- Видео 41
- Просмотров 392 927
Paulownia w Polsce
Польша
Добавлен 8 июл 2021
Видео
Paulownia. Obca plantacja 3
Просмотров 2,4 тыс.2 месяца назад
Dziś odwiedzam dawno zapowiadaną plantację paulowni.
Krótki film o zabijaniu. Larwy chrząszcza majowego.
Просмотров 2913 месяца назад
Groźny szkodnik nie tylko dla paulowni.
Jak szybko może rosnąć drzewo? Cz. 4
Просмотров 9974 месяца назад
W dzisiejszym filmie opowiadam o wszystkim, więc zapraszam do oglądania i wysłuchania bo w tym miejscu nie da się tego opisać.
Samotna paulownia
Просмотров 1,6 тыс.5 месяцев назад
Kilka słów o szansach przetrwania paulowni w naszym klimacie.
Jak szybko może rosnąć drzewo? Cz. 3
Просмотров 1,2 тыс.5 месяцев назад
Zgodnie z zapowiedzią, w dzisiejszym filmie oprócz podsumowania kolejnych pomiarów mówię o nawożeniu, wichurach, obcinaniu liści, nowym/starym szkodniku i głębokiej dziurze w ziemi.
Korzeń 2, paulownia
Просмотров 2,2 тыс.5 месяцев назад
Paulownia poradzi sobie w każdym gruncie, ale nie w każdym będzie rosła w zadowalającym tempie. W niesprzyjających warunkach jej wiek rębności może przekroczyć nawet 20 lat. Po dzisiejszym filmie wiemy jedno: część podziemna może być kilkakrotnie większa od nadziemnej i jest to efekt ubogiej gleby.
Jak szybko może rosnąć drzewo? Cz. 2
Просмотров 2,6 тыс.6 месяцев назад
Kolejne pomiary tempa wzrostu paulowni. Tym razem wszystkie dane zebrane w czytelnej tabeli, którą bardzo polecam przyszłym plantatorom. W tym filmie odpowiadam również na kilka uwag z ostatnich komentarzy.
Jak szybko może rosnąć drzewo? Cz. 1
Просмотров 1,4 тыс.7 месяцев назад
Otwieramy sezon pomiarów tempa wzrostu paulowni. Na koniec czerwca wiele drzew przekroczyło 100 cm wysokości i pozostaje mieć nadzieję, że w tym roku zobaczymy jakieś rekordy.
Paulownia do tartaku.
Просмотров 2,6 тыс.7 месяцев назад
Tytuł jest oczywiście żartem, bo o ile wycinka była, to jej powód i cel nie mają nic wspólnego z tartakiem. Kolejny miesiąc wegetacji obnażył uszkodzenia mrozowe na innych drzewach. Nie miałem wyboru i wyciąłem kilka z nich.
Jak uśmiercić paulownię.
Просмотров 3,2 тыс.8 месяцев назад
Paulownia bardzo łatwo ulega samozagładzie. By do tego nie doszło wymaga trochę pracy o której kiedyś już wspominałem. Ten film udowadnia/pokazuje skutki braku pewnych zabiegów.
Inwazja i śmierć paulowni.
Просмотров 2,7 тыс.8 месяцев назад
Nie jest łatwo... Pogoda i warunki glebowe ciągle sprawiają wiele niespodzianek. Okazuje się, że nie każde pole nadaje się dla tej rośliny a mówienie o jej inwazyjności to przejaw czy dowód na brak wiedzy.
Paulownia - 660 cm w dwa lata.
Просмотров 8 тыс.2 года назад
@paulowniawpolsce2978 Dziś o szybkości wzrostu, jesiennym nawożeniu, wielokrotnym cięciu i o przyszłości.
Mróz na początku września. Paulownia w Polsce
Просмотров 7 тыс.2 года назад
Jak historia pokazała, mróz o tej porze roku nie jest u mnie niczym szczególnym. Okazuje się, że początek września powinien być końcem okresu wegetacyjnego paulowni. Teraz pozostaje tylko zasilenie roślin w składniki potrzebne na zimę i dobry start na wiosnę.
Paulownia wycięta po 5 latach - 3 miesiące później
Просмотров 24 тыс.2 года назад
Paulownia wycięta po 5 latach - 3 miesiące później
Podsumowanie lata w Paulowni 15 08 2022r
Просмотров 7 тыс.2 года назад
Podsumowanie lata w Paulowni 15 08 2022r
Paulownia wycięta po 5 latach wzrostu.
Просмотров 58 тыс.2 года назад
Paulownia wycięta po 5 latach wzrostu.
Ratunek dla paulowni. Wczesna wiosna.
Просмотров 6 тыс.2 года назад
Ratunek dla paulowni. Wczesna wiosna.
ruclips.net/video/jXm88IIh4BY/видео.htmlsi=C5MI0_YsNjn6QA63 ciekawa sytuacja jest przedstawiona na tym filmie. pozdrawiam
Ludzie [trole] co nie mają żadnego doświadczenia z paulownią nie powinni się wypowiadać. Jak można oceniać coś czego się na oczy nie widziało o tym jak to rośnie i jakim jest drewnem nie wspomnę. Każdy idiota wypisujący bzdury powielane z netu powinien być karany za nie potwierdzone informacje. 99 procent komentaży w sprawie paulowni napisali matoły bez wiedzy , doświadczenia i prawdopodobnie nigdy drzewa nie widzieli. Pozdrawiam komentujących .
Smutna to prawda, ale prawda.
Również dziękuję za interesujący film oraz za Pana wyczerpujące odpowiedzi na pytania w komentarzach. Ja także chciałbym postawić inne pytanie, nad którym w przypadku Paulowni zastanawiam się odkąd usłyszałem o sposobach wykorzystania drewna. Czy myślicie Państwo, że nadawałoby się ono do produkcji papieru, skoro w naszym klimacie trudno uzyskać korzystne rozmiary tartaczne? W filmie wspomniał Pan, że spora część drzewa nadaje się bardziej na pellet. Czy w gałęziach jest za mało celulozy, by nadawały się do produkcji papieru? Ale może też byłoby korzystniej przeznaczać i pnie na papier, skoro niewiele można pozyskać z nich desek? Czy macie Państwo ewentualnie pomysł, gdzie szukać badań na ten temat? Z góry dziękuję za odpowiedzi, Wiktor Mrzygłód.
Pomysł ciekawy, ale obawiam się, że wymagałby zmodyfikowania technologii produkcji papieru. Nie dotarłem do żadnych informacji dot. zawartości celulozy i nie słyszałem by z paulowni produkowano papier. Będę miał to na uwadze a informacji trzeba by szukać w Azji lub w okolicach ZEA.
@@paulowniawpolsce2978Dziękuję za odpowiedź! A czemu akurat szukać info na ten temat w Azji i ZEA?
Komedia ! Czy my nie mamy dosyć rodzimych gatunków aby szukać jakichś dziwadeł ?!
Tu nie chodzi o szukanie. Paulownia jest obecna w Polsce od kilkudziesięciu lat.
Popatrz w lustro a możesz się zDziwić.
@@arturartur9316 A świstak siedzi i zawija w sreberka
@arturartur9316 Ta...
@OloOlo825 .. i na półkę :-)
Ja posadzilem cztery przyjela sie jedna to nie jest drzewo ktore nadaje sie do czegokolwiek
Ciągle powtarzam, że nic samo nie rośnie. Na porażkę może składać się wiele przyczyn.
Posadziłem dwa i mają po 90 w obwodzie po czterech latach. Kupił krowę nie karmił i dziwi się że zdechła.
@@arturartur9316 z tą krową to tak po ukraińsku: my karmimy a oni doją :-)
Gdzie mozna sprzedac pizniej to drzewo ??
W Polsce jest kilka firm.
Strata czasu i pieniędzy. To nie klimat dla tego typu drzew
To prawda jeśli ktoś myśli, że samo urośnie i nic nie trzeba przy tym robić, a przecież to normalna uprawa rolnicza.
Same nieroby bez pojęcia. Potencjał jest dla tych co troszeczkę popracują.
@@arturartur9316 też tak uważam.
Zaniedbana plantacja... za gęsto posadzone... nie przycinana. Wystarczyło by poświęcić trochę czasu na wiosnę i po obrywać młode pędy...
Drzewa posadzone są w bardzo dużych odstępach, chyba 4x4. Gdyby były posadzone gęściej to byłoby mniej gałęzi i bardziej pięły by się do góry.
@paulowniawpolsce2978 może na filmie dobrze nie było widać bo z przodu było kilka cienkich i wydawały się gęsto...
Ja wszystkim proponuję sadzenie 2,5/4. Są rejony gdzie sadzi się jeszcze gęściej np. 2/3.
Odległość 5m optymalna. Bliżej nie polecam, widzę po moich drzewach. Słabsze mają problem.
@@arturartur9316 dużo nawozu trzeba dawać jak gęsto będą posadzone ...
Te drzewo to wata
No nie zgodzę się z Tobą. To co napisałeś jest dowodem na to, że nigdy nie miałeś tego w rękach. Może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że w domu masz meble w których są elementy wykonane właśnie z paulowni.
@@paulowniawpolsce2978 Mam te drzewa i podzielam opinię Pana powyżej ,ze to wata
Podaj przynajmniej jakieś argumenty bo każdy może coś tam napisać. Proponuję by tą "watą" walnąć w głowę sąsiada :-)
@@paulowniawpolsce2978 to nie argument , dobrze zwinięta tektura by cię mocno sponiewierała. Jeśli piszą że wata, ty nie masz argumentu to mają rację.
@ Nie przesadzaj :-)). To bezsensowna dyskusja, drewno jest drewnem a, że może mieć różne parametry to naturalne. Skoro idziemy w takim kierunku to czym jest BALSA z ciężarem ok. 150kg/m3? Przecież to najlżejsze drewno na Świecie a paulownia ma niecałe 300kg/m3. Poza tym nie potrzebuję udowadniać komuś, że drzewo jest drzewem. Niech zastanowią się ci co nie znają tematu a się wypowiadają.
W jakiej czesci Polski jest ta plantacja ,jaki klimat? a czy bielenie nie zapobiegloby wczesnemu wiosennemu wzrostowi i przemrazaniu ? Pozďrawiam serdecznie, Zbigniew ,milo ogladac
Plantacja jest między Krakowem a Rzeszowem, od północy osłonięta wielkim nasypem po którym biegnie autostrada. Na temat bielenia wypowiadałem się wielokrotnie i są na ten temat filmy na kanale - tak zapobiega przemarzaniu.
Bielenie drzew pomaga tylko w przypadku gdy słońce nagrzewa pień, przy obecnym braku normalnej zimy i wysokich temperaturach wczesnowiosennych soki ruszają bez względu na to czy świeci słońce czy nie, później to już tylko kwestia czy przyjdzie mróz i jaką ma wytrzymałość dane drzewo. Paulownia rusza bardzo szybko, podejrzewam że wiosenne przymrozki w 2024r zrobiły konkretne zniszczenia na plantacjach.
Tarnów @@paulowniawpolsce2978
@@hitmanperfect wczesne wschody to nie tragedia - pnia nie zniszczą. Najniebezpieczniejsze są styczeń-marzec z mocnym słońcem. Mówiłem o tym na jednym z filmów.
@@paulowniawpolsce2978 Gdyby zima była zimą czyli normalne mrozy w dzień i w nocy a ziemia byłaby zamarznięta na kilka centymetrów to korzeń nie puściłby soków do pnia bez względu na to jak mocno słońce operuje. Mamy styczeń a na dniach ma być +12 stopni w dzień i kilka na plusie w nocy, bielenie osłabia wpływ słońca ale przy takiej zimie (temperaturach) nie zapobiegnie ruszeniu soków, w lutym pojawią się znowu mrozy a zniszczenia tym spowodowane zdiagnozujemy dopiero późną wiosną wczesnym latem gdy uszkodzone tkanki zaczną wyraźnie obumierać i zaatakują je grzyby.
Zasadnicze pytanie- jaka tam jest klasa ziemi i poziom wód gruntowych? Paulownia to roślina jak każda inna a roślina im szybciej rośnie tym więcej potrzebuje wody i "jedzenia". Najbardziej bawią mnie filmiki gdzie ludzie dali się zbajerować producentowi i posadzili coś tak wymagającego na piaskach gdzie nawet sosna ledwo dawała radę :)
Jaka tu klasa ziemi i gdzie woda to nie wiem, ale wiele razy o tych wymaganiach mówiłem. Na temat dostawców tych sadzonek nie będę się wypowiadał bo nie przepadam za ocenianiem ludzi, a sadzenie na piasku dowodzi też poziomu wiedzy u plantatora... Z pozyskanych przeze mnie informacji jasno wynika, że jedni i drudzy nie maja pojęcia czym chcą się zajmować. Przykre jest też to, że dostawca nie mając pełnej wiedzy w tej dziedzinie odgrywa rolę fachowca.
@@paulowniawpolsce2978 Producenci/sprzedawcy/dostawcy doskonale wiedzą jakie paulownia ma wymagania, zasada taka sama jak przy sprzedaży innych rzeczy- zachwalaj, kuś ludzi zyskami, mów tylko o zaletach, pomiń wady a jak ktoś zgłosi reklamację odmów ze dwa razy, jak będzie uparty to w ostateczności zwróć kasę.
Dostawcy, których mamy w naszym Kraju bazują na instrukcjach uprawy opracowanych dla regionów z ciepłym klimatem. Tak przynajmniej wynika z opowiadań klientów, których plantacje przepadły. Nikt im nie mówił o zagrożeniach mrozowych.
Mam piec na pellet i chętnie bym spróbował użytkować taki opał, ale przypuszczam, że spalanie byłoby większe o jakieś 20/30% ze względu na strukturę drewna. Może koszty produkcji byłby na tyle tanie żeby móc większe spalanie zrekompensować o wiele niższą ceną. Hmmmmmm
No właśnie to kwestia testów bo może się okazać, że nie o ciężar tu chodzi. Tej zimy będę testował spalanie w kominku - takie porównanie z innym drewnem wszystko wyjaśni. Będzie na ten temat film.
Nie jestem ekspertem pelletowym natomiast pellet to sprasowane trociny i tu waga kaloryczność już jest inna niż samego drewna kłodowego.
@@ddddd103 pellet z dębu będzie inny niż z sosny lub słomy, zapewne z paluowni też by tak było
@ na pewno inny ale jeśli paulownia , Sosna będzie podobnie sprasowana ( na logikę będzie będzie miała podobną gęstość ) to i kaloryczność będzie podobna natomiast aby ta podobna gęstość osiągnąć paulowni trzeba będzie znacznie więcej sprasować niż trocin z dębu. Opalanie paulownia w kotle niestety szału nie robi ale gazującym kotłem da się palić dokładając 4 x na dobę gdy w tych samych warunkach sosna olcha brzoza dokładamy 2x na dobę.
Najbardziej zastanawia mnie stosunek masy do objętości po wyprodukowaniu pelletu bo przecież bardzo mocno zwiększa się gęstość. Chodzi o to, czy 1m3 pelletu z np. dębu, będzie ważył tyle samo co 1m3 pelletu z paulowni? Jeśli te parametry będą podobne to i kaloryczność może być podobna.
Plantacja ta została wycięta po 5 latach od 1 sadzenia czyli na WIOSNĘ 2022 r. czyli to co widzimy w tym filmie w marcu ma 3 lata. Byłem na ostatnich dniach otwartych i w tedy dowiedziałem się że jest to plantacja TOKENOWA 😄 Również zdaża mi się tam zaglądać co jakiś czas i co staram się zrelacjonować. Teren gdzie są posadzone dzierżawi lokalny przedsiębiorca firmie z „banera” ale kontakt jakoś chyba z nimi jest …❓
Sadziłem, że była to jesień/zima bo nikt nie robi wycinek wiosną. Tak czy inaczej mamy za sobą 3 sezony wzrostu. Nie śledzę tematu tokenizacji bo ten sposób "zarabiania" nie jest rozsądny z punktu widzenia biorcy, ale to tylko moje zdanie. Ja zorganizował bym to zupełnie inaczej. Kontakt do tego organizatora i dostawcy sadzonek tajemnicą raczej nie jest. Mnie jednak to nie interesuje bo nie szukam reklamodawcy :-). Dziękuję za info.
Co ile sadzone
4x4, nie mierzyłem ale tak wygląda.
w 2:23 masz błąd bo100 cm obwodu to 32 cm średnicy. Pozdrawiam
Gratuluję wprawnego oka i dziękuję.
Dzięki za film :) faktycznie od razu rzuciły mi się w oczy spękania, prosty sposób na to jest czyli bielenie - no ale wymaga to trochę czasu. A ten pień to zapewne właściciel nie ma takiego sekatora na 2m lancy ;) Ja dodatkowo widziałem jak holender pokazywał jak on swoją plantację przy domu ogarnia i te rozgałęzienia na 4m prowadzi wyżej i ma lekko 5m drewno. Ma do tego śmieszną przyczepkę z paletami na niej :) Jeśli chodzi o wartość grzewczą to 2m3 suchej sosny = 4m3 suchej paulowni. Ogólnie kaloryczność ma dobrą, tylko m3 waży ok 250kg a sosny 500kg. Ale szybkość przyrostów stawia paulownie ponad. A i szybko schnie :) 2msc w lato i masz suchą paulownie ;) a inne drzewa... paulownia w 24h w suszarni sucha, dąb w 2 tygodnie dopiero, więc jest różnica. Ogólnie jak wejdą certyfikaty CO2 to za certy paulowni będzie największa kasa bo najwięcej pochłania CO2, stąd największe przyrosty. Wszystko da się przeliczyć :) w google wyszukac "Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne w sprawie ogólnounijnego systemu certyfikacji usuwania dwutlenku węgla" spoko opcja dla rolinków i leśników. Także jak jeszcze do tego drzewa doliczą np 40-50 Euro od sztuki za rok, to robi się ładna sumka ;) Sam teraz jestem na etapie wysiewu z nasionek i testów i zdobywania know how aby to poczuć, bo jednak filmiki na youtube to nie wszystko. Trzeba samemu popełnić trochę błędów ;) Mam nadzieję że te nasionka/sadzonki do czerwca ogarnę i posadzę i poprowadzę projekcik :)
Słyszałem wielokrotnie o ETS-ach dla paulowni ale trudno w to uwierzyć. Jest kilka innych pomysłów na dodatkowe dochody z tego typu plantacji. Za każdym razem wymagają jednak odpowiedniej skali. Holenderska przyczepka z paletami trochę mnie rozbawiła bo przecież podcinanie gałęzi na wys. ok. 6m nie wymaga specjalistycznego sprzętu :-). Wystarczy odpowiednia drabina i sekator na długim "patyku". Temat spalania/ogrzewania domu paulownią poruszę w filmie jeszcze tej zimy. Porównam czas palenia się paulowni w stosunku do naszych rodzimych gatunków stosowanych w kominkach. Dziękuję za konkretny komentarz i życzę powodzenia w Twoim eksperymencie. Dawaj znać jak się rozwija i z jakimi problemami się spotkasz.
@@paulowniawpolsce2978 z tą przyczepką chodziło o to że rękami trzeba poprowadzić "środek/pień" bo po każdych przymrozkach usycha czubek, a poniżej czubka drzewo odbija na 2 boki, czyli robi się rozgałęzienie. Wtedy on na tej przyczepce na paletach stoi i rękami obrywa czubek i jeden nowy odbity bok, zostawia tylko jeden bok i on narasta na urwany czubek i staje się tym głównym i kontynuuje/nalewa "pień" w górę. Dzięki temu ma proste drzewa jak strzała ;) Więc to nie jest do końca podcinanie gałęzi po bokach. A przyczepka to zwykła laweta na której są palety w schody ułożone, ciągnik ma podpięty, ktoś za kierownicą, on na górze i jadą z tymi kilkoma hektarami :)
W sprzyjających warunkach drzewo, w drugim sezonie, powinno urosnąć ok. 3m i na tej wysokości mamy ten wierzchołek do korekty (to dość nisko) - drugiego nie mamy bo powinien być powyżej 5-6m. Jak widać każdy szuka sposobu na ułatwienie i "zmechanizowanie" pracy :-). Jeśli możesz to podeślij jakiś link do tego holendra.
Tak mi chodzą te Paulownie po głowie od roku. I na przyłszy sezon mam zamiar się nimi zająć. i HE HE, Dokładnie tak zrobiłem z córką która ma psa, bo chodziła 3 razy dziennie przez 2 tygodnie ze smyczą. I skubana wytrwała 😂. Ja też się w końcu nimi zajmę. A narazie, czekam na kolejne filmy , bo mega wartościowe są. pozdrawiam
:-)) dziękuję.
@@lldragon lepiej jabłonie i grusze posadz
Jedno nie wyklucza drugiego.
Komentarz taktyczny dla yt niczym nawóz.
To prawda, dziękuję.
@@paulowniawpolsce2978 właśnie liście są podobno super nawozem. Tak promuje je producent
Chyba plantacja topoli i wierzby jest bardziej dochodów. Po zamarznięte ziemi jedzie bizon i zcina je jak zboze
@ Każdy producent ma swoją rację. Na razie nikt nie zrobił porównań takich upraw.
@ podobno mają wysoką zawartość białka, ale to niczego nie zmienia bo nikt nie będzie zrywał liści w czasie wegetacji.
Dlaczego nikt o tym nie mówi ? Paulownia jest jak pumex, dlatego tak szybko rośnie. Bardzo kiepsko pali się. Jest wytrzymałe, ale kruche. Rozważałem założenie plantacji ale odpuściłem.
Nie mówią bo tylko liczą kasę. Poza tym za import sadzonek wzięli się ludzie, którzy o rolnictwie nie mają żadnego pojęcia.
Do pumeksu raczej jej daleko bo pory nie są widoczne, jest po prostu lekka. Kruchość też jest dyskusyjna ponieważ wykazuje się większą elastycznością niż większość polskich gatunków drzew, a na temat palenia się (w kominku) będzie film to zobaczymy. Dziękuję za komentarz.
Fajnie że istnieje ten kanał bo pokazuje jak z paulownia w Polsce jest naprawdę a nie tylko filmraz na ruski rok w różowych okularach od producenta
Dziękuję.
Mocne tematy ,szczesliwego nowego roku
Wszystkiego dobrego.
Chyba rolnik zorientował sie że dał nabić w butelke, i nic z tego nie będzie miał, i odpuścicił. Nie będę go krytykował bo stracił już mnóstwo pieniędzy i czasu. Niektóre inwestycje warto zakończyć jak zaczynają robić się skarbonką.
W tym przypadku problem powstał z niedoszacowania potrzebnego czasu na taką uprawę. Nic samo nie rośnie.
Czas na kolejną porcje wiedzy. Lece na kolejny film po wiecej informacji.
Niech się dzieje ;-)
Co ile sadzona
Nie pamiętam, ale na najbliższym filmie znowu pokażę tą plantację i chyba będzie o tym informacja.
Dobry taki pies
i dobrze odżywiony ;-)
Przy cichszej muzyce przyjemniej by się słuchało.
Nowy program do montażu...
Jakiego azotu w pkynie uzywales jak mozna zapytac ? Pozdrawiam
FoliQ
Czy orientuje sie Pan jaka firma była dostawcą sadzonek na tą plantację?
Tak, ale nie mogę powiedzieć.
cała praca przez te x lat więcej warta niż patyki które wyrosną XD bujda na resorach w polskim klimacie
Na zachód od Wisły można śmiało sadzić. Wytrzymuje do -22 stopni. Ważne jest odpowiednie stanowisko. U mnie na piasku słabogliniastym, 6 klasa, 6 sezonów, obwód pnia u podstawy ponad 100 cm. Podlewana przez pierwsze dwa sezony
@@agrowoodPL Już niedługo będzie można porównać parametry z drzewami rosnącymi w Bobrownikach - film za ok. dwa tygodnie.
w Hiszpanii to jakoś tam rośnie, przed kilkoma dniami zwróciłem uwagę będąc tam
W Polsce też są miejsca gdzie paulownia sobie radzi, ale kłamstwem jest, że wszędzie.
Przecież to oxytree to przekręt, nie wierzę że ktoś się jeszcze na to łapie
To nie jest przekręt, ale na pewno kłamstwem jest mówienie, że paulownia to sposób na wielkie pieniądze bez pracy. Dotychczasowi importerzy tych roślin nie mieli pojęcia o ich uprawie, a mimo to wciskali każdemu kto tylko chciał za nie zapłacić. Dopiero to jest przekrętem i nieuczciwością.
Przekrętem jest dla tych, którzy dali się naciągnąć i zaufali nieodpowiednim ludziom. Jeśli ktoś jest w stanie wydać 100 czy 200 tysięcy złotych (sadzonki + ogrodzenie, nawadnianie sadzenie itp) za namową firmy, która nie zrobi nawet porządnych badań gleby no to już inna sprawa. Wygrała chciwość; agresywny marketing -> duża liczba klientów -> wciskanie wszystkim jak leci bez oglądania się na warunki uprawy -> ściąganie kasy -> zwijanie interesu. Ludzie zostali z zapuszczonymi plantacjami, które będą straszyć przez kilka lat a w necie opinia o paulowni jest jaka jest. Tymczasem uprawa paulowni w Polsce jest możliwa ale wymaga wiedzy i uczciwości ze strony dostawców sadzonek. W Niemczech mamy tego dobre przykłady, a Niemcy to nie Hiszpania, więc na klimat nie ma co się obrażać, tylko na partaczy, którzy się tym zajmują.
@@agrowoodPL zgadzam się z Tobą. Na swoich filmach ciągle przestrzegam ludzi przed łatwowiernością. Nie wszystko jednak jest winą importerów. Te zapuszczone plantacje, brak nawożenia, nawadniania, koszenia, serwisu instalacji to wina ich właścicieli. Większość z nich myślała chyba, że kupuje samograja. Tak wysokiego stopnia naiwności dawno nie spotkałem. Ciągle też powtarzam o konieczności dużego zaangażowania w takie plantacje - nic samo nie rośnie. Paulownia to uprawa jak każda inna i wymaga kilku miesięcy normalnej pracy w sezonie.
@@paulowniawpolsce2978 Oczywiście, przykład z filmu raczej jest nie do naśladowania. Nieograniczone zachwaszczenie zawsze w znacznym stopniu ogranicza potencjał wzrostu. Dobrym rozwiązaniem jest włóknina w rzędach rozłożona przed sadzeniem. Ułatwia bardzo uprawę międzyrzędzi w późniejszym czasie. Wytrzymuje spokojnie 2-3 sezony.
@@agrowoodPL u mnie włóknina bardzo przyspiesza sezon wegetacyjny bo ogrzewa ziemię (od wiosennego słońca). Potem wszystko wymarza i musi startować od nowa.
Zupełnie nie wierzę w ta cenę... Po tyle mamy dęba, żeby skały srały to max 300 ale PLN. Może jednostkowo, ale dlugofalowo myślę ze to nie jest możliwe.
Nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu bo na wstępnym etapie cena jest sprawą drugorzędną. Widziałem wyroby z paulowni, miałem je w rękach. Kiedyś pokażę je na filmie. Dlaczego nie chodzi o cenę drewna??? Bo najważniejsza jest cena przedmiotu wytworzonego z tego drewna. Właściwie to ich ilość z jednostki drewna (m3). Cena obrzynanej tarcicy na poziome 2-3 tys. złotych nikogo nie przeraża.
@@paulowniawpolsce2978 😂 😂 przestań człowieku ludzi naciągać
@@Rafa-st3zu Nikogo nie naciągam. Każdy ma swój rozum. Skoro w ten sposób piszesz to chyba nie obejrzałeś tego filmu do końca...
Część wniosków trafna, ale zasadnicze pytanie dotyczy azotu, w jakiej formie, dlaczego w tak kosmicznej ilości i z pominięciem innych istotnych parametrów takich jak pH czy struktura?
Byłby bardzo techniczny czyli nudny film a większość widzów oczekuje prostego przekazu. Z moich obserwacji wynika, że rodzaj gleby i jej pH to sprawa drugorzędna w przypadku paulowni. Mijający sezon utwierdził mnie w tym najbardziej bo nie stosowałem żadnych makro tylko azot (w dużych ilościach). Odpowiedzią na słuszność takiego postępowania będzie późna wiosna.
@@paulowniawpolsce2978 Tutaj się nie zgodzę, z moich obserwacji wynika coś zupełnie odwrotnego. pH i odpowiedni typ gleby + nawadnianie daje duże szanse na sukces. Uprawiałem paulownie na typowych "czarnoziemach", rosły nawet 3-4 metry w pierwszym sezonie z sadzonki z kawałka korzenia, po pierwszej zimie 50% wypadów. Dla porównania uprawa na totalnym piasku (+ wapnowanie ze względu na niskie pH) przyrosty mniejsze, średnio 1,5 - 1,8 m wysokości ale na tysiąc sztuk po zimie 100% zdrowotność a pędy od góry przemarznięte na max 10cm (bez bielenia). Również w literaturze dot. paulowni można przeczytać, że jest to jedno z najszybciej rosnących drzew na świecie, o ile rośnie w odpowiednio lekkiej i przepuszczalnej glebie.
A co z in anwazjnoscia ? Można to wyciąć czy bedzie ciągle odrastać ?
Po co wycinać? Jeśli ktoś chce to zlikwiduje tą roślinę bez żadnego problemu. Paulownia w naszym klimacie, bez pomocy człowieka ma trudności z przeżyciem a co dopiero mówienie o inwazyjności...
@@paulowniawpolsce2978 Cóż, może miałem zwidy ale kilka lat trwało zanim się to cholerstwo z działki wypleniło. Najpierw było super - dorodna, szybko rosnąca roślina że depresja się po kątach chowała. Potem odrosty zaczęły podnosić chodnik, więc padła decyzja o wycince. Jak już wyżej napisałem - kilka lat trwała walka na własnej i sąsiednich działkach zanim paulownia odpuściła. Oczywiście nie było żadnego dbania o drzewo, stanowisko zachodnie więc światło przez pół dnia, teren to osiedle domków gdzie gleba jest, delikatnie mówiąc, przeciętna.
Nigdy nie spotkałem się z takim przypadkiem. Do tej pory nikt jeszcze nie napisał, że obecnie ma taki problem, wszyscy piszą, że tak u nich było... Jakiś zbiorowy fenomen. Może mylisz rośliny? :-)
A czy to prawda że po likwidacji plantacji paulowni trzeba później tyle samo lat na zregenerowanie gleby co plantacja była uprawiana, dokładniej do przywrócenia wszystkich minerałów do gleby.
Nie wiem kto wymyśla takie bajki, ale na pewno nie wie o czym mówi. Proces wyjaławiania gleby zachodzi w przypadku każdej uprawy. Drzewa w lesie, marchewka, ziemniaki, zboża czy krzaki malin też wyjaławiają glebę. To coś naturalnego w przyrodzie. Jeśli trawę skoszoną z własnego trawnika wyniesiemy na kompost to też przyczyniamy się do tego procesu. Trzeba też wiedzieć, że głównym składnikiem/budulcem wszystkich drzew i większości roślin jest węgiel pobierany z powietrza. Jak to się dzieje? A no tak, że ten węgiel jest w powietrzu pod postacią dwutlenku węgla czyli CO2. To bardzo szeroki temat. Trzeba by powiedzieć o procesie cyrkulacji makro i mikroelementów w przyrodzie, o roli owadów w glebie czy o roli gatunków pierwotnych(pionierskich) itp.
Ja tak to nic specjalnego :)
Niedługo pewnie o tym porozmawiamy.
Czy spotkał się Pan z paulownią o trzech odrostach z jednego okółka?
Tak, są u mnie i nie tylko u mnie. Jest również u jednego z widzów. Triplex to podobno niedopatrzenie Chińczyków, którzy przez przypadek wypuścili to na rynek.
@paulowniawpolsce2978 mi wzeszła jedna sadzonka wśród pao tong (nasiona kupiłem na Litwie)
Litwa nie jest dobrym kierunkiem do kupowania nasion. Najlepsze są z Azji lub Europy południowej.
Nigdy nie spotkałem się z takim przypadkiem by wzeszła tylko jedna sadzonka.
@@karolgusta3931jedna trójlistna wśród kilkudziesięciu pao tong
A moja w tym roku obrodziła w paki, trzymam mocno kciuki ażeby udało jej sie utrzymac i obrodzić w kwiaty
Liście już opadły?
@@paulowniawpolsce2978właśnie zaczęły opadać
Dziś u mnie pierwszy, większy mróz.
Jak psu smakuję Tobi człowiek będzie się oblizywać 😝
Jeszcze trochę to Niemcy ponownie będą z tego zupy gotowali. :-))
Proponuję przy następnych wyborach pogonić zieloną sfołocz. Pozdrawiam redaktora.
Dziękuję. Z powodu tej ogromnej nadopiekuńczości Państwa nasz Naród zatracił gdzieś instynkt samozachowawczy i trudno będzie odsunąć od władzy obecnych idiotów. Nie wolno jednak tracić nadziei i trzeba robić wszystko by się udało.
Polecam WROTYCZ EKSTRAKT 500ml PĘDRAKI DRUTOWCE DOGLEBOWE ZWALCZANIE.
Również doglebowo?
@@paulowniawpolsce2978 można lać normalnie konewką po deszczach.
Myślę że mospilan i inne środki na tej samej substancji i z opryskiem 3-4 x w sezonie rozwiązuje problem z tym że można według etykiety jak pamiętam 2 x w sezonie.
Stężenie też pewnie trzeba podwoić...
dzięki za info, na testy w grudniu planuje germinacje zrobić Z07, tak z 10 sztuk, zobaczę co z tego będzie, nawóz - gnojownik po poprzednim rolniku, woda lustro jest na 2m głębokości, także zobaczę co będzie - albo uschną albo będą szły jak szalone, dzięki za wskazówkę o pędrakach - mam tego multum, oczywiście pierwszy rok będę podlewał co 2 dni, gnojowicę pewnie co 2 tyg, po roku obcięcie aby poszedł w korzeń, i podlewanie - wydaje mi się że paulownie rosną małe bo mają po prostu sucho, woda to jak jedzenie, nie dasz, nie urośnie, a że liście duże to i dużo wody bo duża powierzchnia
No to czekam na rezultat tego eksperymentu. Dwa metry do wody to może być ogromna zaleta.
2.5 *4 jak się sprawdza?
Nadal uważam, że to najlepszy rozstaw.
@@paulowniawpolsce2978 Planuję założenie plantacji i ten rozstaw mnie zaciekawił. A w przyszłości, korony nie będą sobie zbyt przeszkadzać ?
Życie pokaże, ale mają dość dużo miejsca między rzędami.
U mnie sadzonka zmarzła a w tamtym roku odbiło kilka sztuk, wybrałem najmocniejszą i urosła w tamtym roku na wysokość około 2.5 metra, oczywiście zmarzła po pierwszym przymrozku 😅 w tym roku odbiły od nowa, kolejny raz wybrałem najmocniejszą na dzień dzisiejszy ma około 4 metry i jest pokaźnych rozmiarów. Sądzę że i tym razem zmarznie i na wiosnę znowu będę obcinał przy ziemi by znowu odbiło 🤷
Zerknij na te filmy: ruclips.net/video/XjLZ_31db5Q/видео.html ruclips.net/video/fNl2MojL9xA/видео.html
Nasionka wygladaja jak kapiszony 😊
Niedługo pokażę je na filmie, będę otwierał jedną "makówkę".
Ja zauwazylen ze drewnienie paulowni mozna troszke przyspieszyć urywajac jej liscie od dolu oczywiscie nievwszystkie
Kiedyś, na jednym z filmów wspominałem o tym.
Zapraszam do mnie, mam 3 letnią plantacje oxytree
Skąd jesteś?
@@paulowniawpolsce2978 Wielkopolska, okolice Jarocina
Niestety w Wielkopolsce bywam bardzo rzadko, ale dziękuję za zaproszenie.
Po co ci ten chwast. Do czego to kartonowe drewno się nadaje ???
Jeśli w ostatnich kilku latach kupowałeś jakieś meble to prawdopodobnie niektóre ich elementy są wykonane właśnie z paulowni. Chodzi o ciężar i stabilność wymiarową.
@@paulowniawpolsce2978 Musisz je podlewać ?
@@jan-w1z to zależy od gruntu na jakim rosną. W Polsce i wielu innych krajach podlewa się nawet zwykłe zboża. Dopiero wtedy są efekty.
ciekawe ze sarny jeszcze ich nie zmasakrowały
@@eradycator kilka starych koszul postawionych w polu skutecznie odstrasza.