Co mogą pamiętać najstarsze sosny - wywiad z dr. hab. Marcinem Czarnołęskim
HTML-код
- Опубликовано: 8 фев 2025
- Cechy życia organizmów - rozmiar ciała, tempo wzrostu, częstość rozmnażania się, liczba potomstwa, tempo dojrzewania i starzenia się - traktowane są przez ewolucjonistów jako adaptacje do środowiska, zorientowane na optymalne wykorzystanie dostępnych zasobów.
Jakim organizmom "opłaca się" żyć długo? Kiedy lepiej rozmnożyć się - i umrzeć? Jak bardzo różnić mogą się strategie życiowe blisko spokrewnionych gatunków? Dlaczego w tropikach mamy do czynienia z największą różnorodnością gatunków i ogromnym bogactwem strategii życiowych? Ile lat liczą najstarsze, współcześnie żyjące organizmy na Ziemi?
Między innymi na te pytania odpowiada dr. hab. Marcin Czarnołęski, kierownik zespołu Ewolucji Strategii Życiowych w Instytucie Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Rozmowa: Łukasz Kwiatek
Kamera i montaż: Piotr Urbańczyk
"Nauka na żywo" - zadanie finansowane w ramach umowy 808/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
fajny wywiad
Super ciekawe!
świetne
Co do końcówki wywiadu.
Większy, silniejszy, może dalej się przemieszczać, wolniej traci ciepłotę ciała a w zimnym klimacie mniej słońca, mniej pożywienia, którego źródła są oddalone do siebie.
21:00
- Do rozłupywania czaszek przeciwników.
- Ale nie będziemy jej testować?
- Nie, nie będziemy. Nie ma potrzeby testowania sprawdzonych produktów. Będziemy jej używać.
co tu dużo pisać super wykład super naukowcy
Panie... najstarsze sosny pamietają potop z czasów Noego!
ostatnie pytanie jest bardzo proste W Polsce tym rybkom jaszczurkom nic nie grozi a w tropikach cały czas ktoś na nie poluje
Profesor Mexicano.
?
Ciekawe czy Wydział Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego też wysyła ludzi na takie interesujące wyprawy naukowe.
Myślałem że najstarsza jest grzybnia
Kolejna bujda, profesor? Jasne z podatków, propaganda cholera!
Badania podstawowe - kiedyś choć niekoniecznie, ale może ktoś doda dwa do dwóch i wpadnie na genialny pomysł jak zwiększyć plon z hektara, czy wyeliminować szkodniki fasoli.