Po przejściu przez piec tunelowy łapka sprężysta w ostatniej fazie - tuż przed malowaniem - jest jeszcze przeprężana żeby ostatecznie uzyskała pożądany wymiar. Super że ktoś opisał proces powstawania przytwierdzenia sprężystego SB w fabryce w której pracuje.
1:00 Znak w tle oznacza: "Uwaga na szlak z pierwszeństwem przejazdu!" :o) Pozdrawiam serdecznie! PS. Założę się, że autor tak przełomowego wynalazku nie dorobił się na nim żadnych pieniędzy. Dostał pewnie Dyplom Uznania i zegarek Pobieda...
Uwielbiam Pana odcinki. Konkretna, techniczna analiza, profesjonalny, poprawny język i opis okraszony rysem historycznym omawianego przedmiotu i jego wariantami. To jest to! Do tego jeszcze delikatna, dobrze dobrana do tematu muzyka w tle i kadry filmowe i zdjęcia. Panie Mirosławie, robi Pan swoją własną markę na YT i styl. Bardzo dobry kierunek.
Bardzo ciekawie omówione zagadnienie związane z tematem łapek spężystych, sporo zamieszczonej wiedzy. Super omówiony materiał z inżynieryjnego punktu widzenia. Jak zwykle warto było obejrzeć.Pozdrowienia P. Mirosławie.Leci łapka w górę.
Zastanawiam się ile Pan spędził czasu na poszukiwaniach informacji na różna tematy o kolejnictwie no i wiedza własna, bardzo szczegółowa. To musi być prawdziwa miłość do kolejnictwa. Tyle różnych filmów i każdy ekscytujący. Szacunek!!!
Z jednej strony jest Pan cholernie konkretnym inżynierem. Z drugiej: kompozycja początkowego ujęcia z tym ciepłym światłem w kontrapunkcie do szarości po prawej… Szacunek.
Tak ... i to jest w tym materiale niebezpieczne 😉 A jeśli chodzi o większe walory estetyczno-psychologiczno-wizualne to odcinek o nietoperzach mi się podoba. 🦇 - Choć trochę męczy się tam pewien borowiec w światłach rampy 🐮
Łapka (sic!) w górę. Niektórzy jednak chcieliby dowiedzieć się na czym polega odrębność podkładów betonowych, jakie elementy wchodzą w skład mocowania SB oraz jak się te łapki montuje i demontuje. Edit: przejrzałem starsze komentarze, okazuje się, że nie tylko ja pytam o montaż i demontaż łapek. Odpowiedzi o użyciu łomu nie są zadowalające. Mowa była przecież o URZĄDZENIACH. Czyżby Autor nie czytał komentarzy?
Fajnie, że mamy swój kształt sprężyny, szkoda że nie było żadnego porównania z tym brytyjskim niemieckim i francuskim. Ciekawi mnie jak to wypada na tle innych i czy korzystamy z naszych dlatego że są nasze czy mają też jakieś przewagi albo wszystkie są tak samo dobre.
Można by powiedzieć "taka mała rzecz a cieszy", i nie da się jej zastąpić byle czym 🙂 Trochę zaniedbałem Pana serię - może głównie dlatego, że - raz: nie zawsze zerkam na YT a - dwa: też raz na jakiś czas "coś tworzę" i wrzucam na swój kanał, ale... co się odwlecze to nie ucieczę 😃🙂 Super ciekawy odcinek 👍 Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku 🙂
Kto pierwszy zastosował tego typu rozwiązanie bez względu na kształt tego elementu?Czy były jakieś wypadki kiedy pękła łapka sprężysta?Co może zrobić pękająca łapka sprężysta?
super odcinek jak zresztą wszystkie które do tej pory ogładałem ale ten szczególnie mnie zainteresował zracji tego ,że codziennie jeżdżąc pociągami często zastanawiałem się nad tym tematem i prawie wszystko mi się wyjaśniło oprócz tego jak są mocowane łapki do szyn i podkładów i myślałem ,że w tym filmie to zobaczę no ale niestety nie udało się i dla tego czuję lekki niedosyt w tym temacie .A może ktoś coś ...
- Czemu przy wymianie mocowania na "łapki" wymienia się też sam typ podkładu ? - Dlaczego na niektórych liniach kolejowych 2-torowych jeden tor ma podkłady strunobetonowe podczas gdy drugi ma nadal zwykłe drewniane (nawet przez wiele lat) . - Czy w sieci jest jakieś video jak mocuje się łapki do podkładów i szyn ?
Mocowanie jest bardzo proste. Zakładasz ją z jednej strony i przepychasz na drugą. Ona się na tym półokrągłym rozszerza i wpada w to wycięcie z drugiej i pstryk i się trzyma
@moje12a Podkłady wymienia się w razie potrzeby np. zmiana systemu przytwierdzenia torowego z "K" na "SB". Najprościej to podkłady mają wówczas kotwy umieszczone na stałe już na etapie produkcji. Można spotkać podkłady strunobetonowe, gdzie na przytwierdzenie "k" zakłada się łapki sprężyste skl12. @tiges nie zawsze się trzyma. Warto dobić młotkiem, Bo może być drugie pstryk i leciiiiiiii ta sprężynka ;D. Gorzej jak odleci i na drodze stanie np Twój piszczel.
Interesuje mnie dlaczego na linii szerokotorowej (Werchrata- Kaplisze) są podkłady z takim przytwierdzaniem. Wiem, ze w PRL-u był tam sportu ruch, ale aż taki, że zastosowali nowe rozwiązania? Chyba, że te tory zostały wyremontowane zaraz przed 1989?
Jestem nieco rozczarowany gdyż nadal nie wiem, jak są montowane łapki sprężyste. Czy ręcznie z użyciem jakichś dźwigni czy za pomocą specjalistycznych elektronarzędzi?
Ciekawy materiał ze spacerem około-torowym, ale bez szczegółów. Brakowało mi konkretnego przekroju tego połączenia oraz technologii jego montażu - w końcu patenty zapewniają jawność rozwiązań, jednak bez prawa do kopiowania swobodnego. Nudząc się na dworcach w oczekiwaniu na pociągi, miałem liczne okazje obserwacji pracy tych sprężystych połączeń szyna-podkłady, i zawsze mech-inżynierska dusza ciekawiła się choćby brakiem wszelkich połączeń gwintowych, a pojawieniem się plastykowych podkładek zapewniających tłumienie drgań i przenoszenie obciążeń. Zabrakło mi też schematu montażu zakotwienia łapek, oraz ich awaryjnej wymiany na torze pracującym (przerwa remontowa). Mam nadzieję uzyskać te informacje w następnych materiałach Pana autorstwa. Z góry dziękuję!
Czy jest jakaś norma na ilość łapek (i innych mocowań), które są uszkodzone na kilometr? Jak kiedyś chodziłem wzdłuż torów drewnianych ze zwykłymi mocowaniami, to często widziałem poluzowane śruby, które nieraz dałoby się palcami wykręcać.
Może przegapiłem...ile cykli zamknięcia-otwarcia można zrobić ? Pytałem pracowników dokonujących ciągłej wymiany betonów na nowe i powiedzieli, że...4. No to szału niema
Montaż : zakładasz plastikowy ,, grzybek'' między stopką szyny a kotwą podkładu. Jeden koniec łapki spr. na prawym boku wsuwasz w prawy otwór kotwy i za pomocą drążka stalowego obracasz łapkę w lewo aż drugi jej koniec wskoczy w wycięcie kotwy...
Niesamowity odcinek! Film o podkładzie kolejewym pewnie musiał by być podzielony na cn. trzy części. 😁 Brakowało tylko podawania temperatury w kelwinach. 😄 Wie ktoś coś może więcej o wypadnięciu z torowiska składu z uchodźcami na lini 108? Biorąc pod uwagę natężenie ruchu na drodze ta linia (jedna z najpiękniejszych w PL) powinna być już dawno zrewitalizowana.
He he na przełomie lat80/90 w ramach warsztatów szkolnych ZST w Suwałkach ja osobiscie i inni uczniowie wykonalismy -obróbka skrawaniem-kilka tysiecy kotew do tych łapek .
Już na pierwszy rzut oka łapki sprężyste sprawiają wrażenie bardzo zaawansowanych koncepcyjnie. Choć ich kształt nie jest jakiś szczególnie skomplikowany, to muszą sprostać wysokim wymaganiom i to zarówno materiałowym jak i funkcjonalnym. Muszą przecież stabilizować położenie szyny, na którą działają ogromne siły, a równocześnie szyna musi mieć pewne "luzy" w osadzeniu, by mogła się w niewielkich granicach przemieszczać. Szyna podlega też przecież zmianom temperatur dość znacznym w skali roku szczególnie wywołującym jej wydłużanie i skracanie. Do tego dochodzą kwestie montażu i demontażu "łączników" , które im prostsze tym chętniej się je stosuje. Szkoda, że nie udało się zilustrować tematu kilku ujęciami z procesu wytwarzania łapek, bo na pewno wygląda to ciekawie, ale i bez tego zawarta w niniejszym filmiku wiedza budzi duży szacunek i dla zainteresowanych stanowi doskonałe źródło wiedzy. Dzięki, pzdr
Perowskity, coś tam z grafenem, suw2000.... Ale w kraju gdzie nikt nie chce zdawać matematyki na maturze, politechniki budzą strach wśród młodzieży, celebryci robią za autorytety, zaś najwięksi decydenci to albo historycy albo politolodzy? Plus człowiek od edukacji jest prawnikiem (kanonicznym?) po kul?
Jak zawsze Pan zaskakuje. Żeby z takiej pierdoly zrobić film. Szacun, szkoda,że nie powiedział Pan jaka jest żywotność takich łapek. Pozdrawiam serdecznie
Za dużo metaloznawstwa, a za to w ogóle ani słowa/filmu jak się je montuje i demontuje. Wielka szkoda. Jaką żywotność ma łapka? Czy trzeba ją np. co 20 lat wymieniać? Czy jest "jednorazowa" czy zdemontowaną można użyć gdzieś ponownie? Temat ciekawy i prosilibyśmy Autora o "wydanie drugie, uzupełnione".
Bardzo fajny patent dla terrorystów. Łatwo się szyny zapina przy użyciu łoma, i tak samo łatwo się szyny rozpinana. Więc dla dziesięciu zamachowcom rozpięcie 30m toru nie zajmie wiele czasu ! ! !. Łom albo jak kto woli breszka, można w prosty sposób zrobić z kawałka pręta stalowego.
Witam. Zawsze jestem zaciekawiony tematyką przez Pana prezentowaną w odcinkach mirmur2. Niestety ten odcinek nie zaliczam do ciekawych. To bardziej wykład akademicki dla studentów wydziałów kolejowych niż oglądaczy RUclips. Za dużo dat, zarządzeń, decyzji. Natomiast brakuje mi filmiku z praktycznego zastosowania. Nie pokazał Pan szczegółowych części elementów montażowych, sposobów montażu (zakładania), demontażu itp. Również chętnie zobaczyłbym proces produkcji łapek, zabezpieczenia antykorozyjnego, odbioru jakościowego itp. Dopiero pod koniec filmu dowiedzieliśmy się jaka jest średnica pręta i gatunek materiału użytego do produkcji. Z tego powodu dzisiaj daję łapkę w dół, jedyny raz jak dotąd. Na koniec powiem, że z zainteresowaniem oglądam wszystkie Pana filmy. No z wyjątkiem tego właśnie. Pozdrawiam.
Po przejściu przez piec tunelowy łapka sprężysta w ostatniej fazie - tuż przed malowaniem - jest jeszcze przeprężana żeby ostatecznie uzyskała pożądany wymiar. Super że ktoś opisał proces powstawania przytwierdzenia sprężystego SB w fabryce w której pracuje.
1:00 Znak w tle oznacza: "Uwaga na szlak z pierwszeństwem przejazdu!" :o)
Pozdrawiam serdecznie!
PS. Założę się, że autor tak przełomowego wynalazku nie dorobił się na nim żadnych pieniędzy. Dostał pewnie Dyplom Uznania i zegarek Pobieda...
Uwielbiam Pana odcinki. Konkretna, techniczna analiza, profesjonalny, poprawny język i opis okraszony rysem historycznym omawianego przedmiotu i jego wariantami. To jest to! Do tego jeszcze delikatna, dobrze dobrana do tematu muzyka w tle i kadry filmowe i zdjęcia. Panie Mirosławie, robi Pan swoją własną markę na YT i styl. Bardzo dobry kierunek.
Nieraz wspominam, że po obejrzeniu serii materiałów to można śmiało iść na kurs rewidenta taboru, maszynisty a nawet toromistrza 😁😁😁
Bardzo ciekawie i szczegółowo omówione mocowanie typu SB szyn oraz najważniejsze, Polska myśl.
Pozdrowienia panie Mirku 👊
Taka drobna rzecz, a jak zmieniła kolej, i jak dużo wiadomości o samej konstrukcji. Świetny materiał Pozdrawiam
Bardzo ciekawie omówione zagadnienie związane z tematem łapek spężystych, sporo zamieszczonej wiedzy. Super omówiony materiał z inżynieryjnego punktu widzenia. Jak zwykle warto było obejrzeć.Pozdrowienia P. Mirosławie.Leci łapka w górę.
Fajnie się czegoś dowiedzieć, dziękuję 😊
Zastanawiam się ile Pan spędził czasu na poszukiwaniach informacji na różna tematy o kolejnictwie no i wiedza własna, bardzo szczegółowa. To musi być prawdziwa miłość do kolejnictwa. Tyle różnych filmów i każdy ekscytujący. Szacunek!!!
Zobacz ile minęło czasu od odcinka do odcinka i będziesz wiedział 😜
Super! Nareszcie konkrety dużych prędkości dla pociągów. Polacy potrafią!!!
Cóż... po prostu kolejowo-techniczna torowa poezja... akurat do niedzielnego śniadania po 24h pracy :) Pozdrawiam serdecznie :)
Z jednej strony jest Pan cholernie konkretnym inżynierem. Z drugiej: kompozycja początkowego ujęcia z tym ciepłym światłem w kontrapunkcie do szarości po prawej… Szacunek.
Tak ... i to jest w tym materiale niebezpieczne 😉 A jeśli chodzi o większe walory estetyczno-psychologiczno-wizualne to odcinek o nietoperzach mi się podoba. 🦇 - Choć trochę męczy się tam pewien borowiec w światłach rampy 🐮
Bardzo ciekawy materiał. Szkoda tylko, ze nie pokazano montażu tych łapek, a to mnie interesowało najbardziej. Pozdrawiam!
Jeden koniec jest wkładany w zaczep podkładu i potem broszką obracany tak by wskoczył z drugiej
robi Pan wspaniale Programy o Koleji . lubie Pana programy .
Łapka (sic!) w górę. Niektórzy jednak chcieliby dowiedzieć się na czym polega odrębność podkładów betonowych, jakie elementy wchodzą w skład mocowania SB oraz jak się te łapki montuje i demontuje. Edit: przejrzałem starsze komentarze, okazuje się, że nie tylko ja pytam o montaż i demontaż łapek. Odpowiedzi o użyciu łomu nie są zadowalające. Mowa była przecież o URZĄDZENIACH. Czyżby Autor nie czytał komentarzy?
Fajnie, że mamy swój kształt sprężyny, szkoda że nie było żadnego porównania z tym brytyjskim niemieckim i francuskim. Ciekawi mnie jak to wypada na tle innych i czy korzystamy z naszych dlatego że są nasze czy mają też jakieś przewagi albo wszystkie są tak samo dobre.
Można by powiedzieć "taka mała rzecz a cieszy", i nie da się jej zastąpić byle czym 🙂
Trochę zaniedbałem Pana serię - może głównie dlatego, że - raz: nie zawsze zerkam na YT a - dwa: też raz na jakiś czas "coś tworzę" i wrzucam na swój kanał, ale... co się odwlecze to nie ucieczę 😃🙂 Super ciekawy odcinek 👍
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku 🙂
Witam Pana dziękuje bardzo, w wolnym czasie zapraszam zatem aby nadrobić zaległości, również pozdrawiam i wszystkiego najlepszego w tym Nowym Roku 🙂
@@KOLEJmirmur2 Dziękuję 🙂
Panie Mirku. Jak zwykle arcyciekawe. Dziękuję 👍❤😊
Dziękuję za kolejny bardzo dobry odcinek wiedzy o kolei :-)
Dzięki za materiał pozdrawiam.
Świetny materiał.
Dziękuję za kolejny odcinek 🤝
Witam mega odcinek , super materiał, moc pozdrowień 🙌👍🙌
Cześć dzięki pozdrawiam
Super materiał w każdym odcinku
Szacun
Brawo Brawo. 👋
Super 😉
Piękny materiał
🙂👍jak zawsze bardzo ciekawy film
Jak zawsze mega fajny film 👍😀
Dzięki
Mega ciekawy film😀👍 Pozdrawiam 😊
🧐idziemy oglądać filmik 👍
Ma Pan super fajne podejście do tematu. Uwielbiam takie techniczne smaczki i ciekawostki
Zabrakło (lub mi umknęło) chyba jedynie wyjaśnienia dlaczego SB - Sprężyste Bezpośrednie
Witam - kolejny ciekawy temat na warsztacie 🙌👌👍
Witam dzięki
Kolejny rzetelny materiał. 👍👏
Witam dzięki pozdrawiam
Zabrakło tylko pokazu montażu i demontażu owych łapek i trochę o podkładach do nich dedykowanych.
Kto pierwszy zastosował tego typu rozwiązanie bez względu na kształt tego elementu?Czy były jakieś wypadki kiedy pękła łapka sprężysta?Co może zrobić pękająca łapka sprężysta?
super odcinek jak zresztą wszystkie które do tej pory ogładałem ale ten szczególnie mnie zainteresował zracji tego ,że codziennie jeżdżąc pociągami często zastanawiałem się nad tym tematem i prawie wszystko mi się wyjaśniło oprócz tego jak są mocowane łapki do szyn i podkładów i myślałem ,że w tym filmie to zobaczę no ale niestety nie udało się i dla tego czuję lekki niedosyt w tym temacie .A może ktoś coś ...
Ciekawy odcinek👍
- Czemu przy wymianie mocowania na "łapki" wymienia się też sam typ podkładu ?
- Dlaczego na niektórych liniach kolejowych 2-torowych jeden tor ma podkłady strunobetonowe podczas gdy drugi ma nadal zwykłe drewniane (nawet przez wiele lat) .
- Czy w sieci jest jakieś video jak mocuje się łapki do podkładów i szyn ?
Mocowanie jest bardzo proste. Zakładasz ją z jednej strony i przepychasz na drugą. Ona się na tym półokrągłym rozszerza i wpada w to wycięcie z drugiej i pstryk i się trzyma
@moje12a Podkłady wymienia się w razie potrzeby np. zmiana systemu przytwierdzenia torowego z "K" na "SB". Najprościej to podkłady mają wówczas kotwy umieszczone na stałe już na etapie produkcji. Można spotkać podkłady strunobetonowe, gdzie na przytwierdzenie "k" zakłada się łapki sprężyste skl12. @tiges nie zawsze się trzyma. Warto dobić młotkiem, Bo może być drugie pstryk i leciiiiiiii ta sprężynka ;D. Gorzej jak odleci i na drodze stanie np Twój piszczel.
jeżeli to rozwiązanie opatentowano tylko w Polsce to zastanawiam sie po co?
Interesuje mnie dlaczego na linii szerokotorowej (Werchrata- Kaplisze) są podkłady z takim przytwierdzaniem. Wiem, ze w PRL-u był tam sportu ruch, ale aż taki, że zastosowali nowe rozwiązania? Chyba, że te tory zostały wyremontowane zaraz przed 1989?
💞💞👌💞💞👌💞💞
Jestem nieco rozczarowany gdyż nadal nie wiem, jak są montowane łapki sprężyste. Czy ręcznie z użyciem jakichś dźwigni czy za pomocą specjalistycznych elektronarzędzi?
są zapinarki, ale szybciej idzie łomikiem
Ciekawy materiał ze spacerem około-torowym, ale bez szczegółów. Brakowało mi konkretnego przekroju tego połączenia oraz technologii jego montażu - w końcu patenty zapewniają jawność rozwiązań, jednak bez prawa do kopiowania swobodnego. Nudząc się na dworcach w oczekiwaniu na pociągi, miałem liczne okazje obserwacji pracy tych sprężystych połączeń szyna-podkłady, i zawsze mech-inżynierska dusza ciekawiła się choćby brakiem wszelkich połączeń gwintowych, a pojawieniem się plastykowych podkładek zapewniających tłumienie drgań i przenoszenie obciążeń. Zabrakło mi też schematu montażu zakotwienia łapek, oraz ich awaryjnej wymiany na torze pracującym (przerwa remontowa). Mam nadzieję uzyskać te informacje w następnych materiałach Pana autorstwa. Z góry dziękuję!
Czy jest jakaś norma na ilość łapek (i innych mocowań), które są uszkodzone na kilometr? Jak kiedyś chodziłem wzdłuż torów drewnianych ze zwykłymi mocowaniami, to często widziałem poluzowane śruby, które nieraz dałoby się palcami wykręcać.
👍👌
Może przegapiłem...ile cykli zamknięcia-otwarcia można zrobić ? Pytałem pracowników dokonujących ciągłej wymiany betonów na nowe i powiedzieli, że...4. No to szału niema
Montaż : zakładasz plastikowy ,, grzybek'' między stopką szyny a kotwą podkładu. Jeden koniec łapki spr. na prawym boku wsuwasz w prawy otwór kotwy i za pomocą drążka stalowego obracasz łapkę w lewo aż drugi jej koniec wskoczy w wycięcie kotwy...
Niesamowity odcinek! Film o podkładzie kolejewym pewnie musiał by być podzielony na cn. trzy części. 😁
Brakowało tylko podawania temperatury w kelwinach. 😄
Wie ktoś coś może więcej o wypadnięciu z torowiska składu z uchodźcami na lini 108?
Biorąc pod uwagę natężenie ruchu na drodze ta linia (jedna z najpiękniejszych w PL) powinna być już dawno zrewitalizowana.
Podoba się więc łapka w górę :)
Moze temat : Co to sa LCSy i co stanie, gdy dojdzie do masowych awarii. Tak jak dzis ma miejsce na kolei. Serdecznie pozdrawiam.
He he na przełomie lat80/90 w ramach warsztatów szkolnych ZST w Suwałkach ja osobiscie i inni uczniowie wykonalismy -obróbka skrawaniem-kilka tysiecy kotew do tych łapek .
👍
👍👍👍
Jak popularne jest obecnie to rozwiązanie, zwłaszcza za granicą?
Jest powszechne w Europie choć w niektórych krajach różnią się nieco warianty konstrukcyjne
A może ktoś się orientuje do jakich lat mniej więcej były stosowane gwoździe kolejowe?
Tego nie wiem ale myśle ze od końca XIX wieku lub początku XX polecam film Jakuba Kuleckiego pt O gwoździach
@@KOLEJmirmur2 dziękuję za odpowiedź. Zgłębię temat i jeśli się czegoś dowiem to dam znać :) może komuś przyda się taka informacja
panie miroslawie swietnie pan tlumaczysz sprawy techniczne zrob pon film o rozjezdze beslera i o splotach torowych
Ciekawe, że sprężynę udoskonala się i testuje przez dziesięciolecia, a smartfon po kilku latach uważany jest za stary rupieć.
nie widzę odbojnicy w 13:30. Może nie być?
Tu może nie być bo obiekt na tylko kilka metrów
100stna łapa 🐾 w górę 👍 🇵🇱
Już na pierwszy rzut oka łapki sprężyste sprawiają wrażenie bardzo zaawansowanych koncepcyjnie. Choć ich kształt nie jest jakiś szczególnie skomplikowany, to muszą sprostać wysokim wymaganiom i to zarówno materiałowym jak i funkcjonalnym. Muszą przecież stabilizować położenie szyny, na którą działają ogromne siły, a równocześnie szyna musi mieć pewne "luzy" w osadzeniu, by mogła się w niewielkich granicach przemieszczać. Szyna podlega też przecież zmianom temperatur dość znacznym w skali roku szczególnie wywołującym jej wydłużanie i skracanie. Do tego dochodzą kwestie montażu i demontażu "łączników" , które im prostsze tym chętniej się je stosuje. Szkoda, że nie udało się zilustrować tematu kilku ujęciami z procesu wytwarzania łapek, bo na pewno wygląda to ciekawie, ale i bez tego zawarta w niniejszym filmiku wiedza budzi duży szacunek i dla zainteresowanych stanowi doskonałe źródło wiedzy.
Dzięki, pzdr
A w USA dalej przybijają szyny do podkładów gwoździami...
SHP, pomieszczenie z ciezarkami naprezajacymi pędnie i pędnie, urzadzenia SRK mozna cos o tym? Pozdrawiam
Coś pomyślimy dzięki za sugestie
@@KOLEJmirmur2 👍🧨🖐️
Czyli kiedys,potrafilismy cos wymyslic i opatentowac. Dzisiaj Polska,to juz tylko Niemiecka montownia :(
Perowskity, coś tam z grafenem, suw2000.... Ale w kraju gdzie nikt nie chce zdawać matematyki na maturze, politechniki budzą strach wśród młodzieży, celebryci robią za autorytety, zaś najwięksi decydenci to albo historycy albo politolodzy? Plus człowiek od edukacji jest prawnikiem (kanonicznym?) po kul?
Jak zawsze Pan zaskakuje. Żeby z takiej pierdoly zrobić film. Szacun, szkoda,że nie powiedział Pan jaka jest żywotność takich łapek. Pozdrawiam serdecznie
SKL 14 jest najlepsze
Czy tylko ja głosu nie mam?
Głos jest ok. Pozdrawiam.
Dobra to jednak u mnie był problem
mozna by pokazac montaz demontaz łapek
Za dużo metaloznawstwa, a za to w ogóle ani słowa/filmu jak się je montuje i demontuje. Wielka szkoda. Jaką żywotność ma łapka? Czy trzeba ją np. co 20 lat wymieniać? Czy jest "jednorazowa" czy zdemontowaną można użyć gdzieś ponownie? Temat ciekawy i prosilibyśmy Autora o "wydanie drugie, uzupełnione".
Stale do produkcji tych łapek zawierają do 2% krzemu??
Bardzo fajny patent dla terrorystów. Łatwo się szyny zapina przy użyciu łoma, i tak samo łatwo się szyny rozpinana. Więc dla dziesięciu zamachowcom rozpięcie 30m toru nie zajmie wiele czasu ! ! !.
Łom albo jak kto woli breszka, można w prosty sposób zrobić z kawałka pręta stalowego.
W tym roku 3.03 minęło 10 lat od katastrofy kolejowej pod Szczekocinami.
Wydaje się że obecna sytuacja spowodowała zapomnienie tej rocznicy
I dobrze że zapomniano ...zapomniano nawet o korona wirusie i maseczkach .
skad Pan ma taka wiedze ? zawodowo , albo Hobby ?
szczerze to jedno i drugie, zawodowo od strony naukowej zajmuję się kolejnictwem
Witam. Zawsze jestem zaciekawiony tematyką przez Pana prezentowaną w odcinkach mirmur2. Niestety ten odcinek nie zaliczam do ciekawych. To bardziej wykład akademicki dla studentów wydziałów kolejowych niż oglądaczy RUclips. Za dużo dat, zarządzeń, decyzji. Natomiast brakuje mi filmiku z praktycznego zastosowania. Nie pokazał Pan szczegółowych części elementów montażowych, sposobów montażu (zakładania), demontażu itp. Również chętnie zobaczyłbym proces produkcji łapek, zabezpieczenia antykorozyjnego, odbioru jakościowego itp. Dopiero pod koniec filmu dowiedzieliśmy się jaka jest średnica pręta i gatunek materiału użytego do produkcji. Z tego powodu dzisiaj daję łapkę w dół, jedyny raz jak dotąd. Na koniec powiem, że z zainteresowaniem oglądam wszystkie Pana filmy. No z wyjątkiem tego właśnie. Pozdrawiam.
Rakietę na Ksiezyc szybciej zbudowano niz te łapki. Nie ma sie czym chwalic. Niepojete, ze nie ma tu demonstracji montazu tych łapek.
Te łapki wynalazł polak w latach 70. Był taki program w telewizji o wynalazcach. Inny wymyślił spawarkę inwertorową.