Magmor MSD 5220 - magnetofon zrobiony porządniej [TOWARY MODNE 141]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 янв 2025

Комментарии • 536

  • @ryszardalgis9762
    @ryszardalgis9762 2 года назад +9

    P.Adamie-to nie jest autorski układ redukcji szumu MAGMORU lecz dokładnie system Dolby B zbudowany z elementów dyskretnych stosowany w wielu konstrukcjach zachodnich i japońskich z lat 70-tych z logiem Dolby System.Wtedy nie były jeszcze w użyciu układy scalone NE 645 czy z serii LM.Magmor wracając do starych rozwiązań ominął opłaty licencyjne.Sam na początku lat 80 zbudowałem reduktor szumów wzorowany na identycznym schemacie (pamiętam że w oryginale był tranzystor polowy 2SK 30A )Dziękuje za ciekawą jak zwykle prezentację pozdrawiam Ryszard

  • @tomaszgebel9038
    @tomaszgebel9038 2 года назад +10

    Jak zwykle bardzo ciekawie i profesjonalnie. Dla mnie prawda o tamtych czasach jest taka - każdy był zachwycony tym co miał, co udało mu się zdobyć, bo przecież nie kupić. Ja najpierw zachwycałem się MK121, potem Mają, żeby wreszcie zdobyć M2405s. Ilości emocji, dobrych i złych, jakie dał mi ten ostatni nie zapomnę nigdy. Ostatnio, żeby powetować sobie rozczarowania lat '70-tych, kupiłem Revoxa B77mkII. I tak myślę, że może nawet lepiej było nie wiedzieć o istnieniu takich maszyn w owym czasie...

    • @janmos5178
      @janmos5178 2 года назад

      Ale Revox to inna klasa.

  • @MrMarek41
    @MrMarek41 2 года назад +9

    Bawię się magnetofonami od ponad czterdziestu lat, ale ten Magmor mnie pozytywnie zaskoczył. Nie jest to szczyt, ale wyróżnia się na plus z tego złomu produkowanego w tamtym czasie. Jednak i w Peweksie można było kupić niezły chłam i to za zawyżoną cenę w $ .

  • @krzysztofkropiewnicki636
    @krzysztofkropiewnicki636 2 года назад +6

    Dziękuję raz jeszcze Panie Adamie. Za wszystko co Pan tu pokazuje i omawia. Wspaniały człowiek i cudowny kanał. Pozdrawiam.

  • @sawekmikstein3712
    @sawekmikstein3712 2 года назад +6

    Wows - nawet nie wiedziałem, że był taki magnetofon - super materiał :)

  • @redos111
    @redos111 2 года назад +4

    Dziękuję za zdjęcie zwyczajne do każdego filmiku, a nie jak jutuberzy jakieś dziwne powykręcane twarze jak w trakcie udaru. Dużo informacji. Pozdrawiam.

  • @mpingo91
    @mpingo91 2 года назад +6

    Wreszcie jakiś pozytywny filmik o konstrukcji z PRL-u, bo już można się było załamać kompletnie. Z drugiej strony jednak nie załamać się byłoby nieuczciwe. :P

    • @pilotsamolotu8957
      @pilotsamolotu8957 2 года назад +1

      Inżynierów/konstruktorów mieliśmy i mamy dobrych, tylko nie mamy szczęścia aby mieli warunki aby się wykazać. Jak nie komunizm to dziki kapitalizm...

    • @mpingo91
      @mpingo91 2 года назад +1

      @@pilotsamolotu8957 W "dzikim kapitalizmie" działał np. niejaki Stefan Kudelski i jakoś mu nie przeszkadzało.

    • @pilotsamolotu8957
      @pilotsamolotu8957 2 года назад

      @@mpingo91 To prawda. mamy wielu Kudelskich pracujących dla zachodnich firm, bo rodzimy przemysł został rozgrabiony. Tu kapitalizm został wprowadzony źle po prostu, była patolka na początku, to miałem na myśli.

  • @arkadert3950
    @arkadert3950 2 года назад +5

    Miałem Głowicę BRG (Zwana Szklaną Głowicą) wmontowaną w monofonicznego GRUNDIG RB3200 MONO i ZRK 531S STEREO.Sam wstawiałem głowice.
    Co znacznie słyszalnie poprawiło brzmienie tych 2 niezawodnych magnetofonów w połowie lat 80tych
    Była na Pomorzu wręcz moda na Ich używanie!

    • @mdziewietube
      @mdziewietube 2 года назад

      A ja do MK232P wkręciłem kiedyś głowicę "autorewersową" i mogłem słuchać taśmy tyłem do przodu;)

  • @ZPDU
    @ZPDU 2 года назад +5

    Ach to były czasy.
    Świetny odcinek. Pozdrawiam bardzo serdecznie.

  • @konradklekot
    @konradklekot 2 года назад +5

    ZRK było zakładem produkującym zarówno sprzęt konsumencki jak i profesjonalny. Nie rozdrabniając się i bez wchodzenia w szczegóły, wystarczy wspomnieć o tym że Kasprzak obok Kabidu-Radiotechniki był głównym producentem krajowych oscyloskopów. Asortyment oczywiście był sporo szerszy, także na użytek wojskowy.
    Rolka dociskowa, jej dźwignia, w Magmorze jak i wszystkich sprzętach opartych na tej mechanice, była łożyskowana na igiełce, która zresztą, lubiła czasem wypaść.
    Nie wspomniano o tym, ale to jedyny krajowy magnetofon kasetowy, posiadający pokrętło "output level".
    Szkoda że obecnie tak trudno go kupić, a ceny jakie osiąga, są dość wysokie.

  • @greglaskiewicz
    @greglaskiewicz 2 года назад +6

    Thanks!

    •  2 года назад +2

      Dziękuję ślicznie :)

    • @bartekkowalski6408
      @bartekkowalski6408 2 года назад +4

      I to jest prawdziwe podziękowanie za trud włożony w realizację materiału. Zdrówka Panie Gregu!

  • @patryknew9084
    @patryknew9084 2 года назад +3

    Szokująca realizacja. Dziękuję. Wielki talent. Właściwie cała kopalnia talentów śledząc całą działalność kanału.

  • @janmos5178
    @janmos5178 2 года назад +10

    A propos jeżeli idzie o te nieszczęsne zębatki i silnik to były one i dziś są problemowe w części egzemplarzy tańszych niemieckich modeli. Ale zjawisko to jest rzadsze niż u nas i bardziej dzisiaj niż wtedy. Większość tych mechanizmów nawet w najtańszych odmianach przepracowywała 10 lat i to Grundigowi wystarczało. W zbudowanych na pokrewnej podstawie ale już solidniej i mocniej rozbudowanych oraz zrobionych i spełniających już minimalne wymagania Hi Fi mechanizmach z decków serii CN 800-900 to zjawisko też występuje ale rzadziej niż u nas, choć Niemcy się skarżą. Jak wiemy to są też mechanizmy głównie z tworzyw sztucznych. Grundig z metalowymi mechanizmami w deckach pożegnał się niestety w latach 1973-1975, bo ich produkcja bez osłony rządowej w japońskim stylu była w RFN za droga. Japoński robotnik mimo iż wtedy Japonia była już zamożnym krajem zarabiał 60% pensji niemieckiego miał mniejszy socjal a koszty jego pracy były dwa razy niższe. Grundig wrócił do takich metalowych mechanizmów Hi Fi w 1978 najpierw sprzedając decki Sanyo (Grundig CNF 350), potem robiąc dość udane własne w seriach CF 5000 i pokrewnych. Ale z względów ekonomicznych i to pomimo przeniesienia produkcji na Tajwan szybko zamknięto sprawę sprzedając już pod swoją marką głównie wyroby japońskie. Na początku lat 80 zrobiono też tak z urządzeniami przenośnymi i nie HIFI.

    • @Bondo9o
      @Bondo9o 2 года назад

      Trzeba jednak powiedzieć wprost, że w CF5000 zębatki też się rozsypywały. Miałem swojego czasu model CN720. Mechanizm metalowy, pancerny. Po latach nawet nie wymagał wymiany paska.

    • @janmos5178
      @janmos5178 2 года назад

      @@Bondo9o Tak Tyle, że rzadko rozsypywały się przed 10 rokiem życia i nie wszystkie . Stąd przy wzmiance o nich słowa "dość udane". Co do serii CN 700 zgoda. Miała jeszcze metalowca. I to dobrego. Dzięki za dodatkowe informacje.

  • @ireneuszt.8844
    @ireneuszt.8844 2 года назад +6

    Czyli dało się. Jak tłukli finezje to Unitra Lubartow byla oddzielnym zakladem ZWM i nawet miala swoje file/oddzialy. Na Nowodworskiej stukali glowice a w Ostrowie Lub. mechanizmy. To tak w max uproszczeniu.

  • @mirekb.8548
    @mirekb.8548 2 года назад +9

    W latach osiemdziesiątych byłem uczniem szkoły średniej przy ZRK i miałem tam praktyki zawodowe, w tym czasie zakład zajmował obszar pomiędzy siedmiogrodzką, karolkową kasprzaka i płocką, od strony siedmiogrodzkiej były hale w których doposażano w sprzęt łączności pojazdy wojskowe i raczej to był główny cel działalności tej fabryki - magnetofony to taka dodatkowa działalność - podobnie jak maszyny do szycie w jednej z fabryk z Radomia, spadek zamówień na sprzęt dla wojska był głównym powodem upadku tej fabryki

    • @janmos5178
      @janmos5178 2 года назад

      Tak.

    • @mirekb.8548
      @mirekb.8548 2 года назад +4

      @@piotrbbbb1264 ta fabryka - która zniknęła (podobno wraz z dokumentacją tych silników) to byłby dobry temat dla służb specjalnych, prokuratora i trybunału gdyby rozumieli co to jest racja stanu i jaką rolę powinni pełnić

    • @robertjakubczak9437
      @robertjakubczak9437 2 года назад +1

      @@piotrbbbb1264 Zakłady Mechaniczne im. Marcelego Nowotki Wola chodziłem tam do szkoły, robiliśmy tam piękne rzeczy

    • @mdziewietube
      @mdziewietube 2 года назад

      @@mirekb.8548 Długo guglać nie trzeba: ZM Wola.

    • @paweosinski4259
      @paweosinski4259 2 года назад +3

      @@mirekb.8548 i dodać należy WZM - fabrykę produkującą aparaturę wtryskową dla wspomnianych silników. Rozłożono ją w tydzień.

  • @Stabio_PL
    @Stabio_PL 2 года назад +1

    *Podróż do dawnych czasów. Pan Adam odkrywa te stare wspomnienia i dziękuję za to.*

  • @rafalwoloszyk
    @rafalwoloszyk 2 года назад +3

    Dziękuję. Przyjemny odcinek. Należę do tych ,którym sprzęt z przed lat ,wciąż ciekawi. Kilka dni temu kupiłem magnetofon Aria. Nowe szpule. Będzie artefaktem dawnych czasów. Niech się kręci. 😊

  • @wiesawc1570
    @wiesawc1570 2 года назад +6

    Miałem ten egzemplarz kupiony w Gdańsku na Długiej w małym salonie Unitry, grał wyśmienicie, proponuje przetestować RADMOR 5430, jestem ciekaw jak wyjdzie w testach.

  • @matti66olk
    @matti66olk 2 года назад +4

    Super film. W 1997 roku jako nastolatek nie śmierdzący groszem miałem dylemat co kupić do nagrywania muzyki z radia. W komisie zainteresowały mnie 2 magnetofony będące w moim zasięgu cenowym. Finezja za 200zł i Akai CS-34D za 125zł. Pan sprzedawca namawiał mnie na Finezję że polski porządny sprzęt (a na pewno droższy). Kupiłem Akai ponieważ kuzyn miał magnetowid VHS tej firmy i był z niego mega zadowolony. Po obejrzeniu odcinka z Finezją i Magmorem teraz jestem pewien że wybrałem dobrze. Akai z 1976 roku nie miał plastikowych elementów w mechanizmie, nagrywał czysto, z małymi szumami. Dzisiaj z uszkodzonymi paskami leży zafoliowany na szafie. Zamierzam go przywrócić do pełnej sprawności. Pozdrawiam.

    • @cenobith73
      @cenobith73 2 года назад +1

      W 1997 już nie dało się nagrywać muzyki z radia - ustawa z 1994 skutecznie to uniemożliwiła...
      :)))

    • @wojtekwojtek2030
      @wojtekwojtek2030 2 года назад +1

      @@cenobith73 Ciekawe jak ustawa może uniemożliwić nagrywanie na kasetę ?

    • @cenobith73
      @cenobith73 2 года назад

      @@wojtekwojtek2030 Nie sama ustawa, a to co ona spowodowała - mianowicie przestano w 94 roku puszczać całe albumy w radio...i posiadanie tunera przestało mieć sens. Kilka lat później nawet posiadanie magnetofonu przestało mieć sens - gdy na scenę wjechały nagrywarki CD-ROM...

    • @ss-20uberalles79
      @ss-20uberalles79 2 года назад +1

      @@cenobith73 Same audycje puszczające całe płyty zaczęły umierać na już w 1990 roku. Tego nie spowodowała ustawa o prawach autorskich z 1994. Po co nawet w latach na samym początku lat 90 miałby nagrywać całe płyty z radia jak wtedy całe bazary były zawalone pirackimi kasetami.

    • @cenobith73
      @cenobith73 2 года назад

      @@ss-20uberalles79 Aj tam zaraz umierać - do samego końca korzystałem z "muzyki młodych", "wieczoru płytowego" i przede wszystkim "metalowych tortur" - nagrywało się z radia bo było taniej niż z placu. To były czasy, że jeszcze często kaseta C-90 wystarczała na 2 albumy. Chociaż były i takie kwiatki jak "And Justice For All" - 74 minuty. Większość materiału w radio puszczano jeszcze z analogów. Miałem sporo muzyki nagranej na kasety - zielone Maxell UR - najtańsza kaseta przełomu 80/90 w Austrii - miałem ich tak dużo, że sporo poszło do śmieci nigdy nie rozpakowanych w towarzystwie Technics 373...

  • @TheAdamnow
    @TheAdamnow 2 года назад +13

    mam 12 lat i uwielbiam pana oglądać ;)

    • @bartekkowalski6408
      @bartekkowalski6408 2 года назад +2

      Mam o 30 więcej i też lubię Tego Pana oglądać. Zwracaj uwagę na wielkość liter w formach grzecznościowych. Fajnie, że masz też takie zainteresowania, chęć poznawania, to dobrze wróży na Twoją przyszłość. Pozdrówka 👍

    •  2 года назад +3

      Miło mi :)

    • @Haunuva
      @Haunuva 2 года назад

      Brawo Bartek!

  • @aleksanderzukowski2216
    @aleksanderzukowski2216 2 года назад +3

    Porządna, czytelnie podana dawka informacji i historii !

  • @marcinp.8108
    @marcinp.8108 2 года назад +9

    Magmor czyli wcześniej zakłady mechaniki precyzyjnej, produkowały proste maszyny dziewiarskie, ale także aparaty tlenowe i znakomite, znane na całym świecie - wagi analityczne. Ale pojawił się problem, bo w ramach rwpg "Kasprzak" produkował zk140t, i zamówienia (bodajże dla Bułgarii) obejmowały okres pięciolatki, a ta nie uwzględniała pojawienia się magnetofonów kasetowych. Niestety zmp należały do unitry, której "czynniki" zadecydowały o przeniesieniu produkcji "zk140" do Gdańska, by umożliwić rozwój "Kasprzaka". W związku z tym zlikwidowano pozostałe działy produkcji, i przestawiono zakład na "zk140". Gdy produkcja "zk140" dobiegła końca (co stało się "skokowo", bo zakończyła się pięciolatka), zmp zostały bez produktu. Stąd rozpaczliwe próby opracowania magnetofonu (a także produkcja elementów do innych mechanizmów, np. szlifowanych wałków współpracujących z rolką).
    Niestety, sprzęt się nie przyjął (czego mała zasluga przypada rysunkowi na górze, który umieszczono by zamaskować nudna część obudowy, która w tym układzie była eksponowana), i firma zaczęła podupadać. Wyprzedano sprzęt, potem zrobiono tam targi (m. in. Husebuilding), a teraz jest tam blokowisko.
    Moje 3 grosze :)

  • @aziczek147
    @aziczek147 Год назад +6

    Te węgierskie głowice robiły robotę, sam ją zastosowałem w RMS-451. Prąd podkładu trzeba było lekko podnieść i można powiedzieć, że sprzęcik grał o pół klasy lepiej :)

  • @Stabio_PL
    @Stabio_PL 2 года назад +3

    *Pamiętam jak w Mai chyba postanowiłem wprowadzić udoskonalenie. Prowadziłem radiowęzeł w szkole podstawowej, jako 8 klasita. Wstawiłem głowicę kultową "stożkową" i wszystko było super do czasu gdy włączyłem kasete nagraną z Amigi 500. Okazało się, że działa tylko jeden kanał i 50% dźwięku nie było słyszalne. :) Ach te piękne czasy...*

  • @jerzygondol1480
    @jerzygondol1480 2 года назад +4

    Miałem magnetofon Magmor 1400. Kupiłem przeceniony więc bez gwarancji. Po kilku miesiącach użytkowania dźwięk zaczął falować, potem zaczęło się rzężenie, a po kilku miesiącach leżakowania to cudo techniki socjalistycznej po prostu przestało działać. Niepozorny i monofoniczny MK 125 działał dużo dłużej, a dźwięk po podłączeniu głośnika od Stereo Hita był nawet znośny. Za to szpulowiec Dama Pik służył długo i chyba dalej jest na chodzie, choć nie sprawdzałem tego od co najmniej 20 lat.

  • @RM-ge2uv
    @RM-ge2uv 2 года назад +7

    W tamtych czasach posiadanie nawet M532SD cieszyło i razem z Amatorem i gramofonem Emanuel dawało zestaw z którego byłem dumny. Podejście do tematu było inne niż dziś i za bardzo nikt się nie przejmował że słychać było brumy i inne przydźwięki. Niektórych kolegów nie stać było nawet na to co ja miałem, a gdy w 1990 roku wymieniłem Amatora na Toscę i Emanuela na Bernarda to tak jakbym dotknął luksusu przynajmniej w elektroakustyce. Dziś , jako 68 letni starzec patrzę na to wszystko z dystansem i zadawalam się Wydarzeniami24 na OLEDzie od LG. Pozdrawiam, panie Adamie. Wierny widz Pańskiego kanału.

  • @robertrobecki3425
    @robertrobecki3425 2 года назад +2

    Mój ojciec miał. Zakupił pod koniec lat osiemdziesiątych. Jak na tamte czasy, dostępność sprzętu i możliwości portfela, sprzęt całkiem spoko. Ładnie nagrywał w porównaniu z resztą sprzętu, którą kumple u siebie w domach mieli.

  • @marekfalisiak3665
    @marekfalisiak3665 2 года назад +7

    Posługując się Dzisiejszą Nomenklaturą: UNITRA była taką jakby Korporacją Państwową w Dziedzinie Elektroniki, tj. POLMOT w Dziedzinie Motoryzacji, PREDOM w Dziedzinie Gospodarstwa Domowego czy AGROMA w Dziedzinie Rolnictwa.

    • @jurm2661
      @jurm2661 8 месяцев назад

      zapomniałeś o POLAMie.

  • @elzbietamichalowska9902
    @elzbietamichalowska9902 2 года назад +1

    Dziękuję za odpowiedź, Panie Adamie.

  • @brendnju13
    @brendnju13 2 года назад +1

    Nie znałem. Dziękuję za umożliwienie poznania!🙂

  • @dronespeak9261
    @dronespeak9261 2 года назад +3

    Drugi i dziękuję za kolejny ciekawy film :)

  • @MsDexter47
    @MsDexter47 2 года назад +3

    bardzo lubię twoje materiały

  • @janinagulaj4311
    @janinagulaj4311 Год назад +3

    panie Adamie dzieki za tak profesional !!!!!!! programy.

  • @waldemarrudolf6250
    @waldemarrudolf6250 2 года назад +2

    Miałem kiedyś Kasprzako-Grundinga. Nie pamiętam jak ode mnie odszedł, ale za nim tęsknię. Pierwsze słuchania JMJ to było COŚ. Potem chyba Kasprzak z radiem i możliwością nagrywania. I nagrywałem z programu trzeciego, a potem męczyłem kasety do upadłego.

  • @walo1232
    @walo1232 2 года назад +2

    Wyrazy szacunku Panie Adamie 👍

  • @piotr05
    @piotr05 2 года назад +1

    Faktycznie fajny sprzet. Nie mialem takiego wiec sie nie wypowiem odnosnie jakosci wykonania. Ale milo posluchac. Dziekuje za czas i wiedze.

  • @tomaszkot8046
    @tomaszkot8046 2 года назад +2

    Muszę przyznać że z przyjemnością obejrzałem ten materiał, 245-ka jako regulator ARW, aż dziw bierze że pozwolili na taką swobodę w projektowaniu, ten obwód kompandora przywodzi na myśl podobieństwo do konstrukcji krótkofalarskich, a i chyba o ile dobrze pamiętam to kol. SQ2EEQ z Magmor-em miał coś wspólnego hi!

  • @robertzakowski2221
    @robertzakowski2221 2 года назад +2

    Komuna wiele sprzętu robiła na łapu capu pozdrawiam serdecznie Robert 👍👍👍🖐️🖐️🖐️

    • @2003pipi
      @2003pipi 2 года назад +2

      Ale przynajmniej robiła na tamte czasy sprzęt nie najgorszy i pamietaj ż e na nasz rynek trafiał odrzut eksportowy. Inzynierowie mogli sie poszczycić swoistymi konstrukcjami i jadąc do Grecji to znajomi których poznaliśmy tam na campingu bardzo chwalili sobie własnie polskie wyroby Diory .Dzis nie produkuje sie nic naszego no może Radmor ale to już nie taka fabryka jak kiedyś..nie wszystko za tej wstrętnej komuny było aż tak złe
      -na pewno szkoła i poziom w niej był wysoki., Programy np w tv pod tytułem Sonda w tamtym czasie kazdy ogladał bo był to program na wysokim poziomie okno na świat techniki dziś masz seriale bez końca i inne mniej przydatne bzdury. Teleturniej Rambit w latach 86 rokuto jako ciekawostkę byłem jednym z uczestników co wygraliśmy 1 miejsce to było naprawdę coś fajnego..w tamtym czasie być w tv.

  • @zdzisawsawicki
    @zdzisawsawicki 2 года назад +1

    Dziękuję za kolejny fajny odcinek i ciekawy komentarz. Pozdrawiam.

  • @pr_7942
    @pr_7942 2 года назад +4

    Wszystko się zgadza. Unitra to było tak zwane zjednoczenie. Grupa przedsiębiorstw pod jednym parasolem. Miało to współdziałać, ale było jak zawsze, firmy podgryzały się nawzajem.

    • @cenobith73
      @cenobith73 2 года назад +2

      Dokładnie jak dzisiaj - poszczególne oddziały tej samej firmy podgryzają się, robią sobie na złość i kopią pod sobą nawzajem dołki...chodzi o pewien rodzaj ambicji i o pieniądze...przynajmniej tak jest w mojej firmie ale podejrzewam, że we wszystkich istnieje tego rodzaju zależność...

    • @marekfalisiak3665
      @marekfalisiak3665 2 года назад

      @@cenobith73 To tylko wyjaśnia, dlaczego Monopole, bądź Korporacje, zarówno Prywatne, jak i Państwowe nie mają racji bytu, nawet jak sobie Dobrze radzą na Rynku.

  • @Andy-f9c
    @Andy-f9c 3 месяца назад +4

    Kupiłem go w 1987 roku za ciężko zarobioną kasę na budowie. Chodziłem wtedy do szkoły. Kosztował majątek = 33000 zł 😮 cena zwalała z nóg. Wykorzystywany był dodatkowo na dyskotekach szkolnych i robił wrażenie i ? i mam go do dziś 😊❤
    Edit : nigdy się nie zepsuł ❤

  • @michal4210
    @michal4210 2 года назад +2

    Zawsze jak oglądam Twoje materiały o kaseciakach, to mam ochotę kupić sobie jakiś porządny deck i posłuchać starych kaset, których w młodości słuchałem na najtańszych "jamnikach". Na szczęście pod koniec filmu przychodzi chwila rozsądku. Wszystko co mam na tych kasetach znajdę dziś w serwisach streamingowych i odtworzę w lepszej jakości na tanim sprzęcie który posiadam. Sentyment do taśmy jednak gdzieś pozostaje :)

    • @jacekchojnacki7103
      @jacekchojnacki7103 2 года назад

      Jeżeli chcesz kupić porządny deck żeby posłuchać starych kaset słuchanych na jamnikach to chyba nie należysz do ludzi poważnych. Sorry Gregory.

    • @michal4210
      @michal4210 2 года назад

      @@jacekchojnacki7103 A przeczytałeś do końca ze zrozumieniem cały mój komentarz? Odnoszę wrażenie że nie.

    • @jacekchojnacki7103
      @jacekchojnacki7103 2 года назад

      @Michał L Przecież napisałeś że masz ochotę, więc chyba rozsądek w pewnym momencie zawiódł, zresztą to co napisałem nie było złosliwe. Streaming to żadna gwarancja jakości, podobnie jak poczciwy CD, to tylko medium za pośrednictwem którego mozna przesłać każde dziadostwo.

  • @WiesławOlszewski-e6q
    @WiesławOlszewski-e6q Год назад +4

    Podziwiam Cię , Twoja wiedza mnie powala ,Dzięki

  • @Zobiektywnie
    @Zobiektywnie 11 месяцев назад +6

    W wielu odcinkach pokazuje Pan schematy urządzeń. Mógłby Pan nakręcić odcinek o tym, jak projektowano elektronikę? Skąd inżynierowie wiedzieli gdzie jaki element zaprojektować? Dzisiaj pewnie komputery robią robotę, ale jak było dawniej?

    • @Przemcio71
      @Przemcio71 9 месяцев назад +5

      Jak kiedyś projektowano elektronikę bez komputerów, AI i wytycznych UE? Cóż, kartka papieru, ołówek, wiedza i może kalkulator typu Bolek nie mylić lub kojarzyć z agentem i już.No było pod górę w kwestii obwodów drukowanych i wielu innych drobiazgów bo i w CHRL jeszcze ta technika nie była za bardzo znana więc wyglądała ta produkcja jak wyglądała ale to nie była komercha na YT tylko to były pięknie brzmiące rzeczy z duszą. Coś jak porównanie AWE64 na ISA vs. HGW byle drogie i w promocji było a raczej bez promocji dla wybrańców szkoda, że ze sporymi ubytkami słuchu.

  • @MajowyPiotr
    @MajowyPiotr 4 месяца назад +1

    O mały włos byłbym posiadaczem tego modelu. Kosztował fajne pieniądze. Znalazłem w wiejskim sklepie jedną sztukę na wystawie, był 1987 rok, niestety był w nim fabryczny feler w mechanice. Wybijał autostop. Pani w w sklepie stwierdziła, żeby go kupić i oddać na serwis gwarancyjny. Takie były czasy. W końcu kupiłem używkę M 8011, w którym też była koszmarna mechanika. Po wymianie głowicy na japońską stożkową Amir całkiem fajnie grał.

  • @paweosinski4259
    @paweosinski4259 2 года назад +4

    W tych mechanizmach rolka dociskowa nazywana była "pływającą" w praktyce była ona samoustawiająca się - o ile sama gumka na niej była prosta. Fatalną rzeczą było odbieranie napędu do rolki dowijania z zębarki na kole zamachowym. Nie pomogło nawet miękkie tworzywo zębatek. Zależnie od momentu dowijania nierównomiernosci były bardziej lub mniej słyszalne, regulacja momentu dowijania była krytyczna, jakość mechaniczna kasety też. Ale to był mechanizm z radiomagnetofonu doprowadzony i tak do szczytu swoich możliwości. Magmor nie wyprodukował wiele tych magnetofonów. Pozdrawiam serdecznie.

    • @Adam_Lyskawa
      @Adam_Lyskawa 2 года назад +1

      W zasadzie jeden dziadowski element - napęd wałka. Daliby większe (cięższe) koło zamachowe i mogłoby być dobrze. Miałem parę starych polskich magnetofonów gdzie to zrobili porządnie. Ten mechanizm to był po prostu dramat, jeden z gorszych. Aż szkoda dobrej elektroniki. W innych konstrukcjach robili tańsze w produkcji rozwiązania (mniej kabli i ogólnie wszystkiego), ale też słabsze. Ech, czasy robienia u nas czegoś z niczego.

    • @janmos5178
      @janmos5178 2 года назад

      @@Adam_Lyskawa Dramat w naszej wersji i w latach 80, tak. Ale nie w 1972 a to są jego początki.

  • @TrismEos
    @TrismEos 2 года назад

    Byłem przekonany, że znam praktycznie każdy znaczący sprzęt z tamtych czasów, a tu zaskoczenie: tego magnetofonu nie widziałem nigdy wcześniej.

  • @TheApokalipsa88
    @TheApokalipsa88 Месяц назад +1

    Bardzo ciekawe pozdrawiam serdecznie.

  • @ZygmuntKiliszewski
    @ZygmuntKiliszewski 2 года назад +2

    Duży profesjonalizm Pana prowadzącego, gratuluję.

  • @YTtomek
    @YTtomek 2 года назад +5

    Tu jest wyjaśnione czym była Unitra i jakie oraz ile producentów różnorakiego sprzętu należało do tego "koncernu" pl.wikipedia.org/wiki/Unitra
    Dlatego nie da się dzisiaj wskrzesić samej marki Unitra, bo ta fizycznie nigdy nie istniała. Był to po prostu urząd zlecający.

    • @marius1677
      @marius1677 2 года назад

      NIE. Marka (←!) UNITRA nadal istnieje,a produkuje w Polsce i w Chinach. Czy to naprawdę jest za trudne wpisać hasło w przeglądarkę i przeczytać niezbyt długi tekst?.. Wiem,że dla wielu to jest na zasadzie "J-23 znowu nadaje",ale tego nie wymyśliłem. Nie chce się sprawdzić,piszecie "pewniki" co komu na myśl przyjdzie,bo tak się komuś wydaje.

  • @piotrborowski4861
    @piotrborowski4861 2 года назад +1

    Mała ciekawostka: opisy tranzystorów T18 i T17 na schemacie są chyba zamienione (18:25).
    Jak zwykle ciekawy materiał. Pozdrawiam, Panie Adamie

  • @rustybronco2957
    @rustybronco2957 2 года назад +1

    Wstawiałem te głowice węgierskie do polskiego sprzętu - inna bajka!

    • @aziczek147
      @aziczek147 2 года назад +2

      Robiły furorę - miałem jedną w Kasprzaku RMS 451. Na tamte czasy sprzęt zagrał jak top HI-FI, znajomym szczęka opadała :)

    • @jarok1891
      @jarok1891 2 года назад +1

      Grało to lepiej, góra pasma była w odróżnieniu od naszych produktów i to jaka, niestety zużywały się chyba nawet szybciej i trzeba było bardzo uważać przy lutowaniu.

  • @wojciechwodek1862
    @wojciechwodek1862 2 года назад +2

    Przerobiłem takich z 10 wszystkie wymieniłem na gwarancji , potem Kasprzak duża wierza- kilka sztuk i dopiero skonczylem na Kasprzaka midi wierzą z diodami i miękkim załączaniem. Jedyny , który przetrwał,gwarancję i zakupiłem głowice Alps. Kasprzak od dużej wierz grał pięknie, ale tylko 3 dni.

    • @wojciechwodek1862
      @wojciechwodek1862 2 года назад

      Najlepiej wykonane chyba były magnetofony Altus, ale to na eksport. Kiedyś widziałem prospekt Kasprzaka- 20 modeli - na Polskę tylko ten najgorszy.

    • @wojciechwodek1862
      @wojciechwodek1862 2 года назад +1

      Plus polskich magnetofonow - potencjometry regulacyjne-zwlaszcza prądu podkładu.

    • @wojciechwodek1862
      @wojciechwodek1862 2 года назад

      Finezja oprócz ładnego wyglądu do niczego się nie nadawała.

  • @zodiak865
    @zodiak865 2 года назад +2

    Szkoda że tak mało wzornictwa przemysłowego mieliśmy w audio , zresztą chyba podobnie jak i dziś ? Dzięki za dobry odcinek

  • @patryk_b
    @patryk_b 2 года назад +6

    Lubię Pana insynuacje i niedopowiedzenia

    • @mpingo91
      @mpingo91 2 года назад +1

      .. czasem także pomówienia. xD

    • @Haunuva
      @Haunuva 2 года назад +4

      Może szlachetna paczka dla biednych przedsiębiorców???

    • @mpingo91
      @mpingo91 2 года назад

      @@Haunuva _"Módl się, dziecino, z całą krainą - niech Bóg im siły doda!"_ 😃

    • @micham5315
      @micham5315 2 года назад

      Bądź nim choć na chwilę a potem się wypowiadaj ...

    • @mpingo91
      @mpingo91 2 года назад

      @@micham5315 Tak jest! Wszyscy mężczyźni ginekolodzy, jeżeli chodzi o miesiączkę - morda w kubeł!

  • @adamdarski8919
    @adamdarski8919 2 года назад +3

    Unitra to było Zjednoczenie (a później, po jaruzelskiej „reformie gospodarczej“, Zrzeszenie) Przemysłu Elektronicznego, czyli na dzisiejszy język holding, a poszczególne zakłady, z których najbardziej znane były Diora, Eltra i ZRK to należące doń firmy. Oczywiście wszystko było zgodnie z założeniami socjalizmu państwowe. Ciekawostka - marka Eltra została kupiona przez Chińczyków, którzy brandują nią produkowane na rynek polski przenośne radia, licząc zapewne na nostalgię wśród kupujących je klientów w średnim wieku.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji 2 года назад

      Oczywiście takie rozwiązanie miało wady, ale generalnie pewna idea pewnej synchronizacji pracy różnych firm, tak by się wzajemnie wspierały, a nie konkurowały, chyba aż do końca taka zła nie była...

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 2 года назад

      @@Informatykwakcji W PRL wszelka konkurencja była niepożądana i uważana za szkodliwą.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji 2 года назад

      @@adamdarski8919 Nadmierna pewnie jest szkodliwa. Zobacz, jaki dzisiaj jest pośpiech w wypuszczaniu produktów i jak to wpływa na jakość. Czy jak wiele płacisz w cenie urządzenia za marketing.

  • @Wiskoler_L
    @Wiskoler_L 2 года назад

    Odcinek jak zawsze świetny. Będąc zwolennikiem magnetofonów szpulowych, trudno mnie było przekonać iż a małej tasiemki można uzyskać takie same dźwięki jak z szerokiej taśmy. Po krótkiej przygodzie z radiomagnetofonem Jola 2, w początkach lat osiemdziesiątych wróciłem do szpulowców. Aż przyszła na mnie potrzeba wymiany ostatniego komponentu w mojej wieży i akurat trafiła na taki magnetofonik jak przedstawione w tym odcinku.Nabyty droga kupna w sklepie firmowym DIORy - zaskoczył mnie jakością dźwięku uzyskiwanego z niego, a po nabyciu kasety lepszej jakości to już w ogóle byłem w siódmym niebie. Nie był to sprzęt awaryjny, dobrze spełniał domowe zapotrzebowanie na rozrywkę. U mnie współpracował ze wzmacniaczem PA-1801 (działającym do dziś) w bardzo dobry sposób. Co prawda magnetofon to połowa szerokości wzmacniacza, ale na drugiej połowie miejsce znalazła półeczka na kasety.

    • @jacekchojnacki7103
      @jacekchojnacki7103 2 года назад +2

      W szpulowych to raczej zasługa co najmniej dwukrotnie większej prędkości przesuwu niż szerokości taśmy.

    • @Wiskoler_L
      @Wiskoler_L 2 года назад

      @@jacekchojnacki7103 Zapewne tak jest. Na tamten czas porównywaliśmy szerokość taśmy, nie bardzo przykładając wagę do jej prędkości. Może gdybyśmy byli zaawansowanymi elektronikami-akustykami to mielibyśmy większy zasób wiedzy, a my to takie chłopki roztropki trochę interesujące się elektroniką i kochający muzykę, głośna muzykę...

  • @Tomasz_M
    @Tomasz_M 2 года назад +2

    Dobrzeżewieczór!

  • @tomekkruger
    @tomekkruger 2 года назад +6

    Ładnie grające urządzenie, ale drżenie dźwięku dyskwalifikuje je kompletnie. Z pewnością to cecha tego mechanizmu.

    • @janmos5178
      @janmos5178 2 года назад

      Jakość wykonania. Niemieckie wersje nie idealnie ale lepiej sobie z tym radziły.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 2 года назад +1

      Miałem może dwa lub trzy egzemplarze Magmora na tym mechanizmie na warsztacie. Zastanawiało mnie dlaczego tak fajnie skonstruowany elektronicznie magnetofon miał tak podły mechanizm :) Może film nie wyjaśnił wszystkiego ale zdaję sobie sprawę jak było w latach stanu wojennego, bom do zerówki wtenczas chodził.

    • @janmos5178
      @janmos5178 2 года назад +2

      @@tomekkruger Jedna kwestia podstawowa. Szmal. brakło forsy na lepsze. Choć polskie lepsze były np w deckach iż zestawów ZM czy Diorach. Ale ten to był taniocha. W tej wersji nawet u Grundiga.

    • @tomekkruger
      @tomekkruger 2 года назад

      @@janmos5178 Zdaję sobie sprawę z tych faktów. Jako elektronik naprawiłem też sporo tego sprzętu. :)

    • @janmos5178
      @janmos5178 2 года назад +1

      @@tomekkruger Jasne. Po prostu żyliśmy w konkretnych realiach i kupowaliśmy najtańsze licencje.

  • @RobertHajdak
    @RobertHajdak 2 года назад +3

    Troszkę ciężko się słucha tej przesadnej dykcji, ale same odcinki ciekawe. Gratuluję wiedzy.

    • @na_dobranoc156
      @na_dobranoc156 Месяц назад

      Witam. Chyba bardziej chodzi o dobitność wypowiedzi, która jednym się nie podoba, a innym tak. Wolę taką zaangażowaną wymowę niż mruczenie pod nosem. Jedyna drobna uwaga to eksponowanie "ę". W mowie potocznej jak i pracy z mikrofonem czyli nie wymagającej takiej estymacji wypowiadamy" ę" przez" nge" . No ale Autor jest zdaje się inżynierem więc skąd ma znać takie detale. Osobiście podziwiam za wiedzę i jakoże na scenie spędziłem już kilkadziesiąt lat, również i władanie słowem.
      Pozdrawiam

  • @wojnarowski11
    @wojnarowski11 2 года назад +8

    A może by tak karbid i puszka, saletra czy klucz gwóźdź i zapałki?
    Proszę o materiał w plenerze o wszystkim tym przed czym chronimy nasze dzieci czy wnuki 😂
    W końcu to były towary modne :)

    • @krzysztofantoniewicz824
      @krzysztofantoniewicz824 2 года назад

      Czasem takie zabawy z saletrą i cukrem kończyły się na pogotowiu (lub gorzej).

    • @wojnarowski11
      @wojnarowski11 2 года назад +1

      @@krzysztofantoniewicz824 tak samo jak wieszanie się przyczep rolniczych, jazda komarem w wieku 6/7 lat, skakanie z 2 piętra na piach, nurzanie się w wacie szklanej, pływanie w zbiornikach zamulonych, wchodzenie na wieżę p pożarową ciagle przed 7rokiem życia
      O bieganiu po dachach nowo wybudowanych bloków 12 piętrowych, próbie oswojenia mz150 nie mając 10 lat czy paleniu opon ciągnikowych i skakaniu przez ogień w próbie odwagi nie wspomnę
      Dziadek przerażony ganiał mnie po wsi strasząc deską z gwoździem
      Tak
      Wakacje u dziadków na wsi były szkodą i przygodą
      Podobno pszczoły pożądliły mnie do nieprzytomności ale tego to ja już nie pamietam :)

    • @marius1677
      @marius1677 2 года назад

      @@wojnarowski11 ale staruszek ganiający po wsi wnuka z deską zakończoną gwoździem to wdzięczny temat na cykl horrorów Hollywood'zkich... Tym bardziej,ze opartych na faktach...

    • @wojnarowski11
      @wojnarowski11 2 года назад

      @@marius1677 ten staruszek wrócił z niewoli ważąc mniej niż kalesony i onuce
      Były żołnierz frontowy wczesną wiosną brał koc, tranzystor i szedł spać na siano :)
      Pamietam hymn o północy, poranne wiadomości i zapach
      DZIECKO BRUDNE DZIECKO SZCZĘŚLIWE

  • @MrMeDario
    @MrMeDario 2 года назад +1

    Panie Adamie. Zirytował się Pan ostatnio moim komentarzem po odcinku poświęconemu E1. Wybuchła nawet nieco skandaliczna dyskusja z udziałem jakiegoś fana.
    Mam teraz dwie uwagi.
    Po pierwsze nie ma już tematu "ą" i "ę". Zrobił Pan to znakomicie. Udało się, gratuluję, witam wśród żywych. Szczerze mówiąc aż nie wierzyłem, co słyszę. Naprawdę cieszę się.
    Po drugie dotknął Pan tym konkretnym filmem bardzo bliskiego mi tematu - magnetofonu. W PRLowskiej biedzie źródłem muzyki był nie sklep z płytami, tylko radio piratujące płyty w całości, albo ewentualnie kolega z grona balonowej młodzieży, co miał dostęp i pożyczał (w liceum miałem takiego, co za pieniądze zrobiłem sobie naprawdę pokaźną kolekcję dobrej jakości nagrań z płyt). Problem był jeden: magnetofon. Żeby nie opowiadać za długo, jak zrobiłem sobie sam stereofoniczny deck kasetowy, przyznam tylko, że ów magmor z głowicami węgierskimi był wtedy moim marzeniem. Ale i tak był za drogi dla nastolatka bez rodziców skłonnych sfinansować. Tyle, że dostępne poniekąd modele od wież i tak wydawały się lepsze. Jak to ujął mój ówczesny kolega, moje próby zrobienia dobrego magnetofonu w oparciu o kiepską mechanikę zawsze polegną.

    •  2 года назад +1

      Jeśli chodzi o ą i ę, nic nie robiłem, więc nie wiem skąd te zmiany :)

    • @MrMeDario
      @MrMeDario 2 года назад

      @ Są. I odtąd z większą przyjemnością.
      Spoko. Bez niepotrzebnych spin. Lubię i tak większość postów. Pozdrawiam.

  • @szummusz
    @szummusz 2 года назад +1

    ZRK produkowało nie tylko urządzenia typowo konsumenckie, ale również specjalistyczne urządzenia rynek profesjonalny (mierniki, generatory, czy choćby kasety pomiarowe na potrzeby serwisowe) oraz urządzenia dla wojska (radiostacje montowane później np. w transporterach - na tyłach warszawskiego zakładu istniał oddział, który montował te urządzenia w pojazdach wojskowych. Można było po prostu je zobaczyć przez płot.

  • @Belial46
    @Belial46 2 года назад +2

    Panie Adamie, może zechciałby Pan nagrać film o magnetofonie JVC KD-21D? Mam egzemplarz w rzadko spotykanym czarnym malowaniu, w dodatku sposób wkładania kasety również jest dość nietypowy. Sprzęt oczywiście udostępnię bezpłatnie 🙂

  • @yakuzsa1
    @yakuzsa1 2 года назад +1

    Bardzo ciekawy odcinek

  • @zbigniewgurak8261
    @zbigniewgurak8261 2 года назад +2

    Łooooo, kuuuuuwwa, znałem Magmora tylko w stylu MSD "tapeciak" ale z dwoma linijkami po 5 czerwonych ledów fi 5mm...

  • @mpingo91
    @mpingo91 2 года назад +3

    @1:17 Jak obserwuję pewnego członka rodziny (a więc obserwuję z bliska) i słucham go (a są to setki lub tysiące godzin) działającego w branży projektowo-budowlanej, którego największym problemem jest konieczność płacenia podatków i to nie takich jakie są, ale JAKICHKOLWIEK i przez KOGOKOLWIEK zbieranych oraz gdy obserwuję wielkie ale ciche sukcesy jakie odnosi w tej dziedzinie (podatkowej) to też mam myśli o niegodziwych cwaniakach. Oraz safandulstwie władzy, na które nie pozwalają sobie w krainach nad rzekami innymi niż Wisła.

    • @mpingo91
      @mpingo91 2 года назад +1

      @Eugeniusz Nie ma nic gorszego od donosicielstwa.

  • @tomixq
    @tomixq 2 года назад +3

    Układ redukcji szumu nie jest zgodny z Dolby B w/g praw licencyjnych, ale działa tak samo i w pomiarach jest kompatybilny.

    •  2 года назад +4

      Na moje ucho zdecydowanie nie jest kompatybilny, ale może mam rozregulowany.

    • @tomixq
      @tomixq 2 года назад

      @ Być może rozregulowany, albo elementy utraciły parametry, przede wszystkim kondensatory.

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji 2 года назад

      O proszę, nawet nie pamiętam, że robili klony...

    • @tomixq
      @tomixq 2 года назад +1

      Adamie polecam chociażby rzucić okiem na schemat Teac A450 i porównać parametry filtra jak i stałe czasowe AC/DC do regulacji filtra. Są identyczne.

  • @janmos5178
    @janmos5178 2 года назад +3

    Kwestia kolejna. Ci którzy zachwycają się słusznie wysoką jakością japońskich produktów na przełomie lat 70 i 80 zapominają , że tam masowy montaż elementów i mechanizmów i często ich obróbka były już automatyzowane w 70 -80% ilościowo i jakościowo. Na to rząd japoński przy wsparciu ich banków i słynnego MITI wydał miliardy, przerzucając cześć pracowników do firm zewnętrznych i podwykonawczych ale japońskich. Nawet niektóre zachodnie firmy a nawet kraje miały problem z osiągnięciem tego poziomu, często dochodziły do 50-60%, choć tu raczej z względów finansowych i mentalnych bo technologicznie w automatyce i robotyce Zachód stał jeszcze wtedy nieźle. Nadganiali to z byt dużym opóźnieniem, zwłaszcza że do gry wchodziły już Korea Płd i Tajwan. A w taniości nawet Chiny. W Unitrze perełki jak wyżej wspomniany Magmor czy Radmor się zdarzały, ale taki poziom automatyzacji był poza naszym zasięgiem. W wielu dziedzinach nawet ZSRR też go nie miało.

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 2 года назад +1

      W PRL automatyzacja była zbędna, bo siła robocza ku chwale ojczyzny ochoczo tyrała za dolara dniówki. Poza tym automatyzacja powodowała bezrobocie na zgniłym zachodzie, nasza partia w swojej mądrości uniknęła tej kapitalistycznej tragedii.

    • @janmos5178
      @janmos5178 2 года назад

      @@adamdarski8919 Ano.

    • @mpingo91
      @mpingo91 2 года назад +1

      @@adamdarski8919 Ano. Miesięczna pensja po przeliczeniu - $20. DWADZIEŚCIA dolarów...

  • @DRsewage
    @DRsewage 2 года назад +4

    Wygląda na to, że wymiana mechanizmu magnetofonu na o wiele lepszy sprawiła by, że ten magnetofon byłby bardzo wysokiej klasy. Jak widać, to największą jego bolączką to mechanika, bo elektronika 6+. Przez co zaczynam się zastanawiać jak by wyglądała dzisiejsza elektronika audio w Polsce, gdyby to wszystko nie umarło..

    •  2 года назад +2

      Podobnie jak w Niemczech czy w USA. Konsumencka nie istniałaby, bo nie miałaby sensu. Natomiast profesjonalna istnieje i jest częścią topowej elektroniki światowej.

    • @janmos5178
      @janmos5178 2 года назад +1

      @ Tak ale to miałoby jednak sens na Zachodzie gdyby Zachód bronił tych dziedzin jak to robił po uruchomieniu ich produkcji Daleki Wschód. Natomiast przy takiej polityce jaka na Zachodzie była od 1965 z nasileniem po 1980 to rzeczywiście nie miało sensu. Ale nie z powodów technicznych tylko głupiej polityki i nadmiernej chciwości.

    • @janmos5178
      @janmos5178 2 года назад

      @ Ba sami Japończycy to mówili. W numerze 4 z grudnia 1980 w czasopiśmie Electronics z USA jest artykuł" "Czy japońskie metody jakości mogą działać w USA" Gdzie japońscy menadżerowie jasno mówili, że na Zachodzie problem nie leży w technologii a w mentalności i złym krótkoterminowym zarządzaniu i zatrudnianiu nastawionym na szybkie zyski dla menadżerów. No przy takiej polityce to rzeczywiście nie miało sensu, zgoda. Czasopismo jest legalnie w sieci w pdf na stronie worldradiohistorycom, można tam ten artykuł przeczytać. Ale fakt co było a nie jest nie pisze się w rejestr. I tu ma Pan rację, że dziś to nie miałoby sensu.

    • @jerzu70
      @jerzu70 2 года назад +2

      Miałem takiego decka. Jego główna bolączką były łamiące się klawisze. A łamały się dlatego, że mechanika była toporna i trzeba było używać siły żeby wcisnąć klawisz play. Ten się łamał najszybciej.

    •  2 года назад +2

      No właśnie, nie ma żadnego mitycznego "Zachodu", "Wschodu" czy "Południa". To taka uproszczona personifikacja na potrzeby mediów i "kręcenia lodów". Są konkretni ludzie, akcjonariusze i inwestorzy. Wypadkową ich działania jest jak jest. Polską elektronikę położyli głównie Polacy. Ci na górze - brakiem umiejętności menadżerskich (bo niby skąd mieli by je mieć?) i ci na dole - postawą roszczeniową i niską efektywnością pracy (tego nauczył ich socjalizm). Na otarcie łez można powiedzieć, że podobnie Niemcy położyli elektronikę niemiecką, a Amerykanie - amerykańską. Tylko tam przyczyny były nieco inne, ale skutki te same.

  • @montffa9222
    @montffa9222 2 года назад +2

    Miałem Magmor-a z tym, że była to wersja 5210. Różniła się od wersji 5220 tym, że do ustawiania kanałów były dwa potencjometry osobno nie tak jak w 5220. Pamiętam powtarzający się problem z wciąganiem taśmy. Po którejś z kolei reklamacji w końcu zaczęło to jakoś chodzić. Głowica odtwarzająca miała powłokę ceramiczną, co miało niby mniej zużywać kasety. Był to jeden z moich pierwszych zakupów jakie zrobiłem po podjęciu pracy. Pracowałem jako maszynista spalinowych pojazdów trakcyjnych. Był to okres w którym wszystkiego brakowało. Ten magnetofon nie by tani i na taki sprzęt audio trzeba było polować. Ja swój kupiłem chyba w Stargardzie Szczecińskim. Po kolumny głośnikowe jeździłem do Wrześni tej pod Poznaniem. Tam były zakłady produkcyjne. Takie były czasy. Dzisiaj robisz zakupy najwyższej jakości nie ruszając tyłka z fotela.

    • @marcinkwasnik9195
      @marcinkwasnik9195 2 года назад +1

      Niby tak ale czy to lepiej

    • @marius1677
      @marius1677 2 года назад +1

      Powłoka ceramiczna to utwardzenie czoła głowicy.a więc przede wszystkim miala chronić głowicę przed zużywaniem się (ścieraniem). Ale o ile miała mniejszy współczynnik tarcia niż klasyka to było też korzystne dla taśmy.

  • @robertrobecki3425
    @robertrobecki3425 2 года назад +1

    Oj, dało się. Taki deck, amplituner tosca, kolumny i się grało. A później, żebym nie męczył ojcu sprzętu, kupił mi Condora. Mam go do dzisiaj 😉

  • @vt1100
    @vt1100 2 года назад +1

    Bardzo dobra robota ;)

  • @cenobith73
    @cenobith73 2 года назад +3

    Pamiętam, że swego czasu panowała swoista "moda" na tuningowanie magnetofonów polskiej produkcji, głowicami zachodnimi - na giełdzie byli nawet sprzedawcy, którzy się w tym asortymencie specjalizowali. Ciężko mi ocenić czy to rzeczywiście dawało jakieś wymierne korzyści, czy tylko był to element socjalistycznego hi-fi voodoo...

    •  2 года назад +7

      Zwykle było to robione bez sensu: głowica z przypadku, często o atrakcyjnym kształcie, ale marnych parametrach, po takim zabiegu charakterystyka była nieokreślona bez dokładnego strojenia. Ale często wysokich tonów przybywało i to cieszyło.

    • @jarok1891
      @jarok1891 2 года назад

      @ Wyprodukowanie głowicy stozkowej i to utwardzanej wcale nie było takie łatwe, pamiętam ze w handlu były dostepne głownie oryginalne Alpsy albo tańsze coś co miało naklejkę z literami MX a pod nią nadrukowane jakieś cyfry. Wymiana przynosiła nie tylko słyszalne korzyści jesli chodzi o pasmo czy ogólnie jakość dzwięku ale przede wszystkim nieporównywalnie lepszą trwałość. Tych głowic zwyczajnie nie sposób było zużyć normalną (a więc w owym czasie intensywną:D) eksploatacją. I tu trzeba przyznac że węgierskie głowice pomimo znacznie dokładniejszego wykonania a tym samym jakości dzwięku były chyba nawet mniej trwałe niż produkty polskie.

  • @marekwisniewski9834
    @marekwisniewski9834 2 года назад +5

    Panie Adamie, proszę "telewidzom" opowiedzieć ile przy tym sprzęcie odbyło się radosnych imprez, prywatek.. ile znajomości, wspólnych rozmów o muzyce, kopiowaniu winyli ze "zgniłego zachodu"...prądach podkładu, skosach głowicy, radiowej trójce.Na imprezach, to szumiało we łbie a nie w magnetofonach.Kłaniam się :)

  • @Informatykwakcji
    @Informatykwakcji 2 года назад +2

    👍 👍 👍 Ciekawe urządzonko! Film, jak zwykle bardzo fajny. Swoją drogą wpadł byś kiedyś zobaczyć co i ja produkuję oraz może coś doradził...

  • @robertszoltys5908
    @robertszoltys5908 2 года назад +2

    Nagrał byś kiedyś odcinek o radio magnetofonie Diora do samochodu bo takowe też produkowali

  • @Taichipopolsku
    @Taichipopolsku 2 года назад +7

    Jak pamiętam swoją pracę w Kasprzaku to produkcja militarna była tam pierwszoplanowa. Całe podwórze na do połowy lat 80tych zastawione były wojskowymi pojazdami. Były one "wypakowywane" nocami na peronie na tyłach Polfy. I przyjeżdzały na zakład. Jeden taki SCOT jeździł w transporcie wewnętrznym bo przysłano z Czech do Polski jeden za dużo i ciężko go było zwrócić. Produkcja cywilna jak to w takich zakładach (np. Mesko) miała za zadanie utrzymać zatrudnienie i moce produkcyjne na wypadek W oraz ukryć właściwe znaczenie zakładów. NIska jakość produkcji wynika z tego że była ona w zasadzie na dokładkę.
    Tak więc zaliczenie Kasprzaka do zakładów cywilnych to chyba nie do końca trafione porównanie.

    •  2 года назад +2

      Ale to był Elmasz, choć mieścił się w tym samym miejscu. Fajne urządzenie spod tej marki wystąpi w styczniu.

    • @eskwadrat
      @eskwadrat 2 года назад +1

      Chcesz powiedzieć że Kasprzak robił auta dla wojska? Czy że Kasprzak robił jakieś zestawy łączności do instalacji w tych wojskowych pojazdach które stały na parkingu?

    • @Taichipopolsku
      @Taichipopolsku 2 года назад +1

      @@eskwadrat SCOTY przyjeżdzały z Czechosłowacji...

    • @Taichipopolsku
      @Taichipopolsku 2 года назад +3

      @ Byłem pracownikiem Kasprzaka i zajmowałem się zamawianiem podzespołów dla jednych i drugich...

    • @piorunpiorunowski5202
      @piorunpiorunowski5202 2 года назад

      Pamiętam, od strony ul. Siedmiogrodzkiej był metalowy płot ale czasami przez szpary widać było Skoty i nie tylko, z resztą był tam też drugi rząd budynków, niższy niż te od frontu czyli od ul. Kasprzaka.

  • @Skys2005
    @Skys2005 2 года назад +1

    1:40 ahhh pionier... Kupiłem ostatnio, tylko wersję RE-105, bardzo przemyślana konstrukcja! A sam magnetofon to bardzo ciekawy sprzęt!

  • @janmos5178
    @janmos5178 2 года назад +3

    Ponownie świetny filmik. Sam deck jest trochę podobny do Braun TGC 450, który też był uploaderem. Pod koniec lat 70 była moda na to.

  • @IvanovichIvanov
    @IvanovichIvanov 2 года назад

    wygląda super

  • @zarkisrednie
    @zarkisrednie 2 года назад +1

    dawno temu miałem zwykły magnetofon do nagrywania wszelakich głosów lata to były początek osiemdziesiątych lat program radiowy chyba 2 puszczano lub odtwarzano płyty różnych zespołów jako fan zespołu Smokie nagrywałem płytę ich raz w tygodniu były takie audycje pól płyty a za tydzien następna drugiej się nie doczekałem połowy stan wojenny nastał

  • @AmatorElektronik
    @AmatorElektronik 2 года назад +1

    No szacun nawet nie drży tasma.

  • @warcnetpl
    @warcnetpl 2 года назад +1

    13:03 silnik Silmy zamknięty w obudowie z regulatorem obrotów. Maksymalnie nieudana konstrukcja, którą ładowali w magnetofony grundigopodobne, czyli wszelkie mk235, mk232p, wilgi itp., a która już po kilku dniach pracy nie stabilizowała obrotów tegoż zespołu.

    • @janmos5178
      @janmos5178 2 года назад

      Projektowo nie tragiczna ale tania bo takie były wymagania Grundiga i nie tylko jego dla takiego sprzętu w tamtym czasie nawet nad Renem a czasem nawet i w Tokio. Natomiast niestety w PRL jakość wykonania została jeszcze zaniżona.

    • @kaem3
      @kaem3 2 года назад +1

      Miałem MK-235 przez 12 lat i nigdy ten silnik mnie nie zawiódł.

    • @janmos5178
      @janmos5178 2 года назад

      @@kaem3 Oczywiście że nie psuły się wszystkie.

    • @warcnetpl
      @warcnetpl 2 года назад

      @@janmos5178 przede wszystkim, nawet Silma podawała maksymalna żywotność silnika na 2000h, co było mocno zawyżone. Sam układ stabilizatora, że źródłem prądowym na diodzie, z 2 tranzystorami, bez sprzężenia zwrotnego.

    • @warcnetpl
      @warcnetpl 2 года назад

      @@kaem3 fuksiarz, bo miałeś starą wersję, z silnikiem od grundiga. Ja kupiłem najpierw MK232p, potem Wilgę i częściej były w serwisie, niż ich słuchałem. Za każdym razem wymiana zespołu napędowego.

  • @warcnetpl
    @warcnetpl 2 года назад +2

    2:17 Meratronik nigdy nie był firmą podlegającą pod zrzeszenie UNITRA, należał do zrzeszenia Mera.

  • @adamkowal7428
    @adamkowal7428 Год назад +4

    Pierwszy raz widzę na oczy ten magnetofon.

  • @elzbietamichalowska9902
    @elzbietamichalowska9902 2 года назад +3

    Pan, Panie Adamie, ma bardzo miły głos, taki leksykalny.

  • @piotrodzysk4444
    @piotrodzysk4444 2 года назад +2

    Pozdrawiam.#

  • @marcelmaloja1528
    @marcelmaloja1528 2 года назад +4

    Moje Marzenninninie....... Ateraz wystarcza mi cisza. i jej nie ma i nie ma......

  • @najawie350
    @najawie350 2 года назад +2

    1:24 👍

  • @TheApokalipsa88
    @TheApokalipsa88 2 года назад +1

    Fajna zabawka.

  • @mietekmietek1112
    @mietekmietek1112 2 года назад +1

    Ma działać tak, by się nie psuło:))
    Pozdrawiam

  • @mareks9641
    @mareks9641 2 года назад +2

    Ojoj.. racja z tymi BRG w Magmorach... ukradłem (patrz podmieniłem) kiedys ojcu taką z odtwarzacza samochodowego wlasnie Magmor i wsadzilem do klocka z ZRK 9108, pare regulacji i nie ten sprzęt. A ojciec sie nawet nie skapnął.. trochę mi teraz wstyd..;-)

  • @canibalus1410
    @canibalus1410 2 года назад +10

    PORZĄDNIE ZROBIONY to był mój szwagier tydzień temu ...

    • @wedkarz_83
      @wedkarz_83 Год назад

      Nie o Twoim szwagrze temat filmu, komentarz godny pożałowania...

  • @gregskuza7166
    @gregskuza7166 2 года назад +2

    Oh jak wspaniale, w koncu cos naprawde dobrego I orginalnego bylismy w stanie zrobic w latach 80 ale niestety taki sprzet byl niezdobyczny dla przecietnego obywatela ;/

  • @BartekBudnik
    @BartekBudnik 2 года назад +2

    W nazwie "UNITRA" najważniejszą częścią było to "UNI", które świadczyło o tym, że była to instytucja jednocząca i w teorii synchronizująca różne przedsiębiorstwa produkujące sprzęt elektroniczny.

    • @marius1677
      @marius1677 2 года назад +1

      @Bartek Budnik nie. Było więcej ważnych "zjednoczeń" i nie miały w nazwie "UNI". Co nie zmienia faktu,że nazwa była bardzo udana i przemyślana.

  • @sawomirkudzia8753
    @sawomirkudzia8753 2 года назад +3

    Adaś zrob o Juli odcinek, moim zdaniem to ewenement w konstrukcji, mam ją szacunek dla niej ,dalej mi służy choć z okrojonym UKF!pozdrawiam i zawsze czekak na Twój odcinek!

    • @arturrudolf9389
      @arturrudolf9389 2 года назад +1

      Bateryjny, wszystkomający odbiornik (2 razy po 5W) z Eltry zasługuje na odcinek.

    • @adamdarski8919
      @adamdarski8919 2 года назад +2

      słynne radio stereo z jednym głośnikiem, o gabarytach i wadze gdańskiej szafy 🙂

  • @adamdarski8919
    @adamdarski8919 2 года назад +34

    Nareszcie wielu komentatorów będzie usatysfakcjonowanych, bo pan Adam tym razem tylko umiarkowanie skrytykował PRLowski wyrób 🙂

    • @pmcmalec
      @pmcmalec 2 года назад +11

      A ja uważam, że w tym nic złego nie ma w końcu nie od dziś ludzie wspominają rzeczy dawne lepiej niż było naprawdę. Może dlatego że nie mieli porównania może dlatego że sentyment a może inne rzeczy.. :)

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji 2 года назад +1

      😜 Przejął się krytyką krytyki pod ostatnimi filmami? 😜🤔

    • @roberto48404
      @roberto48404 2 года назад +2

      Najważniejszy jest umiar

    • @imienazwisko9322
      @imienazwisko9322 2 года назад +9

      @@roberto48404
      Najwazniejsze są fakty.
      Prawda nie leży po srodku.
      Prawda jest tam, gdzie jest.

    • @michalow204joel3
      @michalow204joel3 2 года назад +7

      Ja tam bardzo to lubię jak pan Adam obnaża to jaki PRL produkował syf każdy taki odcinek to kamyczek do ogródka dla wszystkich tych spasłych Januszy które rozpływają się romantyczną tęsknotą do czasów słusznie minionych.

  • @mikowalski
    @mikowalski 2 года назад

    Dziękuję...

    • @mikowalski
      @mikowalski 2 года назад

      Zwykłe dziękuję nie wystarczy. Tu trzeba było poematy przytaczać żeby odwzajemnić przedstawione wartości historii... Dziękuję...

  • @BartekEVH
    @BartekEVH 2 года назад +3

    Czemu nigdy nie było filmu o moim magnetofonie Kapral 113B, który mam już ponad 40 lat? :)

    •  2 года назад +3

      Bo go nie mam :)

    • @BartekEVH
      @BartekEVH 2 года назад +1

      @ oo a ja mam aż dwa :))