Więcej takich filmów z wycieczek. Przecież my nigdy przez całe swoje życie tam nie wejdziemy. Dlatego chodź po fabrykach i będę lajkował - subik jest od lat. ;) Zdrowia i powodzenia... Pozdro. Przemo (1979)
@@MM_HTL Ale nie wejdzie nas tam kilka tysięcy z tego kanału na YT lub nawet grupkami. A zapewne ZMAŚLAK widział to, co byśmy my nie widzieli - może wspomni o ile nie podpisywał jakiś tajemnic.
@@ZMASLO kiedy testy core 2 duo e8400 czyli dalej najlepszego procka na rynku z rtx 4090 ,czy sądzisz ze botlenck będzie za duży ( oczywiście ze to rtx nie da rady wykorzystać pełnej mocy e8400 )
20:05 - kabel nie musi być ziemny (np. kabel ethernetowy). Kabel od przewodu odróżnia tylko i wyłącznie konstrukcja, chociaż kabel też może być przewodem. Kabel jest złożony, ma warstwy. Przewód ma tylko przewodzić prąd, nie musi nawet posiadać izolacji.
O, biuro mojego korpo w którym pracuję znajduje się tuż obok i zastanawiałem się, co tam sobie agh trzyma w tym cyfronecie, jak przechodziłem obok. Dobrze wiedzieć... :P
Fajne. Ale mało detali. Ile mocy zużywa sama jednostka obliczeniową a ile dyskowa. Może jakie są rachunki za energię. Jak wygląda demontaż starego superkomputera - czy zostanie sprzedany na kawałki czy demontaż i huta?
Helios całościowo zużywa około 0.9 MW, o rachunki nie pytałem. Demontaż starego super-komputera jest dość problematyczny z tego co się dowiedziałem, bo same części zwykle są wtedy warte bardzo mało jak pokazałem na przykładzie xeona który kosztuje 45 PLN. Obstawiam, że raczej idzie to do utylizacji i odzyskuje się z tego metale szlachetne. Stare super-komputery likwidowano na zasadzie przetargów.
@@ZMASLO poszczególne bladey, switche czy macierze dyskowe powinny mieć jeszcze jakaś wartość. A co wcześniej było w tej sali gdzie jest nowa maszyna? Bo jest ona dość pusta. Czy to nowa sala? Mało też było o oprogramowaniu - czy taki superkomputer jest widziany jako jeden host czy wiele mniejszych?
koszt przyjazdu na miejsce ( plus wczesniejsze zadzwonienie i dowiedzenie sie kiedy mozna zobaczyc) od cala filozofia. Nie wiem czego zazdroscisz chcesz to zaplanuj i jedz nie zazdrosc czegos co sam mozesz zrobic :P. zazdroscic mozna milionow na koncie ( bo zadko kiedy mozna sie tego dorobic) a wszytkie inne rzeczy raczej samemu zrobic jesli nie jest sie leniwa parowką
@@byKOGR chyba jednak nie ;) wchodziłem do różnych miejsc żeby zobaczyć. Oczywiście nie wygląda to tak że piszę i mogę sobie zwiedzać jak tu na filmiku i filmować wszytko. Zazwyczaj mówię że piszę pracę na ten temat i czy jest możliwość zwiedzenia pod państwa nadzorem w odpowiednich dla was terminach ( zazwyczaj są to praca konserwatorskie ) I wtedy mam możliwość obejrzenia co mnie interesuje. I zdaje sobie sprawę że do testowania broni dalekiego zasięgu nie wejdę ale do takich miejsc jak najbardziej . Na ich zasadach bez kamery ale obejrzeć można więc nie pitol że się nie da
@@Davaka007 Nie ma absolutnie żadnych szans na zwiedzanie DC dla osób postronnych. O ile nie jesteś jakimś podwykonawcą, to nie ma możliwości wejścia. Podwykonawcy muszą być cały czas pod nadzorem personelu DC.
@@dan7212 nie ma absolutnie zadnych szans zeby rosja zatakowala ukraine. Tak mowili . Smieszy mnie takie pier.... kiedy sam juz taki DC zwiedzalem. Fakt nie mialem az takeigo dostepu jak zmaslo i z kamera nie chodzilem ale kilka zdan od personelu uslyszalem.
Świetne! Cyfronet miał też chyba pierwszy w Krakowie serwer UNIX, przynajmniej ja jako pracownik UJ tam zostałem skierowany, aby sobie założyć konto email. Koniec końców miałem pełny dostęp do komputera z terminala na zasadzie usera, z możliwością uruchamiania programów. A sama "serwerownia" była tradycyjnie w piwnicy, tradycyjnie w tamtych czasach obsługiwanych przez nawiedzonych geeków, trochę mniej tradycyjnie serwer okazał się Silicon Graphics typu śmietniczka - i oczywiście uruchomiony Quake na tym zajebiście wielgachnym momitorze kineskopowym w rozdzielczości poziomej zdaje się ok 2000 px.
LTO? Klasyczne "tasiemki" do backupów/archiwum, bardzo prymitywne rozwiązanie :) Są napędy LTO chyba 5.25" jak CDROMy, które można normalnie do kompa wstawić. Tylko gorzej z podłączeniem, bo one zazwyczaj na SAS, więc musiałbyś kontroler SAS na PCIE wstawić również. Ewentualnie są napędy zewnętrzne (ale też na SAS albo FC (Fibre Channel, też byś karty potrzebował)), albo wręcz całe biblioteczki zrobotyzowane, gdzie wkładasz kilka taśm i software'owo wybierasz sobie tą jedyną. Pytanie tylko - po co Ci to w konsumenckim PC? Jest to totalnie niewygodne do przechowywania danych, bo możesz praktycznie tylko sekwencyjnie czytać wprzód lub wstecz - odczyt/zapis losowy to byłaby jakaś tragedia wydajnościowa i zużywanie taśmy/napędu...
@@bartosz-2197 a to jak tak działa to rzeczywiście zainteresowało mnie w tym wysokie wręcz 100TB miejsca i prędkości równe ssd m2 (przynajmniej takie znalazłem na allegro)
@@bartosz-2197 Dobrze mówi. Można kupić napęd LTO w szufladce 5-calowej i do tego jakiś kontroler sas. Idzie tego używać do kopii zapasowych, bo cena za gigabajt na taśmie jest śmiesznie mała w porównanu do dysków, które trzeba jeszcze co jakoś czas wymieniać. Tylko próg opłacalności tego zaczyna się na jakiś 30 terabajtach surowych danych, gdzie LTO6 i trochę tasiemek przeważy dyski. Trzeba też ogarnąć aplikacje, co najmniej linuskowego "tar", żeby cokolwiek na tym zapisać i rozpisać arkusz kalkulacyjny z opisem co na jakiej taśmie jest. Dużo zabawy, ale system nie do zdarcia.
@@KEJWII nie siedzę w temacie tasiemek, ale takie LTO-9 ma 18 TB pojemności (45 TB przy kompresji). Taśma nagrywa się w 12h30m, co daje zawrotne 400 MB/s (tak luźno licząc). ^ powyższe dane z wiki: en.wikipedia.org/wiki/Linear_Tape-Open Tylko mówię - domowo, dla Kowalskich, to praktycznie nieużywalne, bo nie ma losowych odczytów/zapisów, których Kowalscy oczekują. A dla nerda fajna zabawka, ale trzeba dodać trochę rzeczy dookola, jak kolega obok wspomniał :)
Gratulacje dla całego zespołu za wspaniałą realizację! Miło widzieć, że niektóre z rozwiązań zastosowanych w części konstrukcyjnej to także nasze technologie. Jesteśmy dumni, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do tego projektu!
Robiłby dekadę temu 😀 Teraz to już złom z chłodzeniem którego przeróbka jest kosztowna. Wrażenie to robiła platforma IBM Power po 2000 roku. To są zwykłe pececiki jakich pełno w serwerowniach. Zresztą od serwerów kasetowych się odchodzi bo wymiana tego jest znacznie droższa a miejsce w serwerowni jednak mniej kosztuje
Tuż obok jest centrum Solaris w którym stoi jeden z najnowocześniejszych mikroskopów na świecie oraz jeden z kilku synchrotronów w Europie środkowo wschodniej także nie ma wstydu
W Polsce poza sprzętem mamy jeden problem... Bierzemy w opór dofinansowań na ZAKUP sprzętu, ale później szybko brakuje nam na UTRZYMANIE (prąd, serwisy) i na pensje ludzi, którzy będą przy tym pracować. Mamy sporo HPC w Polsce - znaczna część się zmarnowała lub marnuje...
15:15 - ale jest szkodliwy dla człowieka Warto dodać że wspomniana na początku zaraz po sekcji CPU i GPU czyli "akceleracja INT" sugeruje integer ale chodzi o typ danych INT8 - ośmiobitowe liczby zmiennoprzecinkowe używane do inferencji, nie chodzi o mnożenie liczb całkowitych :)
byle napęd taśmowy kosztuje połowę dobrego samochodu. się tak nie ciesz bo to ty finansujesz podatkami. i żebyś się na przyszłość nie dziwił że w przetargu płaca za ten sam telefon 3000 pln a ty kupujesz u operatora za 1200....
Zerknąłem na cenę załączonego w opisie EPYC-a i wiedząc że Threadripper mający tyle samo rdzeni kosztuje 50 tysięcy obstawiałem 80 tysięcy. Po zobaczeniu faktycznej stwierdziłem "taniutko" :P
3 месяца назад+4
Cena proca jeszcze git, ale pewnie plyta i ram, i reszta zrobi 400k na serwer. Nie taki jak w filmie heh.
@@arturf209 W moim komentarzu w ogóle nie było ironii. Wręcz przeciwnie, uważam, że EPYC jak na swoje możliwości jest w rozsądnych pieniądzach w przeciwieństwie do Threadrippera.
a co tam oglądać? ot zwykła mała serwerownia z przeżytkiem. były czasy kiedy srogo migało światełkami i było co pokazywać. teraz są zwykłe serwery napchane w szafy
Helios piękny jak sam kosmos. Przypomniał mi czasy kiedy sam uruchamiałem sieć opartą o serwer plików Novell NetWare, oraz budowałem i konserwowałem komputery, co prawda były to zwykłe PCty ale myślę że radość z grzebania przy elektronice jest podobna, zwłaszcza że na początku lat 90-tych, w czasach kiedy internet był piosenką przyszłości można było poczuć się jak członek załogi USS Enterprise ze Star Trek.
Na polu to są chłopi pańszczyźniani, na Dworze jest Pan. Fora ze dwora, chamstwo konie i pole dla Pana orać! A za karę 50 batów. Cóż za parafiaństwo panuje w Krakowie.
Materiał doskonały. Ciekawy. Pewnie zaraz policzy lek na raka,. Ale jednak.... bez testów fps w Wiedzminie, czy innym Cyber Punku to trochę science fiction ;) Jak do tego podejść bez miarodajnej skali. Odpowiedz: np. 2589 fps w Cyber Punk pokazała by moc ;)
Pamiętacie pierwsze komputery? Też były to takie wielkie szafy. Więc ciekawe, czy za kilkanaście/kilkadziesiąt lat będziemy nosić w kieszeni lub we własnym ciele komputery o takiej mocy, jak ten.... 🤔
Słuszna uwaga 👍 Zapewne wtedy nikt nie pomyślał że moc obliczeniowa z wielkich szaf będzie kiedyś mieścić się w kieszeni. Obecne super komputery musiałby wejść w jakąś nano/kwantową technologię, która się właśnie rozwija. Ciekawa przyszłość rodzaj ludzki czeka 😎
Gdyby znaleźć materiał który nie przetwarza większości energii elektrycznej w ciepło, tylko daje prawie wszystko w moc obliczeniową to może już by w telefonach była taka moc obliczeniowa Nie wiem czy to prawda, ale chyba aktualnie 95% idzie w ciepło
Zdjecia twojej starej i tak bys nie odpalil na tym kompie ;). Zarty, zartami bardzo merytoryczny film zmaslo. Az milo sie robi ze jestes w swoim disneylandzie i bardzo dobrze sie bawisz ;)
Komputer działa na MacOS, widać to w 23:34. Finder, Safari, Apple TV na docku. Ponadto ikony od minimalizacji, maksymalizacji i zamknięcia okna są po lewej stronie.
fajnie ze w Polsce mamy cos takiego , ja szacuje ze jeden node może kosztować ze 100000 zł a całosc kilkaset milionów złotych może więcej - pozdrawiam super temat widziałem cos podobnego na linus tech tips około 4 -5 lat temu ; nvidia zrobiła furore na deep learning , autonomicznych samochodach i kartach grafiki na rynek konsumencki i teraz wymiata na światowych rynkach od lat oglądam gpu technology conference
Pogadaj z nimi żeby dali Ci przetestować ile się kopie 1 BTC na takiej zabawce, albo ile się liczny upscaling firlmu z 480 do 4k ?. Bardzo fajny materiał.
Trochę to się zmieniło, byłem tam na wycieczce z technikum informatycznego. Jeżeli mnie pamięć nie myli to ten potężny silnik diesla był w kontenerze(takim jak na statkach) na zewnątrz, ale to było gdzieś w 2012.
Co polecacie Na domowy homelab sieciowo storage'owy/Systemowy/kontenerowy? Nie mam sieci i systemów już w technikum na rzecz Progr. I chciałbym się bardziej zaawansowanych rzeczy poduczyć.
No dobrze wszystko pięknie, ale czy można na tym zagrać w Qłejka albo innego Wiedźmina ? Na tym kompie co jest na Polibudzie Gdańskiej (podobno najszybszy w Europie) można zagrać... Miałem taką okazję 🙂 22:33 a pompa jest maleńka nie ma co się podniecać, wątpię by mogła dać więcej niż 15 bar, ( na glikolu) ten garaż w którym stoi jest może dla Ciebie duży ale sama pompa jest maleńka. Swichbordy na statkach czy w fabrykach chłodzi się 100x większymi pompami. (a Switchboardy to tez komputer - taki sterownik)
Dziękuję za ciekawy materiał. Odpowiada na wiele pytań i tworzy kolejne. Na przykład takie SLI. Dlaczego nVidia wycofała się z tej technologii? Zapewne transfery nie wystarczały do obecnej mocy obliczeniowej. Na szczęście istnieje NVLink który moim zdaniem powinien trafić na rynek konsumencki 🙂
Jeżeli chodzi o pokazany agregat prądotwórczy (jak i każdy inny o takiej mocy) to przy pełnym obciążeniu będzie on zużywał około 470-500 litrów na godzinę.
Mogłeś wykonać tradycję i zainstalować na tym Dooma
i odpalić 76000 instancji dooma
@@xys007 I kazać AI bić rekordy speedrunów.
Więcej takich filmów z wycieczek.
Przecież my nigdy przez całe swoje życie tam nie wejdziemy.
Dlatego chodź po fabrykach i będę lajkował - subik jest od lat.
;)
Zdrowia i powodzenia...
Pozdro.
Przemo (1979)
+1
@@MM_HTL Ale nie wejdzie nas tam kilka tysięcy z tego kanału na YT lub nawet grupkami. A zapewne ZMAŚLAK widział to, co byśmy my nie widzieli - może wspomni o ile nie podpisywał jakiś tajemnic.
O tak
ruclips.net/video/WssIKgI5MR0/видео.html
To jest ten twój komputer ze śmietnika? Cały czas czekam na go
Jakbym chociaż jeden taki procek z Heliosa znalazł to bym był szczęśliwy - przyznaje 😂
@@ZMASLO kiedy testy core 2 duo e8400 czyli dalej najlepszego procka na rynku z rtx 4090 ,czy sądzisz ze botlenck będzie za duży ( oczywiście ze to rtx nie da rady wykorzystać pełnej mocy e8400 )
@@Krzywonug ja mam E8400 w szkolnym kompie ,możesz mi tylko pozazdrościć takiej mocy. XD
cały czas czekasz nago? 🤨
Tak samo, ale sparowany z jakimś quadro i 8 GB ramu ale zainstalowany 32 bitowy system więc 3.5 dostępne XD @@July7Arts
ciekawe ile e8400 w takim kompie
0, e8400 przekracza ten komputer mocą
Że e8400 jeszcze żyje to się nie spodziewałem
5000
@@progreshxfrfr
To w USA najmocniejszy superkomputer składa się podobno z samych e8400. Dlatego zajmuje pierwsze miejsce na świecie
20:05 - kabel nie musi być ziemny (np. kabel ethernetowy). Kabel od przewodu odróżnia tylko i wyłącznie konstrukcja, chociaż kabel też może być przewodem. Kabel jest złożony, ma warstwy. Przewód ma tylko przewodzić prąd, nie musi nawet posiadać izolacji.
a ciepłowód - ciepło :)
Przewod i drut - jaka roznica? 😮
@@f2lo2 Moim zdaniem, drut jest przewodem, ale nie każdy przewód jest drutem. Bo przewód może mieć izolację, ale drut jej nie posiada.
14:59 przypomniała mi się akcja na polibudzie wrocławskiej xD
ruclips.net/video/WssIKgI5MR0/видео.html
O, biuro mojego korpo w którym pracuję znajduje się tuż obok i zastanawiałem się, co tam sobie agh trzyma w tym cyfronecie, jak przechodziłem obok. Dobrze wiedzieć... :P
Fajne. Ale mało detali. Ile mocy zużywa sama jednostka obliczeniową a ile dyskowa. Może jakie są rachunki za energię. Jak wygląda demontaż starego superkomputera - czy zostanie sprzedany na kawałki czy demontaż i huta?
Biorąc pod uwagę zaawansowanie 3/4 widzów uwzględnione informacje są w zupełności wystarczające
@@bagietaofficial dla mnie to takie 18% tu jest.
Helios całościowo zużywa około 0.9 MW, o rachunki nie pytałem. Demontaż starego super-komputera jest dość problematyczny z tego co się dowiedziałem, bo same części zwykle są wtedy warte bardzo mało jak pokazałem na przykładzie xeona który kosztuje 45 PLN. Obstawiam, że raczej idzie to do utylizacji i odzyskuje się z tego metale szlachetne. Stare super-komputery likwidowano na zasadzie przetargów.
@@ZMASLO poszczególne bladey, switche czy macierze dyskowe powinny mieć jeszcze jakaś wartość. A co wcześniej było w tej sali gdzie jest nowa maszyna? Bo jest ona dość pusta. Czy to nowa sala? Mało też było o oprogramowaniu - czy taki superkomputer jest widziany jako jeden host czy wiele mniejszych?
Potężna maszyna
Piękny sprzęt, zazdro możliwości zobaczenia tego na żywo :D
koszt przyjazdu na miejsce ( plus wczesniejsze zadzwonienie i dowiedzenie sie kiedy mozna zobaczyc) od cala filozofia. Nie wiem czego zazdroscisz chcesz to zaplanuj i jedz nie zazdrosc czegos co sam mozesz zrobic :P. zazdroscic mozna milionow na koncie ( bo zadko kiedy mozna sie tego dorobic) a wszytkie inne rzeczy raczej samemu zrobic jesli nie jest sie leniwa parowką
@@Davaka007 Chyba nie pracujesz w it. Grubo się mylisz że to tak łatwo jest wejść do jakiegokolwiek DC. To nie jest miejsce dla zwiedzających.
@@byKOGR chyba jednak nie ;) wchodziłem do różnych miejsc żeby zobaczyć. Oczywiście nie wygląda to tak że piszę i mogę sobie zwiedzać jak tu na filmiku i filmować wszytko. Zazwyczaj mówię że piszę pracę na ten temat i czy jest możliwość zwiedzenia pod państwa nadzorem w odpowiednich dla was terminach ( zazwyczaj są to praca konserwatorskie ) I wtedy mam możliwość obejrzenia co mnie interesuje. I zdaje sobie sprawę że do testowania broni dalekiego zasięgu nie wejdę ale do takich miejsc jak najbardziej . Na ich zasadach bez kamery ale obejrzeć można więc nie pitol że się nie da
@@Davaka007 Nie ma absolutnie żadnych szans na zwiedzanie DC dla osób postronnych. O ile nie jesteś jakimś podwykonawcą, to nie ma możliwości wejścia. Podwykonawcy muszą być cały czas pod nadzorem personelu DC.
@@dan7212 nie ma absolutnie zadnych szans zeby rosja zatakowala ukraine. Tak mowili . Smieszy mnie takie pier.... kiedy sam juz taki DC zwiedzalem. Fakt nie mialem az takeigo dostepu jak zmaslo i z kamera nie chodzilem ale kilka zdan od personelu uslyszalem.
Uwielbiam oglądać takie odcinki u Ciebie, mimo że nic nie rozumiem. Idę się przejść bo mi się coolant zagotował :|
Świetne! Cyfronet miał też chyba pierwszy w Krakowie serwer UNIX, przynajmniej ja jako pracownik UJ tam zostałem skierowany, aby sobie założyć konto email. Koniec końców miałem pełny dostęp do komputera z terminala na zasadzie usera, z możliwością uruchamiania programów. A sama "serwerownia" była tradycyjnie w piwnicy, tradycyjnie w tamtych czasach obsługiwanych przez nawiedzonych geeków, trochę mniej tradycyjnie serwer okazał się Silicon Graphics typu śmietniczka - i oczywiście uruchomiony Quake na tym zajebiście wielgachnym momitorze kineskopowym w rozdzielczości poziomej zdaje się ok 2000 px.
ruclips.net/video/WssIKgI5MR0/видео.html
@@MM_HTL to było chyba w latach 2000-2005 bo też pamiętam na UJ, serwer nie wiem gdzie był ale klienty e-mail owszem były w terminalu
17:51
będzie coś na temat tych magnetycznych?
i czy dałoby się do konsumenckiego pc podpiąć
LTO? Klasyczne "tasiemki" do backupów/archiwum, bardzo prymitywne rozwiązanie :)
Są napędy LTO chyba 5.25" jak CDROMy, które można normalnie do kompa wstawić. Tylko gorzej z podłączeniem, bo one zazwyczaj na SAS, więc musiałbyś kontroler SAS na PCIE wstawić również.
Ewentualnie są napędy zewnętrzne (ale też na SAS albo FC (Fibre Channel, też byś karty potrzebował)), albo wręcz całe biblioteczki zrobotyzowane, gdzie wkładasz kilka taśm i software'owo wybierasz sobie tą jedyną.
Pytanie tylko - po co Ci to w konsumenckim PC? Jest to totalnie niewygodne do przechowywania danych, bo możesz praktycznie tylko sekwencyjnie czytać wprzód lub wstecz - odczyt/zapis losowy to byłaby jakaś tragedia wydajnościowa i zużywanie taśmy/napędu...
@@bartosz-2197 a to jak tak działa to rzeczywiście
zainteresowało mnie w tym wysokie wręcz 100TB miejsca i prędkości równe ssd m2 (przynajmniej takie znalazłem na allegro)
@@bartosz-2197 Dobrze mówi. Można kupić napęd LTO w szufladce 5-calowej i do tego jakiś kontroler sas. Idzie tego używać do kopii zapasowych, bo cena za gigabajt na taśmie jest śmiesznie mała w porównanu do dysków, które trzeba jeszcze co jakoś czas wymieniać. Tylko próg opłacalności tego zaczyna się na jakiś 30 terabajtach surowych danych, gdzie LTO6 i trochę tasiemek przeważy dyski. Trzeba też ogarnąć aplikacje, co najmniej linuskowego "tar", żeby cokolwiek na tym zapisać i rozpisać arkusz kalkulacyjny z opisem co na jakiej taśmie jest. Dużo zabawy, ale system nie do zdarcia.
@@KEJWII nie siedzę w temacie tasiemek, ale takie LTO-9 ma 18 TB pojemności (45 TB przy kompresji).
Taśma nagrywa się w 12h30m, co daje zawrotne 400 MB/s (tak luźno licząc).
^ powyższe dane z wiki: en.wikipedia.org/wiki/Linear_Tape-Open
Tylko mówię - domowo, dla Kowalskich, to praktycznie nieużywalne, bo nie ma losowych odczytów/zapisów, których Kowalscy oczekują. A dla nerda fajna zabawka, ale trzeba dodać trochę rzeczy dookola, jak kolega obok wspomniał :)
18:15 - polecam założyć kolejnym razem na obiektyw filtr polaryzacyjny, wtedy uniknie się odblasków w szybach.
ruclips.net/video/WssIKgI5MR0/видео.html
Gratulacje dla całego zespołu za wspaniałą realizację! Miło widzieć, że niektóre z rozwiązań zastosowanych w części konstrukcyjnej to także nasze technologie. Jesteśmy dumni, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do tego projektu!
GTA 4 dalej by się zacinało
bo to nie do grania xd
Zarąbisty film. Prosimy o więcej.
Super materiał. Rozwijasz się. brawo!
ja w domu składam klaster obliczeniowy z E8400 i cos czuje ze wydajność będzie zbliżona
nic nie pobije E8400 ! 🔥
ruclips.net/video/WssIKgI5MR0/видео.html
@@Dark_Sun_Gwyndoline8400 pobija dwa e8400
o kurde ten procek jest teraz az po 8zl kiedy ten czas zleciał 😂😂
Zmaslo! Super odcinek! Ten komputer naprawdę robi wrażenie 😮. Może komputer ze śmietnika zagościłby w następnym odcinku?
Albo komputer w obudowie śmietnika
@@RUclipsCommentatorzxcvbnm To tez jest dość ciekawy pomysł
Robiłby dekadę temu 😀 Teraz to już złom z chłodzeniem którego przeróbka jest kosztowna. Wrażenie to robiła platforma IBM Power po 2000 roku. To są zwykłe pececiki jakich pełno w serwerowniach. Zresztą od serwerów kasetowych się odchodzi bo wymiana tego jest znacznie droższa a miejsce w serwerowni jednak mniej kosztuje
No czekałem na kolejny jakiś reportaż. Super materiał :)
Świetny materiał!!!
Extra Material. Tematyka abstrakcyjna dla przeciętnego użytkownika, ale super się oglądało. Dzięki Zmaslo!
Ekstra materiał, dzięki! I tu widać wyraźnie, że procki AMD są dużo bardziej energooszczędne (przy dużej wydajności), niż Intela.
CHŁODZIWO!!! to dla tych jak nie wiedza a jak po polsku się mówi.
albo płyn chłodzący. no ale to było straszne......
Borygo
@@ThomeTequelepiej wodą zalać 😂
Dzięki za ten materiał. Nawet nie wiedziałem, że mamy w Polsce taki sprzęt, a za ekscytację nie przepraszaj, bo reagowałem podobnie przed ekranem :)
Tuż obok jest centrum Solaris w którym stoi jeden z najnowocześniejszych mikroskopów na świecie oraz jeden z kilku synchrotronów w Europie środkowo wschodniej także nie ma wstydu
@@Hans_Olo ten Solaris to chyba na ruczaju jest (owszem, tam tez jest cyfronet), ale ten na filmie jest na ms agh
W Polsce poza sprzętem mamy jeden problem...
Bierzemy w opór dofinansowań na ZAKUP sprzętu, ale później szybko brakuje nam na UTRZYMANIE (prąd, serwisy) i na pensje ludzi, którzy będą przy tym pracować.
Mamy sporo HPC w Polsce - znaczna część się zmarnowała lub marnuje...
Jaki mikrofon został użyty do nagrań?
15:15 - ale jest szkodliwy dla człowieka
Warto dodać że wspomniana na początku zaraz po sekcji CPU i GPU czyli "akceleracja INT" sugeruje integer ale chodzi o typ danych INT8 - ośmiobitowe liczby zmiennoprzecinkowe używane do inferencji, nie chodzi o mnożenie liczb całkowitych :)
Gdyby komuś nie chciało się szukać jeden taki procek kosztuje jedyne 14 556,99 zł :)
A można go sprzedać w lombardzie? xD
@@RUclipsCommentatorzxcvbnm zapewne w jakimś przyjmą tylko nie wiem czy za taką cenę xD
byle napęd taśmowy kosztuje połowę dobrego samochodu. się tak nie ciesz bo to ty finansujesz podatkami. i żebyś się na przyszłość nie dziwił że w przetargu płaca za ten sam telefon 3000 pln a ty kupujesz u operatora za 1200....
@@user-re7cq3wy6r Ławka do ogrodu kosztuje 1000zł, ale taka sama do parku miejskiego 4000...
@@user-re7cq3wy6rwow chłop odkrył podatki
Zerknąłem na cenę załączonego w opisie EPYC-a i wiedząc że Threadripper mający tyle samo rdzeni kosztuje 50 tysięcy obstawiałem 80 tysięcy. Po zobaczeniu faktycznej stwierdziłem "taniutko" :P
Cena proca jeszcze git, ale pewnie plyta i ram, i reszta zrobi 400k na serwer. Nie taki jak w filmie heh.
Chyba aż tak źle to nie, nawet jak weźmiesz pod uwagę że tam siedzą 4 takie. Za to serwery NVidia to inna bajka.
@@arturf209 W moim komentarzu w ogóle nie było ironii. Wręcz przeciwnie, uważam, że EPYC jak na swoje możliwości jest w rozsądnych pieniądzach w przeciwieństwie do Threadrippera.
Najlepszy odcinek. 😘
*_Mogłeś poprosić o zagranie we Wieśka._*
takie rzeczy tylko twoja mama
@@michajanicki6860 *_Te Michoł o co Ci łazie, te?_*
9:30 - nie grejs huper - tylko grejs hoper (Hopper) i to nie od pasikonika tylko od nazwiska bohaterki popkultury - pani admirał IT :)
kiedy coś o E8400?
Licze na więcej kontentu o superkomputerach
Prometeusz następny kandydat do odcinka "komputer ze śmietnika".
Miałbym problem go zmieścić w studio - musiałbym chyba hangar kupić 😅
obecnie tak 😀
Świetny materiał. Wow!
Brakuje informacji co on osiagnał przez swoj czas pracy xd jakies przełomowe badania czy wynalazki xd
Super materiał :D
"To jest miejsce! Tu jest Polska!!!" :D
Zrób porównanie wydajności superkomputer vs E8400
Po podkręceniu na ciekłym azocie e8400 wyprzedza superkomputer
Włączy dooma?
Albo Crysisa?
Tak, pytanie w ilu instancjach na raz 😅
@@ZMASLO Jak chcesz uruchomić windowsa na tym :))
@@ZMASLO OMG Jestem twoim wielkim fanem
Zapewne ma możliwość instalacji maszyn wirtualnych, więc wszystko możliwe.@@TryHackX
Super materiał.
Mi studentowi agh nie pozwolili tam zaglądać, a ty już możesz xd
Bo ty jesteś noname a on jest znany z RUclips i ma duży kanał a ty nie 😂
a co tam oglądać? ot zwykła mała serwerownia z przeżytkiem. były czasy kiedy srogo migało światełkami i było co pokazywać. teraz są zwykłe serwery napchane w szafy
@@TomaszOdorczyk Ale to ja zrobiłem filmik na agh który ma wiecej wyświetleń niż jego 😂
Helios piękny jak sam kosmos. Przypomniał mi czasy kiedy sam uruchamiałem sieć opartą o serwer plików Novell NetWare, oraz budowałem i konserwowałem komputery, co prawda były to zwykłe PCty ale myślę że radość z grzebania przy elektronice jest podobna, zwłaszcza że na początku lat 90-tych, w czasach kiedy internet był piosenką przyszłości można było poczuć się jak członek załogi USS Enterprise ze Star Trek.
@ZMASLO Jesteś w Krakowie zatem jesteś na polu a nie na dworze!
Wymawia jak jemu pasuje nie jak centusie
Na polu to są chłopi pańszczyźniani, na Dworze jest Pan. Fora ze dwora, chamstwo konie i pole dla Pana orać! A za karę 50 batów.
Cóż za parafiaństwo panuje w Krakowie.
Takie filmy to można oglądać! 😃
Jest takie piękne staropolskie słowo jak chłodziwo. Nie coolant ❤
ciekawy materiał, prosimy o więcej:)
E8400 i tak lepszy
Materiał doskonały. Ciekawy. Pewnie zaraz policzy lek na raka,. Ale jednak.... bez testów fps w Wiedzminie, czy innym Cyber Punku to trochę science fiction ;) Jak do tego podejść bez miarodajnej skali. Odpowiedz: np. 2589 fps w Cyber Punk pokazała by moc ;)
Taki superkomputer a GTA 4 na full pewnie i tak nie uciągnie
Materiał super 😉👍
20:57 w Krakowie jesteś i mówisz 'na dworze'? Ło panie, ryzykownie pan żyjesz.
Super filmik robisz mega robotę!
Pamiętacie pierwsze komputery? Też były to takie wielkie szafy. Więc ciekawe, czy za kilkanaście/kilkadziesiąt lat będziemy nosić w kieszeni lub we własnym ciele komputery o takiej mocy, jak ten.... 🤔
Słuszna uwaga 👍 Zapewne wtedy nikt nie pomyślał że moc obliczeniowa z wielkich szaf będzie kiedyś mieścić się w kieszeni. Obecne super komputery musiałby wejść w jakąś nano/kwantową technologię, która się właśnie rozwija. Ciekawa przyszłość rodzaj ludzki czeka 😎
Gdyby znaleźć materiał który nie przetwarza większości energii elektrycznej w ciepło, tylko daje prawie wszystko w moc obliczeniową to może już by w telefonach była taka moc obliczeniowa
Nie wiem czy to prawda, ale chyba aktualnie 95% idzie w ciepło
Nie raczej lepsze bedą
@@kokolpi4325nadprzewodniki tak działają że przysyłają sto procent mocy jak i prądu😊
Wincyj takich materiałów 🚀🚀🚀
Ciekawe ile klatek w cyberpanku w 8k ...
Mniej niż na stacjonarnym komputerze.
około 25...
fajnie że jest ktoś taki jak ty na polskim yt
Zdjecia twojej starej i tak bys nie odpalil na tym kompie ;). Zarty, zartami bardzo merytoryczny film zmaslo. Az milo sie robi ze jestes w swoim disneylandzie i bardzo dobrze sie bawisz ;)
pls nie używaj słowa "coolant" kiedy po polsku nazywa się to po prostu "ciecz chłodząca"
Również poprawne będzie "chłodziwo"
@@ObnoxiusBrat nie używaj słowa "pls" kiedy po polsku nazywa się to po prostu proszę
@@mruczyslaw50 co się mówi a co pisze to dwie różne sprawy
Świetny materiał - gratulacje
komputer z 3 e8400 będzie wydajnieszy jak coś
"Hehehe"
3 wyświetlenia skończyłeś się
Dopiero zaczął
Chciałeś bys smieszny a byłeś żałosny ;) ot taki zwrot akcji ;)
@@Obiektywnie. bratku ale pocisk
@@ppbart od tej złości żyła ci pęknie..
Spoko materiał, gratulacje! Gratka dla tech geekow.
Fajny materiał ;)
Super materiał :)
Komputer działa na MacOS, widać to w 23:34. Finder, Safari, Apple TV na docku. Ponadto ikony od minimalizacji, maksymalizacji i zamknięcia okna są po lewej stronie.
Z pewnością XD
Mega fajny film !
21:15 A zimą można by tym ciepłem dogrzewać pomieszczenia wewnętrzne. Jest takie coś zastosowane czy nie? edit:: a dobra napomniałeś o tym później.
Świetny materiał, widać, że watro było być AMDBoy ;)
Za ile lat będzie filmik o tym AMD EPYC 9654 jako o taniej platformie do grania z Aliexpress za 100 pln?
Świetny film :D!
Bardzo ciekawy materiał, dzięki
Bardzo ciekawy odcinek, dzieki wielkie
pozdrawiam
Super odcinek ❤
fajnie ze w Polsce mamy cos takiego , ja szacuje ze jeden node może kosztować ze 100000 zł a całosc kilkaset milionów złotych może więcej - pozdrawiam super temat widziałem cos podobnego na linus tech tips około 4 -5 lat temu ; nvidia zrobiła furore na deep learning , autonomicznych samochodach i kartach grafiki na rynek konsumencki i teraz wymiata na światowych rynkach od lat oglądam gpu technology conference
odpali się Black Myth: Wukong w ustawieniach ultra, Ray-tracing jak i w rozdzielczości 8k?
Świetna sprawa, że pokazujesz takie rzeczy :))
Bardzo się cieszę, że nie rozumiem jak działa taki super komputer. bo głowa mi pęka na wzór patrzenia w niebo i całej tej otchłani. pozdrawiam.
Super film :)
Pogadaj z nimi żeby dali Ci przetestować ile się kopie 1 BTC na takiej zabawce, albo ile się liczny upscaling firlmu z 480 do 4k ?. Bardzo fajny materiał.
22:45 "ciekawe pytanie jak na takim komputerze się pracuje" a ja mam ciekawsze: jak się na nim gra? XD
Więcej takich filmów ❤
Świetna wycieczka!!
Trochę to się zmieniło, byłem tam na wycieczce z technikum informatycznego. Jeżeli mnie pamięć nie myli to ten potężny silnik diesla był w kontenerze(takim jak na statkach) na zewnątrz, ale to było gdzieś w 2012.
O co chodzi z tymi żartami o C2D E8400? To coś związanego z tym kanałem czy jakiś branżowy żart?
wszystko fajnie, ale ile FPS w crysis?
Co polecacie Na domowy homelab sieciowo storage'owy/Systemowy/kontenerowy? Nie mam sieci i systemów już w technikum na rzecz Progr. I chciałbym się bardziej zaawansowanych rzeczy poduczyć.
Super film dzięki bardzo 👍💪
No dobrze wszystko pięknie, ale czy można na tym zagrać w Qłejka albo innego Wiedźmina ? Na tym kompie co jest na Polibudzie Gdańskiej (podobno najszybszy w Europie) można zagrać... Miałem taką okazję 🙂
22:33 a pompa jest maleńka nie ma co się podniecać, wątpię by mogła dać więcej niż 15 bar, ( na glikolu) ten garaż w którym stoi jest może dla Ciebie duży ale sama pompa jest maleńka.
Swichbordy na statkach czy w fabrykach chłodzi się 100x większymi pompami. (a Switchboardy to tez komputer - taki sterownik)
Super. Moja Alma Mater ❤
18:57 kusi sie o swap do passata
Passata ten silnik to by na placek zrobił. Nie osmieszaj sie. Takie silniki ważą od 7-12 ton nawet.
@@furieux6742 chłopie to tylko żart
kiedy test i recenzja EPYCów?
Ciekawy material - tylko troche za glosno nagrales - na karcie dzwiekowej na 2ce musialem odtwarzac 😀
Wszystko ładnie pięknie ale czy odtworzy soundtrack z tibii?
Dziękuję za ciekawy materiał. Odpowiada na wiele pytań i tworzy kolejne. Na przykład takie SLI. Dlaczego nVidia wycofała się z tej technologii? Zapewne transfery nie wystarczały do obecnej mocy obliczeniowej. Na szczęście istnieje NVLink który moim zdaniem powinien trafić na rynek konsumencki 🙂
Bo nie ma to żadnego zastosowania. Zresztą to głupota skoro można synchronizować po pciex
Zrobisz odcinek o superkomputerze LEM z WROCŁAWSKIEGO CENTRUM SIECIOWO SUPERKOMPUTEROWEGO PWr?
Świetny film, dziękuję. Ja jednak wolę ZX81, ZX Spectrum itp. Tam żadnego chłodziwa nie potrzebowaliśmy, a wszystko mieściło się w niewielkiej torbie.
Niezłe. Edit - jednak zajebiste. ;d
Zmaslo zrób benchmarki na tym i testy w grach ❤
Jeżeli chodzi o pokazany agregat prądotwórczy (jak i każdy inny o takiej mocy) to przy pełnym obciążeniu będzie on zużywał około 470-500 litrów na godzinę.