Kia Ceed Kombi PHEV PL Pertyn Ględzi

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 дек 2020
  • Zapraszam na swoją stronę: pertyn.com
    na Fb: pertynmaciejpertynski
    na Insta: / pertyn
    Kontakt: zapytajpertyna@pertyn.com
  • Авто/МотоАвто/Мото

Комментарии • 352

  • @krzysiekkaras1303
    @krzysiekkaras1303 3 года назад +26

    Szanuje Pana jeżeli chodzi o wiedzę nt. wszelkich autek, ale jeżeli chodzi o fotowoltaikę to gdzieś coś dzwoni w którymś kościele, ale wiedza na ten temat do uzupełnienia!!!

  • @marekt5723
    @marekt5723 3 года назад +9

    Panie Macieju, Pan jest jak Top Gear! Oni tyle razy wymyślali różne ciekawe testy samochodów w warunkach odwrotnych niż dedykowane, np. jeździli Lotusem po lesie, czy Bentleyem po pustyni. Pan za to jeździł kilkaset km dziennie w trasy bez ładowania autem, które dedykowane jest to codziennego ładowania i przejazdu kilkadziesiąt km. Muszę przyznać, że Kia naprawdę dobrze to zniosła, bo 6.5 litra to super spalanie w takich warunkach.

  • @pawelzakrzewski6414
    @pawelzakrzewski6414 3 года назад +20

    Panie Macieju z szacunku do Pana proszę uzupełnić wiadomości z zakresu inwerterów i parametrów prądu jakie te inwertery wytwarzają odnoście przydomowych instalacji fotowoltaicznych.

  • @tom_fed
    @tom_fed 3 года назад +13

    w 99,9% się zgadzam (tylko jedna uwaga: część energii którą produkujemy z paneli fotowoltaicznych OD RAZU zużywamy, a dopiero jej nadmiar idzie do sieci)

  • @mregula88
    @mregula88 3 года назад +6

    Odnośnie tych ekstremistów słuchających wszystkich i łykających wszystko bez analizowania i samodzielnego myślenia, dziś widziałem super cytat W. Szymborskiej „ludzie głupieją hurtowo a mądrzeją detalicznie”
    Amen

  • @nakazpedaowania8476
    @nakazpedaowania8476 3 года назад +20

    Panie Pertynie, bardzo lubię Pana kanał i ględzenie o samochodach (kupiłem auto między innymi pod wpływem Pana ględzenia), ale nim Pan zacznie ględzić na inne tematy, proszę się upewnić, że wie Pan, o czym Pam mówi, bo z tą foitowoltaiką, to, jak napisał już ktoś przed chwilą, Pan pojechał.
    Prąd wyprodukowany przez instalację fotowoltaiczną w pierwszym rzędzie dostarczany jest do odbiorników, a dopiero jego nadmiar, poprzez licznik, jest wysyłany do sieci energetycznej.
    Instalacja o mocy 3 KWp pokrywa średnie zapotrzebowanie na prąd domu jednorodzinnego w cyklu rocznym. Oczywiście, to racja, że w tym cyklu. w okresie letnim duża część prądu z ogniw wyląduje w sieci, a w zimie ogniwa nie pokryją zapotrzebowania, ale co to zmienia dla ekologii? Energetyka pobiera opłaty za magazynowanie, a prąd, który został odebrany od indywidualnych producentów został wyprodukowany z energii słonecznej i nie będzie musiał być wyprodukowany przez spalanie węgla.
    Tak że, jest to jak najbardziej prąd zielony. Czy zielone okażą się same ogniwa, kiedy przyjdzie do ich utylizacji , to się jeszcze okaże ;).
    Na marginesie. W całym tym boomie na fotowoltaikę i rozproszoną produkcję prądu w instalcjach on-grid ekologia to jedynie psychologiczna zachęta. Te systemy zaczynają mieć znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, w którym sieć energetyczna jest coraz bardziej przeciążona.

    • @tomeks9504
      @tomeks9504 3 года назад +1

      Proszę mi powiedzieć w jaki sposób np pge czy tez jakikolwiek inny odbiorca naszej energi z fotowoltaiki ją magazynuje?

    • @nakazpedaowania8476
      @nakazpedaowania8476 3 года назад +1

      @@tomeks9504 Mam nadzieję, że jest to oczywiste, że chodzi o wirtualne magazynowanie, a nie o to, że energetyka przechowuje gdzieś fizycznie ładunki elektryczne odebrane z indywidualnych instalacji fotowoltaicznych ;)
      Chodzi po prostu o to, że pobrane z tych instalacji kilowaty nie giną i można je potem odebrać, pomniejszone o określone opłaty.
      Rzeczywiste magazynowanie energii również ma miejsce. W Polsce energia (nie tyle elektryczna, co w postaci, z której natychmiast można ją przekształcić na energię elektryczną) jest magazynowana głównie w elektrowniach szczytowo pompowych. Jest to bardzo mała skala magazynowania i to będzie się musiało w nadchodzących latach zmienić właśnie ze względu na coraz większą produkcję energii ze źródeł odnawialnych.

  • @gandalf588
    @gandalf588 3 года назад +6

    Mam takie same odczucia odnośnie elektromobilnosci. Nie do końca jednak rozumiem dlaczego posiadając fotowoltaika i ładując w słoneczne dni, czyli de facto nie oddając prądu do sieci, bo do sieci trafia prąd nie wykorzystany na bierzace potrzeby, korzystam z brudnego prądu. Rozumiem ze odbierając zmagazynowana prze operatora energię biorę brudna czyli wieczorem czy zima. Falownik zamiienia prąd stały na zmienny o właściwym napięciu i natężeniu takie ma opisane parametry wyjściowe, czyli nie jest to prąd śmieć który trzeba gdzieś wysłać aby dopiero wrócił jako pełnowartościowy. Poza tym w pełnej rozciągłości doceniam trafność i logikę pana wywodu. Pozdrawiam

  • @arek84
    @arek84 2 года назад +5

    Czyli to jak słuchanie Polaka o jakimkolwiek temacie, człowiek, który bardzo zna się na samochodach uważa, że w taki sam sposób może się wypowiadać o tematach, na których się nie zna

    • @endru98
      @endru98 2 года назад

      CIągle atakujecie Go>A facet ciągle powtarza .." Jego Zdaniem " ma do tego prawo.Jedyna różnica iż nie obrzuca Was jak wy jego

  • @To.Pol.
    @To.Pol. 3 года назад +6

    VW w USA zmuszony został do odkupienia 350.000 aut o wartości 7 mld dolarów i zrobił to pokornie. W Polsce i UE temat zamieciono pod dywan - Amerykanie wiedzą, że zmianą oprogramowania na nowe nie da się zmniejszyć NA STAŁE emisji bez zmniejszania NA STAŁE osiągów (momentu/mocy), a więc "naprawione" przez VW samochody w Polsce i w Europie nie są po prostu zgodne ze specyfikacją deklarowaną przy zakupie i w dokumentach homologacyjnych. Na tym przecież całe to oszustwo polegało. Amerykanów tak łatwo nie dało się omamić i wmówić, że prosta zmiana oprogramowania załatwia sprawę. Fizyki, Panie, nie oszukasz... Auta na prąd - TAK, ale nie w naszych polskich warunkach.

  • @tadeo1419
    @tadeo1419 3 года назад +13

    Zapraszam Pana do siebie. Wytłumaczę Panu co to napięcie natężenie i jak działa fltowoltaika. To co Pan opowiada w tym materiale o fotowoltaice to opowieści cioci Krysi. Poza tym nie musi Pan jeździć w trybie sport bo w tej kii phev bateria jest pilnowana przez soft i nigdy nie spadnie poniżej 10 proc. Tydzień jazdy na nic.

    • @goldenguti
      @goldenguti 3 года назад +2

      niestety Pertyn nie ma w ogóle pojęcia po co ten falownik jest i co on robi, a to raczej podstawa żeby w ogóle cokolwiek opowiadać na ten temat.

    • @endru98
      @endru98 2 года назад

      A może wytłumaczysz jak to jest z EKO fotowoltaiki gdy minie 15 lat

  • @tech-road1672
    @tech-road1672 Год назад +9

    Jest to chyba jedyny odcinek tego Pana, gdzie nie dowiedziałem się absolutnie nic o samym tytułowym aucie.

  • @Micha-nfr4p
    @Micha-nfr4p 3 года назад +9

    ale skoro mieszka się na blokowisku bez możliwości podłączenia ładowarki to nie kupuje się elektryka czy plug-in proste prawda ?

  • @kierowca23
    @kierowca23 3 года назад +6

    Excel excelem, a życie życiem. Nawet właściciele domów jednorodzinnych nie mają możliwości podłączenia dodatkowego urządzenia pobierającego prąd. Ja mieszkam w takim miejscu, że latarnia drogowa jest zasilana z jednego kierunku, a mój dom od zupełnie innej ulicy, co powoduje zdziwienie u pracowników taurona, natomiast sieć powoli zbliża się do momentu kiedy wszystko walnie, ponieważ nie przewidziano, że będą budowane nowe domy. Najpierw musi powstać odpowiednia infrastruktura.

    • @wektorwg7039
      @wektorwg7039 3 года назад

      Cóż kasa poszło na ratowanie Górnictwa zamiast na inwestycje w infrastrukturę.

  • @kamiljaneczek110
    @kamiljaneczek110 2 года назад +2

    Panie Macieju-myli się Pan i to bardzo w sprawie fotowoltaiki. Tylko i wyłącznie nadwyżka produkcji energii jest przekazywana do operatora.
    Obecne konwertery, dają nam możliwość w pełni wykorzystać wyprodukowany prąd bo jest zmienny i o takich parametrach jakich potrzebują nasze urządzenia. I owszem, zgadza się, że operator oddaje nam tam wyprodukowaną nadwyżkę jeżeli nie ma słońca i jej potrzebujemy, ale bardzo rzadko jest to 100% .
    Pozdrawiam serdecznie,
    Kamil.

  • @ZygmuntSerafin
    @ZygmuntSerafin 3 года назад +21

    Proszę Cię - dokształć się, ale z różnych źródeł. Proponuję zacząć od słów kluczowych: szczytowy pobór energii z sieci elektrycznej w Polsce(godzinowe/kwartalne), elektrownia szczytowo-pompowa, straty na liniach WN i ŚN, resztę jak się zainteresujesz tematem to sam znajdziesz. .... nie wspominając już o jak to powiedziałeś inwerterach/konwerterach po stronie sieci WN i ŚŃ ;)
    Tak jak na samochodach się znasz tak nie obrażając, robisz z siebie totalnego ignoranta jeżeli chodzi o wytwarzanie, przesył(dystrybucję) energi elektrycznej.
    Co do wodoru w PL .... to jest to odczynnik chemiczny i wg aktualnych przepisów, leganie go nie kupisz nie mając odpowiednich papierów, a Ty mówisz o Kaliforni i wytwarzaniu go w ogrodzie przydomowym .... proszę, zejdz na ziemię, Polską ziemię.

    • @tomeks9504
      @tomeks9504 3 года назад

      Ten wpis nie pochodzi od osoby znającej sie na temacie produkcji oraz przesyle energii elektrycznej.

    • @ZygmuntSerafin
      @ZygmuntSerafin 3 года назад +2

      @@tomeks9504 - czy oceniasz moje kompetencje w zakresie wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej ? :) Jeżeli tak to nie mam pojęcia na jakiej podstawie, to co napisałem to są podstawy na poziomie,że tak powiem nauki fizyki w ogólniaku. :) Pozdrawiam
      Co do mojej wiedzy w tym temacie.... zamilczę ;)

    • @tomeks9504
      @tomeks9504 3 года назад +1

      @@ZygmuntSerafin i właśnie o to mi chodzi, jeśli jesteś w temacie dobry to nie ma sensu udowadniac tego takimi wpisami. Nie oceniam kompetencji, daleko mi do tego.

    • @wektorwg7039
      @wektorwg7039 3 года назад +3

      @@tomeks9504 Kolejny agresor który próbuje obrażać innych.

  • @tatebizon
    @tatebizon 3 года назад +13

    Odcinek ciekawy...ale niezwiązany z tytułem...bo to nie był test samochodu...tylko wywód na temat elektromobilnosci...pseudoekologii...itp...

    • @kalimadry
      @kalimadry 3 года назад +9

      Zgadzam się w pełni. Byłem bardzo ciekaw tego samochodu ale praktycznie nic się o nim nie dowiedziałem...

  • @krzysztofstruzinski8904
    @krzysztofstruzinski8904 3 года назад +11

    Panie Macieju lubię pana filmy, ale na temat fotowoltaiki i dystrybucji energii w sieci elektroenergetycznej grubo pan popłynął. System elektroenergetyczny jest dla instalacji fotowoltaicznych pewnego rodzaju stabilizatorem, ale energia wytwarzana przez fotowoltaikę w większej części nie ginie, jest na bieżąco w czasie jej wytwarzania zużywana przez właściciela takiej instalacji. Nadwyżki energii wytwarzanej przez instalacje fotowoltaiczne oraz energia z turbin wiatrowych jest wykorzystywana na bieżąco przez innych odbiorców. W uproszczeniu im więcej energii produkują w danym momencie wiatraki i instalacje fotowoltaiczne tym mniej w danym słonecznym lub wietrznym dniu musi spalić węgla elektrownia węglowa. Są oczywiście straty mocy podczas przesyłania energii i dlatego min. nie można odebrać od zakładu energetycznego 100% nadwyżki energii, którą się do sieci oddało.

    • @infeltk
      @infeltk 3 года назад

      "ale energia wytwarzana przez fotowoltaikę w większej części nie ginie, jest na bieżąco w czasie jej wytwarzania zużywana przez właściciela takiej instalacji. "
      popłynąłeś, mam kolegę, który ma fotovoltaikę i cała zabawa opiera się na tym, że energetyka jest przymuszona do skupu. Jest początek czerwca, 12:00, on w pracy, ona w pracy, dziecko w szkole. Co zużywa prąd? Lodówka. A reszta? No właśnie. Gdyby nie przymus skupu to guzik by z tego było, bo mogłby tę energię wykorzystać tylko w weekend i na określone cele.

    • @krzysztofstruzinski8904
      @krzysztofstruzinski8904 3 года назад +6

      @@infeltk Nie rozumiem twojej odpowiedzi, jasne jest to, że gdyby zakład nie odbierał nadwyżki energii to fotowoltaika nie miała by sensu. W mojej wypowiedzi chodziło o to, że twórca filmu nie ma wiedzy, że im więcej jest przyłączonych do sieci tzw. zielonych źródeł energii tym mniej spalamy węgla i nie ma znaczenia kiedy i czy wytwórca zielonej energii ją zużyje.

    • @infeltk
      @infeltk 3 года назад

      @@krzysztofstruzinski8904 Odniosłem się bezpośrednio do: "jest na bieżąco w czasie jej wytwarzania zużywana przez właściciela takiej instalacji. " Nie jest zużywana na bieżąco przez właściciela, fizycznie właściciel zuzywa energię pochodzącą z sieci energetycznej

    • @krzysztofstruzinski8904
      @krzysztofstruzinski8904 3 года назад +2

      @@infeltkTak właśnie jest, ,, na bieżąco energia zużywana jest przez właściciela tak jak napisałem w czasie jej wytwarzania" FIZYCZNIE też. Gdyby falownik na to pozwalał, a prąd pobierany przez odbiorniki w gospodarstwie domowym byłby w danej chwili mniejszy niż prąd wytwarzany przez instalację fotowoltaiczną to można by było odłączyć sieć i odbiorniki byłyby normalnie zasilane - oczywiście falownik bez sieci nie działa bo musi być zapewniony dostęp do zapasu mocy na wypadek, gdy zajdzie słońce lub odbiór energii przewyższy wydajność instalacji fotowoltaicznej.

    • @infeltk
      @infeltk 3 года назад

      @@krzysztofstruzinski8904 ",, na bieżąco energia zużywana jest przez właściciela tak jak napisałem w czasie jej wytwarzania" FIZYCZNIE też." chwilowo, przy konkretnym warunku i scenariuszu.
      vs
      "kę w większej części nie ginie, jest na bieżąco w czasie jej wytwarzania zużywana przez właściciela takiej instalacji."
      Podałem Ci przykład właściciela instalacji, takich przypadków jest dużo więcej, bo dużo rodzin, co mają fotovoltaikę, to takie, gdzie oboje pracują, kiedy słońce świeci najmnocniej. Jesienią to już kicha
      Finansowo to się opłata tylko dlatego, że jest przymus skupu energii.

  • @zbigniewgrzywacz2476
    @zbigniewgrzywacz2476 3 года назад +3

    Za chwilę po podwyżkach prądu ładowanie na szybkiej komercyjnej ładowarce przekroczy koszt paliwa 10l/100km.

  • @zmijasek
    @zmijasek 3 года назад +3

    Mam ceed PHEV od miesiąca, 1600 km zrobione i spalanie 2,8l . Ładowanie zawsze w nocy oraz okazjonalnie w pracy. Sporo miejsca w środku i bagażniku, super wykończenie w środku. Ładowanie mogło by być szybsze ale doskonale wiedziałem że najszybciej naładuje się w około 4 h. Mi tam pasuje 😉

    • @krzys5907
      @krzys5907 3 года назад

      Ile miesięcznie kosztuje prąd do tego auta?

    • @zmijasek
      @zmijasek 3 года назад +1

      @@krzys5907 ładuje w domu z instalacji FV więc tutaj nie mogę Ci odpowiedzieć szczegółowo. W pracy za jedno ładowanie do "pełna" place 4 zł 😉

    • @DaDa-dr3zu
      @DaDa-dr3zu 2 года назад

      ładowanie ograniczono do 2,3 kW bo kto ma w garażu instalacje z zabezpieczeniem większym niż 16A. Przy 2.3 kW prąd to 10A przez 4h przewody 2,5 mm2 i tak są lekko ciepłe. . Dla większego poboru trzeba by robić 4 mm2 aby mieć zapas i nie palić kabli. A jakie ty masz przewody w gniazdku do którego podłączyłeś?

  • @dawidszymichowski1737
    @dawidszymichowski1737 3 года назад +2

    W mojej opinii elektryfikacja ma sens, tylko że potrzeba czasu, kiedy wszyscy zaakceptują te nowe normy emisji, które doprowadziły do m.in. Wycofania z rynku mocnych silników spalinowych (V8, V12) , które kiedyś były standardem w limuzynach czy samochodach sportowych. Oraz trzeba czekać na to, kiedy doczekamy się samochodów, które będą miały zasięgi dorównujące chociaż w połowie samochodom spalinowym oraz na infrastrukturę do ładowania godną krajów ze Skandynawii, w którym tych ładowarek jest pod dostatkiem. Pozdrawiam.

  • @Szamaniasty
    @Szamaniasty 3 года назад +4

    Pertyn, a jak ktos ma baterie Tesli w domu?

  • @grzegorztent4068
    @grzegorztent4068 3 года назад +14

    Z fotowoltaiką to pan pojechał 😭

  • @grzegorzzyszkiewicz1976
    @grzegorzzyszkiewicz1976 3 года назад +2

    A nie wystarczyłoby jeździć w trybie hybrydowym/battery save czy czymś podobnym?

  • @adammalik1947
    @adammalik1947 3 года назад +2

    Drogi Pertynie, więc zbudujmy sieć stacji wodorowych. A jak za 10-20 lat bedą lepsze akumulatory, to te wszystkie stacje znowu zamkniemy. Bo jak wiele komentarzy na dole wskazuje, to (w uproszczeniu) robienie z prądu wodoru a potem z wodoru prądu nie ma w przypadku samochodów osobowych najmniejszego sensu.

  • @teodormorawski4022
    @teodormorawski4022 3 года назад +5

    Bilans energetyczny fotovoltaika-elektrownia musi sie zgadzać. Im więcej słońca na panelach tym mniej wyngla w kotłach elektrowni. Tak w skrócie. Dochodzą jeszcze starty przesyłowe.

    • @DaDa-dr3zu
      @DaDa-dr3zu 3 года назад

      I dlatego na mazurach potrzeba jak najwięcej fotowoltaiki, bo do każdej elektrowni daleko i duże straty. A teki samochód ładuje się z normalnego gniazdka i nowy prądem, którego nikt nie chce, a elektrowni wyłączyć nie można.

  • @jakubgorski6066
    @jakubgorski6066 3 года назад +5

    Małe niedopowiedzenie, jest jeszcze gorzej ponieważ lokalni dostawcy energii oddają zaledwie 80% tej przyjętej z paneli fotowoltaicznych :)

    • @DaDa-dr3zu
      @DaDa-dr3zu 3 года назад +1

      A co chciałbyś 100%? Przecież ci dostawcy też myszą utrzymać linie energetyczne i ten wyprodukowany przez ciebie prąd, gdy go nie potrzebujesz, przesłać innym. 20 % kosztów jest przyzwoite. W każdym sklepie obok masz min 25% narzutu.

  • @iwonab35
    @iwonab35 3 года назад +5

    Znajomy kupił Outlander PHEV zabawiał się ładowaniem pierwszy miesiąc, później rzucił w kąt upaprane kabel i tak skoczyła się przygoda z plug-in. Hybryd tak ale bezobsługowa. Plug-in ładowany indukcyjnie też tak ;)

  • @grzegorz7481
    @grzegorz7481 3 года назад +9

    Panie Macieju, chciałbym poruszyć jeszcze jedną kwestię związaną z technologią plug-in. Proszę potwierdzić lub skorygować. Otóż należy pamiętać, że taka hybryda plug-in to jednak wciąż normalne auto spalinowe, z benzynowym silnikiem i wszystkimi bebechami z tym związanymi typu wtryski, układ wydechowy itp itd. I jaka będzie trwałość takiego auta (jego spalinowego układu napędowego) gdy tenże motor będziemy traktować ot tak, gdy będzie potrzebny to eletronika się o to upomni. Przecież silnik spalinowy ma jedną świętą zasadę - zapalić i NIE GASIĆ! To maszyna cieplna, musi się rozgrzać aby mieć trwałość i efektywność. A jak jest wykorzystywany silnik spalinowy w takiej hybrydzie plug-in? Otóż, zapalany będzie tylko od czasu do czasu, na krótkie chwile, a co najgorsze że te hybrydy często również wymagają chwilowego odpalenia spalinowca gdy gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na moc. Czyli silnik bedzie wiecznie niedogrzany, ponadto jak elektronika go uruchomi to będzie żądanie oddania w ułamku sekundy maksymalnej mocy (np. podczas wyprzedzania). Czyli silnik spalinowy w hybrydzie plug-in użytkowanej zgodnie z przenaczeniem będzie pracował w najgorszych możliwych do wyobrażenia warunkach. Wiele zimnych startów, wkręcanie na obroty zaraz po odpaleniu itd itp. Ja sam osobiście mam dwa auta. Jedno bardziej na trasy w mojej pracy, roczny przebieg ok. 25 tyś a drugie ściśle miejskie, mała benzyna na zakupy i żona po mieście jeździ. I np. tłumiki w tym małym muszę wymieniać 3 razy częściej niż w aucie które jeździ trzy razy więcej. Obawiam się że w tych hybrydach plug-in spalinowa część ukladu napędowego będzie w fatalnym stanie po przebiegu 100 tyś km. A tak w ogóle jak się będzie liczył przebieg takiej hybrydy plug-in? Przecież czas pracy i przebieg motoru spalinowwgo w dużej mierze będzie zależeć od konsekwencji użytkownika w ładowaniu. Jeden na 1000km zrobi na spalinowym napędzie 50km a drugi 950....jak wygląda ta kwestia? Czy liczniki zliczają ogólny przebieg w podziale na część elektryczną i spalinową?

    • @arturiwanow7604
      @arturiwanow7604 3 года назад

      Tak licznik pokazuje ile przejechales na spalinowce, a ile na elektrycznym

  • @barneydee1
    @barneydee1 2 года назад

    Witam Panie Macieju. Mam pytanie co by Pan prywatnie wybrał dla siebie przy wyborze czy Kia Ceed Plug in, czy Megane 4 Plug-in?

  • @sinusoida3221
    @sinusoida3221 3 года назад +2

    Fotowoltaika ma większy sens ekonomiczny niż ekologiczny, szczególnie z naszymi elektrowniami. Produkując nadwyżkę prądu, która później jest "oddawana", wtedy można ja wykorzystać np. do ładowania elektryka. Oczywiście największe zyski pojawiają się po tym, gdy instalacja się zwróci, tylko teraz pozostaje pytanie, jaką wydajność/sprawność po tych kilku ładnych latach będą reprezentować obecnie instalowane panele.

  • @marianskvarek9967
    @marianskvarek9967 3 года назад +8

    Kie Ceed Sportswagon phev (plug in hybrid electric vehicle) vyrábame v Kia Motors Slovakia. 🇸🇰🇪🇺🇰🇷

  • @MM-lq4xf
    @MM-lq4xf 2 года назад +3

    Na początku mówi Pan, że plugin jest dobry do codziennych podróży rzędu 50km, a sam testował to auto robiąc po 300km dziennie. Plugin nie jest autem do regularnych dłuższych tras,ma taką możliwość, ale to nie jego przeznaczenie. Sam jeżdżę 4 rok pluginem, ładuje w domu i w biurze, dłuższe trasy robię rzadko. I w takim scenariuszu się to sprawuje idealnie. To, że Polska jest nie gotowa, to druga sprawa.

    • @bartoszsokoowski3659
      @bartoszsokoowski3659 2 года назад

      Szukałem takiego komentarza gdyż jest w pełni trafny - a nie chciałem powtarzać niepotrzebnie. Jest to auto skierowane do węższej grupy (podgrupy?) potencjalnych nabywców aut hybrydowych u których dominuje model pt. codzienność do okolic 50km i ładowanie z gniazdka a trasa uzupełniająco w trybie hybrid. Kiedy przegląda się tzw. raporty spalania użytkowników takich aut uderzające jest, że dzielą się na tych którzy dobrze to auto dopasowali do potrzeb oraz takich którzy niekoniecznie. W pierwszym przypadku wyniki potrafią być świetne i użytkownik , jak Pan wyżej, jest bardzo zadowolony, w drugim zaś są narzekania, że to im nic nie dało. Auto jest wyspecjalizowane i zakładam, że oczekiwany wolumen sprzedaży nie jest wysoki. Ot takie ulepszenie hybrydy do potrzeb indywidualnych. Wszystko oczywiście rozbija się o kalkulator indywidualny - co dobrze widać w lipcu 2022 roku kiedy to piszę, kiedy to jest duży popyt na pełne elektryki które jednak są znacząco droższe od takiej hybrydy plug-in. Jeszcze co do wodoru - również jestem gorącym zwolennikiem, pamiętając jednak, że jest to temat na "za kilka/kilkanaście lat" a do tego czasu trzeba czymś jeździć - aktualnie mamy ceny paliw w okolicach 8zł za litr i ten temat : hybrid, hybrid plug-in czy elektro jest nad wyraz aktualny. Dziękuję za komentarz powyżej :)

  • @bartoszkasprzyk5123
    @bartoszkasprzyk5123 2 года назад

    Pertyn, jeździłeś tą KIĄ i Mégane phev bardzo podobne silniki. Pamiętasz czym Tobie lepiej się jezdziło?

  • @Lascarnn
    @Lascarnn 2 года назад +1

    Wszyscy testują samochody PHEV tłumaczą od początku na czym to polega, ale czy ktoś ma opinię na temat tego który samochód wybrać? Jak ta Kia się ma do Priusa, Ioniq Plugin czy golfa/passata GTE?

  • @grzegorzggg19
    @grzegorzggg19 2 года назад +6

    Tytul wskazuje ze to test KIA Ceed PHEV a nie monolog o elektryfikacji motoryzaji. Slabo.

  • @kewalsg
    @kewalsg 3 года назад +11

    O autach super, ale fotovoltaika to już dużo błędów

  • @lukprzygon5676
    @lukprzygon5676 2 года назад

    Kia ceed hybryda działa tak jak hybrydy toyoty czyli silnik spalinowy też ładuje elektryczny i podczas jazdy działa elektryczny i spalinowy jak komputer zadecyduje czy tylko możemy jechać na elektryku jak go naładujemy z gniazdka ?

  • @MrOzi72
    @MrOzi72 3 года назад +10

    Panie Maćku, jestem Pańskim fanem od dawna, ale tym razem jestem bardzo rozczarowany. W przyszłym roku będę zmieniał moją Kie na nową i rozważam Ceeda Kombi PHEV - z jednej strony potrzebuję duży bagażnik, a z drugiej do pracy mam 4km. Nawet z odwożeniem dziecka do szkoły dziennie nie przekroczę 25 km - tylko po mieście. Oczekiwałem typowego dla Pana testu, z wadami i zaletami, z pomiarami przyspieszeń oraz - a jakże - informacją o zasięgu pojazdu w trybie elektrycznym. Najlepiej w okresie zimowym. I co? Wielkie rozczarowanie. Nawet jako wykład o elektromobilności rozczarowywuje - brakuje Panu podstawowej wiedzy na temat fotowoltaniki, choć konkluzje i wnioski ma Pan słuszne - przyszłością jest wodór. TO NIE BYŁ TEST. Nie dałem łapki w dół tylko z sympatii dla Pana.

    • @jacekodrowaz5956
      @jacekodrowaz5956 3 года назад +1

      4 kilometry to się idzie pieszo lub jedzie rowerem.

    • @MrOzi72
      @MrOzi72 3 года назад +5

      @@jacekodrowaz5956 Z całym szacunkiem - to nie Twoja sprawa. Może okoliczności mnie do tego zmuszają?

    • @wektorwg7039
      @wektorwg7039 3 года назад +1

      @@jacekodrowaz5956 jego stać tylko na rower

    • @86budda
      @86budda 3 года назад +3

      @@jacekodrowaz5956 jak ja uwielbiam ludzi którzy mówią innym co mają robić :D Skąd wiesz czy człowiek któremu zalecasz jazdę rowerem nie jest np. niepełnosprawny? Jak nie masz nic mądrego do powiedzenia, to chociaż nie wtrącaj się nikomu w życie

  • @Krzesi28
    @Krzesi28 2 года назад

    Mamy początek 2022 i zaraz będę miał pod pracą na firmowym parkingu 50 ładowarek (po teraz miałem 4). Teraz szukam auta typu hybrid o zasięgu 50km i garażu żeby sobie w domu doładować. Do roboty mam teraz 40km więc zaczyna mieć to sens. Czysty elektryk o rozsądnym zasięgu to jednak koło 400.000zł więc kurna może nie koniecznie.

  • @tomaszgodzisz85
    @tomaszgodzisz85 2 года назад

    Prawda,Pozdrawiam.

  • @lukaszpopiel123
    @lukaszpopiel123 3 года назад +1

    Panie Macieju, w podziemiach w Jankach jest kilka kolejnych stanowisk. Zawsze wolne.

  • @remi080
    @remi080 3 года назад +2

    Ciężko się nie zgodzić z Twoimi spostrzeżeniami. Infrastruktura do ładowania samochodów, potrzebna na wczoraj. "Epoka wodoru" powinna zostać maksymalnie przyspieszona w wdrażaniu.

  • @wesluk2608
    @wesluk2608 3 года назад +3

    Niedawno ukazal sie ciekawy artykul w "Financial Post" na temat aut elektrycznych. Biorac pod uwage proces produkcji auto elektryczne wytwarza wiecej CO2 przez pierwsze 60tys kilometrow niz auto spalinowe. Jezeli w 2030 bogate kraje osiagna cel sprzedazy aut elektrycznych na poziomie 140-150mln emisja CO2 obnizy sie o " ogromne" 0.4%. Poniewaz wiele bogatych krajow doplaca do aut elektrycznych dosc znaczne sumy , artykul zwrocil uwage ze napewno zostana zwiekszone podatki . Mimo to wciaz auta elektryczne sa w zasiegu ludzi zamoznych. Czesto auto elektryczne jest trzecim czy nawet czwartym w rodzinie.

  • @paweel2494
    @paweel2494 3 года назад +2

    U nas w kraju , zapewne 80% ceny wodoru na "stacji benzynowej" to będzie akcyza :D znając polskich polityków, zaraz jakiś As coś wymyśli. Jednak idea czystego przemieszczania się mnie osobiście odpowiada. Jak na razie to pozostaje mi udać się po Ceeda benzynowego ;)

  • @grzegorztlatlik5237
    @grzegorztlatlik5237 3 года назад +14

    Nie do końca Pan rozumie fotowoltaike i działanie sytemu. Popierwsze nie ma czegoś takiego jak sprzedawanie przy osobie fizycznej. Po drugie posiadacz foto i auta alektrycznego może mieć poczucie że jeździ na zielonym prądzie całkowicie - kiedy jego bilans się zamyka. Np. kiedy wyprodukuje 11MWh rocznie a jego domowe i autowe zużycie jest też 11MWh ( 5MWh zużył, 6MWh oddał do sieci). Co z tego że 6 KWh pochodzi np z sieci elektrycznej a nie z dachu. Jak 5MWh z jego dachu za pośrednictwem sieci zużył jego sąsiad. Bo przecież wprowadził do sieci 5MWh i ktoś ten prąd zużyje, w kosmos przecież nie poleci. Czyli bilans będzie na 100% eko. Bo jego sąsiad na swoje potrzeby nie zużywa prądu z elektrowni węglowej tylko z jego fotowoltaiki. Dodatkowo przy zawansowanych systemach "smart" można w 100% ładować auto ze swojego dachu. Wystarczy skolerować nadwyżkę fotowoltaiki z ładowaniem auta. Jest to technicznie wykonalne. Pierwszy przypadek który opisałem jest na 100% eko- dobrze by było żeby wyartykułował go Pan - mieszać w głowach ludzi zupełnie niepotrzebne jest.

    • @reneantrua5217
      @reneantrua5217 3 года назад

      no no.. alew daleką podróz to sie tym autem nie wybiore . Takie auto dobrze jest mieć na jezdzenie po mieście przy własnym domu z własną instalacją prawda?

    • @raid5333
      @raid5333 3 года назад

      Tylko że wydajność fotowoltaiki z każdym rokiem spada.

    • @agen-t
      @agen-t 3 года назад +2

      @@reneantrua5217 i o to chodzi żebyśmy siedzieli w domach i sie nie przemieszczali zresztą niedługo jak nie bedziesz miał szczepień to i tak nigdzie nie pojedziesz

    • @damianmarzec4787
      @damianmarzec4787 3 года назад +1

      Zgadzam się z panem Maciejem w 99 % na tematy elektryczności ale proszę wziąć pod uwagę że w momencie gdy mam sporą produkcję prądu z fotowoltaiki i włączę np pralkę to prąd zużywam bezpośrednio zamiast w całości oddawać do sieci. Wiadomo że musi być ładna pogoda ale takich dni jest sporo. Także jeżeli ladowalibysmy samochód w dzień podczas produkcji prądu to jednak mamy zielony prąd a nie tak jak pan twierdzi że 100 % oddajemy i pobieramy brudna energię. Jest to jedyna rozbieżność z tym co pan powiedział o instalacjach.

    • @damianmarzec4787
      @damianmarzec4787 3 года назад

      @@goldenguti a właśnie że nie. Prąd trafia do sieci ale gdy nie korzystamy z niego bezpośrednio. Tak jest skonstruowana instalacja że jeżeli mamy np czajnik włączony powiedzmy 2 kWh i produkujemy w danej chwili 3 kWh to dwa wykorzystujemy bezpośrednio a 1 oddajemy. Dlatego teza którą pan omawia nie jest prawdziwa. I nie potrzeba akumulatorów do magazynowania. To jest odrębny temat.

  • @tomekk1262
    @tomekk1262 3 года назад +1

    Bardzo potrzebny był taki materiał. Dziękuje za niego. Dorzucę, tak mimo woli. Miałem ostatnio okazję jeździć Alfą Stelvio (tylko 280 km). Pojeździłem i stanęła mi przed oczami scena z filmu, w której Sylwester Satlone w świecie przyszłości wyciąga Mustanga z muzeum (wszędzie elektryki) i pędzi nim.... I wiecie co?.....I gorzko zapłakałem na myśl o przyszłości .....🙁

    • @Pertyn
      @Pertyn  3 года назад +3

      „Demolition Man” - tłumaczyłem książkę i część listy dialogowej… Piękna była ta scena. Auto to był Oldsmobile 442. Ależ to zaryczało! I ten biedny mieszkaniec czystej przyszłości, który na ten widom jęczy „Ja chcę taki samochód!”

    • @tomekk1262
      @tomekk1262 3 года назад

      @@Pertyn przepraszam za pomyłkę w identyfikacji auta 😉 scena bardzo wymowna. Jako dzieci biegaliśmy po polu (jestem z małopolski i celowo piszę pole 😉) i podczas zabaw udawaliśmy odgłosy pracujących silników aut. W przyszłości jako dziadek (jeśli nim będę) będę przy wnukach udawał odgłosy pracującego silnika i opowiadał jakie to były piękne czasy 😉.

  • @pasztetzgrzybami8646
    @pasztetzgrzybami8646 3 года назад

    Świetny wykład, ciekawa kwestia poruszenia elektrowni atomowej. Po ostatnich filmach Tomasza Rożka wielu osobom otworzyło to oczy, fajnie byłoby zaprosić Tomasza na "przejażdżkę" i poopowiadać o atomie, pozdrawiam.

  • @piotrdynowski8435
    @piotrdynowski8435 3 года назад +1

    Gratuluję dykcji, świetnie sie Pana słucha na 1.75 prędkości odtwarzania. Apropos hybryd plug-in, to fajne połączenie auta na miasto i sporadycznie w trasę, z ładowaniem wychodzi tanio i dynamicznie. Ciekawe ile jest gwarancji na baterię i jak z hamowaniem na ostrych zjazdach górach. Redukuje biegi, czy ładuje wydajniej?

    • @DaDa-dr3zu
      @DaDa-dr3zu 3 года назад +1

      gwarancja na bat. 7 lat

  • @abrahcadabrah1140
    @abrahcadabrah1140 3 года назад +6

    Proszę się dokształcić w temacie fotowoltaiki

  • @owczarekdariusz
    @owczarekdariusz 3 года назад +3

    Mam pytanie: czemu Pan doładowuje na sile baterie zamiast jeździć w normalnym trybie hybrydowym po tym jak rozładują się baterie ? Nie rozumiem. Dziękuje za odpowiedz

    • @milannemec5574
      @milannemec5574 3 года назад +1

      Hmm, silnik benzinowy ma 100 PS bez baterie, trocha malo na taky samochod, elektrika jak turbo pomaga, aby samochod troche przyspieszal

    • @piotrgronek3223
      @piotrgronek3223 3 года назад

      Była odpowiedź, że w tym plug-in wygląda to inaczej niż w zwykłej hybrydzie i ładowanie z silnika jest wymuszane uruchomieniem trybu sport.

    • @lukask7445
      @lukask7445 3 года назад +1

      @@milannemec5574 No to albo rybka, albo... wiadomo. Albo mamy oszczędność, albo dobre odejście. 100 KM to mało? Czy na drodze chodzi o to, aby wiecznie się ścigać? Jeżeli ten pan jeździ zawsze tak jak na filmie, to wystarczyłby mu silnik 40 KM.

  • @piotrdworakowski8533
    @piotrdworakowski8533 3 года назад +1

    Liczyłem na recenzję auta a tym czasem mieliśmy wywód na temat energetyki. Ponieważ myślę o zakupie takiego auta może fajnie by było w oparciu o Pana wrażenia dokonać porównania np. Octavia PHEV, vs Kia Ceed PHEV i np. Renault Megane PHEV? Co Pan o tym myśli?

    • @Pertyn
      @Pertyn  3 года назад

      Owszem

    • @DaDa-dr3zu
      @DaDa-dr3zu 2 года назад

      porównaj ceny tych aut i tak zostanie jedyny wybór - KIA

  • @mieciuTK
    @mieciuTK 3 года назад

    Dużo wody upłynie w Wiśle zanim przejdziemy na tankowanie wodorem, którego mamy pod dostatkiem. Jak mówię że jeżdżę hybryda to patrzą się na mnie jak na wariata - to wiem że jeszcze dużo pracy przed nami. Na pluginy to poprosty ominięcie przepisów Unii anie żadna rewolucja jak to przedstawiają niektóre koncerny.

  • @MGTech100
    @MGTech100 3 года назад +1

    Ta przydomowa instalacja do wytwarzania wodoru brzmi interesująco. W połączeniu z instalacją do wytwarzania prądu daje np. darmowe ogrzewanie domu i wody. Żadnego smogu.

  • @andrzejd4735
    @andrzejd4735 3 года назад +1

    A ja lubię każdy rodzaj motoryzacji tak jak muzykę poslucham lat 80,jazzu,klasycznej i elektro.

  • @rrobren
    @rrobren 2 года назад +2

    Trochę się czasy zmieniają i każdy ma inna sytuacje. Generowanie takich jednokierunkowych poglądów jest.... mam 5 kilometrów do pracy, fotowoltaikę, ładuję raz w tygodniu. Dziękuję za uwagę....

  • @tadeo1419
    @tadeo1419 3 года назад +2

    Dodam jeszcze, że straty z przetworzenia energii elektrycznej w wodór są gigantyczne. Min 40 proc. Kto kupi prąd do elektrolizy wody w wodór i tlen? Kto kupi zestawy z Kalifornii przy stratach na procesie 40 50%? Przy ładowaniu nawet bez paneli w tartfie nocnej cena kW to obecnie ok. 36 groszy brutto w PGE. Kupisz pan instalację za 30 tys $ które generuje gigantyczne straty? To taka mini elektrownia szczytowo pompowa w domu. Straty podobne zasadność budowy dyskusyjna.

    • @endru98
      @endru98 2 года назад

      Przecież mówi iz to początki ..polski lud

  • @urdnotwrex8871
    @urdnotwrex8871 3 года назад +2

    Panie Macieju proszę się zapoznać z tym raportem tech.wp.pl/elektrownie-weglowe-truja-europejczykow-najgorsi-sa-niemcy-6319633541290113a i proszę dodać do tego jeszcze nowo otwartą w Niemczech elektrownię na węgiel kamienny Datteln 4. Stawiani za wzór Niemcy(multum wiatraków) nie wydobywają już węgla u siebie,ale za to kupują prawie 60 mln ton od Kolumbii i Rosji. Odnośnik do źródła raportu w artykule.

    • @wektorwg7039
      @wektorwg7039 3 года назад

      Napisz ile elektrowni zamknęli. Tauron uruchomił 1 blok węglowy ale zamknął 4

  • @maciejpilczuk8262
    @maciejpilczuk8262 3 года назад +3

    Najciekawszy materiał dotyczący nowinek motoryzacji dla Kowalskiego jaki znalazłem w okresie ostatnich miesięcy . 👍

  • @matev2142
    @matev2142 3 года назад

    Co Pan sądzi na temat informacji dotyczących wycofania ze sprzedaży aut spalinowych przez niektóre marki do 2030 roku bądź zakaz w Wielkiej Brytanii ? Czy według Pana jest to do osiągnięcia w takim czasie ?

  • @pawelus2006
    @pawelus2006 3 года назад +1

    z tym dostępem do słupków do ładowania to jest podobnie jak kilka lat temu jak popularne były płytki cd do gazet i w takim komputer świat 5 lat , po wprowadzeniu napędów dvd (każdy nowy komputer już zawsze miał montowany ten napęd) i cenie takiego napędu w okolicach 100zł , mówiono że nie dajemy płyt dvd , tylko cd bo napędy dvd są mało popularne . W chwili obecnej pozostaje jedynie wydać grubą kase na sieć ładowarek i poczekać kilka lat . Ale tutaj prawda że ten prąd musi być gdzies wyprodukowany. Co do fotovoltaiki, to prawie zgoda. W okresie wiosny i lata kiedy jest duzo słońca i mamy nadwyżkę produkcji względem zużycia domowego , to musimy oddac ją sieci i tutaj dużo osób jest nieświadomych , bo w okresie jesienno zimowym nie jest tak że tą nadwyżkę sobie wykorzystujemy . Dostajemy prąd produkowany normalnie obecnie, bo ten który daliśmy do sieci został wtedy zużyty na bieżąco . Kiedyś o tym Zachar opowiadał. Też uważam że wodór jednak jest bardziej przyszłościowy, bo skoro nawet można go wykorzystać do produkcji prądu w domu , to zamiast montowania na dachu paneli może wystarczy jakaś podobna instalacja jak w Mirai, gdzie sobie zamontujemy butle z wodorem i będzie to nam prąd robić. Może wtedy nie potrzeba będzie elektrowni atomowej czy innej , bo kazdy sobie będzie prąd lokalnie produkować. Tak samo w samochodach , bardziej sensowny jednak jest wodór

  • @ukaszfrackowiak5622
    @ukaszfrackowiak5622 3 года назад +4

    dobrze żeś im Pan wszystkim wygarnął, brawo!

  • @rumc84
    @rumc84 3 года назад +14

    Panie albo pan robi film o samochodzie albo wykład o ekologi. Nich pan zobaczy ten film i policzy ile razy pan coś powiedział o tym samochodzie. Wypisuje się z Pana kanału.

  • @mariankowalski305
    @mariankowalski305 3 года назад

    Czekam z niecierpliwością na 1.5 w wersji miękkiej hybrydy jak i bez!

  • @piotrjaskua6975
    @piotrjaskua6975 3 года назад +2

    Elektrownia atomowa w Polsce to marzenie nierealne. Aby powstała taka elektrownia potrzeba bardzo wielu czynników z których nie mamy żadnego: 1. brak silnego i stabilnego wsparcia politycznego i społecznego, 2. brak zaplecza finansowego (kredytowego), 3. Problem z wyborem dostawcy technologii (projektu i urządzeń), 4. Brak wyszkolonej kadry do budowy(nadzoru jakości) i eksploatacji EA, 5. konieczność (dużej) rozbudowy i modernizacji sieci przesyłowych które przyjmą taką ilość energii, 6. nawet nie mamy miejsca gdzie ma powstać EA. W kwestii inwerterów konwerterów i falowników trochę się Pan zamotał ale ostatecznie też tak jak Pan uważam fotowoltaikę jak i hybrydy na naciąganie na kasę.

  • @zioteknowak6445
    @zioteknowak6445 3 года назад +5

    Plug in w Polsce w obecnym stanie rzeczy, oraz ilości PRLowskich blokowisk, gdzie technicznie trudne jest podłączenie ładowarek, oraz ceny tego prądu, na stacjach ładowania, to jest jak lot Hermaszewskiego w kosmos, gdy brakowało papieru toaletowego i sznurka do snopowiązałek. Dziękuję, zostanę przy moim benzynowym W 204, ktòry jeszcze polata...

    • @konradmroczek2496
      @konradmroczek2496 3 года назад

      Nie tylko w Polsce. W UK ładowarek jak na lekarstwo, ludzi stać na samochody ale co z tego jak nie ma infrastruktury i również są duże blokowiska. 60 milionów ludzi. W samym Londynie na prąd jeżdżą tysiące hybryd na przewozie osó i to one zajmują stanowiska do ładowania plus czarne, nowe taksówki tylko na prąd.

    • @zioteknowak6445
      @zioteknowak6445 3 года назад +1

      @@konradmroczek2496Eko terror w natarciu, już widzę jak zasmradzana jest Afryka zużytymi akumulatorami( w niedługim czasie), nie twierdzę żeby nie pracować nad, tego typu motoryzacją, bo kopaliny kiedyś się skończą ale nachalne wciskanie ludziom drogiego badziewia, to lekka przesada, zważywszy, że niedługo może nie być wyboru konwencjonalnego napędu. To jest jakiś obłęd, a statystyczny Kowalski kupi sobie pół kilometra kabla, by ładować z gniazdka w bloku, aż mu pierdolnie instalacja w mieszkaniu.

  • @gwidonm4926
    @gwidonm4926 3 года назад

    Witam serdecznie 😁👍

  • @arturp2
    @arturp2 3 года назад +2

    Lubię Pana testy, ale dziś to nie był żaden test. Mnie zastanawia jaki jest sens ekonomiczny zakupu takiego samochodu, jeżeli trzeba dopłacić do takiej hybrydy 30tys PLN? Ile trzeba zrobić kilometrów, żeby to 30tys się zwróciło w stosunku do wersji z silnikiem benzynowym? Gdzie tu sens?? Ja nie widzę....

    • @marekt5723
      @marekt5723 3 года назад +2

      Poprzednim samochodem jeździłem od nowości prawie 10 lat. Liczyłem wszystkie koszty. Na samo paliwo wydałem około 70 tys. pln. Użytkując taką hybrydę plugin zgodnie z przeznaczeniem, czyli codzienne ładowanie w domu na codzienne trasy, większe spalanie ewentualnie tylko w dłuższych trasach, pewnie bym wydał 20, max 30 tys. pln na paliwo. Matematyka jest oczywista. To tego przyjemność jazdy bez warkotu przez większość czasu.

    • @arturp2
      @arturp2 3 года назад +1

      @@marekt5723 Tylko jaki procent kierowców jeździ jednym autem przez 10 lat.. W leasingach większość wymienia po 3-4 latach.

    • @marekt5723
      @marekt5723 3 года назад +2

      @@arturp2 oczywiście że tak, dlatego każde rozwiązanie jest dobre/złe dla kogoś innego i samemu trzeba sobie policzyc. Dla jednego ma to sens, dla innego nie, jednak pisanie że w ogóle jest bez sensu jest mijaniem się z prawdą.

    • @BrushTE
      @BrushTE 3 года назад +1

      @@arturp2 Może właśnie biorąc w leasing przy spełnionych pewnych warunkach bardziej opłaca się elektryk/hybryda. Wspomniana przez Ciebie różnica rozłożona jest wtedy na kilka lat (samochód nie jest potem wykupywany), więc ostatecznie i tak nie płaci się całej wartości auta. A przy tym obcinamy miesięczne koszty użytkowania takiego auta, bo nie płacimy tyle za benzynę. Jestem przekonany, że są duże grupy ludzi, dla których hybrydy/elektryki to spora oszczędność (może właśnie w opcji leasingu) - np. w przypadku firm, gdzie jest 30 pracowników i każdemu zapewnia się samochód, bo jeździ między klientami. Wtedy nawet stosunkowo niewielka oszczędność może pozwolić uciąć nieco wydatki.

    • @DaDa-dr3zu
      @DaDa-dr3zu 3 года назад

      biorąc całe wyposażenie auta jest ono tylko ok 12 tysięcy droższe od TOYOTY COROLLI TS KOMBI HYBRYDY

  • @szemontychy
    @szemontychy 2 года назад +6

    Prąd z fotowoltaiki jest wprowadzany do sieci, która posiada stabilne parametry. Wolumen produkcji jest na bieżąco monitorowany przez regulator częstotliwości. Falownik zainstalowany w domu wyprowadzający moc z fotowoltaiki stabilizuje parametry. A pobierając prąd z sieci mamy siła rzeczy stabilne parametry. To nie prawda ze energetyka używa jakichś ciężkich technik do stabilizacji ecopradu. ;) Pan Pertyn ma dobre chęci i intencje mówiąc o tym ;) ale to tak nie działa ;)

    • @iam866279
      @iam866279 Год назад

      Jak nie bankujesz to albo go masz albo nie. Auta ładuje się zwykle w czasie gdy słoneczka nie ma, więc większość bierze z sieci.

    • @yarobro9554
      @yarobro9554 8 месяцев назад

      prośba o podanie źródła statystycznych danych dowodzących takich tez. Inaczej to możemy opinią nazwać, a raczej plotką. @@iam866279 Jestem posiadaczem takej fotowoltaiki i dobrej klasy falownika... i sensownego planowania wykorzystania wytworzonej energii, w tym poprzez jej czasowe magazynowanie.

    • @yarobro9554
      @yarobro9554 8 месяцев назад

      Zgadzam się z Panem co do źródła danych o elektrowniach atomowych, w obecnej rzeczywistości.

  • @dzyszla
    @dzyszla 3 года назад

    Będzie też ceed mhev?

  • @desmom2922
    @desmom2922 3 года назад +1

    Panie Macieju to jest problem Piaseczna i okolic. Które się rozbudowało w tempie i wielkości ogromnej - kolega ma firmę pod Piasecznem i na większy przydział prądu - rozbudowę przyłącza czeka 5 lat. W XXI wieku jak na telefon w poprzednim ustroju.
    W innej części Warszawy nie ma żadnych problemów z ładowaniem. Czasami korzystam z auta zastępczego właśnie hybrydy i ładuje bez problemu. Mam w niedalekiej okolicy 3 ładowarki. W centrum handlowym są 4 i praktycznie zawsze jest tam miejsce. Co do prądu - to jest decyzja polityczna że wolimy dopłacać do węgla i się truć niż mieć prąd OZE

    • @adam.k2156
      @adam.k2156 3 года назад

      Jak większość będzie miała te wózki elektryczne to dostęp do ładowarek będzie tak dostępny jak schab w PRL. Do tego dojdą przerwy w dostawach prądu bo energii z OZE będzie tyle co kot napłakał gdy wiatraki będą stały, gdy nie będzie wiatru. Auto elektryczne ma tylko sens, gdy ma się swoją posiadłość i się ładuje u siebie na podwórku. A gdy tak będzie, to ceny prądu użytego do ładowania auta na pewno skoczą do góry. Na razie to jest zachęta, ale później już tak nie będzie.

  • @peterthomas8149
    @peterthomas8149 3 года назад +6

    Samochód jak samochód ,jeden z wielu niczym szczególnie się nie wyróżniający,za to wykład na temat elektromobilnosci wyśmienity, pouczający,a co chyba najważniejsze, rozwiewa wszelakie wątpliwości,w szczególności polecamy ekoloidiotom.Pozdrawiam,petrohed czystej krwi ( benzyny)😜

  • @kamfilp4449
    @kamfilp4449 3 года назад

    👍🏻

  • @oskarmal642
    @oskarmal642 2 года назад

    mysle ze warto by bylo jeszcze wspomniec o tym ze niektore auta jak np Tesla maja mozliwosc zmiany natezenia pradu ktorym ten samochod sie laduje, nie wiem czy da sie to ustawic na tak niski pulap jak 200W ktore Pan ma w garazu ale mozliwe ze tak, wiadomo ze wtedy ladowanie zajmie dosc dlugo ale jednak bedzie mozliwe. jedna rzecz ktora Pan powiedzial chcialbym sprostowac i jestem zywym dowodem ze jest mozliwe ladowanie elektryka lub hybrydy z wlasnej fotowoltaiki. mieszkam w uk i tam sa bardziej popularne instalacje off grid tzn totalnie niezalezne od sieci energetycznej i posiadajace niewielka baterie typu 10kWh. Majac taka instalacje faktycznie ladujemy sie z wlasnego pradu ktory ma prawidlowe parametry itd. (Juz bardziej mi sie wahaja napiecia i czestotliwosc w pradzie ktory mam z energetyki niz w pradzie ktory jest na wyjsciu z mojego falownika). Mysle ze tez warto by bylo wspomniec ze oczywiscie wodor jest czyms co latwo i szybko mozna uzupelnic ale jednak sa wtedy duzo wieksze straty energii na tym zeby go wyprodukowac i pozniej spalic.

  • @deltabissupermario
    @deltabissupermario 3 года назад +16

    p. Macieju, nóż się normalnie w kieszeni otwiera... Naprawdę polecam dokładnie zapoznać się z tematem zasady działania fotowoltaiki zanim Pan zacznie opowiadać te rewelacje.
    Prąd wytwarzany latem przez typową instalację fotowoltaiczną po wyjściu z falownika jest zgodnie z prawem Ohma zużywany w pierwszej kolejności przez własne gospodarstwo (nikt tego nie odkupuje ani nie liczy, nie ma fizycznie takiej możliwości), a nadwyżka przez sąsiadów (i to jest liczone przez licznik). Oczywiście czysto teoretycznie jest możliwość, że cała ulica produkuje więcej i wtedy nadwyżka energii wraca przez transformator linią średniego napięcia i zasila inną ulicę lub region. W lato praktycznie od marca do października mam ZAWSZE kilka-kilkanaście godzin gdy instalacja zapewnia mi 100% mojego zużycia. I to jest CAŁKOWICIE zielony prąd. Proszę wziąć pod uwagę, że w Polsce mamy już ok 0,7TWh rocznie z instalacji fotowoltaicznych. To oznacza, że elektrownie w ciągu roku o tyle mniej energii muszą dostarczyć. Albo nadwyżkę dać za granicę i odzyskać ją w innym terminie. Oczywiście, że konsumpcja prądu w Polsce rośnie z roku na rok. Ale bez tej fotowoltaiki, trzeba by spalić dodatkowe ilości węgla aby zbilansować tą brakującą energię.
    Ja też wolałbym aby prądu z węgla w Polsce było mniej. Ale na dziś to nie jest 100% a 73,6% (dane za 2019 rok). Także nawet to Ceed raz naładowane z gniazdka miało 1/4 zielonego (lub prawie zielonego) prądu. Dodatkowo sprawność elektrowni to około 80%. Porównamy to sprawności zwykłego silnika spalinowego? A może porównamy zanieczyszczenia jednego bloku węglowego o mocy 1GW z zanieczyszczeniami 10 tyś. typowych 15to letnich diesli (bo taką mamy średnią wieku w Polsce) odpalanych dziś w temperaturze 0 stopni? Te 10 tyś diesli to +/- ekwiwalent mocowy. Pragnę przypomnieć, że spalanie w elektrowni to bardzo drobny miał węglowy wymieszany z powietrzem i ogrzany do temperatury 300 stopni przed spaleniem. Plus wymuszone przez regulacje unijne zaawansowane filtry. Oczywiście nie wybielam elektrowni węglowych. Problem jest, a nawet zapomniał Pan o jeszcze jednym - hałdy popiołu. Także nie jest to takie czarno/białe jak to Pan przedstawia..

    • @amik7812
      @amik7812 3 года назад +3

      W prcesie elektrolizy (w zaleźnosci od źródeł) potrzeba ok 52kw energii na 1kg wodoru. Hyundai nexo zuzywa 1kg wodoru na setkę. To daje ok 52 kw/100km, alerantywny elektryk BMW ix3 zuzywa ok 19,5 kwh/100km. Zakładając ze montuje fotowoltaike tylko na potrzebny transportu to w przypadku wodoru musiałbym zainstalować ponad 2.5 raza większą instalacje na przejechanie rocznie tyle samo kilometrów :D (a pominąłem koszta i fatyge montażu tego urządzenia do elektrolizy i magazynowania wodoru). Niestety ale materiał merytoryczne leży i kwiczy.

    • @adammalik1947
      @adammalik1947 3 года назад +2

      @@amik7812 Chodzi o kWh. A co do wodoru ma Pan rację.

    • @wektorwg7039
      @wektorwg7039 3 года назад

      Nie rozumiem twojego tłumaczenie PV???
      Czy napewno znasz się na temacie... bo to trochę nie jest prawda co opisujesz. Szczególnie w warunkach Polskich gdzie w szczycie produkcji ludzie są w pracy...
      Wiedz energia jest skumulowana przez sieć.

    • @deltabissupermario
      @deltabissupermario 3 года назад

      @@wektorwg7039 a po polsku? Co z tego, co napisałem to "trochę nieprawda" ? I jakbyś przybliżył twierdzenie "energia jest skumulowana przez sieć"

    • @wektorwg7039
      @wektorwg7039 3 года назад

      @@deltabissupermario Mam ci tłumaczyć podstawy elektrotechniki ze szkoły zawodowej?

  • @siwy9566
    @siwy9566 7 месяцев назад +1

    No ok. A teraz Pan zrobi jeszcze jednen film. Z tym samochodem ale o samochodzie. Z cala resztą z tego filmu sie z Panem zgadzam.

  • @raysefo7
    @raysefo7 3 года назад

    Za mało ględzenia o aucie przez 37min testu. Hybryda i tryb sport sie troche gryzą ze sobą, auto praktycznie cały czas ma włączony silnik spaliniwy i rośnie spalanie. Jak wygląda spalanie w tym aucie A- 100km z w pełni naładowaną baterią?, B- jak wygląda spalanie w trybie hybrydowym gdy mało jest prądu w baterii? Czy wyniki są dużo wyższe jak np w konie hev i niro hev?

    • @Pertyn
      @Pertyn  3 года назад

      Mówiłem o tym w filmie

  • @mariusz660
    @mariusz660 3 года назад +1

    Panie Macieju leć Pan do Toyoty po GR yaris, i daj Pan ogień na te 3 cylindry !!!
    Ja już chipsy lecę kupić 😀

  • @szymekmaecki1037
    @szymekmaecki1037 3 года назад +2

    Ciekawy wykład.Jakbym wrócił do CKUMiE na Augustyńskiego

  • @zbyszekkucharski3661
    @zbyszekkucharski3661 3 года назад +3

    Super wykład z elektro mobilności. Fanatyzm jest równie szkodliwy jak paliwa kopalne. Pozdrawiam

  • @strasznymruk
    @strasznymruk 3 года назад +4

    Brawo, brawo - w 100% podzielam opinię o elektromobilności. Mam dość tego bełkotu o elektrycznej rewolucji, którym zalano media.

  • @grzegorzk9285
    @grzegorzk9285 3 года назад +1

    Czy to oznacza, że właściciel instalacji fotowoltaicznej w Polsce nie może (zgodnie z obowiązującymi przepisami) gromadzić wytworzonej energii w power bankach (np. typu Tesla Powerwall) i wykorzystywać jej na własne potrzeby? Robert Llewellyn na kanale Fully Charged pokazywał swój własny garaż wyposażony w instalację fotowoltaiczną + powerwall, które w pełni samodzielnie pozwalały ładować auta elektryczne (Kona+Tesla) oraz gospodarstwo domowe nawet w mało sprzyjającym pogodowo angielskim klimacie.

  • @piotrekb4364
    @piotrekb4364 3 года назад +4

    Jak pana lubie bardzo to pana wykład o Fotowltaice pan sie nie zna i jeszcze obraził pan Eneregtyków proszę sie do kształcić

  • @sebastianw8017
    @sebastianw8017 3 года назад

    Witam - czy ktoś mi odpowie co się będzie działo po dłuższym używaniu z silnikiem spalinowym? pytam o zakres pracy w temperaturze czy np jadąc 100km na godzinie i włączając spalinowy silnik czy on nie będzie dostawał w "dupe" z braku temperatury? czy może on jest podgrzewany aby zoptymalizować jego prace.
    po drugie skoro w np toyota corolla 2.0 DF nie ma praktycznie części do wymiany to odpowie mi ktoś co będzie np w CEED pHEV do naprawy po 100 000km? już wiem ze kiedyś na pewno skrzynia bo jest zwykła dwusprzęgłowa ale czy coś jeszcze?
    Czy są takie rozwiązania jak np w TOYOCIE czy ta hybryda jest inaczej konstruowana? jak z jej trwałością i nie pytam o baterię bo można naprawić bądź wymienić na nowe lub używane (jak kto woli) ale mam na myśli inne rzeczy w całej tej konstrukcji.
    Pozdrawiam

    • @piotrbista2698
      @piotrbista2698 3 года назад

      Tak, -większość samochodów w odmianach Pług In nie ma systemu zapobiegajacego startu jednostki benzynowej wprost w prawie maksymalne obroty bez wcześniejszego rozsmarowania oleju, nie mówiąc o optymalnej temperaturze pracy. Efekt może być dla silnika tragiczny w skutkach. Tak jest w Plag In -ach np. grupy VW, Bmw, Mitsubishi. Jedynie podobno Kia ma system wstępnego rozgrzania silnika, lecz szczegółów nie znam. Jeżdżę Outlanderem Phev od 3 lat.

    • @DaDa-dr3zu
      @DaDa-dr3zu 2 года назад

      @@piotrbista2698 Co zauważyłem. Przełączenie z elekt na HYB - 10-15 s pracuje silnik jako ładowanie akumulatora, a potem dopiero zasilanie kół. Chyba, ze dasz gaz powyżej jazdy ekonomicznej , bo akurat wyprzedzanie, to moc na koła po 2 s

  • @afau111
    @afau111 3 года назад +6

    Póki ładowanie się nie ucywilizuje, to tylko zwykła hybryda ma sens.

    • @michalkopec1981
      @michalkopec1981 3 года назад

      A co za problem we własnym zakresie zainwestować w fitowoltanikę i mieć prąd za darmo, ogrzewanie za darmo i jeszcze jeździć autem po mieście za darmo?

    • @afau111
      @afau111 3 года назад +1

      @@michalkopec1981 niektórzy mieszkają w miastach

    • @marcinmaciejczyk1486
      @marcinmaciejczyk1486 3 года назад +2

      @@michalkopec1981 nic nie ma za darmo.

    • @michalkopec1981
      @michalkopec1981 3 года назад

      @@afau111 Te wozidła są dla klasy średniej, która dojeżdża 20 kilometrów do pracy w centrum:)

    • @afau111
      @afau111 3 года назад

      ​@@michalkopec1981 Klasa srednia i kompakt kombi w jednym zdaniu brzmi dziwnie... z drugiej strony: "Tymczasem do polskiej klasy średniej PIE zaliczył osoby z rozporządzalnym dochodem netto w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego (EHDI) w przedziale od 1,5 do 4,5 tys. złotych." Co sie dziwic, skoro ta "klasa srednia" musi odlozyc 3letnia pensje na takie kombi. :/

  • @Andrew-be8zu
    @Andrew-be8zu 3 года назад +3

    100% Panie Maćku - kompletnie rozsądne udowodnienia!

  • @krzysztofb2562
    @krzysztofb2562 3 года назад

    Panie Macieju jest szansa na test nowej Optimy? Tej niedostępnej w EU :(

    • @Pertyn
      @Pertyn  3 года назад

      Wciąż się o to staram, ale pandemia…

    • @krzysztofb2562
      @krzysztofb2562 3 года назад

      @@Pertyn mam nadzieję że się uda. Pan jest dobrze poinformowany więc mam pytanie. Czy jest szansa na to że jednak nowa optima pojawi się w Europie?

  • @krzysztofnk1644
    @krzysztofnk1644 Год назад

    Omg ,człowieku co ty opowiadasz , jeździłem phevem 3tygofnie i spaliłem no może że 0,2l paliwa ,poruszałem się po mieście ,jeździłem nad morze i do lasu z psami ,ciągle na prądzie w trybie automatycznym . Jak robiłem dłuższą trasę to spalanie miałem około 5l i oczywiście nie w trybie sport co jest totalna głupotą. Tego nie da się doładować ani rozładować ,bo elektryka zawsze działa .

  • @MariuszPelcPL
    @MariuszPelcPL 3 года назад +2

    Nic dodac, nic ujac. Technologia plug-in jest krytykowana przez ludzi, ktorzy kompletnie nie rozumieja zamyslu dotyczacego jej wykorystania. I to nie bylby problem, gdyby nie byli to roznego rodzaju decydenci. Niestety, najczesciej sa...

  • @maciekstrzelecki8686
    @maciekstrzelecki8686 3 года назад +4

    Technologie wodorowe nie maja sensu przy obecnym ich przedstawieniu. Biliony na infrastrukture, ktora bedzie kropka w kropke replika lancucha dostaw beznyny/ropy (tylko z 60% strata w tymze lancuchu dostaw, bo konwersja jest tu strasznie kiepska). Nikt nie bedzie budowal "przydomowego reaktorka syntezy wodoru" wiec to bedzie dostarczane przez rafinerie jak teraz olej czy benzyna. Jesli cokolwiek, to lobby paliwowe sie przebranzowi w wodorowe i beda te same podatki i stacje ladowania. Samochod elektryczny bez ogniw jest duzo prostszy w konstrukcji niz taki co je ma a w razie wypadku - zbiornik wodoru to nie jest cos co chcesz miec w poblizu. Wozenie baterii w aucie jest problematyczne, ale tesla S juz jezdzi 600km na jednym ladowaniu, i to sie stale poprawia. Zwolennicy spiskowych teorii beda oczyscie mowic o "wygluszaniu wodoru przez lobby...." (no wlasnie, jakie lobby, bo aktualne lobby spalinowe raczej lubi idee wodoru), ale bateria w tej chwili sa najlepszym rozwiazaniem jesli spojrzec na calosc lancucha dostaw. Moze ktos zarzucic jakimis dowodami naukowymi dlaczego wodor, pomimo tego ze jest tak wspanialy, nie moze zdobyc szerszego uznania? (gwoli scislosci, mam diesla ze 100l bakiem i uwazam ze kazdy zelektryfikowany pojazd to porazka w aktualnej rzeczywistosci; moze za 5 lat z tych aut bedzie sie dalo korzystac)

    • @adammalik1947
      @adammalik1947 3 года назад +1

      Można do tego dodać, że Porsche ma już technologię ładowania 270kWh (SOC 80% w 21 minut) a pracują nad 400kWh. Oprócz tego cały świat pracuje nad akumulatorami półprzewodnikowymi o podwójnej (?) pojemności.
      Swoją drogą to ile zasięgu miało wiele takich evergreenów z 80/90 lat? W internecie są stare testy: 400-500 km na jednym baku przy normalnej jeździe.

    • @86budda
      @86budda 3 года назад +1

      1. Wodór jest kłopotliwy w transporcie i przechowywaniu. Nie za bardzo da się go tłoczyć rurociągami, w zbiornikach metalowych powoduje korozję i pękanie. Pozostają drogie zbiorniki kompozytowe.
      2. Zdecydowana większość wodoru produkowanego na świecie pochodzi z paliw kopalnych (w tym ponad 50% z reformingu metanu parą wodną). Jeżeli chcemy odchodzić od paliw kopalnych, to źródło wodoru odpada. Ponadto w tym procesie powstaje dużo CO2. Pozostaje elektroliza wody, która zużywa dużo prądu i wymaga platynowych elektrod (platyna nie jest tania). No i tak wyprodukowany wodór trzeba skompresować do ok. 700 atmosfer a to też zużywa energię. Do tego znów wracamy do pytania o źródło prądu, bo jeśli EV jeżdżący na prąd produkowany z węgla nie jest zbyt zielony, to czemu wodór wyprodukowany przy użyciu prądu wyprodukowanego z węgla miałby być lepszy?
      3. Trzeba też pamiętać, że jeśli wpakujemy energię elektryczną w elektrolizę wody i skompresowanie wodoru, a później ten proces odwrócimy w ogniwie paliwowym żeby z powrotem wyprodukować energię elektryczną z wodoru i tlenu, to oczywiście uzyskamy jej dużo mniej niż mieliśmy na początku.

    • @lukask7445
      @lukask7445 3 года назад

      Niemniej jednak do "domowego" zastosowania, do wyjazdów na niewielkie odległości, domowa wytwórnia wodoru może się sprawdzić jako niemal jedyne źródło energii dla samochodu. Jeżeli połączymy to z domową elektrownią (można liczyć, że sprawność i długowieczność fotoogniw będzie coraz lepsza) - może się to sprawdzić.
      Ciekawe, co na to koncerny motoryzacyjne.

  • @luk1977
    @luk1977 3 года назад

    po 5 latach te baterie dalej pozwolą na przejechanie 50km?

    • @wodzimierzmaecki5875
      @wodzimierzmaecki5875 3 года назад +1

      Po 5 latach to sprzedajesz samochód i nie martwisz się tym.

    • @nikram.9113
      @nikram.9113 3 года назад +1

      @@wodzimierzmaecki5875 żebyś go po 5 latach sprzedał ktoś musi chcieć go kupic. Pytanie za ile będzie można sprzedać i czy da się sprzedać...?

    • @DaDa-dr3zu
      @DaDa-dr3zu 2 года назад

      po 2 latach - zasięg ten sam. Zapytaj za 3 to sprawdzę.

  • @michal2089
    @michal2089 3 года назад +3

    Panie Macieju, szkoda, że nie ma pan większego zrozumienia dla sprawy dewastowania środowiska, jakiego dokonujemy w skali światowej. Niestety, samochody też się do tego dokładają, ale sprawa jest oczywiście znacznie szersza.
    Obawiam się, że dla wygody i komfortu doprowadzimy do takich zmian w przyrodzie, że ta już nie zdoła się zregenerować. Obyśmy zdążyli podjąć proekologiczne działania, zanim będzie za późno.

  • @witkowskimarcin4552
    @witkowskimarcin4552 3 года назад +3

    W tym teście nie było prawie słowa o samym aucie. Samo ględzenie o energii 😜

  • @isoeteslacustris
    @isoeteslacustris 3 года назад +2

    Kocham argument "prąd jest z węgla a benzyna ze stacji" :)
    Czy w procesie wydobycia ropy, jej przetwarzania i transportu paliw na stacje nie są generowane zanieczyszczenia?

  • @Marcinnn
    @Marcinnn 3 года назад

    było trzeba do Wyszkowa przyjechać pod ładowarkę ;-).

    • @DaDa-dr3zu
      @DaDa-dr3zu 3 года назад

      Ten samochód ładujesz z gniazdka 220V . Nie potrzebuje stacji ładowania. Wystarczy normalna instalacja o mocy min 2 kW aby już ładować na średnim poziomie. 4kW na najwyższym i to z zapasem. Czajnik lub pralka to 2kW.

  • @Krzesi28
    @Krzesi28 2 года назад

    26:33 a nie pomyślałeś, że to właśnie powinno być zadaniem elektrowni. Serio, ta przydomowa wytwórnia wodoru ma gównianą sprawność w porównaniu z fabryką przy elektrowni (tu przydała by się jakaś atomówka, ale to już osobny temat). Nierównomierność rozbioru prądu jest nie do uniknięcia, a dywersyfikacja jego wytwarzania jest wręcz zalecana, bo przesył powinien mieć mniejsze straty. Możliwość wytwarzania prądu ze źródeł odnawialnych jak wiatr i słońce jest jaka jest. Elektrownie nie mogą się tak elastycznie dopasowywać, ale nadmiar powinny pakować w wodór (też lokalnie w obszarach transformatorowni) i słać go na stacje. Wtedy ma to jakiś sens. Ale nie znaczy to że wodór to jedyne rozwiązanie bo nam go też zabraknie, a wytwarzanie jest mocno energetycznie stratne. Auta elektryczne może mają jakiś sens (choć ekologiczność utylizacji baterii i ich nienaprawialność po wypadku auta wydaje się być zabójcza i idiotyczna, skandynawia już tego doświadczyła). Co do elektryków, jeśli sieć ładowarek się rozwinie to ładowanie auta na parkingu pod pracą, gdy w dzień pracujesz jest ok, a nawet jeśli masz fotowoltaikę w domu, to prąd siecią do autka dopłynie prawda (nie do końca, ale nie wnikajmy)? Więc sens jakiś jest (w teorii). W teorii socjalizm był idealny, ale ludzka zła natura dała o sobie znać. Czy z elektryką będzie podobnie? A co jak się stanie jak tak, to gdzie się wyprowadzimy i co będzie naszą demokracją... jak już zniszczymy tą planetę. Ale 97/100 ludzi tego pytania sobie nie zada, a wiecie że już jest za późno żeby je zadawać. Smutne konsekwencje ludzkiej złej natury, tak dokładnie jest. Staliśmy się wyewoluowanymi groźnymi pasożytami organizmu zwanego Ziemią i nieważne co większość o sobie myśli idąc do kościoła. Złe pasożyty za głupie by wiedzieć czym są, jak mnie to wkurza.

  • @oneplus981
    @oneplus981 3 года назад +2

    Materiał świetny tylko tytuł vloga taki sobie. Innymi słowy mało Ceeda w te(k)ście... ;)

  • @lukask7445
    @lukask7445 3 года назад +5

    Przede wszystkim nie można mówić o ekologii, jeżeli ktoś jeździ tylko po to, żeby przez ponad pół godziny (wliczając w to przerwy) pogadać do mikrofonu.

    • @JayPixx
      @JayPixx 2 года назад +1

      Ha, piękna obserwacja.

  • @krzysztofccc2705
    @krzysztofccc2705 3 года назад +1

    Dziękuję, Panie Sędzio.
    Piękne dzisiaj ględzenie.(no, niech ja spotkam jakiegoś "ekologa" to mu wygarnę!)
    Czekajmy cierpliwie na epokę wodorową.
    Ogniwowodorowego zdrowia życzę

  • @mightyslimak
    @mightyslimak 3 года назад

    Tylko czemu mercedes zmienił swoją politykę i wycofał się z ogniw?? Może wie Pan dlaczego tak się stało?

    • @Marcin-zi1dn
      @Marcin-zi1dn 3 года назад

      Mercedes produkuje samochod na wodor ale go nie sprzedaje tylko wynajmuje dlugoterminowo.

  • @romanszwagier2384
    @romanszwagier2384 2 месяца назад

    Matko jak zmyślasz.