⛔️Jak (nie)ładować Akumulatora Zasilaczem Laboratoryjnym Cz.2 ⛔️ S5E030

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 мар 2024
  • Cz.1 o ładowaniu zasilaczem: • ⛔️ Zasilacz Laboratory...
    Używanie zasilacza laboratoryjnego do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych może wydawać się wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem, jednak niesie ze sobą szereg potencjalnych zagrożeń, szczególnie dla osób, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy w tym zakresie. Poniższy opis ma na celu rzetelne przedstawienie ryzyka związanego z takim podejściem, a także podkreślenie znaczenia bezpiecznego użytkowania i obsługi akumulatorów.
    Na wstępie warto podkreślić, że akumulatory kwasowo-ołowiowe są niezwykle powszechne w wielu zastosowaniach, od pojazdów po systemy zasilania awaryjnego. Ich prostota konstrukcji i niezawodność sprawiają, że są często wybierane jako źródło energii. Jednakże, niewłaściwe ładowanie takich akumulatorów, zwłaszcza przy użyciu zasilaczy nieprzeznaczonych specjalnie do tego celu, może prowadzić do uszkodzenia akumulatora, a w skrajnych przypadkach nawet do pożaru lub wybuchu.
    Zasilacze laboratoryjne, chociaż wszechstronne w zastosowaniu, nie są zaprojektowane z myślą o specyfice ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Pierwszą i najważniejszą różnicą jest sposób regulacji napięcia i prądu. Akumulatory kwasowo-ołowiowe wymagają bardzo dokładnego kontrolowania obu tych parametrów w trakcie całego procesu ładowania, co jest kluczowe dla ich długowieczności i bezpieczeństwa użytkowania. Zasilacze laboratoryjne często nie posiadają odpowiednich algorytmów ładowania, co może prowadzić do nadmiernego ładowania akumulatora lub ładowania go zbyt dużym prądem, co z kolei może skutkować przegrzaniem, uszkodzeniem komórek akumulatora lub nawet ich wybuchem.
    Kolejnym zagrożeniem jest brak zabezpieczeń termicznych i nadprądowych, które są standardem w dedykowanych ładowarkach do akumulatorów kwasowo-ołowiowych. W przypadku wystąpienia awarii akumulatora lub jego nadmiernego nagrzania, dedykowane ładowarki potrafią automatycznie wyłączyć się, zapobiegając dalszym uszkodzeniom. Zasilacze laboratoryjne, nie posiadając takich funkcji, mogą nie tylko doprowadzić do uszkodzenia akumulatora, ale także stwarzać realne zagrożenie pożarowe.
    Niewłaściwe ładowanie akumulatorów kwasowo-ołowiowych może również skutkować skróceniem ich żywotności. Akumulatory te są zaprojektowane do pracy w określonych warunkach i każde odstępstwo od nich, takie jak niewłaściwe napięcie ładowania lub zbyt wysoki prąd, może prowadzić do szybszego zużycia. W konsekwencji, użytkownik może być zmuszony do częstszej wymiany akumulatorów, co nie tylko generuje dodatkowe koszty, ale również wpływa negatywnie na środowisko naturalne.
    Ponadto, brak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w obsłudze zasilaczy laboratoryjnych i akumulatorów kwasowo-ołowiowych może prowadzić do popełniania błędów, takich jak nieprawidłowe połączenie polaryzacji czy ustawienie zbyt wysokich parametrów ładowania. Takie działania mogą nie tylko uszkodzić akumulator, ale również stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia użytkownika oraz osób znajdujących się w jego otoczeniu.
    W kontekście powyższych zagrożeń, niezwykle ważne jest, aby użytkownicy akumulatorów kwasowo-ołowiowych korzystali z dedykowanych ładowarek, zaprojektowanych specjalnie z myślą o bezpiecznym i efektywnym ładowaniu tych urządzeń. Takie ładowarki są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia i algorytmy ładowania, które nie tylko zapewniają bezpieczeństwo, ale również przyczyniają się do wydłużenia żywotności akumulatorów.
    Na koniec warto wspomnieć, że edukacja i poszerzanie wiedzy na temat bezpiecznego użytkowania i obsługi akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest kluczowym elementem zapobiegania wypadkom i awariom. W tym kontekście, kanał mrAkumulator pełni ważną funkcję edukacyjną, dostarczając wartościowe informacje i wskazówki dotyczące prawidłowej eksploatacji akumulatorów. Dla osób szukających profesjonalnej porady lub pomocy w zakresie obsługi akumulatorów, firma Świat Akumulatorów z Szczecina zawsze służy wsparciem. Dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy fachowcy z tej firmy mogą pomóc w wyborze odpowiednich rozwiązań i zapewnić, że użytkowanie akumulatorów będzie bezpieczne i efektywne.
    Akumulator który testowałem:
    www.e-moto.pl/pl/p/Akumulator...
    Zapraszam i pozdrawiam
    Robert Mazurek
    Świat Akumulatorów Szczecin ul. Gryfińska 106
    Sklepy internetowe:
    www.mrOffGrid.pl Niezależność energetyczna
    www.e-moto.pl Sklep z Akumulatorami
    www.mrKapitan.pl Elektryka do Kamperów
    Vlog firmy: / Świat akumulatorów
    Vlog english: / @thebatterychurch
    Robert Mazurek, twórca kanały @mrAkumulator i firmy Świat Akumulatorów oraz portalu AKUBIZ a także jednego z pierwszych sklepów internetowych z akumulatorami w Europie www.e-moto.pl
    #zasialaczlaboratoryjny #ładowanieakumulatora
    #szczecin #Gryfińska106 #Akumulatory
    #RobertMazurek #ŚwiatAkumulatorów
  • Авто/МотоАвто/Мото

Комментарии • 154

  • @kamilbogus
    @kamilbogus 4 месяца назад +3

    Świetna robota i odcinek !

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад +1

      Dzieki Kamil

    • @kamilbogus
      @kamilbogus 4 месяца назад +1

      @@mrAkumulator Trzeba by Tytusa namówić aby przetestował zasilacz Ridena do ładowania akumulatora

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад +1

      zacny pomysł

  • @piotrmularczyk5338
    @piotrmularczyk5338 4 месяца назад +2

    Z rezystancji wynika tylko że został po ponownym cyklu ładowania porządnie naładowany. Zgadzam się że dedykowane urządzenia do danej pracy dają lepsze efekty aczkolwiek da się to zrobić w podobny sposób innym urządzeniem jak widać, choć wymaga to kontroli i pewnej wiedzy. Dobra robota ! Porównanie dobrze zrobione 🎉 Dużo wiedzy i miła atmosfera pozdrawiam

  • @bogdanczlapa8383
    @bogdanczlapa8383 4 месяца назад +4

    Też nie rozumiem tego wykresu ładwania. Z jakiego tytułu zasilacz ustawiony constant voltage 16V zaczął obniżać prąd przed osiągnięciem tego napięcia. Tu było coś nie teges.
    Odkąd mam zaslacz (chiński za niecałe 300zł) to tylko nim ładuuję, a dwie elektronicznie sterowane ładowarki leżą nieużywane. Zasilaczem laboratoryjnym można naładować wszystko. Wystarczy tylko wiedzieć jakim napięciem i jakim prądem. W filmie powinno paść wyraźne ostrzeżenie, aby nie ładować 16V akumulatorów AGM i GEL.

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад +3

      W tylu filmach na moim kanale są ostrzeżenia, że liczę na IQ widzów

    • @janrodzynek7116
      @janrodzynek7116 3 месяца назад

      Wykres jest zebrany od strony akumulatora i uwzględnia rezystor pomiarowy prądu na poziomie 0,1-0,15R. Dlatego napięcie się zmienia.

    • @janrodzynek7116
      @janrodzynek7116 3 месяца назад

      @@Tab7.6.Tab7.6 Nie trzeba sprawdzać, można obliczyć z wykresów. Ok. 0,1 oma.

    • @obiwanbartek
      @obiwanbartek 3 месяца назад +1

      @@mrAkumulator Robercie, myślę że to błąd. Tu nie chodzi o IQ widzów, tylko o to że Twój kanał ma zasięg ogólnopolski, jak nie nawet europejski. Ludzie trafiają tutaj z różnych miejsc, z różną wiedzą, nie wszyscy są stałymi widzami. Część wpada jedynie po jakieś szczątkowe informacje, część ogląda raptem kilka filmików. I tak, oczywiście że to ich obowiązek żeby się dokształcić i dojść do wiedzy zanim wezmą się za takie ładowanie akumulatorów, ale naszą (i Twoją, jako edukatora) rolą jest dbać o ich bezpieczeństwo i "wykształcenie". Nawet jeśli oznacza to prowadzenie ich za rączkę jak dzieci. Nie odbierz tego proszę jako przytyk, raczej jako zwykłą radę od kogoś kto także zajmuje się edukacją innych, choć w innej branży. Ostrzeżeń nigdy za wiele, a zapamiętywanie poprzez powtarzanie jest świetną metodą nauki innych. 🙂

  • @adamnowak3374
    @adamnowak3374 4 месяца назад +3

    Już było nieźle, ale na koniec Pan Magister musiał dowalić jakąś nieprawdziwą informację by ratować swój honor. Zasilacz nie ma żadnych zabezpieczeń? Ma, i to najczęściej wszystkie możliwe. Z samego faktu, że jest to zasilacz laboratoryjny wynika, że będzie on używany w pracowniach i laboratoriach, w tym w szkołach i na uczelniach, a w szkołach będą go używać 14 czy 15 letnie dzieci, więc jest on najlepiej zabezpieczonym urządzeniem tego typu, no chyba że jakiś chińczyk wyprodukuje jakąś bombę a nie zasilacz. Zasilacz ma wszystkie zabezpieczenia, a właśnie Kulon czy inne ruskie ładowarki słyną z tego że są niebezpieczne, źle wykonane, nie mają żadnych certyfikatów. Znowu trzeba posypać głowę Panie Magistrze, tym razem porządnie. Używany przez Roberta zasilacz ma certyfikat bezpieczeństwa, zabezpieczenie przeciwzwarciowe, przeciwprzeciążeniowe, termiczne, posiada bezpiecznik topikowy, ma aktywne chłodzenie i zabezpieczenie przeciwporażeniowe. Coś jeszcze potrzeba?

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад +2

      Sprawdziłem te zabezpieczenia i mam zjarane urządzenia, jak w serwisie od ręki mi pokażą co się zjarało to puszczę w sieć, mi nie przeszkadzają Twoje złośliwości ale też mam co robić i daruje sobie wchodzenie z Tobą w dyskusję.

    • @marekk2519
      @marekk2519 3 месяца назад

      @adamnowak3347 Zwróć baczenie jeszcze na cenę, za która idzie jakość. Bo do 300 zł można się nieźle przejechać, zapewniam Cię. A laboratoryjne, to wiele z nich, ma tylko nazwę. Napisac o zabezpieczeniach, może każdy. Pseudo prostowniki impulsowe za 70zł też sa na portalach. Zabezpieczeń w ciul, ino wyjmij płytkę i wskaż te zabezpieczenia. No i, żeby zadość się stało: W D byłeś, G widziałeś. Tyle w temacie, bo czepiasz się niemiłosiernie, ale bezpodstawnie, nie bazując nawet na teorii, o praktyce nie wspomnę, panie adamnowak.

    • @adamnowak3374
      @adamnowak3374 3 месяца назад +1

      @@mrAkumulator Robercie, merytoryczne dyskusje na tematy ściśle techniczne bierzesz osobiście do siebie, zupełnie niepotrzebnie. Osoby które Twój kanał subskrybują, lajkują i dają długie i częste komentarze nie są złośliwi, tylko dają Ci przez to oglądalność, zasięgi i dochody z tego kanału i powinieneś Ich szanować a nie posądzać o złośliwość. Jeśli ktoś pisze o kiepskiej jakości ruskich ładowarek lub kiepskiej jakości chińskich tanich zasilaczy, to nie pisze o Tobie, bo nie Ty je produkujesz, nie bierz wszystkiego do siebie. Szanując Twoją wrażliwość nie skomentuje zatem Twojej akcji gdzie uszkodziłeś zasilacz. I w pełni się zgadzam z Twoimi słowami, że pewne kwestie są zarezerwowane dla ekspertów i specjalistów i zwykli widzowie tego kanału nie powinni tego robić sami. Pozdrawiam. PS Warto dodać dla części widzów, że Robert uszkodził tani chiński zasilacz z pewnego portalu aukcyjnego. Prawdziwe zasilacze dobrych firm mają prawdziwe zabezpieczenia i były wielokrotnie testowane przez specjalistów, a filmy z testów są w Internecie. Dlatego przestrzegam przed kupowaniem tanich chińskich czy ruskich urządzeń, robicie to na własną odpowiedzialność!

    • @adamnowak3374
      @adamnowak3374 3 месяца назад

      @@Tab7.6.Tab7.6 Zgadzam się. Dioda (najlepiej Schottky'ego) powinna być obowiązkowo, dobrze jeszcze dorzucić na wyjściu zwykły dobrze dobrany ch-ką i prądem znamionowym bezpiecznik topikowy, jeśli zasilacz na wyjściu go nie posiada. Jednak tanie chińskie zasilacze nie są jakościowo dobre, ich zabezpieczenia są dość wolno działające i wrażliwsza elektronika zdąży się uszkodzić nim zadziała zabezpieczenie. Jeśli ktoś jest wykształcony kierunkowo i ma doświadczenie oraz uprawnienia SEP i wie co robi, to spoko nada się nawet tani chiński zasilacz. Ale ktoś kto ustawia na tanim chińskim zasilaczu maksymalne parametry napięcia i prądu, nie włącza trybu CC i robi celowo zwarcie, to cóż, wiadomo jak to się skończy. Jak bardzo wiele lat temu kupiłem ładowarkę CTEK-a, to była reklamowana jako wodoodporna, że można na nią najechać kołem samochodu i to wytrzyma. Być może, to niezła firma, używałem jej wiele lat ale nigdy specjalnie nie zanurzałem jej w wodzie ani nie najeżdżałem na nią samochodem. Trochę aku naładowała, pewnego dnia przestała ładować, zepsuła się. Ponieważ miała 5-letnią gwarancję, a zepsuła się po 4 latach, hurtownia dała mi nową taką samą.

  • @janrodzynek7116
    @janrodzynek7116 3 месяца назад +1

    To mam jeszcze jednio pytanie, bo to jest mocno interesujące. Skąd pomysł ustawiania 16V napięcia ładowania, gdzie prąd końcowy wychodzi chyba 3,5A przy napięciu coś ok. 15V co daje 52W do gotowania wody? Na końcu ładowania widać, że napięcie spada i prąd zaczyna rosnąć, co świadczy że akumulator traci parametry, czy może jego temperatura mocno wzrosła.
    W efekcie końcowym, akumulator ma 13V, co widać przy jego rozładowywaniu.

    • @gerwazyglobotard8655
      @gerwazyglobotard8655 3 месяца назад

      Bo tak ustawia ruskiego Kulfona. Mazurek dobrze wiedział, że akumulator nie osiągnie takiego napięcia i tak ustawił zasilacz żeby jego tezy się spełniły.

  • @marcinmotylinski1796
    @marcinmotylinski1796 4 месяца назад +3

    ruclips.net/video/wYlbYzL4vFQ/видео.htmlsi=22wdApdCq3VQ6L1o&t=430 Zasilacze laboratoryjne mają bardzo ostry punkt przejścia z CC na CV, a tutaj jest bardzo miękko bo prąd opada już przy 14,5 V. Zgaduję że rezystancja przewodów między zaciskami zasilacza a akumulatorem to (16-14,5 V) / 10 A = 0,15 Ω czyli bardzo dużo. Albo w szereg jest bocznik pomiarowy prądu rzędu 100 mΩ. Tak czy inaczej, przy bezpośrednim podłączeniu grubszymi przewodami udałoby się osiągnąć 16 V dużo szybciej, co może skończyć się wygotowaniem akumulatora.

    • @marekk2519
      @marekk2519 3 месяца назад +1

      To charakterystyka zasilacza liniowego

    • @obiwanbartek
      @obiwanbartek 3 месяца назад

      Bez przesady, odpowiednio trzymane 16,4V nie ugotuje akumulatora. Trzeba tylko pamiętać żeby nie trzymać tak zbyt dlugo.A do odsiarczania i robienia gęstości takie napięcie jest wręcz konieczne.

  • @robasjusi
    @robasjusi 2 месяца назад

    👍👍👍👍👍🔋

  • @piotrpiotr1775
    @piotrpiotr1775 3 месяца назад +2

    Ciągle było tłuczone na tym kanale że trzeba 16V aby w pełni naladowac akumulator, teraz wystarcza zaledwie 14,5V. Nie wiem skąd taka zmiana

    • @mareczekmak
      @mareczekmak 3 месяца назад +1

      Z dodatku antymonu, 20 lat temu były właśnie takie akumulatory i prądnice o mocy teściowej na trenażerze. (250W) a nie alternatory 70A... :) i jakoś ludzie jeździli. 14,5V też naładuje akumulator bez antymonu ale przy dobrych wiatrach w 24h....

    • @user-qq3el4wx1w
      @user-qq3el4wx1w 3 месяца назад +1

      Pewnie znajdą się tu osoby które mają doświadczenie z aku gdzie napięcie ładowania nigdy nie przekracza 13.8V a i te akumulatory są zawsze w pełni naładowane. Zarówo burza podleje trawnik jak i wiosenna mżawka. Robert należy do osób które uważają że tylko burzowa zlewa ten trawnik skutecznie podleje gdzie przy okazji duża część wody spłynie. Spora część świata uważa że wystarczy mżawka w postaci 14.4V a w zastosowaniach przemysłowych 13.8V wszystko kwestia napięcia, prądu i CZASU! (i jako produkt uboczny tememeratury i gazów)

    • @obiwanbartek
      @obiwanbartek 3 месяца назад

      @@user-qq3el4wx1w Robert mówi zwykle o akumulatorach pracujących w samochodach, a jak sam zauważyłeś wszystko jest kwestią napięcia, prądu i CZASU, a akurat tego czasu w autach brakuje, bo jeździmy 2-3h, czasem 8, ale nie 48h non stop. Nikomu też nie chce się czekać 48h na nałądowanie akumulatora napięciem 14,4, i to przy dobrych wiatrach jak jest nowy i nie zasiarczony. Stad zapewne ładowanie 16,4V, które jest w pełni bezpieczne, kosztem lekkiego gazowania.

  • @_ADM_
    @_ADM_ 4 месяца назад +5

    mam poważne zastrzeżenie i zapytanie co tego laboRAtorium... *nastawiliśmy 16,0V to dlaczego już przy 14,3V (na oko, odczetane z wykresu) zasilacz zaczął "zrzucać prąd" przy 15,3V prąd był już o połowę mniejszy, a do 16,0V nie dojechaliśmy nigdy?*
    coś z tym zasilaczem albo kablami jest nie tak, skoro mamy taką tragedię 🤷🏻‍♂️

    • @reco8610
      @reco8610 4 месяца назад +2

      Ja też nie rozumiem tego wykresu ładowania zasilaczem. Przy ograniczeniu na zasilaczu maksymalnego prądu i napięcia, natężenie prądu może zacząć spadać dopiero po osiągnięciu przez akumulator zadanego napięcia.

    • @viktorzinkiv1
      @viktorzinkiv1 4 месяца назад +2

      Laduje zasilaczem laboratoryjnym 1 - 2 akumulatory co tydzień i ZAWSZE prąd zaczyna spadać po ośągniecu zadanego napieńcja

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 4 месяца назад

      Odpowiedź jest arcyBoleśnie prosta: zasilacz laboratoryjny nie jest źródłem prądowym (ani w sensie BIBO, ani WH). Zaczyna nim być po przekroczeniu nastawionego limitu prądu. Jako że różnica napięć między zasilaczem a akumulatorem nie powodowała przepływu prądu większego niż nastawiony, to zasilacz był cały czas w reżymie CV.

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 4 месяца назад

      ​@@reco8610 Nie. Zasilacz laboratoryjny tak nie działa.

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 4 месяца назад

      ​@@viktorzinkiv1To jakiś specjalny tryb pracy musi być. Normalnie zasilacz (laboratoryjny) tak nie działa.

  • @krzychu82m
    @krzychu82m 4 месяца назад +4

    No i co wyszło na to ze takiego zarąbistego kulona też trzeba pilnować, bo by wygotował aku, więc czym tak naprawdę różni się od tego zasilacza?

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад +4

      Gdybyś oglądał z uwagą nie zadałbyś tego pytania.

    • @krzychu82m
      @krzychu82m 4 месяца назад +5

      @@mrAkumulator Film miała niejako pokazać że ładowarka w przeciwciśnienie do zasilacza jest bezpieczna, w tym filmie tego nie udowodniono. A nawet powiem więcej, pozostawiając kulona na ten sam czas co zasilacz wygotował by aku jeszcze bardziej. Czyli w tej konkretnej sytuacji prostownik jest bardziej niebezpieczny niż zasilacz.

    • @marekk2519
      @marekk2519 4 месяца назад

      @@krzychu82m Nie, że jest bezpieczniejszy prostownik, a przede wszystkim, że wykona lepiej robotę, co zostało udowodnione.

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад +1

      Ten aku to niskontymonowy stop i to w im normalne, ubyło wody i nic się nie stało, można ją dolać, jedyne co to faktycznie warto było by na przyszłość brać calciumy, to nie byłoby tego efektu.

    • @marcinosz3855
      @marcinosz3855 3 месяца назад

      ​@@krzychu82mto w końcu prostownik czy ładowarka??

  • @_amiczka_0028
    @_amiczka_0028 3 месяца назад

    Dzień dobry jestem posiadaczem roweru elektrycznego silnikiem Boscha bateria 500 próbowałem ową baterię naładować z akumulatora samochodowego za pomocą przetwornicy cęgami sprawdziłem przepływ amperów i było ich 8 a ładowarka ma 2 a może potrafisz to wytłumaczyć

  • @raptorgda1473
    @raptorgda1473 4 месяца назад +5

    Proponuję test na zasilaczu labo Riden 6024W jest to zasilacz z możliwością zaprogramowania krzywej wyjściowej napięcia i prądu wyjściowego do dyspozycji do 24A prądu w zależności od wydajności źródła prądu podłączonego przed riden6024

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад +2

      dzięki, ale na tym kończy się moje zainteresowanie użytkowania zasilaczy, kupiłem, sprawdziłem. Choć do działu LIFEPO4 może to być dobry pomysł.

    • @kamil004
      @kamil004 4 месяца назад +2

      Niema to najmniejszego sensu, na kazdym zasilaczu regulowanym wyjdzie test identycznie.

    • @rafalpawleta2222
      @rafalpawleta2222 4 месяца назад

      Posiadam ten sam model, da się to zrobić na panelu czy trzeba podpiąć pod komputer? Do tej pory sterowałem ręcznie

    • @_ADM_
      @_ADM_ 4 месяца назад +5

      tylko zauważ, że najprawdopodobniej błędnie podłączasz akumulator do zasilacza przez... *REZYSTOR* bo prócz kabli, krokodylków i złączy chyba wpinasz jeszcze swój obcy amperomierz zamiast korzystać z tego wbudowanego w zasilacz.
      *a ładując przez rezystor otrzymujesz głupoty, a większej herezji na wykresie ładowania metodą CCCV otrzymać już się nie da - powinno być 16,0V i dopiero wtedy prąd powinien spadać*

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 4 месяца назад

      @@_ADM_ Dlaczego? Uzasadnij to. Cytując klassyków:
      A steady increase in the cell voltage is
      observed on charging with a constant current. At ~2.4 V (region F), practically all of the PbSO4 is converted back to PbO2 and Pb at the positive and
      negative electrodes, respectively. The potentials of the two electrodes now
      increase rapidly to values where the electrolytic decomposition of water
      becomes the predominant process, as shown in Fig. 3.1B, and the cell begins
      to ‘gas’. As charging nears completion, the cell voltage stabilizes at ~2.70 V.
      The value of the final voltage depends on the design of the cell, the
      composition of the grid alloy, the type of negative-plate additives, the rate
      of charging, and the temperature.
      WNIOSEK: nie ma gwarancji, że top będzie 2.7V (16.2V dla szeregu 6 ogniw).

  • @Rupercik85
    @Rupercik85 4 месяца назад +2

    Panie Robercie błagam, laboRatoryjny!

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад +3

      Obiecuje pouczyć się Polskiego jeszcze, ale nie dam głowy że się uda

  • @andrzejs4296
    @andrzejs4296 3 месяца назад

    Nie wiem co się porobiło z tymi akumulatorami kiedyś trafo ,2 diody z alternatora ,żarówka halogenowa do regulacji prądu doba w piwnicy i akumulator naładowany na ful i działał7-8lat a dzisiaj renomowany ładowany super ładowaczkami działa 2-3lata Czy stać nas na dziadostwo?

    • @obiwanbartek
      @obiwanbartek 3 месяца назад

      Ja tam mam akumulatory z 2016 które wciąż działają i nie chcą zdechnać. Mniemam że jeszcze ze 2-3 lata pożyją... Wszystko zależy jak się dba.

  • @robertcubaa3627
    @robertcubaa3627 4 месяца назад +5

    Szkoda że nie ustawiłeś takich samych ustawień jak i na zasilaczu tak i na kulonie czyli 10A i 16V ,wtedy można było by porównać wykresy ładowań. Pozdrawiam

  • @user-yr8jm2px3g
    @user-yr8jm2px3g 4 месяца назад +2

    Witam, nie wiem czy miał Pan okazję testować ładowarkę Foxsur 8 lub 12A. Jeśli nie to fajnie by było taki test zobaczyć. Pozdrawiam

    • @marekk2519
      @marekk2519 4 месяца назад +2

      Test tej ładowarki, robił kolega Tadeusz z za roga :D

    • @user-yr8jm2px3g
      @user-yr8jm2px3g 4 месяца назад +1

      Chodziło mi o charakterystykę prądowo- napięciową. Sam posiadam ta ładowarkę spełnia swoją rolę. Przy normalnym ładowaniu nie przekracza 14,4. Ciekawa jest funkcja repair. No i najważniejsze - robi gęstość.

  • @adamnowak3374
    @adamnowak3374 4 месяца назад +9

    Wiem, że nie powinno się kopać leżącego, ale drogi Robercie, to nie my potrzebujemy posypywania przez Ciebie głowy, ale Ty sam, bo my nie daliśmy się nabrać i nie przyswoiliśmy sobie błędnych informacji które podałeś w poprzednim filmie, co widać było po ilości miażdżących komentarzy. To Ty wypadłeś słabo i niewiarygodnie. Jeśli mówisz w tym filmie, że nie zachęcasz do ładowania aku zasilaczem przez osoby mające mierną wiedzę, to powinieneś zaznaczyć też, że nie zachęcasz osób mających mierną wiedzę do ładowania aku kulonem czy innymi ruskimi ładowarkami oraz ładowarkami w których można samodzielnie ustawić parametry. Zwłaszcza kulon jest niebezpieczny, bo jest tandetnie wykonany a daje aż 16 A prądu przy 16V. Ktoś kto ma mierną wiedzę, może wziąć kulona i podłączyć pod niego aku żelowy, ustawić 16V i 16A i tak ładować tydzień. Zasilacz nie jest dedykowany (choć są zasilacze dedykowane do ładowania) ale jest do ładowania przeznaczony, bo jest przeznaczony do zasilania każdego odbiornika, który potrzebuje parametrów jakie może dostarczyć zasilacz. Zasilacz nie wie, czy akurat ładuje akumulator czy zasila jakąś żarówkę bądź silnik. Komentarz o przewodach i żabkach też poniżej poziomu, bo można zastosować dowolne żabki i przewody. No i na koniec polecasz, kupcie sobie prostownik albo ładowarkę, dobrze wiedząc, że nie naładujesz prostownikiem ani agm-a ani żel-a, ładowarką inteligentną nie naładujesz niczego. I to są Twoje wnioski z wielu lat kanału (słuszne zresztą) a tu dziś zamiast polecić każdemu zasilacz albo coś ruskiego (coś z regulacją) polecasz nadal badziewne ładowarki albo mało uniwersalne prostowniki.

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад +2

      Daruje sobie wycieczki osobiste. Używam kulony od 2018 roku i przenigdy nie widziałem 16V i 16A jednocześnie, tak jak opisujesz i sądzę że gdyś miał to urządzenie to byś o tym wiedział. Chcesz polecaj zasilacz jako prostownik Twoja wola. Ja nie polecam dla kogoś kto szuka "prostownika" i ładuje aku 1x w roku lub jak się mu przypomni. Pozdrawiam i dziękuję za uwagi.

    • @adamnowak3374
      @adamnowak3374 4 месяца назад

      @@mrAkumulator Pozdrawiam i dziękuję za film.

    • @marekk2519
      @marekk2519 4 месяца назад +1

      Nie mając wiedzy, można też upalić elektronikę zasilacza, jeśli nie będzie zabezpieczony, a napięcie cofnie się z baterii. I najważniejsza różnica to taka, że zasilacz nie pozwoli na uzyskanie odpowiedniej gęstości elektrolitu w czasie, jaki może zapewnić prostownik. Zasilacz może być stosowany do AGM, GEL, LiFePO4, gdzie stosuje się metodę stało prądową i stało napięciową. Dla tradycyjnych magazynów, prostownik będzie lepszy. Zresztą właśnie kończę modyfikację mojego Absaar'a i podrzucę wyniki po 12h ładowania z obu urządzeń. Poza tym nie długo, tradycyjne Polskie urządzenia, zostaną wyparte, przez tanie chińskie sprzęty i nie będziemy mieli o czym dyskutować. No może o awaryjności, częstszej bądź rzadszej.

  • @mreagio
    @mreagio 4 месяца назад +1

    Jak ze wszystkim najważniejsze są jest wiedza i doświadczenie.

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад +1

      krótko i na temat, dziękuję

  • @janrodzynek7116
    @janrodzynek7116 4 месяца назад +3

    Ciężko jest zrozumieć, czemu tak wszystko komplikujesz. Ustawiasz 14,5V i czekasz aż prąd spadnie prawie do zera - wszystko. Zasilacze laboratoryjne są zabezpieczone przed przekroczeniem max. prądu. Prąd ładowania automatycznie ograniczy się do max. prądu zasilacza, a następnie będzie spadał, proporcjonalnie do naładowania akumulatora. Dokładnie tak jak w "profesjonalnych" ładowarkach akumulatorów. Czasami, gdy akumulator jest mocno rozładowany, można ustawić mniejsze napięcie, aby nie przekroczyć max. prądu ładowania, a gdy prądu spadnie, ustawiamy 14,5 i spokojnie czekamy.

    • @adamnowak3374
      @adamnowak3374 4 месяца назад +1

      Gdy aku jest mocno rozładowany, można prościej, ustawić napięcie na 14,5V i ładować w trybie ograniczenia prądu (CC) ustawiając ograniczenie na np. 10% pojemności. Prąd nigdy nie przekroczy ustawionego bezpiecznego 10% i będzie proporcjonalnie spadał ze wzrostem stopnia naładowania aku.

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад

      bo mogę

    • @janrodzynek7116
      @janrodzynek7116 3 месяца назад

      @@mrAkumulator niewątpliwie tak, ale to ... 🙂

    • @janrodzynek7116
      @janrodzynek7116 3 месяца назад

      @@adamnowak3374 Jasne, ale to powoduje większe grzanie się zasilacza, bo przez długi czas pracuje na max mocy.

    • @marekniektoinny
      @marekniektoinny 3 месяца назад

      dlaczego nie tak samo 16,0 lub 16,2V dla kwasiaków na tym zasilaczu ?

  • @user-qq3el4wx1w
    @user-qq3el4wx1w 3 месяца назад +2

    cytując klasyka... bo to jest Krzychu zasilacz laboLatoryjny nim akumulatora nie naładujesz.... musiałbyś mieć specjalny zasilacz laboLatoryjny... (z napisem kulon).... Jak zawsze fachowca miło posłuchać ;)

    • @marekk2519
      @marekk2519 3 месяца назад

      A ktoś tu napisał, że nie naładuje się? A powiedz jaką widzisz różnicę, pomiędzy liniowością, a impulsywnością? Możesz wskazać różnice w sposobie ładowania pomiędzy Kulonem, a zasilaczem impulsowym?

  • @andrzejstrucinski5842
    @andrzejstrucinski5842 4 месяца назад +1

    Witam też ładuje moje akumulatory mam dwa 100Ah do silnika od łódki tz częste ładowania gdzie nigdy nie mogę uzyskać w jednym kwasowym fa. Zap gęstości no i 3 samochodowe które też nieraz doładowuje bo jak jeżdżę jednym autem to dwa są rzadziej używane więc pilnuję stan napięcia akumulatorów do tych eksperymentów mam dwa Ceteki 5A i 10A jednego chińczyka Eurokomp 8A i mój nowy zakup to Victron 15A właśnie do walki z tym Zap-em. W grudniu byłem u was i kupiłem AGM 80Ah do Mercedesa który trzyma napięcie ale teraz auto trochę stało w garażu aku zszedł na 12,48V więc podłączyłem go pod Ceteka 5A z odłączonym minusem a z przodu auta podpielem drugi aku żeby zachować wszystkie funkcje w aucie. Myślę że kiedyś znów się do was wybiorę gdyż po grudniowej wizycie mam miłe wspomnienia. Pozdrowienia z Olsztyna.

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад +1

      Dzięki i do zobaczenia, często bywam w Elblągu

  • @Elvisek90
    @Elvisek90 3 месяца назад +1

    Ja tu widzę taki wniosek, że zasilacz laboratoryjny jest bdb sprzętem do ładowania i w domowych warunkach nie ma co ryzykować ustawiania 16V, skoro 14,5V w dosyć dobrym tempie naładowało zupełnie pusty akumulator. Szkoda jeszcze, że test nie został kontynuowany - ciekaw jestem czy bezpieczne by było ustawienie np. 14,4V i pozostawienie go na dłużej pod takim zasilaczem - praktycznie identyczne warunki panują podczas długiej trasy, tyle, że jest wyższa temperatura pod maską.
    Po wcześniejszych odcinkach o tanich ładowarkach kilka razy podłączałem taki sprzęt z Lidla na znacznie dłużej niż kiedyś mi się wydawało, czyli żeby doładować na maxa akumulator, no i konieczne było co najmniej kilka dni, a często około tygodnia, żeby osiągnąć 14,4V w aucie, które jeździ na co dzień krótkie odcinki, a z raz na tydzień /dwa robi "trasę" 1-2h. Taka ładowarka po podłączeniu szybko kończyła swój główny cykl ładowania 5A/ 3A/ 0,8A i prąd spadał do 0,1A. Ale skoro te 0,1A płynęło przez kolejne ileś dni, to oznacza, że do pełnej pojemności akumulatora brakowało od kilku do nawet kilkunastu Ah (proszę się nie czepiać uproszczonych obliczeń :) wiem że elektronika auta pobiera kilkanaście mA, a proces ładowania ma swoją sprawność). Stąd teraz pytanie: czy zasilaczem laboratoryjnym ustawionym na 14,4, czy nawet 14,3V można bezpiecznie doładować akumulator? Były gdzieś takie badania w poprzednich odcinkach? Z powyższego testu wynika, że to by się odbyło w ciągu jednego dnia, a nie... tygodnia.

    • @pawegawe6170
      @pawegawe6170 3 месяца назад

      @@Tab7.6.Tab7.6 Masz dziwne ładowanie w samochodzie, jakim cudem ci spada do 14 V, skoro na początku jest 14,4...? Może być niewielki spadek po rozgrzaniu silnika(regulatora napięcia),ale najwyżej o 0.1V, ale nie o 0,4V.

    • @pawelgawel3149
      @pawelgawel3149 3 месяца назад

      @@Tab7.6.Tab7.6 napewno więcej razy niż ci się wydaje

    • @pawelgawel3149
      @pawelgawel3149 3 месяца назад

      @@Tab7.6.Tab7.6 mam ok. 14,1 na zimnym,potem ok.14v. W samochodach mojej marki nie ma 14,4V.

    • @pawelgawel3149
      @pawelgawel3149 3 месяца назад

      @@Tab7.6.Tab7.6 Nigdzie nie pisałem,że jest cały czas jednakowe, ale taka różnica jaką ty podałeś nie jest normalna.

    • @pawelgawel3149
      @pawelgawel3149 3 месяца назад

      @@Tab7.6.Tab7.6 ...ale ono nie maleje z powodu uzupełnienia ładunku, jesteś w błędzie skoro tak myślisz, tylko taka jest temperaturowa charakterystyka regulatora, tak jest, że jak się rozgrzewa alternator to napięcie nieco spada. Zauważ, że jak są duże mrozy to napięcie ładowania jest nieco wyższe, niż jak masz upał 30 stopni. Chyba że masz inteligentne ładowanie, ale pisałeś ,że nie masz...

  • @DjMareszeK
    @DjMareszeK 4 месяца назад +2

    W miejscu gdzie robili mi alternator i ogarniali elektrykę w aucie powiedziano mi że nie będą mnie naciągać na dodatkowe koszty prostownika jak powiedziałem że mam zasilacz Lab z rigola. Dostałem tylko trochę porad o które pytałem, stosuje się, wszystko sie sprawdza. Pod drugi samochód i motocykl gdzie jest AGM kupiłem polecone noco genius 10.

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад

      słusznie, jak umiesz i masz to wiesz co z tym zrobić

  • @michanapora2089
    @michanapora2089 3 месяца назад +1

    Oczywiście że się da podnieść powiedzmy akumulatory które są padnięte ale to trzeba robić z głową i ustawieniami, a nie na pałę ustawienia bez ograniczenia napięcia oraz prądu. I myślę jakbyś na zasilaczu ustawił napięcie ładowania 14.8V uzyskałbyś idealne parametry. Ja tak ustawiam na moim zasilaczu i po sprawdzeniu gęstości uzyskuję 1,28

    • @marekk2519
      @marekk2519 3 месяца назад +2

      A ile czasu trwa to ładowanie? Bo bajki to my, ale nie nam. Co do reanimacji martwych akumulatorów, tego się nie robi, bo jest to bez celowe przy fizycznym opadzie masy czynnej, czy pełnym zasiarczeniu i żaden magiczny prąd/napięcie, tu nie pomoże.

  • @piotrswiatkiewicz3259
    @piotrswiatkiewicz3259 4 месяца назад +3

    Co to oznacza, że zasilacz laboratoryjny jest "urządzeniem niezabezpieczonym" @17:37? W jakim sensie?

    • @adamnowak3374
      @adamnowak3374 4 месяца назад +3

      To kolejna wtopa autora. Zasilacz ma wszystkie zabezpieczenia, piszę o tym w osobnym komentarzu.

    • @marekk2519
      @marekk2519 3 месяца назад

      @@adamnowak3374 Nie każdy. Wiele nie ma najprostszej diody załączonej zaporowo, albowiem nie zostały tworzone jako prostowniki. Podłącz zasilacz do akumulatora i wyjmij wtyczkę z gniazdka...czyli zasymuluj przerwę w dostawie energii do domu podczas ładowania akumulatora.

  • @jacekorkan8801
    @jacekorkan8801 4 месяца назад +6

    Niedługo środa popielcowa. Będziesz miał okazję.

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад +1

      ooo, kiedy dokładnie? to zapiszę Jacku

    • @pzllot6941
      @pzllot6941 4 месяца назад +3

      ​@@mrAkumulator- była 14.02.2024 - kolega wyżej niezorientowany😉Pozdrawiam

    • @jacekorkan8801
      @jacekorkan8801 4 месяца назад +1

      @@mrAkumulator 5 marca, czyli już niedługo. 🤪

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад +1

      czekam cierpliwie

    • @marekkrzyzaniak2649
      @marekkrzyzaniak2649 4 месяца назад +1

      @@mrAkumulator W roku 2024 Środa Popielcowa obchodzi się 14 lutego (Środa). Środa Popielcowa to święto ruchome. 46 dni przed Wielkanocą, rozpoczyna okres Wielkiego Postu.

  • @kamil004
    @kamil004 4 месяца назад +4

    Nie chodzi o sypanie glowy piachem, ani chylenie czola.
    Wszystko by bylo spoko, gdyby w odcinku nie zostalo to przedstawione jako "nie nadaje sie do ladowania".
    Oraz wszystkie kwestie byly zawarte w jednym materiale a nie rozbijanie tego na dwie czesci i niepotrzebne "prowokowanie" do gownoburzy ;)
    Ale rozumiem tez ze moglo byc to zachowanie czysto marketingowe zeby zwiekszyc wyswietlenia z uwagi na wiecej komentarzy czy cos.
    Wracajac do meritum, po tym odcinku dowiadujemy sie ze sie da, ze nie trzeba miec specjalistycznej ladowarki, i wystarczy tylko zadac napiecie i kontrolowac sytuacje.
    Chodz zauwazylem ze zabraklo informacji dosyc istotnej, jesli mamy gleboko rozladowany akumulator, i podlaczymy go do ladowania np jakims boosterem, zwyklym prostownikiem itp.
    To prad w koncowej fazie moze byc wlasnie wysoki, ale po odczekaniu np do nastepnego dnia, i znow podlaczajac do ladowania, prad juz bedzie niski.
    Takze samo sugerowanie sie pradem tez nie jest 100% wyznacznikiem naladowania, i w w.w. wykresach przecietny kowalski moglby katowac jeszcze taki akumulator bo przeciez ciagnie on dalej 4A z zasilacza.
    Dziwne jest tez ze przy zadaniu 16V na wyjsciu, zasilacz nie byl w stanie osiagnac takiego napiecia, widac ze kulon tez nie osiagnal zadanego napiecia. Nie wiem z czego to wynika w tym przypadku.
    Podsumowujac, jesli ktos ma w domu jaki kolwiek regulowany zasilacz, a nie ma prostownika i wie o co kaman, to nie ma najmniejszego sensu kupowanie pseudo inteligetnej ladowarki.
    Ale jesli ktos wie tylko jak zrobic herbate, to lepiej niech kupi jaka kolwiek podladowywaczke, i zrobi swoje.
    Nie mniej, regulowanym zrodlem pradu zawsze uzyskamy to co chcemy, a kupujac ladowarke pseudo inteligetna, nigdy nie wiemy jakie bedzie miala napiecia koncowe, i jak dobrze nam naladuje, ale na podladowanie sie nada.
    pozdrawiam ;)

    • @tompietr
      @tompietr 4 месяца назад +4

      Dodatkowo jak wiem jak używać zasilacza, tzn że go używam znacznie częściej niż specjalistycznej ładowarki do aku - zasilacz jest tańszy i bardziej uniwersalny. Przeciętny użytkownik 2 samochodów w rodzinie nie potrzebuje kulona, ale zasilacz już się przyda :)

    • @kamil004
      @kamil004 4 месяца назад +2

      @@tompietr Dokaldnie ;) Jak sie dziecku zabawka zepsuje czy zonie , to takim zasilaczem juz cos mozna zdzialac. A kulonem nie (przykladowo)

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 4 месяца назад +3

      @kamil004 Kamil! Ostrożnie z terminologią "źródło prądowe". Już o tym rozmawialiśmy niedawno. Chodzi tutaj o źródło prądu, ale nie źródło prądowe. Różnica: regulowane jest ograniczenie prądu maksymalnego, a nie nominalny prąd płynący w obwodzie. To jest istotna różnica. Może nawet fundamentalna.
      Natomiast czemu nie osiąga napięcia nastawionego - może to jest pomiar na zaciskach AKU. Jeśli tak, to od jego stanu i sposobu konstrukcji będzie zależało jakie max. napięcie wystąpi w każdym z ogniw. Nie musi to być 2.7V. Tak piszą autorzy książki.

    • @kamil004
      @kamil004 4 месяца назад +2

      @@piotrswiatkiewicz3259 No tak, aczkolwiek potocznie rzecz ujmujac mozna tak przyjac. W wielu aspektach tak jest ale fakt faktem masz racje, to nie to samo, chodz tutaj chodzi o tak zwane zrodlo zasilania, zrodlo pradu potocznie.
      Bateria, akumulator, zasilacz, itp itd.
      Troche tak jak z robieniem laski i łaski ;)
      Niby rozne ale wiadomo o so chodzi po kontekscie gdzie sie tego uzylo.
      Nastepnym razem sie poprawie ;)
      Hmm z jednej strony tak, ale z drugiej jesli spadek napiecia jest tak duzy przy 3-4A ze zanizalo, to ja nie chcialbym wiedziec co sie dzialo przy poczatkowej fazie ladowania i 16A ;)
      Raczej obstawiam jakas kalibracje czegos albo cos zle pokazuje.
      Tymbardziej ze zarowno na zasilaczu jak i kulonie bylo ustawione 16V
      No ale to taki szczegol ktory zauwazylem.

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 4 месяца назад +2

      ​@@kamil004 Nie, ale Kamil - skup się (dwa razy nawet - w obu tematach):
      #1
      "źródło prądowe" jest takim elementem obwodu, który niezależnie od warunków wymusza w obwodzie przepływ prądu o pewnej ustalonej wartości (odrębną kwestią jest, czy tę wartość da się np. jakąś gałką zmienić na inną, czy nie). Jak widzimy tutaj w filmie Roberta - ani Qlon, ani zasilacz nie pasują do tej definicji, gdyż na wykresach prąd zmienia się i to bardzo wyraźnie.
      "źródło prądu" - to tak jak piszesz. O to - jak się domyśliłem - chodziło Ci w Twej oryginalnej wypowiedzi. Takie potoczne określenie - zupełnie prawidłowe. Tyle, że go akurat nie użyłeś, tylko to pierwsze (tutaj z początku mojej odpowiedzi). Stąd mój oryginalny komentarz.
      #2
      Napięcie: skoro - jak to pokazał mrAkumulator - zmienia się w miarę upływu czasu podczas ładowania, to znaczy, że to jest napięcie mierzone na zaciskach (słupkach) ładowanego akumulatora. Więc to nie zła kalibracja albo błąd wskazania, ale po prostu rzeczywistość. Akumulator nie osiąga 2.7V na ogniwo na każdym ogniwie. Ot, tyle. Czy to jest źle? Czy to jest nieprawidłowo, skoro tester rezystancji wewnętrznej i tych SOH/SOC pokazuje dobre rezultaty? Nie, obstawiam, że wszystko jest dobrze i tak po prostu miało być.

  • @piotrswiatkiewicz3259
    @piotrswiatkiewicz3259 4 месяца назад

    Te wykresy rozładowania prądem 25A (za pomocą α-batu) - tam są trzy krzywe. Co pokazują pozostałe dwie (jedna, jak wyraźnie widzimy, ma załamanie w pion przy U=10.5V - więc wiadomo o co tu chodzi).
    W szczególności: czy to jest test wykonywany z zastosowaniem elektronicznego obciążenia utrzymującego (pomimo spadającego napięcia) płynący prąd na stałej wartości 25A?

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад +1

      spadek napięcia, stały prąd i zakres 60-100% jako pole akceptowalne dla wyniku na strych

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 4 месяца назад +1

      @@mrAkumulatorDzięki za to wyjaśnienie. Z piastowskim!

  • @okoproroka1561
    @okoproroka1561 3 месяца назад

    @mrAkumulator co myślisz o reanimowaniu martwych akumulatorów napięciem 30V 10A z jakiejś spawarki przez magików z yt?

  • @MinSziHo
    @MinSziHo 4 месяца назад +3

    12:14 "tym bardziej, że czułem TEN siarkowodór..." SIARKOWODÓR? Czyżby? A z jakiej reakcji miałby ten SIARKOWODÓR wydzielić się> 🙂

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад +1

      H2SO4 + PBO2 + ELEKTROLIZA

    • @marekk2519
      @marekk2519 4 месяца назад

      A co Twoim zdaniem, można wyczuć podczas intensywnej elektrolizy w akumulatorze? Pewnie wodór, co?

    • @MinSziHo
      @MinSziHo 4 месяца назад +3

      @@mrAkumulator Myślałem, że żartujesz, a ty naprawdę bredzisz... 🙂

    • @MinSziHo
      @MinSziHo 4 месяца назад +2

      @@marekk2519 Zapach siarki, to jeszcze nie siarkowodór. Wróć do szkoły razem z autorem kanału. Ale (jak się da), to takiej z jakością kształcenia sprzed 30 lat.

    • @_ADM_
      @_ADM_ 4 месяца назад +3

      nie siarkowodór, a tlenek siarki (VI) lub po staremu trójtlenek siarki, ewentualnie opary (kroplelki, mgła) kwasu siarkowego (VI), czyli tlenku siarki (VI) rozpuszczonego w wodzie
      chemia klasa siódma
      _a że podczas elektrolizy wydziela sie osobno do kompletu wodór i tlen to też prawda_

  • @andrzejs4296
    @andrzejs4296 3 месяца назад

    Jak zwykle super odcinek p. Robercie są zasilacze lab typ RD6024 ze specjalnie wyprowadzonym wyjściem do ładowania gdzie wszystkie parametry są do ustawienia i monitorowania w aplikacji prąd takiego nawet 24amp.pozdrawiam

  • @Lukaszkoza5382
    @Lukaszkoza5382 3 месяца назад

    Witam. Nie mam jak sprawdzić / przetestować czy zasilacz do ledów jest dobrą opcją jako ładowarka.
    Narazie według mnie jest bardzo dobrym rozwiązaniem trzymie napięcie 14.4 v i tak sie ładuje z regóły około 72h.

  • @karolguzik2683
    @karolguzik2683 4 месяца назад +1

    A wie ktoś może coś o zamawianiu Kulona z Rosji?? Co z Panem komaroff247(chyba tak).

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад +1

      Tylko przez Białoruś jak kogoś masz to ogarniesz

    • @karolguzik2683
      @karolguzik2683 4 месяца назад +1

      @@mrAkumulator no właśnie nie mam 😔

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад +1

      ja też nie mam

    • @krisk1236
      @krisk1236 4 месяца назад +2

      Trzeba zamówić przesyłkę dronem.

  • @JerzyWojciech
    @JerzyWojciech 4 месяца назад +1

    Witam!

  • @marekk2519
    @marekk2519 4 месяца назад +2

    Super film! Nie będe już usuwać treści. Trzeba brac na klatę :D Odszczekuję wszystko, komentując krótko: Nie potrafię obsługiwać się areometrem. Tyle w temacie. Reszta poniżej zostaje skreślona, grubą linią ;) [s]Robercie jednak znowu musze się wynurzyć... :D Moim zdaniem przy pierwszej kontroli areometrem, zostało nabrane zbyt mało elektrolitu - nie pełny wcisk gruszki - ale ok, mogę się mylić, a że jest to akumulator w technologii z większą zawartością Sb, więc nie mogę się za bardzo wypowiadać, bo nie mam takiego. Jednakże: mam banner'a 75Ah power bull. Ładując go zasilaczem WEP 3010D-III, końcowy prąd przy napięciu 16.2V wynosi u mnie 0.6A - tyle, że napięcie ustawiam na 16.5V, dochodzi do 16.2V na końcu. Nie twierdzę, że taki zasilacz ma służyć za prostownik, bo nie takie jego przeznaczenie. Jednak ustawiając prąd 1/10 pojemności, w końcowej fazie nie ma się czego obawiać, albowiem natężenie spadnie do bardzo niskiej wartości. Pomijając już zasadność ładowania do takiego napięcia, za każdym razem, bo zauważyłem ten sam wynik w gęstości elektrolitu, przy wartości 15.6V[/s] Przy LiFePO4 już tak kolorowo nie koniecznie będzie, bo te baterie nie powinny być wysycane i, jesli zasilacz nie zakończy ładowania np przy 14.4V, to będzie wciąż pompował prąd. Fakt faktem o bardzo nie wielkej wartości, bo na koniec kilkanaście miliamper, ale jednak. W takim wypadku lepiej już, aby zadziałał BMS i odciął ładowanie sam. PS: a wygraną kulona widać wyraźnie, więc nie ma co tłuc piany: zasilacz "laboratoryjny" to NIE PROSTOWNIK :) Kurde, ale po kubek chyba wpadnę kiedyś :P

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад +1

      dzięki Marek za cierpliwość

  • @jajcek3971
    @jajcek3971 4 месяца назад +2

    Panie Piotrze, zasilacz LABORATORYJNY!

    • @Ma-tv5qs
      @Ma-tv5qs 4 месяца назад

      ora et labora

  • @marcinosz3855
    @marcinosz3855 3 месяца назад

    Robert. Madeemu nie trzeba, a glupiemu nie przetłumaczysz😁😉 Dzięki za czarny kubek z nowej serii. Dostałem jsk byłem po Vitka. Pozdrawiam.

  • @karolus1
    @karolus1 4 месяца назад +1

    Rezystancja wewnętrzna tego akumulatora jest ok. dwukrotnie większa od dobrego akumulatora CA-CA tej pojemności.

    • @piotrswiatkiewicz3259
      @piotrswiatkiewicz3259 4 месяца назад

      @karolus1 aż 2x? Na pewno? Dla tej pojemności, dla tej temperatury?

    • @mrAkumulator
      @mrAkumulator  4 месяца назад

      jak opisuje aku to mówię w jakiej jest wykonanych technologii

    • @karolus1
      @karolus1 3 месяца назад

      ​@@piotrswiatkiewicz3259 Akumulator 158 dzień 2021 r. Temperatura 10,4 'C, Rw 3,51mOhm.

  • @jangarbarek1877
    @jangarbarek1877 3 месяца назад

    Ludzie ! Wszystkim da sie naładować akumulator ! Podobnie jak każdy Rosjanin ze wszystkiego potrafi zrobić bimber !

  • @duzaliteraf7373
    @duzaliteraf7373 4 месяца назад +1

    1 sekundę temu
    Brak wyświetleń
    Brak komentarzy
    Brak polubień
    Pierwszy