👍 Subskrybuj moreleTV ➡ morele.tv/subskrybuj 🛒 Mój monitor ➡ morele.tv/47Hhc4Y 🛒 Monitory OLED w Morele ➡ morele.tv/3TyqfPG 📺 Link do przetestowanych monitorów i TV ➡ morele.tv/monitory 📺 Używane oprogramowanie do testów ➡ morele.tv/3u6vpbE 📽 Ujęcia wykorzystywane w filmie ➡ justpaste.it/c4itl Materiał Monitor Unboxed o wypalaniu ich QD-OLEDów ➡ Deliberately Burning In My QD-OLED Monitor - 6 Month Update ruclips.net/video/wp87F6gczGw/видео.html TWO YEARS Using The Alienware AW3423DW QD-OLED - My Thoughts ruclips.net/video/uRx3rqDNuuk/видео.html Świetny test Rtings na temat wypalania i degradacji paneli OLED / LCD ➡ www.rtings.com/tv/tests/longevity-burn-in-test-updates-and-results ⚠ A tu znajdziecie najnowsze promocje na Morele ➡ morele.tv/3UWXYAq
08:15 O boże, teraz zamiast cieszyć się zabawą iPhone'em Xs po bracie, zacząłem się zastanawiać, czy też mam tak wypalony ekran. Podobnie z niecałórocznym S23+. Olałbym to i się bawił aplikacjami.
Posiadam Samsung Odyssey OLED G6 G60SD który kupiłem 1 lipca 2024. Używam go można powiedzieć co drugi tydzień (wtedy jak mam 1-szą zmianę w pracy). Siedzę wtedy średnio 15-21 czyli około 6 h dziennie a w weekendy po kilkanaście h. Póki co nie mam żadnych oznak wypalenia. Ale też nigdy nie zostawiam stałego obrazu na monitorze. Mam włączone wszędzie gdzie się da ciemne motywy, autoukrywanie paska zadań a na pulpicie mam ustawiony pokaz slajdów (980 różnych zdjęć) które zmieniają się co 10 sekund. Mam też zainstalowane 2 dodatki do windows które dodają przezroczystość : Translucent TB (przezroczystość paska zadań) oraz System Transparency by prisoner dla przezroczystości okien.
Profesionalizm to byl by , gdyby włączył jakiś obraz testowy statyczny i zmierzył wielokrotnie po ilu godzinach diodyom sppadnie jasnosc i o ile i to dla kazdej skladowej RGB. Pokazywanie widzom jakiś obrazow na podstawie ktorych maja to wizualnie ocenic jest .... To lepiej by bylo juz ten pasek zadań zostawić i pokazać czy sie wypalil czy nie. Ja mam doswiadczenie , ze sie wypalaja i to bardzo. A autor robi marketing tym monitorom , ze wlasnie nie....
@@adamlazarowicz9136 Cała końcówka materiału, gdzie są testy od Rtings posiada dokładne wykresy jasności monitorów jak i TV, testowane przez znacznie dłuższy czas niż u mnie i na znacznie większej ilości różnych egzemplarzy, gdyż według mnie pojedynczy test takiej jasności na jednym egzemplarzu prawie nic nie mówi. Jest link w opisie, polecałem w materiale, aby samemu się z tym dokładniej zapoznać, bo sam tylko skracałem według mnie najważniejsze informacje. Zgodnie z testem Rtings ich sztuka Della AW3423DWF (Ten sam monitor co ja posiadam) po 9600 godzin działania stała się jaśniejsza o 10 nitów, niż była na początku użytkowania. I co teraz? Czy nam to cokolwiek mówi? Tak naprawdę nie, oprócz tego, że ta jedna sztuka według ich testów po takim czasie w takim otoczeniu i w takiej temperaturze jak tam była akurat tak się zachowała. A taki G8 według ich testów na identycznym panelu o 10 nitów przez 9600 godzin ściemniał. Są wszystkie liczby, widoczne cały czas na ekranie, według mnie są one znacznie mniej ważne (w tym przypadku) od zdjęć. Jeśli już coś tak mocnego mi, jako recenzentowi, zarzucasz (Z perspektywy recenzenta nie ma większej obrazy niż mówienie, że robię coś dla jakiejś marki czy dla jakiegoś sprzętu) to podaj mi proszę nawet jeden powód dla którego miałbym robić marketing takim monitorom, co miałbym z okłamywania ludzi, jeśli po pierwszym złapaniu mnie za rękę straciłbym całą reputację, którą bez przerwy buduję. Zapraszam do dyskusji.
@@BBoySewoOLEDy w telefonach muszą działać na znacznie wyższej jasności, szczególnie jak używasz go na zewnątrz. Dlatego są one bardziej podatne na wypalenia.
Wyświetlił mi się film z moreleTV i już miałem uznać że to pewnie reklama i scrollować dalej, ale chwilę potem zobaczyłem, że prezenterem jest Stilgar - no chłopie - zrobiłeś sobie w moich oczach solidną markę osobistą i zaczynam oglądać ten film tylko z Twojego powodu - bo spodziewam się rzetelnego opracowania tematu.
Generalnie podzielam pogląd że człowiek jest beneficjentem technologii a nie jej niewolnikiem. Wprowadzanie nawyków które uprzykrzają życie podczas korzystania z technologii jest dla mnie sygnałem że dana technologia wymaga jeszcze sporo rozwoju zanim korzystanie z niej będzie prawdziwą wartością dodaną w życiu.
@@BotKamil-c6t Używasz języka wyniesionego z podstawówki. Kłują Cię w oczy bardziej złożone wypowiedzi, wybiegające składnią ponad rynsztokowy poziom, w dodatku nie znając wieku swojego rozmówcy rzucasz odważne stwierdzenia i deklaracje że jesteś od niego starszy. Jesteś pewien że będziesz w stanie wygrać merytorycznie tę dyskusję? Powtarzam, merytorycznie, ponieważ wyzwiskami i obelgami możesz co najwyżej starać się zaimponować kolegom z młodszej klasy, u rówieśników nie masz raczej szans, zapewne Cię gnębią, stąd ta ofensywność w wypowiedziach. ;)
Kupiłem monitor LG 45" OLED praktycznie na premierę i mam na nim tylko 500h, bo dokupiłem drugi 34" jako dodatkowy, aby jak najmniej używać oleda bo za bardzo się bałem wypalenia, a monitor kosztował duże pieniądze. Od jakiegoś czasu zacząłem uznawać, że to jest straszna głupota bo jak można kupić monitor i z niego nie korzystać, włączam go tylko do gier... Od tego materiału zaczynam używać mojego oleda do pracy, przeglądania internetu itp. Dzięki za ten film, jeszcze bardziej uświadomiłeś mnie jakim pajacem trzeba być, aby tak się bać o sprzęt ;)
Szaleństwem wydaje się to, że użytkownicy OLEDów mieliby zmieniać swoje przyzwyczajenia, żeby spowolnić wypalenie. Nie wyobrażam sobie chować pasek zadań Windows czy pasek zakładek w przeglądarce, żeby oszczędzać sprzęt. Tym bardziej, że mowa o monitorach premium, droższych niż LCD. OLED jako monitor komputerowy to opcja dla tych, dla których jest drugim ekranem, gdzie pierwszy służy do pracy ze statycznymi obrazami, a OLED do gier i filmów.
Ja mam LG 48' C1 i od samego początku mój pulpit jest czarny, pasek schowany, przeglądarki ciemne i jak tylko przestaję coś robić to minimalizuję wszystko do pulpitu, aby właśnie ograniczyć zużycie panelu!
O to chodzi nie po to wydaję hajs na monitor żeby się z nim pieścić jak z jajkiem. To ma po prostu działać. A że coś po 3 czy 5 latach zacznie wyświetlać się odrobinę gorzej, trudno kiedyś przecież wymienię ten monitor na nowy.
Pasek chowasz nie ze wzgledu na sprzet ale przestrzen na ekranie i niepotrzebne absorbowanie uwagi tym elementem. To podstawa. Naprawde sa czlowieki ktore maja ciagle otwarty pasek? Naprawde?
@@podunkman2709 Mam 2 duże monitory 24 i 27 cali i ten pasek ani mnie nie rozprasza ani nie zabiera za dużo miejsca. Pracuję na wielu programach naraz i przełączam się miedzy nimi właśnie korzystając z paska. Dla Ciebie może to dziwne jak tak pracuję od 15 lat i nie widzę potrzeby zmiany. Do tego mnie ten znikający pasek po prostu irytuje.
3100 / 24h = 130 dni = 4-5 miesięcy - to nic takiego, nawet jeśli ktoś używa tylko 8h dziennie to jest trochę ponad 1 rok, zdziwiłbym się gdyby tak szybko padały. Fajnie byłoby zobaczyć OLEDa po 24000h lub nawet 50000h.
W pracy mieliśmy 2 oledy Samsunga które działały przez 3 lata 24h na dobę (za wyjątkiem gdy nie było prądu). Po niecałych dwóch latach (prawie 17520h), wypalenia były widoczne gołym okiem na tyle, że można było bez problemu czytać wypalony tekst. Kolejny rok to była coraz większa degradacja.
Ja mam philips 48oled806 i od dobrych 2 lat leci ten telewizor codziennie od godziny 9:00 rano do niej więcej 03:00 w nocy z 1 godziną przerwy w tym czasie. To jest razem 17 godziny beż godziny przerwy i do dzisiaj się jeszcze nic nie wypaliło u mnie :) !!!
Prawda jest taka, że mało który lcd wytrzyma więcej niż te 30-40kh, a w większości podświetlenie da się we znaki w okolicach 20kh. Jedyne ekrany wytrzymujące tak ogromne przebiegi jak 50kh to monitory i konstrukcje przemysłowe.
mam c1, używany średnio 6h dziennie i po 3 latach muszę powiedzieć, że jest OK ale przesunięcie obrazu jest najgorszym szajsem: jasna obwódka szerokości kilkunastu pikseli, u mnie najgorzej wygląda góra która zaczęła się pokazywać po 2 latach (po gwarancji). Dodatkowo kilkanaście martwych pikseli w rogach ale widać je dopiero z bardzo bliska.
Mam Alienware DWF, od 04.2023. "UsageTime" wg. raportu to 5039 godzin. Posiadam wypalenie widoczne na szarych kolorach, np. stronie startowej Firefox czy Chrome w trybie ciemnym. Im ciemniejszy odcień szarego tym bardziej widoczne. Wypalił się podwójny pasek umiejętności z WoW-a oraz pasek zdrowia/many postaci. Nie jest to irytujące nie mniej widoczne gołym okiem. Funkcje "zabezpieczające ekran" są u mnie aktywne ale żeby co 4h godziny dokładnie odświeżać to raczej nie robię tego zawsze. Jasność 60%, Pasek chowany, 60/40 praca/gry
Hejka Też posiadam ten monitor, mam ustawiona maksymalna jasność, ale gram tylko w gry dla jednego gracza więc jest różnorodnie. Robiłem za każdym razem odświeżenie ekranu po 4h. Gdzie się sprawdza ile już ma godzin mój monitor ? Bo u mnie na chwilę obecną śladów żadnych nie ma.
@@bartoszmiki6774 no wyobraź sobie że to monitor do grania i odchodzenie w środku gry od niego jest kiepskie. Sam miałem minimum kilkanaście razy sytuację, że w środku meczu podczas największej rzezi wyskakuje komunikat na cały ekran, że trzeba refresh zrobić i nic nie widzę.
@@bartoszmiki6774 na pewno w środku prezentacji czy szkolenia w pracy wyłączę monitor na 7 minut i będę kazał innym czekać bo akurat mój OLED musi się odświeżyć. Producent całkowicie dopuszcza możliwość nie używania tego i nie skutkuje to utratą gwarancji.
No to ja mam tego samego QD Oleda co ty masz Stilgar i używam go zarówno do pracy jak i do grania. Pracuję z dużą liczbą tekstu bo jest programistą ale jedyny problem po roku użytkowania jaki miałem z tym Alienwarem to to, że zepsuł mi się joystick i musiałem wymieniać ekran :p
3100 godzin, to średnio 12 godzin dziennie przed 258 dni. Co to było? Całe nic, a taki okres czasu to sprzęt jak nowy powinien śmigać. Tylko kupując jakikolwiek ekran, to właśnie myśli się, że minimum 5 lat będzie służyć. Zatem powodzenia za te właśnie 5 lat i wtedy dopiero zobaczymy jak wygląda matryca.
Miałem dylemat co do zmiany monitora przez to ze uzywam go glownie wieczorami lub nocą i raczej tylko gry. Nigdzie nie znalazlem takiego podsumowania bez zbędnego gadania, z ktorego nic nie wiadomo. Takze lecę w oleda, dzięki. 🤟
@@MrAximuser Jednak w grach często są statyczne elementy. Jakiś hud w każdej grze jest i w wielu grach nie jest on do ustawienia, żeby wyłączał się dynamicznie. Po dłuższym czasie takie coś się pewnie wypali.
@@KrystianHurricane pytanie ile grasz w jakąś grę. W ciągu roku wątpię żebym przesiedział 200h przy jakiejś produkcji, a tu wypalenia nie widać praktycznie po 3000. No widać ale przy testach syntetycznych.
Film godny podziwu za pełen profesjonalizm. Oglądając materiał znalazłem pewne spostrzeżenia. 7:52 w górnej części ekranu po lewej stronie widać podłużny ciemniejszy kolor - może to sugerować wypalenie napisu RUclips. Po prawej stronie praktycznie przy samym rogu ekranu widać 2 ciemniejsze plamki. Jako że korzystasz cały czas z przeglądarki to są zakładki rozszerzeń i menu zwijane. Wszytko pasuje +- na wysokości linii o której wspominałeś w 6:42
Solidny materiał. Choć warto powiedzieć że OLED - OLED-owi nie jest równy, różne panele mają różne progi tego wypalenia. Sam monitora OLED nie mam właśnie z powodu wypalania, statyczny obraz po 10h nawet, więc szkoda kasy było, ale mam 65" LG B2 od prawie 2-lat i śmiga bez problemu, trochę TV, sesje gier po 3-4h (4k/120hz/hdr - miód malina :) ) i jak na razie nic nie zaobserwowałem choć przyznam, że nie przeprowadzałem też inspekcji z nosem przy ekranie, z doświadczenia wiem, że jeśli człowiek znajdzie jakiś mały problem, czy boże uchowaj dead pixel, to bardziej go ta wiedza będzie irytować niż jakaś różnica w użytkowaniu xD
Chyba najgorsze jest to, że z wielką chęcią kupiłbym jakiś OLED tv, ale codziennie miałbym w głowie, że trzeba uważać bo się wypali. Wcześniej miałem zwykłego LED i często na statycznym obrazie zostawał chociaż max do 2h ale tam po dwóch latach takiego użytkowania, żadnych różnic nie było więc można włączyć i nie martwić się ciągle czy coś się stanie.
@@kubarejden A to skoro posiadasz oleda to chciałbym się zapytać czy jest jakaś opcja upłynniania ruchu w tych telewizorach. Bo w tcl też są panele 120hz ale też jest funkcja osobna co się nazywa Motion 480 czy jakoś tak i to dodatkowo podnosi płynność a nie mogę odnaleźć takiej informacji przy telewizorach LG oled.
@@KrystianHurricane a wiesz, że nigdy nie zwróciłem uwagi? Nigdy na płynność nie narzekałem. Działa na ustawieniach jakich go ustawiłem sprzed 4 lat. Czy to uplynniacze nie mam pojęcia. Podpięty jest Xbox i śmiga bardzo płynnie. Posilkowalem się jakąś recenzja na YT.
Mój LG OLED B7 kupiony nowy w 2018 roku około rok temu dostał lekko zielonkawe pasy w miejscach gdzie zawsze są napisy na Netflix. Czyli wytrzymał spokojnie 6 lat dość intensywnego używania. Generalnie na razie daje się z tym żyć. Pewnie kupimy następnego za jakiś rok. Teraz są już kolejne generacje matryc i elektroniki więc te 6 lat pewnie się wydłużą przy obecnych modelach.
U mnie po półtora roku na Alienware AW3423DW (nie DWF) wypaliła się zakładka boczna w wyszukiwarce. Na szarym tle widać wyraźnie, na czarnym lekko, a na kolorach praktycznie nie widać. Zastanawiam się właśnie czy oddać na gwarancję, tylko niestety kupiony w Proshop z Danii, więc to większa zabawa.
Też kupiłem w Proshop i mi się dosłownie jeden pixel cały czas świeci na czerwono ale nie chce mi się bawić z wymianą i utratą monitora na tydzień lub dłużej.
Update. Dell bez problemu wymienił po wysłaniu wszystkich zdjęć jakie chcieli. Wysłał nowy do mnie i inny kurier odebrał stary. Więc usługa świetna, ale nowy nie jest nowy, tylko odnawiany i też ma wypalenie, ale znacznie mniejsze, za to idealnie na środku (ktoś go używał w trybie podziału ekranu) i teraz nie wiem czy też go wymieniać..
W uzupełnieniu do tego, co znalazło się w (bardzo dobrym) materiale warto napisać jeszcze jedną rzecz. Wszelkie techniki zaimplementowane w TV/monitorach polegające na przesuwaniu pikseli, przyciemnianialu loga, odświeżaniu matrycy itp. NIE przeciwdziałają wypalaniu. OLED wypala się przez cały czas, przez każdą sekundę użytkowania, niezależnie od sposobu użytkowania. Wszystkie te techniki mają za zadanie sprawić, by ekran wypalał się równomiernie, dzięki czemu trwałe powidoki (takie jak ten pasek CNN) będą mniej widoczne lub nie będzie ich wcale. Ale maksymalna jasność panelu OLED będzie z czasem spadać i tego uniknąć się nie da. Mało kto wie, że jasność paneli LCD z czasem też spada, ale mimo wszystko wolniej i bez powidoków w kształcie wyświetlanych treści (do czego film też nawiązuje). Czy w związku z tym należy się bać paneli OLED? Według mnie absolutnie nie. Przy rozsądnym użytkowaniu bez narażania monitora na niekorzystne warunki pracy taki monitor powinien bez problemu wytrzymać kilka lat zanim degradacja panelu będzie na tyle duża, że będzie się to dało zauważyć poza planszami testowymi. Ostatecznie monitory też LCD nie dają gwarancji długowieczności, bo dzisiejsza elektronika psuje się częściej niż powinna. A jednak jakość obrazu jaką oferuje OLED jest trudno do czegoś przyrównać.
W końcu mądry komentarz i informacja, której brakło w materiale. Różnicą między OLED a LCD jest źródło światła. OLEDy wypalają się ciągle, a więc spadek jasności i innych parametrów będzie rósł wraz z użytkowaniem. LCD mają inny problem, gdzie może się wypalać podświetlenie, ale także mogą się wypalać poszczególne komórki barwiące i filtrujące światło. Wtedy widzimy właśnie takie duszki poprzednich obrazów na ekranie.
@@mariuszstaron2245 tzn ten film pokazał że nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach dla oleda dalej praktycznie nic nie widać, a więc mając włączone funkcje które są wbudowanr w monitor i wygaszacz ekranu włączony jakikolwiek, nie musisz piescic tego monitora
@@kacpergot100 eee no właśnie tutaj mówimy o ledwo 3tys godzin i już widać, przykładowo moje monitory rocznie pracują po 5tys godzin, obecnie jeden z monitorów które mam dobija do 40tys godzin, ciężko mi sobie wyobrazić jak po takim czasie wyglądał by obraz na oledzie ale pewnie dawno nadawał by się na śmietnik
@@jaro931027 No właśnie nie widać. O jakim spadku jasności mówimy? 0.01 nita na 3000h pracy! To jest niezauważalne. To mi przypomina przypadek, jak ludzie się bali jeść banany bo są radioaktywne, ale trzeba ich zjeść setki na raz, żeby to miało jakiś zauważalny negatywny efekt.
Stilgar jak zawsze 10/10 najlepszy i najbardziej rzeczowy recenzent na necie. Jedyna osoba ktora prezentuje podobny poziom, co mi przychodzi do glowy ,to optimum.
@@JestemFanemEsportu To wtedy znów kolorowy i ciemny content powoduje, że oko się męczy. Aby pełną biel ekranu 'przyciemnić' trzeba sporo przesadzić i nie wygląda to nawet dobrze. Biel stanie się matowa, szara, lub nawet beżowa w zależności od monitora. Bardzo przyciemnione matryce zazwyczaj wyglądają na 'zadymione', 'zamglone'.
Posiadam Dell'a Alienware AW3423DWF, zakupiony dzięki twojej recenzji za którą bardzo dziękuję ;) Monitor ma przepracowane 1644 godziny przez 9 miesięcy użytkowania. Używam odświeżania pixeli, chowam pasek start, co do przeglądarki używam automatycznego chowania paska adresu i zakładek. Wystarczy że skieruje kursor na karty i pasek adresu i zakładki są widoczne. Dla mnie to zdecydowanie lepsza opcja, niż wyłączanie paska zakładek. Na tą chwilę nie widzę totalnie jakiegokolwiek wypalenia, wpatruje się w ten ekran w odcieniach szarości i nic nie widać. Na komputerze gram, lub przeglądam internet 60% gry 40% internet.
xd, następny samobiczujący się wyłącza użyteczne funkcje, tylko dlatego że czerń jest lepsza czy tam cokolwiek i żeby mu się ekran nie wypalił. dramat, bo ja głupi na IPSie sobie śmigam i mam wywalone a lata on prawie 20/24h.
@@ytxzwja miałem ips 2 lata m32u i miałem dosyć tego paskudnego ips glow więc przesiadłem się w końcu na oleda lg 27gr95qe i ci powiem ze pomimo tych wypaleń nigdy już nie wrócę do innych matryc
LG 27GR95QE mam go rok i nabite równe 3000 godzin. 6-8 godzin dziennie głównie wieczorem ogólnie do grania filmów i przeglądania neta. Żadnych oznak wypalenia dodam ze wszystkie rady w tym filmie mam od początku włącznie z wygaszaczem ekranu (czarny ekran) po minucie bez aktywności. Trochę ciężko było to tego nawyknąć teraz dla mnie to normalne. monitor dla mnie miazga byłem świadom jego zalet i wad i śmiało powiem ze ja już nie wrócę do paneli LCD
To że chowa Ci się pasek zadań to tak na prawdę byłby najlepszy test wypalania, nie chowanie tego paska byłoby najlepszym testem. Widziałem kiedyś wypalony oled na smartfonie w Media Markt, ewidentnie widać było taki ghost obraz wypalony od statycznego obrazu
Wystawka w markecie to szybkie zabójstwo dla OLED-ów. Długie godziny wyświetlania tego samego obrazu z maksymalną jasnością. Podobnie zresztą jak nawigacja, jeśli ktoś używa często i długo.
W pracy kupiliśmy raz jakiegoś Samsunga Galaxy z wystawy w markecie. Nie dało się zapomnieć że to Samsung, logo było cały czas widoczne na środku ekranu 😂
Możesz powiedzieć mi jaka jest różnica między 1 generacją matryc oled a 3? czy kupić właśnie AW3423DWF czy szukać/ czekać na jakiś ultra wide z 3 gen matryc? głównie gry. Co byś polecił wiem że msi ma jakieś ultra wide nowe chyba?
Jest w materiale, wraz z dokładnymi wykresami od Rtings pod koniec zarówno dla monitorow jak i TV. W przypadku monitorów w trybie SDR na którym robią pomiary po łącznie ponad 9000 godzinach przykładowo Dell AW3423DWF na początku użycia miał 241 nitow, teraz ma 251 nitów (Zarówno dla okna 10% jak i 100% jasność wzrosła). W przypadku Samsunga G8 monittor zaczął na 259 nitach, teraz ma 236 nitów (Na wartość 10% nie patrzę na ich teście, bo według mnie ktoś tam przypadkowo załaczył tryb peak brightness lub firmware coś namieszał i Samsung tak samo jak Dell pownien mieć zawsze stałą jasność w SDR zarówno dla okna 10% i 100%, więc jest tam jakiś błąd). W przypadku LG 27GR95QE monitor na 100% oknie miał 138 nitów, po 9000 godzinach ma 132 nity, zaś w oknie 10% miał 228 nitów, teraz ma 203 nity.
@@Stilgarius I to się nazywa wypalenie, jak dla mnie użyłeś nieodpowiedniego terminu do określenia tego zjawiska. Przez cały odcinek omawiasz RÓŻNICE w wypaleniach na ekranach. To one są tutaj widoczne właśnie w postaci dwóch obszarów jaśniejszych i jednego ciemniejszego. Sam fakt wypalenia powinieneś inaczej sprawdzać. Może włąśnie porównując jakość emitowanego światła, jego nasycenie czy też jasność na ddanym pikselu bądź jego grupie w pewnych interwałach czasowych. Bardzo ładnie opowiadasz, chociaż fundament masz zły :) I tak doceniam materiał.
Hej hej, jeśli się pojawi na morele to chciałbym go przetestować. Monitory praktycznie zawsze biorę z magazynów i nie współpracuję z żadnymi markami czy PRowcami, więc jestem jakby uzależnione od dostępności sprzętu na sklepie, żebym wziął sztukę do siebie. Widzę, że sprzęt jest już w systemie, więc pewnie kwestia jakiejś dostawy.
Zaraz po premierze kupiłem LG C2 42 . Jest cały czas podłączony pod koma i głównie służy do grańska i oglądania YT. Teraz mega się przyglądałem i nic nie widzę ... Używam sprzętu średnio jakieś 5 h dziennie i cały czas z HDR . W menusach TV nie włączyłem wszystkich opcji ochronnych żeby nie pogarszać jakości obrazu . No tyle mogę powiedziec :) . Z mojej strony dodam tylko iż życzę każdemu takiego monitorka bo jest moc :) . I oby każdemu takie matryce działały bez awaryjnie :) .
Nie do końca. To że ty tyle użytkujesz to nie znaczy że jesteś typowym użytkownikiem. Wiec taki test nie miałby żadnej wymiernej wartości merytorycznej
@@aallen96 to jest bardzo wymierne dla ludzi którzy pracują na komputerze, po czym spędzają wolny czas przed komputerem, oraz nie chcą sie wdawać w 'oh, za 2 lata wymienie'. Osobiście jak mam sprzęciora typu monitor, to oczekuje że będzie miał wirtualnie nieskończoną trwałość przy normalnym użytkowaniu. Tutaj by wyszło z 10 lat takiego spokojnego użytkowania, luźno czas życia którego oczekuje dużo ludzi od monitora. A dla ludzi którzy użytkują komputer okazjonalnie, to pewno nie było by tak że ten test pokazuje godzine 0 i godzine 30 000. Na pewno spodziewałbym sie jakiejś opini/zdjęcia przy 5000, 10 000, 15 000 itd.
@@by010 z całym szacunkiem mylisz dwa pojęcia. Chodzi mi o to że to że ty tyle siedzisz i ty tyle użytkujesz nie znaczy że 99% użytkowników tak robi. Podobnie sytuacja ma się np do osób które są zaskoczone tym że przeciętny Polak autem przejeżdza około 9 tys km a nie jak on 30, jego koledzy 40 tys. Średnio użytkownik przed monitorem statystyczny czyli zaliczający się do zdecydowanej większości 3h dziennie. Biorąc za przykład twój rezultat jest to 29 lat siedzenia. Widzisz tą dysproporcje? Testy które robi Stilgar są jednak skierowane w kierunku statystycznych zjadaczy chleba a nie osób które zaliczają się do wąskiej czołówki bo po pierwsze nikt takiego testu nie zrobi chociażby przez opłacalność i sensowność. To tak jakbym ja oczekiwał że ktoś zrobi dla mnie bo chodzę po górach 1000km rocznie test obuwia na 1000km. Zmienność czynników wpływających na taki test jest tak olbrzymia że wręcz nie do zrealizowania i równie przydatna jak jakieś fantastyczne ciekawostki kompletnie nam nie przydatne. Dodatkowo zmiana technologii dla osób realnie wyciskających soki i czas z tego typu sprzętów także nie zapisuje się w temat trwałości bo zmienią monitor wcześniej z powodu miliona różnych przypadków
@@aallen96 I widzisz, nawet w większości trudno mi sie nie zgodzić z tobą. Takich informacji natomiast będą poszukiwać osoby które są +- obeznane z technologią. Jeśli używa ktoś monitora faktycznie 3h dziennie, to przeciętnie, szczerze myślisz że sie przejmuje wypaleniem OLED? Jaka jest realna szansa że taka osoba w ogóle o tym wie? Jeśli weźmiemy realistyczny przypadek kogoś kto przynajmniej po prostu pracuje na komputerze, to już masz 8 godzin dziennie. Porównanie z samochodami jest mi bliskie, średnia to jest około 11 tys km (UE), natomiast jeśli ktoś szuka testów ile km wytrzyma dana furka, to szuka 'stress testu'. Na szczęście przy samochodach to jest o tyle proste że możesz kupić samochód 5-letni i na nim przetestować. I na tyle skomplikowane że to mega duży nakład finansowy. Jeśli chodzi o oczekiwania wobec testu, to absolutnie sie z tym zgadzam że to nie byłby najprostrzy test do zrobienia. Trzeba by było wsadzić taki monitor do piwnicy na rok 24/7, i otrzymasz niecałe 9 tys godzin 'przebiegu'. Czyli tyle ile realistycznie użytek biurowy go używa przez około 4 lata. Moja intencja to nie jest 'oh nie, zrobiłeś źle ten test', tylko ten test nie oddaje realistycznie długoterminowego zużycia. Wracając do porównania z samochodami, można bez problemu pisać opinie o właściwościach jezdnych, wygodzie, tym i tamtym po zrobieniu 40 tys km z 'funkel nówki'. Ale czy to będzie dobrze wyznaczać trwałość pojazdu?
Zdecydowana większość ludzi ma włączony pasek windowsa z ikonami co jest elementem statycznym, który właśnie jest narażony na wypalenia, a recenzję robisz chyba ludziom, więc uważam powinieneś zrobić to z włączonym paskiem windowsa. Jest to ważny element takich testów żeby zrobić je dla elementów statycznych, a ty tego nie zrobiłeś. Prawdopodobnie wynik testów byłby inny i widziałbyś to wypalenie gołym okiem.
Co za czasy pokrowce na telefon zeby sie nie niszczyl , oklejanie auta folia , oszczedzanie monitora , oszczedzanie bateri w telefonie czy laptopie daj se spokoj ;) dobry material jak zwykle
Jak już inni wspomnieli, 3100 godzin to nawet nie rok normalnego uzytkowania, czyli zbyt mało czasu żeby wyciągać jakieś konkretne wnioski bo nikt nie wymienia monitora co rok. Wypalanie OLEDów to nie kwestia "Czy?", tylko "Kiedy?", gdyż jest to nieodzowna wada tej technologii, którą można jedynie odroczyć, a nie usunąć.
@@stark_2991 To, że monitor/komputer jest włączony przez parę godzin nie znaczy, że człowiek tyle przed nim siedzi. Większość ludzi, traktuje komputer jak telewizor i nie wyłącza go pomiędzy wykonywaniem obowiązków, chyba, że gdzieś wychodzą na dłużej.
Właśnie miałem zamiar przejść na Alienware'a OLED (bądź OLED ogólnie, choć moim pierwszym wyborem był właśnie Alienware), ale kurczę... "Włącz auto-ukrywanie paska", "nie oglądaj newsów/wiadomości", "nie dziel ekranu na pół kontrastowymi oknami", "wyłącz pasek zakładek", "wrzuć se czarną tapetę", "włącz wygaszacz", "wszędzie włączaj ciemne motywy", "nie pozostawiaj statycznych ekranów na dłuższy czas", itd..., itp... Najlepiej to go wyłącz, jak idziesz zrobić sobie kawę, a kiedy wrócisz, to napierdzielaj w Forza Horizon, albo Destiny 2 (najlepiej przy wyłączonym monitorze)! Bałbym się w "erpegi" z masą tekstu do przeczytania grać! To chyba mnie skutecznie odstraszyło od OLED-ów., tym bardziej, że nie chcę kupować monitora na 2-3 lata za takie pieniądze! :| Przy okazji: czy Twój DWF posiada powłokę antyrefleksyjną, czy świeci, jak psu... oczy w trakcie zatwardzenia (bo istnieje taka i taka wersja tego modelu)? P.S.: Pomocny film, dzięki za niego! Oczywiście w moim komentarzu nie było żadnego przytyku do tego, o czym mówiłeś - po prostu ten materiał otworzył mi oczy i ostudził mój zapał do zmian! ; ]
Mam praktycznie od premiery tego LG 27 cali 1440p/240Hz OLED. Obecnie nabite ponad 6k godzin. Poza jakimś tam jego wbudowanymi modułami ochronnymi jak przesuwanie obrazu, wyłączanie jak nic się nie dzieje 5min, czyszczenie po wyłączeniu. Mam wywalone na jego ochronę. Na ten moment zero oznak wypalenia a użytkowany do kodzenia więc jest sporo statycznych elementów + granie i oczywiście internet.
Czyli nie polecasz monitorów OLED do codziennej wielogodzinnej pracy biurowej z mega statycznymi obrazami, ramkami, menu aplikacji, przeglądarkami itd. A ja powiem tak, wolę wypalić monitor a zadbać o zdrowe oczy i kto mi tego zabroni? Podświetlenia led, zimne katody emitujące uv, oraz kineskopy są niezdrowe, OLEDy nie męczą tak wzroku, więc czemu z nich nie skorzystać?
To co piszesz to nie ma nic wspólnego z technogią matrycy tylko ciepłotą barwy, trzeba sobie w ekranie ustawić temperature barwową na ciepłą aby mniej niebieskiego światła padało do oka i to sobie każdy może ustawić w monitorze dowolnego typu. Zazwyczaj ekrany po wyjęciu z pudełka mają fabrycznie zimną temperature i wiele testów to poazuje dlatego warto ustawiać/kalibrować ekran.
@@garotPL Fajnie, podświetlenie w LCD jest jakie jest i tylko na oledzie możesz wyeliminować praktycznie w 100% niebieskie światło, w LCD nie da się i zmiana temperatury nic ci nie da kiedy niebieskim światłem wali podświetlenie.
Jak najbardziej ma sens. Gdyby problem pojawił się w tym czasie, to byśmy wiedzieli, że nie warto tego kupować. Skoro problem jest, ale niewidoczny, to też wiele mówi. Już można wyciągnąć wnioski i rady jakie autor przekazał są cenne. Ponadto w drugiej części jest test na blisko 10000 godzin.
Generalnie to jest monitor, powinien pracowac z full jasnoscia jak ktos ma taki kaprys, z layoutem nie dark tylko normalnym(np 16H dziennie w Unity) , i bez przerw (czemu mam robic co 4h przerwy w pracy , to jest MONITOR). Jak wtedy wyglada wypalanie?
Wygląda podobnie jak u mnie, w moim przypadku jasność jest ustawiona na 200 nitów (Maksymalnie jest 250, mała różnica, po prostu 250 w moim pokoju to za dużo), w premiere pro czy pakiecie Adobe standardowy layout jest szarawy, podobny do unity i taki też używam i też nie robię żadnych przerw. Jednak jeśli ktoś na takim monitorze poważnie chciałby robić 16 godzin dziennie na jednym programie to aktualnie OLED odpada, na 100% się wypalą jakieś jaśniejsze rzeczy, które stoją w miejscu, w tym przypadku jedyny wybór to LCD, na OLEDa teraz nie ma co teraz patrzeć do takiego użytkowania, może za następne 2/3/4 generacje dojdziemy do momentu, gdzie to wypalenie będzie znacznie mniejsze, ale teraz OLED do takiego użytku kategorycznie odpada.
Ja tam nic złego nie widzę 😀 Ja się spodziewałem, że to będzie dużo gorzej wyglądało, bo mam monitor LCD i jestem przed kupnem właśnie Qd-Oled-a. Chcę kupić ten nowszy model Della, ale jeszcze się zastanawiam, ale ten bateriał zmniejszył moje obawy, długo czekałem, żeby na polskim yt ktoś ten temat poruszył
Mam od roku oleda i jestem zachwycony. Początkowo bardzo dbałem o to żeby jak najmniej na ekranie widniał statyczny obraz, a jak odchodziłem na chwilę to go wyłączałem. Od jakichś kilku miesięcy już sobie odpuściłem i korzystam z niego jak ze zwykłego monitora. Odpaliłem sobie na full screena biały kolor i niczego się nie doszukałem. Pewnie tak jak w Twoim materiale - coś tam na pewno jest w jakimś odcieniu szarości, ale naprawdę jestem zadowolony z tego jak praktycznie bezawaryjne są teraz oledy. Nawet gdyby teraz coś mi się wypaliło to i tak uważam, że było warto dla cudownej czerni i kontrastu, więc nie dajcie się zwariować i niezdecydowane osoby w 100% zachęcam do kupna monitora czy tv na takim panelu
Super, te nowy Oledy są naprawdę trwałe z tego co widzę, ale mimo wszystko to nie jest produkt, który powinien trafić do konsumentów, ja też korzystam z monitora z reguły przez 5-6lat i nie miałbym ochoty przez cały ten czas martwić się o wypalenie.
Tak samo samochodu, Automatycznej skrzyni biegów itp. Zmywarka, pralka czy nawet nie wspomnę o ekspresie do kawy bo tam to już jest zabawy dopiero. Przy tym te kilka zasad z oleda to pikuś.
Ok, oled się wypalają, śmieszy mnie to, że o 'nowy' monitor trzeba dbać, chyba sprzęt jest nowszy po to, aby ułatwiać życie a nie utrudniać. A może tak test smużenia i w ogóle test oled vs ips vs va.
Pracuję w firmie zajmującej się ekranami reklamowymi, ekrany działają średnio po jakieś 12 godzin. Przy takich warunkach długość życia OLEDa to kilka lat, nawet jeżeli treści się zmieniają / są animacje. Mogę tylko powiedzieć, że warto popatrzeć na ekrany w dużej części salonów Play, żeby widzieć jak wyglądają wypalone OLEDy ;) Do rzeczy, które nie są pracą pewnie jak najbardziej spoko. Ale jeżeli ktoś ma zamiar używać po 8+ godzin dziennie, to nie będzie to wieczny monitor.
MSI MPG 271QRX QD-OLED mam go jakieś 4 miesiące i jak na razie 0 wypaleń🤣 Gorzej z pikselami, bo już jeden jest dead..... Oczywiście pasek zadań chowany + ciemny motyw + wygaszacz ekranu ustawiony na czarne tło po 5 minutach nieaktywności + wyłączenie ekranu po 30 minutach + wszystkie systemy OLED care włączone na HIGH 😛 OLED to inna bajka! Teraz już na monitory LCD patrzę z obrzydzeniem😂
Prośba do Stilgara: Chętnie bym zobaczył odcinek o adapterach do kabli (jeśli jest sens takowy robic). Na przykład takich z HDMI na Display port. Sam ostatnio takowy kupiłem by podłączyć drugi monitor do nowej karty graficznej. Czy ma to sens, czy są jakieś różnice w przesyłanym obrazie czy może nie ma.
Nie no za tyle to nie. Mówimy tutaj o koszcie przynajmniej 3-4 razy większym względem zwykłego LCD a musimy się zacząć obchodzić ze sprzętem dosłownie jak z jajkiem, reorganizować sobie dosłownie całe użytkowanie, chowanie pasków, okresowe wyłączanie i wiele wiele innych. No jak dla mnie to nie jest kompromis na który bym poszedł, skoro już płacę x3 drożej to to coś powinno być x3 lepsze a nie w jednym aspekcie lepsze a w drugim katastrofalnie gorsze. A najgorsze co można sobie pewnie zrobić to kupić TV OLED i podpiąć pod PC (nie wiem jak z konsolami) ale no ja właśnie tak używam swojego TV LCD i z chęcią bym wymienił go na jakość obrazu OLEDa no ale... nie, nie ma opcji przy takich cyrkach z użytkowaniem tegoż, gram w gry, MMO gdzie są paski tak jak w wowie, TV chodzi non stop po 10-12h nie wyłączam go. Do tego nie wiem jak miarodajne są te testy ale obstawiam, że dość słabo, jakby tak postawić 10 TYSIĘCY takich telewizorów/monitorów i ustawić je na ten sam obraz pulpitu na 3-4 lata to wtedy byśmy mieli jakąś miarodajną średnią a tutaj mamy po prostu fakt taki, że OLEDy się wypalają i u jednego się wypali mniej a u innego więcej ale z pewnością się wypali.
Rtings właśnie tak robią testy. Co do podpinania tv zamiast monitora to występuje jeszcze inny problem, a mianowicie cyrki ze specyfikacją HDMI. Bo oczywiście producenci TV nie chcą dać do tv normalnego display porta, ale wszędzie pchają ten głupi, własnościowy standard. Przez to np. otwarte sterowniki od kart AMD nie mogą przesyłać obrazu po HDMI 2.0, bo całe kodowanie przesyłanego przez kartę obrazu idzie softwarowo, a te "członki" z HDMI Forum blokują prawnie implementację żeby im nikt przy okazji nie grzebał w DRM. Podsumowując: CHWDHDMI i niech ten standard umrze
Od 2 lat używam s95b oleda od samsunga podpiętego do PC. Gram, pracuję, przeglądam internet. Telewizor ustawiony na 100% jasnoscici HDR. Uzywany minimum 6 godzin dziennie a z reguły więcej. Nie stosuję żadnych dziwnych praktyk mających zapobiegać wypalaniu. I co? Zero widocznego wypalenia nawet podczas testów w nocy. Takze skąd wniosek, że to NAJGORSZE co mozna zrobić? Póki co, byla to moja najlepsza decyzja sprzętowa, z której czerpie giga przyjemnosc, bo jakosc obrazu nadal po 2 latach potrafi mi zwalić szczenę na podłogę.
Katowałem C1 przez 2 lata (później dałem se siana i siedzę na 50% jasności), pc praktycznie zawsze włączony, po gwarancji zacząłem dostrzegać jaśniejszą linię pikseli na górze. Jestem przekonany, że w pracy z tekstem OLED zdechnie w czasie gwarancji. O ile lubię OLED to nie jestem przekonany do jego trwałości, nie miałbym z tym problemów gdyby W KOŃCU ZACZĘŁY TANIEĆ. Odpowiednik C1 w sumie obecnie jest nawet droższy. To jest największy problem, przez 3 lata dostaliśmy panele które są trochę bardziej trwałe ale nadal są nieznośnie drogie.
@@Fooxs generalnie chodzi o to że pod Linuxem nie odpalisz HDMI w wersji wyższej niż 1.4 na karcie AMD. Wynika to z tego że, o ile NVIDIA dystrybuje sterowniki w formie tzw. binarnych blobów (z którymi zawsze są problemy, bo nikt poza pracownikami nVidii nie ma dostępu do kodu źródłowego), a Intel ma na kartach dedykowany układ do obsługi HDMI, to AMD całą obsługę protokołu robi w sofcie ale ma sterowniki o otwartym źródle. HDMI forum aktywnie blokuje możliwość dodania obsługi HDMI w wersji wyższej niż 1.4 w otwarto źródłowych sterownikach bez podania powodu, chociaż najprawdopodobniej dlatego aby nikt nie podejrzał jak działa ich zabezpieczenie antypirackie.
Wyniki są obiecujące, chociaż jako użytkownik od 2010r. tego samego panelu HP IPS do stacji roboczych pozostanę sceptyczny :) Co ciekawe, mimo zajeżdżania go od 14 lat przez wiele godzin dziennie wygląda tak samo jak w dniu zakupu (chyba, bo nie pamiętam), jednak wypalenie paska w krawędziowo podświetlanym telewizorze IPS Panasonica, który wyświetlał dokładnie ten sam obraz, zajęło mi tylko 8 lat. W kontekście paneli OLED fajny byłoby, jakbyś przyjrzał się innej kwestii, a mianowicie tempie (rzekomo bardzo wysokim), w jakim degeneruje się kolor niebieski, w efekcie czego ekran ma tracić na właściwej reprodukcji kolorów w przebiegu całego spektrum. Myślę, że zainteresowałoby to osoby pracujące ze zdjęciami czy grafiką.
Jestem w trakcie oglądania, więc jak coś to usunę komentarz, ALE... większość z nas używa monitora do grania i śmiem twierdzić, że większość z nas gra w jedną-dwie gry w danym momencie, przez lata, a więc przez te 4-8-12h dziennie wyświetlają się na ekranie TE SAME statyczne elementy i jeśli Tobie przy typowo roboczym zastosowaniu zaczął się wypalać po ok roku, to do gier nie da rady 3 lata. Trzeba sobie to uświadomić i zaakceptować taką wadę dla takiej jakości obrazu lub kupić inną matrycę. Niestety póki co jest tylko taki wybór.
12:28 …”60 godzin dziennie”… to poleciałeś 😂😂😂 Może to nie monitor tylko przyspieszacz hadronów?!!! 😂😂😂 A telewizor u mojego znajomego wypalił się masakrycznie, ma logo tvn24 z dolnego paska wypalone. Jak chcesz ten tv to daj znać, zobaczysz co się stało.
S95b u kumpla całkowicie wypalony. Ojciec męczył TVP info. Dramat. W pokoju ma 2 sztukę tylko vod. Zero wypalen. Także zależy co robisz. Jeśli TVN TVP Polsaty to LCD. Koniec. Kropka. Jeśli vod i lubisz jakość. Oled dla Ciebie.
Jak dla mnie to te porady są absurdalne. Nie ma się co cackać z taką technologią. Albo coś działa albo tego nie kupujesz. Nie dość, że są drogie to nadal są badziewne. Będzie można pomyśleć o tej technologii za 5-10 lat. Ponadto te programy redukcji wypalania muszą działać tak, żeby nie budzić w nocy.
Ależ to jest dokładnie tak samo jak z samochodami. Jak dbasz, tak masz. Możesz zmieniać olej co 30kkm jak podaje książka albo nie zmieniać go wcale i auto też będzie jeździć... ale krócej.
@@stark_2991 z jednej strony racja, ale wg mnie monitor nie ma prawa być rzeczą o którą trzeba dbać. To ma być coś co działa - po prostu, zawsze, niezawodnie, niezależnie od ustawień. Kwestia punktu widzenia, jak komuś odpowiada takie dbanie o monitor to spoko.
@@stark_2991 Wszystko dłużej działa jak się o to dba. Problem polega na tym, że o OLEDy trzeba NADMIERNIE dbać, a i tak wypalania nie da się wyeliminować bo jest to nieodzowna wada tej technologii, wada, której monitory LCD nie posiadają. Płacisz więcej za lepszą jakośc obrazu, ale niestety z tą jakościa niesie się większa ilość problemów w porównaniu do monitorów na innej matrycy.
MSI MAG 341cqp myślę że około 1000 godzin lekko. Od samego zakupu stosowałem te same chwyty co tu dzisiaj właśnie pokazujesz. Głownie gram, czasami praca biurowa albę bardzo mało. Na kolorowych i szarych planszach nie jestem w stanie dojrzeć gołym okiem ale jutro spróbuję aparatem. Telewizor LG OLED55 G16LA praktycznie od dnia premiery. Jedzie w tle w domu całymi dniami ale nie tylko sama naziemna, filmy Netflix itp. Ma też wygaszacz włączony itp. Wypalenia nie widać na planszach, jutro również sprawdzę aparatem.
Jak zwykle ciekawy materiał a teraz o moim użytkowaniu samsung qe55s95b jako monitora do grania przeglądania internetu i oglądania filmów. Średnio po 8godzin dziennie a telewizor kupiłem 6 lutego 2023r co daje na ten moment około 4744 godziny i nie widzę nic co by mi przeszkadzało w dalszym użytkowaniu ale zobaczymy za rok może dwa będzie gorzej.
Kupiłem Oleda z 2 lata temu ale TV ponieważ monitory kosztowały 3x tyle... mniejsze te same parametry... używam go jako monitor nie mam wypaleń, wszystkie funkcje ochronne włączone. Nie używam HDR, mam tryb oszczędzania oczu, korzystam z 2-3h na dzień max.
A mnie bardzo ciekawi jak ma się wypalanie OLED do starych monitorów CRT, które tez przecież się wypalały. Planuje właśnie zakup monitora OLED i naszła mnie właśnie taka rozkmina.
Uwielbiam Twoje filmy! :D jak muzyka. Dziękuję za materiał! Ja posiadam: - LG OLED C1 -> rzadko włączany - Acer XB270HU - MSI G241 mniej związane z materiałem ale.... prosze :D
Od prawie roku używam LG OLED C3 TV 42'' jako monitor do grania, rozrywki, ale i do pracy (programowanie). Wygaszacz (czarne tło) ustawiony po minucie braku reakcji. Jak odchodzę od kompa na dłużej to pilotem wyłączam. I tyle. Mam w pompie czy coś tam się wypaliło (zapewne tak). Ludzie, używajcie sprzętu i już. za 2-3-4 lata i tak wymienicie na nowy.
Ja nadal na moim Asusie PG279Q na IPS. Mam go od premiery czyli 2016 i działa elegancko choć pojawiły się delikatne plamki w rogu na które nie zwracam uwagi. Nigdy nie miałem tak długo monitora.
Łapka w górę poleciała, ale... Nie jestem przekonany do testowania po 2 - 3 tysiach godzinek, ale jasne...też można. Myślę, że taki rzeczywisty test dobrze/uczciwie byłoby zrobić po około 2 - 3 latach użytkowania jak to robią Ci od tych telewizorów oraz tych kilku monitorów. Dokładniej rzecz biorąc to myślę, że po 8-miu 9-ciu tysiącach to jest rozsądne i wówczas daje dobre odzwierciedlenie tego który "panel" jest lepszy ..którego mniej się bać. Fajnie ze przytoczyłeś/wspomniałeś ich testy 👍
Mogę podzielić się tym że uzywam od prawie roku do pracy i po pracy monitor samsunga g8 oled, Obraz jest niesamowity, jak narazie wypaleń nie zauważyłem.
Świetny Materiał!👍 Brawo!!!👏 Mega szacun za konkretne i rzeczowe Testy, żałuję tylko że tak mało recenzji telewizorów jest u Ciebie ostatnio. Bardzo je lubiłem😞 co nie zmienia faktu że robisz mega robotę i uważam że jest to najlepszy kanał z testami tv i monitorów w Polsce
Kiedyś bardzo chciałem kupić OLED'a do grania, jednak właśnie wypalanie mnie przestraszyło. Kupiłem sobie za to monitor LG 27GL850 i juz prawie 14tys godzin za mna :D, zero zarzutów. :)
Płyty CD miały mieć żywotność 10-15 lat. Osobiście mam dużą kolekcję z czego ponad 100szt. pochodzi z początku lat 80 a wszystkie działają do dziś bez zarzutu.
👍 Subskrybuj moreleTV ➡ morele.tv/subskrybuj
🛒 Mój monitor ➡ morele.tv/47Hhc4Y
🛒 Monitory OLED w Morele ➡ morele.tv/3TyqfPG
📺 Link do przetestowanych monitorów i TV ➡ morele.tv/monitory
📺 Używane oprogramowanie do testów ➡ morele.tv/3u6vpbE
📽 Ujęcia wykorzystywane w filmie ➡ justpaste.it/c4itl
Materiał Monitor Unboxed o wypalaniu ich QD-OLEDów ➡
Deliberately Burning In My QD-OLED Monitor - 6 Month Update
ruclips.net/video/wp87F6gczGw/видео.html
TWO YEARS Using The Alienware AW3423DW QD-OLED - My Thoughts
ruclips.net/video/uRx3rqDNuuk/видео.html
Świetny test Rtings na temat wypalania i degradacji paneli OLED / LCD ➡
www.rtings.com/tv/tests/longevity-burn-in-test-updates-and-results
⚠ A tu znajdziecie najnowsze promocje na Morele ➡ morele.tv/3UWXYAq
ok
08:15 O boże, teraz zamiast cieszyć się zabawą iPhone'em Xs po bracie, zacząłem się zastanawiać, czy też mam tak wypalony ekran. Podobnie z niecałórocznym S23+. Olałbym to i się bawił aplikacjami.
Posiadam Samsung Odyssey OLED G6 G60SD który kupiłem 1 lipca 2024. Używam go można powiedzieć co drugi tydzień (wtedy jak mam 1-szą zmianę w pracy). Siedzę wtedy średnio 15-21 czyli około 6 h dziennie a w weekendy po kilkanaście h. Póki co nie mam żadnych oznak wypalenia. Ale też nigdy nie zostawiam stałego obrazu na monitorze. Mam włączone wszędzie gdzie się da ciemne motywy, autoukrywanie paska zadań a na pulpicie mam ustawiony pokaz slajdów (980 różnych zdjęć) które zmieniają się co 10 sekund. Mam też zainstalowane 2 dodatki do windows które dodają przezroczystość : Translucent TB (przezroczystość paska zadań) oraz System Transparency by prisoner dla przezroczystości okien.
Profesjonalizm jakiego mało zaznać na polskim podwórku tech branży
Szkoda że nie w samym sklepie
Profesionalizm to byl by , gdyby włączył jakiś obraz testowy statyczny i zmierzył wielokrotnie po ilu godzinach diodyom sppadnie jasnosc i o ile i to dla kazdej skladowej RGB. Pokazywanie widzom jakiś obrazow na podstawie ktorych maja to wizualnie ocenic jest .... To lepiej by bylo juz ten pasek zadań zostawić i pokazać czy sie wypalil czy nie. Ja mam doswiadczenie , ze sie wypalaja i to bardzo. A autor robi marketing tym monitorom , ze wlasnie nie....
Mi się normalnie na telefonie Oled wypalił ten górny pasek - bateria, jakieś ikonki powiadomień
@@adamlazarowicz9136 Cała końcówka materiału, gdzie są testy od Rtings posiada dokładne wykresy jasności monitorów jak i TV, testowane przez znacznie dłuższy czas niż u mnie i na znacznie większej ilości różnych egzemplarzy, gdyż według mnie pojedynczy test takiej jasności na jednym egzemplarzu prawie nic nie mówi. Jest link w opisie, polecałem w materiale, aby samemu się z tym dokładniej zapoznać, bo sam tylko skracałem według mnie najważniejsze informacje. Zgodnie z testem Rtings ich sztuka Della AW3423DWF (Ten sam monitor co ja posiadam) po 9600 godzin działania stała się jaśniejsza o 10 nitów, niż była na początku użytkowania. I co teraz? Czy nam to cokolwiek mówi? Tak naprawdę nie, oprócz tego, że ta jedna sztuka według ich testów po takim czasie w takim otoczeniu i w takiej temperaturze jak tam była akurat tak się zachowała. A taki G8 według ich testów na identycznym panelu o 10 nitów przez 9600 godzin ściemniał. Są wszystkie liczby, widoczne cały czas na ekranie, według mnie są one znacznie mniej ważne (w tym przypadku) od zdjęć. Jeśli już coś tak mocnego mi, jako recenzentowi, zarzucasz (Z perspektywy recenzenta nie ma większej obrazy niż mówienie, że robię coś dla jakiejś marki czy dla jakiegoś sprzętu) to podaj mi proszę nawet jeden powód dla którego miałbym robić marketing takim monitorom, co miałbym z okłamywania ludzi, jeśli po pierwszym złapaniu mnie za rękę straciłbym całą reputację, którą bez przerwy buduję. Zapraszam do dyskusji.
@@BBoySewoOLEDy w telefonach muszą działać na znacznie wyższej jasności, szczególnie jak używasz go na zewnątrz. Dlatego są one bardziej podatne na wypalenia.
Wyświetlił mi się film z moreleTV i już miałem uznać że to pewnie reklama i scrollować dalej, ale chwilę potem zobaczyłem, że prezenterem jest Stilgar - no chłopie - zrobiłeś sobie w moich oczach solidną markę osobistą i zaczynam oglądać ten film tylko z Twojego powodu - bo spodziewam się rzetelnego opracowania tematu.
To już długa współpraca. Przejrzyj dostępne filmy ;)
🗿
@@marrccin83 luzik - nigdy wcześniej mi YT nie proponował tego kanału i Stilgara kojarzę tylko z jego prywatnego kanału
Ja z kolei patrzyłem "o Stilgar coś wrzucił" i potem, "Aaa, to na kanale Morele jest"
Generalnie podzielam pogląd że człowiek jest beneficjentem technologii a nie jej niewolnikiem. Wprowadzanie nawyków które uprzykrzają życie podczas korzystania z technologii jest dla mnie sygnałem że dana technologia wymaga jeszcze sporo rozwoju zanim korzystanie z niej będzie prawdziwą wartością dodaną w życiu.
No spoko to siedź tam na swoim ipsie, graj w horrory bez czarnego koloru, wypalaj oczy i nie szczekaj
@@BotKamil-c6t Nie gram w horrory, a teksty o szczekaniu to zachowaj dla swoich kolegów ze szkoły. My kolegami nie jesteśmy.
@@Criisko mam więcej lat od ciebie pędzlu btw prawdziwa wartość dodana w życiu? Ty wiersz piszesz o miłości czy komentujesz filmik o monitorach
@@BotKamil-c6t Używasz języka wyniesionego z podstawówki. Kłują Cię w oczy bardziej złożone wypowiedzi, wybiegające składnią ponad rynsztokowy poziom, w dodatku nie znając wieku swojego rozmówcy rzucasz odważne stwierdzenia i deklaracje że jesteś od niego starszy. Jesteś pewien że będziesz w stanie wygrać merytorycznie tę dyskusję? Powtarzam, merytorycznie, ponieważ wyzwiskami i obelgami możesz co najwyżej starać się zaimponować kolegom z młodszej klasy, u rówieśników nie masz raczej szans, zapewne Cię gnębią, stąd ta ofensywność w wypowiedziach. ;)
@@BotKamil-c6t typ cie zgasił jak dziecko :D
Kupiłem monitor LG 45" OLED praktycznie na premierę i mam na nim tylko 500h, bo dokupiłem drugi 34" jako dodatkowy, aby jak najmniej używać oleda bo za bardzo się bałem wypalenia, a monitor kosztował duże pieniądze. Od jakiegoś czasu zacząłem uznawać, że to jest straszna głupota bo jak można kupić monitor i z niego nie korzystać, włączam go tylko do gier... Od tego materiału zaczynam używać mojego oleda do pracy, przeglądania internetu itp. Dzięki za ten film, jeszcze bardziej uświadomiłeś mnie jakim pajacem trzeba być, aby tak się bać o sprzęt ;)
@@Invexpo xD, dalej to niewolniczy syndrom, po co kupować sprzęt który się tak bezpretensjonalnie degraduje w czasie?
@@ytxzw Skorzystaj chociaż raz z takiego monitora i zobaczysz, że ta immersja jest niesamowita i warta pójścia na pewne kompromisy
@@ytxzw Jak zobaczysz różnice między monitorem ips a oled to zrozumiesz.
Nooo, ziomek jest dobry. Kupił monitor, a nie używa. Nic mnie nie zaskoczy😂😂😂@@ytxzw
@@SteveDriver1 tak już to czytałem 100 razy.. Tak samo jak o AMOLEDach i co? I nie robi na mnie to wrażenia. Może ślepy jestem ;)
Szaleństwem wydaje się to, że użytkownicy OLEDów mieliby zmieniać swoje przyzwyczajenia, żeby spowolnić wypalenie. Nie wyobrażam sobie chować pasek zadań Windows czy pasek zakładek w przeglądarce, żeby oszczędzać sprzęt. Tym bardziej, że mowa o monitorach premium, droższych niż LCD. OLED jako monitor komputerowy to opcja dla tych, dla których jest drugim ekranem, gdzie pierwszy służy do pracy ze statycznymi obrazami, a OLED do gier i filmów.
Ja mam LG 48' C1 i od samego początku mój pulpit jest czarny, pasek schowany, przeglądarki ciemne i jak tylko przestaję coś robić to minimalizuję wszystko do pulpitu, aby właśnie ograniczyć zużycie panelu!
O to chodzi nie po to wydaję hajs na monitor żeby się z nim pieścić jak z jajkiem. To ma po prostu działać. A że coś po 3 czy 5 latach zacznie wyświetlać się odrobinę gorzej, trudno kiedyś przecież wymienię ten monitor na nowy.
Pasek chowasz nie ze wzgledu na sprzet ale przestrzen na ekranie i niepotrzebne absorbowanie uwagi tym elementem. To podstawa. Naprawde sa czlowieki ktore maja ciagle otwarty pasek? Naprawde?
@@podunkman2709 Mam 2 duże monitory 24 i 27 cali i ten pasek ani mnie nie rozprasza ani nie zabiera za dużo miejsca. Pracuję na wielu programach naraz i przełączam się miedzy nimi właśnie korzystając z paska. Dla Ciebie może to dziwne jak tak pracuję od 15 lat i nie widzę potrzeby zmiany. Do tego mnie ten znikający pasek po prostu irytuje.
@@podunkman2709tak ignorancie, są.
3100 / 24h = 130 dni = 4-5 miesięcy - to nic takiego, nawet jeśli ktoś używa tylko 8h dziennie to jest trochę ponad 1 rok, zdziwiłbym się gdyby tak szybko padały. Fajnie byłoby zobaczyć OLEDa po 24000h lub nawet 50000h.
W pracy mieliśmy 2 oledy Samsunga które działały przez 3 lata 24h na dobę (za wyjątkiem gdy nie było prądu). Po niecałych dwóch latach (prawie 17520h), wypalenia były widoczne gołym okiem na tyle, że można było bez problemu czytać wypalony tekst. Kolejny rok to była coraz większa degradacja.
Ja mam philips 48oled806 i od dobrych 2 lat leci ten telewizor codziennie od godziny 9:00 rano do niej więcej 03:00 w nocy z 1 godziną przerwy w tym czasie. To jest razem 17 godziny beż godziny przerwy i do dzisiaj się jeszcze nic nie wypaliło u mnie :) !!!
Prawda jest taka, że mało który lcd wytrzyma więcej niż te 30-40kh, a w większości podświetlenie da się we znaki w okolicach 20kh. Jedyne ekrany wytrzymujące tak ogromne przebiegi jak 50kh to monitory i konstrukcje przemysłowe.
mam c1, używany średnio 6h dziennie i po 3 latach muszę powiedzieć, że jest OK ale przesunięcie obrazu jest najgorszym szajsem: jasna obwódka szerokości kilkunastu pikseli, u mnie najgorzej wygląda góra która zaczęła się pokazywać po 2 latach (po gwarancji). Dodatkowo kilkanaście martwych pikseli w rogach ale widać je dopiero z bardzo bliska.
Szacun za bardzo merytorycznie materiały. Oby tak dalej ❤
Mam Alienware DWF, od 04.2023. "UsageTime" wg. raportu to 5039 godzin. Posiadam wypalenie widoczne na szarych kolorach, np. stronie startowej Firefox czy Chrome w trybie ciemnym. Im ciemniejszy odcień szarego tym bardziej widoczne. Wypalił się podwójny pasek umiejętności z WoW-a oraz pasek zdrowia/many postaci. Nie jest to irytujące nie mniej widoczne gołym okiem. Funkcje "zabezpieczające ekran" są u mnie aktywne ale żeby co 4h godziny dokładnie odświeżać to raczej nie robię tego zawsze. Jasność 60%, Pasek chowany, 60/40 praca/gry
Hejka
Też posiadam ten monitor, mam ustawiona maksymalna jasność, ale gram tylko w gry dla jednego gracza więc jest różnorodnie. Robiłem za każdym razem odświeżenie ekranu po 4h. Gdzie się sprawdza ile już ma godzin mój monitor ? Bo u mnie na chwilę obecną śladów żadnych nie ma.
@@kriss4098 Aplikacja Dell Display Manager do pobrania ze strony producenta - to jest to co Stilgar użył na filmie.
Przerwa co 4 godziny. Straszna sprawa na 5 minut odejść od monitora na czas odświeżania
@@bartoszmiki6774 no wyobraź sobie że to monitor do grania i odchodzenie w środku gry od niego jest kiepskie. Sam miałem minimum kilkanaście razy sytuację, że w środku meczu podczas największej rzezi wyskakuje komunikat na cały ekran, że trzeba refresh zrobić i nic nie widzę.
@@bartoszmiki6774 na pewno w środku prezentacji czy szkolenia w pracy wyłączę monitor na 7 minut i będę kazał innym czekać bo akurat mój OLED musi się odświeżyć. Producent całkowicie dopuszcza możliwość nie używania tego i nie skutkuje to utratą gwarancji.
No to ja mam tego samego QD Oleda co ty masz Stilgar i używam go zarówno do pracy jak i do grania. Pracuję z dużą liczbą tekstu bo jest programistą ale jedyny problem po roku użytkowania jaki miałem z tym Alienwarem to to, że zepsuł mi się joystick i musiałem wymieniać ekran :p
3100 godzin, to średnio 12 godzin dziennie przed 258 dni. Co to było? Całe nic, a taki okres czasu to sprzęt jak nowy powinien śmigać. Tylko kupując jakikolwiek ekran, to właśnie myśli się, że minimum 5 lat będzie służyć. Zatem powodzenia za te właśnie 5 lat i wtedy dopiero zobaczymy jak wygląda matryca.
Miałem dylemat co do zmiany monitora przez to ze uzywam go glownie wieczorami lub nocą i raczej tylko gry. Nigdzie nie znalazlem takiego podsumowania bez zbędnego gadania, z ktorego nic nie wiadomo. Takze lecę w oleda, dzięki. 🤟
@@MrAximuser Jednak w grach często są statyczne elementy. Jakiś hud w każdej grze jest i w wielu grach nie jest on do ustawienia, żeby wyłączał się dynamicznie. Po dłuższym czasie takie coś się pewnie wypali.
@@KrystianHurricane HUD można wyłączyć prawie w każdej grze. Wyjątek to jakieś heroes czy lol
@@BotKamil-c6t Wyłączyć tak, ale wolałbym żeby się włączał jeżeli to potrzebuje a takiej opcji nie ma w każdej grze niestety.
Oledy degradują matryce po kwartale użytkowania, są badania
@@KrystianHurricane pytanie ile grasz w jakąś grę. W ciągu roku wątpię żebym przesiedział 200h przy jakiejś produkcji, a tu wypalenia nie widać praktycznie po 3000. No widać ale przy testach syntetycznych.
Powiem krótko. Dziękuję Ci za Twoją pracę. Wielki ukłon.
Korzystam z G8 Oled i zamiast chowac pasek Windowsa pobralem sobie program, ktory robi go przezroczystym, polecam w formie kompromisu.
Film godny podziwu za pełen profesjonalizm. Oglądając materiał znalazłem pewne spostrzeżenia. 7:52 w górnej części ekranu po lewej stronie widać podłużny ciemniejszy kolor - może to sugerować wypalenie napisu RUclips. Po prawej stronie praktycznie przy samym rogu ekranu widać 2 ciemniejsze plamki. Jako że korzystasz cały czas z przeglądarki to są zakładki rozszerzeń i menu zwijane. Wszytko pasuje +- na wysokości linii o której wspominałeś w 6:42
Poprostu jesteś mega chłopie! Chyba nikt tak nie opowiada o monitorach jak Ty. Dobrze sie Ciebie ogląda i dużo można się dowiedzieć z tych filmików👍
Solidny materiał. Choć warto powiedzieć że OLED - OLED-owi nie jest równy, różne panele mają różne progi tego wypalenia.
Sam monitora OLED nie mam właśnie z powodu wypalania, statyczny obraz po 10h nawet, więc szkoda kasy było, ale mam 65" LG B2 od prawie 2-lat i śmiga bez problemu, trochę TV, sesje gier po 3-4h (4k/120hz/hdr - miód malina :) ) i jak na razie nic nie zaobserwowałem choć przyznam, że nie przeprowadzałem też inspekcji z nosem przy ekranie, z doświadczenia wiem, że jeśli człowiek znajdzie jakiś mały problem, czy boże uchowaj dead pixel, to bardziej go ta wiedza będzie irytować niż jakaś różnica w użytkowaniu xD
Taką inspekcję z nosem przy ekranie warto zrobić przed końcem gwarancji. Sam mam LG BX i kilka dead pixeli znalazłem. Matryca wymieniona na gwarancji
Świetne filmy tworzysz.. Dziękujemy..
Chyba najgorsze jest to, że z wielką chęcią kupiłbym jakiś OLED tv, ale codziennie miałbym w głowie, że trzeba uważać bo się wypali. Wcześniej miałem zwykłego LED i często na statycznym obrazie zostawał chociaż max do 2h ale tam po dwóch latach takiego użytkowania, żadnych różnic nie było więc można włączyć i nie martwić się ciągle czy coś się stanie.
Mam LG CX z 2020 roku. Oglądamy bardzo często. Bez problemów.
@@kubarejden A to skoro posiadasz oleda to chciałbym się zapytać czy jest jakaś opcja upłynniania ruchu w tych telewizorach. Bo w tcl też są panele 120hz ale też jest funkcja osobna co się nazywa Motion 480 czy jakoś tak i to dodatkowo podnosi płynność a nie mogę odnaleźć takiej informacji przy telewizorach LG oled.
@@KrystianHurricane a wiesz, że nigdy nie zwróciłem uwagi? Nigdy na płynność nie narzekałem. Działa na ustawieniach jakich go ustawiłem sprzed 4 lat. Czy to uplynniacze nie mam pojęcia. Podpięty jest Xbox i śmiga bardzo płynnie. Posilkowalem się jakąś recenzja na YT.
@@KrystianHurricane jest taka funkcja w telewizorach LG, nazywa się "TruMotion" w opcjach
@@KrystianHurricaneoczywiście że jest upłynniacz i działa on bardzo dobrze. Masz 10 stopniową skalę upłynniacza.
Mój LG OLED B7 kupiony nowy w 2018 roku około rok temu dostał lekko zielonkawe pasy w miejscach gdzie zawsze są napisy na Netflix. Czyli wytrzymał spokojnie 6 lat dość intensywnego używania. Generalnie na razie daje się z tym żyć. Pewnie kupimy następnego za jakiś rok. Teraz są już kolejne generacje matryc i elektroniki więc te 6 lat pewnie się wydłużą przy obecnych modelach.
U mnie po półtora roku na Alienware AW3423DW (nie DWF) wypaliła się zakładka boczna w wyszukiwarce. Na szarym tle widać wyraźnie, na czarnym lekko, a na kolorach praktycznie nie widać. Zastanawiam się właśnie czy oddać na gwarancję, tylko niestety kupiony w Proshop z Danii, więc to większa zabawa.
Też kupiłem w Proshop i mi się dosłownie jeden pixel cały czas świeci na czerwono ale nie chce mi się bawić z wymianą i utratą monitora na tydzień lub dłużej.
Do czego używacie taki monitor?
@@benek197 Gry, RUclips, przeglądarka, programowanie (ale nie na etat, do pracy mam laptopa). W sumie do wszystkiego.
Update. Dell bez problemu wymienił po wysłaniu wszystkich zdjęć jakie chcieli. Wysłał nowy do mnie i inny kurier odebrał stary. Więc usługa świetna, ale nowy nie jest nowy, tylko odnawiany i też ma wypalenie, ale znacznie mniejsze, za to idealnie na środku (ktoś go używał w trybie podziału ekranu) i teraz nie wiem czy też go wymieniać..
Od roku mam Oledzika Philipsa i to był zakupowy strzał w dychę 😎 na początku też obawiałem się tych wypaleń, ale już dawno sobie odpuściłem ten temat😉
Przy telewizorze też mi mówili że oled wypala się...4 rok idzie ...I działa wszystko jak tralala
Mam OLED od LG niestety po 4 roku mam masę martwych pikseli na skrajach ekranu
A może materiał o MSI 341CQP? Kolejny konkurent do aw3423dwf ;)
Świetny materiał. Właśnie kupiłem Samsunga S95C i porady jak najbardziej się przydadzą. Dzięki i pozdrawiam.
W uzupełnieniu do tego, co znalazło się w (bardzo dobrym) materiale warto napisać jeszcze jedną rzecz. Wszelkie techniki zaimplementowane w TV/monitorach polegające na przesuwaniu pikseli, przyciemnianialu loga, odświeżaniu matrycy itp. NIE przeciwdziałają wypalaniu. OLED wypala się przez cały czas, przez każdą sekundę użytkowania, niezależnie od sposobu użytkowania. Wszystkie te techniki mają za zadanie sprawić, by ekran wypalał się równomiernie, dzięki czemu trwałe powidoki (takie jak ten pasek CNN) będą mniej widoczne lub nie będzie ich wcale. Ale maksymalna jasność panelu OLED będzie z czasem spadać i tego uniknąć się nie da. Mało kto wie, że jasność paneli LCD z czasem też spada, ale mimo wszystko wolniej i bez powidoków w kształcie wyświetlanych treści (do czego film też nawiązuje).
Czy w związku z tym należy się bać paneli OLED? Według mnie absolutnie nie. Przy rozsądnym użytkowaniu bez narażania monitora na niekorzystne warunki pracy taki monitor powinien bez problemu wytrzymać kilka lat zanim degradacja panelu będzie na tyle duża, że będzie się to dało zauważyć poza planszami testowymi. Ostatecznie monitory też LCD nie dają gwarancji długowieczności, bo dzisiejsza elektronika psuje się częściej niż powinna. A jednak jakość obrazu jaką oferuje OLED jest trudno do czegoś przyrównać.
dla mnie monitor to monitor ma działać a nie być pieszczonym xD
sorry nie kupuję tego w tej formie.
W końcu mądry komentarz i informacja, której brakło w materiale. Różnicą między OLED a LCD jest źródło światła. OLEDy wypalają się ciągle, a więc spadek jasności i innych parametrów będzie rósł wraz z użytkowaniem. LCD mają inny problem, gdzie może się wypalać podświetlenie, ale także mogą się wypalać poszczególne komórki barwiące i filtrujące światło. Wtedy widzimy właśnie takie duszki poprzednich obrazów na ekranie.
@@mariuszstaron2245 tzn ten film pokazał że nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach dla oleda dalej praktycznie nic nie widać, a więc mając włączone funkcje które są wbudowanr w monitor i wygaszacz ekranu włączony jakikolwiek, nie musisz piescic tego monitora
@@kacpergot100 eee no właśnie tutaj mówimy o ledwo 3tys godzin i już widać, przykładowo moje monitory rocznie pracują po 5tys godzin, obecnie jeden z monitorów które mam dobija do 40tys godzin, ciężko mi sobie wyobrazić jak po takim czasie wyglądał by obraz na oledzie ale pewnie dawno nadawał by się na śmietnik
@@jaro931027 No właśnie nie widać. O jakim spadku jasności mówimy? 0.01 nita na 3000h pracy! To jest niezauważalne. To mi przypomina przypadek, jak ludzie się bali jeść banany bo są radioaktywne, ale trzeba ich zjeść setki na raz, żeby to miało jakiś zauważalny negatywny efekt.
Stilgar jak zawsze 10/10 najlepszy i najbardziej rzeczowy recenzent na necie. Jedyna osoba ktora prezentuje podobny poziom, co mi przychodzi do glowy ,to optimum.
Jakość obrazu matryc oled z nawiązka rekompensuje te znikome wypalenie.
Korzystanie z białych motywów na przeglądarce w nocy to grzech, łatwiej wtedy wypalić oczy niż piksele.
Są tacy masochiści, co całe życie na białym tle jadą. Nawet mówią, że to lubią. Dziwny jest ten świat.
można zmniejszyć moc podświetlenia i problem znika
@@JestemFanemEsportu To wtedy znów kolorowy i ciemny content powoduje, że oko się męczy. Aby pełną biel ekranu 'przyciemnić' trzeba sporo przesadzić i nie wygląda to nawet dobrze. Biel stanie się matowa, szara, lub nawet beżowa w zależności od monitora. Bardzo przyciemnione matryce zazwyczaj wyglądają na 'zadymione', 'zamglone'.
Bardzo szczegółowy i profesjonalny materiał oby tak dalej😊
Posiadam Dell'a Alienware AW3423DWF, zakupiony dzięki twojej recenzji za którą bardzo dziękuję ;) Monitor ma przepracowane 1644 godziny przez 9 miesięcy użytkowania. Używam odświeżania pixeli, chowam pasek start, co do przeglądarki używam automatycznego chowania paska adresu i zakładek. Wystarczy że skieruje kursor na karty i pasek adresu i zakładki są widoczne. Dla mnie to zdecydowanie lepsza opcja, niż wyłączanie paska zakładek. Na tą chwilę nie widzę totalnie jakiegokolwiek wypalenia, wpatruje się w ten ekran w odcieniach szarości i nic nie widać. Na komputerze gram, lub przeglądam internet 60% gry 40% internet.
O super, bardzo dziękuję za komentarz!
xd, następny samobiczujący się wyłącza użyteczne funkcje, tylko dlatego że czerń jest lepsza czy tam cokolwiek i żeby mu się ekran nie wypalił. dramat, bo ja głupi na IPSie sobie śmigam i mam wywalone a lata on prawie 20/24h.
@@ytxzwja miałem ips 2 lata m32u i miałem dosyć tego paskudnego ips glow więc przesiadłem się w końcu na oleda lg 27gr95qe i ci powiem ze pomimo tych wypaleń nigdy już nie wrócę do innych matryc
@@kolegaflet Przed zakupem monitora oled brałeś pod uwagę nabycie monitora qled? Jeśli tak to co przeważyło na korzyść oleda?
@@inifel9000 to że jest lepszy pozdro
LG 27GR95QE mam go rok i nabite równe 3000 godzin. 6-8 godzin dziennie głównie wieczorem ogólnie do grania filmów i przeglądania neta. Żadnych oznak wypalenia dodam ze wszystkie rady w tym filmie mam od początku włącznie z wygaszaczem ekranu (czarny ekran) po minucie bez aktywności. Trochę ciężko było to tego nawyknąć teraz dla mnie to normalne. monitor dla mnie miazga byłem świadom jego zalet i wad i śmiało powiem ze ja już nie wrócę do paneli LCD
Grasz w trybie HDR na full jasności?
Są zrobione badana że wypalanie to nie jest duży problem ale degradacja matrycy po kwartale uzytkowania
@@BotKamil-c6t W nocy raczej nie ponieważ potrafi mi wypalić oczy jakaś naglą jasna scena,
jasność mam na około 80-90 i jest git
Stilgar jak zwykle genialny materiał.
To że chowa Ci się pasek zadań to tak na prawdę byłby najlepszy test wypalania, nie chowanie tego paska byłoby najlepszym testem. Widziałem kiedyś wypalony oled na smartfonie w Media Markt, ewidentnie widać było taki ghost obraz wypalony od statycznego obrazu
Wystawka w markecie to szybkie zabójstwo dla OLED-ów. Długie godziny wyświetlania tego samego obrazu z maksymalną jasnością.
Podobnie zresztą jak nawigacja, jeśli ktoś używa często i długo.
@@stark_2991 ja programuje na codzien po 7-8 h android studio i oled tutaj odpada
W pracy kupiliśmy raz jakiegoś Samsunga Galaxy z wystawy w markecie. Nie dało się zapomnieć że to Samsung, logo było cały czas widoczne na środku ekranu 😂
Bardzo dobry i ciekawy film, widać że jesteś profesjonalny. Mało takich materiałów poruszający problem wypalania się oledów.
Czy planujesz w najbliższym czasie test Xiaomi Mini LED G-Pro 27" ? Zastanawiam się czy warto go kupić.
Jestem za. Też się za nim rozglądam i fajnie by było zobaczyć test u stilgara
@@CoCiJeTe Dokładnie. Jeszcze nigdzie nie ma testu. A nie wiem czy brać Dell G2724D
@@marcink.3168 plastikowe gówno nic nie warte, które waży mniej niż butelka wody i wali po oczach jakbys sobie świecił latarką w morde
@@marcink.3168bierz xiaomi
Możesz powiedzieć mi jaka jest różnica między 1 generacją matryc oled a 3? czy kupić właśnie AW3423DWF czy szukać/ czekać na jakiś ultra wide z 3 gen matryc? głównie gry. Co byś polecił wiem że msi ma jakieś ultra wide nowe chyba?
A jak z jasnością ? Ulega jakiejś redukcji?
Jest w materiale, wraz z dokładnymi wykresami od Rtings pod koniec zarówno dla monitorow jak i TV. W przypadku monitorów w trybie SDR na którym robią pomiary po łącznie ponad 9000 godzinach przykładowo Dell AW3423DWF na początku użycia miał 241 nitow, teraz ma 251 nitów (Zarówno dla okna 10% jak i 100% jasność wzrosła). W przypadku Samsunga G8 monittor zaczął na 259 nitach, teraz ma 236 nitów (Na wartość 10% nie patrzę na ich teście, bo według mnie ktoś tam przypadkowo załaczył tryb peak brightness lub firmware coś namieszał i Samsung tak samo jak Dell pownien mieć zawsze stałą jasność w SDR zarówno dla okna 10% i 100%, więc jest tam jakiś błąd). W przypadku LG 27GR95QE monitor na 100% oknie miał 138 nitów, po 9000 godzinach ma 132 nity, zaś w oknie 10% miał 228 nitów, teraz ma 203 nity.
@@Stilgarius I to się nazywa wypalenie, jak dla mnie użyłeś nieodpowiedniego terminu do określenia tego zjawiska. Przez cały odcinek omawiasz RÓŻNICE w wypaleniach na ekranach. To one są tutaj widoczne właśnie w postaci dwóch obszarów jaśniejszych i jednego ciemniejszego. Sam fakt wypalenia powinieneś inaczej sprawdzać. Może włąśnie porównując jakość emitowanego światła, jego nasycenie czy też jasność na ddanym pikselu bądź jego grupie w pewnych interwałach czasowych. Bardzo ładnie opowiadasz, chociaż fundament masz zły :) I tak doceniam materiał.
Hej Stilgar, jest szansa na wczesną recenzję Xiaomi Mini LED Gaming Monitor G Pro 27i, czy czekamy aż pojawi się na Morelach?
Hej hej, jeśli się pojawi na morele to chciałbym go przetestować. Monitory praktycznie zawsze biorę z magazynów i nie współpracuję z żadnymi markami czy PRowcami, więc jestem jakby uzależnione od dostępności sprzętu na sklepie, żebym wziął sztukę do siebie. Widzę, że sprzęt jest już w systemie, więc pewnie kwestia jakiejś dostawy.
Zaraz po premierze kupiłem LG C2 42 . Jest cały czas podłączony pod koma i głównie służy do grańska i oglądania YT. Teraz mega się przyglądałem i nic nie widzę ... Używam sprzętu średnio jakieś 5 h dziennie i cały czas z HDR . W menusach TV nie włączyłem wszystkich opcji ochronnych żeby nie pogarszać jakości obrazu . No tyle mogę powiedziec :) . Z mojej strony dodam tylko iż życzę każdemu takiego monitorka bo jest moc :) . I oby każdemu takie matryce działały bez awaryjnie :) .
Ja będę używał normalnie, tak jak mi wygodnie. A jak się w końcu wypali, to się wymieni. Liczę się z tym że moje ekrany nie będą wieczne
Świetny materiał,twoje rady będę miał na uwadze, dzięki 💪
3100 godzin? Mój monitor ma 32 000 godzin. Taki test byłby ciekawy (ale zajął by w cholere dużo czasu), bo to jest prawdziwy "long term"
Nie do końca. To że ty tyle użytkujesz to nie znaczy że jesteś typowym użytkownikiem. Wiec taki test nie miałby żadnej wymiernej wartości merytorycznej
@@aallen96 to jest bardzo wymierne dla ludzi którzy pracują na komputerze, po czym spędzają wolny czas przed komputerem, oraz nie chcą sie wdawać w 'oh, za 2 lata wymienie'. Osobiście jak mam sprzęciora typu monitor, to oczekuje że będzie miał wirtualnie nieskończoną trwałość przy normalnym użytkowaniu. Tutaj by wyszło z 10 lat takiego spokojnego użytkowania, luźno czas życia którego oczekuje dużo ludzi od monitora. A dla ludzi którzy użytkują komputer okazjonalnie, to pewno nie było by tak że ten test pokazuje godzine 0 i godzine 30 000. Na pewno spodziewałbym sie jakiejś opini/zdjęcia przy 5000, 10 000, 15 000 itd.
@@by010 z całym szacunkiem mylisz dwa pojęcia. Chodzi mi o to że to że ty tyle siedzisz i ty tyle użytkujesz nie znaczy że 99% użytkowników tak robi. Podobnie sytuacja ma się np do osób które są zaskoczone tym że przeciętny Polak autem przejeżdza około 9 tys km a nie jak on 30, jego koledzy 40 tys. Średnio użytkownik przed monitorem statystyczny czyli zaliczający się do zdecydowanej większości 3h dziennie. Biorąc za przykład twój rezultat jest to 29 lat siedzenia. Widzisz tą dysproporcje? Testy które robi Stilgar są jednak skierowane w kierunku statystycznych zjadaczy chleba a nie osób które zaliczają się do wąskiej czołówki bo po pierwsze nikt takiego testu nie zrobi chociażby przez opłacalność i sensowność. To tak jakbym ja oczekiwał że ktoś zrobi dla mnie bo chodzę po górach 1000km rocznie test obuwia na 1000km. Zmienność czynników wpływających na taki test jest tak olbrzymia że wręcz nie do zrealizowania i równie przydatna jak jakieś fantastyczne ciekawostki kompletnie nam nie przydatne. Dodatkowo zmiana technologii dla osób realnie wyciskających soki i czas z tego typu sprzętów także nie zapisuje się w temat trwałości bo zmienią monitor wcześniej z powodu miliona różnych przypadków
@@aallen96 I widzisz, nawet w większości trudno mi sie nie zgodzić z tobą. Takich informacji natomiast będą poszukiwać osoby które są +- obeznane z technologią. Jeśli używa ktoś monitora faktycznie 3h dziennie, to przeciętnie, szczerze myślisz że sie przejmuje wypaleniem OLED? Jaka jest realna szansa że taka osoba w ogóle o tym wie? Jeśli weźmiemy realistyczny przypadek kogoś kto przynajmniej po prostu pracuje na komputerze, to już masz 8 godzin dziennie. Porównanie z samochodami jest mi bliskie, średnia to jest około 11 tys km (UE), natomiast jeśli ktoś szuka testów ile km wytrzyma dana furka, to szuka 'stress testu'. Na szczęście przy samochodach to jest o tyle proste że możesz kupić samochód 5-letni i na nim przetestować. I na tyle skomplikowane że to mega duży nakład finansowy.
Jeśli chodzi o oczekiwania wobec testu, to absolutnie sie z tym zgadzam że to nie byłby najprostrzy test do zrobienia. Trzeba by było wsadzić taki monitor do piwnicy na rok 24/7, i otrzymasz niecałe 9 tys godzin 'przebiegu'. Czyli tyle ile realistycznie użytek biurowy go używa przez około 4 lata. Moja intencja to nie jest 'oh nie, zrobiłeś źle ten test', tylko ten test nie oddaje realistycznie długoterminowego zużycia. Wracając do porównania z samochodami, można bez problemu pisać opinie o właściwościach jezdnych, wygodzie, tym i tamtym po zrobieniu 40 tys km z 'funkel nówki'. Ale czy to będzie dobrze wyznaczać trwałość pojazdu?
Dzięki za tak profesjonalny materiał. Pozdrawiam
Zdecydowana większość ludzi ma włączony pasek windowsa z ikonami co jest elementem statycznym, który właśnie jest narażony na wypalenia, a recenzję robisz chyba ludziom, więc uważam powinieneś zrobić to z włączonym paskiem windowsa. Jest to ważny element takich testów żeby zrobić je dla elementów statycznych, a ty tego nie zrobiłeś. Prawdopodobnie wynik testów byłby inny i widziałbyś to wypalenie gołym okiem.
pewnie to zabrzmi śmiesznie, ale wszystkich ludzi-uzytkownikow windowsa jakich w swoim życiu spotkałem miało na stałe włączony pasek :)
mam dokładnie to samo zdanie ,włącznie ze mną wszystkie paski na stałe włączone.
Co za czasy pokrowce na telefon zeby sie nie niszczyl , oklejanie auta folia , oszczedzanie monitora , oszczedzanie bateri w telefonie czy laptopie daj se spokoj ;) dobry material jak zwykle
Jak już inni wspomnieli, 3100 godzin to nawet nie rok normalnego uzytkowania, czyli zbyt mało czasu żeby wyciągać jakieś konkretne wnioski bo nikt nie wymienia monitora co rok. Wypalanie OLEDów to nie kwestia "Czy?", tylko "Kiedy?", gdyż jest to nieodzowna wada tej technologii, którą można jedynie odroczyć, a nie usunąć.
3100 godzin to jest przecież 8.5h dziennie przez rok. To jest normalne użytkowanie? A gdzie praca, obowiązki, jakieś życie społeczne?
@@stark_2991 To, że monitor/komputer jest włączony przez parę godzin nie znaczy, że człowiek tyle przed nim siedzi. Większość ludzi, traktuje komputer jak telewizor i nie wyłącza go pomiędzy wykonywaniem obowiązków, chyba, że gdzieś wychodzą na dłużej.
@@verde5738 Nikt normalny tak nie robi.
@@stark_2991 Każdy kogo znam tak robi.
@@verde5738 Każdy kogo znam tak nie robi :D
Ale załóżmy że jednak ktoś tak robi. W takim wypadku OLED zwyczajnie nie jest dla niego i tyle.
Dobrze zrobiony materiał
Właśnie miałem zamiar przejść na Alienware'a OLED (bądź OLED ogólnie, choć moim pierwszym wyborem był właśnie Alienware), ale kurczę...
"Włącz auto-ukrywanie paska", "nie oglądaj newsów/wiadomości", "nie dziel ekranu na pół kontrastowymi oknami", "wyłącz pasek zakładek", "wrzuć se czarną tapetę", "włącz wygaszacz", "wszędzie włączaj ciemne motywy", "nie pozostawiaj statycznych ekranów na dłuższy czas", itd..., itp... Najlepiej to go wyłącz, jak idziesz zrobić sobie kawę, a kiedy wrócisz, to napierdzielaj w Forza Horizon, albo Destiny 2 (najlepiej przy wyłączonym monitorze)!
Bałbym się w "erpegi" z masą tekstu do przeczytania grać!
To chyba mnie skutecznie odstraszyło od OLED-ów., tym bardziej, że nie chcę kupować monitora na 2-3 lata za takie pieniądze! :|
Przy okazji: czy Twój DWF posiada powłokę antyrefleksyjną, czy świeci, jak psu... oczy w trakcie zatwardzenia (bo istnieje taka i taka wersja tego modelu)?
P.S.:
Pomocny film, dzięki za niego!
Oczywiście w moim komentarzu nie było żadnego przytyku do tego, o czym mówiłeś - po prostu ten materiał otworzył mi oczy i ostudził mój zapał do zmian! ; ]
Mam praktycznie od premiery tego LG 27 cali 1440p/240Hz OLED. Obecnie nabite ponad 6k godzin. Poza jakimś tam jego wbudowanymi modułami ochronnymi jak przesuwanie obrazu, wyłączanie jak nic się nie dzieje 5min, czyszczenie po wyłączeniu. Mam wywalone na jego ochronę. Na ten moment zero oznak wypalenia a użytkowany do kodzenia więc jest sporo statycznych elementów + granie i oczywiście internet.
Czyli nie polecasz monitorów OLED do codziennej wielogodzinnej pracy biurowej z mega statycznymi obrazami, ramkami, menu aplikacji, przeglądarkami itd. A ja powiem tak, wolę wypalić monitor a zadbać o zdrowe oczy i kto mi tego zabroni? Podświetlenia led, zimne katody emitujące uv, oraz kineskopy są niezdrowe, OLEDy nie męczą tak wzroku, więc czemu z nich nie skorzystać?
To zanim zadbasz o oczy to poszukaj wątków na temat wyświetlania tekstu na monitorach oledowych bo podobno nie jest kolorowo.
@@ukasz8589 wypalają oczy to te oczoyebne ipsy
To co piszesz to nie ma nic wspólnego z technogią matrycy tylko ciepłotą barwy, trzeba sobie w ekranie ustawić temperature barwową na ciepłą aby mniej niebieskiego światła padało do oka i to sobie każdy może ustawić w monitorze dowolnego typu. Zazwyczaj ekrany po wyjęciu z pudełka mają fabrycznie zimną temperature i wiele testów to poazuje dlatego warto ustawiać/kalibrować ekran.
co ty bredzisz. Nikt ci nie mowi jak masz wydawac pieniadze.
@@garotPL Fajnie, podświetlenie w LCD jest jakie jest i tylko na oledzie możesz wyeliminować praktycznie w 100% niebieskie światło, w LCD nie da się i zmiana temperatury nic ci nie da kiedy niebieskim światłem wali podświetlenie.
Z czarnej tapety i ciemnych kolorów okien korzystałem jeszcze za monitorów CRT 🙃
Tylko pytanie czy ma sens taki test po ledwie 3100 godzin. Toż to ledwie 1-2 lata.
Jak najbardziej ma sens. Gdyby problem pojawił się w tym czasie, to byśmy wiedzieli, że nie warto tego kupować. Skoro problem jest, ale niewidoczny, to też wiele mówi. Już można wyciągnąć wnioski i rady jakie autor przekazał są cenne. Ponadto w drugiej części jest test na blisko 10000 godzin.
A materiał świetny !!!
Generalnie to jest monitor, powinien pracowac z full jasnoscia jak ktos ma taki kaprys, z layoutem nie dark tylko normalnym(np 16H dziennie w Unity) , i bez przerw (czemu mam robic co 4h przerwy w pracy , to jest MONITOR). Jak wtedy wyglada wypalanie?
Wygląda podobnie jak u mnie, w moim przypadku jasność jest ustawiona na 200 nitów (Maksymalnie jest 250, mała różnica, po prostu 250 w moim pokoju to za dużo), w premiere pro czy pakiecie Adobe standardowy layout jest szarawy, podobny do unity i taki też używam i też nie robię żadnych przerw. Jednak jeśli ktoś na takim monitorze poważnie chciałby robić 16 godzin dziennie na jednym programie to aktualnie OLED odpada, na 100% się wypalą jakieś jaśniejsze rzeczy, które stoją w miejscu, w tym przypadku jedyny wybór to LCD, na OLEDa teraz nie ma co teraz patrzeć do takiego użytkowania, może za następne 2/3/4 generacje dojdziemy do momentu, gdzie to wypalenie będzie znacznie mniejsze, ale teraz OLED do takiego użytku kategorycznie odpada.
Ja tam nic złego nie widzę 😀 Ja się spodziewałem, że to będzie dużo gorzej wyglądało, bo mam monitor LCD i jestem przed kupnem właśnie Qd-Oled-a. Chcę kupić ten nowszy model Della, ale jeszcze się zastanawiam, ale ten bateriał zmniejszył moje obawy, długo czekałem, żeby na polskim yt ktoś ten temat poruszył
Mam od roku oleda i jestem zachwycony. Początkowo bardzo dbałem o to żeby jak najmniej na ekranie widniał statyczny obraz, a jak odchodziłem na chwilę to go wyłączałem. Od jakichś kilku miesięcy już sobie odpuściłem i korzystam z niego jak ze zwykłego monitora. Odpaliłem sobie na full screena biały kolor i niczego się nie doszukałem. Pewnie tak jak w Twoim materiale - coś tam na pewno jest w jakimś odcieniu szarości, ale naprawdę jestem zadowolony z tego jak praktycznie bezawaryjne są teraz oledy. Nawet gdyby teraz coś mi się wypaliło to i tak uważam, że było warto dla cudownej czerni i kontrastu, więc nie dajcie się zwariować i niezdecydowane osoby w 100% zachęcam do kupna monitora czy tv na takim panelu
Qd-oled czy WOLED. Bo jeśli WOLED to trzeba sprawdzić wypalenia na innym kolorze niż biały
Super, te nowy Oledy są naprawdę trwałe z tego co widzę, ale mimo wszystko to nie jest produkt, który powinien trafić do konsumentów, ja też korzystam z monitora z reguły przez 5-6lat i nie miałbym ochoty przez cały ten czas martwić się o wypalenie.
Jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie zanim będą OLEDy które nie będą się tak szybko wypalać.
Uwielbiam ten kanal. Przysiegam nikt ale nikt nie jest az takim profesjonalista !!!! Wooooow !!!! Kolejny raz woooooow !!!!!!!
Czyli stajemy sie niewolnikiem monitora oled...
Kto się staje ten się staje, VA/IPS są dalekie od ideału jak chodzi o obraz ale przynajmniej nie trzeba się martwić 😅
@@miraveilyt Chyba sobie zartujesz....
@@miraveilyt Zdecydowanie VA/IPS
No bo przecież to jest nie do pomyślenia żeby o sprzęt dbać, kto normalny dbałby o sprzęt który kupuje za duże pieniądze?
Tak samo samochodu, Automatycznej skrzyni biegów itp. Zmywarka, pralka czy nawet nie wspomnę o ekspresie do kawy bo tam to już jest zabawy dopiero. Przy tym te kilka zasad z oleda to pikuś.
Jestem pod ogromnym wrażeniem wykonanej pracy.
No nic... wracam sie jarać IPSem. OLED za kilka lat mam zamiar kupić.
To samo
Mam nadzieję, że za kilka lat to już wyzwoli nas MicroLED
@@bartekes8852nie wyzwoli bo żaden Oled nie kosztował tyle co Microled. Prędzej technologia qdel taki jak prezentował sharp
No a ja już nie widzę powrotu do innego panelu.
bardzo ciekawy odcinek, właśnie czekałem na takie testy oledów
Ok, oled się wypalają, śmieszy mnie to, że o 'nowy' monitor trzeba dbać, chyba sprzęt jest nowszy po to, aby ułatwiać życie a nie utrudniać. A może tak test smużenia i w ogóle test oled vs ips vs va.
dosłownie pokazuje że nie trzeba dbać co ty dupisz
Obejrzałeś ten film w ogóle?
Pracuję w firmie zajmującej się ekranami reklamowymi, ekrany działają średnio po jakieś 12 godzin. Przy takich warunkach długość życia OLEDa to kilka lat, nawet jeżeli treści się zmieniają / są animacje.
Mogę tylko powiedzieć, że warto popatrzeć na ekrany w dużej części salonów Play, żeby widzieć jak wyglądają wypalone OLEDy ;)
Do rzeczy, które nie są pracą pewnie jak najbardziej spoko. Ale jeżeli ktoś ma zamiar używać po 8+ godzin dziennie, to nie będzie to wieczny monitor.
MSI MPG 271QRX QD-OLED mam go jakieś 4 miesiące i jak na razie 0 wypaleń🤣 Gorzej z pikselami, bo już jeden jest dead..... Oczywiście pasek zadań chowany + ciemny motyw + wygaszacz ekranu ustawiony na czarne tło po 5 minutach nieaktywności + wyłączenie ekranu po 30 minutach + wszystkie systemy OLED care włączone na HIGH 😛 OLED to inna bajka! Teraz już na monitory LCD patrzę z obrzydzeniem😂
Prośba do Stilgara: Chętnie bym zobaczył odcinek o adapterach do kabli (jeśli jest sens takowy robic). Na przykład takich z HDMI na Display port. Sam ostatnio takowy kupiłem by podłączyć drugi monitor do nowej karty graficznej. Czy ma to sens, czy są jakieś różnice w przesyłanym obrazie czy może nie ma.
Nie no za tyle to nie. Mówimy tutaj o koszcie przynajmniej 3-4 razy większym względem zwykłego LCD a musimy się zacząć obchodzić ze sprzętem dosłownie jak z jajkiem, reorganizować sobie dosłownie całe użytkowanie, chowanie pasków, okresowe wyłączanie i wiele wiele innych. No jak dla mnie to nie jest kompromis na który bym poszedł, skoro już płacę x3 drożej to to coś powinno być x3 lepsze a nie w jednym aspekcie lepsze a w drugim katastrofalnie gorsze.
A najgorsze co można sobie pewnie zrobić to kupić TV OLED i podpiąć pod PC (nie wiem jak z konsolami) ale no ja właśnie tak używam swojego TV LCD i z chęcią bym wymienił go na jakość obrazu OLEDa no ale... nie, nie ma opcji przy takich cyrkach z użytkowaniem tegoż, gram w gry, MMO gdzie są paski tak jak w wowie, TV chodzi non stop po 10-12h nie wyłączam go.
Do tego nie wiem jak miarodajne są te testy ale obstawiam, że dość słabo, jakby tak postawić 10 TYSIĘCY takich telewizorów/monitorów i ustawić je na ten sam obraz pulpitu na 3-4 lata to wtedy byśmy mieli jakąś miarodajną średnią a tutaj mamy po prostu fakt taki, że OLEDy się wypalają i u jednego się wypali mniej a u innego więcej ale z pewnością się wypali.
Rtings właśnie tak robią testy. Co do podpinania tv zamiast monitora to występuje jeszcze inny problem, a mianowicie cyrki ze specyfikacją HDMI. Bo oczywiście producenci TV nie chcą dać do tv normalnego display porta, ale wszędzie pchają ten głupi, własnościowy standard. Przez to np. otwarte sterowniki od kart AMD nie mogą przesyłać obrazu po HDMI 2.0, bo całe kodowanie przesyłanego przez kartę obrazu idzie softwarowo, a te "członki" z HDMI Forum blokują prawnie implementację żeby im nikt przy okazji nie grzebał w DRM. Podsumowując: CHWDHDMI i niech ten standard umrze
Od 2 lat używam s95b oleda od samsunga podpiętego do PC. Gram, pracuję, przeglądam internet. Telewizor ustawiony na 100% jasnoscici HDR. Uzywany minimum 6 godzin dziennie a z reguły więcej. Nie stosuję żadnych dziwnych praktyk mających zapobiegać wypalaniu. I co? Zero widocznego wypalenia nawet podczas testów w nocy. Takze skąd wniosek, że to NAJGORSZE co mozna zrobić? Póki co, byla to moja najlepsza decyzja sprzętowa, z której czerpie giga przyjemnosc, bo jakosc obrazu nadal po 2 latach potrafi mi zwalić szczenę na podłogę.
Katowałem C1 przez 2 lata (później dałem se siana i siedzę na 50% jasności), pc praktycznie zawsze włączony, po gwarancji zacząłem dostrzegać jaśniejszą linię pikseli na górze. Jestem przekonany, że w pracy z tekstem OLED zdechnie w czasie gwarancji. O ile lubię OLED to nie jestem przekonany do jego trwałości, nie miałbym z tym problemów gdyby W KOŃCU ZACZĘŁY TANIEĆ. Odpowiednik C1 w sumie obecnie jest nawet droższy. To jest największy problem, przez 3 lata dostaliśmy panele które są trochę bardziej trwałe ale nadal są nieznośnie drogie.
@@krazownik3139nie rozumiem, możesz rozwinąć? Bo mi po HDMI wszystko śmiga....
@@Fooxs generalnie chodzi o to że pod Linuxem nie odpalisz HDMI w wersji wyższej niż 1.4 na karcie AMD. Wynika to z tego że, o ile NVIDIA dystrybuje sterowniki w formie tzw. binarnych blobów (z którymi zawsze są problemy, bo nikt poza pracownikami nVidii nie ma dostępu do kodu źródłowego), a Intel ma na kartach dedykowany układ do obsługi HDMI, to AMD całą obsługę protokołu robi w sofcie ale ma sterowniki o otwartym źródle. HDMI forum aktywnie blokuje możliwość dodania obsługi HDMI w wersji wyższej niż 1.4 w otwarto źródłowych sterownikach bez podania powodu, chociaż najprawdopodobniej dlatego aby nikt nie podejrzał jak działa ich zabezpieczenie antypirackie.
Czy Lenovo R27q-30 i Lenovo Legion R27qe róznią się czymkolwiek oprócz nazwy, ceny i obecności głośników?
Stilgar a powiedz proszę czym czyścisz swojego oleda?
Wyniki są obiecujące, chociaż jako użytkownik od 2010r. tego samego panelu HP IPS do stacji roboczych pozostanę sceptyczny :) Co ciekawe, mimo zajeżdżania go od 14 lat przez wiele godzin dziennie wygląda tak samo jak w dniu zakupu (chyba, bo nie pamiętam), jednak wypalenie paska w krawędziowo podświetlanym telewizorze IPS Panasonica, który wyświetlał dokładnie ten sam obraz, zajęło mi tylko 8 lat.
W kontekście paneli OLED fajny byłoby, jakbyś przyjrzał się innej kwestii, a mianowicie tempie (rzekomo bardzo wysokim), w jakim degeneruje się kolor niebieski, w efekcie czego ekran ma tracić na właściwej reprodukcji kolorów w przebiegu całego spektrum. Myślę, że zainteresowałoby to osoby pracujące ze zdjęciami czy grafiką.
Po prostu uwielbiam Twoje filmy. Pełen profesjonalizm.
Od pół roku używam jako monitora LG C3 43'. Żadnych wypaleń jak na razie nie widzę gołym okiem po ok >1kh pracy na nim.
Jestem w trakcie oglądania, więc jak coś to usunę komentarz, ALE... większość z nas używa monitora do grania i śmiem twierdzić, że większość z nas gra w jedną-dwie gry w danym momencie, przez lata, a więc przez te 4-8-12h dziennie wyświetlają się na ekranie TE SAME statyczne elementy i jeśli Tobie przy typowo roboczym zastosowaniu zaczął się wypalać po ok roku, to do gier nie da rady 3 lata. Trzeba sobie to uświadomić i zaakceptować taką wadę dla takiej jakości obrazu lub kupić inną matrycę. Niestety póki co jest tylko taki wybór.
większość używa monitory do grania? wybacz ale nie, w dodatku chyba masz 12 lat skoro mówisz o graniu po 8-12h dziennie
Monitor TCL 34R83Q 34" 3440x1440px 170Hz Mini-Led Czy możesz zrobić test tego monitora i porównac z Oled pozdrawiam
12:28 …”60 godzin dziennie”… to poleciałeś 😂😂😂 Może to nie monitor tylko przyspieszacz hadronów?!!! 😂😂😂
A telewizor u mojego znajomego wypalił się masakrycznie, ma logo tvn24 z dolnego paska wypalone. Jak chcesz ten tv to daj znać, zobaczysz co się stało.
Na Merkurym doba trwa prawie 59 dni. Więc wszystko jest możliwe ;)
@@adammajor5169 to pal wrotki i rób testy na merkurym
S95b u kumpla całkowicie wypalony. Ojciec męczył TVP info. Dramat. W pokoju ma 2 sztukę tylko vod. Zero wypalen. Także zależy co robisz. Jeśli TVN TVP Polsaty to LCD. Koniec. Kropka. Jeśli vod i lubisz jakość. Oled dla Ciebie.
Czapki z głów ! W swojej kategorii jesteś najlepszy na polskim YT !! Pozdrawiam
Jak dla mnie to te porady są absurdalne. Nie ma się co cackać z taką technologią. Albo coś działa albo tego nie kupujesz. Nie dość, że są drogie to nadal są badziewne. Będzie można pomyśleć o tej technologii za 5-10 lat. Ponadto te programy redukcji wypalania muszą działać tak, żeby nie budzić w nocy.
Ależ to jest dokładnie tak samo jak z samochodami. Jak dbasz, tak masz. Możesz zmieniać olej co 30kkm jak podaje książka albo nie zmieniać go wcale i auto też będzie jeździć... ale krócej.
@@stark_2991 z jednej strony racja, ale wg mnie monitor nie ma prawa być rzeczą o którą trzeba dbać. To ma być coś co działa - po prostu, zawsze, niezawodnie, niezależnie od ustawień. Kwestia punktu widzenia, jak komuś odpowiada takie dbanie o monitor to spoko.
@@stark_2991 Wszystko dłużej działa jak się o to dba. Problem polega na tym, że o OLEDy trzeba NADMIERNIE dbać, a i tak wypalania nie da się wyeliminować bo jest to nieodzowna wada tej technologii, wada, której monitory LCD nie posiadają. Płacisz więcej za lepszą jakośc obrazu, ale niestety z tą jakościa niesie się większa ilość problemów w porównaniu do monitorów na innej matrycy.
MSI MAG 341cqp myślę że około 1000 godzin lekko. Od samego zakupu stosowałem te same chwyty co tu dzisiaj właśnie pokazujesz. Głownie gram, czasami praca biurowa albę bardzo mało. Na kolorowych i szarych planszach nie jestem w stanie dojrzeć gołym okiem ale jutro spróbuję aparatem. Telewizor LG OLED55 G16LA praktycznie od dnia premiery. Jedzie w tle w domu całymi dniami ale nie tylko sama naziemna, filmy Netflix itp. Ma też wygaszacz włączony itp. Wypalenia nie widać na planszach, jutro również sprawdzę aparatem.
co to jest 1tys godzin, moje monitory rocznie robią po 5tys godzin, więc oleda bym wypalił w niecały rok
Pasek TV PiS dopiero był by straszny.
😆😆😆😆😆
cnn to mniej więcej to samo
Jak zwykle ciekawy materiał a teraz o moim użytkowaniu samsung qe55s95b jako monitora do grania przeglądania internetu i oglądania filmów. Średnio po 8godzin dziennie a telewizor kupiłem 6 lutego 2023r co daje na ten moment około 4744 godziny i nie widzę nic co by mi przeszkadzało w dalszym użytkowaniu ale zobaczymy za rok może dwa będzie gorzej.
to wole swój VA i się nie martwić takimi pierdołami ...
Super. Cieszę się twoim szczęściem. Ja nigdy już nie kupić nie-oleda.
Kupiłem Oleda z 2 lata temu ale TV ponieważ monitory kosztowały 3x tyle... mniejsze te same parametry... używam go jako monitor nie mam wypaleń, wszystkie funkcje ochronne włączone. Nie używam HDR, mam tryb oszczędzania oczu, korzystam z 2-3h na dzień max.
A mnie bardzo ciekawi jak ma się wypalanie OLED do starych monitorów CRT, które tez przecież się wypalały.
Planuje właśnie zakup monitora OLED i naszła mnie właśnie taka rozkmina.
3100h to u mnie rok pracy. Tak że ten.
U mnie miesiąc 😂
Uwielbiam Twoje filmy! :D jak muzyka. Dziękuję za materiał! Ja posiadam:
- LG OLED C1 -> rzadko włączany
- Acer XB270HU
- MSI G241
mniej związane z materiałem ale.... prosze :D
Od prawie roku używam LG OLED C3 TV 42'' jako monitor do grania, rozrywki, ale i do pracy (programowanie). Wygaszacz (czarne tło) ustawiony po minucie braku reakcji. Jak odchodzę od kompa na dłużej to pilotem wyłączam. I tyle. Mam w pompie czy coś tam się wypaliło (zapewne tak). Ludzie, używajcie sprzętu i już. za 2-3-4 lata i tak wymienicie na nowy.
Ja nadal na moim Asusie PG279Q na IPS. Mam go od premiery czyli 2016 i działa elegancko choć pojawiły się delikatne plamki w rogu na które nie zwracam uwagi. Nigdy nie miałem tak długo monitora.
22:08 jednymi słowy trzeba przejsc na ciemna strone mocy
Łapka w górę poleciała, ale...
Nie jestem przekonany do testowania po 2 - 3 tysiach godzinek, ale jasne...też można.
Myślę, że taki rzeczywisty test dobrze/uczciwie byłoby zrobić po około 2 - 3 latach użytkowania jak to robią Ci od tych telewizorów oraz tych kilku monitorów. Dokładniej rzecz biorąc to myślę, że po 8-miu 9-ciu tysiącach to jest rozsądne i wówczas daje dobre odzwierciedlenie tego który "panel" jest lepszy ..którego mniej się bać.
Fajnie ze przytoczyłeś/wspomniałeś ich testy 👍
"Telewizorowe treści" :D. Super materiał btw 👌
Mogę podzielić się tym że uzywam od prawie roku do pracy i po pracy monitor samsunga g8 oled, Obraz jest niesamowity, jak narazie wypaleń nie zauważyłem.
Przepraszam bardzo , skąd mogę taka animacje pobrać lub gdzie ją obejrzeć która zaczyna się w 3:17 ???
świetny film
Świetny Materiał!👍 Brawo!!!👏
Mega szacun za konkretne i rzeczowe Testy, żałuję tylko że tak mało recenzji telewizorów jest u Ciebie ostatnio.
Bardzo je lubiłem😞 co nie zmienia faktu że robisz mega robotę i uważam że jest to najlepszy kanał z testami tv i monitorów w Polsce
Kiedyś bardzo chciałem kupić OLED'a do grania, jednak właśnie wypalanie mnie przestraszyło. Kupiłem sobie za to monitor LG 27GL850 i juz prawie 14tys godzin za mna :D, zero zarzutów. :)
Świetny materiał. Mnie osobiście tylko jeszcze bardziej przekonuje do zakupu oleda :D
1:55 - Czy czas nie jest liczony, kiedy monitor jest wyłączony i regeneruje się, korzystając z technologii zapobiegającej wypalaniu?
A jest inne oprogramowanie żeby sprawdzić ile mój monitor przepracował godz
Płyty CD miały mieć żywotność 10-15 lat. Osobiście mam dużą kolekcję z czego ponad 100szt. pochodzi z początku lat 80 a wszystkie działają do dziś bez zarzutu.