Pół roku temu leżałem w szpitalu po udarze i nie potrafiłem rozpoznać na rysunku nosorożca. Teraz mogę słuchać takiego wspaniałego wywiadu. Życie jest piękne a Pani robi świetną robotę.
Jednak ten cały Internet nie jest taki całkiem do bani, jeśli słuchając wywiadu z profesorem fizyki człowiek w komentarzu dowiaduje się takich, ładujących nasze "baterie nadziei" wiadomości. Gratulacje i jeszcze więcej zdrówka.
Mój ulubiony fizyk , wybitny człowiek. Chyba wszystkie wykłady na YT obejrzałem z jego udziałem. Super , że pojawił się w RN. Pozdrowienia dla Pana Profesora i Pani Karoliny.
@@Misjonarz. jak dla mnie to co mówi za bardzo jest odklejone od doświadczeń. Maissner szuka pomysłu który potwierdzą doświadczenia a nie wyniki doświadczeń mają go naprowadzić na pomysł. Tutaj przykład teorii strun którą zajmował się 17 lat i która okazuje się jakąś ślepą uliczką. Wydaje mi się że trzeba uczepić jakiś wyników doświadczeń których nie rozumiemy i próbować je zrozumieć w nadzieji że zobaczymy za tym coś więcej. Ja tak to widzę i nie czekalbym na żadną iluminację całościowej teorii.
Może żadnego grawitonu nie ma ?. Może grawitacja to tylko siła pozorna jak siła odśrodkowa. Zastanawiające ze grawitacja nie daje się odróżnić od ruchu jednostajnie przyspieszonego. Jak dla mnie doświadczenie powinno kluczowe a teoria z nim związana a nie odwrotnie jak postuluje to Meissner
@@ZdzichaJedziesz Rozumiem , ale niestety na obecnym etapie w jakim żyjemy niektórych teoretycznych rozważań nie jesteśmy w stanie zweryfikować doświadczalnie, ponieważ jesteśmy za mało rozwinięci technologicznie. Pozostaje czysta teoria , która może kiedyś zostać potwierdzona. Stephen Hawking też mylił się w swoich teoriach , a jest przecież ikoną.
Pani Karolino, gratuluję wspaniałego gościa. Panie Profesorze, jak zwykle życzę Panu Nobla i aby te grawitina wykazano eksperymentalnie. Niezmiennie podziwiam😀
Wow. No nie spodziewałem się że tak szybko uda się zrealizować takie spotkanie! Dzięki. P.S. okazuje się , że za krótki podcast. Trzeba zrobić 2 część Pani Karolino.
Przyznam, ze dawno juz nie słyszałem Pani Karoliny tak cichej jak podczas tego podcastu. Pan profesor Meissner momentami poszedł w tak głęboką, abstrakcyjną teoretyczną fizykę, że chyba kazdemu byloby trudno sie włączyć. Wyrazy szacunku dla Pana Profesora, swietnego fizyka i wciągającego gawedziarza zarazem, a dla Pani Karoliny, ogromne dzieki za swietny kanal naukowy... za mnoatwo ciekawych rozmów na poziomie. Pozdr
Gratuluję Pani tego wywiadu. To było to, czego chciałem się dowiedzieć od Pana profesora. Strzał w dziesiątkę. Panu profesorowi dziękuję za to, że zechciał podzielić się z nami swoimi przemyśleniami. Kilka razy musiałem zrobić stop, żeby się zastanowić i niczego nie przeoczyć. Bardzo dziękuję.
Profesor szuka, zwykły człowiek szuka, te pytania zbliżają każdego :), czujemy się nobilitowani. Wiedza, kultura, urok osobisty Pana profesora przyciąga jak magnes. Gratulacje dla pani Karoliny za prowadzenie wspaniałego kanału, poziom tak wysoki, że chyba nikt ze śmietanki naukowej nie odmówi udziału.
Z całego serca życzę profesorowi , aby znalazł odpowiedz choć na jedno z tych pytań, następnie , został uhonorowany nagroda Nobla z fizyki. Człowiek wybitny , jednocześnie przystępny dla takiego kwiatka jak ja. Klasa sama w sobie ! Powodzenia panie profesorze !
Nie sądzę by tak się stało. Pytania są zbyt fundamentalne z jednej strony i za bardzo oderwane od eksperymentów z drugiej 🤔. To się nie może udać jak Teoria Strun 🤔
Też mu życzę znalezienia odpowiedzi na tak fundamentalne pytania. Jemu i sobie. Sam jestem cholernie ciekawy jak to wszystko funkcjonuje ;-) Miałem świetnego nauczyciela fizyki, który taką ciekawość mi zaszczepił. Pracuję na budowie, ale też taki jak ja jest ciekawy ;-)
@@mareksosinski1772 moi nauczyciele byli fatalni. Podobnie jak ty jestem budowlańcem, ale ciagle pytam samego siebie dlaczego coś jest takie a nie inne. Profesor tez , ciagle poszukuje odpowiedzi na poważne pytania, stad wydaje mi się cholernie intrygujący
Najbardziej zaskakujące jest to że można je prosto przybliżyć. Np. tzw stała struktury subtelnej , równa jest 1/4pi^3+pi^2+pi. Nikt nie wie skąd się wziął ten wzór.
Czekałem na ten wywiad. Momentami dość ciężki, ale w całości bardzo na plus. I znowu coś dla siebie odkryłem, znowu coś zrozumiałem i o te kilka kroków znów jestem do przodu :)
Super audycja z super gosciem. Proszę w przyszłości pomówić z Panem profesorem o fuzji atomowej i energetyce jądrowej. Czyli o spalaniu odpadów radioaktywnych. Pan profesor ma dużo ciekawych badań w tym kierunku i wykonanych prac.
@@johnpared2835 Poczekamy, aż programiści wymyślą e-pręgierz i wtedy będziemy doń wiązać różnych gagatków i obrzucać zgniłymi e-warzywami i e-nieczystościami :-D
Pani Karolino i Panie Profesorze dziekuje za ten i inne porywajace programy . To jest jak wejscie w czas marzen. Wielkosc wszechswiata (?) i jego harmonia jest fascynujaca . Jeszcze raz dziekuje. Serdeczne pozdrowienia z Adelaide. Mamy tutaj w strefie pustyn "dotykalne" gwiazdziste niebo.
Niesamowity człowiek. Obejrzałem i wysłuchałem dziesiątki godzin Jego wykładów i za każdym razem z zapartym tchem. Do tego kwestie transcendencji, której tak boją się "zwykli" naukowcy. Tylko prawdziwe "nazwisko" może się tego podjąć bez obaw o uszczerbek na swoim autorytecie. .
Zwykli się boją? Może po prostu nie czują potrzeby ewangelizować o Bogu/transcendencji. "Zwykły" laureat Nobla - Hawking nie bał się napisać, że "Bóg nie był potrzebny do stworzenia świata" za co dostał reprymendę od profesora Meissnera: "Jestem zdziwiony, że Hawking, będąc genialnym fizykiem, potrafi mówić takie dziwne rzeczy, nieuzasadnione i z niczego nie wynikające". Dziwne że nie kazał mu w ramach pokuty odmówić trzech zdrowasiek.
Wielkość pana profesora nie wynika tylko z jego wiedzy - do której zresztą on sam podchodzi z dużą rezerwą, co z punktu widzenia nas amatorów zapewne jest trudne do akceptacji - ale z pokory wobec świata. Uzmysłowiłem to sobie szczególnie ostro dziś, kiedy wysłuchałem powyższej rozmowy i drugiej, którą prowadząca przeprowadziła kilka miesięcy wcześniej z dr. Stanisławem Bajtlikiem. Dziękuję za świetny kanał.
Myslalem ze prof. Meissner to juz tylko w kołko to samo i co kolwiek nowego na youTube z nim to tak naprawde powtórka z rozrywki. Bije sie w piers jak bardzo sie myliłem! Poproszę więcej, jeszcze tak z 5 odcinków :)
Świetny odcinek, jak zawsze zresztą, niecała godzina zdaje się trwać jak jakieś 5 minut, gdyby tylko jeszcze dodać "rozdziały", które umożliwiałyby szybkie powracanie do danych tematów byłoby wręcz idealnie
Doskonały odcinek... nie pamiętam kiedy widziałem choćby film, który potrafiłby mnie tak zainspirować i pobudzić wyobraźnię jak takie opowiadanie o fizyce. Mistrzostwo popularyzacji! Wzruszyłem się nawet w pewnym momencie, serio
Swietny rozmowa. Osobiscie niegdy nie wierzylrm w teorieWielkieho wybuchu. Dla minie Wszechswiat to ,,Perpetum Mobile,, , bez granic, poczatku czy konca. Wzzechswiat to Przestworze!
Już z czołówki podcastu powinni wyciąć przemówienie Klausa Schwaba bo to największa potwarz dla powagi tego "radia". Gość podcastu prof Meissner to klasa sama w sobie.
Bardzo gratuluję Pani, że udało się Pani zaprosić prof. Meissnera do udziału w tej audycji. Profesor jest zasadniczo bardzo zajęty, o czym przekonałem się, próbując zaprosić go z wykładem do udziału w kolokwium lingwistycznym w ramach Forum Semantycznego UW. Generalnie gratuluję Pani wszystkich audycji, które bardzo chętni słucham np. przy śniadaniu. Życzę powodzenia pogody ducha. G.P.
40:35 - skończyłem studia matematyczne i studiowałem też fizykę i to jest święta prawda. Wiele razy rwę sobie włosy z głowy na to co odpierdalają fizycy. Fizycy nie rozumieją matematyki, której używają. Np. bełkoczą coś o infinitezymalnych przyrostach, nieskończenie małych wielkościach... Tekst dla fizyków się bardzo ciężko czyta, bo bardzo często to bełkot - używający niematematycznej notacji, niematematycznych pojęć, omijający założenia i kluczowe problemy itp. Bardzo trzeba się namęczyć, żeby coś takiego zrozumieć i często nie jestem w stanie tego zrozumieć. Dla porównaniu w tekście matematycznym trzeba się przebić przez ścisłe definicje, co może nie być łatwe, ale jak się już to uda, to wszystko jest proste, bo notacja jest jednoznaczna, twierdzenia podają założenia itp. Fizycy mają też ogromny problem z odróżnieniem definicji od twierdzeń. Kręcą się dookoła różnych wzorów i zapominają co było definicją, a co wnioskiem z definicji i potem bardzo ciężko z nich to wydusić.
Szczytem absurdu jest fala elektromagnetyczna, która w ośrodku próżni, czyli w niczym zapiernicza parę minut na Ziemię i to z taką energią że można smażyć jajecznicę na bazalcie na Saharze. Jak to się ma do definicji a w zasadzie do aksjomatu, że każda fala musi mieć ośrodek falowania. Ten jeden przypadek po prostu rozwala jakąkolwiek teorię względności bardziej czy mniej szczególną.
@@robertmarzec2855 Fala elektromagnetyczna to falowanie pola elektromagnetycznego. Pole elektromagnetyczne się cyklicznie zmienia w miarę rozchodzenia się światła. Pole elektromagnetyczne jest tym ośrodkiem w którym się propaguje fala.
Ale Ci obaj Panowie reprezentują zupełnie inne myślenie. Niestety Pan Krzysztof z uwagi ze nie może sobie wytłumaczyć stałych fizycznych trzyma się swojej transcendentnej narracji. Pan Andrzej podpowiada aby nie wymagać od nagiej małpy zrozumienia wszechświata. I tu rysuje się już obraz kto ma większą pokorę do rzeczywistości.
@@naszadynastia Myślę jednak, że Osoba chociaż bardzo trudna do zdefiniowana! Uznaję tę Postać, jako Stwórcę Czasu i Przestrzeni, cząstek elementarnych i subatomowych oraz oddziaływań między nimi, materii Ożywionej i nieożywionej, wszystkich niepoznawalnych form Bytu. Ponadto uważam, że Nauka i Wiara "idą" parami ubogacając Istotę Ludzką. Osobiście zawierzam się Temu Nieskończenie Doskonałemu Bytowi (!). Pozdrawiam :).
Prof. Messer jak zwykle doskonaly. Ale prawdziwa gwiazda jest pani Karolina. Nie moge wyjsc z podziwu, ze nie bedac fizykiem tak duzo pani wie i rozumie.
Ostatnio ponoć pojawiły się dowody że ciemna materia nie może być uber lekka, czy ciężka, może być problem z tą nową cząstką, czy aksjonami. Z koncepcji penrose'a jak na razie wszyscy się śmieją, ale tak to jest, dobrze że Prof Meissner z kolegami się nie poddają, nawet jeśli okaże się absolutnie błędna, to obalenie tak rozwiniętego modelu będzie również sukcesem i ograniczeniem na przyszłość
Jako humanistka naprawdę bardzo chciałam się czego mądrego dowiedzieć, i mimo że jest to język przyziemny ale mogła głowa nie ogarnęła niczego 😂 w każdym razie szanuję !
Ciekawa rozmowa. Zastanawiam się nad wywiadem rzeką w formie ostatnio wydanej książki. Małym zgrzytem bylo jednak podważanie ewolucji boologicznej. Pan prof. pomieszał biologię z fizyką. Pierwsza dziedzina zajmuje się życiem, a nie prawami martwej przyrody.
nie zrozumialem kompletnie nic ale bardzo fajnie sie sluchalo, mam podobnie z jakims sportem np futbolem amerykanskim - nie rozumiem o co w nim chodzi ale fajnie sie oglada :) pozdrawiam milego dnia
Pół roku temu leżałem w szpitalu po udarze i nie potrafiłem rozpoznać na rysunku nosorożca. Teraz mogę słuchać takiego wspaniałego wywiadu. Życie jest piękne a Pani robi świetną robotę.
Po pielęgniarsku życzę dużo zdrowia i sił 😊
Cudowny wyklad wspanialy fizyk wdziecznosc ogrobna
Jednak ten cały Internet nie jest taki całkiem do bani, jeśli słuchając wywiadu z profesorem fizyki człowiek w komentarzu dowiaduje się takich, ładujących nasze "baterie nadziei" wiadomości. Gratulacje i jeszcze więcej zdrówka.
Ziomeczku ja jestem po dwóch udarach i też tego słucham. I jeszcze Dragana. Trzymaj się i pozdro👋
Mój ulubiony fizyk , wybitny człowiek. Chyba wszystkie wykłady na YT obejrzałem z jego udziałem. Super , że pojawił się w RN. Pozdrowienia dla Pana Profesora i Pani Karoliny.
Jak dla mnie za bardzo teoretyk, platonik i iluminat (czekający na iluminacje).
@@ZdzichaJedziesz Bo to fizyk teoretyk , każda nawet "zwykła" osoba jest specyficzna , a co dopiero taki umysł.
@@Misjonarz. jak dla mnie to co mówi za bardzo jest odklejone od doświadczeń. Maissner szuka pomysłu który potwierdzą doświadczenia a nie wyniki doświadczeń mają go naprowadzić na pomysł. Tutaj przykład teorii strun którą zajmował się 17 lat i która okazuje się jakąś ślepą uliczką.
Wydaje mi się że trzeba uczepić jakiś wyników doświadczeń których nie rozumiemy i próbować je zrozumieć w nadzieji że zobaczymy za tym coś więcej. Ja tak to widzę i nie czekalbym na żadną iluminację całościowej teorii.
Może żadnego grawitonu nie ma ?. Może grawitacja to tylko siła pozorna jak siła odśrodkowa. Zastanawiające ze grawitacja nie daje się odróżnić od ruchu jednostajnie przyspieszonego. Jak dla mnie doświadczenie powinno kluczowe a teoria z nim związana a nie odwrotnie jak postuluje to Meissner
@@ZdzichaJedziesz Rozumiem , ale niestety na obecnym etapie w jakim żyjemy niektórych teoretycznych rozważań nie jesteśmy w stanie zweryfikować doświadczalnie, ponieważ jesteśmy za mało rozwinięci technologicznie. Pozostaje czysta teoria , która może kiedyś zostać potwierdzona. Stephen Hawking też mylił się w swoich teoriach , a jest przecież ikoną.
Pana Profesora mogę słuchać przez wszystkie eony ❤❤❤
Pani Karolino, gratuluję wspaniałego gościa. Panie Profesorze, jak zwykle życzę Panu Nobla i aby te grawitina wykazano eksperymentalnie. Niezmiennie podziwiam😀
prof. Krzysztof Meissner- The Best. Więcej! Częściej! Dłużej!
👍🏻👍🏻👍🏻
Świetny wywiad !!! Uwielbiam wykłady prof. Meissnera naprawdę ma człowiek talent do zainteresowania drugiego człowieka.
Duchowych duszowy człowiek era wodnika.
Nic nie rozumiem, ale tak dobrze się tego słucha!
Dobry żart :) Gdybyś nic nie rozumiała, to byś nie słuchała.
U mnie tak samo!
@@darekkomar1899 I za to podatnicy płacą grube pieniądze - za fantasie fizyków i ich bajki, które opowiadają np. na youtubie i w uczelniach 😀
Zrozumiesz we właściwym czasie DLATEGO, że czujesz duszą.
@@darekkomar1899 kasa kasa ich bardzo dobry Bóg.
Wow. No nie spodziewałem się że tak szybko uda się zrealizować takie spotkanie! Dzięki. P.S. okazuje się , że za krótki podcast. Trzeba zrobić 2 część Pani Karolino.
Ulubiony fizyk w ulubionym programie 😊 Dziękuję!
Przyznam, ze dawno juz nie słyszałem Pani Karoliny tak cichej jak podczas tego podcastu. Pan profesor Meissner momentami poszedł w tak głęboką, abstrakcyjną teoretyczną fizykę, że chyba kazdemu byloby trudno sie włączyć. Wyrazy szacunku dla Pana Profesora, swietnego fizyka i wciągającego gawedziarza zarazem, a dla Pani Karoliny, ogromne dzieki za swietny kanal naukowy... za mnoatwo ciekawych rozmów na poziomie. Pozdr
Suka zawsze powinna cicho siedzieć
Tego gościa mogę słuchać godzinami. Dziękuję
Ja też.
Jestem zachwycona tym wykładem. Dziękuję za ten wywiad.!!!!
Gratuluję Pani tego wywiadu. To było to, czego chciałem się dowiedzieć od Pana profesora. Strzał w dziesiątkę. Panu profesorowi dziękuję za to, że zechciał podzielić się z nami swoimi przemyśleniami. Kilka razy musiałem zrobić stop, żeby się zastanowić i niczego nie przeoczyć. Bardzo dziękuję.
Profesor szuka, zwykły człowiek szuka, te pytania zbliżają każdego :), czujemy się nobilitowani. Wiedza, kultura, urok osobisty Pana profesora przyciąga jak magnes. Gratulacje dla pani Karoliny za prowadzenie wspaniałego kanału, poziom tak wysoki, że chyba nikt ze śmietanki naukowej nie odmówi udziału.
Nowoczesna fizyka to jest prawdziwy "kosmos" 😅
Świetna rozmowa, dziękuję
Pani Karolina i Pan Krzysztof.....idealnie na początek dnia. Pozdrawiam.💪💪
Pani Karolina jest zawsze przygotowana .Zaprasza gości z różnych dziedzin ,nie przerywa i potrafi z nimi dyskutować na każdy temat.
Z całą sympatią dla Pani Karoliny to w tej rozmowie nie przerywa bo nie ma pojęcia o czym Pan Meissner mówi.
@@mateusznowak18705 ty
Uwielbiam sluchac prof. Meisnera👍
Ja też :)
Z całego serca życzę profesorowi , aby znalazł odpowiedz choć na jedno z tych pytań, następnie , został uhonorowany nagroda Nobla z fizyki. Człowiek wybitny , jednocześnie przystępny dla takiego kwiatka jak ja. Klasa sama w sobie ! Powodzenia panie profesorze !
Nie sądzę by tak się stało. Pytania są zbyt fundamentalne z jednej strony i za bardzo oderwane od eksperymentów z drugiej 🤔. To się nie może udać jak Teoria Strun 🤔
@@ZdzichaJedziesz wielce prawdopodobne, tym niemniej życzę tego profesorowi
Też mu życzę znalezienia odpowiedzi na tak fundamentalne pytania. Jemu i sobie. Sam jestem cholernie ciekawy jak to wszystko funkcjonuje ;-) Miałem świetnego nauczyciela fizyki, który taką ciekawość mi zaszczepił. Pracuję na budowie, ale też taki jak ja jest ciekawy ;-)
@@mareksosinski1772 moi nauczyciele byli fatalni. Podobnie jak ty jestem budowlańcem, ale ciagle pytam samego siebie dlaczego coś jest takie a nie inne. Profesor tez , ciagle poszukuje odpowiedzi na poważne pytania, stad wydaje mi się cholernie intrygujący
Świetnie to ująłeś. Chciałem napisać coś podobnego, ale całkowicie podpisuję się pod Twoimi słowami! :)
Ha, bezwymiarowe stałe fizyczne to dla mnie najdawniejsza tajemnica. Dziękuję, pozdrawiam.;
Najbardziej zaskakujące jest to że można je prosto przybliżyć. Np. tzw stała struktury subtelnej , równa jest 1/4pi^3+pi^2+pi. Nikt nie wie skąd się wziął ten wzór.
Czekałem na ten wywiad. Momentami dość ciężki, ale w całości bardzo na plus. I znowu coś dla siebie odkryłem, znowu coś zrozumiałem i o te kilka kroków znów jestem do przodu :)
Fascynujący wywiad! Dziękuję! Fascynujący jest też dla mnie fakt, że fizyka powoli odkrywa i potwierdza wiedzę zapisana w Wedach.
Moja ulubiona Pani Redaktor i ulubiony Fizyk. Czego chcieć więcej :) Dziękuję.
Te niepowtarzalne "Dobrze..." 😉 Pozdrowienia dla Profesora!
Super audycja z super gosciem.
Proszę w przyszłości pomówić z Panem profesorem o fuzji atomowej i energetyce jądrowej. Czyli o spalaniu odpadów radioaktywnych. Pan profesor ma dużo ciekawych badań w tym kierunku i wykonanych prac.
Super odcinek.Pozdrawiam serdecznie Panią redaktor słuchaczy i Pana Profesora Meissnera . Słuchamy. ...
Wysłuchałam do końca i posłucham jeszcze aby więcej przyswoić. Krzysztof Meissner nasza gwiazda! Dziękuję Pani za takiego gościa.
Dziękuję
To niezwykła radość móc kontemplować podcasty tego radia i takich wspaniałych gości, dzięki i pozdrawiam.
Prof Meissner to zawsze lajk w ciemno 😉
Intensywne myślenie o tym wszystkim potrafi przytłoczyć, pozdrawiam RN oraz Pana Krzysztofa 🤗
Uwielbiam słuchać Pana Krzysztofa. Podziwiam i zazdroszczę tej dziecięcej fascynacji i pasji po tylu latach "pracy".
Świetny wywiad…oby częściej Profesor pojawiał się na kanale😊
Genialny odcinek, chyba najlepszy tych co oglądałem :)
Zawsze miło posłuchać prof. Meissnera. :D
Tak krótko? 😛
Z prof. Meissnerem można nagrać cały sezon (albo i dwa) podcastów.
Wybitny umysł!!
Tego człowieka można słuchać i nigdy się nie nudzi...
Podkastning czy to polskie słowo!!!
Wstydzcie się polacy z tą angielszczyzną!!!!!!
Powinna być obowiązkowa kara chłosty za wtrącanie takich słów!!!!!!
@@johnpared2835 Poczekamy, aż programiści wymyślą e-pręgierz i wtedy będziemy doń wiązać różnych gagatków i obrzucać zgniłymi e-warzywami i e-nieczystościami :-D
Wspaniały,choć za krótki wywiad.Uwielbiam pana profesora
Cudownie tak posłuchać po maturze❤
Połamania długopisów na maturze 🙂
@@ZdzichaJedziesz dziękuję!
@@gnightcore5352
I wybierz jakieś ciekawe studia!
Bardzo dziękuję za ten program.
Lubię posłuchać p. profesora i jest to dobrze spożytkowany czas 🙂👍🏻
Pozdrawiam i życzę powodzenia 🖐🏻🙂
Było dużo znakomitych odcinków Radia Naukowego, ale ten jest moim zdaniem najlepszy 👌🏻
Fascynujące tematy. Teraz procentują te numery Świata Nauki, które przeczytałem lata temu. Pozdrawiam 😊
Dziękuję za udostępnienie wywiadu.
Dziękuję.. To jest bardzo ważny materiał.
🙏😇
Dziekuje Pani i Panu Profesorowi.
I jeszcze zeby profesor sam nagral audiobook z wywiadu ze soba! Miodzio by bylo!
Prof. Meisner w Radiu Naukowym, no ten dzień nie mógł się zacząć lepiej :D:D:D
Prosimy o więcej wykładów na temat fizyki ;)
Prosimy o więcej umiaru ;)
Pani Karolino i Panie Profesorze dziekuje za ten i inne porywajace programy . To jest jak wejscie w czas marzen. Wielkosc wszechswiata (?) i jego harmonia jest fascynujaca . Jeszcze raz dziekuje. Serdeczne pozdrowienia z Adelaide. Mamy tutaj w strefie pustyn "dotykalne" gwiazdziste niebo.
Wydaje mi się że,ciemna materia może nie być z naszego świata jednak może przenosić energię ,która tworzy nasz świat.
Dobry temat i dobry gość, to i wyszło dobrze. (-: Miło zobaczyć ciekawostki z frontu fizyki teoretycznej, niekoniecznie z jego awangardy.
Dziękuję i pozdrawiam.
Tak, powód do dumy, czekamy i kibicuje.
Niesamowity człowiek. Obejrzałem i wysłuchałem dziesiątki godzin Jego wykładów i za każdym razem z zapartym tchem. Do tego kwestie transcendencji, której tak boją się "zwykli" naukowcy. Tylko prawdziwe "nazwisko" może się tego podjąć bez obaw o uszczerbek na swoim autorytecie. .
Zwykli się boją? Może po prostu nie czują potrzeby ewangelizować o Bogu/transcendencji. "Zwykły" laureat Nobla - Hawking nie bał się napisać, że "Bóg nie był potrzebny do stworzenia świata" za co dostał reprymendę od profesora Meissnera: "Jestem zdziwiony, że Hawking, będąc genialnym fizykiem, potrafi mówić takie dziwne rzeczy, nieuzasadnione i z niczego nie wynikające". Dziwne że nie kazał mu w ramach pokuty odmówić trzech zdrowasiek.
Wielkość pana profesora nie wynika tylko z jego wiedzy - do której zresztą on sam podchodzi z dużą rezerwą, co z punktu widzenia nas amatorów zapewne jest trudne do akceptacji - ale z pokory wobec świata. Uzmysłowiłem to sobie szczególnie ostro dziś, kiedy wysłuchałem powyższej rozmowy i drugiej, którą prowadząca przeprowadziła kilka miesięcy wcześniej z dr. Stanisławem Bajtlikiem.
Dziękuję za świetny kanał.
Myslalem ze prof. Meissner to juz tylko w kołko to samo i co kolwiek nowego na youTube z nim to tak naprawde powtórka z rozrywki. Bije sie w piers jak bardzo sie myliłem! Poproszę więcej, jeszcze tak z 5 odcinków :)
Świetny odcinek, jak zawsze zresztą, niecała godzina zdaje się trwać jak jakieś 5 minut, gdyby tylko jeszcze dodać "rozdziały", które umożliwiałyby szybkie powracanie do danych tematów byłoby wręcz idealnie
Prof. Meissner - coz za wspanialy gosc zawital w Radio!!
Dziękuję za materiał.
prof. fantastyczny facet, naukowiec, propagator. Prosciej tłumaczyc się juz nie da..
Doskonały odcinek... nie pamiętam kiedy widziałem choćby film, który potrafiłby mnie tak zainspirować i pobudzić wyobraźnię jak takie opowiadanie o fizyce. Mistrzostwo popularyzacji! Wzruszyłem się nawet w pewnym momencie, serio
Zajmij się wrażliwo duszo matematyką wyższą. Zaręczam, że będziesz płakał jak bóbr.
uwwielbiam sluchac Pana Krzysztofa . wielkie dzieki za przekaz wspanialej wiedzy .
Najlepszy fizyk ❤❤❤ od dawna go słucham i podziwiam 😊
Nobel dla Meissnera za całokształt! Uwielbiam fo słuchać 😊 Mój ulubiony prof. Fizyki ❤
Swietny rozmowa. Osobiscie niegdy nie wierzylrm w teorieWielkieho wybuchu. Dla minie Wszechswiat to ,,Perpetum Mobile,, , bez granic, poczatku czy konca. Wzzechswiat to Przestworze!
Dziękuję ci Boże za Pana Krzysia naszego fizyka najpoważniejszego i najukochańszego i który nie mówi yyy eee yyy
Ekstatycznie piękny wyklad. ❤
To rozmowa, a nie wykład. Proszę być ścisłym.
Najlepiej się słucha przed snem wykładów z fizyki
autentyk, szukałem czegoś na sen właśnie
Racja, zasypiam w 3 minuty!
Dokładnie
@@kubuspuchatek4730 No a jak wyłączasz potem źródło?
Dopiero dzisiaj odkryłem ten kanał. Ciekawe treści, interesujący rozmowcy. Super, po prostu super!
Prawie nic nie zrozumiałem, ale fajnie się słuchało.
Fajowski odcinek. Lubię takie rozkminki.
Chiń-szczy-zna! No ale wysłuchałem kilka razy; nie żebym od razu więcej zrozumiał :o) bo nic więcej... Świetny odcinek, dziękuję.
Sposob w jakim prof.Meissner tlumaczy fizyke jest po prostu 😅elegancki
Klasa. Super spotkanie. Ps. Fizyka nie dla dzieci, nareszcie dostałem coś o przyszłości. Dziękuję.
Już z czołówki podcastu powinni wyciąć przemówienie Klausa Schwaba bo to największa potwarz dla powagi tego "radia". Gość podcastu prof Meissner to klasa sama w sobie.
Co masz do Klausa?
Nareszcie fizyka... tęskniłem 🙂
🎉 och! Cieszę się bardzo na ten odcinek 😊
Bardzo gratuluję Pani, że udało się Pani zaprosić prof. Meissnera do udziału w tej audycji. Profesor jest zasadniczo bardzo zajęty, o czym przekonałem się, próbując zaprosić go z wykładem do udziału w kolokwium lingwistycznym w ramach Forum Semantycznego UW. Generalnie gratuluję Pani wszystkich audycji, które bardzo chętni słucham np. przy śniadaniu. Życzę powodzenia pogody ducha. G.P.
Musze posluchac !
prawdziwa uczta dla ciekawskich 👌
40:35 - skończyłem studia matematyczne i studiowałem też fizykę i to jest święta prawda. Wiele razy rwę sobie włosy z głowy na to co odpierdalają fizycy. Fizycy nie rozumieją matematyki, której używają. Np. bełkoczą coś o infinitezymalnych przyrostach, nieskończenie małych wielkościach... Tekst dla fizyków się bardzo ciężko czyta, bo bardzo często to bełkot - używający niematematycznej notacji, niematematycznych pojęć, omijający założenia i kluczowe problemy itp. Bardzo trzeba się namęczyć, żeby coś takiego zrozumieć i często nie jestem w stanie tego zrozumieć. Dla porównaniu w tekście matematycznym trzeba się przebić przez ścisłe definicje, co może nie być łatwe, ale jak się już to uda, to wszystko jest proste, bo notacja jest jednoznaczna, twierdzenia podają założenia itp. Fizycy mają też ogromny problem z odróżnieniem definicji od twierdzeń. Kręcą się dookoła różnych wzorów i zapominają co było definicją, a co wnioskiem z definicji i potem bardzo ciężko z nich to wydusić.
Szczytem absurdu jest fala elektromagnetyczna, która w ośrodku próżni, czyli w niczym zapiernicza parę minut na Ziemię i to z taką energią że można smażyć jajecznicę na bazalcie na Saharze. Jak to się ma do definicji a w zasadzie do aksjomatu, że każda fala musi mieć ośrodek falowania. Ten jeden przypadek po prostu rozwala jakąkolwiek teorię względności bardziej czy mniej szczególną.
@@robertmarzec2855 Fala elektromagnetyczna to falowanie pola elektromagnetycznego. Pole elektromagnetyczne się cyklicznie zmienia w miarę rozchodzenia się światła. Pole elektromagnetyczne jest tym ośrodkiem w którym się propaguje fala.
Pozdro dla pana profesora Krzysztofa świetnie potrafi pan opowiadać o fizyce
Nieprawdopodobnie pasjonująca rozmowa!
Profesor Meissner jest człowiekiem którego można słuchać bez końca! 🫡
Krzycha i Andrzeja moge słuchać godzinami. Kozacka rozmowa! Propsuje radyjo naukowe
Myślisz, że Panów Profesorów uradowałby taki komplement, spod takiego nicka?
@@Roman_54 wez ziomus kija z dupy wyciągnij, myślę że na pewno się nie obrazili jak ty xd elo 5
@@dwusuwfan5118 dragana, polecam tego świata jak nie znasz
@@AleKurvaSztos Dragana znam tylko nie zajarzylem imienia
Ale Ci obaj Panowie reprezentują zupełnie inne myślenie. Niestety Pan Krzysztof z uwagi ze nie może sobie wytłumaczyć stałych fizycznych trzyma się swojej transcendentnej narracji. Pan Andrzej podpowiada aby nie wymagać od nagiej małpy zrozumienia wszechświata. I tu rysuje się już obraz kto ma większą pokorę do rzeczywistości.
Do wiedzy ostatecznej jest zapewne duuuużo dalej niz od zera do wiedzy dzisiejszej..
Wiedzę ostateczną ma tylko jedna Osoba, czyli Boży Majestat, pozdrawiam 😀.
@@ZygmuntKiliszewski jest to mozliwe ale moze to nie Osoba
@@naszadynastia Myślę jednak, że Osoba chociaż bardzo trudna do zdefiniowana!
Uznaję tę Postać, jako Stwórcę Czasu i Przestrzeni, cząstek elementarnych i subatomowych oraz oddziaływań między nimi, materii Ożywionej i nieożywionej, wszystkich niepoznawalnych form Bytu. Ponadto uważam, że Nauka i Wiara "idą" parami ubogacając Istotę Ludzką. Osobiście zawierzam się Temu Nieskończenie Doskonałemu Bytowi (!).
Pozdrawiam :).
Odlot, prof. Meissner - gigant ;) Ta rozmowa i wspomniana książka - dwie bomby :D
Uwielbiam Science Fiction a tego się słucha właśnie jak SF 👍Rozumiem z tego zero przecinek nic ale mogę słuchać w kółko 😅
Prof. Messer jak zwykle doskonaly. Ale prawdziwa gwiazda jest pani Karolina. Nie moge wyjsc z podziwu, ze nie bedac fizykiem tak duzo pani wie i rozumie.
Stanowczo za krótki wywiad.
Podziwiam Was wszystkich którzy to rozumiecie❤
Tego nikt do końca rozumie nawet Meissner 🙂. Witaj w klubie 🙂
Fizyka też potrzebuje swoich Kolumbów i Magellanów. Pomyślnych wiatrów Profesorze!
Nie mogę uwierzyć, że dopiero dzisiaj odkryłem ten kanał... 😅 Trochę mi wstyd, ale za to jak się cieszę.
Lepiej późno...
Taki duet?
Kciuk w ciemno i słucham 😍
Ostatnio ponoć pojawiły się dowody że ciemna materia nie może być uber lekka, czy ciężka, może być problem z tą nową cząstką, czy aksjonami. Z koncepcji penrose'a jak na razie wszyscy się śmieją, ale tak to jest, dobrze że Prof Meissner z kolegami się nie poddają, nawet jeśli okaże się absolutnie błędna, to obalenie tak rozwiniętego modelu będzie również sukcesem i ograniczeniem na przyszłość
Takie wywiady to ja lubię :)
Panie Krzysztofie....żyjemy w wszechsiwcie kwantowym. POZDRAWIAM
Panie ładny - żyjemy WE wszechświecie, ale to jest problem obywateli z Hajfy.
Jako humanistka naprawdę bardzo chciałam się czego mądrego dowiedzieć, i mimo że jest to język przyziemny ale mogła głowa nie ogarnęła niczego 😂 w każdym razie szanuję !
Ciekawa rozmowa. Zastanawiam się nad wywiadem rzeką w formie ostatnio wydanej książki. Małym zgrzytem bylo jednak podważanie ewolucji boologicznej. Pan prof. pomieszał biologię z fizyką. Pierwsza dziedzina zajmuje się życiem, a nie prawami martwej przyrody.
Pan profesor przedstawia znakomicie dzisiejszy stan wiedzy.
nie zrozumialem kompletnie nic ale bardzo fajnie sie sluchalo, mam podobnie z jakims sportem np futbolem amerykanskim - nie rozumiem o co w nim chodzi ale fajnie sie oglada :) pozdrawiam milego dnia
Dziękuję.
Nieszablonowy umysł prof.K. Meissnera, który umiejętnie potrafi oddzielać sprawy istotne od nieistotnych.