Kolejny, dobrze przygotowany - nie tylko pod względem merytorycznym - materiał. Miło się ogląda. Szkoda, że Autor nie miał szczęścia tego dnia i nie napatoczył się żaden skład po szerokim, byłoby piękne przypieczętowanie tematu. Serdeczności! Daniel
Super się ogladało, dużo ciekawych informacji o różnicach występujących w torach. Bardzo dobrze omówione z elementami historii. W pewnym sensie odcinek ''na czasie'' gdyż LHS w związku z sytuacją jaka ma miejsce, dotyczył również przewozów pasażerskich.Pozdrawiam sedrecznie P. Mirosławie i duży kciuk do góry.
Mój ojciec był inspektorem nadzoru budowy LHS. Pamiętam, że linia ta często padała ofiarą sabotażu czyli celowo była uszkadzana infrastruktura. Czasem 2-3 razy w tygodniu. O tym się wówczas nie pisało w gazetach czy nie mówiło w dzienniku telewizyjnym.
Dzięki za podjęcie kolejnego ciekawego tematu. W czasie budowy kolei na terenie dawnego zaboru rosyjskiego wiele linii miało szerokie tory. Dobrze, że uświadomiłeś to wszystkim. Pozdrawiam.
Przejechałem sie około 3 lat temu przez teren stacjii LHS Zamość Bertyszcze. Dość spora stacja towarowa i lokomotywownia. I prawie wszystko tylko na szeroki tor. Ciekawe to wygląda bo tabor zupełnie inny niż zwykle na PKP, taka jakby enklawa. Zwłaszcza, że tam na wschodzie normalnotorowe duże stacje towarowe PKP w ogóle są rzadkością.
7:08 Tu Pana poprawię, bo w carskiej Rosji pierwsza linia kolejowa, akurat ta co idzie przez Koluszki, była wybudowana jako normalnotorowa. Dopiero potem podjęto decyzję o przejściu na inny standard. Linia z Warszawy do Petersburga już szła w standardzie szerokotorowym. (ps: cofam, wspomniał Pan o tym w dalszej części! :-))
Co jak co ale tak zajebistego i wypasionego odcinka o LHS bym się nie spodziewał :) Jeśli mogę zapytać: Gdzie taka kozacka miejscówka na szerokim torze (chodzi mi o kilometraż z momentu filmu czyli 2:12)?? Dziękuję z góry za odpowiedź.
Historia LHS jest mi od dawna znana i pozytywnie jest z tego materiału zapoznać czy przypomnieć. Ciekawostką jest, że przez siedem lat od początku pełnej eksploatacji owej od zakończenia budowy linii kolejowej, nie wiedziało o tym nawet CIA z Langley i na długo byli w szoku... i powstrzymali jednak od ekspansji na większą skalę rozbudowywania w bloku wschodnim sieci kolei rosyjskich w rozstawie ⁹cszyn. Poniekąd stan wojenny powstrzymał budowę linii od strony obwodu kalingradzkiego i ponoć jest do dziś owiane tajemnicą na 75 lat od tuż gdy już było wiadomo iż Edward Gierek zostanie odsunięty od władzy. Pozdrawiam.
@@Mh200-j6s Owiane są kulisy ekspansji szerokich radzieckich rozstawu szyn. Do dziś są zrobione nasypy pod tory i mówiło się, że to ...tamy na wypadek powodzi. Na rych nasypach ma być przeprowadzona linia ViaBaltic. Owiane jest też miejsca na nasypach, które mają być ukryte ładunki wybuchowe na wypadek ataku NARO na terytorium sowieckie, a dziś rolę się odwróciły tzn. wysadzić nasypy w razie ataku Putina na NATO. Wojna za polską miedzią to nie zabawa ani przygoda tylko dramat.
Pamiętam stary rozkład PKP sprzed około 15-20 lat gdy po linii LHS jeździł pospieszny pociąg. Jedna para. Dość zabawnie wyglądał rozkład jazdy : Bukowno , Olkusz, Sędziszów, Staszów, Zwierzyniec, Zamość i hen chyba do Kijowa. No ten nie musiał czekać za długo na Granicy.
@@olo1299 I nawet teraz odnalazłem go w starym rozkładzie jazdy PKP. Na znanej stronie gdzie są skany starych rozkładów PKP w rozkładach do roku 1990/91w tabeli 104 (to właśnie linia LHS) widać pociąg Olkusz - Moskwa. Potem np. w rozkładzie 1994/95 widać pociąg Olkusz - Magnitogorsk ale już z dopiskiem "po ogłoszeniu" czyli mógł nie jeździć codziennie. Sprawdziłem tylko wyrywkowo wybrane lata rozkładów jazdy, nie wiem kiedy przejechał ostatni.
Pociągi Great Western osiągały na tamte czasy potężne prędkości i luksus dla pasażerów. Było to dzieło Isambarda Brunela. Słynne były lokomotywy serii Iron Duke. Na pożegnanie szerokich parowozów przyszła duża liczba ludzi.
...i tak się od roku wybieram do Sławkowa, a mam kilkanaście kilometrów. W okresie zaborów kolej iwangorodzko-Dąbrowska też była szerokotorowa, a w Dąbrowie Górniczej Gołonóg była stacja przeładunkowa na normalnotorową linię warszawsko-wiedeńską.
Taka drobna ciekawostka w praktyce nie mająca większego znaczenia - 1524 starsze linie kolejowe (roztaw pruski) - 1520 wszystkie nowsze i nowobudowane linie kolejowe (roztaw rosyjski/noworosyjski)
Bardzo ciekawy odcinek (jak zawsze) że swojej strony mogę podać, że jak wyczytałem w Monografii Zachodniej DOKP zaraz po II wojnie światowej przez pewien czas linia kolejowa nr 3 i nr 14 posiadały jeden tor normalny i jeden szeroki dla ułatwienia transportu radzieckiej armii wracającej po zakończeniu wojny do ZSRR.
@@ukasz457 oj tak. W las od strony torów raczej już się nie wybiorę😂 za to przed motkowicami, całkiem przypadkiem weszliśmy w ugór, tak mi się teren spodobał że musiałem go sprawdzić. Trafiłem mój pierwszy i ostatni jak do tej pory depozyt . Co prawda przeciągnięty pługiem prze całe pole ale jednak 😉 niby nic cennego ale historycznie ciekawy temat.
Witam. Oglądam a jakże, Fajny kanał. Ciągnie mnie do kolei .Chyba geny, mój dziadek był kierowcą parowoza i to po prawej stronie. Parowozownia Wrocław. Pozdrawiam Sławek.
Przez wiele lat uważałem, że rozstaw rosyjski torów był spowodowany chęcią utrudnienia inwazji na Rosję carską. Ostatnio spotkałem się z poglądem, że w związku z tym, iż armia carska nie miała odpowiednio gęstej sieci magazynów na terenie imperium to wyruszając na jakikolwiek konflikt zbrojny na jej granicach, trzeba było wozić więcej niż armie państw zachodnich. Szersze tory lepiej to umożliwiały, na co potwierdza ten materiał. Naturalnie obecnie, wraz z rozwojem środków transportu kolejowego różnice te się zatarły.
W Głogowie przy moście kolejowy przez Odrę jest stary nieczynny most a na nim szyny o ruskim rozstawie, swoją drogą w Głogowie właśnie są zachowane pięknie fortyfikacje kolejowe
Witam. To z Górnego Śląska możemy szerokim torem dojechać do Chin. A przez Chiny też ?. Jak tak to byłby taki żelazny jedwabny szlak. Pozdrawiam Sławek, ten od stawów. Ps. Przy budowie wielkich stawów hodowlanych w Dolinie Baryczy to były lata 50-te XX w wykorzystywano torowiska, wagoniki i lokomotywy spalinowe.🚂🚂
Bardzo ciekawe wiadomości. Szkoda że nie nadmieniono czy był jakiś plan wykorzystania tej linii do ruchu pasażerskiego. Ale naprawdę film pełen wiedzy.
@@stan758 Mi bardziej chodziło o to jak w takich warunkach sprawował się tabor. 4mm to niewiele, ale może negatywnie wpływać na mechanikę. Ten filmik rozwiał moje wątpliwości 🙂
Jestem ciekaw jaka musi być minimalna odległość między dwoma roztawami osi, aby można było zrobić tor symetryczny zamiast wykonywania splotu 3/4 szyn. Na zasadzie że skrajne szyny dla szerszego a w środku węższego aby skrajnia mogła być identyczna dla obu.
Z tego co ja się oriętuję to "szybkie" koleje niemieckie mają rozstaw podobny do Rosyjskiego (ale odrobinę inny). Można by trochę powiedzieć o kolejach wąskototowych . Są na zachodzie Polski pozostałości po kolejach "polnych' . Przez jezdnie przechodziło 6 szt szyn , po trzy na stronę . Każde koło miało obrzeża z dwóch stron .
Technicznie Finlandia ma rozstaw 1524 nie 1520, ale to jest tak minimalna różnica że nie ma to znaczenia. Za to w Europie jest jeszcze czwarty rozstaw niewąskotorowy- na całej wyspie Irlandii (1600mm), co zostało jednak w momencie pisania tego komentarza powiedziane
Podsumowanie było kluczowe. Liczyłem, że będzie jakieś matematyczno-fizyczne uzasadnienie, albo że wpływ rozstawu ma znaczenie przy użyciu takiej, a nie innej stali do odlewu szyn.
Mam pytanie odnośnie użycia szyn w splotach trzyszynowych. Przy ułożeniu splotu toru normalnego i szerokiego, jedna szyna wspólna ulega szybszemu zużyciu od pozostałych dwóch. Czy normą jest stosowanie w splotach szyny S-65 (najcięższej na polskich szlakach) jako szyny wspólnej i dwóch S-49 jako pojedynczych?
Rozstaw szyn ma dodatkowo znaczenie militarne. Mając inny rozstaw, niż siły przeciwnika nie trzeba niszczyć infrastruktury kolejowej, jak to czynili cofający się Niemcy podczas II WŚ, a wystarczy spalić wagony.
Mówienie że kolej zaczęła upadać z racji rozwoju motoryzacji jest bardzo niepoważne. Zaczęła upadać z racji fatalnego zarządzania oraz braku restrukturyzacji.
Przy liniach towarowych nie ma to większego znaczenia, i tak ogółem jeździ się wolno. Tylko na autoszczepie wisi zazwyczaj dwa razy tyle niż na polskich torach😉
Ten szeroki na wschód od Polski tor ma w końcu 1524 mm czy 1520 mm? Najpierw wspomniał Pan o 1524 mm by za chwilę wspomieć o LHS-ie i podać 1520 mm. Druga sprawa nie wymienił Pan największego kraju z siecią kolejową o prześwicie 1524 mm czyli Rosji
To zależy czy tor kolejowy jest zelektryfikowany. - Jeśli nie to nie ma problemu np. Bocznica kolejowa na targi poznańskie przecina się z torem tramwajowym. - natomiast jeśli zelektryfikowany to sam odcinek gdzie się przecinają musi być odizolowany a pojazdy jadą przez ten odcinek "z rozpędu"
@@javascript-shortstechnicznie nie ma problemu. Ale logistycznie już tak. Po prostu PKP nie zgodzili się pewnie na komplikacje z tym związane. Nie dziwię się.
Oglądający: - Łe tam oj tam, tylko szyny szerzej, można więcej na wagon nawrzucać i po co jeszcze drążyć temat? M. R. 2: - Kamere sam potrzymam............
Podkłady się wypracują mechanicznie, i póki kreozol się nie wypłuka to nie zmurszeja nawet. A Kórnik to nawet drzewa które na podkładach urośnie nie ruszy 😂 Nie wspominając już o starych ruskich podkładach z drewna abowego. Nie bez powodu nazywa się żelaznym drzewem 😂 pile spalisz, widie zgubisz a podkłada nie potniesz 😂
Nasz kolejowy Bogusław Wołoszański.
Dzięki za materiał na weekend!
😉
i jak tu się nie zgodzić :D
😉😃
Zgadzam się i dla mnie też Pan Mirek wspaniale opowiada 😁😁
Jest jeszcze przynajmniej takich dwóch „Wołoszańskich” - „Kuracyja” i Jakub Kulecki :)
Bardzo fajnie wytłumaczone różnice w rozstawach, oraz ciekawie opowiedziana historia, tego ważne elementu kolejowego.
Ciekawy materiał 😊
Kolejny, dobrze przygotowany - nie tylko pod względem merytorycznym - materiał. Miło się ogląda.
Szkoda, że Autor nie miał szczęścia tego dnia i nie napatoczył się żaden skład po szerokim, byłoby piękne przypieczętowanie tematu. Serdeczności! Daniel
Super się ogladało, dużo ciekawych informacji o różnicach występujących w torach. Bardzo dobrze omówione z elementami historii. W pewnym sensie odcinek ''na czasie'' gdyż LHS w związku z sytuacją jaka ma miejsce, dotyczył również przewozów pasażerskich.Pozdrawiam sedrecznie P. Mirosławie i duży kciuk do góry.
Dziękuję Panie Mirosławie za odcinek! A może przybliży Pan wyboistą historię linii kolejowej 274?
Witam pomyśle coś nad takim odcinkiem
Mój ojciec był inspektorem nadzoru budowy LHS. Pamiętam, że linia ta często padała ofiarą sabotażu czyli celowo była uszkadzana infrastruktura. Czasem 2-3 razy w tygodniu. O tym się wówczas nie pisało w gazetach czy nie mówiło w dzienniku telewizyjnym.
Bo ruskie okradali polaków tymi torami wywozili do sojuza.
Dzięki za podjęcie kolejnego ciekawego tematu. W czasie budowy kolei na terenie dawnego zaboru rosyjskiego wiele linii miało szerokie tory. Dobrze, że uświadomiłeś to wszystkim. Pozdrawiam.
Cieszę się że będzie co oglądać w nocy:)
BARDZO DOBRY DOKUMENT ! ja zaczynałem na LHS w 80 r najpierw w trakcji a potem w TCL .
Pełny zakres informacji 👌🤝
Bardzo dziękujemy za ciekawe informacje
Jak zwykle materiał pierwsza klasa 🙂Bardzo Panu dziękuje za kolejny super odcinek! 🙂
Bardzo ciekawy materiał, miło się słucha i jak zwykle, duża dawka wiedzy.
Na Biotad Plus lecimy?
Witam witam....Nareszcie co na to czekałem....Dzięki dzięki wielkie... Pozdrawiam z Zamościa 😁
Witam cieszę się pozdrawiam
Świetny materiał pozdrawiam
Przejechałem sie około 3 lat temu przez teren stacjii LHS Zamość Bertyszcze. Dość spora stacja towarowa i lokomotywownia. I prawie wszystko tylko na szeroki tor. Ciekawe to wygląda bo tabor zupełnie inny niż zwykle na PKP, taka jakby enklawa. Zwłaszcza, że tam na wschodzie normalnotorowe duże stacje towarowe PKP w ogóle są rzadkością.
Elegancki jest ten kanał.
7:08 Tu Pana poprawię, bo w carskiej Rosji pierwsza linia kolejowa, akurat ta co idzie przez Koluszki, była wybudowana jako normalnotorowa. Dopiero potem podjęto decyzję o przejściu na inny standard. Linia z Warszawy do Petersburga już szła w standardzie szerokotorowym. (ps: cofam, wspomniał Pan o tym w dalszej części! :-))
😊👍 Pozdrawiam i życzę udanego weekendu 👋😏
Fajny materiał pozdrawiam
Świetny materiał ciekawie omówiony 👍🙂
Świetny materiał :-) jak zawsze fajnie ogląda się filmy na tym kanale :-D
Kolejny ciekawy film pozdrawiam i czekam na następny
Jak zawsze super 👍
bardzo interesujące
Bardzo ciekawy film 👍
Jak zawsze pełna meyrtoryki, historii i ciekawostek opowieść 😁😁
Co jak co ale tak zajebistego i wypasionego odcinka o LHS bym się nie spodziewał :) Jeśli mogę zapytać: Gdzie taka kozacka miejscówka na szerokim torze (chodzi mi o kilometraż z momentu filmu czyli 2:12)?? Dziękuję z góry za odpowiedź.
Witam dzięki za obejrzenie, to Nisko na Podkarpaciu nieopodal Stalowej Woli pozdrawiam
Historia LHS jest mi od dawna znana i pozytywnie jest z tego materiału zapoznać czy przypomnieć. Ciekawostką jest, że przez siedem lat od początku pełnej eksploatacji owej od zakończenia budowy linii kolejowej, nie wiedziało o tym nawet CIA z Langley i na długo byli w szoku... i powstrzymali jednak od ekspansji na większą skalę rozbudowywania w bloku wschodnim sieci kolei rosyjskich w rozstawie ⁹cszyn. Poniekąd stan wojenny powstrzymał budowę linii od strony obwodu kalingradzkiego i ponoć jest do dziś owiane tajemnicą na 75 lat od tuż gdy już było wiadomo iż Edward Gierek zostanie odsunięty od władzy. Pozdrawiam.
Co jest owiane tajemnicą?
@@Mh200-j6s Owiane są kulisy ekspansji szerokich radzieckich rozstawu szyn. Do dziś są zrobione nasypy pod tory i mówiło się, że to ...tamy na wypadek powodzi. Na rych nasypach ma być przeprowadzona linia ViaBaltic. Owiane jest też miejsca na nasypach, które mają być ukryte ładunki wybuchowe na wypadek ataku NARO na terytorium sowieckie, a dziś rolę się odwróciły tzn. wysadzić nasypy w razie ataku Putina na NATO. Wojna za polską miedzią to nie zabawa ani przygoda tylko dramat.
Świetny film
Mega... Czekałem.... 😃
Pozdrawiam Cię serdecznie
Witam ja Ciebie Sylwio również
Pamiętam stary rozkład PKP sprzed około 15-20 lat gdy po linii LHS jeździł pospieszny pociąg. Jedna para. Dość zabawnie wyglądał rozkład jazdy : Bukowno , Olkusz, Sędziszów, Staszów, Zwierzyniec, Zamość i hen chyba do Kijowa. No ten nie musiał czekać za długo na Granicy.
Oooo nie wiedziałem że kursował jakiś na stałe😮
@@olo1299 I nawet teraz odnalazłem go w starym rozkładzie jazdy PKP. Na znanej stronie gdzie są skany starych rozkładów PKP w rozkładach do roku 1990/91w tabeli 104 (to właśnie linia LHS) widać pociąg Olkusz - Moskwa. Potem np. w rozkładzie 1994/95 widać pociąg Olkusz - Magnitogorsk ale już z dopiskiem "po ogłoszeniu" czyli mógł nie jeździć codziennie. Sprawdziłem tylko wyrywkowo wybrane lata rozkładów jazdy, nie wiem kiedy przejechał ostatni.
@@TomaszWawa o kurcze. Ciekawe co za skład jeździł. Muszę podpytać.
Pociągi Great Western osiągały na tamte czasy potężne prędkości i luksus dla pasażerów. Było to dzieło Isambarda Brunela. Słynne były lokomotywy serii Iron Duke. Na pożegnanie szerokich parowozów przyszła duża liczba ludzi.
...i tak się od roku wybieram do Sławkowa, a mam kilkanaście kilometrów. W okresie zaborów kolej iwangorodzko-Dąbrowska też była szerokotorowa, a w Dąbrowie Górniczej Gołonóg była stacja przeładunkowa na normalnotorową linię warszawsko-wiedeńską.
Super.
Najbardziej niedorzeczna wydaje się zmiana o 4mm w ZSRR. Wątpliwa potencjalna korzyść
Ruski zawsze mieli idiotyczne pomysły
1:14--nie prześwit, ale rozstaw lub szerokość toru!
Iwanogród :) Dalej dosyć ważny węzeł kolejowy :)
Taka drobna ciekawostka w praktyce nie mająca większego znaczenia
- 1524 starsze linie kolejowe (roztaw pruski)
- 1520 wszystkie nowsze i nowobudowane linie kolejowe (roztaw rosyjski/noworosyjski)
Dzięki za uzupełnienie
Całkiem dobrze opisane - może nie super kompleksowo, za to przystępnie
*Carski tor kolejowy ..... tzw. "na ch_j szerszy" .... i takim właśnie w Rasiji powstał - jak twierdzi popularna legenda !!!!* :o)
Myślę że 95% zainteresowanych zna tą legendę.
Ciekawy materiał
Bardzo ciekawy odcinek (jak zawsze) że swojej strony mogę podać, że jak wyczytałem w Monografii Zachodniej DOKP zaraz po II wojnie światowej przez pewien czas linia kolejowa nr 3 i nr 14 posiadały jeden tor normalny i jeden szeroki dla ułatwienia transportu radzieckiej armii wracającej po zakończeniu wojny do ZSRR.
LHS, kojarzy mi się z wakacjami i dzieciństwem. Jadąc wzdłuż toru motorynką machałem maszynistą 😊
Jak i ja czyniłem. 😂 A w jakiej okolicy jeździłeś
@@olo1299 Hajdaszek-Motkowice
@@ukasz457 ooo kopałem tam u cb z wykrywaczem kilka lat temu😉 jeżdżę często tamtędy na stację w Gołuchowie. Ja z okolic Jędrzejowa i Sędziszowa.
@@olo1299 No teren tam jest bombowy... 😃
@@ukasz457 oj tak. W las od strony torów raczej już się nie wybiorę😂 za to przed motkowicami, całkiem przypadkiem weszliśmy w ugór, tak mi się teren spodobał że musiałem go sprawdzić. Trafiłem mój pierwszy i ostatni jak do tej pory depozyt . Co prawda przeciągnięty pługiem prze całe pole ale jednak 😉 niby nic cennego ale historycznie ciekawy temat.
lubię czasem pooglądać ciekawostki o kolei
Witam. Oglądam a jakże, Fajny kanał. Ciągnie mnie do kolei .Chyba geny, mój dziadek był kierowcą parowoza i to po prawej stronie. Parowozownia Wrocław. Pozdrawiam Sławek.
Przepraszam że komentarz z z Kanału STAWIARSTWO, nie przełączyłem konta. Następne jak będą to już z imiennego . Jeszcze raz pozdrawiam. Sławek.
Przez wiele lat uważałem, że rozstaw rosyjski torów był spowodowany chęcią utrudnienia inwazji na Rosję carską. Ostatnio spotkałem się z poglądem, że w związku z tym, iż armia carska nie miała odpowiednio gęstej sieci magazynów na terenie imperium to wyruszając na jakikolwiek konflikt zbrojny na jej granicach, trzeba było wozić więcej niż armie państw zachodnich. Szersze tory lepiej to umożliwiały, na co potwierdza ten materiał. Naturalnie obecnie, wraz z rozwojem środków transportu kolejowego różnice te się zatarły.
W Głogowie przy moście kolejowy przez Odrę jest stary nieczynny most a na nim szyny o ruskim rozstawie, swoją drogą w Głogowie właśnie są zachowane pięknie fortyfikacje kolejowe
super film
Witam. To z Górnego Śląska możemy szerokim torem dojechać do Chin. A przez Chiny też ?. Jak tak to byłby taki żelazny jedwabny szlak. Pozdrawiam Sławek, ten od stawów. Ps. Przy budowie wielkich stawów hodowlanych w Dolinie Baryczy to były lata 50-te XX w wykorzystywano torowiska, wagoniki i lokomotywy spalinowe.🚂🚂
Sławków nie leży na Śląsku
To jest nawet obecnie oficjalna nazwa handlowa. Chińskie kontenery jadą po lhs.
Bardzo ciekawe wiadomości. Szkoda że nie nadmieniono czy był jakiś plan wykorzystania tej linii do ruchu pasażerskiego. Ale naprawdę film pełen wiedzy.
Od jakiegoś czasu nurtowało mnie pytanie co się stało z tymi 4mm w postradzieckiej kolei. Dziękuję za wyjaśnienie! 🙂
Po prostu zbliżyli się do Europy, dawniej mieli 89 mm a obecnie 85.
@@stan758 Mi bardziej chodziło o to jak w takich warunkach sprawował się tabor. 4mm to niewiele, ale może negatywnie wpływać na mechanikę. Ten filmik rozwiał moje wątpliwości 🙂
Jestem ciekaw jaka musi być minimalna odległość między dwoma roztawami osi, aby można było zrobić tor symetryczny zamiast wykonywania splotu 3/4 szyn. Na zasadzie że skrajne szyny dla szerszego a w środku węższego aby skrajnia mogła być identyczna dla obu.
Z tego co ja się oriętuję to "szybkie" koleje niemieckie mają rozstaw podobny do Rosyjskiego (ale odrobinę inny). Można by trochę powiedzieć o kolejach wąskototowych . Są na zachodzie Polski pozostałości po kolejach "polnych' . Przez jezdnie przechodziło 6 szt szyn , po trzy na stronę . Każde koło miało obrzeża z dwóch stron .
Co chodzi o prześwity to w Szwajcarii też jest groch z kapustą natomiast ruski tor jest szerszy o długość carowego ,,ptaka''
Mega video
Pare razy na gape jezdzilem towarowymi LHS:)
* w Małaszewiczach, mała poprawka :)
W Warszawie są sploty torów tramwajowych, np na Rondo Kercelak..
Bardzo ciekawy materiał. A kiedy będzie film o rostawie 1 metr który był używany przez Francję i UK w ich koloniach w Afryce.
"rostawie" - rozstawie.
Technicznie Finlandia ma rozstaw 1524 nie 1520, ale to jest tak minimalna różnica że nie ma to znaczenia. Za to w Europie jest jeszcze czwarty rozstaw niewąskotorowy- na całej wyspie Irlandii (1600mm), co zostało jednak w momencie pisania tego komentarza powiedziane
Podsumowanie było kluczowe. Liczyłem, że będzie jakieś matematyczno-fizyczne uzasadnienie, albo że wpływ rozstawu ma znaczenie przy użyciu takiej, a nie innej stali do odlewu szyn.
Splot czteroszynowy wystepuje np w sedziszowie😉
2140mm! chciałbym to zobaczyć.Ponad dwa metry rozstawu,ciekawe czy coś ię ostało do naszych czasow
Mam pytanie odnośnie użycia szyn w splotach trzyszynowych. Przy ułożeniu splotu toru normalnego i szerokiego, jedna szyna wspólna ulega szybszemu zużyciu od pozostałych dwóch. Czy normą jest stosowanie w splotach szyny S-65 (najcięższej na polskich szlakach) jako szyny wspólnej i dwóch S-49 jako pojedynczych?
Witam proszę zrobić odcinek o załadunku wagonów i kolei na promach morskich. Pozdrawiam
jak tu nie lubić twojego programu 😀 wiedza w pigułce ładnie podana
😎👍
Siemano Mordo ..Dawno nic nie było.. Pozdro
Witam witam 👍
Szerokości torów w Europie jest wiecej niż trzy.
Jest jeszcze irlandzki rozstaw 1600 mm.
I różne wąskotorówki, np. 1000 mm.
👍👍👍
Rozstaw szyn ma dodatkowo znaczenie militarne. Mając inny rozstaw, niż siły przeciwnika nie trzeba niszczyć infrastruktury kolejowej, jak to czynili cofający się Niemcy podczas II WŚ, a wystarczy spalić wagony.
9:27
Co to za miejsce?
13:56
Litwa to nie „nowe państwo” - istniało od kilkuset lat...
Nowosielec na Podkarpaciu
@@KOLEJmirmur2
Czy to nieukończony wiadukt drogowy?
@@JaQba91 tak jeszcze z lat 70
Taka np Litwa długofalowo będzie kontunuować 1520, czy są sygnały na przejście ?
III Rzesza miała w planach zbudowanie torów kolejowych o rozstawie 3000mm
Jeden z wielu, był też plan 2000mm
Kawał ciekawej historii :-)
Linia LHS kończy swój bieg w Sławkowie na teminalu kontenerowy zahaczajac właśnie o Wolbrom Zarzecze jaroszowiec Olkusz Bukowno Bolesław
Teraz o sprzęgach i ich rodzajach na świecie
👏🎥👍😲
Czy planuje Pan wykonać materiał na temat rozjazdów?
Oczywiście
Dziękuję, Pozdrawiam 🙂
Mówienie że kolej zaczęła upadać z racji rozwoju motoryzacji jest bardzo niepoważne. Zaczęła upadać z racji fatalnego zarządzania oraz braku restrukturyzacji.
Nie można też wykluczyć celowego działania.
A Kuracyja wrzucił film o wąskotorówkach. Jedynie Kulecki wypiął się dziś na kolej. :)
Ano... nawet śladów przedwojennej bocznicy nie pokazał.
Bardziej mnie ciekawi jak się ma osiąganie prędkości do rozstawu torów ?
Szerszy rozstaw kół = lepsza stabilność, mniejsze kołysanie na boki.
@@marekem11 dzięki, bardziej mnie ciekawi rozstaw a uzyskane prędkości maksymalne
Przy liniach towarowych nie ma to większego znaczenia, i tak ogółem jeździ się wolno. Tylko na autoszczepie wisi zazwyczaj dwa razy tyle niż na polskich torach😉
do autora 9:32 czego to jest pozostałeś miedzy torami
Jest to nieukończony nigdy wiadukt nad torami w Nowosielcu
Nasi dziadkowie nie mieli tyle informacji - mówiono po prostu ,, Ruski tor"👍
Nie będę pisał na co szerszy, bo to niecenzuralne. Krążyła anegdota, że to źle zrozumiany rozkaz cara spowodował o 850 mm szerszy rozstaw szyn.
😄 pozdro dla kumatych!
@@johnblacktorne3143 850mm? Czyżby wcześniej planowali wąskotorówki?
@@stan758 Zero się niepotrzebnie wkradło. Oj wtedy byłby niezły interes😀.
Ten szeroki na wschód od Polski tor ma w końcu 1524 mm czy 1520 mm? Najpierw wspomniał Pan o 1524 mm by za chwilę wspomieć o LHS-ie i podać 1520 mm. Druga sprawa nie wymienił Pan największego kraju z siecią kolejową o prześwicie 1524 mm czyli Rosji
Umownie się do dziś mówi 1520/1524 a de facto 1524 już nie ma pozdrawiam
Jaka kamera bylo nagrywane?
Sony FDR-AX53 4K
@@KOLEJmirmur2 Super jakość obrazu
you ok!!!
Zdaję się że już było coś o rozstawach torów u Pana, jak nie to przepraszam
tak z kilometrażu wnioskuje ze film kręcony był w okolicy ZARZECZA ?
przeciez jest oznaczone
jaka to linia byla szerokotorowa az do berlina
Czy tory tramwajowe mogą przecinać tory kolejowe? To pytanie z Wrocławia gdzie tory kolejowe wstrzymały budowę tramwaju na jagodno!
To zależy czy tor kolejowy jest zelektryfikowany.
- Jeśli nie to nie ma problemu np. Bocznica kolejowa na targi poznańskie przecina się z torem tramwajowym.
- natomiast jeśli zelektryfikowany to sam odcinek gdzie się przecinają musi być odizolowany a pojazdy jadą przez ten odcinek "z rozpędu"
@@wlocek369 tory kolejowe są bez sieci trakcyjnej. We Wrocławiu to jest wielki temat dlaczego nie ma tramwaju na jagodno. Bo niby przez tory kolejowe.
@@javascript-shortstechnicznie nie ma problemu. Ale logistycznie już tak. Po prostu PKP nie zgodzili się pewnie na komplikacje z tym związane. Nie dziwię się.
Podobno już posły pracują nad ustawą, która pozwoli przeciąć te tory
Czyli rozstaw torów nie jest zależny od szerokości dwóch końskich zadów? ;)
Jest ino nie tak wprost jak niektórzy podają.
Tytuł trochę mylący, myślałem że będzie nieco więcej materiału stricte o LHC.
Dlaczego po II wojnie światowej ruscy nie narzucili nam szerokich torów jako standard w całym kraju?
A jak Pan tu trafił?
Biłgoraj to mój powiat
A mam rodzine
Ziomek!!!
A ja mieszkam w Aleksandrowie
- dla zainteresowanych, Aleksandrów pod względem długości jest na 2 miejscu w Polsce - ma 11km )))
Oglądający:
- Łe tam oj tam, tylko szyny szerzej, można więcej na wagon nawrzucać i po co jeszcze drążyć temat?
M. R. 2:
- Kamere sam potrzymam............
Podkłady już korniki żrą. 🧐
Z kreozotem?
Podkłady kolejowe z drewna są tak impregnowane że ciebie przeżyją 😆😆😆😆😆
@@robertjakubczak9437 a szyny się rozjadą pod ciężarem.
Podkłady się wypracują mechanicznie, i póki kreozol się nie wypłuka to nie zmurszeja nawet. A Kórnik to nawet drzewa które na podkładach urośnie nie ruszy 😂
Nie wspominając już o starych ruskich podkładach z drewna abowego. Nie bez powodu nazywa się żelaznym drzewem 😂 pile spalisz, widie zgubisz a podkłada nie potniesz 😂
Ooo noooooooł