Czytamy naturę po godzinach | Jak wygląda kiepska nauka (o globalnym ociepleniu)?
HTML-код
- Опубликовано: 9 фев 2025
- W "Czytamy naturę" zawsze staram się znaleźć dla Was tylko te najlepsze artykuły z tych najlepszych czasopism - te, które zmieniają świat. W ekosystemie nauki zdarza się jednak znaleźć artykuły, które nie spełniają elementarnych kryteriów naukowości. Dzisiaj omawiam dla Was taki właśnie artykuł, w dodatku swojski, bo opublikowany przez polskiego profesora w polskim czasopiśmie naukowym. Jego autor twierdzi, że świat nauki myli się w sprawie przyczyn globalnego ocieplenia, ale argumentacja, którą się posługuje, jest wiele metrów poniżej minimalnego poziomu, jakiego powinniśmy się spodziewać po tekście naukowym. To dobra okazja, aby przyjrzeć się, jak wygląda kiepski artykuł naukowy.
"Czytamy naturę" to program popularnonaukowy Centrum Kopernika. Wymyślił go i prowadzi Łukasz Lamża. Co tydzień czytamy razem trzy artykuły z bieżącej prasy naukowej - co tak naprawdę mówią nam naukowcy, dlaczego to jest istotne i co z tego wynika dla nas i dla świata. Mówimy stanowcze "nie" mielonce składającej się w 85% z wypełniacza, a tylko w 15% z konkretnego naukowego mięcha! W "Czytamy naturę" jesteśmy zawsze na froncie rozwoju nauki i odważnie siadamy u samego źródła wiedzy, tj. przy najnowszych numerach najważniejszych czasopism naukowych świata, jak "Nature" i "Science". Nowe odcinki w każdy poniedziałek.
"Nauka na żywo" - zadanie finansowane w ramach umowy 808/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.