:18 I ten intel core 2 duo inside w tle 🔥🔥🔥🔥
Jest jeszcze jedno ale... Mianowicie kupuje się procesor który ma mieć te 6ghz wydajności a nie wybiera się np słabszego ale tańszego procesora bo zależy nam na wydajności i nagle dostajemy kaganiec w postaci mikrokodu. Ktoś by powiedział że to całe 3 czytam 5 procent do wydajności ale nie po to kupiłem procesor z wyższej półki żeby mieć potem obniżone wyniki. To jest wprowadzenie kupującego w błąd i można tutaj zadziałać uokikiem lub rzecznikiem do spraw konsumentów.Ja osobiście proponuję po prostu zwracać te procesory ze względu na wprowadzenie w błąd kupującego.
Obecna perspektywa przedstawia się tak, że właściwie nowym mikrokodem nie spowolniono produktu, tylko doprowadzono go do nominalnych prędkości - to początkowo nadmiernie go "przyspieszono". Musiałbyś pokazać któremu punktowi specyfikacji nie odpowiada towar z nowym mikrokodem. Punkty w Cinebench nie są elementem specyfikacji.
@@Piotr_Majchrzak a fakt, że nie dobija do 6 GHz nie ma znaczenia?
@@sleyt6 Po zmianie mikrokodu i ustawieniu Intel default nie dobija 6GHz na single core? W Prime 95 też? W zasadzie jest to jakaś przesłanka do reklamacji, ale trudno określić z jakim powodzeniem, bo osiąganie częstotliwości Max Turbo jest warunkowane zawiłymi algorytmami, na dodatek uwzględniającymi otoczenie systemowe, temperatury itd. Na dobrą sprawę tylko Base clock nie podlega dyskusji.
a co jeśli to płyty domyślnie "podkręcały" procesory???
@@yanke4033 Nie ma "jeśli", bo wiadomo że to robiły. Natomiast mikrokod to osobna para kaloszy, taki wewnętrzny niezależny od płyty zarządca napięciami wewnątrz procesora.
Jakiś czas temu kupiłem i7 14 gen (jeszcze nie nagłośniono problemu) były crashe i lagi w nagrywaniu.. nie wytrzymałem oddałem po 2 dniach. Wróciłem do mojej i7 12gen i wszystko w porządku. Cieszę sie że oddałem :)
Jak ten i7 12gen się zachowuję w grach wymagających?
@@guciooo82 Hej. Póki co nie zadławił się w grach które gram, max wykorzystanie sięga około 20% przy wymagających tytułach - tak że bardzo dobry cep. Dodam tylko że gram w 1440q i mam rtx4080
Nie uratuje, bo procesory i tak mają wadę fizyczną której nie da się żadnym updatem biosu czy mikrokodu wyeliminować. To wada powstała już na etapie produkcji, jeżeli ma się procesor podatny na oksydację to jedynym wyjściem jest jego wymiana. Dziękuję, można się rozejść.
fakty, najgorsze jest to, że nie wiadomo ile procesorów ma problem z oksydacją a ile jest takich, których dotyczą inne problemy
@@ZMASLOjej
Nie wiemy jaka jest skala oksydacji, prawdopodobnie niewielka.
Problem dotyczy tylko 13 generacji. Problem nie prowadzi też pewnie do do katastrofy i część osób które mają zagrożony procesor, nie zauważą problemu.
Czy lepiej zminic z i7 12700kf na i 9 12900ks ?
Tylko nie ma czegoś takiego jak "procesor podatny na oksydację" - albo tej oksycacji uległ albo nie nie. I to już się nie zmieni po opuszczeniu fabryki.
Sorry za spóźnienie 17 sekundowe
wybaczam
@@ZMASLO jak tak łagodnie będziesz traktować swoich widzów, to będzie coraz gorzej.
@@ZMASLO E8400 Najmocniejszy procesor na świecie
Kiedy film o e8400?
teraz na ciekłym helu i lecimy 7 ghz
Proponuję test; który procek dłużej pociągnie na perm 100% obiciążeniu, 16 letni E8400 czy nowa i9 xD
Problem jest jeszcze jeden, to wszystko dotyczy też laptopów. W moim serwisie mam już kilka takich sztuk za sobą. Procesory jak wiemy są tam lutowane.
Powiedz coś więcej zastanawiałem się nad zakupem laptopa z procesorem i7 14650HX 26 % wydajniejszy. Zależy mi na dużej ilości chashu do gry EFT . chyba się nie zdecyduje, chociaż cena podobna do ryzena 8845HS ...
@@KrzychuNowicki Intel zapewnia że właśnie wypuścił kolejną aktualizację micro kodu i tym razem kłopot został rozwiązany. A jak jest naprawdę pokaże czas.
@@Jablonski_KOMPUTERY czyli lecę w AMD chociaż w laptopach to fakt że lepiej mieć wydajniejszy nie wyżyłowany dłużej pociągnie... miałem kiedyś legion 5 i padł miesiąc po gwarancji. Wypaliło dziurę na wylot w płycie głównej...
@@KrzychuNowicki wszyscy producenci procesorów tak naprawdę mają poważny problem. Chodzi o to że doszliśmy do prędkości prądu, a nawet światła. Teraz jedynym rozwiązaniem jest budowanie procesorów które mają bardzo dużo rdzeni gdyż pojedynczy rdzeń ma już maksymalną możliwą prędkość. Ani Intel ani też AMD nie oszuka praw fizyki. Z dużą ilością rdzeni jest taki problem że wiele gier i programów nie potrafi ich używać bo trzeba teraz dzielić dane zadania dla danych procesorów i poszczególnych wątków. W obecnych czasach znacznie większe znaczenie ma dobrze zoptymalizowane oprogramowanie niż sama elektronika w komputerze. Zresztą o tym świadczy Windows 11 który działa na komputerach dwunastoletnich bez większych problemów. Wynika to z optymalizacji tego systemu oraz faktu że pojedyncze rdzenie są tak samo szybkie jak Intele z generacji trzeciej. Po prostu przybyło teraz rdzeni i wątków.
milego ogladania
Szczerze, to już od premiery 11-gen, bo to chyba pierwsza w której zaczęli żyłować swoje procesory ponad granice zdrowego rozsądku, zacząłem się zastanawiać kiedy to w końcu wszystko "klęknie", jednak chwilę trzeba było czekać. Wystarczyłoby żeby ustawili te procesory z sensem, co prawda musieliby wtedy jednoznacznie oddać koronę wydajności dla AMD, ale przynajmniej uniknęli by kompromitacji, a teraz mają problem. Praw fizyki nie da się oszukać.
Swoją drogą, dawno dawno temu, gdy Intel był tak zdesperowany, by przebić magiczną barierę 1GHz, wydał Coppermine 1.13GHz który został szybko wycofany ze sklepów ze względu na problemy ze stabilnością. Wiadomo, że to kompletnie inna skala problemu, ale historia lubi się powtarzać? ;D
Rozumiem, że ich problemy z wydajnością to kwestia braku technologii do zejścia na bardziej zaawansowany proces litograficzny? Jak dobrze pamiętam to intel zatrzymał się o kilka nm wyżej niż TSMC
@@sleyt6 pośrednio, choć samo schodzenie z procesem litograficznym to jedno, ale jak dla mnie, to jeszcze brakuje usprawnień w samej architekturze. Tu potrzebna jest rewolucja pokroju tej przy premierze Core 2 czy Sandy Bridge, ale do tego potrzeba wykwalifikowanej kadry, z którą Intel może już mieć problem. Pozostaje mieć nadzieję, że Arrow Lake spełni oczekiwania i nawiąże równa walkę, bo wszyscy wiemy jak kończy się monopol jednej firmy, ale będzie ciężko naprawić mocno nadszarpniętą reputację.
Na szczęście w moim przypadku (i7 13700 kf) wystarczyło zgłoszenie w helpdesku i w poniedziałek odebrali DHL-em (wysyłka do Holandii) i w środę u siebie miałem zaplombowaną nówkę. Powód wymiany znany: temperatury sięgające 100 stopni. W pewnym momencie normą było wiszenie pomiędzy 80-90 bez specjalnego stresu (jakaś obróbka w Photoshopie). Apki niestabilne. Gry się wyłączały. Po wymianie wszystkie problemy zniknęły - temperatury, których nie widziałem wcześniej, 31-39 stopni, w stresie 65-80. EDIT: Mimo aktualizacji BIOSU (mikrokodu), ten stary procek dalej trzymał wysokie temperatury, także wyglądało już na jakieś uszkodzenie. Natomiast stał się odrobinę stabilniejszy, lecz nawet sam Intel uznał, że to nie jest normalne i kwalifikuje się na wymianę na nowy. Od razu Wam przedstawię listę rzeczy, których wymagają z dokładnym opisem:
1) CPU Batch number
2) CPU Serial number - a następnie: litania...
3) WINDOWS: wersja i kompilacja
4) BIOS
5) POWER SCHEME (schemat energetyczny w Windowsie)
6) MAINBOARD
7) MEMORY
8) SSD oraz na zakończenie:
We understand that you have updated your BIOS to the latest update.
We further request you to use "Intel Default Settings" by upgrading latest BIOS from ODM website and checking the BIOS settings on your 600/700 series chipset systems to ensure operation within Intel specifications as detailed below:
Current Excursion Protection (CEP): Enable
Enhanced Thermal Velocity Boost (eTVB): Enable
Thermal Velocity Boost (TVB): Enable
TVB Voltage Optimizations: Enable
ICCMAX Unlimited Bit: Disable
TjMAX Offset: 0
C-States: Enable
AC/DC Load Lines: AC and DC Load Lines must match
ICCMAX: Varies, Never>400A*
ICCMAX_App: Varies*
Power Limits (PL's): Varies*
Please reach out to motherboard manufacturer if you are not able to find the settings mentioned above in the system BIOS.
i5-13500 mam ponad rok, dużo go katowałem przy montażu, nadal działa stabilnie, i tak już zostanie.
Pierwszy raz nie kupiłem top komponentów, i nie żałuję 🙃.
Akurat i5 bez "K" mają nie być dotknięte tym problemem, więc możesz być spokojny :D
@@ZMASLO O super bo akurat posiadam i5 13500 :)
albo mają być nie dotknięte albo intel znowu kręci i czegoś nam nie mówi
Ja również mam i5-13500 i też nie mam problemów.
@@ZMASLO ja mam i5 13600kf i zero problemów przez to że go nie katowałem chyba
dzień odrazu lepszy chociaż gdy szkoła gdy zmaslo wstawi film
Dobrze, że się przesiadłem z Intela na AMD, jak zamawiałem nowy komputer.
Do czasu aż coś wypłynie z amd.
Ja elektrozlomu od amd nie kupuje.
@@maxkat9319 o ironio to bardziej pasuje do intela XDDD
@@maxkat9319 Wolisz padające grzałki od intela super buhahaha
@@kapiszon7347 Jak masz ujowy komputer to masz grzalki ja mam chlodno i stabilnie bhahahah
Mój nie dawał żadnych oznak niestabilności, po prosty się spalił przy renderowaniu fotek w Lightroomie + poszedł zasilacz, a na diagnozę stanu płyty głównej nadal czekam...
w skrócie wyżyłowali procesory żeby je konkurencyjniej sprzedać , pewnie jakiś inżynierek wspominał że szybciej żużyją się procki , ale to olali , typ dostał po głowie pewnie , a potem cała firma dostała od rynku w łeb za wciskanie produktu chodzącego na 110%
"wspominał że szybciej żużyją się procki , ale to olali , typ dostał po głowie pewnie" - przecież takim to wręcz podwyżki dają, bo więcej się sprzeda.
U mnie od listopada lata i9 14900K i zero problemów. A sporo grafiki i wideo mam do ogarniania. Przy Biosie dla Z790 Aorus Pro X nie zauważyłem większych spadków wydajności na Performance. Max u mnie procek brał do 1,3V. Teraz zdarza mu się 1,35 do 1,4V. Ale nigdy nie przekracza 253W, a czasem bywało więcej :D
mam i7 14700KF i u mnie po aktualizacji biosu z nowym mikrokodem zauważyłem spadek temperatur podczas CinebenchR23, i wreszcie można odpalić The Callisto Protocol, oraz bardziej stabilne działanie systemu, przed aktualizacją różne bechmarki CPU potrafiły wywalić BSD a teraz nic, jak bym wymienił procesor na nowy.
A czy coś oprócz benchmarka wywalało Ci bsod? Jakiś program, gra
@@W1NDYK4T0R tak, zwłaszcza w Cities Skyline 2, i czasami podczas oglądania RUclips lub zwykłego przeglądania internetu potrafił się całkowicie zawiesić przynajmniej 2 razy dziennie, tak jak pisałem po aktualizacji bios-u z mikrocode x129 wszystko zaczęło działać normalnie, zaznaczam że nie robiłem reinstall Windows
@@trigen dzięki serdeczne za odpowiedź, w takim razie czas wyciągnąć proca i wysłać na reklamację
@@trigen Ten mikrokod niczego nie naprawił , za 1-2 miesiące problem wróci ze zdwojoną siłą.
@@kapiszon7347 on nie miał naprawić już dokonanych uszkodzeń, miał zminimalizować jego skutki, z tego co wyczytałem to niektórzy też nie widzą poprawy ale są też tacy co widzą poprawę w stabilności. Zauważyłem że najbardziej oberwali użytkownicy i9 14900 swoją drogą. A jak problemy wrócą to po prostu kupuje nową płytę główną i procek AMD Ryzen 9 9950X albo Ryzen 9 7950X3D chociaż korci mnie wziąć jakiegoś Threadrippera, i intel straci jednego ze swoich fanboyi :p
13600K - przed aktualizacją zero problemów, na ACLL = 40, DC LL = 50, LLC 6 (drugie najbardziej pochyłe oprócz auto)
Po aktualizacji do 0x125 (bo 0x129 jest ciągle w becie) ACLL = 170, DCLL = 170 XDDDD Od razu wróciłem do poprzednich ustawień, miałem 1,39V w idle, porównując do max. 1,30V przed undervoltingiem.
Także przestroga, polecam od razu sprawdzać te wartości po aktualizacji, maksymalne zalecane przez intela to 110 (czyli 1,1 mOhm), i to przy najbardziej stromym LLC.
Jaki masz pobór mocy, temperatury i na jakim chłodzeniu?
@@anonimowy2433 Mam ustawiony PL2 na 150W, przy takim poborze mocy temperatura dobija maksymalnie do 77 stopni na AK620, które ma wtedy około 90% obrotów (1650 RPM). A tak średnio w ciągu dnia to w okolicach 15W i 45 stopni.
@@Savigo. Ehhh ja mam zrobiony UV -0.180V i pobiera maksymalnie 150W. Na Navisie F240 temperatury pod obciążeniem dochodzą do 92 maksymalnie w lato na 100% obrotów wentylatorów. Albo chłodzenie niesprawne albo taka sztuka się trafiła.
mój nowy intel i5 13400f ma powiedziane że pracuje domyślnie na maks 1.1V a u mnie pod stress testem osiąga nawet 1.3 chwilowo :/, to samo z ogólnym poborem mocy, według producenta ma brać 65 watów a bierze chwilami nawet 82, więc jestem ciekawy ile zmieni mi ten nowy micro kod, bo jak nie będzie poprawy zbytniej to uciekam na i7 12 generacji która jest bezpieczna
przecież 82w to mało. Wyłącz turbo jeśli aż tyle to za dużo. w biosie możesz zmienić core voltage np o -0.05 V i nie stracić wydajności jeśli wysokie napięcie
Te 65W to jest do póki zegar nie przebije base clock, a potem przy turbo może brać aż do 148W, a bardziej oddać tyle ciepła czyli watów może troszkę więcej pobrać. W idle ten procesor weźmie do 10W, jedyny problem to temperatura bo na rachunku za prąd to wartość pomijalna
@@piotrekstel a można nie zawracać sobie dupy i wziąć prock poprzedniej generacji z półki wyżej i bez czarowania nad ustawieniami.
tak procesor z poprzedniej generacji jest najlepszym sposobem by mieć 65 w zamiast turbo. Wejście do biosu to poprostu f2 lub del i core voltage na - 0.05 lub 0.050 (w AI tweaker lub inne menu). Na większości przypadków bedzie stabilnie, mniej grzania sie i mniej mocy pobiera. Jak nie ma problemów jak blue screen można iść o kolejne 0.01V w dół
@@piotrekstel Tylko jeszcze trzeba nadmienić, że UV jest możliwy jedynie na płytach z odblokowanym chipsetem, a taki posiada mniejszość użytkowników 13400. Do UV na chipsecie B660\760 potrzebne jest uruchomienie mikrokodu 104.
14:50 Chrobok reference
Niebezpiecznik stosował tę frazę jeszcze przed kanałem Chroboka :P
hmm... analizując to co powiedziałeś 6:40 można by taki program napisać analizując to ile prądu bierze i jaki temp miał czy po stronie producenta w jakim stanie procesor do nas przybył- można by wyliczyć przybliżony stopień degradacji procesora.
Tragiczny, to może być np. wypadek na drodze. Intel zwyczajnie zbiera to co zasiał.
Dzięki ZMASLO za dokładne porównanie wydajności to istotny temat.
i5-14600KF, aktualizacja BIOSu z mikrokodem 0x129 powoduje spadek wydajności rzędu 70%. Wróciłem do starego BIOSu, jak procesor dokona żywota to Intel wymieni mi go, lub dostanę zwrot pieniędzy, bo mamy wydłużoną gwarancję o 2 lata (w moim przypadku do 2029 roku). Nie po to płaciłem za procesor prawie 1500 zł żeby teraz Intel przez jego błędy zabierał mi prawie 3/4 wydajności. Spadek wydajności 5%, no może 10% byłby do przełknięcia, ale 70%??
Dobrze że się wstrzymałem i nie kupiłem i5-14600kf bo myślałem o nim cały czas.
Oczywiście teraz wezmę AMD Ryzen i będzie spokój.
Jakim cudem 70%? Wszystkie testy pokazują, że wydajność spada na granicy błędu pomiarowego lub max 5%
@@pjeteroscudotwórcy z tego Intela. Tyle energii mniej pobiera i wydajność nie spadła. Powinni też zaczac produkować silniki spalinowe i by się okazało że silnik 100KM nagle może palić poniżej 1 litra na 100km. Normalnie cuda się dzieją, chyba otworzyli te magiczna szufladę.
@@lukaszp.3888 wszystkie testy pokazują spadek wydajności do 10% maksymalnie ale ty wiesz lepiej i głupoty wciskasz 🤡. Żenada poziom hard 😂
6:05 a czy po czasie intel nie okroił tej przedłużonej gwarancji tylko dla wersji BOX?
Aktualnie nie ma argumentów do zakupu procesorów 13 i 14 generacji.
Cena? Przecież to zaraz będzie za grosze chodzić.
@@elgoogssie3969 nawet za pół ceny bym tego nie kupił
@@elgoogssie3969 w cenie i5 14600k można kupić r5 9600x więc tym bardziej nie widzę sensu zakupu intela
5 lat gwarancji
Wysokie możliwości obliczeniowe na jednym rdzeniu = w końcu P3Dv5 śmiga na 60 fps w najbardziej spieprzoną pogodę
Zmontowałem kompa w połowie sierpnia z i7 13700KF i MSI Z790 Gaming Plus na pokładzie. I miałem to szczęście że w tym okresie wyszedł Bios do tej płyty z mikrokodem 129. Przed 1wszym uruchomieniem zrobiłem update BIOSa z tym nowym mikrokodem(potem po kilku dniach wyszła już stabilna wersja którą docelowo też zapakowałem do płyty :P). Umożliwiła mi to funkcja "Flash BIOS button" dostepna na tej płycie. Nie robiłem jeszcze żadnego OC procka bo i po co skoro mam jeszcze starą grafikę Radeon Rx 580 4GB. Przy 1wszym uruchomieniu i wejściu do BIOSa od razu wyskoczyło okienko z presetami ustawień dla procesora; oczywiście wybrałem Intel Default, bo zależy mi przede wszystkim na żywotności procka. Sprzyjającymi okolicznościami dla mnie jest też to, że od razu zainstalowałem lekki OS jakim jest Linux(w moim przypadku Mint Mate uciekłem od Windowsa 10 a tymbardziej 11). Więc puki co mój procek nie mógł lepiej trafić :D (chłodzenie Arctic Liquid Freazer III 240). Odezwe się tu kiedyś jeśli coś niedobrego nie daj Bóg się przytrafi mojemu i7
Miałem to szczęście reklamować moją i9 14 generacji. Po wypełnieniu formularza na stronie intela i odebraniu wadliwego procesora przez kuriera całość reklamacji zamknęła się w 3 dniach.
Hej..Ale dali ci nowy egzemplarz? Czy zwrot gotówki?
dla niektorych 3 dni bez procesora to tak z 3000 straty :P tez zwroca?
@@perrxyz4121 Nowy procesor
@@przemysawnowak2673 Wątpię, ale i tak idzie to dużo szybciej niż jakbyś miał coś zwracać do sklepu na gwarancję. Zazwyczaj w Polsce trwa to miesiąc.
W końcu... nawet nie wiesz ile czekałem na ten odcinek XD
U mnie z 13600K jest problem z temperaturami gdzie silent loop 2 360mm nie wyrabiał i miałem crashe a po 2 update'ach problem się trochę poprawiał ale dalej było 95 stopni w stresie i 60 na pulpicie przy wydajnym AiO. A na dodatek taktowania skaczą jak głupie z 1,2GHz do 4,4GHz i z powrotem do 1,2 GHz tak cały czas
Tak się dzieje na najnowszym biosie?
@@Wyspa444 Tak
Mój 5800x ma takie temperatury ale przy zwykłym chłodzeniu z wentylatorem 120mm 😂😂
@@dc_tweel19371 Może ustaw limit poboru Watów na procesorze (Power Limit), ew. zrób Undervolting procesora.
To znaczy że albo coś zepsułeś z montażem albo masz uszkodzone chłodzenie bo u mnie Silent Loop 2 360mm z 14600kf max 75C przy wentylatorach na 60%
10:06 jaki program wyświetla te wskaźniki?
Bezproblemowe półtora roku na 13900K. Jednak nie widział ustawień domyślnych, od początku żadnych głupot typu MCE itp, a napięcia były w normie i przez cały ten czas PL1=PL2=200W, bo tak widzę jego efektywność energetyczną. Przy tych 200W ostatnie biosy ukradły mi tysiąc punktów CB23 - wcześniej było ~35500, teraz ~34500. Jednak teraz lata w pełni po bożemu, zgodnie z niebieską tabelką, którą pokazałeś, a mi nie chciało się dochodzić tego tysiąca. Ogółem nie przejmuję się i cieszę tym świetnym procem, póki nie ma problemu, ale wiem, że nie każdy tak potrafi ;)
Dzięki, właśnie zaktualizowałem BIOSa. Akurat kupiłem w tym roku i9-14900K jeszcze zanim się dowiedziałem o tej inbie. Na szczęście u mnie wszystko działa stabilnie a pracuję z 3d i grami. Mam nadzieję, że po aktualizacji nie będą już mi grozić żadne skoki napięcia xD
🎉🎉🎉🎉
SIEMA! i miłego oglądania
Widzicie z tyłu? Zmaslo na codzień kożysta z Core 2 Duo.
Posiadam i7 13700K od sierpnia 2023 r. na płycie głównej Gigabyte Z790 Gaming X, jestem po czterech aktualizacjach Biosu aktualnie wersja F10, i do dnia dzisiejszego nie zaobserwowałem żadnych niestabilności sytemu. Procesor po lekkim undervolting max w stresie 80 °C na AIO 360mm i przy 26°C w pokoju (w zimie będzie lepiej :P). Osiągi w Cinebench R23 wyższe od przeciętnych, tak samo w 3D Marku. Wygląda na to, że trafił Mi się dobry kawałek krzemu ;). Pozdrawiam.
AMD ma kolejną szansę poważnie odskoczyć intelowi, choć kiedyś tego nie wykorzystali, gdy intel wypuścił grzałkę zamiast procesora, znaczy pentium 4.
Mam nadzieję, że teraz jednak uda im się odskoczyć niebieskim, bo dawniej dzięki marketingowi AMD i tak było tą gorszą firmą :/
Jak amd poważnie odskoczy Intelowi to będzie znowu monopol
@@Hadvy Nie będzie tak, bo wtedy niebieskie skurczesyny zaczną się bardziej starać, aby dogonić AMD.
Wtedy nie było całej tej tech otoczki , społeczności. Info się tak nie niosło.
Wiedzieli o tym tylko ludzie "w środowisku"
Dzisiaj dzieciak chcący kompa do gier przeglądając w necie co by tu kupić dowie się niemal natychmiast że seria 13/14 to zły pomysł ...
niepowiem gdzie ale słyszałem że powoli stan magazynowy procesorów z listy którą podałeś jest na wyczerpaniu . intel ma zamiar po cichu wprowadzić zmiany w procesorach i doprodukować tak aby nie okazało sie że na rynku ich braknie . mają za małą moc przerobową w tym sensie i muszą ogarnąć dupe . niemoge podać źrudła ale jest to jeden z pracowników produkcji podpowiem że miejsce akcji to irlandia :)
Dlatego gdybym miał do wyboru to w razie RMA wolałbym refund i za otrzymane pieniądze kupić 12900K (albo stracić trochę na płycie i przejść na AM5).
Mają sporą moc przerobową, problem jest taki że całkowity proces produkcji liczy się w tygodniach/miesiącach a nie dniach.
@@tteqhu akurat w irlandi jest problem a to jest główna produkcja na Europę
@@Wolaj_mnie_Piotr
Na dwóch pudełkach 14 generacji, które mam pod ręką widnieje Wietnam - więc ta dystrybucja nie jest koniecznie tak bliska.
@@tteqhu to się wiąże z brakiem dostępności z produkcji na Europę o czym pisze xD czego nie rozumiesz , próbują załatać dziury jak się da ale jest tyle zwrotów ze się w dopiero nie śni. Mam znajomego z Irlandi a sam mieszkam w uk , praco2nika Intela którego poznałem 6 lat temu w barze i jest Polakiem xD
Mam i9-13900KF i ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI, od początku były mniejsze i większe problemy z różnymi grami i programami (bluescreeny, crashe, przygaszanie ekranu), oczywiście szukałem przyczyn wszędzie, tym bardziej że jak już dzisiaj wiadomo, błędy które wyskakiwały to np. "out of video memory...". Od początku też nie udawało mi się też zrobić sensownego undervoltingu, procesor od razu tracił stabilność. Jeszcze przed aferą, trafiłem na poradnik dotyczący ustawienia w BIOSie limitów Intela, więc to zrobiłem. Po wypłynięciu całej sprawy zaktualizowałem BIOS lipcowym updatem mikrokodu, powiedzmy że było stabilniej. Epic wypuścił ostatnio Callisto Protocol, odpalam, crashe już w samym menu, właściwie gra nie była w stanie działać dłużej niż minuta (gra na Unreal Engine, swoją drogą z Remnantem 2 też były problemy). Zaktualizowałem ponownie BIOS sierpniowym updatem mikrokodu, Callisto działa bez problemów. Pytanie na jak długo, a przede wszystkim czy i w jakim stopniu procesor już został zdegradowany?
Swoją drogą materiał o całej sprawie nagrał TekTesters, ale film zniknął.
Możliwe, że miałeś fabrycznie zrobiony undervolting za pomocą AC load line. jeśli przykładowo AC LL = 0,5 mOhm, przy LLC auto (1,1 mOhm), to biorąc 250 A np. przy kompilacji shaderów miałeś undervolting o 0,6*250 = 150 mV. Im wyższe natężenie tym wyższy undervolting, bo tak działa load line. Po aktualizacji producenci płyt głównych zrobili obrót o 180 stopni i podwyższyli AC LL jak najbardziej się da.
Nagrał ten film na kanale morele i zachęcał tam do zwracania procesorów. To tylko moje przypuszczenia, ale myślę że komuś z góry się mogła nie spodobać ta porada.
zgłaszaj gwarancje i domagaj sie wymiany na procesor nowy niedotknięty tą przypadłością i powodzenia trzymam kciuki :) pozdrawiam
Mistrzu w kwestii mikrokodów do procesorów to nie znam lepszego speca jak "Ext73/Netext73". Znam typa z forum internetowego Debian User Gang (byłem tak koło 20 lat temu zarejestrowany). Ten koleś wie, jak aplikować mikrokody procków w jaja linuksa tak by komp chodził ponadprzeciętnie idealnie. Jak możesz skontaktuj się z nim. Jak dla mnie to Bóg Jąder Linuksa i Mikrokodów procków. Pozdro! 👍👍👍
Po złotówce będą te procki na OLX🫢, albo na kilogramy🤣
Dzięki za wyjasnienie tematu dla osób, które nie śledzą tego na bieżąco i od czasu do czasu zobaczą coś na głównej, jednak mam pytanie. Niestety podczas budowy nowego zdecydowałem się sie na i5-13600KF i osiąga on niższe wyniki w benchmarkach, niż te średnie w Internecie. Zamiast 23-24k dostaję 20-21k w Cinebenchu R23. Podobne wyniki dostawałem na starym BIOSie, bez zaktualizowanych mikrokodów. Czy może to być spowodowane degradacją procesora? Niby w codziennym użytkowaniu oraz przy okazjonalnym graniu działa stabilnie, jednak niepokoją mnie te niższe wyniki.
Ustawienia w BIOSie mam domyślnie, poza włączonym profilem XMP oraz wybranym ustawieniem "Intel Defaults" odnośnie power limitów, choć przez dość długi czas procesor pracował na profilu maksymalnej wydajności (nawet o tym nie wiedziałem, bo płyta od MSI taki profil sugerowała dla chłodzenia wodnego).
Intel Default włącza limity mocy więc wydajność będzie niższa niż ze zdjętymi więc wyniki mogą być właśnie trochę niższe
@@ZMASLO problem w tym, że nawet przed aktualizacją i przy zdjętych limitach mocy (4096W) wyniki ledwo przekraczają 21k. Choć możliwe, że to z moim chłodzeniem jest coś nie tak, bo sprawdziłem jeszcze raz i włączeniu testu temperatury od razu lecą na ponad 90 stopni XD
@@Dawid2849 mam dokładnie tak samo, 13600kf i z790 DDR5. Wcześniej temperatury też leciały do góry odrazu pod 100 przy chłodzeniu wodnym ale wynik był około 24k, po undervoltingu trzymały się w okolicach 80-82 C i wynik w Cinebenchu też był 24k. Teraz ponad roku i aktualizacji biosu na intel default temperatury pod 100 i mam 21k w cinebenchu, ale widze w hwinfo że ucina moc procesora przy testach i temp chwilowo spadają a z undervoltingiem nie da się zejść na taki sam poziom jak na starym biosie. Chyba trafił się jakiś słaby procesor albo już jest z nim coś nie tak
Jakim cudem uzyskałeś tak niskie temperatury na domyślnych ustawieniach z nowym mikrokodem? Mam i7-13700K, Endorfy Navis F360 i Asus Prime Z790-A WIFI od roku. Rok temu zrobiłem undervolting, aby CPU w Cinebenchu zatrzymywał się na 92 stopniach, a nie 100. Po aktualizacji do nowego BIOSu, na domyślnych ustawieniach miałem znowu to samo, czyli instant 100 stopni po odpaleniu Cinebench. Doczytałem o SVID Behavior i spróbowałem zmienić na "Best-Case Scenario". Temperatury git, ale wydajność siadła. Doczytałem więc dalej i okazało się, że trzeba wyłączyć IA CEP. No więc temperatury git, wydajność git, ale za to po kilku dniach okazało się, że CPU niestabilny. Zmieniłem SVID Behavior na "Typical Scenario", ale znowu temperatury zaczęły dochodzić do 95 stopni. Dołożyłem Global Core SVID Voltage -0.09, czyli tak jak miałem na starym BIOSie i póki co działa stabilnie z temperaturami maksymalnymi ~91. A ty na domyślnych ustawieniach i to jeszcze w i9 masz ledwo ponad 80. Jak??? 😅
Niecały rok temu zamówiłem całego kompa w X-Komie zewzględu na zrobiony dobry rabat na "gotowca" gam3r. Jak można się domyśleć siedzi w nim procek 13th gen xd Komputer miał mi służyć do pracy - montażu ale także na to bym mógł sobie hobbystycznie pogrzebac w UE5, albo pograć w cokolwiek. Wiele godzin spędziłem na discordach dla developerów UE5 zeby dojsc do tego czemu wywala sie ten silnik posiadajac driver nvidii we stacktracie. Jako że jestem fanem cyberpunka i nie zdazylem ograc jeszcze nowego DLC to postanowilem ze zacznę sobie fabułę od samego początku - no i niestety moja jedyna ucieczka od slabszego samopoczucia psychicznego również jest niedostępna przez wysypującą się gre.. Po podpięciu debugera co widzę? Sterownik Nvidii, wiadomo clean install porobiony ale potem sie okazalo ze to jednak chodzi o degradacje proca. Więc ogólnie komputer do pracy mi się sprawdza w montażu tak w pozostałych kwestiach jest giga niestabilny - wszystkie gry na UE5 ale dosłownie wszystkie sie wysypują z tą samą dllką. Oczywiscie memtesty i inne rzeczy porobione, nie ma juz gdzie grzebac. No i co ja mam zrobic? Kupilem caly zestaw w xkomie wiec na gwarancje/rękojmię będę musiał oddać całą puszkę... eh Przejebana sytuacja troche
Biosu jeszcze nie aktualizowałem, zrobię to sprawdzę i wrócę tu pewnie zostawić wyniki
I jak, update pomógł?
Daj znać jak będziesz zwracać kompa. Kumpel też ma gotowca, ale z i7 14700K i z morele.
@@3dhYT Hej, wstępnie wygląda na to że jest ok, ale nie miałem okazji pograć dłuższej chwili w gry które się wysypywały
Czy dotyczy to prockow w laptopach ?
Mam i9-14900k i nie miałem żadnych problemów, ale ja zaraz po instalacji zrobiłem undervolting i ściągnąłem zegary w booście do 5.2GHz, które trzyma mi się stabilnie przy niskich temperaturach i ograniczonym poborze mocy o prawie połowę
Posiadam i5 13500. Ten konkretny model to tak naprawdę procesor 12 generacji tylko, że na sterydach więc ciężko stwierdzić czy wymienione przez wszystkich problemy go złapią. Póki co nie instalowałem nowego biosu, bo ludzie zgłaszali problemy po aktualizacji to stwierdziłem, że temat chwilę przeczekam. Póki co jest git. Użytkuję go równy rok. Czy mimo to polecilibyście i tak wrzucić ten nowy mikrokod?
nie wiem jaką masz płytę główną, ale np. na Gigabyte B760 gaming x po aktualizacji biosu mam problemy ze stabilnością po ustawieniu profili XMP na DDR5 na 6000mhz (gdzie na starej wersji biosu wszystko działało elegancko), także ja bym na twoim miejscu wstrzymał się z tą aktualizacją biosu raczej, jeżeli nie zauważyłeś żadnych problemów, czasami lepsze jest wrogiem dobrego
@@dzzzyt mam ten sam model płyty, dzięki za opinie. Faktycznie się wstrzymam. Jeśli zauważyłeś problemy to myślałeś nad downgrade biosu?
@@mateusz682 nie chce mi się w to bawić, na razie zmniejszyłem zegary do stabilnych 5200mhz i poczekam na jakiś bardziej dopracowany bios. Btw zrobiłem kilka testów żeby zobaczyć jaki wpływ będzie miało zmniejszenie taktowania RAMu na wydajność w grach w 1440p. Sprawdziłem w Cyberpunku, Calisto Protocol i Forza Horizon 4. Różnice są marginalne, rzędu 2-3 fpsów.
Ciekawie jak sprawa ma się z i7 13th i 14th ?
I7 13700k używany od grudnia 2022, nigdy żadnych problemów. Dlatego, że od początku używany na moich niskich napięciach. Mam ściągnięte wszelkie limity mocy, napięcie na stałe ustawione 1,15V
No i pięknie, zrobiłem podobnie, lecz aż tak nisko z V nie udało mi się zejść :)
A co z laptopami?
U siebie korzystam z i7 13700kf od przełomu 22/23 nie było problemów ze stabilnością cały czas pracuje dobrze, nie robiłem update biosu od czasów jak wypłynęła afera z tymi procesorami by przypadkiem zmiany w biosie nie spowodowały problemów ze stabilnością, fakt jest też taki że procesor nie pracuje na standardowych nastawach a jest przeze mnie ustawiony może ale nie musi to być powodem jego dobrej pracy.
Ja też mam i 7 13700kf i też niby jest wszystko dobrze ale z tyłu głowy cały czas jest ta myśl że coś sie może rozwalić nawet przy dobrze działającym ustawieniu napięć
@@majonez_na_ruchomych_schodach to jest fakt, najgorsze jest to że przy zmianie nikt tego nie będzie chciał kupić nawet jak nic się nie będzie działo
14700K - w trybie boost/turbo przy 5.6 (profil płyty głównej) niestabilna praca, niektóre gry nie chodziły (nie uruchamiały się - błąd D3D), a niektóre jak np. CS wyrzucało randomowo do pulpitu raz na godzinę. Przy ręcznym ustawieniu i zjeździe do 5.3 jest stabilnie i wszystko działa. 5.3 ustawiłem już z 3 miesiące temu i od tego momentu wszystko jest stabilnie, BIOS zupdatowany do najnowszego i też wszystko ok, jednak na 5.6 już nie wchodziłem. Chciałbym zwrócić procka, ale oczywiście płyty głównej już nikt nie przyjmie, mimo że brane pod procesor od jednego sprzedawcy (bo kupowane w listopadzie/grudniu 23) więc bym był stratny, ponadto jak zgłoszę na rękojmie czy gwarancje to nie jest powiedziane że mi zwrócą pieniądze - zakup z X-Komu... Na przestój nie mogę sobie pozwolić, bo komputera używam codziennie do pracy, a pakować się w ciemno w nowy sprzęt z myślą że może zwrócą a może nie, też mi się nie widzi... Sytuacja patologiczna.
Mam i5-14600k i niejednokrotnie słyszałem cyknięcia, coś takiego jakbyś zwarł kabelki plusa z minusem. Nie pojawił mi się ani razu błąd o braku pamięci, czy coś w tym stylu. Zainstalowałem najnowszy BIOS no i zobaczymy co będzie.
i jesteś pewien, że to procesor a nie zasilacz?
@@mks8151 Chyba tak, bo po aktualizacji nie uświadczyłem więcej cykania.
A co z utlenianiem procesorów?
Ja kupilem i7 13700k na premierę. Zrobilem undervolting, a nastepnie ustawilem ia vr voltage limit (plyta gigabyte). To ustawienie obcina VID requesty procesora, dzięki czemu napiecie nie powinno skakać do niebezpiecznych wartości. Bios aktualizuje na bieżąco, i trzymając sie tych ustawień nie zanotowalem spadków wydajności. Ze stabilnością do tej pory również nie było problemów.
Skoków napiecia nie widac w systemie. Mozna je zmierzyć oscyloskopem z płyty głównej. Na gorszych i9 14gen widac skoki do ponad 1.65V.
Edit. Dodałem pierwszy akapit
Zmierzyłem to co byłem w stanie zrobić na ten moment, niestety nie mam takiego sprzętu jak buildzoid. Może trzeba zainwestować w końcu w taką zabawkę 😅
Że intel do takiego czegoś dopuścił... A film na UFD Tech z 6 lat temu "How NOT to Overclock!" pokazał, jak procesor, który ma litografię 32nm, czyli jest znacznie bardziej wytrzymały na wyższe napięcia, został uśmiercony przez lekkie podkręcenie przy napięciu 1.55V. W między czasie Intel na 10nm pakuje 1.65 i to jeszcze przy wysokich temperaturach, oraz mówi publicznie "This is fine", będzie dobrze (a fizyka to gdzie???)...
@@ZMASLOBuildzoid robi super robotę, ale ciężko ogląda się jego wykłady z overclockingu. Oscyloskop na pewno by Ci się przydał, szczególnie przy modyfikowaniu i naprawianiu starszych konsol i innej elektroniki 😊
@@PiotrKnapiecia z jakimi pracuje dany kawałek krzemu, tak jak temperatury z jakimi może pracować to problem inżynierów intela i my konsumenci możemy się jedynie domyślać kiedy taki procesor wychodzi na rynek, że będzie krócej działać.
Podczas projektowania często zdarzają się błędy, większość z nich jest eliminowana przed wdrożeniem do produkcji, ale często są mało istotne potrafią się prześlizgnąć i są potem patchowane softem. Zastanawia mnie jednak jak doszło do tego, że przez QA przeszła im tak gruba rzecz. I to przez 2 generacje. Jakby zupełnie nie robili weryfikacji...
@@P4intr33 Jak napisałem w innym komentarzu, Intel umywa ręce i zamierza odmawiać wymiany tych procesorów, i to im ujdzie w USA a w Europie??? Szykuje się pozew masowy z tytułu Europejskiej ochrony konsumentów..
Dzięki Zmasło za materiał uaktualnię bios ale puki co jest ok. Pozdrawiam Norbert
W kwietniu - czyli jak nie było jeszcze głośno o problemach - kupowałem nowego kompa, z i7 14700, czyli z kartą bez mozliwości OC. Od samego początku miałem problem w ogule z uruchomieniem bez dedykowanej karty graficznej - oczywiście mam rtx ale chciałem sprawdzić jak działa karta na procku - diodaa na płycie pokazywała problem z GFX 😓.
Na dedykowanej karcie poszło ale bardzo długi boot. Następnie były problemy z instalacją windy bo tak ok. po 4 min działania instalatora komp się wieszał. Pomyslałem że to pewnie przez plytę (MSI z790 gaming pro) więc pobrałem update i zflashowałem bios. Po tej aktualizacji miodzio bez problemów.
Od tamtej pory wszystko działa elegancko. Sprawdziłem na testach oraz na wielu starszych i nnowszych tytułach - bez problemów, nawet gralem kilka godzin w ten sam nowszy tytuł. Nie wiem czy początkowe problemy były spowodowane mikrokodem czy brakiem sterowników na płycie bo w sumie w kwitniu nie bylo jeszcze za dużo płyt z supprtem inteli 14gen. No i "niby" intel ni miał jeszcze przygotowanego mikrokodu. Wszystko działa super, ale na wszelki wypadek flashuje bios jak tylko wychodzi aktualizacja... Tak na wszelki 😉
Co mnie dziwi najbardziej to sama 14 gen. - przeciez to prawie to samo co 13 tylko troszke podrasowana (raptor lake "refresh"). Do tego 14 jak narazie niby nie oksydują... Czyżby intel od dawna wiedział o tych problemach i poprostu liczył na to ze nikt nie zauważy?
Ooo, wlasnie to samo zauwazylem w swoim lapku co mowisz w 4:00. Doslownie sa momenty gdzie jest duzy boost, a potem dlugo dlugo nic (choc zapotrzebowanie na cpu jest nada, kompilacja na wszystkich watkach). Po paru miesiacach moj i7-1370p po prostu...czuc ze dziala wolniej.
V-core jak ustawiłeś?
Kupiłem na początku 2023 roku 13900K. Wprawdzie nic się nie działo, ale profilaktycznie odesłałem procesor do Intela i przysłali mi nowy. Całość zajęła kilka dni.
Co z oksydacja?
0:21 - i prawdopodobnie porzucenie planów na budowę fabryki pod Wrocławiem... Jak i w całej Europie w sumie...
Kolego porzucenie budowy fabryki w Polsce zawdzięczamy jaśnie panującemu nam wojewodzie polskiemu. Cyt... nie potrzebujemy fabryki frytek, czy tam wafelków...to tak w skrócie.
To wina Tuska😊
@@marcinb.7894Politycy akurat nic nie mają do gadania w kwestii kondycji finansowej Intela. Intel sam sobie narobił problemów, i nawet gdyby to druga strona stała u władzy, to wątpię czy to by cokolwiek zmieniło.
Czy ta awaria dotyczy również i5?
Od roku mam 13700k od początku był problem z wysokim napięciem ,w trybie auto napięcie pływało od 1.32~1.36V... po zmniejszenie do 1.25V .W spoczynku temp nie wiele to zmieniło ale przy obciążenie C23 różnicą sięgała 15 stopni...
Aio Asus 360mm
Hej zmaslo, słyszałeś może o intelu CC150? Może jakiś teścik tego potworka? 8 rdzeni 16 wątków za 250 złoty i brak turbo
6:07 Czyli i3 i i5 bez "k" są OK
Tyle to zmienia co Psikuta bez "S"
@@Miotaczdrugi Ty jesteś z "s"
Może teraz o procesorach Intela 13 i 14 generacji w laptopach? Czy też mają te problemy co procesory komputerów stacjonarnych.
Oglądaj do końca to będziesz wiedział bo odpowiedź była w filmie…
A do Intel xeon 2650v4 można dodawać ten minikod i gdzie go dodać
A w laptopach tez jest ten problem na i9 14 gen ?
kurde, oglądając twój filmik, z 10 razy zatrzymywałem filmik bo myślałem że to moje wentylatory w karcie głównej kręcą się z mocą 80%
a gdy zatrzymałem filmik, okazywało się za każdym razem że u ciebie cos wydaje taki dźwięk...
masakra
Sprawa jest dwuznaczna. Rzeczywiście podbijanie voltażu CPU może nieść ryzyko uszkodzenia CPU. W starych modelach zdarzało się wręcz spalenie procesora. Im bardziej upakowane tranzystory i zmniejszony rozmiar CPU, zdarzało się że nie było na czym położyć wentylatora (Słynne Athlony, Durony, Semprony XP) tym mniejsze napięcie zasilania. Dlatego dla mnie to szok że dzisiejsze CPU BIOS zezwala zasilać napięciem 1,6 volta !!! Pamiętam że bariera propagacji sygnału to około 1 volt. Więc ja widzę koniec krzemu. I intel przed tym właśnie stanął. Albo wymyślą co innego, jakieś CPU na grafenie lub zupełnie czym innym. Z drugiej strony to koniec "dojnej krowy"... Obserwowałem zjawisko potęgowane przez intela kiedy to firma każdą architekturę drenowała w nieskończoność ( cpu szły co 33 mhz, np. 100,133,166,200,233,266,300 etc.) dziś jest jeszcze gorzej. Zamiast kilku CPU mamy w ofercie las z grzybami.... Wszystko przekombinowane do bólu.
Intel od tyłu to Letni... A letni ma być wypluty z ust.....
Z perspektywy uzytkownika i7-13700KF musze powiedziec ze troche ta cala drama mnie omija, bo na mojej sztuce procesora od lipca 2023 nie ma absolutnie zadnych problemow. A przed aktualizacja biosu procesor chulal na mniej wiecej 1,45V a teraz chula na 1,15V i nic sie z nim nie dzieje.
Teraz rodzi sie pytanie czy to jakas dobra sztuka czy cos innego.
Mam procesor 13600K od roku, nie podkręcałem go i nie zauważyłem od tego czasu żadnych problemów z temperaturami, spadkiem wydajności lub crashami programów. Może wygrałem loterię krzemową
Taaaa... w to kolego wierzysz...czy próbujesz nas o tym przekonać?😅
Działa ci stabilnie ale oksydacja postępuje i tak
I7 14700F jest dotknięta tym problemem? Bo już nie wiem czy te procki 65W są też „do smietnika”
Warto to w ogóle instalować, jeśli mam 13700k prawie 2 lata i zero problemów?
czy laptopowy procek - N100 tez ma ten problem z degradacją ?.
Nie raczej
Czy wiemy jak ma się sprawa z i5-14500?
siema zmaslo mam pytanie. chodzi o to ze mam dwie stare plyty glowne i chcialem zrobic taki retro komputer ale mam taki problem ze te plyty odpalaja tylko dyski twarde ktore byly oryginalnie w systemie jak podlaczam inny dysk to caly czas stoi na veryfing dmi pool data wiesz moze jak to naprawic? pozdro.
Czy profile dla intel default sa rozne na kazdej plycie? Mam msi pro z790-s wifi i nie widze profili dla ustawien intela 😢
Problem faktycznie będzie z osobami nietechnicznymi.
Niedawno miałem okazję rozmawiać ze znajomą, która lubi pograć i ma niezłego kompa, ale techniczna zdecydowanie nie jest.
Długo zajęło mi wyjaśnienie, że to, że WIndows wszystko sam aktualizuje, steam sam aktualizuje, przeglądarka się sama aktualizuje itd. a BIOS sam się nie aktualizuje, a po za tym ona takiego programu nie instalowała.
A jak już to wyjaśniłem, to następnego dnia się dowiedziałem, że nie będzie aktualizować biosu, bo tam straszą, że w razie awarii będzie źle.
I takie osoby na pewno nie będą aktualizować. Nie będą też wiedzieć pewnie, że Intel przedłużył gwarancję, a nawet jeśli, to będą się kontaktować ze sklepem, a temu może się nie chcieć obsłużyć gwarancji, bo klientowi dał papier, że jest 2 lata i po co sobie d*** zawracać po tym czasie. Tylko że na takich osobach Intel po prostu więcej zarobi i tyle, bo kupią nowego procka mimo, że nie musieli by.
Kiedy składałem obecnego kompa 13600K wydawał się najlepszym możliwym rozwiązaniem przy porównywalnej wydajności cały zestaw był tańszy niż Zen 4. Teraz żałuję. No ale wtedy 13600K wydawał się nowym 2500K (z którego z resztą przechodziłem).
Bios oczywiście zaktualizowany, ale cały czas czekają mnie jakieś poważniejsze testy stabilności pod wysokim obciążeniem, bo jedyna okazja kiedy ten procek poważnie się wysila to u mnie renderowanie w Resolve.
Gruby przeskok, ja przechodziłem z i5 4570 na i3 12100 i to była przepaść
@@SlawomirBaj Podkręcony 2500K dawał radę do momentu gdy w niektórych zastosowaniach 4 wątki okazały się niewystarczające.
W pracy mam 13900k którego używałem kilka miesięcy, po jakimś czasie zaczal się crashowac solidworks bez wyraźnego powodu. Przesiadłem się na stary komp a tym zajęło się IT. Po tygodniach walki zdecydowali się na wyłączenia turbo boost na tej, a następnie na ponad 100 komputerach w firmie które mają te procki, do momentu wydania jakiejś aktualizacji z HP.
czy te problemy intela dotyczą także laptopowych procesorów?
Czy są potwierdzone przypadki zdegradowanych i5?
Ja musiałem wymienić problem z pamięcą graf, bluescreny zawiechy
A w laptopach te jest ten sam problem?
Jak wejść w te ustawienia w HWinfo jak zmasło? Ja nie mam takich.
Jako użytkownik procka i7-13700kf sprawa wygląda następująco: Sam procesor undervoltowałem od startu (100mV), wysokich napięć nie zaobserwowałem w trakcie idle, lecz w przypadku startu poziom podnosi się do 1,45V. Jednak nawet na Cinebenchu r23 procesor nie przekracza magicznej bariery 1.3 volta. Jego temperatura sama w sobie niska, bo w idle potrafi być nawet 28 stopni, a na ciężkim obciążeniu nie zdaje się przekraczać 65 stopni. Nie wygląda na to, że procesor jest zdegradowany (jest stabilny, nawet po dłużym stresie). Wyniki które podałem są oczywiście po pobraniu tego głupiego mikrokodu na płytę (który mam nadzieję że i tak zrobi swoje). Przed pobraniem tej aktualizacji BIOSu idle (oczywiście undervoltowany) wynosił jakieś 35 stopni a na stress teście maks 75 stopni, no i pobierana moc faktycznie czasem dochodziła do 1,5V. Podsumowując; Nie wydaje mi się, aby zakup procesora był jakimś ogromnym błędem. MOŻLIWE, że sam w sobie się po prostu zdegraduje, chociaż miejmy nadzieję że Intel mnie zaskoczy.
Tak przy okazji jak by ktoś był zainteresowany, to moja płyta główna to TUF GAMING B760-PLUS WIFI DDR4 Asusa, a RAMu mam 32GB, więc generalnie procesor stoi bez możliwości podkręcenia.
Ja już po wymianie swojego 14900k. Wysłany air postem do Holandii, 5 dni i miałem nowy. Lejce z Biosu ściągnięte i smiga 5 tydzień bez żadnych problemów. Radzę wszystkim, którzy mieli choćby jedną ścinkę lub crash przez CPU oddać i nie bawić się w pana hirurga od PC-tów. Procka nie da się uratować. Tydzień detoxu od kompa dobrze zrobi 😅😅
pospieszyles sie. najllpeiej gwarancji uzyc za pare lat kiedy na stanie nie bedzie juz 14gen i wymienia np 16gen.
@@PIWO2237 co przeszkadza użyć gwarancję jeszcze raz za parę łat? Przecież ona się nie anuluje po wymianie. Akurat za pare łat ten wymieniony też "zgnije", wszystkie te aktualizacje to tylko próba od terminować nieodwracalne.
Czyli rozumiem że przez te 5 dni Intel zapewnił inny procesor, bo jeśli sam sobie załatwiałeś to firmy lubią takich naiwniaków i beds dymać Tyle ile się da, a jeszcze taki się będzie cieszyć. Maks 1 dzień i to kurier przychodzi daje nowa sztukę, a stara zabiera. Tyle to mogło maksalnie trwać i nic więcej.
@@PIWO2237 Moje CPU było po rocznej gwarancji a i tak go wymienili na nowy i dorzucili kolejne 2 lata gwarancji. Nie wiadomo co by zrobili za kilka lat, na pewno nie wymieniali by na inną generację 😂😂😂
@@magnum84rm bo? gen14 i gen13 skoncza sie pewnie w magazynach za maks rok czasu. pozniej intel bedzie musial wymieniac na to co w danym momencie bedzie produkowac i na produkt ktory bedzie odpowiadal klasa procesorowi ktory padl.
kiedy jakiś film z e8400???
Trzeba jasno przyznać jeszcze powiedzmy robienie z procesów bananow bylo skandaliczne, ale do naprawy za niecałe 50zł to w tym przypadku nie da sie tego zapomnieć i wybaczyć. Plusem tej sytuacji jest fakt, że teraz będą 10x sprawdzać procki zanim je sprzedadzą
Zastanawiam się czy we wcześniejszych filmach polecałeś te procki.
Po jakim czasie tracą stabilność? I jakie procesory? Jakieś konkretne partie produkcyjne, czy wszystkie procesory danego typu? Mój i9 14900 KF, kupiony miesiąc temu, nie sprawia na razie problemów. Nie słucham kogoś kto kupił AMD i się głupio cieszy, bo mu cos tam nagadali.
Procesory na architekturze Raptor Lake.
pozdrawiam wszystkich
Mam i7-14K, ciepły dosyć, ale to było normalne. Zrobiłem undervolting i wtedy zdarzały się sporadyczne blue-screeny przy włączaniu windy. Wróciłem do ustawień fabrycznych i jest git.
Czy te problemy się pojawiają w przypadku procesorów i9 13980HK ?
Kiedyś im się zachciało P4 Willamet i pamięci RAMBUS. Też było zabawnie, ale faktycznie było to dawno.
Poczytaj jeszcze na temat wtórnej dyfuzji, o której się nie mówi a to ona ma dużą zależność od niekomfortowych warunków pracy krzemu - temperatura i napięcie.
Przed oksydacją można się zabezpieczyć, wystarczy ograniczyć dostęp tlenu. zalać czymś, czy jak, więc moim zdaniem to ściema.
Czyli procki 13 generacji w laptopach nie mają tego problemu?