Doskonały odcinek! Urywki ze stacji w Mszanie Dolnej przywołują miłe wspomnienia, gdzie jako mały chłopiec zakochałem się w parowozach i w koleji, w latach 70-tych. Chętnie zobaczył bym odcinek o historii linii nr. 104, lub Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Dzieki i pozdrowienia.
Kolejny raz świetna robota. Czekałem na taki odcinek :) Bardzo fajnie i obrazowo wytłumaczone. Na mojej miejscowej stacji niestety za wiele ich się nie ostało, wszystkie chyba unieważnione, a teraz dodatkowo remont torów to chyba wszystkie wytną. pozdrawiam :)
jax jaxikk witam kilka osób postulowało taki odcinek więc staram się w miarę możliwości oczywiście spełnić życzenia widzów, pozdrawiam i dzięki za obejrzenie
W czerwcu 1992r widzialem kilka omawianych w odcinku semaforow ksztaltowych w jednej linii tuz kolo Akwizgranu ( Aachen gdyby ktos nie kojarzyl ) w Niemczech. Tak ze potwierdza sie co Pan mowil. Pozdrawiam i dziekuje za odcinek.
świetna robota podziwiam pana zaangażowanie w tworzenie filmów te podróże po kilkadziesiąt kilometrów by nagrać dla nas zaledwie ujęcie to duże poświęcenie. Semaforów coraz mniej cieszę się jednak że ten w Rozwadowie mogę podziwiać codziennie
Dziękuję ! Wspaniały i jak zawsze profesjonalnie zrealizowany materiał. Fajnie, gdyby ukazał się film o "ewolucji" kształtowej tarczy ostrzegawczej (ponoć w latach 30-stych zaczęto stosować tarczę trzynastawną) i o zwrotnikach, które na starych rycinach, wyglądają inaczej, niż te współcześnie znane. Pozdrawiam :)
Pamiętam jak byłem mały to zawsze się zastanawiałem będąc na stacji PKP jak działają te wszystkie urządzenia szczególnie zaś semafory i ten wtedy dziwnie wyglądający system cięgien. Zazwyczaj te "druty" biegły w zaroślach i się zastanawiałem jako dziecko jak to możliwe że to działa 😀
Super odcinek, jak zwykle zostwilem go na weekend, piwko i olądam, jest mi bliski bo kształtowe były na Dębie Rozalin, i jak zaczynałem karierę w 2006 roku, to już były niestety martwe!
Bardzo dobrze i szczegółowo zrobiony odcinek, profesjonalna robota.Wielkie uznanie.Tak przy okazji troszkę szkoda,że odchodzą do lamusa, jednak trzeba przyznać,że trochę prac "konserwatorskich " wymagają .Pozdrowienia Panie Mirku.
Wyjazd ze stacji w Słupsku w kierunku Miastka/Piły/Choczewa (linia 405) oraz Stargardu (linia 202) odbywa się nadal na semafory kształtowe, mimo iż dalej na wyżej wymienionych liniach znajdują się semafory świetlne. Z kolei na linii 202 w kierunku Gdańska wyjazd ze stacji odbywa się na sygnał świetlny, po czym kilkaset metrów dalej, za zakładem napraw PolRegio znajduje się semafor kształtowy. Taka ciekawostka ;)
Era mechaniki i prostej fizyki, góra dół, prawo lewo i wszystko pięknie działało :-) A dzisiaj rządzi elektronika. Znakomicie przedstawione sygnały jak i działanie semaforów kształtowych. Pozdrawiam
W woj. opolskim można się spotkać z semaforami kształtowymi na niezelektryfikowanych liniach 287 i 137. W połączeniu z zabytkową architekturą dworcową wyglądają majestatycznie.
Bardzo rzeczowy odcinek, który wnosi elementarną wiedzę dla laików oraz poszerza tą, którą mają osoby obracające się w temacie kształtów. Sam się czegoś dowiedziałem! Mam jednak jedno małe "ale" semafor kształtowy na maszcie, którego zamontowano komory świetlne tarczy ostrzegawczej (przelotowej) nie pełni podwójnej roli. Semafor jest semaforem, a tarcza przelotowa choć powiązana w swoim działaniu z tym semaforem jest jednak osobnym sygnalizaorem, choć oczywiście osadzona na (nieswoim) maszcie semaforowym.
4:44 "jeśli w porze ciemnej semafor kształtowy wskazuje nocny sygnał Sr1 "stój" i jednocześnie sygnał dzienny zezwalający na jazdę, a przed nim nie ustawiono prostokątnej, czerwonej tarczy ... D1, ważny jest sygnał dzienny". Ale jak maszynista miał wykonać "w porze ciemnej" sygnał dzienny zezwalający na jazdę, skoro nocą go nie widać, a w dodatku jest on sprzeczny z doskonale widocznym sygnałem nocnym "stój"???!!! 5:12 "W celu kontroli ... stosuje się tzw. światła wsteczne. Przy sygnale Sr1 "stój" latarnia górna pokazuje wstecz duże światło matowobiałe, a na semaforze dwuramiennym oprócz tego dolna latarnia małe światło matowobiałe. Kiedy semafor wskazuje sygnał Sr2 "wolna droga" górna latarnia pokazuje wstecz duże światło białe, a na semaforze dwuramiennym oprócz tego dolna latarnia małe światło matowobiałe". Co to za kontrola, skoro w obu przypadkach, i na "stój", i na "wolna droga" , jest ta sama kombinacja świateł wstecznych??? !!! To nie na moją głowę. Chyba powinienem zmienić nick...
Zapraszam do Dzierżoniowa Śląskiego, na Dolnym Śląsku Tam są takie semafory odnowione i pod ochroną muzeum kolejnictwa, w Jaworzynie Śląskiej W Bielawie Zachodniej, a właściwie przed wjazdem na stację, ostał się jeden semafor Pozdrawiam
Nigdy nie zapomnę filmu "Człowiek na torze", gdzie jednym z bohaterów jest właśnie taki semafor. Kto nie widział, temu polecam. Jeden z moich ulubionych aktorów tam gra - Kazimierz Opaliński. Pozdro!
Witam zawsze mnie fascynowały te urządzenia. Ostatnio na stacji Moscisko Dzierżoniowskie zlikwidowano wszystkie semafory kształtowe i zastąpiono je elektrycznymi natomiast w moim mieście Dzierżoniowie jeszcze są semafory kształtowe ale jak zauważyłem są mocno pordzewiałe i nie podnoszą się do pełnej pozycji przez co sygnał zielony i czerwony świecą w tym samym czasie. Pozdrawiam
Super film pięknie przedstawione. W Mielcu już bardzo długo nie ma kształtowych. Już w latach 90 ich nie było. Masz w planach zrobienie odcinka o SM31 albo T448p? Pozdrawiam :)
jak zawsze doskonały odcinek ,ale mało jest już takich semaforów ,pozdrawiam .Mirek a czy semafory kształtowe są jeszcze w Stalowej Woli Rozwadów Towarowej ,bo kiedyś wiem ,że były
Proszę jeżeli jest to możliwe zrobić odcinek o Zagórzu. Z opowieści wiem że tam dużo się działo w latach świetności. A tak poza tym wszystkie odcinki petarda
U mnie na stacji Nowa Ruda, Nowa Ruda Słupiec i Ścinawka Średnia również. W dalszej okolicy też zostało trochę tych sygnalizatorów. Są w Polanicy, Mieroszowie, Dzierżoniowie, Piławie Górnej i wielu innych stacjach.
Mechanicy mieli słuchawkę telefoniczną, którą mogli podłączyć do gniazdka telefonicznego w semaforze. Było to połączenie z najbliższym dyżurnym ruchu. Jeśli coś przekręciłem, proszę o korektę :)
Jest taki film Munka Człowiek na torze, zawsze myślałem że reżyser się pomylił a tu jednak okazue się że do 58roku S3 to w nocy dwa zielone a nie jak teraz żielone i pomarańczowe ,czyli reźyser się nie pomylił.
Mam propozycję. Ciekawy mógłby być film o poprzedniej epoce w sygnalizacji, epoce gdzie nie było cięgieł, tylko dróżnik ganiał do zwrotnicy z kluczem w garści. Istniał cały system blokad właśnie tym kluczem. Pozdraawiam!
Za moich czasów w węźle łódzkim Dopiero ZRK zaczęło ustawiać semafory świetlne instalować oświetlenie elektryczne zwrotnic jedynie stacja Łódż - Widzew była zelektryfikowana były tam zainstalowane semafory świetlne oraz napędy zwrotnic, wykolejnic czy rygli były napędzane sinikami na prąd stały , ale to była ważna stacja rozładunkowo węzłowa dla celów wojskowych /wystrugana w czasie wojny przez szkopów /w roku 1959 zacząłem prace w ZRK , i musiałem skakać jak małpa po semaforach czy tarczach kształtowych , najtrudniejszy do "pokonania " był wjazdowy od Widzewa na Łódż Chojny tylko 14 metrów a żeby ramie wyczyścić to bez pasa bezpieczeństwa mowy nie było żeby te "usługe wykonać " nafta szmata i do przodu młodzianka stare repy ganiali . Z sentymentem oglądam pana filmy panie Dr. Pozdrawiam . P.S. w moim węźle t.j. od stacji Łódż - Żabieniec/ jeszcze była kluczykowa / do stacji Łódż -Lublinek nie było semaforów trójstawnych ani tarcz dwustawnych.
Szanowni Państwo, prosimy o dodanie przynajmniej polskich napisów do swojego filmu. Niektóre słowa technologiczne wymagają więcej zrozumienia. Pomagają w tym napisy na filmie. Dziękuję za pracę, film jest bardzo fajny !!!
Warto było by powiedzieć, dlaczego akurat taki wybór kolorów. Dla czego czerwone znaczy stój a zielone jedź a nie na odwrót, albo dlaczego takie kolory a nie na przykład niebieski, czy fioletowy, czy jeszcze jakiś inny.
Przy linii kolejowej numer 357 (Luboń - Sulechów, dziś właściwie Luboń - Wolsztyn) semafory kształtowe służą razem z semaforami świetlnymi. Mimo przeprowadzonej modernizacji linii, postanowiono, by semafory kształtowe pozostały z racji specyfiki tej trasy - pociągi planowe prowadzone są tam również przez parowozy. Z linii nr 357 semafory mechaniczne raczej nie znikną. ;-)
Zainspirowany Odcinkiem 39 - STOJEDYNKA (linia kolejowa 101) udałem się na wycieczkę wzdłuż tej linii (4.10). Na stacji Werchrata skorzystałem z możliwości przyjrzenia się semaforom kształtowym, po czym za 2 dni pojawił się odcinek o tej tematyce który w znacznym stopniu został zrealizowany na tej stacji. Przy okazji zwiedziłem m.in. Rymanów-Zdrój oraz Obóz zagłady w Bełżcu
Witam. Semafory kształtowe to jedno z najpiękniejszych wynalazków sygnałowych w ogóle bo ma duszę , piękno w sobie w dziedzinie czysto mechanicznej i faktycznie będzie można zobaczyć czynne np w skansenach (gdzieś widziałem nie dawno nieczynny opuszczony semafor s4 na Śkąsku - gdy przypomnę to podam lokalizację). Świetny materiał, Zagórz - - to jedna z "bram" na Bieszczady... Pozdrawiam.
@@KOLEJmirmur2 Nadal są, Białystok Główny, również większość grupy towarowej tej stacji posiada nadal semafory kształtowe, poza odcinkiem przy tunelu Nila, gdzie w 2010 wystąpiła eksplozja cystern. Tam szlak jest zmodernizowany i są semafory świetlne ;)
Po pierwsze... zarąbisty kanał. Po drugie, Twoja wiedza dociera do słuchającego. A teraz moze sie zbłaźnie, ale czy można poprosić o jeden odcinek z wyjasnieniem pojeć typowych dla branży? Typy wózków, hamulców, sprzęgów i inne takie. Wiesz taki jeden odcinek, jak słownik. A może już taki był ? Pozdrawiam.
Witam dzięki staram się przekazywać w prosty sposób i nie wymądrzać się. To ma być kanał nie dla ekspertów a dla każdego. W żadnym wypadku się nie zblazniles, biorę to pod uwagę i zapisuje w notesie w zakładce „sugestie widzów”. Nie wiem czy coś na ten temat było myśle ze nie a jeśli już to słabo pozdrawiam
O super odcinek, od paru lat objeżdżam stacje z semaforami kształtowymi. Niestety nie wszędzie zdążyłem. Zamieszczam link do rewelacyjnej strony z listą stacji z kształtami, tarczami ostrzegawczymi i z info czy linia pod drutem Serdecznie pozdrawiam. mareczek.szczecin.pl/ksztalty.php
fajny materiał o historii semaforów kształtowych. szkoda że nie zachowały się materiały na temat szczegółów samego mechanizmu sprzęgania zwykłego semafora 2-ramiennego z tym 3-ramieniem (czyt. jak z S3 zrobić S4 i w jakiej kolejności to robiono) swoją drogą zastanawia mnie czemu za czasów semaforów 6-komorowych postanowiono że 2 światła to ograniczenie do 40 km/h a jedno to brak takiego ograniczenia (czyli przepalenie się światła zwiększa dozwoloną prędkość z 40 km/h do V-max). Podobnie jest przy współczesnych Sygnałach S10-S13 gdzie ewentualne przepalenie się dolnej pomarańczowej komory zmienia sygnał na S2-S5 podczas gdy przy sygnałach S6-S9 oraz S10a-S13a tego problemu nie będzie. zamiast ich odwrotności czyli 1 światło to ograniczenie prędkość do 40 km/h a podwójne to jego brak. W efekcie czego ewentualne przepalenie się jednego że świateł, powodowało by zmianę wyświetlanego sygnału na bardziej rygorystyczny.
W każdym semaforze świetlnym są słabsze żarówki rezerwowe o mocy 12W zamiast 24W, a przepalenie głównej żarówki jest sygnalizowane na nastawmi. Mało prawdopodobne aby obie naraz się spaliły.
Przepalenie się dolnej żarówki nie powoduje nigdy zmiany sygnału na ten o wyższej dozwolonej prędkości! Po to w obwodzie sygnałowym stosuje się dławiki (bądź łączy żarówki szeregowo w semaforach kształtowych), by przepalenie się którejkolwiek z zarówek wygasiło cały sygnał zezwalający i zapaliło sygnał stój. Samo wykorzystanie dwóch ramion/świateł dla sygnalizacji ograniczenia prędkości to natomiast w prostej linii spuścizna po sygnalizacji kierunkowej. Materiały zarówno o dźwigniach sprzęgowych jak i o samych tarczach sprzęgających się natomiast zachowały, trzeba tylko dobrze poszukać.
@@UAZownik Tak, ale konieczność budowy obwodu z dławikiem wynika właśnie z nieoptymalnego obrazu sygnału. Gdyby jednak jedno zielone oznaczało zawsze ograniczenie prędkości to sporo semafrów musiałoby np. zawsze wyświetlać dwa światła zielone, a to już prowadzi do możliwości zarówno pomyłek, jak i kłopotów eksploatacyjnych.
Czemu plaga? Chujowych automatyków musicie mieć na działce. Ja nadal pracuję na kształtowych i tylko raz miałem z nimi problem. A pracując wcześniej na świetlnych co jakiś czas były z nimi jaja. Jak kształtowe są dobrze wyregulowane i konserwowane (no i nie ma zimy stulecia) to dobrze się spisują - przynajmniej u mnie. Pozdrawiam.
Wreszcie się doczekałem omówienia szczegółów dotyczących semaforów kształtowych 👍
ciekawy wręcz unikatowy materiał rzadko juz spotyka się te semafory a co do dworca głównego PKP kiedy uroczyste otwarcie ?
Doskonały odcinek! Urywki ze stacji w Mszanie Dolnej przywołują miłe wspomnienia, gdzie jako mały chłopiec zakochałem się w parowozach i w koleji, w latach 70-tych. Chętnie zobaczył bym odcinek o historii linii nr. 104, lub Galicyjskiej Kolei Transwersalnej.
Dzieki i pozdrowienia.
Concorde Squadra dziękuje coś pomyśle nad takimi materiałami pozdrawiam
@@KOLEJmirmur2 Warto...
@@KOLEJmirmur2@ W takim razie trzymam za slowo. Milosnik kolei zwlaszcza dawnej - tej z parowozami - i niedoszly kolejarz.
mirmur
Kolejny raz świetna robota. Czekałem na taki odcinek :) Bardzo fajnie i obrazowo wytłumaczone. Na mojej miejscowej stacji niestety za wiele ich się nie ostało, wszystkie chyba unieważnione, a teraz dodatkowo remont torów to chyba wszystkie wytną. pozdrawiam :)
jax jaxikk witam kilka osób postulowało taki odcinek więc staram się w miarę możliwości oczywiście spełnić życzenia widzów, pozdrawiam i dzięki za obejrzenie
W czerwcu 1992r widzialem kilka omawianych w odcinku semaforow ksztaltowych w jednej linii tuz kolo Akwizgranu ( Aachen gdyby ktos nie kojarzyl ) w
Niemczech. Tak ze potwierdza sie co Pan mowil. Pozdrawiam i dziekuje za odcinek.
świetna robota podziwiam pana zaangażowanie w tworzenie filmów te podróże po kilkadziesiąt kilometrów by nagrać dla nas zaledwie ujęcie to duże poświęcenie. Semaforów coraz mniej cieszę się jednak że ten w Rozwadowie mogę podziwiać codziennie
Rudi Rudi dziękuje bardzo, to budujące, zaangażowany jestem to fakt, tak to jest jak się ma pasje pozdrawiam
Fajny materiał, miło było obejrzeć. Zaciekawił mnie. Dzięki!
MGTech100 fajnie dziękuje
Bardzo dobrze i ciekawie przygotowany materiał. Dziękuje :-)
DOBRY FILM ! ja sie jeszcze na nich uczyłem i jeszcze były oddzielne dla dolnośląskiej DOKP .
maciek czechura witam, super i dzięki za obejrzenie pozdrawiam 👍
Vivat Jan Baranowski! :)
Rok temu byłem pod semaforem karzełkowym na stacji Toruń Wschodni, ten widok zrobił na mnie wielkie wrażenie
Maciej Cała semaforów karzełkowych jest bardzo mało ja ostatnio byłem w Nowym Zagórzu tam są bodajże dwa, porobiłem oczywiście zdjęcia
Jak zawsze coś wspaniałego pozdrawiam serdecznie
Mr. Muller witam dzięki pozdrawiam
Jak zwykle bardzo ciekawy sposób przekazania wiedzy i potężna dawka historii :-)
Krzysztof Kornet dziękuje bardzo
Kolejny świetny odcinek odkrywający tajemnice kolejnictwa! Tak trzymać!!!
Tomasz Michalski dziękuje bardzo
Dziękuję ! Wspaniały i jak zawsze profesjonalnie zrealizowany materiał. Fajnie, gdyby ukazał się film o "ewolucji" kształtowej tarczy ostrzegawczej (ponoć w latach 30-stych zaczęto stosować tarczę trzynastawną) i o zwrotnikach, które na starych rycinach, wyglądają inaczej, niż te współcześnie znane. Pozdrawiam :)
Pt 47 dziękuje pomyślę zatem o sugerowanych materiałach pozdrawiam
Kolejna porcja bardzo ciekawej wiedzy. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Dzięki pozdrawiam
Superrrrrrr,fajnie Pan opowiada i tłumaczy,tłumaczenie zrozumiałe dla laika,jeszcze raz SUPERRR
Przemus120 dzięki
Polecam Panu film polski pt."Człowiek na torze"-super jak dla nmie
Przemus120 film widziałem kiedyś, pamietam maszynista Orzechowski bodajże, obejrzę raz jeszcze dla przypomnienia pozdrawiam
@@KOLEJmirmur2 Znakomity film o dawnej kolei. A semafor ksztaltowy wystepuje tam w jednej z glownych rol..... Droznik nazywal sie
Salata.
Dzięki za kolejny wspaniały odcinek!
Jarosław Kowalski super ze się podobało pozdrawiam
Świetny materiał pozdrawiam
Dobry odcinek, pozdrawiam serdecznie :)
Patryk P dzięki pozdrawiam również
Świetny materiał i piękny parowóz na sam koniec, pozdrawiam :)
Koleje Poludniowego Zachodu dzięki, odnowili go ostatnio a także żuraw koło niego i ten semafor pozdrawiam
Pamiętam jak byłem mały to zawsze się zastanawiałem będąc na stacji PKP jak działają te wszystkie urządzenia szczególnie zaś semafory i ten wtedy dziwnie wyglądający system cięgien. Zazwyczaj te "druty" biegły w zaroślach i się zastanawiałem jako dziecko jak to możliwe że to działa 😀
Jak zawsze bardzo ciekawy film 👍😁
Like 👍😎
Kolej w Polsce cześć dzięki
Nigdy nie dowiem się, czemu trafiłem na Twój kanał dopiero dziś... W każdym razie, zostaję. Do nadrobienia mam duuużo zaległości filmowych tutaj :)
darkubarku cieszę się dzięki
Super odcinek, jak zwykle zostwilem go na weekend, piwko i olądam, jest mi bliski bo kształtowe były na Dębie Rozalin, i jak zaczynałem karierę w 2006 roku, to już były niestety martwe!
mielonynew piwo weekend i film wskazane fajnie, no cóż jeszcze trochę tych semaforów jest ale szkoda ich pozdrawiam i dzięki za obejrzenie
Bardzo dobrze i szczegółowo zrobiony odcinek, profesjonalna robota.Wielkie uznanie.Tak przy okazji troszkę szkoda,że odchodzą do lamusa, jednak trzeba przyznać,że trochę prac "konserwatorskich " wymagają .Pozdrowienia Panie Mirku.
Grzegorz witam szkoda szkoda ale cóż, nowoczesność pozdrawiam Pana również i dzięki za obejrzenie
Wyjazd ze stacji w Słupsku w kierunku Miastka/Piły/Choczewa (linia 405) oraz Stargardu (linia 202) odbywa się nadal na semafory kształtowe, mimo iż dalej na wyżej wymienionych liniach znajdują się semafory świetlne. Z kolei na linii 202 w kierunku Gdańska wyjazd ze stacji odbywa się na sygnał świetlny, po czym kilkaset metrów dalej, za zakładem napraw PolRegio znajduje się semafor kształtowy. Taka ciekawostka ;)
Witam , wyszło chyba lepiej jak na szkolnej lekcji😊- fajny film 👍
Pan zielonka witam dzięki
Fakt mogliby puszczać na szkoleniach :)
Ciekawie sie zapowiada więc zaczynam ogladać Pozdrawiami łapka leci
Fan Akwarystyki Jasło dzięki pozdrawiam
Era mechaniki i prostej fizyki, góra dół, prawo lewo i wszystko pięknie działało :-) A dzisiaj rządzi elektronika. Znakomicie przedstawione sygnały jak i działanie semaforów kształtowych. Pozdrawiam
Pancerny Janek witam, zgoda w stu procentach, dzięki pozdrawiam również
W woj. opolskim można się spotkać z semaforami kształtowymi na niezelektryfikowanych liniach 287 i 137. W połączeniu z zabytkową architekturą dworcową wyglądają majestatycznie.
Stacja Szydłów ma takowe
@@metachemix Szydłów jest bardzo klimatyczny
Dzieki za odcinek. (dolne ramie 38 stopni). Pozdrawiam
Bardzo rzeczowy odcinek, który wnosi elementarną wiedzę dla laików oraz poszerza tą, którą mają osoby obracające się w temacie kształtów. Sam się czegoś dowiedziałem! Mam jednak jedno małe "ale" semafor kształtowy na maszcie, którego zamontowano komory świetlne tarczy ostrzegawczej (przelotowej) nie pełni podwójnej roli. Semafor jest semaforem, a tarcza przelotowa choć powiązana w swoim działaniu z tym semaforem jest jednak osobnym sygnalizaorem, choć oczywiście osadzona na (nieswoim) maszcie semaforowym.
dzięki, chodziło mi o to osadzenie i że nie jest postawiony słup osobno obok pozdrawiam
4:44 "jeśli w porze ciemnej semafor kształtowy wskazuje nocny sygnał Sr1 "stój" i jednocześnie sygnał dzienny zezwalający na jazdę, a przed nim nie ustawiono prostokątnej, czerwonej tarczy ... D1, ważny jest sygnał dzienny".
Ale jak maszynista miał wykonać "w porze ciemnej" sygnał dzienny zezwalający na jazdę, skoro nocą go nie widać, a w dodatku jest on sprzeczny z doskonale widocznym sygnałem nocnym "stój"???!!!
5:12 "W celu kontroli ... stosuje się tzw. światła wsteczne. Przy sygnale Sr1 "stój" latarnia górna pokazuje wstecz duże światło matowobiałe, a na semaforze dwuramiennym oprócz tego dolna latarnia małe światło matowobiałe. Kiedy semafor wskazuje sygnał Sr2 "wolna droga" górna latarnia pokazuje wstecz duże światło białe, a na semaforze dwuramiennym oprócz tego dolna latarnia małe światło matowobiałe".
Co to za kontrola, skoro w obu przypadkach, i na "stój", i na "wolna droga" , jest ta sama kombinacja świateł wstecznych??? !!!
To nie na moją głowę. Chyba powinienem zmienić nick...
Dobrze opowiedziane! +
Transportowe WideoReportaże dziękuje bardzo
Zapraszam do Dzierżoniowa Śląskiego, na Dolnym Śląsku Tam są takie semafory odnowione i pod ochroną muzeum kolejnictwa, w Jaworzynie Śląskiej W Bielawie Zachodniej, a właściwie przed wjazdem na stację, ostał się jeden semafor Pozdrawiam
michael farentino w następnym roku będę chciał odwiedzić dzięki pozdrawiam
Super odcinek dobrze wytłumaczone
Kamil Bogus dzięki pozdrawiam
12:56 uwielbiam widok takich linii telegraficznych
Stary W ja także, pare takich widoków będzie Pan miał w filmie Linia kolejowa 101
@@KOLEJmirmur2 Mnie takowe druty kojarzą się z linią kolejową 287
Ciekawie opowiedziane. Byłem tydzień temu w na stacji Zagórz ale wieczorem i niestety nie zauważyłem "TeKatki", za to na peronie pasł się jelonek :)
Adam Pazdan takie widoki czasem można uświadczyć, bliskość przyrody...pozdrawiam i dzięki za obejrzenie
Nigdy nie zapomnę filmu "Człowiek na torze", gdzie jednym z bohaterów jest właśnie taki semafor.
Kto nie widział, temu polecam. Jeden z moich ulubionych aktorów tam gra - Kazimierz Opaliński.
Pozdro!
Witam zawsze mnie fascynowały te urządzenia. Ostatnio na stacji Moscisko Dzierżoniowskie zlikwidowano wszystkie semafory kształtowe i zastąpiono je elektrycznymi natomiast w moim mieście Dzierżoniowie jeszcze są semafory kształtowe ale jak zauważyłem są mocno pordzewiałe i nie podnoszą się do pełnej pozycji przez co sygnał zielony i czerwony świecą w tym samym czasie. Pozdrawiam
Marek Kusiak witam urządzenia te mają swój urok pozdrawiam
Bardzo ciekawy odcinek.
Jjadamo Jjadamo dzięki pozdrawiam
Super film pięknie przedstawione. W Mielcu już bardzo długo nie ma kształtowych. Już w latach 90 ich nie było. Masz w planach zrobienie odcinka o SM31 albo T448p? Pozdrawiam :)
Paweł Abcdef 2 dzięki kiedyś może tak, muszę zebrać materiały
jak zawsze doskonały odcinek ,ale mało jest już takich semaforów ,pozdrawiam .Mirek a czy semafory kształtowe są jeszcze w Stalowej Woli Rozwadów Towarowej ,bo kiedyś wiem ,że były
Sebastian Obzejta cześć dzięki Sebastian tak są i działają
Dobre wieści
Łapka w górę, fajna miniaturka, obejrzę w wolnej chwili jak zawsze:)
Paul Scald dzięki
Super materiał.
mk1990 dziękuje bardzo
Proszę jeżeli jest to możliwe zrobić odcinek o Zagórzu. Z opowieści wiem że tam dużo się działo w latach świetności. A tak poza tym wszystkie odcinki petarda
Konrad Pisarek mam zrobione zdjęcia do filmu linia kolejowa 107 byłem w Zagórzu i Nowym Zagórzu kwestia montażu, trochę to zejdzie pozdrawiam
Very very nice Video 😊😊 Kind regards Melly 🤗🤗
Swietne 👍👏
Majki z bajki dzięki
W Rogoźnicy (linia 137) wciąż doskonale funkcjonują semafory kształtowe.
U mnie na stacji Nowa Ruda, Nowa Ruda Słupiec i Ścinawka Średnia również. W dalszej okolicy też zostało trochę tych sygnalizatorów. Są w Polanicy, Mieroszowie, Dzierżoniowie, Piławie Górnej i wielu innych stacjach.
Pamiętam semafory tego typu że stacji Kuźnica-Hel z lat 80-tych. Wtedy jako dziecko wydawało mi się, że semafor dwuramienny oznacza drugi tor...😁
Mechanicy mieli słuchawkę telefoniczną, którą mogli podłączyć do gniazdka telefonicznego w semaforze. Było to połączenie z najbliższym dyżurnym ruchu. Jeśli coś przekręciłem, proszę o korektę :)
Super odcinek👍
Kiedy będzie mniej więcej odcinek i rz-owskim węźle kolejowym?
Zippo 460 witam, dziękuje, zdjęcia porobione prawie w całości trochę zejdzie z montażem zobaczymy może w tym roku zdążę jak dobrze pójdzie
O ile dobrze pamiętam takie semafory jeszcze stoją na stacji Żurawica Rozrządowa
Art Macabre stoją stoją pozdrawiam
Pozdrawiam, W Wałczu są takie i nadal działają
Piękny odcinek.
Witam dziękuje bardzo
@@KOLEJmirmur2 panie dr czy zna Pan osobe prowadzącą kanał po kolei z kuleckim?
@@jarekd.1906 oczywiście ze tak
@@jarekd.1906 chce Pan gratis? Mam pare sztuk jeszcze
eksiegarnia.pl/wspolczesne-aspekty-bezpieczenstwa-kolejowego-w-po,3,190,77217
@@KOLEJmirmur2 z wielką przyjemnością. Ale wolałbym zapłacić.
Jest taki film Munka Człowiek na torze, zawsze myślałem że reżyser się pomylił a tu jednak okazue się że do 58roku S3 to w nocy dwa zielone a nie jak teraz żielone i pomarańczowe ,czyli reźyser się nie pomylił.
listonoszpat233@ Swietny film. Pozdrawiam
@@marekjozwiak5390 Zgadzam się w całej rozciągłości i również Pozdrawiam
Mam propozycję. Ciekawy mógłby być film o poprzedniej epoce w sygnalizacji, epoce gdzie nie było cięgieł, tylko dróżnik ganiał do zwrotnicy z kluczem w garści. Istniał cały system blokad właśnie tym kluczem.
Pozdraawiam!
Sfilmowałem takie dronem na stacji Sierpc, wyglądają świetnie :). Łapka w górę za świetny materiał.
Fajnie, dzięki
Za moich czasów w węźle łódzkim Dopiero ZRK zaczęło ustawiać semafory świetlne instalować oświetlenie elektryczne zwrotnic jedynie stacja Łódż - Widzew była zelektryfikowana były tam zainstalowane semafory świetlne oraz napędy zwrotnic, wykolejnic czy rygli były napędzane sinikami na prąd stały , ale to była ważna stacja rozładunkowo węzłowa dla celów wojskowych /wystrugana w czasie wojny przez szkopów /w roku 1959 zacząłem prace w ZRK , i musiałem skakać jak małpa po semaforach czy tarczach kształtowych , najtrudniejszy do "pokonania " był wjazdowy od Widzewa na Łódż Chojny tylko 14 metrów a żeby ramie wyczyścić to bez pasa bezpieczeństwa mowy nie było żeby te "usługe wykonać " nafta szmata i do przodu młodzianka stare repy ganiali . Z sentymentem oglądam pana filmy panie Dr. Pozdrawiam . P.S. w moim węźle t.j. od stacji Łódż - Żabieniec/ jeszcze była kluczykowa / do stacji Łódż -Lublinek nie było semaforów trójstawnych ani tarcz dwustawnych.
Szanowni Państwo, prosimy o dodanie przynajmniej polskich napisów do swojego filmu. Niektóre słowa technologiczne wymagają więcej zrozumienia. Pomagają w tym napisy na filmie. Dziękuję za pracę, film jest bardzo fajny !!!
Warto było by powiedzieć, dlaczego akurat taki wybór kolorów.
Dla czego czerwone znaczy stój a zielone jedź a nie na odwrót, albo dlaczego takie kolory a nie na przykład niebieski, czy fioletowy, czy jeszcze jakiś inny.
Przy linii kolejowej numer 357 (Luboń - Sulechów, dziś właściwie Luboń - Wolsztyn) semafory kształtowe służą razem z semaforami świetlnymi. Mimo przeprowadzonej modernizacji linii, postanowiono, by semafory kształtowe pozostały z racji specyfiki tej trasy - pociągi planowe prowadzone są tam również przez parowozy. Z linii nr 357 semafory mechaniczne raczej nie znikną. ;-)
Karol Krzemiński to fajnie że pozostaną dzięki za obejrzenie. Zatem może pojadę i zrobię w następnym roku film o tej linii
super material i lekcja histori kolei
Dzięki
@@KOLEJmirmur2 tak naprawde to ja Ci dziekuje dzieki Tobie czegos sie dowiedzialem to sa te dobre strony inrernetu
Zainspirowany Odcinkiem 39 - STOJEDYNKA (linia kolejowa 101) udałem się na wycieczkę wzdłuż tej linii (4.10). Na stacji Werchrata skorzystałem z możliwości przyjrzenia się semaforom kształtowym, po czym za 2 dni pojawił się odcinek o tej tematyce który w znacznym stopniu został zrealizowany na tej stacji.
Przy okazji zwiedziłem m.in. Rymanów-Zdrój oraz
Obóz zagłady w Bełżcu
et222000 witam super wycieczka pozdawiam
W Garczegorzu to dużurny musiał wychodzić i ręcznie je nastawiać ,teraz stacja i SRK zdewastowane.
No ale jedno zdjęcie (z elektrycznym sprzęgłem) to chyba pochodzi z Białegostoku ?
Chyba tak
Witam. Semafory kształtowe to jedno z najpiękniejszych wynalazków sygnałowych w ogóle bo ma duszę , piękno w sobie w dziedzinie czysto mechanicznej i faktycznie będzie można zobaczyć czynne np w skansenach (gdzieś widziałem nie dawno nieczynny opuszczony semafor s4 na Śkąsku - gdy przypomnę to podam lokalizację). Świetny materiał, Zagórz - - to jedna z "bram" na Bieszczady... Pozdrawiam.
alben albus dzięki, kurcze z tym trzyramiennym to nieźle pozdrawiam
Czy sygnały zastępcze są nadawane tylko na semaforach kształtowych?
Na sygnalizacji świetlnej tez
Prosze o material z remontu stacji pkp w Rzeszowie
medivoadmin narazie nic tam się ciekawego nie dzieje wyglada to podobnie jak ostatnio poczekam jeszcze
@@KOLEJmirmur2 ok.myslalem je juz skonczyli..
medivoadmin mieli ale się przedłuża, nawet schodów ruchomych nie uruchomili jeszcze poczekam
@@KOLEJmirmur2 Oj to powoli to idzie.
Tak czy siak czekam na kolejny material.
Dziekuje i pozdrawiam
Dzieki tobie odkrylem ze moim bezposrednim krewnym byl Jan Jozef Baranowski
O proszę super pozdrawiam 👍
W Sieradzu są semafory świetlne i kształtowe + 1 tarcza manewrowa kształtowa.
Jakub Skrzypinski to fajnie, wbrew pozorom jeszcze ich trochę w Polsce jest
Szkoda, że takich semaforów jest coraz mniej...
Zapraszam do Czechowic-Dziedzic. Lokomotywownia i ciekawy dworzec.
Ktośtaki ! Dzięki zapewne przyjadę
W Białymstoku jeszcze są?
Daniel Kowalski tego nie wiem
@@KOLEJmirmur2 Nadal są, Białystok Główny, również większość grupy towarowej tej stacji posiada nadal semafory kształtowe, poza odcinkiem przy tunelu Nila, gdzie w 2010 wystąpiła eksplozja cystern. Tam szlak jest zmodernizowany i są semafory świetlne ;)
Będzie kiedyś odc z ET22, ET21?
Tak na ET21 jestem już umówiony później ET22
1:55 Agatówka? :)
Przemek tak zaraz koło stacji Stalowa Wola Rozwadów Towarowy
super
Panie Mirosławie - jest w planach Szczucinka? :)
kamil w wpisuje zatem do notesu w postulowanych materiałach 👍
U mnie w mieście wszystkie semafory to semafory kształtowe które ciągle działają.
Grzanek14 no proszę super
👍👍👍👍
Po pierwsze... zarąbisty kanał. Po drugie, Twoja wiedza dociera do słuchającego. A teraz moze sie zbłaźnie, ale czy można poprosić o jeden odcinek z wyjasnieniem pojeć typowych dla branży? Typy wózków, hamulców, sprzęgów i inne takie. Wiesz taki jeden odcinek, jak słownik. A może już taki był ? Pozdrawiam.
Witam dzięki staram się przekazywać w prosty sposób i nie wymądrzać się. To ma być kanał nie dla ekspertów a dla każdego. W żadnym wypadku się nie zblazniles, biorę to pod uwagę i zapisuje w notesie w zakładce „sugestie widzów”. Nie wiem czy coś na ten temat było myśle ze nie a jeśli już to słabo pozdrawiam
Na takie lekcje to ja moge smigac :)...az ciekawie sie slucha :)
O super odcinek, od paru lat objeżdżam stacje z semaforami kształtowymi. Niestety nie wszędzie zdążyłem.
Zamieszczam link do rewelacyjnej strony z listą stacji z kształtami, tarczami ostrzegawczymi i z info czy linia pod drutem
Serdecznie pozdrawiam.
mareczek.szczecin.pl/ksztalty.php
Leś Leśny witam, super i dzięki za linka wchodzę pozdrawiam
Za dworcem łódź Kaliska na nieczynnej malo znanej łódź Kaliska towarowy chyba dalej są
W niektórych miejscach dobrze utrzymane całkiem fajnie działają do dziś
@@KOLEJmirmur2 tak panie Mirosławie ale są już częściowe wymieniane na te nowe a szkoda bo to niszczy klimat często zabytkowych stacji pozdrawiam 😃
Trochę mi zabrakło schematycznego omówienia działania ramion
Oglądam z prędkością x2, ale dla mnie jeszcze zbyt wolno...
Sporo tych odcinków
AMURTV uzbierało się
Szkoda że pan nie dopowiedział o wysokościach tych semaforów kiedy się stosuje.Pozdrawiam
Semafory są marki Siemens 😛bynajmiej w Kościerzynie
Autor zapomniał dodać że semafor kształtowy wymyślił Polak
fajny materiał o historii semaforów kształtowych. szkoda że nie zachowały się materiały na temat szczegółów samego mechanizmu sprzęgania zwykłego semafora 2-ramiennego z tym 3-ramieniem (czyt. jak z S3 zrobić S4 i w jakiej kolejności to robiono)
swoją drogą zastanawia mnie czemu za czasów semaforów 6-komorowych postanowiono że 2 światła to ograniczenie do 40 km/h a jedno to brak takiego ograniczenia (czyli przepalenie się światła zwiększa dozwoloną prędkość z 40 km/h do V-max). Podobnie jest przy współczesnych Sygnałach S10-S13 gdzie ewentualne przepalenie się dolnej pomarańczowej komory zmienia sygnał na S2-S5 podczas gdy przy sygnałach S6-S9 oraz S10a-S13a tego problemu nie będzie.
zamiast ich odwrotności czyli 1 światło to ograniczenie prędkość do 40 km/h a podwójne to jego brak. W efekcie czego ewentualne przepalenie się jednego że świateł, powodowało by zmianę wyświetlanego sygnału na bardziej rygorystyczny.
W każdym semaforze świetlnym są słabsze żarówki rezerwowe o mocy 12W zamiast 24W, a przepalenie głównej żarówki jest sygnalizowane na nastawmi. Mało prawdopodobne aby obie naraz się spaliły.
Przepalenie się dolnej żarówki nie powoduje nigdy zmiany sygnału na ten o wyższej dozwolonej prędkości! Po to w obwodzie sygnałowym stosuje się dławiki (bądź łączy żarówki szeregowo w semaforach kształtowych), by przepalenie się którejkolwiek z zarówek wygasiło cały sygnał zezwalający i zapaliło sygnał stój. Samo wykorzystanie dwóch ramion/świateł dla sygnalizacji ograniczenia prędkości to natomiast w prostej linii spuścizna po sygnalizacji kierunkowej. Materiały zarówno o dźwigniach sprzęgowych jak i o samych tarczach sprzęgających się natomiast zachowały, trzeba tylko dobrze poszukać.
@@UAZownik Tak, ale konieczność budowy obwodu z dławikiem wynika właśnie z nieoptymalnego obrazu sygnału. Gdyby jednak jedno zielone oznaczało zawsze ograniczenie prędkości to sporo semafrów musiałoby np. zawsze wyświetlać dwa światła zielone, a to już prowadzi do możliwości zarówno pomyłek, jak i kłopotów eksploatacyjnych.
Ciekaw jestem czy pan wie jak radzono sobie bez semaforów.
Jeden szlak = jeden pociąg. Berło?
Te wsteczne białe trochę bez sensu, dla jedź i stój, ten sam sygnał!?
Znając polskie realia nie wszędzie znikną bo wycofanąsię z prac jak np do Łeby z Lęborka we Wrześciu.
Mega interesujący odcinek 👍
Zapraszam do mnie
Kolejowy Jachu dziękuje oczywiście wejdę na kanał
Plaga te semafory. U nas w Gostyninie takie mamy.
Czemu plaga? Chujowych automatyków musicie mieć na działce. Ja nadal pracuję na kształtowych i tylko raz miałem z nimi problem. A pracując wcześniej na świetlnych co jakiś czas były z nimi jaja. Jak kształtowe są dobrze wyregulowane i konserwowane (no i nie ma zimy stulecia) to dobrze się spisują - przynajmniej u mnie. Pozdrawiam.
Łapka i Subek już dodany i od Ciebie też Subik Oczekiwany :) + prezencik ode mnie dla Ciebie :) ruclips.net/p/PLeeCjulTKeQKFy1xqx-Hsp9FPciLFcFFb
Witam dzięki 👍